Vakgroepen in groentehandel bevoegdheden ontnomen Iedereen kan op veiling koopen WEERBERICHT Levering van kolen wordt gestaakt Aan niet onmisbare diensten en bedrijven Mei een enkel woord De vrede met Duitschland De nieuwe bonnen Is Linggadjati-overeenkomst afgrijselijk misverstand? 85ste Jaargang DONDERDAG 13 FEBRUARI 1947 No. 260071 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f._3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Minister Mansholt heeft den vakgroepen en ondervakgroepen in den groenten- en fruithandel, in antwoord op haar advies aan de leden om met ingang van 12 Februari, den verkoop van groenten te staken, alle ver ordenende bevoegdheden ontnomen. Tevens heeft hij maatregelen doen treffen, om ieder, ook particulieren, in de gelegenheid te stellen, zich de groente op de veilingen, of recht streeks bij den tuinder, aan te schaffen, voor eigen gebruik, of voor handelsdoeleinden. Hiertoe zijn ingetrokken de erkenningsreglementen voor den groentenhandel en de veiling plicht voor telers, Bij deze maatregelen heeft de gedachte voorgezeten. dat publiek-rechteiyke lichamen, die meenen tot *en zekeren vonn van staking te moeten advlseeren en daarmede het algemeen belang uit het oog verliezen, niet in het "»ezit die nen te worden gelaten van hun publiek rechtelijke bevoegdheden, met name de verordenende bevoegdheid. Het besluit der (onder-)vakgroepen en daarmee van de groentehandelaren beteekent. zoo deelt men van bevoegde zijde mede. dat een groot deel van het Nederlandsche volk in deze moeilijke dagen van groenten verstoken zal blij ven. Onder deze omstandigheden ls het den minister dan ook niet mogelijk nog regelingen te handhaven, die beoogen den handel in groenten te beperken tot diegenen, die een vergunning of erken ning bezitten. De aansporing tot staking van de werkzaamheden in een belangrijken sec tor van de voedselvoorziening in een tijd, waarin met Inspanning van alle krach ten moet worden getracht het Neder landsche volk van voldoende voedsel te gen redelijke prijzen te voorzien, noopt den minister tot dezen drastlschen stap, TOT REGELING BEREID. Tot het advies van de (onder)-vak- groepen is des te minder reden, omdat de minister zich bereid heeft verklaard tot een regeling, die voor den handel mogeljjk zou maken tegen redelijke prijzen aan te koopen en het publiek regelmatig tegen biet te hooge prijzen te voorzien. Het bestuur van het bedrijfschap voor groenten en fruit heeft dit niet aan vaard. omdat ook de vakgroep detailhan del geen medewerking wilde verleenen. Het voorstel van den handel, om. in aansluiting op de vrije veillngprijzen, slechts handelsmarges voor groot- en kleinhandel vast te stellen, was onaan vaardbaar. omdat het resultaat gelijk zou staan met vrije prijsvorming, welk systeem onder de huidige omstandighe den zeer hooge prijzen ten gevolge zou hebben voor veel. in het bijzonder veel gevraagde. soorten groenten. DE HEER MOL OVER HET CONFLICT. Naar aanleiding van de maatregelen, van minister Mansholt, hadden wü nog een kort telefonisch onderhoud met den heer J. D. Mol te Dordrecht, voorzitter van den Ned. Bond van kleinhandelaren in aardappelen, groenten en fruit tevens voorzitter van Centraal Belang", de overkoepeling van de drie landelijke bonden: den Christelijken. den R-K. en den Alg. Bond. Den heer Mol had speciaal getroffen de mededeeling, dat een aansporing tot staking van de werkzaamheden in den groentenhandel den minister tot dezen stap zou hebben genoopt. Allereerst, al dus den heer Mol. is er $een sprake van, dat de besturen den handel zouden heb ben aangespoord tot een staking, doch is het besluit om niet langer groenten tegen de vastgestelde maixmumprijzen te verkoopen gevallen op sterken aan drang uit den groentenhandel zelve. Ik zou u. aldus de heer Mol. honderd tallen brieven en telegrammen kunnen toonen uit alle windstreken van het land. waarin zelfs aangedrongen wordt op „algeheele" sluiting der zaken. De maximumprijsregeling is n.l. geen gevolg geweest van redelijk overleg met de or ganisaties. doch men heeft ons toen ge steld voor een voldongen feit en niet rekening gehouden met de vitale belan gen van den handel. Het ls voor ons onmogelijk, de ge stelde voorwaarden na te komen Men kan van ons niet verwachten, dat wij lof, dat voor 94 cent per kg. wordt ge veild, voor 60 cent kunnen verkoopen. In dit verband wees hij op het feit. dat thans goudrenetten voor 90 cent per kg. kunnen worden verkocht ter wijl voor diezelfde goudrenetten vier weken geleden, toen zij nog onder de distributievoorschriften: vielen f. 1.31 per kg. werden berekend- Ook deze fruitdistribntie heeft de minister des tijds doorgezet tegen het advies van alle betrokken vakkringen in. Gevraagd naar zijn meening over het ontnemen van de verordenende bevoegd heid aan de fonder)-vakgroepen, zeide de heer Mol. dat van deze z-g. „verorde nende bevoegdheid" toch al weinig meer DE KOUDE IN AMERIKA. In tegenstelling met Europa 'verkee- ren de Vereenigde Staten in de geluk kige omstandigheid, dat zij voor een deel van de koudegolf zijn verlost. In de Staten van het Oosten en het mid den-Westen stijgt de temperatuur, waardoor de mogelijkheid bestaat dat een kwart millioen arbeiders weer aan het werk zal kunnen gaan. In een ge deelte der Zuidelijke staten blijft de vorst echter aanhouden. De koude vormt hier een ernstige bedreiging voor de groente- en fruitoogst, ondanks het gebruik op groote schaal van vuurpot ten. (United Press). AANHOUDENDE MATIGE VORST De Bilt verwacht tot morgenavond: Zwaar bewolkt met plaatselijk nevel of mist. Geen neerslag van batee- kenis Matigen wind tot Noord-Oost tot Oost Aanhoudende meest matige vorst. 14 Februari. Zon op: 7.59 uur: onder: 17.50 uur. Maan op: 3.33 uur: onder: 11.38 uur <21 Febr. N. M.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 10 22 en 22.58 uur (Doodtij). Laagste temperatuur: —6% gr. Cel- was overgebleven. De feiten hebben reeds aangetoond dat deze organen moesten loopen aan den leiband van den minis ter In zulk een situatie maakt het wei nig uit of men deze bevoegdheid for meel. dan nog al of niet bezit. De heer Mol besloot met als zijn mee ning uit te spreken, dat de tuinders en ook de straathandel in deze zullen staan aan de zijde van deD groentenhandel. Z.i zullen alleen eenige zwartehandela- ren munt trachten te slaan uit 's minis ters maatregelen. HET KOOPEN BIJ VELING EN TUINDER. Betreffende de maatregelen welke zijn getroffen om het mogelijk te maken dat ieder in de gelegenheid is zich groenten rechtstreeks op de veilingen of bij den tuinder te verschaffen, hetzij voor eigen gebruik, hetzij voor handel in die groen ten behoeve van derden, vernemen wü nog, dat deze maatregelen niet liggen op organisatorisch terrein. Onder deze maatregelen moet worden verstaan dat de minister tijdelijk de juridische en ad ministratieve belemmeringen, welke be staan voor aankoop door particulieren, heeft opgeheven Van nu af kan dus ieder, die dat wenscht, bjj een veiling of bjj den te ler trachten de groenten, welke onder de maximumprijsregeling vallen, aan te koopen voor eigen gebruik of voor handel in die groenten. Commissaris van politie ter dood veroordeeld. Het Bijzonder gerechtshof te 's-Her- togenbosch heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen den voormallgen commissa ris v&B politie te Tilburg H. Boersma), die in dienst was getreden bij de Waf- fen SS en die 11 Joden had doen arre steeren. Conform den eisch heeft het Hof den verdachte veroordeeld tot de dood straf. Hjj verkreeg recht op beroep \an cassatie. De regeering acht het met het oog op de zeer moeilijke kolenpositie van het oogenblik en de noodzaak tijdens de huidige koudeperiode de be volking zoo spoedig mogelijk te voorzien van brandstof voor verwar ming dringend gewenscht. dat de levering van kolen aan die diensten en bedrijven, welke niet bepaald onmisbaar zijn, tijdelijk wordt gsetaakt. GEEN KOLEN VOOR PUBLIEKE VERMAKELIJKHEDEN. In verband hiermede deelt de regee ring aan de betreffende overheidsorga nen, zoomede aan de bevoegde instan ties in het bedrijfsleven het volgende mede: 1. Inrichtingen voor publiek ver maak, w.o. schouwburgen, bioscopen, dancings e.d. zullen voorloopig geen brandstoffen ontvangen, terwijl even tueel tot tijdelijke sluiting kan wor den overgegaan. 2. De bibliotheken en inrichtingen voor onderwijs e.d. zullen eveneens voorloopig niet worden bevoorraad zoo lang de bur gerbevolking niet van brandstof is voor zien en dienen zoo noodig te worden ge sloten. KANTOREN ZOO MOGELIJK 's ZATERDAGS SLUITEN. 3. Alle rijks-, provinciale en gemeen telijke autoriteiten worden uitgenoodigd de dienstgebouwen e.d., waarvoor dit zonder al te groote schade bij de uit voering van den dienst te verwezenlij ken is. ües Zaterdags te sluiten, een en ander met nadere regeling van de diensttijden voor de andere werkdagen. Voor kantoren en magazijnen van parti culiere ondernemingen e.d- wordt de zelfde gedragslijn hierbij ih overweging gegeven. Op beperking der avond- en nachtstraatverlichting wordt in sterke mate aangedrongen. Het Rjjksbolenbureau heeft opdracht ontvangen toe te zien, dat de voor ziening van de met name onder een en twee genoemde groepen van ver bruikers geen voortgang vindt, zoo lang de bevolking nog niet in vol doende mate de brandstoffen heeft ontvangen, waarop zij volgens de aan gewezen bonnen recht mag doen gel den. Naschrift van de Redactie Wij wil len niet nalaten onze groote Instemming te betuigen met dezen regeeringsmaat- regel. Zonder het cultureele belang, dat kkn uitgaan van tooneel- en filmvoor stellingen. te onderschatten, ach.ten wij het volkomen onjuist, dat in dezen ko- lenarmen tijd brandstoffen beschikbaar worden gesteld om dergelijke inrichtin gen in staat te stellen hun programma's voort te zetten, terwijl gelijktijdig het onderwijs, dat toch reeds zoo zwaar heeft geleden in de bezettingstijd, grooten- deels wordt lamgelegd. In een periode van nood als wij thans meemaken, pre valeeren de primaire en essentiëele le vensbehoeften van een volk en daartoe behoort niet het bezoek aan een dans- lokaal. bioscoop of zelfs tooneelzaal- - V- Gistermorgen vertrok iult-generaal S. H. öpoor van het vliegveld Valkenburg naar Batavia. Hij werd uitgeleide gedaan door verscheidene militaire autoritei ten (Foto ANP-v. R.) BINNENLAND. Een dooi de Rotterdamsche politie uitgevoerde razzia onder zwarte-handela- ren m cafés aan de Jonker-Fransstraat en hoek linker Rottekade te Rotterdam leverde 1600 tabaksbor en. 23 algemeene bonnen. 13 versnaperings- en wat brood bonnen plu; 204 gulden op. Drie perso nen werden door de economie -.he recher che ln verzekerde bewaring gesteld. Het comité tot oprichting van een gedenkteeken voor de gevallenen te Rot terdam. zal de 34 ingezonden ontwerpen tentoonstellen in Museum Boymans van 16 February tot en met 2 Maart In tegenwoordigheid van den mi nister van O.. ,K en W d-r J Glelen, heeft de minis ter-president, dT. L. J. M. Beel. gistermiddag de door de regeering ingestelde commissie Inzake de herzie ning van de bioscoopwet geïnstalleerd Naar wij vernemen, vertrekt de voor drachtskunstenares, onze oud-plaatsge- noote Roosje Driessen ln Mei naar Ned - Indlë onder ausplciëD van de N.I W.A Op 8 April zal officieel niet de her beplanting van Wa he/en begonnen wor den Op dien dag zullen ln West-Kapelle. te Vllssingen en Middelburg plechtighe den plaats vinden, waarbij de eerste Doo rnen geplant zuilen worden. Dit begin der herbeplanting wordt georganiseerd door de stiohtlng ..Nievw Walcheren" te Mid delburg. Mary Churchill, die haar vader Winston Churchill Indertijd vergezelde tijdens zijn bezoek aan Nederland en daarbij om. ook de plechtige eerepromotie in Lelden bijwoonde, trad in het huwelijk met kapitein Christopher Soames in de St. Margarets kerk in Westminster. Bruid en bruidegom na het huwelijk. Engelsch Standpunt toegelicht De Britsche gedelegeerde, sir William Strang, heeft op de conferentie der plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogendheden hetf Britsche standpunt uiteengezet over de voorbereiding van het vredesverdrag met Duitschland. Sir William zeide, dat de voorberei ding van het verdrag in overleg dient te geschieden met de aangrenzende lan den en de staten, die gewapenderhand aan den oorlog tegen Duitschland heb ben deelgenomen, Engeland stelde voor, een Informatieve en raadgevende com missie in te stellen om de verbinding met de geallieerde staten te handhaven en commissies te benoemen, die de bij zondere problemen, die met de vredes verdragen verband houden, te bestudee- ren. Wanneer de raad van ministers van Buitenlandsche Zaken het over de groo te lijnen van het ontwerpverdrag zou den zijn eens geworden, zouden de mi nisters van Buitenlandsche Zaken van Engeland, de Sovjet-Unie, de Vereenig de Staten, Frankrijk en China een conferentie bijeenroepen, die zou be staan uit vertegenwoordigers van alle geallieerde landen, om het ontwerp van het vredesverdrag met Duitschland te bespreken. Indien ten tijde van deze conferentie een Duitsche regeering zou bestaan, die de quallficaties zou bezit ten, vereischt voor het aanvaarden van het vredesverdrag, zou aan vertegen woordigers van die regeering de gele genheid moeten worden gegeven op de conferentie hun meening kenbaar te maken. In elk geval zouden, alvorens een verdrag zou worden geteekend, ver tegenwoordigers van de Duitsche regee ring in staat moeten worden gesteld hun standpunt ten opzichte van het ontwerpvredesverdrag uiteen te zetten. Na afloop van de conferentie, zouden vertegenwoordigers van de staten, die de Duitsche verklaring van overgave hebben geteekend, opnieuw bijeen moe ten komen om de uiteindelijke beslis singen uit te werken en de uiteindelijke tekst zou moeten worden geteekend door de staten, die zich tijdens de con ferentie hebben laten vertegenwoordi gen. Vervolgens zou de tekst van het vredesverdrag aan de andere staten van de Ver#enigde Naties, die ln oorlog met Duitschland zijn geweest, ter ondertee- kening moeten worden voorgelegd. Het verdrag zou onmiddellijk van kracht worden, nadat het zal zijn geratificeerd door de geallieerde staten, die de ver klaring van overgave teekenden. De Russische plaatsvervanger Goesef. diende de herziene Sovjetvoorstellen ln, die een aanzienlijke uitbreiding betee- kenen van de rol, die de kleinere ge allieerden in de voorbereiding van het vredesverdrag zullen mogen spelen. voor het tijdvak van 16 Februari t/m 1 Maart 1947. Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB. KC 703 (strook No. 1) 800 gram brood; 400 gram brood; 125 gram boter; 125 gram margarine of 611 brood: 612 brood: 611 boter: 61—2 boter: 100 gram vet; 613 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; 611 melk: 4 liter melk; 612, 613 melk: 7 liter melk; 611 vleesch: 100 gram vleesch; 612 vleesch: 400 gram vleesch; 611 algemeep 250 gram kaas; 612 algemeen 2 eieren; 61d reserve 1600 gram brood; 61e reserve: 200 gram kaas; 61—k reserve 800 gram brood; BONKAARTEN KD, KE 703 (strook No. 1) 621 brood: 800 gram brood; 62—1 boter 250 gram boter; 622 boter: 125- gram margarine of 100 gram vet; 622, 62—3 melk: 12 liter melk; 621, 622 vleesch: 100 gram vleesch; 62—1 algemeen 100 gram kaas; 62—2 algemeen 2 eieren; 62—r reserve 800 gram brood; 62—u reserve: 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kin- derbiscults. BONKAARTEN MA, MB, MC, MD ME, MF, MG 703 (strook No. 1). 614 brood: 800 gram brood; 614 boter: 250 gram boter; 614 margarine: 250 gram margarine of 200 gram vet; 614 melk: 5 liter melk; 614 vleesch: 300 gram vleesch; 61—5 vleesch: 100 gram vleesch; 614 kaas: 200 gram kaas; 614 eieren: 5 stuks. De bonaanwijzing voor deze periode geschiedt thans op de nieuwe kaarten 703. Alle bovengenoemde bonnen worden reeds 14 Fenruarl geldig, behalve die voor vleesch en melk waarvan de gel digheid op 1.7 Febr. aanvangt. Volgende week worden bonnen aan gewezen voor suiker, tabak en versna peringen. Als de thans nog geldende moeilijkheden kunnen worden overwon nen. zal dan ook een bon voor wasch- poeder worden bekend gemaakt. Palestina naar de V.N. SCHERP STAAN DE PARTIJEN TEGENOVER ELKAAR. Bevln verklaarde tijdens een bijeen komst met de Arabische delegaties voor de conferentie inzake Palestina, dat, in dien de partijen het probleem niet zelf kunnen oplossen en indien zij de voor stellen van de Britsche delegatie niet zouden aanvaarden, men moest beden ken. dat de Britsche regeering zich waarschijnlijk gedwongen zou zien de geheele aangelegenheid aan de VN voor te leggen. Men meent te weten, dat de Arabie ren bij hun afwijzing der Britsche voor stellen hun standpunt duidelijker en on buigzamer dan ooit tevoren uiteen heb ben gezet en de atmosfeer, hoewel er geen woorden vielen, gespannen was. Verscheidene Arabische gedelegeerden verklaarden in het bijzonder, dat ver dere Joodsche immigratie tot bloedver gieten in het midden-Oosten zou leiden. Zij verwierpen met verontwaardiging een beroep van Bevin om met de Joden in onderhandeling te treden, daar zij dit tevoren zonder succes hadden gepoogd. Op een vraag van den Britschen minis ter van koloniën, Creech Jones, of zij wenschten. dat Engeland zich direct ge heel uit Palestina zou terugtrekken, en zij meenden zelf de orde ln het land te kunnen handhaven, antwoordden zij, dat zij bereid waren onmiddellijk alle regee- ringsfuncties over te nemen, indien de Britsche regeering dit wenschte. Intusschen gaan de Joden in Palestina elkaar te lijf. De Irgoep heeft een Jeme- nitische Jood ontvoerd, blijkbaar als re presailles- Daarop ontvoerden de Jeme- nitische Joden 2 leden van de Hasjomer Hatsair. De Hasjomer Hatsair is een van de meest actieve tegenstanders van het Joodsche verzet in Palestina en telt on geveer 25.000 Joden als leden. De Irgoen zwai leoemi heeft er 9.000. De Joodsche extremisten schijnen rond te loopen met het plan om een Pa- lestijnsche regeering in ballingschap te vormen. Aan den ter dood veroordeelden Jood Dov Grüner is voor onbepaalden tijd uitstel van executie verleend. Naar officieel wordt medegedeeld, kun nen 300 Joodsche verplaatste personen uit de Britsche zone van Duitschland onmiddellijk naar Palestina immigreeren Het zullen uitsluitend gesohoolde vak lieden zijn. Prof. Ronune ziet twee mogelijkheden. Tijdens een te Medan gehouden bijeenkomst heelt prof Romme de re- geeringsverklaringen van minister Jonk man een noodzakelijke verduidelijking genoemd, zonder welke de aanvaarding van Linggadjati niet verantwoord zou zijn geweest. Spr. voegde hieraan toe: deze verduidelijking schiep geen nieuwe constructie, hetgeen blijkt uit de mede- deelingen van de Commissie-Generaal aan de regeering, verduidelijkt door de regeeringsverklaringen. Prof. Romme zeide: „Wanneer men in dit land zeven weken na de aanvaarding van het ont werp door de kamer van Republikein- sche zijde verneemt, dat het allemaal Waarschijnlijk door onoplettendheid is de landbouwer J. Hamberg door een brein van de lijn ZwolleCoevorden ge grepen en op slag gedood Met ingang van de zomerddenstre- geling zal .door de stoomvaartmaatschap pij „Zeeland" driemaal per week een dag dienst van Hoek van Holland naar Har wich worden Ingevoerd. Het s.s „Bredero" van de Hollahd Amerika liln bracht de eerste zending „Care"-dekenpakketten ln Rotterdam aan. welke zending thans ls opgeslagen ln het Care-pakhuls te Rotterdam. Van daaruit zal de volgende week met distri butie over Nederland begonnen kunnen worden. Bb KB zli tijdelijk benoemd tot generaal-majoor bl1 het wapen der ar tillerie van het Koninklijk Nederlandsch- Indlsch Leger de kolonels J J Mojet en E Engles. met bepaling, dat deze tilde- Ui ke benoeming zal gelden voor den duur. dat die opperofflcleren de functie zullen vervullen van resp. kwartiermees ter-generaal en directeur centale oplei ding In samenwerking met de rilkspoll- tle van Raamsdonk en Geertruldenberg hebben ambtenaren van den C.C.D een groote tarwefraude ln West-Brabant ont dekt. Versfthlllende arrestaties zijn reeds verricht en men verwacht er nog meer Dezer dagen heeft de Amsterdam- sche recherche een partij van 22 kg. ruwe opium in de Merca-toretraat te Amsterdam ln beslag genomen. Met ingang van gisteren ls de sneeuw- en Hzeltoeslag op de tarieven van het goederenverkeer beperkt tot 10% voor het interlocaal vervoer per vrachtauto en 4% voor lnterlocale ver- hulzingen Hedenmorgen is drs. L. Korthals, directeur van het Departement van Fi nanciën van Nederlandsch Indië. verge zeld van zijn echtgenoote per K.L.M. Skymaster naar Indonesië vertrokken. Naar wil vernemen, ls het plan tot wederopbouw van de tildens de bezet ting door de Duitschers totaal afgebro ken badplaats Petten (N.Hdoor den ministerraad definitief goedgekeurd. BUITENLAND. *n de industriestad Colmbatore (Ma dras) zijn ongeveer 40,000 ar'-^eiders van 32 textielfabrieken tn staking gegaan. ZIJ willen onder meer 6 maanajen loon als gratificatie. In de Britsche zon» van Duitschland (uitgezonderd Sleeswljk-Holsteln) zijn in December en Januari 53 personen dood gevroren 799 personen werden met be vroren ledematen ln het ziekenhuis op genomen In geconiisqueerde en genationa liseerde fabrieken ln Saksen zijn op nieuw branden uitgebroken. Men ver moedt dat opzet ln het spel ls. Een be looning van 1000 mark ls uitgeloofd voor hen. die inlichtingen kunnen verschaf fen. (AFP). Volgens radio Leipzig heeft de Poolsche president. Blerut, aan 9 we gens verzetshandellngen ter dood ver oordeelde Polen gratie verleend. On langs werden 5 andere ter dood veroor deelden eveneens door Blerut begena digd. De Fr arische regeering heeft gewei gerd de eischen tot een loonsverhooglng van 25% van de Fransche dagbladem ployé '8 ln te willigen. De Fransche nationale organisatie van ex-gedeporteerden en patriotten ls een campagne met aanplakbiljetten be gonnen tegen de politiek van „verbroe dering" ln Duitschland. De Amerlkaansche afgevaardigde Gordon McDonougb heeft bil het Huls van Afgevaardigden een resolutie Inge diend. Inhoudende dat leder, die de communistische partll aanhangt of de doelstellingen en zlenswllzen van deze partll ondersteunt, gevaar loopt als staatsviland te worden beschouwd. Voorloopig zal Hamburg twee uur stroom per dag krllgen Trams zullen echter tot 7 uur 's avonds blllven rilden. Onder aanwezigheid van een menigte van naar schatting 15 000 personen heeft president Truman een krans gelegd op het graf van Abraham Lincoln, wiens 138ste geboortedag 12 Februari werd her dacht. De commissie voor meststoffen van de internationale noodvoedselraad heeft in een rapport het wereldtekort aan meststoffen op 2,261.000 ton geschat. anders is, ls dit geen reden om te twij felen aan de verklaring van de Com missie-Generaal. Het zou ook interes sant zijn te vernemen, hoe men na ze ven weken tot deze conclusie is geko men. Theoretisch zijn er twee mogelijkhe den: of wel een bepaalde ontwikke ling in de Republiek leidde er toe, dat hetgeen op 15 Nov. werd aan- vayd. op 11 Februari niet langer aanvaardbaar was, ofwel de Indone sische delegatie en de Republlkein- sche regeering hebben bij de para feering een gewichtig punt van do overeenkomst anders begrepen dan de Commissie-Generaal, zoodat de be reikte overeenkomst geen levensvat baarheid heeft en een afgrijselijk mis verstand ls. Welke de oorzaken ook mogen zijn, niet alleen de Commissie-Generaal is aan de uitspraak van de volksvertegen woordiging gebonden, maar tevens is de volksvertegenwoordiging aan haar eigen uitspraak gebonden, d aangezien men door de aanvaarding van Linggadjati met inbegrip van de toelichting en de regeeringsverklaringen zoover gegaan is, als met het welzijn van de Indone sische volkeren en Nederland vereenig- baar ls. Ik ben niet bereid en ook de volks vertegenwoordiging zal niet bereid zijn nog een andere lijn te volgen dan die gevolgd is, of af te wijken van deze lijn om te geraken tot een an dere werkbasis, dan deze, welke op den grondslag van vrijwilligheid en gelijkwaardigheid als conditiosine qua non een duurzaam samengaan van Nederland en Indonesië voorstaat". Prof. Romme voegde hieraan nog toe, dat ook de volksvertegenwoordiging niet bereid ls de aan de Indonesische vol keren toegereikte hand terug te trek ken. Prof. Romme besloot met de ver klaring, dat hij gedurende zijn reis door Indië de juistheid had ingezien van dit toereiken van de hand, vervat in de ontwerpovereenkomst van Linggadjati. doch dat hij ook in de overtuiging was bevestigd, dat het algemeen welzijn een duurzaam samengaan van de volkeren van Indonesië en Nederland eischt.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1