K. L. M. vliegtuig bij Kopenhagen neergestort Wie het leven verloren Alle 22. inzittenden gedood Bij de ramp te Kopenhagen Met een enkel woord Dr. Van Mook vliegt naar Soerabaja Een reeks vliegrampen in het Buitenland WEERBERICHT 85 ste Jaargang MAANDAG 27 JANUARI 1947 No. 25992 LEIDSCH Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: S7055 Een hoogst ernstige ramp heeft gistermiddag omstreeks halfvler de KX. M. Dakota PH-TCR onmiddellijk na den start op het vliegveld Kastrup bij Kopenliage getroffen. Het vlieg tuig is neergestort en in brand gevlogen. Hierbij kwamen alle 16 passagiers en de uit 6 koppen bestaande bman- ning om het leven. Onder hen bevond zich prins Guustaaf Adolf van Zweden, zoon van den Zweedschen Kroonprins, die juist van zijn bezoek aan ons land naar zijn land terug vloog, de bekende Amerikaansche zan geres Grace Moore, die vandaag een concert in Stockholm zou geven en de vermaarde KLM-piloot G. J. Geyssendorffer, die de meeste dienst jaren had. Ondèr de passagiers bevond zich slechts één Nederlander, n.l. de houthandelaar P. Engel uit Zaandam. De bemanning van het bij Kopenhagen verongelukte KLM-toestel. Boven vJjij. G. J. Geyssendorffer (gezagvoerder), G. J. Rietman (tweede piloot) en S. N. A. Pijnenburg (eerste telegrafist). Beneden v.l.n.r. W. Brandenburg (tweede tele grafist), W. A. van Bommel (boordwerktuigkundige) en H. Hoek (steward). (Foto ANP-KLM) Onder hen Prins Gustaaf Adolf Grace Moore en Geyssendorffer. VLIEGTUIG VLOOG STEIL OMHOOG. De persdienst van de KLM deelt mede. dat het vliegtuig, een ïyntoestel van den dienst Amsterdam—Stockholm, de reis van Amsterdam naar Kopenhage nor maal had volbracht. Nadat drie passa giers. n.l. twee Nederlanders en een Deen', waren uitgestapt, bleven vier pas sagiers waaronder prins Gustaaf Adolf, die met zijn secretaris Stendock, van zyn bezoek aan Nederland terugkeerde, in 't vliegtuig zitten. Twaalf nieuwe passa giers. o.a. de zangeres Grace Moore, stapten in, met bestemming Stockholm. Vervolgens startte het toestel normaal en onder goede weersomstandigheden. Onmiddellijk na den start steeg het vliegtuig zeer ongebruikelijk stijl om hoog, waardoor het onbestuurbaar werd en op het vliegterrein totaal vernield werd. Dit verloop, aldus .het KLM-com- muniqué, zou kunnen wijzen op een ab- normalen toestand van het vliegtuig. Een onderzoek door de Deensche lucht vaart-autoriteiten, bijgestaan door Ne- derlandsche deskundigen van den Rijks luchtvaartdienst. zal worden ingesteld. NIETS KON -MEER GEDAAN WORDEN Een speciale verslaggever van het ANP seint: Het KLM-hjnvliegtuig de PH-TCR. landde op het vliegveld Kastrup om 14.55 uur. Het vertrok met bestemming Stock holm 36 minuten later. Kort na den start zagen waarnemers, dat het vlieg tuig hoogte verloor, met het gevolg, dat het van zeventig meter hoogte op het vliegveld neerstortte. Tot hun schrik be merkte de waarnemers, dat bij het neer komen op den grond het vliegtuig ex plodeerde en onmiddellijk vlam vatte. Een groot aantal ambulance-wagens re den onmiddellijk naar de plek waar het vliegtuig was neergestort. Ook een red dingsbrigade met alle beschibkare mid delen begaf zich dadelijk naar de plek des onheils. Voor den start op Kastrup was de ma chine nagekeken en alles in orde be vonden. Alle leden van de bemanning en ook de passagiers moeten onmiddellijk zijn gedood in verband met het feit. dat de personen, die dadelijk naar de plek des onheils waren gegaan om hulp te ver- leenen de inzittenden op hun plaatsen vonden. Niets kon meer gedaan worden, dan het hevige vuur te blusschen. VERHAAL VAN OOGGETUIGE. Reuter geeft nog het volgende ver haal van een Deensch luchtvaartinspec teur die ooggetuige was van het tuigóngeluk en op dat moment vertoefde in de gebouwen van het vliegveld. „Het was een helderen middag met zonneschijn, maar het was bitter koud, ongeveer 5 graden onder nul. Het vlieg- tüüg taxide naar de startbaan, de piloot gaf vol gas en het toestel snelde langs den grond. Alles scheen volkomen nor maal en het steeg op. Op een gegeven moment steeg het op een abnormale wij ze net. alsof het toestel als een lift om hoog ging. Wij begrepen, dat er iets tout was. Toch scheen de piloot zijn machine weer in zijn macht te hebben. Toen. van een hoogte van ongeveer 100 meter, stortte de machine met haar neus, al zwaaiende, tegen den grond. Een zware explosie volgde. Toen we bij de plek des onheils waren vonden we alleen nog een deel van het. metalen omhusel van de vleugels en stukken van de bekleedmg. De dooden werden uit. de wrakstukken gehaald en naar een in de nabijheid ge legen gebouw gebracht. Als bijzonderheid kan nog vermeld worden, dat de luchtvaartinspecteur plotseling bemerkte, dat er iets verkeerd ging en alarm maakte. De alarmbel luidde voordat het ongeluk plaats had. Vertegenwoordigers van de KLM heb ben de lijsten, waarop de ladmg staat aangegeven gecontroleerd en zij verma ren dat zij nóch een fout nóch overbe lasting hebben kunnen vaststellen. Voorts verklaren zij. dat de machine naar behooren was nagekeken, voordat het startsein gegeven werd. Verscheidene personen, aldus meldt Reuter uit Stockholm, die een plaats in een vliegtuig hadden besproken, hebben zich van de lijst laten schrappen, nadat zij het bericht van het ongeluk verno men hadden. In geheel Denemarken zullen vandaag de vlaggen halfstok hangen ten teeken van rouw over de 22 Inzittenden van het vliegtuig. I Hij was op 20 October 1932 gehuwd met Sibylle, prinses van Saksen-Coburg- Gotha, hertogin van Saksen. Uit dit huwelijk werden drie prinsessen en een prins géboren, namelijk prinses Margaretha Desiree Victoria, geboren 31 October 1934, prinses Birgitta In geborg Alice, geboren 19 Januari 1937, prinses Desiree Elisabeth Sibylle, ge boren 2 Juni 1938 en prins Carl Gus- tav, geboren Mei 1946. Prins Gustaaf Adolf werd geïdenti ficeerd door een metalen discus, wel ken hij om zijn hals droeg. De prins zal worden begraven in de RIddarholm kerk, de traditioneele begraafplaats van de leden der Zweedsche konink lijke familie, in het oude deel van Stockholm, in de onmiddellijke nabij heid van het Koninklijk paleis. De Zweedsche troonopvolger is de 64-jaar oude kroonprins Gustaaf Adolf. Zijn kleinzoon Karl Gustaaf, die nog De laatste foto van den omgekomen Zweedschen Prins Gustaaf Adolf, oudste zoon van den Zweedschen Kroonprins, welke gemaakt werd terwijl hij met Z.K.H. Prins Bernhard een 'kopje koffie dronk in het restaurant op Schiphol, juist voor hij in het vliegtuig stapte. (Foto ANP-Vrnd) PRINS GUSTAAF ADOLF. Prins Gustaaf Adolf Oscar Frederik Arthur Edmond, hertog van Vaester- botten, werd op 22 April 1906 te Stock holm geboren als oudste zoon uit het eerste huwelijk van den Kroonprins Gustaaf Adolf met Marguerite, prin ses van Groot-Brittannië en Ierland. Hij was om. kapitein van het leger corps van Svea van het 20ste regi ment infanterie van Vaesterbotten en van het Ruitercorps, kapitein van den Zweedschen Generalen Staf en drager van onderscheidene hooge ridderorden. geen jaar oud is, is de volgende ge rechtigde. Vermoedelijk zal Zweden, wanneer koning Gustaaf komt te over lijden, een regent krijgen. Het Zweedsche hof en het leger zul len voor den gestorven prins den rouw aannemen. Omtrent het vertrek van Prins Gus taaf Adolf van Zweden van het vlieg veld Schiphol verneemt het ANP nog, dat de Zweedsche prins tegenover een vriend verklaarde, dat hij met veel genoegen enkele dagen op het paleis in Soestdijk had door gebracht. De prins had bij zijn bagage speelgoed voor zijnkinderen, dat hij in Nederland had gekocht. Prins Bern- hard en hij voerden een levendig ge sprek tot op het moment, dat het vliegtuig taxide naar de plaats, waar het zou starten. Bij het afscheid ga ven zij elkaar een stevigen handdruk. Het bericht van den dood van Prins Gustaaf Adolf werd door kroonprinses Luise aan prinses Sibylle medegedeeld. Alle theaters te Stockholm zijn geslo ten, Het radio-programma zond een herdenkingsprogramma uit. De Deen sche radiostations lieten de lichte pro gramma's uitvallen en brachten treur muziek ten gehoore. Reuter meldt, dat de dood van den prins een bijzonder harde slag is voor koning Gustaaf. Zijn schuwheid ten spijt, was hij ge liefd door het Zweedsche volk. waar van sommigen hem beschouwden als de volgende koning van Zweden. De va der van prins Gustaaf, de kroonprins, is ziekelijk en zoo nu en dan hebben geruchten de ronde gedaan, dat hij afstand zou doen ten gunste van zijn zoon voor het geval, dat de koning zou komen te overlijden. Prins Gustaaf Adolf, die president was van den Zweedschen athletiek- bond, was in 1934 voorzitter van het Zweedsche Olympische Comité. GRACE MOORE. De Amerikaansche zangeres, Grace Moore, die in het vliegtuig vergezeld was van de heeren Louis Peltier en Malbeck, werd 5 December 1901 te Del Rio in Tennessee geboren. Zij kreeg onderwijs op de „Jellico High School". Aanvanke lijk wilde zij zendelinge worden in Chi- De wereldberoemde zangeres en film- actrice Grace Moore die om het leven kwam bij het KLM-ongeluk bij Kopen hagen. na. Zij studeerde muziek aan het Ward Belmont College te Nashville. Ze begon haar carrière in een kerkkoor te Jellico, In 1933 werd ze primadonna in een van Irving Berlin's revue's. Ze studeerde daarna twee jaar in Europa. In 1930 be gon zij voor de film op te treden. Zij trad als zangeres op voor verschillende vorsten in Europa. Zij ontving verschillende hooge onder scheidingen. Haar woonplaats was New ton in Connecticut. In muziekkringen te Parijs en Cannes wordt gerouwd over den dood van Grace Moore. Deze werd in November van het vorige jaar eereburgeres van Cannes, waar zij van 1931 af met onderbrekin gen heeft gewoond. Te Parijs zong zij voor het laatst in het begin van Decem ber j.l., toen haar optreden in de opera „Louise" een record aantal bezoekers naar het Parijsche operagebouw trok. Spoedig daarna werd haar het kruis van het Legioen van Eer voor aan Frankrijk bewezen diensten verleend. De jeugdige Fransche pianist Jean Loup Peltier, accompagneerde de zange res Grace Moore en oogstte Zaterdag avond op een recital te Kopenhagen een groot succes. Voor zijn vertrek had hij medegedeeld, dat hij naar Kopenhagen terug zou komen voor een solistencon cert. Grage Moore had Zaterdagavond gezongen in de grootste zaal van de Deensche hoofdstad waar zij uitbundig succes oogstte. DE BEMANNING. De le piloot, Gerrit Johannes Geys sendorffer werd 1 April 1892 te Slie- drecht geboren. Hij kwam in 1919 bij de luchtvaartafdeeling te Soesterberg, Op 4 Sept. van dat jaar werd 'hij gebrevet teerd. Hij was de eerste Nederlander, die een brevet als verkeersvlieger behaalde. Als serg.-vlieger trad hij' op 1 Maart 1921 te zamen met den heer Hofstra in dienst der KLM. Beiden \varen de eerste Ne- derlandsche vliegers in dfenst der maat schappij. In 1927 volbracht hij met den Fokker F-7A H-NADP, gehuurd door den Amerikaan, Van Lear Black, de eer ste retourvlucht AmsterdamBatavia. Met den heer J, B. Scholte als tweeden bestuurder en den heer Weber als werk tuigkundige. vloog Geyssendorffer met Van Lear Black rond een groot deel van de wereld. Van 1 Januari 1929 tot be gin 1931 waren alle drie in dienst van den Amerikaanschen millionnair. Na BINNENLAND. Zaterdagmorgen is minister-presi dent dr. L. J. M. Be el door H.M. de Ko ningin in het Koninklijk Paleis op den Dam te Amsterdam gedurende een uur m audiëntie ontvangen. Bij K.B. Is de heer M. F. Vigeveno te Singapore bevorderd tot consul-generaal. Vrijdag j.l. is prof Romme per vlieg tuig voor een vierdaagsch verblijf te Ma kassar gearriveerd. Hij werd bij zijn aan komst verwelkomd o.m. door het aidee- lingsbestuur van de Katholieke partij te Makassar. De tempor aire krijgsraad te Pontia- nak heeft den Japanschen oorlogsmisda diger Yosjio Yoen ter dood veroordeeld. De collaborateurs Abdoel Ganien DJ a'far Siregar zijn tot 15 Jaar gevangenisstraf veroordeeld. In drie zalen van Panorama Mes- dag te Den Haag ls tot 28 Februari de tentoonstelling „De mariniers In beeldt" te bezichtigen Van het hoofd sectie transport van de Welfaredlenst in Indie zijn rapporten binnengekomen over de verzending en verdeeling van de Niwin kerstpakketten. Daaruit blijkt, dat het totale verlies door vermissing en beschadiging tijdens het vervoer van Holland naar Tandjong Priok nog geen 2 en gedurende de verdere doorzending ongeveer 1 heeft bedra'- gen. Heit drie-jarig knaapje H. Adrlaanse, is op den West Varkenoordscheweg te Rottc-rdam door een auto overreden en op slag.gedood. De beruchte 40 J. Gestapo-agent Karl Ludwig Buschke, zich. ook noemend van der Wijde of van der Woude, die niet minder dan 9 moorden op zijn geweten zou hebben, zal door de Belgische Justi tie binnen 10 dagen aan de Nederland- sche Justitie worden uitgeleverd. De Amsterdamsche P.R.A. heeft ge arresteerd de politieke delinquent Cor nells van Genugten, die uit het kamp Hoogerheide was ontsnapt. Daar verbleef hy sedert zijn veroordeeling tot 18 Jaar door het Bossche Bijzondere Gerechtshof. De buitenilandsche persvereenlging heeft Zaterdag te Den Haag haar Jaar vergadering gehouden, waarbij baron van Boetzelaer. minister van Buit. Zaken een rede heeft gehouden. Het bestuur ls als volgt samengesteld. Voorzitter: de heer H. Antcllffe; vice- president en secretaris de heer P. Balazs; penningmeester de heer F. Cazate; I^den: de heeren M. S. Vas Dlas; E. F. Zanoll; H. G. Kersting en J. E. De Laet, BUITENLAND. Sinds eind December zijn de geval len van tuberculose, diphterie en ge slachtsziekte in Berlijn aanzienlijk ge stegen. 20.000 Balten -uilen in de Belgische mijnen te werk worden gesteld. De Fransche ministerraad, heeft be sloten, geen onder-staatssecretariseen aan de minlsterieele departementen toe te voegen. Dit-ais voorbeeld van1 bezuini ging. Bij besluit van den Belgischen mi nister vani Arbeid) is een commissie be noemd, die ermede belast is een onder zoek in te stellen naar de bestaanszeker heid der havens Antwerpen, Gent en Brussel. In honderd dorpen ln het district Monghs'r ran de Voor-Indische provincie Bihart zijn duizend personen aan de pest gestorven. Uit Weenen wordt gemeld, dat het proces tegen Guldo Schmidt, voormalig minüster van Buiteniandsche Zaken ln de regeering ran Schuschnlgg, op 26 Febr te Weenen aal beginnen. De zwaarste sneeuwval sinds 20 Jaar maakt het voor schepen onmogelijk de haven van Marseille binnen te varen. De Cote 'cl Azur, waar 'n week geleden b(J warm, zonnig weer werd gezwommen, is thans in een winterlandschap herschapen. Te Beiroeth werden vijftien perso nen gedood en zes gewond, toen een vier verdiepingen hoog gebouw dat in repara tie was, instortte. Na 10 Jaar onderzoekingen heeft dr. Schonland van Johannesburg een toestel uitgevonden, dat door een bel en een lichtje de komst van een onweersbui aan kondigt. Twee Duttschc krijgsgevangenen hebben twee muultieopslagplaatsen op 1.5 kilometer afstand van de haven van Boulogne in de lucht doen vliegen. Te Boulogne werd een aantal ruiten door de ontploffing vernield. Ten Zuiden van Jutland is een klein Deensch schip op een miln geloopen. D© bemanning, bestaande uit vijf personen werd gedood. diens dood trad Geyssendorffer opnieuw in dienst van de KLM. In 1933 maakte hij met den Pander jager een bijzondere postvlucht naar Ned.-Indië en tijdens de Melbourne-race was hy gezagvoerder van den Pander- jager. „Geys", zooals hij algemeen werd ge noemd door zyn collega's, was ridder in de Orde van Oranje Nassau en verkreeg tevens het Mobilisatiekruis en de Gou den Medaille van de Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart. Hy was gehuwd met een Deensche. Zijn familie woont in Dene marken. waar hy zeer populair was. Hij had twee kinderen. Zeer kort geleden werd Geyssendorf fer bij een herkeuring goedgekeurd. Hy was de oudste piloot bij de KLM en be hoorde tot de luchtmillionnairs der KLM. Het toeval wilde, dat Geyssendorffer op het laatste moment de plaats als gezagvoerder van de PhTCR van den piloot Steinbeck heeft overgenomen. Deze laatste stond n.l. op de officleele indeelingslyst voor de vlucht van gister middag naar Stockholm als piloot inge schreven. Steinbeck had echter nog en kele dagen vacantie te goed, zoodat be sloten werd, dat Geyssendorffer hem voor deze vlucht zou vervangen. De 2e piloot Gerrit Jan Rietman werd op 27 April 1918 geboren en volgde de Ryksopleiding voor vliegtu^gbestuurder. Op 1 Nov. 1940 kwam ihij in dienst der KLM en stond bekend als een bekwaam bestuurder. De heer Rietman was on gehuwd. De le telegrafist Simon Martinus An- tonius Pijnenburg werd op 18 April 1915 geboren en kwam op 1 Februari 1946 in dienst der KLM. De heer Pynenburg, die een uitstekend vakanan was, was ongehuwd. De 2e telegrafist, Willem Brandenburg werd op 28 Augustus 1920 geboren. Hij had de opleiding voor radio-telegrafist gevolgd en had het diploma voor den stuurman. Hy trad op 15 Jan. 1946 bij de KLM in dienst. Hij stond onder zyn collega's als een 'bekwaam telegrafist be kend en was ongehuwd. De werktuigkundige Willem Antonie Bommel werd op 28 Juli 1924 geboren. Hij had diploma ambachtsschool en Luchtvaart Technische School, waarna hij de opleiding aan het KLM-internaat te Soesterberg volgde. Na een uitstekend examen trad hij op 31 Dec. 1945 in dienst van de KLM, Ook de heer Bom mel was ongehuwd. De steward Hugo-Hoek werd op 27 De cember 1917 geboren. Na de lessen aan de hotelvakschool te hebben gevolgd, werkte hy by verschillende hotels in bin nen- en buitenland, Hy trad op 1 Nov. 1946 in dienst der KLM. De heer Hoek, die onder zijn collega's zeer bemind was, was gehuwd en had drie kinderen. ANDERE PASSAGIERS. Voorts zaten in het vliegtuig: De Ne derlander P. Engel. Deze was directeur van de N.V. Dekker's Houthandel te Zaandam. Hij werd in 1889 te De Koog geboren. Op 15-jarigen leeftyd trad hy als jongste bediende in dienst van de firma Dekker's Houthandel te Zaan dam. Toen in 1921 de firma werd om gezet in een N.V,, werd de heer Engel mede-directeur. Hij was een zeer een voudig, rustig man, die alles voor zijn zaak over had. Voorts: de bekende Deensche zangeres Gerda Neumann, de Deen Jens Dennow, de Deen Hans Thomsen, mevr. Fehr- mann, eveneens een Deensche, verder de Denen Brix, Granth en Mackeprang, de Spanjaard Izgrierdo, de Fransche jongen Sorbon en de Zweed Tuvhagen. Vier van de 16 passagiers waren op Schiphol ingestapt, de twaalf anderen waren te Kopenhagen aan boord geko men. Drie passagiers hadden in het vliegtuig te Amsterdam plaats genomen met bestemming Kopenhagen en waren op Kastrup uitgestapt. In verband met ernstige gevechten. Onze speciale verslaggever seint ons hedenmorgen uit Batavia: Dr. Van Mook vloog hedenochtend met den chef van den staf naar Soerabaja, nadat het republikein- sche persbureau Antara melding had gemaakt van ernstige gevech ten aldaar. Volgens Antara ver overden de Nederlanders jongstle den Vrijdag Krian, een strategisch punt ten Zuiden van Soerabaja in de Indonesische zone, waarbij aan weerszijden zware verliezen zijn ge leden. Dit bericht is van Nederlandsche züde nog niet bevestigd, maar in Soerabaja algemeen bekend. De situatie is zeer precair. Indien het Antara-bericht juist is vallen de consequenties nog niet te overzien. Europa in den greep van den winter. KOUDE HOUDT VOORLOOPÏG AAN. Het KJN.M.I. te de Bilt meldt: Het grootste deel van Europa zit ste vig in den greep van den winter. Een langgerekt gebied van hoogen luchtdruk strekt zich uit van Midden-Rusland, vla Midden-Scandinavië naar de Faroer. Over het Middellandsche Zeegebied is de luchtdruk laag. met het centrum in de omgeving van Corsica. Onder invloed van de sterk gedaalde barometers in Zuid-Duitschland en Frankrijk namerf de luchtdrukverschillen in onze omge ving toe. in verband waarmede de Noord- Oosteiyke wind tydeiyk sterk in kracht toenam. Aanvoer van koude Russische lucht is volledig hersteld. Aangezien de alge- meene luchtdrwkverdeeling vry stabiel is, zal de koude over Europa voorloo- pig aanhouden. De depressie-activiteit in de Middel landsche Zee gaf aanleiding tot zwaren sneeuwval in Zuid-Frankrijk, Zwitser land, Oostenrijk, Noord-Italië en den ge- heelen Balkan. Sommige stations in Joego-Slavië en Hongarye meldden sneeuwstormen. Mr. Graaf van Bylandt gezant in Italië. By K. B. is mr. W. F. L. Graaf van Bylandt benoemd tot Harer Majesteit'a gezant en gevolmachtigd minister in Italië. DE HEER J. R. ROBERT DOODELIJK VERONGELUKT. Zaterdag omstreeks middernacht is de voorzitter van den kring Amsterdam der Katholieke Volkspartij, de heer J. R. Robert, tevens jongeren-commissaris der party, in zyn auto onder het viaduct te Diemen door tot dusverre nog niet opgeloste oorzaak doodeiyk verongelukt. De heer Robert behoorde tot een der eerste verzetslieden in ons land. Hij werd in 1941 door den Sicherheltsdienst gearresteerd en verbleef tot April 1945 in het concentratiekamp Buchenwald. waar hy door de Amerikanen werd be vrijd. Hfj was 37 jaar oud en laat een vrouw met drie kinderen achter. 41 dooden. Terwyi vrienden en verwanten nog maar juist „vaarwel" hadden gewenscht, venden twaalf menschen den dood in het brandend wrak van een Dakota, welke terstond na den start van het vliegveld Croydon, by Londen, met bestemming voor Zuid-Afrika, op een aan den grond staande vliegmachine dn vloog. Het ver ongelukte vliegtuig behoorde aan de „Spencer Airways"- en werd bestuurd door dén eigenaar van deze maatschap- py, kapitein Ted Spencer. De machine startte by slecht zicht en had achttien passagiers aan boord en een bemanning van vijf koppen. De by het vertrek aan wezigen zagen de machine abnormale bewegingen maken bij het loskomen van den grond en haar daarna afduiken op een Tsjechische Dakota, die voor revisie op het vliegveld stond. Beide vliegtuigen vlogen in brand." Ijlings toegesnelde vliegveld-employé's en andere omstaan- ders konden nog elf van de inzittenden uit de neergestorte machine helpen, voordat de hitte hen noodzaakte zich terug te trekken Degenen, die aan de Tsjechische Dakota aan het werk wa ren, maakten zich uit de voeten toen zy de andere machine op zich af zagen komen. Onder de omgekomenen zijn twee ba- bies met hun ouders en drie missiezus ters, Een van de drie leden van de be manning die het er levend af 'brachten, George Wright, vertelde, dat een van de zusters haar leven voor het zyna had opgeofferd. „Ik had veel moeite om de deur voor in de machine open te krij gen", aldus zeide hij, „en toen me dat gelukt was, wilde ik een der zusters pro- beeren te helpen om te ontsnappen, zy duwde wy echter door de deur naar bui ten en toen ik achterom keek zag ik haar in brand staan". Toen de benzine-tanks in brand vlo gen was er geen redden meer aan. 100 K.M. ten Zuiden van Hamburg is een Amerikaansch legervliegtuig om laag gestort. Het vliegtuig vloog tegen een hoogspanningskabel. De piloot werd gedood." Gp drie kilometer afstand van North Allerton (Engeland), is een Mosquito- vliegtuig neergestort; de bemanning twee personen kwam om het leven. - Een vliegtuig van de Colombian Na tional Airways, dat sinds Woensdag was vermist, en dat 17 passagiers vervoerde, is thans door twee Amerikaansche vlie gers gevonden. Men vreest dat alle in zittenden om het leven zyn gekomen, Een vliegtuig van de Fhillppynsche luohtvaartmaatschappy os tegen den Duivelspiek by Honkong (China) te pletter gevlogen. Het vliegtuig vervoerde goud. Vier personen, onder wie een vrouw, zyn by deze ramp omgekomen. De gouden staven en munten, ter waarde van 1 millioen pond sterling, die het vliegtuig vervoerde, lagen verstrooid wyd en zyn op den grond. Volgens wel ingelichte kringen te Hongkong wordt een vliegtudg van de Chlneesche luchtvaartmaatschappydat van Kanton naar Tsjoengking is ver trokken, vermist. Chineesche vliegtuigen zyn op zoek naar het vliegtuig, dat, naar verluidt, passagiers aan boord heeft. Een particulier vliegtuig kwam- ten gevolge van een explosie omlaag by Raensselaer in den staat Indiana (V.St.) vyf dooden. AANHOUDENDE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Matige, aan de Waddenkust tydeiyk krachtige, Noord-Oosteiyke wind. Over drijvende wolkenvelden, waaruit hier en daar eenige sneeuw valt. In het Noord- Westeiyke gedeelte van het land lichte tot matige vorst en in het overige ge deelte matige tot strenge vorst. 28 Januari. Zon op: 8.28 uur; onder: 17.19 uur. Maan op: 11.09 uur; onder: 0.23 uuf (30 Jan.: E. K.). Hoogwater te Katwyk-aan-Zee: 7.54 uur en 20.15 uur. V

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1