,Rood - Wit - Blauw - Oranje DE MEESTER-BIEF De Unrra en haar werk. Hoewel de Unrra (de organisatie der VN. -voor hulp en herstel) officieel haar werkzaamheden op 31 December j.l. heeft i?eëindigd, zal haar arbeid nog eenige maanden voortduren. Er liggen in Amerika nog zes millioen ton voed sel op verscheping te wachten; tot dus ver is 77 percent van het programma voltooid. Toclr zal deze hulp. naar commander Jackson, plaatsvervangend directeur der Unrra mededeelde, nog maar een druppel op een gloeiende plaat zijn, want de meeste landen kunnen wat de voedselvoorziening betreft nog niet op eigen beenen staan. Helaas is er geen andere internaionale organisatie in het verschiet, die de taak der Uurra zou kunnen overnemen, zoodat verdere on dervoeding in vele landen het gevolg zal zijn van het stopzet-en van dezen hu- manitairen arbeid. Commander Jackson betreurde het. dat er zooveel misverstanden over de Unrra als gevolg van onjuiste en ontac tische verklaringen door diverse autori teiten in het leven zijn geroepen. De wil tot helpen is zeer groot, vooral in de Vereenigde Staten, doch iedere in ternationale organisatie, die niet door de publieke opinie wordt gesteund, moet falen. Hoe ernstig de toestand is, wordt het duidelijkst geïllustreerd door het feit, dat er thans voedsel wordt gezonden naar de vroeger zoo rijke Oekraïne. Ontzettend zijn daar de verwoestingen. De toestand in Oostenrijk is alarmee- rend. Griekenland en Italië staan voor groote moeilijkheden. De voedselzendin- gen naar Europa en China zullen drie maanden voor het begin van den eigen oogst tot stilstand komen. De hulp aan de vluchtelingen zal nog voortduren tot 30 Juni. Commander Jackson hoopte dat de internationale vluchtelingenorgani satie voor dien tijd het werk zal kimnen overnemen. Het was een fout, het be staan van de Unrra midden in den winter te laten ophouden. Er zijn fou ten gemaakt, maar desniettemin werkte de organisatie voortreffelijk. De benoeming van Marshall Bij aanvaarding van generaal Mars hall van zijn nieuwe functie van minis ter van Buitenl. Zaken in Amerika wor den belangrijke wijzigingen in het de partement en vermoedelijk op enkele ge- zantschapsposten verwacht. Waarschijn lijk zal b.v. Dean Acheson aftreden als plv. minister. De benoeming van Marshall is reeds met algemeene stemmen in de desbe treffende Senaats-commissie goedge keurd. En de Senaat volgde dit voorbeeld. Zij, die met zijn politiek standpunt bekend zijn, voorspellen dat hij de eli minatie van ambtenaren met commu- nistischen of uiterst linkschen inslag zal versnellen. Mogelijk zal de reorganisatie mede brengen. dat meer militaire leiders bij den diplomatieken dienst komen. Diplo matieke waarnemers wijzen er op dat eenige van de grootste diplomatieke problemen van Amerika tevens militaire problemen zijn. Als minister van Bui tenlandsche Zaken zal het tot de taak van generaal Marshall behooren met de andere leden der groote vier te onder handelen over de blijvende demilitari- satie van Duitschland, en over de pro blemen die voortvloeien uit de bezetting door vier mogendheden. Andere militaire problemen van het ministerie van Buitenlandsche Zaken zijn: le De plannen voor een defensief verdrag met het Westelijk halfrond; 2e De standaardisatie van wapens met Engeland en andere landen; 3. Bases op voormalig Japansche eilanden in den Stillen Oceaan. Typisch is. dat de benoeming van- Marshall in Moskou goed wordt ontvan gen en zijn persoon wordt gewaardeerd. BREUK IN DE ITALIAANSCHE SOCIALISTISCHE PARTIJ. Volgens welingelichte kringen te Ro me heeft de rechtervleugel van de so cialistische partij in Italië, aangevoerd door Giuseppe Saragat, op een bijeen komst te Rome practisch besloten zich af te scheiden van de rest van de socia listische partij, die door Pietro Nenni, den Italiaanschen minister van Buiten landsche Zaken, wordt geleid. Saragat. die sterk gekant is tegen de fusie van de socialistische met de com munistische partij, is voorzitter van de Italiaansche constitueerende vergade ring en plaatsvervangend leider van de socialistische partij. Naar verluidt zul len zijn volgelingen thans geen deel ne men aan het nationale congres van de socialistische party, dat heden wordt geopend. De koude in Duitschland. De Berlynsche correspondent van het ANP seint: de Britsche autoriteiten voeren thans besprekingen met. Neder land voor den omslag van Roerkolen ln R'dam opdat de mogeiykheid geschapen wordt in den dringenden kolennood van Noord-Duitschland te voorzien door levering over den zeeweg. Transport van kolen vla Rotterdam was reeds toegestaan, doch de omslag is noodig daar kustvaarders door een lagen wa terstand van den Ryn de Duitsche kolenhavens niet kimnen bereiken. Het aanhouden van de vorst-perio- de en het verbruik der laatste kolen- voorraden begint thans in verschillen de steden de catastrophe van de totale verstarring van transport, in zicht te brengen. Sedert verschillende dagen heeft Berlijn nu nacht-temperaturen van twintig, graden vorst en de winter is voor deze stad de koudste sedert 1893. Het stadsbestuur heeft drastische maatregelen genomen voor de bestem ming der laatste kolen-voorraden, daar alle toevoer over water is stopgezet. Theaters, bioscopen, bureaux en café's ontvangen geen kolen meer. Ook de levering aan de industrie is stopgezet. De electriciteitsvoorziening is evenwel nog voor drie weken verzekerd. Het ernstigst is de toestand in Ham burg waar thans voor het eerst se dert honderd jaar de temperatuur tot twintig graden gedaald is. Stroom- levering is zoodanig beperkt, dat het geheele leven in de stad wordt lam gelegd. Gemeld wordt dat de zieken huizen het groote aantal patiënten, die met bevroren ledematen worden binnengebracht niet meer kunnen verwerken. Zelfs zijn reeds 17 men- schen doodgevroren. Door de' stroombeperking zit twee derde der stad zonder licht. De kolen- leveringen via Rotterdam zijn in de eerste plaats bestemd om Hamburg te helpen. In MUnchen is de stroomlevering be perkt tot avond en nacht. Zelfs de te lefoondienst is ten deele stopgezet. De geheele Beiersche industrie is door kolengebrek stilgezet. De spoorwegen zün in geheel Noord-West-Duitschland tot beperkingen overgegaan ten einde kolentransporten voorrang te verlee- nen. De weerberichten doen de mogeiyk- heid van vermindering der koude te gen het einde van de week verwach ten. UIT PALESTINA. By Tel Aviv zyn 12 leden van de Joodsche terroristen-organisatie Irgoen Zwai Lepemi gearresteerd, o.w. 3 ,.be- langryke personen". Het door een militair gerechtshof te Jeruzalem gevelde vonnis van 12 stok slagen tegen een 17-jarigen Jood is ver nietigd. DE POOLSCHE VERKIEZINGEN. De leider van de Poolsche Boeren- party, Mikolajczyk, heeft verklaard, dat 110 van de door zyn party gestel de candidaten voor de algemeene ver kiezingen op 19 Januari op grond van verschillende beschuldigingen door de politie worden vastgehouden. Milkolajczyk deelde mede. dat op het oogenblik in 8 van de 52 kiesdistricten, waarin Polen is verdeeld, de door zijn partij gestelde candidaten niet toege laten zyn, 21 van de hjst zijn wel toe gelaten en de toestand van de rest is nog onzeker. Boycotten zal de Boerenparty de ver kiezingen echter niet. Opzending van effecten naar Nederland. Aneta meldt uit Batavia; Het Ned.-Ind. Deviezeninstituut heeft aan de banken een algemeene vergun ning gegeven, om die effecten naar Ne derland op te zenden, die toebehooren aan diegenen, die od 1 Mei 1940 in Ne derland verbleven en sindsdien op grond van de deviezenverordening 1940 geen ingezetene van Nederlandsch-In- dië zijn geworden, en uit veiligheids overwegingen of anderszins, hun stuk ken naar Indië hebben doen overbren gen. Voor wat betreft die ingezetenen, die Nederlandsch-Indië hebben verlaten, en waarvan op redelyke gronden kan wor den aangenomen, dat zü niet meer zul len terugkeeren, kan door de banken een met redenen omkleed verzoek wor den ingediend tot opzending der stuk ken naar Nederland, waarna geval voor geval door het Ned.-Ind. deviezen-in stituut zal worden beoordeeld. Een en ander binnen het kader der te dezer zake door het Nederlandsche Beheersinstituut, den Nederlandschen raad voor het rechtsherstel, of het Ne- derlandsoh-Indische Beheersinstituut en den Nederlandsoh-Indischen Raad voor het rechtsherstel getroffen of nog te treffen voorschriften. Het Nederlandsche standpunt inzake Duitschland. Naar wij vernemen heeft de minister raad gisteren van half 10 tot half 2 ver gaderd om de vaststelling van het Ne derlandsche standpunt inzake het Duit sche vraagstuk waartoe, zooals be kend, ons land namens de Groote Vier werd uitgenoodigd voor te bereiden. Daartoe heeft de ministerraad in deze speciale zitting aan eenige zyner advi seurs, die zich met de bestudeering van, dit vraagstuk reeds geruimen tyd bezig houden, gelegenheid gegeven hun in zichten kenbaar te maken. HET HOUDEN VAN KERMIS VERMAKELIJKHEDEN. De minister van Binnenlandsche Za ken heeft het volgende onder de aan dacht van de gemeentebesturen ge bracht: Ingevolge het besluit algemeen ves tigingsverbod kleihbedryf 1941 behoeven de exploitanten van kermlsvermakeiyk- heden, die de uitoefening van hun be drijf sedert. 1941 gedurende meer dan een jaar hebben onderbroken het geen met vrywel alle kermisbe drijven het geval is een vergunning van den minister van Economische Zaken voor het hervatten daarvan. Gebleken, is, dat een aantal kermisexploitanten met dit voorschrift geen rekening houdt. In het byzonder by het verpachten van gemeenteiyke terreinen aan ker misexploitanten dient met het voren staande rekening te worden gehouden. Bij overtreding van genoemd vesti gingsverbod ware proces-verbaal te doen opmaken. Ingezonden Mededeeling HET GAAT BETER! Deze week op elke bon 1 doosje Engelsche sigaretten en 1 doosje sigaretten naar keuze. Zuid-Ameri- kaansche sigaretten uitverkocht. Sigarenmagazijn J. W. Wolters Janvossensteeg 61, Telefoon 23703 H.M. de Koningin in de Kleuterschool. „Daag Koningin", was het afscheid van een klas van vierjarige kleuters na het bezoek van H.M. de Koningin aan de school der vereeniging „Tot heil des Volks" in de Willemstraat te Amster dam. Na een rijtoer door de Jordaan, waar op sommige punten een groot aantal belangstellenden verzameld was, kwam de stoet bij de Kleuterschool in de Willemstraat. De twee jongste leerlingen der school, Elsje van Dassen en Evert Jansen, bei den 4 jaar oud boden de Koningin een bos gele rozen aan, waarna de heeren dr. Th. Blonet en dr. M. Langbroek haar ontvingen. De directeur der school, de heer F. A. Stroethoff, hield een toespraak. H.M., vergezeld door mevr. L. Th. de Beaufort, Dame du Palais, Haar ad judant le luit. ter zee H. A W. Goos- sens, Haar secretaris drs. G. A. Kohn- stamm, mr. Arn. J. d'Ailly, burgemees ter van Amsterdam en kol. H. A. J. G. Kaasjager, hoofdcommissaris van poli tie, maakte vervolgens een rondgang door het gebouw. By de grootere jongens woonde H.M. een padvindersdemonstratie by. waarby haar allerlei verkenners-kundigheden werden getoond. Eenige liedjes werden gezongen en de welpen namen afscheid "met de „yell": „Rood Wit Blauw —Oranje. Nederland en zyn Vorstin. Rood Wit Blauw Oranje, leve de Koningin" en den Welpengroet. Ten slotte bezocht HM. den naai cursus der grootere meisjes. XX. Dat „het oude nooit terugkomt" is een leuze, die de laatste jaren teveel opgeld heeft gedaan, om haar waar heid nog in twyfel te durven trekken. Met vele anderen zullen wy velerlei van deze yverig nagejaagde vernieu wing luide toejuichen maar tezelfder- tyd minstens evenveel in gelyke mate vervloeken. Kunt U raden, hoe wy denken over onderstaande futiliteiten, die blykbaar inhaerent zyn aan den „nieuwen geest"? Een deskundige op aardstralen-ge- bled gaf dezer dagen via de radio een uiteenzetting over den aard van zyn werk en in antwoord op de vraag wat de symptomen waren van de inwer king van aardstralen op den mensch merkte hy op: „Tja, over het algemeen wordt de functie van de organen min of meer gestoord. Je merkt dat na lang in aardstralen aan je werk zitten of in bed liggen. Wanneer je lang achter een in aardstralen aan je bureau zit en je wordt wakker wy vragen ons af. of deze gegevens uit een debartementaai onderzoek zyn verkregen. Misschien wel op het departement, dat wij onlangs bezochten, en waar wy in een kamer met twee typistes of secretaressen een goede drie kwartier mochten anti-chambreeren, alvorens by een inderdaad dr uk-bezetten functio naris te worden ontvangen. De radio bracht gezellige dansmu ziek. Te midden van bergen kranten, een ontstellende wanorde van niet-, half- of vol-beschreven en betikte folio- ,en quarto papieren, schrijfmachines en hun toebehooren. verstelwerk en an dere gebruikelyke en ongebruikeiyke inventaris zat typiste A een ladder in een kous op te halen en typiste B na gels te vijlen. Het was kwart over drie. Om tien voor half vier kwam er een vriend, met wien, na vyf minuten ge assisteerd door een vriendin, de weder- zydsche kennissenkringen werden door- geroddeld. Om half vier vertrokken de bezoekers, die daarna door den mangel werden gehaald. Tot om kwart voor vier de telefoon ging. Een chef wilde een of ander „stuk" hebben. Na vyf minuten discussie over den aard van het stuk zei typiste A het begrepen te hebben, zy legde de telefoon neer en raadpleegde haar collega, wélk stuk nu wel bedoeld kon zyn. Beiden gin gen visschen in de papierbergen, doch er werd niets gevonden dat aan de blykbaar hooge eischen voldeed. Na tien minuten werd het zoeken opge geven met de verzuchting: „Hy had het direct noodig. Dan zijn ze nu al wel aan iets anders bezig. Niet meer noo dig. laat maar schieten". Collega B merkte op, dat het geluk kig al vier uur was, en dat ze maar wegging. „Ze moest nog schaatsen koo- pen, en om vyf uur was het zoo druky. Toen werden wy bij den minzamen functionaris ontboden. Wachten, staken en niets doen zyn de meest beoefende bezigheden dezer dagen. In Engeland en Amerika viert men de lust tot deze inactiviteit bot ln het queuen voor Nylon-kousen. Edoch, het op Nylon staande Ameri- kaansche queue-record werd dezer da» gen met drie-en-dertig en een halve meter geslagen met een queue voor... electrische tandenborstels. En toch zyn er ook by uitstek ac tieve lieden. Een praatje voor de jeugd door de radio behelsde het verhaal van een optimistisch en 'n pessimistisch kikkertje die in een pan met melk waren geval len. De laatste zei: „Dat is ons end", liet zich zinken en was dood. De eer ste echter meende: „Je kunt nooit we ten" en zwom op z'n kikkersch, dus: trapte, trapte, trapte. Na een paar uur trappen was de melk boter geworden en klom ons kikkertje de pan uit een lang en gelukkig leven tegemoet. „Ja jongens", moraliseerde de ver teller, „daar leer je maar weer uit, dat je nooit te vroeg moet opgeven; dus denk er om: trappen maar, trappen, trappen, trappen, dan kom je wel te recht in het leven". Jong geleerd, oud gedaan. Een tegenwoordig sterk in zwang zynde aardigheid is de (meestal nau- weiyks bedekte toespeling. In het politiek gesprek heeft tegen woordig „zekere groote mogendheid" projectielen over andermans gebied ge lanceerd, terwyl „zekere kringen" Ko- rünkryken ondermynen en „bepaalde elementen" overal stakingen uitlokken. Het is eerlijk gezegd niet duldelyk, wat de diepere zin van deze grappen is, vooral niet als vaagheid volkomen verdwijnt door nadere toevoegingen. Is het een angst om de waarheid te zeg gen? Het toppunt was wel toen onlangs tijdens een politiek debat de opmer king viel: „Ik wil niet zeggen, dat de regeering de vijfde colonne is van den Jappen- medewerker Soekarno, maar ik zeg ook niet, dat zij het niet is. en dit laatst© wil ik nadrukkelyk onderstreepen". Onzerzyds willen wfuniet zeggen.dat' wy dit bewonderen. Wy achten dezen nieuwen stijl ten hemel schreiend, en dat laatste willen wij gaarne zeer na drukkelyk onderstreepen. Een nieuwe schakel in het verkeer. 400 MAN LEVERDEN PRACHTIG WERK. Morgen zal de spoorbrug over de Waal by Zaltbommel- plechtig worden ge opend door den president-directeur van de Nederlandsche Spoorwegen, ir. Den Hollander. Deze voorname schakel in het spoorwegverkeer met 'het Zuiden zal echter pas half Maart ten volle aan het verkeer dienstbaar gemaakt kunnen worden, wanneer de spoorbrug over de Maas by Hedel gereed zal zy.n. Evenals dit met de andere, reeds in gebruik genomen spoorbruggen het ge val is, zal ook van de brug by Zalt bommel slechts gesproken kunnen wor den van een voorloopig herstel. De in gebruik te nemen Westelijke brug heeft een zeer bewogen geschiedenis en be hoort tot de weinige bruggen, die tweemaal vernield werden. De Neder landsche genie blies op 11 Mei 1940 de brug voor de eerste maal op en het duurde toen tot. 30 December van dat jaar eer het Oostelyke spoor weer kon worden bereden. In de bezetting werd begonnen aan den bouw van een nieuwe, zeer moderne brug, die by het begin van de spoorwegstaking in September 1944 byna gereed was. In October 1944 vernielden de Duit- schers beide bruggen heel grondig. En kele pylers en ook de landhoofden wer den verwoest, zoodat de opruimings werkzaamheden alleen al duurden van Mei tot eind December 1945. De Engel- schen verleenden daarby hulp om zoo spoedig mogelyk een doorvaart voor de scheepvaart vrij te maken. De over spanningen werden opgeruimd, hersteld en gemonteerd, evenals de landhoofden en de pijlers en dageiyks waren in to taal 400 man op de bouwplaats, de uiterwaarden, aan den arbeid, die stuk voor stuk prachtig werk hebben gele verd. Kolenvoorziening loopt geen gevaar. Naar wy vernemen, zijn er nog geen extra-kolentreinen uit Heerlen naar de groote steden gegaan. Voorloopig kun nen de spoorwegen het vervoer nog ver zorgen met langere kolentreinen. De productie in de mijnen stygt weer. Er is een behoorlijk overschot en de vooruitzichten, aldus wordt uit Heerlen gemeld, wekken geen zorg. Wat ratten ons kosten. Commissie-Generaal te Batavia Deskundigen schatten de schade, die ratten en muizen jaarlijks aan voe dingsmiddelen ^in Nederland toebren gen op 20 a 3*0 millioen gulden. Volgens de voedsel- en landbouworga nisatie der Vereenigde Naties .vernie tigt dit ongedierte per jaar 4 percent van de wereldvoedselvoorraad. Bestry- ding in groot verband b.v. door ge meente- of polderi>estuur blyft dan ook wenschelyk. Bestrydingsadviezen geeft (gratis) de afdeeling ratten- en muizenbestryding van den Plantenziek- tenkundigen Dienst te Wageningen. Het Belgisch-Nederlandsch financieel accoord onderteekend. Gistermiddag had op het ministerie van Buitenlandsche Zaken en Buiten landsche Handel te Brussel de ondertee- kening plaats van het Belgisch-Neder landsch financieel accoord. De Nederlandsche ambassadeur, mr. baron van Harinxma thoe Slooten, trad op als vertegenwoordiger van den Ne derlandschen staat en van Belgische zy- de was minister Paul Henri Spaak de de onderteekenaar. Deze nieuwe overeenkomsten zullen Nederland in staat stellen zyn aankoop- programma van Belgische goederen tot 1 Sept. 1947 te verwezeniyken en tevens eenige financieele verplichtingen te vol doen. Aan den anderen kant stelt Neder land tót beschikking van België de be talingsmiddelen. benoodigd tot het uit rusten van schepen, alsmede vreemde deviezen. REPATRIEERENDEN MOGEN NIET MEER DAN 1.000 SIGARETTEN MEENEMEN. Aneta meldt uit Batavia: In een schrijven aan de afdeeling re- patrieering van het ministerie van Overzeesche Gebiedsdeelen deelt het ministerie van financiën mede, dat de invoer van groote hoeveelheden siga retten en andere tabaksfabrikaten door repatrieerenden niet is toegestaan, ge zien den levendigen zwarten handel in sigaretten in Nederland. By poging tot overtreding van dit verbod zyn ernstige moeilykheden by aankomst in Neder land te duchten. Het aantal mede te brengen sigaretten zou te stellen zyn op 1.000 stuks. FEUILLETON Roman door Winston Graham. 15) Ik heb vergunning gekregen u tydelijk in dienst te nemen, zoo lang tenminste als nyjn particuliere secre taris nog afwezig is. Natuuriyk moeten uw papieren in orde zyn. Mag ik ze alstublieft even zien? Ik ben u onuitsprekelijk dankbaar, meneer, zei ik, het is werkelyk te goed van u, dat u zich voor mijn zaak hebt ingespannen. Hij hief afwerend de hand op, een hand, die bij den eersten aanblik merk waardigerwijze op die van Andrews leek en toch weer volkomen anders was. Op den rug van de hand ontbraken de fyne, donkere haren, zy vertoonde ook niet de lichte buiging naar boven van de breede vingertoppep; zy gaf niet dien indruk van gevaariyke zachtheid. Mijn familie, zei ik, zal dit Houdt uw mond maar, zei hy grof, en onthoudt u, dat als ik u aanstel, u er niet bent om te kletsen maar om be velen uit-te voeren. Dus bleef ik op bevel zwijgen, terwijl hy mijn papieren doorkeek. Dat schijnt wel in orde te zijn, zei hy ten slotte onwillig. Ik nam de papieren van de marme ren tafel, waar hy ze neergeworpen had en stale ze in myn zak. U kunt vandaag nog niet begin nen. zei hy. en morgen is het Zondag. Maandag om tien uur komt u hier om instructies te halen. Des middags gaat u naar Milaan en huurt daar in hotel Calleoni op mijn naam twee kamers. Dinsdagmorgen vroeg kom ik ook naar Milaan. De conferentie begint Dinsdag middag om twee uur. U moet daar met my heen. Uitstekend. Weet u iets af van marine-ge schut? Wel iets. Heel goed. Ik hoop, dat u er nog iets van byleert. Intusschen laat ik hier een paar teekeningen voor u achter, die u maar eens bestudeeren moet. U kunt vanmorgen wel in deze kamer biyven. Als u klaar bent, legt u de papieren maar weer in deze lade. Behalve dat heb ik op het oogenblik niets meer voor u te doen tot Maandag tien uur. Be grepen? Zeker, meneer, ik dank u zeer. Hy beende de kamer uit. Blykbaar had hy besloten, dat wij ieder onze rol tot het einde toe zouden spelen, opdat er geen flater zou worden begaan. Al leen op deze manier scheen hy zyn on rustig geweten te kunnen sussen en zyn vrees om zich met vuil werk te be moeien, te kunnen onderdrukken. De papieren, die hy voor my achter gelaten had, had hy waarschijnlyk uit een of andere stoffige lade te voor schijn gehaald om een geloofwaardig tintje te geven aan mijn „betrekking". Het wemelde van de technische termen en zy handelden hoofdzakelyk over de moderne torpedo. Men had een oogen blik op de gedachte kunnen komen, dat zy verband hielden met het onderwerp van de komende conferentie, doch al spoedig zag ik, dat het alles uiterst op pervlakkig was. Kapitein Bonini scheen geen byzonder verlangen te hebben my meer dan minimale inlichtingen te ver strekken. Zorgvuldig keek ik den heelen rom mel door en ik kon de verleiding niet weerstaan op een pagina, waarop de auteur, kenneiyk niet deskundig in deze materie, absoluten onzin had uitge kraamd, een noot ter correctie aan te brengen. Daarna verliet ik het huis en ging terug naar het hotel om daar weer tydig te zijn voor het sobere middag maal. Ik wist niet heelemaal wat ik met den leegen middag moest beginnen. De lucht was nog altyd bedekt en de lagu nen zagen er lang niet vriendelyk uit. Andrews had er eens op gezinspeeld, dat het beter was mij alleen in de on- middeliyke nabyheid van myn hotel op te houden. De conversatie-zalen waren echter %at erg toegankelijk en mijn slaapkamer was my te eenzaam en te vervelend. Op dit oogenblik kon ik de eenzaamheid niet verdragen. Ondanks het feit, dat nu alle voorbereidingen getroffen waren en zelfs de kleinste kleinigheden zich afwikkelden volgens het vastgestelde plan, voelde ik my, nu het tijdstip van de conferentie naderde, allesbehalve op mijn gemak. Mijn slechts tijdelyk ingeslapen verbeelding begon mij weer allerlei dingen voor te goochelen, die op het laatste oogenblik nog verkeerd konden gaan. Er konden wel voorwaarden aan de deelneming verbonden zyn, waarvan kapitein Bo nini niets afwist. En ik was immers heelemaal geen ervaren spion. Dan was het ook nog heel goed mogelijk, dat ik als secretaris van minder dingen op de hoogte zou worden gebracht dan de 13). Het gaf niet, dat Panda riep dat hy onschuldig was en dat hy niets van het koffertje afwist, een ruwe cipier gooide hem in een cel, sloot de deur zorgvuldig en schoof de grendels ervoor. Daar zat hy dus en het ziet er niet naar uit, dat hij gauw vry zal komen. Buiten de deur van de gevangenis stond intussen Joris Goedbloed een si garet te roken en aandachtig het bord met de bezoekuren te bestuderen. „Men moet nimmer een kameraad die aan lager wal is geraakt in de steek la ten". mompelde hy. „Ik zal dat mak kertje met een bezoek vereren wanneer de autoriteiten zulks toestaan! Maar wacht, de deur opent zich!" Ja, de deur van de gevangenis ging open en er trad een zéér gewichtige fi guur naar buiten. „Goedemorgen, meneer de rechter!" zei de portier beleefd. „EhMógge!" zei de rechter en hy liep met waardige passen huiswaarts zonder in de gaten te hebben, dat Joris Goedbloed aan de andere kant van de schuttiyg voor hem uit liep.... mannen van de wetenschap. Op deze wijze zou het belangrijkste mij mis schien ontsnappen. Als ik myn neus overal in stak. zou ik ongetwyfeld de aandacht op my vestigen en dat was nu juist hetgeen ik moest vermijden. Met eenigen galgenhumor herinnerde ik my, dat ik op school al altyd betrapt was als ik spiekte. Het leek my byna ver dacht zoo gemakkelyk als alles in deze afgeloopen dagen was gegaan. Ik besloot een lange wandeling door de stad te maken, desnoods op gevaar af, dat ik my daarmee Andrew's mis noegen op den hals zou halen. Om on geveer drie uur verliet ik het hotel, stak in de „traghetto" het\ Canal Grande over in de buurt van den slerlyken koe pel der Santa Maria della Salute en zwierf door de achterbuurten om het ghetto heen, zoodat ik in de buurt te genover het station verzeilde. Om half- zes keerde ik terug en kreeg de bood schap. dat er in dien tusschentyd 'emand voor mij had getelefoneerd. Toen ik op myn kamer was, maakte zich een niet te onderdrukken gevoel van span ning van mij meester. Ik ging vroeg naar de eetzaal en hoopte maar. dat alles goed terecht zou komen. Of be gonnen nu de moeilykheden? Ik was juist bezig myn gruyère te verorberen, toen de kellner naar mij toekwam en zei, dat er iemand voor mij aan de telefoon was. By den uitgang van het hotel waren drie telefooncellen. Men wees my 'er een van. De hoorn was van den haak genomen. Hallo?, zei ik. Signor Bottari? Het was een vrou wenstem. Daar spreekt u mee. Na het diner zult u een gondelier vinden by den zy-uitgang van het ho tel. U kunt hem herkennen aan een witten halsdoek. Als u met hem mee gaat, brengt hy u hierheen. Klik Met wie spreek ik?, vroeg ik. Geen antwoord. Hallo! De verbinding was verbroken. Langzaam ging ik de cabine uit. Het was dwaas om onnoodige vragen te stel len. Het gebroken Italiaansch was ge makkelyk genoeg te herkennen ge weest. (Wordt vervolgd) De Commissie-Generaal is heden ochtend om 11 uur pl. t, te Batavia aangekomen. Op het vliegveld waren ter verwelko ming o.m. aanwezig dr. Van Mook, de wnd. directeur van het kabinet van den Luit.-Gouv.-Gen. dr. P. J. Koets, de adviseur in algemeenen dienst mr. K. L. J. Enthoven, de heer Ch O. van der Plas, vice-admiraal A. S. Pinke, de directeur van het departement van Binnenlandsch Bestuur, dr. W. Ho ven, de directeur van het departement van Economische Zaken, mr. J. H. van Hoogstraten, de president 'van Oost- Indonesië, Tjorkorde Gde Rake Soe- kawati en de kabinetsformateur van Oost-Indonesië, D. M. Nadjamoeddin. Van Indonesische zyde waren o.m. aanwezig de secretaris van de Republi- keinsche delegatie, mr. Ali Boedihardjo en mr. Tamzil. De Commissie-Generaal had geen verklaring af te leggen. Vertrek Oranjefontein' uitgesteld. ARBEIDERS WEIGEREN „BESMETTE" LADING TE LOSSEN. De „Oranjefontein" van de Holland'— Afrikaiyn arriveerde óp 24 December in de haven van Amsterdam met een la ding, gedeeltelyk 'bestemd voor Antwer pen deels voor Nederland. In verband met de Antwerpsche havenstaking heeft men Antwerpen niet aangedaan en be sloten de voor de Belgische haven be stemde goederen in Amsterdam te los sen en op te slaan. De havenarbeiders hébben echter geweigerd deze „besmet te" lading te lossen. Inmiddels zyn be sprekingen geopend tusschen reeders, havenbedrijf en havenarbeiders om tot een oplossing van de moeilijkheden te komen. t Gevolg van een en ander is echter, dat de „Oranjefontein" niet volgens schema op 10 Januari zal kunnen ver trekken, maar waarsdhljniyk eerst op 18 Januari. DE WONINGNOOD IN DEN HAAG. De woningnood in Den Haag behoorb- tot de ergste in het land. Door den oor log verloor de Hofstad weliswaar 80.000 inwoners, doch velen dezer kwamen ge lukkig terug en anderen vestigden zich nieuw, zoodat er na de bevrijding 85.000 personen zich in Den Haag vestigden. 10.000 woningen gingen verloren; 10.000 huwelyken werden sinds Mei 1940 ge sloten; 11.000 Indische gerepatrieerden lieten zich in de residentie neer; die allen by anderen inwonen. Het geboor- te-cyfer steeg van 15 pro mille vóór den oorlog tot 31.7; en de huweiyks- en ge- boortenfrequentie vertoonen geen da ling. Men kan het woning-tekort in Den Haag dus gevoegelyk op 25.000 schat ten en het neemt nog steeds toe. NOORDELIJKE PROVINCIES KRAP IN TABAK. De vakgroep detailhandel tabak en tabaksfabrikaten voor Groningen, Fries land en Drenthe heeft zich met het volgende telegram tot den minister van Economische Zaken gewend: .De werkvoorraad van tabaksartike len der detaillisten werd door het CDK. en/of RB TT. sterk verlaagde Het ge volg hiervan is, dat een vlotte distribu tie in gevaar wordt gebracht. Werkers van Nederland moeten zoodoende eerst daags alleen sigaren rooken of pruimen omdat de detaillisten niet over voldoen de toewijzingen beschikken om zich van, de benoodigde kerftabak te voorzien. Dit zou onnoodig zijn by ruime bevoor rading van den detailhandel." VOORBEREIDING INTERNATIONALE TARWE-CONFERENTIE. Er zyn plannen in voorbereiding om te komen tot een overeenkomst tus schen de landen, die tarwe exporteeren en die. welke tarwe importeeren. Het is de bedoeling, dat in een „tarwe-con- ventie" de minimum- en' maximum prijzen geregeld zullen worden en dat een quota-regeling zal voorzien voor het geval productie-overschotten optreden. Op 15 Januari as. komt te Washington de „tarweraad'waarvan met 12 an dere landen Nederland deel uitmaakt, bijeen om den datum vast te stellen, waarop de conferentie zal beginnen vermoedelijk 1 Maart as. en de plaats aan te wyzen, waar deze in Europa zal worden gehouden. Tevens zal dan aan de deelnemers aan de con ferentie een ontwerp-overeenkomst worden aangeboden, zoodat de regee- ringen deze voor het begin van de con ferentie kunnen bestudeeren. Van de deelnemende landen omvatten de Ver eenigde Staten. Canada en Australië ongeveer 83 procent van den wereldex port. terwyl de deelnemende importlan- den waaronder Nederland onge veer 71 procent van den wereldimport opnemen.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 2