Vincent Auriol president van Frankrijk WEERBERICHT De financiering v. d. nieuwbouw Tournooi van welsprekendheid en gevatheid De vredesverdragen met Duitschland en Oostenrijk Spoorwegen hebben nieuwe plannen Met een enkel woord 85ste Jaargang VRIJDAG 17 JANUARI .1947, No. 25984 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 Liaanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Regeering Blum afgetreden. Vincent Auriol, soc.-democraat, is tot president van Frankrijk gekozen. Hij kreeg 452 stemmen, tegen 242 op Cham- petier de Ribes <MR.P.), 122 op Jules Grasser (radicaal), 60 op Michel Cle- menceau (rechts) en 7 op anderen. Vincent Auriol. Vincent Auriol werd op 25 Augustus 1884 te Revel gebaren. Zijn vader was landbouwer. Te Toulouse studeerde hij rechten er\ letteren. Reeds op jeugdigen leeftijd voelde Auriol zich tot de poli tiek aangetrokken. In 1909 werd hij hoofdredacteur van het blad „Le midi socialiste", terwijl hij gelijktijdig als advocaat werkte. In 1914 werd Auriol voor de eerste maal als Kamerlid gekozen. Hij is daarna steeds hei'kozen en onlangs heeft hij het feit gevierd, dat Jiij 30 jaar lid van het parlement is geweest. Hij heeft zich gespecialiseerd op net ge bied der financiën. Van 1916 tot 1939 heeft hij deel uitgemaakt van de com missie voor financiën, waarvan hij ver schillende malen voorzitter is geweest. Auriol werd voor de eerste maal mi nister in Juni 1936, in de eerste regee ring van Blum. Hjj kreeg de portefeuille van financiën. Het jaar daarop werd hij minister van. Justitie in het kabinet Chautemps, vervolgens in het tweede kabinet Blum. Na de bevrijding vervulde Auriol eerst het voorzitterschap van de commissie voor buitenlandsche zaken. In de regee ring De Gaulle werd hij minister van staat. Hij presideerde achtereenvolgens twee constitueerende vergaderingen en behield deze functie in de nationale ver gadering. De verkiezing van den eersten presi dent der vierde Fransche republiek is dus met veel minder groote moeilijkhe den tot stand gekomen dan voorspeld werd. De rechtsche aanhangers zien ongetwijfeld in hem den man, die gelei delijk is opgeklommen tot een positie boven de partijen en die bekend staat als een knappe onderhandelaar en be middelaar. De eerste taak van Auriol zal zijn te beslissen wien hij zal verzoeken een nieuwe regeering, de eerste, die met de grondwet der vierde republiek zal re- geeren, te vormen (Het kabinet Blum is afgetreden). Dit zal hij wellicht niet voor Zaterdag of Maandag doen, daar .heden de traditioneele plechtigheden met betrekking tot het ingaan van den nieuwen presidentstermijn zuilen wor den gehouden. Intusschen treedt Blums kabinet op als zakenkabinet. Met de keuze van een kabinetsformateur zal Auriol al zijn politieke bekwaainheid moeten aanwen den. Zijn eenige keuze schijnt een lei der der ME.P. of Leon Blum (socia list) te zijn. In de parlementaire wan delgangen neemt men aan, dat Auriol zal pogen de vorming van een coalitie kabinet te bevorderen en slechts bij een impasse, zooals in December ont staan is tusschen de MEP. en de com munisten, een beroep zal doen op Blum. De wijze, waarop het kabinet zal wor den gevormd, hangt voor een groot deel af van de houding der M.RP.-leden. Sommige leiders, zooals Bidault, staan ten koste van alles een nieuwe coalitie voor. De meeste afgevaardigden echter Staking te Londen geëindigd. Officieel wordt meegedeeld, dat. de staking te Londen geëindigd is en dat morgen het werk hervat zal worden. De onderhandelingen over het Fransch-Britsche Verbond. De onderhandeling voor de „zoo spoedig mogelijke" sluiting van het Fransch-Britsche verbond zullen kor ten tijd worden opgeschort, tot de nieu we Fransche premier en zijn 'kabinet zijn benoemd. Intusschen zal, naar men aanneemt, het ontwerpen van het verdrag langs diplomatieken weg voortgang vinden. TIJDELIJKE OPKLARINGEN. De Bilt verwacht tot Zaterdagavond: Wisselende bewolking, overwegend droog weer. Langzaam verder afnemende wind. uit westelijke richtingen. Weinig .veran dering in temperatuur. 18 Januari: Zon op: 8,40 uur; onder: 17.02 uur. Maan op: 5.44 uur; onder: 13.38 uur (22 Jan. Nieuwe Maan). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee: om 1.18 uur voorm. en 1.49 uur nam. kanten zich meer en meer tegen samen werking met de communisten en zou den, indien dit noodzakelijk blijkt, een aanblijven gedurende eenige maanden van Blum's kabinet verkiezen. Na zijn verkiezing reed Auriol, verge zeld van Leon Blum, in een met de Fr-ansche driekleur bedekten auto van Versailles naar het Elysee. de ambtswo ning van den president. De stoet, werd geëscorteerd door de bereden republi- keinsche garde met haar kleurige uni formen. De Parijzenaars riepen met gTOot enthousiasme „leve de president, leve Frankrijk!" In het paleis nam Auriol het „grand cordon" van het legioen van eer in ontvangst, dat aan alle presiden ten verleend wordt. Ameland uit zijn isolement bevrijd. De postboot „Waddenzee" en de motorboot „Friesland" hebben gister middag om drie uur de haven van Nes op Ameland verlaten om te trachten de gewone verbinding met den vasten wal te herstellen en de pier van Hol- werd te bereiken. Ten gevolge van den ijsgang kon rtien niet rechtuit rechtaan varen, maar moest de route kiezen door het Danzl- gergat ten Zuiden van Hollum en zoo een omweg van een' uur maken. De20 passagiers hadden op advies van oen kapitein proviand meegenomen voor het geval men den nacht op de Wad den zou moeten doorbrengen. Men heef t echter Holwerd kunnen bereiken, zij het niet zonder moeilijkheden. De reis, die normal 'n uur duurt, heeft ditmaal niet minder dan 5 uren in beslag ge nomen. Het Rijk betaalt het verschil tusschen rendabele en werkelijke bouwkosten. Van de zijde van het ministerie van Openbare - Werken en Wederopbouw wordt ons het volgende medegedeeld: „lp een besluit omtrent de financie ring van den woningbouw heeft de mi nister van Openbare Werken en We deropbouw een aantal regelingen ge troffen, waardoor het ook voor parti culiere bouwers en instellingen moge lijk ft geworden bij de huidige exploi- tatiewaarde en de sterk gestegen bouw kosten zonder financieele tekorten wo ningen te bouwen. De voornaamste iicpalingen van het besluit komen hierop neer, dat het rpk de rente over het bedrag- dat ligt tusschen de rendabele bouwkosten en werkelijke bouwkos ten jaarlijks zal vergoeden. Deze bijdrage zal worden uitge keerd gedurende een tijdvak van 10 jaar, waarbij uiteraard telkens als de cxploitatiewaarde van de woning wijziging ondergaat als gevolg van een veranderden huurprijs, de bij drage in overeenstemming zal wor den gebracht met de gewijzigde om standigheden. Na afloop van dit tijdvak zal de minister bepalen, of dan een uit- keering ineens zal plaats vinden ter grootte van het alsnog bestaande verschil tusschen dc exploitatiewaar- de en de bouwkosten, of wel, dat een jaarlijksche vergoeding van de rente nog ten hoogste vijf jaar zal voortduren. Na dit tijdvak zal dan de uitkecrihg ineens automatisch plaats vinden. Van de door den minister vastge stelde huur mogen als exploitatie lasten behalve de gebruikelijke kos ten van belasting, waterverbruik, assurantiën, huurderving en incasso ook worden gerekend 12van dc huur voor onderhoud en 1% van de huur voor risico. De netto-huuropbrengst wordt dan geacht te zijn de annuïteit over 50 jaren van de rendabele bouwkos ten tegen een door den minister vastgestelden rentevoet. Deze rente voet zal zooveel mogelijk gelijk zijn aan de gemiddeld geldende hypo theekrente. De rente over het ver schil tusschen de op deze wijze vast gestelde exploitatiewaarde en de werkelijke bouwkosten zal dus door het Rijk worden vergoed. Na 10. dan wel ten hoogste 15, jaar zal een uftkecring van het op dat tijdstip alsnog bestaande verschil plaats vinden. Het besluit, dat getiteld is „financie ringsregeling woningbouw 1947" en dat in werking zal tredep op den dag zij ner afkondiging in de Staatscourant, vermeldt voorts naast allerlei andere bepalingen, de regelingen, die getroffen zijn voor het verleenen van voorschot ten ten behoeve van het verstrekken van geldleeningen onder verband van tweede hypotheek en voor de wijze van aanvragen der bijdragen en voorschot ten. Het toekennen van de bijdragen en het verleenen van de voorschotten zul len geschieden bij beschikking van den minister. In den regel, zoo staat ver meld, zullen de bedragen en voorschot ten slechts worden verstrekt voor wo ningen. die niet grooter zijn dan 500 kub. M. Ook voor woningen met be drijfsruimten kan dit besluit worden toegepast, maar dan zal de bedrijfs ruimte eveneens niet meer dan 500 kub. M. mogen zijn. Aanvragen op grond van deze rege ling moeten worden ingediend bij de gemeenten, waar men wil gaan bouwen. De gemeentebesturen zullen enkele we ken na de bekendmaking van dit be sluit over de noodige formulieren kun nen beschikken." Een opmerkelijk nieuw model vliegtuig is ontworpen en geconstrueerd door de Douglas-Aircraft-Company in de Vereenigde Staten. Dit vijf-persoons vliegtuigje he'eft wat het voorste deel betreft min of meer het aanzien van een auto. Het inwendige is zelfs gehell als een auto-interieur ge bouwd. De motor is achter de passagiersruimte ingebouwd en heeft een sterkte van 200 p.k. De propeller is aan de achterzijde van het toestel aangebracht. De snelheid bedraagt 200 mijl per uur en de actieradius 1100 mijl. Algemeene beschouwingen in de Eerste Kamer gesloten. (Van onzen parlementairen redacteur) De Eerste-Kamervergadering, welke Donderdagvoormiddag sfanving, leek wel een tournooi in welsprekendheid en gevatheid. Alle sprekers redenaars is een beter woord spraken voor de vuist weg; slechts een enkele bediende zich van notities. En welk een veelzeg gendheid en slagvaardigheid spreidden zfj ten toon; welk een kernachtigheid en raakheid, zonder de hoffelijkheid te verwaarloozen. De minister-president was daarin Woensdag voorgegaan, door terstond zijn antwoord in eersten.ter mijn te geven. Weliswaar bleken de meeste leden daarentegen bezwaar te hebben; hun critiek daarop was niet malsch en zij herhaalden menige vraag, waaromtrent zij uitsluitsel verlangden. Maar de heer Beel verdedigde ^ich uit nemend en wist het Huis te voldoen. De algemeene stemming van welwillenden steun, die reeds den dag tevoren te con- stateeren viel, bleef ook thans heer- schen. MINISTER BEEL AAN HET WOORD. Een groot deel der discussies, als gaande tusschen de partijen onderling, ging buiten de regeering om, aldus ving de heer Beel zijn antwoord in tweeden termijn aan. De heer Molenaar had reeds Woensdag gezegd, dat de beant woording in de M. v. A. ter zake die nende was (in feite had hij zich veel sterker en veel lovender uitgelaten). Het tempo der werkzaamheden, waartoe de tijdsomstandigheden dringen, drukt zijn stempel op hetgeen gezegd wordt. Bo vendien zingt ieder vogeltje, zooals het gebekt is. Er is bij spr. geen gebrek aan deferentie voor deze hocwe vergadering; hij hoopte, dezen indruk ook niet ge geven te hebben. Ook niet, al zou hij zich laten leiden door de gedachte: „Ik heb toch de meerderheid achter me". In tegendeel stelt de minister het op hoogen prijs, dat de wetsontwerpen steunen op een zoo groot mogelijke meerderheid. Vooral moge zulks het ge val zijn in de Indische kwestie. Het is, zooals de heer Kerstens reeds opmerkte wjj staan voor reëel werk in de prac- tijk van allen dag. In dit licht bezien, moge men het spr. niet kwalijk nemen, als hij misschien iets te kort geschoten is. Ook in de Tweede Kamer zijn trou wens de algemeene beschouwingen in twee dagen afgedaan. Toch meende spr. volledige informaties gegeven te heb ben aangaande de kabinetsformatie. Het kabinet volgt geen socialistische richting, het heeft een eigen richting. De regeering wil niet alleen steunen op de beide regeeringspartijen, doch hoopt op den steun van allen. Dat de Partij v.d. Arbeid niet met de andere fracties in het kabinet zitting .wilde nemen, is geen dictaat geweest. Spr. heeft zich al le mogelijkheden tot kabinetsformatie willen realiseeren, en heeft daarop ge kozen. wat hem het doelmatigst leek in het belang van het land. De Indische paragraaf was van mij. aldus spr.; daar op in gemeenschappelijk overleg met de fractievoorzitters, zonder eenig dictaat van de Partij v.d. Arbeid, vastgesteld. Inderdaad was een der bezwaren van den heer Steenberghc gericht tegen een der andere leden in de Commis sie-Generaal. Dit bezwaar heeft de Regeering niet gedeeld. Daarom is de heer Steenberghc niet in de C.-G. benoemd. Wat de uitbreiding der C.-G. betreft kan spr. de verze kering geven, dat niemand daarvan deel zal uitmaken, die zich niet con araore stelt op basis van dc Regee- ringspolitiek. Spr, kan niet inzien, dat de verkie zingsuitslag een veroordeelirig was van Schermerhorn's politiek. Toen is alleen de juiste verhouding van -de partijen in het volk hersteld. Het kabinet-Scher mer hom was trouwens geen P. v.d. A.- kabinet. Van bindende afspraken is thans geen sprake, noch tusschen par tijen onderling, noch tusschen kabinet en partijen. Beide fracties hebben zich bereid verklaard het kabinet, op basis van het regeeringsprogram, te steunen; doch hebben zich overigens alle vrijheid voorbehouden. Wai betreft dc idee van den heer Pollema inzake onderzoek naar het Londenselie beleid, is het de bedoe ling de conclusies, waartoe de re geering komt, spoedig ter kennis van de Kamer te brengen, opdat deze naar aanleiding daarvan haar stand punt kunnen bepalen. IEDEREEN IS VOORUIT STREVEND. Tot zoover de beantwoording van den minister-president. Wat de overige dis cussies aangaat, welke zich tusschen de fracties onderling afspeelden, consta teerde de heer Molenaar (Vrijheid) dat, terwijl hij een verzoenend geluid liet hooren, de heer Reinalda verklaarde, dat zijn fractie toch het socialisme wil brengen. Neen, antwoordde deze: wij moeten slechts de tegenstellingen hel der en eerlijk stellen. Deze dienen ech ter niet op de oude wijze te worden op gelost, doch lapgs den nieuwen weg van overleg. Wij zijn niet tegen den priva ten eigendom; wij hechten waarde aan het bezit van het zelfverworvene. Ter wijl deze spreker opmerkte, dat niemand in de Kamer zich meer conservatief ge noemd wilde zien en er zijn vreugde over uitsprak dat allen dus vooruitstre vend zijn, moest hij aan den anderen kant erkennen, dat de aard van ons volk, ook en niet het minst van de ar beiders, conservatief is. De heer Ker sten (KVP) zeide dan ook: Wat de heer Reinalda socialisme noemt, noem ik solidarisme. Praeses Anema verdaagde de vergade ring tot Dinsdag as., wanneer de af zonderlijke begrootlngshoofdstukken aan de orde zullen komen. De wenschen der kleineren. De speciale plaatsvervangers voor Duitschland hebben de data vastgesteld, waarop de zes kleinere geallieerde mo gendheden, die tot dusverre den wensch hebben kenbaar gemaakt om hun stand punt uiteen te zetten ten aanzien van de vredesregeling met Duitschland, zul len worden gehoord. Polen zal Maandagmiddag 20 Januari worden gehoord, Nederland Dinsdagmid dag, verder Joego-Slavië, Australië, Zuid-Afrika en Canada in de daarop volgende dagen dus tot en met Za terdag. Er werd nog steeds geen overeenstem ming bereikt over de volgende twee pun ten: ten eerste of alle kleinere geallieer de landen aanwezig zullen zijn bij het aanhooren van een mogendheid en ten tweede of de door een regeering inge diende documenten onder alle belang hebbende partijen zullen worden gedis tribueerd. Engeland was er voor, dat alle kleinere mogendheden aanwezig zullen zijn. De Sovjet-afgevaardigde was hier tegen, daar de bijeenkomst in een vol ledige conferentie zou ontaarden, wat door de ministers van Buitenlandsche Zaken niet wordt gewild. Frankrijk, stel de voor, dat de landen zullen wórden uitgenoodigd om te komen luisteren naar de verschillende standpunten. De Ame- rikaansche gedelegeerde was van mee ning, dat de kleinere met de Groote Vier tijdens den oorlog verbonden mo gendheden, ook volledig met hen ver- Autobussen-park wordt uitgebreid. De Ned. Spoorwegen hebben hèt voor nemen niet alleen het personen-, maar ook het goederenvervoer zoo hoog mo gelijk op te voeren. Het oude rollend materiaal zal geleidelijk worden vervan gen door nieuw van groote uniformiteit. Dit geldt eveneens voor het vervoer langs den weg. In Amerika zijn bussen besteld, die nu beginnen binnen te ko men, maar vooral de binnenlandsche industrie zal een groot aandeel hebben in de leveranties. Deze politiek zal voor onze vaderlandsche ihdustrie gunstige gevolgen kunnen hebben, die echter eerst tot uiting zullen komen als ons eigen verkeerswezen goed „op pooten staat". Het zal mogelijk zijn reeds per 4 Mei as. een zeer requente dienstregeling uit te voeren, waarbij in samenwerking met het wegvervoer het aantal zitplaat sen belangrijk zal zijn uitgebreid. Van een meer dan driehonderd wa genbakken omvattende bestelling, ver deeld in 2- en 4-wagentreinstellen van nieuwe gestroomlijnde electrlsche rij tuigen, zal in September het eerste ge deelte binnenkomen. Met de „winterre- geling 1947" zal daarvan een dankbaar gebruik worden gemaakt. Door het in- lasschen van stoomtreinen tusschen de electrische zal de dienst reeds per 4 Mei intensiever kunnen geschieden. De groote aantallen binnenkort ge reed komende autobussen zullen op de trajecten, welke nu nog niet voldoende door het railverkeer kunnen worden be diend,. het tekort aan zitplaatsen helpen verminderen en verder bestemd zijn voor de dochtermaatschappijen, die ook op uitbreiding van hun diensten zitten te wachten. Er zal verder een oplossing ko men voor de moeilijkheden bü de stations Utrecht C.S. cn A'dam C.S wat betreft de uitgaande reizigers. Het station Amsterdam C.S. zal bü de in- en uitgangen worden ver bouwd, terwijl in Utrecht een nieu we tunnel ontworpen is tegenover hotel Terminus. Hierdoor zal het te drukke verkeer in de bestaande rei zigerstunnel worden ontlast. BINNENLAND. 'De provinciale bond van. het Wit- Gele Kruis herdacht gisteren het feit van zijn zilveren Jubileum door het houden \an een feestrvergadering in het Restau rant „Esplanade" te Utrecht. De bond telt thans 29 afdeelingen met meer dan 20.000 leden. Ednard van, Bednum heeft gisteren, voor het eerst na zdjn ziekte, weer een concert gedirigeerd. Eergisteravond is op het stations- emplacement te Roosendaal de 27-Jarige gehuwds leerling-machinist J. den Dael- cler bil het rangeeren door een trein ge grepen en gedood. Minister Huysmans heeft te Leuven in de aula der universiteit een voordracht gehouden over „Eenige aspecten van de BelgischLuxemburgschNe der lands che samenwerking. Woensdagavond had een groote brand plaats ln de boerderij van de wed. Timmermans te Sprang-Capelle. Een groote hoeveelheid graan, 17 stuks vee, alt mede een stamboekstier gingen ln de vuurzee verloren. Het woonhuis kon ge spaard blijven, evenals de aangrenzende perceel en. Te Zutphen ls de burgemeester van Laren. W. L. van Weideren baron Ren- gers overleden ln den ouderdom van 64 Jaar. Begin Februari gaat een Nederland- sche handelsdelegatie onder leiding van den heer mr S. Th. J. Teppema. naar Argentinië. Naar het A.N.P. verneemt Is dr. E. Reeser eervol ontslagen met ingang van 1 April a.s. als regeeringsadviseur voor de muziek bij het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen. Het Indische instruotiebataüjon, ge legerd in het Juhanakamp op Kijkduin, heeft 63 gasten gekregen. Een eerste groep Surinaamsche vrijwilligers ls onder commando van. den lsten luitenant Al- berga na afloop van het dienstverband ln Indonesië, naar Nederland gekomen om na een kort verlof hier te lande op 31 Januari naar Suriname terug te kee- reru In de gisteren gehouden winterver gadering van de Prov. Staten van Over ijssel werd o.a, medegedeeld, dat er on derhandelingen gaande zijn om de nog in Overijssel aanwezige tollen, n.l. te Ommen, Dalfsen en Hasselt, op te hef fen. Ged. Staten hopen dit per 1 Jan. 1948 voor elkaar te hebben, waarmede Overijssel dan tol-vrij zou zijn. Op 64-jarigen leeftijd ls in het Luthersche dlaconessenhuis aan den Ko ninginneweg te Amsterdam overleden de heer W. Jongstra, in leven inspecteur eerste klasse van het lijnbwreau dra- Ne- derlandsche Spoorwegen. Gistermiddag heeft HM. de Konin gin te Amsterdam een wandeling ge maakt in de omgeving van 't Kalfje. Gisteravond werd de Amsterdamsche studentenbioscoop „Krdterium" bezocht. Na afloop van de hoofdfilm „Iwan de verschrikkelijke" begaf de Koningin zich naar de foyer, waar zij zich de studen tenstaf Idet voorstellen. Bij, K.B. ls met ingang van 15 Janua ri 1947 op zijn verzoek aan mr. J. A. G. baa-on de Vos van Steenwljk eervol ont slag verleend als lid tevens voorzitter van den Hoogen Raad van Adel, onder dank betuiging voor de door hem als zoodanig aan den lande bewezen diensten. r De gemeente Meppel telt thans 15.000 inwoners. Gisteren kwam de heer Botter op het gemeentehuis aangifte doen van zijn zoon Jacob. Het bleek dat deze de lang verwachte lö.OOOste' inwoner van Meppel was. De burgemeester van Meppel, mr. Kleljn. reikte den vader het gebruikelijke spaarbankboekje over. Naar wij vernemen, zal ln opdracht van dén minister van Economische Zaken, drs. M. Weisglas, het hoofd van aen persdienst van diens ministerie, zich op 28 Januari an. voor een verblijf van drie maanden naar Batavia begeven. Het doel vah deze reis ls de uitwisseling van be richten en gegevens op economisch ge bied tusschen Nederland en Indonesië te bevorderen. BUITENLAND. Prof. Smertenko heeft gistermiddag per vliegtuig Croydon verloten. HIJ ls uitgezet. Het Australische kabinet, heeft be sloten een speciale commissie op te rich ten, welke de plannen gereed moet ma ken voor een expeditie naar de Zuidpool tijdens den zomer 1947'48. Frankrijk wil vrije onderhandelin gen met Vietnam hervatten ln een „at mosfeer van welwillendheid". Uit Sjanghai wordt officieel gemeld, dat twee Franciscaner missionarissen te Jentoe (Prov, Kiangsoe) vermoord zijn. De moordenaars zouden „communisten" gèweest zijn. Een hevige tornado heeft ernstige schade aangerloht te Brazzaville (Congo). De bliksem is op talrijke plaatsen in de stad ingeslagen en er woedde een sterke wind. Drieduizend Inlanders zijn dakloos. De daken van talrijke Europeesche ge bouwen werden eveneens afgerukt. Volgens radio Moskou zijn 5 leiders van de vroegere Wit Russische verzets beweging en den Dultschen S.S.-generaal Helmuth von Panwltz opgehangen. Zi1 werden schuldig bevonden aan „gewa pend verzet, spionnage, sabotage en ter rorisme tegen de Sovjet-Unie tijdens den patrlottlschen oorlog". Volgens radio '.elpzig heeft het Sak sische parlement aangekondigd, dat, als gevolg van do Sovjet-Russische beslis sing, schoenen, kleeren cn dergelijke on misbare gebruiksartikelen niet meer voor herstelbetalingen zullen worden gebruikt en onder de Dultsche bevolking zullen worden gedistribueerd. Gandhl ls op tournee door de over wegend Mohammedaanscho gebieden van Oost-Bengalen, waar het vorig Jaar on geregeldheden hebben plaats gevonden. „Slechts nadat de ona£ ankelijtoheld van Voor-Ipdië is verkregen, kan er sprake zijn van oprichting van Pakistan". In dien men de volgorde omkeert, zou men buitenlandsche interventie uitlokken, al- £us Gandhi. Nabij Wake Forest (North Carolina (V. St.) is een tweemoborig particulier vliegtuig neergestort, waarbij vier perso nen om het leven kwamen. De vier In zittenden hadden do nationale vliegwed strijden te Miami bijgewoond en waren op weg naar Washington. Door een explosie ln een kolenmijn te Nottingham zijn 13 mijnwerkers ge dood. Van drie bevrijde mijnwerkers zjjn twee zwaargewond. Radio New Delhi meldt, dat zwer men sprinkhanen uit het Westen Voor- Indlë binnentrekken. Deze zwermen zou den Oost-Afrika, Palestina en. Saoedl- Arabië reeds bezocht hebben. In het interneer] ngskamp Bucben- wald ls eenige dagen geleden, de voorma lige laatste plaatsvervanger van den nazlstischen rljkssporttelder, Ritter von Halt overleden. Ritter von Halt werd ln Mei 1945 gearresteerd en geïnterneerd. De doctorsbul van Karl Marx, die in Jena tot doctor in de phllosophle pro-* moveerde, ls door de universiteit van Jena aan het instituut van Marx-Engels- Lenln te Moskou ten geschenke gegeven, beweging. bonden moeten zijn bij het tot stand brengen van den vrede. De kwestie zal heden weer worden besproken. Men kwam overeen, dat de plaatsver vangers tijdens het aanhooren der klei nere mogendheden vragen mogen stel len. Deze vragen en antwoorden zullen ten behoeve van de ministers van Bui tenlandsche Zaken worden opgeteekend. Politieke waarnemers zijn van meening, dat deze beslissing is genomen om tege moet te komen aan de belangrijke, door sommige West-Europcesche staten naar voren gebrachte vraag, of er discussies met de plaatsvervangers mogelijk zal zijn, of dat men alleen maar een ver klaring zal mogen afleggen. De plaatsvervangers eindigden hun voorbereiding van de regeling der pro cedure ten aanzien van het hooren der verklaringen met het oprichten van een commissie bestaande uit een afge vaardigde van elk der Groote vier welke verslag over de conferentie zal uitbrengen aan de Groote Vier. De Belgische minister van Buiten landsche Zaken, Spaak, heeft bevestigd, dat het Belgische memorandum over Duitschland waarschijnlijk Maandag a.s. te bestemder plaatse zal worden afge geven. In een speciale nota steunt Brazilië het standpunt, dat de kwesties die met de organisatie van Europa en met den wereldvrede samenhangen van een der gelijk belang zijn, dat het gerechtvaar digd is, dat alle landen hun eigen ziens wijze naar voren mogen brengen niet alleen, maar ook zich mogen mengen in het debat over de zienswijze der groote mogendheden, wanneer deze in strijd is met de hunne. Speciale plaatsvervangers zijn even eens begonnen met het ontwerpen van een „verdrag voor het opnieuw vestigen van een onafhankelijk en democratisch Oostenrijk". Deze titel werd voorgesteld door den Sovjet-afgevaardigde Goesef. Men stelde vast, dat de Oostenrijksche regeering moet worden uitgenoodigd tot het zenden van een memorandum en vertegenwoordigers naar Londen, opdat haar standpunt ook mondeling kan wor den uiteengezet. Vóórts zullen de vijf landen (Joego-Slavië, Polen, Canada, Australië en Z.-Afrika)die hebben ver zocht hun meening naar voren te mogen brengen, worden uitgenoodigd mede te deelen, op welke wijze zij zulks wenschen te doen. De plaatsvervangers zullen verschil lende ontwerpen ter beoordeeling krij gen. Het Britsche is reeds overhandigd. Joego-Slavië doet de volgende aan spraken gelden: Unie van Sloveensch Karinthle (Zuid- Oostelijke provincie van Oostenrijk) en de Sloveensche gebieden van Stiermar ken'(Oost Oostenrijk) en bescherming van We nationale rechten van de Kroa- ten in Burgenland. Het gebied in Sloveensch Karinthle, waarvan sprake is. meet 2470 vierkante kilometer en telt 180 duizend inwoners. Het gebied in Stiermarken meet onge veer 130 vierkante kilometer met tien duizend* inwoners. Beweging voor Vereenigd Europa. Engelands oorlogsleider, Winston Churchill, heeft zich aan het hoofd gesteld van een opmerkelijke beweging in Engeland, welke alle partijen om vat. Deze beweging heeft ten doel „de zaak van een vereenigd Europa te be-, vorderen". De actie der beweging wordt heden officieel ingezet door een indrukwek kende commissie, waarin vooraanstaan de mannen van alle politieke partijen en alle religies zitting hebben. De be weging heeft nog geen vastomlijnde opvatting ten aanzien van den consti- tutioneelen vorm van de Europeesche Unie, die zij wenscht. Een „Vereenigd Europa" moet den status van regionale groep, zooals zooals neergelegd in het handvest der V. N., hebben, en als zoo danig nauwe vriendschap en samen werking met de Sovjet-Unie en de V. S. zoeken. De constitutioneele vorm kan, aldus beweert men, slechts groeien uit vrije beraadslagingen en practische ervaring. Er zullen in geheel Engeland openbare bijeenkomsten worden gehou den en er zal contact worden gezocht met overeenkomstige groepen in an dere landen. „Indien Europa wil blijven bestaan, moet het zich vereenigen", aldus dt

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1