van Kerkelijk Leven Weersverandering ten goede of ten kwade? Radio-programma STADSNIEUWS Komt er in Frankrijk inflatie? De vicieuze cirkel schijnt doorbroke* zijn te omgeving van Laatste Berichten Druk bezochte receptie en I geslaagde feestavond De afdeeling Leiden van de Ned. Ver. van Huisvrouwen, welke giste ren haar dertig jarig bestaan her dacht en daarmede tevens nog haar zilveren jubileum, dat om begrijpe lijke redenen in den bezettingstijd niet kon worden gevierd, wenschte te herdenken, heeft het niet aan belangstelling ontbroken. Tijdens een zeer druk bezochte receptie, welke gistermiddag in „Het Gulden Vlies" werd gehouden, is het be stuur van verschillende zijden har telijk gehuldigd voor al het werk, dat het in den loop der jaren in het belang van de Leidsche huis vrouwen heeft gepresteerd. De da mes, die ditmaal voor een oogenblik al hun huishoudelijke beslommerin gen aan den kant hadden gezet en aan niets anders wenschten te den ken, dan aan het vreugdevolle feit, dat hen allen op dezen middag te samenbracht, hebben met groote opgewektheid aan deze feestviering deelgenomen. Te midden van een grooten kring van leden en belangstellenden heeft de presidente van de lustrumcommissie, mevr. W. J. MenkhorstSwart, in een vlot speechje hét bestuur namens de leden gehuldigd en het Jubileumge schenk aangeboden. Spreekster, die er allereerst aan herinnerde, dat het zil veren jubileum in 1942 wegens de tijds omstandigheden niet gevierd kon wor den, waarom men deze gelegenheid gaarne had aangegrepen dit alsnog te doen, wees vervolgens op de belangrijke plaats, welke de vereeniglng in het le ven van vele Leidsche huisvrouwen in neemt. Hartelijk dankte spreekster het bestuur voor de vele attractieve de monstraties, excursies en lezingen, wel ke in den loop der jaren reeds werden gehouden en die toch alle in meer of mindere mate het huisgezin zijn ten goede gekomen. Spr., die altijd met heel veel waardeering van de werkzaamhe den der vereeniglng heeft kennis geno men en zich overtuigd weet, dat alle Spr, sprak de verwachting uit, dat allen zich zullen zetten om ons land en volk in dezen na-oorlogschen tijd weer uit het moeras te helpen. Ten slotte heeft ook mevrouw L. C. Stuurman—van Gulden namens vele oud-leden de gelukwenschen nog aan geboden. Ook zy bood een enveloppe met inhoud aan. Onder de schier onafgebroken stroom van bezoekers, welke hierna het be stuur de gelukwenschen kwam aanbie den. merkten wij om. op den burge meester, jhr. mr. F. H. van Kinschot,, die van zyn echtgenoote vergezeld was, wethouder S. Menken, dr. ir. P. C. Lin- denbergh, directeur van de Leidsche Duinwater My. dr. ir. P. Fehmers en den heer W. J. Batist namens de Sted. Lichtfabrieken, de dames A. A. P. Cou- vee, S. J. C. de ClercqVan Dam en Kakebeeke namens U.V.V., mevr. J. MandersVermeulen voor den R-K. Vrouwenbond, de dames N, de Rave en A. J. stolteStegman van den Ned. Chr, Vrouwenbond, mevrouw J. A. de KosterSijthoff en mevr. M. W. S. Blok—Aberson namens de Vakschool voor Meisjes, de dames H. Cleveringa— Boschlo en A. G. de JongBroers na mens de Kinderbewaarplaats aan de Langebrug en de heeren F. C. de Hos- son en J. Coster voor den Kath. Mid denstandsbond en voorts een groot aantal leden en oud-leden van de Leid sche afdeeling. Aan het eind van deze receptie heeft de presidente,- mevr. A. Groen—Nieu- wenhuizen Segaar een kort dankwoord gesproken. 's Avonds was er een feestavond in het Leidsche Volkshuis. Daar trad op voor een groot gehoor de poppenkast uit Voorschoten. Na een kort openingswoord van de presidente werd allereerst gegeven de oude Faust-sage. dus niet de verfijnde bewerking van Goethe, zooals die ons zoo goed bekend is. De oude-sage, heel wat meer simplistisch, had goede mo menten. In de pauze werden limonade en sandwiches rondgediend, waarna nog „Pereken in den Biechtstoel", een meer humoristisch verhaal volgde. Het is een genot dit poppenspel zoo fijn verzorgd! te volgen en de waardeering was dan ook terecht groot. Na afloop had in „In den Vergulden Turk" een opgewekt souper plaats. Mevr. W J MenkhorstSwart biedt namens alle leden aan de presidente, mevr. A. GroenNieuwenhuizen Segaar, het jubileumgeschenk aan. (Foto Van Vliet). leden, zonder onderscheid, met belang stelling het werk der vereeniglng vol gen, heeft het wel eens verwonderd, dat niet meerdere dames bij de afdeeling zijn aangesloten. Spr. hoopte dan ook, dat in de toekomst elk lid haar best zou doen om nog een nieuw lid aan te brengen. Namens alle leden bood mevr. Menkhorst aan het bestuur een enve loppe met inhoud aan, terwijl zij tevens een kolossale bloemenmand, waarin voor elk der bestuursleden een bouquet bloemen was verwerkt, overhandigde. Mevr. J. W. van Iterson—Rotgans, die hierop namens het H.B.. de gelukwen schen aanbood, sprak met veel waar deering over het werk der Leidsche af deeling. Het verheugde spreekster op dit jubileum aanwezig te mogen zijn, te meer daar over twee maanden de Leid sche afdeeling als gastvrouwe bij de te houden algemeene vergadering zal op treden. Mevr. van Iterson, die altijd met groote sympathie over de thans jubileerende afdeeling heeft hooren spreken, achtte het voor de afdeeling een bijzondere eer en verdienste, dat zij reeds zoovele flinke leden, die ook in de landelijke organisatie een plaats hebben gevonden, heeft voortgebracht. Met name noemde spreekster mevr. Eerdmans, die reeds tot tweemaal toe de plaats van presidente in het H.B. heeft ingenomen. Ten slotte wees spreekster op den invloed, welke de vereeniglng op het leven van vele huis vrouwen heeft gehad' en waardoor de- zon zich minder huissloof en meer huis vrouw en -moeder zijn gaan gevoelen. Ned. Herv. Kerk Beroepen te Wln- sum (Grom.) M L, Oimes te Akfcrum; te Weesp D. ter Steege te Zevenhuizen (Z.H.); Aangenomen naar Almikerk (toez.) G. J. Hlntzborgen te Wyckel. Be dankt voor Groningen (var wijlen A. Aitena) dr. A. F. N. Lekker kerker te 's-Gravenhaige-Loosdulnen; voot Fijnaara P J, J Monster te Dlnteloord. - Chr. Geref. Kerk Bedankt, voor Ureclil Jac Hovlus to Zwolle Bestuur, lustrumcommissie en eenige oud-bestuursleden van de afd. Leiden van de Vereeniging van Huisvrouwen. (Foto Van Vliet) Flinke temperatuurstijging onwaarschijnlijk. In de algemeene luclitdrukverdee- ling komen nu zich langzaam voltrek kende veranderingen voor, die het sta biele karakter van het weer van de afgeloopen dagen eenigszlns aantas ten. Over Scandinavië is nog wel een ge bied van hoogen luchtdruk aanwezig. Doch dit maximum neemt geleidelijk af onder invloed van een langgerekt lager drukgebied over Noord-Noorwegen. dat langzaam naar het Zuiden afzakt. Het belangrijkste hooge drukgebied ügt nu over Groenland. Onder invloed daarvan heeft zich over de Noordelijke IJszee een krach tige Noord-Oostelijke luchtstroom ontwikkeld, die de koude poollucht di rect naar Zuidelijke breedte afvoert. Het waarnemingsstation op het Be reneiland tusschen Spitsbergen en Noorwegen meldde vanmorgen Noord ooster storm met een temperatuur van 23 graden onder nul- SCHEEPSBERICHTEN. AlcLnous, AmsterdamMacassar, 15/2 te Port Swettenham; Mdabl, Buenos AiresRotterdam, wordt 21/2 om 6 uur aan de Hoek van Hc'Iand verwacht; Al- gorato. 14/2 ran Rotterdam te Buenos Aires; Ban/tam, 15/2 vain Bombay te Sin gapore; Ceronia. 12/2 van Mlrl naar BaQik Papan; Colyfeto, AmsterdamWest Afrika 15/2 van Bordeaux; Gaasterkerk. Rotter damBombay. 17/2 te Aden-; Gouwe, 18/2 van Huelva te Rotterdam; Hedel. RotterdamBarcelona, passeerde 18/Z Gibraltar; Iris, 15/2 van Lissabon naar Amsterdam; Kerkplein. RotterdamPer zische golf, 17/2 te Genua; Maaskerk 16/2 van Amsterdam te Lagos; Macuba, 16/2 van Ouraqao te Antwerpen; Modjokerto, RotterdamBatavia, 16/2 van Singapore; PhlLee (charter! Shanghai—Rotterdam, 15/2 van Colombo; Rondo, 14/2 van Pe- nang naar Ned. Indrtë; Saldija, 10/2 van Mlrl naar Hongkong; Straat Soenda, 15/2 van .Singapore te Port. Elizabeth; Stuyve- sant, West-Indlé naar Amsterdam, pas seerde 17/2 Dover; TJlbesar, 15/2 van Sydney naar Brisbane; Tjisadane, Bata via naar Amoy, 15/2 van Hongkong; Trl- caipe (charter) 14/2 van Belra naar Dur ban Triton, New York naar Maracalbo, 14/2 te Curacao- Van Heutsz. 15/2 van Hongkong naar Singapore: Vulcanus. Amsterdam naar Middel!Zee. passeerde 17/2 Prawlepojnt K.N.S.M. Kemphaan. 18/2 van Bor deaux naar La Pallloe: Vulcanus. 18/2 te Barry Dog; Stureborg, 18/2 Ouessant ge passeerd. Ariadne. 18/2 van Izmir naar Candila, West Afrika Lijn Congo?troom. 19/2 te Amsterdam. Amstélksrk 19/2 te Ant werpen verwacht. Mij Nederland Roepad. 15/2 van Adelaide naar Amsterdam: Oldenbame- veldt. 17/2 van Suez naar Batavia; Slng- kep. 16/2 te Antwerpen. K.PM. Boissevain, 15/2 te Batavia, VOOR VRIJDAG 21 FEBR. Hilversum 1 (301 M.) KRO 8,15 10.00; gramofoonmuziek; 11 0011.30; zie kenbezoek: 12.03—12.30: hobo-recital; ^2.3012.55orkest zonder naam; 15 10 16.30- symphonlsch verzoekprogramma; 18.00—18.30; ensemble Tarantella; 19,30— 19.50: Vaudeville-orkest; 20.1522.30: Opera .Pelleas et Mellsande" van Claude Debussy; 22.3023.00; gramofoonmuziek: 23.15—23.20: katholiek nieuws; 23,20— 23.30: gramofoonmuziek: 23.3024.00: Klaas van Beeck Hilversum II (415 M.) VARA 8.15 9.30; gramofoonmuziek; VPRO 10,00 10.20. morgen wijding dooi ds. D Richards; VARA 10 20—10.45: ziekenbezoek; 11.30— 12 00 populaire wijsjes; AVRO 12.00— 12.30 balletmuziek van Boccherlni en Lulgini: 12.35- 13.00; Pierre Palla. orgel; 13 15 14.00; Renova Septet- 14.20—15.20- Bach-Haydn -programma: VARA 16.00- 16.30: planoduo De Raaff en Schutte; 17.00—17.30: Attentln; 18.4019.15; Johan 1 Jong orgel; VPRO 20.05—20,30: Radio Strijktrio; 20.30—21.00: ds. A. vaD Blemen VARA 21.0021.30: verzoekprogramma 21.30—21 45- bultenlandscb overzicht dooi drs L de Tong 21 4R -22 15: Strndlva- Sextet; 22 15—22 40: A'damsche Jazz Soc'ëtelt 23 15--24.00: Symphonlsch con cert MARKTBERICHTEN. LEIDEN 19 Februari Coop. Groen teveiling. Spruiten 44.— tot 95.peen 37.— tot 54.— per 100 kilo. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Johanna Elisabeth GabrlëliLa d. von K. van Vliet eai J. O. Truijers; Adtiiaaius z. van A. van Pol an en en S. W PlaTije; Max Nicclaas Edjuard z. van J. A. Hartelofc en M. C, H. Visser; Carolina Johanna Corne lia d van W. Helvensteljn en C. J. C. de Keunlng; Ad-riana Anton la d. van H. J. de l'Ecluse en A. A. Roman; Phillppus Jacobus z. van J. van Leeuwen en I. Schut: Hans z. ran J. Bavelaar en A P. OhrlspJJu; Bister Jacobus z. van S. Plait- teel en E. van dier Linden; Alida d. van P. J van Leeuwen en J. Blansjaar; Maria Helena, d. van J. M. de Jong en M. H. Speel; Francisca Johanna WLlhelmtoa d. van J D. van Tongeren en T, J. Bis- sohops: Geertrulda d. van J. W. de GoeiJ en C- van Kooperen; Margrlet.hu d. van W. van der Steen en B. Tuinhout; Petro- nella Hendrik® Engefllrua Maria d. van T. Caspers en B. M Koeman: Petronella T-acoba d. van G, van Duiil en P. M Ho- genes; Cornells Pleter z. van A. Korenhof :n E van der Mey; Maaike Maria d. van J van Heiningen en H. B, van Eek; Jo- han Herman Jaap z. van W. Faijlüng en 0, L. Kooreman; Maria Jacobs. d, van C. Ottenhof en M. J Petit: Bastiana Ellsa- oeth d van W F. van Klaveren en A. van Haalem; Arnold z. van A. Romeljn en J- W, van der Wal; Maria Kla-zlna d. van T Vooijs en J. Varkevisser; Elizabeth Wll- helmlna Gsrarda d. van C. N. van Haaste- recht en H. de Vogel; Adrlanu Maria Jo hanna d. van N. G. Stokman en J. R- de Frankrijker; Maria Catharlna Elizabeth d. van J. G. Ventevogel en G. Sljpestein; Catharlna Jeannette d. van J. J, van Ees en J. Korenhof; Barend z, van J, Hors man en J. van Houwelingen; Marius z. van T. den Duik en M. van der Leden. De depressie-activiteit over de Mid- dellandsche Zee neemt nu af, doch over de Golf van Biskaye ligt thans een sto ring die nog vrij actief Is en de baro meters in Frankrijk vrij aanzienlijk doen dalen. Welke uitwerking deze veranderingen in de luchtdrukverdeeling uiteindelijk op het weer in ons land zullen hebben, is op het oogenblik nog moeilijk te over zien, doch flinke temperatuurstijging lijkt vrij onwaarschijnlijk. PROJECTIE VAN STAD EN LAND. Interessante lezing van den heer F. J. Osborn. Voor een weinig talrijk gehoor sprak gisteravond de heer F, J. Osborn, voor zitter v. de Town and Country Planning Association in „de Vergulde Turk" op uitnoodiging van het Genootschap Ne derland—Engeland over de projectie van steden in -Engeland, De heer Os born, die de laatste 25 jaar speciale studies op dit gebied heeft gemaakt en als grootste d--kundige ten aanzien van deze .agstukken in Engeland be schouwd wordt, gaf een overzicht van de omstandigheden, die leidden tot het projecteeren van het algemeene beeld van Engeland, zooals dit zich In de toe komst zal dienen te ontwikkelen. De planmatige opbouw van het land be rust niet slechts op aesthetische over wegingen van landschaps- en steden schoon, doch In nog sterkere mate op economische en sociale overwegingen, De belangstelling voor dit onderwerp is gedurende de oorlogsjaren sterk toe genomen, deels doordat de verwoesten de bombardementen de noodzaak daar toe opriepen, deels doordat de ervarin gen van de laatste jaren hebben getoond, dat een stad niet tot in het or .dige groeien kan zonder ernstige economische en sociale moei lijkheden te veroorzaken. Londen heeft de maximum-grenzen reeds bereikt, aangezien iedere uitbreiding de reeds nu fatale verkeersproblemen, welke uren per dag per man verloren doen gaan, in ongekende mate zou doen toe nemen. Op grond van die overwegingen, me de op grond van de noodzaak geen goed bouwland voor de voedselvoorziening verloren te doen gaan, is men er in Engeland toe overgegaan de nieuwe steden, die zullen moeten ontstaan om de benoodigde woonruimte te vinden, planmatig over het land te projectee ren. Daarbij is vooral van belang, dat het oog wordt gehouden op de belan gen van de industrie, die steeds het middelDunt is van de steden, waarom heen de steden zich groepeeren. Uitvoerig stond spreker stil bij de methoden, waarop deze problemen wor den aangevat, op welke wijze de over heid leiding kan geven zonder het par ticulier initiatief te kort te doen, en hoe de schaderegeling, voortvloeiend uit bouwverbod e.d. is opgesteld. Behalve het projecteeren van de ste den in het land Is ook het. ontwerpen van het algemeene stadsbeeld van groot gewicht.. Slechts op grond van welover wogen groote lijnen in het stadsbeeld kan een zoo efficient mogelijke con glomeratie ontstaan, die niet de na- deelen van de huidige groote steden op sociaal gebied kent. doch wel de voor deden van een hoog geconcentreerde bevolking, noodig voor een bloelende industrie. De voorzitter, dr. A, A, Prins opende en sloot deze zeer geslaagde bijeen komst. BONKAARTEN HALEN. Morgen is de rest van de letter B aan de beurt, beginnende bij Bremmer. BUURTVEREENIGING „EENSGEZINDHEID". De oudste buurtvereeniging in onze stad, de buurtvereeniging „Eensgezind heid", hield gisteravond in de goed be zette Stadsgehoorzaal een, feestelijke samenkomst, waarvoor zij zich de mede werking had verzekerd van het cabaret gezelschap van Fred. Fagel. De voorzitter, de heer C. de Koning, heette allen welkom, ln het bijzonder mevr. de wed. v, d. Broek, echtgenoote van den overleden eere-voorzitter, en de eereleden, de heeren Simons en Mulder. Spr. zeide het te betreuren, dat deze feestavond juist in den vastentijd viel, waardoor vele leden niet aanwezig kon den zijn. Als verontschuldiging hiervoor merkte spr. op, dat de zaal reeds negen maanden van te voren is besproken. Me- dedeeling deed spr. verder, dat op 25 October wederom een feestavond zal worden gehouden. Met dankbaarheid maakte spr. gewag, dat het ledental zich nog steeds in stijgende lijn bevindt. Ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin, zal as„ Za terdagmiddag voor de kinderen van 6 tot 13 jaar nog een filmvoorstelling in het Luxor-theater gegeven worden. Zij moeten zich hiervoor om kwart voor vier uur in de "Oosterstraat verzamelen. Nadat twee coupletten van het Wil helmus waren gezongen, heeft de voor zitter van de Federatie van Buurtver- eenigingen, de heer H. M. Verhulst, nog een woord van gelukwensch met het 23- jarig bestaan der vereeniging gespro ken. waarin hij nog eens het belang van een goed geleide en bloeiende buurtver eeniging uiteen zette. Ook wees spr. nog op het doel van de Federatie welke zich momenteel in zulk een sympa thieke belangstelling van het gemeente bestuur mag verheugen. Het cabaretgezelschap bracht daarna een gevarieerd programma over 't voet licht, waarna de avond met een bal o.l.v. den heer J. Alphenaar en met medewerking van „The Gold Star Band" werd besloten Geslaagd voor het associatie-di ploma Fransche handelscorresponden tie de heer J. F Steen, alhier. Gisterochtend is de 45-jarige me vrouw J, M, den H. in een winkel op den Hooge Rijndijk over een petroleum- vergasser gevallen ten gevolge waarvan zij aan beide beenen brandwonden op liep. De 44-jarige A H. van V., die haar te hulp snelde, struikelde daarbij over een waterputje, waarbij hij een wond aan zijn linkerbeen bekwam. De E.HD. heeft belde slachtoffers naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. - (Van onzen correspondent te Parijs) Boven Frankrijk hangt sedert jaren een zwaard van Damocles: de inflatie die de koopkracht van de franc bij voortduring bedreigt, mèt alle gevaar zeer fatale gevolgen van massale verar ming, daaraan verbonden. Sinds het be gin van den oorlog is de Fransche franc, mild gerekend, tot ongeveer één tiende van haar toenmalige waarde Ineenge krompen. En sedert dien zelfden tijd moest men op de internationale markt de Fransche munt reeds eenmaal offi cieel herwaardeeren, hetgeen men, met een technische term, devaluatie pleegt te noemen. Niettemin zijn ook daarné de prijzen gedurig blijven stijgen De loo- nen moesten daarom worden verhoogd- De menschen kregen dus méér geld in handen, maar werden toch armer omdat de waarde van dat geld inmiddels daal de. Het publiek verloor aldus het ver trouwen in haar geld. Een algemeen fa talisme maakte zich meester van het land. En een nieuwe devaluatie kondig de zich aan. DE KOE BIJ DE HOORNS. Toen richtte Léon Blum zich op oude jaarsavond door de radio tot het land. Het Fransche volk, aan zijn radioposten, verwachtte de gebruikelijke nectar van woorden van troost en opwekkingen tot vertrouwen in een toekomst, die niette min voortdurend zwakker leek. Maar Blum sprak niet de goedbedoelde, maar wat leege woorden in het vage, die men van een Premier op Oude Jaar gewoon was. De grijze staatsman greep met een jeugdige doortastendheid de koe bij de hoorns en zei: *wy zeggen niet alleen „neen" tegen de prijsstijging. Wij zeg gen ook: „We dringen je terug". Dat was pure, sterke en heldere taal die recht, uit een warm hart kwam en door een sterk intellect was gekeurd. Voor het eerst sedert tien jaren kondigde een Fransche regeering een algemeene prijs daling van 5 op alle artikelen af. Heel veel was 't natuurlijk niet. En het directe effect voor den burger werd bovendien voor een groot deel teniet ge daan door de belangrijke prijsheffingen die in dezelfde rede voor een aantal staatsbedrijven posterijen, metro, spoorwegen electra, etc. door den Pre mier werden aangakondigd. Maar men dient het belang van Blum's initiatief In wijder perspectief-te beoordeelen. Uiteen nationaal-economisch oogpunt en uit den psychologischen hoek. De Fransche staatsfinanciën verkeeren sedert jaren in een deplorabele situatie, welke er door de bezetting en den oor log niet beter op geworden is. Het laat ste jaar is de Fransche staatsschuld met niet minder dan 400 milliard francs ge stegen: d8t is dus ruim één milliard per DE STAATSSCHULD DAALT. Het jongste bulletin van het Fransche Ministerie van Financiën maakte echter bekend, dat deze schuld over de maand Januari niet alleen niet verder was ge stegen. doch zelfs met 14 milliard ver minderd is. Ook d&t is niet bar veel. AGENDA IÏEDEN: Schouwburg: Charlotte Köhler „Oompjes Droom". 8 uur nam, VRIJDAG: Sta zaal: Nat. Comité Handhaving Rijks?enheld. Spr. Ch. Welter en mr. P. M Janssen, 8 uur nam. Stationsweg 12: Aandeelhoude-rsverg. N.V. LJXM. 11% uur voorin. Schouwburg: padvindersrevue „Reveille" 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Casino .Ramuntcho" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2%. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2% 7 en 9 1/4 uur. Lido „Mrs Miniver" (14 Ja<or) Zat. 2 1/4, 6 3/4 en 9 1/4 uur; Zond. 2, 4 1/4, 6 3/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2>/2, 6 3/4 en 9 1/4 uur. Luxor „ZIJ maakten mij een moor de- 4g/4 en 9 1/. en 9 1/4 uur. Trianon „Zes Jaren" en „Boemelstu denten" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2%, 4%, 7 en 9 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 uur. Rex „Terug naar Bataan" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2 1/4, 4 1/4 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 u. naar" (18 Jaar)" Zond. 2%. 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 Een opgewekte nationale feestdag. Alom in de omgeving van Leiden werd de nationale feestdag opgewekt gevierd. Weliswaar werd de koude hier en daar aanleiding, om een deel van de met zorg opgestelde en voorbereide programma's te laten vervallen, doch de resteerende festiviteiten hebben dui zenden op allerlei wijze een bijzonde ren dag bezorgd. In alle gemeenten klonken reeds vroeg in den ochtend sirenes of kerk klokken. om de geboorte van onze vier de Prinses in te luiden, waarna spoedig de nationale driekleur en het Oranje huizen, gebouwen en straten in feest gewaad staken. Hazerswoude begroette ln de ochtend uren in feeststemminp de herauten, ter wijl de kinderen werden getracteerd op chocolademelk, koek en een sinaasappel- Ook hier hadden ijs wedstrijden plaats, waaraan velen deelnamen onder groote publieke belangstell' »g. De muziek hield er een prima stemming ln. Een kerk dienst o.l.v. ds. P. L. Kiehl en den heer A Warnaar besloot dezen geslaagden dag. Ook in Koudekerk erkondigden herauten de blijde mare waarna eerst de? middags de eerste georganiseerde OVERI^DEN: J. de Boer, mail 51 Jaar; H. F. TL Win terberg, wed. va/n J, C. Winsser, 79 Jaar; J. de Vrind z. 1 diag; A. G. van Leeuwen, man, 45 Jaar; N. D. A. van 't Hooft vv. 15 Jaar; C. RekoolJ vr. 88 Jaar; J. H. Ver- "nit, man 75 jaar; W. H. Neljenbuur, wed. an L. P. van der Drift 71 Jaar: W de SwIJger, wed. van I Mieog, 92 jaar; A. in Sohoonderwoerd den Bezemer. man laar, GEHUWD: K. Coutinho Jm. on B R Kerkhof Jd.. •ff. J. H. Bree-devel/t Jm. en A. J. Giezen .d, J. H M. Frentrop Jm. en W. M van der Krogt jd. festiviteiten plaats vonden. De Oranje- Vereenlglng had een feestvoorstelling georganiseerd in het Parochiehuis aan den Groenendijk, die bijgewoond werd door burgemeester A. Warnaar. De heer B. de Braver beschreef in zijn openings woord Oranje als onverbrekelijk met on?, volk verbonden. Een genoeglijk pro gramma vol afwisseling werd ten too- neele gevoerd. In de Ned. Herv Kerk vond een zangavond plaats, die werd geopend door ds. J. Wolven, die ook later op den avond nog het woord voer de. Er werden mooie liederen ten gehoo- re gebracht. Ook de heer C. Stroo sprak een passend woord. In Lisse ontvingen de schoolkinderen in de zaal van J. v- RIel beschuiten met muisjes en sinaasappelen, waarna zij op een aardig programma werden ont haald. Des avonds vond een dankdienst plaats ln de Ned. Herv. Kerk voor alle gezindten, waarbij o.m. burgemeester Lambooy aanwezig was. Als- sprekers traden op ds. J. Hadders, dr- Th. Ruys en ds. J. Verleur. Rijnsburg hoorde ln de morgenuren de mondaccordeonvereeniging Advendo met enthousiasme door de straten trek ken, welke muzikale taak' des middags te beurt viel aan de muziekvereeniging Wilhelmina. In de avonduren vond een eclatante feestavond plaats in Flora, op initiatief van de Oranje-Vereeniging. Advendo trad ook hier weer op en opende op uitbundige wijze met vroo- Iijke klanken. De voorzitter, de heer J Verhave richtte zich in het openings woord in het bijzonder tot burgemeester Höweller. Deze sprak na het zingen van het Wilhelmus een gelukwensch uit, met de gave Gods, waarin heel ons land zich thans verheugt. Spreker bracht een driewerf hoera uit op het Konink lijk Huis. De zangvereeniging De Lof- stem zette het programma voort met enkele liederen, terwijl de heer v. d Mey declameerde. De gymnastiekver- eeniging D.W.S. zorgde voor zeer ge slaagde nummers, terwyi de Burcht- ruiters ditmaal stokpaardjes bereden wat meer paste ln deze omgeving. Na de pauze was de beurt aan de Ned. Herv. Meisjesvere.niging met een aar dig nummer. Als derde spreker- trad op prof. dr. G. C- van Niftrlk van Amster dam. die de opbouw van ons land slechts zag slagen door hard werk. Daarbij zijn wij gezegend door de hech te Oranjeband, die wij dezen dag op nieuw dieper beseffen. Nogmaals wer den twee coupletten van het Wilhelmus gezongen. Na optreden van de ijsclub volgde weer declamatie, waarna de re- citeerclub ten tooneele trad. Ds. Post gaf een uitvoerige uiteenzetting over de geschiedenis van het Oranjehuis. Tot slot traden op de Spelbrekers, Excelsior en de Geref. jeugdorganisatie. Voorzit ter Verhave die met dezen avond den dank der Rynsburger verdiende, dank te allen die aan dezen zeer geslaagden avond hun medewerking hadden ver leend. Voorhout moest door de koude een groot deel van het programma missen. De Raad kwam echter in de middag uren bijeen, waarbij de loco-burgemees ter P. L. v. d. Hulst opende en een ver gelijking trok tusschen deze geboorte en die van Prinses Margriet. Na het teeke nen van het felicitatieregister brachten de kinderen een zanghulde, waarby de voorzitter van het Oranjecomité en de loco-burgemeester het woord voerden. De ruim 700 kinderen ontvingen een op hoogen prys gestelde tractatie. In Wassenaar' trokken herauten in Jagerscostuum rond. Ook daar brachten de schoolkinderen een zanghulde, waar bij de burgemeester het woord voerde. Een, groote verrassing was de komst van* minister-president dr. Beel, die na begroeting door den voorzitter der Kon. Wilhelmlna-Vereeniging en een inlei ding door den burgemeester de jeugd toesprak, daarby gewagende van zijn groote bUjdschap by het vernemen van de geboorte. Hy stelde de beteekeni? van Oranje voor ons land ln het licht Een driewerf hoer', op het Koninklyl1 Huis besloot deze toespraak. De bur gemeester sprak de jeugd eveneens toe Een ysfeest op de vijver van De Paauw besloot de feestviering In Woubrugge vond een dienst in de Ned. Herv. Kerk plaats die geopend werd door'ds Hugenholtz Burgemeester J. C. van Wageningen voerde het woord. De jeugd werd onthaald en vermaakt met een poppenkastvertoo- ning. Ook was er een ysfeest, dat in de avonduren by verlichting werd voort gezet. Maar de tendens is hoopgevendze toonb aan dat de vicieuse cirkel van loonsver- hoogingen en' pryssty gingen toch te doorbreker is. En zoo kan de psychose van hopeloos pessimisme, waardoor Frankryk was bevangen mogelijk uitein- delyk 'nog worden bedwongen. Blum heeft daarmee den dank van het vader land verdiend. Van het heele vaderland, niet slechts van zyn geestverwanten. Een recent rapport van het Fransche Bureau voor Opinieonderzoek heeft op zijn beurt uitgewezen, dat 62 van het publiek Blum als den meest succesvollen Premier beschouwde uit het kwartet de Gaulle-Gouin-Bi- dault-BIum - dat achtereenvolgens het roer van Staat in handen had. Ook dat ls een belangrijk symp toom: er blijkt namelijk uit, dat het Fransche volk in staat is, een regee- ringsdaad nog buiten de partijen-at mosfeer te waardeeren. Want de so cialisten vertegenwoordigen, zooals men weet, sedert de jongste verkie zingen, nog maar een kleine minder heid van het Fransche volk. Doch het decreet-Blum was nog maar een eerste stap op den moeiiyken weg, die Frankryk terug: moet voeren naar een gezond financieel bestel. Blum's op volger Paul Ramadler, zal binnen af- zienbaren tijd een nieuwe verlaging aan moeten kondigen welke Blum ln zyn ge denkwaardige rede al in uitzicht had gesteld. Daarvoor zal Ramadier over een auto riteit, dienen te beschikken welke die van zyn grooten voorganger zoo mogelijk nog overtreffen moet. Een autoriteit, die door het hééle kabinet gedragen wordt. By Blum was dat mogelijk: zijn capaci teiten werden door niemand weerspro ken, zyn regeering was homogeen en hy bezat den conditioneelen steun van het parlement. Ramadler staat aan het hoofd van een coalitiekabinet dat aan zeer sterke innerlyke spanningen onderhevig is. Bovendien weten buiten Thorez in Frankryk maar weinig menschen wat de uiteindelyke houding van de communis ten zal zijn ten aanzien van de nieuwe prijzenpolitiek. Mochten de communisten die zich tot nu t.oe op dit gebied hebben beperkt tot het eischen van loonsverhoo- gingen welke niettemin rechtstreeks indruischen tegen het principe dier po litiek en het ontketenen van symboli sche waarschuwingsstakingen, zich defi nitief uitspreken tégen Blum's experi ment, dan wordt deze politiek tot een gewisse mislukking gedoemd. Want de C.G.T. het Fransche vakverbond is in communistische handen en een re volutie kan in Frankrijk om de woor den van de Times te clteeren door één telefoontje van Thorez worden ont ketend. Parijs, Februari 1947, Registratie dienstplichtigen. LICHTINGEN 1941, 1942. 1943 EN 1948. De minister van Oorlog heeft mede gedeeld voornemens te zyn over te gaan tot de registratie (inschryvlng) der dienstplichtigen van de lichtingen 1941. 1942, 1943 en 1948. Het ligt niet in de bedoeling, eerstgenoemde drie lichtin gen volledig voor keuring op te roepen. Slechts enkele groepen zullen onder dienst geroepen worden, terwijl de an deren als buitengewoon dienstplichtigen zullen worden ingeschreven en slechts dan onder de wapenen zullen komen, wanneer de toestand zulks vereischt. De lichting 1948 zal worden ingeschreven voor normale opkomst. Indische vraagstuk in Eerste Kamer. OP WOENSDAG A.S. Het ligt in de bedoeling, dat de Eer ste Kamer Woensdag a.s. een begin zal maken met de behandeling der begroo ting van het Departement van Over- zeesche gebiedsdeelen, waarby het In dische vraagstuk in vollen omvang zal worden besproken. Overval op vrachtauto CHAUFFEURS NEERGESLAGEN EN BEROOFD. Gisteravond laat is onder de gemeen te Kapelle in den z.g. smokkelhoek een overval gepleegd op een vrachtauto, afkomstig uit het Noordwesten des lands, De overval ls gepleegd door ver scheidene personen. De twee chauffeurs werden met zware voorwerpen" neerge slagen en vry ernstig gewond vervoerd naar Goes, De auto is verdwenen en de chauffeurs werden beroofd van hun portefeuille. Vermoedeiyk betreft het hier een smokkelaffaire, DE OORLOGSSCHADE IN BELGIE. Naar uit door het ministerie voor den wederopbouw gepubliceerde statistieken blykt, bedraagt het aantal door den oorlog in België getroffenen 500.690. In totaal werden er tydens den oorlog 58.423 woningen totaal vernield. Deze vertegenwoordigen een waarde van 7 milliard 18 millioen francs. Het totale bedrag der oorlogsschade in België be loopt een bedrag van 14 milliard 13 millioen francs (waarde 1939), MEISJE TE VENLO LEVEND VERBRAND. Terwyi de ouders een oogenblik af wezig waren en een vyfjarig meisje alleen thuis was, is brand uitgebroken in de door de familie H. te Afferden bewoonde noodwoning. De houten wo ning brandde geheel uit. Het kind, dat blykbaar door de vlammen verrast werd is in het vuur omgekomen. De oorzaak van den brand is onbekend. Men vermoedt, dat vonken uit de bran dende kachel gesprongen zyn. GEEN VELDSPELEN OP ZONDAG. Alle voetbal-, korfbal- en hockey- wedstryden voor Zaterdag en Zondag a.s. zyn wederom afgelast. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 20 Febr. De handel was heden bescheiden; voor de meeste aandeelensoorten bestond eenig aanbod. Met een noteering van 363 1/2 leden Koninkiyken een verlies van 2 1/2 pnt. Ook voor de scheep vaartpapieren moest eenig materiaal worden verwerkt. In Industrie aandee- len was bitter weinig te doen. Unilevers en Philips iets lager. Aku en Calvé ble ven ruimschoots op peil. Bankaandeelen ongeveer pryshoudend. Aandeelen Rotterdamsche Bank werden tegen 1413/4 procent ex 5 procent di vidend afgedaan en dus onveranderd. Cultuurfondsen gedeprimeerd. H.V.A.'s vyf punten lager. Tabakken nauwelijks veranderd. Amsterdam Rubbers iets lager. De nieuwe Ned. staatsleening schommelde Jusschen 99 9/16 en 9911/16. i

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3