Leidlscli Tribunaal PANDA EN DE MEESTER-DIEF Broekman op den goeden weg Felbelust op den strijd te Oslo De oproepingen voor het leger. TOEPASSING ATOOM-ENERGIE. Aan de Memorie van Antwoord van den Minister van Oorlog op het voor- loopig verslag der Eerste Kamer, ont- leenen wij dat inzake de vraag, of aan de regeling betreffende de vrijstelling van onderwijzers ten volle terugwer kende kracht kan worden verleend, nog in onderzoek is en een onderwerp van overleg uitmaakt tusschen den minister en zijn ambtgenoot van O., K. en W. Ook het vraagstuk der vrijstelling van dienstplichtigen leeraren vormt nog een punt van overleg met voornoemden ambtgenoot. De minister acht het echter niet mo gelijk alle dienstplichtige leerkrachten vrij te stellen in verband met den nog steeds bestaanden kadernood. Het oproepen van buitengewone dienstplichtigen voor den geneeskun digen dienst der Koninklijke landmacht verkeert, voor wat betreft de medici, in een vergevorderd stadium van voorbe reiding, terwijl het oproepen van bui tengewone dienstplichtigen, die tand arts zijn, reeds plaats vindt. De thans nog niet opgeroepen re serve-officieren dienen, voor zoover zij nog reserveplichtig zijn en mitsdien deel uit kunnen maken van een eventueel te mobiliseeren leger, er inderdaad re kening mede te houden te zijner tijd aan herhalingsoefeningn deel te mog- ten nemen. Met de afvloeiing van reserve-offi cieren, die reeds geruimen tijd in wer- kelijken dienst zijn, is nog geen aan vang gemaakt. Het ligt in het voorne men hiermede te beginnen, wanneer de demobilisatie der zich thans in Ned.- Indvë bevindende oorlogsvrijwilligers aanvangt. Het ligt Ln het voornemen van den minister tegen militaire autoriteiten, die tijdens de Meidagen van 1940 blij ken in gebreke te zijn geweest, maat regelen te nemen. Voor zoover hun gedragingen vallen onder het bereik der strafwet, zullen zij, naar zijn oordeel, volgens de voor militaire procedures geldende regelen in aanmerking moeten worden ge bracht voor berechting. Het ligt in de bedoeling van den minister, dat omtrent de al of niet verwijzing dezer zaken door den chef van den generalen staf, als commandeerend generaal in den zin der militaire rechtspleging zal worden beslist. Ten aanzien van die militaire auto riteiten, die blijken ln gebreke te zijn geweest, doch niet vallen onder het bereik van de strafwet, ls de minister voornemens, maatregelen tc nemen, c.q. te bevorderen, welke zyn voorzien in de bevorderingswet voor de landmacht 1902 c.q. de wet voor het reservepersoneel der landmaoht 1905. Ook wordt medegedeeld, dat de orga nisatie van het leger zeker rekening zal moeten houden met de waarschijnlijke toepassing van atoomenergie bij de toe komstige wijze van oorlogvoering, Hoe dit karakter ook mag zijn, zeker zal behoefte bestaan aan een groot aantal militair geoefende mannen, afkomstig uit een zoo gering mogelijk aantal lich tingen. Exportverliooging noodzakelijk CIJFERS VAN IN- EN UITVOER In een radio-rede heeft mr. P. Blaisse hoofd van de afd. planning van het mi nisterie van Economische Zaken, mede gedeeld. dat Nederland in 1946 voor ruim f 2.200 millioen heeft ingevoerd (50 yan vóór den oorlog) en voor ruim 1 300 millioen heeft uitgevoerd (25 van vóór den oorlog). De handelsbalans is sterk passief: slechts 35% van den invoer is door uitvoer gedekt (vóór den oorlog 70 Deze verhouding behoeft dringend ver betering. De blnnenlandsche voorziening moet tot een minimum beperkt en het excedent voor den uitvoer bestemd wor den- Vooral de industrieele uitvoer zal verhoogd moeten en ook kunnen worden. Volgens spr. kan voor 1947 alleen reeds voor de geheele industrie een export van f 300 f 900 millioen bereikt worden. Dit jaar wordt een invoer vernacht van f 2.5 a f3 milliard, inclusief de militaire uitgaven. De welvaart, aldus besloot mr. Blaisse kan steeds toenemen indien de arbeids productiviteit stijgt. Slechts een hoogere productie beteekent een werkelijke ver betering: daardoor zal een stijgende ex port mogelijk zijn, hetgeen ten gevolge heeft, dat er middelen worden gescha pen om den invoer te financieren en zoo het nog steeds verontrustend tekort op de betalingsbalans te verminderen. Het Leidsche Tribunaal, dat gisteren in zijn wekeiyksche zitting bijeenkwam, behandelde als eerste zaak de tenlaste legging tegen G. P. de Bruyn, voorheen molenbaas te Alphen aan den Rijn, wien ten laste was gelegd het lidmaatschap van de NSB, het NAP en de Techn. Noodhulp. Voorts had hij vriendschappe- lijken omgang met Duitsche militairen, had hij vrijwillig in Duitschland ge werkt en had hij aan den Ortskomman-. dant toestemming gevraagd om in een door Joden verlaten woning te mogen wonen, hetgeen hem ook werd toege staan. Verd.. die zich niet door een raadsman liet bijstaan, gaf al deze feiten toe. Had inspecteur van politie aangebracht. Hierna verscheen in de beklaagden bank N. Laman, slager te Lelden, die, behalve lid van de NSB. ook talrijke functies in de beweging had waargeno men, zooals groepsvertegenwoordiger van Vova, buurtleider en groeps-penning- meester. Voorts werd hem ten laste ge legd, dat hij in November 1940 een aan klacht had ingediend tegen den inspec teur van politie, den heer Bunink, waar door deze vijf dagen van zyn vryheid was beroofd. Ook had verd. zijn radio mogen behouden, een NSB-insigne ge dragen en had hij van de beweging in den hongerwinter aardappelen ontvan gen. Toen verd. over al deze beschuldi gingen werd ondervraagd, ontspon zich een langdurig twistgesprek tusschen hem en den president, mr, M. G. A. M, v.d. Kamp, voornamelijk over het bekleeden van de NSB-functies. waarbij verd. vol hield in den oorlog nooit eenige functie te hebben bekleed. Wel was hij voor Mei 1940 als groepsvertegenwoordiger van Vova werkzaam geweest. Toen hier op de pres. hem verschillende stukken uit het dossier voorhield, waaruit viel af te leiden, dat verd. ook tijdens de be zetting bovengenoemde functies had waargenomen, wist verd. niet anders te antwoorden als dat men hem buiten zijn voorkennis in deze functies had be noemd. De overige tenlasteleggingen gaf verd- toe. De aanklacht tegen inspecteur Bunink was Ingediend omdat verd. ten onrechte beschuldigd was. dat er uit zijn huis aan de Hoogewoerd was geschoten; ook was hij voor landverader uitge maakt. Verdachte's raadsman, mr. A. W. J. A. Averbeck, ging nog uitvoerig op alle beschuldigingen in, achtte daarbij vele tenlasteleggingen inhaerent aan het lidmaatschap van de NSB en weer er op, dat de veroordeeling van inspecteur Bu nink geen gevolg kan zijn geweest van de aanklacht van verdachté. aangezien deze nooit in de zaak is gehoord. In verband met het feit.' dat L. reeds van 8 Mei 1945 af Is gedetineerd, vroeg mr. Averbeck onmiddellijke invrijheidstelling, waartoe het Tribunaal echter niet kon besluiten. Landwachter staat terecht. Vervolgens stond terecht A. Bregman, landbouwer te Leiden, wien ten laste werd gelegd het lidmaatschap van de NSB en den Landstand, het uitsteken van de vlag op den verjaardag van Mus- sert en Hitler, het optreden als admi nistrateur van de Landwacht, voor welke organisatie hij ook op wacht had ge staan voor het kringhuls te Voorschoten en het mogen behouden van zijn radio toestel. Dank U wel Toen mej- A. J. Borst uit Oegst- geest van den president van het Leidsche Tribunaal vernam, dat zij in verband met haar houding tij dens de bezetting uit de beide kiesrechten werd ontzet, maakte zij een vriendelijke buiging in de richting van de „groene tafel" en reageerde met een „Dank u wel". De straf viel haar blijkbaar nog al mee Bij zijn verhoor verklaarde verd. lid van de NSB in 1941 te zijn geworden omdat hij veronderstelde, dat deze bewe ging het beste voor het Nederlandsche volk zooht. Verd., die het niet op de Landwacht had en moeite had gedaan om hier vanaf te komen, was hierin niet geslaagd en aangesteld als administra teur- Hij ontkende, dat hij ooit op wacht had gestaan, wel had hij meerdere ma len voor één der landwachters een jachtgeweer schoongemaakt. Voor Hit- Ier had hy de vlag nooit uitgehangen. Ook de verdediger van B., mr. J. v.d. Plas. toonde nog eens aan. dat verd. op grond van zyn gezondheidstoestand ge tracht had van den Landwachtdienst af te komen Verder legde mr. v.d. Plas een groot aantal verklaringen over van per sonen, die door verd. in den oorlog aan melkproducten waren geholpen. Hij heeft nooit geen zwarte prijzen gevraagd. Voorts kende hü een familie, by wie een Joodsch gezin was ondergedoken. Het kwam niet bij hem op om deze men- schen .te verraden. Verder achtte spr. het in het voordeel van verd., dat hy twee Rotterdammers, die bij een razzia waren gevlucht, onderdak had verleend. Deze boer. aldus mr- v.d. Plas, heeft iets voor zijn medemenschen overgehad en dat kan lang niet van lederen boer ge zegd worden. Ten slotte heeft pleiter er nog op gewezen, dat B. geen abnormale winsten heeft gemaakt, integendeel thans zit hy diep in de schulden. Zyn bedrijf is geliquideerd terwyi hy ook nog ïydende is aan suikerziekte en trombose, in verband waarmede mr. v.d. Plas de uiterste clementie vroeg. Met de Duitschers gedreigd. Als laatste verdachte stond terech H. A. Pynacker, radiotechniker te Hillegom, die verschillende ingezetenen, die hun radio niet wenschten af te staan, met de Duitschers had gedreigd. Ook zou hy er de Duitschers op attent hebben ge maakt. dat by den radiohandel van de wed. Slot nog een aantal toestellen aan wezig waren; in verband met deze aan- wyzing werden toen 12 radiotoestellen in beslag genomen. Voorts werd hem ten laste gelegd, dat hy plm. 50 radio's aan de Duitschers had geleverd. Ten slotte had hij de aandacht van een NSB-er gevestigd - op het huis van de familie Mooser; op den gevel van dit huis had deze familie de woorden Ozo aange bracht. Verd.. die over al deze zaken ernstig aan den tand werd gevoeld, waarbij hy verklaarde het indertijd opgemaakte procesverbaal onder pressie te hebben geteekend, ontkende voor het meeren- deel het ten laste gelegde- Volgens hem hadden zich de zaken geheel anders voorgedaan dan in het procesverbaal is vermeld. Zoo zou hy tegen de Duitschers slechts hebben gezegd, dat de wed. Slot alleen maar drie defecte toestellen had. Zy zün daarop zelf gaan kyken. De vijf tig radiotoestellen verd. verklaarde dat dit er maar 27 waren had hy on der zijn cliënten willen verkoopen. Op een gegeven dag kreeg hy van de Duit schers aanzegging, dat hy ze op het po litiebureau moest brengen. Hy heeft hieraan toen gevolg gegeven, Verd- er kende. dat hy er spijt van had. dat hij de familie Mooser had aangebracht. Daags na het gebeuren was hij naar de familie M. gegaan om hierover zyn ex cuses aan te bieden. Men heeft hem toen echter van het erf willen slaan. In verband met al deze beschuldigin gen werd een groot aantal getuigen ge hoord waaronder ook de agent van po litie Noppen, die het procesverbaal had opgemaakt. Van pressie tot teekenen is echter niets bekend. Mevr- Mooser. die evenals haar dochter werd gehoord in verband met de Ozo-affaire. voegde ver dachte, onder groote hilariteit der pu blieke tribune, toe; „Toch houdt je die klap van mij te goed"hetgeen de president de opmerking ontlokte ,daar zal je voorloopig nog wel geen kans toe krygen". De verdediger, mr. v.d. Plas, schetste verd. als een vreeselyk verward persoon, die heel moeiiyk zy'n gedachten kan concentreeren. Ook spr. sloot zijn plei dooi voor een - deel by de verklarigen van verd- aan terwijl hy tevens nog in het licht stelde, dat P. ook voor anti- Duitschers heel veel heeft gedaan. Zoo heeft hy o.m. plm. zeventig radiotoe stellen aan personen geleverd om naar den Engelschen zender te luisteren, voor zag hy onderduikers van een toestel, be waarde hij in zyn woning onderdeelen van een zendapparaat terwyl hy ook spionnagediensten verrichtte hy was als particulier werkzaam by de Duit schers, die op Sancta Maria zaten en naar de Engelsche radio luisterde. Uit spraak in al deze zaken over veertien dagen. STIJGING DER KOLENPKODUCTIE. In Januari tot 833.027 ton. Na de lichte daling van 801.423 ton in November vorig jaar tot 718.314 ton in December is dc kolenproductio van de Limburgschc mijnen in Janu ari j.l. gestegen tot 833.027 ton.^ In Januari 1946 produceerden dc mijnen 629.337 ton. Het aantal werkdagen in Januari j.l. was ook hooger n.l. 26 tegen resp. 25 en 23 in November en December vorig jaar. De productie van Januari j.l. komt overeen met 32.040 ton per werk dag (Januari- 1946 24.205; November: 32.057: December: 31.231 ton). De totale verzending van de mynen af beliep over Januari jl. 659.913 ton (December: 555.934). Hiervan was be stemd voor binnenlandsche behoefte 619.639 ton (v. m. 526.047 ton). De voorraden by de mynen daalden met 3 885 ton n.l. van 25.663 ton per ultimo 1946 tot 21.778 ton per ultimo Januari. NED. LEVENSMIDDELEN IN AMERIKA. Afzetmogelijkheden voor diverse producten. De heer M. A. Grunewald, vice-pre sident van de Nederlandsche vrywillige filiaalbedxyven te San Francisco heeft verklaard, dat het Amerikaansche pu bliek nog steeds belangstelling heeft voor Nederlandsche levensmiddelen, zooals cacao, melkproducten en kaas. Zij moeten echter opnieuw op de Ame rikaansche markten en wel zoo spoedig mogelyk worden geïntroduceerd, daal de verbruikers tydens den oorlog aan Amerikaansche merken gewend zyn ge raakt. KINDJE TE ZUTPHEN VERBRAND. Te Zutphen is dezer dagen tydens de afwezigheid van de ouders een kindje van acht maanden verbrand. Een 15-j. meisje, dat oppaste, had 's avonds by het naar bed gaan, uit bezorgdheid voor de kleine, die het koud had, het wiegje bij de kachel gezet. Vermoed wordt, dat een gordyntje by den schoorsteenmantel vlam heeft gevat toen een paar jonge honden, die ook in het vertrek waren, in de buurt van due kachel aan het stoeien zyn gegaan. Het onderzoek inzake jhr. mr. D. J. de Geer. WAARSCHIJNLIJK EIND DEZE MAAND GESLOTEN. (GP-D.-bericht) Indertyd hebben wy medegedeeld dat een onderzoek werd ingesteld inzake de gedragingen van den oud-minister-pre sident jhr. mr. D. J. de Geer. De leiding daarvan berust by den advocaat-fiscaal by het Byzonder Gerechtshof te Am sterdam. P. Bakhoven, die daarvoor de beschikking kreeg over twee bekende fi guren uit de hoogste rangen van het Amsterdamsche politiecorps. Met de na sporingen was veel tyd gemoeid omdat niet alleen een groot aantal personen hier te lande, doch ook in Duitschland, Engeland en Frankryk gehoord moest worden. Het ls waarschynlijk, dat onge veer aan het einde van deze maand het onderzoek gesloten kan worden. Alle ge tuigen zyn gehoord en alleen jhr. De Geer moet nog over enkele zaken ge hoord worden. Daarna zal door den ad vocaat-fiscaal worden beslist of er ter men aanwezig zfjn om jhr. De Geer voor het Bijzonder Gerechtshof te dagvaar den. CORRESPONDENTIE VOOR MILITAIREN. Correspondentie, bestemd voor de mi litairen a/b. van het ms. „Kota Baroe", behoort uiterlyk 19 Februari om 19 uur tc Amsterdam CB. te zyn, ten einde nog gedurende de reis in een aanloop haven te kunnen worden uitgereikt. Op 9 Maart zal nog een zending post aan deze militairen plaats vinden. Hier toe moeten de stukken 18 Maart om 19 uur in Amsterdam C.S. zijn. In het algemeen behoort de correspon dentie uiterlyk op 17 Februari en i Maart ter post te zyn bezorgd. Dr. Beekenkamp uit den Persraad Naar „Trouw" verneemt, is dr. v. Bee- kemkamp, voorzitter van den Persraad, per 1 Maart as. door den minister van Onderwijs, K. en W., dr. J. Bielen, ont slagen. Volgens den minister is de functie van dr. Beekenkamp bij het ministerie van Onderwfls. K. en W. als chef der af- deelins: Pers, ln welke hoedanigheid hli den minister adviezen moet uitbrengen, niet te combineeren. met het voorzitter schap van den Persraad, daar hij ln deze kwaliteit vrij moet zyn, voorstellen aan den minister te d'oen, d'ie niet ln over eenstemming zijn met het momenteel ga- voerde rcgeerlngsbeleid. MIJNOPRUIMERS IN DE „MIJNEN'.. Bewijs van medeleven en vertrouwen. De beheerder van de Limburgsche my nen, dr. Groothof f, ontving Maandag een telegram van den bevelvoerder van Hr. Ms. „Haarlemmermeer" by den Ne- derlandschen Mynenopruimingsdienst te IJmuiden, inhoudende een verzoek om een aantal van de manschappen te plaatsen ln de Limburgsche mijnen om deel te nemen aan den Nederlandschen kolenslag. De beheerder heeft reeds van vele zijden aanbiedingen van denzelfden aard ontvangen, welke moesten worden afgewezen wegens plaatsingsmoeilijkhe den. Het verzoek van IJmuiden werd echter aangenomen en reeds gistermid dag arriveerden aan het station te Sit- tard 42 leden van de ..Haarlemmermeer", waaronder drie officieren en een onder officier, om „in de kool" te gaan. Het gezelschap werd namens den beheerder van de mynen ontvangen door mr, Dilk- hof, die zy'n voldoening uitsprak over dit medeleven en het vertrouwen uit sprak, dat deze mynopruimers ook goede mijnwerkers zouden zyn. De manschap pen zuhen worden te werk gesteld aan de Oranje Nassaumyn. HET EERVOL ONTSLAG AAN Mr. LINTHORST HOMAN. In het overzicht van de verhandelin gen in de Eerste Kamer, J.l. Zaterdag in ons blad gepubliceerd, is in de laatste alinea een fout geslopen. Men leze deze alinea: „Ten aanzien van den heer Lint horst Homan deelde de minister mede, dat het in de bedoeling ligt, om diens zelf gevraagd, door Wimmer verleende ontslag als Commissaris der Koningin in Groningen, te bekrachtigen door een eervol ontslag by Kon. Besluit. KOLENVERVOER OP DEN NATIONALEN FEESTDAG. In tegenstelling tot het goederenver voer, dat op Zondagen met de reeds bekende restricties wordt gehandhaafd, zal het kolenvervoer door de Neder landsche spoorwegen op den nationa- len feestdag, die op den dag van de blyde gebeurtenis volgt, worden uitge voerd als op werkdagen. K.VP. KEURT ACTIE WELTER C. S. AF. Het Alg. Secretariaat der Katholieke Volksparty deelt het volgende mede: „Het partybestuur der Katholieke Volkspartij heeft in zyn laatste verga dering van 8 Februari j.l. zich nogmaals me nadruk gesteld achter de politiek der Katholieke Tweede Kamerfractie in zake Linggadjati- Het bestuur sprak zyn ernstige afkeuring uit over de wyze van actie voeren van de heeren Weiter, Ba- jet to c.s. en besloot van deze afkeuring in de pers te doen blyken". TRANSMIGRATIE IN INDONESIË De Republikeinsche minister van So ciale Zaken, mevr. mr. Maria Ulfah Santoso, heeft volgens het Republikein sche persbureau Anta'ra verklaard, dat in den loop van dit jaar 10.000 personen met 30.000 gezinsleden uit Java naar Su matra zullen transmigreeren voor de vorming van nederzettingen- URK UIT ZIJN ISOLEMENT. Aanvoer van levensmiddelen. De Overijsselsche beroepsvervoerder! zyn er in geslaagd Urk uit zijn isole ment te verlossen. Het feit, dat enkele dagen geleden een vrachtauto van een vervoerder, aangesloten by de coöperatieve vervoer dersonderneming „Wegtransport" er gens tusschen Kampen en Urk door het ys is gezakt, heeft hen niet kunnen weerhouden hun pogingen om de be volking van Urk te hulp te komen, met verdubbelden yver voort te zetten. Een vrachtauto van een vervoerder uit den Noord-Oostpolder bereikte met een kostbare lading vleesch en andere le vensmiddelen na een urenlangen zwa- ren strijd het voormalige eiland. Een tweede transport, voornam ebjk met melk, zou gisteren eveneens nog naar Urk vertrekken. CULTUREELE BESPREKINGEN NEDERLAND-FRANKRIJK. De besprekingen, welke de gemengde commissie van cultureele accoord Frank- ryk-Nederland te Den Haag heeft ge houden, vonden plaats in een sfeer van hartelyke samenwerking. Allereerst werd gesproken over de uitwisseling van hoog leeraren en studenten, waarby men ook de kunststudenten betrekken zal. Het ligt verder o.a. in het voornemen, om. in samenwerking met de Alliance Fransaise en de Ver. Nederland-Frank rijk goede tooneelgezelschappën naar ons land te laten komen voor de opvoering van klassieke en moderne stukken. Ook de uitwisseling der orkesten, zoo als deze nu heeft plaats gehad met het „Orchestre Colonne" en het Residentie- Orkest zal worden voortgezet. Noodig voor deze cultureele uitwisse ling zal de stichting van een fonds zyn, zoowel in Frankryk als in Nederland. MARKTBERICHTEN KAtWIJK AAN DEN RUN, Groenten- veiling. Waspeen I f. 5455. Idem n f0.1010.50, Uien f. 16.70—16 90, Gele Kool f.14—19.10, Roode Koolf. 22.90— 23.10, Rapen f. 9.80—10 40. Alles per 100 K.G. (Van een specialen GP.D.-verslaggever) De wereldkampioenschappen in het hardrijden, welke 15 en 16 Februari in het Bisletstadion tc Oslo worden ge houden, staan in Noorwegen in het mid delpunt van de belangstellng, zelfs zoo sterk, dat de menschen de zware vorst in Oslo trotseeren en uren buiten wach ten om te trachten een plaatskaartje te bemachtigen. Welk een verschil met de Europeesche kampioenschappen, die dezer dagen in Stockholm plaats von den. Nauwelijks twee duizend toeschou wers zullen er op beide avonden ge weest zyn en het groote Olympische Stadion zag er akelig uit met die vele leege plekken op de tribunes. Nu ïs het hardrijden op de schaats pas in de oor logsjaren in Zweden sterk naar voren gekomen. Het is daar een nog jonge sport en voorloopig voelt het publiek nog meer voor bandy en ijshockey en de skysport natuurlyk. Dat het Euro peesche kampioenschap, waarvoor de Zweden Seyffarth en Hedlund sterk favoriet waren, niet meer belangstel ling heeft getrokken, mag aan den an deren kant wellicht geen verwondering wekken, immers het verblijf op de tri bunes was verre van aangenaam. Het vroor tusschen de tien en vyftien gra den en met een dergelyke temperatuur enkele uren in de kou te staan is voor vele sportliefhebbers te veel. De Neder landsche vertegenwoordigers beschouw den dit kampioenschap meer als oefe ning voor de aanstaande wereldkampi oenschappen. Een oefening hadden beiden hard noodig. Jan Langedyk heeft na het kampioenschap van Nederland, eenige weken geleden in Rotterdam behaald, een inzinking gekregen, maar het diep tepunt is hy ongetwyfeld reeds gepas seerd. En wat te zeggen van den jon gen Westlander die op dit Europeesche kampioenschap voor het eerst van zijn leven een 3000 meter reed en maar meteen, doch volkomen ten om-echte, in de Zweedsche kranten als favoriet werd genoemd voor dezen afstand? Nu kwam Broekman niet op een 400 me- terbaan te staan, maar op een baan, welke 333 1/3 meter lang is. De bochten zijn dezelfde als by een 400 meterbaan, maar de rechte einden zijn belangryk korter, een verschil van zeker 30 me ter. De kortere baan eischte dus een andere rij techniek en het sprak eigen- lyk vanzelf, dat Broekman deze op den FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 43) Ik ga dadelijk de hoofdzuster halen, zei het jonge zustertje en ze vloog weg. Nu had ik eindelyk het pak kleeren te pakken, sleepte het te voorschyn en liet een paar seconden myn hoofd op het zeildoek rusten om me een beetje te her stellen- Myn mond voelde dik en ge zwollen. Die ijlt, constateerde de man in het andere bed. Ze moesten den dokter halen. Die man kan gevaarlyk worden. En ik zou er waarachtig niets aan kun nen doen, met die maag van mij. Ik ging op het bed zitten en wriemelde aan het pak kleeren. Het slaapmiddel was ongelukkig genoeg nog niet uitge werkt. Maar het zou wel gauw beter worden Het verband om mijn handen maakte van iedere vinger een dikken, onhandigen duim. Zoo, eindelyk had ik het touwtje los. Myn overhemd, mijn broek, myn jasje, alles was er nog. Al leen de inhoud van myn zakken washier of daar opgeborgen. Er ging wat tyd overheen eer het zus tertje terugkwam. En toen ze er weer was had ik mij al ln de meeste kleeren gewurmd Zij bracht nu een oudere ver pleegster mee. Ik leunde tegen het bed en slooi mijn oogen om te trachten het bloed dat er tegen klopte, wat tot be daren te brengen. Wat moet dat beteekenen?, wilde de oudere vrouw weten. U mag toch niet opstaanvoordat Astublieft, zuster, luistert u even naar mij. Ik raapte al myn krachten by- een. Dooreen auto-ongeluk werd ik vanmiddag gewond en hierheen ge bracht. Daar ben ik zeer dankbaar voor. Maar het is van het grootste belang, dat ik nu kan weggaan. Van het grootste be lang Ik ben. zooals u misschien weet. in dienst van de Admiraliteitik heb. een belangrijke mededeeling door te geven Wij zyn nu eenmaal in oor log. enwe zyn in oorlog Myn bewustzyn verliet rny weer en ik zocht krampachtig naar de volgende, loge. woorden, die bovendien een steekhou dend argument moesten vormen. Dat bericht kan van hieruit ver zonden worden, zei de zuster. Als u wilt, kunnen wij telefoneeren en zeggen, dat u een ongeluk heeft gehad. Dat gaat Juist nietstreng ver- trouwelyk, er mag niets over opgeschre ven worden. Het is oorlogIk had weer een paar woorden te pakken: en u zult een soldaat vanwege een onbenullige verwonding tOQh niet willen beletten zyn plicht te doen, niet waar? Aan de uitdrukking van haar oogen zag ik, dat zij aarzelde. U hebt een hersenschudding gehad. Als de dokter zegt Dat is al voorby. Ik ben alleen nog een beetje duizelig. Helpt u mij even aankleeden myn tasch en myn hor- Zij haalde haar schouders op. Nü, heel goed, meneer, als u het persé wilt. Wy mogen ten slotte, zooals u het uit drukt, den oorlog niets in den weg leg gen, Ik zal u een zuster meegeven. Dat zou heel erg vriendelyk van u zijn. Wat begon ik daar? Geen van deze zusters mocht op een of andere manier den heelen weg naar Lorenzo met my afleggen. Maar ik hield mij kalm en ging voort my met onhandige haast aan te kleeden. Het was al over zessen en er mocht geen tijd verloren gaan. Mis schienkan ik wat te drinken kry gen? Het gevoel van misseiykheid en duizeligheid kwam weer terug- Het water, dat my werd gereikt, bracht me weer een bee je tot my zelf. Toen mijn horloge my werd gebracht, begon ik me nog meer te haasten. Het stond al op twintig minuten over zes. De formaliteiten bij het verlaten van het ziekenhuis verslonden opnieuw kost bare minuten en het moest zeker aiover half zeven zyn, toen ik op den drempel van het ziekenhuis stond en zwakjes het gezelschap van een zuster van de hand wees. Men bood my aan. een huurauto te bestellen, maar ook dat sloeg ik af, daar ik wist, dat de afstand niet groot was en ik vreesde dat er nog meer tyd door verloren zou gaan. De buitenlucht zou my kracht genoeg geven. De zon was al een tydje onder gegaan, en het werd schemerig. Ik sloeg de Vla Ospedale in. Het avondlyk verkeer had zyn hoogtepunt bereikt, de menschen haastten zich naar huis, om het onaan gename van de verduistering zoo spoedig mogelyk achter zich te laten. Myn hoofd werkte nog altyd niet nor maal. Ik kon geen samenhangende ge dachten vormen. Ik liep tegen iemand 42). Panda had geen tyd meer nog meer over de laatste diefstal van Joris te praten, want de kamerheer kwam eindelyk zeggen, dat de Koning hem wenste te ontvangen. Hy liep voor hen uit, een lange gang door en toen langs een paar zware gordynen een grote zaal binnen Panda bleel verle gen en een beetje angstig bij de ingang staan, maar Joris nam met een wyde zwaai zyn hoed af en schreed achter den kamerheer aan naar de troon, ter wyl de orders op zyn borst rinkelden. „Joris, baron Goedbloed vanMauper- ■uus!' zei de Kamerheer, diep buigend „Commandeur in de orde van Bou- hefade Re en ridder in de orde van Ring el de Kling en nog enkele kleinig heden!" vulde Joris aan „Treed nader, baron!" zei de Koning minzaam. op en verontschuldigde mij. Hy staarde my aan. Ik verbaasde mij alleen maar, waarom hij dat deed. Ook andere menschen keken my ver stomd na. Pas na een tijd herinnerde ik mij het verband om myn hoofd, dat door mijn vilten hoed niet geheel bedekt was. Af en toe wist ik niet eens goed, waar om ik zoo'n haast had en waarom ik eigeniyk naar Lorenzo e Society wilde. Ik wist alleen, dat ik eenvoudig moest en dat ik er by na niet toe in staat was- Bij de Piazza San Stefano stond het verkeer plotseling stil. Ik leunde tegen een lantaarnpaal, duizelig en slap. Myn achterhoofd scheen een groote muil te zyn, die vol welbehagen de koude lucht inzoog. Ik knarste op de tanden, wilde voor geen pry's ter wereld mijn bewust zyn verliezen. Bent u ziek. signore? Een man stond stil en keek my bezorgd aan. Gaat u een beetje daar in de kerk zitten, om uit te rusten Het is niets, zy ik, een beetje on passelijk. Hebt ueen sigaret voor mij? Hy gaf er mij een. Ik dankte hem en trok er even aan. Er bleven ook al an dere menschen staan. Ik moest verder zien te komen, als ik geen oploop wilde veroorzaken. Ik dankte den man voor zyn vreindelykheid en liep verder. Voor de Via Beccari bleef Ik staan, liet myn sigaret vallen-, maar drufde haar niet op te rapen. Het werd snel donker. Naast mtf stopte een auto. Taxi, sig nore? Ja. dat was het. Dat was een prach tige oplossing I Anders zou ik zeker te laat komen. Toen lk myn hand op de kruk van het portier legde, aarzelde ik opeens- Den laatsten keer, dat ik in een taxi was gestapt, was er iets mis geloopen. Wat was het toch ook weer geweest? Ik con centreerde myn gedachten en poogde het my te herinneren. Het kwam my plotseling weer voor den geest. Ik trok myn hand terug. De auto deinde akelig heen en weer. Een hand greep iyy by den arm. U deed er beter aan, in te stappen. Het was de groote, donkere man met het dikke, zelfgenoegzame gezicht. (Wordt vervolgd) eersten avond in het eeheel niet mach tig was. Hy wist niet, hoe hij moest ryden. hy voelde zich in dit stadion als een kat in een vreemd pakhuis, hij slingerde af en toe over de baan, het geen hem tienden van seconden kostte en werd nog meer in de war gebracht door zyn partner, den Zweed Janemar, die enkele ronden voor het einde inde verkeerde baan terecht kwam. Dat de Zweed dit met opzet zou hebben ge daan, gelooven wy zeker niet, al her inneren wy ons heel goed. dat hy den vorigen zomer op de Boschbaan te Am sterdam ook een onregelmatigheid be ging, toen hy in de eindspurt by een wegwedstrijd een Deen aan zyn truitje trok, waaruit bleek, dat Janemar geen al te hooge opvattingen van sportivi teit bezat. Hoe het ook zy: Broekman maakte een verre van goeden tijd. Maar op den tweeden avond was hy beter op dreef, stond hy vaster op de schaats, gaf blijk in 24 uur veel geleerd te hebben en noteerde een tyd, waarmede hij een eervolle achtste plaats op de 5000 me ter wist te veroveren. RIJDEN VOLGENS SCHEMA. Er was een schema van tien ronden van 35 seconden en van de laatste vyf ronden van 36 seconden samengesteld, met een totaaltyd van dus van 8 min. 50 seconden. Voor de eerste maal in zyn schaat- senrydersloopbaan wist hy styl, techniek en uithoudingsvermogen zoo te combineeren, dat hij zich precies aan het schema kon hou den. Zyn officieele tijd lag slechts 0.1 seconde cr boven. Hij zelf was er het meest verheugd over, want het sterkte hem in het vertrouwen, dat hy in de toekomst meer zal bereiken met het nuchtere maar betrouwbare uurwerk dan met het rijden op gevoel, dat Broekman als natuurtalent tot nu toe had ge daan. Broekman mocht inderdaad tevreden zyn met dit resultaat, want hy voelde zich niet geheel fit, hoestte evenals Langedyk, wat pverigens in Stockholm niets bijzonders was want een lichte influenza-epidemle heerschte in de eerste week van Februari ln de Zweed sche hoofdstad. Het eerste na-oorlogsche Europeesche kampioenschap werd gewonnen door Aake Seyffarth, de man, van wien men nog veel verwacht in de toekomst. Toen Europa in brand stond verbeterde deze Zweed enkele wereldrecords in Davos, prestaties, welke bewondering afdwon gen van eiken sportliefhebber. Toch hebben de Noren, de groote concurren ten op schaatsenrilgebied van de Zwe den, Seyffarth byzonder kwalyk ge nomen, dat de Zweed sportprestaties heeft verricht in een periode, waarin zij om hun bestaan vochten. De goede verstandhouding tusschen Noorwegen en Zweden en trouwens tusschen al de Scandinavische landen, heeft op sport gebied door Zweden's minder gelukkige gedragingen sterk geleden, zoo sterk zelfs, dat- Zweedsche ï-yders in Oslo een vrij koele ontvangst hadden, terwijl b.v. Kees Broekman in de Noorsche hoofdstad enthousiast werd toegejuicht. Trouwens, de millioenenrekening, welke Zweden onlangs aan het broedervolk de Noren heeft gepresenteerd voor zy'n materieele hulp tydens den oorlog, schynt veel kwaad bloed by de Noren te hebben gezet. Hoe het ook zy: in Stockholm werd Seyffarth op fraaie wyze kampioen van Europa, gevolgd door Hedlund. Wanneer wy het eind klassement bekijken, blijken alle bo venste plaatsen door Zweden, Noren en Finnen te zyn ingenomen met Broek man op de 14e plaats als eerste niet- Scandinaviër. BIJ DE EERSTE TIEN? Of het by de wereldkampioenschap pen ook zoo zal gaan? Wij vroegen er Broekman en Langedyk nog speciaal naar en beiden antwoordden, dat zy in Oslo goed partij zullen geven en pro- beeren by de eerste tien in de eindrang- "hikking te komen. Broekman vooral heeft er, wat wy in sporttaal zouden kunnen noe men, zin in en wil trachten de 5000 en de 10000 meter te winnen, het geen al opzienbarende resultatenop zichzelf zouden zjjn. In de restee- rende dagen zullen 'zjj in Hamar, het trainingscentrum by uitnemend heid, kalm oefenen om weer volko men fit en zoo mogelyk in topvorm te Oslo aan den start te verschij nen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2