Toelichting Nederlandsch standpunt te Londen Eischen aan Duitschland Geen grootscheepsche actie bij Soerabaja WEERBERICHT Met een enkel woord Vorstperiode blijft voortduren Gesteld door Noorwegen en Zuid-Slavië 85ste Jaargang WOENSDAG 29 JANUARI 1947 No. 25994 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 De desa Krian Sidoardjo door Nederlanders bezet. Op de gisteren te Batavia gehouden bijeenkomst van de Nederlandsche en Indonesische delegatie is" de bezetting van de desa Krian nabij Soerabaja door de Nederlandsche troepen, be sproken. De Nederlandsche militaire woord voerder te Batavia heeft hieromtrent het volgende medegedeeld: Reeds ge- ruimen tijd werden de Nederlandsche posten in Soerabaja regelmatig door Republikeinsche troepen beschoten. Om hieraan een einde te maken zagen onze troepen zich genoodzaakt het vuur te beantwoorden. Aangezien het vuur echter steeds nauwkeurigr gericht werd de Re publikeinen maakten hierbij gebruik van Nederlandsche stafkaarten, waar op de Nederlandsche stellingen wa ren aangegeven en welke beschik baar waren gesteld tijdens de on derhandelingen over de uitvoering van het bestand richtte prof. Schermerhom zich in een brief tot Sjahrïr, waarin hy eischte, dat het artillerievuur op 25 Januari zou moe ten geëindigd zijn, anders zouden van Nederlandsche zijde tegenmaatrege len genomen worden. Door omstandigheden werd deze eisch op 22 Januari te Soerabaja be kend, zoodat de tegenmaatregelen voor uitvoering op 23 Januari werden voor bereid. De TRI scheen echter deze te genmaatregelen te vermoeden, waar om de desa Krian Sidoardjo door de Republikeinsche troepen en civiele autoriteiten werd ontruimd. Hierom trent werden rapporten door de Ne derlandsche troepen ontvangen. Bij verkenningen van Nederlandsche zijde vond men slechts enkele Chineezen en Indonesiërs, die mededeelden, dat de rest van de bevolking met wapenge weld door de TRI was verdreven. De suikerfabriek „Krian" werd ge heel vernield. Krian Sidoardjo is toen bij afwezigheid van Republi keinsche autoriteiten op verzoek van de achtergebleven inwoners door de Nederlanders bezet. Er was dus geen sprake van een grootscheepsche mi litaire actie, aangezien er slechts twee compagnieën werden ingezet en slechts een Nederlander door sluip schutters licht gewond geraakte. OFFICIEEL COMMUNIQUÉ. De Commissie-Generaal heeft in een communiqué verklaard: „De gebeurte nissen te Soerabaja, evenals soortge lijke gebeurtenissen te Medan, Palem- bang en Padang, zijn in eerste instan tie een gevolg van het van Republi keinsche zijde nog steeds uitblijven van een duidelijk bevel tot staken van het vuren en van een behoorlijke naleving van dat bevel. De maatregel, waardoor de desa Krian Sidoardjo bezet werd, moet gezien worden als een zuiver po- litioneele maatregel in een gebied, waar op dit moment geen duidelijk gezagsapparaat aanwezig is. President Soekawati gearriveerd. PER SKTMASTER OP SCHIPHOL Per KLM- Skymaster is gisteravond op Schiphol gearriveerd de heer Tjo- korde Rake Soekawati, president van den nieuwen staat Oost-Indonesië. Op het vliegveld werd hij namens den minister van Overzeesche Gebiedsdeelen verwelkomd door den heer J. M. Klve- ron, secretaris-generaal van het Depar tement. en de heeren dr. H, Friedericy en D. E. Hoorens van Heyningen. Ook de burgemeester van Amsterdam, mr. A. J. d' Ailly. gaf van zijn belangstelling blijk. Onder de aanwezigen bevonden zich voorts de heer M. Hamelink. mi nister van Financiën van Oost-Indone sië en de heeren Chr. G. Grader en J. van Grieken, die Soekawati tijdens zijn verblijf in ons land zijn toegevoegd. .De heer Soekawati werd vergezeld door den heer J. Hangelbroek, hoofdambtenaar B.B., die bestemd is de functie te ver vullen van secretaris-generaal van het departement van Biüiienlandsche Zaken van Oost-Indonesië. Z. Exc., die verklaarde een goede reis te liebben gehad, deelde mede nog niet te weten hoe lang zijn verblijf in Ne derland zal duren. Het ligt in de bedoe ling, dat hij door HM. de Koningin in audiëntie zal worden ontvangen. Z.Exc. heeft, gelijk bekend, voorts het voorne men zich over eenigen tijd naar Parijs te begeven, om zijn aldaar vertoevende echtgenoote en kinderen te ontmoeten. Gezamenlijk zullen zij dan de terugreis aanvaarden naar Indonesië. De komende Blijde Gebeurtenis MORGENAVOND RADIO-VRAAGGESPREK. Prinses Juliana en Prins Bernhard hebben, in verband met het verblijdend nieuws, dat wij binnenkort van Paleis Soestdijk hopen te vernemen, toege stemd in een vraaggesprek, dat mor genavond om acht uur over beide zen ders zal worden uitgezonden. MEEST STP.ENGE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Enkele overdrijvende wolkenvelden, waaruit plaatselijk wat lichte sneeuw valt. Aanvankelijk zwakke, later weer iets toenemende Oostelijke wind. Meest strenge vorst. 30 Januari: Zon op: 8,25 uur; onder: 1722 uur. Maan op: 11.43 uur; onder: 1.43 uur (E. K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee te 9.26 en 21.54 uur. Het ligt niet in de bedoeling dit gebied als zoodanig in te lijven bij het bezette gebied, zoodat de Neder landsche strijdkrachten kunnen wor den teruggetrokken, wanneer een re gelmatig bestuur zal zijn hersteld". Het doel is het verleenen van be scherming aan de bevolking overal, waar dat noodig is. „Toch kan men nauwelijks ver wachten, dat deze troepen in de be perkte gebieden, die door hen bezet worden gehouden, terwijl zij vaak onder de moeilijkste omstandighe den moeten leven, een afwachtende houding kunnen blijven aannemen, wanneer dagelijks aan de randen van die gebieden door de tegenpartij ge welddaden tegen hen worden onder nomen en bedreven". Het communiqué besluit met de her haling, dat slechts door een duidelijk bevel tot het staken van het vuren en een behoorlijke uitvoering daarvan de weg kan worden geopend tot een con structieve politiek en het begin van den opbouw van dit land in overeen stemming met de te Linggadjati ge formuleerde overeenkomst. SUIKERFABRIEKEN BEZET. Nader wordt door Aneta gemeld, dat e suikerfabriek „Watoetoelis" bij Krian practisch onbeschadigd is gebleven, om dat een Nederlandsche patrouille nog tijdig daarheen kon worden gezonden. Een kleine bezetting is achter gebleven om vernieling te voorkomen. By de bezetting van Krian zelf heb ben de Nederlandsche strijdkrachten, aldus de Nederlandsche militaire woordvoerder, een hoeveelheid kanon nen en ander oorlogsmaterieel in be slag genomen, terwijl ook nog andere suikerfabrieken zijn bezet. Ruim 114 millioen personen' profiteeren vein Consumentencrediet. OMSTREEKS 15 FEBRUARI VOLGT GELDIGVERKLARING WAARDEBONNEN. Sedert de termijn voor het aanvragen van een consumentencrediet op 14 De cember definitief werd gesloten, is met spoed een begin gemaakt aan de uitgifte van voorschotboekjes. Uit de van 832 districtsraden binnengekomen opgaven is gebleken, dat 273.824 aanvragen werden ingediend. Uit de tot dusver behandelde gevallen blijkt, dat het gemiddeld te verstrekken oredlet ongeveer f.475 beloopt. Dit betee- kent, dat per aanvrage 4 a 5 personen van het crediet profiteeren, zoodat in het geheel mag worden aangenomen, dat ruim 11/4 millioen personen voor het crediet in aanmerking wenschen te ko men. Inmiddels werden ongeveer 20.000 voor schotboekjes uitgereikt met een uit staand crediet van circa f. 9.500.000. Het Centraal Bureau voor het consumenten crediet verwacht, dat men omstreeks 15 Februari met het uitreiken der voor- schotboekjes over de geheele linie gereed zal zijn. Alsdan zal ook de geldig verkla ring van de eerste waardebonnen plaats hebben. Het is aan leveranciers daarom ver boden reeds nu op waardebonnen goe deren af te leveren. Daar niet alle waar debonnen zullen worden geldig verklaard loopen detaillisten, die deze waardebon nen reeds thans in betaling aannemen, bovendien het gevaar, dat zij bonnen eccepteeren. die straks waardeloos zul len blijken te zijn. DE ORANJE-TOCHT BAARN—SOEST Het comité Oranje-tocht Baarn Soest, Kerkstraat 20 te Baarn heeft- besloten i.v.m. de thans heerschende ongunstige weersomstandigheden, wel ke wellicht velen hun inschrijvingen deden opschorten, den datum van in schrijving alsnog tot een nader te be palen datum te verlengen. Werkelijke waarborg voor Veiligheid verlangd. De Nederlandsche delegatie heeft gis termiddag bij monde van jhr. H. L. F. C. van Vredenburch en dr. H. M. Hirschfeld het Nederlandsche stand punt inzake de grenzen Nederland Duitschland en aanverwante problemen toegelicht in de vergadering van de plaatsvervangers van de Ministers der vier groote mogendheden. Door den Amerikaanschen afgevaar digde Murphy, die de vergadering pre sideerde, werd na afloojp dezer toe lichting gevraagd of de Nederlandsche delegatie bij benadering een waardebe paling kon geven van de 'door haar ge vraagde concessies, zoowel ten aanzien van de grenscorrecties als van de eco nomische concessies. Jhr. Van Vredenburch deelde mede, dat er een waardebepaling is naar voor- oorlogsche normen, doch niet naar na- oorlogsche maatstaven. In dit verband mag" opgemerkt worden, dat het voor Nederland niet eenvoudig is een juist inzicht in den toestand van het oogen- blik in, Duitschland te krijgen. Onze nationale ski-kampioene Gradia van den BerghSchimmelpenninck van der Oije leverde wederom zeer goede prestaties tijdens de te Arosa begonnen Nederlandsche ski-kampioenschappen. (Foto ANP-P.P.) Jhr. Van Vredenburch! legde er den nadruk op, dat de Nederlandsche de legatie den indruk heeft, dat het nog geruimen tijd kan duren, voordat er een concreet vredesverdrag tot stand komt. Indien zulks het geval ls, dan zou naar de meening der Nederland sche dielegatie met de economische concessies niet gewacht dienen te worden tot de totstandkoming van het vredesverdrag. In het huidige stadium, zoo verdui delijkte jhr. Van Vredenburch het Ne derlandsche denkbeeld, is Duitschland nog plastisch materiaal. Dat zal in de toekomst steeds meer afnemen. Hoe eerder er dus iets geschiedt, des te beter. Indien Duitschland politiek sterk zal kuunen worden, aldus jhr. Van Vrcdenburgh, dan dient het econo misch zwakker gehouden te worden. Men moet daarbij echter ook oppas sen, dat men niet alleen de leege schaal van de veiligheid over houdt. De Russische afgevaardigde Goesef informeerde, met verwijzing naar het betreffende Nederlandsche memoran dum ten aanzien van de economische decentralisatie van Duitschland, wat er moest gedaan worden, om dit doel te bereiken en welke politiek er hier door de geallieerden naar de meening der Nederlandsche delegatie gevolgd diende te worden. „Wjj gelooven, dat er reeds veel ge daan wordt", zoo merkte jhr. Van Vre denburch met verwijzing naar Potsdam op. „Wij zijn het er over eens, dat de daar genomen besluiten nog verder uitgevoerd dienen te worden." Hij voegde daaraan evenwel toe, dat Nederland niet afwijzend staat tegen over socialisatie, maar wel tegenover nationalisatie door de Duitschers. Bij nationalisatie van een bepaald onder deel zou deze nationalisatie niet in han den moeten komen van een Duitschen staat en evenmin in handen van een van de 10 of 14 staten, indien Duitsch land op die wijze verdeeld wordt. Hy wees er, mede naar aanleiding van een ongeveer gelijke vraag van den Franschen afgevaardigde, nog op, dat ook als er een nationalisatie door een der Duitsche staten tot stand zou komen, het gevaar zou be- Gisteravond arriveerde met het Indië vliegtuig op Schiphol de president van Oost-Indonesië, Soekawati, (links) die begroet werd door den heer J. M, Ki- veron, van het departement van Overzeesche Gebiedsdeelen. (Foto ANP-Vrnd.) Uitreiking onderscheidingen aan vliegers. DOOR Z.K.H. PRINS BERNHARD. ZK.H. Prins Bernhard heeft heden te Soestdijk aan een groot aantal Pool- sche en Engelsche officieren en onder officieren onderscheidingen uitgereikt. Van de Nederlandsche Luchtmacht ontvingen de volgende vliegers het vlie- gerkruis: t Kapitein-vlieger R. V. Daaleu Wet- ters; luitenant-vlieger J. J. Abspoel (K.L.M.-piloot)luitenant-vlieger J. C. Pool (KLM-piloot); sergeant-vlieger B. A. M. V. Berkum (KLM-piloot). Ongerustheid inzake uitbreiding Commissie-Generaal. TELEGRAM NAMENS „PROGRESSIEVE NEDERLANDERS". Het bestuur van de vereeniging „Ne derland—Indonesië" zegt in een tele gram aan de regeering met toene=- mende ongerustheid en stijgende be vreemding kennis te hebben genomen van den aard der benoemingen, welke thans geschiedt of ln voorbereiding zijn ter uitbreiding van de Commissie-Ge neraal en ter vervanging van den blijk baar weldra aftredenden Luitenant- Gouverneur-Generaal. 't Bestuur is van oordeel, dat door aanwijzing van tegen standers der huidige regeeringspolitiek, die politiek in gevaar wordt gebracht en de met moeite door de Commissie-Gene raal in haar onderhandelingen verwe zenlijkte vertrouwensbasis te niet wordt gedaan. Het; bestuur spreekt als zijn overtuiging uit, dat slechts zij, die ach ter de regeeringspolitiek staan, in aanmerking verdienen te komen voor verantwoordelijke functies bij uitvoe ring der basisovereenkomst. Noodkreet uit Noodgebieden! BURGEMEESTERS IN ACTIE. In het gemeentehuis te Roosendaal is onder leiding van den heer dr. ir. Z. IJ. van der Meer, dir.-generaal van de centrale directie voor de volkshuis vesting, een bijeenkomst gehouden van burgemeesters der Westbrabantsche gemeenten. In het gemeentehuis te Zevenbergen werd een soortgelijke bij eenkomst gehouden voor de burge meesters van de tot het bouwbureau Zevenbergen behoorende gemeenten. De Westbrabantsche burgemeesters drongen met klem aan op toewijzing van meer materialen en keerden zich fel tegen de al te groote centralisatie in Den Haag van het wederopbouw- werk. Republikeinsche leiders bij Soekamo. Naai- het Republikeinsche persbu- reau Antara mededeelt, zijn eergiste ren te Djokjakarta de hoogste mili taire leiders van de Republiek ten hui ze van Soekarno bijeen gekomen ter bespreking van het militaire accoord, dat onlangs te Batavia is bereikt. Bij deze bijeenkomst waren o.a. te genwoordig Soekarno, Mohammed Hat- ta, Sjarifoeding en Soedirman. staan, dat er achter het gordijn van decentralisatie zich toch een econo mische centralisatie zou ontwikkelen. Men zou dan slechts de illusie van veiligheid, maar geen werkelijken waarborg van veiligheid hebben. De Amerlkaansche afgevaardigde bracht ten slotte aan de Nederlandsche delegatie dank. Hij deelde mede, dat het advies van Nederland werd gewaar deerd, dat men zich realiseert, hoe Ne derland met Duitschland economisch verbonden is en dat het inzake de Duit sche politiek uitstekend op de hoogte is. „Wij weten welk een verschrikke lijk en oorlogstijd Nederland achter den rug heeft en wij zeggen u een sympathieke en zorgvuldige bestudee ring der door u naar voren gebrachte punten toe." Jhr. Van Vredenburch dankte ver volgens de plaatsvervangers der minis ters. De Nederlandsche delegatie gaf ons na afloop der vergadering als haar mee ning te kennen, dat het noodig is, dat er aan het Duitsche probleem hard wordt gewerkt. Gezamenlijk is er nog te weinig gedaan. Men verwachtte niet, dat er nog heel veel zal gebeuren, voordat de con ferentie te Moskou plaats vindt. BINNENLAND. 31 Januari, a.s zai luitenant-kolonel S. C. F. Maas in overleg met het ministe rie van Overz-eesche Gebiedsdeelen, zijn functie van hoofd repatrieerlngsdienst neerleggen. Wegens de afnemende inten siteit van het evacué-vervoer zal het re- parieeringswerk worden voortgezet door een verkleinde organisatie onder de da- gehj'ksohe leiding van majoor C. van Boe kei. De centrale eereraad voor de Kunst heeft verklaard, dat er geen termen be staan tot het nemen van maatregelen tegen de Tooneel -<kreoteur Dirk Verbeek en de schorsing van den eereraad opge heven. De afgetreden commandant van de mil itaire - luchtvaart, generaal-majoor E. T. Kengen, is aan boord van de „Oranje" naar Nederland vertrokken. De Zweedsche consul-generaal te Batavia, de heer J. Andree, heeft den Zweedsohen prins Gustav Adolf, die bij de ramp te Kastrup is omgekomen, ln een radiorede herdacht. De heer P. Bakker Schut, de beken de autoriteit op het gebied van de Volks huisvesting, thans directeur van den Gem Dienst voor den wederopbouw te 's-Gravenhage is ter gelegenheid van zijn 75sten verjaardag benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw Na de bevrijding zijn 796 burge meesters benoemd of herbenoemd. Hier onder zlln 379 nieuwbenoemden. Van de 435 krachtens het ^zuiveringsbesluit ont slagen burgemeesters vervulde slechts een 25-tal op 10 Mei 1940 reeds het ambt. De Fransche ambassadeur Z. Exc, Jean Rivière, heeft het beschermheer schap aanvaard over de concerten, die het Orchestre Colonne in ons land, o.a. te Lelden, komt geven. De opperceremoniemeester van H.M. de Koningin heeft hekend1 gemaakt, dat het Hof. in opdracht van H.M. wegens het overlijden to prins Gustaaf Adolf van Zweden een week hal ven rouw zal aan nemen. ingaande 30 Januari 1947. Tot de lading van de „Noordam", die heden naar Rotterdam vertrekt be- hooren 154 ton Amerlkaansche machine rieën, bestemd voor de voorjaarsbeurs te Utrecht. Bij besluit van den Luitenant Gou verneur-Generaal is mr. E. Schokker ge durende de afwezigheid van prof. dr. E. O. baron van Boetselaer benoemd tot tij delijk eersten gouvernements secretaris. Door den voorzitter van den Mijn- industrleraad', ir. F. Wijffels, ls de com missie geïnstalleerd, die tot opdracht heeft een oordeel uit te spreken over de sociale gedragingen gedurende den Duit schen bezettingstijd van de vijf directeu ren en bedrijfsleiders, tegen wie bezwa ren zijn ingebracht. BUITENLAND. Gedurende de eerste elf maanden van 1946 bedroeg het aantal geboorten ln Amerika 16 prooent meer dan in dezelfde periode van 1945. Ten gevolge van een treinontsporing nabij Chicago werden vier personen ge dood en 18 gewond. De Duitsche zuiveringsprocessen te gen Von Papen en Frltzsche leveren tót dusver weinig bijzonderheden op. In het Fransohe plaatsje Monbel- llard bij de Zwltsersche grens is de Fran sohe pólitie er ln geslaagd 15 personen te arresteeren, die er van verdacht wor den tot een bende valsche munters te behooren, welke meer dlan 1.000.000 aan valsche Zwltsersohe francs ln omloop heeft gebracht. In het Britsche parlement is mede gedeeld, dat tusschen de Blrmaansche leiders en de Britsche regeering te Lon den overeenstemming is bereikt over de toekomstige constitutie voor Birma. In April zal een constltueerende vergadering door en bestaand© Uit Blnmanen gekozen worden. De laatste weken neemt de monar chistische activiteit in Spanje toe. Een belangrijke groep heeft een manifest uit gegeven, waarin het nut van een spoedig herstel der monarchie wordt omschreven. Uit Teheran wordt gemeld, dat een Perzisch legervliegtuig van het type Tiger Moth ls neergestort. De beide piloten kwamen om het leven. De plechtige begrafenis van prins Gustaaf Adolf zal Dinsdag 4 Februari te Stockholm plaats hebben'. Lord Pakenham, de Engelsche on derminister van Oorlog, die kortgeleden van een bezoek aan Oostenrijk ls terug gekeerd. heeft tijdens een debat over Oostenrijk ln het Hoogerhuls verklaard, dat Engeland verdere inperking van de grenzen van Oostenrijk nfet zal toestaan. Te Landen hebben vertegenwoordi gers van Voor-Indlë, Indo-China. Afrika en Irak op een druk bezochte bijeen komst den „Voor-Indisohen onafhanke- UjkJxeiriBdag" gevierd. Laagste temperaturen in Beieren. In de luchtdrukvcrdeeling Is een geringe wijziging gekomen, welke ove rigens geen einde aan de vorstperiode maakt. Het langgerekte hoogedrukge- bied, dat zich uitstrektvan West- Rusland tot ver op den Atlantischen Oceaan ten Westen van Schotland, is in twee stukken uiteengevallen. De kern van het eene deel bevindt zich over Zuid-Zweden, de kern van het andere gedeelte ligt midden op den Atlantischen Oceaan. Zij zijn geschei den door een vore van lagen luchtdruk, die zich uitstrekt van IJsland over Ierland naar Spanje. Deze wijziging ln de luchtdrukverdeeling had tot gevolg, dat de wind in ons land draaide, waar door wat droogere en koudere lucht werd ingevoerd. De bewolking nam af en de temperatuur kan ten gevolge van nachtelijke uitstraling sterk dalen. Vooral in het lluld-Oosten van het land kwamen lage temperaturen voor. In Beek (vliegveld Zuid-Limburg) daalde de temperatuur tot 16 gra den ondfer nul. BABY IN KINDERWAGEN GEDOOD Door vrachtauto overreden. Gistermorgen Ls op de terreinen van de firma B. te Wieringen een ernstig ongeluk gebeurd, waarbij het 5 maan den oude dochtertje van de familie K. gedood is. Deze familie, die uit deWie- ringermeer geëvacueerd is, woont in de nabijheid van het fabrieksterrein en had aangelokt door het zonnige weer de baby in den kinderwagen op een stille plaats op het fabrieksterrein ge zet. Een van de chauffeurs van de firma, die met een vrachtauto aan het manouvreeren was, bemerkte den wa gen niet en reed deze omver. Het klein tje geraakte onder de vrachtauto en overleed spoedig na het ongeval. In de Ardennen werd hier en daar ongeveer 18 graden vorst gemeten. In Noord-Oost-Frankirijk daalde de tem peratuur tot 20 graden. De laagste temperaturen van West- Europa worden gemeld uit Beleren. München meldde hedenmorgen 25 graden. In Noord-Duitschland waren de temperaturen minder laag. Zoo vroor het te Berlin niet meer dan 13 graden, in Hamburg 11 graden. De Oostelijke winden dreven de kou de steeds .verder in Westelijke rich ting over de Britsche eilanden. Zelfs ln Ierland komt thans vorst voor. In Engeland daalde de temperatuur, na zwaren sneeuwval, belangrijk. Londen meldde hedenmorgen 12. In ons land kwamen om acht uur de volgende temperaturen voor: Vliegveld Twente 13Den Helder 10; Vlissingen 8; De Bilt 13; Schiphol —14; Eindhoven —13; Leeuwarden 10: Groningen (Eelde) 9Zuid-Limburg (Beek) 16Gilze Rijen —15. ONS HUIDIG POLITIE-APPARAAT. Gemeentepolitie zal tot 12.000 man teruggebracht worden. In de huidige rijkspolatlegemeenten deden in 1939 dienst c.a. 3700 man po litie. In 1947 ls de toegestane sterkte voor deze gemeenten (korps Rijkspoli tie) 9000 man. In de 65 gemeenten waar thans ge meentepolitie dienst doet, werd de po litiedienst ln 1939 verricht door c.a, 9700 man, terwijl thans in de hierbe- doelde gemeenten een totale sterkte van c.a. 15.000 man is oegestaan. De toegestane sterkte in de mees te gemeenten as niet bereikt en het ligt in het voornemen de totale sterkte in de gemeenten geleidelijk tot c.a. 12.000 man terug te brengen, zoodra de opleiding der jonge politie-ambtenaren geheel is voltooid. wordt gelegd. Dit laatste vooral heeft betrekking op de trawlvisscherij onder de Noorsche kust, die ruïneus is voor de Noorsche vlsscherlj. Het Noorsche ministerie van buiten- landsche zaken heeft een overzicht ge geven van de voornaamste punten van het memorandum, dat door den Noor schen ambassadeur te Londen ls over handigd aan dq conferentie van plaats vervangers van de ministers van Bui- tenlandsche Zaken, en waarin het Noor sche standpunt ten aanzien van Duitschland wordt uiteengezet. Noorwegen acht het noodzakelijk een strikte controle te handhaven over het politieke en economische leven van Duitschland voor- een beperkte periode na het teekenen van het vredesverdrag, ten einde te voorkomen dat Duitsch land weer een gevaar voor den wereld vrede wordt. In het bijzonder acht het deze controle noodzakelijk voor de zware Industrie in het Ruhrgebied. De be perkingen in Duitschland moeten ech ter beperkt blijven tot een duidelijk af gebakende periode. De controle van Duitschland moet worden gecoördineerd in een ruimer internationaal veilig heidssysteem. Noorwegen is voorts van meening, dat Duitschland als een politieke een heid moet blijven bestaan: een verdee ling in kleinere staten zou een overdre ven nationaliteitsgevoel der Duitschers wakker roepen. Eenheid is tevens nood zakelijk voor het volbrengen van de herstelprestaties. De Duitsche economie moet niet weer in de handen van Duit sche kartels en trusts vallen, die hier van gebruik zouden maken voor het voeren van nationalistische en agres sieve politiek. Verdere Noorsche verlangens zijn een decentralisatie van het Duitsche be stuur, in het bijzonder van de politie. Pruisen mag niet meer een leidende rol spelen in het Duitsche politieke leven, volledige demilitarisatie. heropvoeding tot democratie. Zoodra de Duitsche economie weer export toelaat, moet déze naar de geallieerde landen gaan als deel van de herstelprestaties voor de oorlogsschade. Noorwegen wenscht voorts, dat het Duitschland verboden wordt deel te ne men aan de walvischvaart, en dat ook de Duitsche trawlvisscherij aan banden Het Zuid-Slavische memorandum legt er den nadruk op, dat Joegoslavië als het land, dat het meest van alle 18 Westersche geallieerden heeft geleden en de vierde plaats inneemt op de lijst van landen, die volgens het besluit van de Parijsche conferentie voor herstel betalingen ln aanmerking komt, een spoedige tenuitvoerlegging van het her- stelbetalingspr'ogramma van Duitsch land van groot belang acht. Volgens dit memorandum heeft Joego-Slavië toti nog toe aan herstelbetalingen 0,04 pro cent van zijn totale verliezen ontvan gen. Het beschuldigt de Westelijke ge allieerden en van de afwerking van het herstelbetalingsprogramma vooral wat betreft de ontmanteling van de Duit sche industrie en de liquidatie van Duitsche activa in neutrale landen te traineeren. De volgende voorstellen worden ge daan: Onmiddellijk begin van de uitlevering van volledige Duitsche fabrieken, de rest van het beschikbare deel van de Duitsche handelsvloot en van schepen voor de binnenwateren voor herstelbe talingen bestemmen; het vormen van een commissie van onderzoek om den stand van liquidatie van Duitsche ac tiva in neutrale landen te onderzoeken- het beschikbaar stellen van Duitsch bezit in de Westelijke bezettingszones van Oostenrijk voor herstelbetalingen. Verder staat Joego-Slavië liquidatie van Pruisen en het overnemen door Duitschland van 100.000 minderhelds- Dultschers in Joego-Slayië voor. De Joego-Slavlsche régeering is gun stig gestemd t.a.v de eischen van het Fransche volk, dat „driemaal binnen 80 Jaar het slachtoffer van Duitsche invasies ls geworden", en zal ook bin® nen het kader van de omschreven be ginselen haar steun verleenen aan rechtvaardige eischen van andere Wes telijke naburen van Duitschland.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1