Geldsaneering nog lang niet voltooid van een reiziger Voor de Jeugd Grepen uit het Radio-programma Opmerkelijke rentestijging in Ver. Staten „Ondergrondsclie" terreur op Bali Maar de Europeesclie bezoeker merkt er niets van Kerkelijk Leven DE BIOSCOPEN RECHTZAKEN Het verhaal van den wolf uit het sprookje. (Van onzen correspondent te Fartjs). Ik ben drie dagen van honk geweest, waarvan één in Holland en de andere twee tusschen de plaats mijner bestem ming en het punt van uitgang en te rugkomst: Parijs. Over mijn ervaringen in het vaderland behoef ik hier niet te schreven aangezien Gij van de toestan den daar beter op de hoogte züt dan ikzelf. -Maar over den tijd, dien ik tus schen de rails heb doorgebracht, moet mij hier 't een en ander van het hart en uit de pen want die belevenissen zitten me, wat men pleegt te noemen: erg hoog. TEMPO, TEMPO Ik heb een kleine dertig uur noodig gehad om een goede 1000 km. af te leggen, in een eeuw dus, waarin het vliegtuig over dienzelfden afstand on geveer twee uren doet. Wanneer dat tijdsverschil uitsluitend met techniek te maken had, zou ik hier gevoegelijk kunnen zwijgen aangezien het, primo, nutteloos is zich er aan te ergeren dat een locomotief niet dezelfde snelheid kan ontwikkelen als een vliegtuig en, secundo, wijl men over het herstel van het wegennet en bijzonderlijk in Ne derland alleen maar in zeer elogi- euse termen mag spreken. De Moerdijk- brug is hersteld, de wagons zijn ver warmd en de locomotieven staan voor tijdig temidden der velden en lande rijen niet meer stil, gelijk dat voor en kele jaren nog een veelvuldig verschijn sel was. In de Pullman offreert de ober U verder drie k vier soorten aperitief, serveert men een uitstekend diner dat men met. goede wijnen kan besproeien en echte koffie, welke met cognac pit tiger te maken is. En dat alles voor niet te hooge prijzen. Daarvoor dus niets dan lof. O, DIE DOUANE! Wat echter de minimale geneug ten van zoo'n reis ïn den winter hartgrondig bederft ik zou een sterker term mogen gebruiken en tevens de hoofdoorzaak vormt van de buitensporige tijdlengte van de reis, dat is het prehistorische in stituut dor douane. Daarover wilde ik m'n hart en pen hier uitstorten. Zoolang men over een afstand van 200 km, twee grenzen en dus vier douaneposten te passeeren heeft, weiger ik aan het peil en de komst der Europeesclie beschaving te gelooven. De douane is een middeleeuwsch phe- nomeen. En iemand die alle wettelijke en tijdroovende vernederingen tole reert, die inhaerent zijn aan de ge bruiken van dat instituut, getuigt dóór die aanvaarding een beschavingspeil te bezitten dat men moeilijk anders dan barbaarsch kan noemen. Ik roep op tot den heiligen strijd tegen de douane! Want de douane is ex professie een achterdochtig en onbehoorlijk mensch. Hij heeft het recht en zelfs de plicht U van allerlei onwèlgevoegelijks te be tichten en dient die verdenkingen op uitgesproken onoirbare wijze te verifi- eeren. Zoo kunt U anno 1946/47 door hem naar een cel worden geleid daarvóór stond U enkele uren in een tochtige hal te verzieken waar hij U van niets beschuldigd doch van alles verdacht gelasten kan zich in zijn bijzijn te ontkleeden. (Het douane-we zen heeft ook nog een zedekundig as pect. want men vertelde mij dat het niet eens altijd sexegenooten zijn die deze ontkleedingep gelasten). Wanneer de betreffende functionnaris niets on wettigs of ongerechtigds geen enkel frauduleus biljetje tusschen Uw schoen zooien of camisooltje heeft gevonden hetgeen nog lang niet beteekent dat ze er niet waren: tijdens de bezetting heb ben we geleerd dat de meest rigoureuse contróle altijd nog wel te ontduiken is kunt U zich weer kleeden en gaan., zonder echter dat U het minste ex- cuusje voor de geleden overlast krijgt aangeboden. Met deze inquisitiemetho- den wordt dus een burger, die het on geluk heeft een grens te moeten pas seeren in het Jaar 1946, op wettige wij ze overlast aangedaan. Het bloote feit dat U van het eene land naar een ander gaat, maakt U in de oogen van bepaalde ambtena ren hogelijk verdacht en stelt U in de positie van een potentieelen mis dadiger. Die ambtenaren mogen beste menschen en voortreffelijke huisvaders zijn, doch in de uitoefe ning van hun functie zijn het on gelikte beeren cn barbaren. Ik wil hier graag aannemen dat zij het slachtoffer zijn van hun beroep, en keer me dus minder tegen de per soon dan tegen zijn functie die vol gens mij een der immoreelste is welke door een mensch kan worden uitge oefend, HET STOUTE BRUIDJE EN DE BOOZE MAN. In Quévig, aan de Fransch-Belgische grens, zaten tegenover mij twee men schen, eigenlijk nog kinderen, die het niet eens noodig hadden te zeggen dat zij zich op huwelijksreis bevonden, aan gezien het jonge geluk uit hun beider oogen straalde. Het meisje droeg het haar k la Madeleine Sologne en het jongetje kwam met zijn Gillette- rantsoen kennelijk uit. want meer dan vier malen 'smaands behoefde hij de zachte koonen zeker nog niet te sche ren, Bij elkander telden ze hoogstens veertig lentes en de aanblik was wel dadig en vervulde het hart met hoop. Toen kwam, als de wolf in het sprook je de douaneman in onze coupé! In Roosendaal hebben de reizigers zich voor hèm te derangeeren, hier kwam hij ten minste nog bijo ns. Opderitu- eele vraag of wij iets te declereeren hadden, opende het meisje argeloos haar handtaschje om met een vleugje heimelijke trotsch een droom van een parfumflesch te toonen die ik op een twee. drieduizend Fransche francs taxeerde (zestig k zeventig gulden dus) Ze had dit huwelijkscadeau zonder gevaar achter kunnen houden, maar ze deed dat niet. Haar eerlijkheid werd met een bon van 300 Belgische francs gehonoreerd (ongeveer" twintig gulden). Een tegenslag die in een duren tijd voor een beginnend houshouden gevoe lig kan zijn. Maar dat was nog maar het begin. De douanier die een braaf mensch en een uitstekende huisvader mocht wezen achtte de zaak ver dacht en zijn sluimerende argwaan was gewekt. Hij liet al haar valiezen ope nen en ten overstaan van beluste col lega's en meewarige reizigers bur- RAADSELS voor allen om uit te, kiezen; de groteren (11—16 jaar) vüf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de raad sels. -Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlijk Dinsdagmorgen 9 uur. Ingezonden door Annie en Jan Ravensbergen. Hieronder moeten 5 woorden Ingevuld worden. De letters op de kruisjes vor- - men. van boven naar beneden gelezen, de naam van een stad in Nederland. x 1, kruipend dier. x 2, bergplaats, s x 3. deel van een zeilschip. x 4. wintervoertulg. x 5. zwemvogel. II. Ingezonden door Bep Brouwer. Welke paarden draven niet? III. Ingezonden door Beppie Bourgeois. Mijn geheel van 36 letters noemt iets, dat wij' allen meermalen lazen, 15, 19, 29, 17, 35, 23 is een stad in Zuid-Holland: 24, 27, 33 35 36 een hoog bouwwerk; 15, 26, 27, 31 een metaal; 12, 7, 28, 29, 16, 22, 36 is een jongensnaam; 8, 9, 10, 26, 15 een zeevis; 20, 32, 25, 34, 21 een insect; 14, 15, 22, 11 zit aan een boom; 5, 29, 20 is een boom; 30, 13 iets, wat de boeren gebruiken; 1, 2, 18, 2, 36 betekent thans; 3, 6, 4, 4, 2, 23: op beuren. IV. Ingezonden door Ineke David. Mijn le deel heeft iedereen, en mijn tweede deel is een kleine gemeente. Mijn geheel is een plaats in Noord-Holland. V. Ingezonden door Ria Tuinhof de Moed. Wat is het beroep van deze heren? a. Ko Tranzer. Bergen, b, Ir, Slier. Ede. VI. Ingezonden door Cathrientje van Til. Welke imenschen gebruiken wel klin kers, maar geen medeklinkers? vn. Ingezonden door Jannie Kiel. Met v ben ik een vis, met h een plaats in Noord-Holland, met d iets scherps, met t beteken ik woede. vm. Zwart ben ik als bekende „Piet", Je kent mij zonder twijfel. Heet is mijn vaderland. Word ik andersom gelezen, Dan zal ik vast iets wezen, Dat nut brengt aan het land. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer. 1. e, i; el. 2. Verjaardag; ver, 'jaar, dag. 3. Honger is de beste kok. tong, Hendrik, beer, roos, koek, Koos, thee. 4. Pepernoot; 1. p, 2, een, 3. lepel, 4. antenne. 5, pepernoot, 6. magneet, 7. doorn, 8. tol, 9. t, 5. Borne, Borneo. 6 Nederland. 7 IJs. 8. Bob, bol, bom, bos, bok, bot, bon, bof. Beste Raadselnichtjes en -neefjes, Het Nieuwe Jaar is aangebroken, als jullie dit lezen. Ik voeg bij mijn wen sen van verleden week nog déze wens: dat het ook in onze raadselkring een prettig jaar zal zijn, een jaar van veel contact tussen jullie en mij, van veel oplossen en uitdenken van nieuwe raad sels; een prettige bezigheid, en een goede oefening voor jullie hersenen! Voorts bedank ik hartelijk voor de mooie Nieuwjaarskaarten, die ik thans reeds mocht ontvangen. Nu de tweede ronde .van onze prijs raadsels, Denk ér aan, elke week present te blfjven! En wat zeggen de prijswin naars van hun boek? Tot volgende week, en veel groeten voor allen, Jullie Raadseltante, Mevr. M J. BOTERENRROOD. VOOR ZONDAG 5 JANUARI. Hilversum r (301 M.) KRO; 8.30— 9.30 Hoogmis kapel ziekenhuis St. Joannes de Deo te Den Haag; NCRV: 10.00—10.30: gewijde muziek IKOR; 10.3012.00: dienst uit Oude Kerk der Evan Luth. Gem. te A'd-am. voorg. prof. dr. W. J. Kooiman; KRO; 12.3012,55: Kareol Sep tet; 14.0014.55: hulsconcert uit Kareol: 15.4516.30: Drie-Koningen legenden; 16.3017.00: zlekenlof RK. ziekenverple ging Hilversum: NCRV: 17.0018.30; dienst uit Geref. Zulderkerk te Zwolle, voorg. ds. G. Lugtlgheid>; 19 0019.15: St. van Viegen bespeelt orgel Domkerk Utrecht; KRO: 19.4820.00: beschouwin gen over het schelcisrechterswezen; 20.15 —22.00: opera „Aïda" van Giuseppe Ver di; 22.3523,00: programma t.g.v, Drie Koningen; 23.0023.30; orkest zonder naam; 23.3024.00: slotaccoord. Hilversum II (415 M.) VARA: 8.45— 9.15: ensemble „Intermezzo"; 9.3010.00; ver zoekprogramma, IKOR: 10.3012.00: dienst uit Houtrustkerk te Den Haag, voorg. ds. A. Trouw; AVRO; 12.0012.30; cantate uit „Weihnachts-Oratorium" v. Bach; 12 4013.00: plano-duo Schutte- De Raaff; 13.1513,50: Tango-orkest; 14.3015.20: Bach met eigen transcrip ties; 15.3516.30: moderne dansmuziek en oude wa'lsen; VARA: 18.3019.00; me lodie der verte; 19.0019.30: radlólym- pus; 19,3020.00: cabaret „Camera Ob- scura"; AVRO: 20,1621,15: Omroepor kest; 21.1521.50: hoorspel „Domberg en zoon"; 21.5022.40: Het filosofisch ca baret; 22.40—23.00 en 23.15—23.30: Sky- masters; 23.3024,00: nachtflonkeringen. VOOR MAANDAG 6 JANUARI. Hilversum I (301 M.) NCRV: 6.15— 9 30; ziekenbezoek; 10.3011.00: morgen dienst o.l.v. ds. F. C, Bosboom; 12 00 13.00: marinierskapel; 13.1514.00: R. wyrialda, cello, M. Voorberg piano; 14.20 15.00: Hollanda-sextet; 15.1516.00: Rad. Phllh. Ork 16 4517.45: Omroep orkest; 17.4518.00: Rijk Overzee; 20.08 21.00: Jeugddienst kerkkoor Ned. Herv, Gem. Den Haag o.l-v. P. Pul; ln de pauze A. Warnaar over emigratie-moeilijkheden; 21,0022.00: dec-laiuatorlum „De wijzen en de ster 22.3022.45: Wanda Lan- dowska. claveclmbel; 23.0024 00: Sym- phonische werken. Hilversum II (415 31.) AVRO; 9.15 9.30morgenwijding door ds. P. C. Ver meulen; 9.5010.30: arbeidsvitaminen; 11.4512,30: orgelconcert Westerkerk Amsterdam door P. Pijnenborg; 13.15— 13.45: Metropoie-orkest; 14.2015.00: Aeolian Sextet: 16.0016.30: Ned, muziek: 17.0017.30: Paul Frenke! speelt piano voor de jeugd; 20.1521.30; bonte Dlns- dagavondtrein; 21.3022.15: verzoek pro gramma; 22.1522.30: Buitemlandsch Overzicht door H. Ch. G, J v. d, Mandere; 22.3023.00; Skymasters; 23.15—24.00: balletmuziek van Chabrier, De Falla en Lambert. gers voelen zich op zulke momenten in een natuurlijke solidariteit verbon den graaide hij ln haar rose lingerie naar onvertogenheden. Terwijl de trein voortsnelde in zijn tomelooze vaart, stapelde hij de meest intieme zaken ln het publiek ter tafel. En toen, luistert U goed, vond hij zoowaar een in bloe metjespapier verpakt doosje met een gouden lintje eromheen en toen het kleinood werd geopend bleek zich daarin niets minder dan nog een flesch- je parfum te bevinden. Ik wil U de dramatische détails besparen, maar het snoode kind kreeg nóg een bon en het huilde toen de man verdwenen was. Ik ben van nature niet sentimenteel, maar op d&t moment e venaard de mijn medelijden voor die jonge bruid de ver achting die ik voor den douanier ge voelde die mogelijk een voortreffe lijk mensch en een brave huisvader was. Men kan in ons oude en zieke we relddeel, waar op een afstand van en kele honderden kilometers, menschen elkaar verdringen en men handen en armen tekort komt, series economische, politieke, historische en ethnologische argumenten aanvoeren die tegen het voortbestaan van landsgrenzen getui gen. Doch voor mij zal altijd het over tuigendste bewijs staan geschreven met de tranen van dit blonde meisje aan de grenspost van Quévig. Parijs, 27 December 1946. SCHEEPSBERICHTEN. Adinda 27/12 van Poeloe Samboe te Batavia; Antonia, 28/12 van Singapore naar Cebu; Corilla. 30/12 van Suez te Djedda; Coryda. 25/12 van Las Piedras n Rotterdam; Delft, AmsterdamValparai so. 1/1 van Guayaquil; Douro, pass. 31/12 Cristobal; Farmsum, Rotterdam Casablanca, pass, 2/1 Dungeness; Flevo, 1/1 van Guayaquil naar Cristobal; Her cules. RotterdamValencia, pass. 1/1 Prawlepoint; Melampus. JavaNew York, 1/1 te Aden; Mlrza. 24/12 van Shanghai te Mlrl; Nieuw Holland, BataviaAm sterdam, 1/1 te Aden; Odysseus, Genua Amsterdam. 2/1 van Gibraltar; Oranje, AmsterdamBatavia, 2/1 te Gibraltar; Overilsel, BombayVancouver, 1/1 van Colombo; Pygmalion, 31/12 van New York te Maracaibo; Svolder, 31/12 van Cura sao te Barranqullla; Tablnta, Brisbane Holland, 31/12 te Batavia; Tasman. 31/12 van Sydney te Batavia; Westland. Am sterdamBuenos Aires, pass. 1/1 Dunge ness; Zonnewllk. RotterdamBrisbane. 1/1 te Port Kembla. K.N.S.M. Helder. 80/12 te Kluluk; Dundee, 1/1 te Gandla; Odysseus. 1/1 v. Gibraltar naar Holland; Deo Duce, 2/1 te Kopenhagen; Carlbia 2/1 te IJmulden; Becky, 3/1 te Rotterdam; Omen. 2/1 te Amsterdam; Euterpe. 3/1 van Amsterdam naar Lissabon; Orestes, 2/1 van Rotter dam naar Dublin; Rita. 31/12 te Antwer pen; Iris, 2/1 van Gothenburg naar Am sterdam; Hercules, pass. 2/2 Barry Island. Mij. „Nederland" Jan Steen, 1/1 Vllssingen gopass.: Poeloe Laut, 31/12 v. Calicoan naar Manilla; Tabinta, 30/12 te Batavia; Roepat. 27/12 van Colombo naar Fremantle; Nwe. Holland. 2/1 van Aden naar Amsterdam. Den Pasar, 19 December 1946, (Van onzen specialen verslaggever) De meest Westelijke punt van Bali is een schiereiland, dat Gilimahoek heet. Hier is Straat Bali slechts vier kilome ters breed en door de kijkers van onze marinepost ziet men de geschutsopstel- lingen van de republiek aan den over kant. Meer naar het Zuiden ligt voor de Javaansche kust een Britsch-Indisch schip, dat in Banjoewangi rijst moet la den. Vijf maanden geleden werd vanuit Oost-Java een inval op Bali op touw ge zet. In drie opeenvolgende nachten zou den duizend man worden overgebracht. De eerste landing was een volledig suc ces: vierhonderd republikeinen kwamen ongemerkt op de Balische kust, volledig uitgerust met wapens, -munitie, medicij nen, verbandmateriaal en kisten vol pro paganda, Maar toevallig kwam den vol genden ochtend een Nederlandsche pa- rouille voorbij. Na een kort gevecht, waarbij eenige Javanen sneuvelden, an deren gevangen werden genomen en de rest in de bergen en bosschen een goed heenkomen zocht, werd de expeditie uit eengeslagen. De tweede ploeg dorst den volgenden nacht niet meer te landen toen de afgsproken seinen uitbleven, en bleef argwanend voor de kust heen en weer varen, om te nslotte ijlings terug te keeren toen de op wacht liggende Ne derlanders het vuur openden en ver scheidene prauwen in den grond boor den, Dit was het einde van de eerste en tot dusver laatste poging om Bali ge wapenderhand te voegen bij de repu bliek. Maar hoewel sinds die eerste dagen van Juli geen regelrechte inval is geor ganiseerd, vond ongetwijfeld infiltratie Dlaats. Daar is weinig aan te doen. De Nederlandsche marine controleert Straat Bali volledig.overdag. Maar 's nachts kan van alles gebeuren,, en het lijdt geen twijfel of er zUn in de afgeloopen maanden heel wat republikeinen onge merkt op Bali geland. Sommigen hun ner hadden peen. zooals b.v. de vijf ex tremisten, die met de bovenvermelde expeditie waren gearriveerd en de ber gen in waren gevlucht. Toen zij na eeni ge dagen hongerig naar beneden kwa men en een dessahoofd om voedsel vroe- gen werden zij dusdanig volgestopt dat ze vrijwel bewusteloos neervielen, waar op de Baliërs hun de wapens afnamen en aan de Nederlandsche troepen hebben uitgeleverd. Uw correspondent gebruikte dezer dagen het middagmaal bij hetzelf de desahoofd en kan zich het lot dezer extremisten eenlgszins voorstellen. De verleiding was inderdaad groot zich te buiten te gaan! Het aantal „onderduikers" van Java moet echter aanzienlijk zijn, want Bali telt eenige duizenden Javanen onder zijn bevolking van anderhalf millioen, die in den regel wel bereid zijn te -zorgen voor hun vrienden van den overkant zooal niet uit pure sympathie voor de republiek, dan toch uit verwantschapsoverwe- gïngen en tevens vaak onder bedrei ging met geweld. Ook tal van Ba liërs ondergaan de gevolgen van een vry krachtige Javaansch-republi- keinsche terreur. Het blijft echter allemaal „ondergrondsch": de Euro peesche bezoeker merkt van niets wanneer hü volkomen veilig over het eiland toert. Het was hier. onder den rook van Ja va, in de schaduw van de republiek, dat dr. Van Mook gisteren het openings woord sprak van de conferentie tot vor ming van den staat Oost-Indonesië, zoo als de Groote Oost voortaan heeten zal. Alle deelen van de toekomstige Neder- landsch-Indonesische- Unie wonen deze conferentie bij, want behalve de 55 afge vaardigden der daerah's en de 15 door benoemjng aangewezen leden van dit voorloopige Oost-Indonesische parle ment. zijn er de vertegenwoordigers van de regeering en die van het algemeen regeerings-commissariaat voor Borneo en een twintigtal vertegenwoordigers der pers. Alle deelen - behalve de republiek. EEN PIJNLIJK INCIDENT. Aanvankelijk was gehoopt, dat de re publiek „waarnemers" naar Den Pasar sturen zou. Dit ging niet door, maar er kwamen althans zeven vertegenwoordi gers der republikeinsche pers. Nauwe lijks waren deze gearriveerd of het bleek dat onder de congressisten propaganda materiaal werd uitgedeeld. Een deel van deze pamfletten en tijdschriften was van zoodanigen aard, dat dr. Hoven (tijde lijk voorzitter in afwachting van de of- ficieele opening door dr. Van Mook) de drie journalisten, die hiervoor verant woordelijk waren, verzocht den volgen den dag weer te vertrekken. Waarop hun vier republikeinsche collega's zich soli dair verklaarden en met hetzelfde vlieg tuig naar Batavia zijn teruggekeerd. Dit incident heeft hier een uiterst pijnlijken indruk gemaakt. In Malino was destijds iets dergelijks gebeurd, hoe wel de betrokken journalisten toen niet werden teruggestuurd. Maar naar aan leiding juist daarvan was ditmaal uit drukkelijk aan het republikeinsche de partement van voorlichting medegedeeld, dat dergelijke propaganda niet meer kon worden toegestaan. Zij is niet alleen vol komen in strijd met letter en geest van Linggadjati, maar bewijst bovendien dat de voorlichters der republiek er zonder linge ideeën op na houden over hetgeen de meest elementaire beleefdheid tegen over hun gastheer gebiedt. De republiek beschreef Malino als een „sandiwara", een soort poppen kast. Het zou te betreuren zijn, als ook Den Pasar als een sandiwara werd beschouwd. Want hier moet de eeiBte steen worden gelegd voor dat nieuwe gebouw, dat Vereenigde Sta ten van Indonesië heeten zal. Een gebouw waarin de republiek een der hoofdpijlers zal zijn, maar waarin zij toch ook die twee andere pijlers, Borneo en de Groote Oost, naast zich zal moeten dulden cn niet blij vend negeeren kan. (Van onaen finoncieelen medewerker). Hoewel er hier en daar symptomen zijn, die op het tegendeel wijzen, kan. men in het algemeen nog van een ruime geld markt spreken, waartoe de nog steeds voortdurende stijging der bankbiljetten- circulatie ongetwijfeld meewerkt. Per 23 December ls zij weer met 100 millioen ge stegen, zoodat ae thans f, 2,7 milliard be draagt, Weliswaar zijn er bij de stijging op het einde der maand en vooral op het einde des Jaars bijzondere factoren ln het spel. maar ook over een langere periode ls de stijging toch van zoodanigen om vang, dat er reden ls voor bezorgdheid. Wanneer men bi) den bankblljettenomloop de vrije bank- en 'girosaldi optelt, komt men tot een bedrag van rond f. 7 mil liard, ter.wlll de Minister in zijn radio rede van 13 November 1945 als een nor male verhouding tusschen geldhoeveelheld en nationaal inkomen een verhouding van 1 2 noemde, zoodat op die basis het nationaal inkomen thans dus oa. f. 14 milliard zou moeten bedragen. In werkelijkheid wordt dit nationaal Inkomen echter op ten hoogste f. 9 mil liard geraamd, waaruit wel blijkt, dat de saneering nog ailles behalve voltooid ls. Men zal nu moeten afwachten welk deel van den geldsomloop straks zal ver dwijnen, als de belde vermogensheffingen betaald zullen zijn, maar het is duidelijk dat van een geconsolideerde verhouding tusschen nationaal Inkomen cn gelds omloop alleen sprake kan zijn wanneer de regeering ter dekking van haar be- grootlngstekorten geen beroep op de Ned, Bank dest Wanneer zij zich daarvan ln de naaste toekomst zooveel mogelijk ont houdt en haar geldbehoef ten aan het In komen der bevolking onttrekt, kan het niet anders of er moet op de geldmarkt alleng6 een contractie Intreden, omdat ook de geldbehoeften van het bedrijfs leven groot zijn en meer en meer aan den dag zuilen treden. Tal van ondernemingen staan voor de noodzakelijkheid, dat liet bcdrüfsappa- raat moet worden hersteld en ver nieuwd, waarmee tlians aanmerkelijk grootere bedragen gemoeid zijn dan voorheen. Zoo zijn bijv. de scherpen twee a maal zoo duur als vóór den oorlog, zo< ook al hebben deM.pljen voor een goede afschrij vj ngspoldtiek gezorgd, daar door toch niet de gelden vrijgekomen zijn, welke voor de noodzakelijke vernieuwing van de vloot zullen moeten worden be steed, hetgeen er reeds toe geleld heeft dat men in vele gevallen met den aan bouw of aankoop van kleinere schepen- genoegen moet nemen. Trouwens, de be langrijke prijsstijging van grondstoffen en materialen doet dn elk bedrijf de behoef te aan meer bedrijfskapitaal gevoelen, zoodat zelfs een bedrijf ais dat van Van Gelder met een vlottend bedrijfskapitaal van f- 10 millioen, zoodra de mogelijkheid van groote re voorraad vorming bestaat, op bankiers een beroep zal moeten doen. Het ls opmerkelijk, dat zich ln de Ver. Staten eenzelfde verschijnsel voordoet. De General Motors beschikt over ca, \'2 milliard middelen, maar heeft toch on langs 100 millioen preferente aandeelen uitgegeven en ook andere ondernemingen zien zich door de nog altijd niet tot staan gekomen prijsstijging tot uitbreiding van. kapitaal genoodzaakt. Het heeft de aan- daoht getrokken dat de deposito's bij de banken afnemen, in verband waarmede de grootste twee banken, de Bank of Man hattan en de Bank of America de deposi torente reeds met resp, 1/4 en heb ben verhoogd. De reoente discontover- hooging in België was een analoog ver schijnsel en wat zich daar en in- de V.S. voordoet kan als een aanwijzing worden beschouwd, dat ook hier de lage rente stand zonder Inflatoire machtsmiddelen van den Staat niet lang meer zal aan houden. Zelfs een leening met een z.g. gestaf felde rente, welke na 10 jaar van 3 -tot 3V£ stijgt, is daarom niet in overeen stemming met de gemotiveerde verwach tingen. Niettemin schijnt liet de bedoeling van den Minister te zijn een leening met een zoodanig rentetypc uit te ge ven, waarbij lij) als eenige aantrekke lijkheid ln het vooruitzicht heeft ge steld te zullen overwegen of de obliga ties voor belastingbetaling zullen mo gen worden gebruikt. Dit zou voor den beurskoers Inderdaad een belangrijke steun beteekencn! PREDII'BEURTEN. Voor Zondag 5 Januari. Lelden Doopsgez. Gemeente; 10.30 uur, ds. N. v. d, Zijpp van Rotterdam. Eglise Wallonne, dix heures et demie, M. J. Ara ai van Amsterdam. Evang. Luth. Gemeente: 10.30 uur, ds. J .Ph. Makkink Nieuw Jaarsd lenstRem. Gemeente: 10,30 uur, ds. de Wijs van Vlaardingen. Ver. van Vrijz, Herv. (Volkshuis), 10.30 uur, ds, J, F. Kruyt van. Den Haag, Ger. Gemeente: 10,00 en 5 uur. ds. L. Rljksen. Chr Geref, Kerk: 10 en 5 uur, ds. Joh. Jansen. Geref, Kerk (art. 31)10 uur (Prediker) en 5 uur (Doopsgez. Kerk): cand Van Gurp van Scheveningen. Vrije Kath. Kerk St. Bonifaolus (Vreewijkstr. 19): 10,30 uur, gezongen H. Mis. Oud- Kath. Kerk (Zw. Singel): 10 uur H. Dienst. Alphen aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: Julianastraat: 10 uur ds. Lambour; 6.30 uur ds. Stehouwer; Hulpkerk Gouwsluls: 10 uur ds. P, A. Lafeber. Jonathan: 6.30 uur ds. P. A. Lefeber; Hooftstraat:; 10 en 6130 u. de eerw. hr. Neerlngs v. Dordrecht Oudshoornscheweg10 uur dr. Cannegle- ter. Martha-Stlcntlng: 10.30 uur ds. Meijer. Geref. Kerken: Zulderkerk: 10 uur ds. Bosch; 6.30 uur ds. Mulder. Noorder- kerk: 10 uur ds. Mulder; 6.30 ds. Bosch. Hooftstraat; 10 en 6 30 uur d6. J. Hart kamp. Chr. Geref. Kerk; van Reedestraat: 10 en 6 uur ds. W. BaalJ. Oud Geref. gemeente: van Mandersloostraat: 9,30 en 4 uur leesdlenst. Aarlanderveen: Geref, Kerk: 10 uur lees dlenst; 6.30 ur ds. H. Mool'hulzen. Benthuizen Ned. Herv Kerk; 9,30 en 6 uur ds, W. Bleshaar. Ger. Gemeente: 9,30 en 6 uur leesdlenst. Bodegraven Ned, Herv. Kerk: 10 uur ds. H. Roelofsen (Bediening H. Doop); 6 uur ds. Goedhart van ReeuwJjk, Geref. Kerk: 10 en 6 uur ds. C. Houtman. Geref. Kerk (Art. 31): Ohr. Bewaarschool: 9.30 en 5.30 uur ds. Joh. Dam. Evang. Luth. Kerk: 10 uur ds. D. Sollnger. Geref. Gem.: 6 uur de heer Wijting van Amersfoort. Evang. Kring Bodegraven: (Hotel van Haaften)7 uur de heer Jb. Klein Haneveld. Boskoop Ned. Herv. Kerk: 9,30 uur. d6. Snijders; 4,30 uur d6. Van Ieperen van Katwijk aan Zee. (Jeugddienst). Geb. „Salvatorl 9,30 uur ds. de Leeuw J (doopsbedienlng); Geref. Kerk: 9.30 en 5 uur ds. van der Stoel. Ohr. Ger. Kerk: 9.30 en 4,30 uur, leesdlenst. Rem. Kerk, Vrijz. Hervormden.: 10 uur ds. Thomsen. Geref, Gem,: 10 en 6 uur, leesdlenst. Hazcrswoude (Dorp) Ned. Herv, Kerk 9 en 10.30 uur en 6.30 uur ds. P. L. Klehl. Geref, Kerk: 10 en 6,30 uur ds. Pol van Boskoop. Katwijk aan den Rijn Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. W. Oost. Geref Kerk: 10 en 6 uur ds. H. de Valk. Katwijk aan Zee Geref, Kerk- 10 en 5 uur ds. - F. Pijlman. Chr. Geref. Kerk; 10 en 5 uur ds. P. v. d. Bijl. Geref. Gem. (Remisestraat)10 en 5 uur ds. B. van Neerboe. Geref. Kerk (Art. 31): 10 uur ds. G. Boerscma; 5 uur cand. Keunlng van Baarn. Koudekerk Ned. Her-v. Kerk 10 uur ds. F. G. van Bln6bergen; 11.45 uur Klnderkerk; 6.30 uur ds. F. G. van Blns- bergen. Ger. Kerk: 9.30 en 2,30 uur d6. J. Wolven. Llsse Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. mr. G. A, Alma. Geref. Kerk: 10 en 4 uur prof. dr. J. H. Bavlnck van Utrecht. Chr. Geref. Kerk: 10 en 4 uur ds. A. Ponsteln. Geref. Gem.: 10 en 4 uur ds. A. Verhagen. Oud Geref. Gem.9 30 en 3 uur leesdlenst. Geref. Kerk Art. 31; 9,30 en 4,30 uur ds. Verleur. NoordwiJkerhout Ned. Herv Kerk: 10 uur ds. D, J. Spaling. Oegstgeest Ned. Herv. Gem., Groene Kerk: 10,45 uur ds. G. F. Callentbach. Pauluskerk: 10 uur de. K. J. Brouwer; 6 uur dr. W. F. Dankbaar. Gebouw Hooge Morsch: 9 uur de heer J. G. Sierat. Kln derkerk „Irene": 10 uur mej. G. SchoteL Geref. Kerk, Maurttelaan10 en 5 uur ds. Jac. Erlnga. Gebouw Hooge Morsch: 10.30 en 5 uur, ds. M. J. Arotzen. Vrijz. Herv, Gem.: 10,30 uur ds. J. G. J. van Iterson. Oude Wetering Herv. Kerk: 10 uur ds. v. Roon. Geref, Kerk: 9,30 en 2,30 uur ds. W. v. d. Bos. Leimulden Herv. Kerk- 9,30 uur ds. Veenen. Geref. Kerk: 9,30 en 2,30 uur ds. C. Moens. Rijnsburg Ned. Herv. Kerk: 10 uur dhr. A. v. d. Berg van Valkenburg; 5 uur ds. J. Jellema van Katwijk aan aan Zee. Kerkzaal: 10 uur dhr. J. Vink van Kat wijk aan Zee; 5 uur dhr. v. d. Berg. Ger. Kerk, Rapenburg: 9,30 uur ds. Post; 6 uur ds. v. d. Linde, Voorhouterweg9.30 uur, ds. v, d. Linde; 6 uur ds. Post. Ger. Casino. „Kinderen de baas", een product van de Deensche filmindustrie, doet ons zien, welk een voorname rol kinderen hier spelen bij de keus van een kinderjuffrouw, waarvoor hun vader die weduwnaar is zich geplaatst ziet. Pa, die in eerste instantie zijn zinnen gezet heeft op „de aangebedene zijns harten", wordt door zijn drie nog jeug dige kinderen, die daarbij later op zulk een ongedachte wijze ook den steun van zijn vrienden ondervinden, gedreven in de richting van „hun" kinderjuf, die niet alleen hun leidsvrouwe wil zijn, maar bovenal op waardige wijze de plaats van een moeder wil innemen. Het kinderoog, dat in de meeste geval len zeer scherp ziet, blijkt ook nu goed gezien te hebben, want na vele kostelijke verwikkelingen bezwijkt „Pa" voor den aandrang van zijn kroost en moet ook hij tot de erkenning komen, dat zijn kinderen het inderdaad bij het rechte eind hebben gehad. Een gezellige film, waarbij vooral het spel der kinderen en het optreden van het Deensche omroep- jongenskoor genoemd dienen te worden, In het voorprogramma trof ons vooral het filmisch zoo uitstekend geslaagde jaaroverzicht 1946. Trianon. Deanne Durbin ln het walsende Keizerlijke Weenen! Kan men zich vroolijker, genoeglijker en meeslee- pender combinatie voorstellen? Natuurlijk hoort Deanne Durbin over al thuis waar gezongen wordt, maar het is een bijzonder goede vondst geweest, haar ditmaal als Oostenrijiksch boerin netje verzeild te laten raken in de dan sende stad, waar zij al den eersten dag in een serie komische verwikkelingen verstrikt raakt, waarin een levenslustige jongeman, wiens hartstocht uitgaat naar de wals, een niet onbelangrijke rol speelt. Hoe een zoekgeraakte compositie, een vermeende aanslag op den keizer, een polltie-inval en een audiëntie aan het hof leiden tot hereeniglng van het eenvoudige meisje en ha-ar om beurten gelukkigen en recalcitranten minnaar,- dat alles is verhaald met een geestdrift, die gedragen wordt door de onsterfelijke wals en de onweerstaanbare zang van Deanne Durbin. Jammer dat- zelfs in deze sfeer het Amerikaansche swing- bloed af en toe kruipt waar het beslist niet kan gaan! Rex brengt de?e week de pra"chtlge operettefilm „De lila domino", waarin de hoofdrollen op voortreffelijke wijze vertolkt worden door Michel Bar tiet en June Knight. Een film uit het land van de Donau, vol vroolfjkheid en waarin men volop kan genieten van prachtige muziek, zang en dans. Een Jong land eigenaar is door dobbelen zoo goed als al zijn bezittingen verloren, geeft echter bij zijn thuiskomst een groot feest voor dc inwoners van het dorp. Hier maakt Kerk (Art. 31) Vllethof: 10,30 uur en 5,30 uur ds. J. v. d. Zwaag van Buitenpost. Chr. Ger. Kerk: 10 uur en 5 uur ds. N. Brandema. Sassen helm Ned. Herv. Kerk: 10 en 5 uur ds. Krijkamp. Geref. Kerk: 9,30 en 5 uur ds. Kuiper. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 uur ds. Visser. Necl. Prol, Bond; 10,30 uur de heer Verhagen van Oud'-Beljer- land. Voorhout Ned. Herv. Kerk: 10 uur ds. E, J. Beker. Voorschoten Ned. Herv. Gemeente (Dorp)10,15 uur d6. H. P. Fortgens (Doopsbedienlng)5 uur ds. H. P. Fort- g<ens. Ned. Herv. Gcm. (Rijndijk)10 u. de heer P. Drijver ven Den Haag. Ger. Kerk: 10 en 5 uur ds. J. C. Houtzagers. Vrljgem, Ger, Kerk (Art. 31), Leldsche- weg 41; 10 en 5 uur ds, C. v. d. Jogt. Wassenaar Ned. Herv. Kerk, Dorps kerk: 10 uur dr. H. J. Houders; 5 uur ds. W. van Wyngen. Kievietkerk: 10 uur ds. W. van Wijngen. Geref. Kerk, ZUllaan 10 en 5 uur ds. M, P. Ferlnga. Bloem- camplaan: 10 en 5 uur ds» G. van Duinen. Ned. Prot, Bond: 10 uur prof. dr. G. H. Seveneter, Lelden. Woubrugge Ned. Herv. Kerk: 9.30 en .30 uur ds. G. W. K. Hugenholtz. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 uur ds. W. van der Meulen. Ned. Prot. Bond: 7.00 uur ds. W. Muilwijk van Zwammerdam. Ned. Herv. Kerk Aangenomen naar Hellevoetsluls G. de Leeuw te Sleeuwijk. Naar Sluipwijk (toez.) A. Baars. cand. te Gorlnchem, die bedankte voor Aalst en voor Nederhemert (toez.). Beroepen te MeerssonValkenburg G. F. A. Karstens te Gulpen. Bedankt voor Tholen C. J. v. d. Graaf te Nijkerk. Geref, kerken Aangenomen naar Heerenveen (vac. A. A. Leenhouts) W. Kreuzen te Scheemda. Geref. kerken naar art 31 K.O. Be dankt voor Rouveen C. Stam te 2e Ex- loërmond. hij kennis met een meisje, dat heimelfjk uit het pensionaat is gevlucht, aan het feest deelneemt en weer spoorloos ver dwijnt. Hij vertrekt naar Boedapest en om aan geld te komen verkoopt hy zUn, liefste bezit, zijn renstal. Het geld ver deelt hij onder zijn vrienden en op een gemaskerd bal verspelen zij weder alles. Hij ontmoet echter het verdwenen meisje als „De lila domino". Veel ver wikkelingen doen zich nog voor. Uitein delijk komt alles in orde en het „happy and" ontbreekt niet. Lldo. Hoe de Fransche spoorwegen sabotage pleegden in oorlogstijd, wordt duidelijk uiteengezet in „La Batallle du rail", tot stand gekomen in samenwer king met den Nationalen Raad van Verzet. Een film, mede getuigenis afleg gend van den enormen haat der Fran- schen tegenover hun onderdrukkers. Deze. te Cannes bekroonde rolprent is suggestief, omdat zij in pakkende beel den zulk een volkomen getrouwe afspie geling der werkelijkheid lijkt te bieden. Eerst geschieden de sabotagedaden in het klein, maar zij groeien uit tot groote aanslagen op transporttreinen, terwijl ten slotte een trein, welke een serie tanks naar het front te Normandië zal vervoeren, derailleert en onder donde rend lawaai in den afgrond stort. Dit is wel het hoogtepunt van deze film, welke talrijke impressies geeft van de duizend en-een-manieren, waarop de vijand op sllnksche wijze om den tuin geleid werd. Spannend ls ook het oogenblik, waarop de zes gijselaars- gefusilleerd worden, treffend en droevig het neerschieten van den man op den voorgrond, die zijn eigen ©inde schot voor schot voelt na deren, als anderen aan hem voorafgaan. De film speelt zich van het begin tot het slot af op- en rond de stations, op en rond de locomotieven, Het spel, waaraan ook talrijke spoor wegmannen als figuranten deelnamen, is overtuigend. Dc kracht van het on- dergrondsche verzet in Frankrijk spreekt hier op even overtuigende wijze. Eerst als de oorlog voorbij ls, rijden de trei nen weer normaal: chaotische onregel matigheid maakte plaats voor regel maat. Een be vlagde trein met juichende passagiers is daarvan ten slotte het triompheerend symbool! Luxer. Ook het „onaannemelijke" kan interessant zijn en boelend. En zoo- als een roman ons pakken kan, alle onwaarschijnlijkheden ten spijt, zoo schenkt ook de film „Always in my heart" ons ontspanning en voldoening. Wat doet trouwens dit wat sentlmen- teele verhaal er toe als er een jeugdige ster is als Gloria Warren, temeer als dat goed acteerende rneiske bovendien nog een gouden stem heeft, welke die van Deanne Durbin evenaart! In trouwe: hoeveel enthousiaste film-be wonderaars zouden de hand op het hart en de oogen dicht naar waarheid kunnen getuigen dat zij verschil weten tusschen het jubelend gezag van Gloria en van Deanne? Deze film is overigens niet eenzijdig zooals zoo dikwijls bij dit soort, want er zijn, naast Gloria, zeer veel andere acteurs en actrices en te- gader bespelen zij vooral het stramien van den humor op bepaald weldadige wijze. Kay Francis is één der hoofdper sonen uit deze film. Het was voor de eerste maal na den oorlog dat wij haar weer zagen op het doek, maar er is fei telijk niets veranderd. Wat ouder na tuurlijk, maar nog altijd Ietwat senti menteel en nochtans boelend en over tuigend. BIJZONDER GERECHTSHOF. De winkelbediende J. v. Dllk uit Bo degraven heeft zich voor het Bljz. Ge rechtshof te verantwoorden gehad, ln verband met zijn hulpverleening aan den vlland ln den bezettlngstild. Tegen hem werd door den adv. fiscaal drie Jaar ge vangenisstraf geëlscht. Het Hof heeft verdachte veroordeeld tot drie Jaar ge vangenisstraf met aftrek van preventief. HAAGSCHE POLITIERECHTER. Tot f. 2000 boete was J. M. S. te Zoc- terwoude door den tuchtrechter veroor deeld, wegens overtreding der prijsvoor- schrlften. In hooger beroep vorderde de Officier thans vermindering der boete tot f. 500 of 2 maanden hechtenis. De poli tierechter veroordeelde conform dien elsch. HAAGSCHE RECHTBANK. De schoenmaker W. C. H. R. te Hllle- gom heeft zich voor de rechtbank te ver antwoorden gehad wegens diefstal, waar voor tegen hem tien maanden gevangenis straf met aftrek van preventief te "en hem werd geëlscht. De rechtbank heeft verdachte veroordeeld tot acht maanden gevangenisstraf met aftrek van preventief.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 5