„STAAKT HET VUREN" De zware taak onzer troepen in Indië WE ER'BE RICHT a.s, van. Prinses Maria Christina „Spreek U uit, O!. Volk van Nederland!" Brandstoffen-positie in Leiden vertoont somber beeld Tweede mud pas na medio Maart Met een enkel woord 85ste Jaargang VRIJDAG 21 FEBRUARI 1947 No. 26014 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; '46 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 Ned. Regeeiing herhaalt: Naleving Bestand voorwaarde voor Linggadj ati-ondert eekening Geen dulding meer van schendingen „Op basis van het politieke accoord zal van de Republiek Indonesië geëischt kunnen worden gestand te doen wat zij is overeengekomen. Evenwel zal van de zijde van de Nederlandsehe Regeering niet tot onderteekening van het basis-, accoord van Linggadjati worden overgegaan alvorens door de Republiek is vol daan aan die voorwaarden, welke de Regeering haar thans op redelijke gron den meent te moeten stellen". Deze verklaring, die een nieuwe faze aanduidt in de ontwikkeling van de ver houding van Nederland tot de Republiek Indonesië, legt de Regeering af in de Memorie van Antwoord over de begroo ting voor Overzeesche Gebiedsdeelen, die gisteravond is verschenen. De voor waarden, waaraan de Republiek zal moeten voldoen, luiden als volgt: „De Regeering heeft de Commissie- Generaal opgedragen niet tot onder teekening van de ontwerp-overeen- komst over te gaan, zonder dat de or der tot het staken van het vuren is gegeven, en zij is niet voornemens langer schendingen van het bestand te dulden ten koste van haar troepen, van de bevolking en van het welzijn van Indonesië en Nederland. Wanneer dit standpunt onverhoopt tot militair optreden mocht nopen, zal dat uiter aard in haar politieke doelstellingen geen wijziging brengen. De sinds de terugkeer der Commissie-Generaal weer opgevatte besprekingen schijnen echter naar vervulling van het mili tair bestand te leiden. GEEN GEWELDMETHODES. De Regeering verwerpt de methode van geweld, welke met inzetting van de in Indië ter beschikking staande Nederlandsehe machtsmiddelen eerst de oude rechtsorde zou willen herstel len alvorens de voorbereiding van een nieuwe rechtsorde te aanvaarden en te bevorderen. RESERVEERING VAN MACHTSMIDDELEN. Men zou de vraag kunnen stellen of door de de facto-erkenning van het ge zag van de Republiek over Java, Suma tra en Made-era aan haar niet meer re- lief is verleend dan zij in wezen ver dient. De Regeering meent, dat de vraag in hoeverre feitelijk het gezag in handen is van de Republiek en aan haar kan blijven toevertrouwd, met van beslis- sènde beteekenis is. De politieke waarde van het basis-accoord van Linggadjati is vooral, dat door de de facto-erken ning van het gezag van- de Republiek het noodzakelijk bewijs is geleverd- van onze vreedzame bedoelingen en van ons streven naar een werkelijke samenwer king op basis van politieke gelijkwaar digheid met alle Indonesische volkeren van Nederlandsdh-Indië, Er mag aan herinnerd worden, dat gedurende den overgangstijd zoo lang dus de nieuwe rechtsorde niet verwezenlijkt is en in het bijzonder, wanneer het in de Republiek gestelde vertrouwen beschaamd mocht worden, de verantwoordelijkheid van de Ne derlandsehe regeering onverkort blijft bestaan. En het is met het oog op déze verantwoordelijkheid, dat de noo- dige machtsmiddelen in Indonesië blij ven gereserveerd. Een degen-duel op de schaats tijdens een opvoering van de laatste acte van de opera Carmen op een kunstijsbaan in Engeland. NU EN DAN SNEEUW. Voor het Zuiden van het land: ma tigen Oostelijken wind. Zwaar be volkt met nu en dan sneeuw, later hier en daar overgaand in regen of motregen met plaatselijk nevel of mist. Temperatuur om het vries punt- Voor het Noorden van het land: vrij krachtigen Oostelijken wind. Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw. Meest matige vorst. 22 Februari. Zon op: 7.43 uur; onder: 18.05 uur. Maan op: 7.46 uur; onder: 19:40 uur. Hoogwater te Katwijk-a-an-Zee te 5.11 en 17.25 uur (Springtij). E&fgste temperatuur; —5 gr. C. De-Republiek vecht met een economi sche crisis, maar daarnaast wordt nog gestreden om de nationale vrijheid aan den eenen kant en om de macht in de' Republiek zelf aan den anderen kant. Het gezag, dat de centrale regeering der Republiek moet uitoefenen, zal hierdoor op den duur meer of minder ernstig moeten worden aangetast. De tegenstel lingen over het Linggadjati-beleid zijn in de Indonesische regeering sterk toe gespitst. Daar komt nog bij, dat de Re publiek nog een derde crisis doormaakt, namelijk de moeilijkheid, dat zij zich c!oor haar organen moet doen gehoor zamen, terwijl haar ambtenaren een „vaak ongebreidelde onafhankelijkheids zin aan den dag leggen". De Regeering streeft er naar het po litiek accoord aan te vullen met een fi nancieel en economisch accoord. De Commissie-Generaal is verder uitgenco- digd met de Indonesische delegatie overleg te plegen over de vraag hoe de bevolking, die niet tot de Republiek wenscht te behooren, dit zal kunnen kenbaar maken. Amerika en Engeland hebben ons niet in een bepaalde richting gedwongen. Wij zijn niet van die landen afhankelijk. GEHEIME NOTULEN. De regeering deelt nog mede, dat de z.g. geheime notulen niet voor publicatie bestemd zijn. Toch d-s de minister bereid met de Commissie-Generaal in overleg te treden, zoodat deze de Indonesische delegatie kan vragen of er bezwaar be staat tegen publicatie. Is dit bezwaar er niet, dan kunnen de notulen vertrouwe lijk ter inzagë worden gelegd. Amsterdam zal Februari-staking herdenken. EEN BRANDEND SYMBOOL ALS MIDDELPUNT. Dinsdag a.s. -zal Amsterdam de Fe bruari-staking van 6 jaar geleden her denken. Zoo dit technisch mogelijk is, zal een brandend symbool, zooals dat on afgebroken flakkert bij het graf van den onbekenden soldaat in Parijs, dien dag van des morgens 10 uui* tot des avonds 22 uur ontstoken zijn. Het ügt in de bedoeling aan een ieder, die daartoe behoefte voelt, de gele genheid te geven rond dit vuur bloe- men-bouqnetten of -kransen te depo- neeren. Om 3 uur 's middags zullen drie ver tegenwoordigers, nl. van den Bond van Oud-illegale Werkers, van de B.S. en van de Vereeniging Ex-politieke Ge vangenen op het Waterlooplein 't woord voeren. Tallooze andere verzetsorganisaties zijn uitgenoodigd aan de plechtigheid deel te nemen. Het gemeentebestuur van de hoofdstad heeft zich bereid verklaard Dinsdag op een nog nader te bepalen tijdstip een algemeene stilte van een minuut te proclameeren. Ten slotte heeft burgemeester Arn. J. d.Allly het initiatief genomen voor de oprichting van een monument ter her denking van de Februari-staking dat ge bouwd zou moeten worden op het Wa terlooplein. Nog gevechten na Wapenstilstand. Naar het Fransche persbureau A.FJP. meedeelt, zjjn gisteren, zoowel van Nederlandsehe als van Indonesi sche zyde, nog verscheidene inciden ten gemeld, ondanks het feit, dat ook aan de Indonesische strijdkrachten thans het bevel tot het staken van het vuren is gegeven. Het republikeinsche persbureau Antara deelt mede, dat op 17 Februari Neder landsehe eenheden, die ten Oosten van Padang, ondersteund door artillerie, oprukten, door Indonesische troepen zijn teruggeworpen. Verder meldt dit persbureau, dat Nederlandsehe troepen dé Indonesische posities ten Zuiden en ten Zuidoosten van Buitenzorg en ten Zuiden van Batavia hebben aangeval len, waarbij de republikeinsche troepen na hevige gevechten waren genood zaakt op één punt terug te trekken. Anderzijds deelt de Nederlandsehe militaire woordvoerder mee, dat zich incidenten hebben voorgedaan in de omgeving van Bandoeng, Batavia, Buitenzorg, Soerabaja en Padang, waarbij een aantal slachtoffers geval len is. HET EERSTE „PRINSES MARIJKE"-PLEIN. Groede heeft de primeur. Dinsdagmorgen om negen uur heeft de gemeenteraad van Groede besloten den naam van de markt te veranderen in den naam van de nieuwgeboren prin ses. Voortaan zal de markt „Prinses Marijke"-plein heeten Mogelijk in Den Haag. (Speciaal GP.D,-bericht). Naar van doorgaans wélingelichte zjjde wordt vernomen, bestaat de mo gelijkheid dat H.K.H. Prinses Maria Christina in Den Haag, en wel in de Groote Kerk, zal worden gedoopt. Een definitieve beslissing hiervoor is door het Prinselijk Paar evenwel nog niet genomen. Gisteravond heeft generaal H. G. Winkelman (b.d) een radiorede uitgespro ken, waarin hij een overzicht gaf van het Nederlandsch militair beleid in Indië. Hij deed hierin duidelijk uitkomen hoe de velerlei insinuaties, die van zekere zijde geuit worden, t-a.v. de daden van ons leger, icderen grond van waarheid missen, hoe onze troepen zich voortdurend gehouden hebben aan de gemaakte afspraken en hoe ieder optreden met de wapens te voren door de tegenpartij uitgelokt is. Generaal Winkelman begon üiet te herinneren aan de rede van HM. de Koningin van December 1942. Toen 'wij nog niet over de noodige troepen beschikten, hebben de Engel- schen de opdracht aanvaard? maar niet volbracht, om o.m, de Japanners te ontwapenen en te verwijderen, de krijgsgevangenen te bevrijden en de Rede van Generaal Winkelman. veiligheid van de geïnterneerden te ver- zekeren. Naarmate wij zelf troepen be schikbaar kregen zijn deze naar Indië gezoridèn, Yan zekere züde heeft men gepoogd den geest van die ttröëpen te vergifti gen en is getracht de voorstelling te wekken, alsof ons doel was een kolo nialen oorlog te gaan voeren. Hier aan dacht evenwel niemand en om duidelijk te doen uitkomen, dat de opdracht alleen was orde cn rust te verzekeren, zooals in de Koninklijke rede is bedoeld, werd aan het eerst- vertrekkende contingent in groot ver end n.i. 4e 1ste Divisie de naam van 7-December-Divisie gege ven. De generaal vervolgde: „Hoewel Soe- dironan destijds zijn spijt heeft betuigd dat hij zijn bevelen niet kon doen na komen en later de schuld werd gege ven aan de groote afstanden en moei lijke communicaties, weten wij van de Commissie-Generaal, dat Soedirman de order tot het staken van het- vuren heelemaal niet had gegeven. Wij dienen onderscheid te maken tusschen de perioden vóór en nó. 30 November van het vorige jaar, den datum, waarop on ze Engelsche bondgenoot zijn troepen uit Java en Sumatra terugtrok. Vóór dien datum hebben de rood-witte troe pen zich nog eenigermate aan de voor waarden van het Bestónd van 14 Octo ber gehouden, maar na het vertrek van de Engelsohen legden zij zich geen en kele beperking meer op. Wilden zij wellicht den schijn wek ken, dat de botsingen na 30 Novem ber geweten moesten worden aan de agressive bedoelingen van de Neder landers? Hiertegenover staat dan evenwel, dat de regeeriiig Reeft verklaard, dat tot ultimo December de republikeinsche troepen zich 350 maal aan schending van het Bestand hebben schuldig ge maakt. Daarbij zijn 60 gesneuvelden en véle honderden gewonden te betreuren geweest. Niettegenstaande de moeilijke om standigheden, waaronder de soldaten Verwacht kan worden dat de doop plechtigheid door vertegenwoordigers van buitenlandsche hoven, zal worden bijgewoond. Gezien zijn hoogen leeftijd moet het twijfelachtig worden geacht dat het sacrament van den Heiligen Doop door den hofprediker, prof. Obbink, zal wor den toegediend. Wij herinneren er aan dat ook Prin ses Beatrix in Den Haag in de Groote Kerk werd gedoopt en wel door den hoogbejaarden predikant, ds. Weiter. De doop van Prinses Irene geschiedde indertijd in Londen door den Ned, Herv. predikant aldaar, ds. Van Dorp. Met de eventueele doopplechtigheid in de Residentie wordt een traditie in het Huis van Oranje gehandhaafd. hun taak moesten verrichten, is de geest onder hen nog uitstekend ge bleven en vervulden z\j hun plicht op verdienstelijke wijze. Men zij evenwel voorzichtig hun lankmoedigheid en geduld op te zware proef te stellen. Reeds nu verluidde het, dat het ten gevolge van de voortdurende bedrei ging en aanslagen van de wit-rooden hier en daar moeite kostte den troep in de hand te houden. Moge men de spreuk: „De kruik gaat zoolang te water, tot zij breekt" indachtig zijn. Misschien zullen de hier geschetste moeilijkheden tpt het verleden gaan behooren, nu na vier maanden de or der: „Staakt het vuren" ook van Indo nesische zyde is gegeven. Wij moeten zulks nog afwachten. Maar dan staan wij weer voor de vraag: „Wat wordt nu de taak van onze troepen? Moeten deze in de gebieden, waar zij binnen de de marcatielijnen zijn opgesloten, werke loos blijven? En dat terwijl zich in Ne- derlandsch-Indië nog vele gewapende Japanners ophouden en met de rebel len gemeene zaak maken tegen ons; terwijl in de kampen nog duizenden van onze landgenooten, Indo-Europea nen en goed-gezinde Inheemschen door de terroristen gekweld, worden. En dan, indien het verdrag van Ling gadjati wordt onderteekend, zullen de Nederlandsehe troepen dan op grond van dit verdrag misschien met de TRI moeten samenwerken om het gezag van de schijn-republlek in feite te vestigen?" Generaal Winkelman besloot: „Volk van Nederland, dat zich in de be zettingsjaren zoo heldhaftig heeft verzet tegen onderdrukking en on recht, ik vraag u, zou dat uwe toe stemming hebben? Spreekt u uit, voor het te laat is!" Een beeld, dat den brandstoffennood demonstreert; velen komen zelf met een karretje hun mudje halen. En de derde eenheid in April. De strenge winter, welken wij thans beleven, gevoegd bij de mijnwerkerssta king in Amerika, waardoor ons land reeds een achterstand van 350.000 ton industriekolen heeft in te halen en ten slotte de minimale aanvoer van kolen uit Duitschland, hebben ons land voor een nijpend; kolentekort geplaatst. Ook .onze stad ondervindt daarvan de ern stige gevolgen. De scholen zijn reeds eenige weken gesloten, musea moesten volgen, inrichtingen van vermaak zijn van verwarming verstoken, fabrieken kunnen niet dan met zeer groote moeite gaande worden gehouden, ziekenhuizen slechts mondjesmaat worden bevoor raad, terwijl daarnaast een zeer groot aantal ingezetenen reeds wekenlang in de koude zit. Bonnen zijn al twintig da gen geleden aangewezen en ook 'bij de kolenleveranciers ingeleverd, maar he laas moest in de meeste gevallen de aflevering van de eerste eenheid uit blijven. Ten einde ons een indruk 'te vormen van de kolenpositie in onze stad, heb ben wij een onderhoud gehad met het bestuur van de afd. Leiden van de Vak groep Detaihandel Brandstoffen, waar wij o.a. te-woord werden gestaan door den vice-voorzitter, den heer K. Ouwer- kerk. Uit zijn somber relaas stippen wij het volgende aan. Zooals bekend moest bon 65, welke met ingang van 1 Februari recht geeft op het 'koopen yan drie eenheden brand stoffen, 'bij den kolenleverancier worden ingeleverd, die op zijn beurt op deze bonnen door het Rijkskolenbureau moet worden bevoorraad. Van deze bevoorrading van den handel is in onze stad echter nog geen sprake geweest. Nog geen en kele handelaar heeft één mudje brandstof, dat hjj op bon 65 zou mogen afleveren ontvangen. Dat er thans reeds ingezetenep zijn, die een eenheid brandstoffen hebben ont vangen de heer Ouwerkcrk schatte dit op een 30 a 40 procent Is te verklaren uit het feit dat de hande laren van hun kleinen voorraad nog iets hebben kunnen afleveren. Deze voorraad is nu echter geheel uitge put, zoodat Leiden practisch zon der huisbrandkolen zit. Met nadruk verklaarde de heer Ouwer- kerk, hetgeen door de óverige bestuurs leden werd bevestigd, dat bij de aanwij zing van bon 65 is bepaald, dat de kolenhandelaren eerst met de aflevering van één eenheid mochten beginnen, in dien de handel op dezen bon was be voorraad. Wat zjj dus thans in sommige gevallen reeds hebben gedaan, is een groote tegemoetkomendheid van de zijde van den handel geweest. Op onze vraag of zeer binnenkort een bevoorrading van den handel op bon 65 is te verwachten, deelde men ons mede, dat de mogelijkheid niet is uitgesloten en dat iederen dag een voorschot mag worden verwacht. Is dit eenmaal bin nen, dan kan men er verzekerd van zijn. dat aflevering cogenfolikkelijk zal plaats vinden. Wat .een spoedige lossing en verdeeling betrefb, hebben wij, zoo verklaarde men ons, de volledige mede werking van ons personeel. Komen er eenige wagons aan, dan vinden wij steeds weer ons personeel bereid om, ondanks de felle koude, van den vroegen ochtend tot den laten avond in vele gevallen tot tien uur in de weer te zijn. Alhoewel men in de kringen van den kolenhandel de stellige ver wachting heeft, dat de levering van de drie eenheden van bon 65 is ge garandeerd, wees men er ons nog op, dat, zooals de zaken er thans voor staan, er op moet worden ge rekend, dat niet vóór 15 Maart aan allen de eerste eenheid zal zijn af geleverd. Voorts verwacht men, dat de tweede eenheid in de tweede helft van Maart zal kunnen worden afgeleverd, terwijl de derde en laat ste eenheid in April zal worden ver strekt. Inderdaad een somber beeld. Uiteraard blijven voorloopig de zie-» kenhuizen en de vitaile bedrijven voor rang genieten, maar men verzekerde onis, dat de kolenleveranciers een open oog hebben voor de vele moeilijkheden waarmede ook de huisbrandafnemers te maken hebben. Waar geholpen k&n worden, zullen zij zooveel als in hun vermogen ligt, paraat zijn, maar hier geld't: „Waar niet is, verliest ook de keizer zijn rechten". De gezamenlijke brandstoffenhande- laren verzochten onze medewerking ten einde te voorkomen, dat zij in dezen tijd niet onnoodig worden lastig geval len met verzoeken om aflevering. Zij doen hun best om hun clientèle zoo vlug mogelijk te helpen, laten wij hun moei lijkheden niet onnoodig vergrooten. ZES GEVANGENEN UIT „KRENTENTUIN" ONTSNAPT. Drie zjjn weer gepakt. In de nacht van Woensdag op Don derdag hebben zes gevangenen, die ge- .detineerd warén in de als gevangenis ingerichte „Krententuin" te Hoorn, kans gezien te ontsnappen. Sedert eeni ge maanden wordt dit gebouwencom plex gebruikt als strafgevangenis. In deze periode is het nu reeds aan tien gedetineerden gelukt om uit te breken. De bewakers van de „Krententuin" zijn er echter in geslaagd drie vluchtelingen te pakken te krijgen. De anderen zijn tot. dusverre nog op vrije voeten. KINDEREN OPGELET! Wjj maken onze raadseljeugd er op opmerkzaam, dat de jeugdru briek met de winuaaiis van de prijsraadsels reeds in ons Blad van heden is opgenomen In plaats van, zooals gewoonlijk, op Za- terdag. BINNENLAND. De sociëteit van het Delftsche stu dentencorps ..Phoenix" bestaat 1 Maart a.s. honderd jaar. Dit feit zal met veler lei feestelilkheden, welke op 27 Februari beginnen, herdacht worden. Oostburg had zich voorgenomen de eerste gemeente te ziln in Zeeland, die de geboorte eener prins of prinses we reldkundig maakte. Toen men Dinsdag ochtend de klok wilde lulden, brak de klepel en daardoor was Oostburg de laatste gemeente, waarvan de bevolking gewaarschuwd werd. In den loop van Februari Is. na be spreking met een aantal werkgevers en vertegenwoordigers van het N.V.V.. het Christelijk Nationaal Vakverbond en de Nederlandsehe Katholieke arbeidersbewe ging. opgericht het instituut voor toe gepaste psychologie voor de personeels- leidlng door den Fundatie „Werkelijk Dienen". Op den in verband hiermee gehouden landdag is o.a. het woord ge voerd door den heer L, Neher. directeur- generaal P.T.T. en mr. dr. A. A. van R/hlJn secretaris-generaal Dep. van Sociale Zaken. In de Anisterdamsche schouwburg- nood komt binnenkort eenige verlich ting Het gebouw „Salvatori" aan de BinnenAmstel bil de Munt. wordt in wendig gerestaureerd en zal bij het be gin van het volgend seizoen zijn deuren voor het hoofdstedelijk theaterpubliek openen, Het theater bevat ongeveer 600 plaat sen, ingedeeld In zaal en twee balcons en enkele kleine loges, een flink tooneel, or kestbak voor grootere en klelp^re orkes ten eh op Iedere verdieping een foyer. Het onder zoek naar de oorzaak van den brand, die een groot deel van het pakhuis der Centrale Suikermaat- sohappij te Amsterdam vernielde, -heeft uitgewezen, dat een vonk uit de kachel op de zolderverdieping, op houtkrullen gevallen Is. Te Enschedé ls een wagon met bij na 600 radiotoestellen gearriveerd, welke de bewoners van deze stad indertijd heb ben ingeleverd. De toestellen, waaraan de kaartjes met den naam der eigenaars nog waren bevestigd, werden ln Praag opgespoord. Men zal spoedig een begin maken met de teruggave der toestellen aan de rechtmatige eigenaren. H. G. -Flierman, de tweede luite nant. die de cammando's gaf voor de een en vijftig saluutschoten van de Baarn- sche batterij, ls gisteren te Baarn als officier beëedlgd. Dé laatste dagen werd Hotel v. d. Werff op Schiermonnikoog door meer dan 200 personen, die wandelden over het ijs ln de Waddenzee op het traject HornhuizenSchiermonnikoog bezocht. Tot directeur van het Centraal Bureau van reclasseerlngslnstelllngen ls benoemd de heer J. H. Hoornweg, direc teur van het Observatiehuls voor jon gens te Groningen. Morgen zal van de Lloydkade te Rotterdam het nas. „Tabinta" 1000 zee lleden naar Amerika brengen, waar deze mannen schepen zullen halen. De tramdienst AmsterdamVolen- dam, welke tot tweemaal toe door enor me sneeuwmassa's bedolven is geweest, r is thans sneeuwvrij gemaakt en van- daag weer ln dienst gesteld. Aan boord van de „Johan van Ol- denbarneveldt". welk schip op 't oogen- blik ln de Golf van Aden vaart, op weg naai; Indië, ls op grootsche wijze de ge- i boorte van Prinses Marijke gevierd. De politie te Geleen arresteerde een jongedame, die zich aan. een groot aan tal diefstallen van dames- en heerenrij wielen had schuldig gemaakt. Dertien diefstallen heeft ze reeds bekend en 11 rijwielen zlln al opgespoord. Vermoedelijk ls het aantal gestolen rijwielen nog aan zienlijk grooter. De commissie voor vervoer en ver bindingen heeft de ultnoodlglng van de Nederlandsehe regeering haar volgende vergadering ln Nederland te houden, aanvaard. Zil acht de tv/eede helft van October de daartoe meest geschikte. De vier IJsbrekers, welke aan het werk waren op de Waal tusschen de dorpjes Deest en Wlnssen hebben dit moeten staken, ten gevolge van de lagen waterstand. De president van Oost-Indonesië, Soekawatl, heeft gistermiddag met zijn echtgenoot© een bezoek gebracht aan Prins Bernhard te Soestdljk. Het bezoek duurde anderhalf uur. Dr. Konrad Adenauer, leider van de Chrlstelljk-democratische partij in de Britsche bezettingszone, 'heeft een ult noodlglng ontvangen van de Kath. Ar beidersbeweging ln Nederland om naar ons land te komen. Deze ultnoodlglng ls door de Nederlandsehe regeering goedge keurd- Adenauer wacht nog op een reis vergunning van het Britsohe militaire bestuur. Gistermiddag zijn de congressisten van de Internationale Unie der officleele organen voor touristlsche propaganda, welke ln Den Haag vergaderen, ten stad- huize aldaar ontvangen- Daarbil waren afgevaardigden uit België, Belgisch Congo, Denemarken, de Ver. Staten. Frankrijk. Engeland, Italië, Luxemburg, Monaco. Noorwegen, Nederland. Portugal. Zweden, Zwitserland en TsJ echo-Slowa kije aanwezig. BUITENLAND. De 157.000 verplaatste Dultschers, die zich ln de Britsche zone bevinden, zullen thans te werk gesteld worden en hun voorrechten zullen worden opgehe ven, Zil behouden echter nog recht op Unrra-goederen en een extra rookrant- soen. In België ls besloten over te gaan tot de opheffing van de regeeringstoe- lage aan de mijnen. Deze subsidies kos ten mllliarden aan den staat. Veronder steld wordt dat de afschaffing trapsge wijze zal geschieden. In ieder geval staat vast dat de prils voor kolen, gas en elec- triciteit voor het gewone verbruik van personen met een bescheiden Inkomen, niet verhoogd zal worden. In de gevangenis te Fresnes, (Frankrijk), waar vele collaborateurs ziln ingesloten, Is een organisatie ont dekt, welke zioh specialiseerde op het vervaardigen en ln omloop brengen van valsche documenten De ontdekking werd gedaan tildens een onverwachte doorzoeking door een vllftlgtal politie beambten. Kort hierna is huiszoeking verricht bil een Pariischen advocaat. Terwijl te Parijs de krantenstaking volledig ls. heeft het groote vakverbond, de C.G.T.. verlof gegeven tot het doen uitkomen van „Le Peuple" het dagblad van het verbond. De Fransche nationale vergadering heeft met 506 tegen 59 stemmen een mo tie aanvaard, waarin vertrouwen werd uitgedrukt ln de regeering ter zake van de ravitailleering van de bevolking en de politiek van prijsverlaging, door Leon Blum ingezet. Een ^officleele woordvoerder van het Britsche ministerie van brandstof en energie heeft verklaard, dat Groot-Brit- tannlë tot 1948 geen steenkool meer zal uitvoeren. Cavendish. Bentlnck, Brltsch am bassadeur te Warschau, ls tot ambassa deur ln Rlo de Janeiro benoemd. De te genwoordige ambassadeur in Rio, sir Donal Saint Clair Gainer, zal. naar uit betrouwbare bron verluidt, waarschijn lijk tot ambassadeur te Warschau be noemd worden. Door den Zuld-Afrikaanschen pre mier. veldmaarschalk Smuts, ls een Brltsch-Indlsche raad van advies be noemd om toezicht te houden op de be langen der Brltsch-Indlërs ln Zuld- Afrika en om de regeering van advies to dienen. Bij de controle op vreemdelingen te Pasing ln Beleren zijn twee politie agenten en een beambte van de Unrra vermoord, terwill een andere agent zwaar gewond werd. Men had Juist een verdacht persoon gearresteerd, toen vijf buitenlanders vanuit een hinderlaag hét vuur openden, waarna zij de vlucht na men. De aanvallers zouden' drie Oekral- ners en twee Polen zijn geweest. Canada heeft van Parlls, Londen, Washington en Moskou de ultnoodlglng ontvangen om aan het werk van de technische commissies voor de voorbe reiding van het vredesverdrag met Duitschland deel te nemen. Onder de 1000 Dultschers uit Sjang hai en Japan, die zich hebben inge scheept met bestemming Bremerhaven, bevinden zioh 20 leden van het beruchte „Ehrhardtbureau", Hitler's spionnage- bende ln het Verre Oosten. Een sterke Amerlkaansche militaire politiemacht be waakte de werf, toen de Nazispionnen, twee aan twee met de handen aan el kaar geboeid, zich over de loopplanll naar het schip begaven. Enkele Dultschers zijn echter verdwöt nen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1