EN DE MEESTER-DIEF Republikeinsch bestuurs-,,beleid" Voor de Jeugd Fel requisitoir tegen de Regeering Grepen uit het Radio-programma Is uw Radio defect? BRIEVEN UIT INDIË Menschonteerende toestanden. Onze Indische briefschrijver P. meldt ons dd. 31 Januari j.l. uit Soerabaja: De laatste dagen heb ik verschillende tochten door het zoojuist onder onze contröle gebrachte gebied gemaakt. De toestanden, welke ik er aangetroffen heb, zijn diep en diep droevig en het zou werkelijk beter zijn. indien men thans inplaats van te discussieeren over de vraag of de bezetting wel was in den geest van de met de republiek gesloten overeenkomst, eens ging praten over de vraag of het uit een oogpunt van men- schelijkheid wel verantwoord is deze en zoovele andere totaal uitgemergelde ge bieden aan hun zoo treurig en mensch- onteerend lot over te laten. TEN HEMEL SCHREEUWENDE TOESTANDEN. De achteruitgang in dit eens zoo wel varende gebied ten Zuiden van Soera baja is zoowel op materieel als op gees telijk gebied «zeer groot- Daar is aller eerst weer het groote tekort aan voed sel. Broodmagere mannen, vrouwen en kinderen, sommigen met door honger- oedeem opgezwollen ledematen strompe len langs de wegen. Als we met den auto voorbij rijden, strekken zij de ar men naar ons uit: brood, toean, voedsel? Met hun kleeding is het al even treu rig gesteld. Velen hebben niets anders meer dan een jutezak om hun naakt heid te bedekken en zelfs die zak zit vaak nog vol met gaten. Toen wij eer gisteren in Porrong stonden bij de brug over de Porrongrivier. waarover de vluchtelingen nu reeds bij honderden terugkeeren. kwam daar een oud moe dertje aan. De grijze haren hingen haar slordig voor het uitgeteerde bleeke ge zicht. Haar kleeding bestond uit een groote jutezak, die onder de oksels met een touw was vastgebonden. Haar ar men waren niet dikker dan die van een baby. Aan een van haar voeten had zij een geweldig groote wond. die zwart zag van de vliegen, die er zich op hadden vastgezet- Ze was gevlucht en keerde nu weer naar haar dessa terug. Op haar moede hoofd droeg zij een mand. daar in was haar edel bezit geborgen. Een mand vol armoede. Vele kilometers had zij nog te gaan. Voetje voor voetje ging ze haar lijdensweg. Honderden ziet men er zoo per dag passeeren. Kleine kinderen met walge lijk opgezwollen buken en wonden, waar men misselijk ^van wordt. CORRUPTIE VIERDE HOOGTIJ. De dessa's zijn verwaarloosd. Er was geen toezicht meer, alle leiding heeft ge durende het laatste jaar ontbroken. De lagere bestuursambtenaren werden niet meer gecontröleerd. De republiek h'ad daar geen tijd voor, die richtte haar geheele apparaat op de oorlogvoering. De gevolgen zijn ontstellend: de corrup tie nam zoodanige afmetingen aan, dat alles bij de ambtenaren terecht kwam en de bevolking overal van verstoken bleef. Op papier bestaat, er een prachtige distributieregeling, doch geen dessabe- woner in deze streek heeft ooit Iets „op de bon" kunnen koopen. Rijst werd er voldoende verbouwd, doch elke voorraad grooter" dan voor eigen gebruik werd, vaak tegen be lachelijke prijzen of tegen betaling met republikeinsche obligaties dooi' de strijd groepen opgekocht (lees: in beslag ge nomen). De angst voor deze vorderingen was zeer groot, zoo groot, dat men eigenlijk bang was om voedsel in voor raad te hebben, met het gevolg, dat men zoolang er nog was veel te royaal leef de. Dat. was dus in de periode direct na het binnenhalen van den oogst Daarna kwamen de maanden van gebrek Aan een groep van ongeveer 50 van deze pa ria's, die in een oogenblik tijd, toen wij even stopten om den weg te vragen on ze jeep omrlngeden, vroegen wij waarom zij niet op het land werkten. „Dat, kun nen wij niet meer, we zijn te zwak", was het antwoord. „Al maanden lang heb ben we geen rijst meer gegeten, ketella kunnen we nergens meer krijgen, we le ven van groenten, gras en boomblade ren". Een jonge vrouw, die een kind op den arm draagt, dat er uitziet of het al eenige dagen dood is. laat ons den veer, die hen deed gaan. Zware gevech ten! De republikeinsche strijdgroepen waren in de meeste gevallen nog eerder over de Porrong-rivier dan de bevolking. Op den muur van een brug lezen we: ..De Hollanders zijn radeloos, wij blijven vastberaden". De republikeinsche militair was niet populair in deze streek. Hij gedroeg zich arrogant, en beschouwde den eenvoudi- gen dessaman als iets minderwaardigs. Typeerend zijn in dit opzicht de bord jes, die wij langs den weg van Porrong naar Sidoardjo aantroffen: Zij verzoch ten de troepen de bevolking niet lastig te vallen. De tekst was naar het Zuiden gericht Van medische verzorging is deze streek nu al maandenlang verstoken. De laatste geneesmiddelen ontving men van de Ghurka's toen zij hier in het najaar van 1945 opereerden. Dokters zijn er niet. De algemeene gezondheidstoestand laat zich gemakkelijk raden. Het sterfte cijfer is ongekend hoog. Gisteren werd Republikeinsch opschrift langs den weg van Sidoardjo naar Porrong „De Ne derlanders zijn radeloos, wij zijn vastberaden". inhoud van een mandje zien: er ligt een handvol groene bladeren in. Het is het voedsel waar deze menschen nu al we kenlang van moeten' leven. Natuurlijk we v/eter het, niet allen zijn er zoo slecht aan toe als deze stakkers, die wij hier beschreven. De sterkeren zijn weg- getrekken, dat. maakten wij onszelf al thans wijs, toe wij voor de eerste maal dit beeld van ellende zagen, maar he laas is er van deze hoop ook al weel een deel verloren gegaan, toen wij de eerste groepen terugkeerenden zagen binnenkomen. VERLANGEN NAAR ORDE EN RUST. Is het wonder, dat er onder deze men schen, onder hen, die het meeste te lij den hadden van het republikeinsche „bestuur", óntevredenheid ontstond en een groot verlangen naar rust, naar or de, naar zooals het geweest is. toen er nog gezorgd werd? U zult zich misschien afvragen, waar om de bevolking zich dan in zoo groo- ten getale gestoord heeft aan het door de T.R.I. gegeve nadvies om te vluchten. Het was niet de angst voor de Nederlanders, die hen deed weg trekken. De terugkeerenden en de blij vers zijn verheugd over het gebeurde. Die blijkt uit hun heele houding, die nie; gedwongen, maar volkomen vrij is. Vrees, dat er zware gevechten zouden ontbranden en dat zij tusschen twee vu ren zouden komen te zitten, was de drijf- Ons eerste contact met de totaal verarmde bevolking. Jubelend kwahien de ïftenschen ons tegemoet- Een dit zou dan de bevolking zijn, die ons zoo haat! reeds een polikliniek te Sidoardjo ge opend. Het Roode Kruis is ook reeds in actie. Met het onderwijs is het treurig ge steld. Na de Japansche capitulatie is er practisch geen les meergegeven. De scholen werden bezet door de troepen en zijn nu grootendeels zoo verwaarloosd en geruïneerd, dat ze onbruikbaar zijn. De banken en heel veel leermidde len werden als stookmateriaal gebruikt- Ontstellend is ook het geestelijk ver val. Wat wij in de totaal uitgeleefde en in een zwijnenpan herschapen suikerfa briek te Popoh. waarin republikeinsche troepen gehuisevst zijn geweest, te zien hebben gekregen, aan de meest vunze, levensgroote teekeningen en opschriften, is zoo smerig en walgelijk, dat wij er hier geen voorbeelden van kunnen aan halen. Zoo was de Javaan niet, zoo is hij geworden Met groote energie en voortvarendheid is het Nederlandsche bestuursapparaat onmiddellijk begonnen met orde in de zen grooten chaos te scheppen. Onze troepen hebben nieuwe stellingen inge richt en reeds zagen wij hoe overal groo te groepen pioniers en personeel van de genie bezig waren om de inderhaast ge legde noodbruggen te vervangen door permanente oeververbindingen. Het is een beeld, dat rust en vertrouwen geeft als men zoo'n kolossale bullloozer aan den arbeid ziet. Hoog op de bestuurders plaats zit een onverstoorbare Marinier van zijn kauwgummetje te genieten. Er wordt weer opgebouwd. De periode van afbraak is teneinde en straks zal er geen grens meer te zien zijn tusschen het oud,- en het nieuw bezette gebied. P. RAADSELS voor allen om uit te kiezen: de groteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (7-11 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raadsels. Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. I. (Ingezonden door Rietje Akerboom) Op de kruislijnen komt de naam van een stad in Noord-Holland te staan- xxxxxxxxx X .V 1. een klinker. 2. een verkorte meisjesnaam. 3. iets om uit te drinken. 4. een vier voetig dier, 5- het gevraagde woord. 6. aanlegplaats voor schepen. 7. een ander woord voor leenman, 8. een klein rond vruchtje. 9. medeklinker. II- (Ingezonden door Cathrientje van Til) Met welk^ lepel kan men niet eten? III. (Ingezonden door Thilde Boerse- ma) Mijn eerste lettergreep betekent bijna, mijn 2e en 3e lettergreep noemen samen een geestelijke, de 4e lettergreep is een lichaamsdeel. Mijn geheel is een eiland. IV. (Ingezonden door Nelly Wesseling) Met r ben ik een vogel, met b een goede vrind voor jong en oud, met k kun je mij eten. met 1 ben ik een meis jesnaam, met h lopen twee straten bij mij samen, met sn ben ik een groote vis. V. (Ingezonden door Leuntje v.d- Plas) Vul in: 1schoor steenzwart 2een sterk riekend bolge was (meervoud) 3- geluid van een mens. 4deel van de voet. 5. niet mis. 6ander woord voor Groot moeder. 7- bekende zwemvogel. 8verblijfplaats van het vee, 9deel van het gebit. De beginletters van boven naar bene den gelezen vormen een bekend spreek woord. VI. (Ingezonden door Topie Wurzer) Ik zag een schip, maar het voer niet. Ik zag aan het schip zijn roer niet. Het schip had zeil nog mast, Noch stoommachien. Wat was 't? VII- (Ingezonden door Bep Brouwer) Welk klokje slaat niet? VIII. (Ingezonden door Alie Smolders) Bij mijn geheel van 31 letters beho- re vele vliegtuigen, 1, 4, 5 is een deel van het gezicht; 8, 25 eet je als Je warm bent; 21. 22, 19, 31, 9. 10 is een meisjes naam; 20, 28. 25 neem je mee naar school; 6, 10, 19, 25. 15, 21, 4, 25 is een feest; 30, 17, 18. 19, 25 een kleur; 25. 26. 27, 4, 29 een vaartuig; 19. 23. 28, 9 tegenovergestelde van mis; 1, 2, 12, 25 trek je aan je been; 16. 12, 4, 11 ligt vaak op straat; 2, 20, 24, 10, 19 is een dier; 1, 22, 13, 14, 10, 7 staat in de meeste huiskamers; 3, 4, 10, 20 tegen overgestelde van wel. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Tafel, wafel. 2. Recht op recht. Baas boven knecht, Berg boven dal, God boven al- 3. 1. Kameel, 2. tijger, 3 olifant, 4. ijs beer. 5. varken. Radeloosheid over de V.A.B.-aangiftebil jetten. (Van onzen financieelen medewerker) Wij kunnen hier niet treden in een uitvoerige bespreking van het thans verschenen jaarverslag over 1946 vah de Robaver, waarmede deze instelling haar reputatie handhaaft dat- zij van de groote banken en groote onderne mingen haar jaarcijfers het eerst ge reed heeft-.. Toch moge hier worden ver meld, dat de Robaver een goed jaar achter den rug heeft, in zooverre haar bruto-winst van f. 19 millioen tol f. 241„£ millioen is gestegen en het dividend, ondanks de met f- 3 millioen gestegen onkosten en een onttrekking van f. 7,4 millioen voor belastingen, van 4 tot 5 kon worden verhoogd. De ontwikkeling van het bankbedrijf houdt uiteraard ten nauwste verband met de mate, waarin het Nederland sche bedrijfsleven zich kan herstellen en vooreerst in nog haast sterkere mate met de regeeringsmaatregelen, welke uit de geldsaneering en haar bemoeienis sen met het bedrijfsleven voortvloeien. Het feit dat de Debiteurenrekening van f. 80 millioen tot f. 105 millioen geste gen is, wijst op een lichte toeneming van de vraag naar handelscrediet, wel ke in den loop van 1947 ongetwijfeld verder zal stijgen, vooral wanneer de aanhangige Vermogensheffing wordt doorgevoerd, waartegen de directie van de Robaver zich in scherpe bewoordin gen keert, omdat zij het noodlottig 'ef fect zal hebben dat voor toekomstige initiatieven de middelen voor geruimen tijd zullen ontbreken. De directie houdt trouwens een fel requisitoir tegen de maatregelen der regeering, welke met de geldsaneering verband houden en die volgens haar een geheel op de theorie gebaseerd samenstel van voorschriften vormen, waaruit zelfs de expert liiet meer wijs kan worden. Het aangiftebiljet voor de Vermogens Aanwas Belasting is daarvan wel een sterk sprekend voorbeeld en heeft een Haagsche bankiersfirma er reeds toe- geleld een dringend verzoek om ver eenvoudiging tot den Minister te rich ten. die inderdaad bezig is een steeds grooter deel van de nog in ons land aanwezige werkwilligheid voor min of meer improductieve doeleinden te em- ployeeren en een voor het bedrijfsleven nuttige en onontbeerlijke categorie wer kers, de accountants en de belasting consulenten, tot radeloosheid te bren gen! De Amsterdamsche beurs, die sinds eenigen tijd vast was voor Bankaandee- 4, Kees, keel, koel, koek,roek. roem, riem- 5. De appel valt niet ver van de boom. villa, merel, tandem, boot, dennen appel, vervelen, Ada, 6- Een ui. 7. 1. noot, 2. kers, 3. peer, 4. banaan. 8. De letter a- Beste raadselnichtjes en -neefjes, De laatste keer van onze prijsraadsels! De spannende Zaterdag nadert. Doe je best, dat je meeloot; jullie hebben nu tifd genoeg om te puzzelen. Welbedankt voor de vele ingezonden raadsels. Wat enigszins geschikt is. wordt geplaatst. Nieuwelingen, lees volgende week goed. Willy Rijnhart: een mooie tekening, hoor Tot volgende week, met veel groeten van jullie Raadseltante. Mevr. M. J. BOTERENBROOD. VOOR ZONDAG 16 FEBRUARI Hilversum I (301 M.) KRO 8.30— 9.30: Plechtige Hoogmis Domlnicanerkloos- ter Albertlnum te Nijmegen; NCRV 10.45 12.00: dienst uit Geref. Kerk Water graafsmeer. voorg, ds. J. Dijk; KRO 12.30 —12.55: Kareol Septet: 14.00—14.45: Gool- sclie Kring bijeen; 15.4516.20: opera- en operette-programma; 16.3017 00: zleken- lof in St. Ludgerus kweekschool te Hll- %'ersum; NCRV 17 0018.30: dienst uit Doopsgezinde Kerk te Hilversum, voorg, prof. dr. W. Banning; KRO 20.1520.45: Ned Kamerkoor: 20.4521.15: Vasten avondviering; 21,1522.00: luisterspel „Een klein relsoponthoud"; 22.3523.30: Kamerorkest; 23.3024.00: Symphonlsch concert. Hilversum II (415 M.) VARA 8.45— 0.15: Zondagmorgenmelodieën; 9,30-10.00: verzoekprogramma; VPRO 10,30—12.00: dienst uit Westerkerk A'dam, voorg, ds. J. H. Slllevls Smit; AVRO 12.00--123.0: Elgar, Coates en Ketelberg dlrigeeren eigen werk; 12.4013.00; dameskoor Arti; 13.15 13.50: lievelingsmelodieën; 14.3015.05: muziek-mozaïek; 15.3016.30: The-dan sant; 16.4017.00: reportage schaatskam pioenschappen te Oslo; VARA 18.30 19.00; melodie der verte;- 19.0019.30: radiolympus; 19.3020.00: cabai'et Camera Obscura; AVRO 20.1521.45: opera Fldelio van Beethoven; 21.4522.25: deel VII hoorspel „Dombey en Zoon"; 22.2523.00: drie- en vierkwartsmaat; 23.1524.00: stars in your eyes. VOOR MAANDAG 17 FEBRUARI Hilversum I (301 M.) NCRV 8.30— 9.15: ochtendconcert: 9.159.30: ziekenbe zoek: 103011.00; morgendienst o. 1. v. ds. Joh. Meynen; 12.0012.20 en 12.40 13.00: Continental Quintet; 13.2014.00: orgelspel Meindert Boekei in Noorderkerk Hilversum; 14.2015.00: Holanda Sextet; 15.1516.00: Amatl Trio; 17.4518.00; Rijk Overzee; 20.0821.00: Omroeporkest; 21.0021.20: L. C. H, de Jong over de be roepen in het grafisch bedrijf; 21.20—r 22 00: Frysk Kantate Koor; 22.30—22.46: Kamerorkest; 23.00—23.30; NCRV-koor; 23.3024.00: avondconcert. Hilversum II (415 M.) AVRO 9.15— 9.30: morgenwijding ds. A. A. van Ruler; 9.5010.30: arbeidsvitaminen; 11.15-11.45: populaire opnamen; 12.0012.30: Fransche gramofoonplaten; 12.3513.00: staf mu ziek A'damsohe politie; 14.0515.00: kerkorgelconcert door Pierre Palla: 15.00 16.30: bonbonnlère; 17.30—18.00: Skymas- ters; 18.1519.00: disco-promenade-con cert; 20.0520.20: radloscoopjour.naal; 20.2020.45: Frank Sinatra zingt; 20,45 20.55: medische voordracht; 20.5521.20: rhythmische en melodische arabesken; 21 2021.30: radlo-puzzle; 21.3022.10: hoorspel „Een avontuur ih Calabrlë"; 22.1022.45: P. Godwin alt^viooi en Isja Rosslcan piano; 22.4523.00: wat leeft er onder de studenten? 23.1523.45: Dutch Swing College; 23.4524.00: vioolspel door Erica Morin! FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 46) Dat gaat nu al wel, antwoordde ik. Komt u dan astublieft met mij mee. Ik stond op van mijn stoel en ging langzaam naar de deur toe, die hij voor mij open hield. Wij kwamen in een kamertje met twee stoelen en veel lan ge spiegels. Dit is de paskamer, zei mijn met gezel. Wilt u mij nu even uw hoed, jas en schoenen geven? Dan haal ik wat nieuws voor u. De afspraak was als volgt bedoeld ge weest: ik had in den winkel terecht moeten komen en naar Manuel Lorenzo vragen. Daardoor wisten zij dan direct, wie ik was. Dan zouden ze mij meege nomen hebben naar het atelier om mü een confectiepak aan te passen- Tien minuten later zou een ander, in mijn kleeren, den winkelhebben verlaten. Mijn vervolgers daarbuiten zouden zich dan in het uiterlijk hebben vergist en den verkeerde zijn gevolgd. Ondertus- schen zou ik in een ander costuum den winkel door een zijdeur kunnen verla ten. Dit alles vertelde Ricci mij, terwijl wij ons verkleedden. Maar, vroeg ik een beetje bitter, was dat nu alleen maar mogelijk ge weest gedurende het laatste half uur, dat de winkel open was? Waarom had ik al niet veel vroeger kunnen komen? Omdat het na zes uur donker be gint te worden, maar dan zijn de lich ten in den winkel nog niet aaii. Als we die verkleedpartij bij daglicht hadden ondernomen, zouden de vervolgers er veel gauwer achter gekomen zijn. Een zekere genialiteit kon men aan het aldus uitgebroede plan niet ont zeggen; waarschijnlijk was het afkom stig van Andrews. Als het inderdaad mogelijk was geweest het op de voorgenomen manier uit te voren, had ik inderdaad mijn vervolgers kwijt kunnen raken, zonder anderen in de kwestie te betrekken en in moeilijk heden te brengen. Als de achtervolgers, die inplaats van achter mij achter mijn dubbelganger aan zaten, dan na korter of langer tijd hun vergisisng had den ontdekt, zouden zij eerder hun eigen onopletendheid hebben verwenscht, dan er achter gekomen zijn, dat het kle dingmagazijn hier iets mee te maken had. Maar de omstandigheden die ik niet in andere banen had kunnen leiden, waren tegen ons geweest en hadden alle voorbereidingen overbodig gemaakt. In plaats van onopvallend als een klant den winkel binnen te komen, was ik pas opgedoken ha het sluitingsuur en had als een waanzinnige op de deur staan bonzen. Men zou begrijpen, dat de man, die nu mijn rol overnam, ook van de zaak op de hoogte was en zijn leven zou gevaar loopen. Nu kon mijn dubbelgan ger reeds ontmaskerd worden voordat hij twintig stappen buiten de deur gedaan had en voordat ik vla een anderen uit gang had kunnen verdwijnen. Met andere woorden: de eigenaar van den winkel stond nu eveneens aan ge vaar bloot, niet minder dan mijn dubbel ganger. Ik was er nog heelemaal niet zeker van, dat wij uit de impasse zouden geraken. Ik kan er mij niet mee verzoenen, zei ik voor de vierde maal, terwijl Ricci aanstalten maakte om te vertrekken- —Nu loopt hij gevaar in plaats van ik. De oudere man haalde de schouders op. —Wij gehoorzamen onze bevelen en daarmee afgeloopen. Ricci is bovendien zeer geroutineerd in dergelijke karwei tjes, en dat kan men van u niet beweren. Geen wonder, want hij heeft niets te verbergen en u wel. Hij laat zich trou wens niet. zoo gemakkelijk pakken en bij dèn volgenden hoek al op zijn kop slaan. Zoolang zij niet achter dezen list komen.Maar we mogen nu geen tijd meer verliezen. Ricci was verdwenen. Bent u ook zoo ver? Zij hadden mij nog tweemaal wat cog nac gegeven en ik had nu ook een flesch vol in mijn zak. Wel is waar kon de drank mijn dorst niet stillen, maar ik kreeg qr toch wat meer kracht door. De oude vrouw had een sjaal om haar grij ze haar geslagen en wachtte al op mil. Ik weet werkelijk niet. hoe ik u danken moet. zei ik tegen den man. Wij doen het niet om bedankt te worden, was het droge antwoord, Nee.... maar toch Kom nu, ik wacht, kwam de stem van Maria bij de deur. 45). Joris en Panda liepen het kas teel uit en zochten de auto weer 'op. „Hoor eens makkertje!" zei Joris, „Het staat U niet fraai, dat ge mij voor lelijkert wildet zetten, waar de Koning bij was! Zijne Majesteit had heel ge makkelijk e§n verkeerde indruk van mij kunnen krijgen, en wat dan? Dat ge beurt niet weer; wat? Anders zal ik ge dwongen zijn U met een heel ongunstig getuigschrift te ontslaan! En stijgt nu in, dan gaan wij verder!" Panda stapte in de auto, terwijl hij peinsde op een middel om uit alle narigheid te raken. Want hij had wel in de gaten, dat Jo ris hem voor de gek had gehouden toen hij beterschap beloofde. „Het gaat van kwaad tot erger!" dacht Panda. „Wat zal er gebeuren, wanneer de Koning merkt, dat hij voor de gek is gehouden? Ik mag er niet aan denken!" Ik volgde haar. Wij gingen naar bene den en kwamen bij de deur, waardoor ik het huis was binnengekomen. Toen daal den wij nog verder, zy had een zak lantaarn bij zich en wij gingen door twee kelders, waarin allerlei stukgoederen lagen opgestapeld. In den tweeden kel der stond een groote kast, die Maria opende, wy traden binnen, en terwyi zy de deur achter zich sloot, opende de wand van de kast zich vanzelf, waarna wij in een anderen kelder kwamen, dien wy dwars doorliepen. Toen moesten we weer een trap op. Ik voelde het bloed in mijn hoofd kloppen. Boven aan de trap bevond zich weer een deur. Maria stond stil. Voorzichtig nu! De deur kwam .uit in een steegje Maria keek voorzichtig naar buiten. Haar adem ging snel als van een opgejaagden hond. De maan was nog niet opgekomen, Zy werkte zich door een kier van de deur en ik volgde haar. Nu was het cri- tieke oogenblik gekomen. Het kwam er op aan, my niet te laten vangen! Weiie pen snel het steegje uit, terwijl wij ons dicht langs de muren van de huizen drukten. Zoo kwamen wij aan een kruis punt en staken haastig over, gingen naar links, ons verwijderend van de plek, waar onze vervolgers waarschyniyk op den loer zouden staan- Als ik het nu maar kon volhouden! Wij kwamen weer aan een straathoek, Zy raakte mijn arm aan, In de tram zou u de aandacht trekken. We nemen dus daar verderop een taxi. Er is hier juist 'n parkeerplaats. U hoeft zich geen zorg te maken, dat wy geen auto zullen vinden. Zegt u maar, dat wij naar 4e Santa Maria delle Grazie moeten. Nu kwamen wy in een drukke straat. Ik had er geen iedee van, waar wy ons bevonden Aan den anderen kant van de straat stonden drie taxi's. Even later zat ik veilig in het donkere hokje, naast my de barsche oude vrouw. Ik had een ge voel van onuitsprekeiyke verlichting, dat het gevaar voor het oogenblik weer voorbij was. De auto baande zich een weg door het centrum van de stad, sloeg toen af naar de Via Meravlgli en na een paar minuten stonden wy voor de oude kerk, waar ik den chauffeur betaalde. (Wordt vervolgd) len. reageerde op de verschyning v« het verslag der Robaver met wat zwak kere markten, waarby zoowel voor obli gaties als aandeelen de omzetten zyn teruggeloopen. Bepaalde redenen zyn hiervoor niet aan te wyzen. Terwijl aan den cenen kant de econo mische bedrijvigheid in ons land toe neemt, blijkens het stijgend aantal geëmployeerde werkkrachten en de stijging der omzetten, was het cijfer van den export voor de maand Janu ari in vergelijking met December een teleurstelling, wijl het van f. 12§ mil lioen tot f. 108 millioen is terugge gaan. wy hebben er echter vroeger al eens op gewezen dat de cyfers voor Novem ber en December van het vorig jaar in sterke mate werden beïnvloed door den export van aardappelen en de te ruggang van het exportcyfer voor Januari is dan ook uitsluitend aan den verminderden aardappeluitvoer, n.l. van f. 24,6 millioen tot f. 3.3 millioen, te wyten. Hoewel wy ten aanzien van den Ne- derlandschen export allerminst een op pervlakkig optimisme willen suggeree- ren, mag er toch op worden gewezen dat de uitvoer van onzen industrieelen sector langzaam stygende is, zoodat mr. P. Blaisse. hoofd van de afd. Planning van het Min. van Econ. Zaken voor 1947 een export van f. 800 f. 900 mil lioen industrieele producten niet uitge sloten acht, waarmede dar. nagenoeg het dubbele zou zyn bereikt van het cyfer voor 1946 (f. 402 millioen). Maar zelfs wanneer de totale export in het loopende Jaar tot f, 1 Vi milliard zou kunnen worden opgevoerd, blijft er by een Import van f. 214 f. 3 milliard, nog een tekort van f. 1 f. 1V2 milliard op de Nederlandsche handelsbalans, dat naar raming tot ten hoogste f. 600 mil lioen door Inkomsten uit beleggingen, scheepvaart, diensten, etc. kan wordeh gedekt, wat dus wil zeggen dat wij in 1947 een verder beroep op buitenlandsch crediet en/of ons bezit aan buitenland* sche waarden zullen moeten doen. De moeiiykheden, welke hieruit, niet het minst ook voor de regeering, ont staan, worden te grooter, nu het herstel van orde en rust in Nederlandsch-Indië opnieuw vertraagd wordt door de aan- vankeiyke verwerping van Linggadjati, ten gevolge waarvan onze Nederland sche bedrijven aldaar niet aan den slag kunnen en de Nederl, Indische export van weinig beteekenls blijft, terwyi aan den anderen kant door het „moeder^ land" steeds nieuwe credieten moeten worden verleend of gegarandeerd (Australië). De Deli Mpy (tabak) rapporteert een schade van etteiyke millioenen, maar meent dat haar kapitaal nog intact is, hoewel zy over de laatste jaren.de de finitieve gegevens mist, evenals de Javasche Cultuur (suiker), wier laatste cyfers van begin Maart 1942 dateeren. Het is duideljjk dat onder deze om standigheden voor de Indische waar den geen horoscoop kan worden ge trokken en de onzekerheid inzake In- dië ook voor het economisch herstel vaij Nederland een ernstige belem mering bljjft. Ingezonden Mededeeling. Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig Amerika en de Sovjets. Senator Arthur Vandenberg, republi keinsch voorzitter van den Amerikaan- schen Senaat, heeft in een redevoering voor de Kamers van Koophande uit Michigan te Washington verklaard, dat de Sovjet-Unie gefaald heeft, de loya liteit en het vertrouwen van de V. S., in de betrekkingen met het buitenland aan den dag gelegd, te beantwoorden. Senator Vandenberg, die tevens voor zitter is van de commissie voor buiten- landsche betrekkingen, maakte in het byzonder gewag van Moskou's nalatig heid in het niet-beantwoorden van de verzoeken om vereffening van de op grond van de leen- en pachtwet ge maakte schulden. Volgens Vandenberg hebben de V. S. de Sovjet-Unie tydens den oorlog zonder veel aarzeling 11.300 millioen dollai' geleend en heeft de Sovjet-Unie in het afgeloopen jaar vier Amerikaansche verzoeken om onder handelingen over vereffening van den schuld aan te knoopen genegeerd. „Zulke ervaringen werken nu niet be paald mee", aldus Vanderberg „om we- derzydsche welwillendheid en een goe de verstandhouding te bevorderen". SCHEEPSBERICHTEN. Aalsum, RotterdamCalcutta. 13/2 te Bombay; Aalsdljk, 9/2 van Philadelphia te Hampton Roads: Adinda, 10/2 van Singapore naar Batavia; Aldabi, Bahla Rotterdam, pass. 13/2 St. Vincent; Arn hem, ParamariboAmsterdam, 13/2 te Fayal: Bengkalis, 7/2 van Los Angelos naar Portland (Or.); BlommersdMk, New OrleansRotterdam, U/2 van Havana; Clstula, 8/2 van Port Arthur n. Rotter dam; Corllla, 6/2 van Ballk Papan naar Brisbane; Gaasterkerk, RotterdamBom bay, 13/2 te Port Said; Gadllla. U/2 v. Singapore naar Poeloe Samboe; Gordlas, U/2 -van Trinidad te Curagao; Hugo de Groot, U/2 van Londen naar Batavia; Japara. RotterdamSan Francisco. 12/2 te Coosbay; Jupiter, 12/2 .van New York naar Puerto Cabello; Kellehaven, Rot terdamGaboon. 12/2 van St. Vincent k.v.; Lekhaven, Buenos AiresAntwer pen, 12/2 van Montevideo; Lorentz, 13/2 van Halifax te Rotterdam; Manoeran, 8/2 van Portland Or te Seattle; Neleus (Eng.), 6/2 van Batavia te Ballk Papan; Pericles, 12/2 van Guayaquil naar Lo- bitos; Prins Willem van Oranje, 12/2 v. Jaffa te Londen; Pygmalion, New York Paramaribo, 11/2 te Demerara; Rondo, 12/2 van Port Swettenham naar Penang; Sint Maarten, 12/2 van Curasao te Ma- racaibo; Straat Malakka. 7/2 van Syd ney te Singapore; Ta wall, BombayVan couver. 12/2 te Colombo; Van Outs- hoorn, 13/2 van Singapore te Penang. K.N.S.M. Gudrun, 13/2 te Dubrovnlk: Dundee, 12/2 te Gibraltar; Ariadne. 13/2 te Izmir; Cottica, 13/2 te Curasao; Man- hasset. U/2 te New York; Stamo, 12/2 te Norfolk; Jupiter. 12/2 van New York naar West Indlë; Dalwarnlc, 12/2 van New York naar West Indlë; Luna, 12/2 van New York naar Puerto Cabello; Ti tus. 8/2 van New Orleans naar West- Indië; Iris, 13/2 te Lissabon; Kemphaan. 13/2 te Bilbao. My. Nederland Java, 30/1 van Tandjongpriok naar Makassar; Tegel berg. 3/2 te Batavia; Radja. 2/2 \au Portland (blUft een poosje in Pacific); Tjipondok. 13/2 te Genua. Kon. Holl. Lloyd Eemland. 13/2 Bahia (thuisr.); Van der Capellc, 13/2 te Montevideo; Waterland. 13/2 v. San tos (thuisreis).

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5