r SJAHRIR KAATST.. Palestina in het Engelsche Lagerhuis Bende stal leger-goederen te Ede Urk heeft nu weer moeizaam „contact' Met een enkel woord WEERBERICHT Hoera: afnemende vorst! 86ste Jaargang DINSDAG 4 MAART 1947 No. 26023; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f3,30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 2504t Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 DE Nederlandsche waardeering ten aanzien van den Indonesischen minister-president Soetan Sjahrir moge naar gelang van de individueele instelling tegenover het geheele Indische probleem sterk verschillen, het lijdt o.i. geen twijfel, dat hij in veler oog niette min de meest aanvaardbare figuur in het kamp der huidige republikeinsche machtshebbers vormt Hij geldt naar veler meening, impliciet de onze, als de exponent der meest gematigde elemen ten, als een, wat men in Holland noemt, „fatsoenlijk" mensch, als een eerlijk na tionalist, die, ondanks een groote mate van idealisme een open oog bezit voor de realiteit en die deswegen in het verle- leden ook meermalen ronduit heeft er kend, dat de Indonesische republiek het, althans voorloopig nog niet, economisch niet zonder de geestelijke en technische hulpmiddelen van de Nederlanders kan stellen. Des te meer verwondering wekt de rede, welke Sjahrir dezer dagen te Malang in de vergadering van het voor- loopige republikeinsche parlement, het K.N.I.P. heeft gehouden en die zóóveel heele en halve onjuistheden bevat, dat het onmogelijk is er stilzwijgend aan voorbij te gaan. Zelfs al houden wij er rekening mede, dat deze rede in de eer ste plaats voor intern gebruik was be doeld, omdat de politieke strategie van het oogenblik Sjahrir dwong de zaken zóo „Indonesisch" mogelijk voor testel len, dan nóg bevat zij zoovele uitlatin gen, welke in strijd zijn met den geest, die zijn houding tot dusverre ademde, dat het noodzakelijk is er de aandacht op te vestigen. Wanneer Sjahrir beweert, dat het ontstaan en de ontwikkeling der Indo nesische republiek „niet anders is dan een natuurlijke politieke ontwikkeling", dan laat zijngeheugen hem toch wel héél erg en héél spoedig in den steek. De stichting van de Repoeblik Indo nesia op 17 Augustus 1945 had nauwe lijks iets uitstaande met de ongetwij feld reeds vele decennia bestaande na tionalistische stroomingen, voor welker gerechtvaardigheid en bestaansrecht ook in Nederlandsche regeeringskrin- gen volledig begrip bestond getuige de Koninklijke rede van 7 December 1942! doch zij vond haar oorsprong enkel en alleen in het duivelsche brein der Japansche överheerschers, die daar in een laatste mogelijkheid zagen ter verwezenlijking van hun Groot-Aziati sche conceptie. En dat zijzich sinds dien heeft kunnen handhaven, het is geenszins een gevolg geweest van, een „natuurlijke ontwikkeling", doch veel eer van de kunstmatige bescherming, welke een generaal Christison haar ver leende, van het gezagsvacuüm, dat ont stond door het uitblijven der geallieer de bezetting en van het onbegrijpelijke verbod van den Britschen generaal aan de rijksgetrouwe ambtenaren om hun oude posten wederom in te nemen. Het is het, door niemand betwiste, goede, democratische recht van de re publikeinsche regeering om de inter pretatie-Jonkman van de overeenkomst van Linggadjati niet te aanvaarden, doch Sjahrir draait de zaken volkomen om, wanneer hij dit accoord beschouwt „als een middel om een verwoesting van de Indonesische welvaart en van het Indonesische volk te voorkomen". Is er één Nederlander, die zich verzet tegen dëze overeenkomst, omdat hij de ver woesting van Indië's volk en welvaart beschouwt als de beste methode om het gemeenschappelijke Nederlandsch-Indo- nesische belang te dienen? .Alles wat de republiek wenscht, zoo vervolgde Sjahrir, is dat de Nederlan ders haar vertrouwen en beseffen, dat de Indonesiërs in staat zijn hun eigen land te beheeren zonder Nederlandsche soldaten of leiders". De vraag schijnt ons gerechtvaardigd of de gebeurtenissen sinds 17 Augustus 1945 dan zooveel grond voor een derge lijk vertrouwen en dat besef opleveren. Zijn er dan soms niet honderden Ne derlandsche mannen, vrouwen en kinde ren door extremistische 'benden ver moord, zijn hun bezittingen niet groo- tendeels geroofd of in brand gestoken? Is het dan niet waar, dat de republi keinsche regeering onmachtig stond te genover de gewapende terroristenben den, die het land plunderden en de m- heemsche bevolking terroriseerden? Elke brief van lederen Nederlandschen militair maakt er toch melding van! Geven de toestanden, welke de Neder landsche militairen aantreffen in de door hen bezette gebieden en waar voedsel- en kleedingnood en vreeselijke ziekten heerschen. dan zooveel aanlei ding tot bewondering voor het republi keinsche beleid de republikeinsche re geerkracht en de republikeinsche econo mie? En werkten ten laatste de honderdvoudig-herhaalde bestandschen dingen ertoe mede om het aanzien der republikeinsche regeering te verhoogen en het vertrouwen in haar te verster ken? Waarlijk, het Nederlandsche volk is ondanks al deze ervaringen ook nu nog bereid zijn vertrouwen aan de volkeren van Indonesië te schenken. Het vrucht dragende verloop van de conferenties van Malino, Pangkalpinang en Den Pa sar is er het beste bewijs van. Maar het Nederlandsche volk heeft recht op waarborgen. Zonder deze is het schen ken van vertrouwen in feite niet ver antwoord. En vooralsnog dré&gt Neder land ten opzichte van Indië verant woordelijkheid. Maar het vertrouwen moet evenzeer van den anderen kant komen. En zoo lang Sjahrir de aanwezigheid van Ne derlandsche troepen in Indië beschouwt als „een bedreiging van de veiligheid der republiek" (het klinkt ongelooflijk, maar het stóét er) en deze dus niet wil zien als een onmisbare waarborg ter verze kering van veiligheid en recht, zoolang hapert er aan dit Indonesische ver trouwen helaas nog het een en ander. Waarmede de grondslagen voor het „gerechtvaardigde gevoel van wantrou wen aan Indonesische zijde", waarvan Sjahrir te Malang eveneens gewaagde, naar öns gevoel allerminst zijn aange toond. Met luide stem en met de vuist op tafel slaande heeft Churchill, de leider der oppositie, aan den minister van ko loniën, Creech Jones, gevraagd hoelang die „gemeene oorlog" in Palestina nog moet duren, voordat er een beslissing wordt genomen. Buiten de persoonlijke offers kost Palestina ons 30 40 mil- lioen pond sterling per jaar, aldus Churchill, terwijl 100.000 Engelsche sol daten van huis zijn. De minister antwoordde, dat de re- geering zich ten volle van den ernsti- gen toestand bewust is en dat alles zal worden gedaan om daaraan een einde te maken. Churchill was met dit antwoord niet tevreden en herhaalde zijn vraag onder de toejuichingen der conservatieven. „Is er niet een middel," aldus Churchill, „om de behandeling van de kwestie door de V. N. te bespoedigen?" Creech Jones antwoordde, dat de re geering geenszins stilzit en aller doet om de afhandeling der aangelegenheid te bespoedigen, waarop van conservatieve zijde en spottend gelach weerklonk. Creech Jones antwoordde niet onmid dellijk op de vraag van een conservatief of alle inlichtingen, die in het bezit der regeering zijn omtrent de betrek kingen tussclien de groep Stern, de Ir- goen Zwai Leoemi, de Hagana en het Joodsch bureau, konden worden ge publiceerd. Na eenig tumult van con servatieve zijde antwoordde de minister ten slotte ontkennend. Desgevraagd zeide Jones, dat geen der ter dood ver- Het Belgische economische leven. Te Brussel is in het Palels der Aca demiën de nationale conferentie onder voorzitterschap van den Belgischen eersten minister Camille Huysmans in beslotep vergadering bijeengekomen. In een openingsrede stelde Huysmans ïh het licht, dat de Belgische productie op het oogenblik onvoldoende is. Hij wees er op, dat, wil België blijven leven, het noodzakelijk is de productie op te voeren en den export te vergrooten, „In 1946 hebben wij aan het buitenland te gen buitengewoon gunstige voorwaarden kunnen verkoopen, aldus Huysmans, doch thans is het begin van een stil stand waar te nemen, terwijl wij nog ver van het vooroorlogsche peil verwij derd zijn. Anderzijds heeft de wereld markt sedert 1939 belangrijke' wijzigin gen ondergaan en de gedurende den oorlog ontstane handelsstroomingen heb ben ons oude klanten doen verliezen. De wereldprijzen toonen een neiging tot da len en het blijkt hoe langer hoe meer, dat de door België voor den uitvoer be rekende prijzen te hoog zijn". Nadat spr. er op heeft gewezen dat de Belgische exportprijzen lager moeten worden, betoogt hij. dat er twee moge lijkheden zijn. De eerste is devaluatie, doch de regeering is vastbesloten deze oplossing niet te aanvaarden. De tweede is de daling der prijzen in het binnenland en de regeering heeft gemeend het in deze richting te moe ten zoeken. Liebaert. minister van economische zaken, verklaarde: De staat zal zelf in de eerste plaats het voorbeeld van zui nigheid geven en er zullen maatregelen getroffen worden die tot einddoel zullen hebben, dat verscheidene milliarden aan subsidies, die tot dusver de zwaarste lasten der begrooting uitmaakten, zullen verdwijnen. Ook onderscheidene ministe- oordeelde Joodsche verzetslieden tot dusver was terechtgesteld In de Joodsche stad Tel Aviv hebben Britsche soldat-en Zondag een werk plaats van geweldplegers ontdekt, aldus is officieel medegedeeld. Een groote voorraad van allerlei explosief mate riaal, electrische ontstekings-apparaten. handgranaten en andere wapenen werd in beslag genomen. In de vijf Joodsche gebieden van Pa lestina, die door de Britsche troepen, na de afkondiging van den staat van be leg op Zondag j.l., zijn afgesloten, wer den de identiteits-contröle en doorzoe kingen voortgezet. Luitenant-generaal MacMillan. de be velhebber van de Britsche troepen in Palestina, verklaarde, dat het woord „terrorist" niet meer gebruikt zou wor den, doch vervangen door de aandui ding „moordenaars, schurken, uitvaag sel". Voor de Britsche militairen in Pa lestina wordt een speciaal distinctief (pijl) ingevoerd, ten teeken, dat zij on der „moeilijke omstandigheden een bij zondere moeilijke taak hebben vervuld". President Truman over den dienstplicht President Truman heeft het congres aanbevolen de dienstplichtwet met in gang van 31 Maart buiten werking te stellen. Indien mocht blijken, dat de strijdkrachten niet door vrijwilligers al leen op peil kunnen worden gehouden, zou een weder van kracht worden der wet kunnen worden aanbevolen, aldus president Truman, De dienstplicht is in September 1940 in Amerika ingevoerd. Tinman zeide verder, dat het leger tot 1.070.000 en de marine tot 571.000 man zou worden te ruggebracht. Een merkwaardige vangst Het klinkt als een April-grap, maar het is heusch gebeurd op 4 Maart 1947! Een stadgenoot zag vanmorgen in het Galgewater nabij de Blauw- poortsbrug een wonderlijk dier zwemmen, dat hij aanvankelijk voor een monstrueuze rat aanzag. Edoch, het beest hield er gewel dige flapooren op na en bleek bü nadere beschouwing dan ook een haas te zjjn. Niet zonder moeite slaagde hij er in Langoor te vangen en in triomf mee naar huis te voeren. Vermoedelijk heeft het dier zich op het ijs gewaagd zonder kennis te dragen van de waarschuwing van de directie der Sted. Licht fabrieken, dat het ijs ten gevolge van het loozen van warm water onbetrouwbaar is met voor hem noodlottige gevolgen. Dit voorval moge den menschen tot waarschuwing en leering strek ken! Taak van dr. De Groot beëindigd. Gistermiddag heeft dr. De Groot Soestdijk weer verlaten. Na een moei lijken tocht per auto arriveerde hij te 's-Gravenhage, waar hij zijn practijk aan de Emma-kliniek zal hervatten. BEËUDIGING VAN MINISTER L. NEHER. H-M. de Koningin heeft gistermiddag den heer L. Neher beëedigd als minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting. A.s. Donderdagmiddag zal aan minister Neher de portefeuille van het departe ment worden overgedragen. Twaalf man wachten op hun straf. Dezer dagen kwam de Kon. Marechaus see-brigade te Ede tot de ontdekking, dat in de Arthur Coolkazerne op groote schaal diefstallen van militaire goede ren hadden plaats gevonden. Reeds spoedig werden enkele militairen, werk zaam in de magazijnen, in arrest ge steld en daar bleek, dat burgers, even eens bij de zaak betrokken waren, werd ook de Edesche recherche bij het on derzoek ingeschakeld. Daarbij kwam aan het licht, dat men te doen had met een bende, die kans had gezien in een tijdsverloop ries zjjn uitgenoodigd programma's voor een drastische bezuiniging op te stellen waarvan het gevolg zal zijn dat de oor spronkelijke. voor het loopende dienst jaar voorziene uitgaven, in belangrijke mate beperkt zullen worden. In de Pieterskerk te Utrecht werd het eere-doctoraat in de rechtsweten schappen verleend aan dr. Stanley K. Hornbeck, ambassadeur der Veree- nigde Staten. - De promotor, prof. dr. W. J. A, Reinkamp, overhandigt dr, Stanley K Hornbeck den bul. Geheel rechts de minister-president Dr. L. J. M. Beel. Foto: ANP.-DeWt. van een paar maanden voor pl.m. f. 20.000 aan legergoederen uit een der magazijnen te ontvreemden. Een der hoofdschuldigen was de ser geant T„ beheerder van het magazijn. Hij was begonnen met het wegnemen van kleine partijen, die door een mili tairen chauffeur per vrachtauto buiten de kazerne en vervolgens door bemid deling van een derden militair aan den man werden gebracht. De opbrengst werd verdeeld. De voornaamste opkoo- per van de goederen was de Edenaar v. d. B., die de spullen doorverkocht naar opkoopers in Utrecht, Apeldoorn, Ede enz. Een onverwachte situatie deed zich voor, toen enkele weken geleden het bericht kwam, dat het magazijn ver plaatst zou worden. De inventari satie, die in verband daarmee zou plaats hebben en de tekorten aan het lichtzou kunnen brengen, dreigde fa taal te worden voor de dieven, die daarom besloten een gefingeerde in braak op touw te zetten. Doch voor dat zij aan dit plan uitvoering gaven, kwamen zjj overeen eerst nog een flin- ken slag te slaan. Daartoe liet de soldaat H. zich inslui ten in het magazijn. Hij legde een groo te partij wollen dekens, lakens, bed- overtreklcen, stroozakken etc. gereed; na het invallen der duisternis kwam een militaire vrachtauto voorgereden en deze verliet een uurtje later met de bmt onopgemerkt het kazerneterrein. Den chauffeur was f1000.toegezegd voor zijn medewerking. De gestolen goederen werden in de bosschen bij Ede overgeladen in een burgervrachtauto en naar de buurt schap Wekerom vervoerd om daar bij verschillende ingezetenen te worden op geslagen. De winkelier E., die van de aankomst hoorde, was er als de kippen bij en kocht denzelfden avond nog een partij Zaalberg-dekens voor de som van fr 1200.—. Voordat de militairen daarna hun inbraakplan in scène konden zetten, werdeft zij met hun handlangers ach ter slot en grendel gezet. Acht bur gers en vier militairen wachten hun berechting af. De laat-ten zullen voor den Krijgsraad verantwoording moe ten afleggen. Reeds de helft van de gestolen goe deren kon achterhaald worden; even eens werd beslag gelegd op een belang rijk bedrag aan contanten. „Bloedreizen" jn vroeger jaren. Een gistermorgen om 8 uur met post en passagiers vertrokken vrachtwagen heeft om vier uur gistermiddag de „be woonde" wereld bereikt. Een groot aan tal passagiers was meegegaan, maar toen bleek, dat de tocht zeer moeilijk zou worden en over de eerste twee kilome ter meer dan twee uur gewerkt was, zijn deze loopende naar het dorp terugge keerd. Een groep vrijwilligers ging toen den dijk op om te helpen den auto uit de sneeuw te graven. Ook van de Kam per zijde werd met sneeuwruimen be gonnen. Na een onafgebroken ingespan nen worsteling van hedenmorgen acht uur tot vier uur was de verbinding her steld. Hoewel er slechts een zeer smal pad is en de wielen als het ware soms over den rand van den afgrond gaan, is het nu toch weer mogelijk om van en naar Urk te komen, be houdens dan nieuwe sneeuwval. In afwachting van deze poging waren reeds maatregelen overwogen om een ijsvlet in gereedheid te brengen om zoo noodig daarmede den overtocht naar Kampen te maken. Voordat Urk ophield eiland te zijn, was de Ijsvlet het eenige verbindingsmiddel gedurende strenge winters. De ijzeren vlet werd dan door acht man over het ijs getrokken, of, wat va ker voorkwam, door de Ijssehotsen ge duwd. Dergelijke, tochten namen soms twee dagen in bfslag. Verschillende bijzondere tochten, bekend als „bloedreizen", leven in de geschiedenis voort. De thans 92 jaar oude Gerrit Bakker, die jaren lang dienst heeft gedaan als schip per op de ijsvlet, kan daarvan nog vreeselijke tafereelen verhalen. Hopelijk zal het niet meer noodig zijn dit vehikel uit het magazijn te halen. Naar de burgemeester ons mededeelde dreigt aan verschillende artikelen weer gebrek te komen. Veevoeder is er b.v. in het geheel niet meer. Om eenlgen vooraad te kunnen vormen voor de dooi- periode zou de geheele hulpverleenings- dienst van Bimnenlandsche Zaken nog eens een transport moeten verzorgen, want met één of twee auto's kunnen slechts geringe hoeveelheden goederen worden aangevoerd en er is heel wat noodig voor een bevolking van 5000 zie len en 200 stuks vee. Het echtpaar Romme na terugkeer uit Indonesië. Foto ANP.-Vrnd. Rede van Truman te Mexico. Ter gelegenheid van zijn eerste be zoek aan Mexico heeft president Tru man in de gelijknamige hoofdstad van dit land de nationale leiders van Mexico met president Miguel Aleman aan het hoofd toegesproken. Truman noemde het aanpassen van de democratie aan de internationale betrekkingen de eeni ge weg, die ons in de toekomst tot het gemeenschappelijk doel van wereldvre de, en -veiligheid zul leiden. Truman ver klaarde, dat de hoogste vrijheid en waardigheid van het individu niet on der een dictator kan bereikt worden. Truman noemde de leer van non-inter ventie de richtsnoer voor goede ver houdingen met nabuurstaten. Hjj legde er den nadruk op, dat non-interventie geen onverschilligheid beteekent en kan beteekenen voor hetgeen buiten eigen grenzen gebeurt. „De gemeenschap der naties is bezorgd over schending van algemeen aangenomen grond beginselen van nationaal gedrag door welk lid ook. Handelingen van een staat, die in strijd met het recht zijn, kunnen een bedreiging vormen voor het recht zelf, .vaar alle staten van afhan kelijk zijn", aldus geide Truman. O"iGEREGELDHEDEN OP FORMOSA. Te Taihoku, de hoofdstad van het eiland Formosa, zijn ten gevolge van ongeregeldheden 4000 personen gedood en gewond, aldus het Chineesche pers-: bureau „Central News". De orde is thans hersteld. De troebelen v/erden veroor zaakt door de ontevredenheid der be volking over het bestuur van de Chi neesche centrale regeering, dat sedert de capitulatie van Japan op het eiland is ingesteld. Volgens bultenlandsche waarnemers zou het meerendeel der in woners hoewel van Zuidchineeschen oorsprong, op het oogenblik weinig enthousiasme toonen voor aanhechting aan China, hetgeen bij het vredesver drag met Japan definitief zou geschie den. BINNENLAND. An taxa verneemt van den Republl- keinschen Voeclselraad. dat alle 515 rilst- pellerijen op Java tijdelijk onder regee- rlngscontröle zijn gesteld. In samenwerking met militairen van het corps pontonniers en torpedisten ls de RUkswaterstaat thans doende met het versterken van Baileybrug over den Ri1n te Arnhem. De bekende wielrenner Cor Wals uit Tilburg die gedurende den oorlog bij de Waffen-SS was. zal morgen voor het Bijzonder Gerechtshof te 's-Hertogen- bosch terecht staan. Vanmorgen vertrokken de heer A. A. van Sandlck. directeur van de Neder landsche Handelmaatschappij en dr. I. Ozlnga. hoofd R.V D.-Batavla, per Sky- master naar Batavia. De Nederlandsche delegatie bil het te Praag gehouden congres van den in ternationalen raad der internationale De mocratische Vrouwenfederatie, bestaande uit mevr. M. NobbeOdlnot en mevr. A NollesHeuff is door de echt-penoote van den Tsjechoslowaakschen president. Benesj ontvangen. Te Tandjong Redab bil Tarakan is een massagraf ontdekt, waar ln vier kul len zes en twintig lUken ziln gevonden. De lijken van enkele Europeanen kon den worden geïdentificeerd aan sieraden. Het comité van BelgischNeder- landschLuxemburgsclie samenwerking deelt mede, dat de Belgische minister van Bultenlandsche Zaken Paul Henrl Spaak een uitnoodiging heeft aangeno men om in het voorjaar onder auspi ciën van het comité ln ons land te ko men spreken. Het postwlsselverkeer met Italië wordt met ingang van 15- Maart 1947 ln beide richtingen hervat. Wegens zijn moedig optreden als aalmoezenier in de gevechten bij Duin kerken ln Mei 1940, ls aan majoor M. D. Lam. thans pl.v hoofdaalmoezenier te Batavia, het kruis van verdienste ver leend. BUITENLAND. De gemeenteraad van Berlijn heeft een maatregel tem omzetting van trusts en kartels ln algemeen eigendom goed gekeurd voor voordraging ter bevestiging door de geallieerde Kommandantura. De onder Sovjetrusslsche controle staande Duit-sche pers commentarieert dit ont werp als ..een compromis, doch een stap ln de goede richting" De Pransche ministerraad heeft be sprekingen gehouden over het uitzenden van Pransche expedities paar het Noord pool- en Zuidpoolgebied. De expedities zullen van wetenschappelilken. niet-mill- tairen aard zijn. De ontdekkingsreiziger Paul Emile Victor heeft opdracht gekre gen deze expedities te organlseerea en zal als leider er van optreden. De voormalige minister in de re geering van Vichy Baudouln is veroor deeld tot vijf jaar dwangarbeid, verlies van burgerrechten voor het leven en con fiscatie vaó. zijn goc-deren. De Engelsche regeering heeft een witboek gepubliceerd waarin de uitga ven en de sterkte van het Engelsche leger voor 1947/1948 worden geschat. De belangrijkste cijfers zijn de volgende (de tusschen haakjes gevoegde cijfers geven steeds het bedrag of het aantal man schappen ln 1946/1947 aan). Uitgaven. 388 millloen pond sterling (682 mlllloen pd. st.) Manschappen. 1.210.000 (2.950.000). onder wie voor gar nizoenen ln Europa 702.200 officieren en soldaten (1.328.500) en 469 300 buiten Europa (943.500). Bovendien zullen op 1 April 38.500 manschappen den dienst ver laten. Terwijl over het algemeen democra ten en republikélnen eenerzilds Marshall steunen bil ziln vastberaden politiek in zake de betrekkingen met de Sovjet- Unie. vragen zij zich anderzijds met eenige bezorgdheid Af. hoeveel een en ander zal kosten- Naar thans ls meegedeeld, zal Mars hall morgen - oer vliegtuig naar Moskou vertrekken. De nieuwbenoemde onderkoning van Voor-Indlë schout bil nacht burg graaf Mountbatten, zal 22 Maart per vliegtuig te New Delhi aankomen. De aftredende onderkoning, maarschalk burggraaf Wavell zal dan den volgenden dag vertrekken. Naar verluidt, ls er een basis ge vonden voor de Tsjechlsch-Hongaarsche onderhandelingen, die te Praag zijn be gonnen. De Hongaarsche regeering zal onmiddellijk het accoord betreffende de uitwisseling van minderheden, een Jaar geleden geteekend en tot nog toe van haar kant niet nagekomen, toepassen. De Tsjecho-Slowaaksche regeering zal de mobilisatie van Hongaarsche arbeids krachten in Slowakije en hun wegvoe ring naar het binnenland stopzetten. In Ohlna zijn geologen begonnen met voorloopig onderzoekingswerk ln vier ln het binnenland gelegen provin cies, waar uranium, het belangrijke ele ment bit het onderzoek der atoomener gie. ls ontdekt. Het onderwijzend personeel van Buffalo ln den staat New York heëft be sloten de staking, welke eenige weken heeft geduurd en waarbij 71.000 leerlin gen van onderwils verstoken bloven, te beëindigen, daar het door de stad voor gestelde loon verhoogingen heeft aan vaard In Ontario en Quebec (Canada) hcerscht de hevigste sneeuwstorm van dezen winter. Talrllke gemeenten ziln geïsoleerd De onderhandelingen ln zake een handelsverdrag tusschen Argentinië en de Sovjet-Unie. die reeds gedurende zes maanden worden gevoerd en nimmer veel voortgang hebben gemaakt, zijn Vol gens welingelichte diplomatieke kringen te Buenos Aires geheel mislukt. Egypte doet beroep op V.N. Nokrasjy Pasja, minister-president van Egypte, heeft officieel bekend ge maakt. dat Egypte heeft besloten, de kwestie van het verdrag tusschen En geland en Egypte aan den Veiligheids raad der V, N, voor te leggen. In zijn officieele verklaring zet No krasjy Pasja uiteen, dat de Egyptische regeering na buitengewoon langdurige onderhandelingen tot haar leedwezen tot de overtuiging is gekomen, dat di recte onderhandelingen geen kans v$n slagen bieden. Het afbreken van de Engelsch-Egyptische onderhandelingen schrijft de minister-president toe aan het feit, dat Egypte niet tevreden is ge steld in twee zeer belangrijke kwesties: de onmiddellijk en volledige ontruiming van Egypte door de Britsche troepen zonder voorafgaande sluiting van een verdrag en het handhaven van de een heid tusschen Egypte den den Soedan, zelfbestuur voor de Soedaneezën en her stel van Egypte's rechten bij het be stuur van den Soedan ter voorbereiding van het zelfbestuur. De minister-presi dent sluit met de woorden: „Dit besluit heeft de spontane ondersteuning van het geheele Egyptische volk ontvangen. Egypte heeft een vast vertrouwen in de V. N, en is er volkomen gerust op. dat recht zal gedaan worden aan een klein land, dat altijd de grondbeginselen van de oppermacht van het internationale recht heeft hoog gehouden". DE IWESTIE SPITSBERGEN. Volgens een rapport, opgesteld door de commissie voor Bultenlandsche Za ken van het Noorsche parlement, heeft Noorwegen toegestemd in het voortzet ten van de besprekingen met de Sovjet- Unie over de voorbereidingen tot een mogelijke herziening van het verdrag 1920, waarbij de Noorsche souvereiniteit over de Spitsbergen-archipel werd vast gesteld. Het rapport is op een geheime zitting van het Noorsche parlement in het midclon van Februari met 101 tegen 49 stemmen goedgekeurd. De besprekin gen moeten worden voortgezet met toe stemming van de onderteekenaars van het verdrag, met uitzondering van Ja pan. De commissie stelt verder vast, dat geen besprekingen van militairen aard met een bepaald land zullen worden ge voerd. voor zoover het betreft de ver dediging van onder Noorsche souverei niteit staand gebied. „Volgens het bij artikel 9 van het verdrag bepaalde kan Spitsbergen niet voor müitaire doelein den worden gebruikt. Dit is echter niet langer in het belang van Noorwegen en de Sovjet-Unie, die een regeling wen- schen tot stand te brengen, die zoowel de veiligheid der beide landen als de internationale veiligheid bevordert". De Bilt verwacht tot morgenavond: Verder toenemende bewolking met tijdelijke sneeuw of regen. Afne mende vorst en later plaatselijk lichte dooi. Aanvankelijk aanwakke- renden wind, later veranderlijken wind. L 5 Maart. Zon op: 7.20 uur; onder 18-25 uur. Maan op: 16.06 uur; onder: 7.11 uur. (7 Maart V. M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 2.51 en 15.18 uur. Laagste temperatuur: ZVz gr. O. J

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1