Het Gomden. jubileum van bet Radio-programma RECHTZAKEN STADSNIEUWS Laatste Berichten Officieele publicatiés Gevaarlijke situatie op de Waal 180 SCHEPEN TE NIJMEGEN INGEVROREN. De toestand op de Waal bij Nijmegen was gistermiddag zóó gevaarlijk, dat de overtocht over het ijs door de politie verboden was De ijsbrekers vordenden slechts langzaam en waren tot op 8 KM. voor de stad genaderd. Indien de was sterk aanhoudt, verwacht men, dat het ijs op de rivier gaat kruien. Tijdens het ysbreken is een der lichtere ijsbrekers gezonken De bemanning kon worden gered. In de haven en in het Maas-Waal kanaal te Nijmegen liggen op het oogenblik 180 schepen ingevroren. Daaronder zijn verschillende kolen schepen met eenige duizenden tonnen brandstof aan boord, veelal bestemd voor Rotterdam. Met auto's worden de kolen afgehaald. Dank zij de medewerking der betrokken autoriteiten, kwamen gisteren 1100 ton steenkool uit deze schepen ten goede aan de Nijmeegsche burgerij gemiddeld kwam hierdoor voor elk gezin 1 mud ko len beschikbaar. ADVIES STICHTING VAN DEN LANDBOUW. Inzake landarbeidersloonen. De hoofdafdeeling Sociale Zaken van de Stichting voor den Landbouw heeft een schrijven gericht aan haar provin ciale sociale secties, inhoudende een ad vies voor de opstelling der bijzondere bepalingen, die bij het „mantelcon tract" aansluiten. Ten aanzien van de loonen adviseert de lioofdafdeeling Sociale Zaken uit te gaan van een loonschema, dat als middelpunt heeft een loon van de vakarbeiders in de normale landbouw gebieden van 67 ets per uur. Voor de ongeschoolden komt dit loon 4 ets per uur lager te liggen. Van deze loonen zal 3 ets worden ingehouden als pre mie voor het te stichten bedrijfspen sioenfonds, zoodat het loon, dat de arbeider in handen krijgt, gehand haafd wordt op gemiddeld 64 ets per uur. Ten aanzien van het weekloon voor vaste arbeiders is de hoofdafdeeling So ciale Zaken van de stichting voor den landbouw van meening. dat men bij het vaststellen hiervan moet uitgaan van het in het betrokken gebied geldende uurloon. Omtrent de accoordtarleven wil de hoofdafdeeling Sociale Zaken geen richtlijnen vaststellen, omdat zll van meening is, dat de toestanden in de verschillende provincies hiervoor te zeer uiteenloopen. MAXIMUMPRIJS VOOR BRUINKOOL. Ingrijpen was noodzakelijk. Voor ruwe bruinkolen bestond tot nu toe slechts een prijsregeling voor levering door de groeve aan verbrui kers en aan den handel; evenwel niet voor levering door den kleinhandel. De brandstoffenschaarschte is er echter oorzaak van. dat vrij groote hoeveelhe den door den kleinhandel aan huisver bruikers worden geleverd. Door de kos ten van dezen handel liepen de prijzen zoodanig omhoog, dat ingrijpen gebo den was. Dezer dagen is nu een maximumprijs van f. 2.80 per 100 kg. voor levering door den kleinhandel aan verbruikers vastgesteld. Voor gezeefde bruinkolen is deze prijs f. 3.80 per 100 kg. Bij de bepaling van deze prijzen is met kosten van vervoer per auto over beperkten afstand rekening gehouden. DOUANECONTROLE WEER IN DEN TREIN. In navolging van het goede voor beeld der Belgische autoriteiten, welke van 27 Januari j.l. af de douane-con- tröle aan het Belgische grensstation Esschen in den trein laten uitvoeren, is van Nederlandsche zijde besloten de douane-contróle aan het Nederlandsche grensstation Roosendaal met Ingang van 4 Mei a.s. af eveneens in. den trein te doen geschieden. De duur van het oponthoud in de stations blijft voorloopig nog onver kort Engeland's economische positie De Britsche minister van handel, sir Stafford Cripps, heeft in het Lagerhuis gesproken over de maatregelen, die de Labourregeering in de huidige economi sche crisis zal nemen. Hij verklaarde, dat behalve in de electrlciteitsvoorzie- ning mogelijk ook beperkingen in de gasvoorziening kunnen worden ingesteld en hij noemde het niet onwaarschijn lijk, dat het komende jaar een of an dere vorm van distributie van gas en electriclteit voor huisgebruik zal wor den ingevoerd. Cripps zeide voorts, dat de regeering nog verscheidene weken na het koude weer bij de verschaffing van steenkool aan de industrie zal moeten „improviseeren" Zoolang de koude zal duren, kon de regeering geen hoogere toewijzing dan 30% garandeeren, hoewel naar 50% gestreefd wordt. Wat de elec- triciteitsvoorziening aam de industrie be treft. achtte sir Stafford het noodig, dat één derde van de industrie 's nachts zal gaan werken. Toen een conservatief lid hier tegen inbracht, dat dit nachtarbeid voor vrouwen en jonge menschen betee- kent, antwoordde Cripps: „We zullen be reid moeten zijn zelfs zwaardere moei lijkheden dan deze te dragen, als wij onze economische fundeering weer ge zond willen krijgen." MEER DAN DE HELFT VAN DEN FRANSCHEN TARWEOOGST DOOR VORST VERNIELD. Een woordvoerder van het Pransche ministerie van Landbouw heeft de be richten bevestigd, dat ten gevolge van de vorst van de 3,8 mlllioen hectare tarwe 2 millioen geen oogst zal ople veren. De Pransche regeering heeft een be roep gelaan op de V S., hoewel de in ternationale nood voed selraad in Decem ber geweigerd heeft tarwe Id Frankrijk te importeeren omdat dit land in 1946 een uitstekende oogst heeft gehad. De internationale noodvoedselraad heeft medegedeeld dat er een regeling op basis van ruil is getroffen, waarbij Frankrijk maximaal 200.000 ton tarwe- zaad voor planting in de lente extra zal entvans°n weeens her doo Je vorst ge leden verkes Nederland zal 4000 ton naar Frankrijk verschepen, welke door de V. S. zullen worden teiuggegeven. IN ENGELAND DUBBELE ZOMERTIJD. De Fngelsche regeering kondigde aan, dat het in haar voornemen ligt den duur van den zomertijd uit te breiden er» vier maanden den ..dub belen zomertiid" uit de oorlogsjaren in te voeren ten einde kolen te sparen en de industrie i staat te stellen langer bii daglicht te werken. In het Lagerhuis deelde de minister van Binnenlandsche Zaken mede, dat de normale zomertijd waarbij de klok Mr. Ph. J. de Ruyter d.e Wildt biedt namens de patiënten aan den voorzitter van het bestuur, prof. dr. J. N. Bakhui zen v. d. Brink, een enveloppe met in houd aam In het midden de penning meester, de heer G. R. D. Crommelin. (Foto Van Vliet). van Schaik, den gemeente-secretaris, mr. J. Bool, dr, J. Rlemens, voorzitter van den Bond van Ned. Diaconessenhui- zen en tevens predikant-directeur van de Luthersche Diaconesseninrichting te Amsterdam, ds. H, W. Duyvendak van .Bethesda Sarepta" te Heemstede, mevr. S. W. C. G. Teding van Berkhout van de Haairlemsche Diaconesseninidchting, ds. J. de Wdt en dr. W. D. van Wijn gaarden namens de Ned. Herv. Ge meente te dezer stede, de heeren J. P. Mulder, H. Filippo WJP.zn., J. van Iter- son en Th. Barnard namens de Gemeen tecommissie der N.H. Gemeente, den heer H. C. Moulijn van den Bond van Prot. Chr. Ziekenhuizen, dr. H. H. Maas, directeur van het Acad. Ziekenhuis, dr. Stotijn, geneesheer-directeur van de ge stichten „Endegeest" es.; dr. C. R. Zijer- veld, directeur van den G. G. en G. D., mevr. M. S. Juynboll van de Ver. van Maatschappelijk Werk In de Ziekenhui zen, zuster M. J. W. van Hogendorp van „Bronovo" te Den Haag, ds. D. J. Vos- sers namens de classis Leiden der N.H. Kerk en voorts vele predikanten en dok toren en afgevaardigden van de Rem. Gemeente, de Evang. Luth. Gemeente, de Geref. Kerk en de Geref. Kerk (art. 31). Na afloop van deze receptie vond nog een intiem samenzijn plaats van het bestuur, de diaconessen, de doktoren en het overig personeel. Tijdens een maal tijd, welke gistermiddag werd gehouden, heeft de besturend zuster, zuster J. Ele- ma. namens het geheele personeel nog twaalf lepels aangeboden. Overweldigend-drukke receptie Ruim twee uur lang heeft gistermid dag een onafgebroken stroom van be zoekers, waaronder zeer vele oud-pa tiënten hun gelukwenschen aangeboden aan het best-uur van de Chr, Ziekenver pleging „Het Diaconessenhuis", dat ter gelegenheid van het gouden jubileum van deze inrichting in het zusterhuis te midden van een overweldigenden bloe- menschat recipieerde. De belangstelling was op sommige momenten zóó groot, dat men geruimen tijd moest wachten voor en aleer men het bestuur de hand kon drukken. Als iets op deze receptie wel zeer duidelijk aan het licht Is getre den, dan Is het de algemeene waardee ring, welke in breede kringen voor de liefderijke verpleging en behandeling in dit Huis wordt gekoesterd. Daarvan ge tuigden ook de woorden van mr. Ph. J. de Ruyter de Wildt, die als eerste spre ker op deze receptie namens de patiën ten de gelukwenschen overbracht en er op wees van welk een groot belang het is op welke wijze de patiënten in een ziekenhuis worden verpleegd en ver zorgd. Spr., die als patiënt of bezoeker nu reeds twintig jaar met het Diaco nessenhuis contact heeft, is in al die jaren getroffen door de liefdevolle wijze, waarop de patiënten worden ontvangen, verzorgd en verpleegd. Van het eerste oogenblik af, dat zij in de inrichting worden ontvangen, tot het gelukkige moment, dat zij hersteld het Diacones senhuis verlaten, worden zij met groote toewijding en zorg omringd. Groote waardeering had spr verder voor de prettige en rustige sfeer, twee eigen schappen, welke voor 'n patiënt van zoo groot belang zyn en die in dit Huis hand ln hand gaan. Spr. achtte het een gelukkige omstandigheid, dat de patiën ten, die in den regel zoo weinig kunnen geven en zoo veel ontvangen, op dezen dag thans eens hun dankbaarheid kun nen toonen. Als bewijs van deze dank baarheid en tevens als hooge waardee ring voor den arbeid van bestuur, dia conessen en overig personeel, bood mr. de Ruyter de Wildt namens alle patiën ten een enveloppe met inhoud en een prachtig bloemstuk aan. Drs. A. Seret, die als medicus het langst aan het Diaconessenhuis verbon den is. voerde hierna namens alle dok toren het woord. Spr., die een kort over zicht gaf van de ontwikkeling van het Diaconessenhuis, had eveneens veel waardeering voor het werk der diaco nessen. Als aandenken bood spr. namens de medici vijf en zeventig lepels en vor ken aan. Met een enkel woord heeft de voorzit ter van het bestuur, prof. dr. J, N. Bak huizen v. d. Brink, voor deze vriende lijke woorden en prachtige geschenken bedankt. Onder de zeer velen, die hierna ge lukwenschen aanboden merkten wij o.m. op den rector-magnificus, prof. mr R. P. Cleveringa, den burgemeester, Jhr. mr. F. H. van Kinschot, die door zijn echtgenoote vergezeld werd, de wethou ders D. v. d. Kwaak, S. Menken en J C. VOOR VRIJDAG 28 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV 8.30— 9.30: grain.muzlek; io,3011.00 morgen dienst o 1. v. majoor L. Nijman: 12.00 12.45: Mandollnata: 13.1514.00- Metro- Pavane Orkest: 15.1016.00: Domstad Strllkkwartet; 16.30—17.10: Collegium Muslcum Amstelodamense: 17 3018.30: marinierskapel: 20.0820.40: bilbel en muziek: 20.40—21.00: kapit. lult ter zee A Kroese over de slag in de Jav3-zee: 21.00—22 00: Radio Philh Ork23.00— 23.15- Yehudl Menuhin; 23.1524.00: non-stopprogramma Hilversum II (415 M.) VARA 8.18— 8.50 en 9 009.30 eD 9.5010.00: 2ramo- foonmuziek: VPRO. 10.0010.20: mor- ffenwlldine door ds. M C van WHhe: VA RA 10 2010 45: programma voor zieken. 11 30—12 00: Attentla; AVRO 12.00— 12.30. Debroy Somers Band: 12 35—13.00: Skymasters- 13.1514.00: Pierre Palla: 14.20—15.20: Aeollan Sextet: VARA 18.2# 18 50: Ramblers: 21 0021.30: Agra risch congres P. v. d. A.: 21 3022.00: verzoekprogramma: 22.0022.15: buitcn- landsch overzicht door drs L. de Jong: 23.1524.00: Symphonisch Vrijdagavond - concert Enorme omzet van Weermachtsaannemer MAAKTE EEN WINST VAN f. 700.000. In de periode Juli 1942 tot September 1944 heeft de Bilthovensche aannemer F, J. v/d Zande tezamen met de toen malige „Basaltine maatschappij", in op dracht van de „Organisation Todt", ver dedigingswerken uitgevoerd ten behoeve van de Duitsche Weermacht. Een groot aantal mitrailleurnesten, bunkers kazematten en strandversper- rlngen In de provincies Noord- en Zuid- Holland werd door dezen aannemer ge bouwd Bij de behandeling voor het Bijzon der Gerechtshof te Amsterdam kwam naar voren, dat verdachte met deze werkzaamheden een omzet bereikt had van f. 8.000.000 met een winst van f. 700-000.- In zijn requisitoir meende de Procu reur-Fiscaal. mr. W. P. Bakhoven, het vooral zwaar te moeten aanrekenen, dat alle werkzaamheden een zuiver militair karakter droegen. Hij elschte vier jaar rijkswerkinrichting met aftrek van pre ventief. benevens ontzetting uit de po litieke rechten en het recht in het aan nemersbedrijf een leidende functie te bekleeden alles voor den tijd van tien jaar. TWEE DOODVONNISSEN. Wegens moord op burgemeester Moonen. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Herto- genbosch heeft den Nederlandschen SS-er J. W. Derksen uit Amsterdam terzake van het vermoorden van burgemeester Moo nen en J Hoffmans te Waalwijk ter dood veroordeeld HAAG9CHE RECHTBANK. Diefstal De rechtbank heeft den lasscher W. P. te Leiden wegens diefstal, veroordeeld tot acht maanden gevangenis straf met aftrek preventief. dus een uur vooruit wordt gezet zal duren van 16 Maart tot 2 November, een maand eerder en een maand later dan in de afgeloopen Jaren het geval was. De dubbele zomertiid zal van 13 April tot 10 Augustus gelden. (United Press). LEIDERDORP. Raadsvergadering De raad komt moi. genavond om 19.45 uur bijeen voor een agenda vam 24 punten. De Nlwln-actie Het „Niwin" dames comité, dat zich hier ter plaatse heeft gevormd onder leiding vam mevr. C. W. v. Diepen in«en-v Biez&n, is zeer aotief. Reeds werden verschillende inzamelingen gehouden, die mooie bedragen opbrach ten. Thans sitaan er twee „Nlwin" ont spanningsavonden op het programma. De eerste, een bonte-avond, in het Patro- naaitegebouav op Maandag 3 Maart en de tweede een muziek- en zangavond in de cantine van de Ver Touwfabri eken op Zaterdag 8 Maart. Gevaarlijk ijs Ten gevolge van het langdurige sneeuwdek en de waterstroo- mirjz onder het lis ls het ijs bi] de Does- brug en dc Lelderdorpsche brug over ifs'^nd zeer gevaarlek, speclaa' omdat de zwakke plei'cen niet of moei lijk met het oog züjn waar te nemen. BIJEENKOMST VAN ONDERWIJZERS „De jeugd en de film". In het kader van de bijeenkomsten van onderwijzers van alle scholen in Leiden en omgeving, sprak gistermorgen in het Trianon-theater de heer A. van Domburg, redacteur van het dagblad „De Tijd" te Amsterdam, over het onder werp: „De jeugd en de film". Spr. begon zijn betoog met te zeggen, dat de film voor de jeugd niet meer ge vaar oplevert dan de slechte voorbeelden van ouderen. Het contact tusschen jeugd en ouderen heeft zijn gevaren. Het is zoo, dat jonge menschen zich gaarne overgeven aan een droom. En derhalve voor de film voelen. Helaas is deze nog altijd een product van den grootsten gemeenen. deelei van den pu- blieken smaak en deze is het meest weerzinwekkende ondier, dat ooit in de wereld is toegelaten. De industrie treft hier echter de grootste schuld. Het is merkwaardig, dat na de bevrij ding een streven is opgekomen om hier in verandering te brengen. De zaak is echter niet eenvoudig. Het tweeledig doel, dat men niet uit het ->og mag ver liezen is: de kinderen weg te houden van wat ze niet mogen zien en de jeugd volop te geven wat zij noodig heeft. De Jeugd zal blijven vragen. „In hoeverre komt de film tegemoet aan mijn ver- langs? Er zijn landen, waar men de bioscoop verboden heeft voor kinderen beneden achttien jaar. Daarna kunnen zij alles bijwonen. Dan komen zij van de volslagen duisternis plots in het ver blindend licht, omdat ze in hun ontvan kelijke jaren nooit met de film hebben kennis gemaakt. In ons land worden nagenoeg geen films vertoond, welke bepaald slecht te noemen zijn. De wijze, waarop de film echter omspringt met den eerbied voor den mensch als schepsel Gods, is niet altijd verdedigbaar. Doch intusschen is zij er. En de jongeren kunnen niet meer den invloed ontloopen, welke de film éénmaal op de jeugd zal hebben, aldus spr. Spr. wees er voorts op, dat de jeugd moet zden o.a. reisfilms, films over de natuur, geschiedkundige- en teekenfilms, in één woord: geschikte films. Zij moet ook op de hoogte worden gebracht met de historie en de waarde van de film. Zij moet leeren, dat de film geen on zinnig verschijnsel ls, doch een nieuwe vorm van expressie. Vervolgens weidde de heer Van Domburg breedvoerig uit over de ontwikkeling van de film. Een levendige bespreking volgde. On der de aanwezigen bevonden zich de wethouder van Onderwijs, dc heer J. C. van Schaik en de inspecteur van het L. O., de heer B. van Julsingha. UITVOERING LEIDSCH POLITIE- MUZIEKGEZELSCHAP. Burgemeester aanvaardt beschermheerschap- Er waren dezen avond drie feiten, waaraan een bijzonder woord van aan dacht gewijd moet worden. Ten eerste: de getrouwe heer Bolder- dijk stond voor 't eerst niet meer voor zijn mannen. Ten tweede: zijn opvolger, de heer B. Verweel betoonde zich een pittig en dui delijk aangevend dirigent. Ten derde: burgemeester Van Kin schot aanvaardde uit handen van voor zitter J. Dragt het insigne, waarmede uitdrukking wordt gegeven aan zijn be schermheerschap van dit gezelschap, als opvolger van oud-burgemeester Van de Sande Bakhuyzen, Dit laatste ging met aardige toespra ken gepaard: voorzitter Dragt releveer de. dat men den burgemeester in ken nis had willen brengen met de presta ties der muzikanten, alvorens hem het beschermheerschap aan te bieden en burgemeester Van Kinschot zeide van hen al veel goeds gehoord te hebben, zoodat hij gaarne aan het tot hem ge richt verzoek voldaan had, waarbij hij de hoop uitsprak, dat het Leidsch Poli- tie-muziekgezelschap een mooie toe komst tegemoet moge gaan. Voorts bood deze avond het traditio- neele aspect: verschillende autoriteiten als de garnizoenscommandant majoor Deschrevel en de oud-garnizoenscom mandant kolonel Buurman, de Com missaris van Politie de heer R. J. Mey er. de directeur van Markt- en Haven dienst de heer L. A. Mennes, afgevaar digden van studentencorpora en plaat selijke vereenigingen waren als van ouds aanwezig en zij hadden allen een vriendelijke begroeting van voorzitter Dragt in ontvangst te nemen. Daarbij werd natuurlijk oud-directeur Bolder- dijk niet vergeten. De avond werd geopend met het Wil helmus. staande aangehoord, waarna een gevarieerd programma volgde, waar in vooral in enkele marschen bleek, dat deze het eigenlijke terreinv an dit ge zelschap vormen, waarbij de spelers zich geheel en al thuis voelen. Doch ook in andere nummers was veel tevredenstel- lends te beluisteren, zooals in de Ouver ture Solemnelle van Vlessing. waarin de klank een groote sonoriteit bevatte en de fuga duidelijk doorkwam. De wals van Strauss klonk nog wat houterig en stijfjes: rasechte dansers vragen om soepeler rhythme! Over het algemeen deed de nieuwe di rigent goed werk. Hij zal zeker in staat zijn de voetstappen van zijn voorganger, die zoo vele jaren den scepter hanteer de. te drukken. Een complementje verdient zeker de heer D. Anderson, die met veel voort varendheid en nuanceeringsvermogen de alt-saxophoonsolo in Langlois' „Fan- taisie Variée sur Marlborgough" blies en daarmee een uitbundig applaus oogstte. Na de pauze is genoten van het ca baret. gepresenteerd door Theo Bouw meester en Roland Wagter; de uiteen- loopende nummers hielden de aandacht volop gespannen. Al te zamen dus weer een geslaagde „politie"-avond. waarbij de gestrenge heeren van de Hermandad, die de Lei- denaars bij hun overtredingen op de vingers tikken, zich van een heel wat gemoedelijker zijde deden kennen. Als tegenwicht is dat op zichzelf reeds een genoegen. H. BONKAARTEN HALEN. Morgan is de letter F aan de beurt voor het afhalen van nieuwe bon- en textlel- kaa/rten; voor een schoenenbon (laatste stamkaartcijfer 3, 9 of 6 en kinderen'ge boren in de maand Februari 1932 tot en met 1946) de letters S, beginnende bij So tot en met het einde van het alphabet. LEESZAAL REUVENS SLUIT DE DEUREN. In verband met den brandstoffennood zal de Openbare Leeszaal en Bibliotheek Reuvens aan de Breestraat en Plantage mot ingang van Maandag a.s. voor het publiek gesloten zijn. Tot Lid van de alhier zetelende com missie voor het afnemen van het apothe kersassistentsexamen is door den minister van O.. K. en W. o.a benoemd de heer D C. Kok alhier en tot plaats ver vangend leden de heeren mr. E. J. Spier alhier en J. S. Allart te Alphen an den Rijn. Al6 deskundige ls aan deze oommissie toege voegd de heer W. G. Aldershoff. hoofd eener Ohr. School te dezer stede. De neergestorte Dakota. DRIE NEDERLANDSCHE SLACHTOFFERS. Het onderzoek naar de in zee neer gestorte Nederlandsche Dakota wordt door hooge zee en slecht weer bemoei lijkt. De slachtoffers zijn drie Nederlanders en drie Australische employe's van het Nederlandsche leger. Allen waren te Brisbane woonachtig. De namen der Nederlandsche slachtoffers zijn luit. H. Smits van Burgst, sergeant-majoor S. Rookmaker en sergeant-majoor H. Bekema. Allen waren gehuwd. Ernstige ziekteverschijnselen te Goes. VELE ZIEKEN EN EEN DOODE. In het ziekenhuis aan den Oostwal te Goes hebben zich sedert enkele da gen ernstige ziekteverschijnselen voor gedaan, zoowel onder het verplegend personeel als onder de patiënten. Zes verpleegsters en enkele patiënten zijn aangetast door een ziekte, waarvan men de diagnose nog niet heeft kunnen vaststellen. Een der verpleegsters, zuster Van der Graaf, is reeds overleden, terwijl de toestand van eenige patiënten zeer ernstig is. De zieken zijn geïsoleerd. De hulp is ingeroepen van den in ternist prof. dr. J. Mulder uit Leiden, terwijl vanzelfsprekend ook de genees kundige inspectie van de Volksgezond heid op de hoogte is gebracht. De ver schijnselen doen denken aan typhus- besmetting. KRANTENSTAKING TE KOPENHAGEN. De typografen Kopenhagen zullen Zaterdag in staking gaan. omdat de onderhandelingen over loonsverhooging zonder resultaat waren gebleven. Slechts de sociaal-democratische en communistische bladen zullen verschij nen. RECORDTEMPERATUUR IN NOORWEGEN. In Tydal, midden-Noorwegen, heeft men een temperatuur gemeten van -50 graden Celsius. De thermometers vroren stuk. De gemiddelde temperatuur te Oslo was 25 graden onder nul. HUYSMANS VERBIEDT NIEUWE DEMONSTRATIE. Naar de Belgische eerste minister Camllle Huysmans gisteren in de Ka mer verklaarde, heeft hij een verbod uitgevaardigd tot het houden van de demonstratie, die de oud-krijgsgevan genen voornemens waren gezamenlijk Zondag a.s. te, houden. GENERAAL LOEHR GEËXECUTEERD Generaal Alexander Loelir, de Duit sche bevelhebber in den Balkan, die o.m. bevel gegeven heeft tot het bom bardement van Belgrado in 1941. is gis teren te Belgrado terechtgesteld! K.L.M. KOOPT TWEE CONSTELLATIONS. De Lockheed Aircraft Combination maakt bekend dat zij twee Constella tion transportvliegtuigen heeft ver kocht voor 2 millioen dollar aan de K.L.M. ONBEVREDIGENDE SITUATIE TE MEDAN EN PADANG. Gewapende bende verdreven. De Nederlandsche militaire woord voerder heeft heden o.m. het volgende medegedeeld: Op Java ls de toestand over het al gemeen vrij bevredigend. De besprekin gen te Semarang werden voortgezet. De situatie te Medan en te Padang blijft onbevredigend. In den oostelijken sector van Medan stuitte een Nederlandsche patrouille binnen Nederlandsch gebied op een sterke gewapende bende, die on middellijk het vuur opende. De Neder landsche patrouille dreef de bende over de demarcatielijn terug, waarbij deze een aantal dooden achterliet. De Ne derlanders hadden een doode te betreu ren. DEEXSfcH MILITAIR VLIEGTUIG VERONGELUKT. Hedenmorgen is een Deensch militair vliegtuig in Zuld-Seelanid neergestort. Twee leden der bemanning kwamen om he<t leven. SCHEEPSBERICHTEN. Bredero, RottendamAntwerpen, pas seerde 25/2 Vlissinge Hugo de Groot, LondenJava. passeerde 22/2 Dover; Kellehaven. 24/2 van Tabou te Libreville. Kertosono, 25/2 van Rotterdam te Ba tavia: Kota Baros, RotterdamBatavia, 25/2 17 uiur van Port Said; Kota Inten, RotterdamJava, passeerde 25/2 om 9.30 uur Ouessanrt: Lekhaven, Buenos Aires Antwerpen, passeerde 25/2 Fernando No- ronha; Linge. AmsterdamHuelva, pas seerde 25/2 Flnlsterre; Philae (charter), 24/2 vam Aden naar Suez; Randfontein, AmsterdamBelra, passeerde 22/2 Dun- geness; Sloterdijk, wordt 27/2 om 19 uur aan de Hoek van Holland veYwacht: Wel tevreden, SaigonRotterdam, 24/2 om 6 uur te Suez en 25/2 om 18,30 van Port Said. K.N.S.M. Bacchus. 25/2 van Curapao naar Antwerpen: Rossum, 25/2 van St. Thomas naar Curacao; Bloemfontein, 25/2 ran La Gualra naar Madeira; Cot- tlca, 25/2 te Paramaribo: Aardenburg, 25/2 Gibraltar gepasse rd; Vlnga, 24/2 te Nea Playa. MIJ. Nederland Radja, 22/2 ran Los Angelos naar Panama Kanaal; Salawatl, 22/2 te Los Angeles; Van der Waas 25/2 van New York naar Zuid-Afrika. HollandAfrika Lijnen Nljkerk, 28/2 van Rotterdam naar Antwerpen; Go ver t Fllnok, 24/2 van Genua. K.H.L. Westland, thuisreis, 25/2 te Rio de Janeiro: Waterland, thuisreis. 25/2 ran St. Vincent. DAMMEN. L.D.V. 2 verliest van II.D.S. In Den Haag vond het eerste treffen plaats tusschen H.D S. 1 en L.D.V, 2. de beide kampioenen van de le klasse, resp. Haagsch en Leidsch district, voor de promotie-degradatle-competltle Hoofd klasse ran den NDB. De Hagenaars, die een sterk tiental bezitten, zijn deze com petitie goed begonnen door verdiend met 128 van de L.D.V. reserve's te winnen. Reeds spoedig had H.D.S.. door een gra ven blunder van Gerritsen, een 20 voor sprong. om deze na eenigen tijd tot 40 op te voeren door capltuleeren van Har- land. Het eerste punt voor L.D.V. haalde v, d. Mey binnen, spoedi'g gevolgd door remises van Kleyn, De Water. Teleng, J. Huisman en v. Leeuwen, waardoor de stand 106 voor H.D.S werd. Sladek verkleinde den achterstand van L.D.V. nog tot 108 door een mooie overwin ning, doch toen v. d. Vllst in gelijken stand even aan damblindheld leed, was de laatste kans voor de Leldenaren ver keken. LJ3.V. zal nu haar beide restee- renide wedstrijden moeten winnen wil zij nog een kans op promotie hebben. De uitslagen zijn: HDS 1LDV 2: P C ZonneveldH de Water 11, C. J. DlederlkL C. Gerrit sen 20, W. v d. Wolf—L. K. v. d. Vllst 20. G. LammeJ. W. Huisman 11. C. HeyJ v d Mey 11. F. BerlothI Teleng 11. C. Bleys Jr.W. Harland 20. J. C. v. d. HeydenA. Sladek 02, H. C. BakkerP. v. Leeuwen 11, C HogenboomW. Kleyn Sr. 1- -1 De competitiestand is nu: 1. HDS I 1 ge speeld 2 pnt; 2. DOL I 1 gesp. 1 pnt: 3. LDV II 2 gesp. 1 punt. De Maatschappij tot Financiering vaa het Nationaal Herstel N.V. deelt mede. dat haar kantoor te's-Gravenhage met Ingang van 3 Maart a.s. tijdelijk slechts op de volgende wijze telefonisch bereikbaar zal zijn Dlreotle drs. J. 1. Posthuma. tel. 183891. H. J. M. Peeperkorn. tel. 183892, mr. M. Sanders, tel. 183893, afdeellng fi nancieringen (en dr lr. J. G. SchlLnge- mann) tel. 183894, afdeellng cassierdcrJJ tel 183895, afdeellng secretariaat tel. 183896. afdeellng accountants tel. 183807, afdeellng oorlogsschade (drs. R. G. E. Vissers) tel. 183898 afdeellng oorlogs schade. tel. 183890 3627 De Distriotsraad voor hot Consumen- tencredlet maakt aan de Detaillisten be kend. dat een verklaring, benoodlgd voor het Inwisselen der consumentenbonnen moet worden aangevraagd bij de Bedrijfs groep Detailhandel. Beursgebouw Kamer 309 Rotterdam. Hierbij moet vermeld wor den het nummer, waaronder de Detaillist bi) zijn organisatie ls ingeschreven, als mede do Bank waar de bonnen zullen worden ingewisseld 3628 DISTRIBUTIEDIENST TE LEIDEN. Uitreiking Bonkaarten 705 en Textiel- kaartcn VA 705. In den week van 3 tot en met 8 Maart 1947 vindt voor nlet-zelfveraorgers een uitreiking plaats raai bonkaarten K705. alsmede van textlelkaarten VA 705. Uitge reikt wordt aan: Personen, geboren in 1926 of eerder: een KA-bonkanrt; .personen, geboren in 1927 t/m. 1932: een KB-bonkaart; personen, geboren ln 1933 t/m. 1942: een KC-bonkaart; personen, geboren ln 1943 t/m. 1946: een KD-bonkaart; personen, geboren ln 1946 en 1947: een KE-bonkaart. De textlelkaart ls voor alle leeftijds groepen dezelfde. Uitreiking geschiedt te gen inname van den lnwlssellngsbon, welke links boven aan de kaarten 703 voorkomt. Deze bonnen dienen door den distributie-ambtenaar ran de bonkaart 703 te worden verwijderd. Medegenomen dienen derhalve te worden: de tweede distributiestamkaart -j- de nog niet aan gewezen perlodestrooken van de bonkaar ten 703. Losse lnwlssellngsbonnen wor den niet geaccepteerd. De uitreiking vindt plaatb aan de loket ten 1 t/m 6 ran hot Distributiekantoor (ingang Langebrug) van 8.30 uur tot 11.45 uur en van 14 tot 16 uur, 's-Zater dags van 8.30 uur tot 10.30 uur naar al- phabetlsche volgorde en wel: Maandag. 3 Maart, letter G vanaf Gl tot einde G. Dinsdag. 4 MJaart, letter H tot en met Hem, Woensdag, 5 Maartletter H vanaf Hen tot en met Hon. Donderdag. 6 Maart, letter H vanaf Hoo tot en met einde H 4- letter I, Vrijdag, 7 Maart, letter J K tot en met Kan Zaterdag. 8 Maart, letter K vanaf Kap tot en met Klepfper. Tegelijkertijd vindt afgifte plaats van aanvraagformulIeren M.D 323-15 voor een brandstoffenkaart T. 707. Deze formulie ren dienen op een nog nader te bepalen tijdstip wederom te worden ingeleverd. Voor de overige- letters, alsmede voor de agentschappen en zeüfverzorgers, voicen nog nadero publicaties. 3629 Het bloembollenvak protesteert TEGEN HUIDIGE REGELINGEN DIE HET BEDRIJF TE GRONDE RICHTEN Woensdagmiddag zou in Hotel Brink man te Haarlem een bijeenkomst ge houden worden van de bloembollen kweekers betr. de saneeringsmaatrege- len en roeheffing, doch de belangstel ling bleek zoo geweldig groot te zijn. dat de zaal veel te klein was, zoodat bij den aanvang der vergadering besloten werd deze bijeenkomst in de Gemeentelijke Concertzaal te houden. Deze groote zaal was stampvol. Er had zich een comité gevormd be staande uit de heeren: P. Bakker Mzn. (Enkhuizen); A. Nieuwenhuis (Hille- gom) en H. Nieuwenhuis (Hillegom) Nic. Zandbergen (Rijnsburg); Ant Nuy- ens (Limmen); G. Twaalfhoven (Uit geest) en C Broeze (Beverwijk). De heer P. Bakker opende deze bij eenkomst en na een welkomstwoord wees hij allereerst op het doel van deze vergadering. Reeds 14 jaar, aldus spr., hebben de maatregelen het bloembollen vak belemmerd. In het afgeloopen Jaar is er voor ruim 50 millioen gulden geëxporteerd, maar laten wij ons daarop niet blind staren, daar na aftrek van vracht, em ballage. invoerrechten en roeheffing on geveer 12 milloen gulden netto binnen landsche prijs overblijft. Het is een algemeen landsbelang, dat niet alleen het totale exportbedrag wordt opgevoerd, maar ook de hoeveel heid bloembollen. Groote inlevering werd het bloembol lenvak sinds 1933 opgelegd. De belofte werd gedaan, dat het vak gezond ge maakt zou worden, doch men is den verkeerden weg Ingeslagen, zoodat het bloembollenvak op een hellend vlak ls geplaatst. Hierna verkreeg de vergadering het woord en de heer G Verschoor sprak namens den Bond van kleine- en jonge Kweekers, welke als eerste punt. eischte een vrije teelt voor erkende vakgenoo- ten en vervolgens voor het stichten van een egalisatiefonds, dat het Surplus- fonds zal vervangen; voorts pleitte hij voor een vrijen export. De voorzitter becritiseerde het be drijfschap en wees op het groote doel van de Vereeniging voor het Behoud in het Bloembollenvak, waarvan we één machtige organisatie moeten maken, De heer A. Nuyens wees op het groote contrast van thans: een noodlijdend vak en goede buitenlandsche culturen. Hij wees op de zeer zware lasten van de areaalheffing en dit laatste kan het vak niet meer dragen. Vele groote en kleine kweekers lijden onder de ondragelijke lasten, het is thans een onhoudbare toestand voor de kweekers geworden. Onder groot applaus en algemeene in stemming werd besloten een volgende resolutie aan den minister van Land bouw te -zenden waarin onmiddellijke liquidatie van de bestaande maatrege len in het bloembollenvak wordt ge- eischt, teneinde verplaatsing van de cultures naar het buitenland tegen te gaan. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 27 Febr. De beurs maakte een lusteloozen in druk en voornamelijk wordt dit veroor zaakt door het gebrek aan affaire. Ko ninklijken moesten vandaag vier pun ten afstaan, ten gevolge van weinig aanbod, maar afwezigheid van vraag. Bankaandeelen prijshoudend, met uit zondering van aandeelen Rotterdam- sche bank die een fractie lager waren. De scheepvaartmarkt was stil met on- Vefeekenende variaties. De toonaangevende industrieelen wa ren onveranderd of iets hooger. met uitzondering van Var. Berkel, die wat lager waren In cultuuraandeelen ging bijna niets om- In Tabakken kwamen geen noteeringen. Rubberwaarden prijs houdend. Op de suikerafdeeling zaktea H.V.A. een kleinigheid in. De nieuwe conversieleening was een fractie luier.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3