Dr Hirsckfeld bespreekt Duitschland's chaos Engeland's klacht tegen Albanië De tweespalt in den geallieerden bestuursraad te Berlijn WEERBERICHT Deelen beleefde „stéehen tijdperk" Met een enkel woord 85ste Jaargang DINSDAG 25 FEBRUARI 1947 No. 26017; LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W, Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 330 per 3 maanden; 26 cepts pe^ week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Geheel nieuwe opbouw handelsverhoudingen. Tijdens het gisteren te 's-Gravenhage gehouden congres van de Algemeene Katholieke Werkgevers 'Vereeniging heeft dr. H. M. Hirschfeld een lezing ge houden over: „Het economisch probleem Duitschland"; Hierna ging hi] in op de oorzaken, waaraan de geweldige chaos, welke thans in Duitschland heerscht, te wijten is, n.l. de totale oorlog en de voedselvoorziening. Het grootste gedeel te van de Duitsche bevolking in West- Duitschland leeft zonder agrarisch achr terland. In dit verband merkte spr. op, dat het beter zóu zijn, de verantwoorde lijkheid voor de voedselvoorziening in handen der Duitschers te leggen. Het Duitsche volk als geheel moet er voor zorgen, dat de bevolking de beschik king krijgt over den binnengehaalden oogst. Iets dat in het afgeloopen jaar niet is gebeurd, anders zou niet reeds in November j.L een voedsclcrisis zijn ontstaan. Vervolgens besprak de heer Hirsch- feid de economische beteekenis van Duitschland voor Nederland. Voor den oorlog was Duitschland een van de grootste leveranciers van industrieele producten en kolen van Nederland. De Duitsche machines en de -onderdeelen waren van vitaal belang voor onze na tionale economie. De groote waarde van het Duitsche achterlandvoor Nederland lag ver(der op den agrarisehen sector. Land- en Tuinbouw voerden hun overschotten naar Duitschland uit. Van niet te onderschatten beteekenis was het transsitoverkeer. Na uitvoerig de Duitsche economische politiek van vóór—den oorlog, welke ten opzichte van Nederland funest was, be sproken te hebben, zeide spr.: Thans is door dezen oorlog met één slag een einde gekomen aan het eco nomisch verkeer tusschen Duitsch land en Nederland. Met nadruk wees hij er op, dat, al krijgen wij straks de gróótst mogelijke medewerking van de zjjde der geallieerden, er toch geen sprake meer zal zijn van een herstel van het handelsverkeer in zijn ouden omvang. Toch meende spr., dat er nog facturen zijn, die niet uitgeschakeld kunnen worden. Duitschland is onze buurman, en wij beschikken nog steeds over de monding van den Rijn. De handelsverhoudingen tusschen de twee landen zullen evenwel geheel op nieuw moeten worden opgebouwd. BELANGRIJKE PERSPECTIEVEN Voor de Nederlandsche economie ziet de heer Hirschfeld in de toekomst be langrijke perspectieven wanneer, over eenkomstig het memorandum van de Nederlandsche regeering van November 1946, de steenkolenbasis van ons land wordt vergroot. Indien de gevraagde mijnconcessies aan,ons land worden ge geven dan kunnen'een aantal kolenmij nen binnen de Nederlandsche economi sche sfeer worden gebracht. De gevraag de mijnen produceeren 10 millioen ton steenkolen per jaar. Wel is de productie in deze mijnen thans .tot 25 van het vóór-oorlogsche niveau gedaald, maar» de opbrengst zal zeker stijgen, wanneer Ne derland de exploitatie zelf ter hand neemt. De verwezenlijking van de gestelde Nederlandsche verlangens acht dr. Hirschfeld het uitgangspunt van een verdere toekomstige ontplooiing van onze industrie. Wij kunnen niet wach ten op het herstel van Duitschlapd. Spreker achtte het voor West Europa in hooge mate ongewenscht, dat Duitsch land straks een grootconcurrent wordt voor bepaalde verbruikgoederen zooals textiel, schoeisel, karamiek e.d- Wel be pleitte hij het herstel van een zekeren welstand in Duitschland, aangezien dit onmisbaar voor geheel Europa is Een oplossing van het politieke vraagstuk in Duitschland ziet de heer Hirschfeld uitsluitend in een langdu rige geallieerde bezetting. Er moet een geheel nieuwe generatie in Duitsch land opgroeien. Een generatie welke eens en voorgoed met agressieve ge dachten heeft gebroken. Het einddoel van het herstel der economische verhoudingen tusschen Ne derland en Duitschland ziét de heer Hirschfeld slechts in een zeer verre toe komst aanwezig. Spr. eindigde zijn be schouwing met op de noodzakelijkheid te wijzen, dat wij ons in Nederland voor de toekomst duidelijk rekenschap moe ten geven, omtrent hetgeen Duitsch land ons niet meer zal kunnen geven. Nieuwe fase in Britsch- Egyptische onderhandelingen. Zonder een officieele bevestiging te geven is men te Londen toch wel van meening. dat een bericht uit Cairo, dat de regeeringen van Syrië en van Liba non hebben aangeboden haar bemidde ling te verleenen aan Engeland en Egypte bij hun onderhandelingen over de herziening van het Engelsch-Egyp- tische verdrag van 1936, waarheid be vat. Dit .zou een nieuwe fase kunnen beteekenen in de onderhandelingen, die reeds een jaar lang gevoerd zijn en de vorige maand werden afgebroken. Indien het aanbod wordt aanvaard, zou de kwestie niet meer voor den Vei ligheidsraad behoeven .te worden ge bracht. DE RUSSEN IN KOREA. Na een bijeenkomst op het Witte Huis met president Truman heeft ge neraal Hodge, bevelhebber van deAme- rikaansche bezettingstroepen in Zuid- Korea, aan verslaggevers verklaard, dat de berichten, dat de Russen in Korea troepen vormen en opleiden, eenige waarheid schijnen te bevatten. Hij voegde er nóg aan toe, dat de pogingen om het Sovjetrussische „ijzeren scherm" in Korea te verwijderen geen succes hebben gehad. De Sovjets steunen de beschuldigde. Het gezag wordt aangetast De klopjacht op Nazi-leiders Thans wordt te Londen bevestigd, dat de Britsche autoriteiten reeds sinds den» zomer van het vorige jaar de illegale Nazi-organisatie hebben geschaduwd. Wélingelichte kringen yoegen hieraan toe, dat de Britsche regeering echter eerst een maand geleden de activiteit van deze Nazi's serieus begon te nemen. Meer dan 80% van de leiders der or ganisatie is tot dusverre .gearresteerd, aldus een hooge functionaris van den Britschen inlichtingendienst. De actie duurt nog voort en men koestert de hoop, dat de overige leiders eveneens gevat zullen worden. De Brit sche functionaris voegde er aan toe, dat de organisatie zeer krachtig was en nog dit jaar den geallieerden eischen gesteld zou hebben. ONDERZEEËR ALS SMOKKELMIDDEL. Een merkwaardig smokkelaarsvervoer middel is te Lugano in beslag genomen, zoo meldt het Italiaansche blad „H Mes- saggero". Het is namelijk een eenmans- onderzeeër, die heel wat winstgevende toertjes van Como naar Lugano over het Comomeer heeft gemaakt. Er waren dap smokkelwaren, zooals vleesch, rijst, meel,, textiel, banden, horloges en tabak aan boord. Zoowel de Italiaansche als de Zwitsersche douane merkten de boot gedurende langen tijd niet op. Eindelek is zij, drie dagen geleden, door de Zwit sers in beslag genomen. Het vaartuig was £es meter lang en drie meter breed en werd „geexploiteerd" door een com binatie van Italiaansche en Zwitsersche smokkelaars. Het gerucht gaat dat ook op het Lago-Maggiore een dergelijke onderzeeër „opereert". (TJ.P.) OVERDAG OM HET VRIESPUNT. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den nacht en vroegen ochtend op verschillende plaatsen nevel of mist en strenge vorst. Overdag hier en daar overdrijvende wolkenban- ken, overigens nog vrij zonnig weer met tot om het vriespunt oploopen- de temperatuur. Vrijwel overal droog Weinig wind. 26 Februari. Zon op: 7.35 uur; onder: 18.12 uur. Maan op: 9.48 uur; (28 Februari: E.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee: 7.29 én 1946 uur. Laagste temperatuur: —5 gr. C. Met de conferentie van Moskou in het nabije verschiet heeft'de tweespalt in den geallieerden bestuursraad te Berlijn thans een zoodanig stadium be reikt, dat de vertegenwoordigers van drie der groote vier zich genoodzaakt hebben gezien hun debatten niet te be perken tot binnen het regeeringsge- bouw, doch met hun meenlngsverschil- len voor het forum van het Duitsche volk te treden. Zoo beleven we thans de dramatische situatie, dat de bezetters in een openlijken en scherpen strijd, dien zij voeren door middel van hun officieele Duitsche kranten, de autori teit van het hoogste besturende orgaan" twijfelachtig stellen voor het Duitsche volk. over welks toekomst zij binnen weinig weken zullen moeten beslissen. Dat de meeningsverschillen in den bestuursraad tusschen de Britsch-Ame- rikaansche inzichten eenerzijds en de Russische inzichten anderzijds 'zich gaandeweg meer hebben toegespitst, was reeds langeti tijd geen geheim meer. In schier elke zitting van den raad, waarin belangrijke punten aan de orde kwamen, hebben zij zich geuit zoo'n scherpen vorm, dat zelfs de officieele communiqué's hen kwa lijk konden verbergen. Deze tegen stelling vertoont zich niet alleen in het hoogste bestuursorgaan, doch evenzeer in de voor de stad Berlijn beslissende geallieerde Kommandatura, waar vaak urenlang gedebatteerd moet worden voor men tot een compromis kan ko men, dat de vereischte „eenstemmig heid" kan krijgen. De vrijmoedigheid, waarmee de Duit schers als êevolg van deze openlijke tweespalt der bezetters in him bladen kunnen schimpen en hetzen tegen de bezettende mogendheden, buiten welker onmiddellijk bereik zij Vallen, doet ver wonderlijk en ontstellend aan voor hen, die onder een Duitsche bezetting heb ben geleefd, en weten wat een tam en verborgen woord over Duitsche maat regelen beteekende. Een Britsch amb tenaar van den bestuursraad verklaar de dat5 hij zich genoodzaakt zag een aanklacht in te dienen tegen het blad „Vorwaerts" van de eenheidspartij, dat hem er valschelijk van had beschuldigd de Berlijnsche Siemensbedryven 'aan Engelsche industriëelen te verkoopen. Het kan het gezag van de bezetting niet veel goed doen, wanneer de Duit schers lezen, dat een bezettende mo gendheid geen andere middelen tegen aantijgingen van Duitsche zijde heeft dan een gerechterlijke vervolging. Engeland heft de beperkingen op de handel met Duitschland op. De Britsche Board of Trade maakt bekend, dat de beperkingen op den han del met den vijand, welke voor Britsche firma's den handel met Duitschland on mogelijk maakten, met ingang van 4 Maart a.s. zullen worden opgeheven. Naar de Board mededeelde, treedt deze maatregel gelijktijdig met een soortge lijke maatregel var Amerikaansche zijde in werking. Het ligt in de bedoeling, dat de han del met Duitschland zoo spoedig moge lijk weer langs den normalen w.eg zal plaats vinden. Een belangrijke stap in deze richting is de bepaling, dat het sluiten van contracten tusschen Duit sche exporteurs en buitenlandsche afne mers thans weder is toegestaan, De be perkingen in de nieuwe procedure zijn een gevolg van de moeilijke economische situatie in de beide zones. Zij zullen worden opgeheven, zoodra de omstan digheden dit toelaten. De nieuwe procedure betreft den In voer van goederen in het Vereenigde Koninkrijk, waaronder ooz vallen de goederen, die in Duitschland zijn ver vaardigd uit door Britsche firma's géle- verde materialen, onverschillig of de be taling in contanten of in natura ge schiedt. Voorloopig zullen uitsluitend goederen van essentieel belang uit Duitschland worden geïmporteerd, zooals machine rieën en andere onderdeelen voor de industrieele uitrusting, chemicaliën en bepaalde soorten textielgoederen. Het „token imports"-systeem zal niet wor den toegepast. De betaling der goederen, welke uit de beide zones worden inge voerd, zal in ponden geschieden. De Board of Trade deelde voorts mede dat de lucht- en paketpostdiensten en de telegraafdiensten zoo spoedig moge lijk zullen worden hersteld. Intusschen is het viermogendheden- rapport over Duitschland, dat door de vier ministers van Buitenlandsche Za ken de volgende maand te Moskou be studeerd zal worden, door de coördina tiecommissie van den geallieerdenbe stuursraad te Berlijn voltooid. Het rapport, een dik pak documen ten, onderverdeeld in 9 afdeelingen, zal heden ter goedkeuriir- door de vier ge allieerde opperbevelhebbers aan den ge allieerden bestuursraad worden voor gelegd. Het rapport omvat de volgende on derdeelen; demilltarisatie, zuivering, democratiseering, economische vraag stukken, herstelbetalingen, centraal be stuur, verplaatsing van bevolking, ter ritoriale reorganisatie (alleen voor zoo ver het de internationale grenzen be treft, daar de nationale grenzen eerst zullen worden besproken, wanneer de vier ministers bijeengekomen zijn) en liquidatie van Pruisen. Het laatstge noemde vraagstuk is reeds opgelost door besluit van den bestuursraad, zoo als generaal MacNarney, aftredend be velhebber der V. S. in Duitschland, ver leden week heeft meegedeeld. Het rapport bevat een aantal aanbe velingen voor de toekomst van Duitsch land; maar voor het overgroote deel is het rapport een overzicht van hetgeen ieder der vier mogendheden meent be reikt te hebben by het nakomen van de overeenkomst van Potsdam. Te Londen schieten de plaatsvervan gers der ministers ^zoowel inzake den vrede met Duitschland als inzake dien met Oostenrijk weinig op. Toch zal spoedig de slotzitting plaats moeten vin den! BISSCHOP VAN ALESSIO GEARRESTEERD. De bisschop van Alessio, voorloopig hoofd der apostolische missie in Al banië, mgr. Francesco Gjini, is, volgens te Vaticaanstad binnengekomen berich ten, gearresteerd. Er zijn in Vaticaan stad geen redenen bekend, welke tot de arrestatie geleid zouden hebben. p Dezelfde berichten zeggen, dat het Franciscaner klooster van Skoetari ver woest zou zijn en alle monniken gedood of gevangen genoihen. BELGISCHE ROODE KRUIS VERLEENT ONDERSCHEIDINGEN. Voor verleende hulp te Vught. De consul-generaal voor België, de heer ir. J. Dony, heeft gistermiddag in Den Bosch enkele eereteekenen uitge reikt van het Roode Kruis van België aan inwoners van Den Bosch enVught, op grond van in den bezettingstijd aan Belgische gevangenen in het concen tratiekamp Vught verleende hulp. Het eereteeken eerste klasse werd uitge reikt aan mevrouw H. Timmenga te Vught en burgemeester H. J. Loeffbur gemeester van Den Bosch, die tijdens de bezetting burgemeester van Vught was. Het eereteeken tweede klasse werd uitgereikt aan mevrouw Th. van Zin- nicq Bergman—Lefebüre te Viight en aan majoor J. de Swart uit Den Bosch. Gisteravond heeft de Veiligheidsraad het debat over Engeland's aanklacht tegen Albanië hervat. De Australische afgevaardigde, Has- luok, stelde voor een sub-commissie van drie leden te benoemen, welke de fei ten zou moeten onderzoeken en voor 3 Maart een rapport indienen De Sov jet-afgevaardigde, Gromyko, zeide dat de Britsche aanklacht allen grond mist. „Albanië werd systematisch bui ten alle beslissende kwesties inzake het vegen van mijnen gelaten en vreemde oorlogsschepen, die herhaaldelijk de Al- baneesche souvereiniteit schonden, voe ren rond in Albaneesche wateren on der, het voorwendsel mijnen te vegen". Gromyko verklaarde voorts dat de Britsche regeering de verplichtingen die het handvest der V. N. haar op legt, niet had vervuld, daar zij het Al baneesche aanbod van vorig jaar om een gemengde commissie van onder zoek te benoemen niet had aangeno men. Gromyko achtte geen bewijzen aanwezig voor de Britsche klacht en zeide geen reden te zien, waarom de kwestie in den Veiligheidsraad zou moeten worden besproken. Johnson' (Ver. St.) verklaarde de Britsche klacht overtuigend te achten en steun de het Australische voorstel voor het benoemen van een sub-commissie van onderzoek. De Poolsche gedelegeerde Michalowski stelde vervolgens voor de zaak naar het Internationale Hof van Justitie te verwijzen. Hij verklaarde, dat de Britsche aanklacht geen defini tieve bewezen bevatte, en dat er geen feiten waren, waarop de Veiligheids raad een beslissing kan baseeren. Gro myko verklaarde zich tegen de benoe-; ming van een commissie van onderzoek. Waarnemers achten het niet onmoge lijk, dat, wanneer over dit punt een beslissing moet worden genomen,' de Sovjet-Unie zich op haar recht van veto zal beroepen, daar zij reeds eer der in de kwestie Franco heeft verklaard, dat de benoeming van een commissie van onderzoek niet alleen maar een kwestie van procedure was en daarbij onderhevig aan het veto. De Britsche afgevaardigde, sir Alexander Cadogan. ontkende de aantijging van de- Sovjet-Unie, dat Engeland zijn ver plichtingen volgens het Handvest niet zou hebben nagekomen, en verklaarde, dat Groot-Brittannië onderhandelingen heeft gevoerd voor een minnelijke schikking, doch dat de houding van de Albaneesche regeering reeds dadelijk de mogelijkheid daartoe afsloot. Te vens ontkende sir Alexander, dat het vegen van het Kanaal van Korfoe zon der verlof van de internationale organi satie voor het vegen van mijnen was geschied, zooals de Russische en Pool- sche afgevaardigden eerder tijdens het debat hadden verklaard. De verdere behandeling van de zaak werd verdaagd tot Donderdag. I Spoedig Fransch-Poolsch verdrag? Modzelewski. de Poolsche minister van Buitenlandsche Zaken, heeft te Warschau tijdens een uiteenzetting aan de pers over het resultaat van zijn be sprekingen te Parijs verklaard, dat een verdrag tusschen Frankrijk en Polen waarschijnlijk spoedig, misschien zelfs voor de uiteindelijke vaststelling van de Poolsche grenzen, geteekend zal kun nen worden. Het voornaamste doel van dit verdrag, aldus Modzelewski, zal zijn het vinden van een waarborg te gen de mogelijkheid van een herleving der gevaren van Duitsche zijde. Frank rijk en Polen hebben met uitzondering van enkele meeningsverschillen over federalisatie of centralisatie, gelijk soortige zienswijzen t.a.v. Duitschland, vooral waar het betreft bescherming tegen het Duitsche gevaar en Duitsche herstelbetalingen. Frankrijk heeft er geen bezwaar tegen, dat de grenzen van Polen worden vastgesteld, zooals zij nu zijn en Polen heeft zijn standpunt inzake het Saargebled reeds bepaald. Ten slotte deelde Modzelewski nog me de, dat een handelsdelegatie zich bin nenkort naar Londen zal begeven om besprekingen te voeren over een En- gelsch-Poolsch verdrag. v Electriciteitstoewijzing in N.W. Engeland spoedig weer normaal. De Britsche eerste minister, Attlee, heeft in het Lagerhuis medegedeeld, dat met ingang van Maandag 3 Maait a.s. de industrie in Noord-West-Engeland weer op de normale wijze gebruik zal kunnen maken" van electriciteit. VEESMOKKEL AAN NEDER- LANDSCH—BELGISCHE GRENS. 12 arrestaties. In de gemeente Chaam (N.-B.) na bij de Belgische grens heeft de politie in samenwerking met den CCD, kom miezen en marechaussee een uitgebrei- den veesmokkel naar België ontdekt. Reeds zijn 12 personen in arrest ge steld o.w. een expediteur uit Chaam met zijn drie zoons. 17 paarden konden achterhaald worden bij de grens. Het onderzoek duurt voort. DE SPOORWEGEN DOEN HUN BEST! Zondag weer kolenaanvoer. Ondanks den sneeuwval hebben de spoorwegen ook Zondag j.l. het kolen- vervoer dat normaal 's Zondags stil ligt r. voor zoover noodig, uitgevoerd. Met 21 treinen werden 894 geladen ko lenwagens van de mijnstreek naar alle deelen van het land vervoerd. 100 NEDERLANDSCHE GEZINNEN NAAR URUGUAY. De regeering van Uruguay heeft goed gekeurd, dat 100 Nederlandsche gezin nen in Uruguay kunnen immlgreeren, die werkzaam zullen zijn in melkbe- drijven. HELPT DE VOGELS! De lange eh strenge winter veroor zaakt een ernstige sterfte onder de in het. wild levende vogels, zoowel onder de kleine zangvogels als onder de groote, soorten, tot wilde zwanen toe. Het hoofdbestuur van de Ned. Ver. tot bescherming van vogels doet een ernstig beroep op alle Nederlanders om den nood onder de vogels te lenigen door zooveel mogelijk te voeren, niet alleen in tuinen, dooh ook in polders, op plas sen en elders, opdat het verlies aan vo gellevens zoo beperkt mogelijk blijft. Tallooze dieven vervoerden vrachten. Niet alleen de tienduizenden motor voertuigen, die na de bevrijding opge slagen werden op het vliegveld Deelen hebben destijds aanleiding gegeven tot tal van diefstallen op groote schaal en andere geruchtmakende transacties, ook de steenen welke door de bezetters bij millioenen waren gebruikt voor den aanleg van vele kilometers weg door heide en wildernis bleken, zooals dezer dagen aan het licht is gekomen, niet veilig voor hen, die om bouwmaterialen verlegen waren of daar in de afgelegen heide plotseling een nieuwe bron voor zwarten handel ontdekten. Politiebeambten en jachtopzichters uit het ressort Otterlo viel het den laat- sten tyd op, dat zooveel karren en vrachtauto's, geladen met steenen pas seerden en toen hieraan meer aandacht werd besteed, kwam al spoedig aan het licht, dat de wTgen van het vliegveld het moe£ ontgelden. Van alle zijden kwam men op dit „paradijs" af. Het op breken was een klein kunstje en zoo werden tallooze vrachten weggevoerd. Het was ten laatste zoo, dat op menig boerenerf een tas Deelensohe steenen stond, bestemd voor - een nieuwe schuur of kleine verbouwing. Wie steenen noo dig hadr ging, niet meer naar den Rijn kant, maar naar Deelen. Het politieonderzoek bracht merk waardige dingen aan het licht; het meerendeel der liefhebbers haalde een paar duizend steenen voor eigen ge bruik, maar er waren ook elementen, die lustig handel dreven in de gesto len bouwmaterialen. Naar schatting heeft deze eigen machtige exploitatie van Deelen en kele honderdduizenden steenen aan de liefhebbers opgeleverd. Inmiddels behoort, nu de politie in gegrepen heeft, ook dit „steenen" tijd perk weer tot het verleden. Voor ver schillende Veluwenaars heeft de toe komst echter nog een onaangenanie ver rassing in petto, want het dossier ver meldt op dit oogenblik reeds de namen van vijf en vijftig verdachten en dat zijn dan niet de kruimeldieven die met een paar honderd klinkers genoe gen namen. In Engeland worden de diep ingesneeuwde spoorwegen vrij-geblazen door op goederenwagens gemonteerde jet-propelled vliegtuigmotoren. Een tweetal dezer spuiten", die met enorme kracht lucht ui ts too ten, klaar om een nieuw baan vak schoon te vegen. BINNENLAND. In het St. Elizabeth ziekenhuis te Tilburg ls overleden de arbeider J. H. van de Sandem, die tijdens de werk zaamheden ln de fabriek der N.V. Mom mes en Hunfeld met belde taeenen ln een machine geraakt was. Op Ambon werden twee collabora teurs, n.l. Mohammed Turd en Abdoellah Karlm resp tot 20 en 16 1/2 Jaar gevan genisstraf veroordeeld. Zij hielpen de Japanners bil de opsporing van ruim 200 Ambonnéesche militairen van hét K.N.IL. H.M. „Van Galen", wordt morgen tusschen 2 en 3 uur aan het Steenen- hoofd te Amsterdam verwacht. Ter voorziening in de behoefte aan petroleum zijn gisteren 30 personen over het i1s van Ameland naar Holwerd getrokken en hebben 20 vaten olie per slede overgehaald, zoodat Ameland thans weer petroleum heeft Gistermiddag had op de Neder landsche ambassade een receptie plaats ter gelegenheid van de geboorte van Prinses Maria-Christina. Be Nederlanders ln Londen hebben gisteren gezamenlijk met versohillende feestelijkheden de geboorte van Prinses Marijke gevierd. Prof. dr. lr. E. de Vries, die eenige jaren voor den oorlog buitengewoon hoogleeraar in de Economie aan de Technische hoogeschool te Bandoeng werd en behoorde tot de oprichters van „De Stuw" zal binnenkort benoemd wor den tot hoofd van de afdeeling Econo mische Zaken van het Ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen. Eenige weken geleden werden twee kinderen en een bejaarde oom bil een familie te Juttecoven het slachtoffer van kolendamp-vergiftiging. De kinderen herstelden spoedig, maar de oom. de 76- Jarige Ern Schrijen, die ln het ziekenhuis te Sittard moest worden opgenomen, is thans aan de gevolgen van deze vergif tiging overleden. BUITENLAND. Ongeveer zestig KM. ten Westen van ToklQ ls een trein ontspoord. 175 personen werden gedood en 250 gewond, In navolging van hun collega's te Charleroi hebben de winkeliers van Ber gen en uit de Borinage besloten de al gemeene staking uit te roepen als pro test tegen de orilzenpolltiek der regee ring. President Truman heeft het Amerl- kaansche congres verzocht, deelneming van de V. S. aan de internationale vluch telingenorganisatie (Iro) goed te keu ren. Daar de Iro een doeltreffende op lossing voor het probleem der verplaat ste personen in Europa aan de hand zou doen. BH ziln vertrek van Little America liet admiraal Byrd de volgende mededee- llng voor mogelijke bezoekers ln zlln me talen hub\ achter: „Dit ls een vredige plek geweest. Zij verdient het niet te worden gevandallseerd. Anders.welkoml Meer dan 1972 leeraren aan open bare scholen te'Buffalo (V. St.) zijn ln staking gegaan. ZIJ eischen hooger salaris De Californlsche republikein Ber- trand Gearhart heeft in het Amerikaan sche Huls van Afgevaardigden voorge steld. dat de regeering onderhandelingen- zal openen voor den koop van alle eilanden ln den Grooten Oceaan, Atlan- tischen Oceaan en Caralblsche Zee. welke voor de verdediging van de V S.. het Panama-kanaal en de PhilippJjnèn nood zakelijk kunnen worden geacht. Zoowel verdediger als aanklager ln het proces tegen Franz von Papen zal protest aanteekenen tegen de veroordee ling van Von Papen tot 8 Jaar dwang arbeid. Na een korte ziekte ls de medicus en psycholoog, Pierre Janet, lid van de Academie van ethische en politieke we tenschappen, 87 jaar oud, te Parijs over-* leden. Duitschersin Z.W. Afrika, die hun Zuld-Afrlkaansch of Britsch staatsbur gerschap hebben verloren of die nog niet genaturaliseerd zUn, zullen van 1 Januari 1947 af niet meer voor toewijzing van land ln aanmerking komen. Mededeelingen van Minister Vos. VOORZIENING VAN FIETSBANDEN, STEENKOOL EN SCHOENEN SPOEDIG NORMAAL. Op een te Lochem gehouden vergade ring van de Partij van den Arbeid heeft minister Vos eenige mededeelingen ge daan- Zoo verklaarde hy o.a. dat in 1949 de toestand dusdanig zal zijn ge worden, dat de uitvoer onzen invoer weer ongeveer geheel zal dekken. Maar daartoe zullen noodig zijn meer productie en grootere uitvoer. Dat kan, omdat de werklust weer aanwezig is, zooals blijkt uit de cijfers. De indus trieele productie van 1938 op 100 stel lend, was in Sept. '45 nog slechts 41, maar in Nov. '46 gestegen tofc 90, hoe wel by 10 meer arbéiders.' Deze cij fers blijven omhoog gaan. De loonen maken 7080 uit van het volksinkomen. De verhouding in deze loonopbrengst wordt voortdurend ge toetst, opdat niet langer het platteland bij de stad wordt achtergesteld. Het loon van den landarbeider, in 1940 ge steld op 100, is nu gestegen tot 243; dat van den industrie-arbeider tot 173. Be wust is het levenspeil van het platte land hoogerop gebracht. De regeering streeft er naar de rente omlaag te brengen. Ze is nu slechts de helft van die van na den vorigen oor log. Voorts is de prysstyging doorbro ken. Belangrijk is vooral hoe het nationale inkomen verdeeld wordt. De subsidie op de levensmiddelen (f5 per gezin p. week) en de belasting op de luxe voorwerpen maken dat de koopkracht van de gulden voor den kleinen man grooter wordt dan voor den rijke. De hoogere belasting op de grootere inkomens (50—80 brengt verder evenwicht in de werkeiyke con- sumptiemogeiykheden van meer of min der verdiende lieden- Daartoe werken ook mee de sociale voorziening als neergelegd in het wets voorstel van Drees voor de ouden van dagen. Ook daartoe zal van het eene deel van het volk worden afgenomen, ten einde hen te helpen, die niet vol doende inkomen hebben. Minister Vos wees er nog op, dat de voorziening van fietsbanden, steen kool en schoenen spoedig normaal za! worden. De heffing ineens plus de opbrengst van de vermogensaanwasbelasting zal nauwelijks toereikend zijn voor de ge zamenlijke vergoeding van de in den oorlog vernielde roerende en onroe rende goederen (op basis Mei 1940), uitkeering aan oorlogsslachtoffers en krijgsgevangenen en hetgeen het N.S.F. reeds aan ondergedokenen heeft uitbetaald. Naar aanleiding van deze mededeelin gen vragen wy ons af, of de visie van minister Vos voor wat de steenkool be treft, niet wat &1 te optimistisch is, ge zien de moeliykheden, waarmee de steenkoolproductie worstelt. (Red. L.D.) PRIJZEN VAN AUTORIJLESSEN. De K.NA..C. deelt mede, dat de Mi nister van Economische Zaken de prij- zen heeft vastgesteld, welke door auto rijscholen e.d. mogen worden bedongen voor het geven van ryiessen. De pry's, welke voor het geven van autorylessen en het ter beschikking stel len van een auto ten behoeve van het afleggen van de riproef ten hoogste mag worden bedongen of aanvaard, be draagt f6 per uur. Voor het volgen van autorylessen in cursusverband mag hoogstens f,3 per uur worden bedongen of aanvaard, zulks voor den duur van den geheelen curus. Voor het ge*ven van theorielessen in autokennis en verkeers regels mag ten hoogste f.2 per uur worden bedongen of aanvaard. Deze bi» schikking treedt 0 Maart as. in wer king. j-

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1