Een Japansche dictator op ID© Nederlanders 'moeten verdwijnen Officieele publicaties STADSNIEUWS Noordwijk ontkomt niet aan belastingverhooging Minder koude nachten op komst! Misdadige sabotage-gevallen Batavia, Februari '47. (Van onzen speclalen verslaggever). De correspondent Lawrence Griswold, evenals Hailey van de „New York Ti mes", bracht dezer dagen een bezoek aan Pematang Siantar, den zetel van het republikeinsche bestuur op Suma tra, 130 K.M. van Medan gelegen. Hij was naar Medan gegaan met speciale papieren van Sjahrir en Gani (minister van Economische Zaken, die grooten invloed op Sumatra heeft) voor de doorreis naar de republiek. Treinver keer tusschen Medan en Siantar is er slechts wanneer een republikeinsche autoriteit naar of van Medan moet. Zoo vertrok Griswold 's ochtends om half- elf in gezelschap van Saleh Oemar, die voor de republiek als vlcc-resident van Sumatra's Oostkust fungeert. De „trein" bestond uit een locomotief, een tender en een passagierswagon, een oud en versleten geheel. Behalve Griswold en Saleh was er nog één passagier, een Chinees, terwijl de bewaking uit 6 man TRI bestond- Na 3Yz 4 uur rijden werd Siantar bereikt. Het passeeren van de Neder landsche postenlinie leverde niet de minste moeilijkheden op: de trein stoomde rustig door, terwijl de machi nist en de Nederlcndsche schildwacht elkaar vriendelijk toewuifden! In Siantar stond een oude Fiat klaar, die Griswold en Saleh naar de resi dentswoning bracht. En daar ontmoette de Amerikaansche journalist den groo ten- man-achter-de-schermen van de Sumatraansche republiek: Inoeye, voor heen officier van het keizerlijke Japan- sche leger, thans gekleed als en zich uitgevende voor een rasechten Batak ker. „technisch adviseur" van het re publikeinsche bestuur. Inoeye, die vóór den oorlog al een keer of twee, drie op Java was ge weest als „correspondent", maakte in 1942 als luitenant den inval mee. Op Java werd hij verbonden aan de „Keimu Hu", een z.g, landbouw-hoo- geschool, waar in werkelhkheid jonge Indonesiërs tot guerillastrijders wer den opgeleid. In Augustus 1944 ging hjj naar Sumatra, waar de tegen woordige TRI-kolonel Sitompoel een van zijn leerlingen werd. Griswold, die als officier in het Ame rikaansche leger den Pacific-oorlog heeft meegemaakt, herkende in den „Batakker" onmiddellijk den Jap Inoeye moest dit ook wel toegeven maar zei, dat hij nu heusch Batakker geworden was „Dat ls nu mijn volk" zei hij. En dit klopt maar al te goed. want Inoeye deelt de lakens uit! Hij wilde dit niet direct erkennep, maar zijn antwoord op GriSwold's vraag liet aan duidelijkheid niets te wenschen: „Ik vertel ze hoe zij het moeten doen1" Inoeye's politiek program bleek uit drie punten te bestaan: in de eerste plaats moeten alle „rooden" er uit, ten tweede moeten Sumatra en Malakka vereenigd worden, en ten der de moeten de Nederlanders verdwijnen. Met de republiek op Java wil Inoeye niets te maken hebben. Hoewel een rede als die van Soedirman op Tweeden Kerstdag natuurlijk altijd van pas kan komen. Inoeye heeft twee Indonesiërs als zijn rechter- en linkerhand. Saleh Oemar is de eene, de andere heet Ja cob Siregar. En dit drietal heeft volgens Griswold meer macht en in vloed op Sumatra dan gouverneur Ten- koe Hassan en al zijn residenten bij elkaar. BRULLENDE „ZWARTE STIEREN". Nog dienzelfden middag ging Gris wold teru£ naar Medan. Hij had nog wel een beeije -ond wille-j toeren in de binnenlanden van Sumatra, maar wilde dit alleen doen als men hem kon ga randeeren, dat hij in denzelfden phy- sieken toestand terug zou keeren als waarin hij vertrekken zou. Deze ga rantie bleek te veel gevraagd. Op de terugreis was de Amerikaan alleen-met 6 man TRI. Halverwege moest het treintje stoppen voor een versperring op de rails. Een dert'rtal strilders van de Banteng Hitam (Zwarte Stier) ble ken dit op hun geweten te hebben. Het waren jongens van 16 tot 20 jaar, beter bewapend dan gekleed, die erg onheil spellend keken. Zij wilden den trein wel doorlaten, maar Griswold moest met hen mee. De Amerikaan voelde hier niets voor, ondanks allen aandrang van de TRI om maar toe té geven. Ten slot te wist hij zijn TRI-geleide te overtui gen met het argument, dat zij maar met zijn zessen waren, terwijl hij zeven patronen in zijn revolver had, die hij liever gebruiken zou dan den trein uit te gaan. Waarop de TRI-sergeant den machinist een sein gaf en een troep brullende „zwarte stieren" den trein plotseling vertrekken zag! BONTE VERZAMELING VAN CONTRASTEN. De Repoeblik Indonesia is een ge compliceerd geheel, voor zoover men van een „geheel" kan spreken. Een éénheid is zij zeker niet. Zij is een bon te verzameling van contrasten, en een algemeen oordeel gaat zelden op. Als men zegt: In de republiek heerschen chaos, armoe en honger, is dat Juist, maar tevens fout. Het gaat op voor Madoera (en vele andere streken), maar voor Djocja en omgeving niet. De stelling, dat de Jap aan de touwtjes trekt, klopt hier en daar, maar is in haar algemeenheid onjuist. In Sumatra heeft een Jap de leiding, maar in Djoc ja niet. Hoort men Soedirman in een radiorede, dan is het: de republiek stuurt op oorlog aan. Maar Sjahrir is de vredelievendheid in eigen persoon en wil alles bereiken door overleg. De re publiek Is democratisch, want de poli tieke partyen bestrijden elkaar fel, en het werk-comité van het voorloopig parlement verklaart een decreet van Soekarro Ijskoud „onwettig". Maar Soekarno trekt zich daar niet veel van aan en de man-in-the-street kijkt wel uit voor hij critiek zal geven Dus; de republiek Is fascistisch Eén ding staat vast: er zijn vele krachten aan het werk binnen deze re publiek. waardoor vaak hevige span ningen worden g°wekt. Wat echter de resultanten van deze krachten zal zijn. zal slechts de toekomst kunnen leeren. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR OPENBARE LAGERE SCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algemeene kennis: lo dat tot en met 21 Maart a.a, ge legenheid bestaat tot inschrilving van nieuwe leerlingen op Maandag, Woens dag en Vrijdag van 1415 uur. aan: a. de opleidingsscholen voor u.l.o. aan het Schuttersveld, de Dulvenbodestraat en de Javastraat; b. de o.l. scholen aan de Haverstraat. dc Paul Krugerstraat (tijdelijk Oude Vest 35)den Zuldsingel en de Boommarkt; 2o. dat bil de inschrijving het geboor tebewijs moet worden getoond: 3o dat de kinderen vóór 1 April a.s. den leeftUd van zes jaar moeten hebben bereikt. F. H. VAN KINSCHOT Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. Lelden ,4 Maart 1947. INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN VOOR DE OPENBARE BEWAARSCHOLEN. Burgemeester en Wethouders van Lel den brengen ter algemeene kennis, dat aan de Openbare Bewaarscholen ln het Elisabethshof. aan de Atjehstraat en aan de Gortestraat, gelegenheid bestaat tot het doen inschrijven van leerlingen tot en met 21 Maart as, op Maandag. Woensdag en Vrijdag van 1415uur. De kinderen moeten op het tijdstip van toelating den leeftUd van 4 jaar heb ben bereikt. F. H. VAN KINSCHOT Burgemeester. J. BOOL. Secretaris. Lelden ,4 Maart 1947. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP. „Bonte Avond" van de Nlwln Ten bate van de Nl.wi,n organiseerde de Lelder. dorpsche afdeeling een „Bonte Avond" in het Patronaa-tsgebouw aan den Hooge Rijndijk. De ruime zaal was geheel bezet. Namens het comité werden de aanwe zigen welkom geheeten door den heer L. v, d Sijs Na hem sprak de burgemeester, de heer Van Diepenlngen. Deze schetste in het kort het mooie doel van de NLwin. Van enkele zijde had spr wel woorden van critiek over de Nlwln gehoord, het geen volgens hem zeer te betreuren was, want heel het volk ln al zdjn geledingen van welke godsdienstige of politieke ge zindheid ook. behoort het werk van de Nlwln te steunen. Een hartelijk applaus onderstreepte deze woorden. Een aardig programma werd hierna op vlotte wijze afgewerkt. Mevr. Ha ge man -V erhagen declameerde gedichten van Adama van Scheltema, Van Meurs en Prins. Vervol gens werd een film vertoond over het leven van onze mannen, en Jongens in Inciië. Na de pauze werd de Nlwln-film ge bracht. gevolgd door volkszang onder lel. ding van den heer Roeleveld, Met het tooneelstukje „Knalgas" werd de avond besloten. In de pauze had nog een verloting plaats. Ei* waren aardige prijzen en er werden heel wat lootjes verkocht. Het was al met al een aardige avond en het comité zal zeker ook wel over het flnan- cleele resultaat tevreden kunnen zijn, te meer omdat de zaal gratis door pastoor Herman® ter beschikking was gesteld VOLKSTUINDERSVEREENIGING „LEIDERDORP VOORUIT". Eerste lustrum wordt herdacht. Op 6 Maart as. ls het vijf joair geleden, dat de Volkstulndersvereeniging „Leider dorp Vooruit" werd opgeriont. Deze op richting zal met de leden herdacht wor den met een feestavond, op 10 Maart aa. Zaterdagmiddag was er gelegenheid de lubileerendD vereeniglng te feliclbeeren en Telen hebben van. dezte gelegenheid ge bruik gemaakt. De receptie werd gehou den in één der zalen van „Het Wapen van Leiderdorp" en naast d-e verschillende af gevaardigden van zuster vereenlgin gen waren o.m, aanwezig de Burgemeester en secretaris van Leiderdorp, de heer Boeylng, namens het Algem. Verbond van Volkstuinders Ln Nederland, het voltallig bestuur van den" Leldsche Bond van Volkstuinders enz. De heer Boeylng wees in zijn felicitatie op het nut van Volks tuinen, maar ook cp de noodzakelijkheid om deze tuinen niet uitsluitend te be zigen als object, om maar zooveel moge lijk van te hallen, maar ook den Volkstuin werkelijk aan vet doel van volkstuin te doen beantwoorden, m.a.w., hierin ook bloemen en fruiLt te kwee ken. Spr zegde hierin den voiüedigon steun van het Bondsbestuur toe. Burgemeester V Diepenlngen bood eveneens zdjn gelukwenechen aan en gaf de toezegging dat het bestuur van de Jublleerende vereenlging op zijn volle medewerking kan rekenen, om het door haar gestelde doel te bereiken Men bleef hierna nog geruimeai tijd gezellig bijeen. Weth. Splinter had bericht ran verhin dering gezonden. Het vertrek van Bevin Gekleed in bontjassen, bontmutsen en laarzen is het gezelschap van een hon derd Britsohe functionnarissen heden morgen per „Golden Arrow" uit Londen vertrokken vooi het eerste gedeelte van de reis naai Moskou Aan he' noofd van de delegatie staat de Britsche minister van Buitenlandsche Zaken. Ernest Be- vin. In een afscheidsverklaring op het station zeide Bevin „Ik vertrek met goeden zin en met hoop in het hart, dat wfj goede vorderingen zullen maken op den weg' naar duurzamen vrede. Ik heb niets beloofd. Ik heb immer ge probeerd mijn besi ce doen en gij zult moeten wachten op mededeel ingen om trent het resultaat tot ik terugkom. Ik voel mij aangemoedigd door het feit, dat ik op mijn weg naai Moskou met Georges Bidault het Britsch-Fransch verdrag ga onderteekenen, het geen een goed voorteeken is." DE KAPPERS ZELF ONTEVREDEN. Over de nieuwe tarieven. De vakgroep ..Kappersbedrijven" deelt méde, dat de kappers niet tevreden zijn over de hun toegestane tarieven, als niet in overeenstemming met de aan zienlijk gestegen bedrijfskosten. In het bijzonder door het vastleggen van de loonen der bedienden op een veelal be langrijk hoogei peil. zouden vooral de kleine patroons in de klem komen te zitten. Zij deelt verder mede, dat er onte vredenheid heerscht over de h.i. veelal ongunstige indeeling van de zaken in tariefklassen en de trage behandeling van het daartegen ingestelde beroep, waardoor betrokkenen nog maanden lang in onzekerheid blijven verkeeren en hangende het beroep genoodzaakt zouden zijn reeds lagere prijzen te be rekenen. De vakgroep „Kappersbedrijven" heeft een audiëntie bij den minister van eco nomische zaken aangevraagd, ten einde met dezen den thans ontstanen toe stand te kunnen bespreken. WEDEROPBOUW VERWOESTE GEBIEDEN. Met alg. st. heeft de sociaal-econo mische raad der V.N. een economische commissie voor Europa in het leven geroepen, welke commissie belast zal worden met het maken van plannen voor en de coördinatie van den weder opbouw der verwoeste gebieden. Tevens heeft de raad een commissie gesticht, bestaande uit China, Engeland, Frank rijk, de Libanon, Nederland, Tsjecho- Slowakije, de Sovjet-Unie en de Ver. St., welke over het lidmaatschap van de voorgestelde commissie zal moeten oor- deelen en haar doelstellingen ontwer pen. MASSA-ARRESTATIE TE ATHENE. In den afgeloopen nacht heeft de politie te Athene een tweehonderdtal aanhangers van de linksche beweging gearresteerd, in verband met verden kingen van wapenleveranties aan de guerillastrijders. NEDERLAAG DER GRIEKSCHE GUERILLA-STRIJDERS. Generaal Zervas, de Grieksche mi nister van openbare orde, heeft ver klaard, dat de Grieksche troepen een „ware catastrophe" hebben toegebracht aan de guerillastrijders in het gebied van den berg Vermion in Macedonië. Een groep van meer dan duizend gue rillastrijders werd door het leger en luchtstrijdkrachten verslagen. Een groote hoeveelheid wapenen werd buit gemaakt. Voor het eerst lieten de gue rillastrijders hun dooden en gewonden op het slagveld achter. NOG GEEN POLITIEKE ONDERHANDELINGEN MET FRANKRIJK De Fransche minister van Buiten landsche Zaken, de heer Bidault. heaft in de Nationale vergadering, sprekende over het Fransch-Britsche verdrag, zich uitgelaten over eventueele politieke on derhandelingen ook met Nederland, De indruk zou kumien gewekt zijn. dat op dit oogenblik zoodanige onderhandelin gen reeds aan den gang zijn. In dit ver band kan men slechts zeggen, dat naar bij Informatie bleek men op het Plein in Den Haag met belangstelling uit, de pers vernomen heeft, dat Frank rijk tot zoodanige onderhandelingen blijkbaar wenscht te komen. Officieel heeft men dienaangaande niets verno men In een kruitfabriek bij Turijn is anderhalf ten kruit geëxplodeerd, waarbij vier mannen in stukken wer den gereten. (Rtr.) Leidsch Tribunaal Het Leidsch Tribunaal deed heden ochtend uitspraak in de volgende zaken: I J. van Resteren, schilder te Leiden, interneering tot 22 December 1947, ont zetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleeden van openbar2 ambten. W. de Jong kantoorbediende te Lei den, interneering vooi den tijd van 2 jaar en drie maanden toi 18 September 1947, ontzetting uit de belde kiesrechten, het dienen bij de gewapende macht en het bekleeden van openbare ambten; J. Blokhuizen, bakkersknecht te Leiden, interneering voor den tijd fan drie jaar tot 15 Mei 1948. ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen bij de gewa pende macht er het bekleeden van openbare ambten, EERVOLLE LEEROPDRACHT VOOR PROF. DR. H. A. KRAMERS. Naar de New Yorksche correspondent I van de N.R.C. verneemt, ls onze stad- 1 genoot, prof dr. H. A. Kramers, die tot eind 1946 Nederland als deskundige in de atoomcommissie der Ver. Naties lieeft ver tegenwoordigdthans verbonden aan het Institute for advanced studies te PrLnce- ton voor den duur van het huidige se mester. Dit ls een uiterst eervolle posltler waarvoor alleen geleerden van internatio nale faam worden aangezocht. Hoewel Einstein gepenslonneerd ls, neemt deze als professor emeritus nog steeds aan de activiteit van het Instituut deel. Z(jn werk ln mathematische physica werd aan vankelijk overgenomen door den Nobel prijswinnaar Wolfgang Pauli, die kort geleden naar Zwitserland ls teruggekeerd en wiens plaats professor Kramers thans tijdelijk heeft overgenomen. ZILVEREN JUBILEUM J. H. SMIT. Dondeidag a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer J, H. Smit, technisch ambtenaar van den Hortus Botanicus alhier zijn werkzaamheden begon. Het zal den jubilaris, die in tuinbouwkrin- gen algemeen bekend is en in het ver- eenigingsleven hier ter stede velerlei functies vervuL, dien dag zeker niet aan belangstelling ontbreken. In den afgeloopen nacht ls Ingebro ken ln de fabriek van Clos en Leembrug gen. Dertig kilo wol werd ontvreemd. De politie stelt een onderzoek ln. WAT BETEEKENDE DIE LICHTENDE KRING? Breking van maanlicht in ijskristalletjes. Het zal velen gisteravond zijn opge vallen., dat bij een vrijwel helderen he mel een groote lichtende kring om de maan was waar te nemen. Dit verschijnsel, dat in den winter vrij vaak voorkomt was gisteren juist zoo goed waar te nemen, omdat de factoren, die meestal storend hnrop werken, af wezig waren. Het verschijnsel vond zijn oorzaak in de breking van het maanlicht in ijs kristalletjes, die op- een hoogte van en kele kilometers in de lucht zweefden. Wolken en nevels kunnen zoowel uit druppeltjes en bij lage temperaturen uit ijskristalletjes bestaan, zooals gister avond het geval was. UIT PALESTINA. Volgens een officieele mededeeling is hedenmorgen ten Zuiden van Rishon te Zion in Palestina een Britsghe vrachtauto op een mijn gereden, waar door drie soldaten ernstig gewond wer den. 250 GRAM CITROENEN. Morgen wordt in de bonnenlijst voor alle leeftijdsgroepen een voorinleve- ringsbon bekend gemaakt voor 250 gr. citroenen. LEZERS SCHRIJVEN. Sedert de NZH kort na de bevrijding haar diensten hervatte, werd de halte van de stadslijn Warmonderweg opge heven en verplaatst naar den Rijnsbur- gerweg tegenover de Lijsterstraat, gelijk dit trouwens ook in de laatste maanden van den bezttingstijd reeds het geval was. Aangezien het blijkbaair niet in de bedoeling ligt de halte Pomona in eere te herstellen, stelt een lezer de logische vraag waarom het aldaar aanwezige wachthokje niet reeds lang is verplaatst naar de tegenwoordige stopplaats. Bij informatie vernamen wij. dat de N.Z.H. daartoe toestemming heeft ge vraagd van het Gemeentebestuur, doch deze nog steeds niet heeft verkregen. Wij weten ons de tolk van vele tram passagiers. die in dezen barren winter onbeschuts moeten wachten, wanneer wij de hoop uitspreken, dat van Gemeente wege spoedig op dit verzoek goedgunstig wordt beschikt. Uit den Noordwijkschen raad B. en W. .zien toekomst met een zeker optimisme tegemoet Onder leiding van den burgemeester, den htfT G. F W, tob Berckel, kwam de Noordwijksche raad bijeen, ter behande ling van de beg-rootitnjg-1947. Afwazlg was met kennisgeving, de heer Nlc van Bee- len. In de mem.irle van toelichting op do begrootlng dtelen B. en W. den raad rnrde, dat zij niet een zeker optimis me de toekomst tegen gaan, waar bij zij gewagen van een bovenmate uitgebreid badseizoen ln 1947, Zoowel met betrekking tot verlenging der periode als met de toename van hot aantal badgasten. Zij ontvelnoen zich niet, dat er talrijke factoren ln de begroting zijn, waaro# geen peil ge trokken ton worden, maar achter een speculatie op de toekomst geoorloofd zonder althans veel risico te loopen. Helaas kan niet -an belastingverhoo ging ontkomen worden, wil men niet als noodlijdende gemeente gekwalifi ceerd worden. Met een verhooglng van de hondenbelasting, straat-be lasting, belasting op vermatoelijkhe- len met 10 en verhooging der op centen der personeejje belastingen, waau an men (Jé verhoogde opbreng sten stelt op resp, f. 1000.f. 17,800, f. 10,000,en f. 6610, geziaanenlUk f, 35,400,blijft nog een ongedekt tekort van f. 52,157, Verhooging salarissen gemeente- personeel. Bij de Ingekomen stukken was een reeds in de vorige vergadering aangekon digd Initiatief voorstel van den heer E. L, de Wttt om de salarissen van het ge meente-personeel met 10 te verhoogen. Dit voorstel was mede-onderteekend door de leden Van do- liet, Kraai, Meijer en Meskers. Hoewel de kans, dat goedkeuring verkregen zal worden, zeer gering ls, be sloot de raad het voorstel z.hs. aan te nemen. Verder werd ln principe besloten om een vooi-stel tot verlaging van het slachtrecht voc varkens ln den keurings kring Katwijk te ondersteunen. De algemeene beschouwingen. Als eerste spreker voor het houden van algemeene beschouwingen kreeg het Md H, G. de Boer het woord, die een 6-tal opmerkingen wensohte te maken. Aller eerst bepleitte hij een samenwerking der Dagelijkoohe Besturen van omliggende gemeenten, teneinde gezamenlijk te trachten kleine bollenkweekers te ondier- steunen ln. hun armoedig en noodlijdend bestaan, te meer waar deze categorie ln de Staten Generaal weinig vertegenwoordi gers tellen, die hun bedongen aldaar kun nen behartigen. Verder adviseerde spreker meer attrac ties te scheppen ln de badplaats en door aanplant van boomen het geheel te ver beteren Ook het architectonisch aspect van Noordwijk moet volgens spreker niet verwaarloosd worden. De openbare zede lijkheid, vooral op 't stille strand en ln kampeerterreinen verelscht beter toe zicht. Verder was het tfjd om plannen te beramen 17 oor groote re scholen ln verband met den snellen aanwa6 der bevolking, terwijl ten slotte spreker er op wees, dat de autonomie der gemeente tot een mi nimum was gedaald en met name de Provinciale Griffies o-p alle slokjes zout kunnen leggen en dot vaak don ook doen. Als tweede sprekp~ wenschte de heer Van der Wllk meer reclame voor de bad plaats, waarbij Noordwijk vergeleken bij andere badplaatsen belangrijk ten achter staat. Aangedrongen op bezuiniging. De heer Van der Meer drong aan op bezuiniging, hJJ vond, dat de belasting ten top gevoerd ls en zou b.v. op hulp politie en vullnls-ophaaldlenst willen bezuinigen. De heer Eljgensteln begreep niet waar om men zulke krampachtige pogingen in het werk stelt om te voorkomen, dat de gemeente noodlijdend wordt en hij vroeg zich af wat uiteindelijk voor de gemeen te beter ls, noodlijdend of niet. HIJ ©loot zich aan om kleine kweekers te steunen. HIJ drong aan om tijdige omscholing van het personeel, opdat b(j de mechanische bollencuiituur tijdig voldoende werk krachten Ingeschakeld kunnen worden. HIJ vroeg verder hoe het staat met het holldaycamp, het uitbreidingsplan en de sportterreinen. De heer Krau beklaagde zich over de commlséle „Stad en Landschap", welke volgens hem systematisch bouwplannen afkeurt, zonder dat spr. dit strict nood zakelijk achtte. De heer Schumachei bepleitte een spoe dige tot standkomlng van badhuizen. Als laatste spreker dankte de heer De Witt het college van B. e:i W. voor het spoedig gereedkomen van deze begroot lng en het zeer gewaardeerde feit, dat zij, hoewel met groote moeite, de gemeente voor 1 noodlljdendheld heeft weten te behoeden. De voorzitter de verschillende sprekers beantwoordende, wees er op, dat er een orgaan ls voor steunverleenlng aan kleine kweekers. De schoonheid van het dorp, zoowel wat het bouwkundig al6 het bota nisch aspect betreft, vond ln hem een warm verdediger. Spr. dacht zich ln de toekomst de samenstelling van een mo numentenlijst. Aangaande de reclame, merkte spr. op, dat dit ln allereerste In stantie door belanghebbenden ddent te geschieden, desnoods gesteund door over heidssteun. De zedelijkheid ls en blijft een zeer moeilijke z&a Veel moet worden overgelaten aan het beleid van canrtro- leeremte ambtenaren, maar spreker be loofde over dit onderwerp contact op te nemen met andere badplaatsen. Over het feit, dat de gemeenten veel minder auto noom zijn, dan won schel IJ k ware, is al veel te doen geweest, maar weinig te veranderen. Het heeft sprekers volle atten tie. Overgaande tot de begroeting van de bedrijven merkte de heer Meijer op, dat hij de winst uit de bedrijven te laag ge taxeerd vond en hij tolde voor het winst cijfer te A.rhoogen en daartegen de straatbelasting niet t verhoogen. Er ont spon zich een langdurige dlsoussle, waar- In dc heer Vogelaar ais wethouder der bedrijven zijn waarschuwende stem deed hooren. De voorzitter sohorsohte hierop de beraadslaging. Na V/2 uur geheime zitting werden de beraadslagingen voort gezet. De begroeting werd daarna blad zijde voor bladzijde afgehamerd en vrijwel ln recordtijd afgehandeld. De heer Meijer Met nog een goed woord voor de diverse schoonmaaksters der gemeente-gebouwen hooren en verzocht het trappenhuis van het raadhuis wat te laten opknappen. Verhooging presentiegeld. De heer De Bora- stelde voor 't presen tiegeld van de raadsleden op f. 4.per zitting te verhoogen, waar alle leden zich spoedig mee vereenlgen konden, terwijl de ambtenaar van den Burgerlijke Stand ln het vervolg f. 2,50 per huwelijk zal worden uitgekeerd, lnplaats van f. 1.71, zooals was voorgesteld. De heer Meskes wilde een betere beloonlnc voor de vrij willige brandweer, de heer Van dra Meer bezuiniging op hulpagenten, de heer Meijer het verstraten van versohlllende nieuwe straten, vooral de Marcelluestraat, waar h(j al zoo vaak had op aangedron gen De heer Monndje bepleitte een soe peler toepassing voor inwendige verbou wingen, terwijl het lid Elchelshelm op spoed aandrong bij het maken van sport terreinen De heer Schumacher vroeg om een motor-carrier voor het personeel der bedrijven. Tenslotte werd de begroot lng z.h. 9temming vastgesteld. Enkele onbe duidende wijzigingen waren te voren aangebracht. Zoo nomen B. en W. het voorstel „verhooging etraatbeloetlng" terug, terwijl de overige reeds ln den aanhef genoemde belosblngverhoogln- gen z.h-st. werden aanvaard. De rond vraag leverde weinig bijzondere op. Vooruitzichten op langen termijn moeilijk te geven. De veranderingen in de algemeene luchtdrukverdeeling voltrekken zich maar uiterst langzaam. De rug van hoo- gen luchtdruk, die gistermorgen over het Zuiden van ons land lag. bevond zich hedenmorgen over het Noorden van het land Bij een windstillen onbewolkten nacht met mistvelden traden wederom zeer lage minimum temperaturen op. Den Helder overtrof de gisteren ge meten record-temperatuur van 13.3 en registreerde in den afgeloopen nacht —13.9. Ook in Noord-Engeland, Schotland en Duitschland kwamen bij windstilte op genoemden rug van hoo- gen luchtdruk zeer lage temperatu ren voor, in Engeland tot 15, in Duitschland tot 20. De Oceaandepressie, die reeds gedu rende enkele dagen nabij de Azoren ligt. breidt zijn invloed langzaam uit over West-Europa. In het 2iuiden van ons land zag men de eerste wolkenvel den. samenhangende met deze sto ring, voorbij drijven uitcWestelijke rldfc» ting. In Zuid-Frankrijk passeerde gist»® re etfi storings-front, waarna de tem* peratuur op sommige plaatsen opliep tot meer dan 20 graden C. In Midden- en Noord-Frankrijk bleef de koude ech ter aanhouden. De activiteit van het eerste storingsfront r.eemt af. Een twee de nadert nu over de Golf van Biscaye, waardoor de luchtdruk aldaar en over Zuid-Frankrijk opnieuw sterk daalt. De wind zal dan ook aanvankelijk in ons land weer uit Oostelijke rich tingen gaan aanwakkeren. Dit heeft echter tot gevolg, dat de nachtelijke minimum temperaturen minder laag zullen worden, daar bovendien de be wolking geleidelijk verder zal gaan toenemen. De processen voltrekken zich echter maar zeer langzaam. Daar ten gevolge van sterke magne tische storingen het radio-verkeer op lage "lange afstanden verstoord is, ont breken op de laatste weerkaarten bijna alle gegevens van den Atlantischen Oceaan, zoodat op dit moment geen vooruitzichten op langeren termijn ge geven kunnen worden. Teraardebestelling C. Hogendoorn In allen eenvoud vond hedenmiddag op de begraafplaats „Rhijnhof" de ter aardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den heer C- Hogendoorn, in leven een bekende figuur in de krin gen der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede. Onder de vele belangstellenden, die naar den doodenakker waren geko men om hier de laatste eer te bewijzen, merkten wij o.m. op de heeren P. J. Mulder, J. Stigter. H. Filippo W. Fzn., J, van Iterson en P. J. van Hoeken, leden van de Gemeente-commissie der Ned. Herv. Gemeente, in welk lichaam de heer Hogendoorn vele jaren zitting had, de heeren J. de Groot, H. P. Jan sen en A Knetsch namens wijk VIII der Ned. Herv. Gemeente, ds. A. D. Meeter. voorheen wijkpredikant van wijk vni en thans Ned. Herv. predi kant te Watergraafsmeer en voorts tal van zakenrelaties en vrienden van den overledene. Nadat de kist met het stoffelijk hulsel in de aula was opgebaard, voerden aller eerst enkele familieleden, de heeren W, Bordewes en Chr. Mulder, het woord, waarna de heer P. J. Mulder, voorzitter van de Gemeente-cotoimissie. het voor treffelijke werk van den heer Hogen doorn in deze commissie memoreerde. Vooral van zijn heldere en juiste advie zen, welke hij als lid van de subcom missie voor fabricage steeds wist te ge ven hebben wij vele malen ge profiteerd, Zeer veel heeft hij dan ook in deze commissie, met toewijding en liefde in het belang der Ned. Herv. Ge meente mogen doen. Spr. eindigde met het spreken van woorden van troost tot de familie. Ds, P. W. Spruyt, die in den rouw stoet was medegekomen, voerde als laatste spreker het woord. Nadat spr. enkele schriftgedeelten uit Rom. 8 had gelezen, herinnerde hij aan het vele werk. dat de heer Hogendoorn als be stuurslid van wijk VIII gedurende ruim negen jaar heeft verricht. Met groote toewijding heeft hij steeds geijverd om ook de Kooi onder het beslag van de Ned. Herv. Kerk te brengen, waarbij hij overtuigd was, dat de Kooikapel een centrum voor dit 'gedeelte van de stad kon en moest vormen. De wetenschap, dat hij dit werk mocht verrichten in den dienst van zijn Heer. heeft hem daarbij altijd bezield. Het was ook dit godsvertrouwen, dat hem tijdens de be proevingen, welke hij in het gijzelaars kamp moest doorstaan, heeft staande gehouden. Ook spreker eindigde met woorden van troost tot de familie- Nadat het stoffelijk overschot aan den schoot der aarde was toevertrouwd, heeft ds. Spruyt nog een gedeelte uit Openb. 21 gelezen en het „Onze Vader" gebe den. Een zoon van den overledene, de heer P. Hogendoorn, dankte voor het medeleven, bij dit verscheiden van zoo vele kanten ontvangen. VESTIGINGSWET. De vakgroep Detailhandel in Bloemen en Planten heeft in kort geding den bloemenwinkelier H. N. aan den Lage Rijndijk, alhier, voor den President van de Rechtbank te 's-Gravenhage ge daagd in zake overtreding der Vesti gingswet. De eisch van de Vakgroep werd ten volle toegewezen. Genoemde overtreder werd veroor deeld tot onmiddellijke sluiting, met een dwangsom van 50 gulden voor eiken dag, dat hij zijn zaak open hield en betaling van de kosten van het geding. BONKAARTEN HALEN. Morgen is de letter H (Hen tot en met Hon) aan de beurt voor het afha len van nieuwe bon- en textielkaarten. Het voor hedenavond vastgestelde concert van Theo van der Pas en dat van Jan Sweterlin op 11 Maart a.s. zul len in verband met den brandstoffen- nood geen doorgang vinden. Etna's activiteit geëindigd. Het instituut voor den Etnavulkaan heeft gisteravond medegedeeld, dat de Etna is opgehouden met zijn vulkani sche activiteit. De reeds uitgestooten lava zal nog korten tijd voort blijven stroomen. Batavia krijgt eerste klas vliegveld. Een vertegenwoordiger van de Picao (Internationale Organisatie voor het Luchtvaartwezen in de Pacific) heeft verklaard, dat Batavia een luchthaven zal krijgen met een startbaan van 7000 voet. Het is nog niet vastgesteld, of een geheel nieuw vliegveld zal worden aan gelegd dan wel het reeds bestaande vliegveld zal worden uitgebreid- In ieder geval zal Batavia een volgens interna tionalen standaard „eerste klas" vlieg veld krijgen Eere-promotie Ambassadeur Stanley Hornbeck BRACHT HULDE AAN HET '*i NEDERLANDSCHE VOLK>ö' Met grooten luister en ln het bijzijn van vele autoriteiten heeft gistermid dag te Utrecht in de Pieterskerk de se naat van de Rijksuniversiteit te Utrecht aan drStanley K. Hornbeck, den schei denden Amerikaanschen ambassadeur, het eere-doctoraat in de Rechtsweten schappen verleend, om hem voor zijn' wetenschappelijk werk te eeren. In een uitvoerige rede, waarin dr. Hornbeck de vraagstukken en mogelijk heden, die het menschdom van heden bezig houden, besprak, zeide hij zeer onder den indruk geraakt te zijn van het karakter en van de capaciteiten van het stoere en schoone, strakke en toch hartelijke, nauwgezette en toch op ontspanning gestelde Nederlandsche volk, alsmede van het toegewijde en nauwgezette werk van de Nederlandsche regeering alsook van de toewijding van de Koninklijke familie voor het volk en de wederkeerige toewijding van het volk voor het Koninklijk Huis. Nederland is een bezittend land, een „have-nation". Ongeacht allerlei verliezen zal dit traditioneele en blij vend ,,self-madc"-land, dank zij het bezjt van het volkskarakter als eeuwi ge bron, hieruit herstel en voorspoed putten. Dr. Hornbeck acht de religi- cuse overtuiging en den godsdienst een hechte fundeering voor ons volk. Spr. herinnerde voorts aan de voor treffelijke verhouding tusschen het Ne derlandsche en Amerikaansche volk en noemde het een persoonlijk geluk, zoo dicht naast de regeering van ons land in de zware laatste maanden van den tweeden wereldoorlog, zoowel in den tijd daarna gestaan te hebben. Hij noemde met betrekking tot deze laat ste periode, ons land een voorbeeld voor de geheele wereld in hetgeen met wils kracht en menschelijk vermogen be reikt kan worden. Een inleidend woord tot deze plech tigheid is gesproken door den rector- magnificus prof. mr. W. P. J. Pompe, de promotor prof. dr. W- J. A. Kern kamp schetste de wetenschappelijke carrière van den Amerikaanschen am bassadeur. VERPLICHTE WACHTGELD- EN WERKLOOSHEIDSVERZEKERING? Naar het ANP verneemt wordt bij het Departement van Sociale Zaken met voortvarendheid gewerkt aan de samen stelling van een ontwerp van wet hou dende een verplichte wachtgeld- en werkloosheidsverzekering. Herleeft het oude Juttersgilde? (Van onzen correspondent te IJmuiden) In de visschersplaatsen langs de Ne derlandsche Noordzeekust weet men nog te verhalen van strandbewoners, die op de duinen een vuur ontstaken of aan de haven een licht verplaatsten of doof den om den argeloozen zeeman te mis leiden en een stranding te veroorzaken. Aan deze oude verhalen, die mis schien niet eiken grond van waarheid misten, denkt men teru^ als men hoort, wat de laatste maanden eenige keeren in IJmuiden is geschied. Reeds eenige malen heeft de kust wacht geconstateerd, dat het licht op den kop van de Noorderpier des nachts niet brandde. Er werd dan direct een onderzoek ingesteld, waarbij men tot de verbijsterende ontdekking kwam, dat óf de lampen gestolen waren, óf een eind kabeï verdwenen was Wat het ste len van de lampen betreft, dit moet gedaan zijn uit louter vernielzucht, want het zijn lampen met bajonetsluiting, waaraan niemand iets heeft. De vorige week werd weer een ern stig, ja misdadig -reval van sabotage geconstateerd. Terwijl zich eenige schepen buitengaats bevonden, kwam de kustwacht opnieuw tot de ontdek king, dat het licht op de Noorderpier niet brandde! Aangezien het licht op de Zuiderpier zeer zwak is, beteekende dit, dat de ver lichting van den havenmond practisch nihil was, vooral op zekeren afstand. De kustwacht waarschuwde den tech- nischen dienst en een tweetal monteurs trok in het holst van den nacht er met de motorboot op uit, om tot de ontdek king te komen, dat de kabel en den lichtopstand beneden de fitting was doorgesneden. Het spreekt vanzelf, dat de schade direct zij het dan provi sorisch werd hersteld. Van het gespuis, dat zich aan deze wandaden schuldig maakt, heeft men tot nu toe geen spoor kunnen ont dekken. De daders volvoeren hun mis drijf onder dekking van dc duisternis. Wat hen hiertoe drijft is niet bekend, maar het begint er op te lijken, dat het oude juttersgilde, dat onze kust in vroe gere dagen berucht maakte, is herleefd. BEURSOVERZ1CHT. Amsterdam. 4 Maart. Bij de opening bleek heden dat de markt goed gestemd was. In vrijwel alle rubrieken werden de actieve fondsen boven de vorige hoofdkoersen afgedaan. Koninklijken .waarvoor een hoofdkoers van 364 tot stand was gekomen, wer den afgedaan tot 36516Van de Indu- strleelen stegen Aku's in den vrijen handel tot 141J,6. Bij een hoofdkoers van 138 V6- Unilevers waarvoor een hoofdkoers was tot stand gekomen van 234 3/4 konden zich in den vrijen han del verbeteren tot 236, waarbij verhou dingsgewijze vrij veel materiaal werd omgezet. Calvé Delft brachten het met een hoofdkoers van 151 tot een prijs van 152 in den vrijen handel, terwijl de Phllips- aandeelen met een hoofdkoers van 330 later 331^ konden bedingen. Holland Amerika lijn avanceerde bij een hoofd koers van 158 tot 159^6. Scheepvaart unies met een hoofdkoers van 139 tot 141, HVA's, die op 192 hoofdkoers haalde konden zich verbeteren tot 195.. Nisu kwamen zelfs op 104&, bij een hoofd prijs van 102 3/4 In Tabakken ging wei nig om maar de koersen waren alle iets hooger, behouders Deli-maatschappij, die 129 waren, bij een hoofdkoers van 128^.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3