Mooi resultaat van Zondagschen kolenslag! Na de ramp te Kopenhagen Engelsche Koninklijke Familie naar Zuid-Afrika WEERBERICHT Pessimisme na optimisme te Batavia Met een enkel woord 85 ste Jaargang MAANDAG 3 FEBRUARI 1947 No. 25998 LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie ^n Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Ruim 25.000 ton extra. Blijkens de voorloopige berekenin gen van gisteravond, toen het statis tisch Bureau der mijnen sloot, heeft de Zondagsdienst op de mijnen ruim 25.000 ton steenkool extra opgeleverd. Dit is meer dan op een normalen Za- terdagdienst en waarschijnlijk 75 a 80 procent van een normalen werkdag. Het is ni. een voorzichtige bereke ning, waarschijnlijk komen er nog en kele duizenden tonnen bij. Ook zij. die vroeger ondergronds hebben gewerkt, doch nu tot het opzichthoudend of ad ministratief personeel behooren, kregen in sommige mijnen de kans mee te doen. Het resultaat steekt vèr uit boven de verwachtingen, die niet hooger gingen dan maximaal 20.000 ton. Was op som mige mijnen de opkomst minder groot dan verwacht was. de werklust der ver- schenenen heeft alles volkomen goed gemaakt. Ook gisteravond werd op een enkele mijn nog doorgewerkt. Een heldin van het verzet geëerd. ZIJ HIELP TALRIJKE PILOTEN. i Engeland mr. Herbert Bercy, den ge zant van Australië mr. Keith Officer, den militairen attaché van Canada ko lonel De Rome, winkcommander Bar- nett, vertegenwoordigers der R AR. en eenige vliegerofficieren, zoo mede depu taties der G.OI W de Stichting 1940. 1945. vereenigingen van ex-politieke ge vangenen, oud-mede-ge vangenen en oud-medewerkers van de illetale strijd ster. Op een Zondagmorgen in den zomer van 1944 deden Duitschers een inval in de woning van de 61-jarige ongehuwde illegale werkster Coba Pulskens in de Diepenstraat te Tilburg. Regelmatig vonden in ons land neergekomen geal lieerde piloten in haar eenvoudige wo ning onderdak en van daar uit werden zij naar hun land getransporteerd. Op den dag van den inval vertoefden er 3 geallieerde piloten. zy werden zonder, XT eenigen vorm van proces ter plaatse ge- Naar aanleiding van het bericht be- - rhiicvonctreffende repatrieenng_van het stoffe- DE STOFFELIJKE OVERSCHOTTEN VAN NEDERLANDERS IN DtJITSCHLAND. fusilleerd. Toen de Duitschers Pulskens een laken vroegen om er de lijken der vermoorde piloten mede te bedekken. haalde zij een Nederlandsche vlag te i voorschijn/welke voor dit doel ook in derdaad werd gebruikt. Het was deze zelfde vlag, welke een gedenksteen om hulde, aangebracht in deri gevel van haar woning ter nagedachtenis van deze heldin van het verzet, die in 1945 in het kamp Ravensbrück den vergassings- dood vond, en welke steen gistermiddag plechtig onthuld werd door den burge meester van Tilburg, mr. A. Baron van Voorst tot Voorst. De plechtigheid werd bijgewoond door minister A. H. J. C. Fievez, den Commissaris der Koningin in Noord-Brabant prof. dr. J. E. de Quay, den ambassadeur van Canada mr. P. Depuy, den luchtvaart-attaché van lijk overschot van in Duitschland over leden Nederlandsche militairen en bur gers deelt men van bevoegde zijde me de dat tot dusverre aan geen enkele instantie eenige bevoegdheid is ver leend tot bemiddeling in deze aange legenheid. Eerst wanneer na overleg met de bezettingsautoriteiten in Duitschland over de uitvoering van deze tanspor ten definitieve besluiten zijn genomen, zullen de belanghebbenden officieel nader worden ingelicht. Ten einde te leurstelling en noodelooze moeite te voorkomen, waarschuwt men niet in te gaan op aanbiedingen van instanties, die het doen voorkomen, alsof zij als bemiddelaar bij deze transporten kun nen optreden. Aan boord van de Vanguard. Zaterdag is de Britsche Koninklijke Familie aan boord van het slagschip Vanguard naar Zuid-Afrika vertrokken. Voor de eerste maal sinds de stichting van de Unie van Zuid-Afrika bezoekt een regeerend Engelsch vorst dit domi nion. Koning George zal tegelijkertijd zijn persoonlijke kennismaking met afle dominions voltooien. Enkele maanden voor het uitbreken van den oorlog, in 1939, maakte hij een succesvollen tocht door Canada. Als hertog van York reis de hij, in 1927, naar Australië en Nieuw- Zeeland. Duizenden technici en handwerkslie den, de meest bekwame van Engeland, hebben meegewerkt aan de voorbereiding van de Vanguard, de koninklijke vlieg tuigen en auto's voor deze reis. In Afrika zal het gezelschap voorna melijk gebruik maken van den konink lijken trein en van auto's, doch ook en kele vliegtochten staan op het program ma, waarvoor uitgebreide veiligheids maatregelen zijn getroffen. Enkele hoogtepunten van den tocht zyn: aankomst in Kaapstad op 17 Fe bruari, opening van het Zuidafrikaan- sche parlement door den Koning op 21 Februari, inwijding van een dok te East London door prinses Elizabeth. Op 19 Maart zal voor de Koninklijke familie een Zoeloe-oorlogsdans worden gede monstreerd. Op 28 en 29 Maart- wordt het beroemde Kruger-nationaal-park bezocht, het enorme wildreservaat, waar leeuwen en antilopen en andere dieren der Afrikaansche wildernis in vrijheid rondzwerven. Op 29 Maart komt het gezelschap te Pretoria aan, waar een overvol program ma wordt aifgewerkt, o.a. een bezoek aan de vermaarde goudvelden. Na een tocht door Zuid-Rhodesia en Beetsjoeanaland vangt de terugreis naar Kaapstad aan, o.a. via de diamantvelden van Kimber- ley. Op 20 April is men terug te Kaap stad, waar prinses Elizabeth den volgen den dag haar 21sten verjaardag zal vier- ren. Op 24 April vaart de Vanguard naar Engeland terug. (Opnieuw duiken de berichten op over een verloving in Juni a.s. van prinses Elizabeth met prins Philip van Grie kenland) De naam van dit slagschip is een roem rijke in de geschiedenis van de Britsche vloot. Het eerste oorlogsschip van dien naam was een galjoen uit 1586, dat deelnam aan den strijd tegen de Spaan- sche armada. Zijn opvolger Vanguard 2 heeft herhaalde malen tegen de Neder landers gevochten. De vijfde Vanguard van 1787 is wel de beroemdste. In 1798 'werd het het vlaggeschip van admiraal lord Nelson. De voorganger van dit laat ste slagschip was minder gelukkig het TIJDELIJK SNEEUW OF REGEN. De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: Wind tusschen Oost en Zuidoost. Aanvankelijk meest krachtig, later iets afnemend. Zwaar bewolkt met nu en dan sneeuw. Plaatselijk in het Zuiden van het land tijdelijk overgaande in regen. In het Noordoosten van het land matige tot lichte vorst. In het Zuidwesten lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. 4 Februari. Zbn op: 8.17 uur; onder 17.32 uur. Maan op: 15.43 uur; onder 8.02 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 2.53 en 15.21 uur. vloog door een ongeluk te Scapa Flow in de lucht. De tegenwoordige Vanguard is een schip van 42.500 ton en werd op 9 Aug. 1946 in dienst gesteld. De bouw er van is begonnen in October 1941. De bouw kosten bedroegen ruim 95 millioen gulden. In de Golf van Biscaye heeft men met zwaar weer te kampen gehad. De het schip escorteerende onderzeeër bleef achter. Een mooi aanbod aanvaard! KOLENVERVOER THANS PER VRACHTAUTO. Het Rijkskolenbureau heeft het aan bod van de vakgroep Goederenvervoer langs den weg om vrachtauto's In te schakelen bij het vervoer van kolen, aanvaard. Bij de 'besprekingen is gebleken, dat de aanvoer van huisbrandkolen en brandstoffen voor kleinindustriever- bruikers geheel door de spoorwegen kan worden verwerkt. De vrachtauto zal echter kunnen worden ingescha keld bij het vervoer van industriekolen van de mijnen naar de groot-industrie- bedrijven. Deze dienen zich daartoe in verbinding te stellen met het Rijksko lenbureau in Den Haag. Wanneer dit toestemming geeft voor het vervoer met vrachtauto's (dit hangt af van de urgentie) dan ontvangt het grootindustriebedryf een telegrafisch toestemmingsbewijs, alsmede het adres van het dichtstbijzijnde kantoor van de coöperatieve 'vervoeronderneming „Weg transport" of van een andere coöpera tieve vervoeronderneming. Deze kanto ren beschikken over een opgave van de vrachtauto's der transportbedrijven, die voor het kolenvervoer ter beschik king zijn en geven tevens inlichtingen over de documenten en tarieven van het kolenvervoer. Soekawati naar Parijs vertrokken. NA BEZOEK BIJ H.M. DE KONINGIN Onder de passagiers, die gistermiddag om 1 uur op Schiphol het Dakota-lyn- vliegtuig der K.L.M, naar Parijs beste gen, bevond zich o.m. de president van den nieuwen staat Oost-Indonesië, Soe kawati, die zijn te Parijs woonachtige vrouw en kinderen gaat bezoeken en daar een week lang met hen hoopt door te brengen, In den loop der daar opvolgende week hoopt hij zich met zijn familie naar Nederland terug te begeven, waar hij nog ongeveer 10 da gen zal vertoeven, alvorens terug te keeren naar Indonesië. Vóór zyn vertrek gaf de heer Soeka wati uitdrukking aan zijn dankbaar heid voor het ..bijzonder prettige on derhoud", dat H.M. de Koningin hem in het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam heeft willen toestaan. S.S.-er IN DEN VAL. Een 27-jarige S.S.-er. P H. vanStraa- ten, die wegens diefstal in de Haar- lemsche strafgevangenis vertoefde en daaruit vorige week Dinsdag ontsnap te, is thans in Amsterdam gearresteerd. Een Amsterdamsche inspecteur van po litie had een tip gekregen, dat Van Straaten geregeld in de buurt van de Sarphatistraat rondzwierf, waar een vroegere vriendin van hem woont. De politie stelde zich met het meisje in verbinding en sprak met haar af, dat zy Van Straaten in een val zou lok ken. De politie liet haar, geschaduwd door een agent in burger, een paar blokjes omloopen en inderdaad dook Van Straaten op en sprak het meisje aan. Hy werd gearresteerd en zal naar Haarlem worden overgebracht. Militaire situatie wordt slechter U.P. meldt: Batavia is thans ver vuld van sombere voorspellingen, na dat vrijwel in alle kringen het opti misme de overhand heeft gehad, toen de Nederlandsch-Indonesische basis overeenkomst op 15 November te Linggadjati werd geparafeerd. De nieuwe gevoelens van vrees zijn te wijten aan het slechter worden der mi litaire situatie van de laatste dagen en deze omstandigheid is tevens het voor naamste struikelblok voor een vlotte hervatting van de Nederlandsch-Indo nesische onderhandelingen. Op 22 Januari heeft blijkens een be richt van het Indonesische Nieuwsagent schap Antara de Republikeinsche mi nister van Verdediging, dr. Amir Sjari- foedin bekend gemaakt- dat de demar catielijnen in de toekomst door hooge stafofficieren van beide zijden zullen worden aangegeven, tot nu toe werd dit gedaan door de plaatselijke Nederland sche en Indonesische commandanten. Deze maatregel heeft ten doel de voor naamste bronnen van moeilijkheden en botsingen uit den weg te ruimen. Of deze maatregel met eenlg succes bekroond zal worden, staat inmiddels nog te bezien. Naar de meening van officieele po litieke kringen in Batavia zou de at mosfeer het best gezuiverd kunnen wor den door een spoedige onderteekenlng van de overeenkomst in Linggadjati. De moeilijkheid met de overeenkomst in Linggadjati" is. dat het voorloopig Indonesische parlement nog niet in ple naire zitting bijeen is geweest om zijn meening hierover kenbaar te maken. In dit verband dient er aan herin nerd te worden, dat de Commissie- Generaal de onderteekenlng afhan kelijk heeft gesteld van de algemcene order „staakt het vuren" gebaseerd op de demarcatielijnen, zooals die toendertyd waren vastgesteld. Niettemin verwachten politieke krin gen te Batavia, dat de overeenkomst binnen weinige weken onderteekend zal worden, zélfs als het Indonesische parlement nog niet bijeen is geweest, om de zaak te bepraten. De Indonesische minister van Bin- nenlandsche Zaken, Mohammed Roem heeft zelfs de mogelijkheid onder het oog gezien van een aftreden van het huidige Indonesische kabinet inge val het parlement de overeenkomst 1 zou verwerpen. Het afscheid bij Waterloo Station te Londen van de Britsche Koninklijke familie, die zich inscheept op Engelands modernste oorlogsschip, het slag schip „Vanguard", om zich naar Zuid-Afrika te begeven. N.V.V.-bestuur niet op E.V.C. fusie-congres. Aan den vooravond van het door de EVC te houden congres, waarin o.m. de fusie-mogelijkheden tusschen EVC en NW ter sprake zullen wo -den gebracht, is het verbondsbestuur van het NVV teruggekomen op zijn besluit he*. EVC- congres als gast bij te wonen. Het heeft bij monde van den secretaris van het bestuur, den heer C. van der Lende, gisteravond over Radio Hilversum de EVC er van beschuldigd, dat zij 'n tegenspraak met de ln Juli j.l. gegeven garanties toch hangende de l'usie- voofbereidingen de NW heeft bestre den en bovendien NW-leden tracht te winnen voor een „met afkeurenswaardi ge middelen georganiseerde EVC-de- monstratie". die Zondag a.s. te Utrecht zal worden gehouden. Aanval op dooi tijdelijk? MOGELIJK VEEL SNEEUW. Verwacht mag worden, dat ons land voorloopig in het strijdgebied van de warmere en koude lucht zal blijven ligge'n, waarbij plaatselijk bij harde winden vrij veel sneeuw zou kunnen vallen. Hier en daar, vooral in het Zuiden van het land zal het echter ook tijdelijk kunnen regenen, zelfs bij temperaturen onder nuL i De groote temperatuurstegenstellingen 1 tusschen Noord en Zuid blijven voorloo pig bestaan, waarbij in het Noorden de vorst aanhoudt en in het Zuiden de temperatuur tijdelijk even boven het vriespunt zal kunnen komen. Daar de luchtdruk in Portugal en Spanje ook steeds verder daalt, is het niet waarschüniyk, dat deze aanval van den dooi op het vorstgebied voor onze omgeving meer dan een slechts tydelijk succes zal hebben. VERLIESLIJST NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt tot haar leedwe zen bekend, dat in de week van 24 t/m 30 Januari 1947 de nayolgende verlie zen zijn geleden: Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen: Koninklijke Marine: sergeant dei- mariniers F. Steens, afkomstig uit Nij megen, 25-1-1947 in de omgeving van Soerabaja ten gevolge van vijandelijke actie gesneuveld. Korporaal der mariniers A. J. van Lunsen, afkomstig uit Barneveld. 24-1 -1947 in de omgeving van Soerabaja, ten gevolge van «vijandelijke actie ge sneuveld. Koninklijke Landmacht: Soldaat le klasse C. van Toledo van 11-10 R. I., afkomstig uit Rotterdam, 28-1-1947 te Bahjoe Deroep ten gevolge van vijan delijke actie gesneuveld. Soldaat H. S. Weerts, van 11-14- R.I., afkomstig uit Heerlen, 20-1-1947 in Kampong Pitameh bij Padang gesneu veld. Kon. Ned.-Ind. Leger: Kapitein der artillerie B. L. C.Duurtsema, afkomstig uit Arnhem, 23-1-1947 te Tjerme bij Soerabaja ten gevolge van extremisti sche actie gesneuveld. Korporaal Soedardjo, afkomstig uit Ned.-Indië. -2-1-1947 ten gevolge van extremistische actie gesneuveld. Rijkspostspaarbank begint met rentebijscbrijving. Naar de „Volkskrant" van de zijde der directie van de Rijkspostspaarbank ver neemt, zal over eenige weken begonnen worden met het bijschrijven van de achterstallige renten op de postspaar bankboekjes. Het publiek zal in verband daarmede in alphabetlsche volgorde worden opgeroepen naar de postkanto ren. Hoewel men by de Rijkspostspaar bank in het werk nog een achterstand van ongeveer een jaar heeft, heeft men deze rentebijschryving, die in eenige ja ren niet meer is geschied, niet langer willen uitstellen. KLEURRIJK SCHOUWSPEL OP MARKEN. Marken heeft Zaterdag een kleurrijke gebeurtenis meegemaakt, n.l. het feit, dat drie bruidsparen op het gladde ijs van de Markerhaven in den echt ver bonden werden. Ongeveer 60 personen hebben daar aan lange gedekte tafels de traditioneele bruiloften-drank ge dronken, n.l. brandewijn met rozijnen en voorts o.a. genoten van groote tul banden. Er is gezongen en gedanst en talloo- zen hebben genoten van een zeldzaam folkloristisch schouwspel. Ruim 40 auto's hadden den tocht over de Gouwzee aan gedurfd. waarvan de inzittenden even eens dit blijde feest hebben meege maakt. IMMIGRATIE VAN JODEN IN SURINAME? Gouverneur Brons heeft in de Staten van Suriname medegedeeld, dat binnen kort een aantal Europeesche deskun digen in Suriname zullen arriveeren ten eindo de immigratie van vijf tot tien duizenden Joden te bespreken, die zich ln het binnenland willen vestigen en bur. gers van Suriname willen worden. PROF. ROMME BEZOCHT AMBON. Hechte band met Huis van Oranje. Prof. Romme heeft Ambon bezocht, waar hij werd verwelkomd door den resident. Tijdens zijn verblijf op Am- bon maakte hU een tocht langs de di verse Nederlandsche bedrijven, waar hij verschillende malen feestelijk werd ontvangen en toegesproken en waarbij hy in de gelegenheid was kennis te nemen van een sterke strooming onder de bevolking om den hechten band met Nederland en het Huis van Oranje te behouden. In zijn antwoord op een de zer toespraken zeide Prof. Romme, dat hij hierdoor ten zeerste getroffen was en gaf de verzekering, dat Indien deze wenschen op een juiste en overtuigen de wijze naar voren werden gebracht, zy ongetwijfeld door Nederland zouden worden vervuld. Prof. Romme is thans naar Flores vetrokken. BRANDSTOFFEN VOOR GEBOUWEN ENZ. In het bericht betreffende Brand stoffen voor gebouwen enz., in ons vorig nummer zijn de woorden 11de periode weggevallen. Het betreft hier dus do bonnen van de W_A.-kaarten, gemerkt 10de, 11de en 12de periode. SCHAATSENDE PRINSESJES. Legden een flinken afstand af. Terwijl Zaterdagmiddag de ronde van Loosdreoht werd verreden, waren er drie kleine schaatsenrij dsters, die eveneens de aandacht trókken. Het wa ren de prinsesjes Beatrix, Irene en Mar. griet, die naar Loosdrecht waren ge komen om zich op het gladde ijs te be geven. Beatrix bleek al goed thuis te zijn op de schaats en reed zelfstandig geruimen tijd over de verschillende plassen. Haar zusjes oefenden zich onder lei ding van een hofdame. De drie prinsesjes bleven geruimen tyd op de plassen zoowel ln Nieuw, als in Oud-Loosdrecht. zy hebben een flinken afstand op de schaats afgelegd. DE ..VOLKSHERSTEL" SIGARETTEN. Op het oogenblik worden langs de huizen sigaretten aangeboden door per sonen, die den indruk probeeren te ves tigen, dat dit de langverwachte siga retten van Nederlands Volksherstel zouden zyn. De vakgroep detailhandel in tabak en tabaksfabrikanten waar schuwt echter hierop niet ln te gaan, daar men hier niet te doen heeft met de Volksherstel-sigaretten.. De pakjes import-sigaretten van Nederlands Volks herstel zyn kenbaar aan een daarop aangebracht speciaal zegel, zy worden aanstonds uitsluitend verkocht in de winkels van erkende sigarenwinkeliers. ADJUNCT REGEERINGSCOM- MISSARIS RADIOWEZEN. By beschikking van den minister van Onderwys, Kunsten en Wetenschappen is mr. Ph. de Vries "te Hilversum, se cretaris van de Stichting Radio Neder land, benoemd tot adjunct-regeerings- commissaris voor het Radiowezen. Dr. DE GROOT TE BAARN. In verband met „biydc gebeurtenis". Dr. J. de Groot, de behandelende ge neesheer van HX.H. Prinses Juliana, is in Baarn gearriveerd en heeft zyn in trek genomen in het Astorla-Ch&let. Dr. De Groot verklaarde hierover: „Ik heb een zeer ongelukkig auto'tje, en het kan bovendien heel slecht tegen de kou, zoodat ik maar een beetje vroeg ben gekomen. „Auto's en artsenzelfs by de komende „biyde gebeurtenis" speelt dit probleem een rol. Een droevige plechtigheid BINNENLAND. Na veel moeite is men er in geslaagd een kleine vaargeul open te breken in den IJssel bij Doesburg. Buspassagiers, voet gangers en wielrijders worden nu weer per boot overgezet. Met het oog op het kolengebrek heelt het curatorium van de Technische Hoogesohool te Dellt besloten de colleges en oefeningen met ingang -.Tan heden voorloopig voor éép week te staken. Er wordt getracht de andere werkzaamheden zooveel mogelijk voort te zetten. Gistermiddag heeft in de restanten van de St Wilburg!skerk te Arnhem, welke ln 1944 tijdens de gevechtshande lingen totaal uitgebrand ls. de plechtige eerste steenlegging plaats gehad voor den herbouw van deze kerk. Zaterdag a.s. zal de K.L.M. weder om een vlucht van AmsterdamJohan nesburg uitvoeren. Met dezen vlucht kan correspondentie voor de Unie van Zuid-Afrika en voor Zuld-West-Afrlka worden meegegeven. In een dezer dagen gehouden verga dering van het partijbestuur van de Party van den Arbeid werd o.m. be sloten. dat het lid van het partijbestuur L. N. Palar een reis naar Indonesië zal In een perceel aan de Vogelstraat ln 's-Hertogenbosdh sprong een poes ln een wiegje waarin een baby van 5 we ken lag te slapen. Het dier" heeft zich op het gezicht van den zuigeling neergelegd, ten gevolge waarvan de baby gestikt is. De heer Soekawati heeft Zaterdag morgen op het Ministerie van Financiën te 's-Gravenhage een onderhoud gehad met prof. mr. P Lleftlnck. Tijdens deze gedachtenwissellng wer den de nieuwe staatkundige aspecten ln Oost-Indonesië, speciaal wat betreft de financieel economische verhoudingen be sproken. De heer H. K. Koster te Wiertnger- waard is afgetreden als voorzitster v-an den Alg. Neder! Zul vel bond Als zooda nig is benoemd de heer mr. dr. J. Lint horst Homan te Groningen. BUITENLAND. Het gerechtshof te Rastadt in de Frasnsche zone van Duitschland heeft 2-1 voormalige SS-Heden en bewakers van de concentratiekampen Struthof en Natewei,- ler ter dood veroordeeld. Zij hebben ge vangenen vermoord en voedser achterge houden De Perzische eerste minister, Gha- vam es Soeltaneh, heeft een nota aan de groote vier geoonden, waarin hij voor zijn land verzoekt deel te mogen nemen aan ric besprekingen inzake het vredeverdrag met Duitschland. Hij eischt tevens her maken. teneinde de partij van voorllch-- - i? dlej?In omtrent dc politieke ont- ""■^betalingen van Duitschland wiKxenng aldaar. S'v8'? J,?™' van d™ eeneralen nrlnlatefkTSS.H'ia,?6w£S w riLJE' de res kolonel H aanstaande per vliegtuig naar dTvef- k *zPn door H-M- de Staten vertrekken voor bespre- Komngln benoemd tot officier in de kingen over voedseüevSncen^ i Orde van Oranje Nassau met de zwaar- j trachten partyen tarwe en' andere granen rtW v i te verkrijgen. I®®*1 9°} de steenkool, doch ook om zou ten. fosfaten, olie en minerale bronnen staf De Vulkaan de Etna op Sicilië ls ln eruptie. De lava stroomt langs de hellingen en er hangt een rookwolk bo ven de krater die mijlen ln de omtrek zichtbaar is. (U.P.). Het Belersche ministerie van bin- nenlandsche zaken heeft van Zaterdag 1 Febr. tot 10 Febr. amnestie aangekon digd voor het inleveren van alle wape nen. Wie na 10 Febr. nog in het bezit is van wapenen kan worden gestraft. In ernstige gevallen kan zelfs de doodstraf worden uitgesproken. Zwarthandelaars in Tsjecho-Slo- wakile kunnen thans ter dood worden veroordeeld ln gevallen, waarin de voed selvoorziening en het leven der bewo ners ln gevaar worden gebracht. De oud-president van de V.S.. thans voorzitter van de Amerlkaansche commissie voor den voedselnood. Her- bert Hoover, is per vliegtuig naar Euro pa vertrokken. Zijn doel is de studie van voedselproblemen ln de bezette ge bieden van Duitschland en Oostenrijk. Dertien duizend mijnwerkers ln. Nieuw Schotland (Australië) hebben het werk neergelegd. Zy willen loonsverhoo- ging. Een regeeringsvertegenwoordlger doet pogingen het geschil bil te leggen. Konrad von Prejrslng. R.K. bisschop van Berlijn, vertrekt Woensdag naar de V. S.. waar hil op een bijeenkomst van alle Amerlkaansche kardinalen de V.S. om hulp. zal vragen voor Duitschland. De hertog van Windsor heeft het plan een autobiografie te schrijven. Aan het parlement van Saksen (Sovjotzone) ls een wetsontwerp voorge legd. betreffende nationalisatie van alle minerale hulpbronnen. Het gaat niet al- Zaterdagmorgen zijn de stoffelyke overschotten van de zangeres Grace Moore, gezagvoerder Geysendorffer, pi loot Rietman, radio-telegrafist Bran denburg, mecanicien Bommel, steward Hoek en den Nederlandschen passagier van de verongelukte Dakota, Engel, uit Kopenhagen vervoerd. De stoffelyke overschotten stonden opgebaard in de Deense he Marne kerk te Kopenhagen Er werd gesproken door den hofpredikant en den heer van Ul- denburg van de KLM die woorden van lof aan de bemanning wydde, in het by- zonder aan gezagvoerder Geysendorffer. Andere vertegenwoordigers van de KLM, alsmede van de Deensche luchtvaart- maatschappy en het corps diplomatique woonden de plechtigheid by. In de katholieke St. Ansgarkerk ston den de stoffelijke overschotten van ra-1 dio-telegrafist Pynenburg, van de beide Franschen en van den Spaanschen pas sagier opgebaard. De kera was prachtig versierd. Daar werd eveneens een rouw dienst gehouden. Na afloop der beide plechtigheden werden de elf kisten ge- zameniyk naar het vliegveld Kastrup gebracht, waar de stoet langs een eere- wacht van luchtvaartpersoneel trok. Op het vliegveld hingen Deensche, Neder landsche, Amerikaansche, Fransche, Zweedsche en Spaansche vlaggen half stok, terwyi een groote menigte zich om het vliegveld had geschaard. Omstreeks 10.30 steeg een Skymaster van de KLM op met bestemming Amsterdam. Daar aangekomen zyn de stoffelyke overschotten van Grace Moore, de Franschen Peltier en Malber en van den Spanjaard Izquierdo per KLM vliegtuig naar Parys getransporteerd. Vandaag wordt daar voor Grace Moore een lyk- dienst in de Amerikaansche kerk ge houden. Begrafenissen Nederlandsche slachtoffers. De begrafenissen der Nederlandsche slachtoffers van het vliegongeluk by Kopenhagen zyn als volgt geregeld: Morgen zullen ter aarde besteld wor den de stoffelyke overschotten van den heer P. Engel <n.m. te 2 uur) op de Alg. Begraafplaats te Zaandam: van den heer W Brandenburg op de Alg. Be graafplaats te de Lemmer; van den heer W. A. Bommel <n.m, 1 uur) op de be graafplaats .Nieuw Eyk ën Duynen" te 's-Gravenhage; van den heer H. Hoek (des n.m. te 2 uur) op de Alg. Begraaf- 11 plaats te Noordwyk. Woensdag a.s. zullen begraven worden de stoffelyke resten van den heer G. J. Rietman (n.m. 3 uur) op de Oosterbe graafplaats te Enschedé en van den heer S. M. A. Pynenburg op de R.K. begraaf plaats „St. Petrus" te Boxtel. De crematie van het stoffelyk over schot van den heer G. J. Geysendorffer is bepaald op Woensdag 5 Februari op Westerveld, na aankomst trein 14.11 halte Driehuis Westerveld, Een proef met vastgezet hoogteroer. Kapitein Emil Damm, een Deensch piloot, ls Zaterdagmiddag op het vlieg veld Kastrup gestart met een Dakota, waarvan het hoogteroer was vastgezet, onder dezelfde omstandigheden als de Dakoto, welke een week geleden op dit vliegveld is verongelukt. Tydens de proef trachtte kapt. Damm het hoogteroer ln dezelfde positie te plaatsen als toen het vastgezet was. Het vliegtuig was reeds afgegleden vóór het hoogteroer in vastgezette positie was. hetgeen bewyst, dat het vliegtuig niet kon vliegen met een vastgezet hoogte roer. Toen hy trachtte te starten voor een andere proef met het hoogteroer in dezelfde positie als wanneer het is vast gezet, kon het vliegtuig wél van den grond komen, doch het kon niet vliegen. Tydens de proeven was het vliegtuig geladen tot hetzelfde gewicht als de ver ongelukte Dakota. Drie andere vliegers bevonden zich eveneens ln het vliegtuig. Bij de eerste proef startte het vlieg tuig normaal. Toen het een hoogte van ongeveer 2000 meter had bereikt, trachtte Kapt. Damm het hoogteroer in vastgezette positie te plaatsen, met het gemelde resultaat. Na de proeven legde de Deensche des kundige Eskildsen er den nadruk op. dat de proef niet bewees, dat het hoogteroer van het verongelukte vliegtuig vastge zet was. Automatische roerklampen- verwljdering. Volgens den lucht/vaartcorrespondent van de Times heeft de Handley Page Company een systeem ontworpen om ongelukken te voorkomen, die het ge volg zyn van het niet verwyderen van de roerklampen der vliegtuigen, hetgeen een mogeiyke oorzaak werd genoemd voor de jongste Dakota-ramp in Dene marken. Het verwyderen geschiedt vol gens dit systeem van de cockpit uit, waar de piloot tegeiyk met het starten der machine automatisch de klampe® uit het roer haalt. De machine kan aldus niet vertrekken, wanneer het roer geblokkeerd is.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1