SAHATÖCEH Grepen uit het Radio-programma Het Leidsch Dagblad STADSNIEUWS Laatste Berichten Groote uitslaande brand te Amsterdam. Een felle brand heelt gisteravond t gewoed in het oude patriciërshuis Hee rengracht 250 te Amsterdam, waarin gevestigd waren de kantoren van de verzekerings-mij. „Oude Haagsche van 1856". De drie verdiepingen van het woonhuis van dit oude grachtenpand zijn vrywel geheel uitgebrand en het dak is op verschillende plaatsen ge heel doorgebrand, zoodat de vlammen hoog boven de daken uitsloegen. Het gelukte de brandweer, die met groot materieel was uitgerukt en bij de weersgesteldheid van gisteravond voor een zware en verre van benijdenswaar dige taak ston$. om het achterhuis van het brandend perceel te behouden en de belendende perceelen, die aanvankelijk groot gevaar liepen vooral het per ceel Heerengracht 248, waar het Zie kenfonds A.O.Z. gevestigd is. tegen over slaan van den brand te beveiligen. De oorzaak staat nog niet vast, even min als de omvang van de schade. Financieele toestand is ernstig UITERSTE ZUINIGHEID BETRACHTEN! De minister van Sociale Zaken, de heer Drees, heeft zijn beleid in de Eerste Kamer toegelicht en verdedigd. Hij merkte o-a. op, dat de financieele toestand van ons land veel ernstiger is dan beseft wordt. Het is de plicht van iederen minister om de uiterste zuinigheid te betrachten. Maar hjj zal niet aarzelen voorstellen te doen, wanneer die door een groot volksbe lang vereischt worden. De loon- en prijspolitiek besprekend verklaarde spr.. dat het streven er op gericht is het reëele loon zoo gunstig mogelijk te doen zijn. Het lijkt hem ge- wenscht de tot nu toe gevolgde gedrags lijn te blijven volgen. Het is niet uitgesloten, dat, wanneer de huren omhoog gaan of de subsidies op het levensmiddelenpakket vervallen nog eens loonsverhooging noodig zal zijn. Deze moeten wij dan opvangen door een vergrooting van de productie, aldus spr. De minister is in principe bereid de sociale gezinszorg te steunen. Het doel van de regeering is de verplichte acht- urendag voor het verplegend personeel. Over het toezicht op de naleving van de bakkerswet (nachtarbeid!) is advies gevraagd aan de Arbeidsinspectie. HET OOST-INDONESISCHE KABINET. Niet bijeen voor 1 April. De eerste zitting van het Oost-In donesische kabin°t, aldus meldt Ane- ta uit Batavia, zal niet voor 1 April plaats hebben. Accotpodatie-moeilyk- hc üen noodzaken tot uitstel. Voor de verdere uitwerking en ver wezenlijking van de organisatie van den Oost-Indonesischen staat is het meest op den voorgrond tredende probleem de encadreering van de verschillende bestuursorganen en overheidsorganen. Het ligt in de bedoeling van het alge meen regeeringscommissariaat spoedig een beslissing van dr. Van Mook uit te lokken met betrekking tot de positie der residenten. Naar aanleiding van den wensch van sommige gebieden tot nauwere aansluiting by Nederland zal dr. Ho ven, de algemeene regeeringscommis- sar' voor Borneo en de Groote Oost, zich binnenkort naar Ambon begeven om met de bevolkingsgroepen van gedachten tc wisselen. Fusie N.V.V.E.V.C. op losse schroeven Het bestuur van het N.V.V. heeft een uitvoerigen brief gestuurd aan de E.V.C waarin de beschuldiging wordt gehand haafd. dat de E.V.C. bij haar propagan da voor de meeting op 9 Februari J.l. gestreefd heeft naar cellenbouw in het groot Alles wat tot nu toe geschiedde, aldus het N.V.V.-bestuur, geeft ons aanleiding, om de ontstane situatie binnen den kortst mogelijken tijd met onze hoofd besturen ernstig onder de oogen te zien. GROOT ENTHOUSIASME VOOït A.S. ORANJETOCHT. De 100.000 vèr overscheden! Het aantal deelnemers voor de komen de „Oranje-sterrit" naar Baarn heeft thans de 100.000 ver overschreden! Hon derd man Rijkspolitie van het district Amsterdam zullen de Baarnsche politie op den dag van de aankomst komen versterken. Verwacht worden: Zevenhonderd auto's, w.o. vele auto bussen, tweeduizend motoren, zeshon derd fietsers en twee duizend perso nen per trein. Verder zullen velen den tocht te voet ondernemen- De wandel- sportvereeniging „De Hazewind" uit Nijmegen wil met honderd man van Nijmegen naar Baarn stappen, terwijl acht man van de Leidsche Wandel- sportvereeniging hetzelfde van Leiden uit hopen te doen. Deze laatsten zul len zich in Bilthoven bij hun overige clubgenooten voegen, die het beter achten het grootste deel van den tocht per bus af te leggen. Een Zwolsche groep deelnemers schreef dezer dagen: „Weer of geen weer, we komen". De eerlijkheid gebied echter op te merken, dat deze Zwollenaren een touringcar „het voetenwerk" laten doen. Iets minder koude luchtaanvoer VORSTPERIODE PASSEERDE DIEPTEPUNT. DOCH NOG NIET TEN EINDE. In den algemeenen toestand komt wei nig verandering. Over het vorstgebied bevindt zich een bijna geheel gesloten wolkendek, dat in den nacht door uit straling plaatselijk tot aan den grond reikt en mist veroorzaakt. Dit is vooral in het Zuiden van ons land. België en Noord-Frankrijk en Zuidwest-Duitsch- land het geval. De aanvoer van koude lucht verminderd iets ten gevolge van het verder afnemen van de Oostelijke winden. De luchtdrukverdeellng onder ging echter geen essentieele wijzigingen Zelfs kan gesproken worden van een tijdelijke achteruitgang, omdat in Span je en Zuid-Frankrijk de barometer op nieuw begon te dalen onder invloed van het opdringen van de Oceaandepressie, en de luchtdruk boven de Britsche eilan den vrijwel constant bleef. De Oostelijke luchtstrooming blijft dan ook over geheel West-Europa aan houden. De lucht, die echter over Duitsehland wordt aangevoerd, is niet meer zoo koud als enkele dagen ge leden. De vorstperiode is dus weder om een dieptepunt gepasseerd, doch kan nog niet beëindigd worden. MARVA'S NAAR BATAVIA. Per „Skymaster" van de KLM de NL 314 is van het vliegveld Schiphol i een tiental Marva's naar Java vertrok ken. ter aanvulling van het in Batavia en Soerabaya reeds aanwezige continent dezer vrouwelijke marine-vrijwilligers. Het gezelschap werd uitgeleide gedaan door mej. Rollin-Couquerque. comman dante der Marva's voor Amsterdam. Dit is de eerste maal. dat een complete groep Marva's door de lucht naar haar standplaats in den Oost wordt overge bracht. SOEKARNO ZAL 200 NIEUWE K.N.I.P.-LEDEN BENOEMEN. Aneta verneemt, dat ir. Soekarno ver moedelijk deze week nog 200 nieuwe KN.I.P.-leden zal benoemen, wier ambtsperiode zal duren zoolang 't oude KN.IP. zitting heeft. Deze beslissing is genomen in afwach ting van uitsluitsel van den kant van 't K.N.IP. over het presidentieel decreet van 6 Januari j.l. tot uitbreiding van het K.N.IP. GEEN MAÏS IN HET BROOD? Bakkers uit Overijssel protesteeren. De bakkerspatroonsvereenigingen uit Oost-Overijssel hebben zich tot den mi nister van Landbouw, Visscherij en Voedselvoorziening gewend met het verzoek niet over te gaan toö het doen verwerken van maïs in het brood. De maïs, die de regeering ter beschikking heeft, aldus de vereenigingen, kan be tel' bij de boeren geruild worden voor tarwe of rogge, welke meer geschikt is voor het bakken van brood, terwijl de boeren over het algemeen liever maïs aan het vee zullen voeren. OUD „BURGEMEESTER" GESNAPT. Kwam weer terecht waar hij hoorde. In het dorpje Middelstum (Gr.) werd in de bezetting een burgemeester aan gesteld, Jan de Graaf, een koopman te De Beemster, die was klaargestoomd op den bekenden „burgemeester-cursus". De G. was een felle N.S.B-er; hij werd spoedig de schrik van het dorpje. In de Landwacht vond hij een gewillig werktuig. Na de bevrijding werd hij opgesloten in het Interneeringskamp „De Slikker" te Pietersburen (Gr.), waar hü werd bewaakt door de gebr Schollema. Een van de broers werd na eenlgen tijd ad- spirant agent van politie te 's-Graven- hage. Enkele weken geleden hoorde hij van zijn broer, dat de voormalige bur gemeester van Middelstum kans had gezien te ontsnappen. Wie schetst zijn verbazing, toen hij dezer dagen De G. op den Rijswiikscheweg te Den Haag zag loopen. De G. is thans weer naar „De Slikker" overgebracht OVERSCHOT VAN Dr. TUMBELAKA GEVONDEN. Door extremisten vermoord. De politie te Buitenzorg- Is ex op 9 Februari in geslaagd het stoffelijk over schot van dr. Tumbelaka op te sporen. Naar men weet. werd dr. Tumbelaka eind Augustus 1946 door extremisten vermoord. De identificatie der stoffelijke resten was vrij eenvoudig, daar het slachtof fer een opvallend krachtigen lichaams bouw had en daar zijn kleeding voor zien was van initialen. BEZORGDHEID VOOR „OUDEN VAN DAGEN". Telegram aan den Minister. Het bestuur der Ver. Ouderdomszorg „Ons Belang" te Gouda heeft een tele gram over de noodvoorziening ouden van dagen aan den minlstei -president ge zonden. Hierin geeft het bestuur uiting aan zijn bezorgdheid, dat het ontwerp nood voorziening ouden van dagen op den achtergrond zal worden geschoven, iets waardoor duizenden behoeftige oudjes gedupeerd en diep teleurgesteld zouden worden. Het verzoekt den minister-pre sident dringend aan een zeer spoedige behandeling en invoering ;'an deze nood voorziening mede te werken. Ingezonden Mededeeling Voor herstellenden en z tv tikken In dien moeilijken tijd van her stel* - wanneer de ziekte ge nezen is maar de krachten zoo langzaam terugkomen is Snnatogen een heerlijke uitkomst. Het is een geconcentreerd kracht gevend voedsel, dat door de zwakste maag verdragen wordt en dat de krachten zienderoogen doet toenemen. Ook gij kunt Uw herstel met Sanatogcn bespoedigen. Begin er vandaag nog mee. Het tcninritaiend roedtel VOOR VRIJDAG 14 FEBRUARI Hilversum I (301 M.) NCRV „T®-.1 ^77 10.30: gramofoonmuzlek; 10.30—H-OO. morgendienst o. 1. v. ds. W. J. Mangen 11 00—11.45: Tiny Ka'lser, piano; 12-0O—- 12.20 en 12.40—13 00: Metropole-orkest; 13.15—14 00: Weensch programma; 14.40 16 00: Slichslsche Staotskapelle o. I. v., Kar] BÖhm; 16 30—17 15: Arntoemsch Blaaskwartet; 17.4518 30: f," A'damsche politie; 20.08—20 40: BUbel en muziek; 20.4021.00: majoor mr. M. h. k.. v, d Graaf over de officierskeuze in net Ned leger; 21 00—22.00: Omroeporkest; 22 1522 45: vragen aan voorbijgangers; 22 4523.00: avondoverdenking; 23.00 24 00 avondconcert. Hilversum II (415 M VARA 8.20— 8.50- operaprogramma; 9.009.30. Canta bile Septet; VPRO 100(^1020'^T^oq wijding door ds J. Zuurdeeg; VARA 10.20 —10 45 programma voor bleken; 11.30- 12.00: operetteprogramma. AVRO i-.uü— 12.30- Oscar Levant, piano; 12.35 Skymasters; 13.15—14 <K>: ensemble Bartho Decker; 14.2015.20: Kwintet spelers- 15.20—15 50: hoorspel .Zooals Jij wilt...'."; VARA 16X0—16.30: Miller Sex tet- 17 0017.30- bfkende ouvertures en walsen- 18.20—18.50: kwartet Jan Cordu- wener; VPRO 20.0520.30: Monique de Haas piano. 20.30—21 00: ds. A. van Ble- men over het personalisme als geestelijke strooming; VARA 21.00—21.30: verzoek programma; 21.30—21.45; bultenlandsch overzicht door drs. L. de Jong; 21.45 22 15- Attentla; 22.15—22.40; A'damsche Jazz Sociëteit; 23.15—24.00: Symphoniseh concert. SPORT. Alle wedstrijden afgelast Wederom zijn alle voetbal-, korfbal en hockey-wedstrijden voor Zaterdag en Zondag afgelast. VOETBAL. Middlesbrough In zesde cupronde In een spannenden wedstrijd heeft Middlesbrough op eigen veld. onder uiterst moeilijke omstandigheden bevroren bodem en zoo nu en dan sneeuwbuien een 62 overwinning behaald over den tweede klasser Not tingham Forest in den overgespeelden cupwedstrild van de vijfde ronde. Zil komt nu op eigen veld voor de zesde ronde tegen de tweede klasser Burnley uit. BelgiëSchotland ln Mei te Brussel - De Schotsche Voetbalbond heeft bekend gemaakt, dat Schotland in Mei te Brus sel tegen België zal uitkomen. Vacantle-oord voor scheidsrechters De centrale unie van voetbalscheids rechters zal te Ede een vacantie-oord voor scheidsrechters gaan inrichten, waar de fluitisten een weekje vacantie kun nen gaan doorbrengen tegen vrii geringe kosten. Het vacantle-oord zal een voetbalveld ri|k worden, zoodat de heeren zich te vens aan de praktijk van het spel kun nen wilden Zwaluwen—Roode Duivels Dezelfde spelers van de Zwaluwen-ploeg, die voor den niet doorgeganen wedstrtld tegen het Haagsche elftal waren aangewezen, zullen worden ultgenoodigd voor de match tegen de Roode Duivels ln Gent op Mardl Gras. In verband met den geringen beschik baren tiid. is er van afgezien nog een oefenwedstrijd te spelen Engelsclie league Gisteren werd de volgende leaguewedstrijd der eerste divi sie gespeeld: LiverpoolGrimsby Town 50. De stand van de leidende groep luidt thans; Wolves 37 punten uit 26 wed strijden. Preston North End 34 uit 27. Liverpool 34 uit 28 en Blackpool 34 uit 29 Onregelmatigheden op K.N.Y.B.-kan- toor Op het kantoor Noord-Holland van den K.NVJB zijn onregelmatighe den ontdekt. Sedert 1 Februari is de administrateur L. P. voortvluchtig. Uit een onderzoek van de financieele com missie bleek dat sinds October J.l. de boeken niet meer waren bijgehouden Voor zoover men dit thans kan vaststel len .is er een kastekort van f. 10.000 BILJARTEN. Hoofdklasse kampioenschap kader ï'/fc Voor de wedstrijden om het biljart- kampioenschap van Nederland kader 7',<2, welke van 6 t/m 9 Maart a.s. ln hotel ..Pomona", Den Haag. zullen wor den gehouden, hebben niet minder dan dertien spelers Ingeschreven, te weten: De' Leeuw en Sweering (Amsterdam), v. d. Pol en Eichelshelm (Rotterdam). Van Vliet. Metz en Lubach (Den Haag)Tee- gelaar (Leiden). Jacobs (Roosendaal). De Ruyter (Waalwilk). Wevers (Ensche dé). Kobus (Haarlem) en Kruithoff (Ba- rendrecht) Daar slechts acht spelers in den eindstrijd mogen komen, moeten er voorwedstrijden worden gespeeld, waar over de wedstrildcommissle van den bond een dezer dagen een beslissing zal ne- SCHEEPSBERICHTEN. K N.S.M. Hercules 11/2 te A'dam; Svolder 11/2 te A'dam; Orestes. 12/2 v Amster dam iiaar Esbjerg; Vulcanus. 12/2 van Amsterdam naar Rotterdam Oksywle, 11/2 te Rotterdam; Constancia. 10/2 van Gonalves naar Antwerpen; Bessa. 10/2 te Puerto Cabello. Mij. Nederland - Manoeram, 1/2 van San Francisco. HollandAfrika Lijn Maaskerk, 10/2 van Port Bouet naar Takoradl. SCHAATSENRIJDEN. De 25 K.M. wedstrijd te Langeraar. Naar wil van de zijde der organisato ren vernemen verwacht men een groot aantal toeschouwers bij den morgen te Langeraar te houden wedstrijd over 25 K.M. Tot de deelnemers (hedenmorgen bedroeg hun aantal nog slechts 15) be- hooren de gebr. Vermeulen en J v d Hoorn uit Ter Aar. Van Leeuwen, uit Nieuwveen en Guldemond, uit Woerden. De bekende rijders Bosman en Keyzer hebben te Leeuwarden bij den Elfsteden tocht toegezegd dat zij zouden komen, maar lieten zich tot dusverre nog niet inschrijven Er wordt echter op hun deelneming gerekend. Indien de Nationale Feestdag op Vrij dag valt, zal de wedstrijd naar Zaterdag. 15 Febr. worden verschoven. BRIDGE. Bondsparen-competltle „De Sleutels" In de bondsparencompetitle welke ze ven weken zal duren, zijn nu 4 ronden achter den rug De stand aan den kop luidt: Hoofdklasse: 1. RoemKuilenburg 176,22 p.; 2. v. d. StarStikkelman 174.92 p.; 3. Van Tuyn—Kuyt 158.48; 4 BonteEpskamp 155.35 p.; 5. Verboog Sr.Oudshoorn 154.60 p.: 6. echtp Van Wingen 150.82 p. Eerste klasse: 1 LeeuwinVan Eg- mond 228.58 p.. 2. KuilenburgDe Vrind 226.55 p 3. SiemVan Leeuwen 224.73 p.; 4. Van NoortTan 213.42 p 5. echtp. Been 213,20 p.; 6 dames RijnbendeVan Ingen Schenau 212.42 p Tweede klasse: 1. HuysAukes Jr. 241.18 p.; 2. echtp. Van Dijk 231,01 p; 3. echtp Lautenbach 213.94 p.; 4. dames Van RooyenKuiken 209,67 p.; 5 Rijn bendeBaggen 204.16 p.; 6 dames Sier Van Z111 203.97 d. Promotie- en degradatiecompetitie Voor deze competitie zijn de volgende u itslagen verkregen Team Oudshoorn (Sleutels) wint van team Smit (Alphen) met 62 p.; Staal (Sleutels) w van Been (Sleutels) met 15 p.; Van Wijk (Alphen) w. v. Vergoed (Sleutels) met 20 p.; Rljnbende (Sleu tels) gelijk togen Van Luyken (Sleutels) 6 p. voor Rljnbende; mej. Van den Broek (Sleutels) w v Beekenkamp (Boskoop) met 14 p.: Cense (Boskoop) w. v. Hooyer (Alphen) met 19 p Van Beek (Alphen) w v. Schuyt (Boskoop) met 12 p. De krant voor iedereen. BEURSOVERZICHT. Amsterdam. 13 Februari De animo was heden al buitengewoon gering. Koninklijke verloren een viertal punten. Dé bankaandeelen werden iets hooger genoteerd. Philipsaandeelen en Aku waren iets hooger. Calvé wat lager en Unilever onveranderd. Toch werd de indruk gewekt, dat er eerder een nei ging tot verkoopen dan tot koopen be stond. De scheepvaartmarkt was stil, zonder groote variaties. Alleen Konink lijke Booten waren 3V> punt beter. Van de Suikeraandeelen waren HVA's iets lager. Ook de Tabakken werden iets be neden het vorige peil afgedaan Rubber- aandeelen waren volkomen rwaar- loosd. Aandeelen Walvischvaaikonden zich ruimschoots handhaven. Dr. S. Dresden benoemd tot buitengewoon hoogleeraar. IN DE MODERNE FRANSCHE LETTERKUNDE. By Kon. Besluit is benoemd tot buitengewoon hoogleeraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerte der Leidsche Universiteit om onder wijs te geven in de moderne Fran- sche letterkunde dr. S. Dresden, thans leeraar aan 't Amstcrdamsch Lyceum. Samuel Dresden werd 5 Augustus 1914 te Amsterdam geboren. Hij studeerde aan de Gemeentelijke Universiteit al daar en volgde daarna colleges te Pa rijs en Poitiers. Na eenigen tijd als leeraar verbonden te zijn geweest aan het 2de Gymnasium te 's-Gravenhage, promoveerde hij op 29 September 1941 te Amsterdam cum laude tot doctor in de letteren op een proefschrift getiteld „L'artiste et l'absolu" (Paul Valéry et Marcel Proust). Vervolgens was hij als leeraar werk zaam aan het Joodsch Lyceum en de Joodsche Handelsschool te Amsterdam, welke functie hy gedwongen was in No vember 1943 neer te leggen. Prof. Dresden bezet hiermede een nieuw-gecreëerden leerstoel. KATH. MIDDENSTANDERS VIEREN CARNAVAL. Een vroolyk vastenavondfeest. De Katholieke middenstanders, ver- eenigd in den Kath, Middenstandsbond, hadden gisteravond hun vele zakelijke beslommeringen voor een oogenblik aan den kant gezet en hebben met vreugde deelgenomen aan het vastenavondfeest, plat door en voor hen in de groote Stadsgehoorzaal was belegd. Onder de feestgangers van dezen avond, die de zaal geheel vulden, merk ten wij o.m. op den wethouder van So ciale Zaken, den heer S. Menken, den geestelijk adviseur, rector Ber.nefeld en een afvaardiging van den Kath. Mid denstandsbond. De voorzitter van de afd. Leiden, de heer F. C. de Hosson, heette allen welkom en zeide, dat deze avond gehouden werd onder het motto: „De boog kan niet altijd gespannen zijn". Spr., die vervolgens zijn groote waardee ring uitsprak voor den arbeid van het werkcomité, wees er daarbij op, dat de middenstand moet oppassen, dat zij niet tusschen de buffers van het kapi taal en het grootwinkelbedrijf bekneld raakt. Met dankbaarheid maakte spr. gewag van de resultaten, welke thans reeds door den middenstand zijn be reikt om ten slotte de Kath. Arbeiders beweging. die reeds vele offers aan geld en tijd bracht, tot voorbeeld te stellen. Spr. uitte de overtuiging, dat ook de Kath. Middenstand zich deze offers zal willen getroosten. Het gezelschap van Herman Tholen, dat hierna de cabaretrevue „Knaleffec ten" over het voetlicht bracht, zorgde, dat in een minimum van tijd een ma ximum aan vroolykheid werd opge- discht, waarmede de aanwezige zioh uit stekend hebben geamuseerd. Herman Tholen, die zelf met zijn liedjes en praatjes een grgot aandeel in deze revue had, was bijzonder op dreef, waar bij in één adem dient te worden ge noemd het optreden van Tini Lavell, een aardig meiske, wier gezonde humor al spoedig op de aanwezigen oversloeg. Verder waren er de twee Anna Bella's, een charmant danspaar. Cp v. d. Heij den By ma, een kundig pianist, Pirn Tholen, een waardig secondant van Tholen Sr. en ten slotte Ferri, de man, die in menige scène zulke rake opmer kingen plaatste Zij allen brachten een programma van beschaafde en vroolijke cabaretkunst, waarbij vooral de herin nering uit „dien goeden ouden tijd" zeer te loven viel. Een geanimeerd bal met medewerking van Gerhof's dansorkest en waarbij ook het „pierement" niet ontbrak, besloot dit vroolyk vastenavondfeest. Een collecte voor het Chris Jarrsenfonüs, ten bate voor de buiten hun schuld in moeilijk heden geraakte middensta aders, bracht ruim f..400 op. JUBLILEUM VAN CHR. HOUTBE WERKERS, MEUBELMAKERS EN BEHANGERS. In Prediker kwam gisteravond de Bond van Nederlandsche Christelijke Houtbe werkers, Meubelmakers en Behangers bijeen voor de viering van het 30-jarig bestaan, welke bijeenkomst een bijzon der feestelijk karakter droeg om het in dertijd niet vieren van het zilveren ju bileum te compenseer en. De Chr. recl- teerclub „Ons Genoegen" uit Leiderdorp, een deel - van het GerefKerkkoor uit Wassenaar o.l.v. mej. J. Stoltenhof en de accordeonnist H- v.d. Berg uit Zoeter- woude verzorgde het ontspanningsdeel van dezen avond op verdienstelijken wijze. De bondsvoorzitter, de heer P. A. Westdijk, sprak een rede uit, waarin hy de allerv/ege optredende verslapping memoreerde, waaraan ook de Christelijke vakbeweging zich niet kan onttrekken. Doch de christenen moeten met blijd schap hun arbeid verrichten en zich be wust zijn van de verantwoording, die zij aan God verschuldigd zijn voor hun werk. Vele afgevaardigden voerden ver der het woord, o.m- de heer W. Veer man, secretaris van den Leldschen Chr. Besturenbond, de heer Van Oyen na mens de Katholieke vakbeweging, die wees op het nut en de noodzaak van een goede samenwerking, en een be stuurslid van de Haagsche afdeeling, die de gelukwenschen van elf afdeelingen overbracht. In verband met hun langdurig lid maatschap werden elf leden onderschei den. De avond werd besloten met het zin gen van „'k Wil U. o God, mijn dank be talen". DE BRANDSTOFFENNOOD. Naar ons hedenmorgen by informatie werd medegedeeld is hier ter stede van wege het Gemeentebestuur nog geen re geling getroffen ten aanzien van de slui ting van de Stadsgehoorzaal en/of andere daarvoor in aanmerking komende ge- meentegebouwen. Wat den Schouwburg betreft, is alleen het doorgaan van de beide abonne- mentsvoorstelllngen in dén loop dezer maand en den voordrachtsavond van Charlotte Kohier op 20 dezer verzekerd. WERKMANS WILSKRACHT. Viering van het negende lustrum. Ter gelegenheid van het 45-jarig be staan der Harmoniekapel „Werkmans Wilskracht" zal het korps a.s. Zater dagavond om 7 uur by gunstig weer een muzikale wandeling door de stad ma ken. Zaterdagmiddag 22 Februari re- cepieert het bestuur in de Stadsgehoor zaal, waarna op Maandag d.a.v. met medewerking van de Mannenzangver. „Kunst na Arbeid" alhier en „De Ver- eenigde Zangers" uit Rotterdam een invitatieconcert wordt gegeven, waarvan op 6 Maart een herhaling volgt. Zater dag 1 Maart is er nog een feestavond met de opvoering van een cabaret- revue- Het populaire korps komt dus weer uitstekend voor den dag. De statking in den groentehandel NAGENOEG GEEN AANVOER AAN DE VEILING. In verband met de staking in den groentehandel, welke, zooals bekend, heden is ingegaan, was er aan de Leid sche groenteveiling nagenoeg geen aan voer. Alleen spruiten en schorseneer en waren aangevoerd. Waarvan de notee- ririg resp. f 52.- tot f103.- en f27.- per 100 kilo was- REVUE SPOORWEG- EN ATO-PERSONEEL. De ontspanningsvereniging van de Nederlandsche Spoorwegen en het ATO-personeel heeft gisteravond in den Schouwburg een revue ten tooneele gevoerd, die zich in een groote belang stelling mocht verheugen. De tweede voorzitter, de heer G.Ra- venstein, sprak een welkomstwoord, waarin hij zich o.m. in het bijzonder richtte tot den heer Idsinga, stations chef, en al degenen, die het mogelijk maakten dat zooveel mogelijk personeel dezen avond kon bijwonen en aan de voorbereidende repetities had kunnen deelnemen. De regisseur, de heer J. van Zeyst Sr. uitte voor dut laatste even eens woorden van dank en sprak zijn erkentelijkheid uit voor de vervaardi ging van de attributen door den heer Verduin van Weg en Werken en jegens mej. Lindeman, die groote steun heeft verleend bij de repetities. De revue in 16 tafereelen bracht on der den titel „In Holland met vacan tie" een bonte mengeling van genoe gens en perikelen, die den vacantie- ganger in eigen land te beurt kunnen vallen, waarmede behoudens het geven van een gezelligen avond tevens beoogd werd óver het algemeen de vacantie in Nederland te stimuleeren boven reizen buiten de grenzen. Uiteraard was de opvoering niet feilloos, hetgeen niet te verwonderen valt, wanneer men in aanmerking neemt, dat deze vereeni- ging hiermede voor het eerst op de planken verscheen. Over het algemeen vonden de spelers echter een verdiende waardeering in de zaal. Speciaal de heeren W. F. Kriek en Z. Kruyswfjk oogstten succes als ontslagen geïnter neerden. Wij vragen ons alleen af of het juist is dat juist deze „hoofdrol len" figuren uitbeeldden, die niet het onderwerp behooren te zijn van grap pen en vroolykheid, in een tyd dat zoovele problemen rond deze bevol kingsgroep nog onopgelost zijn. BESCHUITEN MET MUISJES! Voor de Hofjesbewoners. Zooals bekend, worden op den Natio- nalen feestdag beschuiten met oranje muisjes aan de Leidsche hofjesbewoners aangeboden. Deze aanbieding zal geschieden door twee bestuursleden van de Leidsche Chï. Oranje-Ver. resp. de heeren mr. dr N G Geelkerken en P. A. Kouwen- hoven. en door twee bestuursleden van de Vereen. „Koninginnedag", resp. de heeren dr. ir. P. C. Lindenbergh en J. C. J. Lambermont. GEEN REDEN TOT SCHOOLVERZUIM De Noorder- en Zuider-Commissie tot wering van schoolverzuim verzoeken ons opname van het volgende: Onlangs werd gemeld, dat het plan bestond de Leerplichtwet ln dier voege te wijzigen, dat het 8e leerjaar zou worden opgeschort of afgeschaft. Vele ouders van schoolgaande kinde ren hebben dit bericht opgevat als zou dit reeds een feit zijn. Dit is geenszins het geval. Van op schorting of afschaffing is nog geen sprake De Leerplichtwet is nog steeds ongewijzigd van kracht. Op de ouders rust derhalve de ver plichting hun kinderen de school te doen bezoeken tot het einde van het 8e leerjaar of tot het einde van het leerjaar, waarin dekinderen 15 jaar jeworden zijn. DE BRANDWEER HOUDT EEN FEESTAVOND. Kan ook nog iets anders dan brand blussclien. Dat onze kranige brandweermannen ook nog tot iets anders in staat zijn dan een brand blusschen hebben wij gisteravond tijden^ de feestelijke bij eenkomst welke in den foyer der Stads gehoorzaal door de Ontspanningsver- eeniging „De Vlam" was georganiseerd, ervaren. En het moet gezegd worden: het succes van dezen avond was even redig aan het succes, dat zij al bij zoo menigen brand oogstte met dit verschil dat „de vonk van enthousiasme", wel ke er onder de leden van het brand weerpersoneel werd gevonden, al spoe dig op de geheele zaal oversloeg. Dit enthousiasme, het is op dezen avond meerdere malen gebleken, viel toen echter ook door onze brandweermen- schen niet meer te blusschen Onder de vele aanwezigen, die dezen avond bijwoonden, merkten wij om op den commissaris van politie, den heer R. J. Meijer, den oud-commandant, den heer F Flaineling. die voor deze gele genheid uit Tilburg was overgekomen, den wnd. commandant, den heer Nos- sent, den onder-commandant, den heer W. A. Kosten en voorts eenige brand weerinspecteurs. De voorzitter van „De Vlam de heer Chr. v. d. Holst-, heette allen welkom, waarna hij er zijn blijdschap over uit sprak dat deze nog jonge ontspannings vereniging zich in zulk een gr°°" te belangstelling mag verheugen. Een speciaal woord van dank richtte spr. tot de tooneelafdeeling, welke de ver zorging van dezen avond geheel voor haar rekening had genomen. De heer Flameling. beschermheer der vereeniging. sprak vervolgens een woord van gelukwensch, hetgeen hij met de aanbieding van een bloemenhulde ge paard liet gaan. Spr. deed nog de toe zegging dat hij in zijn nieuwe woon plaats zou probeeren voor de sportclub eenige sportkleeding aan te schaffen. Een aanbod, dat door den voorzitter onder dank werd aanvaard. Nadat de Rotterdamsche Brandweer band die dezen avond haar me dewerking schonk, vroolijke klanken had doen hoor en, werden door de too neelafdeeling verschillende stukjes op gevoerd welke bij de aanwezigen een gunstig onthaal vonden. Groot was de animo om in de schets „Wie is de da der?" behulpzaam te zijn bij het speu ren naar dezen ongewenschten gast. Vijf en veertig goede oplossingen kwa men binnen, waarvan na loting de heer W. v. d. Holst den prijs verkreeg. Troostprijzen werden uitgereikt aan de dames C. v. Opstal en C. C. Verboon. Een gezellig bal met medewerking van „The Gold Star Band" en onder lei ding van den heer J. Alphenaar. besloot den zeer geslaagden feestavond In ver band met de werkzaamheden van het corps zal deze uitvoering heden worden herhaald voor het personeel, dat gis teren dienst deed. DE EERSTE SCHAATSERS REDER STAVOREN—ENKHUIZEN. Vanmorgen hebben de eerste schaat senrijders den tocht StavorenEnkhul zen over het IJsselmeer volbracht Het zijn de gebrs. De Vries, de gebrs. Visser, de heer Vogelenzang en de 11-jarige Jeltje de Vries, allen uit Laaxum. De tocht werd in minder dan twee uur volbracht. De rijders vertelden, dat het ijs door de vele wakken zeer ge vaarlijk is, zoodat hun tocht geen na volging verdient. Visch verbruik sterk toegenomen. DE ACTIES VAN DEN VISCHHANDEL IN 1947. Gistermiddag is de vakgroep Groot handel in Visch te Utrecht in Jaarlijk- sche vergadering bijeen geweest. De heer D, F. E. Meerburg sprak het ope ningswoord. By een overzicht van de afgeloo- pen jaren constateerde spr., dat er in 1946 in Nederland per hoofd 13 kg. visch is geconsumeerd, tegen 8 kg. voor den oorlog. Uitbreiding van de vloot is dringend noodzakelijk, doch terwijl momenteel in het buitenland hard gewerkt wordt aan nieuwe schepen voor de visscherij, moeten wij ons tevreden stellen met het oplappen van oude wrakken, die ons door den bezetter zijn nagelaten, aldus spr. Mr. C. H. Mever hield een inleiding over de te voeren acties in 1947. Dit programma bevat ten eerste: streven naar vrije prijsvorming van versche haring; 2. spoedige uitreiking der er kenningen. De besprekingen hierover zyn reeds in Juni 1942 begonnen en men is nog steeds bezig over het prin cipe. 3. stimuleering van den export, hetgeen met alle kracht dient te worden aangepakt. Export mag ech ter nooit ten koste gaan van den blnnenlandschen afzet. Spr. behandelde hierbij het Russi sche en het z.g. kalicontract en be treurde het, dat b.v. met een handels overeenkomst met Frankrijk bij het artikel visch, gezouten haring geheel wordt vergeten. 4. het voeren van actie tegen het afroomen van overwinst bij den export. Spr verzette zich tegen ex portheffingen en het niet beschikbaar stellen van deviezen aan exporteurs. MILITAIRE ACTIES De Nederlandsche militaire woord voerder heeft hedenochtend o.m. me degedeeld, dat er by patrouille-acties bij Batavia aan Republikeinsche zyde drie dooden gevallen zyn. In den sector Soerabaja vonden ver schillende acties plaats, voortvloeiende uit beschietingen door de Republikei nen met artillerie en machinegeweren. Dertig granaten, afkomstig van Repu blikeinsche artillerie vielen in Krian en twintig in Watgetoelis. Aan Repu blikeinsche zijde verloor men vijftien dooden, de Nederlanders telden bij al deze acties een gewonde. NIEUWE UITGAVEN. „Vrouwenkamp op Java". Bi) G, Kolff en Co. te Amsterdam Batavia verscheen ten bate van de Stich ting ..Nederland helpt IndiÖ" een boekje „Vrouwenkamp op Java", waarin do schrijfster, mevr. J. H. Hooykaas-Vaa Leeuwen Boomkamp op sohoro, doch daardoor Juist te sterker aangrijpende wijze verhaalt van het leed, dat onze Hol- landsche vrouwen ln de Japansche kam pen hebben moeten doorstaan. Afgezien van het goede doel, dat door aankoop van, dit boekske wordt gediend, omdat men daardoor een steentje bijdraagt om do droeve nasleep van dat leed te helpen lenigen, kunnen we de lezing er van van harte aanbevelen. Het Is goed, dat ledero Nederlander weet hoe onze vrouwen in Indlë haar lot hebben gedragen, hoe voor treffelijk de verhpuding met de lnheem- sche bevolking gedurende de bezettings jaren was en hoe groot de desillusie toen na de Japansche capitulatie de beloofd© geallieerde bezetting uitbleef en het door de Japanners gestrooide zaad ln de Javaan- sohe volksziel begont op te schieten. Klok Hofer verluchtte den tekst met sugges tieve teekerdngen. UIT DE OMSTREKEN. OEGSTGEEST. De blijde gebeurtenis Thans is de samenkomst voordo leden van de Oranje vereniging ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis, van welke bijeenkomst wil reeds 27 Januari melding maakten, de finitief Vastgesteld op 18 Februari te 8 uur n.m.: deze samenkomst ln de Geref. Kerk aan de Maurltslaan, vindt uiteraard slechts plaats Indien vóór of op dien da tum de geboorte van een Oranjetelg be kend ls geworden. Sprekers zullen, ge lijk wij reeds meldden, zijn prof. dr. J. H. Bavlnck en pater Borromeus de Greeve. Voorts ls er zang en orgelspel. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde, de dames: P. Fetter 's-Gravenhage), J. L. Seelig ('s-Gra venhage), H. L. Polak (Rotterdam) en mevrouw O. VanagsKriscuns (Oegst- gjeest) en de heeren: H. H. Baggen (Schieveld), L. H. J. Th. Crobach (Heerlen), A. J. W. Schellekens (Rijs- wyk Z.-H.) ,J. J. M. Michielsen (Heer len), P. v. d. Broek (Delft), H. K. F. Katzenstein (Arnhem). J. C. Bosma ('s-Gravenhage), S. Vos (Dordrecht), D. C. Goedhart (Hummelo), J. L. Engelenburg Cs-Gravenhage), H. J. v. d. Berg (Pernis), J. C. H. de Man (Scheveningen), J. G. A Borghans (Hoensbroek)J, A. G. Kuijpers (Maas tricht), P. A. Schreuder (Voorburg) (Z.-H.), A, W. Blokland (Rotterdam) G. C. Jedeloo (Ryswijk Z.-H.), M. van Wijhe (Leiden) en M. Th. M. Cottaar (Voorburg Z.-H.). MUZIEKSCHOOL. MIJ. VOOR TOONKUNST. Benoeming nieuwe leerkrachten. Aan de Muziekschool van de Maat schappij voor Toonkunst alhier, werden den laatsten tyd eenige nieuwe leer krachten verbonden. Mevrouw G. van SchaikTimmers, voor de tweede zangklasse. Zij is leer ling van mevrouw Luger en heeft op het concertpodium reeds naam ge maakt. De heer L. Kiehl, als hoofdleerkracht voor het fluitspel. Deze voortreffelijke musicus is fluitist van het Residentie- Orkest. De heer H. Reeskamp, voor de gi taarklas; hy is een der beste gitaristen in Nederland. En ten slotte mevrouw E. J. v. d. Loo- Olivier, die reeds een groote practyk in Indonesië bezat, als leidster voor het Gehrels-onderwijs en pianoleerkracht voor de beginnende leerlingen aan het filiaal van Toonkunst te Oegstgeest.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3