Van zeekasteelen voor ïndië Het Wederopbouwplan Stationsplein RECHTZAKEN Laatste Berichten Kerkelijk Leven STADSNIEUWS DE BEZORGING „Razende Bol" gaf buit prijs. DE „LILIAN" EINDELIJK GEBORGEN. De zandbank „De Razende Bol" heeft baar buit, het 1500 ton metende ge strande Deensche s-s. „Lilian", na 11 dagen prijs moeten geven. Vanmorgen omstreeks 9 uur is het schip op eigen kiacht los gekomen, nadat de sleep boot „Hudson", die gisteravond bij springtij heeft getracht de boot. naar het nog slechts 25 meter verwijderde diepe water te sleepen, het gestrande schip tot aan den rand der vrijheid had gebracht. Inmiddels was het hooge water weer weggevloeid, zoodat de .Lilian" vannacht nog op de zandbank heeft gelegen. 25 meter scheidden de „Lilian" gis teravond nog van het diepe water. Vannacht hebben slechts de pompen doorgewerkt, maar vanmorgen bij het eerste ochtendgloren liet men de ma chinekamer op volle kracht werken. Spoedig kwam er beweging in de „Lilian", die ten slotte plotseling los kwam. De lange strijd was gewonnen! Op eigen la-acht stoomde de „Lilian" weer vrij en doelbewust op open zee. EEN DAG VRIJ MET BEHOUD VAN LOON. Advies Stichting van den Arbeid. De Stichting van den Arbeid advi seert het Nederlandsche bedrijfsleven ter gelegenheid van de blijde gebeur tenis in het Prinselijk gezin een dag vrij te geven met behoud van loon en dezen vrijen dag niet als z,g. „snipper- vacantiedag" op het aantal vacantie- dagen 1947 in mindering te brengen. Het bestuur van de Stichting is van oordeel, dat, indien de geboorte plaats vindt tusschen 12 en 24 uur, in welk geval de volgende dag als nationale feestdag zal worden beschouwd, op den middag van den geboortedag gewoon dient te worden doorgewerkt en al leen den volgenden dag vrijaf dient te worden gegeven. Het bestuur verzoekt werkgevers en werknemers zich hier aan te houden. Tevens beveelt het stichtingsbestuur aan, om, wanneer bepaalde omstandigheden in verband met den aard van het werk verhinde ren bovenstaande richtlijn te volgen, aan personeel, dat op den nationalen feestdag door moet werken een ande ren vrijen dag toe te kennen: KABINET OOST-INDONESIE BIJEEN. 4 Publicaties via R.V.D. Hedenmorgen is het kabinet van Oost-Indonesië bijeen gekomen. O.a. werd" beslist, dat alle officieele publi caties via den R.VD. zullen geschieden. DE „TASMAN" VERTROKKEN. Het Nederlandsche sa. „Tasman" is gisteren om 21.00 uur op eigen kracht uit Melbourne naar Batavia vertrokken. Twee uur, nadat duikers van de Au stralische Marine de schroef hadden vrijgemaakt, hebben de vakvereenigin- gen bij den Austr. minister van Marine, Biordan. geprotesteerd tegen 't gebruik van deze duikers en gevraagd: .Hoe het mogelijk is. dat de marine zich mengt in een internationale aangelegenheid zonder vooraf de toestemming^ van de regeering te vragen". JAARVERGADERING CHR. HIST. UNIE. De jaarlljksche algemeene vergade ring van de Chr. Hist. Unie zal 9 April a.s. te Amsterdam onder presidium van den heer H. W. Tilanus worden gehou den Behalve een openingsrede van den voorzitter komt aan de orde de verkie zing van drie leden van het hoofd bestuur wegens periodieke aftreding van de heeren P. Brijnen van Houten te Wassenaar, W. Nauta te Sneek en prof. dr. G. C. v. Niftrik te Zeist. Nieuwe Grieksche regeering. Tsaldaris, de Grieksche eerste minis ter, heeft medegedeeld, dat een nieuwe coalitie-regeering op breede basis Is sa mengesteld. Zeven van de 8 parlemen taire partijen waren het met elkaar eens geworden inzake de formatie van een coalitie-regeering. Tsaldaris heeft voorts verklaard, dat de Grieksche generale staf de plannen heeft klaar liggen voor een beslissenden aanval op de Grieksche guerillastrijd- krachten. „Wij- zullen binnen enkele dagen van het defensief naar een tegenoffensief ovelgaan," aldus Tsaldaris. MET GESLOTEN DEUREN. De Arrondissementsrechtbank te 's-Gra- venhage heeft ln een zitting met geslo ten deuren de zaak behandeld tegen den 16-J C. H.. die ervan beschuldigd wordt in April 1946 de op de Paul Krugerlaan woonachtige mej. J. C. P.. door middel van cyaankali om het leven te hebben gebracht. De Officier van Justitie elschte tegen H. 3 Jaar gevangenisstraf, waarvan 1 jaar voorwaardelijk, alsmede onder toezlcht- stelllng. De preventieve hechtenis zal ln mindering worden gebracht. Uitspraak over 14 dagen. By de Weermacht Bij onderzoek ls ons gebleken, dat L. N. van Polanen te Lolden niet ln dienst getreden ls bij de S S. doch bij de Weermacht en wel als waker ln een klcedingmagazljn. Fietsendieven Vlak na de bevrijding had G. H. B. te Leiden een fiets in Oegstgeest gestolen, voor welk feit hy bij den politierechter terecht heeft ge staan. Van het vonnis kwam hij in hoo- ger beroep, en de Proc. Generaal wilde er wel rekening mee houden dat het zoo lang geleden is en vorderde thans twee maanden gevangenisstraf. Th. P. uit Oude Ade heeft terecht ge staan wegens medeplichtigheid aan diefstal van een fiets, voor welk feit hij tot zes maanden gevangenisstraf was veroordeeld. De Proc. Generaal zag geen termen wijziging in die straf te bren gen. Het Hof heeft opnieuw zes maan den gevangenisstraf opgelegd. Th. G. de L. te Lelden was wegens diefstal van een bakfiets door den po litierechter veroordeeld tot zes maan den gevangenisstraf, met aftrek van preventief. Op grond van het reclassee- ringsrapport. vorderde in hooger beroep de Proc Generaal drie maanden gevan genisstraf met aftrek van preventief. Het Hof heeft het vonnis bevestigd. Vrijgesproken De ambtenaar A. L. S. te Oegstgeest had met een door hem bestuurde auto. toen hij achteruit reed. dr. Fokkema in de Zwijgerlaan aange reden. ten gevolge waarvan de arts een been brak. De rechtbank had S. vrijge sproken van ten laste gelegde veroor zaken van lichamelijk letsel door schuld, omdat hij voortdurend signalen had ge geven. en het slachtoffer niet voldoen de zou hebben opgelet. De Officier ging in hooger beroep, doch de Proc. Gene raal vorderde eveneens vrijspraak. Het Hof heeft dien overeenkomstig beslist. Tinbaggermolen „Kalmoa" bijna gereed. (Van een onzer Redacteuren). KINDERDIJK Een kilometers lange kronkelweg, waarop ontelbare huizen en huisjes Kinderdijk Links de Noord, stroomend langs series scheepswerven, rechts een eindeloos uit gestrekt polderlandschap en tallooze molens. Een schilderij der schilderijen. Voorbeeld van Holland's glorie! 't Silhouet van een 48 M. hooge klap- brug, de hoogste in Europa. Op de rivier kleine, vroolijk bevlagde sleepbootjes, als moedige kefhondjes voor zware gevaarten: zij gaan óp. zij gaan- &f. EEN KAT IN DE WIEG. Aan den dijk een héél oud huis. Een artistiek relief op den gevel Het vertelt van hetgeen zich hier in den jare 1421 op de woelige baren van den St. Elisabethsvloed afspeelde. Een kat houdt een kinderwiegje in evenwicht, totdat dit met ..baby-en-al" aan land wordt gezet. Juist voor dit oude huis DE WIEKEN DRAAIEN Aan den anderen kant: de Alblasser- waard. Molenwieken draaien er vrijelijk ln den wind: een juichend gezicht! In die wieken was tijdens de oorlogs jaren geen beweging te krijgen. Verbod van de Duitschers Het land moest on der water staan. Op den 5den Mei 1945 heeft het op nieuw triomfeerende beweeg der wieken van niet minder dan 23 molens na bange jaren in den vroegen morgen den Kin derdijkers eindelijk de bevrijding aan gekondigd Toen wisten zij, dat de vrede geko men was. En nü is de grond in den Alblasser- waard weer „kurkdroog" ANDERE MOLENS. Van watermolens naar óndere molens, hulzenhooge scheepscomplexeen, is op 't oogenblik aan den Kinderdijk slechts een stap. Er zijn tinbaggermolens voor Indië in aanbouw In opdracht van de Blllitonmaat- schappij worden zij er in razend tempo in gereedheid gébracht. Eén de „Kalmoa" gedoopt, genoemd naar een eilandje ten Westen van Billi- ton, moet 27 Februari vertrekken. Een andere, nog ongedoopt, op 1 Augustus. Zij vormen slechts een onderdeel van hetgeen zich rond en aan den Kinder-: dijk op de werven afspeelt. Want de scheepsbouwindustrie, In &1 haar veelzijdigen omvang, is er als van ouds in bloei. Overal heerscht weer levendige, gezonde bedrijvigheid. Men kan er het werk nauwelijks of niet af De twee tinbaggermolens, welke wij bij de NV. J. en K. Smits Scheepswer ven en Machinefabrieken in aanbouw zagen, zijn gelijk sky-scrapers, met vele verdiepingen. 27 Meter hoog! Nog drie worden er gemaakt bij Gusto en een bij Verschure. Volop werk dus voor Indië, ondanks vele nog te overwinnen moeilijkheden. OM VAN TE DUIZELEN. Waar eens de veel besproken „Kari- mata" gebouwd werd. liggen nu de sindsdien totaal gemoderniseerde op volgers. Wij zijn boven op het reusachtige ge raamte van de Kalmoa geklommen, langs velerlei kronkelende ijzeren trap jes Voor iemand, die niet tegen omlaag kijken kan, om van te duizelen. Maar gelukkig hadden wij er geen last van, ook niet toen „de weg terug" werd in gezet. Voor den bedrijfschef, die ons voorging, was deze tocht vanzelfsprekend kinderspel, zooals het een rechtgeaarden bewoner van den Kinderdijk betaamt. Van het hoogste punt zagen wij neer op de bedrijvige 500 man, die in een tijdsverloop van negen maanden, practisch gelijk aan dat van vóór den oorlog den molen zullen afleveren. Want vóór een bepaalden datum moet per sé Aden gepasseerd zijn, anders komt de moesson roet in 't eten gooien. NIET TE VEEL TECHNIEK Wij willen U niet te zeer vervelen met een technische uiteenzetting van het gansche tinwinningsproces, dat zich op dezen molen gaat afspelen. Hoewel het op zichzelf buitengewoon interessant ls. We maakten kennis met de talrijke onderdeelen. zcoals het bun. de reusach tige gleuf, waarin de emmerladder weg zakt, de pompen, de kolossale „monitor" of waterspuit voor het breken der klei- klompen, de roteerende zeef met geper foreerde platen, waarin het tin rond draait, alvorens het in de hier eveneens aanwezige drie wachinrlchtingen te recht komt. Dan nog o.a de enorme Dieselcentrale, want alle veelzijdige en ingewikkelde apparaturen worden electrisch in wer king gesteld. Thans wordt, in tegenstelling tot vroe ger, voor dit alles in hoofdzaak Neder- landsch fabrikaat gebruikt. Voor den technicus valt hier zóóveel te zien en te leeren. dat hij er urenlang zijn hart aan kan ophalen! De verschillende verdiepingen, hier „bordessen" genoemd, zullen ten' slotte geheel Ingekapseld worden door middel van een gegolfd plaatijzeren zonnetent, waarin ramen geplaatst zijn. HOLLAND BOUWT WEER! W&t al lngenieurskunde, passen en meten, wikken, wegen en cijferen gaat aan het definitieve vertrek dezer tin baggermolens, welke ieder met zes man naar Indië gesleept zullen worden, vooraf Sliedrechtsche baggeraars, die hun opleiding in het Nederlandsche bagger bedrijf kregen, gaan mee en zullen Hol land's naam in Indië ook op dit gebied hoog houden. 30 meter diep kunnen zij er mee gaan. Wie kennis neemt van de groote acti viteit rond en op deze tinbaggermolens, constateert tot zijn vreugde, dat Neder land weer leeft, alle mistroostige be schouwingen ten spijt! De bedrijven storen zich niet aan het politieke geharrewar. Zij zien weer een toekomst voor zich! Anders zouden zij niet bouwen. Zij willen niet waohten. Onze trotsche zeekasteelen, producten van het modernste vernuft gaan bin nenkort de wateren bevaren, leggen op nieuw het zoo begeerde contact tus schen Holland en het verre Indië. Moge hun lange tocht voorspoedig zijn! Mogen zij ongestoord het tin op delven. dat de wereld dringend van noode heeft. Goede vaart enbehouden aan komst! UIT DE OMSTREKEN. katwijk aan den rijn. Fancy Fair Een geestdriftige schaar van jongeren gaat een daadwerkelijk be wijs leveren van leeken-apostelen te zijn. Met een open oog voor den nood dezer tijden, besloten zij den stand der kas van de R.K, Jeugdorganisaties met een ruk omboog te brengen. Zfj organiseerden tot dat doel een fancy fair op 25 en 26 Jan. a.s. ln bet Parochiehuis. Het parochiehuls ls in 'n feestzaal herschapen. Diverse ver een leringen, de L.T.B. Mlddenet Ver. Kath. Katwijk, hebben deze zaak met vreugde onder hun bescherming en aanmoediging genomen. Jaarfeest Geref. Jeugdvereenlglngen De Geref. Ouderver. heeft voor de Jeugd- vereenlglngen „Samuël" en „Van Knop tot Bloem" een jaarfeest georganiseerd. Ds. H de Valk. voorz. van genoemde Vereenlglng had de leiding van dezen avond. Na het openingswoord kwamen de Jaarverslagen. De Jongensclub telt 13 en de meisjesclub 20 leden. Het met zorg samengestelde programma werd vlot af gewerkt. opstellen, voordrachten, ernstige en luimige, samenspraken, zang en mu ziek wisselden elkaar af. De reciteer en memorlsatiewedstrijden waren een groot succes Bijzondere ver melding verdient het prachtige tableau „Hollands Vlag" door de Meisjesclub, dat veel bijval vond. Namens de ouders sprak de heer G. v. d. Perk woorden van dank aan de leiders der clubs Nadat een der leiders, de heer A. v. d. Jagt een slotwoord had gesproken werd deze geslaagde avond met gebed besloten. katwijk aan zee Party van cleu Arbeid Deze vergade ring van de plaatselijke afdeellng werd in Case Cara gehouden De voorzitter, de heer W Scheerens, opende met een toepas selijk woord. De heer Schmohl behandelde het onderwerp: ..Komt onze welvaart, uit Indonesië uitsluitend den enkeling of ook de massa ten goede?" Spreker was van oordeel, dat de massa profiteerde van de welvaart uit Indonesië. Na de behandeling volgde een zeer geanimeerde bespreking De heer Scheerens behandelde daarna de werkzaamheden van de raadsfractie van de P. v d. A ln den gemeenteraad. Na eenige huishoudelijke zaken volgde slui ting. li.sse. Zondagsdienst De medilsche Zondags dienst wordt waargenomen door ctr. H. A. Holl. Burgerlijke Stand Geboren: Theodo- rus Johannes Marcelis, z. van J. P. v. d. Slot en J. H. van StetJn; Adolf Petrus Gerardus Maria, z. van A. J. Beelen en A. A. C. M Mulder; Willem, z vah B. N. Jacobsen en C. H. Mölhman; Catharlna Jacoba. d van J. J- v. d, Zwet en C de Vos; Petronella Allda Maria, d. van J. van der Aai t en J- A Brederode; Martina Catharlna Maria, d. van Th. v. d. Aart en G. M. C. Meijer; Johannes Jacobus, z. van A. F. Schenk en G. H van DJIk; Anthonia Josephina Elisabeth, d. van Th E. M. v Werkhoven en C. Romijn. Onder trouwd: Hermanus Mens met Elisabeth Blom. Getrouwd: A. Clemens met C. G. van Ruiten. Overleden; Pieter Balken ende, 49 Jaar, echtgen. van C van Eg- mond; A. C. de Liefde. 78 jaar echtgen van E Tissing. Woensdagavond werd een ledenver gadering gehouden ln de Ned. Herv. Kleu terschool van de A.R. Kiesver. ..Nederland en Oranje" onder presidium van dj\ Th. Ruys. weLke de vergadering op gebruike lijke wijze opende. Als spreker trad op mr C. J. Woudstra met als onderwerp ..De huidige politieke toestand". In zijn rede toont spr de belangrijkheid aan van de verkiezingen van het vorig Jaar. waar bij de bedoelde ..Doorbraak" een mis lukking ls geweest Spr. heeft de vragenstellers tot slot op uitvoerige wijze beantwoord. NOORDWIJKERHOUT Bnrgeriyke Stand Geboren: Jacque line Johanna, d. van Th. N. van der Meer- Broekhof; Johanna Eleonora, d. van C. IJ. de Jonge-Mazlrel; Hendrikus Franclscus, z van S. Kllnkenberg-Rusman; Helena Wilhelmina Allda, d. van G. P. van der Berg-Duivenvoorden; Abraham, z. van A. Haasnoot-van der Voort; Gerardus Petrus, z. van J. Jonkheer-Duivenvoorden; Gljs- bertha Adriana Anna. d. van H. Wltte- man-Zethof; Petrus Rutgerus Jozef, z. van P. W. Lommerse-van der Melj. Over leden: M. Wijsman. 70 jaar; J. Raven, 64 Jaar; L. van Hensbergen. 71 jaar; J. W. Bruggers. 68 Jaar; A. J. Breve, 81 Jaar, wedr. van W. van der Meljden; C. Hoo- dendorp, 33 Jaar; J. Roos, 72 Jaar, echt genoot van A. Langrast; C. J. G. Schrader, 14 Jaar; C. van Graven, 71 Jaar. wed. van J. P. W. van der Meer; L. van Dongen, 85 Jaar. wedr. van C. Courtois. Ondertrouwd: J. Haasnoot. 24 Jaar en P. C. Barnhoorn, 23 Jaar; J. C. Vogt. 45 Jaar en J. M. van der Ploeg. 40 Jaar; L H. Bergman. 26 Jaar en M. C. van Leeuwen, 24 Jaar. Getrouwd: B. Broekhof. 26 Jaar en J. A. v. d. Aart, 25 Jaar; F. van der Berg, 28 jaar en P. A. H. van Denzen, 21 Jaar; A C. Broekhof, 24 Jaar en C. M. van der Putten. 25 Jaar. sassenheim Burgerlijke Stand Geboren: Jacob, z van J. Bellaar Spruljt en J. C. Seret; Theodora Anna Maria, d. van J R. Karre- mans en M. H. de Groot; Jacobus Petrus Anthonlus Maria, d. van C. J. J. Prins en E. L. J. van Reijsen; Anthonia Catha rlna Madeleine d. van M. Moerkens en E. Hockx Ondertrouwd: J. P. Salman. 24 Jaar en M. C. Roelandse, 22 Jaar; P. v. d. Post, 27 Jaar en C. H. Burgmeyer, 25 Ja!ar. Zondagsdienst doktoren Deze wordt waargenomen door dokter Kwiu- Het Arbeidscontract In het Bloembol- Ienbedr|jf Het collectieve contract ln het Bloembollenbedrljf ls met ingang van 1 Maart voor 1 Jaar verlengd. Uitreiking bonkaarten Deze zal al hier plaats vinden op Vrijdag 7 Febr. voor de letters A. J, op Maandag 10 Febr. voor de letters KR en op Dinsdag 11 Febr. voor de letters SZ., telkens van 912 en van 1.304 uur ln de Burgerzaal WARMOND Raadsvergadering Onder voorzitter schap van Burgemeester Von Flsenne kwam de raad dezer gemeente in openbare vergadering bijeen. Na de gebruikelijke opening wenschte de voorzitter de leden een gelukkig nieuwjaar. Hierna gaf hij een uitvoerig overzicht van het wel en wee dezer gemeente. Mededeellng werd gedaan van een aantal Ingekomen stuk ken. Aan de orde kwam hierna een voorstel van B. en W. tot aankoop van gronden ten behoeve van de verbetering van de volkshuisvesting Over deze aangelegen heid ontspon zich een uitvoerige discus sie. Het voorstel van B en W. werd met algemeene stemmen aangenomen. Hierna kwam aan de orde het voorstel van B. en W. tot het opruimen van verdedigings werken. B. en W. deelde mede dat de hoogste inschrijving bedroeg I. 9.500.en de laagste f. 1200.Met algemeene stem men werd besloten de gunning toe te ken nen aan den laagsten Inschrijver. Het voorstel van B. en W, om een gedeelte van de Dorpsstraat van de Meerrustlaan tot aan de Kalkovens den naam te geven van Jan Steenlaan, werd met algemeene stemmen aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot het verleenen van medewerking aan de verdere betegeling van de speel plaats der RK. Paroohiale School, waar voor het bestuur Ingevolge artikel 72 der LO.-wet 1920 een aanvraag heeft Inge diend, werd met algemeene stemmen aan genomen. Vervolgens werd overgegaan tot voorlooplge vaststelling van de rekening van het Waterleidingbedrijf over 1945 Nadat de heer Vergeer namens de raads leden den voorzitter dank had gebracht voor de tot de leden gerichte woorden en hem en zijn familie ook een gelukkig nieuwjaar had toegewenscht, werd de openbare bijeenkomst gesloten en over gegaan in geheime zitting.. VOORBEREIDINGSCOMMISSIE BEDRIJFSORGANISATIE GEÏNSTALLEERD. De minister van economische zaken, dr. G W. M. Huysmans, heeft heden middag de commissie van voorberei ding van een voorontwerp met toelich ting van een wet op de publiekrechte lijke organisatie van het bedrijfsleven geïnstalleerd met het uitspreken van een rede over deze materie. UIT DE RIJNSTREEK BOSKOOP. Raadsvergadering De raad dezer ge meente kwam ln openb. vergadering by- een. onder voorzitterschap van burge meester Verkerk Op deze eerste vergadering ln 1947 hield de v.orz een korte nieuwjaars toespraak. De heer Mathot, oudste raadslid, dank te den voonz, voor diens wenschen. Met 7 tegen 6 stemmen werd besloten om niet over te gaan tot de benoeming van een commissie van bijstand ln het beheer der gem. bedrijven Bij de aanbieding van gemeente- en bedrljfsrekenlngen, alsmede die van het burg. armbestuur werden door den voorz. benoemd tot leden van de commissie van onderzoek, de heer Mathot, voorz., mevr. Den Ouden en de heer Van der WllUk. Tot onderwyzer aan de openb. U.L.O. school werd benoemd de heer J. W. Hldskes te Oldehove en tot lid van de commissie tot wering van schoolverzuim de heer P. wan Bodegraven. Tot waern. gemeente-ontvanger werd benoemd de heer P. R. de Man. commies ter secretarie Te aamen met den heer W, Hoffmann, die door B. en W. tot waarn. gem.-secretaris ls aangewezen, 'egt de heer De Man ln handen van den voorz. de vereischte eeden af. Zonder hoofdelyke stemming werd be sloten tot opheffing van de gemeenschap pelijke regeling met Alphen, ter zake van de sportbeoefening buiten schoolverband. Tot lid van het burg. armbestuur werd benoemd de heer J C. van Deutekom. Ten aanzien van de door B. en W. voor gestelde salarisver betering van het gem. personeel, merkt de heer Boekraad op, clat hy deze. tydeiyke overgangsregeling maar een lapmiddel vindt, waarop de voorz. antwoord dat met deze 10 tijd. toelage overeenkomstig de door regeering gewenschte gedragslijn wordt gehandeld. BIJ de rondvraag zag mevr den Ouden gaarne voor Boskoop een prijzen-commis sie Ingesteld De voorz. antwoordt dat ln 1^-7-, reeds stappen worden ondernomen. Nadat nog enkele leden van den raad hadden gewezen op het slechte wegdek op sommige plaatsen in de gemeente, waarop weth. Van Nes antwoordt, dat dit zyn volle aandacht had. volgde sluiting der vergadering. HAZERSWOUDE J. J. A. KruIJff burgemeester van Bom mel By K.B. is benoemd tot burge van Den Bommel met Ingang vnn 1 Februari a.s., de heer J. J. A Kruyff, commies ter secretarie van Hazerswoude. Burgerlijke Stand van Leiden Burgerlijke Stand van Leiden geboren: Elisabeth Anna Maria d. van J. F. van der Meer en H. M J. Pepping; Truus d. ran P. C. Kettenis en T van der Veer; Abraham z vaai A. van der Zeeuw en J. de Gunst; Raymond Stephanus z. ven P A. Graafmans en E. A. M. van de Zand; Arie Martlnus Willem z van C. P, P. Berg en A. C de Vogel; Johannes z. van J Blansjaar en A M. van der Blezen: Fer- dilnand Johannes z. van J van der Steen en J. M. wysman; Tine d. van H van Duyn en M. C. Vogel; PleterneMa d. van D. Schaap en J Oliemans; Aria d van D. Schaap en J. Oliemans; Joha/nne d. van E. van Kooten en G. Klein veld; Ma rijke d van H Verkerk en L. C. de Reede; AdTiaan Willem z. van H. W. Dlngemanse en S, Moenen; Antonlus Adrianus Jaco bus z. van P. J. Kaandorp en C. C. van Vliet. overleden: G van der Lans wed. van J. Hooger- vorst 76 Jaar; T. van Bekkum wed. van D. van Arnhem 74 Jaar. GETROUWD: D. P, Ltndhout Jm. en L. Feynenbuik ld. ONDERTROUWD. G, J Baars Jm 22 Jaar en B M den Edel gesch. 25 Jaar; W. F Benning Jm. 35 Jaar en W C. van den Nieuwendiyk Jd. 36 Jaar; J. Betgen gesch. 39 Jaar en H. Rljsbergen Jd. 32 Jaar; H. W. van den Broek Jm. 41 Jaar en J Ba velaar Jd. 51 Jaar; J. G. A. Eckhardt Jm. 22 jaar en J. Kuiken Jd 24 Jaar; H J. A Hilders Jm. 22 Jaar en A. I. H Leune Jd. 20 Jaar; W. J. Holveida Jm, 19 Jaar en J, Ohau- dron Jd 16 Jaar; V. Leemans Jm 44 Jaar en C. Koning gesch. 44 Jaar; J, Ouds hoorn Jm. 32 Jaar en M. J. Garutevoort gesch. 32 Jaar; J. Pardon gesch 34 Jaar en M A. de Groot wed. 35 Jaar; W. Schouten Jm. 22 Jaar en R. Kanbier Jd. 19 Jaar; W. F Wljnnobel Jm. 23 Jaar en G H Langerak Jd. 21 Jaar. W. van den wyngaard gesch 34 Jaar en P. de Vos Jd. 36 laar; M H Heemskerk Jm. 23 Jaar en M. G. Vendrlg jd 24 Jaar; H. Smit Jm. 29 Jaar en P. den Os Jd 26 Jaar; J. Voor zaat Jm 23 Jaar en C M. Onderwater Jd, 21 JaaT; E C. ran Heuzen Jm. 26 Jaar en J C. Kok jd. 27 Jaar; J. J W. van Went Jm, 25 Jaar en W. M. Koemans jd 18 Jaar; L Bontje Jm 24 Jaar en E Lelslng Jd. 23 Jaar; K. Ent Jm. 26 Jaar en W. van den Wijngaard Jd. 23 Jaar; J. H. A. Burg mans Jm. 27 Jaar en J. T. R. van Berge Henegouwen Jd. 21 Jaar; D E. Glaser Jm. 25 Jaar en M. C. Bergman Jd. 26 Jaar. Ned. Herv. kerk Drietal te Nleuw- Scheemda A. Br 111 te WetslngeSau- werd. A. Nortler te Den Andel en cand, te Utrecht. H. de Zwart te Wlrdum (Gron.) Beroepen te Nieuw-Scheemda A. Brlll te Wetsinge-Sauwerd. Te Schraard M. Aangenomen naar de Prot. kerk ln Ned.-Indië A. Oskamp te Vclp. die be dankte voor Haarlem (nad. besl.). Naar Acquoy (toez.) A. F. Pop. cand. tc Zwam- merdam. die bedankte voor Heinenoord (toez.). Hindeloopen (toez.) en Wester- haar (toez.). Bedankt voor Opende (Gron.) H F. Wolgen te Oudega (H.O N Ger*f. kerken art. 31 K.O. Beroe pen te Arnhem O. W Bouwsma teBreu- kelen. Chr. Geref. kerk Tweetal te Arn hem W F. Laman te Rotterdam-W. en M. W. Nleuwenhuiize te 's-Gravenhage C. BEURSOVERZICHT. AMSTERDAM, 24 Jan. De omzetten waren heden klein. Op de meeste afdeelingen viel een kleine neiging tot realisatie waar te nemen, de koersen brokkelden af. Verliezen van beteekenis werden echter nergens geleden. Koninklijke gingen met een koers van 353 niet meer dan één pro cent naar beneden. De toonaangevende industrieelen waren een kleinigheid lager. Op de scheepvaartmarkt kon ook een kleine reactie worden opge merkt. Bankaandeelen nauweiyks prijs houdend. De Suikeraandeelen, met uit zondering van N.I.S.U., iets lager, even als Tabakken en Rubbers. De Nederlandsche staatspapieren wa ren een fractie luier. Van de Oude Schuld waren Integralen fractioneel verbeterd. LEIDSCHE AMATEUR FOTOGRAFEN VEREENIGING. Dezer dagen hield de L.AP.V naar 2-wekelijkschen clubavond. In een kort openingswoord herinfterde de voorzitter, de heer Groenendijk, aan de thans ge houden wordende étalage-tentoonstel ling van het werk der leden, bij drie fotohandelaren hier ter stede. Spr. kon tot zijn voldoening mededeelen. dat zich inmiddels 10 nieuwe leden opgaven, die in de eerstvolgende vergadering worden geballoteerd. Vervolgens werd de heer Gompelman gecomplimenteerd met het behalen van den eersten priis in klasse A van den „Focus"-wedstrijd. Daarna kreeg de heer Kroon het woord over het onderwerp: „Met de kleurenfilm de natuur in". Toegelicht met een zeldzaam mooie collectie kleu renplaatjes voerde spr. zijn aandachtig gehoor naar het winterseizoen, met fraaie sneeuwopnamen, vervolgens de eerste lenteboden, sneeuwklokjes, wilg en els. daarna broedende vogels van na bij gefotografeerd, om naar den zomer over te gaan. met interessante bloemen en insectenfoto's, gevolgd door najaars opnamen met prachtige avondstemmin gen. De voorzitter noemde in zyn dank woord den heer Kroon een biizonder be gaafd kleurenfotograaf en zegde dank voor zijn gevoelige wijze van uitleggen, waarin zijn liefde tot de natuur zoo treffend tot uiting komt. Na de pauze besprak de secretaris, de heer Van der Mark in het kort een col lectie foto's,- welke door den Zwitser- schen Foto-bond ter beschikking waren gesteld. Spr. week ditmaal af van de ge bruikelijke wyze van bespreken van fo to's, door zich te stellen op het stand punt van den beginner, wijzende op ge maakte fouten en hoe deze te vermij den waren geweest, om ten slotte de aandacht te vestigen op eenige sublie me foto's van vooraanstaande Zwitser- sche werkers. Tot slot beantwoordde spr. enkele vragen, naar aanleiding van een in de collectie aanwezige foto in Iso- helie procédé. DE GIJSBREGHT VAN AEMSTEL. Het Bestuur van de Stichting „Kunst «Sc Ontspanning" deelt ons het volgende mede: Toen gebleken was. dat de voorstelling van de Gijsbreght van Aemstel op 20 Ja nuari j.l. binnen enkele uren uitver kocht was, heeft het bestuur van K. O. zich onmiddellijk ln verbinding ge steld met het bestuur van de Schouw burg en den administrateur van het Amsterd.-Rotterd. Tooneelgezelschap ten einde nog een tweede avondvoorstelling te organiseeren. De Schouwburg was nog vrij op 10 Februari en de admini strateur van de St. A.R.T. deelde nede. dat het gezelschap wel is waar dien avond in Utrecht moest spelen, maar dat dit waarschijnlijk verzet kon wor den. Er bestond dus nog kans! Helaas is intusschen gebleken, dat uitstel van de Utrechtsche voorstelling toch niet mogelijk was. zoodat er nu van een tweede avondvoorstelling in Leiden niets komen kan. omdat er verder geen datum was. waarop èn dc Schouwburg èn het gezelschap beschikbaar waren. Gelukkig kan de uitgestelde school voorstelling doorgang vinden en wel op den lOen Februari, 's middags om half twee. Ook deze voorstelling is reeds ge heel uitverkocht; er zijn zelfs tallooze plaatsen meer aangevraagd, dan be schikbaar zijn. Wij hopen, dat de inschrijvers, die ditmaal teleurgesteld moesten worden, gelukkiger zullen zijn voor de laatste groote voorstelling van de St. AR.T, in dit seizoen, n.l. „Veel leven om niets", het beroemde blijspel van Shakespeare, dat gebracht wordt met medewerkng van orkest. OP verzoek van de Generale Synode der Ned. Herv Kerk zal a-s. Zondag ln alle kerkgebouwen der Ned. Herv. Gemeente te dezer stede een boekenlnzamellng voor de Nederlandsche militairen in Ned. Indië zoowel als ln Nederland worden gehouden, zy. die niet ln de gelegenheid zyn aan dit verzoek a.S. Zondag te voldoen, kunnen de boeken doen bezorgen bl| den heer D. Marck. P. J. Blokstraat 49. Wy rerzoeken onzen abonné's, die niet over de wijze van bezorging van ons blad tevreden zyn, ons daar vooral onverwijld van bi kennis te stellen, opdat de fouten zoo spoedig mogelyk worden hersteld. Men be wijst er ons en zichzelf een dienst mede ACADEMISCHE EXAMENS. Geslaagd voor het candldaatsexame» Rechtsgeleerdheid: de heer J. Vlss^ (Alphen a. d. Ryn); de dames: K. Sanders Cs-Gravenhage), A. M. G. Gr«^ neveld ('s-Gravenhage). De heer O. L. E. de Raadt uit Oegst geest, die Woensdag J.l. promoveerde tot doctor ln de geneeskunde, verwierf den graad cum laude. DE BONNEN. Morgen zijn aan de beurt voor het afhalen van Nieuwe bonkaarten de letter K, begin nende by KI tot en met Kw; een schoenenbon do lettere W. X. IJ en Z. LEIDENAAR VOOR HAAGSCH TRIBUNAAL. Het Haagsche Tribunaal heeft dezer dagen de zaak behandeld tegen den fa brikant J. W. Nleuwenhulzen Segaar, directeur ecner fabriek te Voorschoten en wonende te Oegstgeest. Deze was N.S.B.'er, korten tyd W.A.- man, streeklelder Jeugdstorm en secret-aria Frontzorg .Tegen het einde van den oor log was hij wnd. dir. van den Qem. Rel- nlgings- en Ontsmettlngsdlenst te dezer stede. Zeven getuigen bevestigden den goeden wil van deze Ideal lsttsohen nationoal- soclalist (woorden van den verdediger) om Nederland zoo goed mogelijk t« dienen. Het Tribunaal kon niet tot onmiddel- ïyke lnvryheldsstelling besluiten. De uitspraak volgt. SPEELTUINVER. „DE DEMPING". Bovengenoemde Speeltulnvereenlglng hield voor haar kinderen in het Wykge- bouw Levendaal een zeer geslaagden goochel- en fllmmlddag. De goocheltoeren van den heer van Duuren brachten de kinderen in verrukking; vol spanning volgden zy de verrichtingen. Ook de vroo- ïyke kinderfilms vonden groote Instem ming by de Jeugd; ze werden toegclloht door den operateur den heer Heidstra. Tydens de pauze werden de kinderen ge- tracteerd op koek en anysmelk. Het bestuur ls als volgt samengesteld: le voorz.: A. C. Ponsteln; 2e voorz.- W. F. Ulterdyk; le secr.: W. F. Nleuwenburg. Levendaal 116; 2e secr.; P. van Leeuwen; le penn.: N. J. Vavler; 2e penn.: mevr. Leemans-Taverne; comm.: de heer Jager man. JOODSCIIE DAMESVEREENIGING „NGEIREZ NOSJIEM" (Hulp der Vrouwen) In een der zalen van de „Doelen" aan het Rapenburg is gisteren een drukbe zochte contact-avond gehouden van de Joodsche damesvereeniging „Ngeirez Nosjiem". Nadat de voorzitster, mevr. Grinbaum. de aanwezigen welkom had geheeten, deed de heer M. E. Hertz voorzitter van de Ned. Israel. Gemeen te de verheugende mededeellng. dat thans alle moeilijkheden voor de re stauratie van de Synagoge overwonnen zijn en dat de volgende week een aan vang met de werkzaamheden zal wor den gemaakt. Men kan er op rekenen, dat in April het interieur klaar zal komen. Eveneens ls men er in geslaagd een voorzanger te engageeren, zoodat men thans wederom van een Joodsche kern in Lelden kan spreken. Hierna werd het woord gegeven aan mej. J. J. Wolf, die met- stygend succes eenige brieven voorlas, welke zij ln ver band met de gegeven kunst-avonden in de maand December ontvangen had. In de daarna volgende pauze werd pianomuziek gegeven door den Heer J. v. Leeuwen, waarna de heer M. Blitz filmpjes vertoonde van reizen door Frankrijk. Nadat de heer Hertz het slot woord gesproken had. dankte de voor zitster voor de opkomst. Het bestuur kan op een zeer geslaag den avond terugzien. CABARETAVOND „KUNST EN ONTSPANNING". 1 Herman Tholen met de revue „Knaleffecten". De stichting „Kunst en Ontspanning' welke sinds haar oprichting- naarstig heeft gestreefd naar antwlkkcltog van het cud- tureele leven Ln onze 6tad en daarby een open oog heeft voor het brengen van ontspanning van goed gehalte, had gister avond het cabaretgezelschap van Herman Tholen naar Lelden gehaald, waar het ln de Stadsgehoorzaal een opvoering gaf van de nieuwe revue „Knaleffecten". Herman Tholen, naar wiens gezellig babbeltje en aardige liedjes het dezen avond weer goed: luisteren was. werd daarin geassisteerd, door zyn zoon Plm, wiens creatie van het „tienjarig Jongetje" grooten by val oogstte. Daarnaast werd het optreden Van de Anna Bella's, twee charmante Jongedames, zeer gewaardeerd. Natuurlijk was ook Tlnle Lavell dezen avond weer op het appél, terwyi ook Ferrl in zijn conférences en sketches voor een aangename programmavulling zorg droeg Ten slotte noemen wy ln deze rij den Jeugdigen Co v. d. Heljdeni Wljma, wiens pianospel enthousiast werd ontvangen. Zij allen zorgden voor een avond van vlotte en vrooiyke kunst. Namens „K. en O." heeft de heer Herman Stenz de talrtjke aanwezigen verwelkomd. Enkele interessante bijzonderheden In het October-nummer van „Pu blieke Werken" troffen wy een inte ressant artikel aan van de hand van den heer ir. D. Bocgerd, directeur van Gemeentewerken te dezer stede, over het Wederopbouwplan Stationsplein en omgeving. Na hetgeen wy dienaangaande het vorige jaar reeds schreven naar aan leiding van gesprekken met het Leid- sche gemeentebestuur en de directie, der Ned. Spoorwegen, opent het 'arti kel, dat een uitstekend inzicht geeft in den aard van het problemen-com plex rondom het Stationsplein, geen nieuwe gezichtspunten, maar toch be vat het verschillende détails, welke in het byzonder voor de aan- en omwo nenden in deze omgeving van belang zijn te weten en die wy met welwil lende toestemmingvan den auteur hier weergeven. Zoo lezen wy o.m., dat de Morsch- singel, wélke als onderdeel van de Oost-West-verbinding in de toekomst veel verkeer te verwerken zal krijgen, zal worden verbreed. De Morschsingel- gracht zal haar oorspronkelijke breedte behouden, maar het grastalud met boombeplanting en de voortuinen langs de huizen zullen moeten verdwijnen, terwijl overwogen wordt een nieuwe rooilyn achter de gevels te leggen. Langs de gracht komt een walmuur. Het gedeelte van den Rijnsburgersin- gel(weg) tusschen den Stationsweg en de overbrugging beoosten den molen „De Valk" zal eenigszins worden ge wijzigd, doordat daar, waar de bebou wing naar voren springt, een nieuwe rooilyn is ontworper^ terwijl over de grootste lengte een beplanting langs de huizen is geprojecteerd. DE BEBOUVViN Langs dei '.oekomstlgen verbindings weg tusschen Stationsplein en het via duct aan de Pesthuislaan zullen uit sluitend kantoren winkels, bedryfs- garages, showrooms worden ge bouwd. B. en W., kunnen hier toestemming verleenen tot het oprichten van flatwo ningen, mits deze op eenvoudige wijze tot kantoren zijn te verbouwen. Voor de naaste omgeving van het Stationsplein geldt bebouwingsklasse B, hetgeen o.a. inhoudt, dat uitsluitend hotels, café's, restaurants, winkels, kantoren, biosco pen e.d. met bovenwoningen mogen wor den gebouwd en dat de goothoogte min stens 12 meter moet bedragen. Café restaurant „Zomerzorg" dient te ver dwijnen. Langs den Morsch- en Ryns- burgersingel mogen uitsluitend flatwo ningen of andere één- of meergezins woningen worden gebouwd. Het terrein, begrensd door de bebouwingen langs den verbindingsweg tusschen Station en Pesthuislaan, Stationsplein en -weg en Morschsingel is bestemd voor garages en parkeerterrein. Wanneer Ten aanzien van het tijdstip van de verwezenlijking der Spoorweg-plannen is de schrijver optimistisch gestemd, mede in verband met het voornemen der Ned. Spoorwegen tot verhooging van de ver- keersfrequentie op de lijn Amsterdam- Rotterdam. waardoor de bestaande situ atie steeds slechter zal worden. Wat het Wederopbouwplan betreft, meent de heer Boogerd te mogen verwachten, dat in den loop van dit Jaar de nieuwe ter reinen, bouwrijp kunnen worden gemaakt en de belangstellenden in staat zullen worden gesteld om hun plannen te ver wezenlijken. Uit den aard der zaak zal het bestaande Stationsplein met de daarnaast gelegen goederensporen ge handhaafd moeten blijven tot de Spoor- wegwerken een wijziging daarvan mo gelijk maken. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 24 Jan. Veemarkt, Aangevoerd 12 fokstieren; 3 slaohtstleren; 45 kalf- en melkkoeien 400850. tam; 106 va rekoeien 300525 tam; 105 vette koelen; 41 pinken 200325. mat; 101 nuchtere slachtkalveren; 275 weideschapen 6090. mat: 213 mestvarkens 3660. mat; 459 biggen 1630. mat: 44 paarden 30(V— 1000. mat; 104 bokken en geiten 1560, mat.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3