Wat zal het zijn Prinsje of Prinsesje? WEERBERICHT Wijzigingen op de ondernemingsbelasting Hoe staat het met onze Textiel? Mei een enkel woord 85ste Jaargang J" VRIJDAG 31 JANUARI 1947 No. 25996 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst e J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3,30 per 3 maanden; 26 cents per week 8 Teicfoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Gelukkige ouders voor de radio HKH Prinses Juliana en ZKH Prins I Bernhard hadden gisteravond voor de radio een gesprek met een reporter van den nieuwsdienst van Radio Hilversum. EEN GROOTE VERANDERING. De eerste vraag was: Zal de komst van een jongen Prins of Prinses naar Uw verwachting een groo- te verandering in het huisgezin teweeg brengen?" De Prinses: „Dat doet het altjjd". De Prins: „Vanzelfsprekend. Je moet dan om te beginnen in het huis een heele boel anders schikken, natuurlijk en dan de kinderen, die zullen een hee- leboel dingen, dieverheugen zich daar bijzonder op". Reporter: „Dat kan ik me voorstellen. Doch ik had u al dit willen vragen: heeft het jongere deel van uw gezin en dan denk ik in de eerste plaats aan Beatrix en Irene, die zich daar nog het meeste bewust van zullen zijn zich al geuit, hoe ze over het nieuwe broertje of zusje denken?" De Prinses: „O ja, ze verheugen zich er ontzettend op. Maar u moet niet denken Margriet minder: want Margriet spreekt nu al over: „Mijn baby". De Prins: „Ja. dat is waar". Reporter: „Indien u me dan veroor looft een vraag tot u als ouders te stel len. die ook nogal eens vaak bij een op handen zijnde geboorte tot andere ouders wordt gericht: stellen uwe Ko ninklijke Hoogheden hun hoop op een zoon of op een dochter?" De Prins: „Tja, in ieder gezin heeft men graag jongens en meisjes, na tuurlijk, maar wij zullen met beiden precies even blij zijn. Dat brengt me er op waarom hoopt men eigenlijk zoo erg op een Prinsje? Zit daarin niet eigenlijk iets onrechtsvaardigs tegen over de vtouw in het algemeen, wier capaciteiten men toch vooral in den laatsten oorlog met héél nieuwe oogen is gaan zien? Gelooft u bijvoorbeeld, dat het levenswerk van mijn schoon moeder, van onze Koningin, meer ge waardeerd zou zijn, indien zij een man was geweest? Reporter: „Stellig niet". De Prins: „Eigenlijk is men' dus met de hoop op een jongen een beetje unfair". REEDS 12.000 STUKS BABYGOED. Reporter: „Ongetwijfeld zal dan ook heel ons volk zich met u verheugen, ook wanneer er een vierde Prinses mocht komen. Maar heeft u aan de kleur van de kleertjes, die u zijn toegezonden en die op uw initiatief aan andere gezin nen zullen v/orden geschonken, nog kunnen bemerken, hoe de verwachting van de breisters is? Ik meen, dat rose een meisjeskleur en blauw een jongens- kleur is". De Prinses: „Nou. het is zoowat half om half. en er is ook een heeleboel wit bU. dat is in ieder geval onpartijdig. En ook nog weer andere kleuren, dus daar valt niets uit op te maken". Reporter: „Juist. Indien ik u dan nog even naar aanleiding van deze geschen kenactie dit zou mogen vragen: „Is uwe Koninklijke Hoogheid tevreden over het vobrlopige resultaat?" De Prinses: „Niet alleen tevreden, maar véél sterker, ik ben er door ge roerd, dat in Nederland, waar textiel zoo schaarsch is, van zooveel verschil lende kanten de gaven zijn toege stroomd Begin October besprak ik met en kele leden van het hoofdbestuur van de Unie vrouwelijke vrijwilligers, de UVV, dat ik graag met aan my ge geven babykleertjes andere moeders zou willen helpen. De UW bood aan, deze actie te stimuleeren en de ver deeling te regelen. Toch had ik niet durven hopen, dat er meer dan 12.000 stuks babygoed ingezameld zouden worden. Hierbij werd ik herhaaldelijk getroffen door de groote hartelijkheid, die uit de gaven bleek. De moeders van groote gezinnen, die toch zoo moeilijk iets missen kunnen, zonden een kleedingstukje. Leerlingen van allerlei scholen stuurden, wat ze op de handwerkles onder deskundige lei ding hadden gemaakt. Jeugdverenigin gen breiden in hun vrijen tijd. vrouwe lijk personeel van een fabriek kwam iedere week op een vrijen avond bijeen en breide gezamenlijk baby-uitzetjes. Vele afdeelingen van de UW hielden een inzameling, waaraan vrouwenorga nisaties van allerlei aard meewerkten. Fabrieken in Nederland en Nederlan ders in het buitenland zonden goede gaven. De UW heeft met dit alles heel veel werk en ik wil dan ook graag van deze gelegenheid gebruik maken, om het hoofdbestuur, de provinciale ver tegenwoordigsters, die in de provincie de verdeeling regelen en de afdeelin gen héél hartelijk te danken voor al het werk, dat door haar verricht wordt". TRIX ORGANISEERT GRAAG! Reporter: „Koninklijke Hoogheden, zooeven hebt u ons verteld, hoe de Prin sesjes over haar nieuwe zusje of broer tje denken. U krijgt zoo langzamerhand al groote dochters, van negen en zeven en een half jaaren dan onze Mar-: griet, die benjamin-af zal worden. Nu TOENEMENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond: Geleidelijk toenemende bewolking met later plaatselijk eenige sneeuw, vooral in het Zuiden van het land. Aanvankelijk matigen, later echter toenemenden Ooste- lijken tot Zuid-Oostelijken wind. In den nacht strenge tot matige, overdég matige tot lichte vorst. Zon op: 8.22 uur; onder: 17.26 uur. Maan op: 12.31 uur; onder 3.50 uur. Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 11.43 uur. H.K.H. Prinses Beatrix, die vandaag haar negenden verjaardag vierde. wij toch even in uw gezin mogen ver toeven, mogen wij u ook nog wel eens vragen, ons wat over haar te vertellen? Voor wat de twee oudsten betreft, de heel huiselijke vraag: „Leeren ze goed?" De Prins: „Och, dat gaat gelukkig wel. Als ouders waardeeren wij het bij zonder, dat de school zoo ruimschoots de mogelijkheid geeft, om gaven van verstand en hart te ontwikkelen. De school maakt haar ook zoo zelfstandig (Prinses: „Ja. dat is waar"). Zoo orga niseerden Trix en Ireentje bijvoorbeeld den laatst-en Zondag, zonder hulp van iemand anders, voor de bewoners en het personeel van ons huis een voorstelling. Vooral Trix is dol op organiseeren. Zij brachten zelf de uitnoodigingen rond en verzorgden zelf tesamen met Margriet het heele programma". Reporter: „Schitterend. En. wanneer ik u vragen mag. wat hield dat pro gramma in?" De Prinses: ,,Nou. enkele gymnasti sche en acrobatische prestaties van de kinderen, waar Ireentje vooral van houdt, en verder een poppenkastvertoo- ning van Jan Klaassen, die den zieken koning met een wonderdrank beter maakt. De opbrengst van de voorstelling was voor het Roode Kruis; dat hadden ze ook zelf bedacht. Iedereen moest bij den ingang van het zaaltje aan Trix en Ireentje iets betalen. „Zooveel men mis sen kan", stond er op de convocatie. Samen zaten ze achter een tafeltje en schrapten de namen van de lijst af, zoo gauw de gast betaald had. Maar zoo'n voorstelling in je iegen huis heeft na tuurlijk zijn speciale bekoring". Reporter: „Dat kan ik me voorstellen". Reporter: „Koninklijke Hoogheden, by de komst van de Prinsesjes in Neder land hebt u het verzoek gericht tot alle Nederlanders, om uw kinderen zooveel mogelijk vrij te laten. Heeft de bevolking daar in het alge meen goed gevolg aan gegeven?" De Prinses: „Sommige menschen heb ben het goed begrepen en anderen min der goed. Die hebben er natuurlijk niet zoo erg over nagedacht. Het is natuur lijk dom en onverstandig tegenover de kinderen ,om ze niet vrij te laten, maar andere menschen hebben het ook weer juist uitstekend begrepen", LEDEREN DAG OP HET IJS! Reporter: „Ja, juist. Dan had ik u graag nog dit willen vragen. Koninklijke Hoogheden: „Wij hebben nog nooit een foto gezien van de Prinsesjes op het ijs. Hebben ze wel eens schaatsen gereden, of houden ze daar niet van?" De Prins: „O. ze zijn dol op schaat senrijden. Ze hebben verleden winter Volkomen isolatie van Ameland en Schiermonnikoog. Ameland is sedert 5 dagen wederom volkomen van de buitenwereld afgeslo ten. Twee van de 10 passagiers, die reeds enkele dagen en nachten op de postboot. „Waddenzee" hebben doorge bracht, zijn gisteren na een gevaarvol len tocht over het ys behouden op het eiland aangekomen, Schiermonnikoog is sedert Maandag geheel geïsoleerd. Moeilijkheden op het m.s. „Boissevain"? Te Port Saïd, op weg naar Indië. Gistermorgen is de luitenant-kolo nel der mariniers J. J, A. de Bruijn, vergezeld van zes aspirant-officieren van het corps mariniers, per KLM- vliegtuig naar Caïro vertrokken, in verband met ontstane moeilijkheden onder het 200 man sterke detachement mariniers miliciens, dat zich aanboord van het m.s. .Boissevain" op weg be vindt naar Indië. Luitenant-kolonel De Bruijn heeft opdracht de reis aan boord van het schip, dat te Port Saïd ligt, als deta chementscommandant verder mede te maken. Australische ban gehandhaaft OP VERVOER NAAR INDONESIË. De Federale Raad van de Vaikvereenl- gingen van havenarbeiders in Australië heeft de ban op het hanteeren van la ding bestemd voor Indonesië bekrach tigd. De Raad heeft besloten om alle afdeelingen in de Australische havens te verzoeken de ban krachtiger toe te passen en „waakzaamheid te betrachten bij het inladen van goederen". Den Raad was n.l. ter oore gekomen, dat in enkele gevallen goederen bestemd voor Indonesië aan de Oostkust van Australië in niet-Nederlandsche schepen waren ingeladen en vervolgens naar Fremantie waren vervoerd, waar zij wer den overgeladen in Nederlandsche schepen. hier al kunnen schaatsenrijden en toen ging het vrij aardig, en dezen winter, nu ze veel meer de gelegenheid hebben door de felle kou iets wat voor de meeste menschen buitengewoon onaan genaam is terwijl het voor kinderen, in verband met schaatsenrijden natuur lijk ideaal is. Zij zijn lederen dag op het ijs en ze kunnen het al heel behoorlijk. Maar ze zijn niet alleen met schaatsen rijden bezig, zij rijden paard, vrij gere geld, op kleine paardjes en ook op een groot paard en dan hebben ze in Cana da geskied". Reporter: „Juist. En wanneer ik dan nog even in de sportieve sfeer mag blij ven: „Margriet heeft van haar peetva ders van de koopvaardij een schip op wielen ten geschenke gekregen. Heeft zij sedertdien al eenige zeevaartkundige kwaliteiten ten toon gespreid?" De Prins: „Ja, ze zit er den heelen tijd In en maakt alleen daarmee bij ons in huis een beetje de gangen onveilig, want die zijn natuurlijk buitengewoon prettig om daarin rond te rijden". Reporter: „Slagzij zal het schip wel niet maken?" De Prins: „Nee, gelukkig niet". LENIG NOOD! Reporter: „Mag ik u dan nog ten slotte deze vraaag stellen: „Hebbenuwe Koninklijke Hoogheden ten aanzien van de te verwachten blijde gebeurtenis nog bepaalde wenschen? Het zal ons allen een groote vreugde zijn, hieraan te kun nen voldoen". De Prins: „Juist". De Prinses: „Toen ik indertijd met het hoofdbestuur van de UW sprak, heb ik gevraagd, om voor ons per soonlijk geen geschenken te zenaen. De nood in het land is nog veel te groot. Maar wij beiden zouden het heerlijk vinden, als die geest van of fervaardigheid, die ons zoo getroffen heeft bij de actie van de UW, zou blijven voortbestaan. Als men daad werkelijk wil helpen om nood in eigen omgeving te lenigen, dan zou een groote wensch van ons beiden worden vervuld". Reporter: „Koninklijke Hoogheden, mag ik mij dan aan het einde van dit vraaggesprek de tolk maken van alle landgenooten, met een woord van echt- gemeenden dank voor uwe gastvrijheid. Ons aller gedachten en ons aller gebe den zullen u en uw gezin in de komende dagen omringen". Afschaffing onmogelijk zonder compensatie. Verschenen is de Memorie van Ant woord nopens het wetsontwerp wijzi ging van het besluit op de onderne- mingsbelasting 1942. Blijkens de bij deze memorie gevoeg de nota van wijzigingen zal de verhoo ging van de belastbare minima niet alleen betrekking hebben op agrari sche bedrijven, doch zal zij voor alle niet aan de vennootschapsbelasting on derworpen ondernemingen gelden. Zjj zal tot gevolg hebben, dat on dernemingen met een bedrijfsop brengst van minder dan 2100.en een bedrijfskapitaal van minder dan f.4000.geheel onbelast blijven; dat by een bedrijfsopbrengst van f. 3000.- en hooger en een bedrijfskapitaal van f. 4000.en hooger de vercshuldigde belasting onveranderd bljjft; dat de belasting over bedrijfsopbrengsten van f. 2100.tot f. 3100.geleidelijk tot het tegenwoordige niveau op klimt, en dat bedrijfskapitalen be neden f. 4000.onbelast blijven, ongeacht de grootte van de be drijfskapitalen beneden f.4000.on belast blyven, ongeacht de grootte van de bedrijfsopbrengst. Bjj een ver menigvuldigingsfactor van 2,4 zal, naar schatting, aldus de opbrengst der belasting met 9 a 10 millioen worden gedrukt. Wel is waar zal op deze wijze niet ten volle worden voorkomen dat. in het bijzonder voor landbouwers die rijk De Commissie-Generaal antwoordt VASTBESLOTEN TE ONDERTEEKENEN. Naar aanleiding van. een verklaring van den Republikelnscfhen Minister van Voorlichting, Moehamad Natsir, ver neemt Aneta van officieele zijde, „dat de Oommissie-Generaal vast besloten is de ontwerpovereenkomst zoo spoedig mogelijk te onderteekenen". De militaire acties, welke gedurende de afwezigheid en na den terugkeer van de Commissie-Generaal hebben plaats gevonden, hebben de situatie vertroebeld en daardoor de ontwikkeling vertraagd. De Commissie-Generaal streeft er ech ter met alle kracht naar om de onder tekening van de overeenkomst van Linggadjati tot stand te brengen, maar deze onderteekening is gebonden aan de door de Tweede Kamer aangenomen motie-Romme-Van der Goes van Naters, terwijl de Commissie-Generaal zelf als voorwaarde voor de onderteekening heeft gesteld een algemeen bestand op basis van de vastgestelde demarcatie lijnen". met kinderen gezegend zijn, de gege vens voor de heffing van ondernemings belasting afzonderlijk moeten worden vastgesteld, doch de daaruit nog voort vloeiende bezwaring van het fiscale apparaat zal toch aanzienlijk kleiner worden; zulks te meer. omdat hier nog slechts sprake is van landbouwers wier bedryven niet tot de allerkleinste behooren, zoodat in een aantal geval len ook over verstreken jaren wel een boekhouding aanwezig zal zijn. Algeheele afschaffing van de onder nemingsbelasting zou onder de tegen woordige omstandigheden in geen ge val kunnen plaats hebben zonder com pensatie, hetzij door voorgenomen be lastingverlagingen achterwege te laten, hetzij door andere belastingen in ster kere mate dan, thans in het voorne men ligt, te verhoogen. Afschaffing zonder meer zou de ge meenten berooven van een belangrijke bron van belasting en aldus de voor uitzichten op het herwinnen van een zekere gemeentelijke financieele zelf standigheid geheel eri al wegnemen. Verlaging van opcenten op de grond belasting zou in ieder geval eveneens afhank^iik moeten worden gesteld van de mogelijkheid van compensatie voor de dientengevolge door de overheid te derven inkomsten. Hoezeer hier uiteraard met vele on zekere factoren rekening moet wor den gehouden, achten de ministers niettemin een raming van f. 35.000.000 (thans, na de aangebrachte verzach tingen, f.25 a. f.26 millioen) verant woord. De heer J. D. Bessem, de nieuwe di recteur van het Olympisch stadion te Amsterdam. WIJZIGING VRIJWILLIGE ZIEKENFONDSVERZEKERING. Vrijwel alle kosten worden vergoed. Als gevolg van overheidsmaatregelen worden de rechten van de Vrijwillige Ziekenfondsverzekerden met ingang van 3 Februari 1947 belangrijk uitge breid. Deze regeling steekt zeer gun stig af bij de huidige voorwaarden. Door deze wijziging worden vrijwel al le kosten, voortspruitende uit ziekten, vergoed. HOE IS HET MOGELIJK Een hakenkrulsvlag in Rotterdam. Gistermorgen ,is eenige deining ver oorzaakt in het Blij dorpkwartier te Rot terdam door de verschijning van een vrachtauto met oplegger. Op de ra dia - teur was een groote hakenkrulsvlag vastgehecht met daarop een adelaar ge borduurd. Het eigenaardige geval deed zich voor, dat het nummer van de auto onleesbaar was gemaakt. Een passee- rende agent van politie heeft nog ge tracht de auto aan te houden, maar de chauffeur reed verder en werd later nog in de nabijheid van Oversdhie gesigna leerd, NATURALISATIE VAN DUITSCHERS. Bij het Ministerie van Justitie is een wetsontwerp in voorbereiding, waarbij een aantal personen van Duitsche na tionaliteit of van Duitsche origine ge naturaliseerd wordt. Het betreft hier lieden, die of in hdt Nederlandsche leger gevochten hebben óf zich met onder- grondsch werk hebben bezig gehouden. Ambtenaren handelden in kolenbonnen. REEDS 20 ARRESTATIES. Door den Centralen dienst voor de Ecnomisohe Contröle is, mede op aan wijzing van den Directeur van het Rijks- kolenbueau in de afgeloopen week een onderzoek ingesteld naar eventueele corruptieve handelingen van een zestal ambtenaren, werkzaam bij eenige plaat selijke bureaux van het Rijkskolenbu- reau in de provincie Zuid-Holland. Zij worden verdacht van verduistering, het aannemen van steekpenningen en het handelen in kolenbonnen. Tot nu toe ztfn twintig personen ge arresteerd, w.o. 6 ambtenaren en 10 kolenhandelaren, van wie een zestal in bewaring is gehouden. Dat de distributie door hun handels wijze ernstig -werd geschaad, blijkt uit het feit, dat kolencoupures werden ver handeld, die reeds vroeger waren geho noreerd, zoodat op dezelfde bonnen, tweemaal werd geleverd. Het onderzoek was o.a. gericht op de inmiddels opge heven brands toffencommissi© te Delft. Het hoofd hiervan A. A. H. J. en zijn ondergeschikte H. van E. zijn ter zake, van bovengenoemd delict gearresteerd en uit hun functie ontslagen. Het on derzoek wordt voortgezet. Alle onderwijsinrichtingen moeten Maandag sluiten. OP LAST VAN HET RIJKS- KOLENBUREAU. In verband met de precaire brand- stoffenpositic moeten alle onder wijsinrichtingen te dezer stede op last van het Rijkskolenbureau met ingang van as. Maandag voorloo- pig gesloten worden. Zoodra de scholen weer kunnen beginnen zal dit door het gemeente bestuur worden gepubliceerd. R#sultaten Ned. Walvischvaart beneden verwachtingen. SLECHTS 50 PCT. VAN WAT MOGELIJK WAS. De vangstresultaten van de Neder landsche Walvischvaartexpeditie met) de „Willem Barendsz" blijven beneden de verwachtingen, meldt het A.N-P. van „bevoegde zijde". Op internationale conferenties is ter voorkoming van uitroeiing van de walvisch bepaalt, dat de gezamenlijke expedities (er zijn er ditmaal dertien) maximaal 16,000 zoogenaamde „blauwe walvischeenheden" mogen vangen. De stand is, volgens een opgave tot 25 Januari, 6.496 eenheden, waarvan de „Willem Barendsz" er 182 voor zijn re kening heeft genomen. Gerekend naar den duur van de vangperlode. had de productie naar verwachting circa 370 eenheden moeten bedragen. Géén gevaar voor binnenlandsche voorziening. De secretaris van de Ver, van Til- burgsche fabrikanten van wollen stof fen, de heer B. J. M. van Spaendonck, heeft verklaard, dat het aantal ar beidskrachten in Nederlandsche wol industrie in December 1946 17,719 be droeg, tegen 19,465 op 10 Mei 1940. GRONDSTOFFENPOSITIE BEVREDIGEND. De grondstof fenpositie der wol spinnerijen mag bevredigend genoemd worden. De wolindustrie beschikt mo menteel over een voorraad wol, wel ke overeenkomt met circa vier maal de hoeveelheid, welke per maand wordt verwerk!;. Hierdoor kon de be zettingsgraad van de spinnerijen, welke op 1 Januari 1946 circa 85 van dien van 1938/39 bedroeg, intus- schen opgevoerd worden lot 150 De voorziening der weverijen met garens staat er minder gunstig voor, daar men voor een groot deel aange wezen is op import. De productie der Nederlandsche garens gaat thans even wel ver uit boven die van 1938/39 .en daardoor was het mogelijk ondanks het BINNENLAND. De bekende violist Herman Kreb- bers is door den Centralen Eereraad voor de muziek gerehabiliteerd Op ruim 81-Jarigen leeftijd overleed te 's-Gravenhage de gep. luitenant-gene raal Chrlstoffel van Tuinen, oud-com mandant van de vesting Holland. De voorzitter van het Centraal Stem bureau heeft benoemd verklaard tot lid der Eerste Kamer (vacature mej. mr. A_ E. Rlbblus Peletler, Partij van den Ar beid) de heer H. J. de Dreu te Havelte. Het tribunaal te Leeuwarden advi seerde om Adrlana J. Baronesse van Ha- rlnxsma thoe Slooten te Beetsterzwaag tot f. 120,000.boete te veroordeelen, Z11 was o.a. beschuldigd van het ver- leenen van Jachtrecht aan de voormali- gen Rijkscommissaris voor Friesland Ross en eenige leden van de „Feldgendarme- rie". In het raam van de werkzaamheden van het comité voor BelgischNeder landLuxemburgsöhe samenwerking, zal de Belgische minister-president, de heer Camllle Huysmans, een bezoek aan ons land brengen De Belgische premier komt hier te lande op 24 Februari a.s, aan. Volgens het Nationaal Bureau voor de Statistiek te Brussel zijn bijna 7000 Belgische grensarbeiders ln Nederland werkzaam, van wie 25 procent inde tex tielnijverheid. Ongeveer 18 procent van deze Belgische arbeiders -werkt in Zee land. Door de P.R.A. afd. collaboratie Is gearresteerd Willem Arnold Dwars, direc teur van de meubelfabriek N.V. H. Pan der en Zonen, te Den Haag. In de eerste zitting van den econo- mlschen en socialen raad, die op 28 Fe bruari te New York zal bijeenkomen, zal aan den vertegenwoordiger van Neder land mr. E. A. van Kleffens als plaats vervangend vertegenwoordiger worden toegevoegd dr. J. H. van Royen, H M-'s ambassadeur te Ottawa, oud-minister van bultenlandsche zaken. De staat heeft een extra-subsidie van f6000.geschonken voor de uit wisseling van het Residentie-Orkest en het Orchestre Colonne uit Parijs dat vol gende week o.a./in onze stad komt con certeeren. Ook neemt het Rilk voor een derde deel in een garantiefonds van f. 12000. De 85 Fransche musici van het Orchestre Colonne zullen logeeren ln Rauch en Kurhaus te Schevenlngen. Gisteravond werd te Delft de „Ne derlandsche bond van oud-stri1ders" op gericht. Generaal b.d. H. G. Winkelman heeft daarbij het woord gevoerd. Gisteren ls te Londen aan de ver tegenwoordigers van den Raad van Mi nisters van Bultenlandsche Zaken een me morandum van de Nederlandsche regee ring nopens het met Oostenrijk te slui ten verdrag aangeboden. De conferentie voor de behandeling vaai technische luchtvaartkwesties, die binnenkort te Melbourne zal beginnen, zal worden bijgewoond door een Neder landsche delegatie onder leiding van den heer B. F. van Lent, tildelllk hoofd van den burgerluchtvaartdienst te Batavia. Op de conferentie zal ook aanwezig zijn de heer H. de Winter, hoofd van den Ne- derlandschen Rijksluchtvaartdienst. De 23-J. mej. M. H, B. uit Heerlen werd overreden door een autobus. Ztl was per flets en geraakte onder het rechter voorwiel van de auto. Den bestuurder trof geen schuld. Het meisje was direct dood. In verband met de nog bestaande behoefte aan materieel voor het perso nenvervoer ls ln het kader van de ter beschikking staande middelen besloten voor 1947 deviezen uit te trekken, voor den Import van een aantal autobuschas- sis. De veelomstreden tollen bij Jut- phaas en Vreeswijk op den straatweg van Utrecht naar Vreeswijk zullen, naar de A.N.W.B. ons meldt, op Zaterdag 1 Fe bruari opgeheven worden. BU KB. ls met ingang van 1 Fe bruari 1947 benoemd tot voorzitter van den Hoogen Raad van Adel: Jhr. mr, F. Beelaerts van Blokland, thans lid van dit college. Onder groote belangstelling heeft Bisteren te Amsterdam de plechtige naamwisseling plaats gehad van de Zeven Provinciënstraat ln Karei Doormanstraat. Vrijdag 7 Februari zal voor het eerst sinds 1940. bijna zeven Jaar geleden dus. weer een boottrein van Amsterdam naar Marseille rijden. Deze trein zal passagiers vervoeren bestemd voor het ms. Klip- fontein van de Holland Afrika lijn. BUITENLAND. Twee Vroegere Tsjecho-slowaaksche premiers en drie voormalige ministers staan te Praag terecht wegens collabora tie. Het zijn generaal Jan Syrovy. premier tijdens de crisis van Muenchen ln 1938. Rudolf Beran, die hem opvolgde. Dr. Jo sef Fischer en dr. Josef Bern, belden mi nister van binnenlandsche zaken en dr. G. Havelka. minister van vervoer bU de regeering van het protectoraat. De stad Salem in Arkansas (V.S.) is door een cycloon geteisterd. Twee per sonen verloren1 het leven, terwijl er 7 ernstig gewond werden. Een 50-tal. hul zen werden vernield. Naar de Poolsche militaire missie te Berlijn meedeelt, zlln ln totaal meer dan drie millioen Dultschers uit Polen geezt. De beschuldiging, dat von Papen het testament van wijlen president Hinden burg zou hebben vervalscht, schijnt te zlln afgewimpeld, waar de zoon van den president dit bestreed. Duitschland's grootste fabriek voor herstelwerkzaamheden, behooren.de bij de scheepswerven van Blohm en Voss te Hamburg ls reeds ontmanteld en ligt voor verzending naar de Sovjet-Unie ge reed. In Duisburg hebben 3.000 arbeiders in de staalindustrie geprotesteerd tegen de ontmanteling van minstens 13 fabrieken in het Ruhrgebied. daar ztl zich la hun bestaan bedreigd gevoelen. De Brltsche ambassadeur ln Polen, Victor Cavandish-Bentinck. die naar gemeld werd drie weken geleden in een spionnage-affalre in Polen verwik keld is geweest, wordt binnenkort „over geplaatst als gevolg van promotie", aldus wordt uit gezaghebbende bron vernomen, Gisteravond heeft de politie het Buckingham paFace, het verblijf van de Engelsche konlnklilke familie, doorzocht naar aanleiding van een telefonische me- dedeeling, dat er bommen zouden zlln geplaatst, die Zaterdag tot ontploffing zouden komen, co tl and Yard heeft voor zorgsmaatregelen genomen, hoewel de huiszoeking niets verdachts heeft opge leverd. Generaal MacArthur. de geallieerde opperbevelhebber van Japan, heeft een algemeene staking, welke morgen zou be ginnen, verboden. Meer dan twee mil lioen regeerings- en spoorwpgemployé's ln geheel Japan stonden gereed om ln staking te gaan als protest tegen de po litiek van de Japansche regeering. J tekort aan importgaren, den bezettings graad der wolv/everijen, welke op I Januari 1940 ca, 60% bedroeg, op te voeren tot gemiddeld 108% tegenover 1938/39. Wanneer een grootere Import van garens uit het buitenland in 1947 mo gelijk zou zijn, zou de productie in de weverijen en vooral de 'productie van de meer gevraagde, kamgaren stoffen, nog zeer belangrijk kunnen worden op gevoerd. GERING PERCENTAGE VOOR EXPORT. De vrees, dat het grootste deel der productie bestemd is voor export is on gegrond. Integendeel, volgens de offi cieele cijfers is slechts een gering per centage der producten van de Neder landsche wolindustria voor export be stemd. Van de totale wollens tof f en- productie van 1946 is slechts 5% voor export bestemd, van de wollendeken- productie 2%, van de handbreigarens 2% Met betrekking tot eventueele zwart handel-affaires zei spr., dat de wollen- stoffen-industrie niet verantwoordelijk kan worden gesteld voor wat zich in andere deelen van het bedrijfsleven mocht voordoen. Het is de taak der overheid ook bij de kleeding-industrie en den handel scherp te controleeren. DE ONBEVREDIGENDE BEVOORRADING. Verschillende factoren noemde spr. welke oorzaak zyn van de onbevre digende bevoorrading van het pu bliek: een achterstand van vijf ja ren, lagere kwaliteit der producten en daardoor mindere levensduur, wegvallen van den invoer zoowel van wollen stoffen als van geconfcction- neerde bovenkleeding, de textielbe- hoeften bij leger, vloot, luchtmacht, politic, alsmede de voorziening der noodgebieden. Mocht de productie verder worden opgevoerd, dan zullen door ruimere toepassing van het ploegenstelsel, de voorzieningsmogelijkheden van het pu bliek met wollen stoffen en andere wollen producten worden verruimd. Dit brengt bezwaren mee voor de bedrij ven en de arbeiders, doch van den an deren kant neemt de textielvoorziening een zoodanige r'aats in de totale be hoefte-bevrediging in, dat op goede gronden hier een krachtig beroep op de arbeiders mag worden gedaan. Dat de textielarbeiders daartegenover een. bevoorrechte positie wat betreft de kleedingvoorziening eischen, is begrij pelijk, redelijk en aanvaardbaar, al dus spr. Op een vraag met betrekking tot den export van wollen stoffen is ge antwoord, dat de export by ministe- rieele bepaling zoodanig is gesteld!» dat de voorziening van het binnen land niet in gevaar wordt gebracht.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1