De geheime notulen van Linggadjati Minister Van Kleffens voor het Wereldforum Met een enkel woord WEERBERICHT 85ste Jaargang ZATERDAG 11 JANUARI 1947 No. 25979 LEIDSCH DAGBLAD Directeur: J. W. Henny. Hoofdredactie: B. W. M^nkhorst en J. Brouwer. DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f. 3.30 per 3 maanden; 26 cents per week Telefoon Directie en Administratie; 25041 Telefoon Redactie: 21507 - Giro no.: 57053 Wat geschiedt er in Washington? Onwillekeurig richt zich de blik naar Amerika, waar zoo plotseling wijzigin gen van de meest belangrijke impor tantie zich voordoen. Speciaal gelet op het tijdstip, waarop dit plaatsvindt, kan het bijkans niet anders, of aller lei supposities moeten zich als van zelf baan breken! Juist, nadat president Truman het nieuwe Congres heeft geopend, juist dus op het moment, dat voor het eerst 'de democratische president optreedt voor het in meerderheid republikein- sche Congres zoowel in Huis van Afgevaardigden als in Senaat is die meerderheid ruimschoots aanwezig! treedt minister Byrnes, ongetwijfeld sinds Cordell Huil de beste minister der Unie. af.... Om gezondheidsredenen, heet het officieel. Derhalve om die re den, die algemeen wordt aangewend, om een heengaan te maskeeren! Neem het de wereld dientengevolge eens kwalijk,, als zij argwanend staat tegenover dit geval Laat ons eens trachten nuchter dit aftreden te bezien in het licht der ge beurtenissen van den laatsten tijd. Voor een half jaar verzocht Byrnes ook zijn ontslag om gezondheidsrede nen, doch toen werd het geweigerd. Het was midden in den vredesstrijd om met de satelliet-staten van de as tot een regeling te komen. Was Byrnes toen heengegaan, het zou zonder kans op tegenspraak geleid hebben tot veel tijdverlies om van erger niet te spre ken. Men denke bijv. aan den aanval van niemand minder dan Wallace op het buitenl. beleid der V. St. Byrnes bleef en heeft met veel ge duld, doch tevens met groote vasthou dendheid en doorzettingskracht, de vredesverdragen met de vijf satelliet staten tot een goed einde helpen bren gen niet alleen, maar tevens zoodoende de kiem helpen leggen voor een ver dere verbeterde verstandhouding tus- schen de vier grooten. waarbij hij zelfs de Russen bracht tot een politiek van geven en nemen als nog kort geleden voor onwaarschijnlijk had geleken. Byrnes was op den top van zijn car rière en algemeen werd nog veel van hem verwacht bij de komende be sprekingen in Maart te Moskou! En daar opeens gaat hij nu heèn, midden in zijn werk Nu zegt een oud diplomatiek spreek woord, dat men het beste doet heen te gaan, wanneer men in zijn beste doen is, op het toppunt van zijn kun nen. In zoover valt voor het standpunt van Byrnes dus veel te zeggen en veel te begrijpen, doch dat het geheel en al bevredigt, zouden wij toch niet dur ven beweren. Was zijn gezondheidstoe stand dan van zoodanigen aard, dat een direct aftreden daarmede gewet tigd wordt? Ook daarop is moeilijk een volslagen bevestigend antwoord te ge ven, gelet op eigen uitlatingen en op die van zijn echtgenoote. Zoodoende blijft de weg open voor andere hypotheses, die echter alle hy potheses blijven; te bewijzen valt er niets Wij voor ons zien de zaak zoo, dat Byrnes met opzet plaats heeft ge maakt om voor de democratische par tij de laatste kans open te houden om bij de presidentsverkiezing van 1948 het getij te doen verloopen ten harer gunste Zeer moeiiyfc is die opgave, want een eclatante overwinning van een partij bij de parlementsverkiezin gen, twee jaar voor de presidentskeu ze, gaf steeds ook dan de overwinning aan degenen, die wonnen bij de sa menstelling van Huis en Senaat. Van Byrnes was zoo'n mogelijkheid tot ommekeer niet te verwachten, te meer niet, waar. hij zelf als candidaat voor het presidentschap niet in aanmerking kwam. Welnu, hij gaat heen en laat den weg open voor een ander, die de kleine kans misschien kan grijpen! Deze hypothese wint o.i. aan moge lijkheid, wanneer men daarnevens let op de figuur, die Byrnes opvolgt: ge neraal Marshall, een man, die alge meen in zijn land wordt erkend als een integer en bekwaam persoon en alle kans heeft de democratische can didaat voor het presidentschap te wor den! Als hij dat wil. Marshall is een van de eerste mili taire leiders, die thans in Amerika een hooge functie gaat bekleeden! Hij was nauw betrokken als een van de ge trouwen van wijlen president Roose velt bij het opstellen van de plannen tijdens den oorlog en woonde de con ferentie van- Yalta en Teheran bij. Zoodoende heeft hij nauwer connecties met de Russen, dan Byrnes had en het is dan ook ongetwijfeld geen toeval, dat juist in Moskou zijn benoeming wordt toegejuicht! Hier ligt een kans voor Amerika om met de Sovjets tot intiemere betrek kingen te komen, die wel eens te meer gewaardeerd zou kunnen worden, nu Engeland ook blijkbaar tracht via mi litairen weg de verhouding tot Moskou te verbeteren. Als zoodanig beschou wen wij toch in de eerste plaats het bezoek, dat dc populaire maarschalk Montgomery aan het land der Sovjets brengt en het reeds bereikte resultaat, dat Russische militaire leiders dat be zoek eerlang aan Engeland zullen be antwoorden. Het is in dit licht, dat wij de uitwisse ling aan buitenlandsche zaken in de V. St. willen zien. In plaats van een krachtiger verzet tegen de Sovjet-po litiek verwachten wij derhalve een meer plooibare houding van Washing ton, ook al wil dit niet zeggen een wijken over de gansche linie, doch slechts een niet gebonden zijn aan enkele door Byrnes vastgelegde princi pes, waardoor het moeilijk, zoo niet onmogelijk zou worden verder te ko men met Moskou. Ook Baruch's af treden als lid der Amerikaansche atoom-commissie wijst in die rienting' Zal Marshall de balans nog ten gunste der democraten weten te doen omslaan? Een ruiterlijke bekentenis In ons Blad van 31 December j.l. wijdden wij onder het opschrift „Onbe trouwbare voorlichting" een hoofdarti kel aan een beschouwing in het Ameri kaansche tijdschrift „Time", dat in zijn overzeesche editie van 23 December j.l. geschreven had, dat de Gouverneur- Generaal jhr. Tjarda van Starkenborch Stachouwer bij het uitbreken van den oorlog met Japan naar Australië zou zijn gevlucht, als gevolg waarvan de inheemschen hun laatste beetje eerbied voor de Nederlanders zouden hebben verloren. Ofschoon het tijdschrift-arti kel meerdere onjuistheden bevatte, waarop niet nader wordt teruggeko men, doet het ons toch genoegen, dat de redactie van het blad in de editie van 13 Januari a-s. haar verontschuldi gingen aan den voormaligen G.G, heeft aangeboden en de aanvankelijk gege ven voorstelling van zaken zelve quali- ficeert als „een ongelooflijk en niet te verontschuldigen onrecht, temeer aan gezien de werkelijke feiten van Star- kenborgh's verleden tijdens den oor log in een vroeger nummer n.l. dat van 29 October 1945 waren bekend ge maakt". „Onze oprechte excuses" aldus het blad, „aan den dapperen land voogd Tjarda van Starkenborgh Sta chouwer". ONDOORDRINGBARE MIST ROND AMELAND. Het eiland geïsoleerd. Reeds drie dagen is Ameland omge ven door een ondoordringbare mist. Het vliegveld is, mede door de gladheid, totaal onbruikbaar en de vliegdienst Leeuwarden—Ameland is dan ook sinds Dinsdagmorgen gestaakt. Drie dagen zijn de bewoners van het eiland van post verstoken. Als de mist mocht op trekken, zou men vandaag probeeren te voet over het ijs, het vasteland te bereiken. Deskundigen verklaren dat het ijs betrouwbaar is, te meer daar de waterstand gedurende de felle vorst op de Waddenzee zoo laag was, dat zich grondijs heeft kunnen vormen. Sir James Bissett. kapitein van 's we relds grootste passagiersschip „Queen Elisabeth", stapte gistermorgen na aan komst van het zeekasteel in Southamp ton in burger aan wal. Hij heeft om onbekende redenen voor onbepaal- den tijd verlof gekregen en sprak de vrees uit, zijn laatste reis in zijn huidi ge functie te hebben gemaakt. Hoe de positie van de Kroon besproken werd. „Elzeviers Weekblad" publiceert en kele gedeelten uit de geheime notulen van de onderhandelingen der Commis sie-Generaal met de Indonesische ge delegeerden over de ontwerp-overeen- komst van Linggadjati. Wij ontleenen hieraan het volgende: In eep bijeenkomst van 1 November teh huize van Sjahrir kwam de positie van de Kroon ter sprake: „Dr. Leimena stelt de vraag of het indien van Indonesische zijde de figuur van de Kroon als symbool zou worden aanvaard, niet mogelijk zou zijn, dat in de toekomst ook het hoofd van de Ver- eenigde Staten van Indonesië als Hoofd van de Unie zou optreden". „Prof. Schermerhorn acht deze vraag bijzonder illustratief. De President van de Republiek is steeds en overal een aan de tijd gebonden figuur. Wanneer Nederland ook een republiek zou zijn, zou de zaak misschien anders liggen, thans is het een vergelijking van onge lijkwaardige grootheden". „De heer De Boer meent, dat als wij geen Koningin meer zouden hebben, de zaak opnieuw bekeken zou kunnen wor den". „De President van de Vereenigde Staten zal ook een min of meer repre sentatieve figuur zijn en weinig zeggen schap hebben; zal worden geregeerd door den Minister-President en zijn Kabinet." In een bespreking op 4 Nov. wordt de kwestie van de Kroon opnieuw behan deld. De heer Van Poll betoogt, dat, in dien de Unie een ander staatshoofd zou kiezen dan Koningin Wilhelmina, b.v. den koning van België, dit een grofheid zou beteekenen: „Prof. Schermerhorn wil hierbij ver klaren. dat hU niet slechts vertrouwen heeft in de zaak, doch ook in de heeren persoonlijk- Anders zou hetgeen de Commissie-Generaal zich thans voor stelt, misdadig zijn „Het is in de politiek de kunst, om op het juiste moment zijn winst te dur ven nemen. Door den gang der wereld historie verkeert u, aldus spreker, in een dergelijke positie. Het advies van spreker aan de Indonesiërs zou zijn: Neemt die winst op tijd". „De heer De 3oer wil hier dan in het kort aan toevoegen, dat het vertrouwen in de heeren niet slechts hen persoon lijk betreft, doch ook de kracht van hun organisatie, waarvan spreker de overtuiging heeft, dat zij in staat zijn. het zonder groote ongelukken tot een goed einde te brengen." „Op de vraag van den heer Sjarifoe- din of de besluiten van de organen door de Kroon zullen worden ondertee kend, dan wel door de organen, ant woordt de heer Van Poll dat de onder- teekening slechts een vormkwestie is." „De heer Van Mook merkt op, dat dit punt nog niet is uitgewerkt, huiselijk gezegd, zou hij zich de Kroon kunnen voorstellen als een voorzitter van een gemeenschappelijk orgaan zonder stem". Een vreemd spoorwegongeluk. De Fransche spoorwegautoritei ten stellen op het oogenblik een onderzoek in naar een van de vreemdste ongelukken, die zich in de spoorweggeschiedenis hebben voorgedaan. Een personentrein van de lijn BordeauxMarseille reed Donderdag namelijk over een aan tal vaten met chlorine heen. die ter hoogte van Calissanne uit een wagon van 'n goederentrein waren gevallen. De personentrein werd na dit ongeval in chlorinedampen gehuld, ten gevolge waarvan twee honderd passagiers ernstige teeke nen vertoonden van verstikking. Uit de laatste berichten blijkt ech ter dat van twintig der tweehon derd slachoffers de toestand ern stig was gebleven, doch dat nie mand in levensgevaar verkeert, al dus United Press. Slechts diegenen, die van een speciale uitrusting waren voorzien, konden de bedwelmde passagiers helpen. Een groot aantal der red- dingsmanschappen moest wachten totdat de dampen opgetrokken „Op de vraag van den heer Sjarifoe- din hoe het b.v. staat met het verklaren van oorlog en vrede en of dit door de Kroon als Hoofd der Unie zal geschie den, antwoordt dr. Van Mook, dat hy dit bepaaldelijk niet aan de Unie zou willen overlaten. Die Unie is er slechts voor de behartiging van gemeenschap pelijke belangen Daarnaast staan de eigen belangen van elk der deelen, wel ke door die deelen zelf behandeld wor den; voor het toezicht, dat de belangen van dien ander niet worden geschaad, moet over en weer de Hooge Commis saris dienen," „De heer Van Poll is er van overtuigd, dat het mogelijk moet zijn den Indone siërs duidelijk te maken, dat de Koning ten aanzien van hun zelfstandigheid geen kwaad kan. In Nederland zal het heel wat moeilijker zijn deze vorm te aanvaarden, daar dit voor ons wel de gelijk een esentieele verandering be- teekent." „Mr. Sjarlfoedin zou de vragen, waar voor wij hier staan, zuiver rationeel wil len bezien. Het gaat om de omschrijving van de taak des konings." ,,De heer De Boer merkt op, dat het bijzonder moeilijk zal zijn om deze zaak voor het Nederlandsche volk en spre ker bedoelt hiermede niet het gewone volk en niet de intellectueelen duide lijk te maken. Men dient zich goed be wust te zijn, dat hieronder dynamiet schuilt." In een andere bijeenkomst werd over de plundering van kampongs e.d. ge sproken. „De heer De Boer wijst op de oud- B.S.-ers en K.P.-ers (binnenlandsche strijdkrachten en Knokploegen) welke zich thans in het leger bevinden en die onder de Duitsche bezetting op eigen gelegenheid het onrecht hebben bevoch ten zonder de autorisatie van hooger- hand te vragen. Deze menschen toleree- yen eenvoudig niet, wat er den laatsten tijd gebeurt bij het leeghalen van kam pongs en andere incidenten, even over de grens van de perimeters." „Dr Van Mook wijst op het feit, dat er honderden, ja duizenden binnen vluchten in onze perimeters om er be scherming te zoeken. Dit maakt het voor ons uitermate moeilijk de militai ren in bedwang te houden, die eenvou dig recht, wenschen te doen geschieden en onrecht willen uitroeien". Prof. Schermerhorn noemt het geval Madoera. Spreker vreest, dat het niet uit de pers te houden zal zijn. Ongeveer een tien duizend personen zijn uit dit eiland ontvlucht naar Soerabaja. Over dit eiland oefent de Republiek de facto-* gezag uit. Het beteekent dus gezagsver lies voor de republiek, wanneer aan dezen hongersnood ter plaatse niet aanstonds een einde komt. De wereld zal nooit begrijpen, dat men rijst aan Britsch-Indiërs levert, terwijl het eigen volk honger lijdt". „Dr. Gani verklaart, dat onmiddellijk eten naar Madoera gezonden zal wor den". Gister werd de spoorbrug bij Zaltbommel heropend, waarbij deze den naam kreeg „Dr. ir. W. Hupkesbrug", op grond van de onvergankelijke verdien sten van den onlangs afgetreden directeur-generaal van de Nederlandsche Spoorwegen bij den wederopbouw van ons spoorwegnet. Dr. ir. W. Hupkes en zijn echtgenoote komen als eersten over de brug. (Foto ANP-de Hn.) Opperste Raad der Republiek VERGADERDE TE DJOKJA. Volgens het Republikeinsch pers bureau „Antara" is op 10 Januari te DJokja de Opperste Raad van de Re publiek bijeen geweest Aanwezig wa ren o.m. Soekarno, Mohammed Hatta, Sjarifoedin. Oerip en de commandan ten van marine en luchtstrijdkrachten. Uiteenzetting der Nederlandsche positie. Mr Van Kleffens heeft te Cleveland voor „het forum van de buitenlandsche politiek" een rede gehouden, waarin hij allereerst de kwestie: „Wat verwacht de wereld van de V. S.?" behandelde. Spre kende over de Amerikaansche mijnwer kersstaking zeide mr-. Van Kleffens, dat. deze „het licht en de vuren in de ge teisterde woningen van Europa had ge doofd". Hij zeide voorts: „De wereld verwacht, dat de Amerikaansche leiders rekening zullen houden met de onver mijdelijke gevolgen van de sociale ge schillen in Amerika voor de volken, die veel ellende moeten doorstaan". Sprekende over de buitenlandsche po litiek wees mr. Van Kleffens er vooral op, dat onder de „Groote Vijf" voorna melijk twee landen een bijzondere po sitie innemen: De V. <3, en de Sovjet- Unie. BINNENLAND. Gisteravond Is een vrachtauto onder de gemeente Oud-Alblas door gladheid over den kop geslagen en geheel uitge brand Een der drie inzittenden werd zóó danig door het vuur aangetast, dat hij totaal verkoolde. Een andere Inzittende werd in hopeloozen toestand naar het ziekenhuis te Dordrecht vervoerd. Ten gevolge van gasverstikklng ls de 47-j. bewoonster van een huls ln de Uiterwaardestraat te Amsterdam om het leven gekomen Te Apeldoorn is Ln de Asselschestraat de 13-JH. Hullegle uit Vaassen met het hoold onder de wielen van een vracht auto geraakt. toe>n zij uitgleed. Met meis je was op slag dood. Te Hilversum ls op 74-Jarigen leef tijd overleden, prof. P. van der Wielen, oud - hoogleer aar aan de Amsterdamsche Universiteit in de ar t scnlj - bereid kunde en pharmaceutische chemie. Het tweejarig zoontje van den heer J. Immlng te Alkmaar viel van de tweede verdieping van de ouderlijke woning, door dat een dubbele deur, waartegen het kind aanleunde plotseling open ging. Het kind was op slag dood. Naar de Holland Amerika Lijn heeft medegedeeld, zal het 16.000 ton metende passagiersschip „Veendam", <jat weer ge heel ln orde is gemaakt, op 21/2, voor de eers-tf maai na den oorlog, van Rotterdam naar New York vertrekken, waar het op 12/3 zal aankomen. I Het schip heeft accomodatle voo: ,,?2 1 eerste klas en 330 andere passagiers. Donderdagmiddag ls te Goes over leden op 57 Jarigen leeftijd, de heer A. van der Have, een der bekendste figuren, uit de boomkweekerij van Zuld-Beveland. Op uitnoodlglng van de bedrijfsgroep Textielindustrie zal op 13 en 14 Januari te 's-Gravenhage een congres van Belgi sche en Nederlandsche textlellndustrieelen worden gehouden. De besprekingen heb ben ten doel de samenwerking tusschen de Industrieën ln beide landen in het kader der toekomstige douane-unie te bevor deren. Gistermiddag heeft H.M. de Koningin het voltallig gemeentebestuur van de hoofdstad ten palelze ontvangen; één voor één werden v/ethouders en leden van den raad aan de Koningin voorgesteld, waarna H.M zich geruimen t(jd met hen onder hield. Te Kaatsheuvel werd de 15-j. jon gen André Nannes, die met zijn moeder van uit de richting Loop op Zand naar Kaatsheuvel wandelde, door een vracht wagen aangereden en op slag gedood. BUITENLAND. De Amerikaansche legerautoriteiten ln Duitschland zullen aan 225 Ameri kaansche burgers per maand toestaan de Amerikaansche zone te bezoeken, name lijk 125 zakenlieden en voor het overige geleerden en technici. Te Yokohama zijn wee gebouwen, ïij de documentatle-afdeellng van de \merikaansche marine ln gebruik, afge zand. Vijf jonge Oostenrijkers tusschen 22 jaar cud werden tot 10 Jaar dwangarbeid veroordeeld wegens het krab belen van hakenkruizen en bedrei igen op muren. Het hertogelijk palels te Mantua ls door een hevigen brand vernield. United Press meldt dat Turkije de grens met Griekenland heeft gesloten om te voorkomen dat Grleksche guerilla- strljders een toevlifcht zoeken op Turksch gebied. Warren Austin, die onlangs tot Amerlkaansch vertegenwoordiger bij den Veiligheidsraad van de V.N. ls benoemd, zal tevens, als opvolger van Baruch, in de commissie voor de atoomenergie zitting nemen. Trygve Lie, de secretaris-generaal van de V.N. ls naar Zuid-Amerlka vertrok ken, waar hij besprekingen zal voeren met regeeringslelders ln Mexico, Guatemala, San Salvador. Honduras, Nicaragua, Costa Rlca, Panama. Cuba,. Haiti, Puerto Rico en de Domlnlcaansohe republiek. De reis zal drie weken in beslag nemen. De Veiligheidsraad heeft, met alleen Australië als stern-onthouder, een reso lutie aangenomen, waarbij de regeling inzake Triést wordt goedgekeurd. Bij de Michelln rubber- en banden fabrieken te Clermond Ferrand zijn Woensdag 20.000 arbeiders in staking ge gaan wegens een geschil over gratificaties aan het einde van het afgeloopen Jaar. Kantoren en fabrieken zijn door stakers bezet. Op het Amerikaansche deel van het vliegveld Goosebay op Labrador ls brand uitgebroken, die een schade van ongeveer twee miilloen dollar veroorzaakte. Te Hannover zullen 4 k 500 gevan genen. die tot gevangenisstraffen van zes maanden of kojter zijn veroordeeld, tot nader order .vorstverlof" krijgen. De order I ls door de Duitsche autoriteiten uitge vaardigd. Première op Valkenburg AANKOMST EERSTE D C 4. Toen gistermiddag op het vlieg veld Valkenburg gezagvoerder W. Powell de „Rotterdam", die juist vanuit Curasao den sprong over den Oceaan had gemaakt en door den zwaren mist niet op Schiphol kon landen, op den grond zette, beleefde Valkenburg een „première". De „Rotterdam" ls n.l. de eerste D C 4 die ooit op het vliegveld '«Valkenburg is geland. De Duitsche stroomlevering aan Nederland. Wat de - wereld bovenal waardeert is, dat zij, in tegenstelling met Duitsch- land en Japan, vredelievende landen zijn. Deze eigenschap heeft het nadeel, dat men te goed kan zijn. Wij zijn het er mede eens, dat de overwonnen vijand geholpen moet worden. Wij, uw geallieerden, die het slacht offer zijn geweest van de Duitsche agressie, kunnen het echter niet waar- deeren, dat wij armlastiger zijn dan strikt noodzakelijk is. Wij willen ons zelf helpen en wenschen bijgevolg, dat onze handel in Duitschland weer her steld en niet belemmred wordt. Wij verwachten één ding van de V. S., n.1. samenwerking, opdat rechtvaardige en verstandige vredesverdragen kunnen worden gesloten". Mr. Van Kleffens bracht in herinne ring. dat Nederland grondgebied van Duitschland eischt, waarvan de opper vlakte zeer klein is. „wy zullen ons verheugen als Frank- ryk het Saar-gebied zal krygen. wy zullen echter een verwerping van onze zeer bescheiden eischen niet acceptee ren. Nederland wil medewerken ?.an de opstelling van het vredesverdrag met Duitschland. wy wenschen in de eer ste plaats dat dit verdrag zoodanig zal zyn, dat het een duurzamen vrede waar borgt. Ik ben van meening, dat een langdurige Amerikaansche bezetting noodzakeiyk is. Duitschland betreurt slechts één ding: den oorlog verloren te hebben. Laten wü ons daarover geen illusies maken. Ik hoor zoo vaak beweren: „Wat konden die arme Duitschers te gen Hitier doen? Ik antwoord hierop: zjj hadden alles kunnen doen, maar zjj hebben niets gedaan. Ons verzet en het verzet van andere bezette lan den geeft ons het recht om zoo te spreken". Met betrekking tot de Nederlandsche Overzeesche Gebiedsdeelen zeide mr. Van Kleffens het volgende: „Sinds het begin van deze eeuw was ons streven gericht op een vooruitstrevend bestuur van de Nederlandsche Overzeesche Ge biedsdeelen. De oorlog maakte een'snel lere ontwikkeling, onvermydeiyk. Hier door werd onze taak en die van de In donesische leiders oneindig veel moeiiyk- ker. In al onze gebieden staat de deur wagenwyd open voor Amerikaansche ondernemingen, Mr. Van Kleffens besloot zyn rede met het uitspreken van den wensch, dat ae V. S. een groote rol in de organisatie der V.N. zullen biyven spelen, daar deze organisatie de eenige hoop der mensch- heid om voor altyd van een oorlog ver schoond te biyven in zich belichaamt. STOPZETTING NOG NIET OFFICIEEL. In aansluiting op het bericht, dat de levering van electrischen stroom van Duitschland aan Nederland is afgesne den kan nog worden medegedeeld, dat deze stroom via België ons land bin nenkwam. Van de totale hoeveelheid stroom gebruikte België de helft. De andere helft wordt hier de laatste dagen niet meer ontvangen. Hoewel men in bevoegde kringen toegeeft, dat de situa tie ln Duitschland op het oogenblik uiterst moeiiyk is en het uitbiyven van de stroomlevering zelfs geen verrassing beteekende, laat men niet na er de aan dacht op te vestigen, dat ook Nederland in dit opzicht met groote moeiiykheden te kampen heeft door het wegvallen van de transporten Amerikaansche en Duit sche kolen, hetgeen onze energievoorzie ning reeds met 20 pet. verminderde. Intusschcn is van Britsche autori teiten in Duitschland nog geen be richt over deze stopzetting ontvangen, ENORME HARING'-SCIIOLEN. Groote aanvoer ln Zeeland. Gedurende de laatste dagen z(]n voor de Belgische kust en ln de Scheldemon- Kllug enorme scholen haring gesignaleerd. De vls&chersbooten kwamen met groote vangsten binnen. De laatste dagen wer den ln Vllsslngen 28.000 kg. haring en 3.800 kg. scharden aangevoerd. Woensdag alleen beliep de'haring aanvoer ln Vlls slngen meer dan 10.000 kg In Breskens ls de aanvoer nog aanmerkelijk grooter. Zaterdag werden daar 50.000 kg. haring aangevoerd. Vrijdag J/.. bedroeg de aan voer 108.000 kg. GROOTE TEMPERATUURS VERSCHILLEN IN HET LAND. De Bilt verwacht tot Zondagavond Meest zwaar bewolkt met tijdeiyk eenlgen neerslag. Plaatselyk nevel of mist. Matige, tydeiyke krachtige wind tusschen Oost en Zuid.. Matige tot lichte vorst ln het Noord-Oosten. In het Zuiden aanhoudende dool. 12 Januari. Zon op: 8.45 uur; onder: 16.52 uur. Maan op: 23.48 uur; onder: 11.48 uur (14 Jan. LH.). Hoogwater te Katwyk-aan-Zee: 7.56 uur voorm. en 8.19 uur nam. Maandag 13 Jan.: 8.43 uur voorm en 9.07 uur nam.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 1