PANDA EN DE MEESTER-DIEF Onze economische betrekkingen met Duitschland Opb ouw van een export- en importorgamsatie DE BEZORGING Engelsch-Albaneesch geschil voor den Veiligheidsraad Barbarisme en ellende Prof. Posthuma vertrokken met een onwillige vogel (Van onzen Haagschen correspondent). Terstond na den eersten dag der besprekingen tusschen delegaties van Nederland en van de Engelsche en Amerikaansche bezettingsautoriteit^l over het herstel van onze economische betrekkingen met Duitschland, en wel in aansluiting op de namiddagzitting, hebben de drie delegatieleiders een persconferentie toegestaan. Dit was een daad van welwillendheid, welke zeer wordt geapprecieerd. Maar meer dan een hoffelijkheldsgebaar is het niet geworden. Kon het ook niet worden, daar de besprekingen nauwelijks be gonnen zijn. De Engelsche en Amerikaansche heeren, die na een inleiding van den heer Speekenbrink een kort exposé gaven, hebben zulks ook volmondig toegegeven. „Wij hebben ons met onze Neder- landsche vrienden neergezet, zoo ver klaarden zij, om objectief de proble men van den Ned.-Duitschen handel onder oogen te zien. Wij gevoelen, dat wij den grondslag kunnen leggen voor een toekomstige samenwerking". In dezen geest gingen de mededeelin- gen voort: Dat de bezettingsautoritei ten voor een moeilijke taak stonden wegens het gebrek aan kolen en kracht voorziening en het ontbreken van de viezen: maar dat zij toch de funda menten hebben gelegd voor een ge zonde Dultsche industrie. Zij trachten zooveel mogelijk te exporteeren naar de bevrijde gebieden, deels ook als een vergoeding voor de door de Duitschers daar aangerichte schade; maar alles stuit op het gebrek aan kolen. Ook moesten er groots voorraden voedsel worden ingevoerd, om de Duitschers in staat te houden te arbeiden. Dit legde zware lasten op de bezetters; al les ging ten slotte op kosten van de Engelsche en Amerikaansche belasting betalers. Op de conferentie te New-York van 2 December j.l. werd dit onder het oog gezien. Aanzienlijke bedragen moeten worden geïnvesteerd, binnen eenige jaren terug te betalen, hetgeen weer op moeilijkheden stuit wegens het ont breken aan deviezen in Duitschland, Dan rijst de vraag, wat er met de be schikbare kolen kan worden gefabri ceerd, ten eerste om in het noodzake lijke levensonderhoud te voorzien en vervolgens voor den export bij wijze van betaling. De samenwerking tusschen de En gelsche en Amerikaansche zones opent nieuwe ontwikkelingsmogelijkheden. Er wordt thans In Minden een ex port- en importorganisatie opge bouwd, bestaande uit een Duitsche bestuurscommissie voor economische zaken, met bevoegdheid voor de bei de zones, en een Engelsch-Ameri kaansche controle-groep. Zoo spoedig mogelijk wil men dan komen tot vrijen handel, zonder overheidsbemoeiing, waartoe decen tralisatie noodig is. De vrede met Oostenrijk. De plaatsvervangers der ministers van Buietnlandsche Zaken hebben drie ontwerpen van politieke clausules voor Oostenrijk, opgesteld door Enge land, Frankrijk en deV. S. besproken. Er is hierin, nqar men meent te we ten, een groote mate van overeenstem ming en ook de Sovjet-afgevaardigde Goesef, die deze week presideert, bleek in denzelfden geest te denken. Men besloot de voorstellen te laten rangschikken, zoodat ze morgen door de plaatsvervangers In studie kimnen worden genomen. Naar men meent te weten omvatten de voorstellen: 1. Erkenning van Oostenrijk als een onafhankelijke souverelne staat. 2. Terugtrekking der geallieerde be zettingstroepen. 3. Grenzen. 4. Verdragen, waaraan Oostenrijk heeft deelgenomen, maar die sindsdien zijn vervallen. 5. Erkenning van menschelijke rech ten. Morgen zal tevens hec standpunt der Joegoslavische regeering worden aan gehoord. Tsjecho-Slowakije heeft voorts nog verzocht te worden gehoord. Besloten werd, dat dit Dinsdag 28 Jan. zal ge schieden. De, handel komt dan in eigen Duit sche handen, en de eigenlijke onder handelingen zullen geschieden tus schen de Duitsche en Nederlandsche (en andere, Belgische enz.) belang hebbenden. Men hoopt dan ook het briefverkeer te kunnen uitbreiden tot schriftelijke opdrachten en contracten. De controle op dep import blijft noch tans in intergeallieerde handen berus ten. Adspirant-koopers kminen nog niet vrijelijk Duitschland binnenkomen met het oog op 'de beperkte accommodatie en beperkte verkeersmogelijkheden. Hun aantal zal dus beperkt zijn. Ieder land moet/ daarvoor zelf zijn program opmaken. Het accent ligt zeer duidelijk op den wederopbouw van de Duitsche in dustrie. Zoo zelfs, dat verschillende vragenstellers er op meenden te moe ten wijzen, dat in Potsdam was over eengekomen, dat het levenspeil in Duitschland niet hooger mocht komen te liggen dan in de omringende landen. .Waarop de heer Speekenbrink verze kerde overtuigd te zijn, dat de Geal lieerden de Duitschers niet beter be handelen dan ons. Niettemin wezen vragenstellers op de achterstelling van Rotterdam, op den eisch van betaling in dollars enz. Den aard der door Duitschland te fabriceeren en expor teeren goederen konden de heeren evenmin aangeven; dat hangt af van de beschikbare materialen, de te im porteeren grondstoffen ende. ko mende onderhandelingen. Laat ons hiervan het beste hopen! De ramp der „Chimara" Op verschillende punten lafigs de Grieksche kust zijn nog 80 overlevenden der „Chimara" opgepikt, waardoor het aantal vermisten thans tot 291 gedaald is. De havenmeester van de haven Chal- cis heeft bij zijn onderzoek naar de oor zaak van de ramp bevolen, de beman ning van het schip te detineeren: zij worden gescheiden gehouden van de ge redden. Er bestaan drie mogelijke oor zaken van de ramp: een <fcetelontplof- fing, een drijvende mijn of sabotage. Het schip zonk binnen een kwartier na de explosie. De Grieksche minister van ma rine verklaarde, dat in het Euripe-ka naal het mijnenvegen reeds lang geleden was beëindigd en dat het onmogelijk is, dat een mijn achtergebleven zou zijn. De premier Tsaldaris heeft verklaard, dat reeds 12 uren voor de ramp plaats had, geruchten de ronde deden, dat het schip zijn thuishaven niet zou bereiken. Duikers stellen een onderzoek in op het wrak van het schip. De verkiezingen in Polen. De cijfers, die over de Poolsche ver kiezingen worden gegeven, doen zien, dat de verhouding tusschen regeerings- partijen en, boerenpartij van Mikolajc- zyk is 10 tegen 1. Een woordvoerder Van het Ameri- kaansohe ministerie van Buitenlandsche Zaken heeft verklaard, dat de Ameri kaansche regeering zich in afwachting van een volledig ravport zou onthou den van commentaar. Officieuze kringen voorspellen, dat de V.S. zullen weigeren de verkiezingsre sultaten te erkennen. Men verwacht, dat generaal Marshall, de in functie tredende Amerikaansche minister van Buitenlandsche Zaken, de nieuwe Poolsche regeering er van op de hoogte zal stellen, dat zij volgens het officieele Amerikaansche standpunt nog steeds „voorlooplg" is. Bymes laatste officieele daad. James Byrnes heeft zijn laatste of ficieele daad als minister van Buiten landsche Zaken der V, S. verricht door hét teekenen der vredesverdragen met Bulgarije, Hongarije. Italië en Roeme nië. Crisis in Italië. In Italië heeft het kabinet De Gasperi zijn ontslag aangeboden. Oorzaak van het aftreden schijnt te zijn, dat men geen verantwoordelijkheid voor het vre desverdrag op zich wil nemen. Men acht het waarschijnlijk, dat de socialistische aanhangers van Nenni geen plaatsvervanger voor hem aan bui tenlandsche zaken zullen aanbieden en met de communisten zich uit de regee ring zullen terugtrekken, daar geen van beide partijen bereid Ls eenige histori sche verantwoordelijkheid voor het vre desverdrag op zich te nemen. Een dergelijke houding wordt ook aangenomen door de groote rechts-ge- oriënteerde partij van den man in the street, de Uomo Qualunque. Voor zijn eigen partij gaf De Gasperi de volgende redenen voor zijn aftreden: 1. De scheuring in de Italiaansche so cialistische partij. 2. De ontslagaanvrage van den minister van buitenlandsche zaken, Nenni. 3. De besluiten van het republikein- sche congres. 4. De houding der andere partijen. President De Nicola heeft de ontslag aanvrage nog niet aanvaard. SUPERFORT IN TEXAS NEERGESTORT. In Texas is ten gevolge van een ont ploffing in de lucht een Superfort neer gestort. Twee militaire piloten verloren hierbij het leven. Zes andere inzitten den konden zich met de parachute redden. Wij verzoeken onzen abonné's, die niet over de wijze van bezorging van ons blad tevreden zijn, ons daar vooral onverwijld van in kennis te stellen, opdat de fouten zoo spoedig mogelijk worden hersteld. Men be wijst er ons en zichzelf een dienst mede. D© Britsche klacht tegen Albanië zal op de agenda van den Veiligheidsraad geplaatst worden. Met tien stemmen vóór en 0 stemmen tegen bij 1 onthou ding (de Sovjet-Unie) is daartoe beslo ten. Gromyko, de Sovjet-Russische afge vaardigde, zelde o.m., dat Albanië bereid was de kwestie betreffende het leggen van mijnen in de Straat van Korfoe door besprekingen op te lossen, daar het op 11 November voorgesteld had een ge mengde commissie ter bestudeering van de kwestie in het leven te roepen. De Britsche regeering had het voorstel echter van de hand gewezen en daardoor in strijd met artikel 33 van het hand vest gehandeld. Dit artikel drukt den leden van de organisatie der V. N. op het hart, overleg te plegen alvorens een ge schil voor den Veiligheidsraad te bren gen. Ook achtte de Sovjet-Unie, aldus Gromyko, de kwestie geen bedreiging van den wereldvrede. In antwoord op de uiteenzetting van Gromyko zeide sir Alexander Cadogan, dat de gemengde commissie, waarvan Gromyko had gerept, er slechts een was ter vaststelling van de grenzen, waar binnen de mijnen in het Kanaal van Korfoe konden worden gevoegd. Deze commissie kon dus onmogelijk alle as pecten van het Britsoh-Albaneesche ge schil behandelen. „Met het oog op het onbevredigende resultaat van onze po gingen om de kwestie via rechtstreek- sche onderhandelingen op te lassen, heeft Gr.-Brittannië met tegenzin deze aan gelegenheid voor den raad gebracht", al dus Cadogan. Tegenover de verklaring van Gromyko, dat er geen sprake zou zijn van een bedreiging van den wereld vrede, stelde Cadogan het feit, dat 44 matrozen door een oorlogsinstrument gedood werden en er eventueel een voertduren van dit gevaar zou bestaan, tenzij de Veiligheidsraad deze kwestie zou kunnen oplossen. Terwijl de Sovjet-Unie en Polen zich van stemming onthielden, nam de Vei ligheidsraad met 9 stemmen het Ame rikaansche verzoek, de bespreking van de kwestie der ontwapening tot 4 Fe bruari uit te stellen, aan. Tevens werd de raad het er over eens de zaak tegen Albanië op te nemen, zoo spoedig als de Albaneesche vertegen woordigers te New-York zijn aangeko men en gereed zijn aan het debat deel te nemen. Er werd geen datum vast gesteld. Zooals ik Duitschland terug zag „Haat niet den vijand, I richt de eenvoudig niet te beschrijven maar haat den oorlog!" is en hier liep vrijwel geen meisje of Werumeus Buning. j vrouw rond. die niet had ervaren wat het zeggen wil met Russen in contact te V1* komen. In Brunswijk waren al weer een paar winkeltjes open, waarin trouwens meer zoogen. .Kitsch" dan werkelijk waar-* devolle dingen te vinden waren, maar het leven begon dan toch weer een beet je zijn rechten over den dood te her nemen. Op de markt pakten juist de groentehandelaars hun stalletjes in. Men zou in het latijn kunnen zeggen: „multa, non multum: (vrij) veel, maar weinig zaaks") en in den weggesmeten rommel' zochten een paar huismoeders naar iets niet heelemaal waardeloos om te eten. Allermerkwaardigst was temid den van een ondeflnieerbaren rommel een prachtig oud poortje, vrijwel niet beschadigd. En verder: ruïnes, ruïnes en nog eens.... ruïnes! NAAR DE RUSSISCIIE ZONE. 0 Nadat wij door het ongeschonden stadje Peine waren gereden waar mo menteel een honderdtal Nederlanders bij de censuur werkzaam zijn en waar zij in een door de Duitschers verlaten wijk wonen - -passeerden wij, even'voor wij in de Russische zone kwamen, een Engelsche perscantine. Deze uit hout opgetrokken gebouwen zijn buitenge meen eenvoudig ingericht, men kan er aan het welvoorziene buffet weer „op krachten komen" men kan er. zeer goedkoöp, verschillende dingen koopen het was ons laatste oponthoud voor wij den slagboom doorgingen. Er stond een Russisch soldaat om te beginnen scheel en niet zoo'n klein beetje, mijn collega's meenden, dat het kwam omdat de man in kwestie een Mongool was. maar goed scheel of niet scheel hij kon bovendien niet lezen. Hij stond goedig te grijnzen, had er niets tegen dat wij „Hollandski Wesnlk" wa ren het laatste woord schoot mij nog van mijn Bulgaarsche talenkennis te binnen en maakte vervolgens met zijn rechterhand een beweging alsof hij wou zeggen: En verdwijn nou maar Het is wel een aardig en grappig Idee dat je hier in de Russische zone bent, maar je merkt er eigenlijk bitter weinig van. Men ziet op de borden langs den weg die den afstand tot het naaste stadje of dorp aangeven, Russische let ters naast de latijnsche, pn men ziet ook borden waarop de naam Stalin prijkt en kan zich als men ten min ste Russisch begrijpt verlustigen in of ergeren aan allerlei lof tuigingen aan hem, en zijn doen en laten, gewijd In tegenstelling met de Engelsche Fransche en Amerikaansche zone is in de Russische het fotografeeren verbo den. wat natuurlijk niet wegnam dat wij het toch stiekum deden, maar drom mels goed eerst uitkijken. Want deze roode heeren zijn niet gemakkelijk en toen ik een paar dagen later in de Rus sische sector even buiten Berlijn was, had ik al lang in de gaten dat grapjes nog zoo goed gemeend bij deze knapen even weinig geliefd zijn èn ge waardeerd worden als dat bij de Duit schers destijds het geval was. Daarbij zijn deze heeren buitengemeen wan trouwend ik heb dat zelf ervaren en zal het dan ook maar voorlooplg bij de eerste kennismaking laten. Hierover trouwens later. Naarmate wij Berlijn naderden zag het landschap er meer geschonden uit: bruggen waren opgeblazen, het wegdek was over heele trajecten kapot, en de uitgebrande hulzen bewezen dat wij spoedig de Duitsche metropolis zouden binnenrijden. Ik maakte natuurlijk van de gelegen heid gebruik de buurt nog eens te be kijken waar wij hadden gewoond en die bekend staat als de kolonie Eichkamp. Hier woonden ook vrienden van ons. die steeds anti-nazi waren gebleven on die mij over de Russen, die hier den 28sten April '45 alsbevrijders waren ge komen. dingen vertelden die mij en dat wil wel wat zeggen zélfs mij de haren ten berge deden rijzen. Laat ik liever zeggen ik kreeg er kippenvel van. Ik herinner mil eens te hebben gelezen dat deze Russische heeren. toen zij destijds bij ons met dezelfde mensch- lievende bedoelingen kwamen, zich niet geneerden vetkaarsen op te eten, maar aan deze liefhebberijen maakten zij zich niet meer schuldig. Zij waren sinds 1813 den ladder der beschaving een treedje hooger opgeklommen 1 Het bekende ge zegde; „Grattez le Russe et vous trou- verez le barbare", of te wel: krab het vernisje beschaving van den Rus af en ge houdt den barbaar over" had nog niets van zijn waarheid verloren. Hier vonden de bloedige gevechten tusschen de Russen en de SS plaats, hier werd door luchtmijnen een ravage aange- VERSTOPT IN EEN KIST TUS SCHEN DE DAKPANNEN. ,Een buurvrouw van ons had, niette genstaande zij een groot aantal van de ze heeren in huis had, haar dochter al die dagen in een houten kist tusschen de dakpannen opgeborgen. In. den nacht sloop de dochter naar beneden, kreeg haar deel van het bitter weinige voedsel dat er was en verdween dan weer naar haar houten woning. Men kent de be kende uitdrukkingen beter de uitge- stóóten bevelen: Fr au suchenFrau komm hiereine Minute"Bij al die naamloze en niet te beschrijven el lende moet men eigenlijk ook nog lachen wanneer men hoort hoe een Rus sische boerenjongen, die van zijn luite nant het „zoek"-bevel krijgt, zich de beenen onder het lijf wegloopt om dan eindelijk na uren, als de officier —het lange wachten moede allang op een oor ligt zijn superieur te wekken met de verheugende mededeeling: „Makkelijk was het niet, maar ik heb eindelijk iets gevonden"Welke vondst blijkt te bestaan uit een over al haar stijve en stramme ledematen bevende Duitsche grootmoeke van zegge en schrijve 84 lente's". Men kan nog zoo het land aan de Duitschers hebben, maar wanneer men hoort en in dit geval van de meest onverdachte zijde hoe deze menschen er zich doorgeslagen heb ben, dan krijgt men bewondering voor zulk een levenskracht, levens wil en levensmoed. Dat was zooals ik zei in April '45 en ook nu nog is de voedselpositie aller ellendigst. In de woning van mijn gastvrouw was het koud bitter koud door de nooddruftig dichtgeplakte ruiten buil de de wind en door de reten van het zelf opgelapte dak druppelde de re gen. Maar toch.geen oogenblik werd de moed verloren. Het was ook hier dat bekende „Wlr werden es schon wieder schaffen" „Het komt wel weer in orde Geef ons enkel te eten". TEVEEL OM TE STERVEN Men kent momenteel vijf soorten le vensmiddelenkaarten. en het ergste is wel de „Hungerkarte", een wei buiten gemeen juist gevonden woord, .want wie die kaart heeft, heeft» net genoeg om niet te sterven. Dat wil zeggen; niet dadelijk. Deze kaart is voor men schen,-»die geen officieel „Arbeitsbuch" hebben. Hulsvrouwen zouden eronder vallen, wanneer zij niet het een of an der „baantje" op den kop wisten te tikken. Hetgeen zij derhalve ook doen. Gedronken werd er eeri allergemeen ste ersatz-koffie zonder iets, gegeten werd er niet minder gemeen donker brood zonder iets er op. Aan groenten had onze buurvrouw den ganschen zo mer niets gehad, en toen ik er was kreeg deze vrouw één of twee pond in de maand! Vruchten heelemaal niet. Dus? Dus naar de.zwarte markt. Mijn kundige Nederlandsche collega had het mij immefs al ge zegdde eerlijke sterft. En de drang om te blijven leven bezielt vrijwel iedereen. Wat niet wegneemt dat het aantal zelfmoorden zich te stijgende lyn beweegt. Maar, zei mü® gastvrouw welk een woord van on begrijpelijke wrangheid eigenlijk is het veel meer een ruilmarkt. Een ruilmarkt waar stiekum in levensmid delen ^vordt gehandeld. Men huivert van de prijzen. En als de politie het merkt,geen pardon.dan wordt het weer afgenomen en de stumperd want dit zijn werkelijk stumpers - strompelt weer naar zijn ijskoude woning. Zit in het donker, want licht is er vrijwel niet en rilt over zijn gansche lichaam, dat met tergende regelmaat dagelijks magerder wordt en minder weerstand kan bieden aan een toekomst, die even donker cn uitzichtsloos is als het vertrek waar in hij dat lichaam-en-ziel-kapotkna- gend leven slijten moet. v Hoelang? Tot het gezond verstand bij de be zettende macht is teruggekeerd. Toen ik bij onze buurvrouw zat bij de vrouw die jarenlang nóóit aan de overwinning der geallieerden heeft ge- twijfeld wier man naar den vreemde is uitgeweken omdat hij „politiek on betrouwbaar" was. bij de vrouw wier eene kind bijkans blind werd gescho ten, bij de vrouw die er uitzag als een skelet en nog maar of zooals zij zelf zoo prachtig dapper zei: „alweer" 98 pond woog. ziet ge tóén, tóén moest ik opeens denken aan ons eigen volk. Aan ons eigen volk dat ook zwaar heeft geleden en dat dat nog altijd doet en wie weet hoe lang nog doen moet Maar ik zag óok weer die tal van menschen, die al klagen wanneer er toch eigenlijk niets te kla gen valt En mö schoot te binnen wat ik eens over ons volk van een En- gelschman hoorde. Het was geen pret tig zinnetje, maar voor een héél groot deel was het waar wat die Engelsch- man zei. En dat was dit: A nation of« small men with great pretentions „Een volk van kleine menschen met een heeleboel noten op zang". FEESTMAAL. Ik keerde haastig de rollen om en noodigde vrouw en kinderen uit met mij ergens heen te gaan waar het ten minste warm was, O, zei de moeder dan weet ik een prachtig restaurant, hier vlak bij. En toen zaten wij in een groote zaal. waarin een klein kacheltje stond en waar een paar verkleumde menschen bij elkaar zaten vlak te gen elkaar aan. Want dat geeft wat èxtra warmte begrijpt u wel? Het was een typisch Duitsch „Lokal". Dennetakken en papleren roosjes sier den de kale wanden, slingers van pa pier waren langs de zoldering gespan nen., „Wunderbar nicht?" vroeg de moeder, Ja zei ikprachtig. Het meisje bracht roetzwarte koffie..., ik kon het alleronsmakelijkste water niet dan met moeite naar binnen wurmen, maar mijn vrienden dronken het met stralende oogen. Eten was er niet Het .feest" werd nóg feestelijker niet een paar Engelsche sigaretten, die wer den geïnhaleerd om elk trekje toch maar zooveel mogelijk te genieten. En een half pond koffieboonen maakten van zielige stumpers voor langen tijd overgelukkige menschen. Een onvergetelijke dag, zei de moe der. En er stonden tranen in haar nv -te en roodomrande oogen De Marees van S winder en. En „zeer voorloopige aanwijzingen". De eenige. die het vierde lid van de Commissie-Generaal, prof. Posthuma en zyn echtgenoot© hedenochtend op Schip hol uitgeleidde deed. was de bijna on doordringbare mist, welke om 6 uur van ochtend een grondzicht van nauwelijks 60 meter toeliet. Een oogenblik werd zelfs overwogen de vlucht 24 uur uit te stellen, maar tenslotte besloot men toch te star ten. Evenals bij het vertrek van de heeren Sohermerhorn, De Boer en Van Poll. was het vliegtuig de Commissie-Generaal minder goedgezind, waait vijf minuten nadat de passagiers hun zitplaatsen had den Ingenomen, moesben ze het toestel weer verlaten, daar een storing aan de radio en een defect aan de aanwljslivstru- menten voor de temperatuur van de cylinders van een der motoren opstijgen onmogelijk maakte. De Indlë-vaardiers begaven zich weer naar het restaurant en de onwillige DC-4 verdween in de pas geneed gekomen han gar. Om half tien stapten de passagiers opnieuw in, doch ook nu moes ben zdj na enkele minuten weer naar het restaurant FEUILLETON Roman door Winston Graham. 26) En waarom zij er zich mee hebben tevreden gesteld, u alleen te schadu wen? Alleen omdat zij dan de kans hebben onze heele organisatie te ont dekken! Ze zijn veel te eerzuchtig om alleen maar één schakel uit den keten te halen en de rest in het geheim ver der te laten werken. Als er hun niets aan gelegen was geweest, had de straat- veger u vanmorgen vroeg in de Rio Palazzo vinden drijven. Hij sprak deze woorden met zooveel genoegen uit, dat Dwights lachje bij uitzondering werke lijk vroolijk was. Zoo staat de zaak, dr. Mencken. We hadden u rustig verder kunnen la ten gaan, zooals was afgesproken, zon der u van de nieuwe verwikkelingen op de hoogte te brengen. Maar wij vonden dat niet behoorlijk tegenover" u. Met uw optreden In dit spel is de situatie veranderd, maar ze is nog lang niet hopeloos. Kapitein Bonini kan het zich nog altijd niet permitteeren u terzijde te schuiven als zijn secretaris voor Mi laan. Hij ls er nog altijd van overtuigd, dat de man van de Gestapo u volgt Misschien is hij verrast, u nog in leven te zien. Maar daarom behoeft hij nog niet van zijn stuk gebracht te zijn. om dat hij tóch gelooft, dat u iets onaan genaams overkomen zal voordat u het land verlaat. De zaak is nu natuurlijk gevaarlijker dan vóór u hier gekomen bent. Zoolang de Gestapo echter in het geheim blijft werken en zonder hulp van de Italiaansche politie, reken ik er op, dat ik haar aan kan. Moet ik uw woorden zoo uitleggen, dat u het aan mij overlaat mü uit de onderneming terug te trekken? Ik had een gevoel alsof er een paar beentjes uit mijn knieschijf weggeraakt waren. Belachelijk voor een volwassen man! Zoo is het ongeveer. Laten we eens aannemen, zei ik, dat de zaken n i e t zoo staan, als u zegt. Of dat dc Gestapo zich niet meer aan haar afspraak met Bonini houdt en zich in verbinding stelt met de O.V.R.A. Dan is er maar één kans voor u om levend uit dit land te komen, en die zult u dan vandaag moeten waar nemen, Maar als u niet weggaat, blijft het precies hetzelfde of u in Milaan of in Venetië niet veilig meer bent. Wat gebeurt er, als ik vertrek?. Dan neem ik uw plaats in, zei Dwight. Ik weet niets van gas af, be halve dan, dat Ik de vuiligheid al zoo wat twintig jaar in mijn longen meege dragen heb. Maar toch is het niet uit gesloten, dat ik een paar kleinigheden, die erg belangrijk kunnen zijn, bij elkaar zou scharrelen. Ik voer de opdracht verder uit, zooals wij afgesproken hebben, zei ik. Bent u van plan, onze plannen nu te veranderen? Andrews legde zijn weeke hand op mijn schouder. Goed zoo, Mencken, Zoo mag ik het hooren. Ik kan me voorstellen, wat er in je omgaat. Wij zullen alles doen wat wij kunnen om een oog in het zeil te houden. Overi gens zal de heele zaak nu niet lang meer duren. Zijn woorden klonken alsof een ver pleegster haar patiënt een verdovings middel aanprijst. Ik liet hem praten en luisterde naar Dwight. Er komen twee veranderingen in onze plannen. Wij beiden zullen gedu rende de conferentie eveneens in Milaan zijn. Wij willen daardoor probeeren je eenige veiligheid te verzekeren. Morgen ochtend vroeg gaan wij met den trein naar Milaan. Er is geen reden om aan te nemen dat je vannacht gevaar zoudt loopen, als je geen bescherming hebt. En als de conferentie geëindigd is, be hoef je dat is veiliger niet meer met Bonini naar Venetië terug te kee- ren. Zoo snel mogelijk dien je dan op een gunstig tijdstip Italië t-e verlaten. Op het adres dat Andrews je gegeven heeft, zullen verdere instructie liggen en reisbiljetten. Ga daar in ieder geval heen, dus niet alleen als het misloopt. Weet je het adres nog? Manuel Lorenzo, herhaalde ik. Lo renzo e Societa, Via Monte Rosa 11, bij den Corso Vittorio Emanuele. Goed Nu, dat is alles, geloof ik. Wat gebeurt er met Bonini? Met dien wachten wjj, tot jij in veiligheid bent. Andrews keek naar zijn handen en floot. Voor wraak is er in deze zaak geen plaats, zei Dwight een beetje onge duldig. Overigens is er nóg wat, 23). „Dit is een deftig logement!" zei de baas na een poosje. „Je zou het misschien niet zeggen, maar hier loge ren alleen heren uit de deftige stand. Hier boven woont bijvoorbeeld een ba ron, die bezig is om de schatten van koning Emmeric te zoeken! Een echte baron, zie je..., puf-puf.... Als hij ze vindt krijgt hij het halve konink rijk!.,^. Wanneer je nu klaar bent met die afwas, mag je hem een kop anijsmelk gaan brengenvoorzich tig dragen, hoor!" Panda, die doodmoe was van de gro te afwas liep zonder iets te zeggen met een blaadje achter den baas aan naar boven. „Het bevalt me hier niet!" dacht hij. „Het stinkt hier naar spruitjes en de baas is te lui om te kijken! Ik ben ten minste benieuwd wat dat voor een soort baron is die hier woont!" Intussen had de baas geklopt en een deftige stem in de kamer riep: „Ja! 1". Mencken, dat we even moeten aan stippen Ja? Je moet vooral niet denken, dat het om óns gaat; maar het is wel be langrijk, of wij verder kunnen werken. Als je door een of ander ongelukkig toeval gevangen zou worden geno men, dan heb je ons leven in je hand. Het is geen prettig land, waar ze je dan heen zullen brengen en ik wil er niet teveel den nadruk op leggen. Maar ze zouden wel eens kunnen probeeren je er toe te brengen, je vrienden te verraden. Precies, zei ik grimmig, daar heb ik al aan gedacht. Nu, dat is dan ook in orde. Als je op alles voorbereid bent,, heb je de moeilijkheden al half overwonnen. Ik heb er alleen maar over gesproken, om dat de activiteit van de Engelschen in dit land een tijdlang natuurlijk zou op houden. als ze ons allemaal snappen. Het zou ook mogelijk geweest zijn, dat de Gestapo mij eenvoudig had ontvoerd en op goed geluk af had ge probeerd uit mij te krijgen wat zij we ten wil. Majoor Dwight knikte, Juist, maar ze hebben wel een béétje kijk op het karakter van de menschen. Daar kan ik van meepraten. Z© moeten bepaald tot de overtuiging gekomen zijn, dat jij niet iemand bent, om zoo gauw van je stuk gebracht te zijn. Even later nam ik afscheid. Toen ik in het heerlijke zonnetje naar mijn hotel terugkeerde om te ontbijten, merkte ik, j dat mijn knieën toch nog niet heele- maal hun normale stevlgte teruggekre- gen hadden. Ik had een gevoel iri mijn beenen alsof ik den toren van een ka thedraal had beklommen en wenschte alleen maar uit het diepst van mijn hart, dat iedere vertegenwoordiger van de buitenlandsche afdeeling der Gesta po, die toevalligerwijze nog interesse mocht hebben voor mijn dosn en laten, de opvatting van den majoor mooht zijn toegedaan! En nog vuriger hoopte ik, dat ik mij deze opvatting waardig zou toonen (Wordt; vervolgd) 70 f. 7430. terug, Eindelijk, even voot 10 uur had den de mecono's de koppige reuzenvogel getemd en constateerden de voor de der de maal ingestapte reizigers, dart; gezag voerder O. Koch dé NL 309 vaai dö Netherlands Government Air Transport de machine in bedwaatg had. Prof. S. Posthuma. Is thans van, „het land van mest en mist" op weg naar d© tropen. Voor zijn vertrek hadiedn wij nog ge legenheid den heer Posthuma eenige vra gen te-stellen Bent u optimistisch ten aanzien van het tot stand' komen van een accoord? Al ziet het er naar'uit, dat er voor looplg eenige stagnatie zal zijn, geloof ik toch wel, dat uiteindelijk een overeen komst zal worden geteekend. Zult u deze overeenkomst mede on derteekenen? Ik ben econoom en zou bovendien een eigenaardige figuur zijn om te tee kenen nu de kamerdebatten teneinde zijn, Is u al iets bekend over de benoemin gen van een benoeming van een vijfde lid? Een naam kan Ik u uiteraard niet mededeelen, doch men hoopt nog. 6teeds een vijfden man te vinden. Het sohljnt echter nogal lastig te zijn Heeft u nog een bijzondere opdracht? Ik kan u mededeelen, dat ik naar Indië vertrek met enkele „zeer voorloo pige nieuwe aanwijzingen" voor d© Com missie-Generaal. Over de redevoeringen van generaal Soedlrmon wenschte de heer Posthuma zloh niet udt te loten. Zoodra ik in Indië aankom aldus prof, Posthuma „zal ik beschouwd! worden als lid van de Commiesio-Gene- ^Ik "twijfel er niet aan, dat lk alls ge lijkgerechtigd hd van de Commissie-Ge neraal met de overige leden een prettige samenwerking zal hebben. De regeering heeft het als een behoefte gevoeld het economisch element in te schakelen en lk kan u zeegen, de Commissie-Generaal ls tevreden, dat dit thans ls geschied. Economie ls nu eenmaal onverbrekelijk verbonden met staatkunde. Daar werke lijk concrete problemen niet direct voor den boeg staan, zal het mij mogelijk zijn den eersten tijd van mijn verblijf in In dië te gebruiken om mij te oriënieeren en contacten op te nemen. De heer Posthuma zeide. dat het niet onmogelijk ls, dat hl! of een ander lid van de Commissie-Generaal over vier of vijf weken weer naar Nederland zal ko men om over verschillende vraagstukken mat de regeering overleg te plegen. „Wanneer ©en overeenkomst uiteinde lijk zal worden geteekend aldus be sloot de heer Posthuma kan lk u na tuurlijk niet zeggen, Dit hangt af van vele factoren en vooral van dé Indone- - siërs.' MARKTBERICHTEN. LEIDEN, 20 Januari. Coöp. Groente veiling. Kroten 1.70 tot 6.20; gekookte kroten 12 tot 17; gele kool 13 tot 14; roode kool 11; groene kool 12; spruit- kool 41 tot? 60boerenkool 14 tot 17prei 12 tot 18; uien 5 tot 13; witlof 25 tot 51; peen 16 tot 18; rapen 6.20 tot 7.30. Alles per 100 kilo. Peterselie 8 tot 9; selderij 10 tot 16 per 100 bos. Knolsel derij I 20, H 13 tot 14 per 100 stuks. ROTTERDAM. 21 Jan. Veemarkt. To tale aanvoer 2723. 174 paarden, 17 veu lens, 462 vette runderen, 475 gebrulks- vee, 95 graskalveren. 266 nuchtere kal veren. 209 schapen en lammeren, 38 var kens, 434 biggen, 553 bokken en gelten. Prilzen: Kalf koelen le kw. 780. 2e kw. 650. 3e kw. 475; Melkkoeien 760. 650, 475; Varekoelen 500. 350, 275; Vaarzen 575, 450, 275; Pinken 425, 325, 225: Gras kalveren 250, 180, 100; Biggen per wee® 28, 23. 18. IJMUTDEN, 21 Jan. Besomming: KW

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2