Het Fransche plan inzake het Ruhrgebied De Nederlandsche vliegtuigindustrie gefusioneerd Met een enkel woord 85stë Jaargang DINSDAG '4 FEBRUARI 1947 No. 25999. LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Nadere bijzonderheden Harvé Alphand, hoofd van de econo mische afdeeling van het Fransche mi nisterie van Buiterüandsche Zaken, heeft te Parijs een uiteenzetting gege ven over den inhoud van het Fran sche plan voor internationaal bestuur van de steenkool- en staalindustrie in het Ruhrgebied. Voorgesteld wordt, dat de leden van de organisatie der VN. die er voorna melijk belang bij hebben, deel zullen nemen aan het bestuur en de controle van de industrieën in het Ruhrgebied, iWelke landen daarbij zijn betrokken, zal volgens Alphand ongetwijfeld te Moskou worden beslist. Het plan voor ziet eveneens in de aanstelling door de betrokken landen van een geallieerden commissaris. De taak en bevoegdheden van dezen functionaris zouden als volgt zijn: 1.Bijwonen van de bestuursvergade ringen van de steenkool- en staalmaat- schappijen in het Ruhrgebied. 2. Recht van veto over alle wetgeving van plaatselijke autoriteiten aldaar. 3. Cantrole over het gebruik van de winsten der industrie en het recht om deze te blokkeeren, indien er reden is om te vermoeden, dat er kwaadwillig heid of een oneconomische werkwijze in het spel is. 4. Bevoegdheid tot het doen van een beroep op de geallieerde troepen, die in of bij het Ruhrgebied gestationeerd zijn. b.v. in geval van stakingen. Alphand zette uiteen, dat de bruik baarheid van dit plan afhangt van de volgende politieke voorwaarden 1 De technische bestuursbepalingen moeten in het vredesverdrag met Duitschland worden opgenomen, 2, Het plan moet onder de „speciale garantie" van de VN worden geplaatst. 3. Er moeten maatregelen worden ge nomen, om te verzekeren, dat het in ternationale economische bestuur in het Ruhrgebied zijn werk met een zekere vrijheid en ongehinderd door eenige wetgeving van toekomstige plaatselijke autoriteiten of wetgevende lichamen in het Ruhrgebied zal kunnen verrichten. Dit punt zal volgens Alphand geen moeilijkheden opleveren, indien, zooals Frankrijk voorstelt, de toekomstige wetgevende autoriteit aldaar zelf in ternationaal is. Naast een internationaal bestuur stelt Alphand als andere mogelijkheid een zuiver gewestelijk bestuur voor. politiek van Duitschland gescheiden en onder controle staande van een internationaal lichaam. In ieder geval wil Frankrijk den bovenvermelden commissaris aan gesteld zien. De veronderstelling, dat dit plan er een aanwijzing voor is. dat de Fransche regeering haar meening. dat de wapen kamer van het Ruhrgebied in het be lang van de veiligheid van Europa po litiek van de rest van Duitschland moet worden gescheiden, heeft laten varen, is weerlegd door de verklaring van Alphand. dat het Fransche standpunt precies hetzelfde blijft als herhaalde lijk door Bidault en door Fransche functionarissen te Parijs. Londen Was hington en Moskou is uiteengezet. Vol gens het plan is de capaciteit der staal- Ïiroductie der geallieerde Europeesche anden. voornamelijk Frankrijk, België, Luxemburg, Tsjecho-Slowakije en Po len. ruim voldoende om in de staalbe- hoeften van Europa te voorzien. De nota wijst er in liet bijzonder op, dat Na de Poolsche verkiezingen Mayhew, Britsch onderminister van buitenlandsche zaken, heeft op een des betreffende vraag in het parlement ge antwoord, dat blijkens het ontvangen rapport het resultaat der Poolsche ver-» kiezingen niet kan worden beschouwd als een getrouwe afspiegeling van den volkswil. Hij zeide voorts, dat de Brit- sche ambassadeur te Moskou aan Mo- lotof had medegedeeld, dat de Britsche regeering met bezorgdheid heeft kennis genomen van het antwoord, dat op de nota aan de Sovjetregeering is binnen gekomen. (De Sovjet-Unie heeft <>P de nota's van Engeland en Amerika geant woord, dat de in Polen verrichte arresta ties noodzakelijk waren voor het hand haven van de orde en ter bestrijding van het terrorisme, en dat er geen aan leiding voor interventie bestond). Uit de door Engeland ontvangen rapporten blijkt echter, aldus Mayhew, dat verschillende onregelmatigheden hebben plaats gevonden. De leider der Poolsche boerenpartij, Mikolajczyk, is voornemens bij het hooger gerechtshof in beroep te gaan tegen den uitslag der verkiezingen. Hij zal blijven aandringen op 'het houden van nieuwe verkiezin gen, ofschoon de 28 gekozen afgevaar digden van zijn partij in het parlement zitting zullen nemen. Het hoofdbestuur van de partij heeft echter besloten, dat de drie ministers uit de regeering zullen treden. Men verwacht amnestie, zoodra de nieuwe regeering is gevormd. WEERBERICHT TOENEMENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Verder toenemende vorst, vooral in het Zuiden en Zuidwesten van het land. Geleidelijk wat afnemenden, doch langs de Waddendeilanden •tijdelijk nog stormachtigen wind tusschen Oost en Noordoost. Zwaar bewolkt met plaatselijk eenige sneeuw, later enkele verspreide op klaringen. 5 Februari. Zon op: 8.16 uur; onder: 17.34 uur. Maan op: 17.10 uur; onder 8.42 uur (Volle Maan). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 3.47 en 16.12 uur. de Fransche staalindustrie op het aan steenkool lang niet het toppunt van haar productievermogen bereikt, en dat aan het plan de gedachte ten gi-ondslag ligt. dat staalindustrieën in de vredelievende landen van Europa moeten worden gevestigd en zich niet in Duitschland moeten concentreeren, waar de staalindustrie zoo vaak de ze nuwen van den door een agressieve na tie gedreven oorlog heeft verschaft- Volgens Alphand zal Duitschland met minder zware industrie tot zijn be schikking tot verlichting van de Engel- sche belastingplichtige en de bezet tingsautoriteiten veel meer eindproduc ten en levensmiddelen kunnen produ- ceeren en exporteeren, die winstgeven der zijn dan staal. Het plan voorziet ook in schadeloos stelling voor Duitsche eigenaars van steenkool- en staalindustrieën, die geen oorlogsmisdadigers zijn en tegen wie door de geallieerden geen speciale maat regelen zijn genomen. In het plan wordt voorgesteld voor het internationaal beheer van de mij nen en de staalwerken twee geallieer de instanties in te<- stellen, elk met een raad van directeuren, samengesteld uit leden, die door de „in het bijzonder belanghebbende landen", die het inter nationaal bestuur vormen, worden be noemd. Deze raad zal een directeur- generaal benoemen. De directeur-gene raal zal worden bijgestaan door een adviseerenden raad. waarvan de helft der leden door den raad van directeu ren uit geallieerden zal worden gekozen en de helft uit Duitsche vertegenwoor digers van vakvereenigingen en des kundigen zal bestaan. Verder zou het Ruhrgebied in 12 districten worden verdeeld,elk onder economische contro le van een geallieerd districtshoofd on der supervisie van den directeur-gene raal. In aanwezigheid van de gezanten van Canada, Australië en Engeland, als mede den minister van Oorlog, luit.- kol. A. H. J. L. Fiévez, heeft de bur gemeester van Tilburg, de heer Van Voorst tot Voorst, gisteren een monu ment onthuld aan het woonhuis in de Diepenstraat te Tilburg van Coba Puls ken, die gedurende den oorlog tiental len geallieerde piloten naar de vrij heid wist te voeren en deze illegale activiteit met den dood moest bekoo- pen. Het onder een schat van bloemen bedolven monument. (Foto ANP—v. d. W.) Dank aan de mijnwerkers BOVENGRONDSCHE VACANTIE- DAGEN AANGEBODEN. Het Centraal Werkcomité Va- cantie 1947 te 's-Gravenhage heeft gisteravond aan de samen werkende mijtnwerkers-organisa ties te Heerlen het volgende tele gram gezonden: „Het Centraal Werkcomité Va- cantie 1947 te 's-Gravenhage, Paleisstraat 1, biedt uit groote waardeering voor de bijzondere arbeids-prestatie onder den grond op Zondag 2 Februari, aan zoo groot mogelijke groep mijnwer kers eenige vacantiedagen aan boven den grond in Holland zo mer 1947". Het Haagsche Werkcomité heeft zich achter deze actie gezet en een bedrag toegezegd. Het Centraal Werkcomité wekt allen op bijdragen te zenden, op dat deze actie zal slagen. De vrede met Oostenrijk. De speciale plaatsvervangers voor Oostenrijk hebben hun besprekingen over het verdrag vootrtgezeft. Inzake vier clausules, die de nationaliteit, de menschenrechten, de verwijdering van anti-democratische elementen en het intrekken van bepaalde wetten betref fen, werd een aanzienlijke mate van overeenstemming bereikt. De clausules werden daarna naar de politieke sub commissie verwezen. De Sovjet-afge vaardigde Goesef was voorstander van het opnemen van een clausule, die de verbanning van het Huis Habsburg handhaaft. Er ontstond verschil van meening over de kwestiè van de oorlogsmisdadigers tusschen lord Hood (Engeland) en Goesef. Hood was van meening, dat op dit punt verschil moest worden ge maakttusschen de satellieten en Oos tenrijk, daar dit laatste land toch ge durende achttien maanden onder ge allieerd toezicht heeft gestaan. Goesef was het hiermede niet eens, •betoogende. dat het toezicht in Oosten rijk zeker niet beter was dan in Hon garije, Bulgarije en Roemenië. Uit die landen zijn geen klachten gekomen over nalatigheid inzake de bestraffing van oorlogsmisdadigers, aldus Goesef, in te genstelling tot Oostenrijk. De discussie hierover werd voorloopig 'uitgesteld. FINSCH-RUSSISCHE OVEREEN KOMST GETEEKEND. Het Finsche ministerie van buiten landsche zaken heeft medegedeeld, dat' Finland en de Sovjet-Unie een over eenkomst betreffende door de Sovjet- Unie overgenomen Duitsche activa in Finland hebben onderteekend. Volgens een woordvoerder der Fin sche regeeringsdelegatle is de overeen komst voor Finland niet ongunstig. In Helsinki is men van meening, dat hier mede bedoeld wordt, dat de Russen hun oorspronkelijk voorstel tot het beste den van de activa voor aankoop van aandeelen in Finsche staatsbedrijven hebben prijsgegeven. ALBANEESCHE AFGEVAARDIGDE VRIJDAG IN NEW YORK VERWACHT. De Albaneesche premier heeft mede gedeeld. dat de Albaneesche gedele geerde bij den Veiligheidsraad op 31 Jan. naar New York vertrokken is. Hy zal waarschijnlijk Vrijdag arrivee- ren. Duizenden schreven in voor den Oranje-tocht Men kan zich nog steeds opgeven! Niet minder dan 2.000 motorrij ders hebben op het oogenblik inge schreven voor den Oranjetocht BaarnSoest, welke is georganiseerd ten einde de felicitatieregisters in Baarn en Soest te tcekenen. Onder de inschrijvers bevinden zich ook 100 ruitrs uit Alblasserdam, die echter niet den geheelen tocht te paard maken en dan een groep van twaalf wandelaars uit Nijmegen, die den tocht geheel te voet zullen afleggen. Ook Limburg zal geducht vertegenwoor digd zijn en wel door de beroemde Limburgsche schutters, waarbij ook de schutterkoning aanwezig zal zijn. De verst verwijderde stad, welke afge zanten zendt, is Vlissingen. Twaalf wielrijders zullen de verre reis maken. Het programma der feestelijkheden in Baarn en Soest is uitgebreid. Het vermeldt schoolfeesten, herauten, die het heugelijk nieuws rondbazuinen, fakkeloptocht in de avonduren endaar- na het ontsteken van vreugdevuren. In Baarn zal detijdens de bezetting vernielde Juliana-Bernhard-boom ver plant wórden en bij Peking zullen vier roode beuken worden geplaatst, Ieder genoemd naar een der Koninklijke kinderen. In Soest zal men bovendien boeren dansen in Soester costuum kunnen zien. Het comité, dat dezen tocht orga niseert, heeft besloten de inschrij ving niet te sluiten. Zelfs deelne mers, die zich tevoren niet ingeschre ven hebben, kunnen ter plaatse nog op den dag zelve een deelnemers kaart krijgen. Als het weer mee wil werken, zal van deze gelegenheid zonder twijfel veel gebruik worden gemaakt. De Marker „ijsbruiloft", die gisteren onder groote belangstelling plaats vond. De buidsparen arriveeren op het ijs in de haven. (Foto ANP—v. d. W,) Bulgaarsche bezwaren inzake vredesverdrag. MAAR HET ZAL TEEKENEN. Op voorstel van den Bulgaarschen eersten minister, Dimitrof, heeft de Bulgaarsche regeering besloten, dat de Bulgaarsche delegatie, die het Bulgaar sche vredesverdrag moet onderteeke nen, bij de ministers van buitenland sche zaken der Groote Vier zal protes teeren tegen enkele bepalingen van het vredesverdrag. De bezwaren zijn vierledig: 1) in het verdrag wordt Bul garije niet als co-.belligerent erkend; 2) met de „gewettigde eischen" van Bulgarije t.a.v. toegang tot de Aegeïsche zee en teruggave van West-Thracië, wordt geen rekening gehouden; 3) Of- sehoon de herstelbetalingen van 125 millioen dollar tot 70 -millioen zijn ge reduceerd, is dit bedrag nog te hoog. Door het bepalen van herstelbetalin gen in natura worden de herstelbeta lingen aanzienlijk verhoogd. 4) Bulga rije wordt het recht onthouden op het stellen van eischen aan Duitschland, ofschoon Bulgarije slechts het driemó- gendhedenpact van Maart 1941 heeft onderteekend. Bulgarije stelt voor, dat de eerste her stelbetalingen twee jaar na het van kracht worden van het verdrag zullen worden verricht. STAKING TE NEURENBERG. De algemeene Bond van Duitsche vakvereenigingen heeft allen arbeiders te Neurenberg verzocht gisteren van 12 tot 18 uur in staking te gaan „als uiting van hun uitdaging aan de krachten van reactie en terrorisme". Dit verzoek wordt gedaan in verband met den bomaanslag, welke Zaterdag J.l. beneden het bureau van dr. Sachs, den zuiveringsrechter, die thans Franz von Papen berecht, werd gepleegd. Meer dan 25.000 arbeiders en em- ployé's van alle bedrijven en bureaux der stad zijn reeds om 10 uur in sta king gegaan, zonder het officieele tijd stip af te wachten. Ook alle winkels zijn gesloten, de trams rijden niet en de locale telefoon werkt niet meer. De geallieerde autoriteiten hebben doen weten, dat zij „haar stilzwijgende goedkeuring' 'aan de staking geven. Oprichting van een nieuwe V ennootschap. Op grond van een beslissing van de regeering, op 14 Mei 1946 genomen naar aanleiding van het rapport van de „Vliegtuigindustrie-commissie", werd aan den vertrouwensman van de re geering voor de Nederlandsche vliegtuig industrie, ir. Th. P. Tromp, verzocht om met de betrokken partijen nadere plannen voor een fusie in de Nederland sche vliegtuigindustrie uit te werken. Op grond van deze besprekingen, waarbij vele moeilijkheden moesten worden overwonnen, is op 1 Februari j.L een overeenkomst geteekend tus schen de N.V. Nederlandsche vlieg tuigfabriek „Fokker", de N.V. Mij. voor Vliegtuigbouw Aviolanda en de N.V. Kom Mij. „De Schelde" (afd. vliegtuigbouw)waarop tot fusie werd besloten, zulks voor wat betreft de N.V. Fokker, welke thans nog onder beheer staat, behoudens goedkeuring van de vergadering van aandeelhou ders. FOKKER ALS GOODWILL. Ei* zal een nieuwe vennootschap op gerichte worden, onder don naam van N.V.Ver. Nederlandsche Vliegtuigfabrie ken „Fokker". Zooals hieruit blijkt, zal hierin de naam van den grootsten Ne- derlandschen vliegtuigconstructeur Fok ker, welke naam een groote nationale en internationale goodwill bezit, be houden blijven. In deze nieuwe vennoot schap worden de bovengenoemde be drijven ingebracht (van de Mij. De Schelde uit den aard der zaak slechts haar afdeeling vliegtuigbouw), terwijl het geheele personeel van deze bedrij ven door de nieuwe N.V., met inbegrip van de bestaande sociale voorzieningen als pensioenfonds e.d., wordt overge nomen. Hierdoor wordt bereikt, dat de op het gebied van den vliegtuigbouw in Nederland aanwezige deskundige krachten, zoowel hoofd- als handwer kers niet over drie bedrijven worden verdeeld, doch dat concentratie van krachten in een sterke onderneming mogelijk wordt. Alle loopende orders op vliegtuigen, autobussen etc. worden door het nieuwe bedrijf overgenomen. Het ligt niet in de bedoeling om (zulks in afwachting van de voor de toekomst noodzakelijk ge achte bouw van een nieuwe fabriek, waarin uiteindelijk het geheele bedrijf zal kunnen worden ondergebracht) de bestaande fabriekscomplexen te slui ten. In tegendeel, door uitbreiding van orders hoopt men de productiemogelijk heden, die thans in bedrijf zijnde fa brieken volledig te benutten. Zeer bin nenkort is een mededeeling betreffende de samenstelling van het college van gedelegeerde commissarisse cn van den volledigen raad van commissarissen te verwachten, terwijl dan tevens de be noeming van de nieuwe directie bekend zal worden gemaakt BELANGSTELLING VAN DE REGEERING? In principe is hierover reeds volledige overeenstemming verkregen. De directie zal uit vier leden bestaan, waarbij ieder der drie partners een directeur zal be noemen, benevens een vierde lid, dat in onderling overleg wordt gekozen. De drie participanten verwachten, dat ook de regeering, in overeenstemming met de indertijd door de „Vliegtuigin dustrie-commissie" gedane voorstellen en op gropd van bovengenoemde re- geeringsbeslissing van 14 Mei 1946, In het aandeelenkapitaal van de nieuwe De Balkan-commissie De Grieksche afgevaardigde in de door de V. N. ingestelde commissie van onderzoek inzake de Grieksche be schuldigingen over hulp van buitenaf aan Grieksche guerillastrijders, heeft in een bijeenkomst van deze cdtnmis- sie, waar 11 landen vertegenwoordigd zijn, gevtaagd om het verwerpen van de Joegoslavische, Bulgaarsche en Al baneesche voorstellen om door de commissie een onderzoek te laten in stellen naar de toestanden in Grieken land zelf. De commissie heeft alleen te maken met de betrekkingen tus schen Griekenland en zijn drie na buurlanden en niet met de binnen- landsche politiek noch met de politieke verhoudingen in een van de vier lan den. Ethridge (V. S.) en Daux (Frankrijk) wezen er op. dat de commissie zich het absolute recht voorbehoudt te bepa len, waar en wanneer onderzoek ter plaatse zal worden ingesteld. Lavrisjef (Sovjet-Unie) liet de kwestie buiten beschouwing als zijnde zonder onmid dellijk reëel belang, daar de commissie besloten had om allereerst de getui genis van de afgevaardigden der vier bij het geschil betrokken landen te hooren. 11 Doodvonnissen Elf van de vijftien beklaagden van de voormalige staf van het Vrouwen kamp in Ravensbrück, werden tot de doodstraf veroordeeld, de vier overigen kregen gevangenisstraffen van 10 tot 15 jaren. Onder de ter dood veroordeelden (de strop) zijn de doktoren en verpleeg sters. De zestiende beschuldigde, dr. Win kelman, Is in den loop van de' vorige week aan een beroerte overleden. SCHEPEN IN NOOD. De kapitein van het Amerikaansche vrachtschip Mlddlebury Victory (7.607 ton)dat 'n week geleden op een rots ter hoogte van Marseille is geloopen, is met eenige leden der aan boord geble ven bemanning, die gepoogd hebben het schip te herstellen, aan wal ge bracht. Het schip kan ieder oogenblik in tweeën breken en naar de diepte zinken. Uit Honkong wordt gemeld, dat op het 9.950 metende Britsche rivier- stoomschip Sai-on brand is uitgebro ken, waarbij olietanks in de lucht ge vlogen zijn. De passagiers zijn over boord gesprongen. Men neemt aan, dat 60 Chlneesche passagiers omgekomen zijn en vele zwaar gewond geraakt zijn. BINNENLAND. De raad van bestuur van het Con certgebouw N.V. heefit na kennisneming van de ten aanzien van dr. Rudolf Men gelberg gedane uitspraak van den Cen tral-en Eereraad voor de kunst het aan dezen op aanwijzing van het militair ge zag in Aug. 1945 verleende ontslag als directeur en artistiek leider van het Con certgebouw ingetrokken. In die plaats van kolonel H, F. Du- dok van Heel, wlen per 1 Februari jJ. eer vol ontslag is verleend, is tot bevelhebber der eerste militaire afdeeling te Amster dam benoemd luitenant-kolonel G. A. Smits. B. en W. van 's-Gravenhage hebben besloten in verband met de zorgelijke kolenpositie alle openbare soholen mor gen en de daarop volgende dagen dezer week te sluiten. Ambtenaren van de prijzencontrole hebben een inwoner van Naarden gear resteerd, die bekend heeft, dat verschil lende wa&scherjjen in het Gooi belangrijke partijen van baar toewijzing zeep en zeep poeder door zijn toedoen in den gif han del hebben verkocht. Tegen 17 mede plichtigen is reeds proces-verbaal opge- Tusschen 5 en 8 Februari a.9. zal het Directoraat-Generaal van Scheep vaart te 's-Gravenhage, Kneuterdijk 20, verplaatst worden naar de van Alkema- delaan 400. Telefonisch Is het kantoor te bereiken onder No. 777840 t/m. 777849. Met ingang van 10 Februari as. zal het Internationale Gerechtshof te 's-Gravenhage ziln correspondentie gaan •frankeeren met postzegels die van een opdruk „Cour Internationale de Jus tice" in goud zijn voorzien. De zegels 7 1/2, 10. 12 1/2, 20 en 25 cent van het type Konijnenburg zullen van een dergelijken opdruk worden voor zien. De PU..A, te Amsterdam heeft den ontvluchten Bredaschen groenteboer C. v. d. Genugtem, die door het Bijzonder Gerechtshof te Den Bosch by verstek tot 18 Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld, gearresteerd. Men zag hem op den Am- stelveenschen weg loopen. De man zit thans weer in het kamp te Hoogerheide. Het internationaal geallieerd her stelagentschap te Brussel heeft een lijst gepubliceerd van hetgeen Duitschland in den loop van het jaar 1946 aan de ge allieerde landen heeft moeten afstaan. Nederland heeft ontvangen: 18 sche pen (45.181 bruto ton). 585 diverse ma chinewerktuigen, 26 stuks zwaar in dustrieel materiaal, 24,211 kleine uitrus tingstukken, meetapparaten en snijtoe- stellen. BUITENLAND. De brug te Zomba in de Congo, dde het hantielseentmm met -de regeerings- wijk verbindt, is weggeslagen. Talrijke auto's werden door de stroom meege sleept Een inlandsch dorp is geheel weg gespoeld, de 200 inwoners zijn verdron ken. De werkplaatsen en de eleotrische centrale zijn vemleld, Het Grieksche hof heeft de verlo ving bekend gemaakt van prinses Kathe- rine, de Jongste zuster van koning George, met den Brltschen majoor Ri chard Arthur Brandam, van de artillerie. Gedurende de af geloopen week ziln te Hamburg 10 personen ten gevolge Van de koude gestorven. Dit brengt het totaal voor die stad op 47. De Deensche regeering zal gedu rende drie maanden in steden van Zuld- Sleeswllk-Holsteln en in gedeelten van Noord-Dultschland de voeding van 50.000 Duitsche kinderen verzorgen. Troepen wolven, die door de koude uit de Apperüinen zijn verdreven, doen aanvallen op alleen gelegen boerderijen nabil Ancona aan de Adriatische zee. Verscheidene wolven zyn door de boeren gedood, toen zil het vee overvielen. Tijdens de gisteren gehouden zit ting van het zuiveringshof te Neuren berg barstte verdachte von Papen in tra nen uit. De president, dr. Sachs, ver daagde de zitting 20 minuten. Te Athene is officieel bekend ge maakt dat Engeland binnenkort het ge tal van ziln troepen in Griekenland met 50% zal verminderen. Twee Spitfires zijn met een snol heid van 500 km. per uur boven Celle, ten noorden van Hannover, tegen elkaar gevlogen. De belde piloten werden ge dood. De BerliJnsohe pers meldt dat prin ses Hcrmine van Pruisen, weduwe van keizer Wilhelm, beroofd Is van haar bont- Jas en tasch toen zil ln Frankfort-aan- de-Oder op weg van huls naar een theater was. (U.P.) Vice-admlraal Blancy, die dezen zomer de proeven met de atoombom heeft geleld, Is benoemd tot opperbevel hebber van de Amerikaansche Atlanti sche vloot. Ongeveer 4.000 arbeiders van de Krupp-fabrieken te Essen ziln in optocht naar het hoofdkwartier van het militaire bestuur ln het centrum der stad gemar cheerd om te protesteeren tegen de on- voldoende voedseltoewüzlngen. Gistermiddag vertrok Z.K.H. Prins Bernhard per KLMDakota van Soes- terberg naar Stockholm ter bijwoning van de te aarde bestelling van het stoffelijk overschot van Prins Gustaaf Adolf. ZJEC.H. in gesprek met den pi loot kapt. F. Overijnder. (Foto ANP—de Grt.) N.V. zal deelnemen, waardoor de be langstelling van de regeering voor deze belangrijke tak van industrie tot uiting kan komen. Zooals bekend is, verleent de regee- ring reeds thans steun aan de ontwik keling van een aantal nieuwe vliegtuig typen door subsidies ter beschikking te stellen van het bestuur van het op 4 Juli 1946 door den vertrouwensman van de regeering geïnstalleerde „Neder landsche Instituut voor Vllegtuigont- wikkeling". Door deze fusie en de verwachte daadwerkelijke belangstelling van de regeering, achten de participanten het mogelijk de Nederlandsche vliegtuig, industrie, welke zoowel met het oog op de verdere ontwikkeling van de burger- als van de militaire lucht vaart en in verband met exportmoge lijkheden zoo uiterst belangrijk is, te behouden, te consolideeren en zoo mo gelijk uit te breiden. VESTIGING TE ALPHEN? Ir. Tromp verklaarde, dat er voor loopig drie bedrijven zullen gehand haafd blijven, doch in de toekomst zal men het bedrijf in een fabriek onder brengen. De nieuwe directie en de nieuwe commissarissen zullen over de vestigingsplaats moeten beslissen. Er is o.a, gedacht aan Soesterberg, Vlis singen, Rotterdam, Amsterdam, Alphen aan den Rijn, Den Helder enz. Tot de accomodate van de fabriekscomplexen moet een vliegveld behooren en zoo mo gelijk een vlieghaven voor watervlieg tuigen, die een diepte heeft van 4# K.M. Voor de overplaatsing van den uitge- breiden wetenschappelijken staf en voor de vestiging van het overig per soneel moet woningruimte gevonden kunnen worden. Dit is een groote moeilijkheid, omdat er in Nederland nog zoo veel te bouwen overblijft. Men houdt er dan ook rekening mede, dat het nog wel twee h drie jaren duren kan, voordat de plannen verwezenlijkt kunnen worden of zijn.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1