PANDA EN DE -DIEF Grepen uit het Radio-programma Laatste Berichten RECHTZAKEN Kerkelijk Leven Officieele publicatie Zal Ramadier slagen? Paul Ramadier heeft de opdracht in Frankrijk een kabinet te vormen, aan vaard, nadat hij met diverse leiders overleg heeft gepleegd. Men verwacht, dat hij zal slagen en een regeering zal vormen met medewerking van socialis ten, communisten, M.RP., radicalen en rechts-republikeinen. Het vredesverdrag met Oostenrijk. Op 29 Januari zullen Oostenrijksche vertegenwoordigers te Londen hun zienswijze uiteen kunnen zetten ten aanzien van het vredesverdrag voor Oostenrijk. De Oostenrijksche delega tie zal door den premier Figl persoon lijk worden geleid. Dinsdag wordt Gru- ber, Oostenrijk's w.n. minister van Buitenlandsche Zaken reeds te Lon den verwacht. De speciale plaatsvervangers der mi- nistors van Buitenlandsche Zaken der vier groote mogendheden, hebben Za terdag aan de kleinere mogendheden die voornamelijk bij het verdrag met Oostenrijk geïnteresseerd zijn, een brief gezonden, waarin zij worden uit- genoodlgd in het begin van deze week hun zienswijze in deze kwestie kenbaar te maken. Men verwacht, dat Joego slavië, dat, zooals bekend, territoriale eischen op een deel van de Oosten rijksche provincies Karenthie en Stier marken naar voren heeft gebracht, he den zal worden gehoord. De verkiezing in Polen. Er is in Polen druk gestemd, vooral in de Westelijke provincies. Twaalf mil- lioen Polen hebben hun stem uitge bracht om 444 vertegenwoordigers te kiezen uit een totaal van 1600 Candida- ten. De stemming heeft plaats gehad in een sfeer van wederzijdsche beschuldi ging van gewelddaden en ondergrond- sche activiteit. De leider van de Boerenpartij, Stanis- law Mikolajczyk, heeft te kennen gege ven, dat hij nietigverklaring der ver kiezingen zal verlangen. Hij achtte ze niet vrij in den zin van de overeenkomst van Jalta. „Ik geloof nog", verklaarde hij, „dat ik een meerderheid bij de ver kiezingen zou verwerven, als mijn waar nemers aanwezig konden zijn om de tel ling te controleeren". Mikolajczyk voegde er aan toe, dat hij de ambassadeurs van Groot-Brittannlë, de Sovjet-Unie en de V.S. nota's had doen toekomen inzake zijn beschuldigin gen. Volgens berichten uit alle deelen van het land zijn de verkiezingen over het algemeen rustig verloopen, afgezien van plaatselijke gewelddaden, vooral in de Oostelijke provincies. De meeste buiten landsche waarnemers zijn van meening, dat geen merkbare pressie is uitgeoefend. Men verwacht den officieelen uitslag niet voor het einde van de maand. De eerste uitslagen geven groote over winningen voor het regeeringsblok, zoo als trouwens algemeen verwacht was. Twee Amerlkaansche journalisten zijn zes uren „in voorloopige bewaring" ge steld dooh later weer naar Krakau ge bracht en vrijgelaten. Naar een Grieksche regeeringscrisis. In een brief aan Tsaldaris deelt Go- natas, leider der nationaal-liberale partij, plaatsvervangend premier en minister van Openbare Werken in Griekenland mede, dat zijn partij haar steim voor de regeering zal intrekken en hijzelf zijn ontslag aanbiedt. Met hem zyn nog vijf andere minis ters afgetreden. Reuter (teekent hierbij aan, dat de kabinetscrisis voornamelijk te wijten is aan het falen van de regeering in haar streven een eind te maken aan de guerilla en aan de verslechtering van de economische toestanden in Grie kenland. Tsaldaris heeft te kennen gegeven niet te zullen aftreden, alvorens zijn kabinet heden voor het parlement zal zy'n verschenen. Het terugtrekken van de nationaal-liberalen en reformisten uit het kabinet berooft de populisten van ongeveer 50 stemmen in de Ka mer. Deze 50 stemmen gaven hun tot dusverre de meerderheid over de ge zamenlijke oppositie. Naar verluidt heeft Gonatas vier andere politieke leiders voor een bij eenkomst ter bestudeering van de poli tieke situatie bijeengeroepen. CHINEESCHE COMMUNISTEN VEWERPEN REGEERINGSVOORSTEL De Chineesche communisten hebben het voorstel der Chineesche regeering tot het heropenen der vrqdes-bespre- kingen van de hand gewezen. Zaterdag arriveerde op vliegveld Valken burg luit.-generaal S. H. Spoor uit Ba tavia, na zijn oponthoud in Bazra.Luit._gen, Spoor inspecteert de eerewacht van de contactmannen van de tweede divisie, fFoto-ANP-v. R.) Scheepsramp bij de haven van Sjanghai. Het Chineesche stoomschip Tsjihkiang is Zaterdagmorgen buiten Woosung bij den ingang van de haven van Sjanghai in botsing gekomen met een sleepboot. Naar verluidt had het stoomschip onge veer 1.000 pasagiers aan boord voor Nantoeng in Noord Kiangsoe (China). Men neemt aan, dat 400 personen den dood in de golven hebben gevonden. De overlevende passagiers hebben bij aan komst aan de wal het kantoor van de scheepvaartmaatschappij bestormd en om schadevergoeding verzocht. De poli tie moest de orde herstellen. Grieksch schip op mijn geloopen. 300 DOODEN. De Chimara, een voormalig Duitsch hospitaalschip van 1500 ton, dat als herstelbetaling aan Griekenland was toegewezen, is aan de Grieksche kust bij het schiereiland EuSoia, op een mijn geloopen en gezonken. Aan boord v/aren een 500 personen, w.o. 80 leden der bemanning. Ongeveer 200 zijn ge red, alle overigen zijn omgekomen. BRITSCHE MINISTERS WAARSCHUWEN. Gisteravond zijn aan het Britsche volk drie waarschuwingen op economisch ge bied gegeven. De minister van brand stoffen en energie Shinwell, heeft tijdens een rede te Cardiff gezegd: „Zonder ver hoogde productie zullen de plannen der regeering mislukken". De minister had hierbij vooral de steenkoolproductie op het oog. De minister van gezondheid, Bevan. die te Blackburn sprak, deed een beroep op de arbeiders hun geschillen aan abir- trage voor te leggen en in ieder géval het raderwerk der industrie op gang te houden. Marquand, parlementair secretaris voor den overzeesclien handel, betoogde, dat de regeering zich op economisch ge bied voor groote moeilijkheden ziet ge plaatst, die ontstaan door het tekort aan arbeidskrachen. Anderzijds, aldus Marquand, zijn de productiemethoden hier en daar verouderd. iff- VOLKS VLIEGTUIGEN Volgens de „Daily Mail" heeft Peter Masefield, director of planning by het ministerie voor de burgerluchtvaart en voorzitter van een commissie, die zich bezighoudt met het ontwerpen van lich te vliegtuigen, plannen bekend gemaakt, voor een „volksvliegtuig" in vier stand aardmodellen. Het lichtste model heeft een motor van 35 p.k., die. een snelheid van 130 km. per uur kan ontwikkelen. De prijs bedraagt ,300 pond. „Om populair te worden", aldus Ma sefield, „moet het vliegen veilig, goed koop en eenvoudig zyn. Wij leggen het aan op een gegarandeerden verkoop van ten minste 1000'machines van elk type". NIEUWE OPROEP DED S.E.D. De leider der socialistische eenheids party in de Sovjet-zone, Wilhelm Pieck. heeft een nieuwen oproep gericht tot de sociaal-democraten in de Westelijke zones tot- het samengaan met de com munisten. Hy richtte zich daarby scherp tegen Schuhmacher. Pieck deed zyn oproep tijdens een groote betooging die op de graven van Liebkneoht en Rosa Lusemburg werd gehouden en waaraan 15.000 leden van de SED en de vakbonden deelnamen. Een kilometers lange stoet met ontel bare roode vlaggen trok door de Sovjet sector van Berlijn. De Berhjnsche so cialistische party had een uitnoodiging tot deelname niet aanvaard. ONTHULLINGEN OVER DEN MOORD OP MATTEOTTI? Een advocaat uit Texas, Martin Ar nold, heeft beweerd, dat hij in het bezit was van een „politiek testament", dat nog niet gepubliceerde mededeelingen zou bevatten omtrent den moord op Giacomo Matteotti, den Italiaanschen socialistenleider, welke 23 jaar geleden werd gepleegd. Volgens Arnold berustte het document dn de bewaarplaats van 'n bank te San Antonio. Arnold zeide, dat hy het document sleohts wilde toonen aan Amerigo Dumini, een van de acht Italianen, die thans onder verdenking van medeplichtigheid aan den moord op Matteotti berecht zullen worden (Mat teotti werd vermoord in Juni 1924, drie dagen nadat hy in/het Italiaansche par lement een aanval had gedaan op de methodes van de fascistische partij). Dumini heeft terechtgestaan wegens moord en werd tot gevangenisstraf ver oordeeld, doch werd na een kort verblyf in de gevangenis begenadigd. Hij werd opnieuw gearresteerd door de regeering van Badoglio in 1943, door de Duitschers vrygelaten en ten derde male gearres teerd in Juli 1945. BRITSCHE NOTA AAN POLEN In een Britsche nota aan Polen wordt met stelligheid ontkend, dat Cavendish Bentinck, Britsch ambassadeur in Po len den kort geleden ter dood veroor deelden Grocholskl als tusschenpersoon heeft gebruikt voor contact met Pool- sche ondergrondsche strydkrachten of van hem eenige geheime inlichting heeft ontvangen. Bentinck's contact met Grocholski lag volgens de nota zuiver op sociaal gebied. ENGELAND CONTRA DE „PRAWDA". Engeland heeft in een nota aan de Russische regeering geprotesteerd tegen een artikel in de „Prawda" van 15 Jan. De „Prawda" haalde bij die gelegen heid een radio-rede van Bevin aan, en concludeerde daaruit, dat volgens Bevin het verdrag tusschen Engeland en Rus land bulten werking gesteld zou zyn. De nota noemt dezen commentaar van de „Prawda" in hooge mate misleidend, en betoogt nadrukkelyk het tegendeel. VOOR DINSDAG 21 JANUARI. Hilversum I (301 M.) KRO 8.15— 9.00 en 9.059 45: gramofoonmuziek; 9.45 —10.15; lichtbaken, 12.03—12.30; Frans v d Ven zang en Johan Llgtelljn piano; 12.3012.55; ensemble Tarantella; 13.15 13.50: Orkest zonder naam; 14.00 14.30: Poczie uit Zweden; 14.3015.00: Kamermuziek; 16.0016.30; Zieken/be zoek; 17.1517.45; Ned. Kamerkoor; 17.45 —18.00; Rijk Overzee; 18.001820: Klaas van Reeck; 20.1520,45: propaganda- avond KRO in Dominlcanerkerk te Maas tricht; 20 4520.55: filmpraatje; 20.55— 21.15: A'damsch Strijkkwartet: 21.15 21.30: gramofoonmuziek; 21.3022.00: vervolg prop.-a/vond KRO; 22.35-23.00: vrbolljke volksmelodieën; 23 1023.35: Klaas van Beeck; 23.3524.00: Solr de Musette. Hilversum II (415 M.) AVRO 8 45— 9.15: Werken van Sibelius en Gordon; 9 159.30: morgenwijding door ds. A- L. Broer; 9.5010.30: arbeidsvitaminen; 12.00—12.30: Lyra trio; 12.4013.00: Pierre Palla; 13.15—14.00: ensemble Jetty Can tor: 14.20—15.00: Aeolian Sextet; 17.00— 17.30: Paul Frenkel speelt piano voor de Jeugd; 17.3018.00: Skymasters; 20.15 21.30: Bonte Dinsdagavondtreln; 21.30 22.15: verzoekprogramma; 22 1522.30: bultehlandsch overzicht door H. Oh. G. J v. d. Mandere; 22.3023.15: koorultwlsse- Ung met Engeland o.a. Glasgow Orpheus Oholr, Kunst naar Kracht, Johan Schmier en Zang en Vriendschap; 23.3024.00: Or kest Red Debroy in dancing Huize Poll te De Bilt. Nieuwe Amerikaansche Ambassadeur in Nederlanfj. DE HEER H. B. BARUCH VOLGT Dr. STANLEY K. HORNBECK OP. De Nederlandsche regeering heeft haar bewilliging verleend ten aanzien van de benoeming van den heer H. B. Baruch tot buitengewoon en gevol machtigd ambassadeur der Vereenigde Staten in Nederland. De heer Baruch, die dr. Stanley K. Hornibeck zal vervangen, is thans in Portugal geaccrediteerd. Hij was aan- vankeiyk arts en gelieerd aan een groote Amerikaansche makelaarsfirma in Am sterdam. In 1942 trad hij in regeerings- dienst en een jaar later vertegenwoor digde hy de Vereenigde Staten in den economischen oorlogsraad ln Brazilië, waar hy tevens optrad als adviseur van den Amerikaanschen ambassadeur al daar. In Februari 1945 werd de heer Baruch ambassadeur in Portugal, De mannen van lichting 1944. SLECHTS 1/5 GEDEELTE GEWONE DIENSTPLICHTIGEN. Van officieele zy'de deelt men ons mede: „De jongemannen, geboren in 19^4, zyn voor den dienstplioht inge schreven en worden thans aan een ge neeskundig en psychologisch onderzoek onderworpen. Slechts een beperkt aantal van hen het 1/5 gedeelte van het totaal aan tal ingeschrevenen niet te boven gaan de zal worden bestemd tot gewoon dienstplichtige en omstreeks midden 1947 worden ingelijfd voor het vol brengen van de eerste oefening. Wie daartoe zullen behooren, valt nog niet. te zeggen, daar de resultaten van de keuring en verder in te stellen on derzoeken daarop van invloed zullen zyn. De overigen zullen worden be stemd tot buitengewoon dienstplichtige bij de landmacht of de zeemacht. Zij zullen voorhands niet in militairen dienst worden geroepen. Zij, die bij de keuring geschikt wor den bevonden voor den militairen dienst en die meenen in aanmerking te komen voor vrijstelling van den dienstplicht, dan wel voor uitstel van eerste oefening, moeten onmiddellijk na de keuring een daartoe strekkend verzoek indienen bij den burgemeester van de gemeente van inschrijving. De daarvoor te bezigen formulieren zijn kosteloos verkrijgbaar ter gemeente secretarie. De verzoeken van hen. die tot buiten gewoon dienstplichtige worden bestemd, biyven buiten behandeling. Aan dege nen, die tot gewoon dienstplichtige wor den bestemd, zal door het Ministerie van Oorlog tydig vóór de iniyving de beslissing op verzoek worden toegezonden In verband met het vorenstaande is het brengen van bezoeken aan het Mi nisterie van Oorlog nutteloos. Deze be zoeken kunnen de behandeling van de tallooze gevallen slechts vertragen". BEGRAFENIS BURGER SLACHT OFFERS VAN DE RAMP TE MUIDEN. Naar wy vernemen zal de begrafenis van de burger-slachtoffers, omgekomen by de ramp te Muiden, geschieden Woensdag 1 uur op de algemeene be graafplaats te Muiden. De teraardebestelling zal worden ver zorgd door de directie van de spring stoffenfabriek. PROF. S. POSTHUMA NAAR BATAVIA. Morgen zal prof. S. Posthuma, finan cieel en economisch adviseur van de commissie-generaal met zyn echtge- noote per skymaster naar Batavia ver trekken. De ramp van de „Chimara". Door het Grieksche ministerie van koop vaardij ls medegedeeld, dat nog 415 pas sagiers van de Chimara, die ten Oosten van Athene op een mijn geloopen ls, ver mist worden. Het schip zonk binnen 15 minuten, nadat het op de mJJn was geloopen. Aan vankelijk slaagde de bemanning er in eendge oade te handhaven onder de hon derden passagiers, die op het bovendek samenstroomden, maa: toen het schip plotseling sterk begon te hellen, klonk die kreet „Wij zinken" en de wedloop naar de reddingebooten begon. Eerst 5 uur later verscheen -toevallig een schoe ner op het terrein van de ramp en begon overlevenden op te nemen. Naar verluidt zijn ook 40 Mnksgeoniënteerde politieke gevangenen, wier handen geboeid waren, ln de golven verdwenen. De oproeping van tandartsen. TOEPASSING VAN AFLOSSINGS SYSTEEM. Men deelt ons van officieele zijde het volgende mede: „De tandheelkundige verzorging van de troepen, zoowel ln Nederland als ln In- dié eischt een zoodanige bezetting van den tandheelkundigen dienst der Ko ninklijke Landmacht, dat het getal ge wone dienstplichtigen, die tandarts zijn, verre van toereikend: is Bovendüen heerscht als gevolg van den bezettingstijd een groote achterstand in de opleiding van tandartsen, waardoor het nog Jaren zou duren indien m-en om ln de behoeften van het leger te voorzien uitsluitend met inschakeling van jonge pas afgestudeerde tandartsen zou volstaan. Ten slotte moet mogelijkheid open bleven voor het verleenen van uitstel van opkomst aan degenen, die in de burger- praktijk absoluut onmisbaar zijn. terwijl er naar moet worden gestreefd de tand artsen niet dermate 1-ang onder de wa penen te houden, dait gevaar ontstaat voor hef verloopen van de burgerpraktijk met alle gevolgen van dien voor de op- geroepenen. In verband met liet vorenstaande wor den tlians ook buitengewone dienst plichtigen, die tandarts zijn, in mili tairen dienst geroepen. Het doel van diezen maatregel is dus ni et een slead6 grooter getal tandartsen ln i a-lli/tfli'ren dienst te roeoen, dcch men beoogt liet dragen van de lasten over een zoo groot mogelijk getal tandartsen te verdeelenzoodat een aflossingssysteem kan worden toegepast en de diensttijd tot een redelijken duur kan worden te ruggebracht.' Doodstraf voor Harrebomee Oefende schrikbewind uit. Conform den cisch is de 45-jarige vroegere inspecteur van politie A. Harrebomee uit Amsterdam, heden morgen door het Bijzonder Gerechts hof te Amsterdam tot de doodstraf veroordeeld. By het bepalen van de strafmaat had het Hof overwogen, dat verdachte ge durende meerdere Jaren van de bezet ting den vyand heeft geholpen by de uitopfening van zyn schrikbewind door als inspecteur van politie by het inlich tingenbureau van den S.D, in Amster dam te werken en dat hij van 1943 af als corpschef van de politie te Velsen veel onherstelbaar leed heeft veroor zaakt. Het Hof rekende den verdachte zwaar aan, dat hy zich als gewillig werktuig voor den Duit-schen wagen heeft laten spannen, zóó gewillig zelfs, dat hij er niet voor terugdiensde in Koog aan den Zaan een 4-jarig Joodsch onder duikertje by dr, Hagtingius te arrestee ren en aan de Duitschers over te leve ren, ten gevolge waarvan het kind in Westerbqrk om het leven is gekomen. IIAAGSCHE POLITIERECHTER. Clandestiene slachting W. R, te LIsse was op 22 Aug, ln een schuur te Noord- wijkerhout clandestien aan het slaohten geweest, De Officier vorderde zes maan den gevangenisstraf. De politierechter ver oordeelde tot drie maanden gevangenis straf voorwaardeiyk met dple Jaar proef tijd, omdat R. meer als helper had ge fungeerd. De studentenwintersportweek te Davos. De studentenwereldwinterspelen, welke te Davos worden gehouden zijn niet ge lukkig voor de Nederlanders begonnen. Zoowel de Nederlandsche ijshockeyploeg als de sklploeg konden gisteren wegens verschillende ziektegevallen in hun ge lederen, niet uitkomen. Onder een grauwen wolkenhemel trok ken de deelnemers Zondagmorgen naar de openingsplechtigheid van de zevende studenten wereldwinterspelen, waar zij begroet worden door den heer M. Trou- vat, afgevaardigde van de internationale studenten unie. Prof. Tank von der Eth sprak daarop de officieele openingsrede uit. Daar de Nederlandsche ijshockeyploeg verstek liet gaan, speelden hun Hon- gaarsche tegenstanders een vrlendschap- pelijken wedstrijd tegen een gecombi neerd team uit Davos. De Oostenrijker Egon Schoepf werd winnaar in den slalom met een tijd van 1 min. 45.2 sec. voor den Tsjech Sponar, die 1 min, 46 -sec noteerde. VISSCHERIJBERICHTEN. UMUIDHN, 20 Januari. Besommin gen: IJm. 71 f.9637; LJm. 72 f. 6690; KW 173 f.4419; Sch. 353, welke met een kapotten motor binnen is geloopen, f.995; Texel 29 f.6494. Aanvoer 1000 kis ten versche vïsch en 500 kisten versche haring. Haringpry.s f. 13 tot f. 15 per 50 kilo. J. A. van H. te Hillegom had clandes tien een koe helpen slachten, voor welk aandeel in het werk de Officier drie maanden gevangenisstraf vorderde. Na het pleidooi van mr. J. P. v.d. Plas, ver oordeelde de politierechter tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan twee maanden voorwaardelyk met drie jaar proeftijd. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 25) Uit de circulatie nemen, zei An drews. Zoo luidt biykbaar de uitdruk king, die hier op het oogenblik in de mode is. We kunnen ons toch maar niet kalmpjes ontdoen van iedereen, die roet in ons eten gooit. Ik ken natuuriyk den achtergrond van al deze kwesties niet, maar het begint er op te Hjken alsof de oorzaak van alle onaangenaamheden buiten ons bereik ligt, dat wil zeggen, dat de Italiaansche politie op de hoogte is van myn doen en laten. Door deze wending loopen wy meer in het oog. Majoor Dwight begon te hoesten. Toen hy weer kalm was, zei hy: Tot dusver weet de Italiaansche politie absoluut niets van u. Was het dan alleen maar een voor zorgsmaatregel? Andrews ging tegenover mij zitten en begon op zyn sigaar te kauwen. In den zak van den verdronken man heeft men een en ander gevonden, dat ons tot de overtuiging heeft gebracht, dat hy heelemaal geen Italiaan was. Neen, waarschynlyk een Zwitser, stemde ik toe. Er was iets in zyn manier van spreken, dat my op dat idee bracht. Het heeft geen zin daar op het oogenblik over te discussieeren. Hebt u ooit van een adres: Salier Ring 26, in Keulen, gehoord? Ik schudde hot hoofd. Of van een zekeren'meneer Wolfram Hacker? Nee, zei ik weer. heette hij zoo? Nee, antwoordde Dwight, dat is de naam van den man, die zijn identi- teit-sbewys gecontrasigneerd heeft. Wie was het dan? vroeg ik in stij gende spanning. Ik kan er nu niet meer by. Hier, kyk zelf maar, vond Andrews. Hy zocht in zijn zak en haalde er een opgevouwen, styf en tamelyk smerig stuk papier uit. Ik nam het van hem aan en myn blik ken vlogen over hetgeen er op geschre ven stond tot aan de onderteekening onderaan. Daarnaast was de afdruk van een stempel tc zien, dat op een post stempel leek. In den cirkel las ik de woorden „Geheime Staatspolizei", Ik kan onmogeiyk de uitwerking be- schryven. die cfeze onthulling op my had. Zoo moet iemand zich voelen, die met een giftige slang in een kamertje wordt opgesloten, of iemand, die zoo juist te hoor en heeft gekregen, dait hy een on- geneeseiyke ziekte heeftIk ging naar het raam om wat frissche lucht in te ademen. Dwight raadde: Trek het je niet zoo aan, waarde heer. Goed, goed, antwoordde ik grim mig, maar laat me even tyd om na te denken. Het was een tydje stil. Beneden in het kanaal was de jongen in den gondel nog altyd bezig zyn bootje leeg te scheppen. Natuuriyk, begon Dwight weer, zJjn alle voorzorgsmaatregelen genomen, dat de Italiaansche politie niets op het lyk zou vinden. Dus zal men den man wel niet eerder dan over een paar da gen geïdentificeerd hebben en u kunt er op tffekenen, dat u nu nog zoowat een week lang niet bewaakt wordt. Maar -wat heeft de Gestapo met my te maken? vroeg ik. Een dikke blauwe rookwolk, die tegen het glas sloeg, verraadde my, dat An drews achter mij was komen staan. Dat weten wy nog niet. Maar het zal niet lang duren, of we zyn er achter. We hebben nu al verdenking tegen iemand. Wie? Boninl. Ik draaide my om en keek recht in de zwarte oogen van den man uit Wales. Waarom? Ongeveer een maand correspondeert Bonini nu al met iemand in Keulen. Na tuuriyk niet met dit adres, want dat is het adres van het hoofdkwartier van de Gestapo in dat district. Maar het kan niet anders of de brieven worden daar heen doorgegeven. Het is ons echter nog niet gelukt iets van den inhoud te ont- 22). Ineens bleef Panda staan. Voor een raam van een tamehjk bouwvallig logement hing een papier waarop ge schreven stond „Leerling-Logementhouder gevraagd! Voor flink iemand een goede toe komst Aanmelden hier!" Panda wachtte niet, maa.- stapte het logement binnen, waar een dikke fi guur met een sigaar hem stond op te wachten. „Hier ben ik baas!" zei hy. „Ik wil leerling bij Je worden en een goede toekomst hebben! Wat moet ik doen?" ,Kom maar mee!" zei de baas met een neusstem „Begin de vaten maar te wassendie staan hier vanaf de vorige weekpuf-pufdat is geen werk voor een baaszeg nu zelf Maak ze goed schoon en breek niets, want dan krijg je klappenpuf- puf'Je loon is een stuiver per week en dé kost en inwoning vrij! Wat zeg je daarvan?" Panda zei niets, maar begon aan de afwas. dekken. Beteekent het, dat hy ons verraden heeft? Dat moeten wy aannemen. Maai' waarom dan aan Duitsch- land, terwyl hij-de Italiaansche staats politie vlak by de hand heeft? Ook Dwight kwam naar net raam toe, Heï heldere morgenlicht viel over het vale blauw van zjn oogen en zijn bruine, leerachtige huid stond strak en glim mend op de hooge, smalle jukbeenderen.* Bonini heeft een Duitsche vrouw ge had. Wij dachten, dat zij uit elkaar gegaani waren en volkomen van elkaar vervreemd waren. Maar het is mogelyk, dat hy naar haar toe gegaan is en de heele zaak overgekletst heeft, toen ze het hem lastig begonnen te maken. Hy denkt misschien op die manier uit de klem te komen. Als hy de Gestapo van alles op de hoogte bracht, zou deze de zaak op haar eigen manier aanpakken, zonder dat iemand iets te weten zou hoeven komen van al zyn vorige verra- derspraktykjes Maar als hij naar de Organtsazione Vigilanza gaat. dan zou hem dat zelf wel eens duur te staan kunnen komen. En daar hebben we juist altijd rekening mee gehouden. Dat beteekent dus. zei ik. terwyi ik verder rekende, dat iemand ook uw doen en la/ten en zelfs misschien Miss Howard wel bespiedt. Bonini weet niets van Miss Ho- vards bestaan af, nietwaar, Andrews? De dikkerd schudde het hoofd. Wat haar betreft, behoef je je geen zorg te maken. En hy weet ook niet, dat ik in de geschiedenis zit, en den majoor heeft hy nog nooit ontmoet. Degeen, die er hoogstwaarschijnlijk het meest'onder te lyden zal hebben, is my'n intermediair, de man van de credietbank. Hèm moe ten wy waarschuwen. Maar Mencken, begrypt u niet, waarom u niets over komen is, waai'om zy zich tot geen en kele daad hebben later verleiden? Tfe, (Wordt vervolgd) Leidsche Schouwburg K. V. LITTERIS SACRU*. „Je kunt 't toch niet mecneme^. De boog kan niet altijd gespannen zij% en daarom heeft „Litteris" na Mejonk- vrouwe de la Seiglière een niemendal letje opgezocht en ten tooneele gebracht, geheel afgestemd op de 'bedoeling om eens te doen lachen zonder meer. Een ontspanning zonder eenige inspanning! Bepaald gelukkig in de keus is „Litte ris" echter niet geweest, want „Je kunt 't toch niet meenemen" is wel een heel erg niemendalletje, al tracht het slot,- bedryf ten minste het geheel-wat op te halen, waarin het ook eenigszins slaagt. In de eerste twee bedryven denkt men zoo ongeveer in een gekkenhuis te zyn beland Zelfs al erkent men de waarheid van het gezegde, dat er meer gekken rondloopen dan er zijn opgesloten, dan nog ziet men hier wel een stelletje ex centrieken by een verzameld, waarvan men schrikt. En, helaas, hééft de regis seur, de heer De Wilde, al dat excen trieke nog gestimuleerd in plaats van te verzachten, zelf 'het vorbeeld gevende door een te zware chargeering. Erkend zy evenwel, dat, dit standpunt nu een maal ingenomen hebbende, het goed ls doorgevoerd over de geheele linie. Makkelyk had de regie het overigens zeker niet, waar niet minder dan een negentien rollen ln dit stuk voorkomen en -toch liep alles vlot en soepel. Daar voor dient een apart woord van hulde te worden gebracht. Aan het decor was bovendien alle zorg besteed. De vertolking was in het algemeen „Litteris" volkomen waardig, zoodat de opvoering op zich zelve respect afdwingt. Alleen kan men de vraag stellen of ten slotte niet te veel eer is bewezen aan een tooneel-mislukking Wanneer wij enkele executanten wil len noemen, dan is dat in de eerste plaats de opa van den heer Hageman, die speciaal in het derde bedryf prach tige accenten vond en zyn rol aanneme- lyk wist te maken. Naast hem mag de gansche familie Sycamore geprezen worden en mèt haar beide kleurlingen, vooral de manneiyke en het echtpaar Kirby. De zoon daarentegen was wat zwakjes. AI met al dus groote waardeering voor de geleverde prestatie, hoewel wy het gegeven niet kunnen waardeeren! Voor den aanvang heeft de le secre taris, de heer P. A. Wisse, na het spre ken van een welkomstwoord, den heer J. M Mazurel gehuldigd in verband met zy'n gouden jubileum als werkend lid en hem dank gebracht voor hetgeen hy in het belang van „Litteris" heeft gedaan. Niet in de eerste plaats als .speler", maar als „cement", dus als samenbin dend element. De heer J. Brouwer, 2e secretaris, overhandigde den jubilaris een fraaie krans, M. Ned. Ilerv. Kerk Beroepen te Ouder kerk a. d. iJssel J. J. Timmer te Harder wijk. Bedankt voor Noordwljk-Binnen G. Snijders te Trlcht; voor Haulerwijk J. Wiersma te Augustinusga. Benoemd tot pred, in algem. dienst voor de geestelijke verzorging van de itonlnkiyke Landmacht ds. W. Rijnsburger te Oud-Beljerland. Aan genomen naar Bonaire (West-Indië) J. A. Frlcke te Oudenhoorn; naar Budel' W. G. Reddinglus, pred. by de Prot. kerk in Ned. Indlë. Geref. Kerken Beroepen te Westerlee C. Kamper te Pessc. Bedankt voor Koog- Zaandijk K. Schouten te Coevorden, Be noemd tot hulppred. te Maasland ds. J. P. Boer te Schiplulden. Geref. kerken naar art. 31 K.O. Be roepen te Ermelo C. Stam te 2e Exloer- mond. Doopsgez. Broederschap Bedankt voor Eindhoven-Breda mej. da. H; C, Leignes Bakhoven te Bor.ne. CLASSICAAL BESTUUR VAN LEIDEN. Het quaestoraat van het classicaal be stuur ls met ingang van 1947 gescheiden van het scribaat. Ds. H. P. Fortgens, Ned. Herv. predikant te Voorschoten blijft als scriba fungjeren, terwjjl als quaestor op treedt ds. F. G. van BLnsbergen te Koude kerk aan den Rijn, DISTRIBÜTIEDIENST LEIDEN. Voortaan zal door den Leider van den Distrlbutiedienst wekelijks spreekuur wor den gehouden eiken DINSDAG van 1011 uur te Leiden; 23 uur te Warmond; WOENSDAG van 23 uur te Oegstgeest: DONDERDAG van 1011 uur te Lelden; van 23 uur te Leiderdorp. SCHEEPSBERICHTEN. Alchiba, 15/1 van Hampton Roads te New York; Algorab, RotterdamZuid Amerika, 17/1 van de Downs; Atlantic Wind, RotterdamAustralië, 17/1 van Haifa: Castor, 13/1 van New York te La Guaira; Clstula, RotterdamNorsworthy, pass. 16/1 Prawlepoint; Colytto, Phila delphiaRotterdam, 16/1 te Londen; Dido 11/1 van La Guaira te Curasao; Euterpe, LissabonMallaga, pass. 16/1 Gibraltar; Fort Orange, AntwerpenRosarlo, 16/1 van Rio Grande, Gadlla, 16/1 van Abaclan te Shanghai verwacht, daarna naar Sin gapore; Ganges (slbt) met slooper „Rus- hen Castle", DouglasGent, pass. 17/1 19 uur Eddystone, vuurtoren; Govert Fllnck, 16/1 van Dar es Salaam te Zanzi bar; Jupiter, 12/1 van Paramaribo te Curacao; Kota Agoeng, 18/1 v.m. 10.15 van Southampton te Rotterdam; Kota Baroe, BataviaSchiedam, 17/1 17.45 uur van Southampton en wordt 18/1 om 18 uur te Schiedam verwacht; Macuba, 10/1 van Norsworthy naar Curasao, daarna Antwerpen; Manhasset, 13/1 van New York te La Guaira; Manoeran, Manilla Vancouver, 16/1 van Honoloeloe; Manto, 13/1 van Curasao te La Guaira; Mapla, Victoria (be)Bombay en Calcutta, 15/1 van Seattle; Marita, 14/1 van Barranqullla naar Curasao; Murena, 20/1 van Las Ple- dras te Rotterdam verwacht; Oranje, Am sterdamBatavia, 16/1 te Singapore; Orpheus, 18/1 van Valencia te Rotterdam; Papendrecht, 13/1 van Singapore te Poeloe Samboe, Perna, 9/1 van Shanghai to Mlri; Plato, 11/1 van Curasao naar Maracaibo; Rembrandt, AustraliëRotterdam, 17/1 van Port Said; Saroena, 17/1 van Manilla naar Cebu;" Singkep, KarachiMarseille, 16/1 te Aden; Straat Malakka, 17/1 van Sydney te Melbourne; Tyne (slbt), Genua Bordeaux, pass. 17/1 Gibraltar; Van Outshoorn, 16/1 van Penang naar Bela- wan; Vulcanus, ValenciaAmsterdam, 16/1 van Gibraltar; Weltevreden, 17/1 van Batavia naar Jajian via Soerabaya; Wes- terdam, 17/1 16.15 uur van New York te Rotterdam: Witte Zee (slbt) met ham 906, Kaapstad—Port de Bouc. 17/1 12 uur des middags op 37' 17' N. en 1' 01" W; Zwarte Zee (slbt) met 17000 ton droog dok, BermudaMontevideo, 16/1 te St. Vincent (kv) om te bunkeren; Zypen- berg, AustraliëRotterdam (via Antwer pen), 18/1 van Bordeaux. My. Nederland: Merwede, 18/1 Malta ge passeerd. K.P.M.: Nieuw Holland, 17/1 te A'dam. K.N.S.M.: Vulcanus, 17/1 te Gibraltar; Hercules ,17/1 van Valencia naar Hoek van Holland; Theseus, 16/1 van Catania naar Messina; Helder, 17/1 van Istanboel naar Izmir: Deo Duce, 17/1 te Odense; Orpheus, 18/1 te Rotterdam, Orestes 17/1 van Rotterdam naar Dublin; Carmeofjell, 17/1 te Alexandrie; Stal, 17/1 van Izmtt naar Malta; Euterpe, 17/1 te Malaga; Iris, 17/1 te Bilbao; Marita, 16/1 te Curasao; Pericles, 16/1 te La Guaira.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2