Leidsche politie eert haar gevallen corpsmakkers Gouden Jubileum Diaconessenhuis RECHTZAKEN Het Leidsch Dagblad Het geheim van Shinkolobwe België bezit 70 pet. van de Uraniumvoorraden De Leidsche politie, die met den tragischen dood van zes van haar trouw ste corpsmakkers, wier levensdraad door de schendende hand van den be zetter of door oorlogshandelingen werd afgesneden, haar tol aan den oorlog heeft moeten betalen, heeft gistermiddag hun nagedachtenis op sobere doch alleszins treffende wijze geëerd middels de onthulling van een gedenk plaat in de hall van het politiebureau. Op deze plaats waren met het nage noeg geheel voltallige polltie-personeel om. bijeen gekomen de burgemeester, jhr. mr, F. H. van Kinschot, de wethouders D v. d. Kwaak. J. C. van Schalk en S. Menken, de gemeente-secretaris, mr. J. Bool, mr. F. Ligten- berg, kantonrechter, de heer W. J. Kosten, ondercommandant van de Brandweer, brandmeester Fiseier, de heer G. R D. Crommelin namens de voormalige B.S., prof. dr. B. G. Escher als vertegenwoordiger van den rector-magnificus en een deputatie vanhet corps Marechaussee, de V.V. S.L. en van enkele politiecorpsen uit den omtrek. Onthulling van een gedenkplaat. De commissaris van politie de heer R. J. Meijer, die namens de Commissie, welke het initiatief tot deze plechtig heid genomen had. het woord voerde, heette allereerst allen welkom, in het bijzonder de nagelaten betrekkingen der slachtoffers, voor wie dit wel een zeer zware gang is geweest Zij toch worden als geen ander op deze plaats en in dit uur herinnerd aan de omgeving, waarin hun vader of hun zoon zoovele malen vertoefde. Spr., wien op deze plaats woorden van troost tekort schieten, ci teerde een gedicht, dat in het concen tratiekamp te Vught van hand tot hand ging en waaruit velen in hun laatste tegenstanders van het régime, waar van Hoffmann de representant was die cp dien avond op het bureau waren. Deze vraag is ernstg onder het oog ge zien en heeft nog die belangstelling van bevoegde ambtelijke zijde, overeenko mende met den ernst van deze aange legenheid. Zonder een antwoord op deze vraag te geven, zou ik echter aan ieder onbevooroordeelde willen vragen: zou het te verwonderen zijn als mèn ge faald had. De omstandigheden, waar onder in die tijden gewerkt moest wor den, waren wel van een dusdanig ge compliceerd karakter, dat „falen" niet uitgesloten was. Bezield met de beste bedoelingen hebben meerderen in die tij den wel eens gefaald. Zelfs de illegale werker, die in zijn cel de tenuitvoerleg ging van het tegen hem uitgesproken De heer G R. D. Orommelttti le®t namens de voormalige B S. een krans aan den voet van het monumehit ter nagedachte nis aan de gevallen leden van het Leidsche Politiecorps. Foto v. Vliet. uren kracht en troost hebben geput en dat t-ct titel droeg: „Nooit wordt ver geefs geleden'.'. Nadat de heer Meijer zich vervolgens nog had gericht tot ir. Koch en eenige ambtenaren van den dienst van Ge meentewerken, die het ontwerp van de gedenkplaat hebben gemaakt en tot het personeel van de brandweer, dat voor de betimmering en plaatsing der plaat zorgde, werd het doek, waaronder het geheel schuil ging, weggenomen. De eenvoudige gedenkplaat, welke in brons is uitgevoerd en het Leidsche wa pen draagt, is aangebracht op een hou ten betimmering, waarop enkele koperen strepen de eeuwigheidssbralen symboli seer en. Op de plaat zelve zijn de vpl- gende woorden aangebracht: Ter nage dachtenis aan onze korpsmakkers J. Chr. Huisman, G. J. E. Poortman, J P. Rozemeijer. M. Sepers, J. C. Vente, die ons in de bezettingsjaren 19401945 ten gevolge van liet verzet ontvielen en K. Mulder, die in 1945 tengevolge van oor logshandelingen den dcod vond. Het dubbel mannenkwartet „Sempre Avanti", dat aan deze herdenking zijn medewerking verleende, zong nu het ontroerende .JEcce quomodo Moritur", waarna wederom de heer Meijer het woord nam om in enkele gevoelvolle woorden elk der overledenen afzonder lijk te herdenken. J. C. Huisman, aldus spr., deed 1 Maart 1930 zijn intrede toy de Leidsche politie. Hy was een uitstekend ambte naar, die van aanpakken wist. Dat bleek o.m. toen hij op 1 December 1944, belast met de bewaking van een schip, in zyn omgeving onraad meende op te merken. Zooals zyn plicht hem gebood, trok hij zonder eenige aarzeling direct op dit on raad af. Vermoedelyk is hij hierbij on middellijk neergeschoten. Zooals later is gebleken betrof het hier een optreden van de illegaliteit, waarvan hij onkun dig was gebleven Het is zeer te betreu ren, dat hy, aan wiens trouw aan de goede zaak niet valt te twyfelen, op deze wyze het leven moest laten. De drie namen, welke op de gedenk plaat volgen, zyn die van G. J. E. Poort man, J. P. Rozemeijer en M. Sepers. Commissaris Meyer wenschte hen in één groep samen te nemen, omdat de wijze waarop en de omstandigheden waaronder zy hun leven gaven onder ling weinig verschillen. Zy werden in den avond van den 15en Mei 1944 onder het bewind van den beruchten Hoff mann en ongetwijfeld met diens mede weten op last van den SJD. in bewaring gesteld. Welk feit aanleiding is geweest om op dat oogenblik tegen hen op te treden, is spr. niet bekend. Doch hun scherp afwijzende houding tegenover het toen aan de macht zynde regime en hun verzet daartegen, zyn ongetwyfeld de aanleiding geweest. Het zal U. aldus spr, niet onbekend 2üjn, dat in verband met hun in bewaringstelling in en bul ten het politiecorps eenige beroering bestaat. EEN VERKLARING. In aanwezigheid van het nagenoeg geheel voltallig politiecorps en van ve. len die buiten dit corps staan, wenschte commissaris Meyer als corpschef een korte verklaring af te leggen. Te verbergen is ter, wat deze kwestie betreft, niets. Ook is er in het verleden niets verborgen. In finesses wil ik ook hier niet treden, doch volstaan met te zeggen., dat naar myn innige overtui ging in deze kwestie, behalve dan van de zijde van Hoffmann en zyn trawan ten, van eenigen opzet van andere zyde niets is gebleken. De vraag ryst dan: heeft mèn en ik leg den nadruk op mèn op dien noodlottigen avond op het bureau van politie gefaald? Onder mèn verst-a ik dan alle politiemannen doodvonnis afwacht, twijfelt er aan of hy misschien ook niet eens gefaald heeft. Spreekt daarvan ook niet het be kende gedicht van Jan Campert „De achttien dooden" als het zegt: „Ik zie, hoe 't eerste morgenlicht door 't hooge venster dwaalt. Mijn God, maak my het sterven licht en zoo ik heb gefaald, ge lijk een elk wel falen kan, Schenk my dan Uw gen§. opdat ik heenga als een man, als ik voor de loopen sta". EEN HERINNERING AAN DE OVERLEDENEN. Commissaris Meijer bracht vervolgens in herinnering, dat het corps in den heer Poortman één zijner beste leden heeft verloren. Hy beschikte over een helder verstand en bezat een groote dosis vak- en parate kennis; hy was in alle opzichten een betrouwbaar politieman, een mensch met. groote inneriyke be schaving. Hy is in een concentratie kamp in Duitschland overleden. J. P. Rozemeyer die by de straatpoli- tie was diende sinds 1 -November 1919 het corps. Hij was een mensch met een goede inborst en zeer hulpvaardig. Deze eigenschappen traden duidelijk aan het licht toen hy in den tyd, dat het corps onder N.S.B.-leiding moest werken en belast zynde met het toezicht op de ar restanten, velen tot 'hulp en steun is ge weest. Op het bidprentje, dat spr. van de familie Rozemeyer ontving, staat om. het volgende neergeschreven, be doeld als een verzoek van den overle dene: „Legt alle wraaikgedachten opzij". Op deze woorden wenschte spr. in ver band met vorenbedoelde kwestie sterk den nadruk te leggen. Vermoedelyk is hij in Maart 1945 in ballingschap in Duitschland overleden. M Sepers heeft spr. veertien jaar ge kend als dienstdoende by de afdeeling recherche. Hy was een man met een helder verstand, met diep ingewortelde principes. Hy streed met open vizier voor zijn inneriyke overtuiging. 25 Maart 1945 is hy in het kamp Mauthausen overleden. Toen in 1940 op last van den bezetter het corps militaire politie werd ontbon den. deed J. C. Vente zijn intrede in het Leidsche corps. In 1942 behaalde hy het inspecteursdiploma. Ongetwyfeld zou hy tot de hoogere rangen in het corps zyn opgeklommen. Op 22 Februari 1944 werd hy in overleg met den SD. gearresteerd. De reden tot zyn arrestatie luidde: ver dacht van het plegen van bedriegiyke handelingen met persoonsbewyzen ten einde een jood voor ontdekking te vry- waren. In Mei d.a.v werd hy tot drie jaar tuchthuisstraf veroordeeld. 4 Juli 1945 bereikte ons het bericht dat hij tydens een transport, in Duitschland was overleden. K. Mulder die in November 1919 by de Leidsche politie kwam, was een man van den ouderwetschen, degelijken stempel, op wien onder alle omstandig heden te rekenen viel. Toen hij 18 April 1944 met een auto een dienstreis maakte, werd dit voertuig onder Stompwijk be schoten en Mulder werd ernstig ver wond; hy overleed nog dienzelfden dag. Nadat de heer Meijer ten slotte nog een woord van eerbiedige herinnering aan de nagedachtenis van de overlede nen had gesproken, droeg hy de gedenk plaat aan het gemeentebestuur over, waarna „Sempre Avanti" zich nog in gewyden zang deed hooren. De burgemeester, die hierna namens het gemeentebestuur de plaat onder grooten dank en warme waardeering aanvaardde, zeide dat deze onthulling ons de bange oorlogsjaren weer in de herinnering terugroept. Het deed spr. I genoegen er op deze plaats van te mogen I gewagen, dat het Leidsche Politiecoips in groote meerderheid de maatregelen van den bezetter heeft gesaboteerd, zy GEMEENTEZAKEN. AANGEVRAAGDE GELDEN. f30 000 wordt door B. en W. gevraagd voor het aanschaffen en opstellen van een verwarmingsketel (2de hands) ten behoeve van de Gestichten „Endegeest" etc.; f.2000 voor bydrage in de kosten van den auto van den directeur van den Gem. Gepeesk. Dienst over 1946; f. 100.000 ter vergrooting van het be- dryfskapitaal der Gem. Volkscrediet- bank tot f. 200.000; f. 64.000 voor toeken ning van een 10 pet. tydelyke toelage aan daarvoor in aanmerking komend gemeentepersoneel over het tydvak 1 Oct. t/m. 31 Dec. 1946: f.2300 voor aan koop van een gebruikte Strebel-ketel voor herstelling van de centrale ver warmingsinstallatie in „Den Burcht"; f430 voor het Sportpark Leidsche Hout- (voor besproeiing); f. 2400 voor het in bruikleen en verhuurbaren staat brengen van de vm .bewaarschool v. d. Werffstraat 96, die dan voor f.960 ver huurd zal worden aan v. d. Reyden's meel- en graanhandel. HET STENOGRAFISCH RAADSVERSLAG. Voorgesteld wordt de aan de Boek-, Courant- en Handelsdrukkerij J. J. Groen en Zoon, N.V., uit te keeren ver goeding voor het doen werkzaam zijn van de stenografen van 1 Januari 1946 af te verhoogen met 25%: den aan genoemde N.V. te betalen prijs per pagina druks voor het druk ken van het steno-analytisch verslag van de Handelingen van den Gemeen teraad en van de Ingekomen Stukken voor het tydvak van 1 Juli—31 Decem ber 1946 te verhoogen van f. 18.80 tot f. 23.75; de levering van een gedrukt steno- analytisch verslag van de Handelingen van den Gemeenteraad en van de In gekomen Stukken voor den tyd van 1 Januari tot en met 31 December 1947 weder ondershands op te dragen aan deze firma tegen den prys van f.24 12 per pagina druks (netto R.I.B. prijs), benevens een vergoeding per zitting (dag- of avondzitting) voor het samen stellen van het steno-analytisch ver slag van f50 voor een zitting van één uur of korter; van f. 68.75 voor een zitting van meer dan één uur, doch niet langer dan 2Vj uur, en van f. 81.25 voor een zitting van langer dan 2% uur. HERRIJZING VERKEERSCOMMISSIE B en W. stellen voor de Verkeers- commissie te doen herryzen. Een lid van het college zal als voorzitter fun- geeren. VUILAFVOER NAAR NIEUWKOOP. B. en W. stellen voor aan de gemeente NieuNwkoop op den vastgestelden con- tractprys voor den vuilafvoer naar Nieuwkoop ad f. 0.41 per inwoner per jaar ook voor het jaar 1947 een tosslag te verleenen van f. 0.09 per inwoner per jaar. SPORT. Hard-arren te Halfweg ZEER GROOTE BELANGSTELLING, Ruim 5000 toeschouwers woondten te Heifwe» die harddraverijen, voor paarden met arr eel eden by, die onder Ideale weersomstandigheden gehouden werdén. Bij de harddravers (8 deelnemers) ze gevierde „Anzdlor", eigenaar J. de Vlie ger (Nieuw Vennep) met den pikeur J. de Koning (Voorschoten). „Gonny D" bezette de tweede plaats, eigenaar even eens J. de Vlieger, terwijl „Flat V" van S. ven Voorst (Hilversum) derde werd. De wedstrijd voor boerenpaarden (13 deelnemers) werd. gewonnen door den heer J, van Wijk (Hoofddorp), dte tweede en diende prijs kwamen in handen van resp. den heer Duineveld (Lisse) en den heer J. de Mol Haarlem).- SCHAATSENRIJDEN. HET NEDERLANDSCH UURRECORD. Naar wij vernemen bestaat de moge lijkheid, dat Strybls (Herenkarspel) mor gen een pc«ing zal doen het in 1943 door den K.N-S B, Ingestelde uurreoond in het hardrijden op de schaats op zijn naam te brengen. Een uurrecordhouder ls er niet. Strljbls zal dus de eerste zijn, dite zyn naam op de lijst mag plaatsen. De vesti ging van dit record dient te Lelden plaats te hebben, aangezien de Leidsche IJsclub daarvoor een specialen beker besohikbaar heeft gesteld. De baan ls evenwel niet ln orde, waarom Leiden de organisatie heeft overgedragen aan de Haagsche IJsclub. Doch ook deze baan ls op het oogenblik niet voor een dengelliken rit geschikt. Het ligt nu ln de bedoeling, dat Strljbls het record zal vestigen op de baan van de Amersfooritsohe ljs-vereenlging. BOKSEN. Finales Zuid-Hollandsche B-kampioen schappen In Odeon te Rotterdam wer- disn de finales gehouden van de bofcs- kampicenschappen b-klasse ran het district Zuid-(Holland. De uitslagen lul den: Vlleegewioht: G. Spaan, Rotterdam, verliest van J. Verwijk, Den Haag, na twee extra ronden. Banitamgewlcht: Sohoemaker, Den Haag w.o.p. van J. de Jonge, Den Haag. Vedergewicht- P. Kle lnheor enb rink Rotterdam, verliest van R. Bovenlander. Den Haag. door opgeven ln de derde ronde. Lichtgewicht: A. Trum, Den Haag, w.o. p. van A. Burggraaf, Leiden. Weltergewlcht: Nieuwkaöteelen, Rotter dam, verliest op punten van A. Schram, Den Haag. MiddlengewlOÏJtJ. Spangenberg, Rot terdam. w.o.p van C. Sluyter, Rotterdam. OM HET AMATEURKAMPIOEN SCHAP VAN ZUID-HOLLAND. Maandag a.s zullen in de Stadsge hoorzaal alhier de voorwedstryden plaats hebben om het amateur a-klasse kampioenschap boksen van Zuid-Hol land. De finales zullen op 10 Maart ge houden worden in den Dierentuin te 's-Gravenhage HARDTIKKERIJ OP KAGERMEER. Een bijzondere gebeurtenis. Morgenmiddag om 2 uur vindt op de banen van de IJsclub „Kagermeer" een hardtikkeril met renpaarden plaats. Voor deze zeer bllzondere gebeurtenis zal ze ker groote belangstelling bestaan! SCHAATSENRIJDEN. NATIONALE KOPPELWEDSTRIJDEN BRASEMERMEER. Donderdag 27 Februari zullen op de Usbaan van de HsclUb „De Eendracht" te Rllnsaterwoude groote nationale kop- pelwedstrilden worden georganiseerd voor dames en voor heeren, onder auspiciën van den Zuld-Hollandschen Ijsbond. Voor deze wedstrllden hebben bekende cracks ingeschreven, o.a Plet Keiizer, de Gebr. Vermeulen. Verhoeven. Bora van der Hoorn, enz. heeft in dien tyd haar taak en plicht begrepen. Onder het zingen van twee coupletten van het Wilhelmus door „Sempre Avanti" werden vervolgens eenige kran sen, waaronder één van het politiecorps en de voormalige B.S., neergelegd. Ook mevrouw Meyer legde nog een bloem stuk aan den voet van de gedenkplaat neer Ten slotte trokken de genoodigden met de familieleden zich in één der ka mers van het bureau terug, waar aan deze laats ton nog een oorkonde werd aangeboden. Herdenkingsdienst in de Marekerk. Ter gelegenheid van het 50-jarig be staan van het Diaconessenhuis werd gisteravond in de Marekerk een her denkingsdienst gehouden, welke door een aanzieniyk aantal belangstellenden werd bygewoond. Onder hen merkten wij o.m. op den burgemeester, jhr, mr. F. H. van Kinschot, wethouder D. v. d. Kwaak, den gemeente-secretaris, mr. J. Bool, afgevaardigden van de Ned. Herv. Gemeente, de Waalsche Kerk. de Rem. Gemeente, de Evang. Luth. Gemeente, de Geref. Kerk van den Bond van Dia- conessenhuizen en de Ver. van Prot. Chr. Ziekenhuizen, de Ned. Zendings school, di-. Stotyn, geneesheer-directeur van de gestichten .Endegeest" en voorts een groot aantal predikanten en dok toren. In het ruim der kerk hadden de diaconessen een plaats gevonden, ter- wyi ook de besturende zuster van het Diaconessenhuis, zuster Elema aanwe zig was. Prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink. HISTORISCH OVERZICHT PROF. BAKHUIZEN V. D. BRINK. Prof. dr. J. N. Bakhuizen v. d. Brink, voorzitter van het bestuur, heette alle aanwezigen welkom om daarna een overzicht te geven van de geschiedenis van het Diaconessenhuis, waarvan wij reeds de belangrykste byzonderheden hebben gepubliceerd. Met diepen eer bied herdacht spr. hierna het werk van de oprichtsters der vereeniging, die in echt geestelyke bescheidenheid voor vyftig Jaar met den ryk gezegenden ar beid een aanvang hebben gemaakt. Zij, die by dezen arbeid zich de dienende liefde van Christus tot voorbeeld heb ben gesteld, hebben in de ontwikkeling van het Protestant-sch ziekenhuiswezen voor Leiden en omgeving veel betee- kend. Het motief, waardoor zy zich heb ben laten leiden, was Jezus' woord: „Ga heen en doe gy desgeiyks", Vervol gens wees spr. er op, dat de geschiede nis van het Diaconessenhuis op een ge schiedenis van groei, bloei en vrucht is uitgeloopen Werden er in het eerste Jaar 22 patiënten met 687 verpleegda- gen opgenomen, by het afsluiten van het vyftigste jaar zyn dit er ruim 2500 met 45.000 verpleegdagen. Een uitvoe rig dankwoord sprak spr. vervolgens tot diaconessen, doktoren, chirurgen en overig personeel, dié, gezameniyk voor den goeden gang in het Diaconessen huis hebben gezorgd, terwijl hy ook met waardeering gewag maakte van het feit, dat wylen H.M. Koningin-Moeder van 1901 af tot aan Haar dood in 1934 Be schermvrouwe van het Diaconessenhuis is geweest. Ten slotte wees spr. er nog op. dat de weg van het Huis in de af- geloopen vyftig jaar een drukke, berg- opwaartsgaande weg is geweest, waar- by het evangelie van Jezus de geeste lyke voedingsbodem was. DS. M. J. PUNSELIE OVER „GODS DIACONIA". Ds. M. J. Pun- selie. de geeste lijk verzorger van het Diaco nessenhuis heeft hierna nog een herdenkingsre de uitgesproken, waarbij hy er jp wees, dat te il idden van een wereld vol ruï- ïe ln het Dia conessenhuis 'eel opbouwend verk wordt ver- icht. Wat hier geschiedt, ziet Ds. M. J. Punselie. spr. als 'n door braak van goddelijke ontferming over de misère van ons leven. Uitvoerig weidde spr. vervolgens uit over de goddeiyke diaconia, waarin, Gods nederbuigende liefde tot de menschheid zoo heerlyk tot uitdrukking komt. God. die in deze wereld al zwoegende voortgaat, laat zich door niets van Zyn plannen af brengen. Ondanks 's menschen brutale aanranding van Zijn souvereiniteit zet Hy Zyn wereldplan voort, waarby Hy den mensch als werktuig in Zijn hand wil gebruiken. Hy is daarby echter niet tevreden met wat betooning van men- scheiyke sympathie of met een zwak applausje by de proclamatie van Zyn Koninkryk. Hy vraagt van ons het of fer en eischt ons geheel voor Hem op. Ds. Punselie, die de voetwassching der discipelen door Christus tot een voorbeeld van Gods dienende liefde stel de, merkte op, dat by velen de juiste houding van het dienen dreigt verlo ren te gaan en allereerst gevraagd wordt naar het verdienen. Velen heb ben het woord dienen dan ook al uit hun woordenboek geschrapt en hebben daarvoor in de plaats het woord be trekking gesteld. Verstaan wy werkelyk iets van Gods diaconia. dan raakt onze eigen persoonlykheid bp den achter grond en wordt het kruis van Christus voor ons een eereteeken. Wie zich be wust is te leven van het offer, wordt ook geroepen tot het offer. Gods dia conia moet het lichtend ideaal by al ons werk worden, dan eerst zal onze nederbuigende liefde de waarachtige sublimeering van ons leven worden. Spr. eindigde met te wyzen op' de plannen om te komen tot de inrichting van een groot en modern ziekenhuis, waaiwoor hy reeds nu de medewerking van de zyde der Kerk en van geest verwanten inriep. De dienst, welke werd afgewisseld met zang van het zusterkoor en orgelspel van den heer P. Uiterlinden, werd be sloten met het zingen van Gezang 222 1 en 4, Hedenmiddag vond in het Diacones senhuis een zeer druk bezochte receptie plaats. Hierop hopen wij morgen terug te komen. BIJZONDER GERECHTSHOF. Het Bijzonder Gerechtshof te 's-Gra- venhage deed heden uitspraak ln de zaak tegen Gerard Vergeer metselaar te Alphen a/d. Rijn, wien vrijwillige dienst neming bij de Waffen-SS ten laste was gelegd. De proc.flscaal had 8 Jaar met aftrek geëlscht. Het vonnis luidde thans 3 jaar bUzondere strafgevangenis voor jongelie den. Hij werd voor het leven uit de kles- rechtm ontzet. J M van den Berg chauffeur te Sas- senhelm, had 5 Jaar met aftrek tegen zich hooren elschen. wegens dienstne ming bij het N.SK.K. Het Hof veroordeelde hem conform den eisch. Ook hi1 verloor de kiesrechten voor het leven. 10 Jaar met aftrek was de elsch ge weest tegen den Nieuwkoopschen schil der H. J. ten Hake, die als lid van de Waffen-SS aan het Oostfront had ge streden Zijn vonnis luidde thans 5 jaar met aftrek. Spoedeischende vergadering van bond van kleine ea jonge kweekers. Het Hoofdbestuur van bovengenoo^ den Bond vergaderde met de besturea der diverse afdeelingen uit de Bloem bollenstreek, in de „Witte Zwaan" te Lisse. In zyn openingswoord schetste de Bondsvoorzitter, de heer G. Verschoor, den benarden toestand, waarin vele kleine en jonge kweekers verkeeren. als gevolg van de maatregelen in het bloembollenvak. welke in de laatste maanden zyn genomen. Het hoofddoel dezer vergadering is een bespreking van de houding, welke wy zullen aannemen t.a.v. der protestvergadering, welke te Haarlem zal worden gehouden. De voorz. maakte bekend, dat het H.B. zich genoodzaakt had gezien, op het schryven van den minister van Land bouw, Visschery en Voedselvoorziening dat als antwoord had gediend op het be zwaarschrift van den Bond. wederom een schryven te richten aan Z. Excellen tie. voorn. In de eerste plaats werd het ant woord van den minister weinig bevre digend genoemd. Uitsluitend was de aandacht gewyd aan de kwestie der teeltbewyzen, terwyi de overige urgen te punten, waarmee het wél en wéé der kleine en jonge kweekers ten nauwste verbonden zijn, niet. of zeer onvolledig behandeld zyn. Daar de nood steeds stygende is en toenemende ONRUST en PROTESTACTIES van alle zyden hiervan het gevolg zyn, meent de bond zich opnieuw tot den minister te moe ten wenden. In het byzonder werd aan dacht gevraagd voor de volgende ur gente punten: 1. Samenvoeging van het teeltrechfc, thans gesplitst in Hyacinthen, tulpenen narcissen. 2. Financieele hulp voor dié kleine en Jonge kweekers, die zoodanige hulp waardig mogen worden geacht, door overbruggingscrediet of anderszins, waar by de positie van het GEZIN mede in aanmerking worde genomen. 3. Uitbetaling der gedwongen ingele verde MENDELTULPEN. 4. Verlichting van de areaalheffing voor het kleinbedryf, dat de teelt uit oefent op minderwaardige gronden of dat door misgewaé ernstig getroffen is. Momenteel is inplaats van verlichting van areaalheffing sprake van 'n verhoo ging. welke voor velen zal beteekenen: De ONDERGANG als zelfstandig kwee- ker. 5. Stopzetting van do uitbreidlngsmo- gehjkheid voor alle grootere bedryven enz. Verder werd den minister nog onder oogen gebracht de Klassificatie der tul pensoorten. Het zyn opnieuw de kleinere kweekers die, hierdoor getroffen zyn, daar door hen meest soorten worden geteeld, welke in de laagste klas vallen. Na een langdurige discussie waaruit bleek dat de gemoederen verdeeld wa ren. kwam een voorstel in stemming hetwelk ln 't kort betrof: aanhouding of afschaffing van alle saneringsmaat regelen, Van de 30 aanwezigen stem den 18 voor deze aanhouding en 11 voor geheel vrye teelt; 1 blanco. HAAGSCHE POLITIERECHTER. ZedenmisdrUf In verband met mls- dryf tegen de zeden heeft terecht ge staan de arbeider D. v. d. O. uit Katwijk. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf voor waardelijk met drie Jaar proef tyd. Diefstal van distributiebonnen We gens diefstal van distributiebonnen ten nadeele vtan een wlnikelleroter, dio hy zou helpen, heeft de kantoorbediend© E. J. X. de P. te Lelden zioh voor do recht bank te verantwoorden gehad, tegen wien een Jaar en drie maanden gevangenisstraf wercl geëlscht. De rechtbank heeft ver dachte veroordeeld tot een Jaar gevange nisstraf, waarvan vyf maanden voorwaar delijk met drie Jaar proeftyd. De krant voor iedereen. (Van onzen Brusselschen correspondent) Men weet dat Belgisch-Congo pas by den dood van Leopold II aan het Moe derland werd overgedragen, toen de groote Vorst allen weerstand by de Bel gen had weggeruimd en zyn ministers er van had overtuigd dat déér in het hart van Afrika, een nieuw vaderland lag vol ongekenden rykdom. Nu zingen de jeugdige Belgen van „Is uw bodem maar klein, ginds toch wacht U een strand, als een wereld zoo groot, waar Uw vlag staat geplant" maar de groote Man met den witten vliegenden baard heeft zijn geheele leven niets anders ge oogst dan de bitterste verwijten, Toen stonden in de bladen dagelyks berich ten als: Het Congo-graf, Koning Leopold slavendryver etc. Intusschen is er heel wat water ge vloeid van Leopoldstad naar Boma en Matadi en zijn de Belgische industrie en handel zich voor het zwarte Ryk gaan interesseeren. Is de koloniale geest onder de gemiddelde Belgen ook heden ten dage nog maar zeer pover ontwik keld in vergelijking met Nederland, toch kunnen wij er op wyzen dat 90 pet. van de in Congo geïnvesteerde kapitalen, uit Belgische vermogens voortkomen. Toen men Congo ging ontdekken was de verrassing groot Koper. tin. steen kool. goud, diamant, cobalt. Ivoor, rub ber enradium werden met koorts- achtigen yver in talryke opgerichte fa brieken verwerkt of naar België ver voerd. Mei 1940. De metropool wordt van het Moederland afgesneden. Belgische kolo niale troepen vechten tegen de regimen ten van den Hertog van Aoste in Abes- sinië. Als de Amerikanen ingevolge de Pearl Harbor gebeurtenissen van de grondstofmarkten van het Verre Oosten verdreven worden, zenden zij technici naar Belgisch-Congo. Gouverneur-Ge neraal Pieter Ryckmans roept Belgen en inlanders op tot den grooten produc tieslag. Cacao- en bananenplantages worden verwaarloosd om de koperpro ductie van ca. 100.000 ton op 160 000 ton per jaar op te voeren. Groote vliegvel den worden door Belgen en zwarten aan. gelegd en daar landen nu dag en nacht de zware bommenwerpers op weg naar het Noord-Afrikafront. Onopgelost biyft echter, na al die Ja ren van bovenmenschelijke inspanning, het raadsel van Shinkolobwe. Laat ons zakelijk de voornaamste gegevens van dit probleem samenvatten om daarna, den grooten Foch. napratend, de vraag stellen: „Waar gaat het om?" België is in alle opzichten een glazen huis, placht onlangs een Zwltsersch journalist, te schrijven, maar vraagt men in de bureaux van het Ministerie op de Koninkiyke plaats naar de uraniumaf- faire. dan antwoorden de directeuren u dat zy niet zoo goed geïnformeerd zyn daaromtrent". Eigenaardig genoeg was het een communistisch senator, profes sor Libois van de Brusselsche Universi teit, die het eerst het stilzwygen verbrak En met datgene wat intusschen aan bui- tenlandsche berichten nog doorsypelde kan men het Congoleesch uraniumpro- bleem in volgende punten samenvatten: 1. De grootste Belgische mynvennoot- schap. de Union Minlère du Haut-Ka- tanga. ontgint in de provincie Elisatoeth- stad, te Shinkolobwe een radiummijn- Tot het uitbreken van den oorlog wer den de radiumertsen naar de radium- fabriek te Ooien in de provincie Antwer pen verscheept. Te Ooien werd het voor de hospitalen van de geheele wereld zoo belangrijke heelmiddel gefabriceerd. De radiumafval hoopte zich op in de stapelplaatsen en trok dadelijk bij de bezetting, de aandacht van de Duitsche technici, die er uranium in ontdekten. 2. Alhoewel de geleerden in de ge heele wereld het uraniumerts kenden, werd slechts door de oorlogsonderzoe- kingen vastgesteld dat dit de basis grondstof was voor de atomische proef nemingen, die in de atoomcities van de USA., o.m. te Hartford, geleld hebben tot de fabricage van de atoombom. ALLES NAAR AMERIKA. 3. Belgisch-Congo bezit in boven genoemde mijn meer dan 70 pet. van de wereldvoorraden in uraniumertsen. Zooals tijdens den oorlog wordt ech ter van deze ertsen geen gram aan België geleverd. Alles verhuist naar de atoomcities van de Vereenigde Staten. Onze wetenschappelijke in stituten konden na lang aandringen 15 kilo van dit erts voor hun onder zoekingen bemachtigen. 4. Méér. België is niet eens lid van de commissie voor contröle op de atoomenergie terwyi het aan één enke len Staat de ertsen levert, die daardoor het monopolie van deze nieuwe ener gie verkreeg en behoudt. In België werden totnogtoe geen credieten toege staan voor atoomoozoeklngen terwyi dit wel gebeurde in Nederland, Frankryk en Zwitserland. Dit zyn, kort samengevat de ver schillende aspecten van het uranlum- probleem, Me nkan mischlen terecht de vraag stellen: waarom deze kwestie oprakelen? Is het niet van het aller grootste belang dat de groote en kleine partners van wat men is gaan noemen: „de Atlantische Unie", zoo nauw mo gelijk blyven samenwerken? Dat deze Naties tegenover het onzekere Oostelijk blok want dit blok is in tegenstel ling met het Westersche een feit sterk aaneengesloten blyven, en zulks met alle middelen (waaronder het bezit van het atoomgeheim wel het voor naamste verdedigingswapen is of ten minste nog voor geruimen tyd kan zyn)? Maar de quaestie heeft ook nog een ander, even belangryk, aspect. De atoomenergie is geroepen om het ge bied der hydro-electrische industrie, het vervoer en de radio-electrische tech niek diepgaand te revolutionneeren. De oorlog is ten einde en alle naties her nemen hun economische vryheid. Daar om, hoe gewichtig het uranium in do huidige politieke en diplomatieke con stellaties moge zijn, dringt zich toch voor vele Belgen de vraag op: indien de Congoleesche uraniumertsen uitslui tend aan de U.S.A. worden geleverd, welke is dan de economisch-technische compensatie die ons land daarvoor ont vangt? In wat bestaat de U.SA. tegen prestatie? Maar noch de Minister van koloniën, noch de directeuren van de Union- Minière hebben totnogtoe het floers van geheimzinnigheid, dat Shinkolobwe omhult, laten vallen.... AGENDA VRIJDAG. Gerecht 10: Theosof. Ver. Spr. de heer A. H van Brakel. 8 uur nam. Gerecht 10: Ver. van Spiritisten „Har- monla". 7 3/4 uur nam ZATÉRDAG: Casino: K. en O.: „Marle Chapdelalne" 4,/2 uur nam. Trianon: K. en O.: „Marle Ohapdelalne" 4 3/4 uur nam. Oegstgeest (W. Huls): Ledenverg. Ned. Roode Kruis afd. RUnland, 3 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 22 Februari 13 tot Zaterdag 1 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blankeh. Hoogewoerd 171. tel. 20502 en de Apotheek Reljst, Steenstraat 35. tel. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, wilhelmlnapark 8, tel. 26274. DE BIOSCOPEN Rex „Vrijheidshelden" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur. Trianon „Wat weet Jo van liefde" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2V6. 4%, 7 en 9 uur; overige dagen 2Vfc. 7 en 9 uur. Casino „De nacht heeft oogen" (18 Jaar) Zat. en Zond. 2V2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2Va, 7 en 9 1/4 uur Luxor „De gevangene van Zenda" (18 Jaar) Zond. 2%. 4 3/4. 7 en 9 1/4 uur; dagelyks 2',£. 7 en 9 1/4 uur. Lido „Mrs. Miniver" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2, 4 1/4, 6 3/4 en 9 1/4 uur: overige dagen 2Vz, 6 3/4 ea 9 1/4 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3