s Ministers groentebeleid Tweede Kamer in PANDA ÉN DE MEESTER-DIEE - Werk niet samen met Ontploffingsramp in Californië Ons Distribiitaehoekje Naclit=<express Radio-programma Soekarno Het woord is aan de vakgroep (Van onzen parl-mentairen Redacteur) De Eerste Kamer kwam bijeen ter be handeling .van de begrooting van Oor log onder presidium van den tweeden wnd. voorzitter prof. Woltjer. Van alle sprekers kon men eigenlijk alleen den heer Van Voorst tot Voorst militair deskundige noemen. Toch vielen ook in de beschouwingen der anderen bemer- kenswaardige opmerkingen to beluiste ren. Als nieuwe snufjes deden in het debat hun intrede de atoombom en de moeras-soldaat; deze laatste als specia list bij de evt. verdediging van de Hol- landsche waterlinie, De verhouding land- en zeestrijdkrachten stond in het middenpunt der belangstelling. Terwijl de heer Koejemans met een rede van wel anderhalf uur den prae- ses tot wanhoop bracht, was aan den overkant van het Binnenhof de inter pellatie gaande van den heer v. d. Heu vel (A.R.) over het groente-conflict. O Dit werd ee^i typisch parlementair geval: Binnen een uur waren de met redenen omkleede vragen gesteld en had minister Mansholt zijn beantwoor ding gegeven. Daarna bleef de Tweede Kamer nog eenige uren met het on derwerp bezig, maar tot een motie of eenigerlei conclusie kr-m het niet. Fei telijk was dus slechts den bewindsman de gelegenheid geboden, zijn optreden in het openbaar te motiveeren, terwijl de leden der diverse fracties hun mee ning daarover geven konden. Natuur lijk kwam daarbij het standpunt tot uiting ten aanzien van principieele kwesties als ondernemingsvrijheid, over heidsbemoeiing, regelende bevoegdheid van bedrijfs- en vakgroepen; sommigen haalden er vraagstukken als de loonen- en prijzenpolitiek, de moderne voe dingsleer en zelfs de arbeidsprestaties der.... mijnwerkers bij. Doch tevens was het interessant te zien, hoe het beroep of het milieu des sprekers zijn partij-opvattingen beïnvloedt. De heer Groen (Kath.) sprak toch anders dan zijn geloofsgenoot Bachg; en deze weer in anderen geest dan zijn fractiegenoot Kortenhorst. De heer Borst (CPN) liet een ga'nsch ander geluid hopren dan zijn strijdmakker Hoogcarspël. Doch geen enkele spreker keurde de houding van de vakgroep goed. Men verschilde alleen in wraardeering voor de maatregelen van den minister, hoe wel. als gezegd, geen nieuwe gezichts punten werden geopend. Dat alles heb ik al met de bedrijfsgroep besproken, aldus de minister van Landbouw over de verstrekte raadgevingen. Wel een bewijs van de moeilijkheid van het pro bleem. De minister legde uit, dat er een vol doende en vaak een zeer royale winst marge was voor telers zoowel als voor den (groot) handel. Het algemeen ad vies van de vakgroep om geen groente te verhandelen, welke onder een prijs- Sneeuwkans stijgt aanzienlijk TOENEMENDE OOSTELIJKE WIND. De algemeene luohtdrukverdeeling ziet er over Europa en den Atlantischen Oceaan nu ongeveer als volgt uit: Over Groenland bevindt zich een enorm ge bied van hoogen luchtdruk, waarin ba rometerstanden van meer dan 1060 rnbar (795 millimeter) werden waargenomen. Over Midden-Rusland ligt een minder omvangrijk liooge drukgebied, dat van het Groenlandssche maximum is ge scheiden door een vore van lagen druk voor de Noorsche kust. Van directen invloed op het weer in onze omgeving is de gordel van lagen druk, die van New-Foundland via de Azoren, Frankrijk en den Balkan tot de Zwarte Zee reikt. In dezen gordel be vindt zich over de Golf van Biscaye een actieve depressie, die ook de barometers in ons land doet dalen. Onder invloed van deze storing zal de Oostenwind geleidelijk toenemen en het langzaam West-Europa binnen dringende frontenstelsel doet de kans op sneeuw aanzienlijk toenemen. Aan de Zuidflank van de depressie stroomt nu warme lucht Zuid-Frankrijk binnen en geeft aldaar aanleiding tot een aanzienlijke temperatuursstijging. Het ziet er echter niet naar uit, dat deze temperatuursstijging onze omgeving be langrijk zal kunnen 'beïnvloeden. regeling valt dus ook geen groente, die daarbij toch met behoorlijke winst zou kunnen worden omgezet was fout en ging rechtstreeks in tegen het Overheidsbeleid. Spr. meende deze kwestie principieel te moeten stellen, ook in verbaftd met de komende Be drijfsorganisatie, om te laten zien, wat en hoe de taak der Overheid ten deze zal dienen te wezen. De betrokken be stuurders afzetten was niet mogelijk; en spr. zag bovendien geen reden om tot zulk een verregaanden maatregel over te gaan. Anderzijds is de minister tegen veilingdwang. Maar de overheid is verplicht te zorgen, dat de consumenten de hun toekomende groenten kunnen beko men. Daarom is spr. niet van plan, den consuraentcnnriis los te laten. Maar hy is altijd bereid tot overleg, indien hf>+ advies van de. vakgroep wordt ingetrokken. Met goeden wil van telers en handel is tot gebonden veilingprijzen te komen en tot een billijke verdeeling van de groenten over het afzetgebied. Het woord is dus aan de vakgroep. ZIJN VROUW VERGIFTIGD. De 52-j. G. J. N. Muihoven, die eind 1945 begin 1946 door middel van arse nicum getracht had zijn vrouw van het leven te berooven om daardoor in de gelegenheid te zijn met zijn vriendin A. M. D. Djjkema te kunnen trouwen, werd gistermorgen door de Rotterdamsche rechtbank veroordeeld tot een gevange nisstraf van acht jaar met aftrek van prevenief, waarna beschikbaarstelling van de regeering. DE HEER GORTZAK NIET NAAR INDIE. Meldde zich niet voor passage. Het te Semarang verschijnende dag blad „Het Midden" deelt mede, dat het 2-7 RI de machtiging bij de KLM tot het vervoeren van den communist H. Gortzak die was uitgenoodigd, een be zoek aan Indonesië te brengen op kos ten van de troep, heeft ingetrokken. Van de KLM heeft men namelijk be richt ontvangen, dat de heer Gortzak zich niet voor passage heeft gemeld. Van Mook adviseerde Mounthatten De Regeering heeft het advies bekend gemaakt, dat dr. Van Mook op 3 Sep tember 1945 aan Lord Mountbatten heeft verzonden. Daaruit blijkt, dat dr. Van Mook aanvankelijk van eenige sa menwerking met de Republiek van Soe- karno niets heeft willen weten en Lord Mounbbatt-en heeft aangeraden in geen enkel opzicht aan de Republiek eenige beteekenls toe te kennen. Ten einde fouten te vermijden, schijnt het wenschelijk, zoo adviseer de dr. Van Mook, dat: 1. Een algemeene directieve worde uitgevaardigd met betrekking tot de niet-erkenning van de zoogenaamde Republiek Indonesia en haar gouver nement. 2. Een of meer Ned. Oost-Indische ervaren politieke adviseurs worden toegevoegd aan elke groep die Java intrekt vóór de aankomst van de be zettingsmacht en NICA. In een voorafgaande uiteenzetting motiveerde dr. Van Mook zijn advies als volgt: „In de aangehechte nota wordt een overzicht gegeven van de creatie, dooi de Japanners, onder het mom van een spontane beweging, van de zoogenaamde Republiek Indonesia, De volgorde dei- datums toont, dat de uiteindelijke stoot werd gedaan, toen de Japanners reeds hadden aangeboden zich te onderwer pen. en dat de vorming van het zooge naamde Soekarno-gouvernement plaats vond nadat Japan de geallieerde voor waarden had aanvaard. REPUBLIEK VAN JAPANSCHE SNIT. Uit de lijst van de leden van het de finitieve „Comité voor de Voltooiing van de Onafhankelijkheid", 19 Augustus, kan worden besloten, dat. de beweging be perkt is tot Java. Geen afgevaardigden van Sumatra van eenige beteekenls heb ben deelgenomen. De constructie is in feite een eenmans-regeering (dicta tuur) naar Japansche snit. Zij wordt Geïsoleerde eilanden in Zeeland. SCHELDE HEEFT 50 cM DIKKE IJSLAAG. De veerdienst VlissingenBreskens is thans in verband met het ijs in dc Schelde gestaakt, wat sinds men- schenheugenis niet is voorgekomen. Er bevindt zich in de Schelde een ijs laag van meer dan 50 cm. dikte, ter wijl de haven van Breskens dichtge vroren is. West Zeeuwsch-Vlaanderen is thans geheel geïsoleerd en alleen van België uit te bereiken, afgezien van de zeer omslachtige verbinding via het veer Kruiningen—Perkpolder. Noord Beveland is reeds geruimen tijd geïsoleerde maar te voet en per flets over het ijs te bereiken. Tholen is eveneens alleen voor voet gangers en wielrijders bereikbaar, ter wijl de verbinding van Zeeland zelf met Schouwen en Duiveland gevaar loopt opgeheven te worden. Het kanaal door Zuid-Beveland het drukst bevaren kanaal van Europa, is dichtgevroren en wordt reeds door schaatsenrijders bereden. De ijsvorming in de Noordzee VOOR ENKELE JAREN MINDER VISCH? Vier Engelsche vliegtuigen stellen een onderzoek In naar het drijfijs in de Noordzee. Volgens een bericht van het schip de „Sir Lancelot" is de tempera tuur van het zeewater bijna tot op den bodem twee graden onder het vriespunt. Deskundigen zijn van meening dat dientengevolge het aantal frisschen drie of vier jaar lang sterk zal ver minderen. Ten gevolge vap ijsgang in de Fran- sche havens aan het Kanaal konden de visschersbooten niet uitvaren en dreigen een aantal in de havens gele gen .schepen averij te krijgen. Aan de kust boven Duinkerken ii een ijsberg, die bijna 15 meter boven het water uit steekt, op £e't strand geloopen. WELKE PRIJZEN VOOR GEZOUTEN GROENTEN? Naar het schijnt vindt op het oogen- blik als gevolg van de tijdelijke groen- teschaarschte hier en daar prijsopdrij ving plaas ten aanzien van de artike len gezouten boonen andijvie, welker prijzen in het najaar door de overheid zijn vrijgegeven. De bedrijfsgroep groenten- en fruit- verwerkende industrie is van oordeel, dat de berekening aan den consument van hoogere prijzen dan hieronder ver meld niet gerechtvaardigd ls: Gezouten andijvie: 50 ct. perkg: ge zouten pronksniiboonen: 85 ct. per kg; gezouten gesneden spekboonen: f.1.- per kg: gezouten dubbele spercieboo- nen zonder draad f. 1.20 per kg; ge zouten dubbele spercieboonen met draad f. 1.- per kg. Geblancheerd (voorgekookt) pro duct kan ten hoogste 6 ct. per kg. duurder zijn. Indien een fabrikant van gezouten groenten aan den handel mocht hebben geleverd tegen een prijs, die het aan houden van deze consumentenprijzen niet mogelijk maakt, stelt de Bedrijfs groep groenten- en fruitverwerkende industrie, Breestraat 81 te Leiden er prijs op, zulks te vernemen onder ver melding van datum en kwantum der le vering en berekenden prijs. DEENSCHE TOILETZEEP VOOR DE KLEINE KINDEREN. Waarschijnlijk zal in Maart a.s. voor kinderen van 0 en 1 jaar een bon kun nen worden aangewezen voor een stukje toiletzeep van Deensch fabrikaat. In April a.s. zal dan een bon volgen voor de kinderen van 2. 3 en 4 jaar. Deze Deensche toiletzeep is kenbaar aan den opdruk „Made in Denmark". De detailprijs eal f.0.37 per stukje van 90 gram bedragen, hetgeen hooger is dan de prijs van de hier te lande ver vaardigde toiletzeep. De wereldschaal- vaardigde toiletzeep. De wereldschaarschte aan zeep is hiervan de oorzaak. In verband met het groote tekort aan grondstoffen voor de zeepfabricage is de regeering er toe overgegaan een par tij toiletzeep in Denemarken aan te koo- pen. Deze zeep heeft het normale ge halte aan vetzuren van 80 De prijs van Nederlandsche toiletzeep blijft f. 0.25 f. 0.27 per stukje van 90 gram. FEUILLETON. O Roman door Winston Graham. 50) Dat wil zöggen: de informatie ver nietigen, raadde ik. Hoe wilt u dat ge daan krijgen? Of den vijand vernietigen, opperde Jane.'— Ddt bedoelt u toch? Daarvoor moet je de omstandig heden in aanmerking nemen. Dat doet Jane immers, zei Andrews. Ze heeft inzicht geiioeg, minstens zoo veel als wij. O zeker, maar het bevalt mij niet, zei Jane. Ons ook niet. Maar het heeft geen zin om de beslissing heen te draaien. Ik stond op. Vindt u, dat ik in aan- merkingkom om in deze kwestie inge wijd te worden? Andrews stak zijn hoofd door een rook wolk heen. De oplossing ligt voor jou precies zoo voor de hand, ten minste als je het de moeite waard vindt om je de zaak goed voor te stellen. Wat was er aan-de hand met dat laatste bericht?, zei Jane weer. Het doet er immers niets toe, als wij het ook weten. i Dwight aarzelde nog. Italië is van plan dezer dagen in den Balkan t.us- schenbeide t-e komen. Waarschijnlijk te gelijkertijd in Egypte- Nu, dan zijn ze nog niet gelukkig, zeg ik; maar dat doet nu niets ter zake. Tegen het eind van de maand zal Engeland vijf divisies in het Midden-Oosten hebben. Ons land behoeft dan niet meer in de verdediging te blijven maar zal ongetwijfeld aanval len. Zoo staan de zaken op het oogen- blik. En dus zijn onze instructies er op ingesteld, alles te doen wat de activiteit van Ialië kan belemmeren en de voor bereidingen daartoe te niet kan doen. Wij moeten dus een tactiek van „op de lange baan schuiven" toepassen. Zooals jullie weten, bevindt Von Riehl zich se dert veertien dagen in Italië om rapport uit- te brengen over de oorlogsvoorzie ningen Wij weten, dat deze niet vol doende zijn en belangrijk verbet vi zul len moeten worden. Welnu.ik geloof, dat de dood van Von Riehl en de ver nietiging van de inlichtingen, die hij bezit, de meest succesvolle manier zul len zjjn om de oorlogspotentie van Ita lië te desorganiseeren. Eindelijk was het hooge woord er uit. Daar wij allen geciviliseerde menschen waren, was de situatie en de taak, zoo als Dwight ze met eenige woorden had omschreven, van dien aard. dat men niet alleen maar van „onaangenaam" kon spreken. En waren wij nu eigen lijk wel beschaafd? Andrews misschien een beetje minder dan de anderen. Ja ne Howard stak een nieuwe sigaret aan met het stompje van de opgerookte. Aan haar haastige bewegingen kon ik mer ken, wat er in haar omging. Maar An drews zat doodkalm op zijn sigaar te kauwen. Hij scheen heel tevreden te zijn, dat wij nu wisten wat er aan de hand was en hij zou eigenlijk maar het liefste meteen gaan spreken over de mid delen om het plan te verwerkelijken. Misschien was het niet heelemaal in den haak, dat juist i k het zwijgen moest 49), „Parbleu!" riep Joris met een trillende stem. „Hoe verheugt het mij U nog eens te hebben mogen ontmoe ten, makker van mijn kinderjaren! Hoezeer 'oen ik mij newusc van mijn eigen onwaardigheid wanneer ik Uw edele gelaatstrekken beschouw! Sta mij toe, dat ik U een bewijs geef van mijn bewonderingziet hier, ik schenk U mijn commandeurslint en mijn ster uit verbreken, Hoe wilt u dat aanleggen en wie moet het doen? Andrews nam zijn sigaar uit zijn mond Je hebt in een laboratorium gewerkt, Mencken. Ik keek hem verbaasd aan. Ja? En de kleinere werkjes, al het on dergeschikte gedoe, het verzamelen en rangschikken van de details, het passen en meten, dat heb je toch meestal aan je assistent overgelaten? Als het mogelijk was, ja. En het gevaarlijke experiment, de beslissende proef voor een theorie, die daarmee kan staan of vallenaan wien zou je dat overlaten? Dat zou ikzelf doen. Precies- Andrews was tevreden. Nu heb ik al een heelen tijd een theo rie en die kon tot dusver nog niet ge bruikt worden, omdat ik niet genoeg materiaal in handen had voor het expe riment. Mijn theorie luidt, dat hoogge- de de van Loppersumen dit ster retje lcrijgt ge ooken ook dit ram- meldingske! En nuvaarwel! Kom aan, kleine vriend! We moeten gaan! Genoeg geschertst!" De vos trok den verbaasden Panda achter zich aan naar buiten en liet den totaal verbluften markies in het ca- fétje achter. Op de stoep kwamen ze enkele gehaaste politiemannen tegen. ZES KOEIEN VERWAARLOOSD. Een inspecteur der dierenbescherming te Geleen heeft procesverbaal opge maakt tegen de gezusters V. aldaar, die aan een zestal koeien het noodzakelijk levensonderhoud onthielden. Een der koeien was zoodanig verzwakt, dat ze moest worden afgemaakt Het vleesch was niet eens meer geschikt voor con sumptie. Of de vijf overige koeien in het leven kunnen worden gehouden, is twijfelachtig. VOOR ZATERDAG 22 FEBRUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 9.05 11 00gramofoonmuzlek lil .0011.45 ziekenbezoek; 12.0312.30; Plet Veenstra, cello, Peter Hansen, plano12.3012.55: Klaas van Beeck; 14.4515.45: concert ln Museum Amstelkrlng: 16.00-16.20: Harte- velt-kwartet; 13.1518.30: Journalistiek weekoverzicht van P. de Waart; 19.15 19.45: verzoekprogramma20.15-20.30; hoe heet deze plaat? 20.3021.00- licht baken- 21 0022.00: De Jtlok heLt negen; 22.00—22.45: radio-potpourri; 23.20-24.00: gramofoonmuzlek. Hilversum II (415 M.) VARA 8 15 9.30: Gram.muzlek; VPRX3 10.0010.20: morgenwijding door ds, H, A. Enklaar; VARA 11.0012.00: voor de continu-be- drijven. 12.00-12.30: Amenlkaansohe bands en lady-crooners; 12.3513 00 gramcfoon. muz.; 14.30-15,30: omroepkam ork.; 15.45 16,15: accordeonorkest; 17.0017.30: graag gehoorde platen; 18.4519.00: dr. Ph J. Idenburg over de Unesco; 19.00 19.30: omroeptoamerkoor. 20.1521.30: En nuOké: 21.30—214.5: socialistisch commentaar door K. Voskuil- 21.45 22.00: musetteklanken; 22,3023.00 deel I hoorspel „Doodenhuls"; 23.15-28.30: puzzle rubriek; 23.30—24.00: Frank Sinatra. ingezonden Mededeeling. Uit het Woord der Waarheid (Ef. 1 13) De mensch LEZE den Bijbel, hij zal WIJS worden De mensch GEHOORZAME den Bijbel, hij zal HEILIG worden De mensch GELOOVE den Bijbel. hij zal BEHOUDEN worden. naar 2 Tim, 3 15 geheel en al gekenmerkt door haar ver kleefdheid aan de Groot-Oost-Aziati sche politiek- Het moet worden betwij feld, of dit marionetten-régime eenige groote aanhang heeft, ook omdat som mige der belangrijkste Javaansche na men in de lijst der comité-leden ver dwenen zijn. doch volgens binnenland- sche radio-uitzendingen heeft het ver antwoordelijke militaire gouvernement toegestaan, dat het, de uiterlijke allures van een regelmatig bestuur aanneemt. Het ls van belang om deze organisa tie in extremis in geen enkel opzicht te erkennen. Haar erkenning, zelfs zuiver indirect en de facto, zou de grootste moeilijkheden scheppen en verwarring stichten in den geest van alle aan de wettige orde getrouwe In donesiërs. Een samenvallen van de Japansche nederlaag met de handha ving van deze onder Japansche aus piciën opgerichte organisatie zou zulk een tegenstrijdigheid zün, dat nie mand de positie zou kunnen begrij pen. Het wordt daarom dringend aangera den om zelfs in de eerste aanrakingen de verantwoordelijkheid van het mili taire Japansche gouvernement ten volle te handhaven en handelen met het zoogenaamde Soekarno-gouvernement zorgvuldig te vermijden. TIJDELIJKE ERKENNING. De bestaande plaatselijke besturen zouden tijdelijk erkend kunnen worden, zonder in te gaan op de vraag, of de aanstelling van een aantal hunner door het Japansche militaire gouvernement als onwettig moet worden beschouwden of sommige individuen bekende collabo rateurs zijn- Deze erkenning zou moe ten v/orden gebaseerd op de doelmatig heid van het werken met het bestuur, zooals dit gereorganiseerd is onder het Japansche militaire gouvernement, on der handhaving van de verantwoorde lijkheid van dat gouvernement totdat het geallieerde opperbevel en NICA het hebben overgenomen. plaatste nazi's even sterfelijk zijn als andere menschen. Hij trok zijn broek weer eens op. Er zijn een paar de partementen waar men zeer beslist van het tegendeel overtuigd is. Je zult ook al wel hebben geconstateerd, dat er maar weinig hooge nazi's zijn, die kwa len hebben, welke bjj andere menschen den dood veroorzaken. Ik ben er echter zee» bepaald op gesteld, de waarheid vair mijn axioma te bewijzen, Onze bevelen duiden heelemaal niet in deze richting, zei Dwight grim mig. Hij wist immers ook heel goed, dat er niets anders over bleef, maar hij wil de altijd nog probeeren er tusschen uit te komen Hij was eenvoudig niet in staat deze conclusie te beschouwen als iets onvermijdelijks. Onze bevelen zijn voor uitbreiding vatbaar. Daarmee zullen ze echter nooit en te nimmer vereenzelvigd mogen worden. Von Riehl is een prominente persoonlijk- „Zit daar binnen een vent met medail les?" riep de voorste. „Zeker, goede man!" antwoordde Jo ris beleefd. „Een heerachtig persoon, volgeprikt met sterren als een kaart van de nachthemel!" „Dat is hem!" riep de politieman. „Naar binnen, mannen! Grijpt hem!" Vele slachtoffers en groote schade. In een galvaniseerfabriek te Los An geles (Californië) heeft zich een zwa re ontploffing voorgedaan. De slag was twintig kilometer in den omtrek te hooren. Het geheele gebouw stortte na de ontploffing in elkaar. In den omtrek werd zware schade aangericht-Brand weercommandant ■'.derson verklaarde, dat de personen die zich in het gebouw bevonden vrijwel levend gekookt moe ten zijn door de hevige hitte-ontwikke- ling na de ontploffing. Politie-auto's kwamen onmiddellijk in actie om de ge wonden naar de ziekenhuizen te ver voeren. Nader wordt temeld: Reeds zijn 50 dooden en 300 gewon den geteld. Voor 45 gewonden zou geen hoop meer zijn. De ontploffing 'l:vg gepaard met een verblindend licht e® zware slagen, wel ke deden denken aan een aardbeving. De politie-autoriteiten kondigden den noodtoestand af en automobilisten wer den met hun wagens gerequireerd voor het vervoer van de gewonden. Tot op honderden meters van de plaats van de ramp werden dooden en gewonden ge vonden en vier uur later waren politie en brandweer nog koortsachtig in de puinhoopen naar slachtoffers aan het De Jcolenslag in Engeland. DEMONSTRATIE TE LIVERPOOL. Welgestelde Liverpoolsche zakenlie den en hun in bontjassen gestoken echtgenootes, reclameborden meedra gend met de -leuze „Hitier trachtte ons te ruïneeren het socialisme is er ln geslaagd" marcheerden gisteren door de hoofdstraten van deze stad en hiel den gedurende een half uur een „Shln- well moet gaan" demonstratie, aldus meldt United Press, Meer dan duizend personen sterk, trok de colonne door de deftige straten niet ontmoedigd door de opmerkingen der arbeiders op de trottoirs; er werd voor redevoeringen op een parkeer plaats een loudspeaker opgesteld. Een haastig verzamelde groep Labour-aan- hangers die lucht hadden gekregen van de demonstratie een paar uur voordat deze zou plaatsvinden, trachtte de de monstratie te verstoren, doch werd tot rust gemaand door de politie, die on der de menigte verspreid was. De regeeringsaanhangers, die geïm proviseerde borden droegen" waarop ml- minister van brandstofvoorziening Shinwell gesteund werd trachtten een imitatie-doodkist te overmeesteren, die door de zakenlieden aan het hoofd van hun parade was meegedragen. De po litie kwam echter snel tusschen beide. Arrestaties werden echter niet verricht en er werden geen verwondingen opge- loopen. Twee conservatieve gemeente raadsleden spraken de menigte toe. Thompson noemde de demonstratie een voorbeeld van de ontevredenheid van het gewone volk over de „verschrik kelijke warboel, waarin de socialisten dit land hebben gebracht". Een labour- aanhanger riep „dat is niet waar" en zijn kameraden joelden den spreker uit. Thompson wees op de microfoon en schreeuv)de „ik kan meer lawaai ma ken dan jullie, ik heb dit". Een half uur nadat de redevoeringen begonnen ging de demonstratie vreed zaam uiteen, TRUMAN PLEIT VOOR ALGEMEENE MILITAIRE „OEFENING". In een gehouden persconferentie heeft president Truman ten stelligste aangedrongen op de verplichte alge meene militaire „oefening" in de V. S, en verklaard, het congres van zijn wensch op de hoogte te stellen. OVATIONEEL SUCCES VAN HET CONCERTGEBOUW-ORKEST. Het Concertgebouw-orkest heeft gis teravond in de enorme Albert Hall te Londen zijn laatste concert in Engeland gegeven, H^ succes was ovationeel; de dirigent Van Beinum werd viermaal teruggeroepen. Vele van de naar schatting 3000 be zoekers hadden zich met bontmantels en reisdekens gewapend, omdat het enorme gebouw moeilijk afdoende ver warm kon worden. Onder de aanwezigen was ook de be kende Zwitsersche dirigent Ansermet. Vandaag keert het orkest naar ons land terug. heid. Hetgeen wij van plan zijn, zal door onzen Dienst nooit goedgekeurd kunnen worden. Er heeft nog nooit iemand in dienst van den Secret Service goedkeuring of dagk van zijn regeering geoogst. Je wordt langzaam aan een beetje murw, Dwight. De majoor schudde afkeurend zijn scherpen kop. Daar gaat het niet om. De tweede rede is, dat wij wel moeten handelen omdat de wereld anders be-: dreigd wordt door een afschuwelijk lot. Nou, wat zeuren we dan nog?, vond Andrews op ongeduldigen toon. Het eenige, wat ons dwingt tot deze daad. is de omstandigheid, dat Von Riehl afweet van dat gifgas. Anders zouden wij ons nooit tot zooiets mogen leenen. Wij hebben een geldige reden. Als dat niet zoo was, zou de lieele af faire bedenkelijk naar politieken moord gaan ruiken; en zoo diep ben ik nog niet gezonken. Wij mogen niet overwe gen, dat het hierdoor ook de overige oorlogsinspanning van het land onder mijnd wordt. Dat is natuurlijk niet te vermijden, maar het mag voor ons geen verontschuldiging zijn. O, gelegenheid, begon Andrews te citeeren. hoe groot is uwe schuld! Gij toch laat den verrader schuldig worden, gij zijt het, die den wolf brengt op het pad des lamsen alleen gij smaakt de gunst der zonde, daar gij altijd te vinden zijt, waar zij haar wortels slaat. Slechts gij, gelegenheid, zijt een slag boom voor de wet, voor de rede, en voor het goedeHerinneren jullie je die woorden? Als plicht en gelegenheid te- 1 '<amen gaan Niemand sprak meer, nadat hij de earner uitgeschommeld was. Ik voelde nij niet méér ontdaan dan op dien mor- gen in Venetië. Wel waren de pacifis tische beschouwingen van mijn vader in mij sterk verbleekt en was ik mij meer en meer gaan instellen op de En gelsche mentaliteit, dat oorlog absoluut verwerpelijk is, maar dat men bereid moet zijn er tegen te vechten. Nu echter, droeg ik mede kennis van en zou wel licht. mede schuldig worden aan een daad, die, van beide standpunten beke ken. nauwelijks te rechtvaardigen was. (Wordt vervolgd). zoeken. Men vond nog lijken onckr meer dan drie meter puin en terwijl de reddingsbrigades groeven, hoorden de duizenden ontdane toeschouwers de kre ten van de stervende en gewonde slacht offers, die nog bedolven lagen. De politie noemde het de grootste ramp in de geschiedenis der stad. On geveer 300 huizen en 25 auto's, die bij de fabriek geparkeerd waren, eerden vernield. Men vermoedt, dat de explo- deerende stof butaan was. De ontploffing had plaats aan een drukken verkeersweg, die op datoogen- blik overvol was met voetgangers en rijdend verkeer. De beide Engelsche Prinsessen tijdens hun bezoek aan paardenrennen in Kaapstad. Winterslachtoffers in Duitschland. De Berlijnsche pers vermeldt thans dagelijks een lijst van menschen, die door bevriezing om het leven zijn geko men. De laatste dagen steeg het aantal slachtoffers tot acht per dag en volgens mededeelingen van Dultsche Instanties zijn in de stad thans 175 slachtoffers gevallen. In Hamburg is het aantal sterfgevallen door vorst sedert 1 Ja nuari tot 65 gestegen. Volgens berichten uit de Oostelijke zone treft de aanhou dende koudegolf ook daar de bevolking zeer, In steden in Thueringen en Sak sen zyn tot op heden 127 sterfgevallen Voorgekomen. De slachtoffers zijn overal bijna uitsluitend oude menschen en wei nig zeer jonge kinderen- Ook uit de Sovjetzone zijn thans be richten ontvangen over plundering van kolentreinen. In Hamburg worden dage lijks nog honderden plunderaars gear resteerd. Ramadier over Indo-China. De Fransche eerste minister. Paul Ramadier heeft in een persconferentie verklaard, dat de militaire operaties in Indo-China een dergelijk vlot verloop hebben dat een vreedzame oplossing van het geschil in de naaste toekomst kan worden verwacht. De Franschen waren den toestand te Hanoi, in het Noorden en te Hue en Tourane meester. De situatie aan de kust van Annamwas eveneens bevredigend. -.Wij willen In do-China niet geleidelijk onder den voet loopen, wij willen slechts de veiligheid van Fransche soldaten en burgers verzekeren", aldus Ramadier. Na de oplossing van het geschil zou de Fransche regeering trachten, den poli tieken toestand in het kadëïr van de In- dochineesche grondwet te regelen. Ramadier over prijzen en loonen. Ramadier, de Fransche eerste minister, heeft verklaard, dat een algemeene ver hooging van loonen tot een ramp zou leiden. Ramadier verzette zich voorna melijk tegen den eisch tot 25 loons- verhooging voor de stakende arbeiders in het krantenbedrijf. De eenige loonen, die misschien zouden kunnen worden herzien, waren die van de „minst be voorrechte categorieën", waartoe boven genoemde arbeiders niet behooren. Ra madier kondigde een algemeene prijs verlaging vóór 1 Maart aan. Ten slotte zeide Ramadier, dat, met ,het oog op den geringen uitzaai van tarwe, het te kort misschien zou kunnen worden aan gevuld door Invoer uit Canada en de Ver. Staten. De Veiligheidsraad over de atoom-energie. By het debat in den Veiligheidsraad over de atoomenergie, stelde de Fran sche gedelegeerde, de la Tourne'lle, voor, dat de commissie voor de- atoomenergie tegen 30 Juni een tweede rapport zal indienen- De Britsche gedelegeerde, sir Alexan der Cadogan, verklaarde, dat een zorg vuldige studie van de Russische amen dementen heeft aangetoond, dat op de volgende drie punten unanieme overeen stemming -kan worden bereikt: 1) Technische controle op de atoom energie voor vredesdoeleinden. 2) Opdracht van de contröle aan een enkel internationaal bureau. 3) Instelling van de controle door een multilaterale conventie. Sir Alexander zeide geen reden aan wezig te achten, waarom dwangmaat regelen en de ontwikkeling van de atoomcontróle niet kunnen worden voortgezet op de breede basis, waarover reeds overeenstemming is bereikt. HET VERZET IN PALESTINA. Verzetslieden hebben een gebouw van de Royal Air Force te Ain Sjemer met mortieren en automatische wapens aan gevallen. Gistermorgen bliezen zij de pijpleiding van de Iraq Petroleum Company in Noord-Palestina op twee plaatsen op. Wegens slechte huisvesting hebben 5000 Duitschers in Palestina zich opge geven voor terugvoering naar Duitsch land.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2