De vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk Zware belastingdruk blijft onvermijdelijk WEERBERICHT De nieuwe bonnen Binnenkort gedwongen leeningen Met een enkel woord 85ste Jaargang DONDERDAG 23 JANUARI 1947 No. 2598?! LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Zuid-Slavië gehoord. Bij de eerste auditie van een dei- kleinere geallieerde mogendheden door de speciale plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandsche Zaken te Londen, aangewezen voor behan deling van het verdrag niet Oosten rijk, heeft de Sloveen, dr. 'Jozé Vilfan namens Joego-Slavië „bewijzen van Oostem-ijk's oorlogsschuld" naar vo ren gebracht. Volgens Vilfan is Oos tenrijk het aanvullende gedeelte van de oorlogsmachine der Nazi's geweest, niet alleen als resultaat van d-n Anschlusz, doch ook als resultaat van alle politieke tradities van Oosten rijk. Oostenrijk zou atijd bereid ge weest zijn fn eenig verbon te treden, dat gericht was tegen de volkeren, „die van zijn overheesching waren bevrijd". Vilfan bracht de aanspraken van zijn land op vereeniging met Joe- go-Slavië van»de Slovenen in Karen- th-ië en Stiermarken naar voren, als mede op .waarborging van de rechten der Kroaten in Bui-genland. Joego slavië geeft in het aanvullend memo randum aan de plaatsvervangers geen bepaald bedrag voor schadevergoedin gen, van Oostenrijk te eischen, aan. Wel wórdt aangedrongen op betaling in Amerikaansche dollars. Joego-Sla- vië stelt .Oostenrijk met name verant woordelijk voor de schade, welke tij dens den oorlog is aangericht in de gebieden van Noord-Slovenië. In een verklaring van dr. Leopold Figl, den Oostenrijkschen kanselier, is uiting gegeven aan de vastbesloten heid van Oostenrijk, zich te verzetten tegen de Joegoslavische territoriale aanspraken. De eischen, die Joego-Slavië t. a.v. Oostenrijk heeft voorgelegd, werden gevolgd door een discussie tusschen den Britschen plaatsvervanger, lord Hood en den Joegóslavischen afge vaardigde, over de waarde van de volkstellingen van 1846 en 1910- voor het vaststellen van' de grootte der Slo- weensche minderheid in Oostenrijk. POLEN'S STANDPUNT. Het voornaamste punt van het me morandum dat de Poolsche regeering aan de plaatsvervangers te Londen zal doen overhandigen, betreft de er kenning van Polen's Westelijke gren zen, Polen verlangt verder politieke eenheid voor Duitschland. Het vredes verdrag moet in Warschau geteekend worden. Duitschland's economie moet zich op vredesplan ontwikkelen met uitsluiting van de wapenindustrie. De communistische waarnemend minister van Buitenlandsche Zaken der Poolsche voorloopige regeering, Modzielewski, die juist uit Moskou is teruggekeerd, heeft verklaard, dat bij zijn onderhoud met Molotof is geble ken, dat de houding van beide landen ten aanzien van Duitschland, ofschoon niet geheel gelijk, op vele punten over eenkomt. Hij voegde hieraan toe, dat hij gaarne een bezoek aan Londen en Washington zou brengen als hij slechts wist, dat het Poolsche standpunt daar even goed zou worden begrepen als te Moskou. Modzielewski zeide, dat Polen bereid is met een democratisch Duitschland samen te werken, doch niet mët dr. In Frankrijk een kabinet Ramadier. Ramadier is er in geslaagd ln Frank- rijk1 een kabinet te vormen. Het be staat uit socialisten, communisten, le den der M.R.P., radicalen en onaf- hankelijk-cohservatieven. Als minister van Buitenlandsche Zaken treedt Bidault (MRP) op. Vice- premiers zijn Thorez (comm.) enTiet- gen (MRP). Goruin is minister van Staat. Wel is waar is eern communist minister van Defensie (n.l. Billoux), maar Oorlog, Luchtvaart en Marine zijn in handen resp. van MRP, radi calen en onafh. conservatieven. Schuman (MRP) heeft Financiën,' Philip (soc.) Economische Zaken. Soldatenhumor. Er heerscht over het algeineen on der de in Ned.-Indië vertoevende militairen een voortreffelijke geest. Er wordt wel eens „gekankerd", maar niet geheel en al ten onrechte wordt beweerd, dat een Hollander ziek is, wanneer hij dat niet doet. Uit den aard der zaak leeft het verlangen om naar Holland terug te keeren het sterkst bij hen, die onmiddellijk na de bevrijding in Indië in de wapenen werden ge roepen en dus thans ongeveer 1M: jaar in dienst zijn geweest. Als een bijzonder onderscheidingstee- ken is aan deze troepen thans het recht verleend op den kraagspiegel een speciaal embleem 'te voeren, bestaande uit de gestyleerde let ters N.I.L. (Ned.-Indische Leger), geflankeerd door de jaartallen 1945 en 1946. De vindingrijke Nederlandsche sol daat heeft voor die initialen een andere verklaring gevonden: hij beschouwt ze als een afkorting van de troostrijke gedachte: „Nog Iets Langer" WISSELÉND BEWOLKT. De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met hier en daar een sneeuwbuitje. Matigen, tijdelijk krachtigen Noord-Oostelijken wind. 24 4-nuari. Zon op: 8.33 uur; onder: 17.12 uur'. Maan op: 10.06 uur; onder: 19.22 uur (30 Jan.: E.K.). Hopgwater te T'atwijk-aan-Zee; 5,29 uur voorm. en, 5A'j- uur nam. Schumacher (voorzitter der Duitsche soc.-democratische partij) die vol gens zijn eerste program herziening van de Poolsche Westgrens eischt. Een dergelijke politiek zou vroeg of laat tot nieuwe agressie leiden. GRIEKSCH MEMORANDUM. De Grieksche ambassadeur te Lon den heeft in een exclusief interview •met Reuter de eischen aan Duitsch land bekend gemaakt, die Griekenland aan de speciale plaatsvervangers van de ministers van Buitenlandsche Za- keti zal voorleggen. Duitschland's aansprakelijkheid moet zoo hoog mogelijk gesteld worden ten einde een vergoeding van de geweldi ge schade die Griekenland geleden heeft, mogelijk te maken. De herstelbetalingen zullen mede uit de loopende productie dienen te ge schieden, zoodat Griekenland 500.000 ton steenkool per jaar zal kunnen ont vangen. Duitschland zal verplicht moeten worden gedurende 20 jaar na het tee kenen van het vredesverdrag jaarlijks een even groot deel van zijn import uit Griekenland te betrekken als het gemiddelde in de jaren 1935—1939. Deze voorziening staat voornamelijk in verband met de Grieksche export van tabak. Verder eischt Griekenland Duitsch oorlogsmateriaal, waaronder schepen en vliegtuigen, en 30.000 stuks vee. bij voorkeur paarden. De Gasperi kabinetsformateur. De president der Italiaansche repu bliek, de Nicola, heeft den aftreden den premier, Alcide de "Gasperi, op gedragen een nieuw kabinet te vor men. voor het tijdvak van 25 Januari t,m 8 Februari 1947. Elk der volgende bonnen geeft ivcht op het koope1" van: Bonkaarten KA, KB, KC 701 (strook No. 3) 573 algemeen 375 gram zachte zeep; 574 algemeen 2 eieren; 575 algemeen 500 gr. sinaasappelen; 576 algemeen 500 gram suiker, boter hamstrooisel of 1000 gram jam, stroop enz. Bonkaarten KD, KE 701 (strook No. 3) 583 algemeen 375 gram zachte zeep; 583e reserve 375 gram zachte zeep; 584 algemeen 2 eieren; 585 algemeen 1000 gr, sinaasappelen; 586, 587 algemeen 250 gram suiker, boterhamstrooisel of 500 gram jam, stroop enz. Bonkaarten MA, MD 701 (strook No. 3) 574 suiker 375 gram suiker, boter hamstrooisel of 750 gram jam. stroop enz. Tabakskaarten enz. T 67 2 rantsoenen tabaksartikelen; V 68 200 gram chocolade en/of suiker werk; X 67 2 rantsoenen tabaksartikelen; X 68 150 gram chocolade en/of suiker werk. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 24 Januari worden gebruikt. Eieren Wanneer op de voor 2 eierenaange wezen bonnen 574 en 584 algemeen niet onmiddellijk kan worden afgele verd. dient het publiek deze bonnen bij zijn handelaar voor in te leveren, waar na aflevering zoo spoedig mogelijk zal plaats hebben. Sinaasappelen. De bonnen 575 en 58—5 algemeen voor sinaasappelen moeten uiterlijk 29 Januari as. door het publiek bij een handelaar in groenten en/of fruit wor den ingeleverd, waarna aflevering zal geschieden naar mate de aanvoer plaats heeft. Tabak. Van de tabak^kaart is thans nog 1 bon voor 2 rantsoenen aangewezen. Op 30 Januari a.s. zal nogmaals een bon voor 2 rantsoenen worden bekend ge maakt. Suiker en versnaperingen. De volgende bonaanwijzing voor sui ker en versnaperingen zal op Donder dag 6 Februari plaats vinden. Stalin bear boordt vragen. Het Sovjetrussische persbureau Tass publiceerde het verslag van Elliot Roo sevelt van.diens jongste onderhoud met Stalin. Tass haalt hierbij het Ameri kaansche tijdschrift „Look" aan. Op vragen van Elliot Roosevelt heeft Stalin o.m. geantwoord, dat het voor een democratie als de Amerikaansche niet alleen mogelijk, doch ook verstan dig is met een communistischen regee- ringsvorm samen te werken zonder dat een van beiden zal trachten zich in de binnenl. politieke aangelegenheden van de andere te mengen. Ook tijdens den oorlog, aldus Stalin, heeft het verschil in regeeringsvorm onze samenwerking niet in den weg gestaan. Stalin was van meening, dat de toe komst van de organisatie der Vereenig- de Naties in vele opzichten zou afhan gen van de goede verstandhouding tus schen Amerika. Engelarfd en de Sovjet- Unie. Stalin geloofde, dat een uitbreiding van het handelsverkeer met Amerika een belangrijke stap zou beteekenen op den weg naar den wereldvrede. Desgevraagd verklaarde Stalin een voorstander te zijn van de spoedige vor ming door den Veiligheidsraad van een internationale politiemacht, die bij oor logsdreiging zou kunnen optreden. Zuid-Slavië en Griekenland. De regeering van Joego-Slavië heeft de Grieksche regeering er van in ken nis gesteld, dat de Joegoslavische mili taire attaché in Griekenland zal worden teruggetrokken. Zij heeft tevens Grie kenland verzocht t.a.v. den Griekschen militairen attaché in Joego-Slavië den zelfden maatregel toe te passen. Naar verluidt, geeft Joego-Slavië als reden voor dezen stap op, dat de aan wezigheid van militaire attaché's in de respectievelijke hoofdsteden niet lan ger als noodzakelijk wordt beschouwd, gezien den huldigen stand der diploma tieke betrekkingen tussohen de beid» landen. Dit kan als een directe toespeling worden beschouwd op het terugtrekken verleden jaar September van den Joe- goslavischen ambassadeur in Grieken land, waarna Joego-Slavië een zaakge lastigde te Athene en Griekenland een ambassadeur te Belgrado heeft gehand haafd. Waarnemers zijn geneigd dezen jong- sten stap van Joego-Slavië in verband te brengen met het feit, dat Joego-Sla vië de Grieksche regeering nog niet in kennis heeft gesteld van de namen van de Joegoslavische grenscommissie der V.N., die 31 Januari te Athene bijeen zal komen. OVEREENSTEMMING INZAKE COALITIEREGEERING IN GRIEKENLAND. Van officieele zijde wordt medege deeld, dat op de door den Griekschen minister, Tsaldaris, bijeengeroepen conferentie van partijleiders overeen stemming is bereikt ten aanzien van het program en de samenstelling van een coalitie-regeering. De liberaal So- foelis nam niet aan de conferentie deel. Aan Tsaldaris is verzocht den ko ning van de bereikte overeenstemming op de hoogte te stellen. Voor de derde maal dezen winter heeft de vorst de overhand, en tooit hij boo- men en hagen met een prachtig wit kleed. Foto: ANP-de Wt. Generaal De Gaulle weigert militaire medaille. Generaal De Gaulle heeft gewei gerd de militaire medaille, welke de Fransche regeering eveneens aanbood aan Churchill, generalissimus Stalin en wijlen president Roosevelt, te aan vaarden. De redenen hiervoor worden gegeven in can brief aan Leon Blum. Generaal de Gaulle verklaart om., dat „voor een man, die zichzelf de missie stelde Frankrijk en de Fran sche unie te leiden van de ramp en slavernij tot de overwinning en vrij heid. er geen andere „aanvaardbare" belooning is dan die van geslaagd te zijn". Ned. Ambassadeur in China BARON VAN AERSSEN BEHEREN VAN VOSHOL. Bij Kon. Besl. is F. C. Baron van Aerssen Beijeren van Voshol benoemd tot HJM.'s buitengewoon en gevolmach tigd ambassadeur bij de republiek China. Gisteren, 22 Januari 1947, had te Muiden de teraardebestelling plaats van de drie arbeiders der kruitfabriek, die bij de ramp van Vrijdag j.l. om het leven zijn gekomen. De stoet trekt door het zwaar gehavende stadje. Foto: ANP-de Hn. (Van onzen parlementairen medewerker) Het was een onverdeeld genot, giste ren de beraadslagingen in de Eerste Kamer te volgen over het financieel be leid der regeering. De gedachtenwisse- ling stond op een bijzonder hoog peil en werd door menig bon mot gekruld. In he monetaire ontwikkeling heeft zich internationaal een inflatorisch ver schijnsel voorgedaan, aldus minister Lieftinck. De bezwaren, daaraan ver bonden, kwamen uiteraard ook in ons vaderland tot uiting. Het verschijnsel houdt verband met de groote uitgaven onder en na den oorlog en met de goe- derenschaarschte, in den oorlog begon nen en nu nog niet overwonnen. De in vloed van het internationale- op het binnenlandsclie prijsniveau is zeer sterk voelbaar. Wij moeten ons voorzien van dure buitenlandsche levensmiddelen,, grondstoffen, half- en eindfabrikaten, waarbij wij eenvoudig de buitenlandsche prijzen hebben aan te nemen. De con currentie bij 'de koopers is fel en de bui tenlandsche markt laat niet na, daar van gebruik te maken. Het monetaire evenwicht was aanvankelijk door de geldsaneerrng hersteld. Spr. ontkent niet, dat er thans weer gevaren dreigen. Deze zouden ongetwijfeld worden ver groot, indien op ruime schaal deblok keering werd toegelaten. In die gevallen, waarin zij het eenige middel is om een bedrijf op nieuw te outilleeren, wordt na onder zoek inderdaad deblokkeering toege staan-, mits een beroep op de kapi- BINNENLAND. De toestand van mevrouw van Walré de Bordes, die by het auto-ongeluk te Delft ernstige verwondingen opliep, is bevredigend te noemen. Op uitnoodiging van prof. mi. P. S. Gerbrandy, maakt sinds J.l. Zaterdag mr. H. J. Ewoudt Vermeulen, deel uit van het comité handhaving rljkssenheld. Hierdoor is de G.O.I.W.N. in d'lt top- hchaam vertegenwoordi gd Naar wij vernemen zijn plannen in vergevorderden staat tot oprichting van een Nederlandsche landbouwwerktuigen- fabriek. De plaats van vestiging zal lig gen buiten het industrleele Westen. Het 11.000 ton metende Nederland sche vrachtschip „TJlbesar". dat door de maatregelen van de Australische vakver- esnjglng van havenarbeiders sedert No vember ln de haven vaal Sydney vastligt, wordt door Nederlandsche soldaten ln samenwerking met het Australische leger en de marine met ✓uitrustingsstukken voor het Nederlandecfie leger geladen. Gistermorgen is na een langdurig ziekbed op 82-jarigen leeftijd ln zijn woonplaats de bekende Hilversumsche toonkunstenaar, Kees Andriessen over leden. H11 was oprichter en directeur van het muziek-instltuut Andriessen. Jaren lang directeur van het Hilversumsche Toonkunstkoor en van het R.K. kerk koor. Ook als componist heeft hil een werkzaam leven gehad Gisterochtend heeft de Koningin geruimen tijd in het Rijksmuseum te Amsterdam geschilderd, 's Middags maak te Zij ln een open auto e?n rlitoer naar Dlemen. Een groote hoeveelheid copra ligt thans in Indonesië, voornamelllk in de Molukken, gereed voor verzending naar ons land. waar zij een belangrijke bijdra ge kan leveren voor onze margarine-in dustrie. i Onder zeer groote belangstelling is gistermorgen de directeur van de Volks krant, de heer C. J. A.Slewe, ln Hilver sum ter aarde besteld. Het aantal inwoners van Nijmegen bedraagt thans 1Ó6.000. Het tribunaal in Arnhem heeft den directeur van het Nederlandsche Open luchtmuseum, den heer G. J. Bouma, tegen wleh een heele reeks beschuldigin gen van onvaderlandslievend gedrag wa ren ingebracht, in een uitvoerig gemoti veerd vonnis niet schuldig bevonden, en de beschuldiging vervallen verklaard In verband met het vliegongeluk bij Blak., waarbij 5 leden van het gezel schap Hans Snel ziln omgekomen, ver nemen wij. dat het hier betrof een oefen- vlucht van een militair toestel, die de artlsten gaarne wilden meemaken. Bewoners van Heerjansdam hebben 600' hyaclnthenbollen gezonden aan stu denten van de Handelshoogeschool te OttaWa als dank voor de kleeren, die de studenten aan Inwoners van Heerjans dam ten geschenke gaven. Door onbekende oorzaak is van nacht brand ontstaan ln een der sacris tieën van de R.K. Kerk te Bergen (N.H.). De beide sacristieën ziln. afge brand. Nagenoeg alle paramenten en vaandels der parochiale vereenlgingen gingen verloren. BUITENLAND. Ds Duitsche sociaal - democratische party zal spoedig een voorstel Indienen tot socialiseering van de mijnen en de staalindustrie van Noord-Rijnland-West- falen. Ook de steenfabrlcage en de ce- mentindustrle wil zil aan het prlvébezit T.t trekken. Een der ministers van het/ Spaan- sche kabinet Ln ballingschap Glral is af getreden. Bij referendum is besloten de sta king op de Antwêrpsche scheepswerven voort te zetten. Deze duurt nu reeds 2 maanden. De voormalige president der V. St. Herbert Hoover, heeft medegedeeld, dat hij de ultnoodlglng van Truman om in Duitschland een onderzoek ln te stellen naar de voedselpositie en andere aanver wante economische aangelegenheden van de vereenigde Britsch-Amerikaansche zones, heeft aanvaard:. Hoover zal ook met een dergelijke opdracht een bezoek aan Oostenrijk brengen. Generaal Eisenhower, die wegens spijsverteringsstoornissen ter observatie ln het ziekenhuis was opgenomen., heeft zijn werkzaamheden als stafchef reeds hervat. Tusschen de BritsdhAmerikaan sche en Fransche zone van Duitschland is een handelsovereenkomst tot stand ge komen, volgens welke gedurende het eerste kwartaal van 1947. goederen ter waarde van 66 mlllioen mark zullen wor den uitgewisseld op basis van de in 1938 geldende prijzen.- Een barakkencomplex in het inter - neerings- en werkkamp „Lang Wasser" te Neurenberg, waar het zuiveringstri bunaal van het kamp en het Amerikaan sche bureau van onderzoek gevestigd wa ren. is door brand verwoest. De meeste documenten zijn in veiligheid gebracht. Over de oorzaak van den brand is nog niets bekend. Volgens radio Teheran heeft de de mocratische party van den. Perzischen eersten minister Ghavam es Soeltaneh bij de Zaterdagavond beëindigde alge- meene verkiezingen de meerderheid be haald. Volgens een correspondent van de ..Evening- Standard" te New York heb ben de autoriteiten aan het Amerikaan sche congres verzocht 1 milliard dollar uit te trekken voor het invoeren van het radarsysteem op alle groote vliegvelden in de V. S. Dit plan ls een gevolg van het groot aantal vliegtuigongelukken van den laatsten tijd en de daarmee samenhan gende vermindering van het reizigersver keer. taalmarkt te groote lasten op dat be drijf zou leggen of niet tot succes zou leiden. De ervaring leert overigens, al dus de minister, dat men niet te ver mag gaan in zijn vertrouwen op de- blokkeeringsaanvragers. FINANCIERING BIJZONDERE UITGAVEN. Door drie middelen ls een budget slui tend te maken: door belastingen, door leeningen en door aanvullende geld- schepping. In dit laatste schuilt het in flatiegevaar. Het streven der regeering is er op gericht, de bijzondere uitgaven (voor wederopbouw enz.) door de eerst genoemde twee middelen te financieren. Ons budget is zeker onbevredigend. Dit komt door vijf factoren: door den dienst voor dé Staatsschuld; de militaire uit gaven; de uitgaven voor het nationaal de subsidiepoliiek Landbouwcrisis herstel; het oorlogsschadeprobleem; fonds; op tal van producten uit het buitenland ingevoerd, enz.) en ten slotte door de expansie van het over heidsapparaat. De ontwikkeling van het nationale inkomen is van het hoogste belang voor het budget, wijl dat inkomen de bron is voor de belastingen. De ver betering der arbeidsproductiviteit, met name door verbetering der bedrijfsoutil- lage en grondstof f enversch af f ing, is dan ook het doel der regeeringspolitiek, naast vermindering der genoemde vijf factoren. Daarnaast is een zware belasting druk volkomen onvermijdelijk. Het spaarsysteem is daarmede niet v in strijd, doch moet daaraan steun verleenen. De neiging om het heele in komen te verteren is bij velen zeer groot. Doch het afnemen van het spaartegoed is grootendeels te wijten aan de afvloeiing van oneigenlijke spaargelden. Ook worden in de bedrij ven belangrijke bedragen gereserveerd voor inteme investeering. Spr. kan niet toegeven, dat zijn politiek de spaarders ontmoedigt. SLUITEND BUDGET ONMOGELIJK. Een sluitend budget is voorioopig on mogelijk. Hij is het er mee eens, dat be zuiniging een primaire eisoh is. Het mo netair beleid overlaten aan de, onaf hankelijke, Ned. Bank onder toezicht van een door de Volksvertegenwoordi ging aan te wijzen college, zou den mi nister uitschakelen. Als ïnen den mi nister niet vertrouwt, moet men hem wegstemmen. Wat de conversieleening betreft, is de financieele wereld volgens Z.Exc. niet ontevreden over de leeningsvoorwaar- den. Spr. ziet met vertrouwen de con versie-operatie tegemoet. Gedwongen sparen is slechts een uiterste middel, dat het vrijwillig sparen nadeelig zou beïnvloeden. Beter is een weelde-tarief en daarnaast een campagne voor vrij willig sparen. Wat niet wegneemt, dat spr. bin nenkort zal komen met gedwongen leeningen; lecningen met den stok achter de deur. Als men dat gedwon gen sparen wil noemen, is het zulks spr. wel. Ten slotte dankt spr. voor de hulde aan hem en vooral voor die aan zijn medewerkers, van wie een zijner aller - besten (de heer De Ridder) hem kortge leden is ontvallen. DE BANKRAAD. Nadat de sprekers van Partij van de Vrij-heid, CP.N., A.-R. en C.-H. even scherpeinnig als ad rem hadden gerepli ceerd, waarbij de heer v. Santen met nog meer verwachting dan in eersten aanleg op een samengaan van de com munisten met de socialisten en de link- sche katholieken aandrong (hij ging zelfs zóó ver het standpunt van den minister inzake de waarde van den klei nen ondernemer in principe te onder schrijven) zeide minister Lieftinck nog: De Bankraad bestaat uit menschen uit het bedrijfsleven en de wetenschap, zonder dat daarin het bankwezen quali- tate qua vertegenwoordigd is. Dit be vredigt ook spr. niet geheel. Doch naast den Bankraad is er ook een raad van commissarissen van de Ned. Bank, waar in het bankwezen ruimschoots vertegen woordigd is. In de nieuwe Bankwet is evenwel een nieuwe Bankraad voorzien en is ook de positie van commissarissen gewijzigd. Dan zal ook in den Bankraad aan vertegenwoordigers van het bank wezen de hun toekomende plaats worden ingeruimd. Inzake do gevraagde deblokkccring voor productie -vermeerdering zeide de minister, dat eerst de effecten-regi stratie dient te worden afgewacht. Dan komt er een nieuwe dcblokkeerings- regeling. NA U, MIJNHEER! Tegenover den heer v. Santen merkte Z.Exc. op: Ik sta met beide handen ge reed zoowel naar uiterst réchts als naar uiterst links, om vriendenhanden te drukken. Er is geen Chineesche muur tusschen ons, aldus de heer v. Santen; maar misschien wel een muur, die iets Westelijker ligt (groote vreugde). Wat een eventueele samenwerking in de re geering betreft, moet ik de zaak naar den toekomstigen kabinetsformateur verwijzen. (Groote vreugde. De heeren Kers tens en Rip óm strijd jegens elkaar: Na u, mijnheer, na u!) Alle particuliere monopolistische be drijven dienen gesocialiseerd te wor den; slechts in enkele gevallen kan met deconcentratie worden volstaan. Dit is niet alleen het personalistisch- socialistisch standpunt, doch ook dat van de katholieken. Spr. hoopt ten deze op een groeiende eenstemmigheid, ook met de andere fracties Ten aanzien van de oorlogsschade moeten wij een beleid vermijden, dat ons noodzakelijk in de inflatie voert, ge lijk zulks in 1919 in België is geschied, waar men zich op de vervangingswaar de baseerde. Het argument dat het heele volk toch beter de oorlogsschade kan dragen dan de 10% van het volk, dat schade leed. is zeer simplistisch. Slechts ongeveer 200.000 personen zijn in de vermogensbelasting aangeslagen, die gus(?) den last van 10 a 12 milliard oorlogsschade te dragen zouden krijgen, en niet het heele volk. Dit ingewikkelde probleem komt echter nader aan de orde. Als er geep toeslag op het levensmid delenpakket zou worden gegeven, zou de loonpolitiek in gevaar komen. SUCCES VOOR DEN MINISTER. De heer Molenaar (Vrijheid) verklaar de dat zijn fractie, in het licht der thans gehouden beschouwingen, bereid was, het beleid van den minister voor de eerstkomende maanden naar zijn daden te beoordeelen. Met dit succes kon minister Lief tinck tevreden eindigen. De voorzitter verdaagde hierop de ver gadering, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, tot 4 Februari.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1