De vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk WEERBERICHT Een prinselijk graf te Diest Met een' enkel woord 83ste Jaargang MAANDAG 17 FEBRUARI 1947 No. 26010 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkliorst en J, Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no: 57055 De plaatsvervangers dèr ministers van Buitenlandsche Zaken, belast met het voorbereiden van het vredesverdrag met Duitschland, hebben hun gedetail leerde bespreking van de memoranda van de vier groote mogendheden over de bij het opstellen van het verdrag te volgen procedure, voortgezet. Zaterdag was het Fransche memorandum het onderwerp van bespreking. Men kwam tot een positief resultaat: „De raad van ministers van Buitenlandsche Zaken hecht er zijn goedkeuring aan dat ver tegenwoordigers van geallieerde staten de volledige gelegenheid wordt geschon ken hun zienswijzen, hetzij schriftelijk of mondeling, aan de plaatsvervangers der ministers kenbaar te maken". Ver volgens behandelde men de vraag of vertegenwoordigers der andere gealli eerden aanwezig mochten zijn wanneer een geallieerde staat zijn meening het zij aan de'ministers of aan hun plaats vervangers uiteenzette. Van Amerikaan- sche zijde werd op hun aanwezigheid aangedrongen. De Russische gedelegeer de Goesef verzette zich hiertegen, om dat de besprekingen der ministers an ders in een eindelooze conferentie zou ontaarden, en ook de Fransche en Brit sche gedelegeerden bleken van dezelfde meening. De Fransche gedelegeerde Rapport over Duitschland HOE KAN HET EUROPA HELPEN? De internationale commissie voor de bestudeering van Europeesche kwesties heeft Zaterdag het tweede deel van haar rapport inzake Duitschland gepubli ceerd- Het eerste deel. verleden maand gepubliceerd, besprak de groei van het Nazidom in Duitschland en de aanwe zigheid van groote sommen Duitsch ka pitaal in het buitenland. Het tweede deel ontvouwt een plan, volgens hetwelk Duitschland de voormalige geallieerde landen langzamerhand zou kunnen hel pen hun verstoorde economie te her stellen. De commissie oppert de volgen de mogelijkheden: 1. Beschikbaar stellen van werkkrach- 1 ten; 2. Exporteeren van grondstoffen, voor namelijk steenkolen; 3. Exporteeren van eindproducten; In het kader' van het streven naar vermijden van een nieuwen oorlog .zijn de volgende zinsneden van bijzonder be lang: - 1. Het moet aan Duitschland voor lan gen, nader te bepalen tijd verboden zijn over andere middelen van vervoer van passagiers, goederen en post te beschik ken dan over vervoersmiddelen, die zich over den beganen grond voortbe wegen. 2. Duitschland moet geen toestem ming krijgen gebruik te maken van an dere bewegende krachten dan die het vóór 1939 gebruikte (steenkool, electri- citeit. benzine, water enz.)/ 3. Ér moet een geallieerde wetenschap pelijke contróle-commissie worden ge vormd. i DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK VOOR DEN BALKAN. De commissie van onderzoek voor den Balkan van de VJSf. heeft beslot-en haar hoofdkwartier van Athene te verplaat sen naar Saloniki. in Noord-Grieken- land, en wel op voorstel van Ameri- kaansche zijde, met ondersteuning van de Britsche en Sovjetrussische afgevaar digden. Een groep van de commissie zal heden een rondreis beginnen door de streken, in de buurt van Athene. RAMADIER WAARSCHUWT VOOR INFLATIE. Paul Ramadier, de socialistische eer ste minister van Frankrijk, heeft in een redevoering in het gemeentehuis van zijn gebdortestad Decazeville (ten Noor den van Toulouse), Frankrijk gewaar schuwd, dat het de ramp van inflatie te wachten staat, indien zijn anti-inflatie- maa-tregelen falen. Wie zich geen offers wil getroosten", aldus Ramadier, „be gaat èen misdaad tegen zijn land". GENERAAL LOEHR TER DOOD VEROORDEELD. Generaal Alexander Loehr, voormalig Duitsch Opperbevelhebber op den Bal kan. is door een militair tribunaal te Belgrado/ter dood veroordeeld- Tegelijk met heui werden zes andere Duitsche oorlogsmisdadigers ter dood veroordeeld. Generaal Loehr zal door een vuurpe loton-worden geexecuteerd. Hij is de- -genó, die in 1941 bevel gaf tot het bom- bardèeren van Belgrado, waarbij 20.000 personen werden gedood- De andere zes zullen worden opgehangen. Zij werden allen schuldig bevonden aan massa slachting, deportatie en wreedheden je gens de Joegoslavische burgerbevolking tijdens den oorlog. AMERIKA AN SCH MINISTER VAN OORLOG OVER COLLECTIEVE VEILIGHEID. In een rede heeft de Amerlkaansche minister van oorlog, Robert Patterson, te Philadelphia verklaard: „Hoezeer men het ook anders zou wenschen, het is een feit dat collectieve veiligheid door een wereldorganisatie voor den vrede niet bestaat. Onze nationale veiligheid berust nog steeds op onze ei^en hulp bronnen. Wij leven in éen wereld, die nog steeds in ermen van macht denkt". AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. In den nacht en vroegen och tend op vele plaatsen strenge vorst. In namiddag matige tot lichte vorst. En kele overdrijvende wc1 ken velden, geen sneeuw 18 Februari. Zon op: 7.52 uur; onder: 17.58 uur. Maan op: 7.13 uur; onder: 14.46 uur (21 Febr.: N.M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 2.47 en 15.11 uur. Laagste temperatuur: —8 gr, C. wees er op, dat deze kwestie een zuiver academisch karakter droeg, aangezien In het Fransche voorstel ls vastgelegd dat het aandeel der geallieerden niet ge leverd wordt bij het aanhooren der standpunten, doch bij het werk in de commissies. I De Sovjet-Unie heeft besloten steun te verleenen aan de eischen van Joego slavië betreffende Oostenrijksche ge bieden, aldus is door Goesef, den Sov- jet-Russischen gedelegeerde aan de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken medegedeeld. De Britsche, Amerlkaansche en Fransche afgevaardigden verklaarden zich voor handhaving van de Oostenrijksche grenzen, zooals die waren op 1 Januari 1938. Sjahrir antwoordt Commissie-Generaal ZU WACHT OP INSTRUCTIES UIT DEN HAAG. Onze speciale verslaggever seint ons heden uit Batavia: Het antwoord op het NederlandK sche voorstel om de overeenkomst van Lingadjatti te teekenen overeen komstig de beslissing van de Tweede Kamer, heeft de Commissie-Gene raal bereikt In den vorm van een brief van Sjahrir. Deze is thans aan de regeering In Den Haag voorgelegd en de Commissie-Generaal wacht na der op instructies. Britsche troepen zullen Griekenland verlaten Verklaring van Bevin. Op 1 Juni zullen alle Britsche troepen Griekenland hebben verlaten. Op 1 Maart zal de helft' van de strijdkrach ten reeds worden teruggetrokken, aldus Bevin op een vergadering te Londen, en de rest zal binnen 90 dagen volgen. Bevin deelde voorts mede, dat Enge land van plan is met een aantal landen commissies in te stellen voor het be spreken van economische samenwerking naar het model van de Britsch-Fransche commissie om het gemeenschappelijk belang bij den vrede te consolideeren. Tijdens deze rede, gehouden aan den vooravond van zijn vertrek naar Mos kou, besteedde Bevin 50 minuten aan een algemeen overzicht van zijn politiek, doch hij raakte slechts bij het beant woorden van vragen aan de groote ge schilpunten Palestina, Griekenland, Spanje of de verhouding met de Sovjet- Unie. Als voorbeeld van de moeilijkheden waarmee zijn buitenlandsche politiek te kampen heeft noemde Bevin de huidige brandstof crisis: men verwacht dat Enge land steenkool zal exporteeren. doch het is daartoe niet in staat- Ten aanzien van Duitschland zeide Bevin dat Engeland 'n federaal Duitsch land wil. waarin de verschillende staten een groote macht bezitterC en met een niet te sterk centrum. Voor zoover hij 'wist waren de Ruisen geporteerd voor een sterk gecentraliseerd Duitschland „ik weet niefc om welke reden, maar ik hoop dat te ontdekken in Moskou". Naar de meening van Bevin is ont wapening slechts mogelijk wanneer de collectieve veiligheid in het leader van de VN zou worden georganiseerd. Het zou een van zijn doelstellingen te Mos kou zijn een politiek te verdedigen, die het vertrouwen zou bevorderen. In dit verband verwierp hij den term „ijzeren scherm", die Oost en West verdeelt. „Het is een ongelukkige uitdrukking,, ik heb haar zelf nooit gebruikt het leidt tot wantrouwen". Bevin legde er den nadruk op dat En geland zijn vitale verbindingswegen door de Middellandsche Zee en langs de Westkust van Afrika moet beveiligen omdat de levensstandaard van het Brit sche volk er van afhangt. Over Palestina zeide Bevin, dat En geland wenschte dat de Vereenigde Na ties de verantwoordelijkheid op zich zouden nemen voor een beslissing. De Amerlkaansche politiek ten aanzien van de atoombom werd door hem verdedigd. Ernstig vliegongeval in Zuid-Amerika. 54 DOODEN. Vijftig kilometer ten Noordoosten van Bogota, de hoofdstad van Columbia, is Zaterdagavond laat een viermotorig vliegtuig van het type DC 4 tc~m een rotswand gevlogen en vorvelgens in een ravijn neergestort. Het vliegtuig, eigendom van de Columbiaansche lucht vaartmaatschappij Avianca. had ex perts van een olie-concern en tal van vooraanstaande Columbianen aan boord, In totaal waren er 50 passagiers en 4 leden der bemanning (de laatste alle Amerikanen) aan boord die allen ge dood zijn. Boeren vonden het toestel met de deerlijk verminkte slachtoffers. Vliegongeval in Italië. 17 DOODEN. Bij Terracina tusschen Rome en Napels is een Italiaansch viermotorig koeriersvliegtuig in zee gestort met 17 personen aan boord, die allen zijn ge dood. Vliegbooten en oorlogsschepen voeren uit om naar het wrak te zoeken, maar men vond niets. Alles wat men van het ongeluk weet, is dat de mar conist van het toestel seinde, dat. het zich in dikken mist bevond op 1500 me ter hoogte. Daarna heeft men er niets meer van gehoord. Onder de passagiers bevond zich de Egyptische prinses Ami- na Fadil, een verre bloedverwante van koning Faroek. COMMUNISTISCHE WERKGEMEEN SCHAP IN DUITSCHLAND. Tijdens de negende zitting van het bestuur der socialistische eenheidspartij (S.E-D.) te Berlijn is besloten een werk gemeenschap op te richten, waarin eenerzijds leden varf de S.E.D. uit de Sovjet-Russische bezettingszone en an derzijds leden van de communistische partij uit andere zones zitting zullen hebben. Deze werkgemeenschap zal zich ten doel stellen de uiteindelijke oprich ting van een socialistische eenheidspar tij van geheel Duitschland, waarvoor eerst de noodzakelijke voorbereidingen moeten worden getroffen. ENGELSCHE KONINKLIJKE FAMILIE IN ZUID-AFRIKA AANGEKOMEN. De Engelsche koninklijke familie is op de „Vanquard" te Kaapstad aangeko men en om 9 uur hedenmorgen aan land gegaan. Russisch protest. Molotof, de Sovjet-minister van Bui tenlandsche Zaken, heeft den Ameri- kaanschen ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, waarin hij protes teert tegen een verklaring, die onlangs in den Senaat is afgelegd door den wnd. minister van Buitenlandsche Zaken, Dean Acheson. Volgens de nota was de verklaring van Acheson „uitermate lasterlijk en vijandelijk voor de Sovjet- Unie". „Op 10 Februari 1947, toen de Ame- rikaansche Senaat de benoeming van David Lilienthal tot voorzitter van de commissie voor atoomenergie behandel de, nam senator Kenneth McKellar de vrijheid te vragen: „Denkt ge niet dat Rusland de rest' van Europa en de we reld bezet zou hebben als het de atoombom zou hebben gehad?", aldus radio Moskou. „In antwoord op dezen groven aanval tegen de Sovjet-Unie antwoordde Acheson, de onder-minister van Buitenlandsche Zaken: „De Bui tenlandsche politiek van v Rusland is agressief en expansionistisch". REDE VAN ATTLEE. In een réde beschreef de Britsche pre mier, Attlee, als „volkomen onzin" de geruchten, die thans de ronde doen over een te vormen coalltieregeering. „We zijn volstrekt niet van plan een coalitie te vormen, en ik geloof evenmin dat de andere zijde daartoe geneigd zou zjjn. Toen wij ons bij de coalitie aan sloten, hebben wij dat gedaan om den oorlog te winnen en de meerderheid van het Lagerhuis had geen mandaat voor een socialistische politiek. Ik ontken de moeilijkheid van- onze taak niet, maar ik ben er zeker van, dat wij deze kun nen dragen, als wij den steun van de massa van het volk krijgen en ik geloof, dat wij dien zullen krijgen". Hij zeide; dat hij er op vertrouwde, ondanks de ernstige problemen van het oogenblik, het economische en sociale leven van Groot-Brittannië tot nieuwe welvaart te zullen zien komen. Hij her innerde er aan, dat in het vorige jaar een productie werd bereikt, welke boven de vooroorlogsche uitstak. De Labour - regeering, aldus Attlee, toont thans wat arbeiders kunnen prestoeren, wanneer zij hun kans krijgen. Het stoffelijk overschot van Prins Willem van Oranje. Graaf Dumonceau, grootmeester ho norair van H.M, de Koningin en Haar particulier secretaris, de heer drs. Kohnstam hebben een bezoek gebracht aan de Belgische gemeente Diest in België, waar in een grafkelder in het hoogkoor der St. Sulpitiuskerk rust het stoffelijk overschot van Philips Willem prins van Oranje, heer van Diest, zoon van Willem den Zwijger en Anna van EgmontBuren. In verband met dit bezoek hebben wij een onderhoud gehad met den par ticulier secretaris van H.M, de Koning in, den heer Kohnstam, die ons o.m. mededeelde, dat reeds tijdens den oor log, toen H.M. nog in Londen vertoefde er Hare aandacht op was gevestigd, dat de grafkelder en de kist in vrij slech ten toestand verkeerden. De heeren Dumonceau en Kohnstam hebben zich daarvan thans overtuigd. In overleg met het kerkbestuur van de St. Sulpi- tius zullen maatregelen beraamd moe ten worden. Daaromtrent staat uiteraard nog niets vast. verklaarde de heer Kohn stam. Het'verslag onzer bevindingen is nog niet aan' H.M. uitgebracht. Hy zeide het overigens niet zeer waarschijnlijk te achten, dat tot overbrenging van het stoffelijk over schot naar Nederland besloten zou worden, al is aan de mogelijkheid daarvan gedacht. In 's prinsen testa ment evenwel ligt vast, dat hij té Diest moest begraven worden. Men biykt er overigens te Diest zeer op ge steld te zyn de nagedachtenis van den Prins te blgven eeren, omdat hg Heer van Diest was. Als zoodanig is hy plechtig ingehuldigd in het jaar 1602. Hy is steeds een groot weldoe ner van Diest geweest. In 1593 heeft hij een groot gebrand schilderd raam doen plaatsen in de kerk der Minderbroeders, met zijn beeltenis en die van zijn vrouw, Eleo- nora van Bourbon. De Prins werd plechtig in Diest ter aarde besteld ,op 1 April 1618. De grafzerk, welke de opening van den grafkelder dekt, draagt d,e beeltenissen van het Gulden Vlies, waarvan de Prins ridder was. De heer Kohnstam verklaarde zeer getroffen te zijn door de warme be langstelling, welke men in Diest aan den dag legt voor het graf, dat men ziet als een band, welke Diest met het Huis van Oranje bindt. Overbrenging van het stoffelijk overschot zou men er zeer betreuren omdat men den naam van Prins Philips Willem nauw verwe ven gevoelt met Diest. In de gemeente heeft men na de bevrijding .ook veel gedaan ten behoeve van Nederlandsche kinderen, die er tot herstel zijn opge nomen. Blijkens publicaties vun den stadsar chivaris van Diest, den heer Gilbert van der Linden, is de prinselijke graf kelder eenige malen geopend, n.1. op 6 September 1740 en op 29 Juni 1829. bij een bezoek van Koning Willem I. In 1850 werd de huidige vloer van het Dr. De Groot te Soestdijk HEUGLIJK BERICHT THANS AANSTAANDE. Dr. De Groot, de geneesheer van Prinses Juliana heeft het Astoria CM- let te Baarn verlaten en thans zijn in trek genomen in Paleis Soestdijk. Baron Boud, particulier secretaris van Prinses Juliana heeft medege deeld, dat het heugeiyke bericht thans spoedig verwacht wordt. Nood te Urk beëindigd! 50 AUTO'S BRACHTEN ETEN EN KOLEN. 50 groote vrachtwagens, met levens middelen en kolen, gerequireerd uit alle deelen van Nederland, zgn Za terdag behouden op Urk aangekomen. De directie van de Zuiderzeewerken had een met drie paarden bespannen sneeuwploeg vooruitgestuurd om den weg tenminste eenigszins sneeuwvrij te maken. Burgemeester en wethou ders zyn op den dyk gebleven tot de laatste auto omstreeks 4 uur in den namiddag Urk bereikta- Het was een schitterend gezicht toen eindelijk alle wagens op Urk aankwa men en luid toegejuicht door de bevol king eerst een eererondje door de nauwe dichtgesneeuwde straatjes maakten. De voedselnood is thans opgelost en de brandstoffennood gedeeltelijk. In to taal zijn 20 ton eierkolen aangevoerd terwijl nog 60 ton onderweg is naar Kampen, welke partij waarschijnlijk vandaag zal gebracht worden. De mannen zijn hartelijk -onthaald en waren vol lof over de ontvangst op Ürk De brandstoffen waren in minder dan geen tijd verdeeld en in menig gezin brandde 's avonds voor het eerst sinds weken de kachel. De Urkers genoten van een heerlijken Zondag Ziekentransport per vliegtuig. Het eerste ziekentransport van Urk per vliegtuig heeft gistermiddag plaats gehad. Een twee-motorig vliegtuig van de NLK streek op het geïmproviseerde vliegveld neer en vertrok even later met de plotseling ziek geworden echtgenoote van den heer W. Ruiter. Enkele fami lieleden gingen mee, terwijl zich ook een geneesheer aan boord bevond. Er be stond voor dit transport groote belang stelling van de zijde der bevolking. De a.s. vergadering van het K.N.I.P. Het Refcublikeinsche persbureau „An- tara" meldt' uit DJogja, dat Soekarno secretaris der Republiek het volgende heeft bekend gemaakt: Op 2C\ Februari zal te Malang het KNIP (voorloopig Re- publikeinsch parlement) in de oude sa menstelling vergaderen, om het besluit van den President betreffende de uit breiding van het KNIP te bespreken. De nieuwe leden kunnen hier bij toehooren. Op 27 Februari zal een voltallige ver vergadering met de nieuwe leden plaats hebben. hoogkoor in de kerk aangebracht; ook toen is de kelder geopend. Op 13 De cember 1944 is de kelder andermaal opengelegd. De grafkelder is gebouwd in rood en baksteen, met zorg bepleis terd en wit gekalkt. Op het deksel der lijkkist, bij het voeteinde, zijn twee koperen platen ge soldeerd Het wapen van Oranje-Nas- sau staat er op gegraveerd onder een tekst, de al de titels van den Prins ver- eldt. Met een duikklok 4000 Meter onder den zeespiegel. Begin van dezen zomer zullen de door hun ballonopstijgingen tot 16-000 meter bekende geleerden prof. Picard' en prof. Cosyns, opnieuw een der droomen van Jules Verne in werkelijkheid gaan om zetten. In een stalen duikklok met een inhoud van 4 m3 en weerstand biedend aan een waterzuil van 15000 m3 zullen zij zich namelijk tot 4000 meter diepte onder den zeespiegel laten zakken ten einde wetenschappelijke onderzoekingen te verrichten. De stalen kogel zal voor zien zijn van een dubbel paar schijn werpers, waarmede de zeebodem zal kun nen worden afgezocht alsmede van een blit-zlichtinstalaltie waarmede moment opnamen mogelijk zullen zijn. De af daling zal plaats hebben in de golf van Guinea. De nationale electriciteitsraad in Engeland vergaderdebij kaarslicht! Elec- triciteit en kolen ontbraken, derhalve vond deze bijeenkomst in de kou bij de ze ongewone verlichting plaats. BINNENLAND. De dirigent van het Rotterdamsch PhilharmonLsch Orkest. Eduard Plipse, die volkomen van zijn zware ziekte hersteld blijkt te zijn. zal Maandag a.s. voor herstel van krachten en ook om contact op te nemen met de muziekwereld aldaar, voor een viertal weken naar Zwitserland ver trekken. In het Tuschinsky-theater te Am sterdam ls een voorstelling gegeven ten bate van het Nederlandsche cabaretgezel schap Hans Snel en de zijnen, die onlangs j bij een vliegtuigongeval te Blak om het1 leven kwamen. Be- opbrengst bedroeg1 f. 12.500.— Het slachtoffer van den moordaan slag, die Vrijdagavond j.l. In de Ooster- straat te Delft gepleegd ls, ls Zaterdag avond in het Oude- en Nieuwe Gasthuis te Delft, aan de bekomen verwondingen bezweken. De aanhoudende vorst en de brand stof fencrisis zullen -wellicht oorzaak ziln. dat eenige nog door het Concert-gebouw orkest ln Engeland te geven concerten moeten worden afgelast Het gisteravond ln Covent Garden te Londen gegeven concert oogstte een groot succes. - In den ouderdom van 85 jaar is te Breda overleden mr J. Pels Rilcken. in dertijd bekend advocaat en procureur al daar. die in zijn studententijd te Leiden behoorde tot de meest bekende roeiers van Njord en o.a. behoorde tot de be kende „Sans Nom" ploeg. De heer Soekawatl. president van Oost-Indoneslë, heeft gisteren een langdurig onderhoud met den president directeur van de KJLM., dr. A. Plesman, gehad. De secretaris van de cultureele commissie voor wederopbouwarbelders op Walcheren, B. te Nieuw- en St. Joos- land ls gearresteerd. B. worGdt verdacht van verduistering van voor den culturee- len zorg voor de wederopbouwarbelders bestemde gelden. Zijn kastekort bedraagt minstens f. 12.000. Graaf van Bylandt, de Nederland sche gezant te Rome, ls door graaf Sfor- za, den Italiaansohen minister van Bui tenlandsche Zaken, ln audiëntie ontvan gen. In Waterland ls het tramverkeer gestaakt ten gevolge van het feit, dat de hooge sneeuwbanken op den rails den Donderdag gemaakten doorgang opnieuw volkomen hebben gestremd, De K.L.M. persdienst belicht, dat de PH-TAS „Schiedam" pas morgen op Schiphol uit Johannesburg zal arrivee- ren. Dr. Ph. J. Idenburê. directeur van het Centraal Bureau voor de Statistiek, ls gistermiddag op Schiphol terugge keerd uit Amerika, waar hij de vergade ring van de statistische commissie der V.S. heeft bijgewoond. Gistermiddag vond te Hilversum een radlo-ultzendlng plaats van werken van den modernen Franschen componist Olivier Messiaen. In de pauze werd hem een interview afgenomen door onzen cor respondent te Parijs, den heer Prank On- j nen. die ook het concert had Ingeleid. Het Grootkruis van het Legioen van Eer, de hoogste Fransche onderscheiding, ls toegekend aan mr. E. N. van Kleffens. den voormaligen Nederlandschen minis ter van Buitenlandsche Zaken. De eere- teekenen zijn door den Franschen am bassadeur te Den Haag, Jean Riviere, aan mr. van Kleffens ter hand gesteld. Aan het studentencongres der Lage Landen, dat van 24 tot 26 Maart te Gent zal worden gehouden, zullen behalve de studenten uit Leuven. Brussely Ant werpen en Mechelen, 500 Nederlandsche studenten deelnemen, Hr. Ms. gezant te Mexico, prof. mr J. C. Klelstra ls van z!1n post afwezig. Als tijdelijk zaakgelastigde treedt op de ge zantschapssecretaris J. van der Gaag BUITENBAND. Volgens officleele gegevens was het aantal werkloozen ln Groot-Brlttannlë Vrijdag 1.977.700 tegen 1.918.400 op Don derdag en 1.802.70 op Woensdag J.l. De 70 meter hooge klokkentoren van het Olympische Stadion te Berlijn is door Britsche genietroepen opgebla zen, daar de toren, die tijdens den oor log zwaar beschadigd werd, een gevaar vormde voor de voorbijgangers. Wegens den wankelen staat van den toren kon de 18-ton wegende Olympische klok niet worden verwilderd. De Hamtturgsche politie heeft bil een overval op een hotel te Hamburg het hoofdkwartier ontdekt van een van de grootste zwarthandelarenbenden ln de Britsche zone. Groote hoeveelheden voe dingsmiddelen. Juweelen en rookartikelen zijn in beslag genomen. Volgens Glral, den afgetreden pre mier der Spaansche regeering ln balling schap zou Franco een kasteel ln Ierland hebben gekocht om zioh daar terug te trekken, zoo hll moet aftreden. Bij een brand ln een steenkolen mijn te Katowice (Polen) werden 12 mijnwerkers gedood en 12 ernstig ge wond. Nadat de onderhandelingen over loonsverhooglng waren mislukt, zijn in New Brunswick en Nieuw Schotland (Ca nada) 13.000 mijnwerkers ln staking ge gaan Hiermede ligt de halve steenkool- productie van Canada stil. Alfred Lorltz, de Beiersche minister van de zuivering, heeft order gegeven tot onmiddellijke arrestatie van alle personen vallende onder de categoriën „actieve Nazi's" en „allereerst verantwoordelijk vóór het Nazl-reglem". Het stoffelilk overschot van Grace Moore, die bil het vliegtuigongeluk bil Kastrup om het leven kwam. ls aan boord gebracht van het Amerikaansoho schip „America" te Cherbourg. Haar echtge noot. Valentin Parera. zal op hetzelfde schip scheep gaan om de begrafenis in de Vet. Staten bil te wonen. De Tsjecho-Slowaaksche luchtvaart maatschappijen hebben om „technische redenen" hun diensten voorloopig ge staakt. aldus een mededeellng. afkomstig van bet vliegveld Praag. Tezelfder tijd had een bileenkomst van piloten plaats. Kapo. de Albaneesche vertegenwoor diger. op wiens komst de Veiligheidsraad heeft gewacht alvorens de besprekingen over de Britsche aanklacht te kunnen be ginnen. Is te New York aangekomen. Deze week geen Indisch debat IN DE TWEEDE KAMER De voorzitter van de Tweede Kamer had den leden verzocht er rekening me de, te willen houden, dat hij zich voor behield ln de vergadering, welke op morgen is uitgeschreven, een voorstel te doen tot het aan de orde stellen van het wetsontwerp tot uitbreiding van het aantal Commissarissen-Generaal voor Ned Indië, indien daarover eindverslag zou zijn uitgebracht. Naar het A.N.P. verneemt, is dezer dagen de verschoning der memorie van antwoord op het voorloopig ver slag ter zake nog niet te verwachten. Ten gevolge daarvan zal dit wetsont werp deze week niet meer in behan deling kunnen komen. Het probleem van de diepvries-bedrijven REGEERING WIL EXPLOITATIE OVERDRAGEN. (Van onzen Westlandschen correspondent) De regeering is na de bevrijding van ons land in het bezit gekomen van en kele bedrijven in ons land, die zich be zig hielden met het conserveeren van producten door diepvriezen, en door Duitschers geëxploiteerd werden. Daar na heeft de vraag zich voorgedaan, wat met die bedrijven moest gaan gebeuren. Om de exploitatie zelf ter hand te ne men, had men van Regeeringswege geen animo voor, en om die reden werd con tact gezocht met het Centraal Bureau van tuinbouwveilingen in Nederland. Dit bureau is reeds in liet bezit van een eigen groentendrogerij, tot de op lichting waarvan besloten werd, toen voor den oorlog, de afzet van Onze tuin bouwproducten vaak moeilijkheden gaf. Reeds vroeger heeft men in tuinbouw- kringen in het Westland het ver werken van de producten zelf ter hand genomen, doch met weinig gunstig re sultaat. Het bestuur van genoemd bu reau voelt blijkbaar weinig om ach met het diepvriezen te gaan bezig houden, daar er zeer groote risico's aan verbon den zijn, terwijl een belangrijk kapitaal liièrmede gemoeid, is Binnenkort zal nu een bijeenkomst plaats vinden van besturen der provin ciale commissies van vellingen in de diverse provincies, waarin een beslissing op het aanbod der regeerng zal worden besproken. SUIKERPOSITIE VOOR HALF JAAR GEWAARBORGD. Aneta meldt uit Batavia, dat dqor de hoeveelheid van 15.000 ton suiker wel ke eenigen tijd geleden in de omgeving van Soerabaja werd aangetroffen, de iuikervoorzienihg in de door Nederland gecontroleerde gebieden voor minstens 6 maanden gewaarborgd ls. Er zal ech ter voorloopig nog geen suiker voor de suikerverwerkende industrieën beschik baar worden gesteld. DE BEVROREN NOORDZEE. „Oranje" breektzich een weg. Naar wij van één der opvarenden van de „Oranje" vernamen, hebben de pas sagiers genoten van het prachtige ge zicht der Noordzee, welke thans voor de gansche Nederlandsche kust met ijs be dekt is. Met behulp van ysbrekers heeft de zich een weg door het ijs weten te banen. Het tekort aan leerkrachten HOE DAARIN VOORZIEN KAN WORDEN. Op de te Amsterdam gehouden alge- meene vergadering van Volksonderwijs werden aan het einde der discussies een aantal desiderata van het hoofdbestuur voorgelegd, welke maatregelen aanbe velen, die de regeering ter voorziening in het tekort aan leerkrachten zou kun nen nemen: 1. Zoo mogelijk een tusschentijdsche toelating tot de verschillende klassen der kweekscholen voor onderwijzers en onderwijzeressen. 2. Het bespoedigen van de opleiding voor die candidaten, die. in het bedt zijn van een einddiploma H.B.S. of Gymna sium. 3. Verbetering van de salarispositie der gepensioneerden, die weer tijdelijk in.actieven dienst geplaatst worden. 4. Intrekken van art. 38 lid 5 en art. 97 lid 4 onder a en b der Lager On derwijswet (betreffende de uitsluiting van de gehuwde onderwijzeres). 5. Verbetering van de salarispositie der tijdelijke leerkrachten. 6. Uitbreiding van het aantal kweek scholen, inzonderheid heropening van een aantal opgeheven kweekscholen. 7 Een behoorlijke toelage aan kwee- kelingen, gedurende hun opleiding. Deze conclusies werden bij acclamatie aanvaard. DE PRIJZEN VAN KLOMPEN. Worden gemerkt met verf of inkt. De prijzen van klompen zijn door een prfjsvoorschrift geregeld. Daar de klom pengebruiker gewoonlijk niet. of onvol doende, van de vastgestelde prijzen op de hoogte is, bestaat dikwijls twijfel over de juistheid van het hem in rekening gebrachte bedrag: Teneinde hierin tege moet te komen heeft de overheid de klompenfabrikanten thans verplicht de gebruikersprijzen met onuitwisbare verf of merkihkt op de loopzolen der klom pen aan te brengen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1