n r 'i Het vredesverdrag met Duitschland en Oostenrijk De winter-ellende in Duitschland H' Minister Gielen over „Onderwijs, Kunst en Wetenschap" Stranding Zweedsch schip bij Den Helder 85ste Jaargang MAANDAG 13 JANUARI 1947 No. 2598Ö LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W Menkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administrate: 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57053 Duitsche reactie. De vooruitzichten, die de morgen te Londen beginnende voorbereidende be sprekingen voor het vredesverdrag met Duitschland voor het Duitsche volk bieden, vormen op dit oogenblik uiter aard het belangrijkste onderwerp in de politieke gesprekken, die in Duitsch land gevoerd worden. De door den nieuwen Amerlkaanschen militairen gouverneur, luit.-generaal Lucius Clay gedane mededeeling, dat geen Duit sche afvaardiging aan deze besprekin gen zal deelnemen is door de Duit sche pers met een kennelijk gevoel van onbehagen opgenomen, ofschoon zij eigenlijk toch niet meer was dan een bevestiging van een reeds vroeger van officieele zijde gedane uitlating. De ijver waarmede bladen van allerlei rich ting in de laatste weken getracht heb ben argumenten aan te voeren voor het recht van Duitschland op het zen den van waarnemers naar de tafel, waaraan over zijn toekomst wordt be slist, bewijst, dat er nog steeds de hoop leefde, dat in Londen naast de eischen die bepaalde mogendheden aanDuitsch land te stellen hebben, ook de Duit sche tegenargumenten zouden worden gehoord. Aan de vraag of nog voor het slui ten van den vrede en liefst zoo spoe dig mogelijk een federatieve Duitsche regeering dient te worden gevormd, die een verdrag van Duitschen kant zou kunnen onderteekenen, wordt van Duitsche zijde grooter actualiteit toe gekend dan van Amerikaansche zijde. De toon, die het meerendeel der Duitsche bladen en der politieke sprekers in den laatsten tijd hebben aangeslagen, is niet vrij van een be paalde vrijmoedigheid en een gebrek aan begrip voor de rechten, waarmee nabuurlanden bepaalde eischen heb ben gesteld. Zoo goed als alle pogin gen om eenigermate schadeloos te worden gesteld van de door den Duit schen rooftocht aangerichte schade, worden door de Duitsche politicivoor- gesteld als opportunisme, dat kansen tot verrijking ten koste van het ver slagen land wil benutten. Opmerke lijk is, dat de Berlijnsche „Taegliche Rundschau" die de meening der Rus sische bezettingsautoriteiten pleegt te vertolken, zich op scherpe wijze keert tegen den aanmatigenden toon, die van Duitsche zijde getroffen wordt. Nadat de sociaal-democratische burge meester van Berlijn, dr. Ostrowski, als grondslag voor het werk aan het vre desverdrag de stelling geponeerd heeft, dat Berlijn weer tot middelpunt van Europa gemaakt zal moeten worden, Britsche ambassadeur betrokken In spionnage-affaire. De openbare aanklager bij het ge rechtshof te Warschau heeft de dood straf geëischt tegen drie van vier be schuldigden in een spionnage-proces, waarin, de Britsche ambassadeur te Warschau, Victor Davendish Bentinck, mede genoemd is. Davendish Bentinck is per trein uit Warschau vertrokken, om te Londen overleg te plegen ten aanzien van de aanstaande verkiezin gen in Polen, zoo heet het officieel. De doodstraf werd geëischt tegen graaf Ksawory Grocholski, Waldemar Beczak, een ambtenaar van het Pool- sche departement van Buitenlandsche Zaken, en Witold Kalicki, kapitein van het Poolsche leger. De vierde be schuldigde is een twee-en-twintigjari ge secretaresse. „De sporen van deze spionnen, al dus verklaarde de openbare aanklager, leiden rechtstreeks naar het huis van een zekeren ambassadeur, die de ele mentaire regelen van de betrekkingen tusschen twee bevriende naties heeft overtreden. Het is zeker niet de be doeling van de regeering, welke dezen ambassadeur hier naar toe gezonden heeft, dat deze inlichtingen zou aan nemen van leden van de ondergrond- sche beweging in Polen, tengevolge waarvan hij op een rendez-vcus van die beweging in de armen van de vei ligheidspolitie liep. Wij gevoelen, hoo- ge achting voor het land, dat door dezen ambassadeur wordt vertegen woordigd en het is met groot ongenoe gen, dat ik mij verplicht voel te ver klaren, dat de vertegenwoordiger van een bevriende mogendheid in deze kwestie betrokken is. Ons volk is bezig met den heropbouw van het land en wij moeten aannemen, dat de ambas sadeur op verkeerde paden geraakt is, daar hij geen begrip heeft van het nieuwe Polen, het Polen zonder gra ven en groote landgoederen". Vliegtuigwrak gevonden. Door marine-autoriteiten te Washington is medegedeeld, dat het verkoolde wrak van het vliegtuig, dat sedert 30 Decern- ber j.l. in het Zuidpoolgebied vermist werd, thans is gevonden. Een reddingsvliegtuig is op open wa ter, 16 KM. van het neergestorte vlieg tuig, neergestreken. De piloot en een an dere inzittende hebben zich daarop met een vlot aan land begeven. De zes over levenden renden over de sneeuw hun be vrijders tegemoet. WEERBERICHT TIJDELIJK HARDEN WIND De Bilt verwacht tot Dinsdagavond: In den avond en nacht weer toene- menden en van Zuid naar West rui- menden wind. Aan de kust tijdelijk stormachtig. Morgen geleidelijk af- nemenden en weer terugdraaienden wind. Wisselend bewolkt met enkele buien, wat minder zacht. 14 Januari. Zon OP; 8,43 uur; onder 16.55 uur. Maan op: 1.02 uur; onder 12.17 uur fL K.) Hoogzwarter te KartwJjk aan Zee te 9,31 uur voorai. en 9.57 uur nam. heeft het blad elk Duitsch streven tot het hernemen van een leidende posi tie in Europa bestempeld als belache lijk en gevaarlijk. Aanmatiging .is het laatste, waarmee Duitschland thans weer de achting van andere volken zou kunnen verwerven. Tegelijkertijd zet ten de llnksgerlchte bladen der vroe gere Duitsche hoofdstad hun scherpe campagne voort tegen het in hun oogen vertraagde en gesaboteerde pro ces van zuivering en democratiseering in het Westen van Duitschland en de socialistische eenheidspartij, beweert in haar orgaan „Neues Deutschland", dat de wereld nauwelijks gelooven kan, dat het gevaar voor den vrede van Duitschen kant geweken is. Polen en België hebben de uitnoo- diging der groote vier om te Londen hun standpunt uiteen te zetten inza ke de vredesverdragen met Duitsch land en Oostenrijk met weinig enthou siasme ontvangen. Een woordvoerder van de Belgische ambassade te Lon den heeft verklaard niet in te zien, waarom kleinere landen niet aan de conferentie kunnen deelnemen en als het ware in de corridor in de rij moe ten staan om hun zienswijze naar vo ren te brengen. Een Poolsche woordvoerder zeide, dat zijn land zoozeer geïnteresseerd is bij het verdrag met Duitschland, dat het om rechtstreeksche vertegenwoor diging te Londen en Moskou zal ver zoeken. De Belgische aanbevelingen inzake Duitschland zijn nog niet volledig ge publiceerd. Zij loopen, naar verluidt, parellel met de Nederlandsche politiek, die een versterking van de economische eenheid in Duitschland wil. ZWEEDSCH HOUT VOOR DUITSCHLAND. De Berlijnsche correspondent van het ANP deelt mede. dat Amerikaansche autoriteiten thans onderhandelen over de levering van Zweedsch hout en an der bouw materiaal voor de restauratie van een aantal door den oorlog verniel de historische bouwwerken in Duitsch land. Het aanbod tot levering van deze materialen is gedaan door een aantal Zweedsche houtfirma's. Als te herstel len bouwwerken zijn uitgekozen de St. Sebalduskerk en de St. Lorentzkerk te Neurenberg, de St. Michaelskerk te Muenchen, het stadhuis van Augsburg, de kloosterkerk van Stuttgart, de St. Mi chaelskerk van het slot Pforzheim, de Jesuitenkerk te Mannheim, het slot van Weilburg aan de Lahn en de kathedraal en het Romerhaus te Frankfurt. Vliegongevallen. Een vliegtuig, een Dakota, is Zater dagavond in een dichten mist neerge stort bij Stowting in Kent (Eng.) hal verwege tusschen Eshford en Folkestone Eerst dacht men, dat het in zee was gestort. Het kwam op een boerderij te recht. Het vliegtuig was van Londen op weg naar Legos, in West-Afrika, doch werd wegens slecht weer naar Le Bour- get gedirigeerd èn toen weer terugge zonden. Aan boord waren 11 passagiers en 5 leden der bemanning. Zes personen zijn gewond. Een vliegtuig van de Engelsche bur- gerlucntvaartmaatschapplj, dat gister avond met 9 passagiers en twee koppen bemanning van Londen naar 't eiland Guer.nesey was vertrokken, heeft alle radiocontact met den béganen grond verloren, sinds het boven het eiland Wight in een zwaren Zuidwesterstorm is geraakt. Men vreest dat zes personen zijn ge dood ten gevolge van het neerstorten van een vliegtuig van de Phillipines Far Eastern Air-transport in de Chineesche Zee. Het toestel was op weg van Sjang hai naar Hongkong. De overige Inzitten den zijn in veiligheid gebracht. Door het neerstorten van een passa giersvliegtuig van de Eastern Airlines te Bearby Wythville (Virginia V. St.) zijn 16 van de 19 inzittenden gedood. WALLACE WEER EENS ALS „ONRUST-STOKER". Henry Wallace, de vroegere Ameri- kaansch minister van handel, heeft in een radiorede gezegd, dat hij verwacht dat Engeland of de VB, „onder be paalde omstandigheden de atoombom tegen de Sovjet-Unie zullen gebruiken op agressieve wijze". „De zekerste weg tot een oorlog met Rusland" aldus Wallace, „is het voe ren van een politiek van vasthoudend heid jegens dat land. Het program van Churchill schijnt alle landen ter wereld uit të noodigen de Sovjet-Unie te om singelen en te bevechten. Door aan Po len en Tsjecho-Slowakije leeningen te weigeren, draagt men bij tot een Rus sisch overwicht op deze landen, waar door de kans op oorlog grooter wordt". POLITIEKE ONRUST IN JAPAN. Een woordvoerder van een commissie, die vier en een half millioen Japansche arbeiders zoU vertegenwoordigen, heeft den Japanschen eersten minister Josji- da, gedreigd met een golf van stakingen en demonstraties, als zijn regeering niet zou aftreden. De woordvoerder verklaar de, dat de conservatieven niet in staat zijn de na-oorlogsche economie te lel den. Men is algemeen van oordeel, dat de eerste minister den politieken storm tot bedaren zal brengen. Josjida staat een nationale regeering voor en zal, naar een verwacht, zijn uiterste best doen de so ciaal-democraten die 97 van de 465 ze tels in den Landdag hebben, te over reden aan een coalitie deel te nemen. De Berlijnsche correspondent van het A.N.P. seint: Terwijl zich in Berlijn, waar, na een temperatuurstijging door sneeuwval, de barometer weer sterk gedaald is, nog geen ongeregeldheden hebben voorge daan, dreigt in West-Duitschland een chaos door de vertwijfeling, waarin de bevolking is geraakt. De berichten over plundering van ko- lentransporten nemen toe en uit Bonn werd gemeld, dat bij een razzia, die door de politie op een groote massa kolen- plunderaars werd ondernomen, een Duit- scher door een Belgischen militairen po litieman werd neergeschoten. Dit inci dent vond plaats, toen de politie trachtte een 200-tal personen, dat een trein be stormde, te verdrijven. Naar officieel werd medegedeeld, zal een onderzoek worden ingesteld. De grootste onrust heerscht te Ham burg, waar een groep van 700 man een van de stations bestormde. De eerste broodfabriek in de stad is door gebrek aan kolen gesloten. In het Ruhrgebled werd 600 ton van voor de Amerik. zone bestemde, kolen- treinen gestolen. De overvallen hebben georganiseerd plaats door groepen van 2- tot 300 personen. Er is een speciale rechtbank ingesteld, om de gearresteer den onmiddellijk te berechten. Tot nu toe zijn slechts geringe straffen opgelegd. By de plundering van een levensmid delen-transport in he station Bielefeld is een Britsche wachtpost gewond. Uit gevangenissen te Hannover en Cel- le rijn 400 gevangenen ontslagen, daar geen verwarming beschikbaar is. Op een protestvergadering van een jeugdvereeniging te Hannover werd de eisch gesteld, dat „de wetten der men- schelijkheid van Neurenberg" zouden worden toegepast op degenen, die ver antwoordelijk zijn voor een vluchtelin gen-transport uit Polen. Medegedeeld werd dat het fcantal dooden van het laatste transport, dat Hannover 23 De cember bereikte is toegenomen tot 66. Te Berlijn rijn 300 verwarmde wacht lokalen ingericht, waar een groot deel van de bevolking thans zijn dagen door brengt. Een 2000-tal communisten heeft in het Flora-theater, gelegen in het „roode" Al- tona, bij Hamburg, een protestdemon stratie tegen den honger en de koude gehouden. De communistenleider Harry Naujoka verklaarde in een toespraak; „De Duitschers kunnen er niet onder gehouden worden, zelfs niet met gewe ren." Verder zeide hij: „laat u niet ver leiden tot vechten met de bezettings troepen. Vecht tegen de Duitsche kapi talisten, die voor deze ramp verantwoor delijk zijn." De ellende van de bevolking van Ham burg is slechts een begin, aldus Naujoka. De officieele verklaringen, dat men het dieptepunt voorbij was, noemde hij een leugen. De Duitschers zouden met hun leven moeten betalen voor de fouten van het bestuur, waardoor zij van voedsel en brandstof Arstoken gebleven war^n. Twee Britscne correspondenten werden bij het verlaten van het theater uitge jouwd. Het aantel personen, dat Is dood ge vroren, is tot 35 gestegen. !V h K !?i fii 2 De Arbeiders-muziekver. „Nieuw Leven" in haar keurige nieuwe uniform, met aan weerszijden de twee schelle- boomen, welke met vier bazuinen eveneens Zaterdagavond werden aangeboden. (Foto Van Vliet). Waarschuwing tegen „Nationaal-Socialisme". Dr. Jos. Gielen minister van O. K. W. en de heer C. Matser, burgemeester van Arnhem, en vice-voorzitter van de KVP, waren de sprekers op een Jongeren ap pèl, georganiseerd door de kringen Am sterdam en Haarlem van de K.V.P. te Amsterdam. Ook de minister van Oorlog, Lt. Kol. A. H. J. L. Fiévez, gaf van zijn belang stelling blijk. Over het onderwijs zeide dr. Gielen, dat het, waar alle kinderen van nature onderhevig zijn aan invloeden, die het leven bepalen, het den Nederlandschen staat niet onverschillig kan zijn, op wel ke wijze hun opvoeding wordt voltooid. Montgomery wfeer in Engeland Montgomery is Zaterdagmiddag om 15.15 gmt. weer in Engeland aangeko men na zijn reis naar de Sovjet-Unie. SENATOR VANDENBERG OVER DE BUITENL. POLITIEK DER V. St, Senator Arthur Vandenberg, de repu- blikeinsche voorzitter van de Senaat commissie voor buitenlandsche zaken, verklaarde te Cleveland, dat de Ver- eenigde St. genoodzaakt zouden kun nen worden „over te gaan tot een defen sieve tactiek" tegen „buitenlandsche staatsmonopolies". Hij verklaarde te ge looven in het bevorderen* van wèderkee- rige handelsbetrekkingen door overeen komsten voor welk ander land ook, om dat onze enorme uitgegroeide economie het eischt". Het slagen van dit voor nemen hangt echter af van de soort van mededinging, die de Amerikaansche eco nomie ondervindt van' buitenlandsche staatsmonopolies van de groeiende ge woonte bilaterale overeenkomsten te sluiten voor zoowel politieke als econo mische doeleinden. Ten aanzien van de hulpacties aan het buitenland zeide Vandenberg, dat hij er zeker van was dat het congres vrijgevig zou zijn voor de hulpacties. „Ofschoon wij nooit meer 72 pCt aan een internationaal fonds zullen bijdra gen" zooals aan de Unrra. Vandenberg prees de huidige politiek van Amerika jegens de Sovjet-Unie, en hij verklaarde zich ook verder voorstan der van een Amerikaansche buitenland sche politiek, gebaseerd op twee partijen. Doch „Wij zijn niet geïnteresseerd bij een eenheid tot lederen prijs". De Vereenigde Staten zijn bereid te ontwapenen in de eerste plaats in de zelfde mate waarin andere staten daar toe bereid zijn, en ten tweede al naar mate de militaire hulpbronnen van de V.S. een betrouwbaar vervangingsmiddel zullen vormen. Duitschland heeft een plan noodigvoor den totalen vrede, dat alle voorwaarden bevat voor het voorkomen van een te rugkomst van 't Hitlerdom, aldus Van denberg. De toekomstige school zal een een voudiger prog^mma krijgen. We zul len trachten vollediger menschen van de school af te leveren, dan dit tot nog toe het geval was. Voor staatspae- dagogic zullen wij ons echter hoeden". Over de kunst: „Er komt een voorloo- pige raad voor de kunst. Ik ben de mee ning toegedaan, dat de kunst in het le ven van den mensch veel meer kan be- teekenen, dan velen vaak geneigd zijn te denken". Over de wetenschap: „De wetenschap zal voor meer kinderen van ons volk toegankelijk moeten worden. Het aantal beurzen op de begroo- ting van 1947 is verviervoudigd. Op de begrooting is een post van een half millioen uitgetrokken voor natuur wetenschappelijk werk. Onderzoekingen zullen worden gedaan op het. nieuwe terrein der atoomenergie en hopelijk zullen door atoomsplitsingen nieuwe mo gelijkheden voor ons op allerlei gebied worden opengesteld". Dr. Gielen zeide te hopen, dat de Nederlandsche jeugd den geest van het verzet nimmer zal vergeten. „Hoe wel het mij uiteraard moeilijk valt vanwege mijn ambt hierover iets te zeggen, meen ik toch te moeten op merken, dat een ieder, die denkt, dat het nationaal socialisme dood is en het gevaar geweken, zich terdege ver gist". Spr. besloot: „Laat ons vooral zijn: bescheiden,eenvoudigenheldhaf- tig". REDDINGBOOT BRACHT HULP. Een reddingboot uit de Britsche ha ven Weymouth heeft het Ned. Motor schip „Elizabeth" op sleeptouw geno men, nadat kustwachters noodseinen hadden waargenomen. (tJ9AB-au]qoBUi puil „qiaqBsna" aa en was met een lading hout op weg naar Plymouth. De scheuring in de Italiaansche socialistische partij. De scheuring in de Italiaansche so cialistische partij is thans een feit ge worden. Onder Saragat heeft de rech tervleugel zich afgescheiden en een nieuwe partij gesticht. 'Deze verzet zich tegen het gemeenschappelijk program van de socialistische partij en de com munistische partij. Saragat verklaarde echter, dat zijn partij geenszins anti communistisch Is. „wy hebben slechts voor autonomie gestreden om een Zui vere socialistische party te behouden, wy kunnen nu met de communistische party op een werkeiyke basis onder handelen, daar wy weten, dat zy ware communisten en wy ware socialisten zyn, zonder over fusie of anti-fusie te spreken. De Gasperi, de Italiaansche premier, die momenteel in de V. S. vertoeft, heeft Zaterdag te Cleveland verklaard, dat de scheuring eventueel een kabi netscrisis zou kunnen veroorzaken. Von Papen' gedagvaard. Franz von Papen, vrijgesproken in het proces tegen de nationaal-socialis- tische leiders in Neurenberg, heeft thans een dagvaarding ontvangen om voor een Duitsch zuiveringstribunaal te verschynen. VERKLARING VAN MOUTET. De Fransche minister van Overzee- sche Gebiedsdeelen, Moutet, is van zyn inspectiereis door Indo-China te Pa- rys teruggekeerd. De militaire situatie in Indo-China achtte hy van dien aard, dat het eenige belangryke was, de Fransche burgers te beschermen en de orde te herstellen. Hy bestreed de bewering, dat Indo-China aan het vuur en het zwaard werd prysgegeven. „Ik heb ook menschen ontmoet, die dank baar waren voor den vrede, die dank zy de Fransche activiteit herwonnen wordt. Wy moeten vele moeiiykheden in Indo-China overwinnen, wy zullen ze echter overwinnen met medewer king van die elementen, die in wer kelijkheid het Indochineesche volk vertegenwoordigen". De „Dorus Rijkers" verleende er niet in het schip vlot te krijgen, hulp. Ultra-kortegolfradloluisteraars konden Zaterdag gesprekken opvangen, die ge wisseld werden tusschen de motorred dingboot „Dorus Rykers" van de NZHRM met het radiostation van de kustwacht. Zaterdagavond was n.l. op de punt van den Keizersbult vóór het Westgat op de Noorderhaaksgronden tusschen Den Helder en Texel het 2.000 ton metende Zweedsche s.s. „Lilia" met een lading aardewerk aan boord, op weg naar Scan dinavië, bij slecht zich gestrand. Gedu rende den nacht slaagde de bemanning Met een enkel woord BINNENLAND. In verband met de ernstige kolen- schaairschte en mede op verzoek van bet buitenland vervallen tot nader order de treinen D 163 en D 164. Basel—Hoek van Holland v.v. De laatste trein uit Basel vertrekt In den nacht van 17 op 18 Jain- De laatste trein uit Hoek van Holland vertrek op Zondag 19 Januari. Zaterdag ls In het Albertinen te Nijmegen van de Paters Dominicanen plotseling overleden prol. dr. L. R. Jan een CLP., sinds de oprichting der Katho lieke Universiteit in 1923 hoogleeraar in de faculteit dér godgeleerdheid aldaar, Hij stond bekend a's een der knapste bybelgeleerden van Európa. De heer Adrlaan Gips, ild van het directorium van de HollandAmerlka- 111 n. te New York, ls wegens verdiensten in oorlogstijd als voorzitter van de Ne derlandsche Scheepvaartcommissie, be noemd. tot commandeur ln de Orde van Oranje-Nassau. De heer J F. van Hen gel, de vertegenwoordiger te New York van bet ministerie van verkeer, heeft den heer Gips de onderscheiding uitgereikt. Het 12-jjongetje Peter van Loon, wonende te Tilburg, ls teen hij nabil de Plushaven op een hooischelf aan het spelen was. op een gegeven moment naar beneden gevallen. HIJ kwam. zoo ongeluk kig terecht, dat hij met ernstige kwetsu ren naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, waar hij kort daarna is over leden. De minister van Voedselvoorziening Landbouw en Visscheri], lr. S. L„ Mans- holt heeft een bezoek gebracht aan Zeeuwsch Vlaanderen, In rijn gezelschap bevonden rich ir. Staf en lr, Herweyer. De minister voerde besprekingen ln Oostburg en Huist. Op de bovengrondsche werken van staatsmijn Wllhelmlna raakte de 41- J. kolenlosser J. W. Stassen, bij het rangee ren van een trein beklemd tusschen de buffers van twee wagons, waarbij hij zware inwendige kneuzingen opliep, die den dood ten gevolge hadden. De motorrijder H. te Loo, die van Seerlerbaan in do richting Heerlen reed. kwam ln aanraking met een auto. die in tegenovergestelde richting reed. HIJ botste tegen een muur langs den weg en overleed tijdens hot vervoer naar het ziekenhuis. Om verschillende redenen heeft het Zweedsch-Nederlanüsche hulpcomité te Stockholm besloten, zijn werkzaamheden te staken, aldus wordt ons van de zijde van het Nederibandsche Roode Kruis me degedeeld. Na overleg ls besloten de resteerende geldmldelon, ongeveer 70.000 gulden, ais een „Folke Bemadotte-fonds" aan het Ned. Roode Kruis over te dra gen, welk bedrag is bestemd om den nood te lenigen die hier te lande nog heersoht. In een der Bredaeohe kazernes heeft zich wederom een geval van nekkramp voorgedaan. Bij wijze van voorzorgsmaat regel zijn nu in eenige kazernes quaran- tainemaatregelen afgekondigd. In den stal van het circus Knie te Amsterdam is wederom een kameeltje geboren. De moeder. Jeanne d'Arc ge- heeten, kon de laatste dagen, ln ver band met de komende blijde gebeurte nis. als niet meer optreden. De Jonge „bui tendraagster" heet Marianne. BUITENLAND. 50.000 arbeiders op scheepswerven zijn te Glasgow ln staking gegaan. Veertien mijnwerkers zyn opgesloten in een schacht van een kolenmijn te West-Daider in Schotland door een on- dergrondsche brand. De voormalige opperbevelhebber van de Duitsche strijdkrachten in Italië, maarschalk von Kesselrlng, zal ln de tweede helft van. Februari voor een ge allieerde militaire rechtbank te Venetië terecht staan. Walter Laves uit Chicago, ls be noemd tot plaatsvervangend directeur- generaal van de Unesco Laves is 43 jaar oud. Tot voor kont was hij verbonden aan het bureau van de schatkist. HIJ was raadsman bij de delegatie der Vereenigde Staten op de ailgemieene vergadering van de V2N. te Londen en New York. Van 1927 tot 1937 was hij professor ln de po litieke wetenschappen aan het Hamilton- college te New York. Volgens berichten udt Ankara zou tusschen Turkije en Transjordanië thans een vriendschapsverdrag gesloten rijn- Koning Abdoellah van Transjordanië ver toeft momenteel ln de Turksche hoofd stad op officieel bezoek. Uit gezaghebbende Britsche bron te Berlijn wordt vernomen, dat de sov jet-autoriteiten vermoedelijk stappen zullen nemen, welke lelden tot een eco nomische fusie van de sovjetzone met de reeds samengetrokken Amerikaansche en Britsche zones ln het bezette Duitsch land. In een rumoerige vergadering van afgevaardigden der 20.000 6takende trans- pgrtarbeiders te Londen ls tegen het bestuursadvles ln. besloten de staking voort te zetten. De stakers eischen een 44-urige werkweek en 12 dagen vacantie per Jaar met uitbetaling van salaris. Tusschen de 10.000 arbeiders ln de textielnijverheid te Verviers (België) en den werkgever8bond ls een collectieve overeenkomst gesloten. De werkgeversbond heeft het „Huis van den leerjongen" gesticht, waar de kinderen, na het verlaten van de school, verschillende cursussen, voor lichame lijke, zedelijke en sociale vorming, kun nen volgen. Er zal eveneens een afdee- llng voor meisjes zijn. Een deel van den tüd zal voor technische vorming worden aangewend. Na afloop der cursussen ont vangen de leerlingen een getuigschrift en zullen dan tevens talrijke voorrech ten genieten. In een kleine houten hut op een berghelling te Chattanooga in Tennes see (V. St.) is een vierling geboren, alle meisjes, met een totaal gewicht van een- en-twintig pond. De vierde baby ls dood geboren. De moeder heeft reeds aan twee tweelingen het leven geschonken. Anatole de Monzle. minister van onderwijs ln de regeering van Vichy on der maarschalk Petain, ls te Parijs ln den leeftijd van zeventig Jaar overleden. Alle passagiersvervoer per trein wordt van morgen af ln Oostenrijk wegens ko- lengebrek stopgezet. waarop het radiografisch om hulp vroeg. Gistermorgen om acht uur voer daar op de „Dorus Rykers" onder leiding van den jongen schipper Bot ter assistentie uit. Diens vader, schipper C. Bot. die 40 jaar lang met de reddingsboot heeft ge varen, maakte als kok het zeereisje me de. By een styven wind en een hooge zee arriveerde de „Dorus Rykers" bij het gestrande stoomschip. De Zweedsche bemanning wenschte het schip echter niet te verlaten, omdat intusschen de sleepboot „Nestor" uit IJmulden was vertrokken. EEN MOEILIJKE ZEE. Onderwijl sprong echter de hoofd- stoomleiding van de „Lilia", waardoor de Zweedsche tweede machinist vrij ernstige brandwonden opliep. By een moeilijke zee gelukte het den gewon den man uit te zetten in de redding boot, die daarop onmiddellyk terug- koerste naar Den Helder. Zondagmid dag om 12 uur arriveerde men daar, waarna de machinst in een hospitaal te Den Helder is opgenomen. Om half twee kreeg schipper Bot op nieuw de radiografische opdracht uit te varen. De „Nestor" was er intusschen in geslaagd met een tros verbinding te krijgen met het gestrande schip. Ter wijl de „Dorus Rykers" radiografisch de kustwacht op de hoogte hield van de pogingen, die de sleepboot aanwendde, om de „Lilia" weer vlot te krijgen, zag de uit vijftien koppen bestaande beman ning van de „Lilia" hoe de eb den vloed verdreef. Alle pogingen waren ver- geefsch, zoodat eerst Zondagavond laat by den nieuwen vloed met het vlottrek- ken ten tweeden male een aanvang kon worden gemaakt. Tegen acht uur trok de „Dorus Rykers" opnieuw huiswaarts, maar gedurende den geheelen avond bleef de bemanning op haar hoede. De „Lilia" maakte n.l. door een lek in het achterschip tien duim water per uur, zoodat verwacht wordt, dat het schip niet meer vlot zal komen en de Zweed sche bemanning van boord moet worden gehaald. Ook indien de „Nestor" er in slaagt het schip vlot te trekken, zal dit onmiddellijk naar de haven van Den Helder moeten worden gesleept, omdat het met de gesprongen stoomleiding vol komen hulpeloos is.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1