DIEF Ons DistrÜbiitielioekje Nederlanders in Java's binnenland Interneerings drama niet voor Juni beëindigd Kerkelijk Leven Radio-programma Onze betrekkingen tot Zuid-Amerika. „DE WERELD VAN MORGEN". (Van onzen Haagschen Redacteur). Reeds in 1933 werd het Ned.-Zuid- Amerikaansch Instituut opgericht. Doch wegens gebrek aan geldmiddelen en vooral aan belangstelling werd er vóór den oorlog weinig activiteit ontplooid. De huidige voorzitter van het Instituut, oud-minister Weiter, maakte een uitge breide studiereis door het Zuidelijk Amerikaansche continent, en sindsdien zijn er in tal van plaatsen afdeelingen van het Instituut opgericht. Dit mag zich thans in een bijzondere belang stelling verheugen en de geldmiddelen zijn zoo gezond, dat het zonder eenigen steun van de Overheid zijn zegenrijke actie kan voeren. In een te Den Haag gehouden pers conferentie gaven de voorzitter en de heer v. Dam een uiteenzetting van het doel van het Instituut, n.l. het aan- knoopen en uitbreiden van de economi sche en culturëele betrekkingen van ons land met Zuid-Amerika.. Dit continent is de wereld van mor gen, aldus de heer Wel ter. Onder den oorlog heeft het slechts voordeelen geplukt en zijn economische beteeke- nis groeit gestadig. Voor ons land i? het zeer geschikt om de lacune aan te 1 vullen, ontstaan door het uitvallen van Duitscliland als onze grootste handelspartner. De export in het afgeloopen jaar naar Zuid-Amerika, o.a, van 50 millioen gld. aan pootaardappelen en 56 millioen gld. aan bloembollen, spreekt ten deze boek- deelen. Onze gebiedsdeelen in de West zijn een welkom steunpunt voor onze groeiende connecties met Latijnsch Amerika. Terloops wees spr, er op, dat men geen al te groote verwachtingen moet hebben van de immigratie-mogelijkhe den. Het zwaartepunt moet vallen op onze economische en cultureele verbin dingen. Wat dit laatste aangaat, kon spr. mededeelen, dat eind April e.k. een 13-tal journalisten en 2 cineasten uit Zuid-Amerika een bezoek aan ons land zullen brengen. 6000 telegrammen te Soestdijk! Ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Marijke stroomden in het post kantoortje te Soestdijk de telegrammen fc binnen. Nu de grootste drukte wel voor bij is, kan gezegd worden, dat onge veer 6000 telegrammen uit binnen- en buitenland naar Paleis Soestdijk wer den verzonden. HERDENKING SLAG IN DE JAVA-ZEE. Ter herdenking van den slag in de Java-zee, zal de bevelhebber der zee strijdkrachten, luitenant-admiraal C. E. L. Helfrich, morgenavond om half ze ven het woord voeren in een speciaal programma voor de Nederlandsche strijdkrachten over den zender Hilver sum I. Daarna -spreekt een der over levenden van dezen slag, de kapitein luitenant ter zee J. Beckering Vlnckers, destijds na dus vijf jaar geleden, eerste officier aan boord van Hr. Ms. kruiser „Java". i Bouw van „montage" woningen noodzakelijk. PRODUCTIE-OPVOERING TOT 70.000 PER JAAR. Op den Volkshuisvestingsdag te Assen heeft dr. ir. Z. IJ. van der Meer, direc teur-generaal van de Volkshuisvesting, gesproken over de volkshuisvesting ten platte lande. Het woningprobleem is zeer groot en zal vooral in de getroffen gebieden niet spoedig opgelost kunnen worden. Dit zal eerst na een jaar of tien kunnen gebeuren, waardoor de productie opge voerd moet worden met 70.000 woningen per jaar, aldus de heer Van der Meer. Materialen en arbeiders spelen hierbij een groote rol. en daarom is het z. 1. gewenscht, dat op groote schaal „mon tage-woningen" gebouwd worden, Een bungalow kan op het platteland veel verbetering brengen en kan tot overgang dienen van de krot- naar de arbeiders woning. EXTRA KAAS EN EEN EI! De kaasbon welke morgen in de bon nen! Ijst wordt gepubliceerd aal voor de leeftijdsgroepen, die een A-, B- of C-kaart hebben gelden voor een rantsoen van 250 gram, dus 50 gram extra. Eveneens zal morgen voor alle leeftijdsgroepen een bon voor 1 ei worden bekendgemaakt. Soekawati over onze eerlijke belangstelling. ONZE ACTIVITEIT EEN VOORBEELD. De president van Oost-Indonesië, de heer Soekawati, heeft gisteren door de radio gesproken tot het Indonesische volk. Zijn rede was op de gramofoon- plaat vastgelegd. Hij was getroffen door de eerlijke be langstelling, die in Nederland bestaat voor de jonge staat Oost-Indonesië. Een beiangstelling, die zich ook daad werkelijk uitte in vele aanbiedingen om met ons samen te werken bij den weder opbouw van Oost-Indonesië op allerlei gebied; aanbiedingen van menschen en middelen, die straks voor ons van veel waarde zullen blijken te zijn. Ik sprak, aldus Soekawati, over eer lijke belangstelling en wilde hiermee aangeven hoe zeer mij gebleken is. dat bij de Nederlanders deze belangstelling gericht is op. ons persooniyk wel en wee; een belangstelling, voortkomend uit hun persoonhjke bekendheid met ons gedu rende zooveel jaren en niet uit zelf zuchtige motieven, zooals zekere krin gen in Indonesië het wel eens willen doen voorkomen. Samenvattend kan ik u wel verkla ren. dat ik over de resultaten van mijn bezoek aan Nederland zeer te vreden ben en dat ik zeer onder den indruk ben gekomen van de groote activiteit, waarmede men in Neder land bezig is zich op te werken tot grootere welvaart. Een activiteit, waarvoor men overal ter wereld groot respect heeft, en die ons in Oost-In donesië een aansporing moge zijn om onzen wederopbouw met evenveel energie aan te pakken. Soekarno opent K.N.I.P.-zitting HIJ WENSCHT VERDER TE STRIJDEN Soekarno heeft gisteren, geiyk kort gemeld, de plenaire zitting van het K.N.I.P., het voorloopig Republikeinsch parlement, geopend De nieuwe K.N.I.P- leden waren hierby nog toehoorders. Soekarno zeide o.a.: „Na 18 maanden van stryd voor onz9 onafhankelykheid en vervolmaking van onzen staat, is de periode aangebroken van concrete za ken", waarby hij wees op de onderhan delingen met de Engelsehen en de Ne derlanders. „De Republiek Is thans de facto erkend ook door de buitenwereld, welk feit de Nederlanders niet kunnen ter zyde stellen. De leuze: „Eens on afhankeiykheid, alty'd onafhankeiyk heid" heeft thans meer vorm gekregen. Maar met leuzen alleen komt men niet verder. Men moet het verschil tusschen het ideaal en de werkelijkheid niet uit het oog verliezen. De strijd moet ver der gevoerd worden op basis ,ran het geen in de achter ons liggende 18 maanden is bereikt." Betreffende de controverse met het werkcomité uit het K.N I.P. aangaande decreet No. 6 tot uitbreiding van het K.N.IJP. zeide Soekarno; „Volgens de grondwet is de president verantwoorde- lyk voor alle regeeringszaken. De ml- nisterieele verantwoordelijkheid is wel mondeling gegeven, maar nog niet vast gelegd. Het K.N.IP. was steeds groeiend met het groeiende party wezen: de uit breiding volgens decreet No. 6 is daar- by de eindfase, en had tot doel een zoo goed mogelijke vertegenwoordiging van geheel Indonesië, ook Sumatra, Borneo, Celebes en de andere eilande tot stand te brengen". A .FF. meldt, dat Soekarno naar Djokjakarta teruggekeerd is, in verband met ernstige ziekte van zyn vrouw. Hij hoopt heden nog naar Malang te rei zen, om de verdere zitting van het Parlement by te wonen. Neder!-Indische Dakota verongelukt. ZES VERMISTEN. Een Nederlandsch-Indisch Dakota- transport'vliegtuig Ls nabil Brisbane In. zee gestort. Zes leden van de bemanning worden vermist, VEERTIGJARIG JUBILEUM EDUARD VERKADE. Over eenige maanden zal de bekende acteur Eduard Verkade zijn veertigja rig tooneeljubileum vieren. Er is een huldigingscomité opgericht waarin dr. J, J, Gielen. minister van O., K. en W. en sir Noville Bland, ambas sadeur van Engeland, als eerevoorzit ters zitting hebben genomen. Voorzitter is mr. A. J 'd Ailly, burgemeester van Amsterdam, secretaris de heer Carel Brlels en penningmeester mr. dr. G. M. Verrijn Stuart, De Nieuwe Perswet. INSTELLING INTERDEPARTEMEN TALE COMMISSIE. Naar verluidt is binnenkort de instel ling te verwachten van een interdepar tementale commissie onder voorzitter schap van prof. dr. W- P. J. Pompe te Utrecht, teneinde de ministers van O., K. en W, en Justitie van advies te die nen over: 1. of en in hoeverre het aanbeveling verdient bij de wet regelen te stellen met betrekking tot het uitgeven van dag- en nieuwsbladen en andere perio dieken en het exploiteeren van persbu- reaux, zulks in aansluiting aan hetgeen dienaangaande door den persraad werd voorbereid. 2. of en in hoeverre er aanleiding be staat de bestaande strafrechteiyke be scherming tegen misdragingen door middel van de drukpers begaan uit te breiden 3. of het wenschelyk wordt geacht de strafrechtelijke bescherming, bedoeld onder 2. aan te vullen met een tucht- rechteiyke, indier voege, dat aan een in t,e stellen of te erkennen organisatie van journalisten de bevoegdheid wordt toe gekend tot het in eigen kring opleggen van tuchtmaatregelen met bindende kracht. Naast enkele hoofdambtenaren van Onderwys. Kunsten en Wetenschappen en Justitie zullen leden van den Pers- raad en representanten van organisa ties van journalisten en uitgevers in deze commissie zitting hebben. De nieuwe politie-uniformen. OVERGANGSTERMIJN VAN 2 a 3 JAAR, De minister van Binnenlandsche Za ken heeft het uniformvoorsclirift voor de gemeenteiyke politiekorpsen vastge steld. Dit voorschrift stelt voor de invoering van de nieuwe uniformen een over- gangstermyn van 2 jaar en voor het personeel, dat nachtdienst verricht een termyn van 3 jaar. Dat was noodzakeiyk om te voorko men, dat oude uniformen, welke nog In vry goeden staat verkeeren, buiten gebruik zouden moeten worden gesteld. Het streven heeft voorgezeten om de politie-uniformen het Duit-sche aanzien geheel te ontnemen. Van terugkeer tot de vooroorlogsche Engelsche helm is evenwel om practi- sche redenen afgezien. Bovendien was deze helm slechts in een zeer gering aantal gemeenten in gebruik. De kleur van de uniform is zwart, op slechts zeer weinig plaatsen voorzien van een smal blauw biesje. Voor het geheele personeel wordt de uniform met open kraag ingevoerd. Hierby wordt een parelgrys overhemd gedragen met zwarte das. De ballonbroek kan facultatief ver vangen worden door de lange pantalon. De pet voor het geheele personeel is van het Nederlandsche marine-mcdel, aan de voorzyde voorzien van een in zilver geborduurde Nederlandsche leeuw, waarby voor het hoogere personeel nog eenige versierselen zyn aangebracht. De distinctieven worden door het hoo- ger personeel gedragen op beide revers, door het lagere personeel op de linker - boven-mouw. Op de schouderbedekking is eveneens een zilveren Nederlandsche leeuw aangebracht, welke evenwel kan worden vervangen door een in zilver uitgevoerd gemeentewapen. Van belang is voorts nog. dat de mi litaire titulatuur voor de gemeente-po- litie volkomen is afgeschaft. OVERLIJDENSACTEN VAN IN INDIË VERMISTEN. In verband met het in werking tre den van een nieuwe ordonnantie is het tKans mogelijk geworden overUjdensac- ten te verkrijgen van personen, wier overiyden niet door getuigen kan wor den gestaafd, als b-v. degenen, die zich tydens de Japansche bezetting in Indië aan boord hebben bevonden van getor pedeerde transportschepen, door de Ja panners zyn gevangen genomen en ter dood veroordeeld of op eenige andere wyze zyn verdwenen. Voor inlichtingen wende men zich tot het informatie-bureau van het Ned. Roode Kruis, Vlamingstraat 2 te 's-Gra- venhage. Hr. Ms. „VAN SPEIJK" IN DAKAR. Op haar reis naar Willemstad (Cu racao) zal Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speyk" van 1517 Maart in de Brltsch West-Indische haven op het eiland Trinidad Port of Spain vertoeven. De mogelijkheid bestaat, om gewone en aangeteekende brieven en briefkaarten aan de opvarenden te verzenden, die dan tydens het verblijf aldaar aan de belanghebbenden worden uitgereikt. Deze correspondentie moet utterly k 5 Maart ter post zyn bezorgd. Leidsch Tribunaal Voor bet Leidsche Tribunaal verscheen glsLeren een aantal onrwotenae of liever: domme menschen, die stuk voor stuk niet wisten, waarom ze nu eigenlijk tot verschililende anti-Nederlandsche organi saties waren toegetreden. Daar was als eerste verdachte J. van Putten te Lelden, die lid was geweest van de N.SB.. de N-S.NJLP., vrijwillig had dienst genomen als los werkman óp 't vliegveld Valkenburg en ook dienstien by de O.T. had verricht. Op zuiver prln- olpleele gronden ben ik geen lid gewor den, maar huiselijke omstandigheden noopten mij daartoe, Toen de N.S.N.A.P. werd opgeheven, ben ik In de N.S.B. ge gaan, omdat ik in België als kapper m'n brood wilde verdienen, In Valkenburg kwam ik in contact met menschen, die de O.T. propageerden. Toen ik ln uni form werd gestoken, begreep ik pas, wat de organisatie beoogde, doch ik heb nim mer pogingen aangewend om te bedan- toeh. Mr. H. P. van Duiken, die dit keer in alle te behandelen zaken als raads man optrad, noemde dit geval een ty pisch voorbeeld van een brood-N.S B.-er. Verd. was ln '36 werkeloos en heeft toen regelmatig steun ontvangen, echter niet toereikend om behoorlijk te kunnen le ven. Hy nam de Duitsche bezetting ln den arm om zich een beter bestaan te verschaffen. Ook op 't vliegveld verdien de hij niet veel en het Is begrijpelijk, dat Iemand, die altijd met financleele zor gen te worstelen heeft, zich aansluit bij extremistische groepen. Spr, verzocht het Tribunaal den man onmiddellijk in vrij heid te stellen. Th. A. Christlaanse te Noordwljk vond haat, bij het N.A.F. en de organisatie Speer en heeft als zoodanig verschillende uniformen gedragen. Hij was ook pro- Duttsch, want onder brieven schreef hij leuzen als: Heil Hitler en Houzee! Eerst was hij bij een aannemer, die voor den rij and werkte. Ik ben er gebleven, omdat Ik geld wilde verdienen, aldus luidde het motief. Verd zou In Servië deelgenomen hebben aan een strijd tegen partisanen en naar kennissen in Holland geschre ven hebben: We zitten veel op den weg om panbisanen te vangen. We hebben er al heel wat! Verd. erkende, dat hij een dergelijke brief geschreven had, doch noemde zijn schrijven een uiting van bluf en onbezonnenheid. De raadsman was hiervan overtuigd en kon hem niet ver antwoordelijk stellen voor Gen brief Bo vendien was deze geschreven aan een NB.B.-familie. De slechte hulseiyke toe standen. waarin de Jongen verkeerde, pra ten zijn houding niet goed., doch verkla ren haar wel. Verder wees de verdediger op de zucht naar avontuur, waaraan verd., dien we niet meer dan een „vlegel" kunnen noemen, niet vreemd was. Ten aanzien van de zaak J. C. Bloem zaad te Leiden. <üJe lid was geweest van de NSJ„ de N.S.N.AP., de W.A.. den N.VD. en de O.T, en de functie van blok- leider had. vervuld, alsmede vrijwillig ln Dultschlamd was gaan werken, zeide Mr. Van Duiken-, dat dit een geval zonder speciale aspecten Is. Hier staat een man, die veel ondier den Lnvloed van anderen heeft ges-taan en gedeeltelijk uit nood-, deels uit gemakzucht in Dultschland werk zocht en vond Als laatste beschuldigde stond terecht L. J. Hooynmns te Lei'dsohendam. Ook hier gold het bekende refrein: lid van da N.SB, en volle aanverwante instellin gen. Uitspraak ln alle zaken over veertien Drijvend ijsveld voor Zandvoort. EEN HOOGTE VAN 5 METER! Op de Noordzee drijft op het oogen- blik een ysveld van ongeveer 8 km. lengte en 1 km. breedte voor de kust by Zandvoort. Waarnemers schatten de hoogte van het ys boven het waterop pervlak 4 i 5 m, Het ysveld dreef gis teravond op ongeveer 4 km. uit de kust- HERDENKING DER FEBRUARISTAKING. Manschappen van de v.m. B.S. had den gisteren de wacht betrokken bij den zwart omfloersten mast, die midden op het gehavende Waterlooplein te Amster dam was opgericht. Dit .plein was volgestroomd met de Amsterdammers, die zes jaar geleden voor het eerst een openhjk appèl aan den verzetsgeest van ons volk deden. De Amsterdammers herdachten hun Febru aristaking! Het woord werd gevoetd door de hee- ren A. Diamant, namens den Bond van oud-illegale werkers, de heer W, van Wyk. namens de Ver. van ex-politieke gevangenen en de heer B. van Dorp na mens de Vereeniging van oud-B. Sers. Tot slot legden vertegenwoordigers van vele vereenigingen en instellingen kransen aan den voet van den rouw- mast, DE PRIJZEN VAN AUTORIJLËSSEN. In het bericht, voorkomende ln ons blad van gisteren, betreffende bovenge noemd onderwerp gelieve men impiaats van cursusverband te lezen „clubver band.". BABY VERBRAND. Tijdens een brand ln de woning van den heer Nleuwetralen te Slikkerveer, is een baby van ruim zeven maanden, die ln de huiskamer in de wieg lag, ln de vlammen omgekomen. De woning brand de geheel uit. Batavia, Februari 1947. (Van onzen specialen verslaggever) Eens per week komt er een trein in Batavia met Nederlanders uit de inter- neeringskampen in het binnenland. Vijfhonderd mannen, vrouwen en kin deren zien dan voor het eerst sinds een jaar of vijf het rood-wit-blauw. Het is hun „V-day", anderhalf jaar nadat de vrede werd geproclameerd. In April 1946 waren in totaal ca. 50.000 Europeanen op Java buiten het door de Brit-sche en Nederlandsche troepen bezette gebied. Daarvan zyn er in de afgeloopen maanden ongeveer 30.000 naar de geallieerde zones over gebracht. Van de resteerende 20.000 zyn er 16.000 geregistreerd: hun namen en verblijfplaatsen zyn bekend. De overige 4000 worden vermist. Ongetwyfeld is een deel® daarvan gestorven. Wat nu verder die 16.000 betreft: daarvan komt de helft niet in aanmer king voor evacuatie om de doodeen voudige reden, dat deze 8.000 liever biy'ven waar ze zyn. En dit is niet zoo verwonderïyk als het op het eerste ge zicht moge lyken. Dit zijn n.l. Indo- Europeanen, die altijd in het binnen land htbben gewerkt en gewoond, door de republiek worden getolereerd en er niets voor voelen om huis en hof in den steek t-e laten. SOEKARNO GEEN „BLANDA- HATER". Voor deze „peranakans" heeft de re püblikeinsche regeering onlangs in Djokja een congres georganiseerd. Doel hiervan was hen geheel te winnen voor de republiek, die geen „Indo-probleem" wil kennen en eiken Indo-Europeaan als gewoon „warga negara" (staatsbur ger) beschouwt. Soekarno in hoogst eigen-persoon sprak de gedelegeerden toe en ontkende by die gelegenheid ten stelligste een „blanda-hater" te zijn- Afgezien van de 8,000, die zich dus min of meer met de republiek hebben verzoend, bhjven over 8.000 Europeanen (w.o. slechts een tweeduizend volbloed- Nederlanders), die wachten op evacua tie naar Nederlandsch gebied. Ongeveer 5-000 hiervan zyn door de republiek al- tyd als geïnterneerden behandeld en in kampen opgesloten geweest. De andere 3.000 zaten aanvankeiyk niet achter prikkeldraad, maar worden nu ook in kampen ondergebracht omdat zij eva cuatie hebben aangevraagd- Het getal van deze laatste groep intusschen groeit daar steeds meer Europeanen, die aan vankelijk besloten hadden maar rustig in de republiek te biyven, toch achter af liever naar Nederlandsch gebied bttj- ken te willen gaan. Kort samengevat is de situatie op het oogenblik dus zoo, dat van de 50.000 Nederlanders, die zich een jaar ge leden op republikeinsch gebied bevon den, nog 8.000 op evacuatie wachten. Gaat het door in het huidige tempo van 500 per week (en komen er niet meer liefhebbers bij), dan zal het in- terneeringsdrama omstreeks Juni a.s- uit de wereld zyn. Dat het niet sneller gaat, is een ge volg van transportmoeilykheden. Vlieg tuigen schynen niet beschikbaar te zyn, ook al zou de republiek toestem ming geven om te landen (wat overi gens niet waarschyniyk is). Vorig jaar zyn duizenden Nederlanders met Brit- sche Dakota's geëvacueerd, maar toen de Britten vertrokken, namen ze hun Dakota's mee. En het heele treinverkeer ln de republiek is tot het uiterste mi nimum beperkt by gebrek aan locomo tieven en hout (over kolen wordt niet eens meer gesproken). Is vroeger de evacuatie der „gyzelaars" kennelijk te- RECORD-REIZEN VAN DE „ORANJE" Omstreeks 6 April weer in Amsterdam. Het vlaggeschip van de mij. „Neder land", de „Oranje", dat tydens den oor log den geallieerden zulke goede dien sten heeft bewezen als hospitaalschip, maakt thans record-reizen tusschen Amsterdam en Batavia, ten einde in de groote behoefte van het passagiersver voer van en naar Indië te voorzien. Vrijdag j.l. vertrok de „Oranje" onder gezagvoerder I. Bakker naar Bat aria. Van deze reis keert het schip waar schyniyk 6 April terug om dan 5 dagen later opnieuw den tocht naar Indië te aanvaarden. Eind Mei zal de „Oranje" wederom de siuizen te IJmuiden bin nenvaren en vervolgens na korte rust wederom het ruime sop kiezen. Om elke vertraging van lossen en laden te ver mijden, wordt geen lading medegeno men. FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 54) Daar ben ik niet achter kunnen koyien. Maar ik geloof, dat iemand uit het hotel, met wien zy bevriend is, haar rijden zal, Waarschyniyk een of andere functionaris. Zou het mogeiyk zijn de benzine tank onklaar te maken? Ja, ik ben niet zoo'n best mecaniciën, maar dat zou ik nog wel klaar spelen. Jane was niet geestdriftig over myn plan. Dat zou allemaal prachtig zyn, als zy over een eenzamen weg moest rijden. Maar als zy op den weg naar Verona zoo'n ernstige panne kreeg, dat zy absoluut niet met die auto verder kon, zou zy zeker een anderen wagen kunnen aanhouder., die haar mee zou nemen. Op die manier zou zy den trein dan toch altyd nog halen. Als zy om twee uur wegrijdt, heeft rij een uur om de by na twintig mylen af te leg gen, dus meer dan genoeg tijd. Ik poogde de gedachten van haar ge zicht te lezen en pynigde mijn hersens af hoe deze zaak aangepakt zou moeten worden. We hebben waarschijnlyk weinig kans op succes als wij pogen den chauffeur om te koopen. Op die manier blyft ons niet veel anders over, dan een ongeval te arrangeeren. zy schudde het hoofd, Een ongeluk zou veel te riskant zyn. Bovendien is daar nóg iets tegen: ook als juffrouw Volkmann den trein mist. zou zy altyd nog tyd vinden om dr. Von Rhiel op de hoogte te brengen. En als zy hem tele foneert, dat zij door een of andere door zichtige manoeuvre opgehouden is. kun nen we net zoo goed een gefingeerd tele gram sturen. Wat stel je dan voor? Als we iets doen. zei Jane, dan moet het er uitzien als een heel dood gewone samenloop van omstandigheden, een of andere pech. die men altyd kan hebben. Het moet zooiets natuurlyks zijn. dat zy misschien dr. Von Riehl er niet eens over inlicht. Ik moest lachen. Ik geef het op. Vertel nu maar. wat je van plan bent. Zy lachte ook. Nu. ln plaat-s van iets aan de auto te prutsen, lykt het my beter, dat wy een treinvertraging ver oorzaken. Ook in het moeilykste en gevaarlijkste leven komen vredige oogenblikken voor, die, juist omdat zy zoo zeldzaam zijn en zich zoo onderscheiden van den gewo nen loop der dingen, nog lang als een mooie herinnering in het geheugen blij ven. Voor degenen, die een avontuurlijk leven leiden, die nooit weten, wat hun den volgenden dag boven het hoofd hangt, telt alleen het heden; voor hen is de toekomst te onzeker. Daarom behoren de twee uren. die ik met Jane in het café in Garda door bracht. tot de schoonste oogenblikken van myn leven; dat leven, dat eens zoo kalm en rustig was geweest en nu zoo vol dreiging Als ik ze my weer voor den geest haal, moet ik altyd aan abrikozen denken. Want wy aten abrikozentaart by onze koffie, lafigs de veranda rankte een nog laat bloeiende abrikoos en het rook er ook heeriyk zoet en warm naar abri kozen. Jane noemde den leiboom „Oleo Flagrans", Den gewonen naam wist 'zy er niet voor. Haar plan om Fr&uleln Volkmann op onthoud te bezorgen, was even eenvou dig als geniaal, Bovgndien bood het de meeste kans op succes, ofschoon wy ons het feit niet verheelden, dat ook dit plan zyn bezwaren had. In ieder geval moes ten wy het goed voorbereiden. Toen wij zoover waren, het tydstip was bepaald en er niets meer te doen overbleef dan te wachten, verdween langzamerhand de druk. waaronder wy geleefd hadden- Wy waren nu klaar om toe te slaan. Zoo zaten wy op het ter ras en praatten wat. Langzaam verga ten wy ons plan en de dreigende toe komst en genoten zonder meer van het geluk, by elkaar te zyn. Het was een heeriyke dag. Toen wy dien morgen in Peschiara aangekomen waren hingen er nog herfstnevels over het meer en alleen hier en daar was een spits van de in de verte liggende Dolo mieten te zien geweest, half verborgen achter wokenvelden, Ondertusschen had de zon echter de overhand gekregen. Hoewel men van Garda uit minder van de bergen zag, was het uitzicht op de heuvelruggen aan den overkant van het meer prachtig. Duidelyk teekenden zich de zachtwelvende heuvels tegen den blauwen hemel af. We spraken over het gelukkige toeval, 53) De gang eindigde plotseling by een muur, waarin een klein tralievenster was gemetseld. „Welaan!" zei de vos tevreden. „Al les klopt, niets is vergeten, de kaart is feilloos! En nu weet ge meteen, waarom ik u zo dringend nodig heb Ik kan niet tussen deze tralies dfoor! Hoewel ik Panda nam een sprongetje en hing overtuigd ben geen aanleg tot corpulen tie te bezitten, is mijn gestalte te gevuld voor deze taak! Gij zyt echter no klein 1 en in de groei uwer jaren. Begeef u dus tussen dit grimmig rasterwerk door en reik my toe. wat ge aan gindse zyde van dit muurtje zult aantreffen!" 1 halverwege in de vensteropening. En wat hy toen zag benam hem de adem. Hij keek nu in een grote kameidie van onder tot- boven met gouden munten, sieraden, diamanten en kisten vol edel gesteenten gevuld was dat ons weer byeengebracht had- Alleen de gedachte, dat wij spoedig opnieuw zouden moeten scheiden wierp een scha duw op ons samenzyn. En wy hadden er geen vermoeden van, wanneer wij elkander zouden terug zien. Dan zwegen wy een heelen tud om plotseling het ge sprek weer op te vatten. Ik herinner my byna ieder woord, dat wy wisselden, want heel vaak sedertdien heb ik. als ik alleen was en my een zaam voelde, my die gelukkige uren weer in het geheugen geroepen. Ik was zoo verdiept in ons gesprek, dat ik ver gat hoeveel pyn myn hoofd deed. dat ik ook myn bril vergat en myn hand schoenen. die ik droeg om mijn verband te verbergen. Wy praatten over de schoonheid van de heuvels om ons heen. over het meer, over Engeland, Italië Australië en Oos- tenryk. Ik ontdekte, dat my van alle Italiaansche meren het Gardameer het beste beviel, hoewel het Comomeer eigeniyk nog mooier was. Waarom ik dan zooveel van het Gardameer hield, wilde Ja-ne weten. Omdat, verklaarde ik, dit het vriendelykste was van alle me ren; het had iets menschelijks. vond ik, en het was bijna zoo aantrekkelijk als een Engelsch meer. Of ik dus aan het Engelsche landschap nog de voorkeur gaf boven dit hier, vroeg Jane. Ja, antwoordde ik, omdat het landschap van de Italiaansohe meren, ondanks hun glinsterende en stralende schoonheid, in myn oogen te weinig ziel heeft. Deze meren zyn wel liefelijk en aantrekkelyk, maar ei schuilt een verborgen gevaar in. Met hun glimlach kunnen zij een mensch gelukkig maken, maar hem ook te gronde richten. Ze doen mij denken aan een wonderschoone Italiaansche vrouw, die achter haar rug een mes verborgen houdt. En de Engelsche meren?, vroeg zy. Zie je. Jane, zei ik. de Engelsche meren zijn zachter en rustiger. Zij ken nen óók stormen en zij hebben ook wel eens een booze bui, maar die komen om zoo te zeggen, uit de aarde. Ze zyn men scheper, openhartiger en beeter te be- prijpen En de vormen en kleuren heb ben iets rustigs en kalmeerends. (Wordt vervolgd). gengewerkt van Indonesische zyde, thans is daar geen enkele aanwijzing meer voor. Dit ligt ook voor de hand. In de eerste plaats is het onderhouden van interneeringskampen een kostbare zaak voor elke regeering, hoe primitief de behuizing en hoe minimaal het voed sel ook moge zijn. In de tweede plaats ziet Djokja heel goed in, dat over één ding in deze verscheurde wereld geen enkel meeningsverschil bestaat, en dat is de noodzakelijkheid van een snelle oplossing van dit probleem. De repu bliek zou veel van haar „goodwill" in het buitenland kunnen verspelen door Europeanen vast te houden als gyze laars. DE TOESTAND IN DE KAMPEN. „Hoe staat het ten slotte met den toe stand ln de kampen? De jongste gege vens daaromtrent zyn verzameld door dr. R. J. Prins van het Nederlandsche Roode Kruis en den heer G. Alberts van het Kantoor Displaced Persons, die on langs op inspectie zyn gegaan. Een al gemeen oordeel kan moeiiyk gegeven' worden, daar de interneeringsoorden verschillen van comfortabele bungalows tot kampen geiyk de ergste uit den Japanschen tyd. De variaties tusschen deze uitersten zyn legio, maar over het algemeen vond men voeding en ligging redelyk, doch de kleeding zeer slecht. Gelukkig is dat laatste ln dit land niet het aller-voornaamste Dr- Prins achtte den gezondheids toestand bevredigend, hoewel er overal groot gebrek aan medlcynen is. Ter geruststelling van argwanende lezers, die in elk bericht uit het bin nenland, dat niet 100 ongunstig voor de republiek is, „door repüblikeinsche sympathieën ingegeven propaganda" mochten zien, zij ten slotte modege- deeld, dat dr. Prins' objectiviteit boven allen twyfel verhevenis. Repüblikein sche sympathieën zal hy in elk geval wel niet hebben sinds zyn vrouw en zijn kinderen door repüblikeinsche ex tremisten ontvoerd en vermoord zyn. EEN CONFLICT IN DE VRIJE EVANG. GEMEENTE TE 'S-GRAVENHAGE. Naar wij vernemen heeft ds. J. W. Verw hey, predikant bij de Vrij© Evong. Ge meente te 's-Gravenhage zijn kerkeraad medegedeeld, dat hij niet Langer de be ginselen en statuten van den Bond van Vrije Evang. Gemeenten kon onderschrij ven. Bij hem sloot zich een der ouder lingen aan. De kerkeraad, opgeroepen door ds. Verw he ij zich m ede 'te stellen op den grond slag dér H. Schrift naar de dele formu lieren van eenigheid en tie aanvaarden dé Dorditech© Kerkenordening om dan contact te zoeken met de Geref. Kerken onderhoudende artikel 31 K.O. besloot de uitspraak dér leden/vergoderlng af te wachten. Wij vernemen nader dat ds. Verhey Dinsdag 4 Maart as. een voor lichtingsavond geven zad. Ned. Ilerv. Kerlc Beroepen te Pernla J, v. d. Sar te Moerdijk; te Warga R. J. H. Brink te Ruiuerwold. Aangenomen naar Amsterdam (als pred. dir. v. h, dlaciruis) R, v. <L Mast te BLarlcum, die voor een soortgelijk beroep naar Haarlem bedank te; naar Dirksland J. Koele te Genderen, dile bedankte voor Guide-Tonge; naar Haarlem E. Pot te OMienzaal'; naar Woud send H. C. Kranendonk te Oosterzee. Be dankt voor Rotterdam-C. (16e preci.pl.) J, H, v. Grieken te Arnhem. Gercf. Kerken Beroepen te Alteveer Th. P. Potma te Meerkerk; te Roden J. Wlepkema te Tlel; te Groningen (vac, S. Hoekstra) M. Wilschut te Hilversum; te Smilde J. Nawljn te Avereest. Bedankt voor Workum G. B:\mwer te Hardingen; voor 's-Gravelamd H Mulder te Deventer; voor MeMesant en Stellendam A. L. Bos te Ooltgenspaat. Geref. Kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Groningen (vac. prof. P. Ded- dend) I. de Wölff te Enschedé. Ev. Luth. Kerk Aangenomen naar. Ede W, P. ten Rouwelaar, H. E. L. pred. te Amsterdam, die bedankte voor het a.s. beroep van de Ev. Luth, Kerk te 's-Gra- venhage. Herst. Ev. Luth. Kerk Bedankt voor Enfchuizen W. J. F, Meinars, te Amster dam. 4 Geref. Gemeenten Beroepen te Ril1- Lanld-Bath H. Ligtenberg te Vlaardiingen, die bedankte voor Meldssant. Bedankt voor Apeldoorn P. Honkoop te 's-Gra venhage. SCHEEPSBERICHTEN., Andiijk, PhiladelphiaRotterdam, 23/2 te Newport News; Averdajk, Vancouver— Engeland1Rotterdam, 23/2 te Sap Fran cisco, Delf shaven, 24/2 van Baltimore te Norfolk; Delft, ValparaisoAmsterdam, 23/2 te Antwerpen en 27/2 te R'dam verw.; Noordom, 24/2 van Rotterdam te New York; Kleine vaart: Attis, Antwer penOslo, 21/2 te Larvik blnnengeloo- pen; Bree Helde, 21/2 van Dublin te Gal way; Gaasterlond, 24/2 van. Blyth n. Londen; Haskerland, 24/2 von Blyth naar Londen; Nottingham, 24/2 van Blyth te Londen; Seahom, 24/2 van Londen te Blyth; Tariis, te Kopenhagen bestemd voor Oslo. K.N.S.M. Aker, 23/2 van Malta naar AUexandrlé; Venus, 23/2 van Alexandria naar Jaffa; Gudrun, 22/2 van Flume n. Amsterdam; Theseus, 23/2 van Oeuta n. Barcelona; Hedo, 23/2 te Tarragona: Ariadne, 23/2 te Catania; Omen, 22/2 van VUsslngen naar Oporto; Vlrnga, 22/2 van Volo naar Thessaloniki; Juno, pas seerde 23/2 Dover; Odysseus, 22/2 vaa Genua naar Or an. VOOR DONDERDAG 27 FEBR. Hilversum I (301 M.) KRO: 8,15— 9,45: gramofoonmuzlekNORV: 10.15— 10,45: morgendienst oi.v ds, E. H. Bdaau- wemdraad; KRO: 11,0011,45: ziekenbe zoek; 22,0312,30: Victor SwlltLens hobo, Meti Veerman piano; 12,3012,65: Char les Aerts tenor, Jos Car pay orgel; 13,15 13,50: Vaudeville orkest; NORV: 14,00— 14,40: kamerkoor; 15,0015,45: solisten- ensemble Bougenot; 16,4517,30: Om roeporkest; 17,3018,00: planoduo De Raaff en Schutte; 18,0018,30: Vrij en Blij; 19..2519,45: bultenlandeoh over zicht door ds. L. W. G Schoften; 20,08 21,30: ontspanning na inspanning; 21,30 22,00verzoekprogramma22,3022,45 Léon Combè, bariton; 23.0023,30; nieu we Nederlandsche muziek; 23,3024,00: Londensch Symphonle .Orkest, Hilversum II (415 M.) AVRO: 8,15 —9,15: gramofoonmuziek; 9,159,30: morgenwijding door dis. J. F. Roth; 9.50 —10,30: arbeidsvitaminen; 11,4512,30: gramofoonmuziek; 12,3513,00: Pierre PaLla, orgél, Lnn Verweerd zong; 13,15— 13,45: ensemble Bartho Dekker; 14,20 15,00: K. Johns plano, E. Veen Sr, piano, E. Veen Jr. riool; 16,1517,00: actueel filmprogramma; 17,3017,50; Skymaster* 17.5018,00: Rfjk Overzee; 18,1518,45: Renova Septet; 19,0519,30: gramofoon< muziek; 20,1521,15: omroepkameror* kest; 21,1521,40: hoorspel „De humol van Lo Ohung"; 21.4022,45: confetti; 22.4523,00: prof. dï\ P. Geyl over „Ne derland ln West Europa"; 23 1523 30: Sol Hoopll en zijn Novelty Kwartet; 23,30 23,45: „Hoogste tijd, heeren"; 23,45— 24,00: Dinah Shore en Dick Hay nes zin- gén.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2