De chaos in Griekenland Wij moeten weer op eigen beenen loopen! PANDA EN DE MEESTEM-DIEF Zullen de wapens spreken in Indië? Militaire krachtmeting bijna onvermijdelijk n [s uw Radio defect? Voor de Jeugd (Van onze specialen verslaggever) Batavia, 15 Januari 1947 Terwijl men zich in Holland nog steeds druk maakt over de vraag, of in Linggadjati al dan niet het Koninkrijk is „verkocht", vormt deze kwestie hier in Indonesië nauwelijks meer een on derwerp van discussie. De antithese tus- schen voor- en tegenstanders ln de Ne- derlandsche gemeenschap is even snel aan het vervagen als die in de repu bliek. Beide tegenstellingen zijn bezig zich op te lossen in de groote antithe se tusschen Nederland en de republiek, die helaas de laatste weken zeer scherpe vormen begint aan te nemen. Niet meer het politieke tooneel, maar de militaire situatie beheerscht thans het beeld. Van het bestand van 14 Oc tober is vrijwel nergens iets terecht ge komen. Van den „geest van Linggadjati" is niet veel over. en het wantrouwen groeit met den dag. Beide partijen be schuldigen elkaar om het hardst van provocatie" en „agressie", en ledereen denkt aan Vietnam. De toon, die tegenwoordig de republl- keinsche pers en Radio-Djocja be heerscht, kan slechts één indruk wek ken: dat de wapens zullen spreken en het politieke overleg daaraan onderge schikt wordt gemaakt. De vóór- en te genstanders van Linggadjati, de Sajap Kiri (linkervleugel) en de Benteng Re- poeblik Indonesia, hebben elkander ge vonden op de gezamenlijke basis van de eenheid, die vóór alles gaat, en die nood zakelijkheid om tegenover realiteiten ook realiteiten te stellen zooals Soedirman zegt en Sjarifoeddin beaamt. Met verdraaiing van feiten tracht Djocja zich de handen schoon te was- schen voor hetgeen langzamerhand on vermijdelijk wordt: een militaire kracht meting op groote schaal. Van Neder- landsche zijde is overal bij de besprekin gen over de toepassing van het bestand een geduld aan den dag gelegd en een soepelheid getoond, welke de militaire bevelhebbers nauwelijks met hun ver antwoordelijkheid voor de veiligheid van de troepen en de burgerij in overeen stemming konden brengen en die in feite vaak de grenzen van het toelaatbare overschreed. Maar de TRI en de Laskars wilden geen bestand, traineerden de be sprekingen voor zoover zij niet ronduit weigerden te praten, en sloegen overal toe waar zij de kans schoon zagen. WAAROM DIE OPENLIJKE OOR- LOGS-VOORBEREIDING? De vraag rijst wat de oorzaak kan zijn van de openlijke oorlogsvoorberei dingen in de republiek, waar Sjahrlr blijkbaar machteloos tegenover staat, en die zelfs door Sjarifoeddin worden ge dekt. Het is moeilijk een antwoord te geven op die vraag, maar er zijn teekenen, die in een bepaalde richting wijzen. De fel le campagne tegen de z,g. Nederlandsche agressie, die de Indonesiërs er van moet doordringen vóór alles één te zijn, zou er op kunnen wijzen, dat er aan die „eenheid" nog wel iets ontbrak. Het is gemakkelijker één te zijn in oorlogs- dan in vredestijd, zooals in de afgeloo- pen jaren in de geheele wereld maar al te duidelijk gebleken is. En na alles, wat er hier gebeurd is, valt het niet te ver wonderen als vele Indonesiërs zich lang zamerhand zouden zijn gaan afvragen, of 100 merdeka nu werkelijk wel te verkiezen is boven samenwerking met die vermaledijde Hollanders De geschiedenis leert, dat een onte vreden en verdeeld volk nog slechts door den hartstocht van den oorlog tot (tijdelijke) „eenheid" te brengen is. Djocja kijkt naar Vietnam en ziet, dat de wereld de Franschen hun gang laat gaan. En het weet, dat er binnenkort weer een divisie uit Holland vertrekt. De heer Soe dirman wil blijkbaar vechten voor dat het héélemaal te laat is. Helaas schijnt zijn invloed groot te zijn. Onlusten verhinderen den wederopbouw. De T.R.I.-wacht wordt afgelost voor hotel Shirtte Raaf tegenover Station Koningsplein, Batavia. De twee soldaten bulgen elkander volgens goede Japan- sche gewoonte toe bij het overnemen van de wacht. (Van een bijzonderen medewerker). De Grieksche economie is sedert den oorlog hopeloos ontwricht. Terwijl het nationale inkomen vóór den oorlog nog 100 millioen dollar bedroeg,- wordt het thans op nauwelijks 20 millioen geschat. De landbouwproductie, de belangrijkste bron van inkomen, is met ruim 60 gedaald, de veestapel is mede door den roof van de Italiaansche en Duitsche bezetters tot op 45 van het vooroor- logsche peil geslonken, de industriëele productie bedraagt amper 10 van het geen er voordien bestond. De Grieksche uitvoer is nog slechts 15 de handels vloot heeft ten gevolge van den oorlog niet minder dan 1-4 millioen ton van zijn totale tonnage (1.95 millioen!) ver loren. Het verlies aan vliegtuigen be draagt nagenoeg 100 ruim 93 van het rollende materieel en 85 Te van de bruggen zijn vernield, 60 van het we gennet zijn verwoest, 60 Te van de auto's en trucks en 80 van de autobussen zijn verdwenen; 90 van de Grieksche haveninstallaties zijn onbruikbaar ge maakt, bijna 250.000 gezinnen zijn dak loos! Het zijn ontstellende cijfers, veront rustend en tevens verhelderend ten aan zien van den chaotischen toestand, waarin Griekenland op het oogenblik verkeert. Aan wederopbouw is tot nog toe zeer weinig gedaan, slechts het spoorwegverkeer op een traject van ca. 100 km. rondom Athene is eenigs- zins weer op peil gebracht. Grieken land worstelt nog te veel met zjjn binnenlandsche politiek om aan ma terieel herstel te kunnen denken, ook de politiek van de geallieerden is niet geheel vreemd aan de oorzaken van den al te tragen heropbouw. De dankbaar aanvaarde hulp van de UNRRA bleek bij lange na niet vol doende om ook maar den allerergsten nood te lenigen. Van Groot-Brittannië ontving Griekenland slechts een leening van 10 millioen ponden een druppel op de heete plaat Door de onlusten in het binnenland is het bebouwen van het akkerland vrijwel onmogelijk gemaakt. Vrees en angst domineeren alom, een nieuwe inflatie, de derde reeds sedert de bevrijding, dreigt de rampspoed zoo mo gelijk nog te vergrooten. RUMOER RONDOM HET KONINGSCHAP. Toen koning George van Griekenland in September van het vorige jaar uit ballingschap -terugkeerde voor de derde maak nadat hij reeds tweemaal was weggejaagd en tweemaal was terug geroepen! waren er duizenden, die geloof hechtten aan de jaren lang ge voerde propaganda, welke verklaarde, dat de koning de eenige waarborg was voor de verwezenlijking van de natio nale eischen van Griekenland. In wer kelijkheid echter werden vrijwel tezelf dertijd, dat de koning arriveerde, de ter ritoriale eischen van Griekenland op de conferentie te Parijs afgewezen. Voor Sovjet-Rusland en de Slavische Bal- kanlanden was de terugkeer van koning George het sein voor een felle anti- Grieksche campagne. De Grieksche re geering werd als „fascistisch" gebrand merkt. de Russische en Joegoslavische gezant vertrokken als tegenstanders uit Athene. Maar ook in de Westersche lan den viel een onverwachte reactie te be- I speuren: tal van Labour-aanhangers te i Londen betreurden de Grieksche restau- ratie, in Frankrijk teekende de SFIO met veel temperament protest aan en het Internationale Vakverbond onder leiding van Louis Saillant en Léon Jcu- haux eischte zelfs, dat Griekenland ge lijk Franco-Spanje aLs een fascistisch land zou worden behandeld. Amerikaan- sche politici gaven te kennen, dat zij het nu niet meer gemakkelijk acht tea om iets voor Griekenland te doen m zelfs de Angelsaksische regeeringen, di# de overwinning van de Grieksche roya listen eigenlijk mogelijk hadden ge maakt, eischt-en te Athene, dat de de mocratische instellingen zouden worden geëerbiedigd! Zoodoende werd het tegenwoor dige regime in Griekenland van be gin af aan door Sovjet-Rusland en alle communistisch georiënteerde landen getorpedeerd, terwijl ook in de Westersche staten dc meer pro gressieve elementen er tegen gekant bleken en de regeeringen van de groote democratiën slechts aarzelend eenigen steun verleenden. E. A. G. Meer vertrouwen in economischen toestand. (Van onzen financieelen medewerker) Hoewel de algemeene koersstijging op de Amsterdamsche beurs voor Indu- strieele aandeelen tot staan is gekomen, vertoont de aandeelenmarkt doorgaans toch een tamelijk vast aspect en krijgt men den indruk dat de economische toe stand van Nederland met wat meer vertrouwen wordt tegemoet gegaan dan eenigen tijd geleden het geval was. Nederland moet uitvoeren om te kun nen invoeren, het moet echter ook in voeren om te kunnen uitvoeren en de betrokken instanties staan voor de zwa re taak hier de economische belangen zoo goed mogelijk tegen elkaar af te wegen. Uit de persconferenties van het Mi nisterie van Economische zaken blijkt, dat in dit opzicht thans een grootere activiteit wordt ontwikkeld, ten gevolge waarvan bhv. met Duitschland reeds een betalingsovereenkomst is afgeslo ten tot een bedrag van 875 millioen doll, voor levering van de hier dringend noo- dige kleurstoffen en met Polen een han delsverdrag is tot stand gekomen, waar bij op den export van aanzienlijke hoe veelheden kolen naar ons land gerekend mag worden. Het is duidelijk dat naarmate de Ne derlandsche industrie over meer grond stoffen beschikken en haar bedrijfsap- paraat vernieuwen kan, productie en export kunnen toenemen en de Neder landsche handelsbalans voor een groo- ter deel kan bijdragen in het nijpend tekort, dat er thans op onze betalings balans bestaat. Dat hierbij ook de Nederlandsche Scheepvaart en de Nederlandsche ha venplaatsen zooveel mogelijk worden in geschakeld, is van niet minder beteeke- nis en kan als de oorzaak van de door gaans betere stemming voor Scheep vaartwaarden worden aangemerkt. Deze gang van zaken is temeer ver blijdend, omdat een verlevendiging van het economisch contact met Ne Zal de vrouw haar echtgenoot weer volgen? DE NATIONALITEIT VAN DE GEHUWDE. (Van onzen Haagschen correspondent) Bij de naturalisatie van een twintig tal personen is uit de Eerste Kamer eenigen tijd geleden weer het probleem aangeroerd van de nationaliteit der gehuwde vrouw; zij het ook zijdelings. Men vroeg toen n.l. de aandacht van den minister voor die vrouwen die zich, ofschoon Duitsche, tijdens den oorlog in Nederland vertoevend, als goede Nederlandsche gedroegen, sedert met een Nederlander zijn gehuwd, maar in 1945 door „het bekende K.B." haar Nederlanderschap weer hebben verlo ren. De minister van Justitie ant woordde hierop geen bezwaar te heb ben om in afwachting van nadere wettelijke voorzieningen te bevor deren dat onder het KB. F 278 val lende vrouwen, die zich tijdens den oorlog goed hebben gedragen, in de administratieve practijk, waar moge lijk, met Nederlandschen worden ge lijkgesteld. Men herinnert zich nog de ietwat wilde besluiten-wetgeving -inzake de gemengde huwelijken onder verant woordelijkheid van minister Kolfscho ten: eerst werden alle huwelijken on der den oorlog in het buitenland ge sloten tusschen Nederlanders en vreem delingen ongeldig verklaard. De alge meene verontwaardiging over dit on doordachte besluit, vooral van geeste lijke zijde, noopte den katholieken be windsman tot intrekking. Vervolgens kwam het besluit dat vijandelijke on derdanen. gedurende den oorlog met Nederlanders gehuwd, van het Neder landerschap vervallen worden ver klaard. Dit geldt dus voornamelijk hu welijken van Nederlanders met Duit sche vrouwen, zoowel hier te lande als in Duitschland onder den oorlog ge sloten. Dit besluit is nog van kracht. De hieronder vallende vrouwen zijn der halve statenloos. Later werd bepaald, dat zij een aanvrage konden indienen, om in ons land te blijven wonen; en verder dat zij een aanvrage tot natu ralisatie konden indienen Een onder zoek naar haar gedrag is in beide ge vallen noodig. Zij dienen dan 50 gld. te storten op postrekening No. 1 van 's Rijks schatkist ten name van de Commissie volgens K.B. F 278. Gezien het zeer groote aantal hierbij betrok ken gevallen kan het jaren duren, eer alle afgehandeld zijn. Van kerkelijke zijde is sinds kort een actie ingeluid om in die geval len, waarin de vrouw haar Duitsch land is teruggestuurd of waarin de vrouw in Duitschland is gebleven, echtgenooten en eventueele kinderen weer samen te brengen en aldus de gezinnen te repareeren. Daarnaast wint de opvatting veld, dat het geen nut heeft een onderscheid in de na tionaliteit van echtelieden te hand haven en vele statenloozen in ons land te hebben. Wij vernemen dan bok dat het in de bedoeling ligt, weer den ouden rechtsregel te herstellen, dat de vrouw de nationaliteit van haar echtgenoot volgt. SCHEEPSBERICHTEN. Adlnda, 23/1 van Poeloe Samboe te Batavia; Agatha. 26/1 van Shanghai naar Tarakan, Anthony Leeuwenhoek. 25/1 van Havana naar Rotterdam; Bacchus, van New Orleans te Curacao: Baralt, 25/1 van Curasao te Tampico; Blommerfdljk 30/1 van Houston te Galveston;- Delf sha ven, AntwerpenNew York passeerde 29/1 Kaap Corvo; Douro, 26/1 van Bar- ranquilla te .Cristobal; Dulvendljk, Van couverRotterdam, 26/1 te Tacoma; Ga- dlla, 25/1 van Shanghai naar Singapore; Laomedon, 26/1 van Macassar te Singa pore; Mapla, 27/1 van Los Angelos te San Francisco; Phillips Wouwerman, Van couverDurban, 26/1 te San Franoisco; Sar te don, CalcuttaLiverpool, 29/1 te Vlzagapatam: Straat Malakka, 27/1 van Sydney te Fremonttole; Tjitjalengka, 28/1 van Batavia naar Macassar; Van Outs- hoorn, 26/1 van Penang naar Singapore; MIJ Nederland Oranje, 29/1 van Ba tavia naar Holland: Sumatra, 26/1 van New Orleans naar Indie; Salawati. 26/1 van Kmorotai naar Paclflckust; Tallsse, 30/1 van'Londen naar Amsterdam; Ma- doera. 30/1 van Makassar, blijft nog ln Indilë; Celebes, 27/1 van Batavia, blijft nog ln Inddë K.P.M. Bolssevaln, 30/1 van- Port Said naar Batavia. Vmke en Co. Farmsum. 30/1 van Melilia naar Umulden. Oceaan Polydorus, 25/1 van Port Swettenham, 26/1 te Singapore. Holl. Afrika Lyn Klipfonteln. 30/1 te Genua; Oranje, 30/1 van Amsterdam n. Southampton; Dubrovnlk, 31/1 te Am sterdam. KJH.L Van der Velde, 23/1 te Cebu; Westlornd. 30/1 op uitreis te Buenos Aires, Waterland, 30/1 op thuisreis van Buenos Aires naar Montevideo; V. d. Oapelle. 30/1 van Buenos Aires naar Rosario (udtreis) K.N.S M. Titus. 26/1 te New Orleans, Gerasslmos Vergottls, 29/1 te Callao; Stal 30/1 van Sfax naar Algters; Dundee. 30/1 van Lissabon naar Valencia; Aardenburg, 111 Abnormale koude remt den aanvoer. (Van onzen deskundigen medewerker) De resultaten van de trawlvisscherij waren ook deze week gunstig. Speciaal in Engeland wei-den zeer goede besom mingen gemaakt. Er waren echter be trekkelijk weinig schepen op zee, zoodat de aanvoer in IJmuiden mi nimaal bleef. Ook thans zijn er heel weinig schepen uitgevaren, zoodat er ook volgende week nog weinig visch aan de markt zal komen. Door de ab normale koude is het bijna ondoenlijk om de visscherij vol te houden. Het haring-trekken op de Belgische kust leverde ditmaal weinig op, voorna melijk ook als gevolg van de slechte weersgesteldheid. Verschillende booten zijn weer teruggekomen en gaan thans weer trawlen. Alleen de kleinere vaar tuigen blij ven woorloopig nog. aangezien het zeer zeker niet uitgesloten is, dat er weer visscherij komt. De prijs voor de versche haring heeft zich als gevolg van 30/1 te Gibraltar; Juno, 30/1 van Istan- boel naar Izmir; Ornen, 31/1 ran Am sterdam naar Gothenburg; Stuyvesant, 29/1 van Paramaribo naar Trinidad; Cot- tica, 28/1 von Madeira naar Paramaribo, den geringen aanvoer weer geheel her steld. Het plan om onder Terland te gaan visschen, schijnt op grond van de ont- vangen berichten, geheel van de baan te zijn. Ook van Engelsche zijde be staat er hoegenaamd geen animo in verband met de vele oorlogsobstakels, welke zich in 'net visschery-gebied moe ten bevinden. Op het gebied van den haringhandel valt nog weinig nieuws te vermelden. Doordat dfe Russen slechts een gering percentage kleine haring, d.w.z. 10/1000 stuks per Schotsche ton willen accep teeren, wordt het voor menigeen moei lijk om aan z'n leveringsplicht ten volle te voldoen. De laatste loodjes we gen ook in deze het zwaarst. De onderhandeling inzake de visch- losrégeling op de basis, als vorige week aangegeven, verkeeren thans in een vergevorderd stadium en zullen hoogst waarschijnlijk binnenkort hun beslag krijgen. Inmiddels is er echter in Kat wijk een „conflict" ontstaan, namelijk met de boetsters. Zooals bekend, ont vangen deze loon naar gelang van de jaarklasse van hun werkzaamheden op dit gebied, wat onder normale omstan digheden gelijken tred hield met den leeftijd Tijdens den ooriog is er niet geboet en hierdoor Is er ten aanzien van de verdienste een eenigszins scheeve verhouding ontstaan tusschen jaar- klasse en leeftijd Waar het vrouwelilk element hierbij betrokken is, zal erover deze kwestie nog wel een „hartig woord je" gesproken worden, maar beide par tijen zullen zonder twijfel tot een ac- coord geraken. derlandsch-Indië door het agressief optreden der Indonesische extremis ten aanmerkelijk wordt vertraagd en tevens doordien de credietverleening in het buitenland, met name in de V.S. minder vlot loopt dan het vorig jaar werd verwacht. In 1946 hebben de V.S. aan goederen en diensten voor 15.3 milliard doll, uit gevoerd. waartegenover slechts een in voer stond van 7,1 milliard doll.,, zoodat 8.2 milliard doll, moest worden over brugd, welk bedrag gevonden werd door het verstrekken van leeningen ten be- loope van 3% milliard doll, en voor niet minder dan 3.2 milliard doll, door gif ten. grootendeels van de Amerikaansche regeering en voorts van Amerikaansche organisaties. Op een zoodanige min of meer philantropische financiering mag voor het loopende jaar niet meer wor den gerekend en wat niet met goederen of diensten kan worden betaald, zal bij de Wereldbank moeten worden geleend. Deze is thans begonnen leeningsaan- vragen van Frankrijk, China en Dene marken te onderzoeken en de uitgifte van obligaties voor te bereiden, tenein de de middelen tot credietverleening te verkrijgen. We zullen dus langzamerhand weer op eigen beenen moeten ieeren loopen en hoe meer de regeering daarvan overtuigd is en maatregelen neemt tot het verkrijgen van een juiste verhou ding tusschen de uitgaven der staats huishouding en de inkomsten der volkshuishouding, des te grootcr val onze credietwaardigheid ih het bui tenland zijn. Welke bezwaren men ook tegen de fi- nancieele politiek van de regeering mo ge hebben, het is daarom verblijdend, dat de Rijksmiddelen in 1946 f 260 mil lioen. dat is 24 meer hebben opge bracht dan de raming en Minister Lieftinck. ondanks de verlaagde inkom stenbelasting voor de groote gezinnen en de lagere- belastingdruk voor de groo te vennootschappen, voor het loopende jaar op eenzelfde opbrengst meent te mogen rekenen. Ingezonden Mededeeling. Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig FEUILLETON Roman door Winston Graham. 36) Na eenige minuten dook de reusachtige marmerengevel van het „Stazione Cen trale" voor mij op. Ik ging de trappen op en betrad de enorme hal met de loketjes. Gewoonlijk leek het hier op een reusachtige bijenkorf, maar nu was het er bijna leeg. Ik vroeg naar den eersten trein naar Venetië en hoorde, dat die om twintig minuten over zes sen zou vertrekken. Dat kwam prachtig uit. Daarop kocht ik een kaartje en gaf mijn bagage aan een kruier. Een be ambte knipte mijn kaartje en keek op de klok. Perron een en twintig. De trein kan ieder oogenblik binnenkomen. Onderweg hield ik even stil om een tijdschrift te koopen. Voor het eerst kon ik daardoor de beide mannen, die mij volgden, in het oog krijgen. Zij waren beiden nog jong. De eene had een hoe kig moffengezicht. de andere was mager, bleek en had een haakneus. Men behoef de ze maar aan te zien om alle hoop, dat zij misschien niet tot de afdeeling UA.-l van de Duitsche Geheime Politie behoorden, op te geven. De bevestiging van deze vermoedens bracht mijn. met zooveel moeite herwonnen, evenwicht weer een gevoelige klap toe. Mijn kruier kwam mü halverwege het perron tegemoet, De trein moet om tien minuten over zessen binnenkomen, signore, als.... Wacht even, zei ik, ik heb nog een telefoongesprek, waar heel veel van af kan hangen voor mij. Wacht hier met dien koffer. Als ik niet terug ben als de trein vertrekt, breng mijn bagage dan zelf naar Hotel Colleoni. Vraag maar naar kapitein Bonini. Maar dat gaat niet. protesteerde de man. ik heb dienst. Dat kunt u toch niet van mij verlangen! Toen zag hij opeens het biljet van vijftig lire. dat ik hem onder den neus hield. Dank u, meneer ik doe het mqt genoegen. En vertel aan niemand iets van je opdracht vóórdat je het hotel bereikt hebt, beval ik hem nog. Nee, signore, ik zal precies doen, zooals u mij gezegd hebt. Ik zal den kof fer er zelf heen brengen. Ik keerde mij om en rende terug over het perron. Aan het bègin stonden de beide mannen; ze waren bezig van een meisje druiven te koopen, in cellophaan verpakt. Zij keken niet op. Tegen den controleur zei ik, dat ik dadelijk het per ron af moest en toen bemerkte ik, dat mijn beide vervolgers uit elkaar gingen. De man met de haakneus kwam mijn richting uit. Dat had ik verwacht. Maar ten slotte was de tegenstand nog maar gehalveerd en ik moest er dus nog één zien kwijt te raken. Ik ging weer de hal binnen en begaf mij naar een van de telefooncellen, die daar naast elkander stonden. Ik vroeg het nummer van Andrews in Venetië en kreeg ten antwoord, dat de verbinding dadelijk tot stand zou komen. Ik wachtte. Ik meende er wel op te kunnen rekenen, dat een telefoongesprek uit een publieke cel zooals deze niet af geluisterd zou worden en dat de man. die mij nu volgde daar hij in dit land geen offlcieele betrekking bekleedde er wel niet in slagen zou, van de Cen trale inlichtingen over mijn gesprek te krijgen. Dit was een kans, die ik my niet mocht laten ontgaan. Het gesprek kwam door. Aan het andere einde van den draad kon ik het onberispelijke vloeiende Italiaansch van den opgeroepene hooren: Hallo, met wie? Signor Brevio? Ja. Met Bottarl, zei ik. ik spreek uit Milaan. Wacht een oogenblik. Er ontstond een korte pauze. Ja. We hebben hier een tamelijk ern- stigen luchtaanval gehad vannacht, zei ik. Het gevolg daarvan is. dat de voor genomen ontmoeting waarschijnlijk wordt uitgesteld. De hoofdpersoon is namelijk uitgeschakeld. Nu bleef het langer stil. Een oogen blik had ik het onaangename gevoel, dat lk nu dadelijk Jane's stem zou hoo ren. Er kwam een golf van jaloezie in mij op bij deze gedachte; het verraste mij bijna. Hallo, zei ik. naar de kale, verzakte zaal waarin ze terecht kwamen. „De ridderzaal!" zei Joris om zich heen wijzende. „Hier zaten wijze dap pere voorvaderen en kortten zich de 33). Komt binnen, goede vrienden, treedt nader!" riep Joris Goedbloed, terwijl hij de deur opende „Laat ons in de beschutting van dit wél verwarm de vertrek over de U toekomende gel den spreken!" Panda stapte achter den chauifeu. Welk een herinneringen worden door aan over de drempel en keek verbaasd deze oude muren verborgen! Welk een feestrumoer heeft zich hier doen ho ren. Gaat zitten, eenvoudige lieden en laat de stemming van deze zaal op U inwerken!" .Dat is allemaal heel aardig!" zei de tiid met het spelen van domino! Achchauffeur, „maar ik wil m'n centen!" Uitgeschakeld?, hoorde ik An drews stem weer. Tijdelijk of voor goed? Voorgoed. Wij zijn ér heelemaal door van ons stuk gebracht. Ik pijnigde mijn hersens af om de juiste woorden te vinden. De paar minuten, die ik had moeten wachten, had ik reeds gebruikt om te overleggen hoe ik mijn mededee ling zou lnkleeden De dokter van het Rijk was er ook en heeft aanteeke- ningen gemaakt over het goedje, maar ik kwam te laat. De toestand is daar door natuurlijk volkomen veranderd, daar blijkbaar alle andere aanteeke- ningen vernietigd zijn. Moet ik u op zoeken. zooals was afgesproken? Zeker, volg in ieder geval de in structies. Ik geloof niet, dat mijn instructies nog kloppen met den toestand, zooals die nu is. Mijn eh superieur zal waarschijnlijk heelemaal niet bovenwa ter komen. Bent u al bij onze gemeenschappe lijke vrienden geweest? Ik keek schuin de hal door en zag hoe de magere, bleeke man de cel naast de mijne binnenging. —Nee. zei ik, ik heb nog gewacht. Het zou waarschijnlijk het beste geweest zijn. als u dat gedaan had. Ongetwijfeld. Maar herinnert u zich die eh dien zakenman, die Maandag heeft moeten liquideeren? Pauze. Ja. Welnu, twee vertegenwoordigers van dezelfde firma hebben mij hier opge zocht. Ik geloof niet, dat zij er voor zullen voelen, de zaak te laten rusten. Zoo! Ik kon mij precies voorstel len. hoe Andrews nu aan zijn kin zou krabben Dat komt slecht uit, Heb ben ze al geprobeerd, uw normale za kelijke activiteit te ondervangen? Nog niet. Dan hebt u geluk gehad. Ik moet dadelijk afbreken zei ik. terwijl ik met één oog naar de cabine naast mij gluurde. (Wordt vervolgd) RAADSELS. voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 Jaar) v(|f, de kleineren (711 Jaar) drie goede oplossingen. Inzenden naar Bureau Leldsch Dag blad. of naar Wasstraat 38. tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. Naam. leeftijd en adres onder de raadsels. I. (Ingezonden door Ida Moleman) Sohriif 7 woorden, elk van 6 letters on der elkaar; de beginletters, van boven naar beneden gelezen, noemen iets. dat Jullie misschien wel allemaal krijgt. De 1 woorden betekenen: 1. een trekvogel. 2. een stad ln Gelderland. 3. een staats hoofd. 4. een. geldstuk, 5. tlld van 24 uur. 6. iets. dat beklommen moet wor den, 7. een plant. n. (Ingez. door Rla Tulnhof de Moed) 'k Ben het middenstuk van 7 letters, Ik ben van leer of van papier, Wat overblilft. is een ontkenning. En telt aan letters maar slechts vier. 't Geheel ls nu eens zwaar, dan licht, En hindert ons bl.1 't vergezicht. III. (Ingezonden door Cathrlentje van Til). Ik ben een vis: verander één letter, on lk ben een mannelllk dier. IV. (Ingezonden door Ineke Goudsmit) MIJn geheel komt zowel verticaal als horizontaal op de kruisjes te staan, en ls bil heren zeer geliefd De woorden be tekenen; x 1. medeklinker. x 2. iets. dat ln 'n vrucht zit. x 3. Iets. dat bulten valt. xxxxxxx4. het gevraagde woord x 5. wat Je op het water doet x 6. een telwoord, x 7. medeklinker. V. (Ingezonden door Wllly Docter) - MUn geheel bestaat uit 14 letters, en noemt een groot zeeschip. 14. 8. 11. 12 ls een grondsoort, 6. 2. 10. 11 ls cen af gekorte meisjesnaam. 3. 8. 11. 13 een wapen uit de oudo tlld, 7, 5. 4 behoort aan elk ril wiel. 1. 2. 10. 9 bevindt zich ln slootwater. VI. (Ingezonden door JaUni Zonne veld). 't Is weg. 't blijft weg .en toch zie Je het altijd. Wat ls het? VII. (Ingezonden door Clara Ouwer- sloot) Wat staat midden ln de kamer op drie poten? VIII. (Ingezonden door Bep Brouwer) Met m ben lk familie van Je. met g of r een deel van Je hoofd. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. Van de letters van het woord atlas kan men staal maken. 2. 11 en 9. samen 20. 3. Aal ten; Aalten. 4. Wie zich aan cen ander 6plegelt. spie gelt zich zacht. Recht. gaar. thee. teen. zeep. wip, zes. dal. pit, zand, sap. lep. Ohrls, stil, agent, cel, Zaan. 5. Henk ezel Nede klep 6. Een aardappel. 7. a. paddestoel! b. lisbloemen. 8 Berllln. Bern. Beste raadselnichtjes en -neefjes. Hebben Jullie uitgeknipt, wat lk ver leden week schreef? En nu steeds aan alles denken! Wat een koude; lis- en sneeuwpret voor Jullie. Wat dat betreft, een wintertje naar Jullie zin. Als Julll© dan thuis maar een lekkere warme ka chel vinden. Bil wie dat niet zo ls. wordt deze koude een beproeving. Voor lullle ls het. hoop ik. echt winterpret! Tweetal Leuerlng. Ja we slapen lan ger dan we eten. maar de voorbereidin gen voor het eten nemen méér tlld ln beslag dan die voor het slapen Tot volgende keer met veel croete^ Jullie Rnndseltnnte. Mevr. M. J. BOTERENBROOD.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5