Naar oorlog in Palestina? De vooruitzichten van Oost-Indonesië Sjahrir's zienswijze: Nederlanders en Indonesiërs moeten het eens worden WEERBERICHT De nieuwe bonnen Uitkeering gepensionneerden aanvaard Met een enkel woord 85ste Jaargang DONDERDAG 6 FEBRUARI 1947 No. 2600T] LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 De heer Hamelink vertrouwt op samenwerking VERHOUDING IN- EN UITVOER. De heer M. Hamelink, de pas benoem de Minister van Financiën van Oost" Indonesië, heeft een uiteenzetting ge geven over de financieele en econo mische vooruitzichten voor den staat Oost-Indonesië. Het economisch beeld van den jongen staat wordt, zoo zeide de heer Hame link, beheerscht door de verhouding van in- en uitvoer; het eilandrijk had onder de vroegere normale omstandig heden een uibvoeracc-edent. Er werd meer uitgevoerd dan ingevoerd. En deze omstandigheid is van groote beteekenis voor den opbouw van onzen staat. Op dit oogenblik echter zijn de verhoudin gen niet normaal. Het is een direct ge volg van den oorlog, dat de verhouding tusschen uitvoer en invoer minder gun stig ligt dan destijds. Ook echter zonder al te optimistische verwachtingen te koesteren, acht ik de mogelijkheid groot dat binnen niet al te langen tijd de normale situatie hersteld zal zijn. WAT IS „NORMALE SITUATIE Versta niet onder „normale situatie" rijkdom. Oost-Indonesië is zeker niet een rijk land. Het heeft groote achter stand op elk gebied van sociaal en eco nomisch leven. Die achterstand moet worden ingehaald en dat kost geld- De heer Hamelink sprak als zijn meening uit, dat het oude moet worden, hersteld en dat de achterstand moet worden in gehaald langs een weg van geleidelijke ontwikkeling. Dat alleen achtte hij een goede methode voor een soliede organi satie van den staat. Een snel herstel 1 zou slechts mogelijk zijn, indien het land verplichtingen voor de toekomst op zich zou nemen Dit echter is onge- wenscht. te meer omdat het verleden heeft geleerd, dat in verband met het min of meer eenzijdig karakter van den export van Oost-Indonesië dit land con- juctuur-gevoelig is. Als voorbeeld noem de de heer Hamelink het belangrijkste export-artikel: copra. De heer Hamelink wees erop, dat de export van Oost-Indonesië practisch geheel berust op bevolkingsproductie. Op Java daarentegen werd het export materiaal grootendeels voortgebracht door Westersche grootbedrijven. Dit be- teekent, dat in tegenstelling met Java er geen belangrijk kapitaallinvesteerin- gen noodig zullen zijn om het productie apparaat op gang te krijgen- Voorwaarde is slechts dat men in staat is de eigen producten te ruilen tegen noodzakelijke, uit het buiten land te importeeren, consumptiegoe deren. EEN VEELZEGGENDE FACTOR. De scheepvaart vertraagt het econo misch herstel. De prauwenvloot bestond uit circa 5000 vaartuigen. Hiervan is niet minder dan de helft door direct of indirect oorlogsgeweld verloren gegaan,} terwijl ook de kustvaart welke voor den oorlog op zoo uitnemende wijze door de KPM. werd verzorgd, zwaar heeft geleden. Ge lukkig heeft dit de levendige belangstel ling van de overheid. Vergeleken bij een jaar geleden zijn reeds belangrijke ver- beteringai te constateeren. Het is^en gelukkige omstandigheid, dat de jonge staat bij normale oogsten niet alleen selfsupporting is wat betreft het hoofdvoedsel mais en rijst, maar dat zelfs in belangrijke hoeveelheden kun nen worden uitgevoerd. De rijstschuren van Zuid-Celebes, Bali en Lombok voor zien immers behalve het gebied van w Moeilijkheden in Berlijn. Er zijn merkwaardige verwikkelingen ontstaan rond de voor de maand Fe bruari vastgestelde verkiezingen voor het nieuwe bestuur van den Berlijnschen eenheidsvakbond „Frei Deutsche Ge- werkschatsbund". Het ingrijpen van de geallieerden kommandatura heeft het zeer twijfel achtig gemaakt, of deze met zeer veel spanning tegemoet geziene verkiezingen doorgang zullen kunnen vinden. De kommandatura heeft namelijk geen goedkeuring gehecht aan het door het huidige bondsbestuur opgestelde verkie zingsschema. ook niet nadat de aanvan kelijk voorgestelde procedure op verzoek van de bezettingsautoriteiten in meer democratische zin gewijzigd was- Engeland. Frankrijk en Amerika wil len vrije verkiezingen volgens democra tisch systeem, de Sovjets willen het overlaten aan den bond, d.w.z. het com munistische systeem volgen. WIE VOLGT AMERIKAANSCHE PRESIDENT EVENTUEEL OP? In een brief aan republikeinsche lei ders heeft president Truman opnieuw voorgesteld om den voorzitter van het Huis van Afgevaardigden na den vice- president als opvolger van den president aan te wijzen. Momenteel is de minister- van buitenlandsche zaken na den vice- president de aangewezen man om den president op te volgen. Indien het voor stel van Truman wordt goedgekeurd, zou Joe Martin, republikeinsch voorzitter van het Huis van Afgevaardigden, het eerst in aanmerking komen voor opvol ging Oost-Indonesië ook nog Zuid en Oost Borneo, terwijl er voor den oorlog een belangrijke hoeveelheid mais naar Ja pan werd geëxporteerd. Helaas zullen de misoogsten van het afgeloopen sei zoen de rijstproductie hebben vermin derd. HOE HET WORDEN MOET. De heer Hamelink vatte als volgt sa men, hoe hjj zich de uitvoeringen van zijn taak voorstelt: Een gezond, modern, goed func- tïonneerend administratief apparaat opbouwen, dat straks in de nieuwe federale verhoudingen kan worden ingepast, is een eerste vereisch- te. Wij moeten daarbij streven naar het mogelijke en niet naar hetwen- schelijke en vooral voorkomen dat wjj op een nog armen staat een te kostbaar dak bouwen. Ik ben vol goeden moed, dat dit zal gelukken omdat ik mij van de me dewerking van Indonesiërs en Ne derlanders zeker weet. Betreffende de geldcirculatie gaf de heer Hamelink als zijn uitgesproken meening te kennen, dat een krachtig geleid centraal circulatiewezen conditio sine nua non is, voor de Ver. Staten van Oost-Indonesië. -De Javaschebank heeft daarmede haar sporen verdiend, het oprichten van afzonderlijke circu latiebanken voor de verschillende ne gara's achtte hij funest. Ten slotte deelde de heer Hamelink mede, voorstander te zijn van de ont wikkeling van het particulier initia tief met die restrictie dat gezonde or deningen door de overheid tot nu toe van individu en staat noodig zal zijn. Bierut president van Polen. Bierut, ex-voorzitter van de Poolsche nationale vergadering, is in de wetge vende vergadering met 408 stemmen tot president van de Poolsche republiek ge kozen. Van de 433 stemgerechtigden stemde alleen de boerenpartij van Mi- kolaczjyk blanco. De bekendmaking van het resultaat der stemming werd met algemeen applaus begroet. Alleen de le den van de boerenpartij onthielden zich van bijvalsbetuigingen. De 55-jarige president is in de omge ving van Lublin (Oost-Polen) geboren. Na als leerling-drukker werkzaam te zijn geweest heeft hy zich gewijd aan de belangen van de coöperatieve beweging in Polen. In 1933 werd hij tot 7 jaar ge vangenisstraf veroordeeld wegens com munistische propaganda Daarna begaf hij zich naar de Sovjet-Unie. In 1943 wist hij met vaJsche papieren Polen weer binnen te komen. Bierut heeft in een radio-rede het Poolsche volk aangespoord tot een drachtige samenwerking van alle Polen. De voorloopige Poolsche regeering van Osobka-Morwaski heeft haar ontslag bij den president der republiek ingediend. Deze heeft Cyrankiewicz, secretaris-ge neraal van de socialistische partij, be last met de samenstelling van een nieuwe regeering. Het nieuwe kabinet zal waarschijnlijk Zaterdag tijdens de volgende zitting van het parlement, be- eedigd worden. DE COMMISSIE VAN ONDERZOEK IN GRIEKENLAND. De commissie van onderzoek van de VN. die zich thans te Athene bevindt om een onderzoek in te stellen naar de Grieksche klacht inzake buitenlandsche hulpverleening aan de guerilla-strijders, heeft tijdens een besloten zitting beslo ten Griekenland, Bulgarije, Joego-Slavië en Albanië te verzoeken voorstellen te doen inzake te bezoeken plaatsen. De vredesverdragen met de satellietsta ten van de as, Italië. Roemenië, Bulga rije. Hongarije en Finland, die in Ame rika'werden gedrukt, werden in Moskou geteekend door Molotov om daarna naar Engeland gevlogen te worden. Bevin teekent met een gouden vulpen deze be langrijke verdragen. Thans gaan zij naar Parijs, waar Bidault er zijn hand- teekening onder zal plaatsen. Basis van vertrouwen noodzakelijk! Aan den vooravond van de bespre kingen In het Indonesische parle ment heeft Sjahrir aan een corres pondent van United Press verklaard dat de Nederlanders en Indonesiërs het thans eens zullen dienen te wor den, aangezien anders bij een op laaien van de militaire wrijving de chaos voor de deur staat. De overeenkomst van Linggadjati van 12 October is zeer vaag en in feite slechts een overeenkomst om elkaar te kunnen vinden. De kwestie van de souvereini- teit van de Kroon behoeft aanvulling, doch Sjahrir meende dat de Kroon souverein dient te zijn in de interna tionale betrekkingen met de Indonesi sche regeering. Voor den oorlog waren de Nederlan ders, aldus Sjahrir, zeer bedreven in het scheppen van een minderwaardig heidscomplex bij de Indonesiërs. Zij waren wreed, niet materieel en licha melijk, doch psychologisch. Indonesië wil dit thans niet meer terug. De In donesiërs weten, dat zij de Nederlan ders noodig hebben, zelfs om den levensstandaard op het huidige lage peil te handhaven. Dit weten wij, om dat wij nu een jaar bezig zijn en onze productie slechts 20 procent bedraagt van die der Nederlanders voor den oor log. Ofschoon de toestand de laatste we ken door de militaire botsingen aan zienlijk is achteruit gegaan, meende Sjahrir de Indonesische strijdkrach ten zeker in de hand te hebben, als er maar een basis van vertrouwen is. Momenteel doen de Nederlanders alle moeite, om ieder glimpje opkomend ver- Ongeveer 1.500 Joden te Jeruzalem hebben aanzegging gekregen binnen 48 uur hun woningen, die in een afgeba kende Britsche veiligheidszone liggen, te verlaten, aldus werd 1;e Jeruzalem uit Joocfèche bron vernomen. De Joden, die plaats moeten maken voor politie, troepen en Britsche amb tenaren, hebben klaarblijkelijk geen ar- cier onderdak toegewezen gekregen. In verschillende talen heeft het radio station van de Palestijnsche verzets groep Irgoen Zwai Lioemd een beroep gedaan op de wereld. „Engeland heeft het masker lat-en val len", aldus werd verklaard, „en is thans bezettende mogendheid geworden. Het heeft ons voor de keuze gesteld: cvir- gave of oorlog. Overgeven zullen c ij ons echter niet en wij zijn er zeker van, dat onder het overgroote deel van het Jood- sche volk geen verraders zullen w rnen gevonden". De radio legde er den na druk op. dat de Irgoen tot den laatsten man zal strijden en vroeg de hulp van de andere volken. De Joodsche nationale raad. die een ultimatum der Palestijnsche regeering, AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, tijdelijk krachtige wind tus schen Noord-Oost en Oost. Meest zwaar bewolkt met hier en daar een opklaring. Plaatselijk eenige sneeuw. Matige tot strenge vorst. 7 Februari. Zon op: 8.12 uur; onder: 17.37 uur. Maan op: 20.03 uur; onder: 9.34 uur (12 Febr. L.K.). r Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 5.20 en 17.41 uur. Na lange afwezigheid uit het vaderland arriveeren deze Engelsche troepen in de beste stemming in een Engelsche haven waarbij een beroep wordt gedaan op de Joden om hun medewerking te verlee- nen bij de bestrijding van het terroris me, momenteel bestudeert, zal waar schijnlijk besluiten om geen samenwer king te verleenen. Een desbetreffende resolutie zal binnenkort worden opge steld. De voorzitter heeft verklaard, dat de Joodsche gemeenschap niet als aan brenger wil fungeeren. De voorzitter heeft zelfs een beroep gedaan op de Palestijnsche regeering om haar ultimatum, dat Maandag werd ge steld. te herroepen. Dr. Djamali, minister van Buiten landsche Zaken van Irak en leider van de Iraaksche delegatie op de Londen- sche conferentie over Palestina, heeftin een interview te Londen verklaard, dat de eenige oplossing voor de huidige im passe in Palestina de aanvaarding van het. Arabische plan is, dat democratie en rechtvaardigheid voor allen inhoudt. Volgens Djamali moet de joodsche im migratie onmiddellijk tot staan worden gebracht- Djamali acht het heel goed mogelijk, dat Joden en Arabieren in vriendschappelijke verhouding in Pales- ina samenwonen, .indien het Zionisme zfjn politieke aspiraties laat varen en een cultureel en geestelijk Zionisme wordt. Volgens Djamali vormt de Ame- rikaansche Zionistische beweging den achtergrond van de moeilijkheden, aan gezien aldaar op Zionistische scholen, b.v. te Harlem, terroristenleiders worden opgeleid met medeweten van de regee ring. Zij volgen de methode der Nazi's en Japanneezen, aldus de Iraaksche mi nister. en leeren de techniek van de Amerikanen. HET NAZI-STANDPUNT TEGENOVER KRANKZINNIGEN. Karl Brandt, de vroegere arts van Hitier, heeft tijdens het proces te Neu renberg verklaard, dat Duitschland niet in staat was de kosten der verpleging van 'krankzinnigen te dragen. Voordat besloten werd hen eer dood te brengen, bedroegen de verpleegkosten jaa'lijks 35 millioen mark, voor welk be drag een slagschip kon worden gebouwd. Op uitdrukkelijk bevel van Hi;l x vielen niet Duitsche krankzinnigen buiten de regeling, aldus Brandt. In antwoord op een groot aantal vra gen van den Amerikaansch-m openba ren aanklager zeide Brandt: „Het laten leven van een krankzinnige is in strijd met de menschelijke waardigheid". trouwen in den grond te boren. De Ne derlanders ebschuldigen de Indonesische strijdkrachten van 247 schendingen van de demarcatielijn volgens de wapenstil stands-overeenkomst. doch zij vergeten dat zij zichzelf aan deze lijnen in geen enkel opzicht storen. Sjahrir voorspelde dat de Indonesiërs een rigoureuze politiek van verschroeide aarde zouden doorvoeren, wanneer het tot een open oorlog met de Nederlanders zou kómen- Ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling verklaarde Sjahrir, dat ten aanzien van nationalisatie, belas- tingpolitiek en onderwijs waarschijn lijk in Indonesië dezelfde politiek ge volgd zal worden als thans in Neder land. D e plantages en industrieën echter zullen niet voor nationalisatie in aanmerking komen en hun exploi tatie dient op den ouden voet te worden voortgezet onder de oude eigenaars Sjahrir verklaarde ten slotte te ver trouwen, dat een gezonde basis voor samenwerking teruggevonden zou wor den. De vrede met Duitschland De plaatsvervangers voor Duitschland, die de Russische en Fransche plannen voor de procedure bij de opstelling van het Duitsche verdrag bestudeerden, heb ben levendig gediscussieerd over een de= finitie voor „direct belanghebbende sta ten". De Russische afgevaardigde. Goe- sef, maakte onderscheid tusschen lan den, die aan Duitschland grenzen en be zet waren geweest en landen, die niet aan Duitschland grenzen en bezet waren geweest. Sir William Strang (Gr. Brltt.) vond, dat landen, die uit eigen beweging Duitschland in 1939, zonder af te wachten alvorens' aange vallen te worden, den oorlog hadden verklaard, meer recht zouden kunnen laten gelden om als direct belangheb bend bij de kwestie Duitschland te wor den beschouwd. Het Fransche memo randum inzake de procedure dat het voornaamste thema der besprekingen vormde, beoogt meer aandeel van de kleine geallieerde landen bij het voor bereiden van het Duitsche verdrag, zon der echter het werk van de vier minis ters van buitenlandsche zaken ingewik kelder te maken. In het memorandum wordt o.m. voorgesteld, dat de politieke commissie voor Duitschland de Neder - landsche regeering moet verzoeken een afgevaardigde te benoemen, die het werk van de deskundigen voor de bessudee- ring van de kwestie der Nederlandsch Duitsche grens moet volgen. Heden zullen de plaatsvervangers een etrste ontwerp van het eindi'appo.i: aan de ministers van buitenlandsche zakfn bestudeeren. voor het tjjdvak van 9 t/m 22 Febr. 1947 Elk der volgende bonnen geeft recht op het koopen van: BONKAARTEN KA, KB, KC 701 (strook No. 4) 596 algemeen 750 gram suiker, boter hamstrooisel, of 1500 gram jam, stroop enz. of 750 gram chocolade of suikerwerk; 59^-7 algemeen 1 ei; 598 algemeen 500 gr. sinaasappelen; BONKAARTEN KD. KE 701 (strook No. 4) 603, 604 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel, of 500 gram jam, stroop enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk; 605 algemeen 1 ei; 606 algemeen 1000 gr. sinaasappelen; BONKAARTEN MA, MD 701 (strook No. 4) 594 suiker 250 gram suiker, boter hamstrooisel, enz. of 500 gram stroop, jam enz. of 250 gram cho colade of suikerwerk; TABAKSKAARTEN ENZ. T 69, T 70 2 rantsoenen tabaksarti kelen. V 70 200 gram chocolade en/of suiker werk of 200 gram suiker, boter hamstrooisel. enz of 400 gr. jam, stroop, enz. X 69 2 rantsoenen tabaksartikelen; X 70 100 gram chocolade en/of suiker werk of 100 gram suiker, boter hamstrooisel enz. of 200 gram jam, stroop enz. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 7 Februari worden gebruikt. Op de suikerbonnen is voortaan naar keuze ook chocolade of suikerwerk ver krijgbaar. Op de bonnen voor versnape ringen kan men desgewenscht ook sui ker of jam koopen. De volgende bonaanwijzing voor sui ker en versnaperingen zal op Donder dag 20 Februari plaats vinden. De bonnen voor sinaasappelen moeten uiterlijk op Woensdag 12 Februari as. ingeleverd worden bij een handelaar in groenten en/of fruit. DC-3 vermist Een transport -vliegtuig van de Ame- rikaansche marine, een DC-3, waar-» mede de vliegvelden sedert Dinsdag avond j.l. geen contact meer hebben kunnen krijgen, wordt als vermist op gegeven. Toen het contact met de machine, welke op weg was van Balti more naar Norfolk (Virginia), verbro ken werd, had het vliegtuig nog maar voor een uur vliegens benzine. Men ver onderstelt, dat het toestel tusschen Washington en Norfolk verongelukt is. Er waren 10 personen aan boord. VON PAPEN WIL GEEN DEEL MEER NEMEN AAN ZIJN VERDEDIGING. Franz von Papen, die enkele maanden geleden door het internationale tribu naal te Neurenberg werd vrijgesproken, maar tegen wien thans een zuiverings proces wordt gevoerd, heeft besloten niet meer deel te nemen aan de verdediging, aangezien hij geen mogelijkheid meer ziet om verdere beschuldigingen te weer leggen. Evenals voorbereiding Centraal Economisch Plan. Mevr. FortanierDe Wit (Vrijheid) beheerschte gisteren het parlement al vermocht zij niet de overwinning te behalen. De heer V. d. Brug (Arbeid) uitte zijn verwondering, dat zulk een prach tig amendement ten gunste van de minst-bedeelde pensioentrekkers kwam van den kant der Liberalen. Mevr Fortanier had den munster voorgerekend, dat het meerendeel van de lage pensioenen niet voortsproot uit het gering aantal dienstjaren, doch uit den lagen pensioengrondslag22000 P.T.T.-bestellers hebben na 40 dienst jaren een maximaal pensioen van 1050 gld. 'sjaars; volgens het ontwerp ont vangen die een uitkeering over 1946 van 250 gld.. terwijl het amendement hun 500 gld. wil geven. „Ja", zeide de heer V. d. Brug, „als aanneming van het amendement het ontwerp zelf in gevaar brengt, dan durf ik dat niet op mijn verantwoording te nefien; maar ik wil toch zeggen, dat het amende- BINNENLAND. Te Rabaiul op Nieuw-G-uinea zijn vijf Japanners opgehangen wegens moor_ den. die zij tijdens den oorlog m het Zuidwestelijk deel van den Grooten Oce aan hebben gepleegd De executie werd door Australiërs uitgevoerd. Van 7 tot 22 Mei 1047 wordt in het RAI-gebouw te Amsterdam onder den titel „U en WIJ" een tentoonstelling ge houden van alles, wat betrekking heeft op het kruldenlersvak De waarde van den uitvoer uit Ne der landsch-Indië in October bedroeg oa 17V2 millioen gulden, met een gewicht van 44.000 ten bruto De September, cijfers waren resp 23 millioen gulden en 55.000 ton bruto. Dezer dagen is opgericht een ver- eenlgln^ „Vrienden van Zwitserland", wel ke zich ten doel stelt, de cultureele be trekkingen tusschen Nederland en Zwit serland te bevorderen. Het secretariaat is gevestigd Nieuwe Plein 54, Arnhem. Gisteren is per K.L.M.-Skymaster van Schiphol naar Batavia vertrokken de generaal-majoor der mariniers M. R Bruyne, commandant der A-divisie in Oost-Java die na besprekingen:, met de regeering te hebben gevoerd, weer naar zijn standplaats terug gaat, Per K.L.M. vertrokken naar de Ver. Staten de heeren mr J. J. Oyevaar, dlr.. generaal van de Scheepvaart en A. S. de Bats, hoofdinspecteur van de soheepvaart. De heer Oyevaar zal ons land vertegen woordigen op de conferentie van de ver- keerscommissie der U.N.O. De president van Oost-Indonesië, de heer TJokorde Gde Rake Soekawatd, zal Zondagochtend as om 10.45 uur met zijn echtgenoote en kinderen uit PaTlj6 op Schiphol arriveeren. In het Algemeen Ziekenhuis te Doe- tinehem is overleden de heer C. Misset, directeur der Uitgevers Maatschappij „C. Misset" N.V. aldaar. De Fransche leden van de gemengde commissie ter uitvoering van het Neder- landsch-Fransen cultureel accoord zullen hedenavond ln ons land arriveeren. Mor.' gen zal de minister van O., K. en W., dr. Jos. J. Glelen. de commissie inssballeeren. Nu de Technische Hoogeschool te Delft wegens gebrek aan kolen gesloten ls. heeft de beheerder der Nederlandsche steenkolenmijnen voor de studenten de gelegenheid geopend, om, zoolang de col leges gestaakt ziln, ondergronds in de mijnen te gaan werken. Gisteravond ls het Zweedsche s.s. „Wandia" de sluizen van IJmuiden bin nengekomen met aan boord de 17 opva renden van het Iersche s.s. „Osslan", dat bil Terschelling op een mijn geloo- pen en gezonken is. Een K.L.M. vliegtuig met 8 Cana- deesche/ piloten aan boord *s uit New York vértrokken naar Schiphol. ZU zullen op het vliegveld Schlohol door een in structeur voor de KLM worden opge leid. BUITENLAND Van 1 December tot 31 Januari zijn te Berlijn. 76 personen van kou omge komen. Bijna .24.000 personen ondergin gen een behandeling voor bevroren lede maten. Van de 95.000 Joden, die in 1938 in Berlijn woonden, wonen er nog slechts 7000. 1600 leefden tijdens het nazi-regime ondergronds. 1400 keerden terug uit con centratiekampen. De commissie voor de rechten van den mensch heeft besloten, een besluit Inzake de eventueele afdoening van de voorgestelde wet voor de rechten van den mensch tot de volgende zitting, die waarschijnlijk in Juni gehouden zal wor den, op te schorten. Pierre Tanguy-Prigent, Fransch mi nister van landbouw, ls per vliegtuig naar Washington vertrokken om te onderhan delen over den aankoop van tarwe en andere granen. Een 75-jarige Duitscne en haar dochter zijn te Flensburg veroordeeld tot een maand verblijf ln een kamp voor uitgeweken personen om de toestanden aldaar zelf aan den lijve te ondervinden. Belden haddën een gezin van vijf refu gié 's, dat bij hen was ondergebracht, niet in de gelegenheid gesteld om te koken. De Keulsohe Messe heeft mede- eeld. dat de eerste na-oorlogsche Messe Keulen zal worden gehouden ln den herfst van dit Jaar. Sinds enkele maanden worden ln Praag voorbereidingen getroffen voor een wetenschappelijke expeditie, die ln het begin van den zomer, van Kopenhagen uit. naar Groenland en de nabij gelegen gebieden zal vertrekken Doel ls het ver zamelen van gegevens, die het verband tusschen de huidige plantengroei op Groenland en de ijscjjdflora van Europa kunnen verduidelijken. gede< in K In den Oranje Vrijstaat is op 1465 meter onder den grond een goudader ont dekt, die op één na de">ljk5te in de ge schiedenis is en naar schatting 2700 gram goud per ton zal opleveren. De mijnwerkers te Essen, die sinds verleden week verschillende stakingsac ties hebben ondernomen, zijn gisteren weer aan het werk gegaan, nadat scheeps ladingen meel ln de stad waren aange komen. Het Britsche militaire bestuur ln Duitschland heeft het groote Siemens- concern te Berlijn, dat electrlsche appa raten maakt overgenomen op grond van artikel 52 van de wet op de bezetting Een overeenkomst betreffende han del tusschen TsJ echo-Slowakije en de Anglo-Amerikaansche zone van Duitsch land ls tot stand gekomen na een drie- daagsche bespreking tusschen vertegen woordigers van Tsjecho-Slowakije en Amerika en Engeland. Te Belgrado ls het proces begonnen tegen kolonel-generaal Alexander von Loehr, voormalig Duitsoh opperbevelheb ber in Zuid -Oost-Europa, die er van wordt beschuldigd het bevel te hebben gege ven tot het bombardeeren van de open stad Belgrado, waarbij meer dan 20.000 menschen om het leven kwamen. Zeven andere Duitsche generaals, beschuldigd van het bedrijven van oorlogsmisdaden, worden te gelijk met hem berecht. Een 20-JarIge Duitscher heeft zich bij de politie van Muenchen aangegeven en bekend, dat hil medeplichtig was aan den bomaanslag nabil het bureau vandr. Sachs, den president van het zuiverings gerechtshof, dat Von Papen berecht. Hij is gearresteerd en naar Neurenberg over. gebracht. ment mijn volle instemming heeft". De heer Beel verzekerde, dat hij by aanneming, van het amendement, het heele ontwerp zou terugnemen. Tegen dit zware geschut kon mevr. Fortanier niet op. Of liever zy wel; want zy persisteerde by haar voor stel; doch de sprekers namens K.VP. en Arbeid haalden spytlg bakzeil „Ik kan nirt anders dan het amendement aantrekkeiyk noemen", aldus de heer v. Vliet; „het zou my en myn politie ke vrienden aangenaam zyn geweest, als de minister het niet onaannemeiyk had verklaard. Nu echter kan ik geen vryheld vinden het te steunen en moet tegen het amendement stemmen". In geiyken geest sprak nogmaals de heer v. d. Brug. Het voorstel van mevr. Fortanier werd toen verworpen met 15 tegen 45 st. en het Regeeringsontwerp werd z.hst. aangenomen. Zoodat derhalve, buiten de gister vermelde toezeggin gen over nader beraad in enkele ge vallen en over een gunstiger rege ling voor 1947 aan pensioentrekken- den tot 2000 gid. per jaar een uit- keering-ineens over 1945 en 1946 zal worden gedaan van resp. 25 van het jaariyksch pensioenbedrag. Vervolgens hielden sprekers namens alle fracties theoretische en principi- eele beschouwingen over bedrijfsleven en regeeringsbemoeiing naar aanlei ding van het wetsontwerp tot voorbe reiding van de vaststelling van een Centraal Planbureau dat er al is, en volgens vele leden reeds nuttig werk verricht en van een Centrale Plan commissie, waarin het bedryfsleven behooriyk vertegenwoordigd zal wezen. De heer Nederhorst (Arbeid) noem de het ontwerp een myipaal in de ge schiedenis van de economische weten schap in Nederland, waarmede minis ter Huysmans zich vereeniffde. De be windsman legde er den nadruk op, dat niet wordt vooruitgeloopen op het toekomstig regeeringsbeleid *ten aan zien van de overheidsbemoeiing met het bedryfsleven. Hy zelf is trouwens tegen étatisme en staatssocialisme. De bedoeling is slechts, der Regeering een zuiver adviseerend, technisch-weten- schappeiyk apparaat ter beschikking te stellen tot hulp bij haar sociaal, economisch en financieel beleid. Een amendement-Kortenhorst tot invoe ging in den considerans van de zin snede: „in afwachting van een nadere regeling na de totstandkoming van de Publiekrechteiyke Bedrijfsorganisatie reeds thans" werd den minister over genomen. Het ontwerp ging er toen z.h.st. door. De vergadering werd tot vandaag verdaagd.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1