Sigaretten zonder Bon Rechteloosheid en willekeur heerschen in Oost-Java DE BIOSCOPEN Vorst houdt Europa in haar greep Snijdend koude wind uit Duitschland Buitenlandsch bezoek in bollentijd. ACTIE DER A.N.V.V, De Alg. NederL Ver. voor Vreem delingenverkeer te 's-Gravenhage is een actie begonnen in het buiten land, om de vreemdelingen te ani- mceren ons land in den bollentijd te bezoeken. Aan deze actie wordt medewerking verleend door reisbureaux en onder nemingen voor :>ersonenvervoer, om een zoo groot mogelijk aantal buiten- la ndsche toeristen naar ons land te trekken. De directeur van de A.N.V.V., jhr. W. Boreel, heeft een uiteenzetting ge geven van de wijze, waarop men het vreemdelingenbezopk wil stimuleeren. De heer Van der Steenhoven van de K.L.M. heeft een voorstel geopperd, dat typisch Hollandsch is, ongeveer op dezelfde wijze als dat in Amerika te Holland-Michigan gedaan wordt. Op het oogenblik ontbreken evenwel tijd en middelen, dit plan tot uitvoe ring te brengen. Voor dit jaar heeft men zich dan ook met een plan cp kleineren basis tevreden moeten stel len. De samenwerkende reisbureaux hebben thans, in overleg met de A.N. V V. trips uitgestippeld van 4. 5 en 7 dagen van Amsterdam en Den Haag uit. Deze trips, die uniform zullen zijn, zullen den buitenlanders de mooiste deelen van de bollenstreek toonen. De tochten zullen naar gelang van den duur uitgebreid worden tot Alk- Voor het volgend jaar beoogt men maar, Volendam en Arnhem, een grootschere opzet van het tulpen- feest dat jaar" herhaald zal worden Amerikaansche oorlogsbruidjes haast U! PAPIEREN VÓÓR 1 JULI GEREED Op grond van president Truman's pro clamatie van de beëindiging der vijan delijkheden moeten de Nederlandsche vrouwen, die verloofd zijn en huwen wil len met eervol ontslagen leden van in Nederland of elders in Europa gediend hebbende Amerikaansche strijdkrachten, en die zich in de Ver- Staten bij haar verloofde willen voegen, vóór 1 Juli 1947 niet alleen gereed zjjn met haar papieren, doch tevens een haven van aankomst in de Ver. Sta ten hebben bereikt. Vele Nederlandsche vrouwen hebben getalmo met het inleveren van door het consulaat gevorderde documenten, on bekend als ze zijn met den beperkten tijd. welke nog rest voor de alleen voor haar geldende speciale regeling, die het verkrijgen van een visum vergemakke lijkt. Het Amerikaansche consulaat te Rotterdam raadt betrokkenen aan zich ten spoedigste van de vereischte docu menten te voorzien, waardoor het moge lijk wordt naar haar verloofden in Ame rika te gaan. Na 1 Juli 1947 komen de verloofden van vroegere leden van de strijdkrach ten der Ver. Staten slechts in aanmer king voor niet-voorkeurs-immigratle-vl- sa, hetgeen van nadeeligen invloed zal zijn op het tijdstip van vertrek, aange zien het quotum ingeschreven personen, die in Nederland of het rijk over zee geboren zijn. aanzienlijk is overschre den. Het huidige quotum laat het afgeven van 3.153 immigratie-visa per jaar toe. terwijl momenteel meer dan 10 000 per sonen op de lijst staan. Het is duidelijk, dat degenen die zich nu laten inschrij ven, ten minste tweë jaar. mogelijk zelfs langer, zullen moeten wachten. HUISBRANDTURF PAS VRIJ OP 1 APRIL. Bij de interpellatie over de huis brandvoorziening. welke in de Tweede Kamer is gehouden, heeft het Tweede Kamerlid, de heer Nèderhorst. gespro ken over het vrijgeven van de turfdis- tributie per 1 Maart a.s. Doordat mi nister Huijsmans dezen datum bij zijn repliek niet heeft gerectificeerd, kan de indruk zijn gewekt, dat inderdaad op 1 Maart a;S. de turfdistributie zou vervallen. Om elk misverstand te voor komen wordt medegedeeld, dat de turf distributie eerst op 1 April a.s. zal wor den opgeheven, zooals reeds eenlgen tijd geleden ls vastgesteld. Brieven uit Indië. Wie de meeste wapens bezit, oefent de macht uit. Onze Indische briefschrijver P. meldt ons dd 26 Januari uit Batavia: Den laatsten tijd zijn er hier in Soe- rabaja eenige honderden Chineezen aan gekomen uit het binnenland. Het zijn menschen, die vroeger hier gewoond hebben,doch in den chaos van Novem ber 1945 het binnenland zijn ingetrok ken en eerst thans in de gelegenheid zijn gesteld naar hun woonplaatsen terug te keer en. De berichten, welke zij meebrengen over den toestand, die zich op het oogenblik in het binnenland van Oost- Java ontwikkelt, zijn weinig bemoedi gend. Wij hebben een onderhoud gehad met- een uit Malang geëvacueerden Chi- neeschen zakenman, die voor den oor log aan het hoofd stond van een aantal zeer groote rljstpellerijen. Hy vertelde ons. dat alle Chineezen in het binnenland klagen over de vol slagen rechteloosheid en het ontbreken van eenig centraal gezag. De republi- kelnsche regeering is niet bij machte de tallooze kleine gezagsdragertjes, die al lerlei voorschriften maken en verorde ningen uitvaardigen in hun eigen be lang of dat van hun partij, in toom te houden De regeering stelt ook geen en kele poging in het werk om aan dit eigenmachtig optreden een eind te ma ken, doch voegt zich volkomen naar den wil van de talrijke potentaatjes. Zij op hun beurt gaan zoover met de regee ring mee als in hun persoonlijke- of partijbelangenkraam te pas komt. Zij werken als hun dat beter lijkt dwars tegen den wil van de regeering in, nu eens in samenwerking met andere groe peeringen en dan weer in feilen strijd daarmee. Regel is, dat de organisatie, die in een bepaalde streek de meeste wa pens in handen heeft, er ook de la kens uitdeelt. Onze zegsman was van oordeel, dat er van een werkelijke uitvoering van de economische clausule van Linggadjati die waarin wordt bepaald, dat de eigendommen van Nederlandei's en vreemdelingen zullen worden terugge ven niets terecht zal komen. Op het oogenblik is de situatie zoo, dat het Chineesche bezit nog slechts formeel het eigendom is van de vroege re bezitters. De meeste fabrieken zijn bezet door de TH.I. of de LJB.I. en staan ook onder contróle van deze or ganisaties. De rechtmatige eigenaar Ls teruggedrongen tot de functie van ad ministrateur. Alle producten worden door de republiek gevorderd en betaald met republikeinsche obligaties, waarvan de waarde zeer twijfelachtig is. Eenlgen tijd geleden heeft de republi keinsche vice-president Hatta een plan uitgewerkt voor de nationalisatie van alle vitale bedrijven. In dit plan wordt omschreven wat een vitaal bedrijf is. Dat gebeurt met veel woorden, doch we kunnen het met een kort zinnetje weer geven: Bijna elk bedrijf is vitaal. Vol gens dit plan zal men de eigenaren van deze bedrijven volkomen wettig en net jes behandelen. Er zullen schadevergoe dingen worden uitbetaald, doch alweer in den vorm van republikeinsche obli gaties. Het ambtelijk apparaat en de econo mische organisatie zijn zoo langzamer hand hopeloos in het honderd geloopen tengevolge van de zonderlingste maat regelen, «welke door allerlei instanties worden uitgevaardigd, die wel over de noodige macht, doch helaas niet over kundig personeel beschikken. RIJST VOOR WAPENS EN ^UTO's Met. het uitvoeren van rijst naar Britsch-Indië tot nu toe is slechts 30,000 k 40.000 ton verscheept heeft de republiek slechts één doel: het ver krijgen van auto's en wapens uit Br.- Indië. Volgens onzen zegsman was men er in de republiek reeds bij het sluiten van de rijstovereenkomst van overtuigd, dat de afgesproken hoeveelheid nooit geleverd zou kunnen worden. Een hoog geplaatst republlkeinsch ambtenaar, dien onze Chineesche rijst- peller hoover sprak, gaf dit ronduit toe, toen hij zeide: Als we de Britsch- Indische goederen eerst maar binnen hebben, dan zullen we vanzelf wel een uitvlucht vinden om van de rijstleveran- ties af te komen! De algemeene rijstsituatie achtte hij slecht. Vroeger waren er bij de rijstpel- lerijen steeds groote buffervoorraden aanwezig. De voorraden zijn thans stel lig nergens in Oost-Java hooger dan 15 tot 17 procent van het normale. Op papier is er een prachtige rijstdistribu- tie. doch in de practijk komt het er op neer. dat alleen de z.g. gezagsdragers en hun connecties er van profiteeren. Alle rijst wordt angstvallig door de dessabe- volking vastgehouden, die door schade en schande wijs is geworden. De repu bliek tracht zooveel mogelijk rijst te vor deren en betaalt dan in republikeinsche obligaties, die bij de bevolking zeer slecht staan aangeschreven of in con tant geld. doch dan in zulke minimale bedragen, dat elke vergelijking met de geldende passarprijzen eigenlijk be lachelijk is. Het gevolg van dit alles is. dat de meeste landbouwers er niet veel voor voelen om meer te verbouwen dan zij zelf en hun familie noodig hebben, ter wijl de angst, dat ook dat deel nog ge vorderd zal worden, een snelle consump tie in de hand werkt. Na den vorigen West-moesson heeft de bevolking zich goed gevoed, beter zelfs dan normaal het geval is, doch thans zijn de voor raden nagenoeg uitgeput, mede tenge volge van den tamelijk slechten Oost- moessonoogst. CHINEEZEN MOETEN DIENST NEMEN. Groote onrust heeft het vasthouden van alle Chineesche mannen tusschen 15 en 35 jaar in het. binnenland onder de Chineesche bevolkingsgroep veroor zaakt. Dit geschiedt onder het motief, dat de Chineezen in de republiek dienst plichtig zijn. daar zij door de een of andere maatregel republikelnsch burger zijn geworden. Of de Chineezen dit bur gerschap op prijs stellen is hun niet ge vraagd. P. Ingezonden Mededeeling. Vanaf Maandag de allerfijnste Engelse. Amerikaanse en Egyptische sigaretten. Opbrengst ten bate van Volksherstel. M. WOLTERS, Doczastr. 32. teL 25971. WAARNEMEND HOFMAARSCHALK, Kapitein-vlieger R. van Zinnicq Bergmann. H.M. de Koningin heeft den intendant der Koninklijke palelzen te Amsterdam en Den Haag, jhr. ir. P. F. O. R. Sic- kinghe. benoemd tot directeur van het Koninklijke Huisarchief. In verband met deze benoeming heeft jhr. Sickkinghe met ingang van 1 Maart a.s. ontslag gevraagd uit het door hem eveneen? vervulde ambt van hofmaar- De Koningin heeft hem dit, onder dankzegging voor de door hem, zoowel gedurende de bezettingstijd als daarna in deze functie haar bewezen diensten, verleend, en Haar adjudant in tydely- ken dienst den kapitein-vlieger R van Zinnicq Bergmann. met de waarneming van dit, ambt belast. KANONNEERBOOT VAN SFEYCK vertrok: EN. Vlagvertoon in Zuid-Amerika. Gistermiddag is H.M.'s kanonneer boot ..Van Speyck" uit Amsterdam naar Curacao vertrokken Aan boord bevinden zich 137 me onder com mando van lt ter zee eerste klasse E J. Velderman. De „Van Speyck" zal /la Pernambuco en Paramaribo naar Wil lemstad reizen. Dit is voor de eerste maal. dat een Nederlandsche oorlogs bodem vlagvertoon in Zuid-Amerika houdt. De kanonneerboot zal H.M.'s fregat „Johan Maurits", welke op het oogenblik in de West-Indische wate ren surveilleert, aflossen. De Johan Maurits" zal eveneens met vlagvertoon via Rio de Janeiro, Montevideo en Buenos Aires naar Nederland terug- keeren MACHINEKETEL UIT ELKAAR GESPRONGEN. Gistermiddag is in ue labriek voor stofzuigers en andere elecuische appa raten ..Holland-Electro C.V. in 't Ford gebouw aan de Marconistraat te Rot terdam een eerst- kor geliden :n ge bruik genomen ketel van een Impreg neermachine met een geweldigen knal. NIEUWE ZUIVERINGSBEPALINGEN IN DE BRITSCHE ZONE. Naar Radio Hamburg meldit, heeft de plaatsvervangend chef-staf van den Britschen militairen gouverneur in Duitschland, generaal Bishop, op een persconferentie te Bielefeld de nieuwe zuiveringsbepalingen voor de Britsche zone bekend gemaakt. In de<ze bepalingen worden vy'f gToe- pen on der schelden. 1. Oorlogsmisdadigers, die terecht zul len moeten staan voor Britsche militaire geredhtshoven en maximaal kunnen worden gestraft met den dood en met confiscatie van hun eigendommen. 2. Ernstige gevallen, die geen oorlogs misdadigers zijn, doch een gevaar voor de te stichten democratie vormen. Zij kunnen maximaal met 10 jaar internee- ring worden gestraft. 3. Minder ernstige gevallen, die poli tieke en stemrechten kunnen verliezen. 4. Niet-actief geweest zijnde Nazi's die uit het passief kiesrecht kunnen ontzet en 5. Vrij gesprokenen. Volgens de nieuwe bepalingen zullen alle groepen, behalve de eerste, do-or Duitsche rechtbanken berecht worden. Degenen, die na 31 December 1918 ge boren zijn en niet tot de eerste twee groepen behooren, zullen onschuldig worden verklaard. uit elkaar gesprongen. Door de hevigheid van de explosie werd een ravage aange richt. Vele ruiten sprongen en er ont stond een begin van brand. Wonder bo ven wonder werden ei van de bijna 200 man personeel, die in het gebouw wer ken, slechts negen licht gewond. Na verbonden te zijn konden zij naar huis ga^i. De brand werd door fabrieksper- soneel gebluscht. RADIO EN „BLIJDE GEBEURTENIS". Het Nationale programma. Wanneer de geboorte var een Prin selijke telg officieel bekend wordt, zul- lep indien de geboorte op een werk dag valt de gezamenlijke omroep organisaties over beide zenoers een Na tionaal programma verzorgen. Er zijn maatregelen genomen om ae schoten van de saluutbatterij, to Baarn, als mede het klokgelui uit verschillende steden, uit te zenden: waarna actueele reportages zullen volgen. In geval de geboorte plaats heeft in den naeht van Zaterdag op Zondag, begint het radio programma niet om 8 uur, maar om 7 uur. In het programma voor den natio- nalen feestdag zijn opgenomen o.m.: dankdiensten, feestelijke concerten en een „radio-feestkrant", waarvan in den loop van den dag eenig edities voor de microfoon verschijnen. Daarin zullen ook worden opgenomen geboorte aankon digingen van kinderen, die ln Neder land ongeveer gelijktijdig met de prin selijke telg het. levenslicht aanschouw den. Officieele opgaven daarvan, af komstig van dokter, vroedvrouw of zie kenhuis. kunnen telefonisch worden doorgegeven op de nummers 6633 en 6679 Hilversum „EEN ROOKERTJE VOOR DEN ROOKENDEN SCHOORSTEEN". Het blijkt, dat er veie landgenooten zyn, die gaarne iets willen doen voor de mijnwerkers, die hun vrijen Zon dag ter beschikking stelden om extra kolen voor Nederland te delven. Ten einde tot een meer centrale rege ling te komen, geeft het initiatief-co mité „Opvoering Arbeictsproauctlviteiit" de gelegenheid, dat een ieder, die dit wenscht, persoonlijk aan een mijnwer ker een blijk van waardeering kan stu ren. Zij, die dii willen, kunnen hun adres opgeven aan het secretariaat van voornoemd comité de I.C O.A., Wasse- naarscheweg 40, te 's-Gravenhage. In overleg met de Directie der mij nen wordt in volgorde van de binnen komende adressen door loting bepaald, met welken mijnwerker men in ver binding kan treden, opdat, wanneer men dit wil, hem een blijk van waar- deerlng onder het motto „Voor den rookenden schoorsteen" kan worden gezonden. Men krijgt na opgave van zijn adres van voornoemde instelling naam en adres van den mijnwerker toegestuurd aan wien men eventueel een rookersbon of een andere verrassing kan toestu ren Men gelieve in geen geval iets an ders dan naam en adres aan de I.C.OA te sturen. Dooi de Directie van de milnen zijn reeds binnenkomende bon nen en geschenken aan zieke milmver- kers. die niet aan het werp op il Zon dag konden deelnemen, uitgemikt. Britsche voorstellen inzake Palestina. De nieuwe voorstellen van de Britsche regeering in verband met de politieke situatie in Palestina zijn schriftelijk aan de Arabische delegaties en aan het Joodsch Bureau toegezonden. Men gelooft, dat het kabinet over het algemeen de voorstellen van Bevin heeft goedgekeurd, die, naar verluidt, inhou den, dat binnen het kader van het mandaat tot een soort vijfjarenplan moet v/orden overgegaan met semi-auto- nome Arabische en Joodsche gebieden. Aan het einde van die periode zou de toestand weer in oogenschouw moeten worden genomen hetgeen niet zou be hoeven te beteekenen, dat een verdee ling zou worden ingevoerd. Het is niet bekend, of de Britsche re geering ingeval van verwerping der nieuwe voorstellen zal besluiten ze toch uit te voeren of wel het plan aan de Vereenlgde Naties zal voorleggen. De Arabische delegaties zullen heden vergaderen om het plan te bestudeeren. Haar antwoord zal vermoedelijk in dit weekend aan Bevin worden overhandigd en men verwacht, dat de conferentie in zake Palestina Maandag weer zal wor den bijeengeroepen. Uit welingelichte bron wordt nog ver nomen, dat het nieuwe Britsche plan voorziet in een gecontroleerde Joodsche immigratie van 4.000 man per maand gedurende de eerste twee jaar. waarna de kwestie opnieuw onder oogen zou worden gezien. De Joden hebben steeds den eisch gesteld, dat zü de immigratie geheel in eigen hand willen hebben. Het, wordt weinig waarschijnlijk ge acht. dat de Arabieren het plan zullen aanvaarden. Het voornaamste bezwaar van de Joden zal waarschijnlijk zijn. dat zij volgens het plan geen aaneengeslo ten gebied krijgen. De voorzitter van het C.I.O. (de Ame rikaansche vakvereeniging) heeft een beroep gedaan op den Britschen minis ter van buitenlandsche zaken, om den staat van beleg in Palestina niet af te kondigen, daar deze politiek gevaarlijke reacties der Amerikaansche publieke opinie zou kunnen te weeg brengen. NIEUWE VERKIEZINGEN IN JAPAN. Generaal Mac Arthur heeft order ge geven tot het. organiseeren van nieu we algemeene verkiezingen in Japan. „Aanzienlijke wijzigingen in de in terne structuur, in het economische le ven en den algemeenen toestand van het leven in Japan hebben zich sedert de algemeene verkiezingen van onge veer een jaar geleden voorgedaan. Het is dus noodzakelijk een nieuwe uiting van den volkswil over fundamenteele problemen, waarvoor het Japansche volk zich thans geplaatst ziet, in de nabije toekomst t-e verkrijgen. Die ver kiezingen moeten zoo spoedig moge lijk worden gehouden". Zoowel socialisten als communisten zijn voorstanders van dit besluit. INTERVENTIE VOOR GRIEKSCHE TER DOOD VEROORDEELDEN. Van wege de commissie van onder zoek voor den Balkan van wege de V. N. is aan Trvgve Lie, den secretaris-ge neraal van de V. N.t een telegram gezonden met betrekking tot eventu- eele stappen by de Grieksche regee ring ten gunste van elf ter dood ver oordeelde Grieksche politieke delin quenten. Thans wordt gemeld, dat de Grieksche regeering instructies heeft doen t-oekomen aan haar permanenten vertegenwoordiger by de V. N„ om zich „aLs een kwestie van principe" te verzetten tegen interventie. In Britsche en Amerikaansche krin- gne zou men twyfelen aan de bevoegd heid van de commissie in dezen. Naar verluidt, zou de commissie op voorstel van den Sovjetrussischen afgevaardig de de zaak aan den Veiligheidsraad hebben voorgelegd. UIT DEN ZUID-AFRIKAANSCHEN VOLKSRAAD. Het voorstel van dr. Malan, leider van de oppositie, om geen gehoor te geven aan de verzoeken van de Ver eenlgde Naties met betrekking tot het bestuur over Zuid-West-Afrika en in verband met het vraagstuk der Voor- Indiërs in Zuid-Afrika, is met 86 te gen 49 stemmen verworpen. Het voor stel van de regeering. waarbij gene- rael Smuts' houding op de vergadering van de V. N. goedgekeurd wordt, is met 83 tegen 48 stemmen aangenomen, Daarop volgde een belangwekkend debat over immigratie, waarby de eerste minister Smuts o.m, opmerkte, dat de cyfers van 1946 reeds hebben aangeduid, dat de aanwas van de blan ke bevolking gering is vergeleken met dien van de andere deelen der bevol king naturellen, kleurlingen en Aziaten. Nu is er kans om immigran ten uit Europa te ki-ygen, een kans, die zich misschien later niet meer zal voordoen, aldus Smuts, HESSISCHE KROONJUWEELEN x TERUGGEVONDEN? Een woordvoerder van het Amerikaan sche ministerie van oorlog heeft ver klaard, dat de juweelen, die naar men gelooft aan de Hessische kroon behoo ren en sinds vele maanden verdwenen waren, in een kerk in Virginia zyn te ruggevonden. VERMIST VLIEGTUIG GEVONDEN. De „Ruta de Colon", het vliegtuig van de lijn HavanaRome, dat gisteravond op weg van Lissabon naar Madrid neer stortte, is thans gevonden. De drie pas sagiers en de uit aöht koppen bestaande bemanning zyn allen om het leven ge komen. Het toestel werd gevonden naby een bergtop in de besneeuwde Gredos- bergketen, 150 km ten Westen van Ma drid. Men neemt aan, dat de piloot in het natte en nevelige weer den weg is kwijtgeraakt. Albaneesche beschuldigingen tegen Griekenland. De Albaneesche afgevaardigde in de commissie van onderzoek der V. N. in Griekenland heeft den hevigsten aanval op de Grieksche regeering gedaan, welke tot nogtoe door de commissie werd ge hoord. Hij beschuldigde Griekenland er van „imperialistische oogmerken" na te streven en een „agressieve, oorlogszuch tige politiek jegens Albanië" te voeren. De Grieksche beschuldigingen noemde de Albaneesche afgevaardigde, „absurde en onwaardige vervalscliingen". Hy be weerde, dat Albaneesche, Bulgaarsche en Joego-Slavische „fascisten", die in Griekenland een toevlucht hadden ge vonden, werden vrijgelaten, „om tegen de democratische regeeringen in ge noemde landen complotten te smeden". Hy verzocht om een volledig onder zoek der commissie naar den binnen- landschen toestand in Griekenland, welke naar zijn zeggen de oorzaak van de huidige kritieke situatie was, en om het hooren, in openbare zitting, van de linksche coalitie der Earn. De afgevaar digde verklaarde ten slotte, dat 2877 le den van de Albaneesche minderheid in Noord-West-Griekenland in 1944 en 1945 als vermist of dood waren opgege ven, 68 dorpen waren verwoest en 23.000 Grieken van Albaneeschen oorsprong waren naar Albanië gevlucht. DR. BRANDT BEKENT. Karl Brandt, Hitler's particuliere arts, een van de 23 doktoren van concentra tiekampen, die thans voor het Neuren- bergsche tribunaal voor oorlogsmisda den terecht staan, heeft thans bekend, dat hy op de hoogte was van het feit, dat in de concentratiekampen proeven op mensahen werden genomen. Brandt had tydens het kruisverhoor der afge- loopen drie dagen hardnekkig ontkend hier iets van af te weten. HET ZUID-POOLGEBIED. Volgens den correspondent van de Ti mes te New York hebben de jongste on derzoekingen per vliegtuig door de Zuid- Pool-expeditle der Amerikaansche ma rine onthuld, dat alle bestaande kaarten voor dit gebied radicale wyzigingen moeten ondergaan. Waar tevoren met ys bedekte zee was geteekend. werden ber gen hooger dan de Matterhorn gevon den en in plaats vap bergen een baai vier maal zoo groot als de staat Connec ticut. aldus de correspondent. Admiraal Byrd verklaarde tydens een persconferentie, dat de onderzoekingen per vliegtuig het mogelijk hebben ge maakt ongeveer 125.000 vierkante myiin kaart te brengen. Er zyn acht. bergke tens, drie schiereilenden. vier groote baaien en minstens twintig eilanden ontdekt. Verder zyn ongeveer 2.000 zee- myien van een geheel onbekende kust opgeteekend, terwyi 500 myi gedeeltelyk bekend worden, 75 000 mijl van een on bekend gebied zyn als oceaan geïdenti ficeerd. MISDADIGERSBENDE IN BEIEREN ONSCHADELIJK GEMAAKT. De politie heeft te Muenchen 17 Dultschers gearresteerd, die Amerikaan sche uniformen droegen en het agent schap van de Reichsbank te Muenchen met automatische wapens wilden aan vallen. De leider van de bende, een 23- jarlge student, pleegde zelfmoord toen de politie arriveerde. Een tweede werd doodgeschoten, toen hy zich tegen de arrestatie verzette. De politie heeft een groote hoeveel heid van roof afkomstige goederen ont dekt. waaronder voor een waarde van anderhalf millioen mark aan juweelen. De leider van de groep stond in ver binding met Beiersche SS-lieden. De bende beschikte ove reen omvangrijk arsenaal- DE VREDESVERDRAGEN. De plaatsvervangers der ministers van buitenlandsche zaken in het bijzon der belast met het Duitsche vredesver drag, hebben de verklaringen van Luxemburg en de Oekraine aangehoord en den vertegenwoordigers dier landen nadien eenige vragen gesteld. Ter overdenking MYSTERIE DER GESCHIEDENIS. Als Efraïm sprak, zoo beefde men, hy heeft zich verheven ln Israël; maar hij ls schuldig geworden aan den Baal en ls gestorven. Hosea. De oorzaken van het verval der on derscheiden beschavingen vormen nog altijd een boeiend veld van onderzoek. In onze verbeelding ryzen ze op, de schimmen der wereldrijken, Assyrië, Babylonie, Perzië, het Ryk van Alexan der, van de Romeinen, van Karei de Groote, van Napoleon, van Hitier. En we vragen ons af? Hos komt het toch, dat geen van deze rijken stand hield? Men heeft gesproken van een zekere wetmatigheid in de geschiedenis, die zich door alle tyden heen voltrekt. Op gaan, blinken en verzinken is het the ma van de wereldgeschiedenis. Maar is dit het laatste wat van het verval van wereldstaten kan worden gezegd? Als één der oorzaken, soms ook wel als de oorzaak by uitstek, heeft men gewezen op de economische factor: het zwakke punt van de wereldstaten zou gelegen zyn in de huishouding. Maar veel verklaring biedt dit toch niet. Men kan immers voortgaan en de vraag stellen: Hoe komt het dan, dat het met die huishouding verkeerd liep? Hierop kan niet anders geantwoord worden, dan met een vage verwyzing naar het gebrek aan verstand en in zicht, of ook: aan moreel der verant woordelijke kringen in die verschil lende wereldstaten. Maar daar moet dan ook het einde zijn. Met al zijn verklaringen tast men naar het mysterie der geschiedenis. Over dit mysterie der geschiedenis be doelen de boven afgedrukte woorden ons nader in te lichten. Efraïm is ééi*^ van de stammen, waaruit het volk Israël was samengesteld. Het had zich tot een leidinggevende positie opge werkt. En het liet zich in die positie geducht gelden! Als Efraïm sprak dan beefde men! Dat klinkt niet sympa thiek in onze democratische ooren Maar dan komt het, met yzeren nood wendigheid, tot een moreel en geeste- lyk verval in Efraïm. Deze omhoogstre- vende stam, vergiftigd door den hoog moed, geeft, zich over aan den Baël, aan een afgodendienst, die in het diep ste der zaak een vorm van zelfvergo ding was. En dan komt het einde, de dood. Het is een doorloopende gedachte in de bijbel, dat macht leidt tot hoog moed; hoogmoed ^tot zelfvergoding, en zelfvergoding tot den dood. Niet alleen de profeten, maar ook de historische boeken van de bybel zyn van deze ge dachte vervuld. Alle menscheiyke macht houdt een verzoeking in, en misschien is het ook hierom, dat de Bijbel ons de voorbede op het hart bindt voor allen, die in hoogheid zyn. En aangezien het 's we relds beloop is om voor verzoekingen te bezwyken, moet op het opgaan en het blinken van menschenmachten wel het verzinken volgen. De overdenking van deze waarheid moet ons niet tot weemoed, maar tot uiterste waakzaamheid brengen. Ze is van een buitengewoon actueele betee- kenis ln dezen tyd, nu overal een ge duchte en krampachtige machtsvor ming plaats grijpt. Een machtsvor ming. die tot kern heeft: een hoog moed en aanmatiging, -die men op ver ren afstand al kan waarnemen, en die de kiemen der corruptie in zich draagt. DRASTISCHE ELECTRICÏTEITSBE- ZUINIGING IN ENGELAND. Na een byzondere by eenkomst van het Engelsche kabinet heeft Shinwell, de Engelsche minister van brandstoffen, in het Lagerhuis meegedeeld, dat de regee ring heeft besloten dat de industriëele verbruikers in het gebied van Londen en in het Noord-Oosten. Noord-Westen en midden van Engeland met ingang van Maandag a-s. geen electrlciteitstoe- voer meer zullen krijgen. De particulie ren in deze streken zullen van 9 tot 12 en van 14 tot 16 uur worden afgeslo ten. De oude Oceaanpressie, die enkele da gen geleden langzaam in Oosteiyke richting ongeveer langs de 50ste breedte graad trok, werd in de afgeloopen 36 u. nieuw leven ingeblazen. De kern trok dan ook in diepte toenemend verder en is nu vrijwel stationnair geworden voor de Golf van Biscaye op 475 Noorder breedte en 12.5 Westerlengte met een luchtdrukwaarde van 970 mbar (728 mil limeter) Zware luchtdrukdalingen brei den zich uit over Frankryk, Tegelijkertijd steeg de barometer wederom in Scandinavië, zoodat in ons land de Oostelijke wind weer be langrijk in kracht toenam en een on aangenaam snijdende Oostelijke wind zeer koude lucht uit Duitschland aan voerde. Zoo melden bijna alle Nederlandsche stations hedenmorgen krachtigen wind Om 9 uur werden de volgende tempe raturen gemeten: Vliegveld Twente -14; len Helder 10; Vlissingen 8; de Bil. -12; vliegveld Schiphol —13; vliegveld eindhoven 10; vliegveld Leeuwarden -13; vliegveld Groningen (Eelde) —14; liegveld Zuid-Limburg (Beek) —8; iegveld Gilze-Ryen 11. De Oceaandepressie stuwt, wel een 'inke hoeveelheid warme lucht over Frankrijk naar het Noorden, maar de l strijd tusschen de warme en de koude lucht wordt ditmaal uitgevochten boven Midden Frankryk waar op vele plaat sen regen viel by temperaturen onder nul. In Zuid-Frankryk kwam gistermid dag een krachtige föhn voor waardoor de temperatuur naby Biarritz tydeiyk tot 19 graden Celsius boven nul steeg. Doch inmiddels is de wel is waar aan- gewarmde koude lucht aldaar ook alweer doorgedrongen. In het vorstgebied van Scandinavië, Finland Polen en West-Rusland vriest het nog steeds zeer hard, een vorst van 30 graden Celcius komt algemeen voor. In Middcn-Duitschland daalde de temperatuur ook nog verder en vroor het hedennacht tegen de 20 graden. In Engeland houdt de vorst eveneens aan. hoewel ln mindere mate dan in ons land daar de koude lucht eerst nog over het betrekkeiyk warme Noordzeewater moet stroomen. De temperatuur is er over het algemeen slechts enkele graden :>nder nul. Over Rusland ontstaat een ïleuw machtig hoogedrukgebied. dat het relatieve hoog over Scandinavië ver strekt De luchtdrukverdeeling is dan ook oog steeds niet gunstig voor het ver- Ier doordringen van den dooi naar onze omgeving. Rex Adolphe I >njou weet altijd wel belangstelling te trekken en ook ln „Ge vaarlijke vrienden", een geschiedenis van vyf mannen en een meisje, kunnen lief hebbers van deze filmster hun hart weer ophalen Het ls cc verhaald van mis lukkingen, misdaad, spanning en humor, tot eindelijk een happy end, ondanks alle moeilijkheden, de problemen tot een goed j nde brengt. Casino „Hat gebeurde in Napels'ls een film, welke men uitsluitend zal kun nen waardeeren om den zang van Tino Rossi, die daarin dan ook ruim zijn deel krijgt. De film zalf is een goedkoop nie mendalletje van weinig inhoud en span ning. Lolita, een avonturierster, die als verstekehnge ln Napels aan land komt, maakt daar het hoofd van vele mannen op hol, o.a. ook van den zanger Mario (Tlyo Rossi), die op het punt staat met Arsunta 'te trouwen. Een tijdlang weet deze haar verleidingen te weerstaan tot.... op zijn trouwdag. Lolita gaat er met Mario van door die al spoedig zijn betrekking kwijtraakt en zich nu met de grootste moeite ln het leven weet te houden. Lolita. d.e dit armoedige bestaan al spoedig beu wordt, keert Marlo al IlLrtende den rug toe, waarop ook deze naar Assunta terugkeert. Lldo De Amerikanen zijn dikwijls meesters in het vervaardigen van films, waarvan de v also he sentimentaliteit af-, druipt. Dat ls ook het geval in „Ons werd een zoon geboren". Het betreft hier een geval van echtscheiding en een daaruit voortvloeiend probleem ran den door zijn rader bedorven zoon, die natuurlijk diens party k'est. Hat loopt zóóver, dat hij zich op een schandalige manier op zyn moeder gaat wreken Ten slotte wordt het „eind goed, ai goed", zooals 't tvu eenmaal ln een Amerl kaansche film behoort, ma-ar de bekeering van den zoon komt wel wat laat, om er nog van harte in te kunnen gelooven. Het eenige goede, dat wij van deze film kunnen zeggen ls. dat Muriel Steinbeck op zeer gevoelige wijze de moederrol vervult. Lu vór presenteert deze week de film „Het volk der Zee" waarin de Fransch-e artiste Francolx Rosay ons doet genie ten van haar prachtig spel. Het verhaal speelt zloh af ln de Britsche visohwateren ran Trevannlck, waarin Lanec Florrle de „moeder" van de Bretonsohe vlsschers, ondanks het verbod, zich niet ontziet daar toch te gaan vlsschen. Haar zoon Yam wordt op een dezer tochten door de vijandelijke visschers gevangen geno men en maakt daarby kennis met de doohter van het hoofd van het dorp BIJ de capitulatie van Frankrijk meldit hij zloh en brengt nu met zijn boot solda ten naar Engeland, terwyi zfjn moeder met eenige gezdnnen ook naar het Engel sche dorp vertrekken. De verstandhou ding tusschen beide nationaliteiten laat wel Iets te wenschen over. Een flinke storm brengt hun echter uitkomst, een mijn ls losgeslagen en drijft de haven binnen. Lanec Florrle bemint haar boot en weet met levensgevaar het monster weg te sleepen en zoodoende de visschers- vloot te redden. Als een heldin wordt zy ingeheid en de vliandsohap in vriend schap omgezet. Een prachtige film, die waard ls gezien te worden. Trianon Er zyn van die films, waar aan een groote roep voorafgaat en waarvan de titel, bezetting der hoofdrollen en. de pompeuze aankondigingen met betrekking tot de mlllloenen-versllndende montee ring de hoogste verwachtingen wekken. Niet zelden leidt de aainschouwing van een dergelijke film tot een desillusie. Zoo ls het althans uwen verslaggever vergaan ten opzichte van de film „Caesar en Cleopa tra", waarbij alle factoren aanwezig sche nen om de vertooning tot een overweldi gend succes te maken. Niemand minder dan de groote G. B. Shaw schreef het scenario Gabrlél Pascal voerde de regie, Claude Rains en Vivien Leigh bezetten de titelrollen, kosten nooh moeiten werden gespaard om de plaats van handellng zoo nauwkeurig mogeiyk te imiteeren, de op namen geschiedden volgens het kostbare technicolorprocédé. kortom het succes leek bij voorbaat verzekerd. En toch ls het voor ons gevoel op een teleurstelling ultgeloo- oen! Ongetwijfeld: de kleuropnamen zijn van een wonderiyke schoonheid, maar het spel van de hoofdpersonen vermag ons evenmin te ontroeren als de omlijsting te imponeeren. Het ls alles te plaatjes-achtig, te onecht, waarbij wy ln het byzonder denken aan de opnamen van den brand. Resumeer end eeen film met voortreffe- ïyke technische kwaliteiten, doch die qua speelfilm beneden de verwachtingen blijft. SCHEEPSBERICHTEN. Aldabi, 6/2 van Rlo te Janeiro te Bahla- Backhuysen, 6/2 van Sydney naar Bahrein v.o.; Bantam, 2/2 te Bedi-Bunder en wordt 6/2 te Bombay verwacht; Ittersum. 6/2 van Montevideo naar Rotterdam; Johan de Wltt. AmsterdamBatavia, pass. 6/2 Gibraltar; Kedoe, vermoedelijk 6/2 mid dernacht van Huelva naar Rotterdam; Lely. RotterdamBuenos Aires. pass. 6/2 Madeira; Loppersum 2/2 van Rotterdam te Savona; Mod joker to, RotterdamJava. 6/2 te Penang; Poelau Laut, Vancouver Calcutta, 5/2 van Batavia; Prins Willem van Oranje, JaffaDublin, 6/2 van Gibral tar; Roepat, 5/2 van Melbourne naar Ade laide; Slbajak, JavaRotterdam, 7/2 om 4 uur Kaap Bon gepasseerd; Singkep, BasrahRotterdam. 6/2 van. Marseilles; Utrecht. 4/2 van New Orleans te New York; Zaan. Rotterdam—Huelva. pass. 6/2 Ouessant; Barendrecht. 6/2 van Aruba naar Rotterdam; Bloemfontein AmsterdamWest Indlë, pass 5/2 Dover; Noordam, 7/2 v.m. van New York te Rot terdam; Stad Schiedam, 5/2 van Coosbay naar Portland Or Themisto, 6/2 van Rot terdam naar New Orleans; Van der Velde, 4/2 van Cebu. K.NSiM.: Sana, 5/2 van Tunis naar Malta; Orpheus, 6/2 van Valencia naar Alicante; Rossum. 5/2 van New Port naar St Thomas: Rembrandt 31/1 van Haifa n. Rotterdam; Jupiter. 3/2 te New York; Dalwarnlk. 3/2 te New York; Aspen, 5/2 van Valencia naar Hoek van Holland; Ary Scheffer, 6/2 te Oporto; Lotos. 6/2 van Amsterdam naar Antwerpen; Euterpe. 6/2 te Rotterdam; Marita, 6/2 van Trini dad naar Amsterdam; Van Ostade, 6/2 van Plymouth naar Amsterdam HAL.: Klipfontein6/2 te Marseille. W.A.L.Maaakerk. 5/2 van Dakar naar Freetown My Nederland: Ph. Wouwerman. 4/2 van San Francisco naar Lorenzo Marques; Bengkalis, 5/2 te Los Angelos; Rond©, 4/2 te Port Swettenliam; Talisse. 6/2 Gi braltar gepasseerd; Hugo de Groot. 6/2 to Amsterdam; Roepat, 2/2 te Melbourne.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2