Generaal Spoor over de militaire situatie STSnCTTTI^UWS Laatste Berichten Officieele publicaties BI.T DE GEBOORTE VAN EEN PRINSENKIND. Kerkdiensten in Pieterskerk en Zuiderkerk. Naar wij vernemen ligt het in de be doeling van den ksrkeraad der Ned. Herv gemeente en van de Geref. Kerk om bij de geboorte van een Prinsen kind een dankstond te houden. Beide diensten zullen op den avond van den nat ionalen feestdag worden gehouden. In de Pieterskerk zal ds. P. W. Spruyt en in de Zuiderkerk zal ds. J. Plomp voorgaan. DE KOLENSCHAARSCHTE EN DE BANKEN. Met ingang van Maandag a.s. zullen verscheidene Leidsche bankinstellingen in verband met den kolennood uitslui tend des morgens eenlge uren geopend zijn. Het bestuur van de Ver. voor den Geld- en Effectenhandel voor Leiden en omstreken heeft onderstaand telegram gezonden aan den Minister van Finan ciën. ..Leidsche bankinstellingen door ko- lengebrek gedrongen, zien zich genood zaakt hare werkzaamheden tot halve da gen te beperken. Dringen in verband met ernstige economische belemmering bedrijfsleven aan op beschikbaarstelling brandstoffen en extra toewijzing". GEMEENTEZAKEN. Benoeming. Waar mej. D. van Minnen, benoemd tot hoofd der openb. bewaarschool Eli- sabethhof blijkt te zijn gehuwd, is het benoemingsbesluit ongeldig. B. en W. stellen nu voor mej. H. Teljeur, te Haarlem, te benoemen. Aankoop. B. en W. stellen voor in het belang der volkshuisvesting aan te koopen per ceel Langegraoht 220 voor f. 1850, per- ceelen Pasteurstraat 17/17a en 19/19a voor f9000. ONS GRUNNEGERLAAND. Geslaagde tooneelopvoering. Voor de Leidsche Groningers trad gis teravond in den Foyer der Stadszaal op de tooneelclub „Gruno" uit Haarlem, met het aardige blijspel „Kemedie as remedie" van mevr. G. HamstraVos De opkomst was niet zoo groot als gewoonlijk, hetgeen echter wel aan de weersgesteldheid zal hebben gelegen. De afwezigen hadden evenwel ongelijk, want Gruno heeft het er wat best af gebracht! Vooral het heeren-trio was kostelijk. Aan waardeering heeft het niet ont broken. De voorzitter, .de heer H. A. Vriend, was zeker aller tolk toen hij hartelijk dank bracht voor het gebodene. Ook de burgemeester en zijn echtge- noote woonden deze opvoering bij. Na afloop volgde nog een gezellig bal. ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candidaatsexamen Letteren en Wijsbegeerte (A) de heeren A van Heek 's-Gravenhage) en W G. S. Vollebregt Cs-Gravenhage)doctoraal examen Letteren en Wijsbegeerte (Klas sieke Letteren)de heer L. G. Leeuwen burg (Leiden); doctoraal examen rechts geleerdheid: de heer D. C. L. Mol (Rot terdam) en de dames: J. de Bakker (Rotterdam) en W. L. Rose Cs-Graven hage) AFSCHEID B. SMITS.V „Geen overeenstemming mogelijk, zoolang tot strijdlust wordt opgewekt." Voor een groot aantal binnen- en buitenlandsche journalisten heeft gis termiddag le Legercommandant in Ned. -Indië, luitenant-generaal S. H. Spoor een uiteenzetting gegeven van de mili taire situatie. Zijn komst naar Neder land had een tweeledig doel: het voe ren van militair-technische besprekin gen. zooals de aflossing van troepen en de regeering in te lichten omtrent den militairen toestand. De totstandkoming van het Bestand op 14 October 1946 was een verblijdend punt ln de ontwik keling, omdat het de hoop rechtvaar digde. dat de besprekingen den goeden kant uit gingen en omdat het bijdroeg tot het scheppen van een sfeer van over leg. De jure heeft het Bestand zijn nut bewezen, de facto is er helaas geen en kele dag sinds dien ,aan de andere zijde, sprake geweest van een consequente uitvoering der bepalingen. Ondanks het feit. dat van onze zijde het uiterste is gedaan om moeilijkheden te voorkomen, zijn onze verliescijfers daarna zelfs hoo- ger geweest dan vóór dien datum. De oorzaak daarvan moet in de eerste plaats worden gezocht in de veelhoof dige leiding en in het bestaan van tal- looze strijdorganisaties, die zich niet storen aan de bevelen der eigenlijke le gerleiding. Voor spr. is het een groote teleurstelling geweest, dat er van het Bestand zoo bitter weinig is terecht ge komen en dat er zoo mee gesold is. De Indonesische onderhandelaars kwamen of in het geheel niet. opdagen of veel te laat dan wel een generaal stuurde zijn adjudant, die terzake volslagen on kundig was. Ten slotte bleef er voor spr geen andere mogelijkheid over dan zelf standig de demarcatielijnen vast te stel len volgens den status quo op 14 Octo ber ingevolge de richtlijnen, zooals vast gesteld door het Joint Truce Commit tee. Na hulde te hebben gebracht aan on ze troepen, die op uitnemende wijze en met volle beheersching hun moeilijke taak ten uitvoer hebben gebracht, wees spr. er op. dat generaal Soedirman. de opperbevelhebber heden ten dage nog steeds niet het bevel „Staakt het vuren" heeft gegeven. Toch moest een einde worden gemaak ahn de voortdurende infiltraties, rooftochten, plunderingen en brandstichtingen. De achtergrond van al deze moeilijk heden is gelegen in de mentale sfeer aan Indonesische zijde; er wordt steeds opgewekt' tot strijdlust, waardoor de commandanten hun troepen niet in de hand hebben. De invloed van de mili taire clan schijnt grooter dan die van het goedwillende politieke deel der re- publikeiilfeche regeering. Voor een juiste beoordeeling van de verhoudingen in de republiek is het voorts noodzakelijk te weten, dat de legercommandant Soedir man niet, zooals hier te lande, onderge schikt is aan den minister van defen sie, Sjarlfoedin, maar naar Japansch voorbeeld in rang met dezen gelijk staat, hetgeen de tegenstrijdige verklaringen verklaart. Een moeilijkheid is verder nog. dat de T.R.I., zooals meermalen is geconstateerd, voor haar acties misbruik maakt van de afzonderlijke strijdorgani saties als dekmantel. De Nederlandsche troepen helbben zich correct aan de Be standsbepalingen gehouden; natuurlijk zijn er ook van onze zijde wel eens over schrijdingen van de demarcatielijn ge weest maar dat was dan steeds onop zettelijk dan wel het was volstrekt nood zakelijk, omdat het nu eenmaal tijdens een wapenstilstand onduldbaar is, dat- men van korten afstand wordt bescho ten. Het aantal inbreuken staat even wel In geen verhouding tot het aantal malen, dat deze van republlkeinsche zijde werd gepleegd: alleen 350 maal in het tijdvak van 1 November tot 31 De cember. Als gevolg van al deze compli caties en verwikkelingen is de sfeer er den laatsten tijd niet beter op gewor den en dit is toch absoluut noodzakelijk, om tot overeenstemming te komen. Het is niet onmogelijk, dat in de toekomst met de T.R.I kan worden samengewerkt ter verzekering van recht en veiligheid, maar dan zal deze T.R.I. toch eerst duchtig moeten worden gereorganiseerd. Ten slotte antwoordde de generaal op een desbetreffende vraag, dat indien de toenadering met allen goeden wil aan weerszijden onverhoopt toch mocht mis lukken onze militaire kracht overzee voldoende is om dan desnoods eenzijdig orde en rust te herstellen. Gistermiddag had in de cantine van de Sted. Lichtfabrieken het afscheid plaats van den nachtwaker B. Smits, die den dienst met pensioen wegens ge- i tllleerd zondheidsredenen verliet. Hij werd Pe Jenever, daarbij toegesproken door den directeur, ir. Y. Ykema, die hem prees als een zeer nauwgezet waker, die hef. bedrijf ook in oorlogstijd belangrijke diensten heeft bewezen. In soortgelijke bewoordingen sloten zich hierbij aan de adj.-dirtcteur, ar, Fehmers en de Dienstchef de heer J. Wessel. Als woordvoerder van de com missie uit de Personeelsvereeniging werd hem door den heer J. J. C. Snel, hoofd- adm. ambtenaar, met een toepasselijke toespraak een schilderij en aan zijn vrouw een mooie plant aangeboden. Daarna namen de aanwezigen persoon lijk afscheid. DE NIEUWE KOERS. Jongerenafdeeling van de P. v.d. A De Nieuwe Koers hield gisteravond een ledenvergadering, waarin werd ge sproken over het Esperanto. Het Esperanto heeft twee belangrijke voordeelen boven de andere bestaande talen :1 Het is gemakkelijk te leeren, waardoor ook arbeiders met elkaar in internationaal contact kunnen komen; 2. Het is niet aan een bepaalde natie gebonden. Het neemt de begrijpelijke aversie weg, bijv, voor de Russen om Engelsch te leeren en omgekeerd en be vordert zoodoende de internationale broederschapsgedachte. Eenlge sprekende voorbeelden uit de correspondentie met èille landen: een Japanner schreef de „Camera Obscura" van Hildebrand gelezen te hebben; Rus sische correspondenten stuurden ver slagen van het Communistisch Congres te Moskou in 1935. Er is thans weer contact met de Duitsche arbeiders, bijv. met Barnen-Elberfeld. waar zij zeer dankbaar voor zijn. Aan de hand van deze en vele der gelijke voorbeelden werd de groote waaide van het Esperanto duidelijk ge maakt JUBILEUMCONCERT „ALMA MATER KOOR". A s. Vrijdag geeft het Alma Materkoor een Jubileumconcert in de Stadsgehoor zaal. Het Alma Materkoor bestaat na melijk 10 jaar. Het programma bevat koorwerken van Beethoven en de Lita nie van Loretto van Mozart, alsmede het 5de Pianoconcert van Beethoven met als solist Iskar Aribo. Dit alles gesecun- deerd door het Symphonie-orkest van de Kon Mil. Kapel. Een en ander staat onder leiding van Willem Mizée. TOON EET.v OND BUURT VEREEN. „DE TUINSTAD WIJK". Onder auspiciën van de vereeniglng voor maatschappelijk en cultureel werk ,,D? Tulnstadwljk" voerde gisteravond het tooneelgezelschap „Kunst en Genoegen" t; Oegstgeest, ln het Patronaatsgebouw aldaar het blijspel „Welkom-Binnen" van Chr. Hoogerwerf op. De voorzitter, de heer M. I. SmJt, ver welkomde in het bijzonder mevr Ohau- dron en den heer Breddels als afgevaar digden van de Federatie van Buurtver enigingen. d afgevaardigden van zuster verenigingen en het bestuur van de wo ningbouw vereeniging ..De Tulnstadwijk". De heer Breddels, 2e voorzitter van de Federatie, hield een korte toespraak, waar ln hij voornamelilk het voordeel van fe deratieve aansluiting behandelde en de -leden aanspoorde meer leden te werven, Hl?rna kreeg het tooneeïgezelschap net woerd. Bat dit gewaardeerd werd Week wel uit den blival der toeschouwers Namens de vereeniging dankte de voor zitter het gezelschap en overhandigde als blijk ven waardeering een doos versnape ringen Tevens werd de voorlooplge af spraak gemaakt een nieuwe ontmoeting te doen plaats vinden, zoodra een ander Jeneverstokerij ontdekt. Dezer dagen constateerden twee re chercheurs tijdens een surveillance in de Wagenstraat te 's-Gravenhage. dat twee mannen in een café aldaar met een juf frouw aan het onderhandelen waren over ,de>n verkoop van jenever. Beide mannen waren ln het bezit van een vllftal melkflesschen. gevuld met een op Jenever liikende drank. De recher cheurs hielden belde mannen aan ter zake \an prijsopdrijving van Jenever. Zij zijn beiden in verzekerde bewaring ge steld. Hun namen zijn: C. van der P., oud 30 Jaar. landarbeider, wonende te Llsse en C. B.. oud 33 Jaar. schipper, wonende te Sassen helm. Onmiddellijk werd de politie te Llsse en Sassenhelm veiyocht een onderzoek ln de woningen van de vastgehoudenen ln te stellen. Dit had tot gevolg, dat de politie te Sassenhelm aan de economi sche recherche kennis gaf. dat ln het bewuste perceel een clandestiene Jene- verstokerli was ondekt. Belde mannen pekenden toen de op hen gevonden jenever zelf te hebben gestookt. De amb tenaren der Invoerrechten en accijnzen maakten tevens nog proces-verbaal op ter zake van ongedekt vervoer van gedis- die gefabriceerd werd be vatte voornamelilk methyl-alcohol, welke zeer gevaarlijk is bil Inwendig gebruik. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE. De kerkvoogden der Herv. Kerk hebben van ds. C. A. van Harten bij zijn vertrek naar Delft een bedrag van f. 950.40 uit catechisatiebussen ontvan gen. Dit bedrag had ds. Van Harten graag bestemd voor een H. Avondmaal- stel voor de te bouwen Dulnoordkerk. Beroep In de vacature Ds. A. van Harten is beroepen tot predikant bil de Ned. Herv. Gemeente alhier Ds. Groene- wegen te 's-Gravenhage. In de laatstgehouden vergadering van het college van notabelen der Ned. Herv Gemeente alhier werden gekozen tot voorzitter de heer L. Z. Lagemaat. tot secretaris de heer C. van der Rhee en tot algemeen secundus de heer A. Brouwer. Tot lid van het bestuur der Herv. Scholen alhier ls ln de vacature ds. R P. A. Rutgers door den kerkeraad geko zen ds. H. A. Jellema. Jaarvergadering Coöperatieve ver- bruiksvereeniging De Coöperatieve Verbruiksvereeniging „Helpt elkande. G.A." hield haar jaarvergadering in de Kapel, die door meer dan 250 leden be zocht was. De voorzitter, de heer C. Jonker gaf in zijn openingswoord een overzicht van den internationalen toe stand, voornamelijk uit handelsoogpunt. De secretaris, de heer P. Guijt, las de notulen der vorige vergadering. Het jaarverslag zegt. dat wü ons niet kunnen voorstellen op welk een inten se manier ons land tijdens de Duitsche bezetting is leeggeroofd en kapot ge maakt. Sedert de bevrijding is er overal heel wat verbeterd, daar zijn wij dank baar voor. doch ondanks dit alles leven wij nog in een angstigen tijd. Immers de verhouding tusschen geld en goede ren staat op losse schroeven. Daarom volgen wij met belangstelling den loop der gebeurtenissen. Door de verlaging van het broodrantsoen zijn de omzetten in de bakkerij £e laatste maanden ge daald, doch in den wmkel zien wij een behoorlijke stijging. Het ledental is met 77 toegenomen en bedraagt thans 960. Het verslag vermeldt de mutaties in 't personeel van de bakkerij en van den winkel, uit deze laatste vertrokken in een nieuwen werkkring A. F. Kret en mej. M. C Soeteman, die beiden beste krachten waren. Als kantoorjuffrouw werd benoemd mej. S. J. Noordijk. De inkomsten- en uitgavenrekening stuk Ingestudeerd zou zijn. Aan ons Bureau ligt ter inzage een lijst der passagiers van de „Sibajak". Gistermiddag is de 14-jarige A S. in de fabriek van de firma P C. en L. aan de Ververstraat getroffen door een ijzeren bint van 75 kg., tengevolge waar van de jongen een rechterdij beenbreuk opliep De E.H.D. heeft hem naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Ds. D. J. Vossers. Ned. Herv. pre dikant te dezer stede, is herkozen als voorzitter van den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente alhier. Uit de nalatenschap van mevr. ChristiaanseVilders mocht het be stuur van wijk IX der Ned. Herv. ge meente een gift van f.500.— ontvan gen, welk bedrag zal worden aangewend voor de vernieuwing van het wijkge- bouw Levendaal. De heeren H .A. van Ingen Sche- nau en W. den Heeten zijn gekozen als ouderling der Geref. Kerk alhier. sluiten op een bedrag van f. 101.918,83 met een batig saldo van f. 10773,91. Het jaar daarvoor had een nadeellg saldo van f. 37.44. De aanschaffingswaarde van inventarissen en gebouwen was f. 63.759,95; in totaal is daarvan afge schreven f. 39.451,95; de boekwaarde is nu f. 24.308. De voorzitter stelde voor om de vast stelling van het dividendpercentage van de bakkerij op 7 en die van den win kel op 4% te bepalen. De vergadering ging hiermee accoord. Bij de bestuursverkiezing werd als voorzitter gekozen de heer Joh Zuij- derduijn en tot leden de heeren C. Ver maas. G. van Rijn. Jac. Guijt en Jac. Klirs. In de commissie van toezicht werden gekozen de heeren W. Varkevisser, O. v.d. Plas en W. van Rijn. Nadat nog eenige huishoudelijke za ken behandeld waren, volgde een ver loting. Na de rondvraag bedankte het bestuurslid de heer O. Ver maas de afge treden leden van bestuur en van de commissie voor alles wat zij in het be lang der vereeniglng gedaan hebben, waarop des nachts om half één sluiting volgde. Onze plaatsgenoot W. H. Kanbier, administrateur van de politie alhier, is vandaag benoemd bij de Koninklijke Marechaussee te Nieuwersluls. Onze vroegere plaatsgenoot G. A. Hofkes agent van politie te Voorburg, is aldaar bevorderd tot hoofdagent. KATWIJK. Oudste inwoner overleden Dezer da gen ls de oudste Ingezetene onzer ge meente. de heer J. Guyt ln den ouder dom van 94 jaar overleden. Tot lid der commissie van plaat selijk toezicht op het lager onderwijs ln deze gemeente werd herkozen de heer C van der Rhee en gekozen ln de vaca ture J. G P. Bouman de heer C. Varke visser. NOORDWIJK. N.R.B.-revue „Koppie onder" De jopulalre Noordwüksche Reddingsbrigade bracht In Royal een propaganda-avond. als eerste ln een reeks van negen. Traditiegetrouw werd weer een revue opgevoerd ditmaal „Kopple-onder" rc- tlteld, en het moet gezegd worden, dat deze aaneenschakeling van nonsens, mu ziek. zang en dans. er bii het dankbare publiek als koek Ingingen. De hoofdrol len Flip. Flap en Flop werden vlot ver tolkt door de geroutineerde krachten. Wilnand v. d. Weyden. Peen en mevr. Koemans. die gezamenlilk. het geheel „droegen".. De Piccalily Brothers met Hilly Bllly songs. Kees v. d. Luljt als tenor en de N.R.B.-glrls zorgden voor de noodlge af wisseling. De décors waren op smaak volle wijze verzorgd dor Jan Koemans. De regie was ln handen van den heer v. d. Wllk. welke tevens de revue had samengesteld.. Voor de aanvang werd ééin minuut stilte 'n aoht genomen, ter nagedachtenis van het Nk.B -lid Hugo Hoek. welke als steward bil de vliegramp ln Kopenhagen om 't leven kwam. Het muzikale gedeelte was ln handen van een orkestje o. 1. v. welke tevens, de dansmuziek verzorgde. RIJNSBURG. Tweede predikantsplaats Ned. Herv. Gemeente Het Provinciaal kerkbe stuur van Zuid-Holland verleende zijn goedkeuring aan het besluit van het classicaal bestuur van Leiden tot vesti ging, met ingang van 1 April 1947, van een tweede predikantsplaats bij de Ned. Herv. Gemeente alhier De ljsel zit dicht. De IJsel bij Doesburg is geheel met Ijs komen dicht te zitten. Gistermorgen was alle verkeer over de rivier geïso leerd. Al het grootere wegverkeer moet om rijden over Zutfen of Westervoort. FEESTELIJKHEDEN TE BATAVIA. Ter gelegenheid van de blijde gebeurtenis. De waarnemend burgemeester van Batavia drs. Bogaerdt, heeft aan Ane- ta medegedeeld, dat in verband met de viering van de geboorte van een Oranje telg grootscheepsche feestelijkheden worden voorbereid. Hiervoor is door de overheid een ruim bedrag beschikbaar gesteld, zoodat aan Nederlandsche. In donesische en Chineesche kinderen ver snaperingen en een portret van de Ko ninklijke familie kunnen worden uitge reikt. Batavia zal versierd en geïllumi neerd worden. Overal in den Archipel, waar zich Nederlandsche troepen be vinden. zullen saluutschoten gelost en defilé's georganiseerd worden. Kon. Ned. Jaarbeurs uitgesteld NIEUWE DATA 15 TOT 24 APRIL 1947 Dc herhaalde langdurige en stren ge perioden van vorst hebben de Voorjaarsbeurs aanzienlijk vertraagd. Inzonderheid geldt dit voor den bouw en installatie van tijdelijke en reeds bestaande gebouwen. VORST VEROORZAAKT STAGNATIE. Daarnaast stagneert de aanvoer van de daarvoor benoodigde materialen als gevolg van de belemmeringen, welke de vorst aan het transportapparaat in den weg leggen. Dat het aanhouden van de huidige vorstperiode voorloopig nog moest worden aangenomen en geenszins te voorspellen valt, welke de weersomstandigheden in Februari zul len zijn. zoodat er rekening mee moet worden gehouden, dat opnieuw vorst- of sneeuwval belemmerend zullen optre den, heeft de Raad van Beheer der Kon. Ned. Jaarbeurs onder deze omstan digheden, hoezeer ook tot zijn leed wezen, moeten besluiten de Voor jaarsbeurs uit te stellen en deze in plaats van 1120 Maart a-s. te hou den van Dinsdag 15 tot Donderdag 24 April 1947. Bij bovengenoemde overwegingen komt nog, dat met het oog op de brandstofpositie aan de Jaarbeurs gee nerlei garantie kan worden gegeven, dat in Maart a.s. op een behoorlijke verwarming van de gebouwen kan wor den gerekend. De Raad van Beheer is voorts van oordeel, dat de redenen, welke tot bo vengenoemd besluit hebben geleid, eveneens in zekere mate zullen gelden voor de deelnemers aan de Voorjaars beurs, die ongetwijfeld ook bij de werk zaamheden voor de inrichting van hun stands den aanvoer der daarvoor noo- dige materialen, zoomede bij het trans port der voor de Jaarbeurs be stemde goederen, met soortgelijke moeilijkheden te kampen zullen heb ben. De Raad van Beheer betreurt tot dezen maatregel, welke in overmacht haar grond vindt, te hebben moeten overgaan. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN. Ledenvergadering Nutsdepartement Het. Departement Alphen van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen, heeft onder voorzitterschap van den heer W. Plomp een ledenvergadering gehouden. De aftredende bestuursleden de hee- rén J. M van Dijk en H. v. d Linde werden herkozen. De heer Karsemeijer werd als commissaris van de Nutsspaar- bank gekozen en de heer C. Zoetemeijer als commissaris van de Nutsambachts- teekenschool. De hfeer P. Duinker Jr. werd in de plaats van den heer B. Hofenk gekozen, welke laatste niet meer herkiesbaar was Als commissarissen voor de Nutsbi- bliotheek werden gekozen de heeren, E. G. v. d. Vegte, R. Vis. B. Kroon en Ph. J. G. Roest, terwijl de heeren H- v. d. Akker en P. Duinker Jr. als com missarissen van het instituut voor Volksontwikkeling werden gekozen en de heer G. van Gulik als commissaris van de Nutsstichting tot verbetering van de volkshuisvesting. Het bestuur zal met twee nieuwe le den worden uitgebreid en worden ge bracht op negen, welke zullen worden gekozen op de volgende ledenvergade ring. waarbij zoo mogelijk rekening ge houden zal worden met de verschillende groepen welke in het Nut vertegenwoor digd zijn. Besloten werd de bijdrage aan de Nutsambachtsteekenschool te bepalen op f. 10,de bijdrage aan de Nutskleu- terschool op f. 530,en die aan de Nutsbibliotheek op f. 50^—. De bijdrage aan het instituut voor Volksontwikke ling werd eveneens vastgesteld op f. 10- Tot afgevaardigden naar de Algemee- ne vergadering van de Maatschappij werden 'gekozew de heeren W Plomp en H v. d. Linde. Verschillende com- missie's belast met het instellen van het «uw onderzoek naar den staat der instellln- Rhlin. ?en over 1946 werden benoemd, alsmede AGENDA HEDEN: en O .Fin du Jour" 4 3/4 Trianon: uur nam. Casino: K en O. „Fin du Jour" 4'A uur nam. Volkshuls: Voordracht van Sam Dres den over luisteren naar muziek. 4 uur nam. MAANDAG: Gerecht 10: Wljdlngsdlenst Splr. Genoot schap. 8 uur nam. Stadszaal: K. en O. Rotterdamsch Phll- harmonlsch Orkest, 8 uur nam. De Zondagsdienst der huisartsen te .eiden wordt van hedenmiddag 1 uur tot -1morgen 8 uur waargenomen door de doktoren Van Bockel, Van Es, Jasperse en Lahr. Te Oegstgeest door dT. Varekamp, tel 21916. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 1 l Febr. 13 uur tot Zaterdag 8 Febr. 8 uur waargenomen door Apotheek Duyster. I Nieuwe Rijn. 18. tel. 20523. Te Oegstgeest. door: de Oegstgeester Apotheek, Wilhelmlnapark 8, tel. 26274. een aantal candidaat-leden men. aangeno- BOSKOOP. Ouderavond Ned. Herv. School Het was Donderdagavond een heugelijke ge beurtenis dat eindelijk weer een ouder avond der Ned. Herv. School gehouden kon worden. „Salvatorie", waar men als van ouds samenkomt had dan ook een echt ge zellig en fleurig aanzien gekregen. De voorz. der Schoolvereen., de heer Chr. Wezelenburg, opende op gebruikelijke wijze. In zijn openingswoord verwelkom de hij allereerst de beide pl. predikan ten der Ned. Herv Kerk. de wethouder van Onderwijs mr. J. F. Taat. alsmede allen, die van hun aanwezigheid deden blijken In zijn overzicht herdacht de voorz. in het bijzonder, hoe de school zwaar getroffen werd door ziekte en overlijden van het hoofd, wijlen den heer F. van der Mast, die zoo vele ja ren met groote liefde en toewijding den bloei der school had bevorderd en zich vooral daarbij had gekenmerkt als een echt kindervriend. Nadat een zangnummer tm ge- hoore was gebracht richtte de voorz. zich tot den heer Kordes, het nieuw be noemde hoofd der scliool en diens echt- genoote. Als stoffelijk bewijs van waar deering werd den heer Kordes een Azalea aangeboden. Dan trad het nieuwe hoofd naar vo ren. en hield een toespraak tot ouders, bestuur, collega's, predikanten en den wethouder van Onderwijs. Zooeven. al dus spreker werd mij de sleutel der school overhandigd. Ik zie dit als sym boliek van het toevertrouwen der school aan mijn leiding. Dit geeft mij een ge voel van groote verantwoordlijk held. Ik hoop de jeugd den weg te wijzen tot Christus en Gods Vaderhart. De be staande band tusschen de collega's on derling hoopte de heer Kordes door zijn komst niet te verstoren, maar zoo mo gelijk te verstevigen. Voor en na de pauze werd gemeen schappelijk gezongen, terwijl tevens ver- verschingen werden gepresenteerd. Door mej. Toos Heyloo. onderwijzeres der school werd zeer verdienstelijk een schets voorgedragen. Een kort slotwoord werd gesproken door ds. Snijders. waarna met dankgebed deze mooie avond werd be ëindigd. Chr. Harmonie „Concordia" De Chr. Harmonie ..Concordia" gaf onder leiding van haar directeur, den heer F A. Gregoiren uit Bodegraven, de eer sten avond van de jaarlijksche uitvoe ringen in het vereen.-gebouw. Het was wederom een van die genoeg lijke avonden, die elk jaar hun vaste plaats Innemen in het Bosk vereen.- leven. De voorz. van „Concordia", de heer J. Chrispijn, opende dezen avond, waarna de afwerking van het muzikale programma begon. Dit programma gaf volop gelegenheid om te komen tot de conclusie, dat dit muziekcorps in zijn spel degelijk werd versterkt, waarvoorde directie in de le plaats de eer toekomt. Ook de jeugdige pijpers en tambours hebben zich uitstekend van hun taak gékweten. Ter afwisseling heeft de voordracht kunstenaar J. Nobel voor een gezellig slot gezorgd. Aan 2 jubilarissen nJ. den heer Grégoire die 10 jaar directeur is en J van Bemmel, die nu 25 jaar mede werkt in „Concordia" werd een bUjvend aandenken geschonken. BENTHUIZEN. Gemeenteraad De raad kwam ln openbaie vergodariing bijeen, waarbij de voorzitter een nieuwjaarsrede uitsprak, waaruit bleek dot de bevolking ln 1946 steeg van 1211 tot 1259 zielen. Spr vestig de die aandacht op het woning vraagstuk gaf een overzicht van de gebeurtenissen ln het af gele open Jaar, en sprak een w euwjaarswensch uit. De notulen werden onveranderd vastgesteld. Bij de mededee- 1 Ingen was een besluit van B. en W. om de straatverlichting voortaan tot half elf volledig te laten branden. In deze ge meente hebben zich slechts drie perso nen voor het consume ntenc red let aange meld. 35 personen kregen vorst-udtkee- ring. Ais punt 5 komt het Uitbreidingsplan aan de orde. In een opgewekte discussie gaf de voorzitter een uiteenzetting, waar bij deze opmerkte, dat Benthuizen een agrarische gemeente met een zeer geringe bevolkingstoename ls. Het uitbreidings plan ds hierdoor van zeer beperkte om vang gehouden. Het bestaat hoofdzakelijk in het afmaken van reeds bestaande aan zetten van uitbreiding. Tevens heeft de ontwerper, het architecten bureau Kui per, Verhage en Gouwetor te Rotterdam, getracht de ontwikkeling van een dorps kern t?%b?vorderen. Zonder hoofdelijke stemming wordt vervolgens vastgesteld de verordening, houdende de bebouwings- voorschriften als bedoeld in artikel 39 der woningwet, waarin de bestemming der gronden ln het uitbreidingsplan der ge meente Benthuizen in onderdeelen be paald, nader' wordt omschreven. Op voorstel von B. en W. wordt ver volgens vastgesteld (voorloopig) de reke ning van de Stichting Drinkwaterleiding De Tien Gemeenten te PlJnacker over het Jaar 1945, terwlil de beg rooting van deze Stichting over het Jaar 1947 wordt goed gekeurd. Als volgende punt is aan de orde de benoeming van 2 onbezoldigde ambtena ren van den burgerlijken stand. Voor de eerste benoeming worden aan bevolen: 1. de heer J. J. Steenbakker Morllyon Loljeen, 2. de heer C. van Gaa ien. Eerstgenoemde wordt met Olie stem men gekozen. Voor de tweede aanbeveling wordt be noemd wethouder C. van Gaaien. Het voorstel van B. en W. tot vaststel ling van een overgangsmaatregel met be trekking tot de salaneering van het ge meen tepersoneel werd aangenomen, even als het voorstel van B en W. tot het ver- leenen van een bijdrage in het exploita tie-tekort over 1946 van het Christelijk Lyceum te Alphen. Tijdens de rondvraag vraagt de heer Diephout voor drie punten den aandacht, n.l. de vulLnisophaalkwestle. beplanting Hoogeveensche weg en wonlngvoorzle- nlng. Eenige andere leden brachten nog minder belangrijke zaken ter tafel. Bur gemeester Steenbakker sloot met dank gebed. BODEGRAVEN. Uitvoeringen Gymnastiekvereeniging „Hercules" Deze vereeniglng had maar liefst 4 avonden in hotel Van Haaften op touw gezet om haar pro gramma uit te voeren. Uit ervaring wist men dat er bij één of twee avon den altijd plaatsen te kort waren. Op den eersten avond werd onder de aanwezigen burgemeester J. J. Croles opgemerkt, wiens belangstelling zeer op prijs werd gesteld. Het programma bevatte 27 nummers, die alle in een vlot tempo werden af gewerkt. De heer Van Aalst, directeur van „Hercules" werd gehuldigd voor zijn prestaties. Hem werden eenige boeken aangeboden. De avonden werden besloten meteen bal. De Molenbrugsche IJsclub Door de Molenbrugsche IJsclub „De Toekomst" werd 'n hardrijderij gehouden, waaraan door een groot aantal rijders werd deel genomen Over het algemeen werden zeer goe de tijden gemaakt. De werkelijk prima conditie van de baan droeg daar zeker het hare toe bij. HAZERSWOUDE. Ledenvergadering Hervormde School De leden van de Hervormde School hielden in het gebouw ..Salvatorie" hun ledenvergadering. De voorzitter ds. P. L. Kiehl, opende met gebed en las eenige verzen uit Colossensen 3. Hij heette daarna de vergadering hartelijk welkom, doch betreurde het dat er niet meer leden waren opgekomen. De secre taris las daarna de notulen voor die op een kleine opmerking na. werden goed gekeurd. Het bleek uit de ontvangsten en uitgaven dat er een klein batig saldo aanwezig was. Daarna had er een be.^_ stuursverkiezing plaats. Aan de beurt van aftreden waren, de heeren A. van den Bosch en A. de Kort. De heer Van den Bosch stelde zich niet meer her kiesbaar. Gekozen werden de heeren A. Harkes en G. J de Bremmer. Beiden hielden hun benoeming in beraad. Daarna werd de Naaischool besproken. De voorzitter dankte allereerst mevr. Visser en mej- Bos voor het werk dat zij voor de school hebben gedaan. Be sloten werd het daarheen te leiden, dat leden die kinderen op de school hebben, het eerst zitting in de commissie krij gen. De voorzitter prijst zich gelukkig dat mevr. Kroon zich bereid heeft ver klaard, voorloopig onderwijs te helpen geven. Nadat het hoofd der school, eeni ge toelichtingen had gegeven, werd met algemeene stemmen besloten, pogingen in het werk te stellen om 'n schoolarts te krijgen. De ouderavond werd gesteld op Donderdag 13 Maart a.s. Daarna richtte de voorzitter zich tot den heer A. van den Bosch en den heer A. de Kort, die al. bestuurslid de vereeniging gaan verlaten. Hij dankte beiden voor al hetgeen zij voor de school hadden gedaan en wenschte hun met hun gezin Gods besten zegen toe- Daarna sloot hij de vergadering met dankgebed. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Pleter Rudolf Degenhara. z. van U. Stokvis en A. M. oroeneboom; Hendrik z. van P. F. Groenendijk en J. G. Ele» mans. Pleter, z. van P- Beundnk en M. Kramers; Leonarda, d. van C. van der Rel]den en J. Klaassen- Johannes Abra ham, z. ven A, F. Bron/sgeest en J. Klein; Johannes Cornells 7. van J. van Benten en P. C. van der Meer; Hermine Suzanne, d. van J. L. de Vries en S. C. Petlet; Cor. nella, d. van G. Aalbersberg en A. Laproi; Robert Hendrlcus, a. van G. Huisman en S. H. KuJJvenhoven. Johannes, z. van J, Mnrljt en E. G. Kooremon; Cornelia He lena. d. van A. J. Bey en C. H. van Es; Marie Joan, d. van M. w. J. Geursen en .J Borst. Saartje, d. van C. Schouten en S. van der Blom; Thereela Helena Maria, d. van J. M. M. Preenen en H. M. Scnouten; Joessyca, z. van R. J. Ismael en Aryan Perwata; AnneHza Theodora, d. van P. Alleblas en N. M. van der Voort; Jo hannaMarie, d. van J. Kapaan en J. M. la Lau. Hélène Monique Antoinette, d. van D. Pel en M. M. C. van zyp. Jean Claude, z. van A. J. Sohryer en J. P. R. Fromy; Jannerie, d, van G. G. van der Waals on J. de Beer; Hendrik, z. van G. Slnteur en M. P. Frlesema; Carolina, d. van P. A. Schouls en W, Rasser; Wilhel mus Johannes z, van C. J. Meskors en M. Sleders; Maria Agatha Jacomlna, d. van P. van BeTkcl en M. Stryk; Johanna Jan netje Margaretha, d. van H. J. W. Amlba en S. Zirkzee; Johannes Jacobus, z. van A. van der Blom en G. C. Lieshout. OVERLEDEN. J. Stikkelorum wed. van S. P. de Graaf 80 Jaar; B. Optendrees wednr. 83 J.. J. Abblnk wed. van L. van der Zeeuw 74 J.; J. Hoogkamer man 67 j. A. A. van Schle, wed. van J. Goddyn, 72 Jaar; e. van de Wetering, huisvr. van A. KniJff. 76 Jaar: L. Zwart, man, 65 Jaar; H. Bekkerln, man. 48 Jaar. GEHUWD. P. J. M. Zwetsloot Jm en E. J. M. van der Voorden Jd; P Bourgeois Jm en P. Plomp Jd; H. Gordijn Jm en E. E. Blans_ Jaar Jd.; A. J. do Romljn Jm en R. M. C. Meyer Jd.; A. J F. van der Steen Jm en M. C. Verkuyien Jd: J. Stokkei Jm en A. Duffels Jd; J. M. van Straten Jm en E. van der Pla6 Jd.; H. van der Sys Jm en J. I. ran Deventer Jd; P. C. Theunlsscln Jm en D. G Bekooy Jd. L. van Haarlem Jm en J- F. de Tombe Jd; J. van 'tWout jm. en P. C. Verllnd Jd; A. van der MtU Jm en M. Lems Jd. P. Blnk Jm en M. J. Grelve Jd.. ONDERTROUWD: W. C. Roest Jm 83 Jaar en A. ten Wolde Jd 32 Jaar; M. van Berkei wedr. en J. Spies wed.; G- A. T. Hoekstra Jm 23 Jaar en C. J. Laterveer Jd 21 laar; C. K. J. Hoogstraten Jm 20 Jaar en M. van Bemmel Jd 19 Jaar; A. de Mooij Jm 25 Jaar en H. J. v&n der Linden Jd 24 Jaar; N. PhUippo Jm 37 Jaar en C. Grasman Jd 28 Jaar; D. Tegelaar Jm 22 Jaar en E. M. Tlerolf Jd 18 Jaar; H. van der Tuin Jm 21 Jaar en H. Kleyn Jd 21 Jaar; F. Tlsseur Jm 29 Jaar en G. M. San ders Jd 30 Jaar; Q. Vlug man Jm en M. M. van Steenbergen Jd; J. H. M. Frcntrop Jm 32 Jaar en W. M. van der Krogt Jd 31 Jnar; p. Dekker Jm 23 Jaar on J. van Kampenhout Jd 19 Jaar; c. A. Boom Jm 24 Jaar en C. Dlrkso Jd 25 Jaar. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 31 Jan. Coö p. Groenten veiling. Gekookte kroten 2028. savoy© kool 10 11, spruitkool 85110, uien 321, witlof 6665, peen 2426. schoreeneeren 2141 alles per 100 kilo. Seldery 23—27 per 100 bos. Knolselderij 822 per 100 stuks. KATWIJK a. d. RIJN, 31 Jan. Winter peen 6.80—7.40, spruiten 85100; witlof 50—56 alles per 100 kilo. Knolseldery I 2045, Idem II 13—18.10, Idem III 6.10— 7.40 per 100 stuks. Aanvoer matig. DISTREBUTIEDIENST LEIDEN. Uitreiking bonkaarten 703. In het tijdvak van 3 t/m 11 Februari 1947 zal voor nlet-zelfverzorgers een uit reiking plaats vinden van bonkaarten 703, Uitgereikt wordt aan: Personen geboren ln 1926 of eerder, een KA-bonkaart. Personen, geboren ln 1927 t/m 1932, een KB-bonkaart. Personen, geboren ln 1933 t/m 1942, een KC-bonkaart. Personen, geboren ln 1943 t/m 1945, een KD-bonkaart. Personen, geboren ln 1946 en 1947, een KE-bonkaant. Manneiyke personen, geboren ln 1929 en vroeger, ontvangen verder naar keuze een tabaks-, versnaperingen- of een ge mengde kaart; vrouwelijke personen, ge boren ln 192© en vroeger, ontvangen naar keuze een versnaperingen- of een ge mengde kaart, de overigen hebben uit sluitend reoht op een versnaperingen- kaart. Uitreiking geschiedt tegen inname van den inwissellngsbon. welke links boven aan de kaarten 701 voorkomt. Deze bon nen mogen evenwel niet door het publiek worden afgeknipt. Medegenomen dienen te worden: de distrlbuttestamkaart en de nog niet aangewezen perlodcstrooken van de bonkaarten 701. Losse Inwlsselings- bonnen worden niet geaccepteerd. De uitreiking vindt plaas aan de lo ketten 1 t/m 5 van het Distributiekan toor, ingang Langebrug van 8.30 uur tot 11.45 uiur eh var» 14 tot 16 uur. 's-Zater- dace van 8,30 uur tot 10.30 uur naar alphabetlsche volgorde en wel: Q en R op Maandag 3 Februari a.s. S t/m SI op Dinsdag 4 Februari as. SI t/m Sp op Woensdag 5 Febr. as. St t/m einde S en T Donderdag 6 Fe bruari a.s. U en V t/m Ve Vrydag 7 Febr. as. VI t/m Vo Zaterdag 8 Februari a.s. Vr. t/m er.nde V en W t/m W1 op Maan dag 10 Februari as. Wo t/m einde W en X en Y en Z op Dinsdag 11 Februari a.s. Uitreiking bonkaarten 703 ln de Agentschappen. In het tydv&k van 4 t/m 13 Februari 1947 zal voor nlet-zelfverzorgers ln de agentschappen Oegstgeest, Leiderdorp en Warmond een uitreiking plaats vinden ran bonkaarten 703. Uitgereikt wordt aan: Personen, géboren ln 1926 of eerder, een KA-bonkaart. Personen, geboren ln 1927 t/m 1932, een KB-bonkaart. Personen, geboren ln 1933 t/m 1942, een KC-bonkaart. Personen, geboren ln 1943 t/m 1945, een KD-bonkaart. Personen, geboren ln 1946 en 1947, een KE-bon kaart ManneLyke personen, geboren ln 1929 en vroeger, ontvangen verder naar keuze een tabaks-, versnaperingen- of een ge mengde kaart; vrouwelijke personen, ge boren ln 1929 en vroeger, ontvangen naar keuze een versnaperingen- of een ge mengde kaart, de overigen hebben uit sluitend recht op een versnaperingen- kaart. Uitreiking geschiedt tegen Inname van den inwissellngsbon, welke links boven aan de kaarten 701 voorkomt. Deze bon nen mogen evenwel niet door het publiek worden afgeknipt. Medegenomen dienen te worden: de distributiestamkaart en de nog niet aangewezen periodestrooken van de bonkaarten 701. Losse Inwlssellngs- bonnen worden niet geaccepteerd. Uitgereikt wordt voor ingezetenen van de gemeente: Oegstgeest op Dinsdag 4 Februari, let ters A t/m D; Woensdag 5 Februari, let tere E t/m H; Vrijdag 7 Februari, letters I t/m L; Zaterdag 8 Februari, lettere M t/m Q: Dinsdag 11 Februari, lettere R t/m T; Woensdag 12 Februari, lettere U t/m Z. Leiderdorp op Woensdag 12 Februari, letters A t/m L; Donderdag 13 Februari, letters M t/m Z. Warmond op Woensdag 12 Februari, letters A t/m L; Donderdag 13 Februari, letters M t/m Z. De uftrelkingsuren zyn van 9,30 uur tag 12 uur en van 1 tot 3 uur, 's Zaterdag» van 9,30 tot 11,30 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3