Tweedaagsch congres van «De Nieuwe Koers' Het Residentieorkest viert triomfen in Parijs Laatste Berichten Het democratisch socialisme voor de jeugd. Evenals te Amsterdam, Assen, Zaan dam en Utrecht het geval was, kwamen ook in Leiden de democratisclj-soeialis- ten, georganiseerd in de Nieuwe Koers dit weekeinde in „Den Burcht" bijeen voor een congres van het gewest Zuid- Holland, waar, afgewisseld met zang, declamatie, volksdansen en tooneel, on derwegen ingeleid en besprokenwer den, betrekking hebbende op het de- mecratischrsocialisme en de teak. wel ke de jongeren van deze richting'in de huidige wereld hebben. De presidente van het Gewest Zuid- Holland, mej, Riek Scheffer opende Za terdagmiddag dit congres, waarna ge meenschappelijke zang. declamatie door D. Ligthart Schenk, volksdansen, een schets van Heyermans en nogmaals zang voorafgingen aan een inleiding van mr. G. E. van Walslim over ..Waar om democratisch social?-me?" Ml*. Van Walsum rechtvaardigt het democratische socialisme. Het antwoord op de vraag, waarom men democratische socialisme voorstaat, wordt geheel bepaald door het persoon lijk leven, persoonlijke Inzichten en le vensomstandigheden, Spr. wilde daarom dieper ingaan op de vraag, waarom hij zelf als belijdend Christen de Partij van den Arbeid voorstond en het democra tisch socialisme aanvaardde. Daarbij verwierp spreker het bestaan van Chris telijke politieke partijen, omdat de po litieke scheidingslijnen niet samenval len met de religieuze. SöV. bepleitte eèn krachtigen steun .aan de menschen uit de Christelijke kringen, vooral aan de onderwijzers, wier moeilijkheden bij stemi aan het democratische socialisme even groot zijn als indertijd van hen, die het socigljsme beledenen tot de SDAP toetraden. Do doorbraak is ondanks alle pessi mistische uitingen en sombere voorspel lingen een feit geworden en in de uit breidingsmogelijkheden van den nieu wen geest zien de Christelijke groepee ringen epn groot gevaar, Dezelfde moei lijkheden gelden ook voor de leden uit de R.K. kringen, wier positie nog een graad zwaarder is daar de kerk zich te gen het lidmaatschap van de Partij v. d. A. verzet. Spr. zette uiteen, dat het voor* een goed Christen onmogelijk is toe te tr-eden tot de Partij v. d. Vrijheid of de CPN, daar het spel van de vrije mach ten en een democratie. die dictatuur toelaat, in strijd niet elk Christelijk be ginsel en dus onaanvaardbaar zijn Door de politieke constellatie in ons land komt de verwezenlijking van de positieve aspecten van het democra tisch socialisme slechte moeilijk tot stand, zeker zoolang deze strooming niet de meerderheid heeft, welke doorzetten mogelijk maakt. Daarom is het van zoo gi'oot belang, dat achter de P. v. d. A. een jongere organisatie staat, welke het werk steunt. Spr. bekeek vervolgen het Indonesi sche probleem en wees op de belang rijke taak. die-fle P. v. d. A. op" cultu reel gebied w t, evenals op de geva ren, welke de der .ocratie thans weer bedreigen, zooals door een herlevende volksweerb? ~rheid. De taak der jongeren in dezen tyd. In de Zondagochtenduren werden door een gedeelte der deelnemers kerk diensten bijgewoond, terwijl voor de an deren een voordracht werd gehouden door den heer H. van Woudenberg over de ontwikkelingsgeschiedenis van het Instituut voor Arbeidersontwikkeling. Na een gezamenlijken maaltijd, zang en tooneel gaf de'heer J. Voogd uit Haar lem. hoofdbestuurder van „De Nieuwe Koers", een uiteenzetting over de taak van de jongeren in dezen tijd. Spr. vertolkte de veelal vernomen meëning, dat in dezen tijd van chaos, nieuwe oorlogsdreiging, ellende, armoe de corruptie, rechteloosheid en rassen haat ieder spreken over een taak, over plichtsbetrachting en oprechtheid ydele moeite zou zijn, doch stelde daartegen over. dat in den donkeren tijd van de oorlogsjaren de besten van ons volk, die zichzelf geheel offerden, dit. deden voor het visioen van een betere wereld, een visioen dat zij helder moeten hebben gezien om daarvoor het offer van eigen leven te willen schenken. Zeker moeten wij dan dit doel zien, nu wij .wel in een moeilijken en duisteren tijd leven, doch reeds duidelijke schreden voorwaarts hebben gemaakt. Welke taak nu is daarbij voor jongeren weggelged? Ieder, die sterk van wil is en een vaste overtuiging koestert, kan daarom op zichzelf nog slechts weinig bijdragen tot verbetering van den geheelen geest der wereld, doch al dezulken tezamen vertegenwoordigen een groote macht. De groot-en der aarde, die ons lot in handen hebben, kunnen slechts handelen, wanneer zij zich' ge steund weten door de meerderheid van him volkeren, aangezien slechts werke lijke democratie stand houdt. Daarin ligt een groote taak der democratisch socialistische jongeren, die deel uitma ken van de generatie,' die eerlang de maatschappij moet leiden. Zij moeten zorgen dat dan een socialistische regee ring kan steunen op den bewusten wil van een zoo groot, mogelijk volksdeel. 'Paalt de jeugd in die teak, dat zal het socialisme voor langen tijd van de baan zijn. Deze taak is tweeledig: naar bui ten moet een zoo breed mogelijke laag het fundament worden, waarop de over heid rust, terwijl .de kern der leiding zoo krachtig mogelijk moet zijn, ter wijl in eigen gelederen, naar binnen dus. speciaal ten aanzien van dit laat ste, door zelfwerkzaamheid hoogere ont wikkeling moet worden verkregen. Er volgde op deze inleiding een uitvoerige bespreking. BOND HOOGERONDERWIJSPERSONEEL. De heer J. H. Kasten benoemd tot ee re-voorzitter. v'-'-.- i «a»« TENTOONSTELLING LUCAS VERKOREN. In Kunsthandel Ldernur. Lucas Verkoren, voorzitter van het Leidsche Genootschap „Ars Aemula Na turae", exposeert thans een 20-tal van zjjn schilderijen in den kunsthandel 1 Liernur, Zeestraat 63, Den Haag. Zijn expositie is Zaterdagmiddag ge opend door Cornells Veth, die zijn werk waardeerepd inleidde en daaraan een beschouwing verbond over het stilleven in de historie en in het algemeenhet stilleven, waaraan ook Verkoren blijk baar zijn hart verp^pd heeft. Want- niet minder dan 16 der hier geëxposeerde schilderijen zijn aan dit onderwerp ge wijd. Veth wees er o.a. op, dat Dij Verkoren sprake is van een in zijn rustig hoekje bescheiden werkend kunstenaar, die de eer pioet krijgen, welke hem toekomt. Zoo is het. Wel is waar vond Verko- ren's werk reeds op verschillende ten toonstellingen (o.a. te Amsterdam en Den Haag) erkenning, doch wij verheugen er ons over, dat aan zijn lalènt nu ein- delijk eens op ruimere schaal bekendr heid wordt gegeven. Wel is waar is hij autodidact en begon eerst op zijn 40ste jaar te schilderen, maar het is verwonderlijk tezien, hóe hij- met zijn gaven sindsdien gewoekerd heeft, zoodat dg begrenzingen van het dilettantisme verre overschreden zijn. Zijn' werk toont steeds gevoeljgen smaak~.de stillevens zijn harmonisch en inhoudsvol ep bezitte,. bii voortduring een stemmige sfeer, getuigend van be zonken ernst en innerlijke rust, welke weldadig aandoet De meestal gedempt, gehouden kleuren openbaren een zeer eigen karater en contrasteren met de felle onrust van vele moderne uitingen. In het bijzonder zij hier gewezen op de vanitas „Christuskop met schedel", Onder de vele stillevens, welke veel fijn zinnig gevonden en uitgewerkte détails bevatten noemen wij - een waarlijk su bliem bloem en-stilleventje, opvallend door de natuurlijke en vroolijker toets, voorts is er een tweetal portretten Oude man en Meisje in nun expres siviteit getuigend van mogelijkheden ook In ander genre, waardoor Verkoren zich op den duur van eenzijdigheid kan vrij waren. Wie zich, na hetgeen men van hem reeds meermalen }n de Lakenhal zag, eep uitvoerig beeld van Verkomnjs ar tistieke vermogens uil vormen Yipdt daartoe op dezè tentoonstelling ruim schoots gelegenheid s H /f)AT KOMT ER VAN. Verkeerspolitie neemt geen halven maatregel. De 23-jarige chauffeur Th, J. R^ en do"33-jarige manufacturier H. J. B bei den wonende te Mijdrecht, hebben Za terdag een "onaangenaam avontuur be leefd. dat hen van in plaats enkele mi nuten een halven dag heeft gekost, plus een procesverbaal. Omstreeks twaalf uur naderden hei den in een t auto den verkeerspost QP hét tSationspleip toen de aldaar gepos teerde agent van politie hun het stop- teeken gaf. omdat het verkepr van de andere zijde voorrang genoot. Alhoewel zi.i hieraan eerst geen' gevolg wilden ge ven en den agent duidelijk maakten .dat hii gek was" werd een oogenblik stil gehouden, maar nagenoeg op hetzelfde moment 'reed de auto vol gas in de rich ting Oegstgeest weg, waarbij de agent moeite had niet onder de auto terecht te komen. Het nummer van de auto werd genoteerd en zoo kon het gebeu ren dai de politie-auto naar Mijdrecht vertrok daai*- de twee overtreders op- haalde en naar het politiebureau te de zer stede overgebracht, waar zij tegen vier uur in den middag arriveerden. Na dat een procesverbaal wegens het niet voldoen aan de verkeersvoorschriften en beleediging van een ambtenaar in openhere functie was opgemaakt, kon hr- i-vta.1 'aavonds om tien uur weer naar huis gaan. Een duur en tijdroo- v?.nd lesje. BONKAARTEN HALEN. Voor nieuwe bon- en textielkaarten is morgen aan de beurt de letter D (tot en met Do). Voor een nieuwen schoenenbon de letters E, F, G, H, I en J (laatste stam kaart,cijfer 3, 9 of 6 of kinderen gebo ren in Februari 1932 t/m. 1946), GOUDEN pQCTORAAT. Woensdag as. zal het vijftig jaar ge leden zijn. dat ór. H. van der Kamp, geboren te Groningen, aan de Leidsche Universiteit promoveerde tot doctor in de Wis- en Natuurkunde. ACADEMISCHE EXAMENS Geslaagd voor het voorbereidend Ker kelijk examen: de heer F. Roosjes iBloe- mendaal)doctoraal examen rechtsge leerdheid: mej. A. J. Schnepper ('s-Gra- venhagè). Artsexamen le gedeelte: de heeren V. H. Haag (Rotterdam) en H. J. W. Die ben (Wassenaar)artsexamen 2e ge deelte: de heeren C. Reedijk ('s-Gra- vendeel) en J. Roosdorp (Katwijk aan den Rijn). Gisteravond is het 13-jarige meisje L. K. by het baantje glijden op het ijs van den Zoeterwoudsche Singel gevallen ten gevolge waarvan het kind den rech- terenkel .heeft gebroken. De E.HD. heeft het meisje naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. De heer J. H. Kasten. De afd. Leiden van bovengenoemden bond hield een ledenvergadering. Op deze vergadering' nam de heer J. H. Kasten afscheid als voorzitter van de afdeeling. In een gloedvolle rede me moreerde hij de 50 jaren, dat hy in Rijksdienst werkzaam geweest was en den grooten strijd, welke vooral de ouderen hebben moeten voeren om een menschwaardig bestaan voor de amb tenaren te verkrijgen. Maar ook waar schuwde hy de jongeren om actief te blijven, anders zullen, de ambtenaren weer terugvallen in de positie van voor den oorlog. Hy bracht alien dank. die met hem samengewerkt hadden, in het bijz. Mr. Van Beeck—Calkoen, die als chef van de afd. Hoogerondenvys zoo veel voor het Rijkspersoneel heeft ge daan en Mr. P. J. Idenburg tot voor kort Secretaris van Curatoren. Ook dankte hij den tegenwoordigen Secr. van Curatoren, Mr. K. Wiersma, die hem steeds bereidwillig tegemoet, is getreden by de behartiging van de bondsbelangen. Als erkentelijkheid voor alles wat de heer Kasten voor de af deeling gedaan had, werd hem het eerevoorzitterschap aangeboden. Tot opvolger van den heer Kasten werd ge kozen de heer Duk, Chef-instrument maker bij het Zoölogisch Laborato rium. Op deze vergadering sprak ook nog de heer Ravelji, bestuurslid van de Centrale van Vereenigingen van Perso neel in 'SrRyksdienst, die ook allen op wekte om actief te blijven strijden voor een betere positie van het Over heidspersoneel. ONDERWIJSCONFERENTIE. Nu in verband met de kolenschaarsch- te de scholen gesloten zyn, heeft de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Sehaïk, het initiatief genomen t-ot het houden van een zgn, onderwijscon- ferentie, welke a s Woensdag, Donder dag en Vrijdag, telkens om tien uur, in het, Trianon-Theater, dat voor dit doel geheel belangloos ter beschikking is ge-" steld, zal worden gehouden. Woensdag ochtend zal de heer Van Domburg, re dacteur van „De Tijd", spreken over „De jeugd en de film", terwijl Donder dag prof. R. Casimir zal refereeren over het leesonderwys. Voor Vrijdag staat een voordracht van den heer K. v. d. Graaf, inspecteur L.O. te Hilversum, over „Opvoeding tot verantwoordelijk heid" op het programma. Na het uit spreken der redevoeringen zal er ruime gelegenheid voor discussie zijn. Deze conferentie is vqor- alle onderwyzers en leerkrachten by het openbaar en bij zonder onderwijs toegankeiyk. Indien mocht blyken, dat deze conferentie in een behoefte voorziet en de omstandig heden daartoe aanleiding geven, zal zy worden herhaald. Ds, F W; SPRUYT VOORZITTER HERV. JEUGDRAAD. Nu ds. M, J. W. Geursen over eenigen tijd naar Ned.-Indië zal vertrekken, waardoor hy zich genoodzaakt ziet zijn functie als voorzitter van den Ned. Herv Jeugdraad neer te leggen, is ds. P. W. Spruyt, Ned. Herv. predikant te dezer stede, in zyn plaats als zoodanig be noemd. NEDERLANDSCHE BUINDENBOND. Afd. Leiden bestaat 20 jaar. De afd. Leiden van den Ned. Blinden- bond, welke in het belang der Leidsche blinden reeds heel veel tot stand heeft i mogen brengen, herdacht Zaterdag het i feit, dat zij vóór twintig jaar werd op gericht Ter gelegenheid van dit vierde lustrum werd Zaterdagmiddag in ()De Harmonie" een receptie gehouden, welke teyens als een herdenkingsvergadering was bedoeld. De voorzitter van de jubileerende af deeling, de heer Rombaut, herinnerde er iii deze vergadering aan, dat vóór twin tig jaar de blinden aan hup lot waren overgelaten. Dank zij het initiatief van den landelijken bond, die zijn bondspro- pagandist, den heer J. v. d. Berg, naar Leiden zond, werd na een vergadering in de Graanbeurs een afdeeling Leiden, aanvankeiyk met zeven leden, opge richt, Moest men zich in het begin op het particulier initiatief verlaten, waar bij spr. vooral het werk, van de Ver. tot verbetering van het lot'der blinden hoo- gelijk roemde, allengs kwam er van de zijde van het gemeentebestuur ook be langstelling voor dit werk. In dit ver band memoreerde spr. de voortreffelijke medewerking, welke men in dien tyd van den toenmaligen wethouder van Sociale Zaken, den heer J, J. van Stra len, mócht ondervinden. Een en ander heeft er toe geleid, dat vóór tien jaar de Gemeentelijke Werkinrichting voor blin den aan de Groenesteeg werd opgericht. Veel waardeering had spr. verder voor de bemoeiingen van de tegenwoordige Commissie van Beheer van deze inrich ting, in het bijzonder voor het werk van den secretaris, den heer J. H. F. Ver mond. Dank zij de besprekingen, welke met deze commissie werden gehouden, kon ook iji sociaal opzicht veel worden, verbeterd" en genieten de gehuwde blin-' den thans een inkomen van f. 28 per v/eek plus kindertoeslag. Alhoewel er nog vele verbeteringen zijn te treffen, is spr. dankbaar voor de tot heden be reikte resultaten. Mededeeling werd hierna gedaan, dat van ae 'afd. Leiden m omstreken van den Kath. Blinden- bond een felicitatieschrijven was bin nen gekomen, Een groot aantal personen heeft ver volgens gelukwenschen aangeboden. Na mens het. gemeentebestuur deed dit de burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kin schot, die met wethouder van Schalk t°r receptie aanwezig was Groote waardee ring had spr die ook overtuigd was dat het gemeentebestuur hier een prachtiee taak had, voor de voortreffeiyke wijze, waarop het werk wor^t uitgevoerd. De MEJ. L. KRUIT—DE GRAAF t heer J. A. Valk, die met den heer J. H. F. Vermond, de Commissie van Be heer vertegenwoordigde, sprak zyn waar deering uit voor de prettige samenwer king, waarnade bondsvoorzitter, de heer F. G. Tingen. de Leidsche afdeeling hul digde voor haar activiteit, waardoor zulke flinke vorderingen op het terrein van den blindenzorg zyn' gemaakt.In het byzonder richtte spr. zich tot den heer Rombaut, die van de oprichting af in het bestuur sitting heeft gehad. De heer J, C. Oostveen, die de geluk wenschen namens.de woninebouwveree- niging „De Eendracht" aanbood, stelde de jubileerende afdeeling tot een voor-r beeld aan vele andere vereenigingen. Spr. hoopte, dat in de toekomst de blin-. den, ondanks hun liehaamsgebrek, nog meer als volwaardige arbeidskrachten zullen worden beschouwd. Vervolgens voerde de bondsprop&gan- dist, de heer J. v. d Berg, het woord, die tal van herinneringen ophaalde, waartia hij aanspoorde om met fierheid van geest den strijd voort te zetten voor sociale gerechtigheid en maatschappelij ken welstand. Hierna hebben nog het woord gevoerd de heeren H. P. Panne- koek van de afd. Leiden van den Alg. Ned. Invalidenbond J. G. van Heuzen namens het Eerste Leidsche Klucht- en Revuegezelschap, Verschoor van de afd. Leiden van den Ned. Chr. Blindenbond, mevr. Sanders van Le <Sa.se ten Broek- bibliotheek In Grave en afgevaardigden van de af deelingen te Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Groningen Ten slotte heeft mej H. Hooestrafep mevr. Rombaut nog gehuldigd, die twintig jaar lang haar man tot steun ls geweest Na afloop zaten bestuur, leden en ge- noodigden aan een diner aan, waarna dit 20-jarig bestaan met een feestavond werd besloten. ZWEMVEREEN, „DE SLEUTELSTAD" Zaterdagavond hield de zwemvereni ging „De Sleutelstad" in de keurig ver sierde zaal van „Den Burcht" onder groote belangstelling van haar leden en donateurs een feestavond, die zeer ge slaagd genoemd kan worden. Er werd een zeer gevarieerd programma van muziek en tooneel, door eigen leden opgevoerd, en waarin, wat het muzikale gedeelte betreft, Jan Zwanenburg een groot werkzaam aandeel had. De voor zitter heette allen welkom dn hoopte door dezen avond de vriendschap in de nieuwe vereeniging te versterken. In het kort bracht hij de succesten van. de vereeniging naar voren o.a. het Kring- kampioenschap van O Stokkel en de Reeling van het le polozeyental Sn de derde klasse K.NZ B. De „Siéutelstadband" bracht verder de nieuwste nummers ten gehoore, die zeer in den smaak vielen. Na afloop volgde een gezellig bal. AGENDA HEDEN: SchouwburgAbonnementsvooratehing ..Arsenicum en oude kant". 8 uur nam. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 22 Februari 13 tot Zaterdag 1 Maart 8 uur waargenomen door de Apotheek Herding en Blanken, Hoógewoerd 171. tel. 20602 en de Apotheek Rëyst, 'Steenstraat 35, tol. 20136. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 20274. Mej. L. KrüitDe Graaf. In den ouderdom van 87 jaar is Za terdagmorgen na een langdurige on gesteldheid overleden mej. L. Kruit—de Graaf, sedert onheughjke tyden Ka- merverhuurster en als zoodanig een goede bekende van tallooze generaties van oud-leden van het Leidsche Stu dentencorps. Reeds sinds haar 32ste jaar verhuur de zy kamers aan studenten, aanvan keiyk in een melksalon op het Kort Rapenburg, daarna op de Beesten markt 48. Op haar 32ste jaar kwam haar man door een ongeval om het leven. Een goedhartig stadgenoot hielp haar toen aan een melksalon, waar sindsdien tallooze studentengeneraties kwamen koffiedrinken. Groote roem voor Frits Schuurman iVais onzen correspondent) De concertenreeks van het Residentie orkest in Parijs is een zéér groot suc ces geworden dat een driedeelige felici tatie waardig is. En wel, primo, aan het adres der organiseerende initiatiefne mers van dezen orkestenruil - men weet dat het Fransche Golonne-orkest. in den tüd dat Schuurman en de zynen in Parijs concerteerden, aan de Nederland sche verplichtingen van het Haagsche ensemble heeft voldaan secundo, aan Frits Schurman, die in de oogen van het Fransche publiek zich thans definitief tusschen de vermaarde orkestleiders van het internationale podium heeft ge schaard. en tertio, aan deze phalanx van uitstekende musici, die aan de veelal zeer hooge artistieke en 'physieke èischen gesteld, souver^in weerstand hebben geboden, Zoo werden den laat- sten dag bijvoorbeeld drie uitvoeringen gegeven, namelijk 's morgens twee jeugd- eoncerten welke door den dirigent met tact en inzicht persoonlijk werderj jiir geleid en 's avonds een afconnemejitsr concert welks zeer zware programma, nochtans nauwelyks van die overbelast ting iets te lijden had. Het openingsconcert had plaats onder niet heel gunstige omstandigheden. Dat was op Donderdagavond, een tydstip waarop het Parysche concertpubliek nu eenmaal niet pleegt, uit te gaan alle abonnementsconcerten worden hier door I de vier onderscheiden orkesten op het zelfde uur van den Zondagmiddag ge organiseerd. hetgeen erg onpraGtisch is maar dat nu eenmaal door de traditie aldus wordt, gewild en de gigantische Pleyel-zaal was dan ook ze^ slecht be zet' en bovendien erg koud. netgeen ma terieel en atmosferisch een waarneem baren invloed had op het spel van diri gent, en orkest. Bovendien %vpldeed hét programma, qua compositie, wefnlg' dé scherpe scheiding in twee helften - d_e eerste met muziek van Andriessen De Roos en Wagenaar en de tweede met de Tristan en la Mer bracht het Fran sche publiek byna natuurlijkerwijs tot het. trekken van qualitatleve vergeiykin- gen, die uit den aard der zaak niet ten onverdeelde profyte der vaderlandsche muziek konden worden beslecht. Dezè opmerking doet overigens niets af aar mijn zeer groote waardeering voor de wijze waarop Schuurman zijn taak als buitenlandsch gastdirigent in het algemeen vervult: hier in Parijs hgeft hy met uitzondering van een verplicht, Beethoven-programma en een jeugdconcert nog geen programma uitgevoerd waarop niet minstens één Nederlandsche componistennaam pry kt. Ën in tegenstelling met verschillende zyper Nederlandsche collega's, heeft men by hem geenszins den indruk dat "hij daarby uitsluitend aan een onvrywlllige verplichting voldoet. Schuurman is terecht van meening dat Nederland enkele componisten be zit. die meer dan nationaal-locale be- teekenis bezitten; cn verder heeft hy voldoende realiteitszin om in te zien, dat de verbreiding dier muziek over de grenzen voorloopig slechts door Ne derlandsche uitvoerende kunstenaars zal worden verricht. Of 't door dien realiteitszin komt of door iets anders moge in het midden blijven, doch in elk geval onderscheidt Schuurman hierin principieel met zyn collega's. En ook dat verdient vermelding-, De inspanning bijvoorbeeld, die de Haagsche dirigent zich getroost om de muziek van Leon Örthel een onzer, meest begaafde symphonici in en bui ten Nederland te propageeren. is volko men vrij van die wat penibeler bijsmgak welke andere buitenlandsche program ma's van Nederlandsche kunstenaars zqo vaak bezitten en waarbij een enkele va derlandsche componistennaam —als die er staat pleegt te fungeeren als wind vanger der critiek ALS SNEEUW VOOR DE ZON BÜ Schuurman heeft men als gezegd, die bijgedachten niet omdat by Hem zoo'n daad er een is van overtuiging die zelfde overtuiging waarmee dit ge tourmenteerde stuk Orthels Derde Symphonie voor werd gedragen en die het hier heerschende publieke scepticisme ten aanzien van buitenland sche noviteiten als sneeuw voor de zen deed smelten. En zoo oogstte Örthel veel meer dan het gebruikehjke succes: een ovatie waarvoor de componist, die in de zaal aanwezig was, het auditorium be dankte. Orthel is een componist, die is toegerust met een voortreffelijke orkes trale kennis in het bijzonder het tweede deel bezit enkele geniale momen ten maar die zyn groote wetenschap zelden aanwendt om een geesteiyk va cuum te maskeeren. Hij is een compo nist, die ook de toacht nog kent dei' stilte en daarmee in zijn partituur te spelen weet (ik denk aan die prachtig gevonden, door de contrabassen getrok ken geluidsstreep, waar zyn werk mee begint en eindigdt en die de muziek als het ware van de stilte begrenst. Uit die vondst reeds sprak een heel groot ta lent) Op het zelfde programma hoorde men onder meer Iberts speelsche fluitconcert dat door Jan Prins met ernst en mees terschap werd voorgedragen. Zoo heeft Schuurman hier getoond dat hij de vergeiyking met de grootste na men Toscanini. Ansermet. Munch moeiteloos kan weerstaan. En meer dan dat: vertolkingen als die van Ravels la Valse en Debussy's la Mer waarmee in het byzonder respectievelijk Munch en Toscanini hun roem hier gevestigd hebben heeft Frits Schurman een eigen physionomie en. allure geschonden, die nochtans den geest dier werken ner gens geweld aan deed: een even subtiel gevoel voor de speciale structuur dezer stukken als een typisch Romaansche zin voor haar sensueele klankschoonheid, hebben den dirigent, daarvoor bespaard. Ten gevolge van oorzaken van vqqrgl materieelen aard orkestmusici worden in Frankrijk practisch niet betaald is de Parysche melomaan wat orkestrale cultuur aangaat, niet zeer verwena. Dit is voor hem een guplementaire reden om dankbaar te zijn voor de con certen, die het Residentie-orkest onder Schuurmans leiding hier thans gegeven heeft en om dézen wensch met nog meer nadruk uit te spreken: dat het bij deze eerste serie niet moge blijven. UIT DE RIJNSTREEK LEIDERDORP. Het gemeentebestuur heeft in Broek op Langedijk 14,500 kilo groenten ge kocht, wplke op drie verschillende plaat sen in de gemeente zullen worden ver kocht. Heden zal de groenten in Broek op Langedyk worden opgehaald. Bii aankomst zal worden „rond geklonken" op welke plaatsen en op welk uur de groenten gal worden verkocht. De beschuit-met-nvulsjes-actie ten bate van de Niwin, ter gelegenheid van de biyde gebeurtenis alhier gehouden, heeft een bedrag van f.250 opgebracht. De opbrengst ten bate van de Stich ting 1940—1945 was f. 84,40. UIT DE OMSTREKEN. OEGSTGEEST Ds. Bavinck bedankt Ds. C. B, Ba- vlnck, "Gerei predikant te Voorburg, heeft voor het op hem uitgebrachte beroep, naar Oegstgeest bedankt. Partij van den Arbeid In een le denvergadering van de Partij van den Arbeid, afdeeling Oegstgeest, zyn ver schillende voorstellen besproken voor het a-s Partijcongres. Dat deze afdeeling een open oog heeft voor de vele groote probleïhen van de zen tyd, bleek wel uit deze behandelde voorstellen w.o. een voorstel Inzake de Indonesische politiek; cumulatie van ambten; de financieele regeling tus schen Ryk en Gemeente; een aanvul ling op de bestaande contributieregeling en een herziening van het Vorderings- besluit woonruimte. Bevestiging ds. D. J. de Stoppelaar als vlootpredikant In een plechtige avonddienst in de Pauluskerk had giste ren de bevestiging plaats van ds. J. D. de Stoppelaar als vlootpredikant In algemeenen dienst. Voor dezen was ds. De Stoppelaar predikant der Ned. Herv Gemeente vaij Zevenhoven (Z.H.) en daarna van Wommels (Friesland) Als bevestiger trad op dr. E, gjnmes, secretaris van de Generale Synode. Na voorlezing van 2 Timotheus 4 15 en Handelingen 27 1425 en het afleg gen van de Geloofsbelijdenis, bepaalde dr. Emmen zijn gehoor toj; de woorden uit. Handelingen 27 23, „Wiens ik ben, welke Ik ook dien", Spr. ving zijn rede aan met te wyzen op de kerk die haar taak in de wereld beter is. gaan inzien door de vlootpredi- kanten als predikant in algemeenen dienst' te bevestigen en ,zoo de band tus schen deze ambtsdragers en de kerk te verstevigen. Het ls nu de roeping om mede te Ier ven met onze militaire jeugd in 't alge meen. Dat ls nu niet alleen een overr heidsbemoeienis, maar een taak der kerk geworden. En vooral de jonge sol daten hebbe i die hulp zoo noodig. Vervolgens schetste spr. de taak van den vlootpredikant; „Het getuige zyn van Jezus Christus" cn haalt daarbij als voorbeeld aan- het dienen van Paulus, die, ook alle moeiten en zorgen voorbij ziende, voortging aan verbreiding van het Evangelie, daarby aandachtig de woorden „Wiens ik ben" want Gcd had hem verklaard „Gy zyt van my" en dat moest worden uitgedragen. De vlootpredikant moet evenals Pau lus, Zich in heel zyn leven geven, die nende de noodiydende wereld. God heeft ons geen veilige weg beloofd, maar wel een goede haven. Na dè bevestiging zong de gemeente ds. De Stoppelaar toe Ge ang 117 1. Df. Emmen heeft vervolgens den nieuwen vlootpredikant hartehjk toege sproken en» daarbij gewezen op de mooie maar moeilijk te volbrengen taak om de vele dienstplichtigen ver van huls het heerlijk Evangelie te mogen bren gen. De plechtige dienst werd besloten met Gezang 202 1 en 3. Razzia's in Britsch-Amerikaansche zone voortgezet. De Britsche en Amerikaansche in lichtingendienst in Duitachland heeft de razzia's op leden van de geheime Nazi-organisatie voortgezet. Honderden samenzweerders zyn reeds gearresteerd. Vele oorlogsmisdadigers, die tot dusver aan in terneer lng zyn ontkomen, maken deel uit van de organisatie, die vertak kingen door geheel Dultschland heeft. De Britsche eh.ef van den militairen In lichtingendienst heeft verklaard dat er geen verband bestaat tusschen het op sporen van Martin Bormann, den ver misten plaatsvervanger van Hitier. en de razzia's die thans worden gehouden. Hy was persooniyk van méening, dat Bormann niet meel' in leven was. Acht jaar dwangarbeid voor Von Papen. Het niivoringsgerechtshof heeft Von Pqpeji lot aebt jaar dwangarbeid ver oordeeld en tot verbeurd-verklaring v3Il z.ün bezit. By het vonnis ls rekening, gehouden met de 17 maanden, die Von Papen reeds in hechtenis heeft doorgebracht. Hij zal in een kamp licht werk moe ten verrichten, Van zyn vermogen zal hij slechts 5.000 mark mogen behou den. De president van het hof. Sachs, deelde mede, dat het proces tegen Von Papen 416.000 mark heeft gekost. PROF. ROMME NAAR DE „REPUBLIEK"? Naar de Republikeinsche „Berlta In donesia" meldt, is prof. Romme ultge- noodlgd een bezoek aan de Republiek te brengen. VERKLARING \AN DE PARTIJ VAN DEN ARBEID. Inzake de Linggadjati-overeenkomst. Het Partijbestuur van de Party van den Arbeid publiceert een verklaring, waarin het o.a. zegt van oordeel te zyn, dat, waar beide partijen de tekst van het Linggadjati-accoord als grondslag voor samenwerking aannemelijk ach ten, verschillen van interpretatie vair deze tekst geen onoverkomeiyke hinder paal mogen en behoeven te zyn om tot een gemëenschappeiyke oplossing te ko men. De verschillen van meening met be trekking tot de uitlegging van de over eenkomst kunnen vervolgens een on derwerp van nadere bespreking uitma ken. Het Partybestuur heeft voorts' mot genoegen er van kennis genómen dat thans ook van de zyde van de Repu bliek Indonesia, krachtens het op 14 October 1946 gesloten bestand, het be vel is gegeven het vuren te staken. Het betuigt zijn instemming met de verklaring van het bestuur van het NVV, volgens hetwelk dit bestuur het onverantwoord zou achten de voorloo pig te Linggadjati bereikte overeen stemming nog te doen mislukken op grond van prestige overwegingen, laat staan de toepassing van geweld als mid del tot oplossing aan te grypen. De ge volgen van zoodanige geweld-politiek zouden naar het oordeel van het Par tybestuur rampspoedig zyn zoowel voor Nederland als voor Indonesië. Het doet daarom een dringend be roep zoowel op Nederlanders als op In donesiërs de gedachte aan een politiek van geweld terzyde te stellen, waar noodig te bestryden e.i met kracht het streven naar een vreedzame oplossing, noodzakeiyke voorwaarde voor eeri duurzame en vruchtdragende samen werking, te steunen en te bevorderen. SPOORWEGONGELUK IN BIRMA. De posttrein van Mandalay naar Rangoon is naby Yamethin in centraal Birma ontspoord. De hoofdinspecteur van de Birmaan- sche spoorwegen heeft verklaard, dat de ontsporing aan sabotage te wyten is. Volgens officieele berichten zyn tien personen gedood en tien zwaar ge wond. AUTORITEITEN REIZEN NAAR BATAVIA. Het K.L.M.-vliegtuig, dat morgenoch tend van Schiphol naai* Batavia zal ver trekken (het betreft hier de 250e vlucht AmsterdamBatavia) zaï o.m. de vol gende passagiers aan boord hebbenden president van Oost-Indanesië Soekawati met echtgenoote en twee zoontjes, den heer M. Hameïink, minister van finan ciën van Oost-lndonesië, prof. dr. J. H. W. Verzijl, adviseur dér Commissie-Ge neraal en mr. dr. F. J. W, H. Sandber- gen, hoofd verkeerswezen van Neder- landsch-Indië en den heer K, F. Zee man, directeur van de Indische kan toren der Nederlandsche Handelmaat- schappy. VECHTPARTIJ MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Zondagavond kort voor twaalf uur heeft op den Mlerloschen weg te Hel mond een vechtpartij plaats gehad, waarvan de 46-jarige S. uit Mierlo-hout het slachtoffer geworden is. De juiste toedracht van deze vechtpartij is itag niet bekend. Voorbijgangers vonden den man zwaar gewond langs"den"wëg lig gen. Na overgebracht te zyn naar het ziekenhuis te Helmond is S. hedenmor gen aan zyn verwondingen bezweken. Als vermoedeljiken dadep werd gearre steerd G. uit Helmond. BEURSOVERZICHT. Amsterdam. 24 Februari. De effectenbeurs leed vandaag weer onder een groot gebrek aan orders en alvorens het publiek weet, waaraan het zich te houden heeft met betrekking tot de heffingsaanslagen, verwacht men niet veel uitbreiding van de affaire. Ëen bepaalde stemming viel niét aan te ge ven, De aandeelen van de groote ban ken werden wat hooger afgedaan. De toonaangevende industrieaandeelen wa ren vriji^jl onveranderd. De minder cou rante soorten waren aan den gedepri meerden kant en diverse specialiteiten zagen zich zelfs eenige punten ontgaan, ten gevolge van het aanbod van een of slechts een paar stukken, By het op maken van de rekening voor Konink- ïyken. bleek dat er een klein surplus aan vraag was, met het resultaat dat de koers punt naar boven ging. Op de Scheepvaartmarkt' waren enkele aandeelen "iets hooger, andere weer iets lager. Van Nievelt Goudriaan zagen zich een vijf-tal punten ontgaan. Cultuurwaarden waren bijna geheel ver onachtzaamd. Op de Suikèraf deeling zakten HVS, lets in. De Rubbermaxkt was geheel verlaten en ook ln Tabakken was bijna niets te doen. De omzetten op de bcleggingsmarlrt waren eveneens zeer klein.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3