UI Uit den Leidschen Raad De chaos in Griekenland PANDA EN DE MEESTER-DIEF ROUWDIENST VOOR GRACE MOORE TE PARIJS. Een eenvoudige plechtigheid. Tn de Amerikaansche kerk te Parijs Ss een rouwdienst gehouden voor de Amerikaansche zangeres, Grace Moore. Aanwezig waren Jefferson Caffery, de Amerikaansche gezant, met zijn echt- genoote, de ambassadeurs van Enge land, Nederland en Canada en de ge zant van Denemarken. In het schip van de kerk had zich een groot aantal belangstellenden ver zameld, o.w. talrijke vertegenwoordi gers uit kunstenaarskringen. Onder de aanwezige familieleden merkte men Perrera, den echtgenoot van Grace Moore en haar broer op. De kist was met rozen, lelies, anjelieren en prachtige kransen bedekt. Op wensch van de familie werd de plech tigheid zeer eenvoudig gehouden. Het stoffelijk overschot is in den grafkel der bijgezet, van waar het later naar de V. S. zal worden overgebracht. CONGRES 'EENHEIDS VAKCENTRALE. Rede van den heer BlokzUL. In de groote zaal van Bellevue te 'Amsterdam werd gisteravond het eer ste landelijke congres van de Een heids Vakcentrale (E.V.C.) geopend. Ter inleiding van deze vljfdaagsche bijeenkomst hield de voorzitter, de heer Berend Blokzijl, een zeer uitvoe rige rede, waarin hij in hoofdzaak tot de navolgende conclusies kwam: le. Onvoorwaardelijke verhooging van de arbeidsproductiviteit ten einde naast leniging van de nooden van de Neclclandsche arbeidersklasse, te ont komen aan de macht en Invloed van Wallstreet. d.w.z. de Amerikaansche geldmagnaten. 2e. Loonsverhooglng en strijd tegen de duurte. 3e Democratiseering van het bedrijfs leven. mede -ter versteviging van de politieke democratie. 4e. Nationalisatie van sleutelindu strieën. 5e. Op grondslag van het. onderha vige fusierapport een zoo spoedig mo gelijke eenheid met het N.V.V. 6e. Strijd voor de vrijheid der door fascisme geknechte volken in het ka der van het wereldvakverbond. 7e. In samenwerking met alle vrij heidslievende Nederlanders het geven van een zoo groot mogelijke bijdrage tot de vrijheid van Indonesië en strijd tegen degenen, die als reactionairen de koloniale verhoudingen willen hand haven. HET WEGVERKEER NOORD-ZUID NEDERLAND. In verband met het kolenvervoer per vrachtauto wijst de Vakgroep Goede renvervoer den chauffeurs er op. dat alle verkeer van Noord naar Zuid-Ne derland moet rijden, of via Arnhem— Nijmegen, of via den Moerdijk. De an dere Noord-Zuid-verbindingen zijn uit gevallen. WIJZIGINGEN IN PORTUGEESCH KABINET. Ingrijpende wijzigingen zijn aan ge bracht in de Partugeesche regeering, waarbij 14 ministers en onderstaats- semretarissen betrokken zijn. José Caeiro da Mata. minister van Onder wijs. neemt het ministerie van buiten- landsche zaken, dat tot dusverre door dr. Salazar, den eersten minister, werd waargenomen, over. Vier officieren, een marine-officier en vele nieuwelingen zijn in het nieuwe kabinet, dat heden wordt beëedigd. op genomen. Slechts 6 leden van de oude regeering zijn bij de kabinetswijziging gehandhaafd. Het nieuwe kabinet telt 20 ministers. AMEP-*'" **,0CHE PLANNEN VOOR DE DUITSCHE JEUGD. In Washington wordt bekend ge maakt. dat generaal McNarney, de Amerikaansche vertegenwoordiger in den geallieerden bestuursraad te Ber lijn, pogingen in het werk stelt om een uniform-program voor opvoeding van de Duitsche jeugd in de vier zo nes van Duitschland door te voeren. Amerikaansche autoriteiten verklaren, dat de volgende maatregelen genomen moeten worden ter bevordering van de politieke en moreele re-oriëntatie van de Duitsche jeugd naar democratie en vrede: l).v De vorming van Jeugdgroepee- ringen, die vry zijn van nazistische en militaristische tendenzen; 2). Cultu- reele leiding; 3). De Jeugd moet bewo gen worden omvrijwillig aan gemeen schappelijke werkprojecten deel te ne men; 4). De systematische scholing van jeugdleiders en bestudeering van speciale maatregelen; (geen straf maatregelen) voor opvoeding van de jeugd, den bezettingstroepen vijandig gezind; 5). Het bevorderen van de toe nadering tusschen de Duitsche jeugd en die van andere landen. In de Ame rikaansche zone zal het bovengenoem de onmiddellijk toegepast worden, al dus wordt verklaard. Ingezonden Mededeeling Teo Oranje-marmelade Teo Grapefruittmarmelade T A M 1 N I fl U Ei/st-Overbetuwe MINDER VERKEERSONGEVALLEN DAN IN 1938. Maar gevolgen veel ernstiger. Volgens de voorloopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek hebben in 1946 26.546 verkeersongeval len op den openbaren weg plaats ge had. Dit is aanmerkelijk minder dan in het laatste normale jaar vóór den oorlog. In 1938 bedroeg het aantal on gevallen n.l. 46.664. De gevolgen waren in 1946 echter veel ernstiger. 1.157 personen werden gedood, terwijl er 6.396 ernstig gewond werden. De overeenkomstige cijfers voor 1938 bedroegen 780 resp. 4.482. Het aantal licht gewonden was in 1946 belangrijk lager t.w .5.115 tegen 10.938 in 1938. Uitsluitend materieele schade ontstond in 1946 resp. 198 ten gevolge van 15.971 resp. 31.992 ver keersongevallen. WANNEER DE DRANK IS IN DEN MAN Vechtersbazen in Enschede. In Enschedé hebben zich vechtpar tijen voorgedaan, waartegen de politie moest optreden. Speciaal café's in de binnenstad waren het tooneel van ru zies, ontstaan doordat bezoekers onder den invloed van sterken drank ver keerden. In „Ons Huls" werd 'n politie agent. met 'n stoel bewusteloos gesla gen, waarna 5 groote spiegelruiten van het café werden vernield. Ook ontstond een vechtpartij in een ander café, waar van de eigenaar werd geslagen. Een aantal dronken personen trachtte het R.K. ziekenhuis binnen te dringen, doch dit kon worden verhinderd. KUNSTMEST VOOR PARTICULIEREN. In de maand Februari zal even als het vorig jaar aan particulieren, die minder dan 10 are cultuurgrond in gebruik hebben voor de teelt van voe dingsgewassen een bescheiden hoeveel heid kunstmeststoffen bonloos ter beschikking gesteld kunnen worden. De detaillisten dienen de hun voor dit doel verstrekte toewijzing zoo goed mo gelijk onder him afnemers te verdee- len naar rato van de in gebruik zijnde oppervlakte grond. Belanghebbenden, d.w.z. zij, die een particulieren tuin hebben, dienen zich zoo spoedig mogelijk bij hun hande laar te laten inschrijven. Volkstuin complexen vallen buiten deze regeling. VERDRAG TER VOORKOMING DUBBELE BELASTING. Tusschen Britten en Nederlanders. Tegen het einde van Februari zullen tusschen Britsche en Nederlandsche vertegenwoordigers besprekingen wor den gevoerd over het sluiten van een verdrag ter voorkoming van dubbele belasting. Aan hen. die in verband met het sluiten van zulk een verdrag wen- schen kenbaar willen maken, wordt aangeraden zulks ten spoedigste en ge motiveerd te doen aan de afd. Directe Belastingen van het ministerie van Financiën. Het is uiteraard niet noo- dig, te schrijven over dingen welke be kend z\jn bfj elkeen, die met het En- gelsche belastingstelsel eenigermate vertrouwd is. De heer F. Verstegen gemeente-ontvanger (Vervolg van gisteren) De heer Riedel (P. v. d. A.) steunt het pleidooi van zijn fractie-voorzitter in zake den heer Everstijn, den nadruk leggend op de illegale verdiensten van dezen candidaat. De heer v. Weizen (Comm.) oordeelt het passeeren van den heer Everstijn (zelfs bij de oproepingen!) minstens pijnlijk al'erkent hij eerlijk, dat de heer Verstegen ook illegale verdienste heeft en in het meest benarde jaar den heer Everstijn heeft bijgestaan. De heer Lombert (Kath. Vis teleur gesteld, dat men het college niet toe juicht, een Leidenaar de voorkeur te hebben gegeven. Voor hem geldt ech ter als No. één de bekwaamheid, niet de illegaliteit en dan staan zoowel de heeren Verstegen en Sommeling z.i. verre bovenaan. Hij kiest den laatste. De heer Knetsch (A.-R.) oordeelt, dat na 5 Mei alleen mag gelden het Neder landerschap, niet meer de illegaliteit, zoodat het slechts gaat om bekwaam heid. Wethouder v. d. Kwaak zal over de personen niet in het openbaar spreken. Hy schetste wat van een gemeente-ont vanger moet worden geëischt. Van de 48 candidaten zijn er 7 opgeroepen en het college is tot de bekende aanbeve ling gekomen, die geheel gedekt wordt door het verificatie-bureau. Bekwaamheid stelt ook spr. boven de illegaliteit. De voorzitter wijst er op, hoe het col lege z.i. de besten heeft voorgedragen voor het ambt van gemeente-ontvanger, dat bijzondere kwaliteiten elscht. De illegaliteit stelt z.i. zelf geen prijs op een belooning, vooral niet, waar de bekwaamheid domineert. Hierna gaat men over tot een zitting met gesloten deuren. Na heropening legt de heer Perquin een verklaring af, dat ten einde ver splintering bij de stemming te voorko men, zijn fractie de candldatuur-Som meling los laat en op een ander zal stemmen. De heer v. Dyk handhaaft zyn aan beveling van den heer Everstijn. Uitgebracht worden op den heer Ever- styn 11 stemmen,op den heer Verstegen 22 stemmen, op den heer Meyer Drees 2 stemmen. Gekozen is dus de heer F. Verstegen. BENOEMINGEN. Als lid van de commissie voor sociale zaken wordt gekozen de heer v. Oyen, tot hoofd van de school voor buitenge woon L. O. aan het gesticht „Voor- geest" de heer M. Israel alhier, tot hoofd van de Bewaarschool aan het Elisabethhof mej. H. Teljeur, te Haar lem, tot lid der Zuidercommissie tot Wering van Schoolverzuim mevr. J. L. BodenstafVin zyp, tot tydelijk lee- raar aan de H.B.S. (H. Rijndijk) de heer B. M. Noach. AGENDA VLOT AFGEWERKT. Hierna werd de geheele verdere agen da, door ons reeds in het kort vermeld, zli.st. verder afgewerkt. Bij enkele pun ten werden nog eenige opmerkingen ge maakt. Op enkele daarvan zullen wij nader ingaan. De heer v. Dijk (K. V.) doet bij het voorstel om te vragen de Boommarkt- school te mogen handhaven eenige vra gen. om nader ingelicht te worden over de wenscheiykheid daarvan Dit waar wy in abnormale omstandigheden leven. Wethouder v. Schaik geeft dan een nadere uiteenzetting, ter verdediging van het voorstel, dat daarop wordt aan vaard. By het voorstel om drie o. 1. scholen om te zetten in opleidingsscholen voor U.L.O. wil de heer Wilmer (K. V.) al gaat hy daarmee accoord, op een groot belang van het onderwijs wijzen. Is de voorliefde voor dit onderwijs op haar plaats? Spr. twyfelt daaraan vóór ge vallen, waar geen redeiyke verwachting van slagen aanwezig is. Is het niet be ter aandacht te besteden aan het 7de en 8ste leerjaar? Ook voor de onderwü- zers ligt daar een dankbaar terrein braak, een voorbereiding voor het leven! De heer v. Dyk (P. v. d. A.) betreurt met den heer Wilmer, dat vele kinderen, die er feitelijk niet hooren, naar oplei dingsscholen gaan, maar om te slagen in dit opzicht, zou het niveau der eind- onderwijsscholen veel hooger moeten worden opgevoerd. Wethouder v. Schaik zegt. dat dit voorstel alleen rekening houdt met het geen noodig is, zonder meer: De drang naar deze scholen bestaat nu eenmaal. Principieel kan spr. overigens met den heer Wilmer meegaan. Ook hy oordeelt het 7de en 8ste leer jaar van uitzonderlijk belang en dit vraagstuk zal geheel onder de loupe ko men. Conform wordt dan besloten. Bij de aanvraag van gelden voor het maken van een klapper op het bevol kingsregister van 18541861 voor het oud-archief vraagt de heer Lombert of dit nu wel noodzakeiyk is. De heer v. Dyk (P. v. d. A.) verdedigt het voor stel warm, evenals de heer Knol. De heer Vos vraagt of er nog meer klap pers ontbreken. Dat zou een dure ge schiedenis worden. De voorzitter zegt, dat dit niet het geval is. Het voorstel wordt daarop aangenomen. Het voorstel tot toekenning van een bijdrage aan de Ver. Koninginnedag moet met een paar duizend gulden wor den verhoogd, gezien de traktatie der schoolkinderen. De heer Van Dyk (K. V.) zou liever willen, dat deze feestvieringen geheel spontaan werden betaald, waarby de andere heer Van Dyk (P. v. d. A.) zich aansluit. Na verdediging door den voor zitter wordt het voorstel goedgekeurd. By het voorstel de boekwinkels op Dinsdagmiddag te doen sluiten, wystde heer Frohwein er op, dat de tweede oud ste zaken, v. Doesburg en Templum Sa- lamonis niet zyn gekend. Kunnen zij niet worden uitgeschakeld? De heer Van Dyk (K. V.) vraagt aandacht voor de idea alle winkelslui tingen te coördineeren. De voorzitter zet uiteen, dat uitzon deringen niet kunnen worden toegelaten en dat het laatste niet zoo eenvoudig is. VERTREK JOHAN VAN OLDENBARNEYELDT. Wie aan boord zijn. Morgen zal het uitgestelde vertrek van de Johan van Oldenbarneveldt plaats hebben. Het schip heeft de vol gende onderdeelen van de Koninkiyke Landmacht aan boord: IV—8 R. I., IV—10 R. I., IV—11 R. I., de tweede en derde sectie veldbat- teryen, een detachement tandartsenen een afdeeling „Indische vorming". Voorts zal ook een detachement ma riniers deze reis meemaken. De Johan van Oldenbarneveldt vaart af van de Sumatrakade te Amsterdam. KNOEIERS MET KOLENBONNEN. Klanten raakten spaarcentjes kwijt. Rechercheurs van de economische re cherche oefenen sinds eenigen tyd scherpe controle uit op de aflevering van kolen. Deze controle heeft geleid tot de ontdekking van een knoeierij op groote schaal, gepleegd dooi* de gebr. O. te Rotterdam. Deze hadden vele klantjes uit de armere buurten gelokt met een z.g, .spaarsysteem". Wekeiyks konden zy een kleinigheid sparen, wat tot voordeel zou hebben, dat de kolen al betaald waren als ze gebracht wer den. De kolenbonnen moesten natuur lijk te voren worden ingeleverd. Een groot deel van de spaargelden bleek door de gebr. O. verdonkeremaand te zy'n en de meeste bonnen hadden een andere bestemming gekregen. Menschen met kleine inkomens zyn op deze wyze de dupe geworden. Het Rykskolenbureau heeft echter de helpende hand geboden en honderden van deze menschen desondanks niet zonder kolen laten zitten. Hun spaar centjes zyn zy echter kwijt! Er is gelukkig snel recht gedaan. De gebr. O. zijn reeds voer hun wandaden veroordeeld tot een jaar en drie maan den gevangenisstraf. Hun bedryfsver- gunning werd ingetrokken. DE STERKTE DER MARINE. Aan de Memorie van Antwoord van den minister van Marine ontleenenwy: dat het naar de meening van den mi nister onjuist is te gewagen van een tegenstelling tusschen de begrooting van het Departement van O. K. en w. en die van de militaire departementen. Ernstig wordt gewaarschuwd tegen een strooming, als die, welke in de decennia vóór 1940 op den voorgrond trad en welke zich tegen alle mili taire uitgaven verzette. Dit heeft voor het Koninkrijk in den afgeloo- pen oorlog rampzalige" gevolgen ge had en was oorzaak dat het perso neel der Kon. Marine onnoodig zwa re offers heeft moeten brengen. Op 1 Januari 1947 bedroeg de totale sterkte der Koninkiyke Marine 28.833 man. waarvan 2.225 officieren en 26.608 schepelingen. Hiervan behooren 313 officieren en 8.798 schepelingen tot het korps mariniers. Door gedeeltelijke demobilisatie wordt verwacht, dat de sterkte reeds in 1947 aanzienlijk zal terugloopen. GEN. SPOOR VOLGENDE WEEK NAAR INDIK. Luit. gen. S. H. Spoor is voornemens in het begin van de volgende week met zyn gezelschap naar Batavia terug te keeren. De heer Frohwein (P. v. d. V.) stalt voor het voorstel tot aankoop van 2 ambulance-auto's aan te houden en eerst overleg met de firma De Jong te plegen. De 2de auto is zi. ook niet noodzakeiyk. De heer Key (P. v. d. A.) oordeelt beide auto's noodig. De 2<ie is ge- wenscht voor besmetteiyke zieken en het is veel beter, dat dit in handen van den Geneesk. Dienst is. Wethouder Menken oordeelt dit voor stel noodzakeiyk. Bovendien: het. is 2 of geen; beide wagens zün bovendien noodig. Tot dusver zün de verhoudin gen met de uitvoerende firma ook verre van aangenaam geweest. Het voorstel wordt zJi.st. aanvaard. Wanneer de hondenbelasting-verhoo- ging aan de orde komt, zegt de heer Hendriks (C.-H.) dat hij bezwaar heeft tegen iedere hondenbelasting. Zou men willen beginnen bij een inkomen van f.3750, dan zou hij mee kunnen gaan. Hij wil geacht worden te hebben tegen gestemd. De heer Lombert steunt den heer Hen driks. Wethouder v. d. Kwaak zegt, dat dit voorstel feitelijk een Haagsch recept is. Een weistandsgrens gaat niet; deze blijft willekeurig. By het voorstel tot intrekken van het raadsbesluit van 18 Nov. 1940 betref fend een transactie met het Leger des Heils (o.a. volkslogement etc.) pleit de heer Van Dyk (K. V.) voor behoud der Kweekschool voor volkslogement of als passantenhuls. Wethouder Menken zegt, dat de be doeling is wel degeiyk zoo Iets te doen biyven. Na een weinig beteekenende rond vraag ruim hólf zeven sluiting. SCHEEPS VERBINGEN. Aldabl, Buenos AiresRotterdam, 31/1 van Montevideo; Algenlb, Rotterdam Buenos Aires, passeerde 31/1 Madeira; Alphard, 2/1 ran Antwerpen naar Zuid» Amerika; Backhuyzen, 31/1 van Abadan te Sydney; Duivendljk, VancouverRot terdam. 31/1 te New Westminster; Eem- <üjk. SingaporeNew York, 31/1 van Aden; Hilversum, 2/1 van San Francisco do Sul te Rio Grande; Ittersum, Buenos AiresRotterdam, 2/2 te Montevideo; Jobshaven, 31/1 van Rotterdam te Car diff; Kllpfonteln, AmsterdamTafelbaai, 30/1 te Genua; Limburg. BeiraBatavia, 31/1 van Mombassa; Medon (charter), 30/1 van Amsterdam te Glasgow; Mlrza, 31/1 van Sydney te Fremantle; Prins Willem IV. 2/2 van Amsterdam te Rot terdam; Roepat. 31/1 van Sydney naar Rotterdam; Stad Arnhem, 1/2 van IJmui- den te Rotterdam; Stad Maassluis, 1/2 van de Zuid Pacific te Antwerpen; Straat Soenda, SingaporeRio de Janeiro, 31/1 te Durban; Zeeman, 1/2 van Rotterdam naar New Orleans K.N.SM, Stuyvesant.kl/2 van Trini dad naar Porta Delgada; Arnhem, 2/2 van Paramaribo naar Fay al; Nada, 1/2 van Ouracao naar Paramaribo; Delft. 1/2 van Cristobal naar Baranqullla; Theseus, 2/2 te Antwerpen; Oksywle, 1/2 te Antwer pen; Iris, 2/2 te Antwerpen; Fana, 2/2 te Tunis; Dundee. 31/1 Gibraltar gepas seerd; Ariadne, 1/2 van Alexandrlè naar Jaffa; Helder, 2/2 van Algiers naar Oran; Aruba. 1/2 te Amsterdam; Orestes. 2/2 te Amsterdam; Luna, 30/1 te New lork Holland—Afrika Lijn Govert FMnck, 1/2 van Port Said naar Genua; Tri cape, 1/2 te Beira. Vinke en Co. Farmsum, 3/2 Kaap Finlsterre gepasseerd. Mij. Nederland Johan de Witt, 1/2 van Amsterdam naar Batavia; Tallsse, 1/2 van Amsterdam naar Batavia; Tab in te, 1/2 van Port S3 ld naar Amsterdam. K.H.L. Eemland, uitreis, 1/2 van Santos naar Rllo 'de Janeiro; Waterland, thuisreis. 1/2 van Montevideo naar Am sterdam; Oosterbeek wordt hedenavond te Umulden verwacht; Sail&nd, 6/2 's morgens te IJmulden verwacht. Terreur en burgeroorlog. n. (Van een bü'zonderen medewerker). Volgens betrouwbare en objectieve berichten, welke ons uit Athene bereik ten, zyn de toestanden in Griekenland van dien aard, dat men nauwelijks nog van „democratie" kan spreken. Bijvoorbeeld bestaat er officieel een vrye, ongecensureerde pers, maar al mogen republikeinsche bladen versclüj- nen, de monarchistische organisaties ma ken er op groote schaal jacht op en ver branden de bladen, waar zy deze te pak ken kunnen krijgen. Dergeiyke „acties" worden oogluikend door de officieele in stanties toegestaan, erger nog, zy wor den openbaarlijk gesteund, omdat tal van staatsambtenaren zelf lid van der- gelyke organisaties zyn. In Athene, zoo vernemen wü, doet er een ambtenaar verstandig aan, zijn republikeinsche krant by gesloten deuren en ramen te lezen om niet uit zün functie ontslagen te worden. In de openbare plantsoenen worden burgers, die by het lezen van re publikeinsche bladen worden aangetrof fen, door monarchisten overvallen en zwaar mishandeld. Nog erger is er de provinciale pers aan toe: de drukpersen van deze in den regel communistisch georiënteerde bladen zyn door leden van monarchistische organisaties voor het meerendeel onbruikbaar gemaakt of ge heel vernield! Wel is waar is den Grieken vrijheid van meeningsuiting geoorloofd, maar als DANKBETUIGING VAN H.M. DE KONINGIN AAN DE CHINEEZEN. Gistermiddag heeft dr. Van Mook in een schrijven aan de Chineesche ver- eeniging ,Foek Hsing She" (een Chi neesche vereeniging, welke in bezet- tingstyd ondergrondsch werk verricht te) de dank van de Koningin voor de zen arbeid overgebracht. In tegenwoordigheid van den Chi- neeschen consul-generaal. Tsiang Chia Toeng. en van verschillende Neder landsche autoriteiten en vertegenwoor digers van de Chineesche gemeenschap hield dr. Van Mook na voorlezing van den betreffenden brief een toespraak in de Indonesische taal. waarin hy aankondigde, dat de reegeerlng had be sloten een bedrag van 100.000 gulden ter beschikking te stellen van het Chi neesche Roode Kruis voor de leniging van bijzondere nooden. In het schryven van H.M, de Ko ningin wordt groote waardeering uit- gespuroken voor de aangenomen hou ding van de leden der vereeniging in den stryd tegen den gemecnschappe- ïyken vijand, welke getuigd heeft van grootcn moed en onverschrokkenheid De verwachting wordt er in uitge sproken, dat de vereeniging ook in de toekomst zal samenwerken met de Ne- derlandsch-Indonesische regeering voor den opbouw van Indonesië. FEUILLETON. Roman door Winston Graham. 38) Hij knikte, maar scheen niet heelemaal overtuigd. Natuuriyk, maar in dezen oorlog was alles zoo verward. Vroeger wist je tenminste precies wat vrienden en vijanden waren. En je kon ze toch maar niet omdraaien en verwisselen als een schoon servet? En dat moest één generatie nu al tweemaal beleven, signore? Ik weet het niet Na het ontbyt wandelde lk naar den Dom en ging naar binnen om de prachtige ramen te bekyken. In een der zybanken werd juist de mis gele zen en een oogenblik zal ik daar in het halfdonker om den luister en de plech tigheid aan het verlichte altaar te aanschouwen. Onderwyl kwam een priester met tonsuur, in een bruine soutane en met sandalen aan, langs de aanwezigen om geld in te zamelen voor het onderhoud van de kathedraal. Ik verliet de kerk en ging op het plein er vóór in den heerlyken zonne- schyn zitten, terwyi ik de „Corriere della Sera" las. Ofschoon dit eertyds goed bekend staande liberale blad nu nog maar een flauwe afschaduwing was van wat het geweest was, had het al- tüd nog iets overgehouden van zün vroegeren opmaak en zün manier van uitdrukking, alsof het met dien „gevel" den menschen wilde wy smaken, dat ook daarachter alles hetzelfde was ge bleven. Ik las niet veel nieuws uit de krant, behalve een bericht over den aanval van dien nacht eh een opval lend hoofdartikel over de „met-neutra le" houding van Griekenland. Wat broeide er nu weer? Ik hief myn hand op om langs mün kin te strüken en werd my by deze be weging bewust van de noodzakelykheid om me te laten scheren. Ik zocht een kapper op, die inhaalde wat ik ver zuimd had en die bovendien mün haar knipte en waschte en my'n handen ver zorgde. Dit verfraaiïngsproces nam al mün aandacht in beslag, zoodat ik niet meer aan mijn vervolger dacht. Terwyi echter de kapper nog met my doende was. kwam er een jonge kerel met een vierkant gezicht en ver uit elkaar staande grijze oogen den winkel bin nen en nam een stoel. Het tweetal had elkaar weer gevonden! Ik stond van dit oogenblik af aan dus voor het wei nig verkwikkelyke probleem om mü twee Gestapo-agenten van het lijf te houden. Als deze dag nu nog maarniet slecht afliep! Ik ging de straat op en was er my onaangenaam van bewust, dat ik myn rol van gewonen meneer, die een beetje aan het flaneeren is, allerslechtst speel de. Ondanks de grootste inspanning slaagde ik er niet in. Het lot van den onbekenden man, met zyn Italiaansch- Zwitsersch accent, fvas waarschyn- ïyk de reden, dat lk nu door twéé per sonen werd gevolgd. Hoe meer ik na dacht over den maatregel, die ten aan zien van den eersten agent van de Gestapo was getroffen, hoe zwarter ik de zaak ging inzien. Ik liep een telefooncel binnen en belde Hotel Colleoni op. Toen noemde ik mün naam en vroeg of er iemand een boodschap voor my had achtergelaten. Ja, 'n half uur tevoren had er iemand uit Venetië getelefoneerd. Maar die mynheer hy had gezegd, dat hy kapitein Bo- nini was had onder geen voorwaar de willen meedeelen, waarover het ging. Dat beteekende waarschünlyk, dat hy heelemaal niet naar Milaan zou ko men. Eerst had ik verondersteld, dat de mededeeling van Andrews was ge komen. Het was haast komiek, hoe krampachtig ik maar poogde het con tact met Andrews gaande te houden. Maar hy was dan ook mün eenige hoop! Is mün valies nog gebracht?, vroeg ik verder. Het staat in uw kamer, mynheer. Er is ook nog iemand geweest, die er uitzag als een buitenlander en die wou weten, wanneer u terugkwam. Hy wilde zün naam niet zeggen. Dank u. Ik brak het gesprek af. 35). „Ik wacht nog steeds op myn geld!" zei de chauffeur. „Je lykt me een kale meneer n aan al je mooie praatjes heb ik niets! Kom op met de centen!" „Ei, ei" zei Joris. „Uw uitlatingen duiden op een grof besnaard gemoed! Daar is de brandkast! Wanneer ge op deze knop drukt, zal de deur zich openen. Ge kunt er uit nemen wat U goed dunktGeld speelt geen rol!" Dat liet de chauffeur zich geen twee maal zeggen! Hü liep naar het kastje, dat de vos hem wees en drukte op de knop, die er onder zat. Het slot sprong open en uit het kastje schoot een gro te leren bal. die aan een lange stalen stang vast zat. „Boem!" Met een cioffe slag kwam de bal tegen het hoofd van den chauffeur terecht en de ongeluk kige man sloeg achterover tegen de grond. Dat zou de Duitscher wel geweest zijn. Er was iets, dat ik vandaag beslist nog te weten moest zien te komen, na- melyk of de conferentie zou doorgaan of afgelast was geworden. Deze inlich ting kon ook Andrews van nut zün en het zou een goed tijdverdrijf zün om deze kwestie na te pluizen. Ik kon nu het best naar de Faronie- bedrijven gaan. omstreeks den middag naar de stad terugkeeren en den na middag, tot kwart over zes, in een bio scoop doorbrengen. Mijn dagprogramma was dus opgemaakt. Ik wenkte een taxi en gaf den chauf feur myn instructies. Een oogenblik la ter gleden wy door de straten. Een tersluiksche blik door het achterruitje overtuigde my er van, dat „ze" ons volgden. Ik kon evengoed nü probeeren ze kwijt te raken, als naderhand. Dus droeg ik den chauffeur op eerst maar wat kriskras door de stad te rijden, zoo als het hem goed dacht. Maar het tem po moest zoo snel mogelyk zün. Hy scheen verbaasd, maar volgde mijn aanwyzingen zonder commentaar en bij dezen tocht kreeg ik meer van de voorsteden van Milaan te zien dan ooit tevoren. Toen wij eindelyk door het hek van de fabriek reden, kon ik niet zeggen, of de manoeuvre gelukt was of niet. In ieder geval was er in geen velden of wegen een auto te zien. Ditmaal werden wy niet door een politie-agent tegengehouden en wy konden zoo ver doorrijden, tot wy kwa men op de plek, waar het versplinterde glas begon. Wacht hier op my, beval ik, en ik snelde reeds over de krakende scherven naar de huizen toe. Een paar loodsen stonden nog altijd te branden en van de ruïnes en het puin van dien nacht was nog niet veel verdwenen. Ik klopte eerst aan het huis met de gesloten ramen, wachtte en zag den secretaris met het verbonden hoofd over het grasveld naar my toekomen. Toen hy my zag, bleef hy staan. (Wordt vervolgd) iemand een openbare functie wenscht te bekleeden of de universiteit wil bezoe ken dan moet hy een bewijs van poli tieke 'betrouwbaarheid, afgegeven door de politie, kunnen overleggen. Wel is waar wordt er officieel verklaard, dat Griekenland een democratisch land is, maar is er kort geleden een nóód/wet af gekondigd, welke de politie machtigt, bU dag en bij nacht particuliere woningen binnen te dringen, huiszoekingen te ver richten en „suspecte" personen te ar resteeren De Grieksche regeering is benauwd voor verstoring van de „openbare orde" en het is inderdaad een probleem, dat niet gemakkeiyk is op te lossen en ook slechts is te begrypen, als men iets meer van de gebeurtenissen in het recente verleden afweet. Immers op de bevry- ding van de Duitsche bezetters volgde de „Decemfoer-revolutie", welke door de communistische EAM was ontketend. Uit de nederlaag van de EAM ontwik kelde zich een contra-revolutionnalre beweging, die het land van het commu nisme wilde zuiveren. Er ontstonden militante rechts-extremistische groepen, die anti-communistische campagnes or ganiseerden om alle tegenstanders van de monarchie „op te ruimen". Gezien het feit dat onder het bewind van admi raal Voulgaris talrijke royalistische, rechts-extremistische elementen in het leger en bij het politiecorps werden op genomen, konden deze organisaties ook onder de republikeinsche regeering van den 86-jarigen leidsman der liberalen, Themistocles Sophoulis. de openbare rust verstoren. In Januari 1946 maak ten de royalisten zich meester van de belangryke stad Calamata op den Pe loponnesus en zouden waarschijniyk ook het geheele schiereiland in hun macht hebben gekregen, ware het niet, dat de Britsche autoriteiten intyds hun invloed lieten gelden. Na hun overwin ning bü de verkiezingen in Maart be schouwden de royalisten het spel als reeds gewonnen en zij beperkten hun acties, zonder deze evenwel geheel stop te zetten. VLUCHT NAAR DE BERGEN. De linkschen achtten zich echter ten zeerste bedreigd en vluchtten in steeds grooteren getale in de bergen. De mee- aoogenlooze maatregelen der royalisti sche regeering en de onbeteugelde prac- tyken der rechtsohe organisaties werk ten er toe mede, dat het aantal der linksche partisanen voortdurend groeide. Honderden slachtoffers van de nieuwe terreur gaven er den voor keur aan zich aan te sluiten by deze partisanen, die thans een zeer ern stige bedreiging voor de bestaande regeering vormen. Naar schatting zyn er pl.m. 10.000 goed gewapende, strijdvaardige mannen, die door- drongen zijn van een fanatiek ge loof. Een politiemacht van 20.000 man en een leger van 60.000 man is tegen deze menschen gemobiliseerd tot nog toe zonder succes. De op standelingen winnen zelfs terrein. Zoo is de situatie in Griekenland hopeloos verward en Tsaldaris be schuldigt Joegoslavië, Bulgarije en Albanië er van, de Grieksche parti sanen van wapens te voorzien. De linkschen ontkennen het. Eén ding schijnt echter zeker: nocli de republikeinen noch de monarchisten kunnen zich aan den gemeenschappelijk te dragen nood onttrekken. Terwyl de monarchisten moeten toegeven, dat de restauratie van de monarchie allesbe halve het aangeprezen patent-genees middel voor alle politieke kwalen is, let ten de republikeinen er op, of de koning zyn beloften, de grondwet te zullen eer biedigen. ook nakomt. En zoo vindt men in Griekenland op het oogenblik vrüwel slechts zwartkijkers. Rechts is men bang voor het Slavische gevaar, links vreest men ongemakken door de Britsche be- zettng en intusschen vecht rechts tegen links en omgekeerd en het land geraakt in steeds grooter moeilykheden! E. A. G. MARKTBERICHTEN BOSKOOP, 3 Febr. Andromedablad 35 ct., Katjes 31 ct., Mahonlablad 5786 ct., Forsy thlatakken 1.302.40, Hamamells- takken 3.306.40, Rhododendronbloemen 2.803.60. Alles per bos van 10 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 3 Febr. Waspeen f 16, Winterpeen 8.108.50. Uien 14.90— 17.10, Gele kool 15.90—16 40. Groene kool 12.80—14 per 100 kg. Knolselderij 18— 26 per 100 stuks. ROELOFARENDSVEEN, 3 Febr. Bloe menveiling. Tulpen: Golden Harvest 0.90 1.10; Crown Imp. 4147; Sonja 3546 Fablola 4750; Spring Clory 47; Cop land 0.951.20; Augusta 38; Zenober 43 58; La Reine 31; Krelage 4655; v. d. Eerde 5275; Hlldegarde 30: Fred Moore 40; Eddy 63; King of the Red 3610; Zenith 49; White Sail 1.351 45; Brll- lant Star 2930; Brightllng 5669; Nansen 58; Ibis 38. Narcissen: Wresler 35 48; Helios 3039; Carlton 59. Crocus- sen 6—11; BI. Druifjes 16—32; Calla 1.-. IJMUIDEN. 3 Februari. Besommingen: Motorloggers KW 84 met f. 4100; KW 164 met f. 2112; KW 56 met f. 5018* KW 124 met f. 4497.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2