Onze koopvaardij-vloot groeit gestaag Montgomery's strategie voor ons land juist geacht Verwoestingen moesten voorkomen worden WEERBERICHT Geheime Nazi-organisatie ontdekt Met een enkel woord 85sté Jaargang MAANDAG 24 FEBRUARI 1947 No. 26016 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 36 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Generaal-majoor Sir Francis de Guin- gand, die veldmaarschalk Montgomery's chef staf wa-s sinds deze het bevel over het achtste leger overnam totdat de Duitschers zich aan de Oostzeekust overgaven, heeft zijn persoonlijke oor logsherinneringen gepubliceerd in een boek, dat getiteld is „Operation Vic tory". De Guingand verklaart ter verde diging van Montgomery's strategie in Noord-West Nederland: „Hy was, zeer terecht, volslagen tegen het onderne men van actieve operaties voor de be vrijding van Noord-West Nederland. Indien wij n.l. een campagne in dit gèbied zouden uitvoeren, zou het succes van onze operaties over den Rijn in gevaar, worden gebracht, daar de voor dat doel noodige reserves zouden moe ten v/orden gebruikt. Voorts wisten wij, dat de vijand gereed stond Nederland onder water te zetten om onzen op- njarsch te belemmeren en een dergelij ke' actie zou Nederlamd's economischen wederopbouw met jaren vertraagd heb ben". Guingaud's „Operation Victory"- „Een andere factor, waarmee wy rekening hadden te houden, was de verwoesting, die een dergelijke opera tie zou veroorzaken. De Nederlandsche steden zouden door bommen en gra- naatvuur worden plat gelegd, daar onze troepen allen steun noodig zou den hebben, dien wij hen konden ge ven. Er is geen twijfel mogelijk, dat de juiste tactiek werd gebruikt, welke de snelste beëindiging beteekcnde voor het lijden van het Nederlandsche volk. Maar tok deze tactiek is niet zonder strijd besloten. Terwijl de druk op Montgomery om de Duitschers in Nederland aan te val len op zijn sterkst was, bracht de Ne derlandsche minister-president een be- Nu een gascrisis in Engeland. Door liet Britsche ministerie van brandstof- en energievoorziening is me degedeeld, dat, terwijl de electriciteits- positie begint te verbeteren, een nieuwe crisis, namelijk gebrek aan gas. jgaat dreigen. Op de verbruikers is een drin gend beroep tot zuinigheid m de eerst komende 48 uren gedaan. Een keizerlijke gift Keizer Hirohito zal 90 percent van zijn vermogen als een speciale belasting aan den staat geven, aldus werd door het keizerlijk hof bekend gemaakt. De bezittingen des keizers worden geschat op 3711 millioen yen. dat is ongeveer een tewart milliard dollar. (U.P.). bezuiniging op staats uitgaven in belgië. „Le Soir" meldt, dat de Belgische re geering haar politiek van bezuiniging op de staatsuitgaven, welke zü ingeluid heeft met de vermindering der subsidies voor de steenkolenindustrie. voortzet en dat Zij besloten heeft de begrootingen der ministerieele departementen voor 1947 te herzien, ten einde ale mogelijke besparingen te bewerkstelligen. Men verzekert ons, zoo voegt het biaci er aan toe, dat verscheidene begrootin- gen zullen herzien worden en dat aue credieten die niet absoluut noodzakelijk zijn. geschrapt zullen worden. communistische oproep voor een gecentraliseerd duitschland. De Duitsche communistische leider Wühëlm Pieck, voorzitter van de socia listische eenheidspartij, heeft in een radiorede een oproep gericht tot alle politieke pai-tij en en vakbonden in Duitschland voor gezamenlijk beraad over het voorstel van de eenheidspartij tot het houden van een volksstemming over de vorming van een Duitschen een heidsstaat •met een niet gedecentrali seerd bestuur. DAGORDER VAN STALIN. .Generalissimus Stalin heeft een dag order aan de roode strijdkrachten uitge vaardigd ter gelegenheid van den 29en verjaardag dier strijdkrachten. Daarin brengt Stalin de prestaties der strijd krachten in herinnering. De eenheid van het Sovjet-volk is nu bevestigd door de overwinning van het blok van commu nisten en partijloosen tijdens de recente verkiezingen. „Dit beteekent, dat de eenheid van de Sovjèt-gemeensohap onverwoestbaar is en dat het geheele Sovjet-volk hecht ge schaard staat rond zijn regeering en de communistische partij, en vastbesloten is te vechten voor de verdere ontwikke ling van zijn geliefde vaderland". De order onderstreepte voorts het be lang van een goede discipline en een hoog plichtsbesef. 's NACHTS ""TRENGE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijke sneeuwbuien. Veranderlijke wind, In den nacht op vele plaatsen strenge vorst. Moreen overdag meest lichte vorst. 25 Februari. Zon op: 7.37 uur;, onder: 18.11 uur. Maan op: 9.41 uur; onder: 23,32 uur (28 Febr.: E.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee6.52 en 19.08 uur. Laagste temperatuur: 6 gr. C. zoek aan de Guingand op het algemee- ne hoofdkwartier. „Ik verklaarde de situatie"., aldus gaat de Guingand in zijn boek'verder, „maai- gaf hem geen hoop op een spoe dige bevrijding van de rest van zijn land. Toen ik hem in het kort. uitlegde, wat dergelijke operaties voor verwoes tingen zouden kunnen veroorzaken, scheen hij eenigszins teleurgesteld te zijn en Ik kreeg den indruk, dat hij had verwacht, dat de soldaten er zouden kunnen vechten zonder zijn geliefd land te beschadigen". Gedurende een bezoek, niet lang hierna, aan het opperste hoofdkwar tier, werd aan de Guingand een docu ment getoond, waarin een beschuldiging van ons hoofdkwartier en van mij per soonlijk vermeld werd, dat wij niet vol doende rekening hielden met het ge vaar, dat de Nederlandsche bevolking bedreigde. Ik was hiermee alles behalve ge vleid, want wy hadden hard ten be hoeve van het Nederlandsche volk ge werkt en Montgomery's tactiek was toch zoo volkomen logisch. Het was daarom voor ons een aanzienlijke ge noegdoening, dat de Nederlanders, toen het einde gekomen was, royaal waren in hun erkenning, dat wij dit moeilijke probleem juist hadden op gelost". Hulde van het Indische leger. AAN HET PRINSELIJK PAAK. Zaterdagmiddag om 12 uur heeft Z.K.H. Prins Bernhard in het Paleis Soestdijk eenige afgevaardigden van het leger in Indië ontvangen, die in opdracht van den Legercommandant Generaal S H. Spoor namens zijn wapenbroeders in de tropen het Prin selijk Paar bloemen kwamen aanbie den als blyk van him eerbiedig me deleven met het nieuwe geluk, dat het Prinselijk gezin ten deel is ge vallen. Kolonel "C. H. J. F. van Houten, ad judant-generaal van het leger in Indië, vertolkte de warme genegenheid en de groote aanhankelijkheid, die de troepen in Indië voor de Prinses en den Prins gevoelen. De toevallige aanwezigheid van deze le den van 't Nederlandsch-Indische leger, zoo zeide hij, verschafte hem het bij zondere voorrecht, het Prinselijk Paar de gelukwenschen aan te bieden van alle officieren én manschappen van het Koninklijk Nederlandsch-Indische leger en de Koninklijke Landmacht in Ne- derlandsch-ïndië met de jongste blijde gebeurtenis op het Paleis.' Prins Bernhard dankte de leden der deputatie ten slotte hartelijk voor deze geste, die 'hij zeide zeer op prijs te stel len. SJAHRIR NAAR MALANG. Sjahrir is met eenige ministers naar Djogja vertrokken, om vandaar naar Malang door te reizen, waar zij de a.s. vergadering van het KN.I3., welke, ge lijk bekend, op 25 dezer aanvangt, zul len bijwonen. Dertig schepen worden uit Amerika gehaald. (Van onzen specialen verslaggever) Men zegt, dat er met twee kapiteins op één schip altijd moeilijkheden komen, maar tegen één-en-dertig bestaat bij hen, die het weten kunnen, blijkbaar niet het minste bezwaar! Inderdaad wa ren er 31 gezagvoerders op de „Tabin- ta", die Zaterdagmiddag van Rotterdam i;aar Amerika vertrok en mèt hen waren er nog ongeveer een duizendtal zeelie den van lageren rang. De „Tabinta" van de maatschappij Nederland werd in 1942 te San Francisco omgebouwd tot troe pentransportschip en is als zoodanig nog steeds in gebruik geweest, den laatsten tijd om Hollandsche soldaten naar Indië te brengen. Ditmaal echter gaat de reis naar Amerika, waar niet minder dan dertig schepen liggen te wachten op hun bemanningen om onder de rood-wit- blauwe vlag de zeeën te bevaren en bij te dragen tot Holland's glorie. Het zijn schepen, welke in den loop van het-vo rige jaar door de Nederlandsche regee ring zijn aangekocht uit de surplus ton nage der Amerikaansche koopvaardij en nu meerendeels toor onze groote maat schappijen in de vaart worden gebracht, met uitzondering van een aantal Li- berty-schepen, die rechtstreeks voor de regeering varen. De heer Van Popta, vertegenwoor diger van het Directoraat-Generaal voor de Scheepvaart, noemde deze gebeurtenis Zaterdagmiddag een unicum in de geschiedenis onzer koopvaardij. Heelemaal juist is dat evenwel niet, want ook op 7 Decem ber 1.1, js met de „Weltevreden" een dergelijk transport vertrokken, een gebeurtenis, welke, merkwaardig ge noeg, aan de aandacht van het Di rectoraat-Generaal is ontsnapt...! Uitgeleide gedaan door een groot aan tal verwanten en kennissen rijn dan nu ook Zaterdag weer duizend Nederland sche zeeheden van de Lloydskade ver trokken naar New-York, waar rij tijde^. amnestie in polen. Het nieuwe Poolsche parlement heeft, een amnestiewet aangenomen. Volgens offlcieele cijfers zullen 45.000 personen onder deze amnestie vallen, van wie 25.000 personen onmiddellijk in vrijheid zullen worden gesteld. Doodvonnissen zullen onder deze nieuwe wet tot 15 jaar gevangenisstraf worden veranderd. lyk onderdak zullen worden gebracht, omdat natuurlijk niet alle dertig schepen direct en gelijktijdig voor hun nieuwe reis zullen starten. Binnen niet al te langen tijd zal onze koopvaardij-vloot, die reeds thans .op 80 pet. der voöroor- logsche tonnage is gebracht, evenwel weer een zeer beduidende versterking hebben ondergaan en daarmede zal dan ongeveer 85 pet van het totaal van vóór den oorlog rijn bereikt! De groep van schepen, welke nu in New-York zal worden overgenomen, be staat uit 10 vaartuigen van elk 7600 B.R.T. (n.l. flrie voor de Holland-Ame- rikalijn, drie jvoor de regeering, twee voor de Ver. Ned. Scheepvaart-Maatschappij en één zoowel voor de maatschappij Ne derland als voor Van Nievelt Goudriaan en Co), drie schepen, welke ongeveer de helft kleiner rijn voor -de Kon. Nea. Stoomboot-Maatschappij en 17 Liberty- schepen van omstreeks 7100 B.R.T. De Liberty-schepen zijn alle van het bouwjaar 1943, de andere van '44 of '45. MAATREGELEN IN GRIEKENLAND. De Grieksche parlementaire commis sie vaA justitie heeft het wetsvoorstel van de regeering, waarbij organisaties, wier streven gericht is op vernietiging van het gezag van den staat, venboden worden, goedgekeurd. Volgens het wets voorstel is de regeering gemachtigd om b.v. de rechtsche „X-"-organisatie en andere, die ten doel hebben de commu nisten te bestrijden, te ontbinden Ook het wetsvoorstel tot een revisie van alle deportatie-orders, die tot op heden zijn uitgevaardigd, werd goedgekeurd.Hier bij is het ministerie van openbare orde tevens gemachtigd om ieder nieuw.de portatiebevel te annuleren of op pe schorten. Vóór de volgende week Woensdag zal de commissie een wetsvoorstel aanvaar den, waarbij amnestie verleend wordt aan alle guerillastrijders, die binnen een maand hun wapens inleveren. DE SOVJETS BLIJVEN BIJ HUN MEENING. Molotof, de Sovjet-minister van bui- tenlandsche zaken, heeft generaal Marshall, zyn Amerikaanschen collega, medegedeeld, dat diens antwoord op de Russische protestnota over de verkla ringen over de Russische buitenlandsche politiek van Acheson, den onderminister van buitenlandsche zaken, „niet over tuigend" is. Hij voegde er aan toe, dat „de Sovjet- regeering van dezelfde meening bleef als vroeger". GUNSTIGER SITUATIE IN INDIË? Een Nederlandsche militaire woord voerder deelde Zaterdag mee, dat vol gens de binnengekomen ranorten de si tuatie op Java over het algemeen gun stig is geweest, terwijl de rapporten van Sumatra thans eveneens gunstiger lui den. Te Semarang zijn besprekingen met een Indonesische delegatie begon nen. welke in een goede sfeer verliepen. BESPREKINGEN TE SINGAPORE. Inzake incidenten te Palembang. Een Nederlandsche commissie, samen gesteld uit leden van het kabinet van den luit.-gouverneur-generaal en func- tionnarissen van het departement van Economische Zaken, is uit Singapore teruggekeerd na met de Britsche en Chineesche autoriteiten besprekingen te hebben gevoerd over de incidenten, wel ke onlangs te Palembahg voorgevallen zijn en slachtoffers onder de Chinee sche bewoners van deze stad. hebben ge maakt. De maatregelen van de Ned.-Indische regeering van 29 Januari betreffende den im- en export van Ned.-Indië zyn eveneens onderwerp van bespreking ge weest. Ten aanzien hiervan heeft de com missie er den nadruk op gelegd, dat die maatregelen ten doel -hebben de producten van de wettige bezitters op Java en Sumatra te beschermen en men daarmede niet den handel met het buitenland wil verhinderen. Thans worden ln samenwerking met de Britsche autoriteiten nieuwe veror deningen uitgewerkt. SOEKAWATI LUNCHT MET GROOTMEESTERES DER KONINGIN Gistermiddag heeft de grootmeesteres der. Koningin, mevr. C. N. baronesse van Tuylljvan Serooskerken, in hotel Vieux Doelen te Den Haag een lunch aange boden aan den heer en mevrouw Soe- kawati. Aan de lunch werd o.m. aan gezeten door jhr. mr. F. Beelaerts van Blokland, vice-president van den Raad van State, 'mr. J. A. Jonkman, minister van Overzeesche Gebiedsdeelen en me vrouw Jonkman; voorts schout bij nachs N. A. Rost van Tonningen, hoofd van het Militaire Huis van H.M de Ko ningin en mr. G. D. C. baron van Har- denbroek, thesaurier van H.M. de Ko ningin. PARLEMENTSZITTING OOST-INDONESIË UITGESTELD. De zitting van het voorloopige Oost- Indonesische Parlement, welke op 1 Maart te Makassar zou plaats hebben, is uitgesteld wegens huisvestmgsmoei- lijkheden. 70.000 Amerikanen komen. DEVIEZENWINST VAN 7 i 10 MILLIOEN. In aansluiting op vorige berichten in zake de komst van Amerikanen dezen zomer naar ons land, vernemen wy, dat de heer Loüis Celly van de American Express Company, die eenige dagen te Amsterdam vertoeft, medegedeeld heeft, dat zeventig duizend Amerikanen binnen kort West-Europa zullen „doen". Aangenomen wordt, dat Nederland hierdoor een deviezenwinst van zeven tot 10 millioen gulden zal maken. DE HOUDING VAN TSJECHO-SLOWAKIJE. In een vraaggesprek met een verslag gever van radio-Praag heeft Jan Ma- saryk. de Tsjecho-Slowaaksche minis ter van buitenlandsche zaken, verklaard dat vereenigd toezicht op Duitschland! door de groote mogendheden, eventueel met behulp van ander naburen van Duitschland, noodzakelijk was. Masarljk zou gaarne zien, dat Duitschland weer zijn plaats innam in de familie van Europeesche volkeren, doch hy zeide op het oogenblik nog geen vertrouwen in Duitschland te hebben. Masarftjc verklaarde verder, dat het initiatief van Fransche zijde tot het sluiten van een verdrag door de Tsje- choslowaaksche regeering met warmte was ontvangen.. Hij voegde er aan toe, dat Tsjecho Slowakye ook tot overeen komst zou willen geraken met Bulgarije Roemenië en andere landen. Het was bij' toeval, aldus verklaarde hij, dat de be sprekingen-met Frankrijk waren begon nen juist aan den vooravond van de conferentie van Moskou, en tezelfdertijd als de Britsch-Fransche onderhandelin gen. Men moest achter dit toeval geen verborgen motieven zoeken. Vele arrestaties. Duizenden Britsche en Amerikaan sche leden van den inlichtingendienst hebben Zaterdagnacht de leiders van een geheime Nazi-organisatie over vallen. Een van de doelstellingen van de organisatie was „de landen van Europa aan te voeren tegen de Sov jet-Unie", aldus het Britsche hoofd kwartier. De organisatie zou in alle vier be zettingszones van Duitschland verspreid zyn en gedreigd hebben „een vernieti gend nieuw wapen" (wellicht 'n bacterio logisch wapen) tegen de geallieerden te gebruiken, indien deze zouden weigeren haar eischen in te willigen. Deze eischen zouden zijn: 1) Herstel van de Duitsche militaire macht; 2) Vrylating van Duitsche militairen uit intemëeringskampen 3) Onmiddellijke vorming van een centrale Duitsche regeering. op totali taire leest geschoeid. Voorts: onmiddellijke beëindiging van de ontmanteling van oorlogsindustrieën voor herstelbetalingen: ,het stopzetten van den steenkooluitvoer; herroeping van de socialisatie der voornaamste in dustrieën en de onmiddellijke restitutie van Silezië en Oost-Pruisen. De leiders van de organisatie, meest voormalige leden van de SS, warén be zig het herstel van het totalitaire re giem in Duitschland voor te bereiden, aldus een Britsche woordvoerder, toen deze groote razzia's htm beweging plot seling vernietigden. De razzia's zijn in nauwe samenwer king met de Amerikanen uitgevoerd. De Russen en Franschen waren van de plannen op de hoogte gesteld, opdat zij een dergelijke actie ook in hun zones zouden kunnen nemen. Gearresteerd zijn: dr. Rolf Wilken- ning, een SS-officier en vooraanstaand lid van den Duitschen inlichtingen dienst. Hij was de oprichter van de „Koelner Kreis", een organisatie van voor den oorlog, die zich toelegde op penetraties in Nederland en België en het aanknoopen. van betrekkingen met de Belgische rexisten van Leon Degrelle Brigade-commandant der SS, Schim- melphing, een van Hitler's jeugdleiders in Polen. Kolonel Kling, voormalig com mandant van de SS in het gebied van Kassei en Hessen en later bevelhebber van het tweede pantserregiment der S S., Generaal-majoor der SS, El- lersich, een der voornaamste leiders, die door de Amerikanen te Fulda werd ge arresteerd. terwijl zijn vrouw door de Britten in Hamburg werd opgepakt. De Britsche zegsman zeide ten slótte nog: „Naarmate de uitwerking van de militaire nederlaag minder wordt, den Duitschers meer vrijheid verleend en de sterkte van de bezettingsstrijdkrachten gereduceerd wordt, moet steeds meer gelet worden op revolutionaire bewe gingen in welken vorm ook. Dit is de taak van den inlichtingendienst van de bestuurscommissie en verklaart, waar om het noodzakelijk is een geschikt corps van geroutineerde ambtenaren van dezen dienst te handhaven. Zoo lang zulk een corps bestaat, ben ik vol vertrouwen, dat wij in staat zullen zijn revolutionaire organisaties te ontdek ken en onschadelijk te maken, voordat zij gevaarlijk kunnen worden". Piepzei de muis in den hoorn! Dezer dagen zou een harmonie- corps in de omgeving van Almelo eenige nummertjes ten beste ge ven. Alles ging goed. doch een van de „bassen" bleek niet mee te kun nen komen. Hij staakte zijn spel een oogenblik, tot ieders verbazing kwam uit' de hoorn plotseling ieen hoog piepgeluid. De verbouwereer de muzikant draaide zijn instru ment open en onder groote hila riteit kwam er een muisje te voor schijn. dat kennelijk eenige be nauwde oogenblikken had beleefd! VERLIEZEN DER NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De Regeering maakt tot haar leed wezen bekend, dat in de afgeloopen we ken de navolgende verliezen zyn ge leden Koninklijke Marine: marinier 2e klas se OVW, C. v. d, Pijl, afkomstig uit Nieuwendyk. Gesneuveld op 5/2/1947 te Soerabaja. Koninklijke Landmacht: soldaat H den Hartog, van 2-7-R.I., afkomstig uit Noordeloos. Gesneuveld op 10 Febr. 1947 te Semarang. Soldaat le'klasse N. C. L. Gemmeke, van 1 R.S., afkomstig uit Maastricht Gesneuveld op 14/2/1947 te Semarang'. Soldaat S. Klaassen, van 1 R.J., af komstig uit Schaesberg. Gesneuveld od 15/2/1947 te Padang. Soldaat M. A. Cornelissen, van 2-6 RX, afkomstig uit Woensdrecht. Ge sneuveld op 15/2/1947 te Semarang. Korporaal J. van 'tWout, van R.OX-. 1-R.L, afkomstig uit Hoogeveen. Ge sneuveld op 15/2/1947 te Medan. Soldaat H. Kroon, van 2-6 RX, af komstig uit Papendrecht. Gesneuveld op 15/2/1947 te Semarang. Thans is definitieve bevestiging ver kregen, dat de volgende inzittenden van de Mitchell-bommenwerper, die op 2 'Juli 1946 een noodlanding bij Pakenbaroe moest maken, ten gevolge van extre mistisch mitrailleurvuur, $jn gesneu veld: Res. kapitein KLV. Vliegerwaar- nempr J. L. M. Theunissen, afkomstig uit Vught: soldaat-leerling-radiotele grafist Mil. L. V. J. G. Kisman, af komstig uit Gouda; adjudant onder officier Mil.-administratie M. Sonnëveld, afkomstig uit 's-Gravenhage; militie sergeant J. C. van der Tuyn, afkomstig uit Leiden. Lord Louis Mountbatten. de nieuwe onderkoning van Britsch-Indië, met zijn echtgenoote. Spoedig zullen zij de Engelsche sneeuw ruilen voor de tropische hitte van het rumoerigste deel van het Britsche imperium BINNENLAND. Zeer binnenkort kan de afschaffing van visa voor Zweden verwacht worden. Zweden is er zeer op gesteld buitenland sche toeristen te ontvangen, speciaal omdat het hiervan eeh betere onderlinge verstandhouding tusschen de volkeren verwacht. De minister van Justitie heeft een bezoek aan de mijnstreek gebracht om een ruimere tewerkstelling van politieke delinquenten in de mijnen te onderzoe ken, in het belang van een hoogere op voering der kolenvoorzJening in. ons land. Op het oogenblik zijn 2500 politieke delinquenten in de mijnen werkzaam. Tegen den Japanschen oorlogsmis dadiger Nlsjiura, die tijdens de bezetting commandant van de gevangenis te Sian- tar (Sumatra) was en persoonlilk ver antwoordelijk gesteld wordt voor den dood van 250 gevangenen, is de dood straf geëischt. Op den Rijksweg door het Gooi on der Bussum is de 60-jarlge boekhouder van het daar gevestigde Blindeninstituut de heer -W. F. Schoemeyer door een uit Amersfoort komende trawler overreden en gedood Op de boerderij van G. v. d. Linden aan het Kruispad te Brakel heeft een achtjarige koe het leven geschonken aan drie kalveren. Zij hebben een normaal gewicht en verkeeren. evenals de moe der, in een uitstekenden gezondheidstoe stand. De Nederlandsche regisseur Joris Ivens. bekend door Avant-Gardefilms als ..De Brug" .Regen" en „Zuiderzee" en later door documentaires als ..Spanish Garth" en „The 400 million" is uit Amerika te Amsterdam gearriveerd. De 42-jarige G. A. van L. uit Rot terdam is bij het opruimen van sneeuw op een achter zijn woning gelegen plat uitgegleden en door een daklantaarn ge vallen. waarna hi1 op de vijf meter lager gelegen vloer van een garage terecht kwam. Hij werd zoo ernstig gewond, dat hij tiidens het vervoer van den G.G.D. naar het Ziekenhuis aan den Coolsingel overleed. Bil den landbouwer W. Anker te Oost-Kapelle hebben de duiven ondanks den strengen winter al in Januari hun nest gemaakt. Dezer dagen kwamen de Jongen reeds uit het el. In het voorjaar zal in Cadzandeen oorlogsmuseum worden geopend, waarin o.m. zullen worden ondergebracht de complete radiozenderlnstallaties, die van Breskens en Schoondijko uit de verbin ding met Engeland gedurende den se- heelen oorlog hebben onderhouden De daders van deii roofoverval te Kapelle zijn door de Rotterdamsche po litie gearresteerd. Daar het in hun be doeling schijnt te hebben gelegen de bei de beroofden te vermoorden, zullen zij zich vermoedelijk ook wegens poging tot moord hebben te verantwoorden. Het verhaal dat er een felle slag tussohen smokkelbenden heeft plaats gehad, blijkt door de slachtoffers verzonnen te zijn. De Nederlandsche mailboot „Volen- dam" is Zaterdag met 2306 Europeesche mennonieten voornamelijk uit Duitsch land en Polen te Buenos Aires- aangeko men. Zi1 zijn voornemens ln Paraguay j enkele kolonies te stichten, waar zij in i gemeenschap van goederen zullen leven De regeering van Paraguay heeft de verzekering gegeven, dat zil hun gods dienst en zeden,1, zal eerbiedigen. Morgen zal de K.LÜ haar 250ste vlucht AmsterdamBatavia sinds* de heropening van dezen dienst op 19 No vember 1945 uitvoeren Ongeveer 38000 personen zullen deelnemen aan de in 47 plaatsen in ons land ln de maand Mei te houden mid denstandsexamens Algemeene Handels kennis. buitenland. Een Fransch vliegtuig, dat in de Amerikaansche zone van Duitschland was neergestort, is thans gevonden ln een boschrijk gebied in de buurt van Neu Isenberg, een kleine stad ln Hessen, ongeveer 15 K.M. van het vliegveld Rljn- Main. Naar verluidt is het vliegtuig ver ongelukt in den nacht van Vrijdag op Zaterdag. Het was onderweg van Orleans naar Ansbach. Er warén vier personen aan boord. Het Madonnabeeld ln de parochie kerk van het dorp Tresllico nabij Reg- gio in Italië is van al ziln Juweeien ter waarde van dertig millioen lire beroofd. (u.p.) De groote vier hebben voorgesteld, dat Italië en Joegoslavië commissies be noemen voor het afbakenen van de nieu we ItaliaanscheJoegoslavische grens, zooals bepaald bij het vredesverdrag met Italië. Het voorstel is aanvaard. Na 15 weken staking is het werk op de scheepstimmerwerven te Antwer pen heden hervat. De sovjet-minister voor industrie verklaarde dat de automobielproductie ln Rusland naar deskundigen verwach ten, 60% grooter zal zijn dan het vorige Jaar en aanzienlijk boven het niveau van 1940 zal stijgen. De minister van elec- trlsche centrales deelde mede. dat eind Februari, nadat de eerste waterkracht- Installaties van de Dnjepr weer ln wer king zullen zitn gesteld, de electrlsche centrales het vooroorlogsche niveau weer zullen bereiken. Majoor John Churchill, de Jongste broer van Winston Churchill, is te Lon den overleden. Maarschalk Sokolofski, de comman dant van de Russische zone van Duitschland, heeft een bevel voor die zone uitgevaardigd, waarbij zware arbeid voor vrouwen wordt verboden, en tevens iedere arbeid die schadelijk is voor hun gezondheid Zeventien personen werden het slachtoffer van een sneeuwstorm, die ge durende 24 uur te New York heeft ge woed. Nabij de grens van Mexico is een Amerikaansch vliegtuig, dat ongeveer duizend kilometer had afgelegd, te plet ter gevlogen. Tien van de twaalf zich aan boord bevindende personen zijn om het leven gekomen, w.o. een zieke schip per, die van zUn schip as gehaald. Het bestuur van het internationaal verbond van hotelhouders te Brussel heeft een motie aangenomen, waarin een dringend beroep op de regeerlngii van alle landen wordt gedaan, om on verwijld de moeilijkheden uit den weg te ruimen, welke het herstel van de vrij heid van het internationaal verkeer, waaraan de wereld behoefte heeft opdat de volken elkaar onderling begrilpen en vrede over de geheele wereid heersche, in den weg staan. Edwin Land, te Boston, heeft aan het optisch genootschap van Amerika medegedeeld, dat hij een camera heeft geconstrueerd, welke in den tijd van een minuut een foto kant en klaar kan af leveren. Bij een botsing tusschen een goe derentrein en een stllstaanden perso nentrein bij het station van Datteln fWestfalen) zijn vier personen om het leven gekomen en vele anderen gewond. Bit het te pletter vallen van een militair Heinkel-vliegtuig bij San Sebas tian Ln Spanje kwamen vier personen om het leven. Poollandschap op AmelancL THANS RUEVI ZEVENTIG DAGEN IN WINTERGREEP GEVANGEN. Ruim zeventig dagen is het eiland Ameland nu al in den greep van Koning Winter gevangen. Het lijkt den bewo ners, alsof het tijdelijke „schiereiland" nooit meer van het vasteland gescheiden zal worden. Alle post- en passagierver- voer geschiedt nu óver de bijna tot op den bodem bevroren Waddenzee. De marinevliegtuigen, welke een vrij geregelde dienst Ameland—Leeuwarden onderhielden, hebben nu him vluchten gestaakt. Een stormachtige Noordooster, ge paard gaande met 'n hevigen sneeuw val, heeft het eiland in een waar Pool landschap herschapen. Als men op het Noorderstrand staat, is, zoo ver het oog reikt, de Noordzee één groote uitgestrekte ijsvlakte. Aan het Zuider- strand geeft de Waddenzee eenzelfde beeld, met hier en daar tot bergen van 7 a 8 meter hoog opgestapelde ijsschot- sen. 50 man hebben per handslede over het ijs 10.000 KG. bakkersmeel aangevoerd, waardoor de broodvoorziening weer is gewaarborgd.. De brandstoffenpositie is nog steeds precair. Gedurende de afgeloopen 70 dagen van isolement heeft de postboot slechts 14 maal kunnen varen en slechts eenmaal gelukte het een beurtschipper Ameland te bereiken.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1