Eerste Nederl. wetenschappelijke expeditie na den oorlog Uitgezonden door Leidsche sterrewacht Sjahrir kondigt verkiezingen aan Ontploffingsramp te Muiden Laatste Berichten Officieele publicaties In het voorjaar vertrekt astronomische naar Britsch Oost-Afrlka- Het waren heel toevallige omstandig heden, welke ons een dezer dagen in «aanraking brachten met den directeur van de Leidsche Sterrewacht, prof, dr, J. H. Oort, van wien wö vernamen, dat momenteel aan de Sterrewacht aller hande voorbereidingen worden getroffen om straks In het voorjaar een astrono mische expeditie de eerste Neder- 1 landsche wetenschappelijke expeditie na den oorlog naar Britsch Oost-Afrika te doen vertrekken, Prof. Oort, die dadelijk bereid was ons .r over een en ander wat nader in te lich ten, vertelde ons, dat de onderzoekingen, welke in dit land zullen worden verricht, een onderdeel vormen van een groot in ternationaal programma van astronomi sche waarnemingen, welke tot doel heb- Ipen de onnauwkeurigheden, die heden ten dage nog bestaan in de gegevens omtrent de juiste positie van een zeer groot aantal hemellichamen, tot een mi nimum terug te brengen. De belangrijke en tevens eervolle taak, Welke ons 'land in dit internationale ver band op zich heeft genomen, zal bestaan in het met groote nauwkeurigheid be- palen van de z.g.n. declinatie van rond 1200 sterren. Het is hierbij de bedoeling, aldus onze zegsman, dat zal worden - voortgebouwd op een door, den Neder- Handschen astronoom, prof. Kapteyn, aangegeven methode. Verder ligt het in de bedoeling, dat de waarnemers een speciale studie zullen maken van het zodiakale licht, dat zij indien mogelijk een meteorologisch journaal zullen bijhouden .en ook dat zij biologische gegevens zullen verzamelen. Om alle mogelijkheden hierbij zooveel mogelijk uit te bulten zal tevens een toestel worden gebezigd voor het langs electrischen weg registreeren van de lichtintensiteit aan den equatorialen hemel. Met de leiding van deze expeditie, die drie jaar zal duren, zal de Leidsche astronoom, dr. G. van Herk worden be last terwijl aan hem de luit. ter zee, 1ste klasse. W. H. van Zadelhoff zal worden toegevoegd. Wij prijzen ons ge lukkig, aldus spr., dat wij dr. Van Herk bereid hebben gevonden deze expeditie te willen leiden. Hij toch was de man, die op dezelfde plaats waar thans we derom de waarnemingen zullen plaats - vinden in de jaren 19311933, in sam^n- werking m. dr. C. H. Hins, veel voorberei dend werk heeft gedaan. Als geen ander kent hy de omstandigh. waaronder ge werkt zal moeten worden. Voortbou wend op de ip die jaren gelegde grond slagen en toegerust met de meest geper- fectionneerde instrumenten hoopt men thans definitieve resultaten te bereiken, expeditie voor 3 jaar resultaten, welke, naar wij hopen, voor de astronomische wetenschap der gehee- le wereld van belang zullen blijken te zijn. Dat hieraan thans ook d? Marine één van zyn kundige krachten wenscht af te staan, strekt tot groote voldoening. In dit verband behoef ik u er maar aan te herinneren van welk een uitzonder lijke beteekenis het is geweest, dat in dertijd diezelfde Marine bij de zwaarte krachtmetingen van prof. F. A. Vening Meinisz haar medewerking heeft willen véi'leenen. Heel de astronomische wetenschap richt Het oog op Leiden. Het is hierna interessant van prof, Oort te vernemen, dat heel de astronomische Dr. G. Van Herk De leider der expeditie wetenschap in dit verband het oog op Leiden richt, Bekende Amerikaansche astronomen vragen zich met verbazing af hoe hetunogelijk is, dat de Nederlan ders dit weer klaar weten te spelen. Een bewijs, dat men echter het volste ver trouwen in onze expeditie heeft, is wél het feit, dat een aantal Amerikaansche fondsen en ook de Internationale Astro nomische Unie in de kosten wenschen by te dragen. Daarnaast hebben de Hol- landsehe Maatschappij der Wetenschap pen en eenige andere Nederlandsche lichamen bedragen voor dit doel geno teerd en zal ook de regeering een sub sidie beschikbaar stellen. Mede dank zij deze buitenlandsche belangstelling heeft prof, Oort het volste vertrouwen In het welslagen der expeditie, dat voor een be langrijk deel afhankelijk is van het Azi muth-instrument, een instrument, dat speciaal voor de waarnemingen van deze expeditie is gebouwd, en dat een unicum op het gebied der astronomische weten schap kan worden genoemd. Heeft men gedurende de laatste tweehonderd jaar de posities der sterren vrijwel uitsluitend met den Meridiaancirkel bepaald, waar door bepaalde fouten niet te vermijden waren, thans zal bii de waarnemingen 'in Britsch Oost-Afrika zal met dit Azi muth-instrument worden waargenomen en is de stellige verwachting, dat men tot een verbeterde positiebepaling zal weten te komen. De leider der expeditie aan het woord. Als wij hierna nog even in de gele genheid worden gesteld om met den lei der der expeditie, dr. G, van Herk, ken nis te maken en van hem enkele gege vens te vernemen over zijn a.s. „Opera- tieterrein", laten wij ons deze kans niet ontgaan. Dr, Van Herk, die straks zal kunnen voortbouwen op de ervaring, welke hij in 19311933 heeft opgedaan, vertelt ons dan allereerst lets van de streek waar de waarnemingen zullen plaats vinden. „Het is voor onze speciale observaties hoodig", zoo leidt dr. Van Herk ons ge sprek in, „dat onze waarnemingspost zi<jh zoo dicht mogelijk bij den equator be vindt. Na een onderzoek van de daartoe aanwezige mogelijkheden is de keuze op nieuw gevallen op een streek in het hooggebergte van Kenya, gelegen 3000 meter boven den zeespiegel. Deze streek, welke zich in een zeer afgelegen gebied bevindt, is ruim 300 km verwijderd van Nairobi, de hoofdstad van Kenya met ruim 55.000 inwoners. Het is de bedoe ling, dat wij in Amsterdam scheep gaan en dat onze expeditie in Mombasa van boord zal gaan. Van hieruit brengt ons een bergtréln, welke speciaal op goede renvervoer ls aangewezen, tot op een 8 tal km. van onze „operatiebasis". Dan echter begint voor ons het moeilijkste traject pas. Door een onherbergzaam oord, waar wij zelf gedeeltelijk onzen weg moeten aanleggen, belanden wij eindelijk bij den equator." Om ons dan eenigszins een indruk te geven van de totale verlatenheid van deze streek vertelt ons dr. Van Herk, dat hier bij zijn vorig bezoek in 1931 1933 op een oppervlakte, welke overeen komt met die van Amsterdam, slechts drie farms werdén aangetroffen, welke in totaal door slechts dertig personen werden bewoond. „Hierin is ook thans nog geen verandering gekomen", zoodat u zult begrijpen, dat wij in de drie jaar, welke wij hier zullen-verblijven, geheel op ons zelf zijn aangewezen. De expe ditie zal zich dan ook volkcfmen zelf standig moeten handhaven. Zijn wij eenmaal met onze zestien ton aan bagage in deze streek aangekomen en hebben wij niets anders dan den ons blauw overkoepelenden hemel boven het hoofd, dan breken er eenige maanden dr. Van Herk schat dit op drie maan den van rusteloos arbeiden aan. In de gegeven omstandigheden zorgen wij vanzelfsprekend eerst voor een onder komen voor den nacht, want ook die kunnen daar, evenals in Holland, koud en guur zijn. In dit verband merkte dr. Van Herk nog op, dat het klimaat in deze streken niet van dien aard ls, dat men op tropenkleeding is aangewezen. Na verloop van enkele dagen als in onze woningen, welke natuurlijk maar zeer eenvoudig zijn ingericht, eenige teekening begint te komen, zal met de inrichting van onze sterrewacht wor den begonnen, die zich zelf zal moeten kunnen voorzien van alles wat noodig is om -het samenstel van kijkers, elec- trische tijdmeters en radio-ontvangst te doen functionneeren eri te behandelen. Tot de inrichting van deze sterre wacht „in de rimboe" zal o.m, behoo- ren het Azimuth-instrument, een zenith - telescoop, een 'Schmidt-camera, een spiegelsysteem met foto-electrische re gistratie-apparaten, een batterij (120 V) met oplaadaggregaat, een chronograaf, radio-toestel, een klok, en chronometers. Dr. Van Herk, die over deze uitrus ting en de hem hierbij verleende mede werking zeer te spreken is, verklaarde ons. dat menige sterrewacht op deze In richting, welke 3000 meter boven den zeespiegel te midden van het oerwoud zal verrijzen, jaloersch zal zijn. In verband met de langdurige afwe zigheid zal zoowel de echtgenoote van dr. Van Herk als de echtgenoote van luit. Van Zadelhoff den tocht medema ken en de expeditie in alles zooveel mo gelijk terzijde staan, terwijl ook de kin deren hun ouders zullen vergezellen, De kinderen zullen noodgedwongen op een kostschool gaan en alleen hun vacanties op de sterrewacht doorbrengen. „Dat de aanwezigheid van onze dames zeer op prijs wordt gesteld laat zich des te gemakkelijker begrijpen als ik u ver klaar, dat wij geheel in eigen onderhoud moeten voorzien. Zoo zullen zij, om maar eens een voorbeeld te nöemen, ook het brood moeten bakken, dat op een hout fornuis dient te geschieden". Water een probleem „Het grootste probleem", aldus besluit dr. Van Herk ons onderhoud, „is wel het probleem van het water. Daar moeten wij, onze vorige tocht heeft dit reeds be wezen, wel de uiterste zuinigheid mee betrachten, Wtf weten, dat als 'op een gegeven moment de waterbakken leeg zijn, ons dit de allergrootste moeilijkhe den geeft. Wij moeten dan het water gaan koopen en o, dat vervoer Ten slotte hebben wij ons nog even overtuigd van de drukte in de werk plaats van de Sterrewacht. waar alles is ingesteld op het vertrek van deze expe ditie, welke, als zij eenmaal vertrekt, een reeds lang gekoesterden wensch van prof. Oort in vervulling doet gaan. Moge het resultaat van aller inspan ning beloond worden door een reeks ge slaagde waarnemingen, waardoor aan den goeden" faam der Leidsche Sterre wacht nieuwe luister wordt verleend. Gregor Fitelberg dirigeert. Gregor Fitelberg Wij herinneren ons het groote diri- geertalent van den dirigent Gregor Fi telberg omstandig geanalyseerd te heb ben na diens eerste pptreden in onze stad in Maart 1940. Thans stond hij wéér voor ons: een man met een zelfbewusten allen Inspi reerenden wil, een markante, vurige, doch tevens beheerschte persoonlijk heid, die in zijn muziekbelichting zoo wel beeldhouwer als schilder is Eener- zijds met alle scherpte ingesteld op de structuur, weet hy toch ook het kleu renpalet met groote volkomenheid te hanteeren Weinigen zullen in staat zyn het zoó vormgevend en bouwend te doen als hij, in Tschaïkowsky's dra matische orkestfantasie „Francesca da Rimini", waarin zelfs de hevigste for- tissimi een vollen, ronden- en harmo nisch op elkaar afgestemden klank be houden. Wij geloven niet, dat de nieuwe or- •kestopstelling o.a de bassen geheel links hierop van invloed was. Véél meer een zeer (geconcentreerde voorbereiding, met als resultaat een on gewone noblesse waaruit overtuigend btleek. waartoe het Residentie-orkest in staat is, als 't onder ijzeren discipline staat en door innerlijke spanning wordt •gestimuleerd. Hulde voor de rein klin kende klarinet-solo Fitelberg toonde zich hier in él zijn monumentale kracht, waarvan hi) eer tijds zulke duidelijke voorbeelden heeft gegeven. En toch zijn de' middelen sober. Het gascmeerend gebaar ligt hoofdzakelijk doch reeds méér dan vroeger, door de andere ondersteund. Namelijk dén, wan neer het op weergeven der hoogste ex pressie aankomt. De groote ovaties na d i t opus bewe zen het inslaande succes ten volle! Mo zart lijkt Fitelberg minder goed te liggen. Diens stralende Jupiter<symphonie met het geniale fugatische slot kwam tot ons mede door de zware bezet ting in een wel zeer krachtdadige in terpretatie, met vollen nadruk op het rhythmische element, waarbij het me lodische en het gracleus-spirilueele Minuetto allegretto.! in de verdruk king kwamen. De sopraan Henriëtte Sala zong de welluidende Lia-aria uit Debussy's „L'enfant prodigue" en het poëtische, stemmingsvolle Phidylé van Duparc. Wij hoorden haar weleens in beter con ditie! De draagkracht van het mate riaal ls er stellig niet op vooruit gegaan, vooral het laagste en middenrégister zijn onderhevig aan een geforceerden druk, .zoodat het orkest meermalen over stemde. Ondanks beschaafde voordracht, alsmede fijnzinnige intenties, leidde dit optreden voor ons gevoel zangtechnisch tot een teleurstelling. Het concert is geopend met de sym- phonische Dichtimg van Strauss „Tod und Verklarung", niet een van diens sterke werken, maar desondanks boei end door de meeslepende bewogenheid en meesterlijke orkestratie, suggestief gerealiseerd. Ook hier speelde het orkest zéér hooge troeven uit! H. VER, VOOR INTERNATIONAAL JEUGDVERKEER. Aan het jaarverslag van bgn. vereeni- ging is het volgende ontleend: Het ledental groeide zeer sijel en be droeg aan het einde van het Vereeni- gingsjaar 7824 leden en 87 aangesloten scholen, het viervoudige van vóór den oorlog. In één jaar tijd werden 22000 adres sen doorgezonden of aangesloten met de volgende landen: Zwitserland, U.S.A., Zuid-Afrika, Engeland, Denemarken, België, Finland, Frankrijk, Nieuw-Zee- land en diverse kleinere landen. Dr. J. J. SMITH. Heden is op de begraafplaats „Rhijn- hof" alhier het stoffelijk overschot ter aarde besteld van den bekenden orchi- deeënspecialist dr. J. J. Smith, die op 14 dezer te Oegstgeest' overleed. In 1937 werd de thans overledene ter gelegen heid van zijn 70sten verjaardag gehul digd in het Rijksherbarium, waaraan hij als officieus medewerker was verbonden. Dr. Smith was een botanicus van we reldnaam, die vooral op het gebied van de flora van Ned.-Indië, in het bijzon der van de Orchideeën, zeer veel werk van voortreffelijke kwaliteit heeft ver richt NIEUWE BONKAARTEN Leidsche Schouwburg NEDERL. VOLKSTOONEEL. „Ciske de Rat". Voor K. en O. bracht het Nederl. Volkstooneel ln een prachtig bezet Huis een opvoering van het tooneelwerk, ge trokken uit Piet Bakker's „Ciske de Rat" en „Ciske groeit op". Verbazen doet het zeker niet, dat. ook uit deze twee romans, spelend aan 's le vens zelfkant van een Amsterdamsch schoffie, een tooneelstuk is gefabriceerd, gelet op het reusachtige succes, dat Brusse's „Boefje" in Plankenland geniet. Reeds meer dan 1000 opvoeringen van dit Rotterdamsche schooiertje zijn' ge gaan 1 Ook „Ciske" voorspellen wij een lang leven! Al ls het o.i. de mindere van „Boefje" doordat het te fragmentarisch is gehouden. Dat brengt nu eenmaal bijzondere bezwaren mede, die moeilijk geheel zijn te ondervangen. Ook de dui delijkheid laat af en toe echter wel' eens Iets te wenschen over. Zoo b.v. gaat de dood van Ciske's moeder voor hen, die de boeken niet kennen, ver loren, waardoor een essentieel punt wegvalt. Aan de vertolking door het1 Nederl. Volkstooneel ligt het zeker niet, dat Ciske's tooneelbewerking dus niet vol ledig voldoet, al blijft het goed en krach tig volkstooneel van uitnemende strek king. Dit gezelschap geeft zich met hart en ziel aan de uitdrukking der figuren en brengt ze tot voorbeeldig le vende typen. Neem b.v. Mieke van Oor schot als Ciske. Hoe prachtig heeft zij aangevoeld, wat er in dit maatschappe lijk misdeelde kereltje met toch zulke groote gaven, omgaat en hoe kostelijk weet zfj dit over het voetlicht' te bren gen in meeslepend enthousiasme. Maar feitelijk zouden we het geheele program zoo ongeveer moeten geven, zouden we allen recht doen wedervaren. De figuur van het hoofd der school, den onderwijzer Bruis, rechercheur Muvs- ken. Siske's moeder en vader, zijn vriendjes Dorus en Betje, zijn plaag geest Jantje Verkerk, kapelaan De Goei, zij werden allen ten voete uit als „levende menschen" op de planken gezet in volle overgave. Zoo wordt het volgen van deze too neelbewerking, trots de reeds genoemde bezwaren, een werkelijk genot en daar van hebben de aanwezigen gisteravond ook warme getuigenis afgelegd. M. GEDENKTEEKEN MEVR. E. FLIEHE- VAN GRIETHUYZEN. WORLD STUDENT RELIEF. In het kader van de onderlinge hulp verleening der internationale studen tenwereld, waarvan ook de Nederland- sohe studenten na de bevrijding op rui me schaal geprofiteerd hebben, is thans opgericht een Nederlandsche comité van World Student Relief. De actie van dit comité, welke ge voerd wordt onder verantwoordelijkheid van International Student Service, in samenwerking met den Nederlandschen Studenten Raad, is gericht op het bie den van steun aan buitenlandsche stu denten, welke ten gevolge van oorlog en bezetting nog steeds in ,zeer benarde omstandigheden vei'keeren. Hoewel hpt grootste aandeel in deze hulpverléenlng zal geleverd worden door studenten, wordt tevens, vooral ten aanzien van de financieele zijde, een dringend beroep gedaan op het overige deel van de maatschappij. In het aan bovengenoemde instelling verbonden eere-comité hebben zitting genomen: mr. A. J. d'Ailly, jfrof. mi*. R P. Cleveringa, dr. L. N. Deckers, mr. dr, J. Donner, mr. E. N. van Kleffens, prof. dr. G. van der Leeuw, mr. P. J. Oud en ir. F. C. M. Wijffels. Het secretariaat i$ gevestigd te Lei den, Rapenburg 34; het gironummer is: 444648, De geestelijke verzorging der Ned. militairen BEDE VAN KOLONEL DS. DE KLUIS. Ia hert raam van het Interacademiaal Theoiogenocngres, dat- momenteel te de zer stede wordt gehouden, sprak gister avond in de Marekerk kol. ds. A. T. W. de Kluis over „De geestelijke verzorging der Nederlandsche militairenwelke bij eenkomst ook voor nlet-studenten toe gankelijk was. Ds. de Kluis wees er op, dat deze ver zorging ajüereerst een zaak van do ker ken ls en gaf daarna een uitvoerige uit eenzetting van dit werk, waarbij h\j zilch ultslultenid bepaalde tot de landmacht, aangezien de geestelijke verzorging der vloot een op ziohzelf staande organisatie ls. Waren er voor den oorlog slechts vier leger-predlkanten, tijdens de mobilisatie en den oorlog werd dit aantal met vele reserve-veldpredikers uitgebreid Na de capitulatie werden al deze geestelijke ver zorgers naar huls gezonden totdat in 1943 een twaalftal predikanten werd aan gezocht om ln de krijgsgevangenkampen te gaan arbeiden, Na de bezetting moest met d4t werk practlsch weer opnieuw worden begonnen, waartoe de regeering het instituut van de geestelijke verzor- Sng ber weermacht in het leven riep. brruenteel doen weer veertig leger-predl- kanten ln Nederland en 54 predikanten ln Indrtë dienst. Het hoofdbureau, dat ln Den Haag gevestigd ls, heeft een filiaal ln Londen, waarvan ds. Van Dorp de lei ding heeft en een in Batavia onder lei ding ran ds. Koningsbergen. Doen de leger-predikanten ln Indlë twee Jaar dienst, ln Nederland ls deze tijd op acht maanden gesteld. Vervolgens gaf spr. eén overzicht van het werk en de plaats, welke de predi kant ln het leger Inneemt, waar hij be schouwd wordt als een vriend der mili tairen. Een eerste voorwaarde ls, dat een predikant zloh een juisten Indruk vormt van wat het beteekent soldaat te zijn; hij moet het lot en het leven van zijn Jon gens dealen en hum. vertrouwen winnen. Ds. De Kluis sprak als zfjn overtuiging uit, dat de kansen voor de Kerk ln dit werk voor het grepen liggen. In het leger zijn de velden wit om te oogsten. Wee de Kerk, aldus spr,, die in dit op zicht haar taak niet verstaat en die weigert haar predikanten voor een tyd aan het leger af te staan. Wee ook den dienaar, öle dit avontuur niet aandurft en de veiligheid van de begrenzing kiest. Vele zUn de argumenten, y/aar- mede men zich aan dit werk wenscht te onttrekken, maar spr. vraagt zich in groote ernst af of deze verantwoord ztfn^ Ten slotte werd nog medegedeeld, dat de Vereenlging ven studenten ln de Theol. Faculteiten ln Nederland de geeste lijke verzorging der Nederlandsche mili tairen heeft geadopteerd. In verband met deze adoptie zal zeer binnenkort èen groote aotle worden ondernomen. Weldra besprekingen over militaire incidenten. Aneta meldt uit Batavra. Na zijn terugkeer uit DJogJa heeft SJahrlr op een persconferentie verklaard, dat hij geen moeilijkheden zag op den weg naar de c der teek mi ng van de ont- werp-overeenkomst van Llnggadjatl, of schoon besprekingen door de Nederland sche en Indonesische delegaties over bij zondere problemen, o.a. de militaire inci denten noodig zullen zijn. Deze bespre kingen zullen zoo spoedig mogelijk na den terugkeer van de andere ledpn der Indonesische delegatie uit DJogJa op 20 Jan. a.s. beginnen. Hét budgebaire probleem, aldus SJahrlr, zal tijdens de zitting van het Knip wor den behandeld. Hij maakte bekend, dat ln het afgeloopen Jaar de totale Inkom sten van de regeering voor Java 400 mll- Koen gulden bedroegen. Er zijn te DJogJa plannen tot rationalisatie en beperking van de gevechtsorganisaties opgesteld. 30 procent ran het budget zal voor de de fensie worden uitgegeven. De plannen voor grootere doelmatigheid en beperking ran de Subsidiaire strijdorganisaties be oogen tevens eenige Inkrimping van de Tri, De overige 70 prooent van het budgpt zal worden gebruikt voor openbare wer ken. Hiervan zal 10 procent voor opvoe ding worden uitgetrokken, De uitgaven, voor publieke werken zullen grootendéels aan Irrigatie werken worden besteed. Sjahrir was ran meendng, dat de repu bliek het revolutionaire stadium te bo ven was, hetgeen kon blijken uit de aan zienlijke beperking van de uitgaven voor het leger en de verhoogde aandacht, wel ke aan de aigemeene welvaart wordt ge wijd. Gok verklaarde SJahrlr, dat bij wijze van experiment in drie" districten verkie zingen zullen worden gehouden. Nog voor het einde van dit Jaar hoopt men aigemeene verkiezingen te kunnen hou den Van .andere zijde vernemen wij nog: De toestanden ln liet binnenland van Java zijn thans zoo normaal, aldus SJahrlr, dat spoedig na de ondertee- kenlng van het accoord de Europeanen weer naar liun ondernemingen zullen kunnen torugkecron. De militaire zones biyven echte gehandhaafd. SJahrlr ein digde met de opmerking dat Indonesië ter eeuwigen doge een hechte Unie met Nederland zal vormen onder het Huls van Oranje. Afscheid van Mej. J. C. Baars van het kleuteronderwijs. NA DAARIN RUIM 40 JAAR WERKZAAM TE ZIJN GEWEEST Mej. J. C. Baars. Mej, J. C Baal-s, het sympathieke hoofd van de Openbare Fröbelschool aan de Atjehstraat, heeft gistermiddag te midden van een grooten kring van ouders en belangstellenden ip verband met het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd, afscheid genomen van het kleuteronderwijs, waaraan zij ruim veertig jaar haar toegewijde krachten heeft gegeven. Mej. Baars, die in 1905 elders als hoofd werd aan gesteld, kwam 1 Januari 1915 naar Leiden, waar zij werd benoemd als hoofd van de Openbare Fröbelschool aan de Oude Vest om in later jaren te worden aangesteld aan de school in de Atjehstraat. Nadat de kinderen haar een lied had den toegezongen, voerde als eerste spre ker de wethouder van Onderwijs, de heer J. C. van Schalk, het woord, die herinnerde aan de bijzondere sfeer, welke mej. Baars in de school had we ten te brengen. Namens het gemeen tebestuur sprak spr. den wensch uit, dat het mej. Baars gegeven mocht zijn nog vele jaren van haar welverdiende rust te gehieten. De gemeentelijk inspecteur van het lager onderwijs, de heer H. A. Vriend, wees er vervolgens op, dat hij steeds volledige waardeering heeft gehad voor de wijze, waarop mej. Baars haar taak Vele militairen uit Leiden gedood. Vanmiddag om één uur heeft zich op het. terrein van de kruitfabriek te Mui den een enorme explosie voorgedaan. Een ploeg militairen van den OBD (bergingsdienst), uit Leiden was bezig met het lossen van eenige auto's met granaten, die vanaf de kust naar het plaatsje waren vervoerd. Ook fabrieks arbeiders waren bij deze lossing inge schakeld. Vermoedelijk door een on voorzichtigheid is een der granaten op den grond gevallen en daardoor tot ont ploffing gekomen, waarop de auto de lucht is ingevlogen. De gevolgen waren ontzettend. De mi litairen werden tot ver in den omtrek door de lucht geslingerd. Enkele van hen werden levenloos in de weilanden terug gevonden. Om half drie liedenmiddag waren reeds tien lijken van militairen'' en eenige van burgers geborgen. Een groote krater toont de plek, waar de auto heeft gestaan. Sommige soldaten, die in de onmid dellijke nabijheid stonden van den auto, zijn den grond Ingeslagen en wórden op het oogenblik uitgegraven, Tallooze an dere bewoners van Muiden zijn min of meer gewond door rondvliegende glas scherven, stukken der granaten en an dere rondvliegende voorwerpen. Muiden zelf biedt den aanblik van een gebom bardeerd stadje, waarvan vrijwel geen enkel huis gespaard is gebleven. Vele daken zijn totaal vernield. Van andere huizen zijn de sponningen en de kozij nen op de straat geworpen. De stra ten zelf zijn bezaaid met glasscherven, dakpannen en stukken hout. Van de door de lucht geslingerde mi litairen werden llchaamsdeelen op ver schillende plekken gevonden. Een hun ner werd dood in de Muidervaart aan getroffen, rechtop staande tegen den wallekant. jo--—* uuuiumikchjiv muilen yo/2iu-w uur; is ae i.c-.ei in den rechterarm, slechts af en toe, D aan de beurt, beéinnende bij Driessen, Eenige oud-verpleegden van „Voordorp" hebben het plan opgevat om de nage dachtenis van mevr. E. Fliehe-Van Griethuyzen te eeren dcor op haar laatste rustplaats een eenyoudig ge denkteken te doen oprichten. Sympa thie-betuigingen en bijdragen worden gaarne ingewacht bij mevr. J. v. d. Morgen (814—10,34 urn-) is de L: .er Vlist—P,jn>kker, Korte Langestraat 16, alhier. Dr. W. van der Kulk gewoon hoogleeraar in de wiskunde. OPVOLGER VAN PROF. Dr. W, VAN DER WOUDE. By Kon. Besluit van 4 Januari is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de Rijksuniversiteit alhier om on. derwijs te geven in de wiskunde, in het bijzondei' de meetkunde, dr. W. van der Kulk, die daarmede opvolger wordt van prof. dr. W. van der Woude. Prof. dr. W. van der Kulk werd ge boren op 10 Februari 1916 te Rotter dam, waar htf in 1933 eindexamen deed aap de H.B.S. Na een studie te Leiden legde hij op 23 Mei 1939 het doctoraal examen in de wis- en natuurkunde af, waarna hij promoveerde op 5 Oct. 1945 op proefschrift, getiteld „On the theory m of integrabilitv of s— fields". <f Prof. Van der Kulk vertoeft momen teel voor studiedoeleinden in Amerika. 40-JARIG JUBILEUM S. FLAMAN. Hedenmorgen werd de chef van het atelier van den Leldschen goud- en zil- verhandel Rossum du Chattel en Dries sen aan de Breestraat, de heer S. Fla- man, gehuldigd in verband met zijn 40- jarig jubileum in dienst van deze zaak. Hij werd met zijn echtgenoote in tegen woordigheid van het personeel toege sproken door den directeur, den heer J. P. J. M. Driessen, die zijn ijver prees 'en de vakkundigheid roemde. De oudste bediende, de heer P. Braam- zeel, sprekende namens het personeel, zeide dat de prettige kameraadschap eij samenwerking, van de zijde van den jubilaris steeds ondervonden, op hoo- gen pry's werd gesteld. Spr. haalde her inneringen op uit den tijd. dat de jubi laris als jonge kracht bij de zaak kwam. voor deze blijken van waardeering Bij De jubilaris, die naast deze woorden een en ander ontbraken de noódige van hulde en dank ook eenige cadeaux. I bloemen niet! Na nog eenigen tijd ge- waaronder een gouden armbandhorloge, noeglijk bijeen géweest te zijn, ging de m ontvangst mocht nemen, betuigde in jubilaris huiswaarts om dezen dag ver- passende woorden zijn erkentelijkheid 1 der in den familiekring door te brengen. KONINGIN WORDT LID VAKGROEP kunstschilders. Op uitnoodiging van het bestuur van de beroepsvereeniging van beeldende kunstenaars, aangesloten bij de Neder landsche federatie van beroepsvereeni- gingen van kunstenaars en op uitnoo diging van het bestuur der vakgroep kunstschilders in bovenbenoemde1 ver- eeniging is HM. de Koningin als her kend lid toegetreden tot de vakgroep kunstschilders. NOG EEN VLIEGONGEVAL OP „TWENTHE". Inzittenden bicven ongedeerd. Op het vliegveld „Twente" is gisteren, kort nadat een les-vliegtuig was veron gelukt, een tweede ongeluk gebeurd,' dat echter goed is afgeloopen. Tijdens den start sprong de band van het rechter- wiel van een twee-motorig De Havil- land-toestel, waarmede kolonel S. Mante en luitenant De Hartogh een inspectie tocht maakten. Het vliegtuig maakte een zwenking maar kwam met een flinken slag tot stilstand. De neus werd inge deukt en een propeller beschadigd. De Inzittenden bleven ongedeerd. VINCENT AURIOL BIJ HET GRAF VAN DEN ONBEKENDEN SOLDAAT. Vincent Aui'iol de nieuwgekozen pre sident van de vierde 'Fransche republiek, heeft, onder toejuichingen van de Pa- ï'ijzenaars een bezoek gebracht aan het graf van den Onbekenden Soldaat onder de Are de Triomphe.. Samen met Leon Blum begaf hij zich per auto naar de plechtigheid. Na een krans van anjers neergelegd te hebben, stond de president, omringd door het geheele aftredende socialistische kabi net, enkele oogenblikken stil voor het graf. waarna de Marseillaise gezongen werd. heeft opgevat. Telkens als hij deze school bezocht, was het hem opgeval len met hoeveel liefde en toewijding mej. Baars haar werkzaamheden ver richtte. Daarnaast had zij de gave om met het personeel te kunnen omgaan. Ook spr. wenschte haar nog vele ge lukkige jaren toe. Mej. H. J. Glasz, directrice van de Kweekschool voor V.O., dankte voor de bijzondere zorg, welke'mej. Baars steeds aan de opleiding der kweeke- lingen had besteed. Het gezegde van Haanstra „Mijn hart ligt in de school", kan ook uw lievelingsspreuk gerekend worden, aldus spreekster. Als voor zitster van de Commissie van toezicht op het V.O. dankte mej. Glasz tevens voor al het werk, dat mej. Baars in deze Commissie heeft gepresteerd. Nadat de heer F. J. Riks, hoofd van de Opl.school voor Ulo aan de Driftstraat, in een humoristisch speechje de verdiensten van mej. Baars en het kleuter-onderwijs in het licht had gesteld, heeft mevr. J, van Molj- gaarden dit gedaan namens een voor deze gelegenheid gevormde oudercom missie, waarna achtereenvolgens nog hét woord voerden mevr. De Graaff namens de Speeltuinvereeniging „Oos terkwartier", mej. Blansjaar, die ruim 27 jaar met mej. Baars mocht samen werken, mevr. E. C. Ets, die speciaal aan de vele uitstekend geslaagde St. Nicolaasfeestjes herinnerde en mevrouw De Kruis, die namens de ouders en het personeel een radiotoestel met bijbè- hoorende tafel overhandigde. Ten slot te is ook nog het woord gevoerd na mens de leeraressen en de kweekelin- gen. Velen deden hun woord van af scheid met het aanbieden van een ge schenk gepaard gaan, Mej* Baars, die voor ieder een af zonderlijk woord had, zelde het een voorrecht te achten, dat zij ruim 40 jaar haar krachten aan het kleuter onderwijs had mogen geven. Geen dag is het werk, dat de liefde van haar hart had, haar te veel geweest. Ik voel de mfj, aldus spr., gelukkig onder de jeugd en dat is de hoogste bevrediging, welke ik in myn werk heb gevonden. MARKTVERLICHjTING IN EER£ HERSTELD. Het bestuur van. de afd. Leiden van de Centrale Vereeniging voor den Markt-, Straat- en Rivlerhandel deelt ons mede; dat met ingang van Zater dag 25 dezer de kiaahiverlichting van de Zaterdagsche markt wederom in ge bruik zal worden gesteld. Ter gelegen heid van dit heugiyk feit zal des mid dags van 4 tot 6 uur vrooiyke muziek ten gehoore worden gebracht. URKSCHE VISSCHERSVLOOT WORDT UIT ISOLEMENT VERLOST. Vanmorgen om zeven uur ls de ysbre- ker „Daniël" van de reedery Goedkoop uit Amsterdam vertrokken om de vis- sohersvloot van Urk uit haar isolement te verlossen. De ysbreker zal een vaargeul naar Amsterdam maken, opdat de Urksche vloot via het Noordzeekanaal by IJmui- den de Noordzee kan bereiken. DIstributiedlenst Lelden. UITREIKING SCHOENENBONNEN. Diegenen, wier TJD.-nummer eindigt met het cijfer 5. kunnen op onderstaan de data, tegen inlevering van bon 614 van het inlegvel, een schoenenbon in ontvangst nemen. ZIJ, ,dle na 1 Januari 1945 een bon voor gewone. Amerikaan sche of beroepsschoeneh hebben ontvan gen. komen niet ln aanmerking. Dienge nen die een bon voor orthopaedlsch schoeisel hebben aangevraagd, wordt ln overweging gegeven bil cHferaanwUzlng geen bon bon af te halen. Uitgereikt wordt aan hen, wier fami lienaam begint mQt de letters: A. B, C, D op Maandag 20 Januari 1947; E, F, G. H. I J op Dinsdag 21 Januari 1947; i K, L. M op Woensdag 22 Januari 1947; N. O. P. Q, R op Donderdag 23 Januari 1947; S. T. U. V op Vrlldag 24 Januari 1947; W, X, Y. Z op Zaterdag 25 Januari 1947. Op dezelfde dagen en volgens dezelfde letterlndeellng vindt een Uitreiking van schoenenbonnen plaats ten behoeve van kinderen, geboren ln 1932 of later, welke Jarig zUn in de maand Januari. Bil deze uitreiking wordt een bon gegeven, welke, wat betreft de soort, afhankelllk ls van den leeftijd van betrokkene. Kinderen, die orthopaedlsch schoeisel dragen, die nen dezen bon niet af te halen. Ver strekking van dezen extra schoenenbon geschiedt tegen Inname van bon 604 van het bil de T.D. behoorendc Inlegvel GC, GD of GE. Deze uitreiking wordt gehouden ln het Stadhuis, Ingang Breestraat (naast liet bordes). Het kantoor ls geopend van 8.30 uur tot 12 uur en van 14 tot 16 uur. Voor de agentschappen volgt een na dere publicatie. AANVRAGEN TRANSPORTBANDEN IN DE AGENTSCHAPPEN OEGSTGEEST, WARMOND EN LEIDERDORP. In de week van 20 t/m. 25 Januari 1947 kunnen op de bekende zittingsda gen formulieren worden afgehaald door melkboeren, slagers, vlschventers en overig eigen vervoer. Inleveren ln. de week van 3 t/m. 8 Februari. In de week van 27 Januari t/m. 1 Fe bruari kunnen formulieren worden^afge haald door bakkers, kruideniers, béfoeps- vervoer en verhuurlnrlchtlngen. Inleve ren ln de week van 10 t/m. 15 Ja<n. '47. De formulieren dienen per bedrijf te worden afgehaald en ingeleverd. Code- kaarten medenemen! Voor carriers, welke zijn voorzien van houten zilwielen, mogen slechts. Indien vervanging noodig ls. banden voor de achterwielen worden aangevraagd. Alle reeds eerder Ingediende aanvragen moeten als vervallen worden beschouwd. MARKTBERICHTEN LEIDEN. 17 Jan. 1947. Veemarkt. Aan gevoerd 5 fokstieren; 3 slachtstleren; 38 kalf- en melkkoeien 400800. vlug: 107 varekoeien e.a. 300525, t. vlug; 150 vette koeien: 41 pinken 180325 mat; 72 nuchtere slaohtkalveren; 169 weide- schapen; 2 zeugen; 273 mestvarkens: 369

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3