Teleurstellende besprekingen te Den Haag Opmerkelijk rapport over Duitschland Nacht De Oostenrijksche onafhankelijkheid De Leeuw biljartkampioen van Nederland Kerkelijk Leven Nazi-actie herleeft. Thans is gepubliceerd het rapport van de internationale commissie voor de be studeering van Europeesche kwesties over de Duitsche kwestie. De commissie, waarin vertegenwoordigers van vijf Eu ropeesche landen zitting hebben, name lijk Groot-Brittannië, Frankrijk. België, Denemarken en Nederland, komt tot de conclusie, dat de Nazi-partij in Duitsch land zich rustig aan het reorganiseeren is voor een her-opneming van de macht door het verkrijgen van controle over de door de geallieerden ingestelde de mocratische instituten; voorts: dat het totaal aan waarden, dat Duitsche bur gers en nationaal-socialistische organi saties in het buitenland hebben kunnen achterhouden en verbergen, voldoende zou zijn om den aankoop te financieren van de voedingsmiddelen, welke de zones van West-Duitschland gedurende de eerstkomende' drie jaren noodig hebben. Het rapport is ter kennis gebracht van de eerste-ministers en ministers van bui- tenlandsche zaken van de verschillende landen. De namen der vijf vertegenwoor digers in de commissie zijn; lord Bra- bazan of Tara en lord Vansittart voor Groot Brittannië, Herriot voor Frank rijk. Gillon voor België, Christmas Moel ier voor Denemarken en Beelaerts van Blokland, minister van staat, voor Ne derland. In het rapport wordt o.m, verklaard, dat het Duitsche volk, met uitzondering van een kleine minderheid, op het oogenblik nog in het geheel niet den weg der democratie is opgegaan. Er bestaat thans door geheel Duitschland een net werk van nazi-organisaties, yvier macht bij de maand toeneemt. Die organisaties staan onder leiding van voormalige be langrijke nazi-leiders, leden van buiten- landsche ..collaboreerende" bewegingen e.a. Deze organisaties pogen de zuivering te dwarsboomen, spionnage uit te oefe nen en wanorde te scheppen in door de bezettende mogendheden gecontroleerde besturen en organisaties. Tot dit doel einde zijn plaatselijke groepen, zooge naamde „biocwachten", opgericht in de vier zones In de Britsche zone ontplooit deze or ganisatie een drievoudige actie; sabota ge in de mijnen van het Ruhrgebied, overreding van de boeren om hun pro ducten niet naar de steden te zenden en het verspreiden van de bewering, dat de ondervoeding der Duitschers te wij ten is aan zenden van het voedsel naar Engeland, waarbij valsche data en cij fers van zoogenaamde exporten worden voorgelegd. In de afgeloopen maanden hebben voormalige leden van de nazi-party en de SS zich wederom in uniform vertoond in de verschillende zones, zoowel op be sloten als op openbare by eenkomsten, ni het byzonder in Neder-Saksen en Beieren, waarby zij openlijk werden toe gejuicht door de bevolking. Voorts wordt in het rapport een over zicht gegeven van de nazi-hulpbronnen, welke zich onderscheidehjk in Argenti nië, Zuid-Afrlka, Zweden en Zwitser land zouden bevinden. Inmiddels heeft de Amerikaansche be velhebber in Duitschland, gen. Clay, critiek op een persconferentie van de hand gewezen. De democratische wedergeboorte van Duitschland zal vele jaren in beslag ne men, zoo zelde hy, en het is te vroeg om te zeggen, dat de Duitschers zich niet hebben aangepast. Gen. Clay trok ook de bewering, dat er weer nazi's en SS-ers in uniform rondloopen, in twijfel. Maar, zoo voeg de hij er droog aan toe, misschien is de inlichtingendienst der commissie beter dan de onze. Al Capone gestorven. Amerika's meest bekende gangster, Al Capone, die in zyn glorietyd de onge kroonde koning van Chicago werd ge noemd, is in zyn „paleis" te Miami- Beach in Florida oVerleden. Capone werd Dinsdag jl. door een beroerte ge troffen en hij leed aan longcongestie. Ofschoon zyn toestand aanvankelyk weer iets verbeterde, had Al Capone Vrydag een inzinking en Zaterdag over leed hy.. Hy werd de laatste dagen in het leven gehouden door toediening van zuurstof. Al Capone, die in Napels ge boren werd en als kind met zyn ouders naar de Ver. Staten immigreerde, kwam door een toeval in de gangsterwereld te recht, toen hy na een gevecht meende zijn tegenstander gedood te hebben en de vlucht nam, Hy maakte snel carrière en zyn groote kans kwam tydens de z.g „drooglegging" van de Vereenigde Sta ten, toen hy een smokkelhandel in spi- ritualen op groote schaal begon. Op het hoogtepunt van zyn loopbaan verdiende hy 200.000 gulden per week als organi sator van den halven clandestienen im port. Al Capone heef nog een week langer geleefd, dan de man, die hem de mo- gelykheid daartoe verschaft heeft, de maker van de anti-drankwet, Volstead stierf nl. Maandag jl. Al Capone werd berucht door het bloedbad, dat zyn „gang" 14 Februari 1929 veroorzaakte, toen een concurreerende bende in een garage met machinegeweervuur werd uitgeroeid. De politie kon echter, wat zyn gang ster-activiteit betreft, geen vat op hem krygen en mocht zich gelukkig pry zen, toen zy hem wegens belastingontduiking vier jaar achter slot en grendel kon helpen. In 1939 kwam Al Capone weer vrij en leidde schynbaar een teruggetrokken leven in zyn luxueuze woning in Florida. DE DUITSCHE SOCIALISTISCHE EENHEIDSPARTIJ. In Saksen heeft de leiding der socia listische eenlieidsparty in samenwerking met het vakverbond en het landsbestuur besloten tot het voeren van een cam pagne om alle voormalige leden van de Hitierjugend en de Bund Deutscher Maedel vboven 25 jaar uit fabrieken en j openbare diensten te verwyderen en aan jhen te verplichten tot arbeid in de mij nen. O Het partybestuur der SED heeft voorts een besluit gepubliceerd met betrekking tot de houding dier party tot de andere politieke partijen in Duitschland. Daar in herhaalt het bestuur der SED zyn bereidheid om over alle vraagstukken met het bestuur der socialistische party tot overeenstemming en overleg te ko men. De SED heef zich bereid verklaard tot samenwerking met alle democrati sche partyen en organisaties inzake de oplossing van de problemen, die rijzen in verband met de vredesbesprekingen: In het besluit wordt de overtuiging uit gesproken, dat de voorwaarden voor drageiyke wedesbepalingen in Duitsch land zelf geschapen moeten worden door een grondige zuivering en demilltarisa- tie, die evenwel volgens het bestuur der SED tot nog toe alleen in de Russische zone afdoende is uitgevoerd. JOEGO-SLAVIË BESCHULDIGT GRIEKENLAND. De regeering van Joego-Slavië heeft zich in een telegram aan de Vereenigde Naties beklaagd over het feit, dat de Joego-Slavische leden van de commis sie voor het onderzoek naar de eventu- ee'le buitenlandsche hulp aan de gueril- lastryders nog geen visa van de Griek- sche regeering hebben ontvangen. Op deze wyze, aldus de Joegoslavische re geering, saboteert Griekenland de uit voering der besluiten van de V, N. FEUILLETON Roman door Winston Graham. De Poolsche verkiezingen. De Amerikaansche ambassadeur te Warschau, Arthur Bliss Lane, heeft verklaard, dat hy een rapport zendt aan het Amerikaansche ministerie van Buitenlandsche Zaken, waarin hy me dedeelt, dat volgens opinie van de ambassade en andere waarnemers de Poolsche verkiezingen gekarakteriseerd werden door arrestaties op grooten schaal en intimidatie. Joegoslavisch consul bij Napels vermoord. BIJ VERDEDIGING TITO-REGIEM. Volgens het Romeinsche blad „Mo- mentosera" zyn de Joegoslavische con sul te Napels, Vicko Gloenic, en de consulair attaché, Vincocik Engel, tij dens een bezoek aan een kamp bij Na pels door „anti-Tito gezinde Joego slavische soldaten" doodgeranseld. De consul bracht een bezoek aan het kamp, om de bewoners er van toe te spre ken, aldus het blad. Volgens het Agence France Presse zou de consul' aan de bekomen ver wondingen overleden zyn, terwyi de toestand van den attaché hopeloos zou zyn. Ofschoon door llnksche bladen wordt gemeld, dat de twee functionarissen aangevallen zouden zy'n op het mo ment, dat zy uit den auto stapten, wordt van de zyde der geallieerde mi litaire politie verklaard, dat de bezoe kers door kampbewoners werden aan gevallen, nadat de consul begonnen was een toespraak ten gunste van het regiem van Tito te houden. ENGELAND EN EGYPTE. Politieke kringen in Egypte bevestigen de berichten, volgens welke het Egypti sche kabinet de laatste Britsche voor stellen inzake den Soedan heeft ver worpen en besloten heeft de kwestie aan den VN voor te leggen. Volgens enkele berichten zou Enge land hebben voorgesteld een commissie van Engelsche, Egyptische en Soeda- neesche vertegenwoordgers te vormen met het doel, voorbereidingen te treffen voor het zelfbestuur van den Soedan binnen een periode van ten hoogste 20 jaar. BRITSCH- RUSSISCH-FRANSCHE ALLIANTIE? Ambtenaren van het Fransche mini- strie van buitenlandsche zaken toonde zich gereserveerd ten aanzien van be richten volgens welke generalissimus Stalin aan zou dringen op een drievou dige militaire alliantie tusschen Rus land, Engeland en Frankryk. Een ver tegenwoordiger van het kabinet van den Franschen minister van buitenlandsche zaken zeide, dat tot dusver geen stap pen door de Russen ten aanzien van dit onderwerp waren gedaan, „doch wij we ten niet wat de toekomst in zich bergt". Men acht een dergelyke stap van Rus sische zUde niet uitgesloten. De grensregeling. De speciale plaatsvervangers voor Oostenrijk van de ministers van Bui tenlandsche Zaken hebben Zaterdag het eerste concrete resultaat geboekt na veertien dagen werken. Het eerste artikel van het vredesverdrag met Oostenrijk is goedgekeurd. Hierby er kennen de geallieerden, dat. Oostenryk weer is hersteld als een onafhankely- ke souvereine staat. Men heeft ech ter nog niet besproken of beslist, wie hier onder „geallieerden" zyn te ver staan. Vervolgens besprak de conferentie de vraag of het verdrag een bepaling zou bevatten waarby de politieke en eco nomische integriteit van Oostenryk zou worden gegarandeerd. Na lange discussie kon men over dit onderwerp echter niet tot overeenstemming ko men. De Britsclïe gedelegeerde, lord Hood, was van meening, dat het verdrag een artikel moet bevatten, waarby een „Anschluss" tusschen Duitschland en Oostenryk formeel moet worden ver boden; een garantie der integriteit zou slechts moeten gelden voor een perio de, waarin de Oostenryksche strijd krachten te zwak zyn om de grenzen te beveiligen. De Fransche afgevaar digde. Paris, was van meening dat een garantie-artikel noodzakelyk is. Ten aanzien van een „Anschluss-artikel" zeide Paris, dat hy volledig sympa thiseerde met het streven een econo mische of politieke unie met Duitsch land tegen te gaan, doch dat hy Oos- tenryks recht zich te verbinden met andere staten niet zou willen beper ken, wanneer een dergelyke verbin ding de Oostenrijksche onafhankelijk heid niet aantastte. Ook Goesef, de Sovjet-gedelegeerde, sprak zich ten gunste van een verbod tot „Anschluss" uit, doch verklaarde, dat hy geen reden zag voor een uit- drukkeiyke garantie der Oostenryk sche onafhankelykheid. De garantie van het Handvest van de Vereenigde Naties is voldoende. O Zuid-Afrlka verzocht de conferentie als beginsel te aanvaarden dat er geen wyzigingen gebracht zullen worden in grenzen van Oostenrijk zooals die voor den Anschluss waren. De Zuid- afrikaansche gedelegeerde zeide in zyn toelichting, dat de Zuidafrikaansche regeering van meening is dat een wij ziging dier grenzen niet verantwoord is. Hy stelde tevens voor, dat de tekst van de Italiaansche-Oostenryksche overeenkomst over Tirol aan het vre- derverdrag met Italië gehecht zal wor den. Wanneer er echter wyzigingen moe ten komen, hoopt de Zuidafrikaansche regeering, dat die wyzigingen tot stand zullen komen op grond van een rap port van een commissie van onder zoek. Hij drong er voorts op aan ook Zuid-Afrika op te nemen onder de on derteekenaren van het verdrag, en hy wees als precedent op de verdragen met de voormalige satellieten van as. Met de Britsch-Amerikaansche delegatie. TRANSITO-KWESTIE UITGESTELD. Over de van 20 tot 26 dezer te Den Haag gevoerde besprekingen tusschen een Nederlandsche en een Engelsch- Amerikaansche handelsdelegatie is een communiqué uitgegeven, waarin beide delegaties eenstemmig verklaren, dat de herleving van den handel tusschen Nederland, inclusief de Overzeesche Gebiedsdeelen, en Duitschland onont beerlyk is en van fundamenteele be teekenis voor den wederopbouw van Europa. Subcommissies, bestaande uit experts, hebben de gedetailleerde voor stellen onderzocht, waarby met alle een rol spelende factoren rekening werd gehouden. DUITSCH DEVTEZENTEKORT GROOT BEZWAAR. Er werd een betalingsovereenkomst afgesloten, die voorziet in de verreke ning van wederzijdsche goederenleveran ties door middel van een guldenrekening. Het saldo van deze rekening zal per kwartaal in dollars of in ponden worden betaald. Lysten van aangeboden en gevraagde goederen werden uitgewisseld en bespro ken, waarby in hét byzonder rekening werd gehouden met den handel, zooals deze gedurende het jaar 1947 mogelyk zal zyn. Tydens de onderhandelingen werden met betrekking tot de goederen, die Nederland uit Duitschland zal im porteeren, contracten afgesloten voor een bedrag van 875.000 dollar. Deze con tracten voorzien in de levering van kleurstoffen en andere artikelen, waar aan in Nederland een dringende be hoefte bestaat. In principe werd overeengekomen, dat Nederland voor eigen rekening het veredelingsverkeer met de gecombineer de zones mag hervatten in die bedrijfs takken, waar gebleken is of biyken zal dat dit voor beide partyen van belang is. Nederlandsche en Duitsche zakenlie den zullen direct contact met elkaar on derhouden om alle vooroorlogsche kwes ties, die met dit voorgenomen verede lingsverkeer samenhangen, te bespreken. TWEE DOODEN IN STILSTAANDEN AUTO. Ten gevolge van gasverstikking. Voorbijgangers troffen Zaterdagmor gen langs den kant van den zuide- ïyken wandelweg te Amsterdam een stilstaanden auto aan, die daar ken- neiyk geruimen tyd van den nacht had geparkeerd, omdat zich een dim laagje yzel op sommige plaatsen van den wagen had gevormd. Twee roer- looze figuren ln den wagen trokken de aandacht. Beiden bleken overleden te zyn. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de uitlaat van den auto defect was, waardoor de twee inzitten den door gasverstikking om het leven zyn gekomen. Het zyn een 38-jarige bedrijfsleider en een 24-jarige dame, beiden woonachtig te Amsterdam. DE VAKCENTRALES EN DE KOLENNOOD. Telegrafisch verzoek om bonaanwyzing. De raad van Vakcentrales heeft zich in een telegram tot den minister van Economische Zaken gewend, in ver band met den kolennood in de gezin nen, van den volgenden inhoud: „De raad van Vakcentrales ontvangt uit alle deelen van het land verzoeken om aanwyzing van althans één kolen- bon. Vele gezinnen zonder brandstof. By huidige vorst deze toestand ny- pend. De raad van Vakcentralen, de moeiiykheden der regeering mede in verband met brandstoffen-bevoorrading bedrijfsleven begrijpen, dringen er ge zien de noodtoestand gezinnen bij u op aan al het mogehjke te doen, dat nieuwe kolenbon zoo spoedig mogelyk wordt aangewezen". 80.000 NEDERLANDERS HANDELDEN ZWART. In het jaar 1946. Ongeveer 80.000 Nederlanders hebben voor zoover dit door de CCD geconsta teerd in 1946 de „economische wetge ving" overtreden. Van deze S0.000 ver dachten zfjn gemiddeld per maand op initiatief van den CCD tweehonderd in arrest gehouden. Experts op het gebied van transport hebben een gedetailleerd onderzoek in gesteld naar de mogeiykheden van een groot-er gebruik van den Rijn en de daarmede samenhangende havenfacili teiten. Het kernpunt van dit probleem is gelegen in het feit, dat meer transport over den Rijn een extra-uitgave van de viezen, die Duitschland niet bezit, met zich mede brengt. De Nederlandsche de legatie heeft bepaald© voorstellen ge daan, die in Berlijn nader bestudeerd zullen worden. Nader vernemen wy, dat de resul taten van de besprekingen beneden de Nederlandsche verwachtingen zijn ge bleven. Ten aanzien van verscheiden vitale aangelegenheden werd een defi nitieve beslissing verdaagd, hangende een nader onderzoek door de autoritei ten te Berlijn. De discussie over het gebruik van Ne derlandsche havens en doorvoerfacilitei- ten, die meer tyd heeft gevergd dan de andere vraagstukken, heeft als resul taat gehad, dat de Britsch-Amerikaan sche delegatie zich bereid heeft ver klaard te Berlijn een Nederlandsch voor stel voor te leggen, dat ten doel heeft gedeeltelyk het vraagstuk van de bui tenlandsche deviezen in dit opzicht op te lossen. De delegatie toonde zich echter niet optimistisch over de vooruitzichten voor het aanvaarden van dit schema. INSTALLATIE BEDRIJFSGROEP „ADMINISTRATIEVE KANTOREN ENZ." Benoeming van het Bestuur. In het Parkhotel te Amsterdam is Zaterdagmorgen het nationale instal latiecongres van de bedryfsgroep „Ad ministratieve kantoren en kantoren van beoefenaren van vrye beroepen" gehouden. De heer J. Wamsteker, voor zitter van den Alg. Bond „Mercurius" hield de installatierede, waarin hy het ontstaan en de groei van de admini stratie en boekhouding schetste. Hy waarschuwde er voor, dat, met de mechanisatie van de huidige boekhou ding, het personeel er voor moet wa ken, niet zelf machinaal te werken. Het bestuur van de bedryfsgroep werd samengesteld uit de heeren: W. van der Heuvel te Amsterdam,voor zitter, F. Heyjer te Amsterdam, secre taris en de leden: G. H. Daanste Arn hem, M, W. Engers te Den Haag, C. Gortemöller te Utrecht, K. G. Janssen te Haarlem, H. J. W. Koudys te Am sterdam, A. Valk te Rotterdam en J. van der Veer te Amsterdam. Het ont werp-orgaan van actie omvat de vol gende punten: 1) Het aangaan van collectieve ar beidsovereenkomsten van personeel, werkzaam op administratieve kanto ren en op kantoren van beoefenaars van vrye beroepen, 2) Een vacantie van minstens 12 werkdagen. By langdurig dienstver band een langere vacantieduur. 3) Invoering van vacantietoeslag. •:sl Een bevredigende regeling by afvloeiing van distributiepersoneel. MARGARINE INPLAATS VAN BOTER Van 2 t/m 15 Februari In de periode van 2 t/m 15 Februari zal voor personen van 5 jaar en ouder uitsluitend margarine en geen boter be schikbaar worden gesteld. Deze maatregel Is noodig om den voor den winter beschikbaren botervoorraad over het geheele seizoen zoo goed moge lijk te kunnen verdeelen. In de voor afgaande maanden is er eenige malen in het totale vetrantsoen meer boter ge geven om het hoofd te kunnen bieden aan de moeiiykheden in de grondstof- fenvoorziening van de margarine-indu strie. Vermoedeiyk zal deze vervanging van het voor de A- B- en C-groep ge bruikelijk geworden veertien-daagsche boterrantsoen niet behoeven te worden herhaald. VERLIEZEN NEDERLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. De regeering maakt bekepd, dat tot haar leedwezen in de week van 17 t/m 23 Januari 1947 de navolgende verliezen zijn geleden: Gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen: Koninklyke Marine: marinier 2e klasse W.van Wermeskerken, afkom stig uit Amsterdam. 20-1, in Ned.-Indië gesneuveld ten gevolge van vijandelijke actie. Kon. Landmacht: soldaat W, M. van den Hoven uit Oss, tijdens vyandeiyke actie op 17 Januari door verdrinking om het leven gekomen, nabij Palem- bang. Soldaat E. W. Venema uit Rolde, ge sneuveld op 17 Januari te Medan. Kon. Ned.-Ind. leger: Soldaat G. H, van Gogh, gesneuveld ten gevolge van extremistische actie op 19 Januari bij Medan. Afkomstig uit Helmond. Korporaal T. Lokallo, gesneuveld op 17 Januari, ten gevolge van extremisti sche actie. Afkomstig uit Ned.-Indië. Soldaat C. J. Klqes, gesneuveld op 18 Januari by Medan ten gevolge van extremistische actie. Afkomstig uit Ned.-IndJë. Militie sergeant C. L, Bolt, gesneu veld op 18 Januari by Medan ten ge volge van extremistische actie. Af komstig uit Ned.-Indië. Landstorm: Soldaat M. Bouma, ge sneuveld op 19 Januari by Medan ten gevolge van extremistische actie. Af komstig uit Ned.-Indië. DE PARLEMENTAIRE COMMISSIE IN CURASAO. Zaterdagavond is de Nederlandsche parlementaire commissie per vliegtuig uit Paramaribo te Curasao aangekomen. Op het vliegveld werden zy verwelkomd door meer dan 2.000 personen. De heer E. Davelaar, voorzitter van een afvaardiging van de bevolking, sprak een welkomstwoord. De voorzitter van de parlementaire commissie, de heer Kropman, gaf in zyn antwoord uitdrukking aan de verwach ting, dat het werk van de commissie Curasao ten goede zou komen en de banden tusschen Curasao en Nederland zou versterken. De commsisie zal heden met haar taak beginnen. „MERDEKA" OP CELEBES VERBODEN. In verband met het karakter van eenige publicaties is Nde verspreiding van het van Java ingevoerde Republikein- sche dagblad „Merdeka" op Celebes tot nader order verboden. Een serie van 317. In het nationale MlJart -tounnooi te Apeldoorn was het Zaterdag al duidelijk dat Sweering, Wevers en Met® kansloos waren voor het kampioenschap ©root bil jart 45/2. De Haarlemmer KobUB telde op dat moment nog mee, maar een neder laag van 2744Ö0 tegen Van Vliet scha kelde ook hem eigenlijk direct al uit, ter wijl Jacobs zijn kansen zag dolen door met 336400 van De Ruiter te verliezen ln een van belde zzijden zeer nerveus ge speelde partij. De verdere resultaten van Zaterdag waren: De LeeuwSweerlng 400230; Metz Wevers 400386; De RuiterVan Vliet 400215; Van de Pol—Jacobs 400281 Merkwaardig was dat De Ruiter na drie beurten 4 punten had, tegen Van Vliet In één beurt wist hij echter met 271 p. zijn achterstand geheel ln te loopen en tenslotte nog met aanzienlijk, verschil te winnen 1 KobusWevers 400106; De RuiterMetz 400211; De Leeuwv. d. Pol 400161 en Van VlietJacob9 400— 287. Van de Pol was de eenige nog onge slagen deelnemer toen hy tegen De Leeuw aantrad en ook zyn algemeen gemiddelde was het hoogst. Maar hij had nogal veel tJJd noodig om op gang te komen en in- tusschen produceerde De Leeuw een serie van niet minder dan 317 (een nieuw Ne derlandsch. record')daarmede de party uitmakende. Het öude record stond sinds de kampioenschappen van Maart 1942 31) Het huis van professor Brayda is gebomdardeerd. U kunt hier niet door. Dat ging heusch niet gesmeerd. Het is van het grootste belang, dat ik zoo snel mogelyk by professor Brayda ben. Is hy nog in zyn huis? De man keek argwanend naar de lucht. Daar komen ze alweer. Wat wilt u eigeniyk? Ik heb een dringende boodschap van kapitein Bonini van den marine staf. Nu, vooruit. Rydt u maar door. Direct naar rechts by de volgende bocht en dan aan uw linkerhand nog een paar meter voorby de plek, waar de straat afgezet is Dank u. Myn chauffeur keek my' weifelend aan en reed verder, Voorzichtig, vermaande ik, er zul len waarschyniyk bomtrechters zyn. Klopt dat, vroeg hy, dat u dien kapitein Bonini kent? Natuuriyk klopt dat. Nu naar v rechts, zei die man immers Wy schokten en botsten over iets wat eens een straat was geweest en dat nu één groote plas van teer en kiezel was geworden, omhooggespoten door den luchtdruk van een zware bom. Wij kwamen bij een groepje menschen en reden een viertal in puin gelegde hui zen voorbij. Daarna bereikten wij, toen wij, zooals ons gezegd was, naar links zwenkten, een indrukwekkend poortge bouw. Myn chauffeur scheen te willen i stoppen, maaj ik dwong hem door tel rijden. Niemand belette ons dat. De j vlammen loeiden aan onze rechterhand tegen den hemel op. Een groep gebou wen. wat terzyde van de eigenlyke fa briek gelegen, stond in lichterlaaie. Ver derop zag ik huizen en en groot gebouw, waarvan het dak afgerukt was- Onze v/a gen stond nu stil. We kunnen niet verder rijden. De heele weg ligt vol glassplinters. Het gedreun van vliegtuigen kwam steeds nader. Ik gaf den man een biljet van honderd lire en stapte uit. Parkeer ergens opzy en wacht op my. Ik biyf niet lang weg. Zoek dek king als het noodig is. Hij begon te protesteeren, maar ik luisterde niet meer naar hem en rende op het huis toe. Onder my'n voeten hoor de ik overal glas kraken. Twee van de huizen waren alleen nog puinhoopen, van een derde ontbrak het dak en een muur. Ik hield een brand weerman aan, die met een slang rond liep. Het huis van professor Brayda? zyn gezicht werd geelachtig belicht door den gloed van het vuur. Hij knikte, zonder iets te zeggen, naar het derde huis. Ik bedankte henj- en ging er heen. Er was niemand te zien. Het afweer geschut begon zich weer te laten hooren en het zou niet lang duren of buiten was het niet veilig meer. Het naastby- zynde huis aan den linkerkant was on beschadigd op een paar versplinterde ruiten na. Ik klopte en werd door een man opengedaan. Kunt u my zeggen, waar professor Brayda heengebracht is? vroeg ik. Hy is hier. Wat wilt u? Het liep my meeIk zou hem graag spreken. —Er mag niemand by hem, want hy is zwaar gewand. Ik probeerde het nu met bluf. Maar ik ben1 op speciaal verzoek hierheen ge komen. U hebt my toch opgebeld? Het gezicht van den man drukte twy- fel uit. Bent u een van de heeren van de conferentie? Maar wij konden ze juist heelemaal niet bereiken. Ik ben de secretaris en vertrouwde van kapitein Bonini. Ik zou morgen op de conferentie de admiraliteit vertegen woordigen. Nu, goedErgens in de buurt viel een bom, die het heele huis deed schudden, U doet verstandiger om naar binnen te komen. Ik volgde hem in een groote vestibule, tot wy aan een trap kwamen. Ik zal even gaa-n vragen, zei hy. Ik begon my af te vragen, waarom zy persé de menschen van de conferentie wenschten te bereiken. Er klopt tets niet in deze affaire, dacht ik. Nu ik eenmaal zoo dicht tot het brandpunt van onze zaak was doorgedrongen, wilde ik ook volhouden. Ik wachtte dus niet, maar volgde den man de trap op. Boven praatte hy wat met een don keren heer, die een met bloed bevlekt verband om het hoofd droeg, zy waren beiden een weinig verbluft, toen zé my zagen aankomen. Is dat die meneer? 28). De deur wordt geopend door een èrg deftigen bediende, „Aan de deur wordt niet gekocht!" zei die. „De baron „Juist, goede vriend!" zei Joris. „Ge heel mijn opvatting! Waar zou het heen moeten, wanneer men aan de deur ging kopen? Maai' alle luchtige kout terzyde.,.. dien my aan bij myn oom, den baron! Zeg hem, dat zijn beminde neef Joris hem wenst te spre ken!" De deur sloot zich achter Joris Goed- bloed en den bediende en Panda bleef buiten achter. „Ik ben benieuwd of die oom hem direct zal geloven!" dacht Panda. „Ik hoop het maar, want ik geloof werke- ïyk, dat hij het nu eerlyk meent. En als die oom zo aardig is als hij zei..." Op dat moment werd de deur ge opend en Joris Goedbloed vloog naar buiten. Niet gewoon lopend, nee: hy werd letterlijk de deur uitgetrapt! Ja. Ik ben de secretaris en vertrouwde van kapitein Bonini, begon ik weer, voordat zy gelegenheid hadden iets te zeggen. Ik heb opdracht myn supe rieur volledig te vertegenwoordigen. Toen iemand my opbelde..., Dat heb ik gedaan, zei de man met het verband. Toen u my opbelde en zei, dat ik moest komen Ik? Dat heb ik nooit gezegd. U. O, jawel, daar ben ik zeker van! antwoordde ik en keek hem zeer ver wonderd aan. Hebt u dan niet gezegd, Dat moet een vergissing zijn. De man, die gesproken had, draaide zich ongeduldig om. Maar nu u toch een maal hier bent, gaat u dan maar naar professor Brayda toe, als u dat nog noo dig acht. Het doet hem geen kwaad meer Ik aarzelde en keek nu in werkeiyke verbazing van den een naar den ander. Hierheen, zei de man. die my bin nengelaten had en hy opende een deur. Ik kwam in een behaagiyk, groot ver trek, dat half als slaa-p- half als zit kamer was ingericht, Voor de ramen hingen zware gordynen, waarachter Ve- netiaansche luiken te zien waren, die zorgvuldig waren gesloten. Er waren zes menschen in die kamer. Op een punt van een stoel zat een al wat oudere vrouw smarteiyk te schreien. By het bed stond een groepje van drie mannen op fluisterenden toon te praten. Naast het bed zat iemand, wiens tonsuur verried, dat hy onder normale omstan digheden de priesterlijke soutane ge dragen zou hebben, Zyn oogen waren by n a gesloten. Nu was er alleen een smal streepje van een bleeken iris te zien. Hy prevelde pn zong half zyn la- tynsche gebeden, die zonder onderbre king voortduurden zoo lang ik in die kamer was. Die gebeden vormden een treurige begeleiding voor alles, wat er verder., werd gezegd. Af en toe vermeng den zich de half bewuste, gemompelde woorden van den man, die in het bed lag, met de litanie, die er doorheen klonk. (Wordt vervolgd) met 275 óp zyn eigen naam. Van de Pol bracht zijn totaal met 21 p. ln den na- stoot op 161. Na den derden dag waren er dus 4 spelers precies gelijk wat het aantal overwinningen (vijf) betreft, te weten: Van Vliet, v. d. Pol. De Leeuw en De Ruiter, De eerste resuüaten van den Zondag middag waren: JacobsKobus 400292, Sweerlng Metz 400321, Van de PolDe Ruiter 400360 en De LeeuwVan Vliet 40099. De laatste twee uitslagen beteekenden dat De Ruiter en Van Vliet waren uitgescha keld en dat de beslissing zou vallen tus schen Van de Pol en De Leeuw! Alle twee hadden zij nog één panty te spelen, maar het gemiddelde van De Leeuw was 'beter.' Inmiddels won Sweerin© van Koto us met 400351 en D© Ruiter van Wevers met 400104. De Ruiter speelde thans volkomen rustig en haalde een gemiddel de van niet minder dan 57.14, Aan de andere tafel produceerde Sweerlng een serie van 235. De laatste partyen Van de PolVan Vliet en De LeeuwJacobs moesten de besllssjig brengen. In het geval De Leeuw won met een behoorlijk gemiddelde, zou hem den titel ten deel vallen. Won Van de Pol en verloor De Leeuw, dan werd de Rotterdammer kampioen. In geval belden verloren, zouden De Leeuw, Van de Poli Van Vliet en de Ruiter alle vier zes ge wonnen partyen tellen en zou het gemid delde moeten beslissen, aangezien geen barragepartyen worden gespeeld. Om 10,15 uur stootte Van Vliet af te gen Van de Pol. Om 10.35 uur ging hl) weer zitten met 127 caramboles op zyn actief. Om 10,35 uur stapte V. d. Pol naar de tafel. Om 11 uur ging hy weer zitten, na 152 punten te hebben gescoord. Om 11 uur kwam van Vliet ten tweede male aan stoot. Om 11,16 uur ging hij zitten en wees het scorlngsbord 244 aan. Om ld.16 uur nam V, d. Pol zijn plaats In- om ll,35"uur ging hy naar zijn stoel: zyn totaal was 257 en deze nuchtere vermel ding van tyden en cijfers kan een idee geven van de vaardigheid en souplesse waarmee door beiden in de eerste beurt gespeeld, in een race om de tweede plaats, want aan de andere tafel speelde den voomaamsten t1 telpretendent De Leeuw in tusschen met ruim 50 moyenne ln zijn eerste vyf beurten tegen Jacobs, zoodat zyn zege en kampioenschap reeds verze kerd waren. De uitslagen werden: Van de -PolVan Vliet 400343; De Leeuw—Jacobs 400162. De eindstand luidt: 1. De Leeuw 7 overw,, gem. 36,26; 2. V. d. Pol 7, 30,21; 3. De Ruiter 6, 26,33; 4. Van Vliet 5, 33,21; 5. Jacobs 4, 26,66; 6. Kobus 3, 26,73 7. Sweerlng 3, 17,12; 8. Metz 1, 10.71; 9. Wevers 0, 14,35. Hot toumoolgemfiddelde bedroeg 23,34 tegen het vorig Jaar 19,78. Van Vliet was toen kampioen. Sweerlng is nog Juist aan het degrada tiegevaar ontkomen, maar het was met de hakken over de sloot. Wavers daalt op grond van zyn algemeen gemiddelde af naar de eerste klasse. Ned. Herv. Kerk Beroepen: te Delf- zyl J. Bouwers te Hall (Geld.)te Han- tum M. J. Bonting te Exmorra; te Wom- mels en Hydaard H Stolk te Scheve- ningen; te Wynjeterp G. v. d. Ree, voorg. Herv. Evang. te Kollum; te Losdorp (toez.) en te Almkerk G. J. Hinzbergen te Wyckel; te Nieuw-Leu- sen (O.) H. J. Ybema te Nieuw-Weer- dlnge, die dit beroep ook aannam; tot predikant in algem. dienst met binding aan hun standplaat-s E Hagen te Wynjeterp (voor de geesteiyke verzor ging der jeugdige politieke delinquenten te Hemrik) en H. L. Lieve te Slochteren (voor Ned.-Indië). Aangenomen: Naar Olde en Nijeholt- pade Th. D. Berghuis te Noordwht (Gron.); naar Zeddam H. Sterringa te Gamwerd (Gron.),

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2