Ons Distributiehoekje Gouden Jubileum van bet Diaconessenlnals Het Leidsch Dagblad Onverminderd voortdurende koude luchtaanvoer RECHTZAKEN Geen arbitrage inzake groentenhandel. KWESTIE VAN REGEERINGSBELEID Naar wjj vernemen heeft de detail handel in groenten aan Minister Mansholt aangeboden het huidige conflict aan arbitrage te onderwer pen. Be minister heeft hierop tele grafisch geantwoord, dat hU zulk een arbitrage niet mogelijk acht daar het hier een kwestie van regeeringsbeleid betreft. Wel verklaarde hij zich bereid tot overleg met de vakgroepen, nadat deze hun advies tot stopzetting van de in- en verkoop van de groenten, onderwor pen aan de maxiniumprijsregellng, zou den hebben ingetrokken. Maandagmorgen zal het dagelijksche bestuur van het Centraal Bureau van Veilingen zich beraden over de situatie en Maandagmiddag een bespreking heb ben met de vertegenwoordigers der vei lingen. Maatregelen zijn getroffen, waardoor de leverantie van groenten en fruit aan ziekenhuizen, legeronderdeelen en uit varende zeeschepen veilig gesteld ls. Aanslag op hospita. TOESTAND SLACHTOFFER HOPELOOS. De 33-jarige mej. J. A. C., die in het pand Oosterstraat 13 te Delft by twee bejaarde menschen inwoonde, heeft gisteravond om halfzes getracht haar hospita van het leven te berooven. Reeds van haar tweede jaar af was de daderes in huis bij de familie W. Zij is echter verscheidene jaren opgeno men geweest in een psychiatrische in richting; eenigen tijd geleden was zij uit het zwakzinnigengesticht ontslagen en teruggekeerd bij de familie W. Gis teravond ontstond een woordenwisse ling. welke zóó hoog liep, dat de 74- jarige mevrouw W. mej. L. buiten de deur wilde zetten. Laatstgenoemde heeft daarop mevr. W. terwijl deze zat te eten, met een bijl drie klappen op het hoofd gegeven, ten gevolge waarvan het slachtoffer bloedend ineenzeeg. De echtgenoot van mevr- W. was op dit moment niet thuis. De daderes heeft zich vervolgens bij de politie aangegeven. Deze trof het slachtoffer in hopeloozen toestand in de achterkamer aan. De inmiddels ge waarschuwde G.G.D vervoerde men*. W. naar het „Oude en Nieuwe Gast huis" ter plaatse. De mijnwerkers zeggen: „Zoo is het goed geweest!" GEEN BEWIJZEN VAN WAARDERING ZENDEN. De secretaris van de Mijnwerkers Unie, deelt mede, dat bij de vakorganisatie van mijnwerkers, het beheer der Neder- landsche Staatsmijnen en verschillende andere instanties van het mijnbedrijf een groot aantal brieven en telegram men is binnen gekomen uit alle krin gen der bevolking van ons land, getui gende van groote waardeering voor de extra prestaties, door de mijnwerkers verricht op Zondag 2 Februari j.l. ,De mijnwerkers", aldus verder de me- dedeeling van den secretaris der Unie, „stellen deze blijken van waardeering op zeer hoogen prijs in de overtuiging dat deze bestemd zijn voor allen, die medewerkten, met name ook voor het spoorwegpersoneel. Met volledig begrip voor de goede bedoeling verzoeken alle mijnwerkersbonden echter na te laten deze gevoeligheid tot uitdrukking te brengen door het zenden of verzamelen van stoffelijke bewijzen van waardee ring. Als de mynwerkers hebben kunnen medewerken den nood te lenigen is dit de beste belooning. Nogmaals dus onzen dank voor uwe waardeering. Zóó is het goed geweest". FACULTEIT VAN TANDHEELKUNDE TE GRONINGEN. Verbetering tandartsen-opleiding. Om tegemoet te komen aan het nij pend tandheelkundig tekort in Neder land. zal met September een nieuwe tandheelkundige faculteit aan de Rijks universiteit te Groningen worden ge opend. Tevens ligt het in de bedoeling de op leiding voor tandartsen te verbeteren. Dit zal waarschijnlijk den duur der opleiding iets verlengen, doch verwacht wordt, dat de voorgestelde verbetering de animo voor de tandheelkundige stu die bij de a.s. studenten stimuleeren zal. NATSIR STELT PUBLICATIE VAN NOTULEN VOOR. De Republikeinsche minister van Voorlichting Mohammad Natsir heeft in een interview met het Republikein sche persbureau „Antara" de meening van minister Jonkman, dat de interpre tatie van Linggadjati niet afwijkt van den tekst der overeenkomst en de ge heime notulen, betreden „Als de Ne derlanders de wereld tot getuige willen nemen van hun standpunt, aldus Nat sir, dan moet de Nederlandsche regee ring de notulen volledig publiceeren". DIT JAAR SLECHTS ÉÉN PAAR SCHOENEN PER VOLWASSENE. De vakgroep détailhandel in schoenen deelt mede. dat dit jaar in het algemeen slechts één paar schoenen per volwassen in woner ter beschikking zal staan. De uiterst geringe Import van schoe nen zal dit getal niet zichtbaar gunstig kunnen wijzigen. In dit verband vestigt de vakgroep de aandacht op den hul digen bonvrijen verkoop van Ameri- kaansche schoenen. Het kwantum Y. ier van, oorspronkelijk ruim 2 nullioen paar, is inmiddels reeds tot 300.000 paar gedaald. De wenschen van een deel van het publiek naar meer gevarieerd schoeisel, zullen zeker niet bevredigd kunnen worden als gevolg van de scl.aarschte aan grondstoffen en arbeidskrachten. BONNEN VOOR ZIEKEN VEERTIEN DAGEN GELDIG. Het C-D.K. deelt mede, dat in de op 13 Februari j.l gepubliceerde bonnen- lijst voor het eerst ook de geldig ver klaarde bonnummers der ten behoeve van zieken uitgereikte kaarten ME, MF en MG zijn opgenomen. Zooals bekend ontvingen zieken tot dusverre rantsoen bonnen, welke een betrekkelijk langen geldigheidsduur hadden. Men moet er rekening mee houden, dat de om de andere week van bovengenoemde ka.ar- ten aan le wijzen bonnen ook slechts veertien dagen geldig blijven. Het zal 26 Februari a^s. vijftig jaar geleden zijn, dat eenigc dames het prijzenswaardige initiatief namen tot de oprichting van de Ver. voor Christe lijke Ziekenhuisverpleging, aan welke vereeniging al heel spoedig ae naam „Het Diaconessenhuis" werd toegevoegd. En zoo zal het dus op dien dag een halve eeuw geleden zijn, dat in onze stad deze inrichting, waar zoo ontelbaar velen een liefderijke verpleging hebben ondervonden, haar dienende arbeid is begonnen Een arbeid, welke niet alleen gericht was op de medische verzorging, maar die ook, en vooral, een evangeliseerend karakter droeg en waarvan nog heden ten dage de geest, welke in dit huis heerscht, een treffend kenmerk is. Daarvan getuigt reeds de .spreuk: „Gezegend zij uw ingang en uw uitgang", welke in de hal is aange bracht en die den binnen tredenden patiënt al direct doet deelen in de sfeer, waarin hij zich ter verpleging en genezing weet opgenomen En ook verder in dit huis treft hem/haar de weldadige en versterkende rust, welke er uitgaat van een inrichting, welke met geestelijke waarden wenscht rekening te houden. Hoe zal ook menige patiënt, die zich aan een operatie moest onderwerpen en daarvoor de operatiekamer werd binnengereden, getroffen zijn door die een voudige, maar toch ook voor die oogenblikken weer veelbeteekenende woorden: „Mijn oog zal op u zijn". En dan dat andere: een Zondagmorgen in het DiaconessenhuisLiederen van vertroosting, gezongen doo1* een zusterkoor, verbreken de serene rust en ge ven aan dezen dag zuLi een wijdingsvol karakter. Maar het is rüet alleen de sfeer en omgeving, welke dit. huis tot een huis van dienende liefde heeft gemaakt, het is ook de heele wijze van behandeling en de hooge opvatting van de taak der diaconessen, die zich ook waarlijk dia cones weten, welke aan Inrichting en verzorging zulk een apart cachet heeft gegeven. later jaren ook meer met de baby-ver- zorging ging bezig houden, belastte dx. Munk zich met deze taak. Een belangrijke uitbreiding onderging het Diaconessenhuis in Februari 1927, toen een geheel nieuwe vleugel in ge bruik kon worden genomen en waar door het aantal bedden, dat inmiddels tot veertig was uitgebreid, tot ruim honderd kon worden opgevoerd Van de overige uitbreidingen dienen hier nog vermeld te worden de bij trekking van het zusterhuis (1917), de bouw van de polikliniek (1935) en de inrichting van het pand Witte Singel 6 als rust- en zusterhuis (1945). Ondanks al deze uitbreidingen wor stelt men reeds jaren met ruimtegebrek en is men sedert 1939 al doende om plannen te ontwerpen voor een groot en modern ziekenhuis, waarvan het defi nitieve ontwerp juist vorig jaar gereed kwam. Zooals bekend hebben aan dit ontwerp, dat geprojecteerd is op een terrein aan het verlengde van de Hout laan en waarbij gedacht is aan ruim 300 bedden, reeds eerder een uitvoerige be schrijving gewijd. Voorloopig zal dit echter, gezien de materiaalschaarschte en de hooge bouwkosten, nog wel in portefeuille moeten blijven. KONINKLIJKE BELANGSTELLING. Het Diaconessenhuis, dat zich reeds in Het Diaconessenhuis aan den Witte Singel, dat 19 November 1901 werd geopend. Een halve eeuw aan dienende liefde. HOE HET BEGON. Keeren wij thans voor een oogenblik vijftig jaar in de geschiedenis van het het Diaconessenhuis terug. Het zijn de dames G. W. de Wolff-Middendorp, J. en H. E. Drost, J H. van Wfjk, C. W. Corts en M. C. den Houter-Leyh, die het initiatief nemen tot de oprichting van bovengenoemde vereerlging Het doel, dat deze dames voor oogen stond was, om door middel van de ziekenhuisver pleging de menschen met het evangelie in aanraking jte" brengen. De middelen waren toen nog gering, een nieuw ge bouw kon nog niet worden gesticht en zoo werd de instelling geopend in een heerenhuis aan het Plantsoen, Weldra bleek, dat er voor een dergelijke inrich ting groote mogelijkheden waren, waar om men dan ook kort na de opening reeds plannen beraamde tot uitbreiding. Een financieele actie werd nu ingezet, welke, dank zij de hulp en steun van vrienden en bekenden, uitstekend slaag de. Het gelukte het bestuur beslag te leggen op een gedeelte van de buiten plaats „Groenhoven" aan den Witte Sin gel, waar op 19 November 1901 een ge heel nieuw naar de eischen des tijds in gericht gebouw kon. worden geopend. Men begon hier met 30 bedden en een 10-tal verpleegsters. Hadden de dames Vernet en Kamphuis op het Plantsoen de functie van besturend zuster inge nomen, in het gebouw aan den Witte Singel deed Betje Aafjes het eerst als besturend zuster dienst. In later jaren werd zij opgevolgd door zuster Laura Ruempel Hamer, die in 1912 haarplaats afstond aan zuster Lisbeth Meijer. Op 22 September 1917 aanvaardde zuster Louise v. d. Brink haar taak als bestu rend zuster. Een zeer groot aantal jaren heeft zuster Louise met groote toewij ding en bewonderenswaardige pichtsbe- trachting deze functie waargenomen, totdat zij in Februari 1945 werd opge volgd door de tegenwoordige besturende zuster. E. Elema. Ook vele artsen, die zich belast zagen met de medische ver zorging der diaconessen en het perso neel en het geven van een opleidings cursus, hebben het huis in den loop der jaren gediend. Als zoodanig werd in den tijd, toen de inrichting nog aan het Plantsoen gevestigd was, aangesteld dr. Den Houter, die werd opgevolgd door dr. A C. Harteveld, totdat in 1910 dr. A. Seret deze taak op zich nam. Als eerste chirurg werd dr. J. C. J. Bierens de Haan aan de inrichting verbonden, die in 1905 werd opgevolgd door dr. J. R. de Bruine Groeneveldt. Sedert 1937 treedt dr. P. M. de Planque als zoodanig op. prof dr.P.C.T.v d Hoeven en jhr.dr. Von Winning hebben de inrichting vele ja ren als gynaecoloog gediend, terwijl thans dr. M. Key als zoodanig aan het huis is verbonden Toen men zich in (Foto Van Vliet). 1901 onder de hooge bescherming van wijlen de Koningin-Moeder zag ge plaatst, heeft tot tweemaal toe deze Ko ninklijke Vrouwe in z(jn midden mogen hebben. Het eerste bezoek werd op 4 Mei 1903 gebracht, bij welke gelegenheid de Koningin-Moeder het geheele gebouw heeft bezichtigd. Zij Haar handteeke- ning plaatste in het gedenkboek en zich ook met elk der patiënten, die een tuiltje bloemen van Haar mochten ontvangen, onderhield Het was bij dit bezoek, dat nog altijd als één der hoogtepunten in de geschiedenis van het thans jubilee- rende Diaconessenhuis staat geboek staafd, dat onderstaand gedicht, dat voor deze gelegenheid speciaal door één der bestuurderen was gemaakt, Haar werd aangeboden Met vreugde U te danken, Betaamt ons allen, Heer. Eén blik toch van Uw liefde Toont Gij ons nu ook weer. Gij hebt Vorstinne-Moeder Haar schreeén naar hier geleid, Blijf Gij, o Albehoeder, Haar schild, haar steun altijd. Gij hebt, o Eedle Vrouwe Bescherming ons beloofd. Wij danken den Getrouwe En U, gezegend Hoofd. Wil biddend ons gedenken In 't Vorstelijk Paleis, 't Zal blijden moed ons schenken Bij 'twerk naar Heeren eisch. Op 8 April 1927 heeft de Koningin- Moeder dit bezoek herhaald, waarbij Zij wederom van Haar hooge belangstelling in dit werk heeft blijk willen geven. Ook ditmaal vertoefde Zij geruimen tijd aan de ziekbedden en werden namens Haar aan de patiënten bloemen aange boden. Meer dan een uur heeft Zij toen onvermoeid van bed tot bed gewandeld en bij iedere zieke, die zij bezocht, bracht zy met Haar vriendelijken lach troost en blijdschap. EEN MOEILIJKE TIJD. Zeer sombere jaren, welke het bestuur voor schier onoverkomenlijke moeilijk heden plaatsten, braken in December 1942 aan, toen vanwege de bezettings autoriteiten de inrichting als Ortslazaret werd gevorderd. Binnen zeer korten tijd moest men het gebouw, met achterlating van den geheelen inventaris, verlaten. Dank zij de tegemoetkomende houding van het bestuur der Ned. Zendingsschool te Oegstgeest kreeg men voor twee derde de beschikking over dit gebouw, dat, met ingrijpende veranderingen, als ziekenhuis kon worden ingericht. Aan vankelijk ingesteld op 80 bedden kon dit aantal nog tot ruim 100 bedden wor den opgevoerd. Na de bevrijding heeft men alle krachten ingespannen om het gebouw aan den Witte Singel, waaruit nagenoeg alles was verdwenen en waar een geweldige ravage was aangericht, weer „bedrijfsklaar" te maken. Eind Augustus 1945 vond de overplaatsing plaats. DE GEESTEUIJKE VERZORGING. Aangezien in de statuten is opgeno men, dat de vereeniging zich stelt op den grondslag van de Heilige Schrift, laat het zich verstaan, dat ook de noo- dige aandacht is besteed aan de geeste lijke verzorging. Deze verzorging, welke in het begin was opgedragen aan den bekenden dr. J H Gunning, ls nadien langen tijd waargenomen door prof. dr. H. M, van Nes, die daarin werd bijge staan door ds. W. Briët. Daarna heeft ook prof. dr W. Plooy zien nog gerui men tijd met de geestelijke verzorgin? belast. Verder hebben nog dienst gedaan de predikanten G. Henneman, hulppre diker te Oegstgeest en dr. J. Riemens, terwijl op het oogenblik ds. M. J. Pun- selie nog als zoodanig werkzaam is. Daarnaast hebben ook de predikanten van andere kerken vrij toegang tot het huis. ENKELE CIJFERS. Geven wij ten slotte nog enkele cijfers van het aantal patiënten, dat in den loop der tijden in deze inrichting is verpleegd. In het eerste jaar wraren dit er 22 met 687 verpleegdagen, in 1902 142 patiënten met 4227 verpleegdagen, in 1914 556 patiënten met ruim 14.000 verpleegdagen en 210 operaties, in 1926 1069 patiënten met 27.566 verpleegdagen en 520 operaties, terwijl deze getallen voor 1928 waren 1580 patiënten met 37.979 verpleegdagen en 730 operaties. Momenteel zijn 59 diaconessen in het ziekenhuis werkzaam, terwijl het huis houdelijk personeel, met inbegrip van de administratie, ruim 40 bedraagt. Zooals bij alle ziekeninrichtingen heeft men ook bij het Diaconessenhuis met een per manent personeelstekort ie kampen. Vermelden wij nog, dat ter gelegen heid van het zilveren jubileum een pen sioenfonds in het leven werd geroepen, welk fonds naar wijlen Koningin-Moe der Emma is genoemd. HERDENKING GOUDEN JUBILEUM. Het huidige bestuur, dat ter gelegen heid van dit gouden jubileum een waar dige herdenking voorbereidt, is als volgt samengesteld: prof. dr. J. N. Bak huizen v. d. Brink en ds. M, J, Punselie E. Wensinck-Daubantor, secretaresse; de heer G. R. D. Crommelin, penning meester; mevr. Nortier-Gunning, mevr. C. van Eysinga-Van Hoogendorp, mr. dr. L. Sprey, mr. W. J. Woldringh v. d. Hoop, de heer R. A. Kern en ds. D. J. Vossers. Kerkelijk zal dit jubileum, zooals wij reeds met een enkel woord meldden, Dinsdag 25 Februari, ln de Marekerk worden herdacht, waarbij prof. dr. Bak huizen v. d. Brink enn ds. M. J. Punselie het woord zullen voeren. Op 26 Februari zal van 34 30 uur in het Diaconessenhuis een receptie wor den gehouden, waarna dien dag nog een feestelijke bijeenkomst met de zusters zal plaats vinden. Ter overdenking INZINKINGEN. Soms kan het gebeuren, midden om» der een gesprek of bij het volgen vaa een niet al te spannende conversatie, dat iemand overvallen wordt door het gevoel: „Dit heb ik precies zoo al eens eerder beleefd." Men is voor een oogen blik toeschouwer bij zijn eigen en an- derer gedragingen. Men hoort zichzelf als in den droom spreken. Men verwon dert zich dat de gebeurtenissen elkaar opvolgen precies in die vertrouwde volg orde, waarin men ze al eens eerder heeft zien optreden. „Inzinkingen van het bewustzijn", worden deze lang niet zeldzame ver schijnselen genoemd. Het bewustzijn duikt als het ware onder het water, on der de oppervlakte van het gewone leven, waar de gesprekken en de da gelijksche handelingen voortgaan. En van zijn diepte uit ziet het op 't scherm der oppervlakte toe op zijn eigen han delingen. Dit „vermoeidheidsverschijn sel", dat ons telkens weer met ver wondering vervult, kan zich ook op een andere wijze voordoen. Zóó dat wij niet vervuld worden met verwondering, maar veeleer met angst. Men kan overvallen worden door het wrange gevoel: „Is datgene wat behoort tot de heiligste en hoogste dingen van mijn leven: mijn geloof, mijn liefde, mijn geest, niet alles eigenlijk een kwes tie van gwoonte. misschien wel van traagheid en gemakzucht, en dus: een leugen, waarmee ik mijzelf het leven veraangenaam De zekerheid van zooeven is, wan neer deze twijfel- en vraag-situatie zich voordoet, onmiddellijk in rook vervlo gen. Men staart in een afgrond van duisternis. En men begint te glijden, aanvankelijk misschien nog pogend om zich ergens vast te grijpen. Maar met een toenemende onverschilligheid. En met een hieraan toenemende vaart! Deze „vermoeidheidsperiode" van den geest is waarschijnlijk niet de onvrucht baarste van ons leven. Wij zijn allen, om met een bekend filosoof te spreken: gewoontedieren. Het gewone leven kan zoo vervalen en vervlakken. Ook het le ven van geloof en geest. In het bijzonder het godsdienstige le ven wordt door dit gevaar bedreigd. On der theologen ls de titel van een Duitsch boekje wel bekend: Kan ook een predi kant zalig worden..? Of dit boekje veel gelezen is, is een open vraag. Maar de titel alleen zegt al genoeg! Verliezen zij, die het meest met het heilige verkeeren, niet het eerst den zin voor het heilige? InzinkingenDit woord spreekt voor zichzelf. Het opent een wereld van twij fel en van angst, van onzekerheid en radeloosheid. Ze beteekenen een onverbiddeliyk ge richt over al onze aanmatigingen en on ze gezwollenheid- Ze herinneren ons aan onze grenzen. Ze manen ons tot matig heid en bescheidenheid. Ze houden on zen zin voor het absoute gezond en ze behoeden onzen geest voor verstijving. Wanneer Jesaja, een van Israëls pro feten, tot God zegt: „Ik dank u, dat gU toornig op mij geweest zijt" (xii. 1), dan heeft dat betrekking op andere dingen dan wij hier bedoelen. Maar indirect toch ook op deze. Wanneer onze mid delmatigheid, waarop wij zoo trotsch kunnen zijn, wordt afgebroken, wanneer daar de storm van het absolute over waait, zou dat dan niet verband kun nen houden met goddelijke toorn? Een toorn die vernielt om te behouden! Wanneer men hier wil spreken van een vermoeidheidsverschijnsel, dan is het zeker een edele vermoeidheid MARKTBERICHTEN. KATWIJK a. d. RIJN, 14 Febr. Groen- tenveillng. Spruiten 8095, Waspeen I 45—59, Idem n 24—30.50 per 100 kilo. ROELOF ARENDS VEEN. 14 Febr Bloe menveiling. Scarlet Admiral 43; v. d. Eerde 4965; Zenober 2444; Cr. Imperial 39 46; Copland 7396; Earley Queen 3640; Krelage 3235; Moore 5365; P. Blossom 56; Brlghtllng 3846; Sonja 3437: Eddy 91; P. v. oostenrijk 94; Marechal Nlël 60; Ibis 3641; Mozart 4749; v. d. Hoef 65; Gen. de Wet 8399; Golden Harvest 85 1.00; Scarlet Wonder 5061; King of the Red 26—30; Cornlforus 4353; Helios 27—31; Early Glory 12—23; Koster 34; Rembrand 33; King Alfred 5155; Carlton 04; Whresler 20—33; B. Druifjes 22—38; Crocussen 14; Hyacinthen 17. KAMPONG-BEVOLKING DOOR T.R.I. ONTVOERD. De Nederlandsche militaire woord voerder heeft in zijn overzicht van den militairen toestand o.a. het volgende gezegd: In den sector van Medan hebben de Republikeinen met artillerie het vuur geopend, waardoor twee Indonesische burgers werden gewond. De Nederland sche artillerie bracht het vuur tot zwij gen. Bij doorzoekingsacties in den Ooste lijken sector van Nederlandsch gebied uit werd een extremist gedood en een gewond. In den sector van Soerabaja werd de bevolking van een kampong door de T.R.I. ontvoerd, In een andere kampong stak een Republikeinsche bende een aantal huizen in brand. Het waterniveau te Soerabaja is plot seling aanmerkelijk gedaald, zoodat thans de rivier op een aantal plaatsen doorwaadbaar is. In den Noordelijken j sector stijgt echter het inundatiewater.1 Bjj alle bovengenoemde gevechts handelingen werd een Nederlandsch mi litair zwaar gewond VERKOOPEN OP AFBETALING. Drie oplichters gearresteerd. Door de politie te Rotterdam is in NovemberDecember ,1946 proces-ver baal terzake oplichting opgemaakt te gen de agenten (colporteurs) van de handelsondernemingen „De Ster" en „Concordia". Deze ondernemingen had den ten doel den verkoop op afbetaling van rijwielen, radio's, stofzuigers c.d. en waren toen nog gevestigd te Rotterdam Een uitgebreid onderzoek heeft thans geleid tot de arrestatie van P. M. te Breda en A. J. J. te Baarle Hertog (België), die als directeuren van die ondernemingen optraden. Voorts is ge arresteerd A. B. A. te Breda, die als de geestelijke vader van dit soort onder nemingen beschouwd moet worden. Tot inbeslagneming van de admini stratie van de ondernemingen „De Ster" en „Concordia" is overgegaan. RESOLUTIE VAN HET N.V.V. Iuzake Linggadjati, Het Verbondsbestuur van het N.V.V. heeft besloten een resolutie te zenden aan de Nederlandsche regeering en aan de republikeinsche regeering te Djokja karta. Het bestuur doet hierin „uit; naam van de overgroote meerderheid der Nederlandsche arbeidersbevolking"! een dringend beroep op de Nederland sche regeering en volksvertegenwoordi ging en op de regeering van de republiek Indonesia, om „voor de reactionnaire agitatie hier en voor het extremistische drijven ginds geen duimbreed te wijken en alles in het werk te stellen om tot een snelle, vreedzame en definitieve oplos sing van het conflict in Indonesië te ge- raken". I SPORT. SCHAATSENRIJDEN. Om den Zuid-Hollandschen wisselbeker. BOSMAN OP DE VIERDE PLAATS. Voor den wedstrijd over 25 K.M., die gisteren te Langeraar werd gehouden met als Inzet de wisselbeker van den Zuld- Hollandschen IJsbond. bestond groote be langstelling. Duizenden toeschouwers waren van alle windstreken gekomen om 118 deelnemers te zien strllden, Joop Bosman, de winnaar van den Elfsteden tocht. wist het niet verder te brengen dan een vierde plaats. Plet Ketizer. die eveneens voor dezen wedstrijd had Inge schreven. was door een lichte influenza verhinderd De uitslagen lulden: Winnaar: W. A. Vermeulen (Ter Aar): 2. J. W van der Hoorn Jhzn. (Ter Aar); 3 G. Sanders (Nieuwkoop); 4. J. J. Bos man (Breukelen); 5. J. Storm (Den Haag); 6. E. J. van 't Oever (Lisse); 7. E. van Dorp (Schiplulden); 8. J. Bunt (Sloten N.H.); 9. L. Volkering (Den Haag) De eerstblnnenkomende vrouwelijke deelneemste van Débora van der Hoorn uit. Ter Aar De wereldkampioenschappen In den loop van Vrijdag zijn energieke pogingen gedaan Jan Bree en Frans Verblezen in te schrijven voor de wereldkampioenschappen mede uit hoofde van het feit dat het aan tal Nederlandsche deelnemers tot twee ls geslonken door hot uitvallen van Kees Broekman. Deze pogingen zijn om ver schillende redenen niet geslaagd, zoodat alleen Langedljk en Buyen ln het tournool om het wereldkampioenschap zullen uit komen. Broekman heeft van den geneesheer uit Hamar toestemming gekregen. Maandag a s. met een vlegtulg van Oslo naar Am sterdam terug te keeren. WIELRENNEN Zesdaagsche te Antwerpen Gister avond om halftlen ls het startschot ge lost voor de Zesdaagsohe to Antwerpen. Na de sprints van hedennacht 12 uur was de stand; 1. LapebleSeres 5 p., op één ronde: 2 KaersDe Kuyscher 4 p.; 3. CooLsThyssen 3 p.; op 2 ronden: 4. De BackerVan Eenaeme 6 p.; 5, Aeon Bryland 4 p.; 6. PellenaarsMiddelkamp i p. SchulteBoeyen stonden op de 10e plaats met 4 ronden achterstand. Swlftcomblnatle De 4e wedstrijd op e rollen bracht den volgenden uitslag: l. Jan Schuller 2x3 KM. tijd 3 min. 25 4/5; 2. Joop Riethoven 3.31 3/5; 3. R. riethoven 3.36 3/5; 4. T. Holst 3.39; 5. M.jsbergen 3.50 2/5. Morgen vinden er geen wedstrijden op de rollen plaats. De 5 K.M. wordt volgende week gereden. BILJARTEN Leldsche Biljartbond Het programma voor volgende week luidt: 17 Febr 3e klas: TOG 4Morschpoort 3. 18 Febr. Ie klas: Carambal ITOG 3; TOP 1DVH 1; TOG 2—UVS 1; Spijker- bak 1Rustoord. 6e klaS: Morschpoort 6-Drel Pottekens 4. 19 Febr. 6e klas; TOG 6TOP 4; OG 1 De Valk 3; Morschpoort 7Spoortje 3. 20 Febr. 7e klas; UVS 3—De Valk 4; De Valk 5Carambal 5; Spljkerbak 4TOG 7; Mbrschpoort 8Vierkantje 3. 21 Febr 4e klas: Carambal 3TOG 5; BOS 3—Drel Pottekens 2; DVH 3—De Hoek 2; Spoortje 2Morschpoort 4. Kampioenschap 2e klasse Gisteren won Teegelaar met 4013 van Van Dillen, terwijl hij met 2940 verloor van Van Gooi. LIsser Biljart Kring De uitslagen van de 3de klasse persoonlilke wedstrll- den zijn: A V. Dijk LUTO— C. Zwetsloot VIOS 100— 89, Th. Duivenvoorde Exc.B Duiven voorde Exc. 10086, J. C. Coster Exc B. Duivenvoorde 10061, A. van Dijk LUTO—J. Bos VIOS 100—74, C. Zwetsloot J. Bos 10070. Th. DuivenvoordeJ, C. Coster 100—99 Uitslagen 2de klasse: A. Elferlng LUTO J. Wassenaar Conc. 15069, J. Wasse naar—C. Slootbeek LUTO 15077, A. El ferlng'J. v. Kampen Conc. 15096. P. Schoone LUTOJ. v. Kampen 150119, C. SlootbeekP. Schoone 150136. TAFELTENNIS „De Sleutels" Ditmaal boekte „De Sleutels" drie overwinningen. Sleutels 3 was niet geheel compleet, doch speelde met een 3e klasse Invaller tegen Z. en S. 1 uit Den Haag. De invaller J. Visser gaf uitstekend partij en won al zijn sets. Het eindresultaat wérd een 91 overwinning voor de Sleutelspelers. Ook het 3e klasse team Sleutels 4 speelde met een Invaller, doch won eveneens met niet minder dan 82 van Cebusta 2. Het eerste dames team van de Sleutels leverde wederom een top prestatie door DOS 1 uit Den Haag met 100 te slaan. Tot nu ioe heeft dit damesteam van de Sleutels slechts één nederlaag geboekt, en wel tegen de Bat- swingers met 46. Sleutels 2 van de hee- ren kon direct na aankomst In de Mfj- drechtstraat-school te Den Haag weer naar huis gaan wegens het niet verschijnen der tegenpartij Quick 1. De wedstrijd Sleutels 2 (dames)GGB 1 werd wederom door den N.T.T.B. afgelast. Voor heden staan de volgende compe titie-wedstrijden op het programma: Afd. heeren, 2e klasse' DTS 1Sleutels 2; Sleutels 3—HJL 1; Sleutels 1—PVSB 1. Afd. heeren, 3e klasse: Sleutels 5Rus tenburg 2; Sleutels 4Rustenburg 4. Afd. dames, klasse dames; Netbal 2 Sleutels 1; NLO 1Sleutels 2. Afd. heeren. nieuwelingen klasse: Stok vis 2Sleutels 7 De krant voor iedereen. Vorstgebied breidt zich steeds uit. Het algemeene weerbeeld vertoont nog steeds geen wijzigingen. D? lucht drukverdeling is nu zoo mogelijk nog st-abiler dan tót dusverre gedurende den heelen winter is voorgekomen. Het Scandinavische hoogedrukgebied breidt zich nog in alle richtingen uit, en daarmede ook het vorstgebied over Europa. Depressie-activiteit van eenige beteekenis is in het geheele gebied van dn Oeral tot aan Rockey Mountains in Amerika niet te vinden. Wel ligt op den Oceaan een diepe depressie doch 'deze Ls vrijwel stationnair en ligt zoo ver weg, dat hij absoluut geen invloed op het weer in Europa kan uitoefenen. Bovendien biyft de luchtdruk in het Middellandsche Zeegebied relatief laag, zoodat de algemeen Oosteiyke strooming over Europa onverminderd aanhoudt. Er wordt dan ook voort durend koude lucht uit het Russische brongebied over Polen en Duitsch- land naar onze omgeving getranspor teerd. Een lichtpunt is, dat de bewolking af neemt; weliswaar zullen hierdoor de nachtelijke minimum temperaturen op vele plaatsen in ons land weer beneden -10 komen, maar de zon kan nu ten minste overdag zijn verwarmende wer king flink doen gelden. De dagelijksche gang van de temperatuur wordt dus grooter. Mede ten gevolge van de nachtelijke uitstraling waren de temperaturen he denmorgen m ons land lager dan gis termorgen. AGENDA HEDEN: Luxor: K. en O „Op reis door Zuld- Afrlka" 4 1/2 uuiv nam Lido: K en O, „Op reis door Zuld- Afrika". 4 3/4 uur nam Volkshuls: Spr. dr H Hutte over het psychologisch gesohlktheldsonderzoek 4 uur nam. Rapenburg 22: Demonstratie oude mu ziekinstrumenten door Dirk Balfoort, 8 uur nam. Den Burcht: Fancy-fair „De Vlerdaag- sche". 35 en 7 1/211 uur nam. ZONDAG: Gereoht 10: Wljdlngsdlenst o. 1. v. mevr. MoesWeekhout. ioy2 uur nam. Den Burcht: Fancy-fair ,,De Vlerdaag'- sche" 35 en 7 1/211 uur nam. MAANDAG. Stadszaal: Llmburgsch Carnavalsfeest. SchouwburgAbonnementsvoorstelling Het Vrije Tooneel „Niet van gisteren". 8 uur nam. DE BIOSCOPEN Casino „Ramuntcho" (14 Jaar) Zat. en Zond, 2y2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen" 2V2 7 en 9 1/4 uur. Lido „Mrs Miniver" (14 jaar) Zat. 2 1/4, 6 3/4 en 9 1/4 uur; Zond. 2. 4 1/4, 6 3/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2y2, 6 3/4 en 9 1/4 uur. Luxor „Zij maakten mij een moorde naar" (18 Jaar) Zond 2\'2, 4 3/4, 7 en 9 1/4 uur; overige dagen 2%, 7 en 9 1/4 uur. Trianon „Zes jaren" en „Boemelstu- denten" (14 Jaar) Zat. en Zond. 2V2l 41/2. 7 en 9 uur: overige dagen 2%, 7 en 9 uur. Rex „Terug naar Bataan" (14 jaar) Zat en Zond. 2 1/4, 4 1/4, 7 1/4 en 9 1/4 uur; overige dagen 2 1/4, 7 1/4 on 9 1/4 u. BIOSCOOP-EXPLOITANT VOOR HET TRIBUNAAL. Het Haagsohc Tribunaal behandelde de zaak tegen den Wassenaarschen bio scoopexploitant Van Benten, die er van beschuldigd werd ziin theater ter be schikking van de Duitschers te hebben gesteld. Ud van het Filmgilde te zijn ge weest en vriendschappelijke omgang met Duitschers te hebben gehad De uitspraak werd bepaald op 28 Febr. HAAGSCHE RECHTBANK. Diefstal van suiker Wegens diefstal van suiker had zich voor de rechtbank te verantwoorden de werkman G. van K. te Bodegraven Door middel van Inbraak ln een pakhuis had verdachte de suiker ln zlln bezit gekregen. Hoewel hi) ont kende, werd na het hooren van enkele getuigen het ten laste gelegde bewezen geacht, en vorderde de Officier tegen Van K. een jaar en drie maanden gevange nisstraf. Diefstal van goederen De grondwer ker P. K. had ln Lelden Inbraak ge pleegd en daar een partij goederen bult gemaakt Gezien het strafblad van ver dachte. vorderde de Officier een Jaar en zes maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief. De Zondagsdienst der Hulsartsen te Lelden wordt van hedenmiddag 2 uur tot Maandagmorgen 8 uur waargenomen door de doktoren de Bruyne. LangezaaL Nieuw- zwaag en Verbrugge. Te Oegstgeest door dr. Flu, tel. 22030. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van hedenmid dag 1 uur tot Zaterdagmorgen 22 Febr. 8 uur waargenomen door apotheek Boek- wyt, Breestraat 74, tel. 20552. Te Oegstgeest door de Oegstgeester Apotheek, Wllhelmlnapark 8, tel. 26274.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2