Nacht-express PANDA EN DE MEESTER-DIEF ■K In Vluchtige Valkenburgsche visie: Bij onze mannen van den Marine Luchtvaart Dienst ZOOALS VROEGER Gefaald Zal het K.N.l.P. Liiiggadjati. aanvaarden? Is uw Radio defect? Grepen uit het Radio-programma FEUILLETON (Van een onzer Redacteuren). T VAN ONDERNEMINGSGEEST EN DURF! De „vliegerij" ontwikkelde zich de laatste tientallen jaren op verbazende wijze. Wij herinneren ons als den dag van gisteren, hoe wy indertyd urenlang stonden te wachten, om Jan Olieslagers een „minuut" ln de lucht te zien en hoe die ééne minuut ons met verbijstering sloeg. De „looping" van Chanteloup, de ka- naalvlucht van Blériot, de „sfstands"- vlucht van Van Meel over enkele kilo meters: het waren allen even zoovele opwindende evenementen ln ons lon- gensbestaan.... En ziet nü eens: ach, daarover behoe ven w« niet uit te welden. De mlraeuleuse technische vooruit gang van de luchtvaart waarin niet het minst de KI.M. zulk een belangrijk aandeel had en waartoe ook de twee wereldoorlogen het hunne bijdroegen doet ons ieder oogenblik versteld staan. De vliegtuigongelukken van den laat- sten tijd kunnen aan onze bewondering tóch geen afbreuk doen! EEN OMVANGRIJKE ORGANISATIE. Naast de ontwikkeling der civiele luchtvaart, doet die van de militaire tel kenmale van zich spreken. Al is de oorlog voorby, het wil geens zins zeggen, dat de laatste nu tot stil stand zou zijn gekomen. Integendeel, zy gaat nóg steeds onverminderd met reuzen-sprongen vooruit. Ziet daartoe om U heenl Ziet bUv. eens een vliegveld als dat te Valkenburg. Een enorm complex ideaal gelegen aan den rand van Holland's duinen. Onlangs mochten wy er eens een dag rond neuzen. Een interessante dag voor wie oogen heeft, om veel in zich op te nemen, en ooren, om te hooren. In het byzonder wetenswaardigheden uit den mond van den Commandant van den op dit vlieg veld gestationneerden Nederlandschen Marine Luchtvaartdienst, den officier MjS.D der le klasse, W. Beets, Hy zwaait er den hoogst verantwoor- deiyken scepter. De heer Beets vertoefde gedurende den oorlog o.a. langen tyd in Engeland. Daar verrichtte hy belangryk werk, maakte er het nieuwste van het nieuw ste op luchtvaartgebied mee. Anders zou hem stellig niet, op 34-Ja rigen leeftyd reeds, de opbouw van dezen op 15 Mei J.l. ingestelden dienst zyn op gedragen. Tusschen twee haakjes: de bijzonder heden over den heer Beets hoorden wy natuurlijk niet uit diens eigen mond, maar van anderen. Een omvangrijke organisatie komt sinds 18 September op Valkenburg tot stand. Op dien datum n.l. arriveerde er de eerste groep leerlingen. Zij wordt nu zorgvuldig steentje voor steentje in el kaar gemetseld. Met twee officieren en één zegge één schrijver, kwam Commandant Beets naar ons land. Thans bedraagt het totaal aan offi cieren en manschappen, inclusief het z.g. „grondpersoneel", reeds ongeveer 300. En 't einde is nog léng niet te over zien! Valkenburg zyn onderwy's gaat genieten, behaalde eerst zyn brevet in Engeland. Dat onderricht was echter in hoofd zaak theoretisch. Nu komt de zware practijk: schieten, vliegen in gevechts formatie enz. Ook de z.g. navigatoren 'waarnemers) worden er voor hun toe komstige taak, byv. het leiden van een oorlogsopdracht, bekwaamd. Het is zeker vreemd, zóó kort na den oorlog al weer over „oorlogsopdrachten" te hooren praten. Maar.we weten het allen té goed!.... de wereld ls he laas nog niet zóó ver. dat „vrede" voor altyd gewaarborgd lijkt, Daarnevens zyn er diverse opleidin gen voor het „grondpersoneel", d.w.z. eveneens voor de meergevorderde leer lingen. Het eerste cnderwys hierin ge schiedt ook in Engeland, onder auspi ciën van het Directoraat-Generaal (o! afschuwelijk woord) voor de Luchtstryd- krachten, het gezamenUjk opleidingsap paraat van Oorlog en Marine. Op Val kenburg doen de leerlingen de noodige kennis op voor het bereiken van een hoogeren rang. Nog is hier gevestigd het depót van ten Marine Luchtvaart Dienst, te ver- geiyken met het personeels-depót" op den, bleek dat de „leger" vliegeroplei ding in het geheel niet op Valkenburg geschiedt, doch te Gilze-Ryen, Woens- drecht enz. Wel staat het vliegveld Valkenburg bnder leiding van een leger-overste, nJ. den vliegveldcammandant F. Raland, want het leger draagt de verantwoorde- ïykheid voor de bewaking en die is volgens onze persoonlijke ervaring uiterst streng de legering en de voe ding. HET ZIJN GÉÉN „SNOTJONGENS". Van de vele onderwerpen, welke nog ter sprake kwamen, noemen wy het „laagvlie.gen boven bebouwde kommen" en wel in de onmlddeliyke omgeving. De heer Beets wilde hierover graag het een en ander met nadruk verklaren. „We doen ons uiterste best", zoo zei hy, niemand overlast of gevaar te be zorgen. Maar als je van den startbaan opstygt, kén 't niet anders, of Alle stadia tot het „hoogvliegen", móéten doorloo- pen worden. Zoo ook op de retourvlucht. Vliegen op 200' M. is overigens niet zoo laag, al is er voor sommigen vrees aanjagend lawaai. Daarom volkomen begrypelljk, dat wij booze of angstige briefjes krijgen van menschen, die, nu de oorlog voorby is, rust willen hebben. Maar we móéten nu eenmaal wel boven Oegstgeest, Wassenaar en andere plaat sen vliegen. Gevaar is er echter byzonder weinig. Alle oefeningen worden even buiten de kust boven zee gehouden, zooals het '.groep'-vliegen of de duikvluchten. Nie mand make zich dus bezorgd: een onge- Ingezonden Mededeeling De geschiedenis herhaalt zich Bijna 150 jaar geleden bevon den Nederland en Europa zich in een soortgelijken toestand als nu. Napoleon was bij Waterloo definitief verslagen.de keizerlijke adelaar verdween van alle wapen - borden, de trotsche standaard van zijn imperium werd neergehaald, hier en overal. Het geknechte Nedcrlandsche volk leefde weer op onder het wijze bestuur der Oranjes, uit den vreemde weer gekeerd na een lange balling schap.- Als een terugkeer naar betere tijden was toen de vestiging van den eersten De Gruytcrswinkel in 1818. De Gruylcr, die zich toen reeds tot devies koos slecds betere waar te leveren en- den vooruitgang te dienen, vertegen- ■woordigde de hoop op vrede, rust en welvaart. Zooals vroeger brengt ook nu De Gruyler de eerste teekenen van den terugkeer naar den goeden ouden tijd. U kunt weer een vooroorlogscho sfeerscheppen met een/, kop koffie of theo van De Gruyter, de koffie- en thcczaak zooals vroegerj waarin onze Jongens op Valkenburg hun opleiding krijgen. „POTDICHT" IN DE KOU. Al is het een mistige dag, al ligt het vliegveld wat je noemt „potdioht", als wy er met den heer Beets over de kilo meters uitgestrekte terreinen in een je'ep rondtoeren, wy krygen tóch een prach- tigen indruk van al hetgeen hier, ver borgen voor de oogen der burgers, ge schiedt. 't Was yzig koud. We hébben nooit geweten, dat het in een jeep zóó koud kon zyn! Maar tóch kregen we het ten slotte warm, vervuld van trots als we waren voor dit onderdeel van ons verdedigings- apparaat van na den oorlog. IETS OVER DE OPLEIDING. Een indruk? Welaan: allereerst lets over de oplei ding. O: héél oppervlakkig, want zou men hier grondig op willen ingaan, dan ware er een boekdeel aan te wyden! Zy omvat speciaal de training in het Zjg. „geveohtsvliegen" en wel in zekeren zin de hoogere school daarvan. Want de leerling, die op het vliegveld een wachtschip. Ten laatste is er het reeds zeer uitge' breide Centrale Magazyn van den M.L. D. Dat bevindt zich eveneens in Staat van wording. Maar er zyn al duizenden luchtvaartattributen, maohine-onder- deelen, parachutes, rubber-reddingboo ten enz., waarvan het ons gaat duizelen, als we er naar kijken. Keurig wordt alles gerangschikt en gecatalogiseerd, aan de hand van een speciaal kaartsysteem, wat op zichzelf ai een macht werk vereischt. In de toekomst komt nog een afdee- ling, te vergelyken met de Engelsche „Air Sea Rescue" voor hulpverleening aan schepen en vliegtuigen, welke op zee in nood verkeeren. Doch de toestem ming daarvan hangt af van het verkry- gen der benoodigde materialen (red dingbooten) enz. DE „HOOGESCHOOL" VLIEGERIJ. DER Wij schreven hierboven eenige malen over Engeland. Wie editor moöht denken, dat te Val kenburg alles op Engelsche leest ge schoeid is, vérgist zich ten eenenmaie. De heer Beets maakt natuurlijk ge bruik van zyn Engelsche ervaringen, doch verzekert ons op een vraag, dat Nederlandsche inziohten zich terdege laten gelden, zoodat wy inzake vrees voor een onnationaal karakter van deze opleidingen, volkomen gerustgesteld worden. Wy hadden juist ergens een foto ge zien van leerlingen uit geallieerde lan den op de „Empire Test Pilot School" in Engeland. Daarop stond de Neder landsche kapitein G. Sonderman. Ook hierover wilden wy ons licht opsteken. „Tja", antwoordde de heer Beets, „zóó'n school is nog heel iets anders dan hier. zy beteekent, by wyze van spre ken, de hoogste universitaire opleiding ln het luehtvaartwezen, waarmee verge leken wij nog maar een soort H.B.S. zijn. Zy, die déér vandaan tornen, kunnen eigenlijk „professor" in het vliegen ge noemd worden! Een enkeling wordt er wel eens door de Nederlandsche regeering tegen betaling gedétacheerd. Zooals ka pitein Sonderman, die echter niet tot de marine maar tot het leger behoort. En nu we het tóch over het leger had- luk kan evengoed op den weg gebeuren, Kyk naar de auto's. De instructies van de hoogere autoriteiten worden strikt opgevolgd en wat in Apeldoorn ge beurde, daarvoor kunnen wij géén ver- antwoordeiykheid dragen. „Ik protesteer", aldus de heer Beets, „dan ook ten sterkste tegen uitdrukkin gen als „die snotjongens zyn weer aan den gang". Men vergete niet, dat het mannen zijn, die letteriyk élles offer den hun medische dan wel juridische studie byv. om er voor te zorgen, dat angstige dametjes, die nu klagen, dat zij juist vijf zenuwsloopende jaren achter den rug hebben, deze niet opnieuw zul len krygen. Maar ja.het iedereen naar den zin maken, dét is onmogeiyk! Dan kunnen wy beter op een „onbe woond eiland" gaan zitten...." HOE STAAT HET MET DE JEUGD? De lesvllegtuigen voor de 16 vliegleer- llngen staan op een der vele velden. De Fireflies, de Hanvards. Dit doet ons vragen, hoe het met de belangstelling van de jeugd voor den M. L. D. staat. „Die is zeker bevredigend", luidt het antwoord.' „Maarpropaganda maken is niet onze sterkste zijde, zy, die er voor voe len wie zou dat niet-, als hy durf en ondernemingsgeest bezit, vroegen wy ons af kunnen zich echter melden bij het Marlnewervingsbureau te Den Haag. Daar wordt dan wel uitgezocht, wie er op den duur voor in aanmerking ko men kan". ANIMO EN IDEEËN. Wie, geiyk wy, by kans een dag op het vliegveld doorbracht, bekruipt de lust, by dezen dienst aangesteld te worden. Wy werden door alle af deelingen geleid en overal iheerschte actie en geïnteres seerde bedryvigheid van menschen, die een doel voor oogen hebben. Animo van deelgenooten in een op bouw. De chef-instructeur der geveohtsvlieg- opleidlng, officier-vlieger 2e klasse, P, J. Leedekerken, bracht ons nog in zyn „heiligdom". Wat ge daar te zien krygt, geeft een sterken indruk van de syste matiek dezer opleiding. Ook hy is een man met groote en spannende oorlogs ervaring. Wat het prettige is: dit zyn allen nog betrekkelyk jonge kerels die het hier voor -het- zeggen hebben. Frisoh, energiek en met ideeën. Toch ook zéér ernstig voor hun leef tyd! Want zy droegen en dragen thans op nieuwzware verantwoordehjkheid. Genoeglijk gaat het ook toe in hun „ontspanningsuren". Want na gedanen, harden arbeid, is het goed rusten. Zeker in de officiersmess, waar, na een spelletje en een goede „drink", 'wordt genoten van een keuken, welke voortreffeiyk ls. Tenminste.../.' toen wij er waren. Daarna een gevarieerd half uurtle rust, by radio en boek, ofsoms in diepen slaap. Om nieuwe krachten te verzamelen voor de veeleischende, maar wederom voldoening gevende middag- taak. Aüs we ten slotte een kykje genomen hebben in de interessante „operation" zaal (voor het verio-ygen van de noodige operationeele ervaring) waar men zich o.a. ook toelegt op 'het samenstellen van weerberichten deskundig en ongetwy- feld niet onderdoend voor de Bilt, dit Instituut mogelijk zelfs overtreffend! en waar geweldige kaarten hangen met alle vliegvelden ter wereld, is ons gezel lige bezoek ten einde. RISICO IS OVERAL! wy ademden frissohe lucht, zoowel letterlijk als figuurlyk. Want gelijk opgemerkt op het vliegveld was 't bar-koud. En de geest was er opwekkend en op gewekt-. Vol toekomstplannen, wars van duf heid! Wét mooier omgeving dus voor een jongeman, die aanpakken wil, er voor voelt de eer van de Nederlandsche mi litaire luchtvaart hoog te houden? Risico is overal op de wereld. Maar waarom tegenwoordig in de lucht méér dan elders? Bovendien. Na hetgeen we zagen, luidt onze con clusie: deze opleiding kan aan géén be tere handen toevertrouwd zyn. Er heerscht strikte discipline, naast kameraadschappeiyken omgang. Die twee elementen voor een juiste opvoe ding ,ziet men niet dil»wyis in goede harmonie vereend! Ingezonden Mededeeling. Bel 24244 DE RADIOTECHNISCHE DIENST I.E.M.C.O. N.V., - NIEUWE RIJN 32 Repareert vlug, betrouwbaar, vakkundig Het kabinet van de repoeblik Indo nesia heeft besloten, dat de Indonesi sche delegatie gemachtigd blijft, het ontwerp van Linggadjati in zyn oor- spronkeiyken vorm. met inbegrip van de notulen, de toelichtingen en de of- ficieele correspondentie met de Neder landsche delegatie, te onderteekenen. Beteekent dit. dat het ontwerp, zoo als de Nederlandsche regeering het krachtens de verklaring van minister Jonkman geïnterpreteerd had, van In donesische zyde niet zal worden on derteekend? Te oordeelen naar de, als steeds sub jectieve telegrammen uit Batavia, schynt de Indische regeering geneigd deze vraag ontkennend te beantwoor den, In haai- kringen is men, zoo heet 't, optimistisch gestemd, en wel omdat het republikeinsche kabinet tot de bin dende interpretatieve stukken ook de officieele correspondentie met de Ne derlandsche delegatie rekent. „Ditwyst den weg", aldus orakelt het Batavi- sche telegram verder, „waarlangs men tot een voor beide partyen aanvaard bare en bindende regeling kan komen". Het is niet moeiiyk na te gaan op grond van welke overweging men tot een dergeiyke optimistische uitspraak is gekomen. Minister Jonkman heeft toegezegd, dat zyn verklaring, welke Saulus Romme een Paulus deed wor den, in een officieele correspondentie met de Indonesische delegatie zou worden vastgelegd en dat deze corres pondentie een integreerend deel van de overeenkomst zou uitmaken. Vermoe- delyk zyn de Bataviasche kringen nu van meening, dat het republikeinsche kabinet op deze correspondentie het oog had. toen het verklaarde tot de interpretatieve stukken ook te rekenen de officieele correspondentie met de Nederlandsche delegatie en dat het dus bereid is de Nederlandsche interpreta tie, waarop het Kamervotum 6teunt> te aanvaarden. Het zal wel biyken een misverstand te zyn. Minister Jonkman sprak van de correspondentie met de Indonesi sche delegatie. Het republikeinsche ka binet spreekt van de correspondentie met de Nederlandsche delegatie. Ver- moedeiyk hebben we hier dus met twee niet-congrueerende stukken te doen. Dat zou ook af te leiden zyn uit een ander gedeelte van het Bataviasche telegram, waarin te kennen wordt ge geven, dat officieele republikeinsche personen biyk gaven weinig of geen bezwaren te hebben tegen de toelich ting van de Commissie-Genera al, wel echter bezwaren tegen de verklaring van minister Jonkman, en zeer speci aal tegen zyn uiteenzetting van de po sitie der Kroon en zyn voorbehoud ten aanzien van Nieuw-Gulnea. Met deze woorden wordt aan het aanvankeiyk optimisme over de moge- ïykheid om tot een bindende regeling te komen de basis ontnomen. Want van die ministerieele verklaring kan noch de Commissie-Géneraal, noch de Nederlandsche regeering zich los ma ken. Stonden wy er zoo voor als een tijd geleden, dan zou met die moge lijkheid nog rekening moeten worden gehouden. Regeering en Commissie- Generaal waren toen tot alles bereid en. biykens de ln Elsevier gepubliceer de geheime notulen, ook tot alles in staat, zelfs tot prompte verloochening Van het Oranjehuis, wy zouden- toen, om toch maar in vredesnaam tot over eenstemming te komen, wel weer nieu we concessies hebben gedaan. Er is sindsdien echter het een en ander gebeurd. Het Nederlandsche volk is eindeiyk wakker geschud en kykt vol wantrouwen zyn regeering op de vingers De Katholieke Kamerfractie heeft vóór Linggadjati gestemd, omdat naar haar meening de verklaring van minister Jonkman het ontwerp van karakter deed veranderen. Tornen aan die verklaring zou dus geiyk staan met het verlies van den katholieken steun, zonder welken de regeering in de lucht zou komen te hangen. En de kans op ontduiking van de met de Kamer gemaakte afspraak vla het systeem der voldongen feiten ia uitgesloten. Als een waakhond ligt prof. Romme voor de deur van de ka mer der Commissie-Generaal. Neen, ditmaal zal onze regeering voet b(j stuk moeten houden. Haar interpretatie van het ontwerp zal van Indonesische zyde Integraal aanvaard of verworpen moeten worden. En verwerping beteekent dat het ontwerp van Linggadjati van de baan is. Zal het zoover komen? Ik geloof 't niet, In meer dan één opzicht is de repoeblik in een dwangpositie komen te verkeeren. Bovendien beseffen de republikeinen terdege hoezeer zy hun internationale positie zouden verzwak ken, indien zy op het „ja" van de Ne derlandsche volksvertegenwoordiging een „neen" zouden laten volgen. Iets anders ls of ook het' K.N.IP. (Komité National Indonesia Poesat.de republikeinsche volksvertegenwoordi ging) bereid zal zyn Linggadjati te aanvaarden. Er was onder zyn leden reeds een sterkestrooming tegen het Linggadjati in zyn oorspronkeiyken vorm. Hoeveel sterker zal die stroo- ming zijn, Indien het republikeinsche kabinet er toe besluit het ontwerp in zyn nieuwen vorm dus onvefbreke- ïyk verbonden aan alle interpretatieve stukken aan de goedkeuring van het KN.IP. te onderwerpen. De algemeene verwachting in Indië is dan ook. dat het K.N.l.P. het ont werp in zyn nieuwen vorm zal verwer pen. Dat beteekent zeer vermoedeiyk het aftreden van het kabinet-Sjahrlr en het cfrtreden van een nieuw kabinet onder invloed en leiding van 't zy de ultra-radicalen (communisten), 't zy van de ultra-nationalisten (Soerdirman -Soetomo) 't zij van beide groepen te zamen. Met een dergciyk kabinet zou na- tuuriyk alleen te onderhandelen zyn op de basis van een volledige capitula tie onzerzyds. We staan dan dus nog verder van de oplossing af dan een jaar geleden. Dat komt er van, wanneer men de realiteit uit het oog verliest en zich aan illusionisme overgeeft. Er ls één troost: door haar voorne men de Commissie-Generaal te ver sterken met realisten alsdr. De Kat An- gelino of prof. Weyer bewyst de regee ring ten minste haar bereidheid om, geleerd door de ervaring, te eindigen, daar waar ze had moeten beginnen. De periode van het defaitistisch Illu sionisme is, zie ik goed, haar einde nabyi W. BELONJE. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN: Josephine Maria, d. van H. T. la Rl- vlére en M. M Josemans; Marie Anne Magda, d. van J. Stark en A. Bouma; Willem Daniël, z. van J. F. Bakker en J. E. Delfos; Ada Johanna, d. van J. G. Bouwmeester en O. M. Al tort; _AntJe Maria Hendriks, d. van J. van der Zwan en A. M. H. Vuyk: Johanna Paula, d. van P. J. van Rossenberg en K. Wirtz: Maria Catharina Matthea. d. van J. H. MelJers en F. C. Looij. OVERLEDEN: A, C. A. de Liefde .hulsvr. van E. TIè- slng, 78 J.; W. Labordus. vr.. 60 J.: H. Hoogervorat. man. 59 J.; C. J. J. Thomas, hui6vr. van P. Hoogenboom. 72 J.; J. van der Wal, man, 55 J.; H. A. van Blokhuil- sen, wed. van J. A. Strlckllng. 80 J.; J. Potman, man, 71 J. GETROUWD: W. C. A Riem Vis, Jm. en M. G. J. Manders. Jd.; J. L. Kanbier. Jm, en L. Ci van den Ouweelen, Jd,; B. Mosterd, Jm, i J. W. van der Aa, Jd. ONDERTROUWD: H. Gressle, Jm.. 24 J. en D. C. Pijpers, Jd., 29 J,; P. Bourgeois, jm.. 20 J. en P Plomp, Jd., 19 J.; A. J. de Romyn, Jm., 28 J. en R. M. C. Meiier. Jd.. 22 J.; A. J. F. van der Steen, Jm.. 18 J. en M. C, Ver- kuljlen, Jd.. 17 JJ. Stokkel, Jm.. 23 J. en A. Duffels. Jd„ 23 J.; A. de Vrind, Jm.. 25 J. en E. Damen, Jd.. 22 J.; J. .van 't Wout. Jm.. 27 J. en P. C. Verlind, Jd.. 21 J.; P. J. M. Zwetsloot, Jm., 23 J. en E. J. M. van der Voorden, Jd., 22 J.; O. J. E. van Lith. Jm.. 23 J. en A. M. Nleuwen- hoven. Jd., 22 J.; J. J. Willing. Jm., 27 J. en G Pelt. Jd.. 23 J.: J. C. Boot, Jm.. 37 J. en E. E. van Egmond. Jd.. 25 J.: A. E. Harteveld, Jm.. 26 J. en C. Zandbergen, Jd,. 20 J.; J. O. A. Bouchard. Jm.. 32 J. en' C. Ouwerkerk, Jd.. 23 J. Roman door Winston Graham. 24) Ik herinnerde mij, dat ik het briefje moest vernietigen en na het eten ging ik direct naar myn kamer. Daar kwam lk pas tot de ontdekking, dat de rechterzak van'mjjn Jas volkomen leeggeplunderd was Ik had er twee brieven, een stompje potlood en een halve reep chocolade in gehadToen ik uit de San Giacomo- kerk kwam, had ik ook Dwlght's mede deeling daarin gestoken. Wat een geluk, dat ik een oogenblik later er anders over had gedacht en het papiertje in een vestzakje had gestopt, waar ik het nu nog vond. Ik nam het er uit, stak een der pun ten aan met een brandende lucifer en zag met opluchting hoe het papier tot asch verpulverde. Toen lk den volgenden morgen wakker werd, stroomde de zon de kamer binnen en verwarmde myn gezicht. Ik had me nu zoo ver vermand, dat ik vast beslo ten was, dat er van nu af tot het einde toe, wét er ook gebeuren mocht, in myn binnenste geen plaats meer zou zyn voor 1 aarzeling en twijfel. Nu waren het wach- j ten en de voorbereidingen voorbij. Van- j morgen zou ik officieel kapitein Bonini's secretaris worden en des middags zou ik naar Milaan vertrekken. En nog vroeger op dezen morgen Om vyf minuten voor zevenen liep ik door de Calletta Venoto in den heeriy- ken stralenden morgen. Het was frisch en toch niet te koel, en de straten droog den van den regen, die des nachts was gevallen. Over het kanaal kwam een gondel aan. beladen met een zware vracht witte en blauwe druiven. Een jongen schepte zingend het water uit den gondel van zyn vader. vyf minuten over zevenen bevond ik mij tegenover Majoor Berczik en Michele Brevio. Een oogenblik was ik een beetje Ln de war, nu ik Andrews zoo spoedig, na wat er tusschen Jane en my voorgevallen was, weerzag. Ik had my verbeeld, dat hy als hy geweten had van wat er gebeurd was onze eerstvolgende ont moeting hoogst onaangenaam zou heb ben doen verloopen. Het was merkwaar dig, maar zoodra je in zyn gezelschap was, kreeg je het gevoel, dat er, zonder dat er uiteriyk iets aan hem te merken was, een geweldige kracht van hem uit ging. Ik kwam plotseling'op de cynische gedachte, dat onze belangstelling voor dezelfde vrouw het heele plan in dui gen zou doen vallen. Maar zulke dingen waren natuuriyk alleen maar in de oververhitte atmosfeer van Hollywood mogelijk. Ik was er nu weer volkomen van overtuigd, dat geen enkele persoon- lyke aangelegenheid Andrews ooit van zijn werk zou kunnen afhouden. Dus u bent allebei teruggekomen, zei ik. U weet natuuriyk dat ik Miss Howard Zaterdagavond heb ontmoet? Is er sindsdien iets gebeurd? Dwlght keek Andrews aan en snoof. Nogal, ja. myn waarde. Wc vonden, dat u dat nog maar weten moest, voor dat u naar Milaan ging. Andrews ging naar het raam en keek naar buiten. U zei, dat ik niet gevolgd zou wor den, zei ik. Daarom ben ik linea recta hierheen gekomen. Maar gisteren moe ten ze er de lucht van gekregen hebben, dat lk een bericht had ontvangen. Het is alleen door een stom geluk, dat het briefje hun niet in handen is gevallen. Vertel eens, hoe dat gegaan ls, vroeg Dwight, terwyl hy mij met zyn ysblauwen gereserveerden blik aanzag. Ik vertelde en Andrews kwam van het raam vandaan. Ik geloof, dat er nog "n behoorlyke Intelligence Service-man uit hem zal groeien, wendde hij zich tot den majoor. Nu, wat is er voor nieuws?, vroeg ik, niet van plan mij alleen met een complimentje te laten afschepen. En hoe kon u weten, dat ik vanmorgen vroeg niet gevolgd zou worden? Andrews bevochtigde zijn lippen. We zyn er natuuriyk niet zeker van. Maar de man, die glstëren tegen U opliep u weet wel, wien ik bedoel 21). Er kwam al gauw een oploopje om het aanplakbiljet heen staan, maar omdat Panda er het eerste bij was kon hij het duidelyk lezen. „Zijne Majesteit de koning zal de helft van het koninkrijk afstaan aan dengene die de schatten van koning Ermeric vindt" stond er op het biljet. „Deze schatten zyn reeds zeshon derd jaar geleden gestolen en tot op heden niet teruggevonden. Daar 7ijne Majesteit op het ogenblik dringend om geld verlegen is looft hy deze hoge beloning uit. Iedereen is vry aan het zoeken deel te nemen!" „Tjonge!" mompelde Panda. .Dat zou net iets voor my zijn! De helft van het koninkryk kan ik best gebrui ken, dan hoef ik ook geen vak te le ren! Maar nu moet ik toch eerst zor gen, dat ik voor vannacht onder dak kom!" Hy was intussen in een van de armere buurten terecht gekomen en keek bezorgd naar de lucht, die snel donkerder begon te worden.... nu, die heeft een ongeluk gehad. Een pechvogel, die vent! Waarschyniykheeft hy te veel zuren Italiaanschen wyn ge dronken. In elk geval is hy toen nog uitgegaan en is in een kanaal gevallen. Een uur geleden heeft de politie zyn iyk gevonden. Ik was een beetje moeiiyk van begrip en voelde my tegeiykertyd verlicht en verrast. Ja, maar als ze hem er pas een uur geleden uitgehaald hebben, noe kon u dan wetenToen begon my een licht op te gaanOzoo zei ik. Het was nu eenmaal een ongeluks vogel. herhaalde Andrews. Ik stond op. Ik begrijp het nu, U begrijpt nog niet alles, zei Dwight. Hij keek, alsof hy myn gedachten wilde lezen. Toen glimlachte hij. dat eigen aardige vreugdelooze lachje. Zoo gaat het nu eenmaal ln den oorlog, ziet u. Ja, zei ik, ik was alleen maar een beetje verrast. Hoe is het u gelukt Maar ik ging niet verder. Binnen in mU streden twee gevoelens om den voorrang. Het eerste was een onderdrukte af- sohuw, het tweede een steeds grooter wordende opluchting. Maar geen van de twee waren zoo eenvoudig als ik ze hier neerschryf. In beide gevoelens was een element van barbaarsche vreugde, waar over ik mij eigenlijk had moeten scha men. Hy is ln het kanaal gevallen, zei Andrews weer. Tja, Je moet maar pech hebben! Hy hield my een doosje siga retten voor. Neem er een. Maar ik bedankte hem. De nadeelen, die de zaak gedurende haar ontwikke ling begon te krygen. namen wel erg snel toe. Zou een dergelykeeen derge- ïyke oplossing geen onaangenaame ge volgen kunnen hebben, Andrews? Als de man, die mij geschaduwd heeft, dood ge vonden is. zal de politie me dan -niet da delijk komen arresteeren? In het gun stigste geval zullen ze eenvoudig een nieuwen detective aohter my aan sturen. We kunnen toch maar niet eeuwig voortgaan en die kerels (Wordt vervolgd) VOOR ZONDAG 19 JANUARI. 1 Hilversum I (301 MA KRO: 8,30— 9,30: Hoogmis H. Bonfifaoluekerk, te Alphen; NCRV; 10,0011,30: dient uit Geref, Kerk naar art. 31 K.O. te Assen, voorg. ds, J. van Bruggen; KRO: 12,30 12,56 en 13,1513,30: KaTeol Septet: 14,0014,40: huisoncert uit Kareol; 15,45 16,15; Klaas van Beeck; 16,3017,00: Zletoenlof in St. Amtonius Ziekenhuis te Horst (L.); IKOR: 17,00—18,30: dienst uLt NIH. Kerk te Wagenlngen. voorg. de. H. Groenenwoud'; NCRV: 19,0019,15: G. D. Cunningham, orgel; KRO; 20,1520,45 Metropoleorkest; 20,4521,45; hoor-bur- leske lrDe man met het non-stop-com plex"; 21,4522,00: Harteveit Kwartet; 22,3523,05: geestelijk Mozart-program ma, 23,0523,30: Klaas van Beeok; 23,30 24,00: vrooiyke zang ln negen talen. Hilversum II (415 M.) VARA: 8.48— 9,15: Zondagmorgenmelodleën; 9,30— 10,00: verzoek, programma; VPRO: 10,30 12,00; dienst uilt Kerk Ned. Prat. Bondi te HUversrum. voorg. prof. dr. W. Ban ning; AVRO: 12,0012.30- Geraldo en zijn orkest; 13,16—13,50: Renova Septet: 14,30—16.30: Radio Phllh. Orkest; VARA 18,3019.00: Omroeporkest; 19.0019,30: Radlolympus; 19,3020,00: cabaret Ca mera. Obscura«AVRO20,1621,45: Ope ra Mignon van A. Thomas: 21.4522,20: deel In hoorspel „Domberg en Zoon" naar Dickens; 22,2023,00: Romancers;' 23,1523,46; ©kymaeters; 23,4524,00:; Magyar! Imre en zijn orkest. VOOR MAANDAG 20 JANUARI. Hilversum I (301 RL) NCRV: 8,30 9,15: morgenconcert; 9,15—9,30: zieken bezoek; 10,3011,00: morgendienst o.l.v. ds. G. Meynen; 12,00—13,00: Espreeslvo; •13 1514,00: Continental Quintet; 14,45 15.30: rarddag concert; 16,4517,45: Stlchtsch Kamerorkest; 17,4518,00: Rijk Overzee; 20,08—21.30: NCRV-ster avond te A'dam; 21,3022,00: werken van Jean Sibelius; 22.3022.45: Edwin Fischer, piano; 23.00—23.10: orkest Leo Blech; 23.10—23,40: Mandblinata; 23,40 24,30: avondconcert. Hilversum II (415 M.) AVRO: 9,15— 9,30: morgenwijding door ds. A. A. van Ruler; 9.5010,30; arbeidsvitaminen; 12,0012,30: claveolmbel en fluit; 12,35 13,00: Zweedsche gramofoonplaten- 15,0016.30: Bonbonnlére: 17.30—18.00: Les gars de Paris; 18.1519,00: disco- promenadeconcert; 19,1519,45: Sky- masters, 20,1520,35: operette melodieën, 20,5021,10: intieme parade: 21.1021,20 radlopuzzle; 21,2022.00: „Luister en huiver"; 22,00—22,35: Kamermuziek: 22,4523,00: dr. J, H. v. d. Hoop over dt moderne psychologie: 23.15—23,45: Dutch. Swing College; 23,45- -24,00: Bronlslaw Huberman, viool.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5