Minstens 350.000 schade te Muiden WEERBERICHT Generaal Spoor op Valkenburg gearriveerd Met een enkel woord Van Mook antwoordt Gerbrandy: Dubbele machtsbeperking eigen verzoek opgelegd op 85ste Jaargang MAANDAG 20 JANUARI 1947 No. 25986 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J, W. Henny. Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden: 26 cents per week Telefoon Directlo en Administratie: 25041 Telefoon Redactie: -1507 - Giro no.: 57053 Bezoek van minister-president Beel. Naar een zeer globale schatting, die volgens burgemeester Th. C. D. Coops aan den lagen kant is, heeft de ont ploffing, welke in het stadje Muiden zelf 342 perceelen in mindere of meer dere mate verwoest heeft, een schade aangericht van minstens f. 350.000, daarin is nog niet begrepen de schade, die de ontploffing heeft veroorzaakt aan de gebouwen der Springstoffen fabriek in het naburige ^Iuiderberg. Intusschen heeft echter de Wederop- bouwdienst met goedkeuring van mi nister-president dr. L. J. M. Beel be slist, dat de in Muiden aangerichte ra vage als oorlogsschade zal worden be schouwd en vergoed. Voorts heeft de hoofdinspecteur van de volkshuisvesting uit Haarlem den burgemeester reeds Zaterdag toezegging gedaan, dat het Rijk de gemeente'een voorschot zal ver strekken om den eersten nood te leni gen van f. ÏOOKKK). Zaterdagmiddag heeft de minister president met eigen oogen de aange richte ravage in oogenschouw genomen. Hij heeft met den burgervader een wan deling door de straten van Muiden ge maakt en tevens een bezoek gebracht aan het gehavende Muiderslot, waarvan de kostbare in de middeleeuwen ver vaardigde, beschilderde ramen met voor stellingen van de schouten van Muiden voor altijd zijn verloren. Nadat minister Beel den burgemeester zijn deelneming over de catastrophale ramp had betuigd en hem zijn steun had toegezegd, keer de hij tegen halfzes naar Den Haag terug. Het Ned. Roode Kruis heeft materiaal toegezegd voor de opruimingsploegen van den M.OD. te Deiden, die uiteraard geassisteerd wordt door een groot aantal burgers uit Muiden zelf. Daarnaast worden dezen ploegen door het Roode Kruis sigaretten ter beschikking ge steld. Een droeve stoet van familieleden der slachtoffers is Zaterdag naar het ge schonden Muiden getrokken ter identi ficatie der stoffelijke resten van de 14 militairen, die bij de ontploffing om het leven zijn gekomen. 12 werden er ge- indentificeerd, de dertiende was onher kenbaar verminkt en het stoffelijk 20.000 Amerikaansche soldaten herdacht. PLECHTIGHEID TE MARGRATEN. Gistermorgen heeft de Amerikaan sche ambassadeur, dr. Stanley K. Hornbeck, vergezeld van zijn echtge- noote, den militairen attaché bij het gezantschap kol. Johnson en eenige Amerikaansche officieren met mr dr. Frans Houben. Commissaris der Ko ningin in Limburg, eep bezoek ge bracht aan het kerkhof te Margraten. De commissaris der Koningiiy heefteen krans gelegd op de gedenkplaats van het kerkhof, waar 20.000 Amerikaan sche en geallieerde militairen begra ven liggen. Dit was de eerste daad van den Commissaris der Koningin tereere van de Amerikaansche helden, zooals hij aan den Am. ambassadeur mede deelde. Sir Hornbeck en zijn gezelschap heb ben hierna een korten rondgang over de doodenakker gemaakt en bezoch ten enkele graven. De gezant woonde Zaterdagavond in besloten kring ten stadhuize de vertooning bij van een film welke de bevrijding van ons land en den prijs der overwinning, n.l. de begraafplaats te Margraten te zien gaf. PRINS BERNHARD TERUG. Z.K.H. Prins Bernhard is Vrijdagmid dag met zijn eigen vliegtuig uit Zwitser land terug gekomen en om vijf uur op vliegveld Soesterberg geland, waarna hij zioh naar het paleis Soestdijk heeft be geven. Nederlandsche gezant te Rome Dezer dagen is de benoeming te ver wachten van mr. W. F. L. graaf van By- landt tot H.M.'s buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome. De heer Van Bylandt was politiek adviseur van den Luitenant-Gouver neur-Generaal van Ned.-Indië, dr. Van Mook. Vóór den oorlog was hij gezant in China. GEDENKPLAAT VOOR DE STRIJDERS VAN ARNHEM. Major General R. E. Urquhart, die de First Airborne Division commandeerde, heeft gisteren te Langham in de Paro chie-kerk aldaar een gedenkplaat ont huld voor de officieren en manschappen der 'divisie, die aan de gevechten rond Arnhem hebben deelgenomen. De ge denkplaat vertoont een pegasus en draagt een inscriptie. De bisschop van Eterborough, dr. C. M. Blagden, zpide dat zelfs uit een mi litair oogpunt de slag om Arnhem geen mislukking is geweest. Na Arnhem wist Duitschland wat het te wachten stond, en wij ontvingen bemoediging en hoop. WISSELENDE BEWOLKING. De Bilt verwacht tot morgenavond Wisselende bewolking met hier en daar enkele buitjes. Temperatuur in den nacht dalend tot enkele graden onder net vriespunt, 'behalve in een smalle strook langs de kust. Morgen overdag overal weer oploopend "tot boven nul. Zwakke of matige wind tusschen Noord- West en Noord-Oost. 21 Januari Zon op: 8.37 uur; onder 17.06 uur. Maan op: 8.35 liur: onder 15.54 uur (22 Jan.: Nieuwe Maan). Hoogwater te Katrwijk-aan-Zee om 3.46 uur voorm. en 4.05 uur nam. overschot van den laatste heeft ir nog steeds niet kunnen vinden. De problemen, waarvoor de gemeente Muiden zich thans geplaatst ziet, zijn niet- gering. Nog steeds is ieder mate riaal voor de herstelwerkzaamheden aan de beschadigde huizen schaarsch. Wellicht echter zullen de eerste rui ten in het stadje spoedig kunnen wor. den ingezet, doordat de firma Van Vliet en De Waal te Bergen op Zoom door een toeval een hoeveelheid van 3000 \ierk. M. glas ter beschikking heeft, die aanvankelijk voor Eindho ven was bestemd, maar daar niet meer behoeft te Morden afgeleverd, omdat in deze stad de ergste nood reeds is verholpen. Burgemeester Coops hoopt dan ook van den Wederopbouwdienst toestem ming te krijgen dit glas voor zijn ge meente te koopen. Hij heeft reeds 20.000 dakpannen gekocht, die binnenkort uit Huizen naar Muiden zullen worden ver voerd. Het hout zal uit Overijssel moe ten komen, maar blijkt al zeer moeilijk verkrijgbaar te zijn. Van de 342 bescha digde huizen zijn er 25 zwaar bescha digd en daarvan 17 aan het dak en den gevel, waardoor natuurlijk ook alle rui ten en pannen zijn vé&nield. 135 andere huizen hebben middelzware glasschade opgeloopen. EEN 17DE SLACHTOFFER. Het aantal dooden is tot 17 gestegen. Zaterdag is nl. ook het stoffelijk over schot geborgen van den 37-jarigen W, Wolvetang, die de derde arbeider van de Ned. Springstoffenfabriek „De Krijgs man" is, die het leven bij de explosie heeft gelaten. Prinses Beatrix krijgt pony aangeboden! Bij het verlaten van het circus Knie viel het oog van Prinses Bea trix op de pony, die vijf weken geleden, even voor de aankomst van het circus te Amsterdam, ge boren werd. Spontaan riep het Prinsesje uit: „O, wat een mooie ponyt die is veel mooier dan de mijne. Ik zou henj graag willen ruilen". De directeur van het circus, de heer Frans Mikkenie, reageerde even spontaan op dezen uitroep met de woorden: „Wij zullen u de pony gaarne aanbieden". Van zelfsprekend was Beatrix opgeto gen over dit aanbod. De gouvernante, zuster Huidekoo- per. vond het echter verstandig het voorbehoud te maken, dat de Prins en de Prinses eerst hun goedkeuring zouden geven alvorens deze pony, die op de reis gebo ren een circus-geluk aan zal bren gen, aanvaard zal kunnen worden. DE „LILIA" NOG NIET LOS. De gunstige weersomstandigheden en den Noordenwind ten spijt zijn de Hud son en de Schelde er ook gistermiddag niet in geslaagd de gestrande „Lilia" vlot te trekken. De reeders overwegen thans de mogelijkheid de pijpaarde, die het schip naar Helsinki zou vervoeren, overboord te werpen, ten einde het schip zoo licht mogelijk te maken, VASTSTELLING BEGRAFENISTARIEVEN. Tegen abnormaal hooge prijzen. Tot nu toe werden voor veel begrafe nissen abnormaal hooge grijzen ge vraagd. Dit zal niet meer mogelijk zijn, wanneer op 1 Februari 1947 een tarief regeling voor begrafenissen in werking treedt. Deze regeling bindt den begrafenison dernemer aan een calculatie schema, dat maximumprijzen aangeeft voor de dien sten en goederen, welke geel uitmaken van een begrafenis. Bovendien wordt de ondernemer verplicht een gespecifeerde nota aan zijn opdrachtgever voor te leg gen. Het nalaten hiervan is strafbaar; De meest voorkomende begrafenis, be staande uit de leverantie van een een voudige vurenhouten kist, 50 rouwcircu- laires, het beschikbaar stellen van 8 dragers, een lijkkoets en 2 volgkoetsen met inbegrip van het inrichten van een rouwkamer en het zgn. „buurten" zal niet meer dan ongeveer f. 185.-* mogen kosten. Voor uitgebreider begrafenissen ligt de maximumprijs naar verhouding hooger. De eenvoudigste begrafenis voor vol wassenen komt op ca. f. 135.Voor kin deren tot en met 6 jaar is de prijs aan zienlijk lager. De aandacht wordt er op gevestigd, dat de prijzen voor lijkkisten eveneens zijn vastgesteld. Deze loopen van f. 19.— tot f-122.— uiteen. Vanzelfsprekend moet op de nota voor de begrafenis ook deze prijs worden genoemd. INLICHTINGENBUREAU VOOR MILITAIREN EN GEDEMOBILISEERDEN. Met ingang van 15 Januari j.l. heeft de A.M.VJ. een inlichtingenbureau voor militairen ingesteld.. Deze dienst heeft een dubbel doel: a. het verschaffen van inlichtingen aan Nederlandsche militairen en gede- mobiliseerden; b. gezinsleden van militairen, die naar Indië zijn vertrokken, hulp en raad te verschaffen. De dienst is gevestigd in het A.M.V.J.- gebouw, Leidscheboschje, Amsterdam, en zal binnenkort overal vertegenwoor digd zijn, waar A.M.V.J.-clubs in Neder land voor soldaten worden opgericht. Veto over besluit van Soekarno WERKCOMITÉ WENSCHT GEEN UITBREIDING K.N.IP. Radio Djogjakarta heeft medegedeeld, dat het werkcomité van het K.N.I.P. (het republikeinsche parlement) op 17 Januari zijn veto heeft uitgesproken over het decreet van Soekarno, houdende de uitbreiding van het zeteltal van het K.N I.P. van 233 tot 413 zetels. Dit is de eerste maal, dat een maatregel van Soe karno officieel is te niet gedaan. Zijn avonturen in Zuid-Arabië ?R20I10kI ver4we,nen °nf n„ verdere^ tijd hebben wy toen besteed aan het Zaterdagmiddag te vijf minuten over half zes is generaal Spoor op 't vlieg veld Valkenburg gearriveerd. Te zijner verwelkoming waren bijeen gekomen: Z. E. minister J. A. Jonkman, generaal-majoor P. L. G. Doorman, ge- neraal-majoor C. Giebel, generaal W. J. P J. Wilson, de secretaris-generaal van het Departement van Oorlog L. C. Rietveld, de chef van het kabinet van den minister van Oorlog M. P. H. Cal- meijer, kolonel van Gulikf van het De partement van Overzeesche gebiedsdee- len en vele andejen. VAN EEN VERDWENEN PASPOORT. De generaal vertelde dat zijn nood landing bij Braradam (Zuid-Arabië) het gevolg is geweest van den enorm sterken tegenwind, die het met de geringe voor raad benzine onmogelijk maakte tot Bazra te vliegen. „Een noodlanding op het strand was het gevolg. Daar aanwezige Amerikanen hielpen ons werkelijk prettig, doch de politie was niet vriendelijk gezind en pikte alle paspoorten in. waarna zij herkrijgen van die paspoorten en dat viel niet mee. want de Emir was reeds naar bed. Uiteindelijk wisten we toch tot hem door te dringen en hebben we met hem een onderhoud van ruim 90 minuten ge had. De Emir luisterde met een welwil lend oor doch zeide niets zelfstandig te kunnen ondernemen. Hij diende Koning Ibn Saoed hierover te telegrafeeren. Wij hebben de zaak zooveel mogelijk warm gehoiitien en om 8 uur 's avonds had den wij onze paspoorten terug. En dat alles om 20 gallons benzine! Een vreemd vliegtuig op den bodem van het souvereine rijk Saoedi Arabië, daar moest iets achter zitten! NOG GEEN CONFIDENTIES De generaal is van plan om over 14 dagen terug te keeren. doch hij maakte daarbij het voorbehoud: „In dergelijke gevallen reken ik er voor de veiligheid altijd maar 50 pet bij, want meestal heb ik het niet alleen voor het zeggen". Over de zakelijke aangelegenheden, die hem naar het vaderland brachten, wilde de generaal nog geen mededee- lingen doen. In het gebouw van den voormaligen Raad van Indië werd op plechtige wijze het constructie-kabinet van Oost-Indië geïnstalleerd door den luit.-gouverneur- generaal dr. H. van Mook. Het geïnstalleerde kabinet: kapt. J. Tahijs (so ciale zaken), mr. Tjia Kok Tjia-ng (Justitie), S. D. Dengah (verkeer en water staat), Nadja moeddin daeng Malewa (min. pres. en econ. zaken), dr. S. J. Warouw (gezondheid)G. R. Pantouw (voorlichting) - (Foto ANP-L.V.D.). VERLIEZEN NEDgjRLANDSCHE STRIJDKRACHTEN. Over de periode van 5 t/m 11 Janu ari heeft de Koninklijke Landmacht de volgende gewonden verloren: Korporaal J. W. van der Waerden; soldaat Robeeksoldaat W.. A. den Ouden, sergeant-majoor J. Oomens; soldaat F. Hoefnagels; korporaal M. Scheepens. Als aanvulling op vroegere opgaven worden nog de volgende verliezen van het KNIL gemeld: gesneuveld: soldaat G. van Schooneveld; 2e luitenant J. Moddemeyer; soldaat M. C. F. M. Buys; tijd. sergeant M. van Stappen. Gewond: sergeant-majoor F. C.van Dessel en mil. soldaat F. Belle. In de afgelóopen week zijn de na volgende verliezen gerapporteerd: gesneuveld of overleden ten gevolge van oorlogshandelingen: Kon. land macht: Huzaar B. K. Bakker, le R. S. PAW, afkomstig uit Amersfoort, ge sneuveld bij Medan op* 8-1-1947. Sol daat J. J. Heutink van 1-5-R.I., af komstig uit Enschede. Overleden te Medan op 8-1-1947 ten gevolge van be komen verwondingen bij vijandelijke actie. Soldaat le kl. J. Verdoord van 4-R.I,, afkomstig uit Lisse. Gesneuveld te Laboean bij Belawan oj> 9-1-1947. Soldaat L. van -Meerendonk van 1 R.S. afkomstig uit Fijnaart. Gesneuveld te Semarang op 9-1-1947. Res. le luit. G. M. A. van Gerven van 1 R.S., afkom stig uit Tegelen. Gesneuveld op 9-1- 1947 te Semarang. Kon. Ned.-Ind. Leger: Soldaat. Bo rat, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneu veld op 5-1-1947 bij actie tegen extre misten. Militie sold, le kl. E. T. H. Guntlhardt, afkomstig uit Ned.-Indië, gesneuveld op 5-1-1947 bij actie tegen extremisten. VRAGEN INZAKE DE PEN GUN. De heer Roosjen heeft aan den mi nister van Oorlog de volgende vragen gesteld: 1. Is de minister bereid mede te dee- len of het juist is. dat hij geëischt zou hebben, dat de fungeerende redacteu ren van Pen Gun, het blad voor de Nederlandsche strijdkrachten, hun taak zouden neerleggen op straffe van staking der papiertoe wij zing per 1 Ja nuari 1947? 2. Is het juist, dat van het bestuur der stichting „Pen Gun" verlangd is. dat de heer F. J, Ter Woort, parle mentair redacteur van het Parool, als hoofdredacteur van het blad der stlch- tlng zou optreden? 3. Indien de vragen onder 1 en 2 bevestigend worden beantwoord, is de minister dan bereid mede te deelen op welke gronden hij gemeend heeft deze vergaande maatregelen te moeten nemen? SOEKAWATI ZAL OOK FRANKRIJK BEZOEKEN. Soekawati, president van Ocst-Indo- nesië, zal zioh na zJjn bezoek aan Ne derland naar Frankrijk begeven. Hij verwacht op 20 Februari in Makassar terug te zijn. BINNENLAND. De wethouder vam Onderwijs de heer J. v. ZwiJndregt. heeft Zaterdagmiddag de tentoonstelling: „Een eeuw Haagsche lit teratoren". welke ln het gemeente-archief te 's-Gravenhage gehouden wordt, offi cieel geopend. Onder groote belangstelling ls Za terdagmiddag in de Nieuwe Kerk te Delft hst 12>/2 Jarig bestaan van „De Oranje garde" herdacht. In het R.K. ziekenhuis te Almelo is overleden deken H. A. P. C. van dor Waarden, eerekanunnik van het Metro- polótane kapittel pastoor van de St. Georgdus parochie te Almelo en oud- geestelijk adviseur van den Aartsdlocesti- nen Boeren-Tulndersbond. Onder' groote belangstelling is Za terdag op de Alg. Begraafplaats te Den Haag het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den redder Leendert Bruin uit Schevenlngen. Het dagelljksch bestuur van het Nationale Comité Handhaving Rijkseen heid ls na een wijziging thans als volgt samengesteldProf mr. P. S. Gerbrandy, voorzitter: mej. J. E Ravesteljn; C. H. I. M Welter; gen. H. C. Winkelman en drs. W. Reljseger, secretaris. Een duizendtal repatrianten uit In dië is met-de „Nieuw Holland" in Am sterdam gearriveerd. In een zeer druk bezochte vergade ring van oud-leden van het v.m. stam- regimenc 8EI. end eonderdeelen 32 R.I., 8e depot bat., 8e grensbat. en 16e mitrail leur compagnie. Zaterdagmiddag in Musis Sacrum ie Arnhem gehouden, ls besloten tot heroprichting van de ln 1941 door de bezetters verboden vereenlglng „8 R.I. 1940" Zaterdagmiddag vertrok van Schip hol met de K.L M.-Constellation PH-TAW gezagvoerde Parmentler, de 10.000ste pas sagier op de trans-Atlantische route naar New York. Tot aller verrassing bleek de betrokken passagier een Nederlandse!» meisje van negen Jaar te zijn. n.l. Mar garet Sheila Kralpscheer, die geheel alleen ds groote reis over den Oceaan maakt. Het hoofd van den Noord-atlantischen dienst, de heer V. Dubourcq, overreikte het meisje een toepasselijke oorkonde uit, onderteekend door dar. A. Plasman, alsmede een geschenk. De Belgische arbeiders bij de N.V. Philips, hebben, overeenkomstig het ad vies van de vakbondsbestuurders, het werk hervat. Correspondentie, bestemd voor de opvarenden van het escorte vlieg kamp schip .JCaTel Doorman", dat omstreeks 5 Februari te Casa BLanca wordt ver wacht, moet uiterlijk 3 Februari ter post zijn bezorgd. De stukken moeten zijn ge frankeerd volgens het blnnenltvndsch ta rief. terwijl over het adres twee snijden de lijnen dienen te worden gebraoht, loo- pande van dsn eenen hoek naar den andieren. Zaterdagmorgen is het doodvonnis uitgesproken over den Japahschen oor logsmisdadiger Yomura, met den kogel voltrokken. Tevens zijn vier Indonesiërs, dde wegens moord op Nederlanders ter dood veroordeeld waren, terechtgesteld. Het Nederlandsche schip „Tasman" kon bil aankomst te Melbourne geen sleepboot ter beschikking krijgen. Ook de havenarbeiders weigerden hun dien sten te verleenen. De „Tasman" zou morgen naar Batavia vertrekken met ze ventig passagiers, doch zonder lading. De uitreiking van de Medal of Freedom" aan bhna 100 ondergrondsche werksters en werkers, pllotenhelpere e.d. heeft Zaterdagmiddag ln den Schouw burg te Maastricht onder groote belang stelling plaats gevonden. De Nederlandsche delegatie bil de conferentie van den Stillen Oceaitei zal als volgt worden samengesteld: baron van Aerssen Beileren van Voshol. Neder landsche ambassadeur te Australië, voor zitter, terwijl een Nederlander, een In donesiër. een Chinees en een Ambon- nees tot leden "zullen worden aangewe zen. Als secretaris zal fungeeren luite nant van der Ster. toegevoegd aan den Lult. Gouv.-Gen. De conferentie zal aan het einde van deze maand te Canberra worden geopend. Aan de grens te Ossendrecht is Za terdagmiddag het 7-J. dochtertje van den heer K. dat naast haar vader ln de auto. door een schot van een grenscommles doodelijk getroffen. Een sommatie om te stoppen en ook een waarschuwingsschot schijnt de heer K. niet te hebben ge hoord, terwijl een tweede schot het ge melde -noodlottige gevolg had. De eerstvolgende bijzondere vluch ten. welke de KX.M. op Zuld-Afrlka uit voert, zullen plaats hebben op 8 Februari. 1 Maant, 26 Maart en 9 April. Van 31 Maart tot 7 April wordt te Johannesburg de Rand Easter show gehouden, ten jaarbeurs, waarop vele Nederlansche fir ing's vertegenwoordigd zijn. Tijdens een te Haarlem gehouden vergadering van de Stichting ..De eere begraafplaats te Bloemendaal" ls mede gedeeld. dat de ontruiming en afwerking dezer begraafplaats binnenkort aanbe steed zullen worden. Men hoopt haar dezen zomer' gereed te hebben. Bllna 400 helden van het verzet vonden er hun laatste rustplaats. BUITENLAND. De V. S. hebben besloten 11 mllHoen dollar aan Griekenland te schenken, om dit land ln staat te stellen de eerste moei lijkheden te boven te komen. Het Fransch? verbanningsoord, dat onder den naam „Duivelseiland" berucht ls geworden, zal als straf oord worden op geheven. De Ned.-Britsche handelsbesprekingen ENGELAND WIL NEDERLAND HELPEN. Het is thans vastgesteld, dat de Ne- derlandsoh-Engelsche handelsbesprekin gen op 29 Januari as. in Den Haag zul len beginnen. Het doel van de confe rentie is de handelsbalans tusschen de twee landen zooveel mogelijk in even wicht te brengen. Dit zal kunnen worden bereikt door den uitvoer van landbouw- en veeteeltproducten te verhoogen en den invoer van Engelsche industrieele artikelen te verminderen. Op het oogen - blik bestaat er een groot invoerover- schot. Van Engelsche officieele zijde ver klaarde men dat Engeland volledig be grip-heeft voor de noodzakelijkheid van Nederland om den invoer uit Engeland te beperken. Engeland wil Nederland helpen bij het herstel van zijn economie. NED. BLOEMBOLLEN-UITVOER VLOT NIET. Dr. A. J. Verhage gaat naar Amerika. De uitvoer-van Nederlandsche bloem bollen naar Amerika en Canada wil nog steeds niet vlotten ten gevolge van moeilijkheden, waarvoor tot nu toe nog geen oplossing kon worden ge vonden. Dr. A. J. Verhage, de voorzitter van de Algemeene Vereeniging voor Bloem bollencultuur, heeft thans besloten deze zaak persoonlijk ter hand te ne men en zal te dien einde op het laatst van Januari naar de Ver. Staten ver trekken om onderhandelingen aan te knoopen. Daarna gaat de heer Ver hage met hetzelfde doel naar Canada. DE HEER C. J. A. SLEWE t Directeur van „De Volkskrant". In de Katholieke Ziekenverpleging te Hilversum Is Zaterdagmorgen om half- elf, na een kortstondige ziekte in ver band met een maagaandoening, overle den de heer C. J. A. Slewe, directeur van de N.V. de Volkskrant te Amster dam. Hij bereikte den leeftijd van 49 jaar. De heer Slewe was o.a bestuurslid van de „Nederlandsche Dagbladpers 1945", in welke kwaliteit hij eenige maanden geleden naar Canada en Ame rika reisde, om rotatiepapier voor Ne derland in te koopen. In verschillende katholieke vereenigingen in zijn woon plaats Hilversum vervulde de heer Slewe een leidende rol. Aankomst Britsch-Amerikaansche delegatie. BESPREKINGEN OVER HANDEL MET DUITSCHLAND. Met den D-trein, welke gisterochtend aan het Staatsspoorstation te 's-Gra- venhage uit Berlijn aankwam, arriveerde een Brltsch-Amerikaansohe economi sche delegatie, die eenigen tijd in ons land zal vertoeven, om besprekingen te voeren over de economische betrekkin gen van ons land met de Britsche en Amerikaansche zones van Duitschland. Na aankomst heeft de Amerikaan sche voorzitter, dr. D. D. Humphrey, tevens directeur van economische za ken b\j het Amerikaansche militaire bestuur in Duitschland verklaard, dat naar hij verwachtte, een overeenkomst tot stand zou komen, welke den Nc- derlandschen handel met Duitschland tegen de herfst van dit jaar weer op gang zou brengen. De besprekingen zijn vandaag be gonnen. VOORLOOPIGE REGELING VOOR ZIEKENFONDSEN. Als resultaat van de besprekingen, welke zijn gevoerd tusschen de zieken fondsen en de huisartsen, vroedvrouwen, specialisten, apothekers en tandartsen, is een voorloopige regeling getroffen voor de honoraria, welke door de zie kenfondsen zullen worden betaald. Daarby zijn de vergoedingen voor vrij willig- en verplicht-verzekerden gelijk gesteld. De welstandsgrens voor de vrij willig verzekerden wordt verhoogd tot 3750 gulden. Niet apotheek-houdende artsen zullen f.4.25 per ziel per jaar ontvangen; apo theek!» oudende artsen f6.75. De premie wordt voor een verzekerde op 50 cent per week gesteld, als maximum. Voor kinde ren beneden 16 jaar mag geen premie worden berekend. Ook voor zgn. onvol ledige gezinnen zijn afwijkende regels vastgesteld. Voor de gevallen, waarin de verstrekkingen aan de vrijwillig verze kerden minder omvatten, dan die aan de verplicht-verzekerden, dient het ma ximum der premie lager te worden ge steld. Ook hiervoor zijn vaste nonnen vastgesteld. Naar aanleiding van de tweede radio-rede van oud-minister-presi dent prof. mr. P. Sj. Gerbrandy heeft dr. Van Mook verklaard, dat in zijn laatste rede prof. Gerbrandy weder om den indruk wekt alsof dr". Van Mook min of meer noodgedwongen werd gehandhaafd, doch onder zoo danige restricties, dat hq geen te ernstig „gevaar" zou kunnen ople veren. Reeds is uiteengezet, dat de combi naties van functies van minister van Koloniën en hoofd van het Algemeen Bestuur niet van dr. Van Mook maar van prof. Gerbrandy afkomstig was, en dat eerstgenoemde telkens tegen die combinatie bezwaar heeft gemaakt en er voortdurend naar heeft gestreefd, haar zoo spoedig mogelijk op te heffen. Dat bij de benoeming van dr. Van Mook tot Lt.-Gouvernéur-Generaal Meer dan vierhonderd van 's werelds fijnste diamanten, welke ln totaal aan zienlijk meer dan twintigduizend pond sterling waard zouden zijn, zullen door de ZuLd'-Afrikaansche regeering worden aangeboden aan prinses Elisabeth van Engeland, bij gelegenheid van haar 21sten verjaardag tijdens den voorgeno men reis van de koninklijke familie. De Itallaansche communistische par tij heeft een Verklaring uitgegeven, waar- In zij een regeerinjs crisis afkeurt, als schadelijk voor de democratische Instel lingen en, met het oog op de precaire economische- en voedselpositie van het land, nadeelig voor de bevolking. Tevens werd ln het communiqué verklaard, dat de communisten nauw met de socialisten willen samenwerken om iedere verdeeld heid ond'or de arbeiders te voortomen. Een functionaris van den Britschen Ijzer en staal bond heeft medegedeeld, dat de steenkooltoewijzingen voor de Ijzer- en staalindustrie met Ingang van heden met 25 procent zullen worden verlaagd. De voormalige secretaris der fasclstl- lsche partij in Italië, Aldl Vidussond, die ln 1945 tot 14 Jaar gevangenisstraf werd veroordeeld wegens fascistische activiteit, ls door het hof van cassatie te Rome vrij gesproken. In Eire ls broodrantsoeneering in gevoerd. Volgens radio Leipzig heeft de com munistische partij van N oord-Rijnland - Westfalen, ln de Britsche zone aan het provinciale parlement een wetsontwerp voorgelegd, dat voorziet ln confiscatie van alle steenkoolmijnen zonder compen satie. Naar de Grleksche minister voor de koopvaardll heeft medegedeeld, hoeft de Grleksche regeering een overeenkomst met Amerika gesloten voor den aankoop van honderd Llberty-schepen voor de koopvaardij. eind 1941 de restrictie is gemaakt, dat hij geenerlei aanspraak daaraan kon ontleenen op de benoeming tot gou verneur-generaal. is door hem zelf toen voorgesteld, ten einde aan deze door den nood geboden benoeming niet het karakter van een tevoren vastge stelde opvolging te geven, waartoe in het desbetreffende artikel van de In dische staatsregeling aanleiding zou kunnen worden gevonden. Die benoeming is niet in de eerste plaats geschied, omdat de gouver- fneur-generaal Ned.-Indië niet zou kunnen verlaten, maar om een in oorlogstijd mogelijk noodzakelijke vervanging van den landvoogd op een bepaalde wijze te regelen en een werkverdeeling tot stand te brengen, die de taak van den land voogd zou kunnen verlichten. Dat het bij de toen (begin 1942) on dernomen reis van dr. Van Mook naar de Ver. Staten nuttig was, dat hij deze functie bekleedde, was een bijkomstige omstandigheid. Bij die benoeming was in het geheel nog niet voorzien, dat hij vlak voor de capitulatie Ned.-Indië in op dracht van den landvoogd zou moeten verlaten. Dit denkbeeld kwam eerst na 20 Februari 1942 op en daarover is eerst eind Februari beslist. Bij de herbenoe ming Yan dr. Van Mook tot luitenant- Gouverneur-Generaal in 1944/45 is op dezen kant van de zaak geheel niet teruggekomen, doch wel, wederom van de zijde van dr. Van Mook, gesteld dat het gemakkelijker zou zijn vooreen Lt.-Gouverneur-Generaal om onder ge allieerd' oppergezag te werken, dan voor een Gouverneur-Generaal. Dat de heer Van Starkenborgh Gouverneur-Generaal was en bleef lag voor de hand. Daarover is nooit eenige discussie geweest. De heer Van Starkenborgh is op eigen initia tief na zijn bevrijding naar Neder land gereisd en daarna afgetreden. Overigens zijn de regelingen, die ge maakt werden voor het voorloopige herstel van de Indische regeering (Staatsblad D 65 en 66) in essentie in overeenstemming met de voorstellen van dr. Van Mook. Van aan hem min of meer tegen zijn zin opgelegde be perkingen is gedurende de besprekin gen van het kabinet geen sprake ge weest. Ten slotte vergeet prof. Ger brandy, dat uiteraard de verantwoor delijkheid van den Lt.-Gouverneur- Generaal aan de Nederlandsche regee ring steeds ten volle is gehandhaafd en dat hy juist in verband daarmede in het eerste half jaar na den terug keer op Java tweemaal naar Neder land overkwam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1