TYPISTE SCHOONMAAKBEDRIJF Vi° Administratieve krachten Kruidenierszaak in Leiden VLAGGEN Succesvol spreken in 'f Openbaar Spaak in het wiel Kerkelijk Leven DE BIOSCOPEN Devisscherij in de afgeloopen week GLAZENWASSCHERIJ -pT.T DIENSTBODE TE KOOP ter overname aangeboden Dienstmeisjes Kleine Advertenties Volslagen Halfwas- en Leerling-Banketbakkers (Van onzen Londenschen correspondent) Dat er in een modernen oorlog niet Teel onderscheid valt te maken tusschen overwinnaars en -overwonnenen, wordt op het oogenblik wederom pijnlijk ge demonstreerd door den desolaten toe stand, waarin Engeland m dezen barren winter is komen te verkeeren Het is ra dicaal spaak geloopen met de kolen- voorziening en het gevolg is, da'c het land genoodzaakt is terug te keeien tot een toestand van volkomen primitivi teit, al is het naar men hoopt voor korten tijd. Het gedreun der machines is ver stomd, de lichten worden gedoofd, hui verend, met de overjassen omgeslagen, zitten velen in hun koude woningen. Zij, die den hongerwinter in ons land hebben meegemaakt, kunnen er van meespreken. Maar wie had kunnen ver wachten. dat Engeland een reprise zou te zien geven, twee jaar na VE-day? Weer eens is gebleken, dat de mensch met zijn geweldige techniek niet opper machtig is; dat, indien hij niet op zijn hoede is. alles als een kaartenhuis in eenstort. Te veel is er gedurende de uitputten de oorlogsjaren van mensch en machine gevergd, zeker van de kolenmijnen en de delvers yan het zwarte goud, vele decenniën stiefmoederlijk behandeld, omdat immers goedkoope arbeidskrach ten ruimschoots voorhanden waren Eens de ruggegraat, zijn de mijnen nu de zwakste schakel van de Britsche economie. Zij waren voor het meeren- deel volslagen verouderd. Toen Labour het bewind achttien maanden geleden overnam, zag zij zich voor een titanen- taak gesteld. Het nationalisatie-plan, dat de mijnen nieuw leven moest inbla zen. stuitte dan ook op weinig tegen stand. Het beoogde voor alles de in dustrie weer efficient en rendabel te maken. Een stuk socialisme was dit nauwelijks Dat was weggelegd voor een verre toekomst. Eerst moest de zaak weer draaien. In het af geloopen jaar slaagde de regeering erin 76.000 nieuwe mijnwerkers aan te werven, een niet ge ring succes, al was het een druppel op de gloeiende plaat. Maar het is al een heel ding, dat aan het wegebben van de menschen een einde gekomen is. Zij gelooven in den ernst van de hervor mingsplannen. VOLLEDIGE CATASTROFE. Het vertrouwen van Emanuel Shin- well, den minister van brandstof en energie, dat men er dezen winter zon der kleerscheuren wel zou doorheen komen, is echter beschaamd. En hoe! Men staat voor een volledige catastrofe. Misschien zal men het nog op het kantje kunnen redden, indien deze week de weggeslonken voorraden van de electrische centrales met kunst- en vliegwerk kunnen worden aangevuld. Maar de reeds ondervonden schade is in vele opzichten onherstelbaar. Door de meeste mooie plannen is nu een streep gehaald. De export-industrie heeft 'n knauw gekregen. Dat beteeicent tevens voor Engeland zelf minder voed sel. dat immers met den export wordt betaald. De wederopbouw, welke toch al in uiterst langzaam tempo in zijn werk ging, ondervindt thans nog meer stagnatie. Men vreest bovendien, dat de inflatie nog zal toenemen. Immers de productie zal sneller dalen dan de Inkomens, die in de nog werkende in dustrieën op peil blijven. Bovendien zul len vele dingen nog duurder worden wegens de extra-kosten, die het gevolg zijn van de algemeene ontwrichting- Het is voor Engeland, dat alle zeilen bijzet om er weer bovenop te komen, uiterst tragisch, dat deze ramp niet kon worden afgewend. Over de directe en Indirecte oorzaken er van kan men lang nakaarten. En dat gebeurt ook in de organen, waarin de publieke opinie ge reflecteerd wordt: parlement en pers. Harde dingen worden over en weer gezegd. Shinwell, die een zeer energiek en slagvaardig man is. een vechter op po litiek terrein was hij het niet, die destijds met succes Ramsey MacDonald wegwerkte? moet zich thans aan al le kanten verweren. Men verwijt hem, dat hij de dingen mooier heeft voorge steld dan zij zijn- Met zijn in hooge mate rhetorisch talent als hij spreekt is hij een levend stuk vuurwerk heeft hij maar al te vaak zijn toehoorders gesuggereerd, dat het zoo'n vaart niet zou loopen, dat er van een crisis geen sprake zou zijn. Hij sprak veel, te veel en daardoor sprak hij zich in het vuur van zijn betoog te veel tegen. Hij was te veel agitator, die zijn enthousiasme op anderen wist over te brengen, doch hij was te weinig verantwoordelijk leider. Zijn waar schuwingen maakte hü meestal weer ongedaan door zijn optimistische zelf verzekerdheid. Ook in eigen kring wordt hij nu gekapitteld. De Daily- Herald", het orgaan van de Arbei derspartij, verweet de regeering een tekort aan openhartige voorlichting. En een Labour parlementslid sprak van de bureaucratie, doodeljjk voor het socialisme. De oppositie laat zich de kans niet voorbijgaan de regeering te overladen met het steeds weer gehoorde verwijt, dat zij zich meer bekommert om theore tische plannen dan om de naakte fei ten. Shinwell zegt, dat hij het niet helpen kan. Hij zat met de erfenis. Een geheel achterop geraakte industrie, die in den oorlog nog verzwakt werd, doordat zij menschen afstond aan de strijdkrachten en andere industrieën. Wat in honderd en meer jaren was verwaarloosd, kon niet in een luttel aantal maanden wor den goedgemaakt. De ..Manchester Guardian" merkt in dit verband nog op, dat den conserva tieven, die in 1942 het rantsoeneerings- plan van Beveridge afwezen, evenzeer blaam treft. In elk geval kan Shinwell aanvoeren, dat in de eerste drie weken van de na tionalisatie een kwart millioen ton meer werd geproduceerd dan in dezelfde pe riode van het vorige jaar. Het electrici- teitsverbruik nam echter evenzeer toe door het in werking stellen van een groot aantal fabrieken (zégt Shinwell") en door het gebrek aan vaste brandstof (zegt zijn tegenstander en voorganger Majoor Lloyd George). Nu het kalf dan eindelijk verdronken is, heeft de ge dachtewisseling weinig verheffends. HET VOLK DOET ZIJN PLICHT. Maar dat neemt niet weg, dat de groote karaktereigenschap van het Engelsche volk, om nuchter de feiten onder oogen te zien en te doen, wat vereischt wordt, zonder veel morren, voor de zooveelste maal zichtbaar wordt. Onverstoorbaar doet iedereen zijn plicht en werkt vrijwillig mee zuinig met de electriciteit om te springen. Ook voor dit Duinkerken gaat men niet uit den weg. Men heeft voor heeter vuren gestaan al gaat deze beeldspraak dit keer wel heel slecht op Generale Synode Ned. Herv. Kerk De generale Synode der Ned. Herv. Kerk komt van 2428 Februari niet bijeen te Zeist, zooais eerder werd gemeld, doch te Blarlcum. Het conflict in de Geref. Kerken Ds. H. J. Meyerlnk, predikant van de-Geref. kerk van Drogeham, Is door de classis Drachten, wijl hij zich niet kan confor- meeren aan de leerbeslulten van de gene rale synode, voor den tyd van drie maan den geschorst. Ps. A. O. Heslinga In den ouder dom van 80 Jaar is te Haren (Gron.) overleden ds. A. O. Heslinga, em. predi kant der Ned. Herv. Kerk. Ds. Heslinga werd ln 1896 candldaat in Friesland om ln 1897 zijn ambt te aanvaarden te Hark stede Vandaar vertrok hij ln 1907 naar Haren welke gemeente hij gediend heeft tot aan. zijn emeritaat ln 1930. Ps. A. de Vries In den ouderdom van 70 Jaar ls te Huizum overleden ds. A. de Vries, em. predikant der Ned. Herv. kerk. Ds. de Vries werd ln 1902 candldaat in Groningen om 9 Nov. van dat jaar zijn ambt te aanvaarden te Appelsoha. In 1921 vertrok hij naar Zeerijp, welke standplaats hij ln 1929 met Vlagtwedde verwisselde, waar hij is werkzaam geweest tot aan zijn emeritaat. Ps. C. Pb. F. Abbing De 73-Jarlge em. predikant der Ned. Herv. gem. van Ruurlo, ds. C Ph. F. Abbing heeft men door onr bekende oorzaak bewusteloos gevonden ln de sreeuw ln den tuin van zijn pastorie. Zijn toestand ls onveranderd ernstig. Ned. Herv. Kerk Bedankt voor Mld- delliarnis J. R. Cüperus te Doornspijk. Aangenomen naar Almelo (vac. G. J. H. Gijmlnk) A. J Jörg te Helno: naar Sneek (vac. prof. dr. H. de Vos) H. v. Nlel te Hcllendoorn. Benoemd tot voorg. der Herv. (Geref.) Bvang. te Breukelen ds. J. Lek- kerkerker te Westbroek, die deze benoe ming heeft aangenomen. Geref. Kerken Beroepen te Nljkerk (vac. G. Brinkman) D. Roest te Hooge- veen; te Visvliet en te Niezijl E J. Duur- sema, cand. te Nleuw-Amsterdam. Be dankt voor Koog-Zaandijk H. Kakes te Bedum. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be dankt voor Arnhem O. W. Bouwsma te Breukelen'. Geref. gemeenten Bedankt voor Mid- delharnis T. Dorresteyn te Opheusden. PREDIKBEURTEN VOOR ZONDAG 16 FEBRUARI. Lelden Doopsgez. Gem.: 10.30 uur ds. A. J Snaayer. Eglise Wallonne. dix heures et demie. M. F. Hoyols. pasteur k Bruxelles. Evang. Luth. Gem.: 10.30 uur ds. J. Ph. Makkink; 5 uur ds.,j. H. Smit Duyzent- kunst. Rem. Gem.: 10.30 uur ds. Poort man. Ver. van Vrijz. Herv. (Volkshuls) 10.30 uur dr. A. van Iterson. Geref, Gem.: 10 uur ds. L. RIJksen (H.A.); 5 uur ds. L. RIJksen (Dankzegging H.A.). Chr. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. Joh Jansen, Geref. Kerk (art- 31) 10 uur (Prediker) ds. H. Knoop van Rottcrdam-Delfsh.; 5 uur (Doopsgez. Kerk) ds. H. Knoop. Vrije Kath. ■Kerk St. Bonlfacius (Vreewijkstraat 19) 10.30 uur gezongen H. Mis. Oud-Kath. Kerk (Zw. Slhgel 50) 10 uur H. Dienst. Alphen a. d. RUn Ned. Herv. Kerk: Jullanastraat: 10 uur ds. J. J. F. Franck van Utreoht; 6.30 uur ds Joh. Stehouwer. Hulpkerk Gouwsluis: 10 uur ds. P. A. Lefeber. Jonathan: 6.30 ds. P. A. Lefeber. Hooftstraat: 10 en 6.30 uur ds. Vroeglnde- weij van Waddlnxveen. Oudshoornsoheweg 10 uur dr. Cannegleter. Martha-Stlchtlng: 10.30 uur ds. Meijer. Geref. Kerken; Zui- derkerk: 10 uur ds. Hartkamp: 6.30 uur ds. Bosch. Noorderkerk: 10 uur ds, Bosch; G 30 uur ds. Hartkamp. Hooftstraat; 10.30 en 6.30 uur ds W. A Krijger van Oost- wold (Old.). Chr. Geref. Kerk: van Reede- straat: 10 en 6 uur ds. W. Baaij. Oud Geref Gemeente: van Mandersloostraat: 9.30 en 4 uur leesdlenst. AarlanderveenGeref. Kerk: 10 en 6.30 uur dr. M. Bouwman van Amsterdam-Z. Benthuizen Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6 uur ds. W. Bleshaar. Geref. Gemeente: 9.30, 2.30 en 6.30 uur ds. W. C. Lamaln. Boskoop Ned. Herv. Kerk9.30 uur ds. de Leeuw; 4 30 uur ds. Snijders. Geref Kerk: 9.30 en 5 uur ds. Van der Stoel, Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 uur lees dlenst. Rem. Kerk voor Vrijz. Herv.; 10 uur de heer J. B Schouwlnk. Geref. Gem.: 10 en 6 uur ds. L. Wijting van Amersfoort. Bodegraven Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. H. Jonker; 6 uur ds. H. Roelofsen. Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. O. C. Broek Roelofs van Woerden. Geref. Kerk (art. 31): Chr. Kleuterschool: 9 30 en 5 30 uur ds. joh. Dam. Geref. Gem.: 10 en 6 uur leesdienst. Evang. Luth. Kerk: 10 uur ds. D. Soltnger. Hazerswoude Ned. Herv. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. P. L. Klehl. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Pijlman van Katwijk aan Zee. Katwijk a. d. RUn Ned. Herv. Kerk: 10 en 3 uur ds. Oost. Geref. Kerk 10 en 5 uur ds. H. de Valk Geref. Kerk art 31: 10 30 uur cand. Van Venetlën te Lelden; 5 uur ds. G. Boersema. Katwijk aan Zee Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. E. H. Broekstra van Oagstgeest. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. P. v. d. Bijl van Barendrëcht. Geref. Gem. (Remisestraat)10 en 5 uur leesdlenst. Geref. Kerk (art. 31): 10 uur ds. Boer sema; 5 uur cand. Van Venetiën van Lelden. Koudekerk Ned. Herv. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. F. G. van Binshergen. Geref. Kerk: 10 en 6.30 uur ds. Wolven. Lelmulden Ned. Herv. Kerk: 9.30 uur ds. v. Veeneu. Geref. Kerk: 9 30 en 2.30 uur ds. C. Moens. LIsse Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. J. Hadders; 5 uur ds. Geurtsen van Lelden. Geref. Kerk: 10 en 4 uur dr. Th. Ruijs. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 uur leesdlenst. Geref Gem.: 10 uur Bed. H Avondmaal ds. A. Verhagen; 4 uur Nabetrachting ds. A. Verhagen. Oud Geref. Gem 9 30 en 3 uur leesdlenst. Geref. Kerk (art. 31): 10.30 en 4.30 uur ds. J. J. Verleur. Noordwijkerhout Ned. Herv. Kerk: 10 uur de heer W. v. d. Weerd. NoordwUk Binnen Ned. Herv, Kerk: 10 en 5 uur ds. Slddré. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dienst. NoordwUk aan Zee Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. Cupedo. Geref. Kerk: 10 cn 5 uur ds. Bouma. Oegstgeest Ned Herv. Gem.: Groene Kerk: 10.15 uur ds. G W. K. Hugenholts van Woubrugg. Paluluskerk: 10 uur dr. J. Rlemens van Leiden; 5 uur ds. G. C. Foeken van Den Haag (Jeugddienst), Ge bouw Hooge Morsch: 9 uur ds. G. F Cal- lenbaoh. „Irene": Klnderkerk: 10 uur de heer A. Th. van. Leeuwen. Geref. Kerk: Mauritslaan; 10 en 5 uur ds. Jac. Erlnga. Gebouw Hooge Morsch: 10.30 en 5 uur ds. M. J. Arntzen. Vrijz. Herv. Gemeente: Willem de Zwljgerkerk: 10.30 uur dr. K, H. Boersema. Oude Wetering Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds, Lambour van Alphen. Geref. Kerk: 9.30 en 2.30 uur ds. W. v. d. Bos, Sassenlielm Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: 9.30 uur ds. Kuiper; 5 uur ds. Hoekstra. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Visser. Ned. Prot. Bond: 10.30: ds. Heldenga van Haarlem. RUnsburg Ned. Herv. Kerk10 uur ds. v. d. Krlft van KatwUk aan Zee; 5 uur prof. v. Niftrlk van Amsterdam. Kerkzaal: 10 uur prof. van Niftrlk, 5 nur ds. Beker van Voorhout. Geref, Kerk (Rapenburg) Lido Een bekend spreekwoord zegt, dat over den smaak niet valt te twisten. Dat geldt in bijzondere mate voor films, waarvoor, de waardeering sterk pleegt uiteen te loopen. Sinds gisteren kennen wij evenwel één uitzondering op dien regel: „Mrs. Miniver". Hierover is maar één oordeel mogelijk: ontroerend, mees terlijk! Zelden of nooit heeft een film ons van den eersten tot en met den laat- sten meter zoo geboeid en gegrepen; nimmer vermocht een rolprent zóóveel ontroering te schenken. Deze film* is zoo diep-menschelijk -en volkomen levens echt, zoo gespeend van elk valsch sen timent en uiterlijk effectbejag, dat wij ons met verwondering afvragen hoe de Amerikaansche industrie in staat bleek een dermate specifiek-Engelsche film tot levende werkelijkheid te maken. Geen oogenblik krijgt men den indruk, dat hier acteurs en actrices aan het werk zijn: iedere figuur is zoo voortreffelijk getypeerd, zoo volkomen aanvaardbaar- levenswaar. dat wij ons geheel en al op genomen wanen in de sfeer van dit doodgewone Engelsche gezin, waarvan ieder lid op zijn eigen wijze zijn of haar steentje bijdraagt tot de overwinning van vrijheid en recht. Hoe prachtig wordt ons in het begin het gelukkige familie leven van het gezin Miniver geteekend; hoe voortreffelijk de overgang naar den oorlogstoestand, waarin allen worden ingeschakeld De gemengde gevoelens van angst- en trots van de ouders, wan neer hun oudste zoon gaat deelnemen aan den luchtslag om Engeland; wan neer de echtgenoot met honderden an dere eigenaars van nietige motorbootjes het Kanaal oversteekt om de resten van het Engelsche leger bij Duinkerken af te halen; de afschuwelijke oogenblikken in den schuilkelder, wanneer in de verte het dorp brandt; de indrukwekkende diensten in het zwaargeteisterde dorps kerkje, waar de voorganger temidden van het leed van zijn gemeentenaren getuigt van de kracht van het geloof en van de rechtvaardigheid van den strijd; de ontmoeting van Mrs. Miniver met den Duitschen parachutist, het is alles van een suggestieve realiteit en aangrijpende grootschheid. dat de ons toegemeten plaatsruimte volstrekt onvol, doende is om onze groote waardeering tot uiting te brengen. Naast de onver zettelijkheid brengt de film nog een tweede typisch-Engelsche karaktertrek naar voren: de gave om ook onder de meest benarde omstandigheden den zin voor humor te bewaren. Wanneer wij ten slotte nog getuigen, dat de film met een maximum aan technisch meester schap is vervaardigd, welke in tal van voortreffelüke détails tot uitdrukking komt, dan rest ons nog slechts de vraag, wat wij aan deze luttele regelen nog zouden moeten toevoegen om iedereen te overtuigen van de noodzakelijkheid om dit epos van Britsch heldendom, dat nochtans geen moment pretendeert hei- komt om te verheerlijken, te gaan zien. Wie er in spelen? Het doet er niet toe., Wie de fil mheeft gezien, vréAgt er trou wens niet naar. Het eenige wat belang rijk is. is hoè er gespeeld wordt. En dan keeren we terug op ons punt van uit gang: onovertrefbaar, meesterlijk!! Trianon Zeer onlangs is door ons uitvoerig geschreven over de film „Zes jaren", welke een beeld beoogt te geven van het Nederlandsch-, meer in het bijzonder het Leidsch studentenverzet gedurende den oorlog. Wij behoeven aan de beschouwing van toen niet veel toe te voegen: voor de daarbij betrokkenen zal zij vele ernstige herinneringen weer levendig maken, voor de buitenstaan ders is de uitbeelding te fragmentarisch om een, voldoenden indruk te geven van al hetgeen zich in de studentenwereld afspeelde, maar in het bijzonder van den geest, welke de verzetsmensclien bezielde. 10 uur ds. Post; 6 uur ds. v. d. Linde. (Voorhouterweg)10 uur ds. v. d. Linde; 6 uur ds Post. Geref. Kerk art. 31 (Vllet- hof10.30 uur ds. de Vries van Den Haag; 6 uur ds. Verleur van LLsse. Ohr. Oeref, Kerk: 10 en 5 uur ds. Brandsma. Voorhout Ned. Herv, Kerk: 10 uur ds. E. J. Beker. Voorschoten Ned. Herv. Gem (Dorp) 10.15 uur ds. Punselie van Lelden; 5 uur as. H. P. Fortgens. Ned Herv. Gem.: (Rijndijk) 10 uur ds. G. J. van Ieperen van. KatwUk aan Zee. Geref. Kerk: 10 en 5 uur dr. D. K. Wielenga van Bandoeng. Vrijgem. Geref. Kerk (art. 31): Leldsche- weg 41: 10 en 5 uur ds. C. v. d. Jagt. Wassenaar Ned. Herv, Kerk: 10 uur dr. H. J. Honders; 56 uur ds. W. A. B. ten Kate. Kievletkerk: 10 uur ds. W. van Wijngen. Geref. Kerk: ZUllaan: 10 en 5 uur ds. M. P. Ferlmga. Bloemcamplaan: 10 en 5 uur ds. G- van Duinen. Ned. Prot. Bond: 10.30 uur ds. F. Kleyn, van Den Haag. Woubruggc Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. van der Meulen. Ned. Prot. Bond: 7 uur ds. G. Westrrüjse. Veel schade aan het vischtuig. (Van onzen deskundigen medewerker) Ook in de afgeloopen week werd de trawlvisscherij slechts door enkele sche pen uitgeoefend. De meeste schepen lig gen binnen en wachten beter weer af. De aanvoeren waren dan ook weer zeer gering. Met het haringtrekken worden nog steeds behoorlijke resultaten geboekt, hoewel de visscherij erg ongelijk ls. Bo vendien wordt er ontzaggelijk veel visch tuig verspeeld, voornamelijk door wrak ken en andere oorlogsobstakels. Het is reeds verschillende malen voorgekomen, dat schepen dientengevolge hun bedrijf aldaar hebben moeten opgeven. Aan de fabricage dezer netten, welke voorname lijk met de hand gemaakt worden, wordt met man en macht gewerkt, maar door dat er zoo goed als geen buffervoorra den aanwezg zijn, kan slechts met 0® grootste moeite in de directe behoefte aan vischtuig worden voorzien Ook de haringhandel heeft te lijden van het. koude weer. Niettegenstaande de handel thans vrij is. gaat er betrekke lijk weinig in om. De transportmoeilijk heden spelen in deze vanzelfsprekend ook een zeer groote rol. Bovendien is de aanwezigheid van de versche haring dui delijk merkbaar. De kwaliteit is wel is waar beduidend minder, maar bij ge brek aan beter heeft men zich er mede geholpen en zal men zijn voorraad eerst wegwerken, alvorens het origineele pro duct aan te spreken. Zoodra de weers gesteldheid wat soepeler wordt, zal de consumptie ongetwijfeld sterk toenemeri en zullen de thans nog aanwezige voor raden haring spoedig opgesoupeerd zijn. Absoluut onvereenigbaar met goeden smaak en van eenig begrip voor den inhoud van deze verzetsfilm, achten wij de plaatsing op hetzelfde program ma van de film „Boemelstudenten" met Oliver Hardy en Stan Laurel in de hoofdrollen. Een film, misschien in an dere gevallen voor de liefhebbers van het genre nog te dragen, maar wélke thans niet anders gezien kan worden dan een afschuwelijke misgreep. Hoe kan men de ernst en tragiek van den oorlog verbinden met de goedkoope grollen van een stel Amerikaansche komieken? Wat blUft er dan over van de sfeer, welke de voorgaande film wenschte te vertolken en den indruk, die zij poogde achter te laten. Het wordt hoog tijd, dat de samenstellers van de programma's zich hun verant woording tegenover het publiek bewust worden Luxor-Theater Het is een zeer merkwaardig probleem dat deze week wordt behandeld. Met groote spanning ziet ge geruimen tijd naar de schets van den dramatischen levensloop van een eenvoudig man en officieel krijgt gij geen antwoord op de vraag, welke hij U aan het slot voorlegt: „Kan een man gestraft worden voor een moord waarvoor hij volgens de wet reeds heeft geboet?" Aan den toeschouwer zelf wordt de oplossing van het probleem overge laten en het staat vast dat hij ln zijn sympathie voor den hoofdpersoon in dit drama onverwijld diens zijde zal kiezen. Het verhaal is gauw verteld: Een man wordt beschuldigd van moord en tot 15 jaar dwangarbeid veroordeeld als men meent het lijk van het slacht offer te hebben gevonden. Maar als hij terugkeert uit zijn gevangenschap weet hij den vermeenden doode op te spo ren en neemt hij dezen mee naar den rechter, die indertijd het vonnis velde. Als het overtuigend bewijs is geleverd, dat Justitia heeft gefaald en de man onschuldig is veroordeeld, haalt deze een revolver voor den dag en schiet den man, die door zijn opzettelijk zwijgen z'n leven heeft verwoest, neer! Aan U, lezer, de vragen: le „Kan men gestraft worden voor het neerschieten van een man, die officieel al dood is?" en 2e. "Kan iemand voor één misdrijf twee maal worden gestraft?" Het verhaal zit voortreffelijk in el kaar, is spannend en belangwekkend en wordt door William Hartwell op bui tengewoon bekwame wijze naar een climax geleid! Regie en fotografie slui ten zich daarbij uitstekend aan, zonder bijzondere hoogtepunten te bereiken. Rex Dit theater presenteert deze week de film „Terug naar Bataan", met in de hoofdrollen John Wayne en Fely Tranguilli, die deze op voortreffelijke wijze vertolken. Deze film geeft ons een beeld van den feilen ondergrondschen strijd die de Philippino's hebben ge- H.M. de Koningin eeredoctor in de theologie. HM. de Koningin werd, zooals wU on langs meldden, vanwege de Theologische Faculteit van de Universiteit te Montpel- lier (Frankrijk) onderscheiden met het eeredoctoraat in de Theologie. De deken der faculteit, prof. H. Leenhardt, heeft zich tot dit doel naar ons land begeven, waar hy door HM. ontvangen werd en Haar de onderscheidingsteekenen overhandigde. DaarbU zelde Prof. Leenhardt: „Ieder christen, die zich zUn geloof bewust ls, die de wereld met de goddelUke openbaring wil verlichten, ls een theoloog. Wy sohrij- ven ln boeken, maar U, Majesteit, schrUft ln het boek der volkerengeschledenis. Maar allen schrijven, wU neer, dat de heer- schappU Gods erkend worden moet en dat Zijn RUk komt". streden tegen de gehate Jappen. De Amer. kolonel Madden heeft opdracht gekregen zich naar het binnenland te begeven om guerilla-troepen te orga- niseeren en in contact te treden met 'n meisje, dat door spionnage onder de Japanners de verdenking van verraad op zich heeft geladen, maar in werke lijkheid een fel mede strijdster is. Wa pendepots, opslagplaatsen worden opge blazen, waarbU menig moedig man het leven laat. Als echter de legers van ge neraal MacArthur verschijnen en de landing op Leythe plaatsheeft effenen de ondergrondsche strijders den weg voor hun bevrijders en helpen tevens hun gevangen genomen kameraden be vrijden. Casino In het Fransch-Spaansche grensgebied tierde eertijds de smokkel handel als nergens elders in Europa. Onder deze smokkelaars bestond een goede verstandhouding, en zelfs de oon- tacten met de douane waren niet van vijandelijken aard. Oogluikend liet de overheid deze bestaansmogelijkheid voor de bevolking toe. Wanneer echter een jong smokkelaar, Ramuntcho, lief de opvat voor een meisje uit zijn dorp, naar wier hand ook het hoofd van de douane dingt, ontwikkelt zich een scherpe verhouding, die er toe leidt dat Ramuntcho. op wien sterke verdenking rust, dienst neemt in het koloniale le ger. Terugkomend na twee jaar blijkt het meisje van zijn keuze in een klooster te zijn gegaan om zich te ont trekken aan de pogingen van haar moe der, haar met den douane-beambte te laten trouwen. Een niet onaardige film naar de bekende gelijkluidende roman van Pierre Loti. Berichten vorige oplaag. Order tot het staken van het vuren uitgegeven. Naar officieel wordt gemeld, is van Indonesische zijde aan den voorzitter van de Nederlandsche delegatie der Bestandscommissie officieel medege deeld, dat door de republikeinsche le gerleiding de order „Staakt het vuren" is gegeven, welke order op 15 Februari te 24.00 uur van kracht wordt. In het desbetreffende schrijven wor den de navolgende 5 punten medege deeld: 1. Door de legerleiding van de Repu bliek Indonesia ls de order tot het sta ken van het vuren uitgegeven aan le ger, vloot en luchtmacht op den 12den Februari 1947. 2. Deze order wordt van kracht op 15 Februari te 24.00 uur. 3. Tot gemeld tijdstip blijft de vorige order tot het vermijden van vijande lijkheden van kracht. 4. De Indonesische strijdkrachten blijven op hun plaats op het tijdstip, dat de order ..staakt het vuren" van kracht wordt. Zij zullen ten spoedigste worden teruggetrokken tot 2 km. ach ter de demarcatielijn. 5. De plaatselijke commandanten zul len zich in verbinding stellen met de Nederlandsche commandanten ten ein de onderwerpen, die verband houden met de demarcatielijn, te bespreken. De Nederlandsch-Indische rgeerings- voorlichtingsdienst teekent hierbij aan dat de afkondiging van dezen order uiteraard tot voldoening stemt. Door het uitblijven van dit algemeen bevel zijn de laatste maanden herhaaldelijk moeilijkheden ontstaan, die vermeden hadden kunnen worden, indien het be stand werkelijk gehandhaafd was. In dien dit bevel „staakt het vuren" daad werkelijk wordt uitgevoerd, zal dit de algemeene sfeer hier te lande onge twijfeld ten goede komen. beperkt uit voorraad leverbaar. Sport-Warenhuis EDUARD W. v. VLIET Stationsweg 13, Den Haag, Tel. 114312 B N.V. AMSTERDAM DEN HAAG ROTTERDAM HAARLEM UTREOHT NIJMEGEN AMERSFOORT LEIDEN DELFT GRONINGEN DORDRECHT EINDHOVEN DEN BOSCH Papenstraat 7c, LEIDEN, Telef. 23297 Handelskantoor alhier, vraagt per 1 Maart a.s. bij voorkeur bekend met Boekhouden. Brieven Bureau van dit Blad onder No 3258. Op enkele afdeelingen der GEMEENTE-SECRETARIE van LEIDEN kunnen jeugdige geplaatst worden, welke in het bezit moeten zijn van het diploma Gymnasium, HJB S. 5 j.c of M.U.L.O. Salaris naar bekwaamheid en leeftijd. Eigenhandig geschreven sollicitaties vóór 23 Februari a.s. in te zenden bU den Ohef van de Afdeeling Financiën (Perso. neelszaken) der .Gemeente-Secretarie van Leiden. üiT 15 nieT in oen maak: ZEG LIEVER:,, IK BEL U OVER. 5" MI N (JTEN TelRU G l-'r""-/ Gevraagd: voor dag of d. en n. in klein gezin v.g.g.v. Mevr. BON, Pr. Bernhardl. 62, Oegstgeest. Heren Kapsalon met diverse Kappersbenodi'gdheden. Aza leastraat 80, Den Haag, Tele, foon 339262. omzet plm. f800,per week, goede stand, prachtige inventaris. Aanbiedingen onder motto: „Kruidenierszaak" aan: Accountantskantoor Jac. Stol, Breestraat 117, Leiden. WONINGRUIL Aangeb. in Oegstgeest kl. herenhuis met tuin. 4 kamers, serre en 3 kabinets, voor groot herenhuis in Oegstgeest of Leiden, liefst Rijnsburgerweg. Br. Bur. v. d. Blad No 544a. Bij het ACADEMISCH ZIE KENHUIS te LEIDEN kunnen eenige uitwonende geplaatst worden v.g^.v. en niet jonger dan 17 jaar. Persoonlijke aanmelding op Dinsdag en Vrijdag tusschen 11 en 12 uur vm. bij het Hoofd van den Huishoude. lijken Dienst. GEVRAAGD Gevraagd kamers met keu ken. 't liefst ong. of kamer met zolder en keuken. Door 3 volw. pers. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 609 k. Gevr., In gezin met kleine kinderen, een beschaafd meis je, voor praktUk ln huishou ding. boven 18 J. Hulp van werkster en meisje aanwezig. Aanmelden na 7 u. of schrif- telilk. Hooge Riindllk 4 Een nette verstelnaaister gevr., die netjes kan verstellen voor een halve dag om de 14 dagen of een dag per maand Br. Bur. v. d. Blad No. 603 k Gevr. een net meisje, voor dag en nacht. Geheel met hulsel Uk verkeer. Kempenaer- straat 88. Oegstgeest B Jonge werkman zoekt zlt- slaapkamer. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 616 k. AANGEBODEN Te koop luidspreker (distri butie). fototoestel 6-20, for nuis. kl. formaat, costuum, v.- oorlogs. zomercolbert. Heerensingel 6 De cursus behandelt o.a. goede uitspraak, instelling op 't publiek. Voordracht enz. enz. Inschrijving nieuwe cursus dagelijks: Instituut „REDEVO", Joh. de Wittstr. 34. Tel. 20981, Lelden GEVRAAGD: Aanmelden Fa. H. M. BIESIOT, Haarlemmerstraat 164. Prima kuikens! vanaf 1 Maart Reds, Barnevelders. N.H. BI.. W. L„ van erkend fokmaterlaal onder Rijkskeur. Bonnen nu aanvragen bij den PH.H. Groeneveld's BroèderiJ, Leiderdorp. Tel. 25590. Rllks- erk. 15386. Lid V.B.N. Vraagt inlichtingen. Te koop heeren winter Jas. vooroorl kwaliteit, grote maat f- 65.Jaeger damesvest f. 15 Br. Bur v. d. Blad No. 614 k. Te huur of te koop. prima studie-orgel. Te bezichtigen: Levendaal 8, Leiden. H Aangcb. een z. g .a. n. voor- oorlogsche kinderwagen, wieg en stoel. 1 x gebruikt. Leidsche Straatweg 5. Oegstg. Q Te koop een prachtig scha penwollen damesvest, grote maat. Te bevragen: Zoctcr- woudsche Singel 96, Lelden. B Te koop accordeon, 4-rller. 80 bassen. S. v. Iterson, Bor- neostraat 27 A Te koop: banjo, vulpen en fototoestel. Brieven Bur. v. d. Blad onder No. 315 k. H Wegens omstandigheden vergrote B.M. te koop aange boden. f. 850.Brieven Bur. v. d. Blad No 604 k. Prikkeldraad per rol f. 15. overall blauw, dubbel gevoerd groote maat. linnenkast, dres soir. electr. straalkachel. Lips geldkist, brandkast. Lange- zaal, Stille Rijn 7. Te koop aangeb. gas-kook- automaat (nieuw) Aanvraag met brieven onder letter W. aan den Agent v/h. Leidsch Dagblad T. v. Beelen. Kon, Wilhelmlnastraat 15. KatwUk a/Zee. Te koop aangeb. veulen bontjas, 40 42. ln zeer goe den staat. prUs f.300. Br Bur. v. d Blad No. 606 k. Aangeb. Noren met schoe nen. maat 42. merk „Polar". Schaatsen en schoenen ln uitstekenden staat, f 42.50. De Sitterlaan 51. DIVERSEN De Vulpenspeclallst. Thans voor reparaties. Voorjaar 1947 voor nieuw. Aflevering volgens Inschrijving. Dus allen op naar Den Vulpenspeclallst. Haarl.straat 64. t/o het frult- palels Voor wit-, saus- en schil derwerk. Th. Kerkvliet. Gene- stetstraat 2 a. Telef. 22282 Kleine Advertenties worden dagelijks opgenomen, wanneer voldoende ruimte beschikbaar ls. Ze mogen hoogstens 30 woorden groot zijn (een woord maximum 12 letters) De prUs bedraagt f 1.50 bij vooruitbetaling Een bewijsnummer wordt niet verstrekt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 6