Vertrouwen in Ramadier WEERBERICHT Wat België van Duitschland eischt Met een enkel woord Benarde schepen - positie IJselmeer op 85ste Jaargang WOENSDAG 22 JANUARI 1947 No. 25988 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Herriot Kamer-voorzitter. De socialist Paul Ramadier, die zich heeft belast met de vorming van een nieuwe Fransche regeering, heeft in de Nationale Vergadering een beroep ge daan op „strenge discipline van partij en, vastbesloten om de franc te red den, de productie te verhoogen, de be grooting in evenwicht te brengen, de vrede binnen de Fransche unie te hand haven en de veiligheid van het land binnen het kader van de V.N. te ver zekeren". Sprekend over de betrekkingen met Engeland verklaarde Ramacjier: „Op internationaal terrein geven wij de eer ste plaats aan de organisatie der V.N. en de collectieve veiligheid. Wij zullen nooit besluiten toe te treden tot een blok, dat gericht is op hegemoonie en agressie". Duitschland mag geen gevaar voor Frankrijk vormen. Dit is een constante factor in de Fransche politiek, boven partijen en regeeringen, aldus Rama dier. Hij herhaalde den Franschen eisch ten aanzien van de Duitsche steenkool als herstel-betaling ten behoeve van het Fransche industrieele leven. „De re geering van morgen is voornemens de continuiteit "der Fransche politiek te verzekeren, daarbij rekening houdend met wijzigingen in den internationalen toestand", zoo zeide Ramadier. Ten aan zien van Duitschland zeide hij nog, dat Frankrijk de Duitsche bevolking geen onmenschelijken druk wil opleggen, maar zich slechts tegen nieuwe agres sie wil vrijwaren en die herstelbetalin gen wil garandeeren. waarop het recht heeft. Over Indo-China zeide Ramadier: „De toestand ontwikkelt zich gunstig. Niets zal ongedaan blijven om onzen soldaten alles te verschaffen, wat zij noodig hebben". De schepping van een Fransche unie komt definitief in de plaats van het koloniale imperium, maar Frankrijk zal niet toestaan, dat deze vredesboodschap als een teeken van zwakheid wordt geïnterpreteerd. Ten aanzien van de binnenlandsche politiek legde Ramadier den nadruk op de vol gende punten: 1. Voortzetting van de door Leon Blum begonnen deflatlepolitiek; 2. Stabilisatie der loonen. Noch een algèmeene loonsverhooging. noch een bewegelijk loonschaal vormt het ant woord op een lagen levensstandaar 3 Verhoogde productie, de sleutel tot het' probleem van den levensstandaard moet op ordelijke wijze geschieden. De regeering zou het vier-jaren-plan uit- V°|r De begrooting voor 1947 welke bin nen enkele dagen zal worden ingediend, moet zooveel mogelijk in evenwicht worden gebracht. 5 Geen verhooging der belasting. Hoögere belastingen zijn alleen nog mo- WITBOEK VAN DE ENGELSCHE REGEERING. De Engelsche regeering heeft een Witboek gepubliceerd inzake de eco nomische overwegingen, welke de ver houding tusschen werkgever en werk nemer beïnvloeden. In dit Witboek wordt o.a. gezegd, dat Engeland meer goederen moet produceeren, of een verlaging van de huidige levensstandaard moet riskee- ren. De industrieele positie van Enge land wordt als zeer ernstig beschreven. De regeering geeft uitdrukking aan haar meening, dat de productie op het gewenschte peil kan worden ge bracht door alle arbeidskrachten te mobiliseeren en door het opvoeren van de productie per arbeider, zonder hierbij de inkomsten te benadeelen, terwijl kosten en prijzen op het zelfde niveau worden gehouden. Dit laatste punt impliceert, dat de nieuwe loons- verhoogingen gepaard moeten gaan met grootere productiviteit. De loonsverhoogingen sedert het be gin van den oorlog worden geraamd op 1,2 milliard pond sterling per jaar en het Witboek geeft uitdrukking aan den wensch van de Engelsche regee ring om deze verhooging te consoli- deeren en te maken tot een blijvende verhooging van het reëele loon. Wij kunnen niet tot in het onein dige doorgaan met het dekken van onze tekorten met buitenlandsche cre- dieten aldus gaat het Witboek ver der wij moeten spoedig beginnen met het terugbetalen van een deel van onze buitenlandsche credieten, door middel waarvan wij op het oogen- blik in staat zijn onzen levensstan daard te handhaven. Op het oogenblik bedraagt de En gelsche import slechts 70% van den im port in 1939 en zelfs deze verminderde import kan Engeland niet betalen zon der Amerikaansche en Canadeesche leeningen. Wij moeten onze oude af nemers behouden en nieuwe zoeken. Sedert 1941 zijn de binnenlandsche prijzen ongeveer op het zelfde peil ge houden, gedeeltelijk door prijscontrole en gedeeltelijk door subsidies. AMERIKAANSCH VRACHTVLIEGTUIG VERMIST. Een twee-motorig vrachtvliegtuig van den Amerikaanschen dienst voor re gistratie van graven, dat Zaterdag van Sjanghai naar Canton (V. S.)) is ver trokken, wordt sindsdien vermist. Het vliegtuig heeft 7 passagiers, 4 leden der bemanning en eenige lading aan boord. IETS TOENEMENDE VORST De Bilt verwacht tot Donderdag - avond: Lichte tot matige vorst. Wisselende bewolking met enkele verspreide sneeuwbuien. Matige, langs de Wad den-eilanden tijdelijk vrij krachti- gen. Noord-Oostelyken wind. 23 Januari. Zon op: 8.34 uur: onder: 17.10 uur. Maan op: 9.42 uur; onder: 18.09 uur (30 Jan E.K.) Hoogwater te Katwijk-aan-Zee4.55 uur voorm. en 17.12 uur nam. (Springtij). Paul Ramadier. gelijk, wanneer de productie verhoogd wordt. Van 1 Maart a.s. af zal de volledige persvrijheid in Frankrijk worden her steld. Tegen het einde van Februari zal de regeering n.l. het decreet intrekken, waarbij is bepaald, dat geen nieuwe kranten mogen worden uitgegeven zon der toestemming van de regeering. De Kamer heeft met 549 tegen 0 stemmen en 68 onthoudingen haar ver trouwen uitgesproken in den nieuwen minister-president Ramadier. Tot voorzitter der Kamer als opvolger van Vincent Auriol werd Herriot geko zen, de bekende radicale politicus. Het hooren der kleine Naties. Na een levendige discussie van meer dan drie uur zijn dc plaatsvervangers der ministers van buitenlandsche zaken voor de kwestie Duitschland niet tot definitieve overeenstemming kunnen komen over de procedure voor het hooren van de kleine geallieerde landen. Men verwacht, dat Australië, dat het eerst aan de beurt is om zijn zienswijze bekend te maken, morgenmiddag ge hoord zal worden. De Britsche, Fran sche en Amerikaansche afgevaardigden stelden voor, dat de kleine geallieerde landen in alle stadia van de voorberei ding van het Duitsche verdrag geraad pleegd zouden worden. De Franschman Couvé de Murville was van meening, dat het werk van de Europeesche adviescommissie een pre cedent vprmde om de kleine geallieerde landen aan de besprekingen te laten deelnemen. De Amerikaan Robert Murphy steun de den Franschen afgevaardigde. ,De Britsche afgevaardigde zeide. dat er gelegenheid moest worden geboden voor volledige besprekingen met de klei ne landen, indien niet nu, dan toch na de bijeenkomst van de 4 ministers te Moskou. De Sovjet-Russische afgevaar digde was van oordeel, dat overleg met andere geallieerde regeeringen zeer be langrijk zou zijn, maar wees er op, dat de ministers der groote vier het ont- \werp van het vredesverdrag zouden op stellen. Vervolgens opperde Murphy een denk beeld over een „internationaal statuut", dat als een voorloopige regeling zou kunnen worden beschouwd voor de pe riode. voorafgaande aan de definitieve sluiting vatv het vredesverdrag. Een dergelijk internationaal statuut zou kunnen worden ingesteld, het Duitsche volk zou er over kunnen stemmen door middel van een referendum of het zou door 'leiders van Duitsche partijen of door een voorloopige Duitsche regeering kunnen worden goedgekeurd. Sir William Strang, de Britsche afge vaardigde, betoogde, dat, rekening hou dend met den langen duur van de voor bereidingen van het verdrag, het. zeer wel mogelijk zou zijn, dat een derge lijke voorloopige regeling zou kunnen worden getroffen. De Poolsche verkiezings uitslag. De zetels in het Poolsche parlement zijn op grond van de verkiezingen van Zondag j.l, als volgt verdeeld: Democratisch blok 383; Boerenpartij van Nikolajczyk 27; Katholieke Ar beiderspartij 17; Dissidente Boeren partij 13; overige partijen 4. DE BRITSCH-NEDERDANDSCHE HANDELSBESPREKING. Van de zijde van de Nederlandsche ambassade te Londen zullen aan de ko mende Nederlandsch-Engelsche han delsbesprekingen in Den Haag deelne men de heeren 'C. C. L. Eygenraam en dr. D. J. Bakker, beiden van de agra rische afdeeling en de heer D. M. de Smit, hoofd van de economische afdee ling. De besprekingen zullen in hoofdzaak een oriénteerend karakter hebben. De conferentie zal dus niet met een bepaalde overeenkomst voor den dag komen. (Foto Van Vliet) Gisteren droeg mr. S Mok het voorzitterschap van den Raad van Arbeid te Leiden over aan mr. D. J. Gorter, De oude en nieuwe voorzitters (resp. rechts en links) schudden elkaar de hand. Geheel rechts de heer J. M. Hoekstra chef de bureau. Twee memoranda. De Belgische minister van Buiten landsche Zaken, Spaak, heeft tijdens een persconferentie medegedeeld, dat de ambassadeur van België te Londen aan de plaatsvervangers der ministers van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogendheden die thans te Lon den vergaderd zijn, twee nota's der Belgische regeering heeft overhan digd, waarvan de een haar beschou wingen bevat aangaande de politiek der geallieerde mogendheden ten op zichte van Duitschland, en de andere haar eischen betreffende dit land. Dit laatste document sluit aan bij de nota, welke reeds op 14 November j.l. door Spaak aan de leden van den raad der ministers van Buitenl. Zaken, op dat tijdstip te New York vergaderd, werd overhandigd. Zooals reeds bekend, was in dit document een verzoek om rectificatie van de grenzen met Duitsch land vervat. In het twreede memorandum is een reeks economische eischen van België ten opzichte van Duitschladn op genomen. Dit document geeft een na dere omschrijving van de eischen van België. Het bevat eischen tot levering van grondstoffen en electrische drijf kracht, eischen betreffende het vervoer en de verbindingen en eischen tot het bekomen van kunstwerken en archieven. In het kader der eischen terzake le vering van grondstoffen en electrische drijfkracht vraagt België 6,6 millioen "ton steenkool per electrische centrale met een vermogen van 150.000kw, over eenkomend met een stroomlevering van 750 millioen kwu per jaar, ongeveer 1 millioen bruinkoolbriketten per Jaar, 300.000 ton industrieel zout per jaar, 80.000 ton keukenzout per jaar, 100.000. ton kalizouten per jaar, 27.000 ton ba riumsulfaat per jaar en 500.000 kubm. hout per jaar. Wat de houtlevering be treft. deelde Spaak mede, hierbij vooral het oog te hebben op de bosschen, welke gelegen zijn in dc onmiddellijke nabij heid van de Belgische grens. Over het algemeen zou de levering dezer producten zich moeten uitstrek ken over een periode van 40 jaar. In dien het andere landen wordt toege staan kolenvelden in Duitschland te verkrijgen, vraagt België het eigendom van zekere mijnvergunningen in het Ruhrbekken. De gevraagde electrische centrales be vinden zich nu in het bruinkoolbekken, ten Westen van Keulen. Zij zullen niet ontmanteld noch naar België vervoerd, doch ter plaatse geëxploiteerd worden. Op het gebied van vervoer en verbin dingen omvat het memorandum eischen tot herstel van een regiem van vrijheid en gelijkheid op den Rijn; eischen welke er toe strekken aan Duitschland te ver bieden, dat het maatregelen neemt, die naar zijn havens het verkeer zouden af leiden, dat normaal den weg van den Rijn of het Belgisch spoorwegnet zou moeten volgen; eischen tot beperking van de Duitsche Rijnvloot tot een ton- nenmaat. die beantwoordt aan de be hoeften van de Duitsche binnenscheep vaart, zonder dat Duitschland op een monopolie van dit verkeer zou kunnen aanspraak maken. Bovendien eischt België den weder opbouw van zijn Rijnvloot door de le vering van een zeker aantal sleepboo- ten. motorbooten en aken. Eveneens wordt een vergunning voor het bagge ren van zand en kiezelzand in den Rijn geëischt. Andere eischen hebben betrekking op het graven van een kanaal tot den Do- nau, op de verlenging van het optie- recht, dat België bezat krachtens het verdrag van Versailles, om een kanaal Rijn-Antwerpen-Schelde te doen gra ven, op de levering van materieel voor het. vervoer per as. Wat betreft de kunstwerken en ge schiedkundige archieven bevat het me morandum eischen voor het leveren van zekere kunstwerken en archieven, af te nemen van het Duitsche patrimonium. Inzake octrooien wenscht België zijn rechten te doen gelden om toegang te hebben tot en gebruik te maken van de octrooien, economische archieven, enz., die in het bezit zijn van Duitsche eige naars. Teneinde de watervoorziening van ze kere streken te verbeteren eischt Bel gië den bouw, op kosten van Duitsch land. van een tunnel voor watertoevoer, gaande van de dammen, gelegen in Duitschland, ten Westen van de Belgi sche grens, tot aan de Vesder. Het document, dat te Londen is over handigd. bevat voorts een reeks voor behouden, die ten doel hebben de Bel gische belangen in Duitschland te be veiligen. Het voornaamste heeft betrek king op de nationalisatie en socialisatie- maatregelen, alsmede op de maatrege len tot het opheffen van de kartels. 1 De Belgische regeering vraagt, dat in dit geval eigenaars van door dergelijke maatregelen getroffen bezittingen scha deloos gesteld worden. Het memorandum voorziet eveneens in het beveiligen van de rechten van de Belgische eigenaars van ondernemingen, die in staat zijn aan België goederen te leveren, die het voorwerp uitmaken van de Belgische eischen. Ten slotte behoudt de Belgische re geering zich het recht voor op een later tijdstip andere eischen van algemeenen of bij zonderen aard ten opzichte van Duitsohland in te dienen. In het tweede memorandum herin nert de Belgische regeering er aan dat zy sedert lang gevraagd heeft vanaf den beginne aan de besprekingen omtrent het Duitsche vraagstuk te kunnen deel nemen; dat de thans gevolgde procedu re haar geen voldoening kan schenken en dat zij hoopt, dat deze zal gewijzigd worden voordat de uiteindelijke beslis sing valt. De kern van de overwegingen der Bel gische regeering omtrent de politiek van de geallieerden ten opzichte van Duitschland kan volgens Spaak als volgt worden samen gevat: De Belgische regeering stelt aan de groote mogendheden een geordend stel sel voor waarvan de hoofdpunten de volgende zijn: Instelling in Duitschland van een federaal politiek stelsel, econo mische eenheid van het land, met alge- meene controle op de industrie, alge- meene controle der ontwapening, mili taire bezetting en een bijzonder interna-1 tionaal toezicht op het Ruhrbekken. De Belgische regeering stelt voor, dat, by de opheffing der algemeene militaire bezetting van Duitschland. het Rijn land in elk geval voor onbepaalden tyd daaraan onderworpen bhjft. zij acht het wenscheiyk, dat de vyf staten van West-Europa namelyk België, Frank- ryk. Groot Brittannië,. Luxemburg en Nederland in nauwe samenwerking aan deze bezetting deelnemen. Boven dien stelt zij de oprichting voor van een internationaal controle-orgaan in het Ruhrbekken. ten einde er een stren ger toezicht op de economie uit te oefe nen en over een sanctiemiddel te kun nen beschikken. Ten slotte adviseert de Belgische re geering Duitschland buiten de moge- ïykheid te stellen zyn handelspolitiek te gebruiken om oprichten van een oor logseconomie te bevorderen, ten nadee- le niet enkel van de veiligheid, doch ook van de stoffelyke belangen der andere volkeren. Een zekere graad van welvaart mag aan Duitschland slechts worden teruggegeven, indien het niet langer een gevaar voor de wereld beteekent. Bepaalde landen, zoo zeide Spaak nog, hebben den omvang van hun eischen ten opzichte van Duitschland zoo groot mogeiyk gemaakt in de verwachting, dat althans een gedeelte hiervan zal worden ingewilligd. België heeft daar entegen slechts weloverwogen en gema tigde eischen gesteld, die volkomen ge rechtvaardigd zyn en die het in ieder opzicht kah verdedigen. BINNENLAND. Gisteren heeft generaal Spoor deel genomen aan de wekeltlksche besprekin gen, die de Raad voor militaire aangele genheden onder voorzitterschap van den minister-president in het ministerie van Oorlog houdt. H.M. de Koningin heeft gistermor gen een bezoek gebracht aan de Rijks academie voor beeldende kunsten te Am sterdam. Een ontwerpaccoord tusschen Ne derland en België eenerzijds en de Ame rikaansche en Britsche autoriteiten, an- derzilds. Is te Brussel in studie genomen inzake het doorvoerverkeer langs Ant werpen en Rotterdam De 64-j. H C. Hansen, wonende Een- draebtstraat. te Rotterdam, werd bij het oversteken van den Staten weg door een militairen vrachtauto gegrepen en tegen de straat geworpen. De man brak beide beenen en bekwam een Lohedelbasdsfrac- tuur. BIJ aankomst in het ziekenhuis bleek het slachtoffer reeds overleden te zyn. op Woensdag 29 Januari zullen ten paleize Soestdijk door ZK.H Prins Bern- hard onderscheidingen worden uitgereikt aan zestien Engelsche, acht Poolsch^ en vier Nederlandsche vliegers, die met be trekking tot de bevrijding van ons land groote verdiensten hebben gehad. Valkenswaardeen der eerst bevrij de gemeenten, heeft thans het eerste goedgekeurde wederopbouwplan in Ne derland. Mej mr A. E. Ribblns Peletler (P. v. d. A heeft voor het lidmaatschap van de Eerste Kamer bedankt. Jhr. Mlchlels van Verduynen, de Nederlandsche ambassadeur ln Londen, heeft aan Vera Laughton Mathews, voor malig leidster van de Women 's Royal Naval Service de onderscheiding van groot-officier ln de orde vam Oranje Nas sau overhandigd. Zij is de eerste Engel sche. die een dergelijke onderscheiding heeft ontvangen voor haar diensten aan de Marva's de Nederlandsche Wrens Op 3 Februari as. zal begonnen worden met de grondwerkzaamheden voor den bouw van het skelet van het nieuwe Haagsche stadhuis. De bouw van. dit ske let. zal geheel uit gewapend beton worden opgetrokken. BUITENLAND. Naar ln kringen van den handel verluidt, zou de Belgische regeering ln overweging nemen in verschillende sec toren. te beginnen met textiel en schoe nen, een priisverlaging varv 10 procent tot stand te brengen. Generalissimus Stalin, Molotof, de sovjet-minister van» buitenlandsche za ken, en andere leiders van regeering en partij hebben gisteren ln het Bolsjol- theater te Moskou een bil eenkomst bij gewoond ter herdenking van den 23sten verjaardag van den dood van Lenln. De Egyptische Senaat heeft, nadat een motie der regeering tot uitstel van de debatten over den Soedan tot de vol gende week Dinsdag werd afgewezen, met een groote meerderheid van stemmen een resolutie aangenomen, waarbij de Senaat Egypte en den Soedan als ..een en on deelbaar beschouwt". Verder verklaart de resolutie, dat ..de Britsche regeering niet gerechtigd is om den status van den Soedan te verande ren". Een mijnramp In Hongarije heeft aan 30 personen het leven gekost. 27 personen werden gewond. Het ministerie van buitenlandsche zaken der Vereenlgde Staten heeft het verzoek van de sovjet-unie tot uitleve ring van Klrll Alpksejef afgewezen, daar er geen uitleveringsverdrag met de sov jets bestaat. Aleksejef ls werkzaam ge weest bij de sovjet-handelsmissie ln Mexico en wordt beschuldigd van ver duistering. De droogte/ln groote gebieden van de Oekraïne ls de ergste ln de Sovjet- Unie sinds 50 Jaar. Alleen de uitstekende oogst in gebieden dile voor droogte ge spaard zijn gebleven, behoedt het land voor een ramp als ln 1921, Volgens de .Daily Herald-" heeft de Engelsche politie opdracht gekregen Jacht te maken op bijna 19.000 deserteurs uiit het Britsche leger, die verantwoordeiyk worden geacht voor 5% van alle misda den in Engeland. Hjalmar Schacht ls van de Ludwigs- burg-gevangenls overgebracht naar het Bosch-ziekenhuis te Stuttgart voor het ondergaan van een „lichte" opperatie. Men verwacht, dat het zuiverlngs-proces tegen Schacht binnen drie weken zal aanvangen. Het personeel van de V.N. te Lake Success heeft, nafir aanleiding van een loongeschll, het plan opgevat een vak- vereenlglng te stichten ter verdediging van hun belangen. Volgens rjdlo-München zal de zui veringsrechtbank te Garmisch binnen 2 weken de zaak van Richard Strauss ter hand nemen. Deze 82-Jarlge Dudt-sche componist woont op het oogenblik ln Oostenrijk, waar hij het OostenriJksch burgerschap heeft verkregen. Het Amerikaansche leger in Japan zal van 125.000 tot 98.000 man worden teruggebracht, het Engelsche van 38.000 tot 30.000 man. HET NIEUWE VIJFJARENPLAN VAN STALIN. Volgens mededeeling van de Sovjet- regeering heeft het eerste jaar van het nieuwe vyfjarenplan van Stalin tot in schakeling van oorlogs- naar vredesln- dustrie volledig aan de verwachtingen beantwoord. De productie van niet-mi- litaire industrieën was in 1946 20 hooger dan in 1945. Precies de helft der industrieën kwam in haar productie bo ven het door de regeering berekende quotum uit, de rest bleef er beneden, maar kwam nooit beneden de 77 De industrie voor de vervaardiging van landbouwmaohines is met 77 het laagst, die van vleesch, zuivel, cellulose en papier met 110% het hoogst. De landbouw had zwaar te lyden van de droogte. Het goederenvervoer per trein nam. vergeleken met 1945, toe. Het per sonenvervoer door de lucht steeg 87 In 1946 hebben 3 millioen arbeiders meer dan in. 1945 aan het arbeidspro ces deelgenomen. AANSLAG OP JAPANSCH VAKVEREENIGINGSLEIDER. De Japansche vakvereenlgingen heb ben een verklaring uitgegeven, waarin het kabinet van Josjida wordt beschul digd van verantwoordeiykheid vooreen aanslag, welke Maandagavond j.l. op Tatsoemi Kikoenami, den voorzitter van het nationale congTes van in dustrieele organisaties, werd gepleegd. Kikoenami verklaarde, dat de twee aanvallers, voordat zy hem met mes sen doorstaken, zeiden, dat hy de staking van meer dan 2M millioen ar beiders in openbaren en regeerings- dienst, welke gesteld is op 1 Februari a.s., moest afgelasten. VOORSTELLEN VAN DUITSCHE JODEN. Het orgaan van de Beriynsche Jood- sche gemeente „Der Weg" publiceert voorstellen, waarvan de Duitsche Jo den de opneming in het vredesverdrag met Duitschland eischen. In deze voor stellen wordt verzocht om schrapping der anti-semietische wetten in het derde ryk en het recht voor allen, die gedenationaliseerd of door het regime van Hitier vervolgd werden, om vry een nationaliteit te mogen kièzen, die zy verlangen. Tevens wordt gevraagd om geiyke behandeling als degenen, die door Hit- Ier werden vervolgd op grond van hun ras of godsdienst. Ten slotte wordt de instelling van een internationale com missie voor alle betwiste kwesties ge vraagd. FRANSCH MEMORANDUM INZAKE DUITSCHLAND. Van semi-offlcieele zyde wordt ver nomen, dat de Fransche regeering een memorandum over de toekomst van Duitschland aan de ministers van bui tenlandsche zaken van Engeland, de Sovjet-Unie en Amerika heeft doen toekomen. Het memorandum is zoo ver trouwelijk, dat het niet aan de plaats vervangers der ministers is overhan digd. Naar verluidt, betreft het stuk niet alleen de problemen met betrekking tot het Ruhr-, Ry'n- en Saargebied. doch derf geheelen toekomstigen status van Duitschland. Het doel van het me morandum is het verkrygen van een toelichting op de zienswyzen der andere groote mogendheden alvorens de con ferentie te Moskou begint. KABUS TER DOOD VEROORDEELD. Het Amerikaansche militaire ge rechtshof te Stuttgart heeft Siegfried Kabus, onderofficier by de S.S., ter dood veroordeeld wegens bomaansla gen op het hoofdbureau van politie en zulvefingshof te Stuttgart. EISENHOWER IN OBSERVATIE. Het Amerikaansche ministerie van Oorlog heeft medegedeeld, dat de chef van den generalen staf. generaal Dwight Eisenhower ïydende is aan een spysverteringsstoornis en zich in het Walter Reed-ziekenhuis ter obser vatie heeft laten opnemen. NIEUWE DIRECTEUR VAN HET C.D.K. .Met ingang van 1 Januari 1947 is tot directeur van het Centraal Distributie kantoor benoemd de heer J. G. Japikse, voorheen plaatsvervangend directeur van het C.DJC. Met ngang van denzelfden datum heeft de heer E. C. van Noordwyk, die bin nenkort een functie in het particuliere bedryfsleven aanvaardt, zijn functie van wnd. directeur van genoemd kantoor neergelegd. Dr. Ph. J. IDENBURG NAAR AMERIKA Dr. Ph. J. Idenburg, directeur-gene raal van de Statistiek, is ter bywoning van de vergadering van de statistische commissie van de Ver. Naties, welke op 27 Januari as. begint, gistermiddag per vliegtuig naar de Ver. Staten ver trokken. Hy zal deze reis mede ten nutte maken aan de bestudeering van de nieuwste uitvindingen op het gebied der statistische machines. Ten dienste van de volkstelling, welke op 31 Mei a.s. zal worden gehouden, wordt het gebruik van een geheel nieuw type overwogen. Dr. Idenburg hoopt 16 Februari a.s. weer terug te zijn. Eén onder ijs verdwenen. Maandagochtend vertrok de sleepboot „Zeemeeuw" onder den kapitein-eige naar Damstra, afkomstig uit Hoorn, met een sleep van vier vrachtbooten uit Enkhuizen naar Amsterdam. De tocht verlieo in den beginne vlot, maar in de buurt van Marken kwam men Marshall beëedigd. Generaal George Marshall is in te genwoordigheid van president Tru man en de regeering beëedigd als mi nister 'van Buitenlandsche Zaken der V. S. ,Ik wil nooit in politieke aangele genheden worden verwikkeld en kan daarom niet als candidaat voor een politiek ambt worden beschouwd", al dus de nieuwe minister. (Er zyn speculaties geweest, dat Marshall in 1948 democratisch candi daat voor het presidentschap zou wor den gesteld). om half één 's nachts in een ysveld terecht. By de verwoede pogingen om een weg voor zijn sleep te banen, raakte de „Zeemeeuw" zy'n schroef kwijt, toen hij 200 meter in het ijs was doorge drongen. Het schip was dus volkomen machteloos. Een der gesleepte booten, de „Neerlandia" van de Scheepvaart- maatschappy Rotterdam, is daarop met een achterop komend beurtschip „Koop- mans Welvaren" aan het werk getogen om een vaargeul voor de andere booten vrij te maken. De motorvrachtboot „On derneming" uit Broekerhaven nam de lamgeslagen „Zeemeeuw" en de belde andere sleepschepen op sleeptouw door het opengebroken ijs. Weldra werd het echter onmogeiyk verder te gaan: het opstuwende ys versperde den weg. Zoo zaten tegen drie uur alle sche pen muurvast. Plotseling begon het ys te kruien en verbrijzelde het ruim 100 ton metende scheepje „De Hoop", dat in een oogenblik onder het ys verdween. Gelukkig hadden de zes opvarenden het ongeluk zien aanko men en over het ys zich in veiligheid gesteld op de „Onderneming". „De Hoop" was onderweg naar de bollenstreek met een lading stalmest en behoorde toe aan zijn schipper. Meier, die zich met zyn vrouw en kind, als mede zyn schoonouders en hun zoontje, aan boord bevond. Al hun bezittingen werden een prooi der golven. Noodgedwongen hebben de in het ys beknelde schepen den nacht on het IJselmeer doorgebracht. Tegen den ochtend kon de „Onderneming" zich aan den greep van het ys ontworstelen en ls met de schipbreukelingen, die er zonder kleerscheuren waren afgekomen, naar Amsterdam gevaren, hetgeen niet kon geschieden zonder dat het schip zelf eenige avery opliep. Gistermiddag is het schip in de Amsterdamsche haven aan gekomen. Direct daarop heeft de sleepboot „Inter Nos" uit Amsterdam zee gekozen om de vier schepen te huln te komen. De „Infer Nos" arriveerde gisteravond te Amsterdam met de „Zeemeeuw". De vrachtbooten .Koopmans Welva ren" en de „Neerlandia" zaten nog in het ys vast en waren gedwongen den nacht op het IJselmeer door te bren gen. De toestand van deze twee schepen is niet zonder gevaar.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1