Partijen in Britsch-Indië nog verdeeld De noodtoestand der Joden Nacht-express PANDA EN DE DIEF Het Leidscb Dagblad Verdwijnende rubber en booze Chineezen Export door claudestienen handel gefnuikt Kerkelijk Leven STADSNIEUWS Toch zal eenheid noodig zijn! Pandit Nehroe, de vice-president van de voorloopige Voor-Indische regeering, heeft verklaard, dat de verklaring van de Britsche regeering over Voor-Indië „een verstandige en moedige verkla ring" was. Deze verklaring, namelijk dat de uiteindelijke overdracht van de macht aan Voor-Indië niet later dan Juni 1948 zal geschieden, aldus zelde Nehroe, zet niet alleen alle verkeerd begrip en argwaan aan den kant, doch brengt ook de huidige situatie in Voor- Indië tot realiteit en geeft er een zeker dynamisch karakter aan. Nehroe zeide to hopen, dat thans de lange geschie denis van conflicten en gebrek aan goeden wil voorbij was. Een officieus commentaar van de zijde van de Mohammedaansche Liga zegt, dat do nieuwe situatie, geschapen door de verklaring van de Britsche re geering. een volkomen nieuwe behan deling vraagt op basis van twee souve- relne staten (een Mohammedaansche en een Hindoestaat)die vrijwillig sa men moeten werken in zaken van ge meenschappelijk belang Volgens dén militairen correspondent van de „Yorkshire Post" zal lord Mountbatten, de nieuwe onderkoning van Voor-Indië. tot belangrijkste taak hebben het terugtrekken van het Brit sche leger uit Voor-Indië en zal de militaire spil van het Britsche'rijk naar het Midden-Oosten worden overge plaatst met de Kenya-kolonie waar schijnlijk als hoofdkwartier. „Malakka. Hongkong, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afri'ka zullen zoodoende in een nieuwe strategischen driehoek komen te liggen", aldus de correspondent. Of dit een vergoeding zal vormen voor het terugtrekken uit Voor-Indië, trekt hu in twijfel. Verder schrijft deze corres pondent nog. dat het nieuwe Voor-In- dlsche leger helaas in opleiding of uit rusting niet paraat is om de verant woordelijkheid over den toestand in het binnenland en dan de grenzen over te nemen en dat veldmaarschalk Auchinleck met zijn staf misschien aan zal blijven om in de overgangsperiode te helpen. Volgens den correspondent van de „Times" te Delhi heeft het politieke tooneel in Voor-Indië een welhaast wonderbaarlijke verandering ondergaan ten gevolge van de verklaring van den Britschen minister-president Attlee. „Hoewel ten gevolge van deze verklaring een nieuwe geest van vriendschap Je gens de Erigelschen in kringen, die ge woonlijk achterdochtig gestemd waren over de Britsche bedoelingen, en een gevoel van opluchting kan worden waargenomen bij hen, die tegenover de meerderheid hun vertrouwen in de op rechtheid der Engelschen hebben uit gesproken, kan niet worden ontkend, dat de practische geschilpunten, waar over de partijen in Voor-Indie verdeeld zijn, onopgelost blijven." De correspon dent van de „Times" ver-wacht in de komende dagen belangrijke ontwikke lingen in de richtmg van een toenade ring tusschen dc CongrespartU en de Britsche Labourregeering. SCHEEPSBERICHTEN. Alkald. Buenos AiresRotterdam, pass. 21/2 Finisterre; Alphord. 20/2 van Rot terdam te Rio de Janeiro, naar Porto Alsgro; Amerskerk, 22/2 van Rotterdam naar Australië; Amstelstad, 21/2 van Bunder Shapur te Basrah; Barendrecht. 23/2 van Aruba te Rotterdam verw.; Ber- kel. 21/2 van Port-Gentil te Rotterdam: Clavella. 20/2 van Bombay naar Bahrein; Dclfshaven. 20/2 van Philadelphia te Bal timore; Doros. 20/2 van Curacao te New York; Egmond. RotterdamBuenos Aires pass. 21/2 Madeira; Friesland. Australië Rotterdam. 21/2 van reede Vllsslngen naar Antwerpen; Hcdel. 20/2 van Rot terdam te Earceloria: Hilversum. 21/2 te Santos (thulsr: Porto AlegroR'dam); Ittersum. Buenos AiresRotterdam, pas seerde 21/2 St Vincent (kv); Jobsha ven. 20/2 v. Cardiff te St. Vincent (kv): Jupiter 19/2 van New York te Curacao; Kellehaven. RotterdamGaboon. 19/2 v. Tabou; Kllpfonteln. RotterdamKaap stad. 20/2 te Tenerlffe; Lely. 20/2 van Rotterdam te Rlo de Janeiro, n. Buenos Aires; Noordwiik 22/2 van Sas van Gent te Vllsslngen; Oranjefontein20/3 van Kaapstad te Port Elizabeth; Prins Bern- hard, 20/2 van Portorlco te Maranhanv. Prins Willem IVv 21/2 van Antwerpen vla Alexandrië naar Jaffa; Roepat, Sydney Rotterdam. 20/2 van Fremantle; Stad Maastricht. CalcuttaRotterdam. 20'2 v. Port Said; Straat Soenda. BelraRlo de Janeiro, 20/2 te Port Elizabeth. Tarla. 18/2 van Poelóe Sambóe naar Abadan: Thorbecke. RotterdamShanghai. 20/2 van Suez, TJisadane. 20/2 van Batavia te Shanghai; Veendam. 21/2 om 16.30 v. Rotterdam naar New York; Zeeman, 21/2 om 14 30 van Rotterdam te Panama City. Illillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllill De krant voor iedereen. De winter blijft nog voortduren... Zal zonnewarmte winnen van nachtelijke afkoeling? Meer dan een volle maand heeft de wind uit den Oosthoek gewaaid. Onder invloed van de' krachtige barometerstij gingen over Frankrijk en Duitschland is de wind in ons land zwak en verander lijk geworden. Over Zuid-Oost Engeland vormde flch zelfs een afzonderlijk kerntje van hoogen druk. In midden- Engeland daalde vannacht bij helderen hemel en windstilte de temperatuur op sommige plaatsen tot 18 graden Celsius onder nul. In ons land waren do nachtelijke minimumtemperaturen sterk beïnvloed door dc bewolking. Op het vliegveld Eclde bijv., waar het steeds helder is geweest, vroor het vanmorgen vroeg 18 graden. Op andere plaatsen met over wegend bewolkten hemel, daalde de temperatuur aanmerkelijk minder laag- De plaatselijk in ons lana voorkomende sneeuwbuien hangen samen met de groote koude in de hoogere niveaux. De resultaten van de radiosondewaarnemin- gen in Engeland geven op groote hoogte extreem lage temperaturen en het be gin van de stratosfeer op ongeveer 7 kilometer hoogte. Aangezien de wind in onze omgeving zwak en veranderlijk is geworden vindt de aanvoer van lucht 'uit andere streken niet meer plaats. On der dergelijke omstandigheden kan een zwakke wind uit Westelijke richting aan de kust nog wel eenigen invloed hebben op het temperatuurverloop in verband met relatief hoogere temperatuur van de Noordzee, doch men dient te bedenken, dat ook het zeewater tot onder het NEKKRAMP IN KAZERNE SCHOONHOVEN. In de kazerne te Schoonhoven heeft zich een geval van nekkramp voorge daan. Het slachtoffer werd onmiddellijk naar de ziekenbarak overgebracht, waar hij overleden is. Alle in het kazernege bouw gelegerde militairen zijn nu ge consigneerd. STROOM VAN TELEGRAFISCHE GELUKWENSCHEN. In de afgeloopen dagen zijn in het Paleis Soestdjjk uit practisch allee dee- len der wereld telegrafische gelukwen- schen binnengekomen, o a. uit Polen, Turkije Ierland en Hongarije, alsmede een uit Rome, afkomstig van den Paus. IJSBERG VOOR DE WALCHERSCHE KUST. Een zeldzaam verschijnsel. Op de Noordzee voor de Walchersche kust drijft momenteel een ijsberg. Het gevaarte, dat eenige scheepslengten lang is, is. van Domburg uit duidelijk waar te nemen. Het ontstaan van ijs bergen in open zee is op onze hoogte een zeldzaam verschijnsel. Ingezonden Mededeeling TWEE VRIENDINNEN Zeg Marja, wat heb jij aan je hi^ld gedaan? Die is zoo mooi en gaaf. Wel, mijn schoonheidsgeheim is: Purolin voor mijn gezicht en Purol voor mijn handen. rREDIKBEUKT VOOR 25 FEBRUARI. Boskoop Chr. Geref. Kerk; 7.30 uur da. W. F. Laman van Rotterdam. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Putten (Ge pred.pl J. van Dijk te Monster; te Slledrecht (3e pred.pl.) Jac de Vries te Loplk en (vac. G. W. Kwant) J. F. Rot'n te 's-Gravenland. Bedankt voor Schlld- wolde D. Slemellnk te Oostermcor; voor Eist (U) drs. J. C. Hooykaas te Arnemul- den. Geref. Kerken Beroepen te Gotillnze E, J. Duursema, cand te Nleuw-Amster- dam. Benoemd tot hulppred te West- kapelle-Domburg A. Scheelé, em. pred. te Kapellc-B leze 1 Inge Chr. Geref. Kerk Beroepen te Baarn E. G. van Smeden te Groningen. Bedankt voor Arnhem \V F. Laman te Rotterdam- West MARKTBERICHTEN. IJMUIDEN, 24 Februari Besom mingen: KW 124 met f. 3131; KW 51 met f. 5740; KW 39 met f. 6090. KW 124 met f. 3130; KW 24 met f. 4060. Aanvoer 250 kisten versche haring en 800 kisten versche visch. Batavia. Februari 1947. (Van onzen specialen verslaggever) De handel tusschen Singapore (waar duizenden Chineesche handelaren wo nen) en Indië is vanouds een hoofdza kelijk Chineesche affaire geweest. En het einde van den officieelen oorlog bood den Chineezen een kans uit dui zenden. Vlak tegenover Singapore von den zjj een republiek, die vóór alles wa pens wilde hebben. De republiek had geen geld. maar wel rubber, die goud waard was. Singapore. Japan's voornaam ste arsenaal in Z O. Azië, dat zonder vechten door de eveneens van een over vloed aan wapens voorziene Engelschen genomen werd, had oorlogstuig genoeg. En de Chineezen wisten daar wel een en ander van te koopen. voor wat het kleinere materiaal betreft. Geen wonder dus. dat er al gauw een drukke handel ontstond tusschen de tal loze haventjes op de Oostkust van Noord-Sumatra en het schiereiland Ma lakka. De voorraad van 40.000 ton rubber, die naar schatting bij de capitulatie van Japan in Noord-Sumatra opge slagen lag. is totaal verdwenen op deze manier. En dit was rubber van Ncder- landschc ondernemingen, van 't Euro- peesche grootbedrijf, dat nooit Indo nesisch eigendom is geweest. Toen die rubber op was. hebben de Chineezen van Singapore zich tot Java gewend. Daar lag sinds het einde Van den oorlog een kleine 35.000 ton. De handel richtte zich op Cheribon. dat de belangrijkste haven der republiek op Java's Noordkust is. Maar tegelijkertijd verscherpte de Koninklijke Marine haar contróle, die hier veel gemakkelijker wa.s dan bi) de lange kustlijn van Oost-Su- matra met haar tientallen natuurlijke haventjes en den korten afstand naar den „oVerwal". zootiat de kleinste prau wen dienst konden doen. Zoo kon het gebeuren, dat den laatsten tijd ettelijke schepen, varende onder diverse vlaggen maar vrijwol steeds gecharterd door een Singapore-Chinees, voor de kust bij Che- ribon door een Nederlandsch oorlogs schip werden aangehouden en opge bracht. Blijken zij verboden waar aan boord te hebben, dan gaat de winst gevende ruilhandel niet door en is er groote kans op confiskatie (hetgeen de justitie dan verder uitmaken moet). RECHTMATIG EIGENDOM DER ONDERNEMINGEN. De Chineezen in Singapore zien zich door deze contróle dus vele^oete win sten ontgaan. Dat zll zich in nun erger nis laten verleiden tot een intensieve oampagne tegen alles wat Nederlaudsch is, gaat echter zacht uitgedrukt een beetje ver. Het standpunt van Ba tavia, zooals dezer dagen uitvoerig uit eengezet in een „regeling goederenver keer". wordt ook door geheel onbevoor oordeelde buitenlanders als volkomen redelijk en juist gekwalificeerd. Dit standpunt komt, voor wat deN re publiek en haar rubbervoorfaden betreft, hierop neer, dat de uitvoer van bevol kingsproducten wèl. die van onderne mingsproducten niet geoorloofd ls. Im mers: de ondernemingen behooren aan nlet-Indonesiërs, die wel is waar op het oogenblik niet de beschikking hebben over het product, maar desalniettemin de rechtmatige eigenaars -blijven. Dit wordt ook van officieele repu- lleke besprekingen is men het eens ge- tieke besprekingen is me nhet eens ge worden over de handhaving der pri vaatrechtelijke beginselen. Een aange zien de bevolking op Java en Noord- Sumatra geen rubbertuinen heeft, alle daar aanwezige voorraden dus onder nemingsproduct moeten zjjn, is de ge- heele ruÖberexport uit de republikein- sche gebieden op Java en Noord-Su matra verboden. Voor wat betreft de andere producten als kina. thee, koffie, suiker en tabak geldt precies hetzelfde beginsel: export uit republikeinsch ge bied slechts toegestaan, vvanneer het een bevolkingsproduct, dus niet van ondernemingen afkomstig, is. De contróle op de naleving van deze bepalingen zou heel eenvoudig zijn ge weest, wanneer de schepen uit Singa pore zich maat hielden aan het voor schrift van den Commandant Zeemacht om bepaalde aanloophaveus aan te doen. Dit gebeurde natuurlijk in den regel niet, en bovendien wordt er ontzettend ge knoeid zoowel met de papieren als met de vlag Papleren en lading van op de republiek varende schepen kloppen zel den of nooit, en meestal zegt de vlag ook niets. Zoodat practisch elki schip moet worden aangehouden: binnen de territo riale wateren voor onderzoek van lading en papieren, buiten de driemijlenzone ter contróle van de vlag. vriespunt is afgekoeld. Het gaat er dus aanvankelijk om wat overweegt: de verwarming door de zon bü brekende bewolking overdag, of de afkoeling boven de sneeuw bü helde ren hemel in den nacht. Aangezien vooral in het binnenland de nachte lijke uitstraling boven het sneeuwdek zeer aanzienlijk is, ziet het er dus naar uit, dat de winter nog zal voortduren. RUBBER VOOR. SIGARETTEN Intusschen verdwijnt er ook heel wat rubber op andere wijze dan door illegalen handel met de republiek In Palembang (Zuid-Sumatra) gaat het zelfs volkomen officieel, hoewel het een hoogst on-economische geschiedenis is, Daar wordt uit republikeinsch gebied bevolkingsrubber (plus koffie) aange bracht en uitgevoerd via Nederland- sche contróle. want dat is toegestaan. Wat daarvoor in de plaats uit Singa pore komt, bestaat echter uit artike len, die volkomen waardeloos voor den zoo hoog geroemden opbouw zijn, en wel voor het overgroote deel eigaret- ten Zoodat een man, die het weten kon, mijn onlangs verzekerde, dat het land daar door republikeinen en Chi neezen „leeggeplunderd" wordton der- het oog van de Hollanders. De han del tusschen Palembang en Singapore is in eenige. maanden tijds opgevoerd van 200.000 tot 3 millloen gulden per maand En dan is er nog het groote bevol- kingsrubbergebied in West- en Zuid- Bórneo, het eenige, maar zeer belang rijke rubberland. dat geheel onder Ne derlandsch bestuur is geplaatst. Hier werkt het Nederlandsch-Indisch Rub ber Fonds (Nirub), dat het product van de bevolking opkoopt tegen den offi cieel vastgestelden prijs en dan voor den export zorg draagt. Op papier klopt dat allemaal heel aardig, maar in de practijk komt er weinig van terecht. De kwestie is n.l„ dat de grootendeels door Chineesche handelaars bevolkte havens van West-Borneo dicht bij Singapore liggen, en dat de Straits-dollar ten op zichte van den Nlca-gulden heel wat meer waard is dan uit den officieelen koers blijkt (ongeveer driemaal zoo veel) Het ls voor de Chineezen ln Pon- tianak en elders dus heel wat voordee- llger hun rubber clandestien naar Sin gapore te brengen, dan te verkoopen aan het Rubberfonds. Resultaat: Ncderlandsch-Indlë heeft van eind November 1945 tot eind 1946 in totaal 60.000 ton rubber uitgevoerd (nog geen tiende van het vooroorlog- sche jaarcijfer). Dit was dan dc offi cieele Nifub-export, hoofdzakelijk naar de Vereenigde Staten en voor een klein deel ook naar Nederland. Daarnaast verdween driemaal zoo veel, n.l. 180.000 ton in de richting van Singapore, onofficieel! DE WERELD SCHREEUWT OM RUBBER. Vóór den tweedon wereldoorlog was rubber het. voornaamste, exportartikel van den archipel. Ncderlandsch-Indië bezat meer dan de helft van de totale oppen-lakte van alle rubberaanplantin- gen ter wereld, exporteerde meer dan 40% van de wereldproductie. Rubber was verreweg ons belangrijkste uitvoer artikel met een waarde van 38% van de waarde van den totalen export van het land. Reeds tijdens den oorlog wa ren dan ook grootsche voorbereidingen getroffen voor het herstel van den rubbercultuur. De kansen leken gun stig, want de wereld schreeuwde om het product, de Jap had weinig ver nield of beschadigd op dit gebied en hqogstens 10% van den rubberaanplant voor voedselgewassen bestemd, een rubberboom kan veel verwaarloozing verdragen zonder noemenswaard in productievermogen achteruit te gaan. en de verwerking van het product is eenvoudig, eischt weinig techniek. De na-oorlogsche gebeurtenissen heb ben alle mooie plannen in de war ge stuurd Maar als dit land uit het moe ras komt, zal dat voornamelijk dank zij de rubber zijn! Receptie „Werkmans Wilskracht". GESCHENKEN UIT BELGIte, ENGELAND EN AMERIKA. Ter gelegenheid van het negende lus trum hield de Harmoniekapel „Werk mans Wilskracht" gistermiddag in de receptiekamer der Stadsgehoorzaal een zeer druk bezochte receptie. Vele fraaie bloemstukken sierden de zaal. Voor den aanvang van deze receptie heeft de voorzitter van het jubileerende corps, de heer J. Beij. een korte toe spraak gehouden, waarin hij er op wees, dat „Werkmans Wilskracht" is voortge komen uit de arbeiders van de voorma lige Katoenfabrlek Met eerbiecr her dacht spr. het werk der oprichters, die daarbij vele moeilijkheden hebben moe ten overwinnen Nadat de heer Beij nog op de cultureele taak van het corps had gewezen, zeide hij. dat al leven wij in een tijd van vernieuwing, „Werkmans Wilskracht" er nooit aan zal denken om haar naam te vernieuwen. Tot de eersten, die hierna hun geluk- wenschen kwamen aanbieden, behoorde het damescomité, dat bij monde van mevr. Blij leven een prachtig bloemstuk overhandigde. In een zeer waardeerende toespraak huldigde vervolgens de beschermheer van „Werkmans Wilskracht", de heer W. A. Schrandt, dio door zijn echtge- noote vergezeld was, het corps, waarbij hij herinnerde aan de vele prestaties, welke WW. in den loop der tijden heeft geleverd. Onder groote instemming der aan wezigen deelde de heer Schrandt ver der mede, dat eenige vrienden van hem uit België, Engeland en Ame rika, die kort na de bevrijding in onze stad vertoefden en „Werk mans Wilskracht" hadden hooren spelen, hem hadden laten weten, dat zij op dit Jubileum in het aanbieden van geschenken niet achterwege wil den blijven Zoo was uit België de toezegging van een muziekinstru ment ontvangen, terwijl de Ameri kanen een bedrag van 100 dollar voor den aankoop van een fagot be schikbaar stelden en uit Engeland voor alle leden van het corps de partituur van Fr. Liszt „Les Pré ludes" was ontvangen. Achtereenvolgens hebben hierna de gelukwenschen aangeboden de heer J. Dragt namens den Bond van Harmonie- en Fanfarecorpsen en het Leidsch Poli- tiemuzlekgezelschapafgevaardigden van „De Post", „Nieuw Leven", „T. en D die een muzieknummer naar keuze aanboden; „Laudate Deum", de Acc vereeniging D.V.V., de tooneelvereeni- ging „De Ramskop". dr. ir. P. C. Lin- denbergh en de heer J C. J. Lamber- mont namens de vereeniging „Konin ginnedag". de heer Biesiot van de Man- nenzangvereeniging „Kunst na Arbeid", het bestuur van de Oranjcvereeniging te Oegstgeest, de heereri B de Koning. E. W. Wiehers Rollandet en C. J. van Spall namens de 3 Octobervereenigini_ en ten slotte tal van vrienden en be gunstigers van W.W. Als laatste spreker heeft de heer S- Simons, voorzitter van de feestcommissie, nog het woord ge voerd, die de leden tot een goeden club geest en nog meerdere prestaties aan spoorde. Voorzitter Beij heeft alle spre kers hartelijk voor hun woorden en ge schenken bedankt, waarna hij nog me dedeelde, dat van het personeel van Zaalberg het verzoek was ontvangen om ook als werkende leden van W.W. te kunnen toetreden. Indien dit verzoek wordt ingewilligd, zal het corps een sterkte hebben van ongeveer honderd leden. Na afloop van deze receptie bleef mea nog gerulmen tijd in vroolijke stemminf bijeen. Hedenavond worden de feeste lijkheden voortgezet met een invitatie- concert in de Stadsgehoorzaal. Sint Cosmas verlangt herstel van rechten. R.K. KAPPERS WILLEN OPLEIDING IN EIGEN HAND, De Westelijke contact-commissie van den Nederlandschen Katholieken bond van kapperspersoneel „Sint Cosmas", welke commissie ruim een Jaar geleden op initiatief van den toenmaligen Leid- schen secretaris van dien bond werd ingesteld, herdacht de werkzaamheden van het afgeloopen jaar in een buiten gewone' vergadering in de Harmonie, waar richtlijnen voor het komende jaar bekeken werden. De voorzitter der commissie, hoofd bestuurder E. M. Langezaal, heette de aanwezigen welkom en wees op het nut, dat de commissie reeds in dit eerste jaar heeft afgeworpen, o.m. door de ge groeide samenwerking en de verheffing van het beroep. Toch moet nog grooter energie worden ontplooid, vooral ten aanzien van de opleiding der.jongeren en het bereiken van al degenen, dio nog niet zijn aangesloten of zelfs het bestaan van den bond niet weten. De heer Schavemaker uit Haarlem werd benoemd tot plaatsvervangend voorzitter en de heer Jongsleger uit Den Haag tot plaasvervangend secretaris- Besloten werd den derden technischen dag, die in September zal worden ge houden, in Haarlem te doen plaats vin den. Mocht dit niet mogelijk blijken dan zal Leiden "dezen dag verzorgen. De bondsvoorzitter de heer H. M. Franken zette de richtlijnen voor 1947 uiteen, en wees er op, dat, hoewel slechts een kleine 1200 van alle 3000 RK kap persbedienden en van alle 10.000 Neder- iandsche kappersbedienden in Sint Cos mas zijn georganlséerd, deze actieve kerngroep meer gewicht in de schaal heeft gelegd bij het tót stand komen van verbeteringen in het kappersbedrijf dan de niet-georganlseerden. Zoo bracht het afgeloopen jaar mede door de acti viteit van St. Cosmas de collectieve ar beidsovereenkomst en de activeering van de vakopleiding in 30 plaatsen des lands. De samenwerking tusschen de organisa ties van werkgevers en van werknemers is goed. Sinds vele maanden is getracht een samenwerking te bereiken met de vak groep kappersbedrijven, die slechts in stand gehouden wordt om de belangen van een kleine groep geïnteresseerden te dienen, doch deze samenwerking is niet tot stand kunnen komen- aange zien zij onmogelijk bleek. Thans moeten vakopleiding en het afnemen van ex amens in eigen hand der vrije organisa ties genomen worden. Bij den raad van vakcentrales en de stichting van den arbeid werd begrip en instemming voor dit standpunt gevonden. Aan den minister van Economische Zaken werd een resolutie namens Noord- en Zuid-Holland verzonden waarin verlangd wordt dat ten spoe digste de vrije vakorganisaties worden hersteld in hun rechten ten aanzien van de vakopleiding, Na een pauze gaf de voorzitter van de afdeeling Leiden der ïCatholieke Ar beiders Beweging, de heer J. A. M. van Oijen een overzicht van het doel en stre ven der KAB, speciaal wat betreft het werk der standsorganisaties. Spr. achtte principieele organisatie in dezen tijd van uitgesproken nut, gezien de talrijke gebieden waarop bedrijf- en vakorgani satie mede bepalend optreedt ten aan zien van algemeene regels en voorschrif ten. Na deze interessante uiteenzetting volgde een levendige gedachtenwlsseling, zoodat de heer Langezaal in zijn slot woord terecht kon gewagen van een vruchtharen dag, ten bate van de nage streefde verheffing van het bedrijf en bevordering der sociaal-economische welvaart der bedrijfsgenoten. Scherpe critiek op Engelsch beleid. In Krasnapolsky te Amsterdam heeft de voorzitter van den Ned. Zionisten- bond. de heer J. van Amerongen, de 44ste algemeene vergadering van den Ned. Zionistenbond geopend met een FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 52) Hoe zit het met Fraulein Volk- mann?, vroeg Jane opeens. Die zal na tuurlijk ook in dien trein zijn. Hebt u die vergeten? Hier komt Jane aan te pas, bracht Dwight tusschen twee hoestbuien uit. Jane keek hem vragend aan. Wij hebben natuurlijk onze voor- oordeelen, zei hij. Ja, vooroordeelen zijn er nu penmaal. En een daarvan is, om als het niet strikt noodzakelijk is, vrou wen in dit avontuur te betrekken. Ten eerste gaat u morgen in de vroegte naar Garda om Fraulein Volkmann een be zoek te brengen. U zult er voor moeten ten zorgen, dat zij lang genoeg in dat vacantie-oord blijft om den express naar Basel te missen. Jane stak een sigaret aan. Zij scheen het niet te kunnen laten om voortdu rend te rooken. Haar zenuwen waren uitgeput. Eigenlijk was het leven, dat zij leidde, al heel weinig geschikt voor een jong meisje, dacht ik. Hebt u een voorstel? Nee, lieve kind. Maar ik weet, dat je vindfngi'ijk genoeg bent. Er zijn een paar mogelijkheden. En wij vertrou wen er volkomen op, dat je de beste zult vinden en gebruiken. Na een oogenblik wierp zij haar hoofd in den nek, alsof zij lederen twijfel, als die er al zijn mocht, van zich wilde af schudden. Uitstekend. En ik? bracht ik in het midden. Jij vergezelt Miss Howard naar Garda. Daar kun je haar zooveel mo gelijk helpen. Maar het belangrijkste is. dat je nergens opvalt. Je moet je uitermate rustig gedragen, tot wij weer terug zijn. Waarschijnlijk hebben we je dan nog noodig. Ik kon mijn ooren bijna niet gelooven. nog minder, omdat het juist Andrews was. die de rollen zoo vóordeelig toe wees Heel goed, zei ik en ik deed mijn best mijn vreugde niet te laten merken. Maar Andrews hief zijn korten, dik ken vinger waarschuwend op. Denk er om, Jane, ik vertrouw er op. dat je je aan de instructies houdt. Ik reken absoluut op je! Heel goed. zei ze ook, terwijl zij een weinig bloosde. Wat bedoelde Andrews met die woor den? Ik meende, de verborgen bedoelipg er van te kunnen raden- Mijn vreugde bekoelde aanmerkelijk. Het. was Dwight eindelijk gelukt zijn hoest te bedwingen. Andrews, ik ge^ loof, dat het het beste zou zijn, als wij Mencken's papieren nu meteen verwis selen. Het is belangrijk, dat zijn sper ciaal Gestapo-escorte het spoor niet op nieuw volgt Andrews knikte. Natuurlijk. Alles was al voorbereid voor je vertrek uit het land na afloop van de conferentie. Mencken Maar we kunnen je nog niet missen, totdat wij deze zaak in orde heb ben gebracht. Die kwestie met het gas zal ons waarschijnlijk nog wel eens be zighouden. Jane, wil je me alsjeblieft dien stapel blauwe papieren geven, die achter Je op het bureau ligt? Zij overhandigde hem het gevraagde, dat hij nog eens doorkeek. Alles ls in orde, behalve de pasfoto. Maar daar zal Dwight nog voor zorgen. Ik weet niet, of je een goed geheugen hebt. Mencken! maar het lijkt me niet kwaad als je de volgende uren eens ken nis maakt en vertrouwd wordt met je nieuwe persoonlijkheid. Je hebt er nog tijd genoeg voor, als je naar Garda gaat, maar het is noodzakelijk, dat Je al vol komen op de hoogte bent, als je deze plaats verlaat. Ik nam de papieren in ontvangst en begon ze te bestudeeren. Ik ontdekte, dat ik nu een Joego- slavisch burger van ELroatische afkomst zou zijn. geboren in Zrfgreb op den 4en Maart 1899. Ik heette Peter Lansdorff, had grijze oogen en donker haar. dat aan dc slapen „begon te grijzen". Maar ik bleef nog altijd een meter vijf en ze ventig lang. Uit de papieren, die bij de pas behoorden zag ik, dat ik in Italië zaken had gedaan met importeurs van hout., die hun heelen voorraad aan de regeering ter beschikking hadden moe ten stellen en er nu op aandrongen, den unport van eikenhout uit Joegoslavië te bevorderen Wat ik op de terugreis ge durende die paar dagen in Garda moest uitvoeren, bleek niet. uit de papieron, daar met deze mogelijkheid geen reke ning was gehouden. Ik was zoo verdiept in deze studie, dat ik de woordenwisseling, die zich ontspon nen had, een tijd lang nieteens hoorde. 51). De auto reed een uur lang over een kale heide, toen kwam er een kas teel in zicht en niet ver van daar stop te Joris voor een vervallen hut. „We zijn er, aardig ventje!" zei hij. „Laat ons uitstijgen en dit bescheiden stulpje binnentreden". „Ligt hier de schat?" vroeg Panda. Hij begon het nu tocli een aardig avon tuur te vinden en besloot om het ver leden maar te vergeten. „Wanneer wij dat geld eenmaal ge^ vonden hebben kunnen wij al die arme stakkers, die door Joris bedrogen zijn, terugbetalen", dacht hij. 7,De schat ligt niet hier, haha!" riep Joris. „Maar ziet ge dat luik in de grond? Tilt dat op, dan zult ge de in gang van een onderaards gewelf ont waren Panda deed nieuwsgierig wat hem gezegd werd. Och, onzin, zei Andrews met zachte stem. Het gaat er nu niet om, wie van ons beiden de zaak zal opknappen. We zijn eenvoudig alle twee verantwoorde lijk voor het slagen van het plan. De omstandigheden zullen wel uitmaken, wie het doen moet. Ik zou dat punt nu echter liever af gehandeld zien. Het licht weerkaatste in Dwight's vale oogen. Je weet. dat ik een flink portie van dat smerige goed opgedaan heb. Drie en twintig jaren loop ik nu al met de gevolgen rond Het is heel wat anders, of dat gas tegen troe pen of tegen burgers gebruikt wordt. En als dat Inderdaad klopt van die blaren, die steeds weer opnieuw verschijnen Het is niet bepaald een prettig karwei tje, maar ik verlang, dat Ik het ten uit voer mag brengen. Andrews werd kwaad en blies zijn wangen op. Hij zag er uit als een nijdige kikvorsch. Maar man, we doen het ten slotte toch niet om een of andere sentimenteele reden! Het is niet meer dan een zet in het heele oorlogsspel. Je denkt misschien, dat ik te lang uit het fatsoenlijke leven weg geweest ben. Maar ik heb - altijd behoord tot de menschen die geen verschil zien tusschen gas in je 'ongen en een kogel in je buik. Als er ian al persoonlijke motieven in het ge ling moeten worden gebracht- dan heb k nóg meer reden om woedend te zijn 0 VanRiehl. omdat hij de landmijn vol- «oid heeft, en niet omdat hij het ge- i£lm van een verbeterd, blaartrekkend is heeft gestolen. Dwight zat op zijn pijp te bijten en sk nadenkend naar den kop. En als je het wilt weten, ging An- ews verder, ik heb er niet meer gewe- nswroeging van om Von RIehl om zeep 1 brengen dan om een gevaarlijke mug 'Od te knijpen. Ter illustratie van zijn jorden drukte hij zijn breede duimen de tafel. Als iemand een ander lodslaat wordt hij opgehangen. Wat is •r dan tegen een vent ,onschadelljk te maken, die door zijn intelligentie dui zenden kan laten vermoorden en lijden? Zoo bekijk ik de zaak. Je dwaalt van de kern van de kwes tie af, zei Dwight onverstoorbaar. En dat doe je opzettelijk. Andrews, bij jou weet Je nooit, in hoeverre je zelf ge looft. wat je zegt (Wordt vervolgd). rede. waarin hij de problemen van het Joodsche volk en ln het bijzonder in Palestina belichtte, Spr- constateerde, dat vrijwel over al ter wereld het antisemitisme open lijk of in het geheim met doelbewuste vernietigingscampagnes zün activiteit weer ontplooit. In Palestina, waar de mandataris zün belangrijk estratcgi- sche positie veilig wil stellen, wordt volgens spr. evenals ln andere deelcn van het Engelsehe imperium, de tac tiek van het „verdeel en heersch" ge volgd. De noodtoestand voor de Joden duurt over bijna de geheele wereld voort: steexis meer personen ontvluchten de gebieden van Midden- en Oost-Europa, waar de prögroms weer hoogtij vieren, in de DP-kampen van Wcst-Duitsch- land een kpmmervol bestaan te leiden, Jn afwachting van de vrije emogratie naar het beloofde land. De» heer Van Amerongen oefendè scherpe critiek op het beleid van Engeland, dat in Palesti na een schrikbewind voert en op on- menschelijke wijze optreedt tegen de duizenden, die in wanhoop Europa zijn •ontvlucht om in Palestina eindelijk rust te vinden, „De Joden zullen echter niet toege ven. dit zou een neerleggen bij den ge schapen toestand zijn". Spr. zeide, zich te verheugen over de toelating door de Nedcrlandsche regeering van 500 kinderen uit DP- kampen in Duitschland. Hü verwierp de vestigingsplannen in Suriname, rlie volgens hem „gewijzigde Musscrt- planncn" zijn.: De Surinamers en Jo den zijn er niet in gekend. De oplossing ligt, volgens den Bond, uitsluitend in de vestiging van een vrij en Joodschen staat in het Joodsche land. Daarom moet volgens sprekers overtuiging, de instelling der Nederland- sche Joden steeds positiever op die yes- tiging gericht worden en moet het besef groeien, dat buiten Palestina geen Jood sche gemeenschap nog levensvatbaar heid kan hebben, wat in zekeren zin een distancieering van de bevolking der gastlanden moet inhouden. Na uitvoerige bespreking werd o.a. een motie aangenomen, om een beroep te doen op de Ned. regeering om bü de a.s, behandeling van het Pa les t ina vraagst uk jn de algemeene vergadering der Ver. Naties op te ko men voor een onverzwakte handha ving der in het Palestina mandaat erkende rechten van het Joodsche volk op Palestina en aldus mede te werken tot een terugkeer van het Joodsche volk naar dit land en zijn snelle en doelbewuste ontwikkeling tot een Joodsche staat.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2