Minister Jonkman's aanbod afgewezen dAgblad voor leiden en omstreken Door Sjahrir en de zijnen WEERBERICHT De nieuwe bonnen Republikeinsche regeering was wél op de hoogte Wordt Indië een tweede Vietnam? Met een enkel woord 85ste Jaargang DONDERDAG 20 FEBRUARI 1947 No. 26015 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 „Het is voor de republikeinsche delegatie onmogelijk, thans in te gaan op minister Jonkman's uitnoodiging om de betwiste punten, in zake het accoord van Linggadjati in een nota neer te leggen", aldus verklaarde een republi- keinsch woordvoerder te Batavia, Hij voegde er aan toe, dat, indien een der gelijke procedure gevolgd zou worden, langdurige besprekingen noodzakelijk zouden zjjn. De Commissie-Generaal en de Nederlandsche regeering zouden zich moeten uitspreken en zelfs indien de Commissie-Generaal en de Neder- landsche regeering te gemoet zouden komen aan de Indonesische bezwaren, zouden dé moeilijkheden niet opgelost zijn. Geen nota over „betwiste punten". De Indonesische woordvoerder wees er op, dat de Nederlandsche regeering ge- honden is aan de motie-RommeVan der Goes van Naters, waarbij de aan vaarding van de Nederlandsche inter pretatie door de Indonesische regeering als conditio sine qua non voor de onder- teekening van het basisaccoord van Ldnggadjati is gesteld. Volgens Indo nesische opvattingen moeten dus alle amendementen en wijzigingen van de officieele Nfederlandsche interpretatie aan het Nederlandsche parlement wor den voorgelegd. Overigens zou een om standige formuleering door de Indone sische delegatie van alle betwiste en vage punten veel tijd kosten, O BEZWAAR TEGEN STATUS NIEUW-GUINEA. Bij dezelfde gelegenheid heeft de Woordvoerder omtrent Nieuw-Guinea gezegd, dat minister Jonkman's mede- deelingen in zake de bijzondere status voor dit gebied rechtstreeks strijdig zijn met Linggadjati en wel in net bijzonder met de art. 3 en C4. Want in art. 3 wordt immers gezegd, dat de Vereenigde Staten van Indonesië het geheele ge bied van Nederlandsch-Indië zullen om vatten en in art. 4 wordt vervolgens het recht erkend „van de bevolking van eenig gebiedsdeel om langs democrati- De Spaansche republikeinen en de monarchie. In een interview met den Parijschen correspondent van Reuter verklaarde Martinez Barrio, de president van de Spaansche republikeinsche regeering in ballingschap, dat hij er van overtuigd is, dat er geen kans is het bewind van Franco te doen vallen zonder „actieve samenwerking van het leger of een aan zienlijk deel van zijn leiders en zonder samenwerking van de nog invloedrijke monarchisten in Spanje". De Spaansche leiders in ballingschap, aldus Barrio, zijn tevens van meenlng dat de anti-Franco-beweging zèer sterk op Engeland en de Vereenigde Staten moet 6teunen om ooit effectief te wor den, „Al deze motieven hebben hen er toe gebracht het herstel van de consti- tutioneele monarchie onder het oog te zien. Sommige leiders zijn van meening, dat de eerste anti-Franco-beweging een aanzienlijk aantal monarchisten moet opnemen, gesteund door linksche leiders met een democratische overtuiging". Barrio verklaarde, dat de Spaansche re publikeinen alle niet belangrijke over wegingen ter zijde stelden om een een heid te vormen met iederen Spanjaard. „Zij vreezen slechts dat Franco hun voor zal zijn door een plebisciet te hou den en zich tot keizer van Spanje uit te doen roepen, om op die manier de macht, die hü tién jaar geleden ver overde. een wettelijke basis te geven". Het was de weigering van Giral een overeenkomst met de monarchisten in overweging te nemen, die leidde tot de vorming van een nieuwe Spaansche re geering in ballingschap onder leiding van Rodolpho Lopez. DUITSCHERS BEREIDEN ZICH VOOR OP CONFERENTIE. De Duitsche minister-presidenten in de Britsche en de Amerikaansche zone hebben een speciale commissie benoemd ter voorbereiding van het Duitsche pleidooi voor de komende conferentie der groote vier te Moskou in. Maart aanstaande. De commissie bestaat uit acht leden en zal 27 Februari te Wiesbaden bijeen komen voor de verkiezing van een voorzitter. Deze commissie in de Anglo- Amerikaansche -zone is een pendant van de commissie van vertegenwoordi gers der parlementen en vakvereenigin- gen in de Sovjet-Russische zone, welke met hetzelfde doel is ingesteld. DREE-PARTIJENCONFERENTEE IN RUSSISCHE ZONE. De vorming van een regeering door het Duitsche volk zelf is het voornaam ste doel van een conferentie, belegd door de drie politieke partijen in de Russische zone van Duitschland, ten einde ge meenschappelijke voorstellen voor te leg gen aan de aanstaande bijeenkomst van den raad van ministers van buitenland- sche zaken te Moskou. De conferentie van de drie partijen de socialistische eenheidspartij, de Chris telijk democraten en de liberale demo craten is bijeengeroepen op initiatief van Eugen Schiffer, den 86-jarigen voorzitter van het juridische bestuur in de Russische zone. en die minister van financiën van Duitschland was in 1919, schen weg te kennen te geven, dat zij haar plaats op een anderen voet wenscht geregeld te zien." Ten slotte betoogde de woordvoer der, dat Nieuw-Guinea nooit ter sprake is gekomen, direct noch indi rect, weshalve de Nederlandsche ver klaring omtrent de nieuwe status van NieuwsGuinea een duidelijke afwij king met betrekking tot een essentieel punt is. Fransch-Poolsch verdrag van bondgenootschap. Naar Woensdag te Parijs werd bekend gemaakt, zal Frankrijk onderhandelingen beginnen inzake een soortgelijk verbond met Polen, als Engeland met de Sovjet- Unie heeft. Reeds worden onderhandelingen ge voerd inzake een dergelijk verbond met Tsjecho-Slowakije, Het doel van het Fransche departe ment van buitenlandsche zaken is het sluiten van anti-Duitsche verdragen van bondgenootschap met alle nabuurlanden van Duitschland. Ook worden verdragen met Neder land en België overwogen, doch het is niet waarschijnlijk, dat deze plannen vasten vorm zullen krijgen, alvorens het Engelsch-Fransche verbond is on derteekend. Reeds is tusschen Polen en Frankrijk een vriendschaps- en cultuurpact voor den duur van vijf jaren geteekend- De stroomlevering in Midden-Engeland. De Britsche premier, Attlee, heeft medegedeeld, dat de algemeene electri- citeitsvoorziening in midden-Engeland met ingang van Maandag a.s. eventueel weer zal kunnen worden hqrvat. ZICH. Prins Bernhard toont den minister-president dr. L. J. M. Beel en den vice-president van den Raad van State, jhr mr. F. C. Beelaerts van Blok land, de jongeboren Prinses Maria Christina bij de geboorte-aangifte op het Paleis Soestdjjk. (Foto ANP—de Hn.) TRUMAN VERZOEKT OM AFSCHAFFING VAN VELE OORLOGSWETTEN. President Truman is overgegaan tot het opheffen van maatregelen, die wer den genomen, nadat president Roose velt „den noodtoestand" had afgekon digd. Truman heeft het congres ver zocht, 100 tijdelijke wetten, die tijdens den noodtoestand van kracht waren, af te schaffen of te wijzigen, ten einde het economische leven van Amerika te be vrijden van belemmerende oorlogsmaat regelen. Een van de wetten, die volgens Truman afgeschaft moeten worden, is die, waarbij schepen aan buitenland sche mogendheden volgens de leen- en pachtwet ter beschikking kunnen wor den gesteld. Dit geldt ook voor de wet ten betreffende de bewapening van koopvaardijschepen en de requisitie van Amerikaansche schepen. Truman stelde evenwel voor, de wet van 1941 voor de bewapening van Amerikaansche koop vaardijschepen tot 30 Juni 1948 te ver lengen. Ook beval hij aan, de wet van 1942, waarbij.- tijdelijk geen invoerrech ten geheven worden op schroot, te ver lengen met het oog op de huidige schaarschte van schroot. De actie van president Truman wordt beschouwd als de tweede fase van de opheffing van de wetgeving in oorlogs tijd, De eerste geschiedde op 31 Dec. 1946, toen de president verklaarde, dat de toestand van vijandelijkheden ten einde was, maar er den nadruk op leg de, dat hierdoor geen einde kwam aan den nationalen noodtoestand 'of toe stand van oorlog. Nu heeft de president, zonder in feite het einde van den noodtoestand aan te kondigen, het congres verzocht eenige legislatieve wijzigingen aan te brengen, die tot stand zouden komen, wanneer de noodtoestand voorbij zou zijn. De volgende fase zal zijn de intrekking van Roosevelt's proclamaties inzake den noodtoestand van 1939 en 1941. Het slot zal zijn. dar Truman officieel ver klaart, dat de toestand van oorlog beëin digd is. MEEST MATIGE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Tijdelijk weer wat toenemenden wind. overwegend uit Oostelijke rich ting. Meest zwaar bewolkt .met plaatselijk sneeuwval. In het Zuiden van het land eenige stijging van temperatuur, overigens meest matige vorst. 21 Februari zon op: 7.45 uur; onder: 18.03 uur. Maanop:' 8,30 uur; onder 18.24 uur (N. M.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 4.38 en 16.54 uur. Laagste temperatuur: 5 gr. C. Bevin over Polen. Be vin, de Britsche minister van Bui tenlandsche Zaken, heeft verklaard van meening te zijn, dat wanneer Groot- Brittannië de Poolsohe regeering* niet zou erkennen, hetgeen een verbreking van de betrekkingen met Polen zou beteekenen, hiermede niemand gebaat zou zijn. Een negenjarige „wonderdirigent". PIERINO GAMBA „HEER EN MEESTER". Een correspondent van de Brusselsche „Nieuwe Standaard", die in de Tonhalle te Zlirich een concert van den negen jarigen Italiaanschen dirigent Pierino Gamba heeft, bijgewoond, schrijft: „Een voor zijn leeftijd veel te kleine, teere jongen in een matrozenpak met korte broek en bloote, dumie beentjes, kwam sriel de concertzaal binnen. Hij werd stormachtig begroet, besteeg den voor hem sterk verhoogden dirigeerstoel en reikte, den concertmeester zijn kinder handje. Vervolgens gaf hij het teeken. om Beethoven's Eerste Symphonie in te zet ten- Het wonderkind veranderde van af dat oogenblik in een groot dirigent, die zonder partituur het orkest leidde. Het tweede gedeelte, het Andante Canta bile dirigeerde hij zoo volmaakt dat vele prominente orkestleiders er hem om zouden hebben benijd en in de fi nale bereikte hij een hoogte, die onge looflijk genoemd kan worden. Pierino was absoluut heer en meester over het orkest en hij bleek over een fijne toon- nuanceering en over een gevoelig rhythme te beschikken. Ook de vijfde symphonie van Beetho ven dirigeerde hij zonder partituur. Met zijn linkerhand tooverde hij de tonen uit het orkest, en met zijn rech terhand gaf hij het rhythme aan. Pierino oogstte een onbeschrijfelijk succes! Prins Bernhard inspecteert 500 cadetten. PLECHTIGHEID TE BREDA. Z.K.H. Prins Bernhard zal op 26 Fe bruari 's morgens een bezoek brengen aan de S-R.OX (de school voor reserve officieren der infanterie) te Breda. Het bezoek heeft plaats ter gelegen heid van het beëindigen van een cur sus van vijfhonderd cadetten. De Prins zal een inspectie houden, gevolgd door een toespraak. Voorts zal hij een ge schenk uitreiken aan den best geslaag de van den cursus. De plechtigheid zal beëindigd worden met een défilé op de Groote Markt. DE „18 FEBRUARI" BABY'S. Naar wij van het Centraal Bureau voor de Statistiek vernemen, zal men daar eerst in de tweede helft van Maart een overzicht hebben van de geboorten over het geheele land op 18 Februari. Het bureau ontvangt deze gegevens eenmaal per maand van de diverse ge meenten, waarbij dan nog rekening moet worden gehouden met vertraagde aangiften enz. De uitgifte der babypakketten behoeft hierop echter niet te wachten. Deze is namelijk gebaseerd op kennisgevingen van de geboorte, onderteekend door me dicus of vroedvrouw. West-Indische commissie terug Na een verbluf van zes weken in West- Indië is gistermiddag om 12.45 uur de parlementaire commissie, die zich voor een oriënteerende reis naar de West had begeven, op Schiphol gearriveerd met het K.L.M.-vliegtuig de PHTDA. Binnenkort zal de commissie rap port van de bevindingen uitbrengen aan de Staten-Generaal. In het algemeen lieten de commissie leden zich optimistisch uit over de toe komstige samenwerking tusschen Ne derland en de overzeesche gebiedsdee- len in de West. De leden hebben de tijding van de geboorte van het prinsesje in New York vernomen. In het „Holland-House" te New York hebben zij aan een diner aangezeten ter eere van Prinses Ma rijke. Namens den Minister van Overzee sche Gsbiedsdeelen werd de commissie welkom geheeten door dr. H. J. Friede- ricy. De „Queen Mary", het zusterschip van de „Queen Elisabeth", ligt thans in Southampton in het dok om verbouwd te worden. Speciaal de boeg zal groote veranderingen ondergaan.. Het zeekasteel op het droge uit een ongebruikelijken gezichtshoek. voor het tijdvak van 23 Februari t/m 8 Maart 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 703 (strook No. 1) 614 algemeen 250 gram waschpoeder; en 125 gram soda; 615 algSmeen 3 eieren; 616 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 1500 gr. jam, stroop enz. of 750 gr. chocolade of suikerwerk; BONKAARTEN KD. KE 703 (strook No. 1) 624 algemeen 250 gram waschpoeder en 125 gram soda; 625 algemeen 3 eieren; 62—6, 62—7, 62—8 algem- 250 gr. suiker, boterhamstrooisel enz. of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerken enz. BONKAARTEN MA, MD 703 (strook No. 1) 614 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz- of 250 gram chocolade of suikerwerk; TABAKSKAARTEN enz. Qa,Qb, Qc 703 611, 612, 613 tabak 2 rantsoenen tabaksartikelen; 611 versnaperingen 200 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gr. suiker, boter hamstrooisel enz. of 400 gr. jam, stroop enz- 613 versnaperingen 100 gr. chocolade en/of suikerwerk of 200 gram jam, stroop enz. of 100 gram suiker, bo terhamstrooisel enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 21 Februari worden gebruikt. Op de bonnen 61—4 en 62—4 is 250 gr. waschpoeder benevens 125 gr. soda ver krijgbaar- De bonnen 611 en 612 tabak ko men voor op de tabakskaart Qa 703, de bon 613 tabak op de gecombineerde kaart Qc 703. De volgende bonaanwijzing voor suiker, versnapering en tabak zal op Donderdag 6 Maart plaats vinden. Batavia, Februari 1947. (Van onzen specialen verslaggever). Het republikeinsche standpunt in zake „Linggadjati" is door Sjahrir uit eengezet in een' te Batavia gehouden persconferentie. „Eén van tweeën: öf Linggadjati is niet goed en dan kunnen we weer heelemaal opnieuw beginnen, öf het is wèl goed, en waar moeten we dan nog over praten alvorens te onder teekenen? De eenzijdige Nederlandsche toevoeging aan het basis-accoord in den vorm van de toelichting van de Commissie-Generaal en de verklarin gen van minister Jonkman, brengt maar onnoodig nieuwe moeilijkheden. Wij kunnen net zoo goed met een in terpretatie komen, doch dat zou de on- derbsekening maar ophouden Aldus ongeveer het betoog van den Indonesischen minister-president tot de, groote schare van Nederlandsche, Indonesische, Chineesche, Britsche, Amerikaansche en Fransche journalis ten in de „Istana Begangsaan", zooals men Sjahrir's woning op Pegangsaan- Oost in tegenstelling tot het Paleis Rijs wijk wel eens noemen hoort. De vraag van uw correspondent, of de republikeinsche regeering voorne mens was duidelijk te maken wat nu precies haar feitelijke bezwaren waren tegen den inhoud van Jonkman's ver klaringen, werd ontkennend beant woord. Sjahrir legde uit, dat de Com missie-Generaal de republikeinsche dele gatie had uitgenoodigd Linggadjati te teekenen overeenkomstig de motie RommeVan der Goes van Naters. Deze uitnoodiging is afgeslagen. De repu bliek wil eerst beekenen en dan verder praten, zoodat het van haar zijde in consequent zijn nu ook met een inter pretatie aan te komen. Inmiddels wordt Ln Nederlandsche kringen met stelligheid verklaard, dat de republikeinsche delegatie bü de parafeering van Linggadjati wel de gelijk op de hoogte was van de strek king van het accoord welke strekking volkomen wordt gedekt door Jonk mans verklaringen. De republikeinen willen kennelijk terugkrabbelen. Prof, Romme zeide op een bijeen komst in Medan, dat het interessant zou zijn te weten, hoe men (de Repu bliek) na zeven weken tot de conclusie is geraakt, dat het door de Kamer aan vaarde ontwerp anders zou zijn dan het oorspronkelijke Theoretisch zijn er vol gens prof. Romme twee mogelijkheden: 1. Bepaalde ontwikkelingen in de republiek hebben er toe geleid, dat het geen men op 15 November 1946 aan vaardde, op 11 Februari 1947 niet lan ger wordt geaccepeerd. 2. De Indonesische delegatie en de republikeinsche regeering hebben bij de parafeering een of ander gewichtig punt anders begrepen dan de Commissie- Generaal, zoodat de toen bereikte over eenkomst geen „werkelijkheid des levens" is en feitelijk een „afgrijselijk misver stand". In verband hiermede werd mij uit goede bron verzekerd, dat er van een „afgrijselijk misverstand" geen sprake kan zijn, daar Sjahrir es. zeer goed' wisten wat zij parafeerden, en dit pas na lang aarzelen hebben gedaan. Blijft over de eerste door Romme genoemde mogelij kheid, waarbij als „bepaalde ont wikkeling" moet worden gezien de om standigheid, dat het Sjahrir ten slotte onmogelijk bleek Linggadjati te „ver- koopen" aan de republiek. Zoodat nu de eerste de beste gelegenheid wordt aangegrepen om zich er van af te mak ken. Met dat al is de situatie thans zoo danig, dat niemand er hier veel „gat" int* ziet. Uit de hier ontvangen Neder landsche persstemmen blijkt duide lijk, dat het geduld ten einde raakt. Ook prof. Romme was zeer duidelijk op dit punt, toen hij in Medan zeide, dat Nederland zoo ver is gegaan als maar mogelijk is. Hoewel niemand met eenig verant woordelijkheidsbesef er graag over spreekt, ziet het er hoe langer hoe meer naar uit, dat Indonesië een tweede Vietnam worden zal. Tien jaar geëischt tegen Von Papten. Voor de elfde kamer van het zuive ringsgerecht van Neurenberg heeft de openbare aanklager de hoogst mogelijke straf geëischt tegen von Papen, oud- vicekanselier in Hitler's kabinet: te .we ten tien jaar werkkamp, algeheele con fiscatie van goederen en verbod om een openbare betrekking te bekleeden op een vrij beroep uit te oefenen. Von Papen's verdediger, dr. Kubo- schok, hield een pleidooi van vier uur, waarin hij betoogde, dat von Papen een der eersten was geweest, die stel ling nam tegen de leer van het natio- naal-socialisme. DE VERKIEZINGEN IN DE SOVJET-UNIE. De definitieve resultaten van de ver kiezingen in de Sovjet-Unie voor den oppersten Sovjet in de republieken Oesbekistan, Moldavië, Letland, Krigi- zistan en Estland zijn thans bekend gemaakt. Het blok van communisten en partij loozen heeft een aantal stem men op zich vereenigd varieerend van 99.89 pet. in Oesbekistan tot 96.07 pet. in Estland. BINNENLAND In fret „Graand Hotel" te Soke veilin gen werd <ie 23-j soldaat bij de wacht- compagnie van het ministerie van Oorlog, TJ, L. uit Rumsumagieest door den elec- trischen stroom gedood. L. liep ln dit hotel ln een onverilohten gang, tastte langs den muur n kwam m aanraking mot een ongeïsoLeerden electrisohen draad met het vermelde gevolg. Op 64-j leeftijd is te Bergen over leden de heer D. A. Klomp, een bekenne Journalist in Noord-Bollanddie ruim 40 jaar medewerker aan da Alkmwarsche Courant is geweest. Degenen die dit Jaar het staats examen Gymnasium (A en B) wenschen ai te leggen, moeten zloh vóór 1 Maart as. aanmelden. Te Schagen (N.H.) speelden twee jongens van 7 en 11 Jaar onder toezicht van hun vader met een elafctrlschen ont- atekingsdraad. waaraan een slagpijpje met springstof bevestigd was, Miet een zaklantaarn batterij werd d<e springstof tot explosie gebracht, ten gevolge waar van het Jongste kind twee vingers ver loor en het andere kind een scherf ln de builk kreeg. Beide kinderen zijn naar het ziekenhuis te Alkmaar overgebracht. Twee groote vrachtwagens, élk met zes lovende koelen hebben Urk bereikt, waardoor dé linkers nu voor het eerst sedert 14 dagen weer vleesöh zullen eten. Heden ls het veertig jaar geleden, dat de bekende bacterioloog en seroloog. dr. H. Waterman, te Amsterdam, op 23- Jarlgen leeftijd, een jaar voordat hij als medicus afstudeerde, te Leiden bü nu willen prof. M. Ph Tendeloo promo veerde BUITENLAND. - Op 11 Maart begint te Warschau het proces tegen Rudolf Hoess, comman dant van het concentratiekamp Ausch witz. Zooals men weet, werden in dat kamp 4 mdllioen menschen om het leven gebracht. Gisteren is een lestoestel van de Fransche marine op de luchtbasis Hyères bij Toulon neergestort. De piloot kwam om het leven. In een telegram aan de Amerikaan sche pers deelt admiraal Byrd, die thans aan de Zuidpool vertoeft, mede, dat hij in die wateren van McMurdo Sound geel- gekieurde dieren van 4 tot 6 meter lengte heelt ge-zien, dfle hij nüét heef kunnen iderutlficeerenVerder waren er veel roof- walvlsschen. Vólgens een bericht uit Hanoi heb ben de Fransche troepen thans de ge heele Ohineesohen en 1 Indo-Ohinieesche wijk van Hanial bezet. De Vietnamezen wisten langs een ordergrondschen uit gang t.o ontkomen. Een Amerikaansche C 64 ls ln Llbrador neergestort. Beide inzittenden werden gedood. Emll Jannings. wiens propaganda films uit de Naziperiode maar al t© be kend zijn, heeft een pas voor Argentinië weten te krijgen, waar hij in een. aantal films zal gaan spelen. ALBANIË IN DEN VEILIGHEIDSEI AD. De Albaneesche afgevaardigde, Hysni Kapo, heeft voor den Veiligheidsraad verklaard, dat de „penetratie van Brit sche oorlogsschepen in slagformatie in het Kanaal van Korfoe zonder twijfel een provocatie jegens Albanië betee- kende en dat Albanië in zijn rechtstaat de souvereiniteit van zijn wateren te verdedigen". Kapo voegde er aan toe, dat Albanië het Kanaal van Korfoe nooit formeel als een internationale verkeersweg heeft erkend. Kapo beweerde, dat de mijnen in het Kanaal oude drijvende mijnen geweest kunnen zijn en dat het feit, dat Alba nië geen materiaal heeft voor het ve gen van mijnen voldoende bewijst, dat Albanië de mijnen niet kan hebben ge legd. Kapo verklaarde, dat de Alba neesche regeering de Britsche beschul digingen categorisch van de hand wijst en hij vervolgde, dat er vóór het inci dent in October een aantal „provoca ties" hadden plaats gehad en dat Al banië daarom volkomen gerechtigd was tot het nemen van „veiligheidsmaat regelen". i De Albaneesche afgevaardigde liet hierop het onderhavige onderwerp va ren en beschuldigde de Britten van anti-Albaneesche activiteit. „De Brit sche regeering gebruikt Albanië als excuus om de wereld-opinie niet alleen tegen Albanië op te zetten, maar ook tegen de landen, die met Albanië sym- pathiseeren",. De Britsche afgevaardigde, sir Alexan der Cadogan, die vervolgens het woord voerde, verklaarde, dat, hoewel de Al baneesche verklaring dienstig was ge weest voor het verkrijgen van een in zicht in de Albaneesche motieven, zij voor het grootste deel geen betrekking had op de zaak. waarover het gaat, n.l. of de Albaneesche regeering de mijnen al, of niet gelegd heeft. De Sovjet-afgevaardigde. Gromyko, qualificeerde Cadogan's verklaring als een „excentrieke truc", waarop sir Alexander antwoordde, dat Gromyko hem waarschijnlijk niet begrepen had. Het debat werd verdaagd tot Vrijdag. De ontploffingsramp te Muiden GEEN MUNITIE-VERNIETIGING IN BEVOLKINGSCENTRA. In antwoord op vragen van het Ka merlid Vermeer in verband met de ont ploffingsramp te Muiden heeft de mi nister o.a. geantwoord, dat het onder zoek naar de oorzaken nog gaande is- Het wordt belemmerd door de vorst. Zoo dra het volledige rapport is ontvangen, zullen nadere inlichtingen worden ver strekt. Vervoer van munitie door bevolkings centra zal in sommige gevallen niet kun nen worden voorkomen, ook al omdat na het beëindigen van de oorlogshandelin gen munitie in deze centra werd achter gelaten. In deze gevallen geschiedt het vervoer zooveel als doenlijk door buiten wijken. In de jaren 1945 en 1946 zijn onge veer 3000 bommen en globaal 45.000.000 kg. geschutprojecti^len, patronen van verschillende soort en andere munitie vervoerd, zonder dat zich daarbij ern stige ongevallen voordeden. Het onschadelijk maken van munitie geschiedde niet en zal in de toekomst niet geschieden in bevolkingscentra. DE ZUIVERING IN DE BRITSCHE ZONE. Op een vraag van het conservatieve Lagerhuislid Shepherd, of de Engelschen in navolging van de Amerikanen am nestie zouden verleenen aan de kleine Nazi's, antwoordde minister John Hynd: „Neen". Toen Shepherd daarop wilde weten, wat nut hetSjad kleine Nazi's gevangen te houden, antwoordde Hynd: „Er zitten in de Britsche zone geen kleine Nazi's gevangen". Hij voegde er aan toe, dat naar zijn meening de Britsche maatregelen te gen de Nazi's meer effect sorteerden dan de Amerikaansche. Tegen het einde van dit jaar hoopt de Britsche regee ring het geheele zuivtrinsprobleem in de Britsche zone opgelost te hebben.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1