De verkeerde wereld Extra brandstof voor de Crematoria in plaats van voor de bevolking STADSNIEUWS 's Nachts vriest het overal hard Laatste Berichten Officieele publicatie Bij hel afscheid van dr. H. H. Maas Dr. H. D. Kloosterman wordt hoogleeraar. SINDS 1930 LECTOR IN DE WISKUNDE. Prof. clr, H. D. Kloosterman. (Naar een teekening van E Wijnans). Bij Kon. Besluit van 13 dezer is be noemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Leidsche Universiteit om on derwijs te geven in de wiskunde de bèer dr, H. D. Kloosterman, sedert 1930 lector te dezer stede. Prof. Kloosterman is 9 April 1900 ge boren in Roltevalle (Pr.)/ Hij bezocht de lagere school en een Gem. HJB.S. in Den Haag, ging in 1918 in Leiden stu- deeren en deed in 1922 doctoraal exa men. Gedurende de twee daaropvolgen de jaren studeerde hij achtereenvol gens bij bekende mathematici in Kopen hagen, Oxford en Hamburg, om in 1924 bij thans wijlen prof. dr. J. O. Kluyver te promoveeren op "n proefschrift getiteld „Over het splitsen van geheele positie ve getallen in een som van kwadraten". Na een jaar in militairen dienst te zijn geweest, stelde een Rockefeller-stipen- dium in 1926 dr. Kloosterman in staat eenige jaren achtereenvolgens te stu- deeren in Göttingen, Parijs en Ham burg. waarna hy in 1928 werd benoemd tot assistent aan de Universiteit van Munster (Westfalen). Bjj Kon. Besluit van 4 September 1930 werd hij benoemd tot lector iti de wiskunde, welk lectoraat thans is omgezet in een leerstoel. Prof. Kloosterman, .die onderwijs zal geven ln de analistische meetkunde, in het bijzonder algebra en getallentheorie, publiceerde zijn vele wetenschappelijke bijdragen in de leidende binnen- eh buitenlandsche vaktijdschriften, voorna melijk „Acta Mathematica", „Mathema tische Annalen" en „Annals mathema tics". Prof. dr. I. M. v. d. Vlerk gewoon hoogleeraar Wijziging leeropdracht prof. Escher. Bij Koninklijk besluit van 13 Februari is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier dr. I. M. van der Vlerk, thans buitengewoon hoogleeraar aan deze universiteit. Voorts is bepaald, dat met ingang van den datum, waarop dr. I. M. van dei- Vlerk het ambt van gewoon hoog leeraar zal aanvaarden, dr. B. G. Escher, gewoon hoogleeraar aan deze universiteit, zich in stede van met het onderwijs in de geologie en mineralo gie, met inbegrip van de palaeontolo- gie en kristallografie, hem opgedragen bij Koninklijk besluit van 25 Februari 1922 zal belasten met het onderwijs in de algemeene geologie, de kristallogra fie en de mineralogie. De politie heeft terzake van rij wieldiefstal aangehouden den 54-jari- gen koopman J. W., wonende te Bever wijk, Verder hééft zij, als verdacht van poging tot afpersing en zwarten han del, in arrest gesteld den 18-jarigen J. Th. T., den 20-jarig^n N. B. en den 19-jarigen D. de J„ allen verpleegden van huize „De Schakel" te Katwijk. ALS DIRECTEUR VAN HET ACADEMISCH ZIEKENHUIS. Dr. H. EL MAAS By beschikking van den minister van O,. K. en W. is op zyn verzoek mei ingang van 1 Maart a,s. in ver band met het bereiken van den pen sioengerechtigden leeftijd eervol ont slag verleend aan dr. H- H. Maas als directeujr van het Academisch Zieken huis te dezer stede met dankbetuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen diensten. In verband met bovengenoemde mi- nisterieele beslissing zal de heer Maas over eenige dagen zijn werkzaamheden beëindigen doch zooals ten aanzien vaii een figuur als hij nauwelijks anders kon worden verwacht, zal dit afscheid niet ongpmerkt geschieden: Vrijdagmiddag van halt drie tot 4 uur bestaat er in zijn werkkamer gelegenheid afscheid Temperatuursstijging wordt niet verwacht. De luchtdrukverdee'ling over onze om geving blijft betrekkelijk vlak. In En geland, West-Dultschland, België en ons land is de wind zwak en verander lijk. Onder invloed van nachtelijke uit straling boven het sneeuwdek bij hel deren hemel en geringen wind daalde op vele plaatsen de temperatuur zeer aanzienlijk. In de omgeving van H&n- nover, werden op verschillende stations temperaturen van —22 graden Celsius geregistreerd. Ook uit Midden Enge land werd vannacht weer strenge vorst gemeld. Het nachtelijke temperatuurverloop in ons land werd vrijwel geheel dooi de bewolking en aan de kust ten deele ook door den wind bepaald. Gisteravond meldde Den 'Helder 15 graden vorst, de laagste temperatuur, die daar ooit zoo laat in den winter Leidsche Schouwburg VIJFDE ABONNEMENTS- VOORSTELLING. 9 Arsenicum en oude kant. Een goede gewoonte brengt mede om den inhoud van een „thriller" niet. wereldkundig te maken en wij zullen ons daaraan houden. Zoodoende kun nen wij ook den vreemden titel niet nader definieeren van dit door het Re- sidentietooneel uitgebrachte Amerl- kaansche werk. Veel verloren gaat daarmede oJ. niet, want dit Amerikaansche maaksel van Joseph Kesselring een niet bepaald aangenaam aandoende naam! blijft wel bijzonder aan de oppervlakte ,ook al ontkomt men niet aan het feit, dat men willens of onwillens wel eens tot een lach wordt gebracht. Maar daar voor speelt het zich dan ook af in een milieu, dat aan een gekkenhuis doet denken. Zwijgen we vefder Wordt die lach echter niet in hoofd zaak afgedwongen door het uitmun tende spel van vrijwel alle medespelen den? Wij voor ons aarzelen niet deze vraag bevestigend te beantwoorden. Alleen: is het niet jammer, dat goede tooneelspel-kunst wordt vermorst aan een dergelijk stuk? Fie Carelsen en Marie- Meünier Nagtegaal spelen kostelijk twee oude dametjes en Hans Kaart en Jack Gimberg vertolken subliem de twee broeders Brewster, al blijken zij ten slotte geen broeders te zijn. Mede mo gen zeker nog worden geprezen Luc Philips als dr. Einstein had daar voor niet beter een andere naam geko zen kunnen worden? en Gerard Hartkamp als de hoornblazer; speciaal de eerste was prachtig op dreef. Zwak ke plekken waren er feitelijk niet. Neen, geslaagd was de vijfdeabon nementsvoorstelling trots het mooie spel niet! In de pauze was er gelegenheid iets te offeren voor T.BC.-bestrijding. M. GEÜNIEERDE LOGE VAN THEOSOFEN. Het onderwerp van de laatste open bare bijeenkomst was „Reïncarnatie". De menschelijke ziel is volgens de theo- sophie, zoo goed als alles in den kos mos, onderworpen aan evolutie. Zij ont staat niet plotseling bij iedere geboorte om na een kort leven onsterfelijkheid te bereiken. Zij kan niet aan haar be gin eindig zijn en bij den dood oneindig worden. De ontplooiing van de vermogens van iedere ziel vindt plaats in een reeks pe rioden van actie en rust. Iedere perio de van aotie is een leven, waarin de ziel gerijpt en verfrischt na een rustperiode terugkeert, met zich brengerïd de vruch ten van vroegere levens in den vorm van karakter en aanleg. Dit Is reïncar natie en zij verklaart de schijnbare on rechtvaardigheden en wisselvalligheden van het leven, waarvoor de mensch uit sluitend zelf verantwoordelijk is. Ver lossing hiervan is slechts mogelijk door de ontplooiing der ziel zelf ter hand te nemen. De theosophie geeft daarvoor de middelen aan en reïncarnatie opent daartoe de mogelijkheid. Zij heet derhalve het Evangelie der Hoop. BONKAARTEN ILALEN. Voor nieuwe bon. en textlelkaarten is morgen aan de beurt de letter D (begin nende bij Dr) tot het einde; voor een schoenen-bon (laatste stam- kaartcijfers 3, 9 of 6 en kinderen geborey. in Februari 1932 t/m. 1946) de letters, K, L en M. van hem te nemen, nadat het personeel zulks even tevoren in een intieme sa menkomst zal hebben gedaan. De. scheidende functionaris kan op een eervollen en langen staat van dienst terugzien waarbij zijn verdiensten zich niet uitsluitend bepalen tot het terrein van zijn dagelijksche werkzaamheid, doch zich integendeel uitstrekken over een veel breeder gebied, dat niet alleen het algemeene ziekenhuiswezen omvat, maar zich evenzeer bewegen op andere terrelner van gezondheidszorg. Geboren op 1 October 1881 te Gies- sendam werd hij in Maart 1912 benoemd om de afwerking, installatie en inrich ting der psychiatrische kliniek te Utrecht op zich te nemen. Spoedig hierop werd .hij benoemd tot adjunct directeur van de psychiatrisch-neurolo- gische kliniék der Rijks-universiteit al daar. Het lijdt geen twijfel of de wijze waarop hij zich van deze beide opdrach ten heeft gekweten, zijn van grooten invloed geweest op zijn benoeming tot directeur van het Academisch Zieken huis te Leiden, dat toen juist in een hoogst belangrijk stadium van zijn ont wikkeling verkeerde. Op 2 December 1925 aanvaardde hij deze functie en van den aanvang af, vatte hij zijn nieuwen werkkring met groote energie aan, waarbij zijn Utrechtsche ervaring hem uiteraard van groot nut was. De divergeerende eischen van de tallooze onderafdeelingen van het in wording zijnde Boerhaave-kwartler, de moeilijk heden bij den afbouw, de sterk-ulteen- loopende wenschen en verlangens der hoogleeraren. dit alles vergde van den heer Maas niet alleen een groote mate van tact en diplomatie, maar ook van organisatorisch inzicht en van werk- en wilskracht om dit inzicht tot verwezen lijking te brengen. Toen op 17 Maart 1928 de oficieele overdracht van het nieuwe complex plaats vond, beteekende dit een groote dag zoowel voor de Leid sche Universiteit en in het bijzonder voor haar medische faculteit als ook voor den heer Maas persoonlijk. De re geering erkende zijn groote verdiensten jegens de totstandkoming van dit be langrijk medisch centrum door hem op 31 Augustus 1930 te benoemen tot of ficier in de Orde van Oranje-Nassau. Ook ln het buitenland bleven zijn ver diensten op <jit gebied niet onopge- is waargenomen. Gelijktijdig werd in Vlissingen, by bewolkten hemel en een zwakken zeewind slechts 2 gra den genoteerd. Vliegveld Valkenburg meldde vannacht 10 graden vorst. Onder invloed van het binnendrin gen van vochtiger lucht van de Noordzee ging de afkoeling vannacht vrij algemeen gepaard met nevel of mist, die aanleiding gaf tot rypaf- zetting. Deze mist houdt het oploo- pen van* de temperatuur overdag ge deeltelijk tegen. Wijzigingen in de algemeene lucht- drukverdeeling, die aanleiding zouden kunnen zijn tot een belangrijke tem- peratuursstijging in ons land, doen zich op het oogenblik niet. voor. De baan van de oceaandepressies blijft te Zui delijk. Laagste temperaturen was vannacht: Den Helder —15, De Bildt —8. Twen te —8. Schiphol —13, Eelde —15, Beek 9, Gilze Rijen 13, Vlissingen 8. C. J. V. „SAMUËL" 70 JAAR. Op 3 October as- zal het 70 jaar ge leden zijn, dat in 't wijkgebouw aan 't Levendaal de op- riohtings -vergade ring plaats vond van de Ohr. Jonge- lieden-Ver. „Samu el". als onderdeel van den wijkarbeid van wijlen ds, H. ur... W. de Wolf. die Wylen de heer A. baarbij trouw ter- v. Borselen zijde gestaan werd door den toen zeer jeugdigen Abraham v. Borselen. den later algemeen bekenden verfhandelaar aan de Hooigracht. „Sa muel" en Van Borselen waren zoo sa mengegroeid, dat de eerste nimmer ge noemd werd zonder den laatste. Dui zenden hebben in onze stad en zelfs binnen en buiten de landsgrenzen, nog prachtige herinneringen aan den ze genrijken arbeid van „Samuél", en ve len zullen het op prijs stellen, nog een maal in de bekende omgeving dezen verjaardag te helpen herdenken. Om aan deze wenschen tegemoet te komen heeft zich een herdenkingscomi té gevormd uit ouders van de leden, oud-leden en belangstellenden. Voorzitter is de heer H. F. Roman, Lange Raamsteeg 2A, gironummer 144845 Secretaris A. Beekman, de Ruyterstraat 27; penningmeester A. Kwik, Utr. Jaag pad 61. 25 LEIDSCHE MOEDERS KREGEN BABYPAKKETTEN. Gistermiddag hebben bestuursleden en leden van U.V.V. in opdracht van H.K.H. Prinses Juliana aan 25 Leid sche moeders babypakketten uitgereikt voor de kinderen, die op 17, 18 en 19 Februari j.l. werden geboren. De ge lukkige moeders toonden zich uitermate verheugd met deze Koninklijke gave, die in dezen tijd een welkome aanvul ling vormt van de uitzetten der jong geborenen. De pakketten hadden drie verschillende uitvoeringen, varieerend naar gelang den welstand der moeders, ten einde zoodoende in elk individueel geval de meest gewenschte goederen te kunnen verstrekken. LEIDSCH TRIBUNAAL. In zijn zitting van heden deed het Leldsch Tribunaal uitspraak in de vol gende zaken: G. P. de Bruyn. molenbaas te Alphen aan den Rjjn. ontzetting uit de beide kiesrechten, het dienen by de gewapende macht en het recht tot het bekleeden van openbare ambten; N. Laman, slager te Leiden, inter- neering voor den tijd reeds In Interfe ring doorgebracht, ontzetting uit de beide kiesrechten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f.750. Verdachte werd onmiddellijk in vrijheid gefeteld: J A. Bregman, landbouwer te Leiden, .in terfering voor den tyd van twee jaar en drie maanden tot 6 Augustus 1947 en ontzetting uit de belde kiesrechten; H. A. Pijnacker, radiotechniker te Hil- legom, interfering voor den tijd van twee jaar en zes maanden tot 7 Novem ber 1947, ontzetting uit de belde kies rechten, het dienen bij dc gewapende macht, het recht tot het bekleeden van openbare ambten en verbeurdverklaring van zijn vermogen tot een bedrag van f 200; H. A. van Velzen te Noorden, ont zetting uit de beide kiesrechten. merkt getuige zijn benoeming in Juni 1932 tot raadgevend lid van de commissie uit de Gentsche faculteit van geneeskunde inzake een op te richten nieuw groot Academisch Ziekenhuis al daar. Bovendien vertegenwoordigde hy ons land als gedelegeerde op de Inter nationale ziekenhuiscongressen te Wee- nen (1933), Rome (1935) en Parys (1937) terwijl hy voorts deel uitmaakte van de in 1937 in het leven geroepen interde partementale Zlekenhuiscommissife (de zgn. commissie-Frederiks)Tusschen al deze drukke werkzaamheden door vond hy nog lust en tyd om in October 1933 te promoveeren tot doctor in de genees kunde op een omvangryk proefschrift getiteld „Onvolwaardig voedsel en krop". Van zyn tallooze andere functies noe men wij nog slechts, dat hy ls geweest of nog heden ten dage Is: bestuurslid van de afdeeling Leiden van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging, plaatsver vangend lid in de Bijzondere Corranissie van Georganiseerd Overleg, bestuurslid van de Geneeskundige Ver. tot bevorde ring van het Ziekenhuiswezen, oprich ter en bestuurslid van de Ver. voor ad ministratieve hoofden van Ziekeninrich- tingen. voorzitter van de Centrale Ver. van het Ziekenhuiswezen in Nederland, leider van den bloedtransfusiedienst van het Ned Roode Kruis, afd. Leiden, voor zitter van de afdeeling Lelden en hoofd- •bestuurslidtevens lid van het Dage- ïyksch Bestuur van het Ned. Roode Kruis, lid en medewerker van verschil lende vereenigingen zooals de Ver. voor Misvormden alhier, de Plaatselijke Schoolcommissie, bestuurslid van het Genootschap voor geschiedenis der ge neeskunde wiskunde en natuurweten schappen alhier en van de Ver. voor Maatschappeiyk werk in ziekenhuizen. Nog slechts enkele maanden geleden werd hy benoemd tot adviseur voor het ziekenhuiswezen by de Generale The saurie. Met den heer Maas verlaat een uiterst kundig en voortvarend functionaris het Academisch Ziekenhuis,, die gedurende een lange reeks van jaren onder veelal moeilijke omstandigheden met groote toewyding en met volledigen inzet van zijn organisatorische gaven de belangen van deze instelling heeft voorgestaan. zyn opvolger ls, gelflk eerder gemeld dr. W. H. Levend, thans directeur van den Gem. Geneeskundigen en Gezond heidsdienst en van het Gemeente-Zie kenhuis te Zaandam. Lustrumconcert „Werkmans Wilskracht". MET MEDEWERKING VAN „KUNST NA ARBEID" EN „VER. ZANGERS". Wanneer het U evenzoo op dezen avond vergaan is als ons, dan zyn wij allen na afloop van dit Lustrumconcert op perbest tevreden naar huis gegaan. Want er is met enthousiasme en imposante overtuiging gemusiceerd en gezongen: voor de pauze door het jubileerende „Werkmans Wilskracht" en na de pauze door „Kunst na Arbeid" en „De Ver- eenlgde Zangers" uit Rotterdam, die wat laat uit de Maasstad arriveerdeh en weer bytyds weg moesten, wat jammer was, omdat him zang een machtigen, klankrijken en technisoh verzorgden in druk maakte. Het weldoende van dezen avond was wel hét feit, dat het programma geens zins conventioneel, dan wel afgezaagd was. Integendeel: men kwam met nieuwe nummers voor den dag, waaraan door de heeren Dik en v. d. Bos groote zorg was besteed, met gedegen resultaten. De Harmohiekapel „Werkmans Wils kracht" had het zich zeker niet gemak kelijk gemaakt. Berlioz' Marche Hon- groise, Weber's Oberon-ouverture, de Scènes Pittoresques van Massenet en na den zang nog de 2de Slaviscne Rhapso- die van Friedemann met in den cadenz een uitstekend gespeelde clarinetsolo van den heer v. d. Burg, zyn waariyk geen sinecure. Er is met durf geblazen, er ontstond meermalen een brillante toon- geving, rhythmisch haperde er nog wel eens wat, maai- er werden dan ook dikwyis zeer hooge eischen gesteld. Dat soms de zuiverheid te wenschen over liet, verbaasde niet. daar de tempera tuur ook een woordje meesprak! Bijzonder hebben wij ook genoten van een nieuwen, uitermaten frisschen marsch van den heer Dik, de z.g. „Za- Dé"-marsch. opgedragen aan den be schermheer den heer W. A. Schrandt, die echter wegens ongesteldheid verhin derd was aanwezig te zyn. De marsch is is hem echter 's middags aan zijn wo-~ ning aangeboden. In het trio maakte het fraai geblazen omspelende piccolosolootj^ een pittigen indruk. Ook de tambours deden kranig werk! Vóór het optreden der noren werd na mens „De Vereenlgde Zangers" een bloemenhulde gebracht aan „Werkmans Wilskracht", waarvoor -de voorzitter, de heer Bey, zijn oprechten dank betuigd heeft. De inzet, n.i. Roeske's prachtige psalm 137 werd muzikaal gesproken eigeniyk het hoogtepunt: deze klacht wekte ont roering, zoowel door de sonoriteit als de gevoelige voordracht. Ook willen wy hul de brengen voor de wijze waarop om in het Russisch Archamgelski's „Wnoeschi Bosje" gebracht werd. Hier sprak reeds veel van de bewogenheid der Russische ziel en men zou nauwelyks gedacht hebben, dat zich hier een groep „nuch tere" Nederlanders uitte. De koren be-, schikken over uitstekend klinkende tenö- ren en zware bassen, waarby zich de ba ritons harmonisch aanpassen, Neu manns „Vexilla Regis" en 't immer nog gaarne gehoorde en inslaande „Hol lands Glorie" van Richard Hol, comple teerden het met het oog op den trein nietAolledig ten uitvoer gebrachte pro gramma. In het laatste nummer waren ook de blazers van „W. W op hun post, al moesten dezen wel eens een veer la ten! Niettemin was ook hier het succes groot. „Werkmans Wilskracht" heeft met dit door wethouder Van Schaik en verschil lende vertegenwoordigers van plaatse- ïyke vereenigingen by gewoonde concert bewezen na 45 jaar nog steeds vooraan te staan in de ry van dilettantenmuziek_ gezelschappen, welke ons ieder jaar met groote toewyding op uitvoeringen ver gasten! Een zeer talryk publiek heeft blijk gegeven het gebodene buitenge woon te waardeeren. H. De Niwin vraagt! UIT rtAAM VAN ONZE JONGENS IN INDIË. Met een enkel woord is dezer dagen reeds melding gemaakt van het voor nemen van het landelijk Niwln-comité (Nationale Inspanning Welzynsverzor- ging in Indië) om in de komende maan den over het geheele land een actie te voeren, welke beoogt de gelden byeen te brengen, beneodigd voor de aanschaf fing van 30 gemotoriseerde cantine- wagens, welke straks lafenis zullen bren gen aan' de dorstige kelen van onze mi litairen, die momenteel dienst doen in de overzeesche gebiedsde'elen. Als onderdeel van deze actie heeft thans ook het plaatseiyk comité zijn plannen in groote lijnen vastgesteld. Het ligt in de bedoeling, dat de Sleutelstad de gelden opbrengt voor den aankoop van minstens één cantlnewagen (waar van de kosten op ruim f. 10.000 worden geraamd), die t.z.t., voorzien van het Leidsche stadswapen, in Indië zal ge tuigen van het medeleven der burgery met het wel en wee van hen, die ver van huis en haard hun vaderlandschen plicht vervullen. Wie daar ginds familieleden of vrien den onder de wapenen heeft en wie onzer heeft dat niet? weet uit hun dankbare brieven met welk een enthou siasme de Niwin-Kerstpakketten in In dië zyn ontvangen. Niet in de eerste plaats ter wille van den materieëlen inhoud, hoe belangrijk en welkom overi gens ook, doch voomameiyk wegens het daaruit sprekende gevoel van onderlinge verbondenheid en saamhoorigheid. Het ligt in het voornemen van de plaatselijke organisatoren om van 9 tot en met 12 April in „Den Burcht" een fancy-fair in te richten, voor welker welslagen niet alleen een druk bezoek onoritbeerlyk is, maar vóór alles de me dewerking van fabrikanten, winkeliers en particulieren in den vorm van de beschikbaarstelling van artikelen voor den verkoop. Voorts zal, behoudens goedkeuring door de autoriteiten, een groote verloting worden georganiseerd. Het comité hoopt en vertrouwt, dat het beroep, dat binnenkort op de inge zetenen zal worden gedaan, weerklank zal vinden, opdat, de beoogde doelstel ling „Leiden zorgt voor een eigen Niwin-wagen" zoo mógelijk met 100 worde overtroffen! BUURTVER. „EENSGEZINDHEID". De directie van het Luxor-theater heeft aan pl.m. 500 kinderen der B.V. „Eensgezindheid" een filmmiddag aan geboden. De voorzitter, de heer C, de Koning opende dezen middag met een woord van welkom en tevens van dank aan den heer De Goede, directeur van het Luxor-theater. Vervolgens memo reerde spreker in 't kort de geschiede nis van ons Oranjehuis, te beginnen by Prins Willem I, die op 24 April 1533 te Dillenburg werd geboren. Hierna kregen de kinderen een heel mooi jour naal te zien „De Troon leeft", en tot slot een film van Shirley Temple, wel ke eveneens zeer in den smaak viel. Te half zeven gingen allen voldaan huis waarts voorafgegaan door 5 tambours, met vaandel en vlaggen. Bij het uit gaan van het theater ontving ieder kind een sinaasappel. (Van onzen correspondent te Beriyn). „Dat zou onder Hitier niet zyn voor gekomen!", bromt myn Duitsche vrind Paul en hy klemt het glas warme punch vaster in zyn verkleumde vin gers. Paul is hoofdredacteur van een der 17 dagbladen, die hier alweer ver schijnen. Hij zit van 's ochtends vier rot 's namiddags vier op het Varm ge stookte kantoor van zijn krant en hij zou er zeker ook de rest van dén dag biyven ware het niet. dat hy van tyd tot tijd iets moest eten en zich was- schen. Maar voordat hy zyn koude wo ning opzoekt, wipt hy graag even het Britsche Pershotel op den Kurfursten- damm binnen, waar de buitenlandsche journalisten wonen. En terwyl hy, op de centrale verwarming zittend, zijn le dematen weer eenigszins op tempera tuur brengt een grocje wyst hy ook niet van de hand praten we over de dingen, die een krantenschrijver in teresseeren. Sedert vele dagen praten we over de kou. „Nee", herhaalt Paul na een behoed- zamen slok, „dat zou onder Hitier on- mogeiyk zyn geweest!" Niet, dat het onder de Nazis niet vroor; ik herinner me, dat we in den winter van 1938/39 een kou meemaak ten van meer dan 30 graden onder nul, terwyl de laagste temperatuur, die ge durende de laatste weken werd gere gistreerd, maar even onder de 20 gra den lag. Neen, maar onze Paul meent, dat .Hitier onmiddelhjk doeltreffende maatregelen zou hebben eenomen, om te vermyden, dat dagelyks tièntallen menschen van kou en honger sterven. Onder de vele frasen, die Hitier ver kondigde, is er een, die in veler mond, althans in veler gedachten is: „In het Derde Ryk behoeft niemand kou en honger te lyden!" En ook Paul vervalt in de fout, dat hy scheve vergelykingen trekt. Hy vergeet, dat het tydens de oorlogsjaren de bevolking der bezette gebieden was, die onder de ellende be zweek en dat de BerUjner het in de eerste plaats aan de rooftochten der Nazis te danken had, dat hy zyn kachel kon stooken en zich een maaltyd kon bereiden. Paul vergeet, dat het de Duit sche oorlogsvoerders waren, die het be drijfsleven van de heele wereld ont wrichtten, die het productie-apparaat in de war stuurden en het transport wezen ontredderden en dat dit onheil voor een goed ded de oorzaak is van den huldigen wantoestand in de Duit sche steden. Paul is zeer zeker geen Nazi, maar hy is als vrywel alle Duitschers: hy is vergeetachtig en licht geneigd, de schuld by anderen te zoeken. Je kunt praten als Brugman, maar'dien gedach- tengang kryg je er niet uit. Natuurlijk is Pauls verbitterde stem ming niet heclemaal ongemotiveerd: natuurlijk1 komt de hulpactie van de vroede vaderen van Berlijn nadat er ongelukken zijn gebeurd en de in allerijl ingericht^ volksgaarkeukens, de tlians geforceerde aanvoer van kolen, de sluiting van amusements bedrijven en de opening van Ver warmde toevluchtsoorden kunnen de bevroren stakkerds niet meer in het leven terugroepen. „Is het niet om te huilen?" smaalt Paul, „arme oude moedertjes vindt men 's ochtends doodgevroren in haar bed en tcgclij- Jtcrtijd komen er 86 jonge menschen om het leven op een dansfeest, om dat ten gevolge van de oververhitte kachels de barak in brand vliegt! Berlijn danst op z'n dooden!" ,,'t Is een gladvcrkcerdc wereld", zegt Paul, „de crematoria krijgen van de magistraat extra rantsoenen kolen toegewezen om de lijken te verbranden van de stumperds, die waarschijnlijk nog in leven zouden zyn als zijzelf een extraatje aan brandstof hadden ontvangen Paul neemt een laatsten teug, dan giydt hy van den radiator, murmelt een benepen „Servus!" en gaat naar huis., waar het donker is en koud. Berlijn, Februari '47. Baron van Aerssen te Batavia DE BOYCOT DER AUSTRALISCHE HAVENARBEIDERS Gisteren is per vliegtuig uit Sydney Baron Van Aerssen Beyeren van Voshol, voormalig Nederlandsch gezant te Can- bèrra, te Batavia aangekomen. Hy is op doorreis naar Nanking, waar hij als op volger van den heer H. J. Lovink, Ne derlandsch ambassadeur in China zal worden. Hy vertrekt 1 Maart niet de „Tjitjalengka" naar Sjanghai en reist dan door naar Nanking. Baron Van Aerssen wilde niet ingaan op het feit, dat hem niet, zooals gebruikelijk, by zyn afscheid te Canberra door de Australische regeering een lunch was aangeboden een feit. dat niet slechts door Nederlandsche kringen, doch ook door de Australische pers is opgemerkt. Ten aanzien van de boycot door de havenarbeiders verklaarde hy, dat deze onverminderd voortduurt en eerst opgeheven zal worden na onderteeke- ning van het accoord van Linggadjati. De secretaris del* vakvereenlging, Hea- ly, verklaarde onlangs nog, dat het standpunt ongewijzigd was en dat geen goederen naar -Indië vervoerd zullen worden voor onderteekening van het ac coord, „aangezien de Nederlanders niet te vertrouwen zyn". Baron Van Aerssen wees er nog op, dat zich in Australië nog voor eenige millloenen aan relief- goederen als kleeren, medicijnen en voe dingsmiddelen bevinden. Met betrekking tot den boycot dooi de Australische havenarbeiders deelde baron Van Aerssen nog mede. dat het merkwaardige is. dat de boycot niet geldt voor militaire uitrustingen be halve wapens waarschyniyk omdat de Australiërs de loodsen, waarin deze opgeslagen zijn, zelf noodlg hebben. Nia het „Staakt het vuren". BEZORGDHEID VAN DR. VAN DE VELDE. Dr. J. J. van de Velde, regeerings- adviseur voor politieke zaken op Su matra, heeft heden aan Aneta ver klaard, dat ook na het bevel tot sta ken van het vuren de situatie niet zon- deft bezorgdheid beoordeeld kan wor den. Hoewel de militaire situatie de laat ste dagen aanmerkelijk verbeterd is, blijkt meer en meer, dat de strek king van het „staakt het vuren" on voldoende in den geest van Ling gadjati begrepen is, waardoor de be doeling, het scheppen van rust en veiligheid en zuivering van de at mosfeer, dreigt te mislukken. De Indonesische bewoners in het be veiligd gebied te Medan worden door de gedurig rondsluipende Republikeinen zoozeer verontrustl, dat velen thans evacueeren naar het binnenland. De waterleiding van Medan is nog niet hersteld, waardoor mede 90.000 Indo nesiërs gedupeerd zijn. De isplements- politiek van Republikeinsche zyde leidt tot voedseltekorten voor de Indonesiërs te Padang. Het contact met officieele Republikeinsche autoriteiten is nog zeer gebrekkig. Dr. van de Velde legde er den nadruk op, dat de eerste noodzaak is, dat de uitvoering van het bestand van Indonesische zyde opgevat wordt in den geest, waarin deze bedoeld is, n.l. het leggen van een grondslag voor het scheppen van goodwill en wederzydsch vertrouwen, waardoor de eenige sfeer geschapen wordt om werkehjk „tot za ken te komen". SOEKARNO OPENDE K.N.I.P.- ZITTING President Soekarno heeft heden te 9 uur pl. t. de plenaire zitting van het K.NJ.P. (voorloopig republlkeinsch par lement geopend. Morgen zal net besluit van Soekarno tot uitbreiding van het aantal zetels in de KN.I.P. besproken worden. OEGSTGE3CT. De heer Chr, Braun alhier is te Haarlem geslaagd voor het examen Keurmeester postduiven (vliegtype- klasse), KIEZERSLIJST 1947/1948. Burgemeester en Wethouders van Lelden brengen ter openbare kennis, dat de door lien op heden vastgestelde kiezerslijst 1947/ 1948, van 24 Februari 1947 al tot en met 17 Maart d.a.v. voor een leder ter Secre tarie dezer gemeente (Afd. Bevolking) ter Inzage is nedergelegd en tegen betaling der kosten, stemdlstrlctsgewijze ln uit treksel verkrijgbaar ls gesteld. F. H. VAN KINSCHOT. Burgemeester. J. BOOL, Secretaris. Lelden, 22 Februari 1947. De zee bij Katwijk een groot ijsveld. ZOOVER HET OOG REIKT! De Noordzee voor de kust by Katwyk doet ernstige pogingen om do Poolzee concurrentie aan te doen. Was Zondag het wateroppervlak slechts een bry- achtigemassa van sneeuw, kleine stuk jes ys en bevroren sphuim, waarin hier en daar knapen van schotsen ronddre ven, gisteren strekte een dicht ysveld zich uit tot 100 meter buiten de kustl Thans heeft dit ysveld zich uitgebreid tot zoover het oog reikt! Een zeldzaam verschynsel, dat het eertyds nimmer rustende zilte nat een merkwaardig stillen aanblik verleend. Zelfs het eeuwigdurende ruischen van de zee heeft thans het loodje moeten leggen tegen de schynbaar nog eindeloozer winter. HENRI HERMANS OVERLEDEN. Gisteravond omstreeks half twaalf is te Maastricht plotseling na een kor te ziekte, welke ineens verergerde in den ouderdom van goed 64 jaar over leden de bekende dirigent van het Maastrichtsch Stedelijk Orkest, Henri HERDENKING FEBRUARI-STAKING 1941. Hedenmorgen is te Amsterdam op alle gemeentebedrijven en -diensten één mi nuut stilte in acht genomen, ter her denking van de Februari-staking in heb jaar 1941. RESIDENTIE-ORKEST LAST CONCERTEN AF. In verband met kou. Het bestuur van het Residentie orkest acht het physiek en ar tistiek niet verantwoord, nog langer in een zaal onder het vriespunt te laten spelen. Het bestuur heeft derhal ve besloten in de hoop op een spoedig mildere temperatuur, de concerten in Den Haag en Leiden op Woensdag- en Donderdagavond a.s. niet te laten doorgaan. Het bestuur erkent ten volle de rechten der abonnementshouders en hoopt een weg te vinden, om in dit of het volgend'seizoen aan zyn verplich tingen jegens hen te voldoen, maar heb vertrouwt anderzyds gaarne op de me dewerking van him zyde in deze on verwachte moeiiyke omstandigheden. PROF. ROMME NAAR NEDERLAND VERTROKKEN. Prof. mr, C. P. M. Romrne, die in zyn kwaliteit van voorzitter van de K.V.P. een bezoek aan Indonesië heeft ge bracht, is hedenochtend per Skymaster uit Batavia naar Nederland vertrokken, UITKEER1NG GEIPENSIONNEERDEN AANGENOMEN. In de hedenmiddag onder voorzitter schap van den heer Woltjes gehouden openbare vergadering var» de Eerste Kamer is het wetsontwerp tot toeken ning van een uitkeering in eens aan ge- pensionneerden zonder bespreking of stemming aangenomen. MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 24 Februari, Coöp. Groen/ten.- veiling Spruiten r. 3577; peen f. 66— 67 per 100 kilo. ROTTERDAM, Veemarkt, 25 Febr, Aan gevoerd 155 paarden, 5 veulens, 515 vette runderen, 370 gebruiksvee, 17 graskalveren, 463 nuchtere kalveren, 79 sohapen en lam meren, 1 varken, 65 biggen, 315 bokken, en geiten. Kalf koelen le kw. 780, 2e kw. 650, 3e kw. 475; Melkkoeien 760, 650, 475; Varekoeien 500, 350, 275; Vaarzen 575. 450, 275; Pinken 425, 325, 225; Graskalveren, 250, 180, 100; Biggen per week 32, 27, 22. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 25 Februari. Het groote gebrek aan orders leidde klaarblykeiyk tot een Inzinking. Ko- ninkly'ken zakten onder invloed van be- trekkelyk weinig aanbod, een vijftal punten in tot 361 De industrle-aan- deelen waren alle een paar punten la ger. Ook op de scheepvaartmarkt gin gen .de koersen naar beneden De aandeelen der groote Instellingen ontmoetten eenige vraag. Nog altyd onder invloed van goede dividendver wachtingen kwamen de koerseiï op nieuw hooger te liggen. Van de suiker- aandeelen gingen H.V.A.'s een kleinig heid achteruit. Voor Rubberfondsen kwamen in hoofdzaak nominale pryzen tot stand. 'De nieuwe conversieleènlng was met een koers van 99 3/4 99 7/8 een frac tie hooger.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3