Een Britsch-Fransche overeenkomst op komst WEERBERICHT De nieuwe bonnen Met een enkel woord Vreedzame besprekingen in Eerste Kamer 85ste jaargang DONDERDAG 16 JANUARI 1947 No. 25985 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Heriny. Hoofdredactie: B, W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN t. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie. 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57055 Succes voor Blum. De Franschc premier, Leon Blum, heeft meegedeeld, dat er te Londen een Britsch-Fransche overeenkomst is gesloten. Een officieele Britsche verklaring over het bezoek van Blum aan Enge land zegt, dat men overeengekomen is dat zoo spoedig mogelijk een ver bond treaty of alliance gesloten zal worden tusschen Engeland en Frankrijk binnen het kader van ar tikel 52 van het Handvest der Ver. Naties en met het doel verdere agres sie van Duitschland te voorkomen en den vrede en veiligheid te bewaren. De onderhandelingen zullen zoo spoe dig mogelijk beginnen. De volledige tekst van de officieele'' Britsche verklaring luidt als volgt: „Het bezoek dat Leon Blum, president van de Fransche regeering aan Londen heeft ge bracht. heeft de gelegenheid verschaft voor een gezamenlijk onderzoek van. een aantal vraagstukken van gemeenschap pelijk belang voor de regeeringen van Frankrijk en Engeland, en voor zeer nut tige uitwisseling van standpunten ten aanzien van een aantal kwesties". „Het vraagstuk van de te volgen poli tiek ten aanzien van Dutscljland werd grondig onderzocht. In den loop van dit onderzoek erkende men aan beide zij den dat doeltreffende stappen dienden 3 te worden genomen cm te voorkomen, dat het economisch herstel van Duitsch land. hoewel noodzakelijk om vele rede nen, weer een bedreiging zou kunnen worden voor de wereldvrede." Men constateerde dat verhoogde steen- koolimport noodzakelijk is voor het eco nomisch herstel van Frankrijk en dat een verhoogde steenkoolproductie in de Ruhr een essentieele factor is voor den wederopbouw van Europa. Men gaf evenwel toe dat geen on- middellijke verhooging van den export van de Ruhr mogelijk is en dat om het herstel van de mijnen aan de Ruhr te verzekeren evenals een steeds toënemen- de export-verhooglng van Duitschland het noodzakelijk is voldoende hoeveel heden steenkool ter plaatse te laten. Men constateerde echter met voldoening dat mits de productie stijgt in het tem po dat men thans verwacht derautori- teiten in Duitschland van meening zijn, dat tegen het eind van April 1947 de export weer het peil bereikt zal hebben van voor de beperkingen in November. ..Wanneer dit resultaat eenmaal be- reikt zal zijn, zullen ook verder alle in spanningen er op gericht zijn zoowel export als productie steeds te verhoogen tot aan de vitale behoeften van Frank rijk en andere importeerende landen zal zijn voldaan". Renter's diplomatieke correspondent schrijft, dat politieke waarnemers te Londen de beslissing om voort te gaan met de onderhandelingen voor oen Fransch'-Britsche overeenkomst een der belangrijkste in de geheele geschiedenis der beide landen achten. De beslissing werd in officieele kringen te Londen zeer warm ontvangen, Indien de onder handelingen vlot voortgang vinden, zoo als te verwachten is na de groote aan dacht. die de laatste twee jaren aan de ze kwestie is besteed, zal met het slui ten van een verbond een driehoek van na-oorlogsche verdragen, waarbij Oost- Europa met* West-Europa wordt ver-, ...bonden, worden gesloten. Eerst werd n.l. in Mei 1942 een Engelsch-Sovjet ver- bond gesloten, daarna in December 1944, een overeenkomstige Fransch-Sovjet al liantie. Het sluiten van een verbond tusschen Engeland en Frankrijk wordt reeds sinds de bevrijding van Frankrijk in Augus- tus 1944 overwogen. Het feit, dat de be slissende stap zoo lang is uitgesteld, is te wijten aan den wensch der Frahsche en Engelsche regeeringen om eerst de voornaamste oorzaken van wrijving v/eg te nemen. Deze oorzaken zijn o.m. de oneenigheid ten aanzien van de onaf hankelijkheid der Levantstaten. welke, na de bijeenkomst van den Veiligheids raad te Londen in Februari 1946, werd opgelost, en die ten aanzien van de Fransche aanspraken op het Ruhrge- bied, het Rijnland en de Saar. De thans genomen beslissing zal or te- Sovjet-Unie staakt ontmanteling Duitsche industrie. De Duitsche socialistische eenheids partij heeft gisteravond bekend ge maakt dat het sovjet-russische mili taire bestuur het verzoek van de partij om het ontmantelen van de Duitsche industrieën stop te zetten heeft inge willigd. 200 groote ondernemingen, die oor spronkelijk voor ontmanteling in aan merking kwamen blijven in' Duitsch land. De Duitsche oorlogsindustrie zal ech ter volkomen geëlimineerd worden en ook zullen nog 7'kolenmijnen, welker outillage noodig is voor de wederinrich- ting van verwoeste mijnen in de sov jet-unie, worden ontmanteld. Naar de bëkendmaklng verder meldt, heeft maarschalk Sokolowsky tevens verklaard, dat de levering van Duit sche goederen aan de sovjet-unie in het kader van de herstelbetalingen aan zienlijk zal verminderen. vens toe bijdragen de Fransche gemoe deren na het jongste bezoek van dr. Schumacher, den leider der Duitsche so ciaal-democraten. aan Londen te beda ren. Men verwacht, in gewoonlijk welinge lichte kringen, dat de vorm der alliantie veel overeenkomst zal vertoonen met dien van de Engelsch-Sovjet en PYansch -Sovjet pacten en bijgevolg niet veel moeilijkheden voor het ontwerpen zal bieden. Deze beide pacten zijn voor den duur van twintig jaar. Beide bevatten clausules, waarin wordt verklaard, dat de partijen gemeenschappelijke actie zullen ondernemen voor het bewaren van den vrede der na-oorlogsche we reld. dat zij elkaar militaire hulp zul len bieden, ingeval van een verdere be dreiging van Duitschland of zijn voor malige satellieten, dat zij zullen samen werken binnen het» kader der V.N., dat zij elkaar economisch bijstand zullen verleenen en dat zij geen verbond zul len sluiten of zich aan zullen sluiten bij een coalitie, welke tegen de andere par tij is gericht. Politieke waarnemèrs te Londen spra ken de hoop uit. dat een der resultaten van het verbond zal zijn. dat het Fran sche volk dat gevoel van veiligheid ten opzichte van toekomstige Duitsche agres sie zal krijgen, dat het reeds zoo lang izoekt. (In artikel 52 van het Handvest der V.N. wordt het bestaan van regionale overeenkomsten toegestaan. Bevin verklaarde: „Ik geloof, dat de overeenkomst een zeer goede stap is. Als wij er nu in een goede geestesge steldheid aan gaan werken, kunnen wij haar ontwikkelen zonder iemand te kwetsen." Het is mogeljjk dat de Fransche com munisten de overeenkomst van Londen zullen becritiseeren, ware het slechts omdat deze de positie van Blum ver sterkt en een nieuw argument verschaft voor het aanblijven van Blum tot zijn stabilisatiepolitiek een kans heeft gehad. Een groote meerderheid van leden der MRP, vele radicalen en de meeste con servatieven zouden de regeering van Blum gaarne zien aanblijven. WEINIG WOLKEN. De Bilt verwacht tot morgenavond: In den nanacht en vroegen ochtend hier en daar wat nevel en vrij lage temperatuur. Overdag zonnig en zacht. Meest matigen wind tusschen Zuid en Zuid-Oost. 17 Januari. Zon op: 8.41 uur; onder: 17 uur. "Maan op: 4.35 uur; onder: 13.11 uur (22 Jan. Nieuwe Maan). Hoogwater te Katwijk-aan-Zee om 0.08 uur voorm. en 12.44 uur nam. De besprekingen te Londen. De speciale plaatsvervangers voof het vredesverdrag met" Duitschland hebben een voorstel van Australië besproken om de kleinere geallieerde landen in alle stadia te raadplegen. Over deze kwestie werd echter geen overeenstemming be reikt. Naar verluidt, waren de Britsche, Amerikaansche en Fransche vertegen woordigers geneigd Australië eeniger- mate tegemoet te komen, hoewel zij het voorstel niet in zijn geheel steunden. De Sovjet-vertegenwoordiger was van oor deel, dat het voorstel in strijd was met de door den raad van ministers gegeven instructies. Gisteravond werden memoranda ont vangen van Zuid-Afrika en Canada, Deze J>etreffen procedure-aangelegenhe den. Op voorstel van den Sovjet-afge vaardigde werd besloten, dat de klei- (Geldig t/m 1 Februari) Bonkaarten KA, KB. KC 701 (strook no. 3) geeft recht op het koopen van: 571 brood: 800 gram brood; 572 brood: 400 gram brood; 571 boter: 125 gram boter; 572 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; 573 boter: 250 gram margarine of 200 gram vet; 571 vleeschi 100 gram vleesch; 572 melk 3 liter melk; 573 melk 3 liter melk; 571 vleesch: 100 gram vlelsch; 572 vleesch: 300 gram vleesch; 571 algemeen: 200 gram kaas; 572 algemeen: 375 gram suiker, of boterhamstrooisel. of 750 gram stroop, jam, enz. 571 B reserve 1600 gram brood; 57:1 C reserve 800 gram brood; 57--—2 B en 57—2 C reserve 1 blik of pot appelmoes (voorinl.) 573 B reserve 200 gram kaas; Bonkaarten KD,KE 701 (Strook no. 3): 581 brood: 800 gram brood; 581 boter:' 250 gram boter; 582 boter: 125 gram margarine of 100 gram vet; 581 melk 12 liter melk; 581 en 582 vleesch: 100 gr. vleesch; 581 algemeen 100 gram kaas; 582 algemeen 375 gram suiker of boterhamstrooisel, of 750 gram stroop, of jam, enz.; 581 D reserve 800 gram brood; 581 E reserve 500 gram rijst of kin dermeel (uit rijst bereid) of kin derbiscuits; 582 D reserve 1 blik of pot appel moes (voorinlevering); 582 E reserve 2 blikken of potten ap pelmoes (voorinlevering) Tabakskaarten: T 71 twee rantsoenen tabaksartikelen; V 71 100 gram chocolade en/of sui kerwerken; X 71 één rantsoen tabaksartikelen; Bonkaarten MA, MB, MC, MD 701 (strook no. 3) 57-M brood: 800 gram brood; 574 boter: 250 gram boter; 574 margarine 250 gram margarine of 200 gram vet; 574 melk 5 liter melk; 574 vleesch: 300 gram vleesch; 575 vleesch: 100 gram vleesch; 574 kaas: 200 gram kaas; Op 23 Januari zullen, nog bonnen wor den aangewezen voor: suiker, versnape ringen en tabak. De bonnen 572b, 572c reserve en 582d en 582e reserve moeten uiter- lijk-op Zaterdag 25 Jan. bij een detaillist die appelmoes pleegt te verkoopen wor den ingeleverd. De blikken en potten hebben een inhoud van één liter. Bovengenoemde bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Januari a.s. worden ge bruikt, met. uitzondering van de bonnen voor melk,, waarop eerst met ingang van Maandag 20 Januari a.s. mag worden gekocht. De niet aangewezen bonnen van strook no. 2 kunnen worden vernietigd. nere mogendheden zullen worden gé hoord in de volgorde, waarin zij hun memoranda hebben ingèdiend. Voor de eerste zes landen is'deze Volgorde aldus: Polen, Nederland, Joego-Slavië, Austra lië, Zuid-Afrika en Canada. Bevin opende in Londen de conferentig van plaatsvervangende ministers van buitenlandsche zaken der Groote Vier, die de vredesverdragen met Duitsch land en Oostenrijk zullen voorbereiden. Bevin tusschen andere gedelegeerden „Grond-revolutie" in Duitschland. Er is.veel in het Duitschland tus schen Elbe en Od^j\ dat in de negen tien maanden, die verstreken zijn se dert het gebied door het roode leger werd overstroomd, een radicale wijzi ging heeft ondergaan. Het meest ken merkend is wellicht de hervorming van het grondbezit, die men beter kan aan duiden als „grondrevolutie", die de ge heele structuur van het land gewijzigd heeft. Het grootgrondbezit van de Jun kers, dat eeuwenlang eén welhaast feo daal karakter gelegd heeft over de vlak ten van Brandenburg, Mecklenburg en Pommeren. bestaat niet meer. Het is aan den tweeden aanval bezweken. De eerste vond plaats in de periode tus schen de beide wereldoorlogen. Dat was een langdurig proces zonder afdoende uitwerking. Minder dan een millioen HA land werd in de jaren tusschen 1918 en het begin van den tweeden oor log verkaveld. De tweede aanval werd in anderhalf jaar ten einde gebracht, met drievoudig resultaat. Voor ons liggen thans uitvoerige sta tistieken, die den omvang van deze grootscheepsche structuurwijziging vast stellen en die aantoonen, dat deze wij ziging een der wezenlijke resultaten is van den nieuwen koers, die in de Oos telijke zone van Duitschland op radi cale wijze werd ingeslagen. Zooals in de industrie heeft ook op het land de hervorming den naam gekregen van „onteigening van bezit van nazi-activis ten en militairisten". Onder deze leuze zijn duizenden lan derijen van minder dan 100 HA., ont eigend. Voor de grootere werd geen en kele andere leuze gebruikt dan de eco nomische. In totaal zijn 9865 landgoe deren met 2.758.000 H.A. onteigend; tweederde er van behoorde tot de cate gorie, die de grootte van 100 H.A. over schreed, de rest was kleiner of staats eigendom. 71 procent van dezen grond is toegewezen aan 466500 'kleine boe ren en pachters, landarbeiders en boe ren, die uit het verloren gebied in het Oosten gevlucht waren en in de sovjet zone een nieuwe toekomst moesten zoeken. De liiet aan particuliere eige naars uitgegeven grond is in eigendom overgegaan aan 'Janden en provincies, die daarop selectfebedrijven, proef- en modelboerderijen inrichten. Open brief van Wallace aan generaal Marshall Als redacteur van het liberale week blad „New Republic" heeft Henry Wal lace, de vroegere Amerikaansche mi nister van Handel, een open brief aan generaal Marshall geschreven. Hij zegt hierin, dat Amerika „het initiatief bij de veranderingen, die de ontredderde volken van Europa en Azië eischen, aan de Sovjet-unie overlaat". Wallace verwelkomt generaal Marshall als minister van Buitenlandsche Zaken en laat zich waardeerend uit over diens rapport inzake China. Om dan o.m. te vervolgen: De politiek van Amerika was statisch geworden in een tijd, waarin mannen en vrouwen trachtten de we reldorde te wjjzlgen.'' „Het was noodig geweest," aldus Wal lace, „een luid „ja" te laten hooren, waar ontredderde volken om een wijzi ging vroegen. Thans werpen de Sovjets zich tegenover alle koloniale volken op als de eenige vijand van het „imperia lisme". Wij moeten de koloniale volken helpen zich te bevrijden. In het geval van Franco moeten wij actief optreden en niet passief anderen in hun opposi tie volgen." „Waar wij de Sovjet-unie ook in Europa ontmoeten, is de vijand niet tie Sovjet-unie, doch de ontreddering zelve" DERDE BRITSCHE NOTA AAN POLEN. In een derde nota aan polen verklaart de Britsche regeering, dat de wijze waarop de verkiezingen in Polen ge houden worden, niet uitsluitend een binnenlandsche aangelegenheid is, daar de Poolsche regeering bij het houden van verkiezingen gebonden is aan in ternationale overeenkomsten. De voor waarde voor erkenning der huidige Poolsche regeering door Groot-Brittan- nië, de V. S. en de Sovjet-unie is het houden van vrije verkiezingen. „De Poolsche regeering", aldus de Britsche nota, „zal vermoedelijk niet willen ver klaren, dat de verkiezingen vrij en zonder dwang zijn, als-aan sommige par tijen gelijke rechten onthouden worden. De Britsche regeering verneemt", dat vele arrestaties in verband met de ver kiezingen verricht zijn en dat er met twee maten gemeten wordt. BINNENLAND. Het door van Meegeren vervaardigde schilderij, dat gisteren uit het huis van den bekenden revue-artist, Kees Mamders. te Amsterdam was verdwenen, nadat deze zloh een dag tevoren naar Frankrijk had' begeven, blijkt niet te zijn gestolen., doch door Manders, zonder medeweten van diens administrateur, bij een vriend, in bewaring te zijn gegeven. H.M. de Koningin heeft gisteravond in den Stadsschouwburg te Amsterdam de voorstelling van. de c-omedie „Er komit een vriend vanavond" bijgewoond. Te Den Haag werd ingebroken ln het Bureau voor oorlogsslachtoffers. De br» ndkast werd van achteren open ge scheurd en een bedrag van ongeveer f. 14.500ontvreemd. De Minister van Verkeer heeft, gelet op de, mede namens de Nederlandsche regeering te Lenden gesloten internatio nale overeenkomst, betreffende de instel ling van weerstations op den Noordelijken Atlantischen Oceaan ten behoeve van de burgerlijke luchtvaart, waarbij overeen gekomen is, dat de Nederüandsche en Belgische regeeringen tezamen één sta tion zullen explolteeren: ingesteld een commissie tot het regelen van die uit voering, welke van Nederlandsche zijde aan bedoelde overeenkomst moet worden gegeven'. Ds feestelijkheden ln verband met het 700 Jarig bestaan van Slttard zullen van 1024 Augustus gehouden worden. Op een terrein aan de Geerstraat te Heerlen, heeft men bij het inkuilen van aardappelen resten van Romeinsch aardewerk, afkomstig uit de tweede en derde eeuw gevonden. De Rljksopgra- vlngsö'enst onder leiding van prof. dr. van Giffen zal daar verder bodemonder zoek doen. Het hoofdbestuur van de Ver. „Pem- bangoenan M-asjarakat Maloekoe" (we deropbouw van de Mloluksche Maatschap- Pij) heeft requesten gezonden aan H.M- de Koningin en aan den Lt. G.-G„ waar in deze vereeniging aandringt op de In stelling van een rijksllohaam. dat de leiding van de kolonisatie der Indo- Europeanen op zloh kan nemen. Het Is het comité „Nederland helpt Indlë" gelukt een aanbal winterjassen aan te koopen voor gerepatrleerden uit Ned.-Indië, De ver-trekkdng er van ge schiedt via de distrlctsbureaux voor de verzorging der oorlogsslachtoffers. Vandaag vertrekt een Ned. delegatie bestaande uit de heeren H. Ch. E. van Ede van der Pals en mr. H. J. Spanjaard van den Rijksluchtvaartdienst, kolom el B. van Lent namens de Ned.-Ind. Regee ring, alsmede de heeren mr. L. H. Slote- matóer en mr. H. J. Borel Rinkes van de KJj.M. naar Brits ch-Indlë om in Delhi besprekingen te voeren over de mogelijk heid tot het sluiten van een luchtvaart verdrag tussc-hen Nederland en BrLtsch- Indië. De delegatie zal hierna een soort gelijke bespreking - ren te Irak en Iran. Te Hekelingen ls in den ouderdom van 72 Jaren overleden het oud-lid der Tweede Kamer de heer A. Braat. Daarin had hH zitting van 19191933 voor de Plattelandersbond. waarvan hij voorzitter was. Het s.s. Niéuw-Holland, dat 16 De cember uit Batavia is vertrokken met aan boord 1007 repatrleerenden wordt morgenavond in UmuMen verwacht. Zaterdagmorgen om 8 uur zal te Am sterdam met de debarkatle begonnen worden. BUITENLAND. Het tweede militaire tribunaal te Neurenberg heeft het proces tegen veld maarschalk Mllch tot 27 Januari- ver daagd om de verdediging gelegenheid tot voorbereiding te geven. De Belgische Minister voor Weder opbouw heeft ln een persconferentie de moeilijkheden uiteengezet waarmede zjjn departement te kampen heeft. De Minis ter verklaarde -dat de stijging der natio nale steenkoolproductie „hoewel schitte rend. nog steeds „ontoereikend" ls. De minister wees er op dat het noo dig zal zijn zooveel mogelijk zuinigheid ln het steenkool verbruik te betrachten. De bezuiniging kan ongeveer 20 procent van. het vooroorlogsche gebruik bereiken, hetgeen uitkomt op 5 mllLioen ton per jaar, ter waarde van 3 milliard franc. "7" I®- vervolg op de berichten over politie-overvallen op gebouwen van com munistische organisaties ln Voor-Indië werd gemeld, dat de regeering van Ma dras een specialen functionaris heeft be noemd, die een onderzoek moet instellen naar de beweerde illegale aotlviteit van de communisten in SJlcakkal. Dit gebied ls gelegen in Noord-Malabar, waar de politie 150 personen heeft gearresteerd. Het Amerikaansche ministerie van' financiën heeft 6 000.000 dollar aan Oosten-rlJksche activa ln de Ver.-St., die tijdens den oorlog bevroren zijn geweest, ontdooid. Bij zijn aankomst op hetvliegveld Croydon is professor Smerbenko, vdce- voorzttter van het Amerik.-comité voor een vrjj Palestina door de Engelsche po litie --gj=jjggjü|^i|^j| HET TEEKENEN DER VREDES VERDRAGEN MET- DE AS- SATELLIETEN. Maandag a.s. zal de aftredende Ame rikaansche minister van Buitenlandsche zaken, James Byrnes, de vredesver dragen met Italië, Roemenië, Bulgarije en Hongarije onderteekenen. 10 Februari zal de Amerikaansche ambassadeur te Parijs ten behoeve van Byrnes teekenen, terwijl, dan ook de vroegere satelliet-staten te Parijs de vredesverdragen zullen teekenen. Het was oorsponkelijk de bedoeling geweest, dat alle betrokken partijen naar Parijs zouden ifomen, doch men heeft Byrnes verzocht te vor^n te- tee kenen. NIEUWE VREDESPOGING IN CHINA. Volgens welingelichte kringen stelt de Chineesche regeering het volgende voor: 1) Onmiddellijke hervatting van de vredesonderhandelingen met de com- Tnunisten. 2) De wijze waarop de besprekingen zullen .worden heryat, mag door de communisten bepaald worden. 3) Op de agenda voor deze besprekin gen moeten militaire eir aangelegenhe den betreffende reorganisatie van het leger vóórkomen. 4) Ook de politieke kwesties als het aanwijzen van regeeringen en de deel neming van de communisten aan de centrale regeering moeten punten van de agenda vormen. Bij de ergste overstrooming, die de Zuld-Afrikaansohe stad Pieter Maritz- burg sinds 90 Jaar heeft gekend, verdron ken vier ps- -onen en werd voor mlllioe- nen guidons schade aangericht. De TsJechOrSlowaaksche regeering heeft een wet tegen zwart handelaren ln voorbereiding, volgens welke gevangenis straffen zouden worden verhoogd en ln ernstige gevallen de doodstraf of levens lang kan worden uitgesproken. Dr. Beel dankt voor toegezegden steun (Van onzen parlementairen redacteur). De algemeene politieke beschouwin gen in de Eerste Kamer naar aanlei ding van de Rijksbegrooting, boden weinig belangrijks. Over het algemeen kenmerkten de beschouwingen zich door een zekere vreedzaamheid en zelfs toenadering van partijen, die blijkbaar zijn inge geven door begrip voor de moeilijke tijden, welke nopen tot samenwerking. De communisten zouden nog altijd graag met Arbeid samengaan, maar de woordvoerder der P. v. d. A„ de heer Reinalda, ging hier niet op in. De heer Molenaar Wees er op, dat het doel der Ned. Volks Beweging, het brengen van evenwicht tusschen enke ling en gemeenschap, ook wordt ge wild door velen, die op Vrijheid heb ben gestemd. Schermerhorn en de zij nen hadden echter samengaan in groo- ter verband onmogelijk gemaakt. De regeeringsverklaring, dat zij de bedrijfs organisatie niet anders kan zien dan als een verlengstuk van den overheids- arm, had den heer Molenaar met ge noegen vervuld. "De socialisatie be schouwde spr. als een verouderd éta lage-artikel in de show-room van het kabinet. Met belangstelling volgt hij de samenwerking in de regeering. De ze is een teeken, dat de vroegere poli tieke tegenstellingen afnemen. Verheu gend ls ook, dat het staatsingrijpen zal worden beperkt. Spr.'s partij wil ook sociale rechtvaardigheid voor allen. Hij dringt aan op verbetering der admini stratie en tegengaan van corruptie. Ook zonder aan de regeering deel te nemen, zal spr.'s fractie haar steixnen en alleen optreden, waar het marxisme uit den hoek mocht komen. Hij hoopt dat de regeering in haar moeilijke taak zal slagen en hoopt op een 'zoo groot mogelijke eensgezindheid in het land. De eenige, die een eenigszins agres sieven toon liet hooren, was de heer Kerstens (KVP), die er den Prot. Chris- telijken op wees. dat het beginsel niet alleen beslissend ls om samen tegaan, doch ook de interpretatie daarvan en de toepassing op de practische poli tiek. Hij critiseerde de houding van A.R. en C.H. vóór den oorlog op finan cieel en sociaal gebied, en prees daar entegen het huidige vooruitstrevende beleid. De regeering wake echter te gen eén al te groote ontmoediging van het volk in zijn stoffelijken nood. Voorts drong spr aan op spoed inzake de Ned.-Belgische Economische Unie. De heeren Kolff (C.H.) en Woltjer (A.R.) wezen er op, hoe dit kabinet niet in overeenstemming is met den verkiezingsuitslag. Eerstgenoemde ver heugde zich er over, dat zijn partij onverzwakt in de Kamer was terugge keerd, hoewel men van Arbeidszijde had voorspeld, dat zij niet één zetel zou halen. Op zijn beurt vroeg hij zich thans af, 'of de P. v. d. A. wel blijvend zal zijn? En is de samenwerking tus schen de regeeringspartijen wel zoo goed, als de minister-president be weert? Spr.'s partij is tegen dén to talen staat. Spr. neemt aan, dat de regeering met de beste bedoelingen bezield is, doch hij is te dezen aan zien niet gerust. De heer Woltjer sprak in gelijken geest. De P. v, d. A. geeft den toon aan in het kabinet, aldus spr. Hij gaf voorbeelden aan, hoe het heele steigerwerk der samenwerking in zijn voegen wankelt, doordat ér een linker- en een rechtervleugel zijn zoo wel in K.VP. als P V. d A, Alle par tijen zijn thans vooruitstrevend. De vraag is alleen maar: hóe? Wij zijn tegen staatsalmacht. De heer Reinalda (Arbeid) betoog de, dat Arbeid iets geheel anders is dan de vroegere S.D.AP. Wij wijzen staatssocialisme af, aldus spr. en zien een gevaar in te veel staatsbemoeiing. Maar vóór den oorlog wees men „ons" plan tot bestrijding der werkeloosheid af, omdat het 600 millioen gulden kost te. Thans is de doorbraak der antithese gekomen, aldus spr. Wij verheugen ons, dat er veel in de K.V.P. groeiende is. Wij begroeten Rorum Novarum (van de vorige eeuw!) en Quadragesimo Anno. Er voltrekt zich een ontwikke ling, die voor de toekomst van ons volk van de grootste beteekenis is. ONDERZOEK NAAR HET LONDENSCHE BELEID. De heer Pollema (C.H.) ten slotte gaf de regeering in overweging, om een semi-parlementaire commissie in te stellen, eenige leden uit beide Ka mers, versterkt met financieele en militaire deskundigen, om een on derzoek in te stellen naar de han delingen der Londensche kabinetten. Met. als stok achter de deur een par lementaire enquête. De heer Reinalda ondersteunde dit idee. Minister-president Beel wilde het gaarne in overweging nemen. Een be zwaar is evenwel, dat zulk een com missie niet de bevoegdheden zou heb ben eener parlementaire enquête-com missie. En den stok achter de deur heeft niet de regeering doch het par- lêment in handen. De heer Beel dankte voor den toege zegden steun; ook voor den „steun on der voorbehoud", welke houding van groote welwillendheid getuigt. Spr. legde nog eens uit, hoe hij niet als lid van het kabinet-Schermerhorn-Drees, doch als lid der grootste Kamerfractie tot formateur was benoemd. Hij heeft slechts van een kabinet op breeder bar sis afgezien wegens de te groote ver schillen op politiek gebied, welke de daadkracht van het kabinet zouden hebben verlamd. Het ging niet om in zichten of beginsleen, doch om de vraag, of men practisch werken kan. De scheidslijn tusschen staat en maatschappij hangt van de omstan digheden af. Ik behoef niet te zeggen, dat dit kabinet geen voorstander is van socialisatie. Zoodra mogelijk wil het de bureaucratischen rompslomp af schaffen. Het monopolie van vooruitstrevend heid wordt niet door de regeeringspar tijen opgeëischt. Wat de economische unie met België betreft, er heeft on afgebroken overleg plaats; doch er is ook een proces van naar elkaar toe groeien op sociaal, industrieel en an der gebied. Tegerfover de critiek van den heer Koejemans (C.P.N.) op de hooge militaire uitgaven, deelde de mi nister mede, dat deze geschieden op credieten, die niet voor andere doel einden kunnen worden aangewend. De voorzitter verdaagde hierop de vergadering tot hedenmiddag. Directeur-Secretaris Nederlandsche Banlc BENOEMING VAN PROF. Mr. A. M. DE JONG. Bij K. B. is met ingang van 15 Januari 1947 aan mr. J. Westerman Holstijn op zijn verzoek, in verband met het berei ken van den pensioengerechtigden leef tijd, eervol ontslag verleend als direc teur-secretaris van de Nederlandsche Bank, onder dankbetuiging voor de vele diensten door hem in die functie bewe zen en is, eveneens met ingang van 15 Januari 1947 prof. mr. A. M. de Jong benoemd tot directeur-secretaris voor den tijd van zeven jaar. De gemeen schappelijke vergadering van directie en commissarissen, gehouden op 7 Januari 1947, heeft krachtens artikel 26 der Bankwet 1937 (Staatsblad No. 401) mr. J. Westerman Holstyn, met ingang van 15 Januari 1947, tot plaatsvervangend directeur benoemd, zulks voor den tijd, dat prof. S. Posthuma, uit hoofde van zijn verblijf in Nederlandsch-Indlë, niet in staat zal zijn zijn functie van direc teur uit te oefenen. 10 minuten koken EENDENEIEREN VRIJ VOOR CONSUMPTIE. De productie van eendeneieren is momenteel zoodanig, dat het moge lijk is op beperkte schaal dezer dagen eendeneieren in vrijen verkoop aan het publiek, ter beschikking te stellen. Dit betrekkelijk goedkoope en zeer voedzame product kan men zonder eeni ge vrees voor besmetting met para- typhus welke onder bepaalde om standigheden kan optreden gebrui ken, indien men zich zorgvuldig houdt g,an het voorschrift, eendeneieren uit sluitend gekookt en niet in verwerk ten vorm te gebruiken. Wanneer men een eendenei evenwel volgens het voorschrift 10 minuten kookt (niet korter) is gevaar geheel afwezig. Maar men moet niet overgaan tot het gebruik van eendeneieren in pannekoe ken, ommelet, cake of wat voor gebak ook, of als spiegelei. Probeer ook niet eendeneieren bij den bakker ln te leve ren: hfj mag ze niet aannemen en men doet iets, dab gevaarlijke gevolgen kan hebben. Ingevolge de voorschriften van de warenwet zijn de eendeneieren voor zien van een stempel: „Eendenei, 10 mi nuten koken". Spoedig zal hieraan met een tweede stempel worden toegevoegd: „Alleen ge kookt te gebruiken". Met in-acht-neming van deze twee voorschriften is de consument tegen schadelijke gevolgen gevrijwaard. Vol gens het eierenbesluit mogen eendeneie ren niet worden afgeleverd aan bedrij ven waar eet- of drinkwaren worden bereid, zooals hotels, cafétaria's, eethui zen e.d., voor zoover deze bedrijven niet in het bezit zijn van een ontheffing. Voor eendeneieren zijn de volgende maximum-prijzen vastgesteld: gewlchts- klasse van ten minste 60 gram per stuk 14'/& cent., gewichtsklasse voor minder dan 60 gram per stuk 13^ ct. per stuk. RADIO-CONTACT MET INDIÊ. Onder het motto „Contact met huis" vinden regelmatig op de 15-40 M-golf uit Batavia radio-uitzendingen plaats, war- in civiele en militaire sprekers zich richten tot ouders, familieleden en be kenden in Holland. Naar wij vernemen zullen deze uit zendingen bij gunstige ontvangstmoge- lijkheid met ingang van heden op een golflengte van 21C- Meter opnieuw wor den uitgezonden en wel op werkdagen Van 5.15 tot 5.30 uur en des Zondags van 2.45—3 uur.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1