De ontwapening in den V eiligheidsraad DE MEESTER-DIEE Sjahrir motiveert Republikeinsch Besluit a Leege winkels en gebrek op Urk Amerikaansch voorstel aanvaard. De Fransche afgevaardigde, de la Tournelle, steunde in den Veiligheids- raad het standpunt van de Ver. St., dat de kwestie der controle der atoom energie los dient te staan van het al- gemeene ontwapeningsprobleem, „daar er een groot onderscheid is tusschen de gewone bewapening, die slechts ge regeld behoeft te worden, en de atoom wapens, die een gevaar beteekenen voor de toekomst van het menschdom en heel dienen te worden afgeschaft" Ook Zuleta Angel (Columbia) ver klaarde, dat hij bij een eventueele stemming over het Amerikaansche en het Sovjet-voorstel, het eerste zou steu nen, dodh hij zeide te hopen op een compromis en stelde voor. dat de raad een commissie zal benoemen, die, on afhankelijk van de commissie voor de atoomenergie, binnen drie maanden een rapport over de regeling en beperking der bewapening zal moeten opstellen om de resolutie van de algemeene ver gadering uit te voeren. De Britsche afgevaardigde, sir Alexan der Cadogan, steunde eveneens het Amerikaansche voorstel en vroeg den Sovjet-afgevaardigde duidelijk zijn be zwaren tegen het Amerikaansche stand punt uiteen te zetten. Tevens vroeg sir Alexander de Sovjet-Unie op te hou den met „"het in den weg leggen van hindernissen" aan de militaire-staf commissie, zoodat men snel een over eenkomst zal kunnen bereiken over de organisatie der strijdkrachten van de V. N. Hij vroeg den raad 30 April als einddatum te stellen voor het voltooien van het rapport over de stafcommsisie. Hasluck (Austr.) diende een amen dement in, waarin werd voorgesteld dat de jurisdictie van de voorgestelde ont wapeningscommissie geen verband zou hebben met die van de commissie van de atoomenergie. Gromyko (Sovjet- Unie) wenschte geen antwoord] te ge ven op de door den Britschen afgevaar digde gestelde vragen, daar zijn ant woord hierop reeds in zijn redevoering van gisteren vervat was. Gromyko diende het volgende amendement in: „De resultaten van het werk van de ontwapeningscommissie zoowel als die van de commissie voor de atoomenergie moeten de basis vormen voor 't uitwer ken van de maatregelen voor een alge meene ordening en vermindering van bewapening". Het Australische amendement werd met 5 tegen 2 stemmen verworpen, het Sovjetrussische amendement met 8 te gen 2 stemmen, (Sovjet-Unie en Polen) Daarop werd de omstreden paragraaf 3 van de resolutie, die de functies van de ontwapenings- en de atoomcommis sie scherp gescheiden houdt (het Ame rikaansche voorstel), met 9 stemmen voor en geen tegen aangenomen. De Sovjet-Upie en Polen onthielden zich van temming. Veiligheidsraadkringen is men eenigszins bevreesd, dat de Sovjet-Unie thans gebruik zal maken van haar vetorecht of zich van stemming zal ont houden, wanneer de uiteindelijke be slissing valt, in welk geval de ontwa peningscommissie, al komt deze tot op richting, door de oppositie van de Sov jet-Unie de handen gebonden zullen zijn. De steenkoolcrisis in Engeland. Het Britsche ministerie voor brand stoffen en energie heeft bekend ge maakt, dat de beperkingen in het ge bruik van electriciteit voor huishou delijke doeleinden met ingang van heden ook op de rest van het land van toepassing zullen zyn. De straat verlichting zal tot een .minimum worden teruggebracht. In een officieel communiqué wordt medegedeeld dat de „zeer crltieke" brandstof fennood heeft genoodzaakt tot het instellen van een centrale com missie van ministers en vertegenwoor digers der industrie, welke den strijd om den steenkool van dag tot dag zal coördineeren. Tevens is besloten zware Straffen op te leggen voor onwettig stroomverbruik voor huishoudelijke doeleinden. LUXEMBURGSCHE REGEERING TREEDT AF. De Luxemburgsche coalitle-regeering heeft besloten groot-hertogin Charlot te haar ontslag aan te bieden. Dit waar een botsing ontstond tus schen de sociaal-christelijke en socialis tische ministers over loonsverhooging der spoorwegarbeiders. Geen behoefte aan nieuwe elementen. De Republikeinsche minister-pre sident, Soetan Sjahrir, heeft gisteren op een persconferentie verklaard, dat het Republikeinsche kabinet de for- mecle uitnoodiging van de Commis sie-Generaal om de toelichting van de Commissie-Generaal en de regee- ringsverklaring van minister Jonk man als onderdeel van de ontwerp overeenkomst van Linggadjati te aanvaarden, waarna de ondertceke- ning van het ontwerp zou volgen, eenstemmig van de hand heeft ge wezen. Als voornaamste overweging gold hierbij, dat aan het reeds vage basis-accoord door de toelichting en de regeerlngsverklaringen nieuwe materieelc elementen werden toege voegd. Wij gevoelen geen behoefte, aldus Sjahrir, om nieuwe elementen toe te voegen. „Of wel het accoord, zooals het op 15 November werd aanvaard, is on bevredigend en dan zijn nieuwe onder handelingen noodig, ofwel het accoord is bevredigend en dan oestaat er geen behoefte aan toelichtingen". Op de vraag of de Republikeinsche bezwaren eerder van formeelen dan van materieelen aard waren, antwoordde Sjahrir, dat er formeele bezwaren be staan tegen het aanvaarden van de toelichting en de regeerlngsverklarin gen als deel van de overeenkomst. Sjahrir verklaarde te begrijpen, dat de Commissie-Generaal niet anders kan doen dan de Nederlandsche regeering van het gebeurde in kennis te stellen en de reactie af te wachten. NIET PESSIMISTISCH. Hij voegde er echter aan toe, dat hij toch niet pessimistisch gestemd was. Hy verklaarde verder, dat de af kondiging van het: „Staakt het vu ren" zeer spoedig te verwachten is, wellicht omstreeks 15 Februari. Hij deelde ten slotte nog mede, dat de bijeenkomst van het K.N.I.P. (voor- loopig Republikeinsch Parlement)waar eerder over het regeeringsbeleid dan over de overeenkomst van Lnggadjati een uitspraak zal worden gevraagd, thans is vastgesteld op 25 Februari te Malang. Indrukken uit Duitschland Op weg naar Amerika lieeft de Duit- sche 66-jarige kardinaal von Preyslng, drie kwartier op Schiphol vertoeft. In een kort interview deelde hij bijzonder heden mede over den thans in de Duit- sche hoofdstad heerschenden kolen- en voedselnood, dien hij als catastrophaal schilderde Naar hij zeide, had hij kort geleden een dokter gesproken, die in één nacht tot zeven maal toe voor drin gende gevallen naar patiënten trok, welke hij allen doodgevroren in hun bedden aantrof. „Er zijn door de Sibe rische koude in Berlijn zeker reeds meer dan 100 menschen in hun bedden doodgevroren," zoo deelde hij mede. „Hoofdzakelijk is dit te wijten aan vol slagen kolengebrek. Veruit de meeste families bezitten in het geheel geen brandstoffen meer. Langen tijd hebben zij zich trachten te behelpen met hout, maar ook daarvan is de voorraad thans uitgeput. Voor de meesten is het in Berlijn niet meer te krijgen. Met dezen langdurigen winter behoeft dat weinig verwondering te wekken." Naast het gebrek aan brandstoffen doet, naar de kardinaal opmerkte, na tuurlijk ook de afwezigheid van be schermende ruiten in de woningen zich hevig gelden. Niet alleen zijn vele wo ningen onverwarmd, maar door de meeste giert zelfs de Oostenwind naar binnen. Ten slotte hebben de Berlijners nog weinig weerstand ook, omdat zij ondervoed geraken. Zoo zij dit al niet zijn. Op de vraag, wien de Berlijners voor dezen nood de schuld geven, ant woordde de kardinaal ontwijkend- De een werpt het op de Amerikanen en de Engelschen, de ander op de Russen en sommige anderen misschien op de Na zis, „maar over het algemeen," zoo voeg de hij er aan toe, „kan het ze niet sche len,wie er de schuld van is, indien de toestand maar verbetert. Dat is het eenige, wat hen nog belang inboezemt Evert Kupers, de leider van de dele gatie van den wereldvakbond, die thans een reis door Duitschland maakt, zeide, dat de Duitsche vakbonden zich snel hebben ontwikkeld en trots kunnen zijn op wat zij gepresteerd hebben. Hij noemde de vakbonden de" beste strijders voor het uitroeien van de laag ste resten van het nationaal-socialisme, doch hij voegde er aan toe, dat dit doel nog lang niet bereikt is. De ernstige fout, die men na 1918 begaan heeft, is, aldus Kupers, dat men de steunpilaren van het keizerrijk in functie heeft ge laten en hij zag het als de voornaamste plicht van de vakbonden, dat iets der gelijks thans niet weer zal gebeuren. DROEVIG TIJDSBEELD. Veertienjarig meisje schiet haar vader dood. Een veertienjarig meisje te St. Louis (Missouri), aldus meldt een correspon dent van de „News of the World", heeft haar vader doodgeschoten, omdat deze haar vei'hinderde er met een dertien- jarigen jongen vandoor te gaan. Het meisje bekende bij het verhoor, dat zy en de jongen met een taxi naar een kampeerterrein waren gereden. Toen de vader de 2 kinderen uit 't kamp had te rug gehaald en met hen In zijn auto op terugweg was naar huis, vroeg het meis je, met den jongen achter in den auto gezeten, haar kameraad om zijn kleln- kaliber pistool, door hem voor schiet oefeningen gebruikt, en schoot dat af in den nek van haar chauffeerenden vader. De auto kwam in de sloot langs den weg terecht- Het slachtoffer bleek bij aankomst in het ziekenhuis reeds overleden te zijn. DE ZUIVERING IN DUITSCHLAND. De minister-president van Neder-Sak- sen heeft op den Landdag te Hannover meegedeeld, dat op grond van de nieuwe zuiveringsbepalingen in de Britsche zone ontslag Is verleend aan dr. Guen- ther Gereke, den minister van binnen- landsche zaken. Dr. Gereke, die pas In Neurenberg als getuige in het proces tegen Von Papen is opgetreden is gedurende de eerste drie maanden van het Hitlerbewind werk zaam geweest als rijkscommissaris voor werkverschaffing. Hij werd daarna door de Nazi's afgezet en later in een con centratiekamp opgesloten. ENGELAND ERKENT BULGAARSCHE REGEERING. Aan den waarnemenden Bulgaar- schen minister van Buitenlandsche Za ken is een nota overhandigd, waarin hem werd medegedeeld, dat met het oog op de spoedige beëindiging van den officieelen staat van oorlog door de on- derteekening en ratificatie van het vredesverdrag met Bulgarije, Engeland besloten heeft de Bulgaarsche regee ring „de jure"te erkennen. In de nota wordt verder verklaard, dat deze erkenning „de jure" geenszins Inhoudt, dat de Britsche regeering de door de Bulgaarsche regeering gebezig de methoden en haai' houding bij de verkiezingen overeenkomstig de bedoe lingen en den geest van de verklaring van Yalta acht, de Britsche regeering hoopt echter, aldus de nota, dat de Bul gaarsche regeering van nu af naar den geest en naar de letter haar belofte, om alle personen onder haar jurisdictie zeker te stellen in de fundamenteele vrijheden, zal nakomen. XXIV. Het leven is een opera. We z(jn het er allen over eens, dat dit ondermaansche een groot schouw- tooneel is; wie bovendien met muziek in het hart door het leven trekt en wie doet dat niet,, zij het ook varieerend van treurmarschi tot tigerrag die maakt van dit schouwtooneel een opera. Waarlijk, het muzikale element in onze beslommeringen des levens is niet ge ring. Onlangs woonden wij een voordracht bij overja, lezer, waar anders zou in dezen tijd een voordracht over moe ten handelen dan over Linggadjati. Ditmaal was het een voorstander van de Rijkseenheid in nieuwe stijl, die het pleit voerde voor zijn politieke inzich ten. „Wanneer w\j", aldus liet middelpunt onzer bewonderende aandacht, „zien naar wat reeds in Indonesië is bereikt, ondanks de hopeloos schijnende contro versen, wanneer wij zien hoe onder het gedreun van wederzijdsch geschut de leiders van de Oostersche en Wester- sche volkeren over de barricaden heen gevonden hebben, dan vervult vreugde ons gemoed en dan klinkt het woord Linggadjati ons als de schoonste mu ziek in de ooren". In het Engelsch heet dat moppie: „Take it away, take it away, take it away". Dat schept mogelijkheden. Wat denkt U van „Pennies from Hea ven" terwijl U doende bent Uw aan giftebiljet voor de vermogensaanwasbe- lasting in te vullen. Tusschen haakjes: hebt U óók een week vrij gevraagd en een juffrouw met koffiedik en rauwe eieren te hulp geroepen om dit bloempje der fiscale lectuur te verwerken? Ook de heeren van de belasting ver wachten van tijd tot tijd Pennies from Heaven. Dezer dagen kwam ons zulk een vermogensaanwas-belastingbiljet (wan neer U in een kruiswoordraadsel nog eens een woord van 30 letters tegen komt, moet het, dit zijn) onder oogen, geadresseerd aan „Wijlen J. Jansen". Wij hebben ons gehaast om dit be lastend document naar de eenige plaats te brengen, waar wy tot nu tos meen den aan de broeiende en argwanende blikken van den fiscus te kunnen ont snappen. In Engeland is het ook de dood in de pot. Daar is namelijk 'oijna alle muziek opgehouden, zelfs een van de program ma's. het speciale lichte muziek-pro- gramma van de B.B.C. De schuld ligt bij den zwaren sneeuw val en de strenge vorst, die zich dit maal niet stoort aan het voorschrift dat strenge vorsten niet lang regeeren. Zóó hoog ligt de sneeuw in sommige streken, dat het verkeer geheel is ge stremd. Bfj een dorpje ten Zuiden van Birmingham is een groote autobus in een sneeuwstorm blijven steken op een landweg. De passagiers en de chauffeur redden zich het vege lijf door zich uit de voeten te maken naar de beschutting van de op een kilometer afstand gele gen huisjes. Den volgenden dag is de chauffeur met een aantal dorpelingen op weg getogen naar den gestranden wagendoch vergeefs! Na uren zoe ken en prikken met lange latten in de meters hoog opgejaagde sneeuwbergen -en vlakten, gaven zij het op om de zoekgeraakte bus op te sporen. Een verhaal, Von Münchhausen waardig, en ditmaal bovendien nog wé&r ook. Een Labourlid van het Engelsche parlement merkte dezer dagen op dat in Duitschland zoo merkwaardig wei nig menschen te vinden zijn, die lid zijn geweest van de „Partei" of ooit iets anders dan verachting" hebben ge had voor Hitier. „Da's niks merkwaardig" repliceerde een concervatief lid, „Laatstelijk heb ik een heeleboel Engelschen gewaagd of zij Labour stemden bij de jongste ver kiezingen. en ik hebt er geeneen kun nen vinden Waaruit ook alweer blykt dat niet allen de schuld van den dood in de Engelsche pot op het slechte weer schui ven. En ja, had verwacht het nieuwe jaar zonnebadend in te trekken? Om nog even terug te komen op 4» houding van de Duitschers, zie hier de resultaten van de onlangs door een re dacteur van het Deensche blad Politi- ken aan honderd Duitschers voorgeleg de vraag, wie de schuldige was aan den afgeloopen oorlog. 26 zeiden: Engeland, speciaal Church ill. 18 beweerden: Rusland en het in ternationale communisme. 28 zelden: de Joden. 24 meenden: Amerika en de internationale plutocraten. 3 (drie héé- le!) schoven af: de nazi's. Wanneer U dit optelt komt u tot 99. Dat klopt. Eén was er die bekende: wij Duit schers! Dezer dagen was het 100 jaar gele den dat de man geboren werd die de meeste muziek in ons leven bracht: Thomas Alva Edison, die in 1931 op 84-jarigen leeftijd "overleed, Edison wiens vader stamde uit een Holland- sche molenaarsfamilie. Dat beroep bleef de geniale uitvinder in zooverre getrouw, dat de alwetende „men" hem er aanvankelijk van beschuldigde met molentjes te loopen en te malen. Zijn eerste experimenten en zijn „zwakzin nige" vragen aan zijn t onderwijzer op school deden de menschen de schou ders ophalen: die knaap is gek. Toch bleek hij op den duur niet zoo gek, of hij schonk het menschdom eeni ge honderden technische uitvindingen, waarop het nageslacht met hem zelf voortbouwde tot zij een onmisbare fac tor in de moderne samenleving zijn ge worden. Hij bracht de gramofoon. Bismarck beweerde daarvan dat het een gevaar lijk ding was voor de diplomaten: „Het dwingt je de waarheid te zeggen". Ach, waren de politici van heden als de diplomaten van Bismarck! Edison ontwierp de moderne bio scoop, hij bracht de dicteermachine, de geluidsfilm, telegraafapparaten, tele foon-systemen en wat niét meer. Hij was het laatste specimen van het ras der „allround genieën", dat sindsdien ten oiider ging In steeds verdergaande specialisatie. En hij vond het electrische licht uit, dat zijn nageslacht noodig vond om te distribueeren. Hij leefde naar het gevleugelde woord genie is voor 1 procent inspiratie eni voor 99 procent transpiratie. Aangezien het in deze dagen niet zoo gemakkelijk is, ondanks den Zondagsar- beid in de mijnen, krachtig te transpi- reeren, ontbreekt ons de belangrijkste grondstof voor de voortzetting van dit geniale stukje bladvulling. Oud-minister Welter is enthousiast OVER ONS LEGER IN INDIË. Oud-minister Ch. J. I. M. Weiter heeft het volgende gezegd over de weerbaar heid van het Nederlandsche leger in In donesië; „Het leger van 100.000 man, dat wy nu in de Oost hebben, is het beste le ger, dat Nederland ooit op de been heeft gebracht. Het is in waarheid een volksleger en daarin weerspiegelt zich de hooge mate van ontwikkeling en het hooge cultureele peil van het Ne derlandsche volk. 40 pet. van de dienstplichtigen heeft ten minste een Mulo-opleiding genoten. In ons leger weerspiegelen zioh ten slotte de goede eigenschappen van ons volk, gematigdheid, rust. gezond ver stand en beleid in moeilijke omstandig heden. De rapporten, die over het leger binnen komen, kunnen voor treffelijk ge noemd worden". SAMENWERKING TUSSCHEN V. S. EN CANADA OP GEBIED VAN DEFENSIE. De V. S. en Canada hebben medege deeld, dat zy een uit vyf punten be staande militaire overeenkomst hebben gesloten om standaardisatie van wape nen. opleiding en krijgskunde „aan te moedigen" en om elkaar militaire, ma rine- en luchtvaart faciliteiten te ver- „Met nadruk" is echter ontkend, dat de V. S. om militaire bases in Noord- Canada hadden verzocht. TWEE ONTVLUCHTE GEVANGENEN GEPAKT. De onlangs uit het Huis van Bewaring te Rotterdam ontvluchte 27-jarige va rensgezel A. P. van der B. en de 28- jarige bediende bij de groote vaart J. J. L. zyn resp. in den nacht Van Maandag op Dinsdag en op Dinsdagmorgen inge rekend. Het bleek dat zij hun vrijheid hadden gebruikt voor het plegen van inbraken buiten de stad. Van der B. werd 's nachts aan den Plaszoom aangetroffen met twee andere bekende inbrekers met wie hij per auto de omgeving van Rotterdam had bereisd Het adres van L. die in Dordrecht bleek te verblyven, was toen spoedig aan de politie bekend, die hem den volgenden morgen aanhield. GEVAARLIJK KINDERSPEL. De jeugd is blykbaar nog 'altyd niet doordrongen van het gevaar, dat er schuilt in het ondeskund* hantceren vaD voorwerpen met ontplofbare stof fen. Zoo werd door met een hamer een slagpijpje tot ontploffing te brengen, de 15-j. leerling A. C- de Bie van de Am bachtsschool voor Scheepsbouw aan de Oranjeboomstraat te Rotterdam ernstig aan de palm en vijf vingers van de rech terhand gewond terwijl de op een meter afstand toekijkende 13-j. D. Dekker lichte verwondingen aan linkerarm en onderlichaam opliep. Bij onderzoek ble ken nog meer leerlingen in het bezit van dergelijke slagpijpjes te zijn. Er zijn geen brandstoffen of aardappelen. Het semi-eiland Urk, dat wel is waar door een overigens onbegaan- baren dyk met het vasteland Is ver bonden, maar dat nu toch reeds ge- ruimen tijd volkomen geïsoleerd is, moet van levensmiddelen worden voorzien, wil de uit 4500 zielen be staande bevolking niét aan werkely- ken hongersnood worden prijsgege ven. De burgemeester van Urk, telefo neerde. hoe hy zich tot den Minister van Oorlog had gewend met het ver zoek het eiland van de zoo hoog noo- dige levensmiddelen te voorzien, door middel van een aantal'amphibie-tanks. Helaas zal aan dit plan geen gevolg kunnen worden gegeven, omdat ons leger niet meer over deze zwemmende en rydende tanks beschikt. FEUILLETON. Roman door Winston Graham. Ik voelde iets tegen mijn zijde stooten. Toen ik mijn mond opendeed, werd die door een hand dichtgehouden. Op dat oogenblik lieten mijn knieën my vol komen in den steek en door mijn eigen gewicht, dat opeens geen steun mek had, glipte ik uit de handen, die mij vasthielden. Ik viel languit op het pla veisel. met een doffen bons. Een vrouw, die het gezien had schreeuwde van schrik. Ook ik begon te schreeuwen. De auto reed snel weg. Nu ontstond er een oploop. Ik lag op de straat en steunde en hapte naar lucht. Er kwam een agent aan. Ze hadden ruzie om een taxi, ver klaarde de vrouw, die geschreeuwd had. Ik zag ze vechten en die man hier viel op den grond- Hij is gewond! Hij gaat dood! Wat is er aan da hand? Waarom is die auto door gereden? Ik werd overeind geholpen. Ik was zeer verbaasd, dat ik kon staan. Er kwa men stemmen en gezichten op mij af. Het is niet de moeite waard, zei ik tegen den agent. Het is precies zooals die dame hier zegt. Die man beweerde, dat hij den wagen het eerst aangehou den had- Hij gaf mij een stomp en daar door viel ik.Ik kom pas uit het zie kenhuis. Ik ben gewond by den bom aanval van vannacht. De toeschouwers mommpelden mede lijdend. Waar zit die vent?, vroeg de politie agent. Welken kant is hij opgegaan? Niemand kon het zeggen. Misschien is hy met die taxi ge gaan. U deed verstandiger er ook een te nemen. Wilt u een aanklacht indienen? Nee, neer, dat is heelemaal niet noodig. Die man was alleen maar uit zijn humeur Het was een beetje moeilijk om een andere taxi te krygen. Zij mochten na melijk niet zonder passagiers rondrijden. Eindelijk dook er een op. Men hielp mij instappen en in het schemerdonker van den wagen verloor ik yoor korten tijd het bewustzijn van het gevaar, waarin ik verkeerde. Als ik maar een druppel water had kunnen drinken! De motor van de auto zoemde mij in mijn hoofd. Waar wilt u eigenlijk heen?, vroeg de agent nu al voor de tweede maal. Lorenzo Cie, Via Monte Rosa 11. Ik stootte de woorden uit als een pape gaai, die ze van buiten heeft geleerd. Het portier sloeg dicht Grijze straten en lichten flitsten voorbij. Als dit de ver keerde auto was. dan was het afgeloo pen met mij. Het was immers best mo gelijk, dat de chauffeur alleen maar een blokje omgereden had. Ik ging overeind zitten. Van de hotels bij de Corso Vittorio Emanuele was niets te zien. Het was toch niet ver daarheen. Ik hoorde het gebel van trams. Het was donker. Getoeter van claxons- Misschien was nu het einde nabij. Neen, nog niet heelemaal. De auto hield stil. De chauffeur stapte uit en opende het portier. Kijkt u eens! Lorenzo en Co. Dat is acht lire. Ik betaalde den man. voordat ik uit stapte. De straat was rustiger dan ik had verwacht. Maar de man had mij ongetwijfeld naar het goede adres ge reden. Boven de deur van een winkel las ik den naam in vergulde letters. De avondlucht* scheen my ditmaal werkelyk te verfrisschen. Ik keek achter my in de straat, die wy ingereden ya- ren en zag een anderen taxi, die lang zaam naderby kwam. Ze hadden het dus nog niet opgegeven! Ik hoopte alleen nog maar. dat de voorbereidingen voor myn veiligheid al myn inspanning be- loonen zouden. Ik hoopte nog meer. dat er nu geen groote inspanning meer van vluchtplaats te bereiken. Alles, wat ik nog wenschte. waswater. En dan alleen nog maar slapen. Ik keerde my om en ging met vasten tred op de winkeldeur af- Maar de win- my verlangd zou worden om myn kei was gesloten. HOOFDSTUK XIII. Van de vele onaangename en uiterst critieke momenten op dezen langen dag was dit het verschrikkeiykste. Daar stond ik. alleen in de Via Monte Rosa, verlaten en ziek. vóór myn laatste toe vluchtsoord. en dat was voor my geslo ten. Ik was volkomen vertwijfeld, voelde my in een val geloopen en absoluut machteloos. Het werd donker op straat en mijn schuilplaats was op slot. Men zegt. dat er niets ergers is dan voor de onzekerheid te staan. Ik had 43). Joris Goedbloed trad nadér an Panda volgde hem verlegen, „Aanvaard myne oprechte betuigin gen van eerbied en trouw" zei Joris, een diepe buiging makend. „Uwe ma jesteit bewyst my een grote eer my te willen ontvangen!" „Inderdaad!" zei de Koning. „Inder daad! Wij hebben zelfs ons spiegelei en onze havermout in de steek gelaten, toen wy hoorden, dat U de schat ge vonden had! Kom op met de diaman ten en het goud. baron! Houdt niets achter en legt alles openhartig aan on ze voeten!" „Ehahum!" zei Joris. „Hélaas heb ik de kleinoden niet bij my! Ik weet echter waar de schat begraven ls. Wanneer Uwe Majesteit mij misschien een klein voorschot zou kunnen ge venduizend florynen zullen genoeg zyn om mijn kosten te dekken ..Doe het niet. majesteit!" zei Panda vlug. „Geef hem geen geld! Hy is...." „En wie hebben we hier?" vroeg de Koning. „Wie is dit kleine figuurtje? Wat bedoelt hy?" ,.Ehahum zei Joris, 'ik ben bang. dat dit ventje een verwaarloosde jeugd heeft gehad. Er is niet genoeg op zyn opvoeding gelet. Sla geen acht op hem, Majesteit!" daarentegen liever een onbekend gevaar getrotseerd dan, zooals nu. te staan voor het mij maar al te bekende lot. dat my dreigde. Ik wist het precies: cellen en gummi-knuppels en de zwakheid van het vleeschu Al heel wat keeren sedert ik uit het ziekenhuis was gevlucht had ik een op komende onpasseiykheid moeten onder drukken- Maar nu gelukte my dat een voudig niet meer. Ik voelde my aan het eind van myn krachten alleen gelaten, in het donker, als een gewond beest, dat men in doodsangst in het nauw gedre ven heeft. Ik leunde tegen den muur en hield myn hoofd vast.... en als ik er op dat oogenblik toe in staat was ge weest zou ik myzelf liever van het leven hebben beroofd dan de vreeselyke toe komst. tegemoet gaan. die mij wachtte. De naderende taxi stond by na stil De reden daarvoor was niet ver te zoeken: aan den overkant gingen twee vrouwen voorby. De Gestapo wilde natuurlijk geen toeschouwers en zy waren vast van plan ditmaal hun prooi niet te laten glippen door de opdringerigheid van voorby gan gers, ik zag. dat er iemand uit de taxi stapte. Op dat oogenblik ontwaakte opnieuw mijn instinct om te vluchten. Een poosje was ik als verdoofd geweest door deze laatste catastrophe. Ik was er na aan toe geweest liever onder te gaan. louter en alleen uit zwakte den strijd op te geven- Ik leunde weer zoo ver mogeiyk tegen de deur aan, drukte den kink naar be neden en bonsde op het hout. Geen ant woord. In krankzinnigen angst rukte ik aan den klink. Over een paar seconden zouden de vrouwen te ver weg zyn om iets te kunnen hooren van hetgeen er bij den auto gebeurde. De taxi begon weer te ryden. De twee gestalten, die uitge stapt waren, kwamen in de schaduw van den winkel op my af. Naast den winkel van Lorenzo en Co. bevond zich een nauw. poortachtig steegje. Daar slipte ik in Ik kon myn vervolgers niet ontkomen, en juist door hierheen te vluchten, zou ik hun mis schien in de armen loopen. Maar ik hield nog rekening met een laatste mogelijk heid namelyk. dat de winkel een zy deur had. (Wordt vervolgd) „Wij hebben gebrek aan alles", al dus de burgemeester, die daarna uitlegde, dat niet alleen alle be schikbare brandstoffen waren ver stookt, maar ook, dat er geen aard appel meer op het eiland over is. De winkels van de kruideniers zijn prac- tisch leeg. Alle noodvoorraden ha vermout, erwten, boonen e.d. zijn thans gebruikt. De bevolking kan slechts nog leven van een hoeveel heid meel, die hopenlyk voldoende zal zyn voor twee weken. Zoo óm welke reden dan ook de aan voer door de lucht niet zal kunnen wor den uitgevoerd, dan biyft geen andere mogelijkheid over dan te trachten den met puin bezaaiden dyk van Urk naar Kampen vrij te maken, zoodat levens middelen toch nog per auto kunnen worden aangevoerd. Maar zelfs indien men er in zou slagen by deze weers omstandigheden een berijdbaar pad over den dijk aan te leggen, dan nog biyft het een waagstuk er met vracht wagens over te ryden. PLANNEN TOT HULPVERLEENING. Nader vernemen wy, dat thans ge* bleken is, dat de dijk geschikt ge maakt kan worden voor het verkeer met vrachtauto's. Met puin, dat in den N.O.-polder gebruikt zou worden voor het ver harden der wegen en afkomstig was van het bombardement van Rotter dam in 1940, willen wy. aldus de Burgemeester van Urk, vandaag aan het werk gaan om het rijwielpad, dat toegang tot den dijk geeft, te ver harden en te verbreeden. Op 5 K.M. van het eiland zijn de sneeuwhoopen en ijsbergen zoodanig, dat daar een afrit gemaakt moet worden, die toe gang geeft tot den berm van bazalt, die van Schokkerhaven ononderbro ken naar Kampen leidt". Zuiderzeewerken en aannemers heb ben reeds 50 menschen beschikbaar ge steld. Men hoopt 'den provlsorischen weg Zaterdag berijdbaar te hebben. De burgemeester heeft het Dep. van Oorlog verzocht om 50 wagens van drie 'ton ter beschikking te stellen, die dan Zaterdag den tocht van Kampen uit naar Urk zullen wagen. 35 wagens zullen beladen worden met steenkolen, de overige met levensmid delen. Op deze wyze zou Urk 1400 mud brandstof ontvangen, voldoende om elk gezin een mud uit te reiken. Ook zullen 75.000 blikjes gecondenseerde melk meegebracht kunnen worden". Het voor 14 dagen aanwezige meel is de hoeveelheid, die normaal op den bon verkrijgbaar zou zyn gesteld. Ook zijn er ongeveer 10..000 blikjes melk, die voorzichtig gedistribueerd worden, ter- wyl juist voldoende vlesch voor de loo- pende week in voorraad is. De drie oliehandelaren hebben door de vis- schersvloot een behoorlijke hoeveelheid petroleum, die zoo ruiih mogelijk aan de bevolking wordt verstrekt. De KiM. heeft nog aangeboden een groot type vliegtuig, beladen met le vensmiddelen. op Urk te laten landen, maar hiervoor is het vliegveldje te klein. Vanochtend is reeds een groote groep vrywilligers met houweelen en schop pen naar de gevaarlijke punten van den Kamperdyk vertrokken om eenige voorzieningen te treffen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2