Stalin en Bevin zijn het eens Australië en Zuid-Afrika over den vrede met Oostenrijk en Duitschland WEERBERICHT Spanning rond de „Willem Barendsz" Aanvullend memorandum der Nederlandsche regeering Inzake toekomstige Nederlandscli- Duitsche grens Met een enkel woord 85ste Jaargang ZATERDAG 25 JANUARI 194^ No. 2599 D LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Polen blijft Russische voorpost Het is allesbehalve onze bedoeling om hier een geschiedenisles over Polen te geven, maar toch lijkt het ons van practische beteekenis om op enkele dingen nog eens te wijzen. Zulks om te kunnen begrijpen, wat zich thans om dit vroegere koninkrijk afspeelt. Zooals tijdens de Napoleontische pe riode de Polen van Fransche zijde hun herstel verwachtten, zoo was het ook na den eersten wereldoorlog, dat spe ciaal van Frankrijk heil werd ver wacht. En ditmaal was de hoop niet misplaatst. Frankrijk heeft zich bij zonder warm gemaakt voor de Pool- sche zaak en zonder de kort daarop verleende militaire hulp tegen de Sovjets zou de Poolsche zelfstandig heid wellicht groot gevaar hebben ge- loopen. Het is de Fransche generaal Weygand geweest, die Polen heeft ge red uit de overheersching der com munisten. Naast Frankrijk stelde zich daarop ook Engeland, dat vasthield aan het standpunt der Europeesche evenwich tigheid, achter Polen en men weet. hoe dit uiteindelijk leidde tot den tweeden wereldoorlog. Die, terloops opgemerkt, toch onvermijdelijk ware geweest, gezien de Duitsche doelstel lingen Polen werd door de Duitschers on der den voet geloopen niet alleen, maar bovendien moedwillig uitge moord en verwoest. Het zijn de Sov jets geweest, die, na eerst Polen den genadeslag te hebben toegebracht door een aanval in den rug, men zal het zich nog wel herinneren, Po len bevrijd hebben uit de klauwen der Nazis, om evenwel zelf langs an dere wegen de plaats der verdreve nen in te nemen. Zooals de situatie thans er voor staat, is Polen voor de Westersche cul tuur, waarop het feitelijk was gericht, verloren De Sovjets hebben Polen hersteld, ifeer zeker, maar in de eerste plaats hebben zij hun grenzen vastgehouden, zooals die m 1939 volgens Duitsch- Russisch accoord waren gelegd, het geen echter werd gecompenseerd door Polen groote gebiedsdeelen van Duitch land toe te kennen, w.o, het rijke Si- lezië, in de tweede plaats hebben zij Polen geheel en al opgenomen onder die staten, die volledig op het rijk der Sovjets zijn afgestemd. In wezen heeft daar van 't herbegin der Poolsche zelf standigheid af geheerscht de regeering, die al te voren in Moskou in elkaar was gedraaid. Wel is waar deed Moskou schijnbaar eenlg water in den wijn, doch de macht was en bleef in han den der Russische Polen! Moskou had geen trouwer vazal dan Warschau Dat is ook de reden, dat duizenden Polen, die aan Engelsche zijde heb ben mede gestreden om het nationaal- socialistische Duitschland ten onder te brengen, met generaal Anders aan het hoofd, beslist weigeren- naar hun vaderland terug te keeren en de bal lingschap hebben verkozen! In dat door Moskou overheerschte Polen heeft nu een verkiezing plaats gehad. Die verkiezing zou „vrij" zijn. Och, het is nu maar de vraag, wat men onder vrijheid verstaat. Neemt men die vrijheid volgens onze Wester sche begrippen, dan hebben de gehou den verkiezingen geen duit waarde, gaat men die vrijheid beoordeelen vol gens Sovjet-inzicht, dan is alles vol komen in orde. Wel is waar schijnt bij de verkiezingen zelf een zekere vrijheid te zijn geweest mag men af gaan op het oordeel' van neutrale waarnemers, maar Van te voren was een zoodanige pressie geoefend, dat bij voorbaat het resultaat vast stond: een eclatante overwinning van het pro- Russische blok. En zoo is het ook uit gevallen. Met een meerderheid van pl.m. tien tegen een heeft het pro-Russische blok gezegevierd en zoo blijf Polen varen in het kielzog van Moskou! Engeland zoowel als Amerika, die In diverse nota's te Warschau hadden aangedrongen op volledige stern-vrij heid, staan nu voor een moeilijke be slissing. Zullen zij dezen verkiezings uitslag erkennen? Doen zij het niet. dan blijft weinig anders over dan ook de Poolsche regeering niet meer als wettig te beschouwen en waartoe dat zou leiden. Een belangrijke factor pleit momen teel bovendien voor dfe Poolsch-Russi- sche vriendschap: Moskou acht de Duitsch-Poolsche grensregeling afge daan en wil dus handhaving van de huidige situatie, terwijl de Westersche democratieën niet ongeneigd schijnen, de grenzen nog eenigszins ten gunste van Duitschland te wijzigen, van oor deel, dat Polen te veel naar het Wes ten opdringt. Ook dat drijft Polen naar het Oosten, terwijl het cultureel op het Westen aansluit Men kan als gevolg van een en an der veilig aannemen, dat Polen voor- loopig een Russische voorpost in Euro pa blijft! MATIGE TOT LICHTE VORST. De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk weinig wind, later toe nemend uit richtingen tusschen Noord en Oost. Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Plaatselijk eenige sneeuw. Vannacht wat minder lage temperatuur. Morgen overdag matige tot lichte vorst. 26 Januari. Zon op: 8.30 uur; onder: 17.15 uur. Maan op: 10.40 uur; onder: 21.51 uur (30 Jan.: E.K.). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee: 6.38 uur en 18.56 uur (27 Jan.: 7.15 uur en 19.34 uur). Australië heeft bij monde van kolo nel Hodgson nogmaals den nadruk ge legd op de noodzaak alle landen, die actief aan de zijde der geallieerden hebben gestreden, te kennen in de op stelling der vredesverdragen. Drie ont werpen zijn voorbereid, aldus spr., zon der dat Australië ze te zien heeft ge kregen. Wat Oostenrijk betreft, merkte Hodg son op, dat dit land niet te zwaar be last diende te worden. Er moet een duurzame en volledige vrede worden gesticht. In elk geval moest Oostenrijk met meer clementie behandeld worden dan Duitschland. Oostenrijk moet als onafhankelijk land erkend worden, maar er moeten geen bepaalde garan ties in het vredesverdrag met betrek king tot deze kwestie worden gegeven. Zoo spoedig mogelijk moesten de be zettingslegers uit Oostenrijk verdwij nen. In economisch en financieel op zicht kan Oostenrijk niet» meer aan spraken op toegevendheid laten gelden dan Italië, maar de Oostenrijksche eigendommen in Duitschland moeten gerestitueerd worden. Nadat de Australische delegatie ver trokken was, bespraken de plaatsver vangers de politieke clausules van het verdrag .in het bijzonder de bepalin gen aangaande Oostenrijks onschend baarheid. Volgens lord Hood (Gr. Br.) behoefden geen speciale verzekeringen te worden gegeven, daar het handvest der V.N. hierin voorzag. Wel moest Oostenrijk zich ^kunnen verdedigen. De Oostenrijksche minister van bui- tenlandsche zaken, dr. Gruber, is ver gezeld door den kanselier, Figl, en den plaatsvervangenden kanselier, Schaerf, te Londen aangekomen. Woensdag as. zullen zij hun inzichten aan de plaats vervangers der ministers van buiten landsche zaken voorleggen. De plaatsvervangende hooge com missaris van Zuid-Afrika heeft aan de plaatsvervanger van de vier ministers van buitenlandsche zaken een voorstel aan de hand gedaan voor een gedecen traliseerd en federatief Duitschland, met uitsluiting van Pruisen, doch met een centrale Duitsche regeering. Er moet voornamelijk tegen gewaakt wor den. dat Duitschland geen sterke mi- litairistische staat zal worden, maar op economisch en sociaal gebied niet te zeer in zijn ontwikkeling geremd wordt, zoodat het uiteindelijk in staat zal zijn om eens te meer een rol als groote mo gendheid te kunnen spelen. Zuid- Afrika is voorts van meening, dat iede re poging, groote specifiek Duitsche ge bieden van het moederland af te schei- den. Europa in de toekosmt niet groote i lasten zal bezwaren. Een gematigde grenscorrectie ten gunste van Polen zou mogelijk zijn. De regeering van Zuid-Afrika begrijpt heel goed, dat het Saar-gebied voor Frankrijk van groot belang is, maar moet ernstig waar schuwen voor een inlijving van het ge bied bjj het Fransche moederland. De verhouding van het gebied tot Frank rijk moet beperkt blijven tot zijn aan sluiting bij het Fransche douane- en economische stelsel. De Zuid-Afrikaan- sche regeering verklaart zich in prin cipe accoord met de voorgestelde grens correcties van België, Luxemburg en Nederland, maar wil de argumenten ter rechtvaardiging van deze eischen verder bestudeeren. Over het algemeen is Zuid-Afrika van meening, dat alle direct belanghebbende landen aan het werk van de grenscommissies moeten deelnemen. Ten slotte spreekt Zuid-Afrika den wensch uit, dat de ministers der groote vier te Moskou voorloopige regelingen betreffende Dui^chland zullen pogen te treffen, die naar de plaatsvervan gers zullen worden verwezen ter ver dere bestudeering in samenwerking met actieve belligerenten. POLITIEKE AMNESTIE VOOR TERUGKEERENDE VERBANNEN SPANJAARDEN. De Spaansche ambassade te Parijs heeft in een officieel communiqué be kend gemaakt, dat aan alle verbannen Spanjaarden, die binnen 6 maanden naar Spanje terugkeeren, politieke am nestie zal worden verleend. Tevens zul len hun allerlei faciliteiten verleend worden om naar hun voormalige woon plaatsen terug te keeren en hun vroe gere betrekkingen weer te verkrijgen. Een nuttige gedachtenwisseling Generalissimus Stalin heeft de ver zekering van Bevin, den Britschen mi nister van buitenlandsche zaken, dat het Britsch-Russische bondgenoot schap nog steeds van' kracht is, geac cepteerd. Het Britsche ministerie van buiten landsche zaken heeft den tekst van de tusschen Bevin en Stalin gewisselde te legrammen gepubliceerd. Bevin ver klaart in zijn boodschap aan Stalin van 18 Jan. o.m,: „Ik ben zeer voldaan over de vriend schappelijke ontvangst, die veldmaar schalk Montgomery in Moskou is bereid. Wij zijn evenwel verontrust over de toe speling, die u gemaakt heeft over het Britsch-sovjetrussisch 'bondgenootschap en de Britsch-Russische samenwerking na den oorlog, die in Londen zouden kunnen worden beschouwd als „in de lucht" te hangen, daar men zou kun nen denken, dat zü door de organisatie der V. N. als niet van kracht zijnde zou den kunnen worden beschouwd. In een artikel van de Prawda wordt deze mee ning, die ik geenszins deel. op de meest misledende wijee aan mij persoonlijk toegeschreven". Op 23 Jan. antwoordde Stalin om.: „Be moet bekennen, dat uw verklaring, dat Groot-Brittannië aan niemand en niets verbonden is, behalve «ftui zijn verplichtingen voortspruitend uit het Handvest, mij niet heelemaal duidelijk was. Het komt mij voor, dat een derge lijke verklaring zonder naderen uitleg door tegenstanders van de Britsch-Rus sische vriendschap kan worden mis bruikt. Hoe men het ook beschouwt, het bestaan van een Britsch-Russisch ver drag legt onzen landen verplichtingen op. Op 17 September 1946 verklaarde ik tegenover Alexander Werth (Britsch correspondent in Moskou), dat de sov jet-unie door een verdrag van weder zij dsche hulpverleening tegen Duitsche agressie met Groot-Brittannië is ver bonden, hetgeen beteekent dat zij ver plichtingen heeft jegens Groot-Brittan nië, de verpllohtingen voortspruitende uit het Handvest buiten beschouwing gflfciten. Uw boodschap en de verklaring der Britsche regeering verduidelijken het geval echter volkomen. Het^s nu dui delijk dat u en ik hetzelfde standpunt t.a.v. het Britsch-Russische verdrag innemen. Wat betreft de uitbreiding van het Britsch-Russisch verdrag, waarop de Britsche regeeringsverklaring speciaal *doelt, moet ik zeggen, dat indien men 'dit ernstig wil opvatten, het allereerst noodzakelijk is om het te wijzigen, zoo dat het geen bepaalde uitzonderingen bevat, die het verdrag kunnen ver zwakken". Bevin heeft den Britschen ambassa deur in Moskou verzocht, Stalin dank te zeggen „voor zijn zeer openhartige en truttige verklaring". Waar de Repoeblik de facto haar gezag uitoefentMadoereesche kin deren, die het hongereiland zijn ont vlucht en in sterk-ondervoeden toe stand in Soerabaja aankwamen, waar na de Hollandsche autoriteiten zich over hen ontfermden en hen in een kamp te Lamongan ten Westen van Soerabaja onderbrachten. Gistermiddag arriveerde op het vliegveld Schiphol de premier van Noord- Ierland, sir Basil Brooke en'zijn echtgenoote voor een particulier bezoek aan ons land. Van links naar rechts: mr. Coutinho. secretaris van den pres.- directeur der KLM, de assistent stationschef van Schiphol Thoenes, baron H. Steengracht van Moryland, sir Basil Brooke, lady Brooke, kolonel Tehi- hatchef, hoofdvertegenwoordiger van de UNRRA in Nederland, en mr. van Leuven, secretaris van den heer Plesman. (Foto ANP Vrnd.) NEDERLANDSCHE DELEGATIE TE LONDEN. De Nederlandsche delegatie, bestaande uit de heeren Van Vredenburch. A. T. Lamping en dr. H. M. Hirschfeld, die het Nederlandsche memorandum voor de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken zal toelichten, is gisteren te Londen aangekomen. Langs ijsbergen in snijdenden wind. UITERSTE INSPANNING. De speciale verslaggever aan boord van de „Willem Barendsz" seint: Wij bevinden ons in open water, maar er is veel ijs om ons heen. Je kunt het ook merken aan de temperatuur, want het wordt steeds kouder en het ruwe weer vraagt bij het binnenhalen van de visch de uiterste inspanning van de be manning. Zondagavond was er een spannend oogenblik, toen de kabel, waarmede de walvisch aan boord getrokken wordt, in de slipway brak en naai* de groote stoomlier midscheeps werd getrokken. Persoonlijke ongelukken kwamen geluk kig niet voor, maar OQk den daaropvol- genden dag zaten we weer een moment in spanning, toen vier menschen zich nog tijdig in veiligheid konden stellen op het oogenblik, waarop een kabel brak, waaraan 1000 kg. spek hing, dat naar de plaats van bewerking moest worden vervoerd. Op den verjaardag van Prinses Mar griet werd een gelukwenschtelegram verzonden, waarop het volgende ant woord werd ontvangen: „Prinses Mar griet dankt U allen héél hartelijk voor uw gelukwenschcn". OP EEN DER JAGERS. Dezer dagen heb ik poolshoogte geno men, hoe het op de jagers toegaat. Wij stuiven als het ware door het water en passeeren ijsbergen soms dicht nabij. Sommige hebben een platten vorm, die je zou doen verleiden even over te stappen om een rondje te schaatsen. Het wordt nu ontzettend koud. de wind snijdt me door alles heen, het water golft over den boeg, het ach terschip staat voortdurend blank. Het schip danst over de zee en wendt zich op iederen draai van het roer. Ik sta met den kapitein op de brug en zie hoe een matroos langs een touw ladder naar het kraaiennest klimt. Nu is alleen nog maar zijn hoofd en iets van zijn hand te zien. Hij zit er hoog, maar zwiert met zijn „nest" al le kanten uit- Zijn taak is belangrijk. Zijn er walvisschcn vooruit? De man geeft seinen met zijn handen. Een zwaaiende hand beteekent naar bak- 5-f stuurboord, voor- of achteruit. Iedereen aan boord is gespannen. De kapitein loert als het ware om zich heen om alle voorwerpen, die in zijn gezichtskring komen, op te „slorpen". De jager valt onophoudelijk over stuur- en bakboord, en als we gaan eten, hebben we geen rustig oogenblik. Slingerlatten zijn er niet. We houden onze borden soep in de handen en gaan met de zeetjes mee. Dat duurt zoo den geheelen maaltijd Het water heeft een blauw-groene kleur, de wolkenstoeten zijn betooverend van vorm. Kaapsche duiven en walvisch vogeltjes zwermen rond het schip. Roofzuchtige orca'» duiken in het water op. Op de brug is de luidspreker ingeschakeld. Ik hoor hoe de andere Jagers hun vangsten aan het moederschip opgeven. Het wordt een wedstrijd wie het meeste binnen brengt. Aan de gezichten van de be manning lees ik af, dat het werk een spel gelijkt: wie wint vandaag, van de week wie vangt de meeste walvisschen? We snuffelen de ijskoude zee af. Dat gaat zoo dag en nacht door en hoog stens wordt des nachts enkele uren ge stopt. Van werken in ploegen is geen sprake. Allen zijn vrijwel voortdurend in de weer ter voorbereiding én in af wachting tevens van de dingen, die ko men zullen. De Londensche dierentuin werd ver rijkt met een tweetal jonge luipaarden uit Ceylon. De dieren stonden aan boord van het schip, dat ze vervoerde, onder hoede van een van de scheeps officieren. Heden is aan de plaatsvervangen de ministers van Buitenlandsche Za ken van de Groote Vier te Londen een aanvullend memorandum van de Nederlandsche regeering overhandigd met betrekking tot de vaststelling van de toekomstige Nederlandsch-Duitsche grens en aanverwante problemen. Allereerst worden op historisch en economisch gebied uitvoerige nadere be schouwingen en toelichtingen gegeven. Vervolgens komen Nederlands huidige wenschen ter sprake. NEDERLAND'S WENSCHEN. HUIDIGE Voor een redelijk herstel van de welvaart van Nederland is absoluut noodzakelijk aldus het memorandum, het openen van alle wegen, die er toe kunnen leiden, dat Nederland niet al leen weer toegang krijgt tot zijn na tuurlijk achterland, doch vooral, dat dit onder voorwaarden kan geschie den, waarbij iedere discriminatie wordt uitgesloten. Nederland vraagt daarbij den vrijen Rijn, niet alleen in technisch op zicht doch op een wijze, die past in het kader van het moderne econo mische verkeer, d.w.z. wat tarieven, handelspolitieke en monetaire maat regelen betreft. Het meent er ook aanspraak op te mogen maken, dat zijn spoorwegen de hun toekomende plaats in het in ternationale verkeer krijg'en en het verwacht hetzelfde ten aanzien van het verkeer over de landwegen. NEDERLAI 'S ACHTERLAND. Het achterland van Nederland strekt zich geographisch ook uit tot de Do- na ulanden. Alleen al om die redenen, mag Nederland met recht verlangen, dat het transito-verkeer met Duitsch land naar belde richtingen zonder discriminatie voor Nederland open staat en dat daarmede ook bij de ha- venpolitiek van andere dan de Duit sche Noordzeehavens wordt rekening gehouden. In dit verband meent de Neder landsche regeering ook te mogen ver wachten, dat bjj de havenpolitiek, welke te Triëst zal worden gevoerd, met het Nederlandsche belang op adequate wijze worde rekening gc- houden. Ten einde het beeld te completee- ren wordt hier nog in herinnering ge bracht. dat het in deze beschouwingen niet alleen gaat om zuivere verkeers- vraagstukken, doch ook om de daarbij betrokken handelstransacties van mul- titateralen aard. Al deze punten die nen in vollen omvang bezien te wor den, wil er weer een redelijke kans voor Nederland geboden worden. Overwegingen omtrent bijzondere punten, die bij nader onderzoek van deze zaak zouden kunnen rijzen, zul len in een later stadium kunnen wor den voorgelegd. WENSCHEN TEN AANZIEN VAN DE MIJNEN. Wat de mijnen betreft, die thans in exploitatie zijn, zoo gaat het hier niet uitsluitend om de overdracht der con cessies en van de eigenlijke mijnen. BINNENLAND. Do minister van Sociale Zaken heeft te zijnen departemente geïnstalleerd, de commissie, aan welke is opgedragen de bestudeering van het vraagstuk eener wet telijke regeling van ondernemingsraden. H.M. de Koningin heeft zich gister morgen door een zestal deskundigen, die zij op het palels op den Dam t% Amster dam heeft ontvangen, laten inlichten over de Amsterdamsohe haven en alles, wat daarmede samenhangt. Het ministerie van Buitenlandsche Zaken verzoekt diegenen, die belangen hebben ln lndustrieele eigendommen, ge legen ln TsJechoslowakiJe. Zuid-Slavlë en het tegenwoordige Polen (ook vroegere Duitsche gebieden ten Oosten van Oder en Nelsse)zulks op te geven aan het ministerie (directie Economische Zaken) in verband met de door de regeeringen van deze landen afgekondigde nationali satiedecreten. Voor zoover reeds opgave aan dit ministerie is gedaan, behoeft dit niet nogmaals te geschieden. Gisteren is de 34-Jarlge houwer P- J. Görgen op de 455 me ter-verdieping van de staatsmijn Maurlts onder afvallend gesteente bedolven, waardoor, hij vrijwel onmiddellijk overleed. De getroffene was gehuwd en had 2 kinderen. Op haar reis naar Willemstad (Cu racao) zal Hr. Ms. kanonneerboot „Van Speljk" van 1719 Febr. ln de Fransch- West-Afrlkaansche haven Dakar ver toeven. Te Gent ls overleden baron K. G. W. van Wassenaer, sedert versoheidene Jaren Nederlandsch consul aldaar. In verband met reparatie-werkzaam heden is de vertrekdatum van de „Johan van. Oldenbarnevelt" naar Indië nader -vastgesteld op 5 Februari. "Maandag as. zal het een eeuw gele den zijn, dat de bekende redder Dorus Rijkers in Den Helder het levenslicht aanschouwde. Deze 100ste verjaardag van den bekenden menschenretlder, die op 81- jarlgen leeftijd ln 1928 ls overleden, zal Maandag a.s. ln Den Helder op eenvou dige wijze worden herdacht. De heer Westbroek uit Zoutelande is. toen hi) op zijn motor van Koudekerke naar VUsslngen reed, vermoedelijk door de koude bevangen en van den weg afge reden. Kort daarop overleed hij aan zijn verwondingen. Er bestaan plannen óm tusschen de gemeenten Uithuizen en Uithutfzermeden een „taxi-vliegveld" aan te leggen. Voor al uit handelskringen zou hiervoor groote belangstelling bestaan Te Den Haag overleed op 68-Jarlgen leeftijd de bekende heer Lode wijk Schweit zer, oud bas-trombonist van het Residen tie-orkest. De heer Schweitzer was tevens leeraar aan het koninklijk conservatorium. Bijna alle trombonisten in Nederland en ook ln hel buitenland van den laatsten tijd werden door hem opgeleid, omdat hij ais een der meest gezochte trombone- paedagogen bekend stond. BUITENLAND. De Fransche politie heeft Auguste Mela, den „Fransche Al Capone" en zijn gezel, die uit de gevangenis te Beziers (Zuid-Frankrijk) zijn ontsnapt, in een oud Dultsoh blokhuis b(j Agde aan de Middellandsche Zee, ongeveer 25 kilometer van Beziers, weer gearresteerd Belden wa ren uitgeput van honger en vermoeidheid en wendden geen poging aan om te ont vluchten, toen de met een tommygun ge wapende gendarme het blokhuis binnen kwam. Binnen zes maanden zal ln Zuid Oost Azië een. conferentie worden gehou den van ftlle voorname rijstproduceerende en -consumeerende landen, waarop de noodzakelijke maatregelen zullen worden besproken om verbetering te brengen ln het voortdurende tekort aan rijst in een aantal landen. Volgende maand zal Heinrlch Til- llssen, die beschuldigd wordt van den moord op den Duitschen vice-kanselier ln 1921, Matthias Erzberger. voor het hooge gerechtshof in Con f,.nz tereoht staan. Erwin Kolkmeyer, die ln 1938 een belangrijke rol heeft gespeeld bij de ver volging van de Joden door de Nazi's ls ln een dorp bi) Hellbronn gearresteerd. Ten gevolge van de noodzakelijkheid tot het nemen van bezuinigingsmaatrege len zal het steenkoolverbrulk van de Amerlkaansche bezettingstroepen ln Duitschland ln de maand Februari van 170.000 tot 137.000 ton teruggebracht worden.. Ontslagen Duitsche krijgsgevange nen zijn naar het afmonster 1 ngscentrum te Dachau teruggekeerd met het verzoek om een betrekking of hernieuwd krijgsge vangenschap, omdat zij ontevreden zijn over de levensomstandigheden ln Duitschland. Karl Blngl, voorzitter van de zuive ringsrechtbank. in Groot-Hessen (Amerl kaansche zone van Duitschland) ls ge arresteerd. omdat hij op zijn vragenlijst niet heeft Ingevuld, dat hij belangrijke ambten heeft bekleed bij de Nazl-partl) Ten gevolge van een staking van 90.000 post. en douanebeambten ls er al vier dagen lang ln Griekenland geen lichting en bestelling van poststukken geweest. Radio-DJogJakarla deelt mede. dat mevrouw Soekarno gisteren het leven heeft geschonken aan een dochter, die de namen Dy an Permata Soekawati Poe- tri Alias Megawati Satyawatt heeft ont vangen. maar ook om alles wat daarmede an nex is, zooals de bedrijven tot het winnen van nevenproducten, eventu- eele haven- en andere tot het bedrijf behoorende verkeersinrichtlngen, ter wijl onder de productie der mQnen niet alleen de geproduceerde steen kolen, cokes en briketten, maa- onir alle bijproducten behooren. De overdracht van dc concessies, mijnzetels en. alles wat daarmede verband houdt, zal zonder tegen prestatie dienen te geschieden, MIJNBEHEER NEDERLANDSCHE AANGELEGENHEID. Waar het beheer, zoowel economisch als technisch, geheel een Nederland sche aangelegenheid zal zijn, zal moe ten vaststaan, dat Duitschland (c.q. een Duitsch land) van zijn souvereini- teitsrechten geen enkel gebruik mag maken, dat zou neerkomen op een discriminatie ten koste van Neder landsche belangen. De niet in exploi tatie zijnde concessies worden voor onbepaalden tijd gevraagd, daar al leen op die basis kan worden ver wacht, dat de aanzienlijke kapitaal- investatie, die voor de toekomst nood zakelijk zou zijn, verantwoord is. Daar om zal ook daarvoor in een bijzondere regeling moeten worden vastgelegd, dat geen enkele discriminatie ten kos te van de Nederlandsche belangen plaats vindt, doch voorts zal moeten vaststaan, dat het Nederlandsche be heer alle voor de exploitatie en oo- slag, het vervoer en den afzet van de producten en hulpstoffen noodzakelijke faciliteiten op een redelijke oasis zal kunnen verkrijgen. De in Duitschland te heffen belastingen zullen zoowel voor de thans in exploitatie zijnde mij nen, alleen in zoover mogen drukken, als noodig is om deze haar redelijk aandeel in de plaatselijke publieke kosten te doen bijdragen. Belastingen, die geheven worden ter dekking van de op Duitschland drukkende oorlogs- of reparatielasten moeten uitgesloten zijn. WATERSTAATKUNDIGE TOESTAND. Het 3e hoofdstuk geeft een beschrij ving van den waterstaatkundigen toe stand langs de Nederlandsch-Duitsche grens en de daarin gewenschte veran deringen. Achtereenvolgens wordt aandacht geschonken aan de stroomgebieden van diverse rivieren en beeken en aan de verkeerswegen in het Nederlandsch- Duitsche grensgebied. HET VERKEER. In het algemeen wordt een goede ontwikkeling van een grensgebied be vorderd, indien aan de volgende voor waarden t.a.v. het verkeer wordt vol daan: 1. De kortste verbindingsweg tus schen twee plaatsen nabij de grens mag deze grens niet snijden, indiende plaatsen aan dezelfde zijde van de grens liggen. 2. Ter weerszijden van de grens moeten behoorlijke doorgaande ver bindingen ongeveer evenwijdig aan de grens aanwezig zijn of kunnen worden gemaakt. 3. De belangrijke doorgaande we gen mogen niet op korten afstand (niet minder dan 500 m., liefst 1 2 k.m.* van de grens loopen. Na een uitvoerige beschouwing over de stroomgebieden volgen ten slott# talrijke bepalingen omtrent de Eems, Dollard pi >w Tworrtccbe Kanaal.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1