STAD^vuwS Plannen tot uitbreiding van de Commissie-Generaal Laatste- Berichten Prof. dr. H. Kraemer GING VOOR 25r JAAR ALS TAALGELEERDE NAAR JAVA. Een dezer dagen is het vijf-en-twin- tig jaar geleden, dat prof. dr. H. Krae mer, hoogleeraar aan de Rijks-Univer siteit te dezer stede, voor het eerst op Java voet aan wal z l.te als taalgeleer de van het Ned. Bijbelgenootschap, Prof. Kraemer, wiens eerste bezoek aan Ned.-Indië zeven jaar duurde en die in later jaren nog meerdere malen aan dit land een bezoek heeft gebracht van korter of langer tijd het laatste nog in Februari 1946 heeft daar zeer veel algemeen gewaardeerd werk ver richt ten aanzien van de geestelijke ontwikkeling der Oostersche volken, wel ke arbeid zoowel door Nederlandsche als Indonesische zijde op hoogen prijs is gesteld. Met name denken wij hier aan al den arbeid, welke prof. Kraemer op het terrein der zending heeft ver richt en in welke kringen hu nog steeds een- zeer vooraanstaande plaats be kleedt. BEVESTIGING EN INTREDE DS. J. PLOMP. Ds. J. Plomp, die in de vacature van ds. Weggemans Is beroepen als predi kant der Geref Kerk te dezer stede, zal a.s. Donderdagavond, na vooraf beves tigd te zijn door ds. H. G. Meynen, zijn intrede doen. De dienst vangt om half- aoht aan, KUNSTKRING VOOR ALLEN. Daar de pianist Geza Anda door moei lijkheden van internationalen aard zijn tournée door ons land niet kan maken, heeft de Leidsche Kunstkring „Voor Allen" de pianiste Fania Chapiro ge ëngageerd. HET LEIDSCHE VOLKSHUIS. Het winterprogramma van bet Leidsche Volkshuls voor de drie komende maan den wordt Zaterdag 11 Januari Ingezet met een prachtige film: „Texel de parel der waddeneilanden" toegelicht door den heer Drvver. Verder vermeldt de werklast 18 en 25 Januari „Overzicht, van liet na-oorlogsche wereldgebeuren" door Dr. C D J. Brandt. 1 Febr. een lezing van Sem Dresden: „Luisteren naar muziek", 22 Februari. Mevrouw BoldlnghGoe- mans, terwill Dr. H. Hutte ziln uitgestel de cursus „Het psychologisch gesehikt- heidsonderzoek" eveneens nog hoopt te houden. In Maart spreekt de heer Por- tielje over „Dieren en wij" terwill Prof- Dr. Oldewelt de reeks zal besluiten met den cursus „Omgang van den mensch met zich zelf". J I. ARBOUW NEEMT AFSCHEID VAN HET RIJKS-ZUIVELSTATION. Ontvangt een Koninklijke onderscheiding. Heden nam de heer J. I. Arbouw, eerste analyst aan het Rijkszuivelstation te dezer stede, afscheid uit zijn functie wegens het bereiken van den pensioen gerechtigden leeftijd,, na gedurende 43 jaar in Rijksdienst te zijn werkzaam ge weest, waarvan 41 jaar aan het Rijks zuivelstation. In een feestelijk samenzijn kon de di recteur mededeelen, dat door H.M. de Koningin den heer Arbouw de zilveren eeremedaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau was toegekend. Het gezamenlijk' personeel gaf bUJk van zijn sympathie door het aanbieden van eenige mooie boekwerken aan den scheidendenden medewerker. Gisterochtend is de 41-jarige A. F. bij het verrichten van werkzaamhe den in de bakkerij van-de firma Koole Nicola op de Geeregracht gevallen, ten gevolge waarvan hij een bekkenfrac- tuur heeft opgeloopen. De E.H.D. heeft den man naar het Acad. Ziekenhuis overgebracht. Op den hoek van Se Evertsen- straat en de Oosterstraat is gisteravond de 38-jarige M. G. Z. met zijn motor rijwiel geslipt, waarbij hij zijn linker onderbeen heeft gebroken. De E.H.D. heeft het slachtoffer naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Zuster I. van Setten en zuster L. de Bruin zullen as. Woensdag het feit herdenken, dat zij voor vijf en twintig jaar als diacones in het Diaconessenhuis werden aangesteld. Ter gelegenheid van deze zilveren jubilea zal er dien middag /van drie tut half vijf in het Diacones senhuis een receptie worden gehouden. UIT DE OMSTREKEN. KATWIJK AAN ZEE. Gistermorgen zette B. de B. uit de v. d Vegtstraat zijn rilwlel voor het dis tributiekantoor aan den Zeeweg. Toen bij er uitkwam was ziln flets spoorloos ver dwenen. Voorz. en secr. Herv. Kerkeraad Van 1 Januari tot 30 April treedt als voorzit ter van den Herv. kerkeraad op ds, H. A. Jellema en als secretaris ds. J. J. v. d. Krlft. LISSE. Burgerlijke Stand Geboren: Jan, z. van C. v. Tol en M. Reilerkerk; Adriana Franclsca Geertruida, d. van H. Wasse naar en A. A. v. Bohemen; Jozef. d. van H Warmerdam en A. de Vos; Marie Al berta Johanna, d. van J. Warmerdam en E. J. Bel; Johannes Adrianus Maria. z. van A. J v. Rooft en en K. Look; Jacob, z. van J Eltens en L. de Keizer; Willem, z. van C. v. d, Spruit en L. Batenburg; Johannes Alexander, z van J. te Hagen en N. de Graaf; Marfl Christina, d, van C. v. d. Weerd en M. M. de Kookeri Ag nes Josepa Maria, d, van W, Kuilboer en A. M. Bergman: Anthonius Theodorus, z. van J. H. Langeveld en C. B. Heemskerk: Anna Engelina Maria. d. van W. Th. v. d. Linden en M. P. v. Ruiten. Overleden: Helena G. Wolfs, echtg. van J. v. Syl, 59 j.; Carolus Beyk, 83 j- NOORDWIJKERHOUT. Ned. Herv. Gem. Tot gemachtigde voor het kiescollege der Ned. Herv. Gem. werd bil herstemming gekozen de heer J. v. d. Bcrghe alhier. De opbrengst der collecten ln de Ned. Herv Kerk over December 1946 be droeg: voor de Chr. School f. 73.46; Oude jaarsavondcollecte f87,20; Herv. Jeugd raad f. 40; Kerkvoogdij f. 131,58; Diaconie f 63,05. Verdronken De 62-Jarlge vrouw J R geraakte door onopgehelderde oorzaak op Nieuwjaarsdag in de z.g. Zanderijsloot te water. Haar stoffelijk overschot werd de zer dagen opgehaald. RIJNSBURG. Gemeenteraadsvergadering Burge meester Höweller opende met gebed. De notulen werd voorgelezen en goedge keurd. De bespreking over onteigening van land aan de Meijboomstraat werd uitgesteld. De aanleg van een electricl- teltskabel langs den Voorhouterweg en Noordwilkerweg in het bebouwde gedeel te werd ln principe goedgekeurd. Meerdere huizen en stukjes grond wer den verhuurd- Voorts werd besloten na uitvoerige discussie f.20.000 uit te trek ken voor aanleg van een sportterrein aan de Kanaalstraat groot 19000 vlerkante meter. Het voorstel tot 10% salarisver- hooging voor eemeentepersoneel werd aangenomen. De gemeentebegrootlng 1947 werd even als le begrooting Waterleidingbedrijf 1947 aan de commissie van onderzoek aange- woden. De voorzitter sloot deze vergadering met dankgebed. Zooals ik Duilschland terug zag IV. (Van onzen specialen verslaggever) Wij waren dus' in Herford aangeko men en toen ik op mijn kamertje belde, verscheen er een struische maagd, die mij oogenblikkelijk deed denken aan de bekende expressie German ia du stolzes Weib". Dez^ machtige en wel doorvoede verschijning zou zeer wel als model voor de vrouwenfiguur op de Siegessalile hebben kunnen dienen Deze Duitsche meisjes doen overal in die kampen dienst, en hebben natuurlijk óók nooit wat met de Partij te maken gehad. Ik heb nog nooit zöo'n eensg-izind volk als het Duitsche gezien!! Het eten in deze Engelsche Pressc'amps is voor treffelijk, maar niet teveel. Dat was het trouwens in de Fransche zone ook niet, maar zooals een geestig Franschman mij zei: Dat weinig eten heeft groote voor- deelen, want un bon diner alour- dit" —'een goéd diner maakt loom!" Oogenblikkelijk was de Engelsche offi cier bereid ons te helpen er werd een wagen, voor den volgenden morgen be steld en om precies den vastgestelden tijd stapten wij er met ons drieën in en reden naar Berlijn, dat een driehonderd kilometer verder lag Maar des avonds gingen wij op mijn voorstel uit Want ik houd ervan de stem des volks te beluisteren en houd het met wijlen mijn ouden vriend Charivarius, die mij eens deze wijze levensles op mijn journalistieke pad meegaf: „Ga onder de menschen jonge vriend, want het volk voelt veelal goed" Wie in de Duitsche steden in Duit sche cafés „op nieuws" wil uitgaan, moet beginnen elke gedachte aan eten en drinken van zich te zetten, om de doodeenvoudige reden dat er niets te eten en te drinken is. Wat er nog is vertelde ik u al allerberoerdst stroo- perig bier, koffie Ersatz zonder suiker en melk en een soort limonade, waarvan ge gruwelijk de hik krijgt.Maar in het meerendeel van deze kleine kroegen is liet warm althans niet &1 te koud en aan de beroemde „Stammtisch", waar ge gemeenlijk terecht komt tusschen menschen die „het stuk voor stuk" beter weten dan degenen, die meenen het te weten en „het als er op aankomt óók niet weten, komt ge van alles en nog wat te hooren. De Duitsche steden bij avond zijn donker en over de onveiligheid werden mij hier in het vaderland heele stukken verteld. Om maar eens wat te zeggen op den Kurfürstendamm in Berlijn zou je om de drie minuten worden aange sproken met de vraag: „Have a ciga- ret?" Als je nog jong benthand op het hart.... wat een vooruitzicht.,., maar wanneer je wat ouder en laten we ,,'t nu maar 's hopen ook nog wat wij zer althans wat minder onwijs bent gewordenwelk een maning om op te passenIk heb er vrijwel niets van gemerktDie tijden zijn alweer groo- tendeels voorbij. Maar men doet dan toch wel goed om maar liever midden op straat te loopen, want toen ik eens op het trottoir liep schot-en er opeens uit de donkere puinhoopenmassa's twee sombere kerels te voorschijn en hoorde Ik tot mijn genoegen en eerlijk is eer lijk opluchting de een tot den ander zeggn: .MilitairOok d&t nog, dacht ik bij mijzelf, maar zei het natuurlijk niet!!!! NACHTLEVEN ZONDER SFEER. En wanneer men dan weet, dat er in de laatste week van November ln 43 uur liefst zes roofmoorden werden gepleegd en er om de haverklap overvallen voor komen door menschen die gelijk het in de krantentaal" heec zich „einer auslandischen Sprache" bedienen noudan kan een tikkeltje voorzich tigheid toch altijd geen kwaad.... Bovendien vindt mijn vrouw het nog altijd prettig als ik weer „fit and well" thuiskom. Wie doet haai dat na, na achttien jaar??? Het is maar een vraagHet antwoord kan ik mij wel voorstellen Zooals ik al zeiweinig licht des avonds en weinig menschen op straat. Het beroemde verhaal van Hermann en Dorothea komt mij plotseling voor den zinnenden geest als de Vader zegt: „Hab ich die Stadt und die Strassen noch nle so verlassen gesehen1st doch die Stadt wie gekehrt".Een weinig vroo- lfjk beeld van het „nacht"-leven! Kroeg 1: Een stelletje mannen aan het kaarten, sehaarsche verlichting een dikke moeke (op het land is altijd nog wel het een en ander t$ krijgen", vertrouwt zij mij toe) achter het buffet, en een troepje vrouwen aan het verstellen van kleeren. Wij zijn met ons drieën in uniform Hollander hooren wijWij drinken ons bier 55 pfen ning en hóógstens twee procent.Dan kijk ik eens rond in het niet koude ver trek- Ik ontdek aan den muur het schilderij van Frederik de GrooteIk zie de gevechten bij Rossbach en Leu- then weer voor mij en de stoere oude knaap kijkt met zijn hemelsblauwe oogen onder zijn beroemde driekantige steek streng neer op het aan zijn voeten ge zeten, zwijgende en gemeene sigaretten rookende nageslacht. „Die tijden zijn voorbij. Moeder", zeg ik, er wijs op den grooten man met zijn krukstok, waarmee hij volgens de verhalen ieder trac- teerde die anders over verschillende dingen dacht- dan hij,Er war ganz gross", aldus de repliek.Wij brengen even het gesprek op het Nürnberger- proces geen belangstellingGott sei Dankdie Hunde sind wir wenlg- stens los", aldus de moederMaar wat heeft het eigenlijk om 't lijf nu ze Himmler en Hitler en Goebbels en Goe- ring niet te pakken hebben gekregen? En bovendien.... Etenalles draait zich hier om eten Er is geen „stemming" en alle zin voor de beroemde „humor"" is ver te zoeken. Menschen die hun avonduren met een kaartje doodslaan. Apathisch- onverschillig lusteloos Nou al tijd nog beter met een kaartje den tijd dood te slaan, zeg ik, dan met een ge weer een bom of een granaat allerlei onschuldige menschen. Een man be gint te lachen Een rauwe lach Nie wieder Krieg Ah diese verfluchte Parteibonzen..,-. Was U dan géén lid van de Partij? vraag ik. Het antwoord: Ruw maar wel zeer duidelijk en ver moedelijk ook nog gelogen: Partei? Ach was Partei? Scheisse HerrScheisse Fatsoenlijke vertaling: Snert!! We steken de straat over en komen in een soort Weinstube. Zonder wijn, zonder iets werkelijk drinkbaars. In den hoek zit „Miss Germania" met een En- gelsch soldaat en de Franschen hebben gelijk wanneer zij m later zullen zeg gen dat de „non-fraternisation" een psy chologische onmogelijkheid isHier is het koud en in den kachel vlamt geen vuur. Warme limonade is maar een hoogst matig ErsatzmiddelBoven dien is het gevolg een onwelluidend concert „FRATS" Weet U hoe men de Duitsche meisjes noemt die met de Engelsche soldaten uitgaan? Niet ongeestig „Frats" afkorting van het geweldige woord dat men zoo gemakkelijk uitspreekt. Men kaart en schaakt en zwijgt!.... Dan gaan wij weer naar buiten. Het is don ker groote vrachtwagens denderen voorbij en in de lichtflitsen vinden wij „De weg terug". Hoe voortreffelijk is dit boek toch geschreven! Zoekende menschen tastende blinden, ontwor telden en zedelijk verwoesten Hetzelf de vindt men heden ten dags. De jeugd de hoop niet alleen dezes vaderlands, maar van heel de raar uitredding zoekende wereld. Deels niet in staat naar school te gaan het jeugdige leven zoek brengend tusschen wat eenmaal woningen waren Ide-* alen? Om te lachen óf om te schreien Eten, eten De tubercu lose neemt toe, het aantal zelfmoorden stijgt de doctoren of misschien wel professoren om het bed van den pa tiënt confereeren en de spreker uit het grijze verleden in den romeinschcn senaat had het bij het rechte eind toen hü zei„Deliberante Senatu perit Sagüntum". Terwijl de Senaat beraadslaagt gr at Saguntum verlo- Weet U wat ik zou doen wanneer lk ziek was dóódziek en er vier pro fessoren dat zijn héél knappe men schen om mijn bed stonden te har rewarren? Dan zou ik er drie beleefd maar dringend verzoeker naar huis te gaan. om de eenvoudige reden dat veel honden nu eenmaal des hazen dood zijn En ik toch nog maar altijd lie ver-levend dan dood ben,.... Zoo gaat het hier Óók. U moet eens hooren hoe de Fransche over de En- gelschen oordeelen! „Daar hoeft U trou wens tegenwoordig niet alleen voor naar Frankrijk te gaan. De portier thuis is kruiperig beleefd. Hè zegt een van mijn beide collega's. Hij kon zoo uit het nazi-tijdperk zijn overgeplaatst. Ik vraag hem wat en heb het toevallig bi) et rechte eind. Hij staat opeens rechtop U weet wel als of hij zonder blikken of blozen een wan delstok heeft ingeslikt en het knettert als een mitrailleur te knetteren pleegt: „Jawohl Herr Doktor ganz richtig" „Maar man" zeg ik tegen mijn collega „je weet toch wel het is nu een maal een volk van fietsers" Dan trap jij toch ook van boven naar beneden? Volgt èen goed Joodsch grapje Wel nee, zegt hij dan freewheel ik En gaan ze dan niet voortdurend naar beneden? En daarom gaan wij maar 's naar boven, zeg ik Maf ze Morgenvroeg negen uur naar Berlijn DE MAREES VAN SWINDEREN. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN. De Ambachtsschoolkwestie Het bestuur van de Vereeniging „De Nij verheidsschool" alhier heeft zich met een verzoek tot den raad gericht om op grond van art. 25 van de Nijverheids- onderwijswet toestemming tot den bouw en bijdrage in de kosten tot 30 voor de stichting van een dag-ambachts school te verkrijgen. Er wordt op gewezen, dat er in Al phen slechts plaats is voor één am bachtsschool en, dat dit een neutrale school moet worden, waardoor alle groe pen der bevolking aan deze school kun nen deelnemen. Ongetwijfeld staan B- en W. binnen kort voor een belangrijke beslissing in deze. daar ook een verzoek tot mede werking is ingediend door een commis sie voor een Chr. Ambachtsschool, Uitreiking nieuwe bonkaarten Nieuwe bonkaarten en tabaks- en ver- snaperingenkaarten worden uitgereikt in het distributiekantoor Wilhelmina- laan van Maandag 6 Jan. tot Vrijdag 17 Jan. a,s> Jubileum dir. Middenstandsbank Gisteren herdacht de heer J. A. de Meij directeur van het kantoor der Midden standsbank N.V, alhier het feit, dat hij gedurende 25 jaar bij deze instelling werkzaam -is geweest, In tegenwoordigheid van zijn gezin vond 's middags in 't bankgebouw een huldiging plaats waarbij ook namens het hoofdkantoor -aanwezig was den heer Gastel, dia den jubilaris tevens toesprak. De jubilaris had verschillende ca- deaux in ontvangst te nemen terwijl de ze voor alle sprekers een toepasselijk dankwoord had. Feestavond Personeel firma Boot N.V. In de groote Kerkzaal van de Mar- tha-stlchting heeft de dir. v. de firma Boot N.V. aan haar personeel van de drie werven met hun dames een feest avond aangeboden. De zaal was tot de uiterste hoeken bezet, zoodat ruim 500 feestgangers bij een waren. Er werd een programma op gevoerd, dat door het personeel zelf in gestudeerd was en bij de aanwezigen zeer in de smaak viel. Ook voor de in wendige mensch was uitstekend ge zorgd. Tot diep in den nacht bleef men in de allerbeste stemming bijeen. De band van Gerrit van Mild zorgde voor de muzikale medewreklng. Logger losgeslagen Terwijl het per soneel van de firma Boot aan het feest vieren was meende een voor de wal ge- Floranleuws De aanvoer zoowel als de pri,1s is momenteel bevredigend. Vrfl- dag werden er priizen als volgt geno teerd. Tulpen lang (per bos): Krelage 1.401.60, King of the Jellow 1.401,60, Golden King 1.601.70. Kroon Imperial 1.70—1.80 Hillegarda 1.40—1.60. Superbe 1.50—1 65. With Seal 1.60—1 80. Copland 2.202.50, Tulpen met bol (per stuk) El- toreador 1214 Golden King 1417, Le- matelas 1214. Hyacinthen (per stuk) Llnnocence 35—45. Bismarck 4752. Pink Perl 30—35, Narcissen (Per bos) Poetas Llnnocence 90115, Uxly Glory 8095, Helios 75—85. Crocussen (geel-blauw- wlt) 400650 Der 100- Handel vlug. VOORÜOUT. De 4000 gepasseerd Het inwonertal ln onze gemeente heeft zich dusdanig uitgebreid in het afgeloopen Jaar, dat thans na vaststelling der gegevens het getal 4000 blijkt te ziln overschreden. Op 31 Dec. '46 bedroee het getal inwoners 4051. Onze plaatsgenooten mej, Gre Nils- sen en Henk v. Gent slaagden voor het examen machineschrijven. meerd liggende logger de Sch. 121, dat ook hij wel eens aan 'de zwier kon gaan. Toen omstreeks 11 uur agenten van po litie hun ronde maakten, ontdekten zij, dat genoemde logger dwars in den R\jn lag waardoor deze het ter plaatse niet al te breede vaarwater geheel versper de. Teneinde aanvaringen te voorko men zijn onmiddellijk de bruggen te Alphen, Koudekerk en 's-Molenaars ge waarschuwd, waarna men niet zonder moeite het schip weer voor de wal heeft weten te brengen, waar het zijn roes kan uitslapen. AARLANDERVEEN. Uitrèiking nieuwe bonkaarten Nieuwe bonkaarten en tabaks- en ver- snaperingenkaarten ^worden uitgereikt in het Vereenigingsgebouw op 20 Jan. BOSKOOP. Fietsendieven gegrepen Het mocht de politie te Boskoop gelukken de hand te leggen op een drietal personen uit deze gemeente, t.w. de vader O. en zijn beide zoons, als verdacht van diefstal en heling van rijwielen. Een zestal rij wielen kon in beslag worden genomen. Tevens bleek, dat. genoemde personen zich hadden schuldig gemaakt aan de kippendiefstal ten nadeele van den heer J. Koetsier. Onder de in slag genomen rijwielen bevond zich een verrassing voor een der politiemannen, die zijn voor 9 maanden gestolen fiets eveneens terug vond. Burgerlijke Stand r Geboren: Gerda Adriana d, van H. M. Peters en N. C- de Bruin: Hendrikus Stephanus Aloislus Maria z. van H. B. A. M, Korver en J, M. Nieuwesteeg; Marion Herma, d. van E, J. Kerkhoven en A. van der Lee; Jan Willem z, van C. Hogendoom en M Scherpenzeel; Jan Herman, z, van H, J Grootendorst en A. M. J. Durieux; Hen drik z. van F, H. Kooü en M. P. Bosse- meijer; Gijsbertus z. van P. van Pruis- sen en W. van 't Hul; Maaike Marina d. van A. Oosterwijk en C. Mosterd, Christina, d. van J-. C. Heijmans en M B. J. Radder. Overleden: J. W. Hogen doom, 2 dagen; G. A. van Leeuwen, 14 j. Ondertrouwd: A. J. Stolk en N, A. Hoo- gendoorn. Getrouwd: P. Uitenbroek, 28 jaar en Th. M. Romijn, 28 jaar; A. van der Kraats, 52 jaar en M. M. Slinger, 43 jaar; J. H. van Oort, 20 jaar en T. Z. Alphenaar. 18 jaar. BODEGRAVEN. PERSONALIA. Personeelswijziging Gem. secretarie In de vacature van adjunct-commies ter secretarie dezer gemeente, die bin nen eenige weken zal ontstaan door het vertrek van den heer A. W. N. Goetze, is benoemd de heer G. L. F Piket te Zwammerdam. De heer Goetze wordt door hef Mi nisterie van Overzeesche Gebiedsdeelen als adjunct-commies uitgezonden naar Aruba. Ten kantore van den gemeente-ont- vanger-administrateur der gemeente bedrijven alhier, is benoemd 'tot klerk le klasse de heer T. van Dam, zulks in de vacature W. Hasper, die werd benoemd tot assistent-verificateur bij het bureau voor verificatie en financieele adviezen ier Vereeniging van Ned. Gemeenten. De kaasmarkt gedurende 1946 Door een geheel nieuwe regeling voor den kaashandel, vertoonde de markt een totaal ander beeld dan we de laatste jaren gewoon waren. Bij deze regeling werden vele hande laren, die van hei. koopen bij den pro ducent uitgesloten waren, weer op de markt toegelaten. Ook het vaststellen van een aankooppercentage kwam te vervallen, doch hiervoor ln de plaats kwam een opzetpercentaèe, dat door de handelaren, die daartoe gerechtigd wa ren, opgezet mocht worden. De grootste stoot tot het herleven van de markt was echter het loslaten van den maximum inkoopprijs voor hande laren. Nu dezen niet meer aan een hoog- sten prijs gebonden waren, kon voor de beste soorten een hoogereh prijs betaald worden. De tijd, dat het een gunst was een partij kaas te bemachtigen, was voorbij en vak- en koopmanschap traden weer op den voorgrond en hiermede ook de handel. Het gevolg van een en ander was, dat de producent, om met de markt mee te kunnen komen, ook weer veel meer zorg aan het product moest besteden, We kunnen dan ook wel constateeren, dat dat kwaliteit der aangevoerde kaas veel beter was dan vorige jaren. Toch zullen de boeren alles in het werk moeten stel len om de kwaliteit van hun product zoodanig op te voeren, dat we er in het buitenland naam mee kunnen maken. Er ontstond al direct groote vraag naar de boerenkaas en ware het niet dat de handel aan de afnemers een groot gedeelte fabriekskaas moest leveren, dan zou er boerenkaas te wemig zijn ge weest. Dit is wel een bewijs dat er nog steeds voorkeur aan deze soort gegeven wordt boven de fabriekskaas. De voornaamste factor voor den marktprijs was het vastgestelde opzet- contingent. Was dit wat hoog, dan ont stond direct een stijging der prijzen en bij een laag contingent is het wel voor gekomen dat er boeren met de kaas weer naar huis moesten. Als men weet, dat als theoretische producentenprijs f. 1.25 per KG. aange nomen is en de prijzen daar aanvanke lijk ook omheen lagen, doch dat in het verdere verloop van het seizoen de no teeringen tot. f. 1.40 en soms nog iets hooger opliepen, dan wijst dit er wel op, dat de prijzen voor den producent niet ongunstig waren. Voor den handel is het echter minder gunstig gesteld, daar deze nog steeds aan maximum verkoopprijzen is gebon den. Gedurende het afgeloopen jaar werden 3834 partijen aangevoerd, met een totaal gewicht van 1.552.770 KG Burgerl. Stand Geboren: Sophia Petronella Gerda, d. van J Versloot en G. van Dijk Maarten Johannes, z. van M. Both en G. Roozenboom Pe trus Liduivus Maria, z. van G, J. van Veldhuizen en J. M. Vollering Gijs- berta, d. van A van Dam en W. Boer Maria Paulina, d. van J. Potuijt en L. Bos Everdina Neeltje, d. van D. Kroo- ne en M. van der Panne Maagje, d. van M. de Bruin en H .van Schalk Franciscus, z. van C. M. Tvaalfhoven en R. W. le Cointre Froukje Güsberta, d. van L. Boelen en F. G Versluis Maria Elisabeth, d, van P. H. Mijderwijk en J. de Bruijn Frans Cornells, z. van C. van der» Akker en J. van der Vecht. Ondertrouwd: E J. Hueting 50 j. en J. van der Giesen 37 j. P. de Vos 34 j. en C. C. Verboom 27 J. J. van den Hoek 26 j. en M. van den Dool 22 j. P. Waraaar 66 j en H. var Varseveld 46 j. Gehuwd: W, Jongeneel 22 J. en W. J. Renes 21 j. E. van Elleswijk 21 j. en M. MHeemskerk 18 j. C. R. Kemp 24 j en M. S. Zimmerman 24 j. Overleden: Jan Bekker 76 j. Simon Koster 73 j. In de afgeloopen dagen heeft de regeering, naar het A.N.P. verneemt, besprekingen ge voerd ten einde te komen tot een uitbreiding van de Commissie-Generaal. Zijn wij wel geïnformeerd, dan ligt'het in het voornemen der regeering een wetswijziging voor te stellen, welke het aantal leden der com missie van drie op vijf zal brengen. Uiteraard zal de lt. gouverneur-generaal ook in het uitge breide college zitting hebben. Te doorgaans welingelichter plaatse worden in dit verband de namen genoemd van dr. A. D. A. de Kat Angelino, oud-directeur van het de partement van Onderwijs en Eeredienst te Ba tavia, die speciaal voor besprekingen met de regeering sedert enkele weken uit de Ver. Staten in Nederland is teruggekeerd, en van prof. S. Posthuma, buitengewoon hoogleeraar te Rotter dam en directeur van de Nederlandsche Bank. HAZERSWOÜDE. Begrafenis J. W. van Vliet Onder groote belangstelling had de teraarde bestelling plaats van wijlen den heer J. W. van Vliet, oud lid van den gemeente raad. In de aula werd het woord gevoerd door ds. P. L. Kiehl- Aan de groeve sprak de heer Van der Berg, die zoowel den persoon als het. werk van den overlede ne herdacht- Na eenige troostwoorden tot de familie te hebben gesproken, dankte de bedienaar namens de familie voor de betoonde belangstelling. Raad neemt uitbreidingsplan aan De raad vergaderde onder voorzitter schap van den burgemeester, die bij de opening een nieuwjaarswensch uitsprak waarop C. A. van Dam namens den raad antwoordde. Als eerste punt kwam aan de orde, het voorstel van B. en W., tot vaststel ling van het uitbreidingsplan. Ter ver gadering kwamen de heeren J. Dekker, Schut en De Groot van het Instituut „Stad en Land". De voorzitter zette in het kort het uitbreidingsplan uiteen en beantwoordde de verschillende op- en aanmerkingen van de fracties die hem gesteld waren in de fractie-vergaderin gen onderling, o.a. over het bouwen van woningen op de kweekersen langs den Voorweg. Er is gedacht aan éen badhuis alsmede aan een zwemgelegen- heid: deze laatste is ter hoogte van de woning van wed. Van Deuzen geprojec teerd. Daarna krijgen de leden gele genheid van gedachte te wisselen. De heer De Boer vraagt enkele inlichtin gen over afstanden tusschen de boerde rijen en de eventueel te bouwen arbei derswoningen bij deze boerderijen. De heer Kouwenhoven, nam het geheele plan onder de loupe en kwam tot de conclusie, dat wat het dorp betreft, dit een veel te dure zaak zou worden. De heer Schut schetste in groote trekken het uitbreidingsplan. De structuur van Hazerswoude Is zoo, dat het als een eiland kan worden beschouwd te mid den van de polders. Hij verdedigde het plan van hetWesteinde, dat dit de bes te oplossing zou zijn, voor de bebou wing bij de Kerk. Nadat nog enkelen het woord gevoerd hadden, en de voor- zitto.' nog enkele toelichtingen had ge geven, werden de div. bezwaarschriften behandeld, die gedeeltelijk werden op gelost of waarin werd tegemoetgeko men. Daarna vroeg de R.K, fractie bij monde van den heer De Boer zich en kele oogenblikken te mogen beraden. Na een onderbreking van een kwartier werd de vergadering voortgezet. De heer Kouwenhoven vroeg nogmaals het woord en vroeg of men zijn voorstel wilde steunen om het plan Westeinde op te schorten. Dit vond bijval, zoodat de voorzitter besloot dit voorstel van B. en W, in te trekken. De R.K, fractie kwam hiet een geheel nieuw voorstel, n.l. het stuk terrein, tegenover den Korenmolen van den heer Verheul, Na dat de heer Schut nog gesproken had en het plan opperde dit. dan met de Beuklaan te combineeren. vroeg deze het plan nader ln beraad te mogen nemen en te bestudeeren. Hierna werd het uitbreidingsplan in stemming ge bracht met het resultaat, dat het plan in hoofdzaak aangenomen werd met algemeene stemmen; het plan in on der deelen wat het dorp betreft Is ook aangenomen; - tegen stemde de heer Kouwenhoven! Het plan Groenendijk is eveneens met algemeene stemmen aangenomen. Nadat de burgemeester nog een woord van dank had gesproken over de vlugge afwerking van dit zoo belangrijke werk voor onze gemeente, verlieten de heeren Dekker, Schut en De Groot de vergadering. Daarna ging men tot de verdere af wikkeling der agenda over; de ingeko men stukken werden behandeld, o.a. de verlichting, die weldra weer aan zienlijk verbeterd zal worden, evenals enkele afrekeningen van den Distribu- tiedienst van Zoetermeer over de jaren 1943—'44—'45 ten bedrage van f. 9.288.07 Dan is er nog een schrijven binnenge komen van de Ned. Herv. Gemeente om te komen tot de naamgeving van de ds. D. A. v. d. Boschstraat in het nieu we stratenplan, wat ook voorloopig wordt aangenomen. Het voorstel van B. en W. tot ophef fing van de gemeenschappelijke rege ling van 27 April 1944 terzake van de sportbeoefening buiten schoolverband, wordt aangenomen. Het verzoek van het bestuur der Ver, tot IJsbestrijding om deelneming in het garantiefonds, wordt voor dit jaar nog ingewilligd, maar voor een volgend jaar wordt bedankt; het nut hiervan wordt niet ingezien. Na rondvraag volgde sluiting. ZOETERWOUDE. Niwin-comité in deze gemeente is opgericht een plaatselijk N.I.W.I.N.- comité, dat als volgt is samengesteld; burgemeester H. J. J. A. Smeets, voor zitter; J. P. H. Koomen, D. Postma en A. M. Vulsma, leden, H. A. Friebel, se cretaris (Miening 6). Bezoldiging leeraren 1 Gymnasium en H.B. Scholen EK WORDT NAAR EEN NIEUW SYSTEEM VAN SALARIEERING UITGEZIEN. De minister van Onderwijs. Kunsten en Wetenschappen heeft een commissie van advies en overleg benoemd, die, onder voorzitterschap van het hoofd der afdee- llng VJI.M.O., den heer Chr. Kok. zJch zal moeten beraden op de bezoldiging der leeraren van gymnasia en hoogere bur gerscholen. Allereerst zal bij de bespro kingen, die medio Januari aanvangen, worden overwogen, of het mogelllk zal ziln, de leeraren-bezoldiglng per lesuur, zooals zij tot dusverre geschiedt, to ver vangen door een vaste bezoldiging, In verband met halve betrekkingen, die bit het onderwils dikwllls voorkomen, brengt het afschaffen van de salarleering zeer veel moeilijkheden met zich mede. Gezien de wenschelllkheid, dat Iedere leeraarzlch geheel kan geven aan ziln school en niet slechts gedurende een zeker aantal uren van 50 minuten, wordt allerwegen naar een nieuw systeem van salarleering uit gezien. Vanzelfsprekend zal ook het ni veau der bezoldiging een punt van over weging voor deze commissie, waarin ook de ministeries van binnenlandsche zaken en financiën vertegenwoordigd ziln. uit maken. Dit niveau kan echter niet los gemaakt worden van de bezoldiging dor overige ecademlsch gevormde ambtena ren. Mogelllk consequenties voor andere beroepen zal de commissie derhalve als remmende factor moeten aanvaarden, Amerikaansch vliegtuig vermist in Zuidpool-gebied. Naar de Times meldt heeft de Ame- rikaansche marine medegedeeld, dat een watervliegtuig van de Zuidpool-expedi- tie met negen personen aan boord sinds dertig December vermist wordt. CRICKET. Australlë's tweede innings 293 voor 4 - Vandaag waren 72.000 toeschouwers on der Ideaal crlcketweer getuige van een langzaam opbouwen van Australlë's twee de Innings. Yardley toonde op dezen speeldag met Edrich tot de beste Engel sche allrounders te behooren. Voor de tweede maal wist hit Bradman te bowlen, terwill ook Barnes en Miller tot zijn slachtoffers behoorden. Morris scoorde een fraaie century en toen Australië bil het einde van dezen speeldag den stand 293 voor 4 had bereikt, had het een voor sprong van 307 runs verkregen. NIEUWE DIAMANTLAGEN IN DE CONGO ONTDEKT. Naar de „Sociate Mlniere du Beceka" mededeelt zijn in het mingebied van Bakwanga in de Belgische Congo nieu we diamantlagen ontdekt met een uit gestrektheid van ongeveer 16 h.a. De identificatie van deze lagen ls in groote mate vergemakkelijkt door het weten schappelijk werk van den hee: De Mag- nez, professor aan de Brusselsche uni versiteit. MARKTBERICHTEN LEIDEN, 3 Jan. Coöp. Groentenveiling Roode kool f. 1821; groene kool f. 9 15; savoye kool f- 414; boerenkool f. 31 —49; spruitkool f. 25—69; witlof f. 16— 65; prei f. 22—39; uien f. 5,70—16; an dijvie f. 84121; winterpostelein f. 16— 24; peen f. 41—52; kroten f. 7,80—9,40; gekookte kroten f.1 6—23; rapen f. 6,30 —7,10. Alles per 100 kilo. Selderij f. 13,80 —18.10; per 100 bos; knolselderij f. 3— 15 per 100 stuks. Burgerlijke Stand van Leiden GEBOREN. Paula Johanna Clara Maria, dr, van G. C. Baak en J. P. Widlak; Helena Maria, dr. van H. Bavelaar en N. Zwaan Leonardus Jacobus Petrus, zn. van G. C. van der Geest en A. C. Hoogeveen; Bernhard, zn. van F. Aarts en H. van Zutphen; Hendrina Veronica, dr. van J, N. J. Breuring en M. M. A. Colla; Herman, zn. van J. F. Hammink en A. Ruischer; Peter, zn. van J. F. Ham- mink en A. Ruischer; Adriana Corina Maria, dr. van L. A. Wijnands en J. C. Koemans; Cornells, zn. van F. Leupe en A. Kersseboom; Magnolia Sophia, dr. van A. W. Mennes en A. H. van Beest; Beate Josepha, d. van A. W. Mennes en A. H. van Beest; Simon Hubertus Jo hannes, z. van J. Gleling en J. J. F. Plug, Thomas Leendert Jacobus, z. van E. T. van Rfj en M. J. Zitman, Elizabeth, z, v J. Nieuwenhuizen en G3 P. Graner. OVERLEDEN. M. Schreuder man 72 j.: H. W. Stöxe» man 72 j.; B. Klein Wassink man 72 j.; G. Visser man 66J.

Leidsch Dagblad | 1947 | | pagina 3