SANATOGEN oil's vertrekt naar Egypte Oes DJstributiehoekje' Kerkelijk Leven RECHTZAKEN Het Grieksche probleem Van gezaghebbende zijde te Londen wordt vernomen, dat de mogelijkheid bestaat, dat het Grieksche probleem door de ministers van buitenlandsche zaken .van Engeland en de V.S, te Mos kou zal worden besproken. Het Ameri- kaansche voorstel, dat de Britsche troe pen in Griekenland' zullen blijven, in dien de V S. Griekenland economische hulp verleenen, wordt thans door Be- vin en hooggeplaatste functionarissen van het ministerie van buitenlandsche zaken overwogen. De Grieksche regeering overweegt om een missie naar de V.S. te zenden, welke de autoriteiten en financieele kringen in zou lichten over de onmiddellijke en latere economische behoeften van Grie kenland, Tsaldaris, die in December J.l. te Washington onderhandelingen heeft gevoerd, schijnt tot voorzitter van deze missie te zijn benoemd. In antwoord op berichten, als zou de Grieksche regeering hebben doen weten, dat zij geen enkel bezwaar maakt tegen vervanging der Britsche door Ameri- kaansche troepen, verklaart de regee ring. dat zij geen enkel initiatief in de zen zin heeft genomen. Griekenland zou er echter in toesterc^nen. indien de V.S. zich zouden willen belasten met het onderhoud van het Britsche leger, als Engeland dezen last niet meer kan dragen. VOORLICHTING IN HET BUITENLAND.,, William Benton, de Amerikaansche onderminister van buitenlandsche za ken en hoofd van de afdeeling voor lichting, heeft verklaard, dat de Ver- eenigde Staten jaarlijks 19.000.000 dol lars uitgeven voor voorlichting in het buitenland. Benton voegde hier aan toe, dat En geland voor dit doel twee drie maal zoo veel besteedt en dat de Sovjet-Unie, ofschoon van haar uitgaven geen cij fers bekend zijn, naar de grootte van haar activiteit te oordeelen meer geld spendeert dan alle andere grootere mo gendheden tezamen. BEVIN'S REIS NAAR MOSKOU. Bevin zal, na te Duinkerken vergezeld door sir Alexander, het verdrag met Frankrijk te hebben geteekend, per trein doorreizen naar Moskou. Vermoe delijk zal hij eenige uren vertoeven te Brussel, Berlijn, Warschau en Brest- Litofsk. DE OVERSTROOMING IN BOLIVIA. De Mamore (rivier in Bolivia), die buiten haar oevers is getreden, daalt thans weer. Vliegtuigen voorzien de duizenden, die van huis en haard zijn verdreven, van voedsel. Kinderen en ouden van dagen worden door de lucht geëvacueerd. STALIN GEEN MINISTER VOOR DE GEWAPENDE MACHT MEER, Radio Moskou heeft bekend gemaakt, dat Stalin, voorzitter van den minister raad, de opperste Sovjet verzocht heeft hem te ontheffen van de taak van mi nister voor de gewapende macht. De opperste Sovjet heeft hierin toegestemd in verband met Stalin's „hoofdtaak". Als Salin's opvolger als minister voor de gewapende macht der Sovjet-Unie is benoemd generaal Boelganin, die tot dusver plaatsvervangend minister was. TOESTEL VAN DE EASTERN AIRLINES VERMIST. Een vliegtuig van de Eastern Airli nes, dat van 'agdad naar Beiroet was vertrokken, wordt vermist. Er zijn zes passagiers aan boord. Men vermoedt, dat het toestel in het gebied van Sabar Bihar door een zandstorm genoodzaakt werd een nood'anding te maken. Syri sche militaire vliegtuigen nemen aan het onderzoek deel. NAZI-BESTUURDERS VAN WARSCHAU TER DOOD VEROORDEELD. Ludwig Fischer, de voormalige natio- naal-socialistische gouverneur van War schau, die verantwoordelijk is voor de verwoesting van het Ghetto, is door een Poolsche volksrechtbank ter door ver oordeeld. Zijn lot wordt gedeeld door den voormaligen Gestapo-chef, Josef Meissinger en den ex-politiechef Max Daume. Avontuurlijke tournee in warme landen Terwijf geweldige kranen de ker miswagens boven onze hoofden deden zweven en langzaam in de ruimen van 't Deensche m.s. „Marit Maersk" lieten zakken, vroegen wy den heer Hommerson, van de firma Horamer- son en Vermolen, die met de firma Janvier in Egypte met een compleet lunapark op tournée gaat. ons iets van zijn a~s. reis te vertellen. Op initiatief van Egyptische over heidsinstanties en "door bernidaeling van den Egyptischen kermis-exploitant Ali Hassan, die voor dit doel eenigen tijd geleden naar Nederland is gekomen, vatten de genoemde firma's het plan op om in de eerste maanden van 1947 naar Egypte te vertrekken, na eerst zelf in Egypte polshoogte te hebben geno men. Sinds de Duitsche kermis-exploi- tanten ten gevolge van den oorlog het land langs den Nijl verlieten, bestonden er daar geen amusementsbedrijven van dien aard. De heer Hommerson sprak vol lof over de groote medewerking op alle ge bied, die hij zoowel van de Egyptische als van de Nederlandsche instanties had ondervonden. Hij zeide, dat het ook de bedoeling is om door middel van deze tournee in Egypte een deviezentegoed ten gunste van Nederland te scheppen. Floreeren de zaken, dan hoopt men eenige Jaren in die streken te blijven en misschien is het dan ook mogelijk te werken op de a.s, wereldtentoonstelling te Caïro in 1948. Men zal eenige maan den in Caïro verblijven en wanneer het daar te warm wordt zet men het Luna park voor 7 maanden in Alexandrië op. Het daaropvolgend winterseizoen hoopt men dan wederom in Caïro door te brengen. Zoo mogelijk, dan staan ook nog Bagdad en Beyrouth op het pro- GELDIGHEIDSDUUR EI-BONNEN VERLENGD. Het C.D.JX, deelt mede, dat de gel digheidsduur' van de bonnen 61-2 en 62-2 algemeen voor 2 eieren is verlengd t/m 15 Maart. Ingezonden Mededeeling Heerlijk geslapen Glukkig mens'ch die dat zeg gen kan. Maar U sliep weer slecht, omdat U te moe was en-zoo nerveus. Neem eens een tijdje Sanatogen. Zoo velen von den er reeds baat bij, omdat het sterker m3akt en de zenuwen al lengs kalmeert Begin nog vandaag deze weldadige kuur. Uw apo theker of drogist heeft Sanatogen in voorraad. Hei lenwvrterkend voedsel DE OVERSTROOMINGEN TE SOEKABAJA. Commissie-Generaal verzoekt hulp. In verband met de over^troomingen In den sector van Soerabaja, waardoor een groot deel van den te velde staan- den oogst wordt bedreigd, heeft de Commissie-Generaal er in een telegram aan de Indonesische delegatie, die mo mentcel te Malang verblijft, op aange drongen, maatregelen te nemen ter voorkoming van verder onheil. Gisteren is van den secretaris der Indonesische delegatie prof. dr. Boedlardjo, een ant woord ontvangen, waarin werd medege deeld, dat van Indonesische zijde reeds maatregelen ter verbetering van den toestand zijn genomen. Zaterdag zullen deskundigen zich op de hoogte stellen en indien de getroffen maatregelen on voldoende mochten blijken, worden meer afdoende maatregelen toegezegd. gramma Mochten de resultaten van deze tuornèe zeer gunstig zijn. dan hoopt men in Egypte een filiaal te stichten In Nederland heeft de firma 26 filialen, waarvan er nu vijf naar Egypte vertrekken, aangevuld niet fir ma's. die zich speciaal op de kleinere kermisinrlohtlngen toeleggen. „En misschien is het wel mogelijk ook naar Zuid-Afrika te gaan", zei de heer Hommerson, die zich ondanks de groote moeilijkheden en het risico, Bertus Aafjes zal er ons van vertellen! die een dergelijke onderneming met zich meebrengt, niet laat afschrikken om steeds verder strekkende plannen te maken, Dat de firma wel meer met het bijltje heeft gehakt, blijk uit het feit. dat men reeds voor den oorlog, n.l. van 1934 ot 1936 in Tunis was en verder ook Moscou, Ierland, Londen en Tripolis bezocht. Donderdagavond vertrekt de „Marlt Maersk" met caroussel. rubsbanen, zweefmolen, stijlwand, glfj-rutschbanen, lachkamers en wat dies meer zij- Den volgenden dag vertrekken de firmanten, technici en zy die speciale nummers verzorgen, met hun gezinnen van Mar seille uit, tezamen 47 personen. Men zal in Egypte niet in woonwagens wonen, doch in hotels, daar de lange verblijf- perioden in een stad en de hitte het onmogelijk maken. De dichter Bertus Aafjes zal met het gezelschap meereizen. Het is diens plan eenige boeken over het leven in een lunapark te schrijven en verder zorg te dragen voor propaganda en reportages o.a. voor ons blad. Ook zal men zich in Egypte in verbinding stellen met cineasten om zoo nu en dan films over het be drijf naar Nederland te zenden. Te vens overweegt men een der Neder landsche filmmaatschappijen uit te noodigen. De voorbereidingen tot deze reis heb ben den geheelen winter geduurd en zooals een der leden van het gezelschap opmerk te, waren zij juist begonnen op den dag, dat de eindelooze vorstperiode inzette, waardoor men veel armoede en kou had geleden en de werkzaamheden zeer waren vertraagd. Ameland in greep van „Koning Winter" Ameland is nog steeds in den greep van Koning Winter. Het eiland is aan alle kanten omringd door ijs. Aan den Noord en Westkant is zoover het oog reikt drijf ijs, dat door den Westenwind der laatste dagen be gint te kruien. De wadden is nog steeds begaanbaar, hoewel er de laatste dagen in verband met den hevigen sneeuwval zeer weinig gebruik van gemaakt wordt. Dat een tocht over de Wadden moeilijk is blijkt uit "liet feit, dat overloopers 3 uur werk hadden om van Holwerd naar Buren te komen en daar geheel uitge put aankwamen. Ameland is reeds een week van post verstoken. De vliegtuigen konden door sleoht zicht niet opstijgen. Ondanks dit alles is de stemming onder de bevolking uitstekend. OPHEFFING CENTRAAL VRIJWILLIG ERSBURE AU- Het Centraal Vrijwilligers Bureau en de daaronder ressorteerende aanmel- dingsbureaux voor oorlogsvrijwilligers zijn per 1 Maart j.l. opgeheven. Aan burgerlijke of particuliere instan ties. welke voorheen terzake van eenige aangelegenheid omtrent vrijwilligers zich in verbinding stelden met een bovenge- genoemd bureau wordt verzocht zich thans te wenden tot de afdeeling A. V van het Ministerie van Oorlog, Maurlts- kade 53—55, 's-Gravenhage. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat men zich niet meer kan melden als „oorlogsvrijwilliger" bij de Kon. Landmacht, alleen nog maar voor den Rijkszeedlenst. De positie van onze boter. HET GAAT NIET OM EEN KWALITEITSKWESTIE. Naar aanleiding van ons artikel over de boter-positie in de naaste toekomst verzoekt de secretaris van den Alg. Ned, Zuivelbond ons er nog eens met nadruk op te wijzen, dat het hier niet gaat om een kwaliteitskwestie. Er is nog een groot vet-tekort in de wereld en wan neer men den handel in spijsvetten vrij zou laten, zou er, bij een veel grootere boter-productie dan wij thans hebben, op dit moment nog zeer voldoende af zet te vinden zijn. Onze export is nu eenmaal gebonden door regeeringsmaatregelen. ook van de zijde der buitenlandsche regeeringen, en onze exporthandel geschiedt grooten- deels van regeering tot regeering. Vrij wel in elk land worden de prijzen van regeeringswege vastgesteld en uit mone taire overwegingen doet men dat ook bij de bepalingen van den importprijs In hoeverre deze situatie anders zal zijn, zoodra wij hier over eenigen tijd een export-surplus van boter hebben, valt niet met zékerheid vast te stellen, maar afgaande op de huidige omstandigheden, kan niet anders worden gezegd dan dat de boter, als zijnde een artikel, dat on der strek concurreerende omstandighe den geleverd moet worden, weinig ex port-kansen heeft, tenzij men genoegen zou nemen met een prijs, die lager ligt dan onze productie-kosten. Naast de groote noodzaak van uit breiding der kaasmakerij is het daarom ook zeer gewenscht, dat de productie kosten voor de boter worden gedrukt. WA )RNEMEND DIRECTEUR- GENERAAL P.T.T. Zoolang geen nieuwe Directeur-Gene raal der P.TT. is benoemd, zal deze functie worden waargenomen door den heer T. van Houwelingen, hoofddirec teur P.T.T. KATHOLIEK COMITÉ HANDHAVING „RIJKSEENHEID". In K.V.P.-verband. Opgericht Is een voorloopig Katho liek comité van actie tot handhaving van de daadwerkelijke Rijkseenheid. Als voorzitter treedt op Ch. J. I- M. Weiter, oud-minister van Koloniën, als vice-voorzitter M, L. F. Bajetto, luit- generaal K.N.I.L., b-d. als secretaresse mej. J. E. van Havesteijn. Dit comité wenscht met alle wettige middelen bovengenoemd doel te berei ken met inachtneming van het verband der K.V-P. BELGISCH-NEDERLANDSCHE HAVENTARIEVEN. Besprekingen in goeden geest. Naar wij vernemen zijn besprekingen inzake het vaststellen van Belgisch- Nederlandsohe handelstarieven in goe den geest van verstandhouding en we- derzijdsoh begrijpen gevoerd. Waar de tarieven zich nu, voor sche pen in de wilde vaart, verhouden als 300 voor de Belgische bot 100 voor de Ne derlandsche havens, zou dit met ingang van 1 April a.s. worden teruggebracht op 168 tegenover 100. Voor schepen, varende in geregelden lijndienst, zou de verhouding van 248/100 tot. 147/100 herleid worden. Het resultaat van de besprekingen der commissie beteekent een belangrijke stap op weg naar een steeds betere verstand houding tusschen de Belgische en Ne derlandsche havens. Deze solidariteit is nu meer dan ooit een dringende noodzakelijkheid met het oog op de ver dediging van de stellig in het gedrang gebaclite gemeenschappelijke belangen. PREDIKBEURTEN VOOR WOENSDAG 5 MAART Boskoop Ohr. Geref. Kerk: 3 en 7 uur cis. L, S, den Boer van Den Haag. Geref. Qgm.; 10 en 7 uur, ds. A. de Blols van. Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Workum (tocz.) G. Kaastra te De Lier; te De Krim B. E. van Buuren te Hoornsterzwaag. Aan genomen naar Melissant M. Verwey te Neerlangbroek, die bedankte voor Wlllige- Langerak. Geref. Kerken Beroepen te Loblth K. Feenstra te Krallngseheveer; te Asperen G. J, S> Barends, cand. te Zeist; te Rheden- de Steeg J. P. Schouten te Dlnxperlo. Be dankt voor Bennebroek P. de Ruig te Putten; voor Rheden-de Steeg M. Schen- keveld. te Wleringen. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Mlldam. K. J. Dijkema, cand. te Ten Boer. Geref. gemeenten Beroepen te Aag- tekerke H. Ligtenberg te Vlaardlngen. Rem. Broederschap Benoemd tot leerares aan het Quaker-Study-Centre Pendlehill In Pennsylvania U.S.A. mej. dr. G. L. van Dalfsen te Doesburg, die deze benoeming heeft aangenomen; Idem tot pred. voor de Prot. kerk In Ned. Indlë J. J. van Hllle te 's-Gravenhage, die deze be- noeming aak aannam. Uit den Leidschên Raad. EEN KORTE ZITTING. In vlot tempo ging ae agenda onder den hamer door. Alleen bij enkele pun ten werden eenige opmerkingen gemaakt en slechts éénmaal behoefde er te wor den gestemd, Zoo vroeg de heer Vos (P. v. d. V.) of er al een bestemming is voor De Burcht, waarop geantwoord werd. dat spoedig een voorstel in deze materie is te ver wachten. Bij het voorstel om de v.in. bewaar school aan de v. d. Werffstraat te her stellen en dan te verhuren aan v, d. Rey- den's Meel- en Graanhandel, zeide de heer Riemens CP. v. d. A.), dat hij liever verhuring had gezien aan de jeugdbewe ging, speciaal de Padvinderij. Zoo zou de gemeente althans iets doen voor hulp aan heropvoeding der jeugd. Wethouder Jongeieen zeide namens B. en W. gaarne allen steun aan de jeugd beweging toe, maar er is hier een zeer groot tekort aan ruimte ook voor handel en industrie. Van de bewaarschool is niets over dan de vier muren en voor deze firma alleszins bruikbaar. Ook is er een voorgeschiedenis, die spr. kortelings releveert. Spr. oordeelt dan ook het voor stel van B. en W. geheel op haar plaats. Conform wordt besloten. Bij het voorstel om verschillende per- ceelen wei- en teelland voor 1947 te ver huren, oordeelde de heer Knol (A.-R.) de huren te zeer aan den lagen kant, terwijl de heer Frohwein (P. v. d. V.) kwartaalverhuring zou willen van de perceelen wel- en teelland, die voor wo ningbouw worden gereserveerd. Wethouder Jongeieen onderschrijft de opmerking van den heer Knol; de ge meente is echter gebonden aan de pachtwet. Wat de heer Frohwein betreft, in dit opzioht is de gTOOtste voorzichtigheid geboden. Voor alles gaat de bouw van woningen. B. en W. zelf hebben de mo gelijkheid van verhuur voor nog een jaar open gelaten. In het belang der volks huisvesting hoopt spr., dat het niet meer tot verhuren zal komen Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen met 288 stemmen. Tegen de heeren Frohwein, Knetsch, Kortmann, Hendriks, Stolp, Knol, Vos en Balkenstün. Wanneer de heeren Riedel en Knol eenige opmerkingen maken bij de voor stellen inzake de begroetingen 1944 en '45, wijst wethouder v. d. Kwaak er op, hoe er over 1940 en 1941te korten waren, Over 1940 een tekort van f. 251.226. Over 1941 van L 130.040. In 1942 was X- 512.867 gereserveerd voor dë Vennootschapsbelasting, maar in 1946 werd bepaald, dat daaruit tekorten wa ren te dekken, zoo men dit wilde, daar de belasting niet doorging. Voor 1943 was er een aanvankelijk overschot van f. 441.771. Voor 1944 en 1945 zijn er te korten. Dat voor 1944 zal wel meevallen; 1945 is het rampjaar met een tekort van vermoedelijk ruim f.1 millioen! Daarvoor is er die f. 571.332 als re serve. Bij het voorstel inzake vergoeding aa* den Directeur van den Geneesk. Dienst voor diens auto, oordeelt de heer Froh wein (P. v. d. V.) de rekening nog al gepeperd, waarop wethouder Menken er op v/ijst, hoe een na den oorlog opge doken wagen er veelal slechter aan toe is dan gedacht werd. De heeren Hendriks en Van Iterson (C.H.U.) drongen aan op verzekering van den auto, daar de gemeente anders wel eens voor hooge kosten zou kunnen ko men te staan. Bij het voorstel om het bedrijfskapi taal der Gem. Volkscredietbank met f. 100.000 te verhoogen, bepleitte de heer Riedel (P. v. d. A., verlaging der rente tot 3 pet. en hij vraagt voorts, wat ge bruikers betalen. Wethouder v. d. Kwaak zegt, dat de Bank meer crediet noodig heeft. De 4 pet. is al op 3% pet. teruggebracht, het geen de gemeente ook zelf betaalt. Wat de gebruikers betalen, loopu tegen de 12 pet., alles bij elkaar. De heer Riedel: Dat is dan woeker winst. De wethouder: Neen, alles gaat vol gens vastgelegde berekeningen en gezien het aantal handelingen bij een leening is het nog weinig. Bij het voorstel om het gemeentepsr- soneel een tijdelijke toelage van 13 pet. te verleenen, wijst de heer Piena er op, hoe het 5 maanden terugvorderen van den kindertoeslag zeer zwaar zal druk ken en hij vraagt daarbij zoo soepel mo gelijk te zijn. Wethouder Menken zegt, dat B. en W. door Ged. Staten op de vingers getikt zijn. Hij zegt echter tob, dat men zoo soepel mogelijk zal zijn. Gezocht wordt naar een weg om nog iets in gunstigen zin te wijzigen. Niet minder dan 9 leden meenden bij de rondvraag het college vragen te moe ten stellen, die vrijwel alle met een te lefoontje tot den betrokken wethouder beter waren af te doen geweest. Slechts van twee opmerkingen willen wij nog iets weergeven. De heer Piena infor meerde naar den gang van zaken nu op „Grenshoék" de oud-leider en N.S.B.'er terugkeeren wil. Wethouder Menken kon de verzekering geven, dat spoedig een gezonde oplossing zou worden gegeven aan dit ongezonde geval. De heer Van Weizen meende, dat de Lichtfabrieken royaal optreden tegen over de kolenhandelaren, die echter door hun meten bij het afleveren over weten te houden, welk overschot dan in den zwarten handel belandt. Wethouder Van der Kwaalk verzekerde, dat bij de brand stof-distributie zeer nauwkeurig toezicht wordt gehouden. Kwart voor vijf werd de zitting ge sloten. Beul van Amersfoort stond terecht. MAAR WAS ER ZELF NIET BIJ. Gisterochtend werd voor den Bijzon deren Raad van Cassatie te Den Haag de zaak behandeld van H. M. v.d. Laar, de zg.n. beul van Amersfoort. Door het Bijzonder Gerechtshof te Amsterdam werd hij wegens collabora tie en mishandeling veroordeeld tot 4 jaar R.W.I. v.d. Laar is eenigen tijd geleden uit de gevangenis te Scheveningen ont vlucht en zoo was hij niet op de zitting aanwezig en moest de ondervraging ach terwege blijven. De eerste verdediger mr. F. J- M. Ne- derveen bestreed uitsluitend dat deel van het vonnis, dat handelt over de colla boratie. Mr. L. D. v.d. Heuvel, de tweede verde diger, behandelde daarna de mishande lingen. die Frans v d. Laar in zijn func tie van kampoudste van Amersfoort had gepleegd. Spr. wees op een arrest van de Bij zondere Raad van Cassatie, waarin deze het geoorloofd acht dat geweld in een kamp gebruikt wordt om de orde daar te handhaven, mits dat geweld binnen de redelijke grenzen blijft. Mr. v.d. Heu vel stelde zich tot taak te bewijzen, dat het geweld, door v.d. Laar gepleegd in derdaad binnen de redelijke grenzen was gebleven. Een groot aantal, voor v.d. Laar, bezwarende getuigenverklaringen behandelde de verdediger op deze wijze: Zoodra v. d. Laar aangesteld werd als kampoudste nam hij de straffende be voegdheid in de hand. Met strenge, soms misschien te strenge hand heeft hij de verschillende misstanden in het kamp bestreden, opdat er orde zou heer- schen. FEUILLETON. Roman door Winston Graham, 59) Zoo had Jane weldra de sympathie van alle aanwezigen aan haar kant. De oudere heer zei af en toe ook wat, als het gesprek er toe leidde. Het was dui delijk, dat hij onder geen voorwaarde over den oorlog wilde spreken en over de onvriendelijke houding van Amerika ten opzichte van de As-mogendlieden; en Jane hield hem zonder moeite ver van die gevaarlijke klippen. Steeds weer vond zytop het juiste moment het goede woord. En ik, die altijd een Zwijgzaam mensch in gezelschap ben geweest, ver baasde er mij over, dat zij altijd weer een nieuw onderwerp van gesprek vond- Af en toe liet ik mijn krant een wei nig zakken, keek haar daar overheen aan en dacht:.is dit nu de vrouw, waar op ik zoo waanzinnig verliefd b^n? Dit kinderlijke meisje, met haar kleine, in nemende gezicht, met haar slanke bee- nen in zijden kousen en haar luchtig gebabbel? In mijn jeugd had ik mij de vrouw van mijn droomen nooit zoo aan trekkelijk van uiterlijk voorgesteld als Jane Howard, Dat bewees, dacht ik, niet alleen, dat ik toen erg bescheiden was, maar er ook domme opvattingen op na gehouden had. die door het geluk, dat mij getroffen had, volkomen werden gelogenstraft. De dame met het haarnet haalde nu een zak met druiven te voorschijn. Voor dat zij begon de vruchten zorgvuldig op te peuzelen, trok zij een paar wollen handschoenen aan om haar vingers niet kleverig te maken. Alles verliep zoo volkomen volgens ons programma, dat ik opgewonden werd van vreugde, om echter het vol gende oogenblik weyr diep ongelukkig en vertwijfeld te zijn. Want nog altijd waren wij agenten in een vijandelijk land, die bevelen moesten gehoorzamen en weldra van el kaar zouden moeten scheiden. En er was geen enkel uitzicht op een redelijke, duurzame en goede oplossing, die er wellicht in een minder krankzinnige wereld wèl zou zijn geweest. Wel konden wij ons in den tijd die ons nog restte, aan onze liefde overgeven, zonder dat wij onze opdracht daardoor ernstig in gevaar zouden brengen; maar toch stuit te het mij tegen de borst om dit geluk zoo snel en overhaast te grijpen; om te doen als een vlinder, die onbezorgd rond de schoonste bloem vliegt, zoolang de zon schijnt, en er niet aan denkt, dat. met de koude van den lentenacht de dood voor beiden komt Twee minuten over vier kwamen wij in Brescia aan. Twee passagiers verlieten de coupé Er stapten een paar andere weer in, hetgeen mij geruststelde. Want hoe wel het niet aan te nemen was, dat wij in dezen oorlogstijd een coupé voor ons alleen zouden hebben, de situatie in het algemeen zou beter voor ons zijn, naar mate er meer getuigen by de hand wa ren. Het weer was nog altijd stralend en warm en de middagzon scheen heet en met alle kracht door het raampje, ter wijl de trein vaart meerderde om de nog resteerende tachtig kilometer tot Mi laan af te leggen. In de gang stonden nu een stuk of wat soldaten. Ik keek Jane aan. Zij gaf nog altijd geen teeken. Nadat zij de zaak had ingeleid met haar gesprek, gedroeg zij zich nu zeer rustig. Ook de anderen spraken niet meer. De soldaten haalden rantsoeneerlngskaarten uit hun «petten te voorschijn en begonnen daarover te discussieeren. Ze gingen een week met verlof. Na langen tijd minderde de trein vaart. Ik schrok bijna, daar ik veronder stelde. dat wij Milaan al naderden en de gelegenheid hadden laten- voorbij gaan. Maar een blik op mijn horloge stelde mij gerust. Het was nog geen vijf uur. Voor de eerste maal, sinds wij Verona hadden verlaten, ontmoette ik Jane's blik. Intusschen liet zij echter nog steeds niet merken, dat zij klaar was. Treviglio. Gewoonlijk stopt de express hier toch niet? Ik kon my heelemaal niet meer herinneren, hoe het onlangs dat moest Maandag zijn geweest was ge gaan- De dame met het haarnet wist te ver tellen. dat deze halte sinds den oorlog ingeschakeld was en dat de trein daar door eenige vertraging zou ondervinden. Dat. was goed nieuws. Ieder beetje ver traging was voordeelig voor ons plan. De trein begon weer te ryden. Over dertig minuten zouden wij in Milaan zyn. Het zou mij niet verwonderd heb ben, als alle aanwezigen in den coupé mijn hart hadden hooren kloppen. Het opgewonden bonzen moest toch In Ieder geval duideiyk hoorbaar zijn voor den man naast mij. Bovendien verraadde ik my'n opwinding door het trillen van de 58). :-Iei is belachelijk!" riep de ko-r ning. ,U durft een edel edelman al?| baron Goedbloed te beschuldigen? Wan-* neer het niet zo droevig was, zoudeil wy lachen! Haha! Ha!" „Haha! Ha!" zeiden de scliildwaclttcrit „Zwijgt!" hernam de koning. „Schei w, terzijde!" „Geef die lappen en lintjes terug aan den hofmaarschalk! En luister toe! wy zullen thans recht over U spreken! Gy, markies d'Isengrim, verliest het recht tot het dragen van een oogglas en zult gedurende veertien dagen een muilkorf moeten dragen! Voert het individu Iffegl" De ongelukkige markies werd dooi de schildwachten weggeleid en de ge lukkige hofmaarschalk trok zyn medail les weer aan. Op dat moment trad er oen tédïende dooi een zydeur binnen. „Hier is baron Goedbloed van Man- pertuus!" zei de man .HU verzoekt, door Uwe Majesteit ontvangen te worden!" krant, die ik in de hand hield. Ik vouwde haar snel wat kleiner samen, zoodat de uitgespreide bladen niet zoo zouden kra ken. en deed een poging my op den in houd te concentreeren. Maar dat was hopeloos. Overigens in teresseerde het my ook heelemaal niet om te lezen, hoe de Italianen er Grie kenland van beschuldigden, dat het zUn marinebasis ter beschikking stelde aan de Engelsche onderzeebooten. Ik wachtte, tot er iets gebeuren zou. Ik wachtte, tot er eindeiyk, eindelijk- iets gebeuren zou! Ik wachtte, en wachtte Eindelijk! Nadat de trein nog ongeveer tien minuten door het door de zon iel belichte landschap was gestoomd, stond Jane op. zy legde haar tijdschrift en hand schoenen op haar plaats en keerde zich om ten einde den coupé te verlaten. Eenige reizigers trokken hun beenen terug om haar te laten passeeren. Ook ik deed dit. Toen zij echter langs my kwam, bleef haar voet door een ongelukkig toe val in myn broekspyp haken, Zij strui kelde. Ik wilde haar by de ellebogen steunen, wat my echter niet gelukte, zoodat zy voorover viel en in haar val de noodrem greep om zich vast te hou den. Naast het gedreun van den trein was er nu ook een eigenaardig gefluit te hooren. Jane was, dank zy het feit, dat zij zich vastgegrepen had, niet in den coridor gevallen en zat nu een oogen blik op de knieën van den ouderen heer by de deur, herstelde zich echter eenigs- zins en staarde ons met wydgeopende logen van schrik aan. aangezien haar luidelijk werd. wat zij had veroorzaakt. Een oogenblik later begonnen allen door elkaar te praten. Langzaam ver stomde het fluiten, er klonken nog een paar klagende tonen en toen ebde het geluld weg als het gebrul van een beest, dat geslacht wordt, De trein stond met een ruk stil. Het was volkomen stil. Gedurende een oogenblik kon men hooren. hoe de loco motief stoom uitstootte. Daarna begon er een langzaam aanzwellend gemompel van opgewonden stemmen. O, ik vind het werkelijk verschrik - keiyk akelig, zei Jane, Hoe kan dat nu eigenlijk. _-_ZT (Wordt vervolgd) De verdediger vroeg dan ook dat v.d. Laar zyn gestolen vryheid zou zien om* gezet in een eerlijke vryheid. De proc.-fiscaal, mr. Langerheyer stel de voor v.d. Laar een vrygeleide te ge ven opdat hy ter zitting zou kunnen verschijnen, welk voorstel door het Hof verworpen werd. De procureur-fiscaal concludeerde daarop, daar requirant zich weder rechtelijk in vrijheid bevindt en dus geen persoonlijke verklaringen over verschillende punten kan geven, tot verwerping van het beroep. Uitspraak op 24 Maart. Doodstraf voor rechercheur van politie - Voor bet arresteeren van. tallooze weer- looze Joodsche Nederlanders en mensohen, die er van werden verdacht met Joden in relatie te staan, heeft de advocaat-fiscaal bij het Bijzonder Gerechtshof te Amster dam, mr. M. H„ Gellnck, tegen den v.m. rechercheur der Amsterdamscihe politie, den 57-Jarlgen W. G. Grootendorst den doodstraf geëischt. De heer Lentz zal terecht staan Het voormalig hoofd van de Rijksinspectie Be volkingsregisters, de heer J. L. L. Lentz, thans gedetineerd in de cellenbarakken te Scheveningen, zal, verdacht van hulpver leening aan den vijand en het blootstellen van een zijner ondergeschikten aan ver volging, op 18 Maart voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gravenhage terecht staan. SCHEEPSBERICHTEN. Aalsdfjk, PhiladelphiaLondenRot terdam, pass. 1/3 Lizard; Andïlk, 28/2 van Philadelphia te Nevu York; Arkel- dljk, 28/2 van Coatzacoalcos te Vera Cruz; Bengkalls, VancouverBatavia, 26/2 te Belllngham; Clavella. 26/2 van Bahrein naar Singapore; Colytto, Bor deauxDuala, 28/2 van Dakar; Fort Orange, 28/2 van Santa Fé naar Rotter dam: Gerassimos Vergottis (charter), 25/2 van San Antonio naar Antofagasta; Japara 26/2 van Coosbay te Vancouver; Laomedon (charter), MacassarAmster dam, 27/2 te Colombo; Manoeran. 26/2 van Vancouver naar Calcutta; Melam- pus, New YorkJava, 28/2 van Balti more; Mlrza, 25/2 van Abadan naar Wel lington: Moealang. LiverpoolBalik Pa pan. 28/2 van Gibraltar; Paula, 25/2 v. Singapore te Poeloe Samboe; Pericles, 28/2 van Valparaiso naar Curasao; Prins Bernhard, 26/2 van Para naar Parama ribo; Radja, 20/2 van San Francisco te Los Angelos; Zaan, Sas van GentHuel- va, 28/2 van Mount's Bay; Zeeman. Pa nama City—Belra. 26/2 te Port Arthur. K N.S.M. Boskoop, 2/3 te Amster dam: Orpheus. 2/3 te Amsterdam; Dun dee, 1/3 van Rotterdam naar Vlgo; Iris, 1/3 te Antwerpen: Theseus. 1/3 te Savo- na; Venus. 1/3 van Famagusta naar Iz mir; Odysseus, 1/3 van Cadiz naar Hol land; Hedo. 28/2 van Valencia naar Hoek van Holland; Flnga, 29/2 van Nea Playa naar Messina; Omen, 2/3 van Lissabon, naar Gibraltar; Tiberius, 28/2 van New Orleans naar West Indië; Gordiae. 28/2 van New York naar West Indlë; Besso, 1/3 te Paramaribo; Lotos, 3/3 te Cura sao; Aruba, 1/3 te Antwerpen; Cottlca, 1/3 van Trinidad haar Ox Ponta Del- gad a. Mil Nederland Oranje, 1/3 te Port Said, 2/3 van Suez; Hugo de Groot, 2/3 te Genua Vinke en Co. Formsum, 2/3 van Bona naar Rotterdam. K.P.M. Bolssevain 1/3 naar Holland. Kon. Holl. Lloyd Van der Velde, 28/2 Singapore gepass Westland. thuis reis. 1/3 te Bahla, MARKTBERICHTEN ROELOFARENDSVEEN3 Maart. Bloe menveiling. Crown Imperial 3845; Kre- lage 3547; Zenober 3645; Sonja 40-41- Copland 51—83; Eddy 52—67; v. d Hoei 4557; Blossom 5861; v. d. Eerde 47- 60; Early Queen 32—38; Hyacinthen 5; Theems 85. Mozart 40; Olympiade 51; BI. Druifjes 31; White Sail 90; King Al fred 4751; Diana 51; Gen. de Wet 41 51; Nansen 65. Weber 45—54; Golden Harvest 4695; Helios 2427; Orooussen 2—4; Magnificence 2641; P. Blossom 55. W Pitt 9'5; Marech. Niël 51; Primula 20; Hindenburg 90; Bartigon 30. Koster 27; Ibis 47; Whresler 2429. Amarillo 19. KATWIJK AAN DEN RIJN, 3 Maart, Groentenvelling. Spruiten f.83.50105; idem. II f. 5059.10; waspeen I f. 52 50 T5,30,^^11 L 33.20—33 10; knolselderle ni f 8^8 40 ldeIn 11 f l5~16,20: ld€m

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2